Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.06.2013 № 636 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз).
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың іргесін бірге қалаймыз!» атты Жолдауын, «Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығын және «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне Бағдарлама іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат, оның ішінде Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 316 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1772 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы        - Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме     - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың
iргесiн бiрге қалаймыз!» атты Қазақстан
халқына Жолдауы Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы №
922 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасының 2020 жылға дейiнгi
Стратегиялық даму жоспары Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19
наурыздағы № 958 Жарлығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасын үдемелi
индустриялық-инновациялық дамыту
жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарлама
Әзiрлеуге және iске        - Қазақстан Республикасы Еңбек және
асыруға жауапты              халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
мемлекеттiк орган
Мақсаттарға, нысаналы     - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
индикаторларға,             министрлiгi, Қазақстан Республикасы Бiлiм
мiндеттерге, нәтижелер      және ғылым министрлiгi, Қазақстан
көрсеткiштерiне қол         Республикасы Индустрия және жаңа
жеткiзуге жауапты           технологиялар министрлiгi, Қазақстан
мемлекеттiк және            Республикасы Экономикалық даму және сауда
өзге де органдар            министрлiгi, Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi, Қазақстан Республикасы
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық iстерi агенттiгi, облыстардың,
Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi
Бағдарламаның мақсаты     - Жұмыспен тұрақты және нәтижелi қамтуға
жәрдемдесу
Бағдарламаның мiндеттерi  - Өз бетiнше жұмыспен айналысушыларды,
жұмыссыздарды және халықтың нысаналы
топтары арасынан адамдарды жұмыспен
нәтижелi қамтылуға тарту; Қазақстан
Республикасын үдемелi
индустриялық-инновациялық дамыту
жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру үшiн
кадр әлеуетiн дамыту; Әлеуметтiк көмек
көрсету жүйесiн жетiлдiру.

Об утверждении Программы занятости 2020
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.06.2013 № 636 (порядок введения в действие см. п.6).
В целях реализации Послания Президента Республики Казахстан от 28 января 2011 года "Построим будущее вместе!", Указа Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года" и Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу занятости 2020 (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Местным исполнительным органам ежемесячно, к 10 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Программы, в том числе сводную информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 316
Программа занятости 2020
Сноска. Программа в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Паспорт Программы
Наименование Программы Основание для разработки
Программа занятости 2020
Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Построим будущее вместе!" от 28 января 2011 года
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010–2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Государственный орган, ответственный за разработку и реализацию
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Государственные и иные органы ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерство финансов Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Цель Программы
Содействие устойчивой и продуктивной занятости
Задачи Программы
Вовлечение в продуктивную занятость самостоятельно занятых, безработных и лиц из числа целевых групп населения;
Развитие кадрового потенциала для реализации программы форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы;
Совершенствование системы оказания социальной помощи.
Сроки и этапы реализации программы

Бағдарламаны iске         - 1-кезең - 2011 (пилоттық)
асыру мерзiмi               2-кезең - 2012 – 2015 жылдар
және кезеңдерi              3-кезең - 2016 – 2020 жылдар
Нысаналы индикаторлар     - Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасында
көзделген мiндеттердi iске асыру
барысында 2020 жылға қарай мынадай
нәтижелерге қол жеткiзу жоспарланып отыр:
Бағдарламамен 1,5 млн. дейiн адам
қамтылатын болады;
2016 жылға қарай:
кедейлiк деңгейi 8,2 %-дан 6 %-ға
төмендейдi;
жұмыссыздық деңгейi 5,5 % аспайтын
болады;
өз бетiнше жұмыспен айналысатын халықтың
жалпы санындағы нәтижелі жұмыспен
қамтылғандардың саны 2015 жылға қарай 56
%-ға дейін, 2020 жылға қарай – 75 %-ға
дейін ұлғаяды.
Қаржыландыру көздерi      - Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын iске
мен көлемi                  асыруға республикалық бюджетте:
2011 жылға – 37,4 млрд. теңге;
2012 жылға – 57,6 млрд. теңге;
2013 жылға – 94,7 млрд. теңге (оның
ішінде 20 млрд. теңге
шартты-қаржыландырылатын шығыстар);
2014 жылға – 100,6 млрд. теңге;
2015 жылға – 98,7 млрