"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесіне қатысушылардың, бюджет қаражатын алушылардың жауапкершілігін күшейту және бюджеттік рәсімдердің тиімділігін арттыру бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 305 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесіне қатысушылардың, бюджет қаражатын алушылардың жауапкершілігін күшейту және бюджеттік рәсімдердің тиімділігін арттыру бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет
процесіне қатысушылардың, бюджет қаражатын алушылардың
жауапкершілігін күшейту және бюджеттік рәсімдердің тиімділігін
арттыру бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат, № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; 2010 жылғы 24 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 23 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 8 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 11 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
194-баптың екінші бөлігіндегі «Мемлекеттік мақсатты несиені не мемлекет кепілдігімен берілген несиені тікелей арналған мақсатында» деген сөздер «Бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по усилению ответственности участников бюджетного процесса, получателей бюджетных средств и повышению эффективности бюджетных процедур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 305
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений и в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по усилению ответственности участников бюджетного процесса, получателей бюджетных средств и повышению эффективности бюджетных процедур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по усилению ответственности
участников бюджетного процесса, получателей бюджетных средств и
повышению эффективности бюджетных процедур
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г, № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г, № 6, ст. 141; 2001 г, № 8, ст. 53, 54; 2002 г, № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г, № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г, № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г, № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г, № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5, № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота биотоплива", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 ноября 2010 г. и "Казахстанская правда" 23 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 января 2011 г.):
в части второй статьи 194 слова "государственного целевого кредита либо кредита, выданного под гарантии государства, не по прямому назначению" заменить словами "бюджетного кредита не по целевому назначению".

2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж, № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; 2011 жылғы 25 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық заңнаманы одан әрі ізгілендіру және қылмыстық процестегі заңдылықтың кепілдіктерін күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 2 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 29 қаңтарда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 3 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 1 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 26 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 5 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 18 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 15 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ипотекалық кредит беру және қаржылық қызметтерді тұтынушылар мен инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г, № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; Закон Республики Казахстан от 18 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшей гуманизации уголовного законодательства и усиления гарантий законности в уголовном процессе", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним", опубликованный в газетах "Егемен Кдзакстан" 2 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 29 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 26 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 1 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 5 февраля 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечного кредитования и защиты прав потребителей финансовых услуг и инвесторов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 18 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 15 февраля 2011 г.):

1) 35-баптың екінші бөлігі «салық заңнамасын,» деген сөздерден кейін «мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы,» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 166-баптың тақырыбы мен мәтіні «салықтық емес төлемдерді» деген сөздерден кейін «және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 167-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1-бөлікпен толықтырылсын:
«9-1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың арнайы тәртібіне қойылатын талаптарды бұзу -
лауазымды адамдарға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
ескертудің тоғызыншы абзацындағы «адамдарды түсіну керек.» деген сөздер «адамдарды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«9-1 бөлікте - тапсырыс берушінің бірінші басшысын немесе оның міндетін атқарушы адамды түсіну керек.»;
4) мынадай мазмұндағы 168-4, 168-5-баптармен толықтырылсын:
«168-4-бап. Бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет
заңнамасын бұзу
Мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің белгіленген заттай нормаларды (тиістілік нормаларын) және ақшалай мәндегі нормаларды нормативтік құқықтық актілерде бекітілген нормалардан артық бұзуы -
мемлекеттік орган болып табылмайтын мемлекеттік мекеменің басшысына немесе ол уәкілеттік берген адамға, ал соңғылары болмаған кезде - тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген адамдарға және ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы компаниялардың, олардың еншілес ұйымдарының және олармен аффилиирленген тұлғалардың      бірінші басшыларына, олардың орынбасарларына не оларды алмастыратын адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
168-5-бап. Бюджет жүйесінің нәтижелілік және тиімділік
қағидаттарын бұзу
Ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингті қоса алғанда, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы қаржы-экономикалық негіздемеде көзделген бюджеттік инвестицияларды беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаның қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген нәтижелеріне қол жеткізбеу -
бюджет қаражатын алған және пайдаланған заңды тұлғаның басшыларына, орынбасарларына не оларды алмастыратын, тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және акциялары бюджет қаражаты есебінен төленген ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтердің басшыларына, орынбасарларына не оларды алмастыратын, тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген адамдарға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

1) часть вторую статьи 35 после слов "налогового законодательства," дополнить словами "законодательства о государственных закупках,";
2) заголовок и текст статьи 166 после слов "неналоговых платежей" дополнить словами "и поступлений от продажи основного капитала";
3)в статье 167:
дополнить частью 9-1 следующего содержания:
"9-1. Нарушение требований, предъявляемых к специальному порядку осуществления государственных закупок, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.";
примечание дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"в части 9-1 - первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности.";
4) дополнить статьями 168-4,168-5 следующего содержания:
"Статья 168-4. Нарушение бюджетного законодательства при
использовании бюджетных средств
Нарушение установленных натуральных норм (норм положенности) и норм в денежном выражении государственными учреждениями, не являющимися государственными органами, а также субъектами квазигосударственного сектора, сверх норм, утвержденных нормативными правовыми актами, -
влечет штраф на руководителя государственного учреждения, не являющегося государственным органом или лица им уполномоченного, а при отсутствии последних - лица, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей и на первых руководителей, их заместителей, либо лиц их заменяющих, национальных холдингов, национальных управляющих компаний, их дочерних организаций и аффилиированных с ними лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 168-5. Нарушение принципов результативности и
эффективности бюджетной системы
Недостижение результатов бюджетной программы, направленной на предоставление бюджетных инвестиций, предусмотренных в финансово-экономическом обосновании посредством участия в уставном капитале юридических лиц, включая национальных холдингов и национального управляющего холдинга, отраженных в финансово-экономическом обосновании, -
влечет штраф на руководителей юридического лица, получившего и использовавшего бюджетные средства, заместителей, либо лиц их заменяющих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, в размере двухсот месячных расчетных показателей и на руководителей национальных холдингов и национальных управляющих холдингов, акции которых оплачены за счет бюджетных средств, заместителей либо лиц их заменяющих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, в размере трехсот месячных расчетных показателей.";

5) 176-бапта:
тақырыбындағы «алу не оны» деген сөздер «, трансферттер, гранттар, қарыздар алу не оларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «Мемлекеттік нысаналы кредитті не мемлекет кепілдігімен берілген кредитті тікелей арналған мақсатқа» деген сөздер «Бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«3. Мемлекет кепілдік берген қарыздардың және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қаражатын қарыз шарттарында көзделмеген және кепілгерлік шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беруге пайдалану -
мемлекеттік кепілдігі бар қарыз бойынша қарыз алушы тиісті заңды тұлғаның бірінші басшыларына, олардың орынбасарларына, не оларды алмастыратын, тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген адамдарға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) 179-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы «оларға» деген сөзден кейін және «қаржылық есептілік депозитарийіне» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 541-баптың бірінші бөлігі «168-3,» деген цифрлардан кейін «168-4, 168-5,» деген цифрлармен толықтырылсын;
8) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
жиырма тоғызыншы абзац «168-3,» деген цифрлардан кейін «168-4, 168-5» деген цифрлармен толықтырылсын;
елу бірінші абзац «177-3» деген цифрлардың алдынан «168-4, 168-5,» деген цифрлармен толықтырылсын.
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 г., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 жылғы 26 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 2 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 29 қаңтарда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 24 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 25 ақпанда «Егемен Қазақстан» және 2011 жылғы 23 ақпанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылым мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

5)в статье 176:
в заголовке после слов "кредита" дополнить словами ", трансфертов, грантов, займов";
в части второй слова "государственного целевого кредита либо кредита, выданного под гарантии государства, не по прямому назначению" заменить словами "бюджетного кредита не по целевому назначению";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Использование средств гарантированных государством займов и займа, привлекаемого под поручительство государства на цели, не предусмотренные условиям займа и не предусмотренные договором поручительства, а также на кредитование государственных органов, -
влечет штраф на первых руководителей соответствующего юридического лица - заемщика по займу, имеющему государственную гарантию, их заместителей либо лиц их заменяющих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей в размере ста месячных расчетных показателей.";
6) абзац третий части первой статьи 179 дополнить словами "и в депозитарий финансовой отчетности";
7) в части первой статьи 541 после цифр "168-3," дополнить цифрами "168-4, 168-5,";
8) в подпункте 1) части первой статьи 636:
в абзаце двадцать девятом после цифр "168-3," дополнить цифрами "168-4, 168-5,";
в абзаце пятьдесят первом после слов "маслихатов (статьи " дополнить цифрами "168-4, 168-5,".
3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; Закон Республики Казахстан от 19 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 24 января 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 2 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 29 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам науки", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 25 февраля 2011 г. и "Казахстанская правда" 23 февраля 2011 г.):

1) 3-баптың 1-тармағында:
11) тармақша «қарыздарды» деген сөзден кейін «жоспарлауға және» деген сөздермен толықтырылсын;
74) тармақшадағы «қатынастары.» деген сөз «қатынастары;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 75) және 76) тармақшалармен толықтырылсын:
«75) Бұзушылықтар сыныптауышы - бюджет үдерісінде туындайтын бұзушылық түрлерін және бақылау объектілерінде айқындалған бұзушылықтарды жою тәсілдерін қамтитын тізбе (бұдан әрі - Сыныптауыш);
76) жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды қоса қаржыландыру - жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға төмен тұрған бюджеттердің қатысуы.»;
2) 4-баптың 9) тармақшасы «, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалану» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 46-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жергілікті бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығыстар берілетін нысаналы даму трансферттерінің көлемі ескеріле отырып, жергілікті бюджеттерде айқындалады.
Төмен тұрған бюджеттерге жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған нысаналы даму трансферттері әр объект бойынша жеке бөлінбей, бір сомамен бөлінеді.
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар арасында бөлуді жергілікті атқарушы органдар тиісті жергілікті бюджеттерде осы мақсаттарға көзделген қаржыландыру көлемін ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.»;
6-тармақта «тікелей және түпкілікті нәтижелерге» деген сөздер «жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың тікелей нәтижелеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта «бөлу» деген сөз «қарау және іріктеу» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 62-бапта:
4-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің стратегиялық жоспарлары Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасы, Қазақстан Pecпубликасы Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы, Қазақстан Республикасы «Сырбар» сыртқы барлау қызметі, Қазақстан Республикасы Республикалық ұланы, мәслихаттардың аппараттары және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар стратегиялық жоспарларды әзірлемейді.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

1) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 11) после слов "отношения, связанные с" дополнить словами "планированием и";
в подпункте 74) слово "Казахстан." заменить словом "Казахстан;";
дополнить подпунктами 75) и 76) следующего содержания:
"75) Классификатор нарушений - перечень, включающий в себя виды нарушений возникающих в бюджетном процессе и способы устранения, выявленных нарушений на объектах контроля (далее - Классификатор);
76) софинансирование местных бюджетных инвестиционных проектов - участие нижестоящих бюджетов в реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.";
2) подпункт 9) статьи 4 дополнить словами ", а также использование бюджетных средств и активов государства в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
3) в статье 46:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расходы по местным бюджетным программам развития определяются в местных бюджетах с учетом объемов передаваемых целевых трансфертов на развитие.
Целевые трансферты на развитие на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой без пообъектного ее распределения.
Распределение между местными бюджетными инвестиционными проектами осуществляется местными исполнительными органами с учетом объемов финансирования, предусматриваемых в соответствующих местных бюджетах на эти цели в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 6 слова "и конечных результатов," заменить словами "результата местных бюджетных инвестиционных проектов,";
в пункте 8 слово "выделения" заменить словами "рассмотрения и отбора";
4) в статье 62:
части четвертую и пятую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Стратегические планы Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан утверждаются в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
Конституционный Совет Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, Служба охраны Президента Республики Казахстан, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан, Хозяйственное управление Парламента Республики Казахстан, Национальный центр по правам человека Республики Казахстан, Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар", Республиканская гвардия Республики Казахстан, аппараты маслихатов и исполнительные органы, финансируемые из районного (города областного значения) бюджета, стратегические планы не разрабатывают.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

«8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар жыл сайын, ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегіне дейін кезекті қаржы жылына арналған меморандумдардың жобаларын әзірлейді.
Меморандум мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру үшін әзірленеді және қол жеткізуді (орындауды) мемлекеттік органның бірінші басшысы ағымдағы жылы бюджет қаражаты шегінде қамтамасыз етуге міндеттенетін, стратегиялық жоспарда көзделгеннен төмен емес мәндегі түйінді нысаналы индикаторлар мен міндеттердің көрсеткіштерін қамтиды. Түйінді нысаналы индикаторлар мен міндеттердің көрсеткіштері мақсаттарға, стратегиялық міндеттер мен бағыттарға қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін көрсеткіштерді білдіреді, олардың сапалық жағы стратегиялық міндеттер мен бағыттарды іске асыру нәтижесінде болатын өзгерістердің мәнін көрсетеді, ал сандық жағы оның өлшенетін абсолюттік немесе қатысты шамаларын көрсетеді.
Меморандумға мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қояды және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі бекітеді.
Меморандумдарды әзірлеу, мазмұны және бағалау тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.»;
5) 67-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік өтінімде қамтылатын ақпарат пен есеп-қисаптардың негізділігі мен дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.»;
6) 69-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Табиғи нормалар бюджеттік бағдарламалардың құнын айқындау кезінде пайдаланылады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, оларға ведомстволық бағынысты мекемелер бюджет қаражатын пайдалану кезінде белгіленген табиғи нормаларды (тиістілік нормаларын) және ақшалай мәндегі нормаларды сақтауға тиіс»;
7) 88-баптың 1-тармағында:
6) тармақшада «пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналады.» деген сөздер «пайдалануға;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджеттік инвестицияларды есепке жатқызуына (бұдан әрі - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты) және оларды шығыстарды жүргізуге пайдалануына байланысты операцияларды есепке алуға арналады.»;
8) 97-баптың 1, 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер бойынша төлемдері төлеуге берілетін шоттар негізінде жүзеге асырылады.
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негізінде жүзеге асырылады.

"8. Государственные органы, входящие в структуру Правительства Республики Казахстан, ежегодно до 1 сентября текущего финансового года разрабатывают проекты меморандумов на очередной финансовый год.
Меморандум разрабатывается в реализацию стратегического плана государственного органа и содержит ключевые целевые индикаторы и показатели задач, со значением не ниже предусмотренных в стратегическом плане, достижение (выполнение) которых первый руководитель государственного органа обязуется обеспечить в пределах бюджетных средств в текущем году. Ключевые целевые индикаторы и показатели задач представляют собой показатели, позволяющие определить степень достижения целей, стратегических задач и направлений, качественная сторона которых отражает сущность изменений, происходящих в результате реализации стратегических задач и направлений, а количественная - его измеримые абсолютные или относительные величины.
Меморандум подписывается первым руководителем государственного органа и утверждается Премьер-Министром Республики Казахстан.
Порядок разработки, содержания и оценки меморандумов утверждается уполномоченным органом по государственному планированию.";
5) пункт 12 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"12. Администратор бюджетных программ несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан за обоснованность и достоверность информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке.";
6) статью 69 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Натуральные нормы используются при определении стоимости бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ, их подведомственные учреждения должны соблюдать при использовании бюджетных средств установленные натуральные нормы (нормы положенности) и нормы в денежном выражении.";
7) в пункте 1 статьи 88:
в подпункте 6) слово "финансирования)." заменить словом "финансирования);";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) с зачислением бюджетных инвестиций и их использованием на проведение расходов (далее - счет субъектов квазигосударственного сектора) субъектами квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.";
8) пункты 1, 2, 3 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи государственных учреждений по обязательствам осуществляются на основании счетов к оплате.
Платежи субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, осуществляются на основании платежных поручений, по форме установленной банковским законодательством.

2. Мемлекеттік мекеменің төлеуге берілетін шоты және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлем тапсырмасы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі үшін ақша алушының пайдасына төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыруға негіз болып табылатын құжаттарды білдіреді.
3. Мемлекеттік мекемелердің төлемдері мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы қалдықтар шегінде, сондай-ақ төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес жоспарлы мақсаттар сомасының және шартты тіркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегінде жүргізіледі.
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері мен ақша аударымдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.»;
9) 98-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«98-бап. Инкассалық өкім
1. Инкассалық өкім соттардың заңды күшіне енген шешімдеріне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берілген, сондай-ақ пайда болған салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары немесе әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті, кеден органдары алдындағы берешекті өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттік мекеменің, сондай-ақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мәжбүрлі түрде орындауына негіз болып табылатын құжатты білдіреді. Инкассалық өкім мемлекеттік мекеме және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері төлемінің негізділігін растайтын құжат болып табылады.
Инкассалық өкім атқару парағы немесе сот шешімі (үкімі, ұйғарымы, қаулысы) бойынша берілген бұйрық немесе ақша өндіріп алу туралы сот бұйрығы негізінде және салық қызметінің органдары мен кеден органдарының инкассалық өкімдерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқа да негіздер бойынша жасалады.

2. Счет к оплате государственного учреждения и платежное поручение субъекта квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставного капитала которого предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, представляет собой документы являющиеся для территориального подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета основанием для осуществления платежей и переводов денег в пользу получателя денег.
3. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах государственных учреждений, а также в пределах сумм плановых назначений согласно индивидуальному плану финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, проводятся в пределах остатков на счетах субъектов квазигосударственного сектора.";
9) статью 98 изложить в следующей редакции:
"Статья 98. Инкассовое распоряжение
1. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением, а также субъектом квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения и субъекта квазигосударственного сектора на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов.

2. Инкассалық өкім ұсынылатын мемлекеттік мекеменің және жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызмет көрсету орны бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне инкассалық өкім беріледі.
Инкассалық өкім оны жасауға негіз болып табылған атқарушылық құжаттың түпнұсқасын не салық қызметі органдарының және кеден органдарының инкассалық өкімдерін қоспағанда, осы құжаттың әрбір беті соттың елтаңбалық мөрімен куәландырылған көшірмесі қоса тіркеліп беріледі.
Инкассалық өкімде көрсетілген сома атқарушылық құжатта көрсетілген сомаға сәйкес болуға тиіс.
Инкассалық өкімде мемлекеттік мекеменің және жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің олар бойынша осы өкімнің орындалуы талап етілетін кодтары көрсетіледі.
3. Инкассалық өкімдерді бірыңғай қазынашылық шотқа және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ашылған шетел валютасындағы шотқа, тиісті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау және ақшаны уақытша орналастыру шоттарына ұсынуға жол берілмейді.
Инкассалық өкімдерді ұсыну мемлекеттік мекеменің кодында, ақылы қызметтер мен демеушілік, қайырымдылық көмек шоттарына, сондай-ақ жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Инкассалық өкім Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша ұсынылады.
5. Инкассалық өкімдерді орындау Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
10) 99-бап мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасы оның екінші деңгейдегі банктегі шетел валютасындағы шотына есепке алынғаннан кейін ол күнтізбелік он күн ішінде валюта түрлері бойынша белгіленген мақсатқа пайдаланылуға тиіс.
Пайдаланылмаған не түгел пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткен соң квазимемлекеттік сектор субъектісінің шетел валютасы айырбасталған шотына кейіннен ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып қайта айырбасталуға тиіс.

2. Инкассовое распоряжение предъявляется в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по месту обслуживания государственного учреждения и субъекта квазигосударственного сектора на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, на которые выставляется инкассовое распоряжение.
Инкассовое распоряжение предъявляется с приложением оригинала исполнительного документа, являющегося основанием для его составления либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, за исключением инкассовых распоряжений органов налоговой службы и таможенных органов.
Сумма, указанная в инкассовом распоряжении, должна совпадать с суммой, указанной в исполнительном документе.
В инкассовом распоряжении указывается код государственного учреждения и код субъекта квазигосударственного сектора на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, по которым требуется исполнение данного распоряжения.
3. Не допускается выставление инкассовых распоряжений на единый казначейский счет и счета в иностранной валюте, открытых центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета, контрольные счета наличности соответствующих бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан и временного размещения денег.
Выставление инкассовых распоряжений может осуществляться на код государственного учреждения, счета платных услуг и спонсорской, благотворительной помощи, а также на счета субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
4. Инкассовое распоряжение предъявляется по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
5. Исполнение инкассовых распоряжений осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
10) статью 99 дополнить пунктами 3-1, 3-2 следующего содержания:
"3-1. Иностранная валюта, сконвертированная со счета субъекта квазигосударственного сектора, в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня по видам валют должна быть использована по назначению.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была конвертирована иностранная валюта.

3-2. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері пайдаланылмаған не түгел пайдаланылмаған шетел валютасын шетел валютасы айырбасталған шотқа қайта айырбастаудың және қайтарудың уақтылы болуын қамтамасыз етеді.»;
11) мынадай мазмұндағы 100-1-баппен толықтырылсын:
«100-1-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері
мен ақша аударымдарын жүргізуді тоқтата тұру
Инкассалық өкім ұсынылған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен және мерзімдерде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің құжаттарын қабылдауды және төлемдерін - ақша аударымдарын жүргізуді тоқтата тұрады.»;
12) 104-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары бойынша біткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін оның өткен қаржы жылының бюджетінде бекітілген жылдық көлемінің он пайызынан аспайтын сомада қаржыландыруға;
бюджеттік даму бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша біткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыру оның өткен қаржы жылының бюджетінде бекітілген жылдық көлемінің он пайызынан аспайтын сомада жүзеге асырылады;
активтер мен дайындау және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын басқа да тауарларды, көрсету мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алу көзделетін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша өткен қаржы жылының тіркелген міндеттемелерінің төленбеген бөлігін қаржыландыруға;»;
13) 105-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«105-бап. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жауапкершілігі
1. Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы, ал ондай болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы тиісті мемлекеттік мекемелердің бюджеттік бағдарламаларды іске асыру және олардың бюджет қаражатын бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджет шегінде стратегиялық бағыттарға, стратегиялық жоспардың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес пайдалануы жөніндегі жұмысын үйлестіреді және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізілмегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.

3-2. Субъекты квазигосударственного сектора на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год обеспечивают своевременность реконвертации и возврата неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты на счет, с которого была конвертирована иностранная валюта.";
11) дополнить статьей 100-1 следующего содержания:
"Статья 100-1. Приостановление проведения платежей и переводов
денег субъектов квазигосударственного сектора
Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета приостанавливает прием документов и проведение платежей-переводов денег субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, в порядке и сроки, определенные Правительством Республики Казахстан в случаях выставления инкассового распоряжения.";
12) подпункт 4) пункта 4 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"4) финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года по бюджетным программам развития со сроком реализации более одного года в сумме не более десяти процентов от его годового объема, утвержденного в бюджете прошлого финансового года;
финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года по бюджетным инвестиционным проектам реализуемых в рамках бюджетной программы развития осуществляется в сумме не более десяти процентов от его годового объема, утвержденного в бюджете прошлого финансового года;
финансирование неоплаченной части зарегистрированных обязательств прошедшего финансового года по текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года, услуг со сроком оказания более одного финансового года;";
13) статью 105 изложить в следующей редакции:
"Статья 105. Ответственность администраторов бюджетных программ
и субъектов квазигосударственного сектора
1. Ответственный секретарь центрального исполнительного органа, а в случаях отсутствия таковых - первый руководитель администратора бюджетных программ координирует работу соответствующих государственных учреждений по реализации бюджетных программ и использованию ими бюджетных средств в пределах утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета в соответствии со стратегическими направлениями, целями и задачами стратегического плана и несет ответственность за недостижение показателей результатов, предусмотренную законами Республики Казахстан.

2. Орталық атқарушы органның жауапты хатшысы, ал ондай болмаған жағдайда - бюджет қаражатын алған және пайдаланып отырған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың нәтижелеріне қол жеткізілмегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі, бюджет қаражатын алған және пайдаланып отырған төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың нәтижелеріне қол жеткізілмегені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
4. Өздерінің Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген қаржы-экономикалық негіздемелерінде көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың нәтижелеріне қол жеткізбегені үшін заңды тұлғаның бірінші басшылары және алынған бюджет қаражатының пайдаланылуы үшін жауап беретін лауазымды адамдары жауапты болады.
5. Өздерінің Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген қаржы-экономикалық негіздемелерінде көрсетілген ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтің жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың нәтижелеріне қол жеткізбегені үшін акциялары бюджет қаражаты есебінен төленген ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің бірінші басшылары мен лауазымды адамдары жауапты болады.»;
14) мынадай мазмұндағы 138-1-баппен толықтырылсын:
«138-1-бап. Бюджет процесінде туындайтын бұзушылықтардың
бағыттары
1. Бақылау объектілерінің бюджет процесінде туындайтын бұзушылықтарын анықтау, жою және оларға жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі орган Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен келісімі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтардың сыныптауышын әзірлейді және бекітеді.
2. Бұзушылықтар сыныптауышында бюджет процесінде туындайтын бұзушылықтардың әрбір бағыты бойынша бұзушылықтардың түрлері, нормалары бұзылған нормативтік құқықтық актінің атауы мен бұзушылықты
жою тәсілдері көрініс табады.
Бұзушылықтар сыныптауышы бақылау объектілерінде мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыруы кезінде бірыңғай ұстанымды қамтамасыз етуге арналған.

2. Ответственность за недостижение результатов распределяемых бюджетных программ, предусмотренную законами Республики Казахстан, несет ответственный секретарь центрального исполнительного органа, а в случаях отсутствия таковых - первый руководитель администратора бюджетных программ, получивший и использующий бюджетные средства.
3. Ответственность за недостижение результатов бюджетной программы, направленной на предоставление целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, предусмотренную законами Республики Казахстан, несет аким области, города республиканского значения (столицы), района (города областного значения), первый руководитель администратора бюджетной программы нижестоящего бюджета, получивший и использующий бюджетные средства.
4. Ответственность за недостижение результатов бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, отраженных в их финансово-экономическом обосновании, предусмотренную законами Республики Казахстан, несут первые руководители и должностные лица юридического лица, ответственные за использование полученных бюджетных средств.
5. Ответственность за недостижение результатов бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, отраженных в их финансово-экономическом обосновании, предусмотренную законами Республики Казахстан несут первые руководители и должностные лица национальных холдингов и национального управляющего холдинга, акции которых оплачены за счет бюджетных средств.";
14) дополнить статьей 138-1 следующего содержания:
"Статья 138-1. Направления нарушений возникающих в бюджетном
процессе
1. В целях выявления, устранения и недопущения нарушений объектами контроля, возникающих в бюджетном процессе, уполномоченным Правительством Республики Казахстан органом по внутреннему контролю разрабатывается и утверждается Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного финансового контроля Республики Казахстан по согласованию со Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
2. В Классификаторе нарушений отражается детальная классификация видов нарушений по каждому направлению нарушений возникающих в бюджетном процессе, наименование нормативного правового акта, нормы которого были нарушены и способы устранения нарушения.
Классификатор нарушений предназначен для обеспечения единого подхода при осуществлении государственного финансового контроля органами государственного финансового контроля на объектах контроля.

3. Бюджет процесінде туындайтын бұзушылықтардың бағыттары:
1) қаражаттың бюджетке түсуі (кіріс бөлігі) кезінде заңнаманың бұзылуы - салықтық, салыққа жатпайтын міндеттемелердің, тиісті бюджетке түскен негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің орындалмауы және/немесе орындалуының қамтамасыз етілмеуі, сондай-ақ түсімдердің бюджетке уақтылы және толық көлемде аударылмауы, түсімдердің артық төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке алу тәртібінің бұзылуы;
2) бюджет қаражаты мен мемлекеттік активтерді пайдалану кезінде заңнаманың бұзылуы - бюджет қаражатын, трансферттерді, кредиттерді, бюджеттік инвестицияларды, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін бюджет процесінде туындайтын бұзушылықтармен пайдалану;
3) бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілік жасау кезінде заңнаманың бұзылуы - бастапқы құжаттаманың белгіленген нысандарына сәйкес бастапқы есептің жүргізілуін сақтамау салдарынан бухгалтерлік есеп деректерінің бастапқы құжаттарға сәйкес келмеуіне жол беру, тауарлық-материалдық құндылықтар мен ақша қаражатының жетіспеушілігі, активтерді, материалдарды, тез тозатын арзан құнды заттарды негізсіз есептен шығару;
4) бюджет процесі барысында рәсімдердің бұзылуы - бюджет процесі барысында мемлекетке және бюджет қаражатын алушыларға зиян (залал) келтіруге әкеп соқтырмаған әрі әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын бюджет рәсімдері мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнама рәсімдерін орындау мерзімін, тәртібін сақтамау.
4. Бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтардың анықталған, қолданыстағы заңнамаға сәйкес қалпына келтіруге (өтеуге) жататын сомалары тиісті бюджетке қайтаруға жатады.
Бюджетке қайтару мемлекеттік қаржылық бақылау органының шешімі және/немесе сот шешімі негізінде жүзеге асырылады.»;
15) 141-баптың 24-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бөлінген республикалық бюджет қаражатын олардың пайдалануының қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкестігін бақылауды, сондай-ақ бюджеттік инвестициялардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады;»;
16) 142-баптың 4) тармақшасы «мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының» деген сөздерден кейін «, аумақтарды дамыту бағдарламаларының» деген сөздермен толықтырылсын;
17) 143-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1), 12-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тапсырмалары бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік тапсырма шеңберінде және қаржы-экономикалық негіздемеде көзделген мақсаттарға бөлінген қаражатын пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;»;

3. Направления нарушений возникающих в бюджетном процессе:
1) нарушения законодательства при поступлении средств в бюджет (доходная часть) - не исполнение и/или не обеспечение исполнения налогового, неналогового обязательства, поступлений от продажи основного капитала в соответствующий бюджет, а также несвоевременное, неполное перечисление поступлений в бюджет, нарушение порядка возврата из бюджета и (или) зачета излишне уплаченных сумм поступлений;
2) нарушения законодательства при использовании бюджетных средств и активов государства - использование бюджетных средств, трансфертов, кредитов, бюджетных инвестиций, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства с нарушениями возникающими в бюджетном процессе;
3) нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности - допущение несоответствия данных бухгалтерского учета первичным документам, вследствие не соблюдения ведения первичного учета согласно установленных форм первично документации, недостача товарно-материальных ценностей и денежных средств, необоснованное списание активов, материалов, малоценных быстро изнашивающихся предметов;
4) нарушения процедур в ходе бюджетного процесса - несоблюдение  в ходе бюджетного процесса установленных сроков, порядка выполнения бюджетных процедур и процедур законодательства о государственных закупках, не повлекшее причинение ущерба (вреда) государству и получателям бюджетных средств и не влекущие административной и уголовной ответственности.
4. Выявленные суммы нарушений по результатам контроля, подлежащие восстановлению (возмещению) в соответствии с действующим законодательством подлежат возврату в соответствующий бюджет.
Возврат в бюджет осуществляется на основании решения органа государственного финансового контроля и/или решения суда.";
15) подпункт 24) статьи 141 изложить в следующей редакции:
"24) осуществляет контроль использования субъектами квазигосударственного сектора выделенных им средств республиканского бюджета на соответствие финансово-экономическому обоснованию, а также оценку эффективности бюджетных инвестиций;";
16) подпункт 4) статьи 142 после слов "государственных органов" дополнить словами ", программ развития территорий";
17)в статье 143:
дополнить подпунктами 6-1), 12-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет по решениям Правительства Республики Казахстан и поручениям Премьер-Министра Республики Казахстан контроль использования субъектами квазигосударственного сектора бюджетных средств, выделенных в рамках государственного задания и на цели, предусмотренные в финансово-экономическом обосновании;";

«12-1) ішкі бақылау қызметтерінен жүргізілген бақылау іс-шаралары мен олар бойынша қабылданған шаралар жөнінде есептер мен ақпарат алуға құқылы;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) Қазақстан Республикасының Үкіметіне бақылау, оның ішінде орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың ішкі бақылау қызметтері жүргізген бақылау іс-шараларының нәтижелері туралы есептер береді;»;
18) 144-бап мынадай мазмұндағы 9-3) тармақшамен толықтырылсын:
«9-3) жүргізілген бақылау іс-шаралары мен олар бойынша қабылданған шаралар жөніндегі есептер мен ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау жөніндегі органға жібереді;»;
19) 159-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшін жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайтуға және олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару бағалы қағаздар нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығару мемлекеттік тіркелгеннен кейін бір немесе бірнеше төлемдермен жүзеге асырылады.
Жарияланған акцияларды төлеуге еншілес ұйымдардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектісінің ақша аударуы еншілес ұйымдардың жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығаруы бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдерін жүргізген кезде бақылауды жүзеге асырады, ол төлем тапсырмаларын:
1) растау құжаттарының: тауардың жеткізілуі туралы шот-фактура немесе жүкқұжат (акті) көшірмесінің немесе жасалған шартқа сәйкес орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа да құжаттардың болуына;
2) нысаны, толықтығы және толтырылуының дұрыстығы жағынан Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруге сайып келеді.
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде жарғылық капиталдарын ұлғайтуға (қалыптастыруға) қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
төлем тапсырмаларын ұсынудың заңсыздығы және негізсіздігі;
төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыс болмағаны;
ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерді орындаудың уақтылы және толық болмағаны;
жасалған операциялардың дұрыс болмағаны;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың ұсынылмағаны үшін жауапты болады.
Бюджеттік инвестициялар шеңберіндегі ақша аударуды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан екінші деңгейдегі банктерде ашылған өздеріне және олармен аффилирленген тұлғаларға тиесілі шоттарға ақша аударуына жол берілмейді.
Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға ақша аудару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.».

"12-1) вправе получать от служб внутреннего контроля отчеты и информацию по проведенным контрольным мероприятиям и принятым по ним мерам;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) представляет в Правительство Республики Казахстан отчеты о результатах контрольных мероприятий, в том числе проведенных службами внутреннего контроля центральных и местных государственных органов;";
18) статью 144 дополнить подпунктом 9-3) следующего содержания:
"9-3) направляет отчеты и информацию по проведенным контрольным мероприятиям и принятым по ним мерам в уполномоченный Правительством Республики Казахстан орган по внутреннему контролю;".
19) пункт 2 статьи 159 изложить в следующей редакции:
"2. Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляются одним или несколькими платежами после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов дочерних организаций субъектом квазигосударственного сектора в оплату объявленных акций осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) дочерних организаций, подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, на увеличение (формирование) уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете, либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, который заключается в проверке платежных поручений на:
1) наличие подтверждающих документов: копии счета - фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг в соответствии с заключенным договором или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан по форме, полноте и правильности заполнения.
Субъекты квазигосударственного сектора, на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства в законе о республиканском бюджете, либо в решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за:
неправомерность и необоснованность представления платежных поручений;
недостоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
несвоевременность и неполноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
недостоверность совершенных операций;
непредставление в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа.
Не допускается перечисление денег со счетов субъектов квазигосударственного сектора на банковские счета, принадлежащие им и аффилированным с ними лицам, открытые в банках второго уровня, за исключением перечислений денег в рамках бюджетных инвестиций.
Порядок перечисления денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале определяется Правительством Республики Казахстан.".

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан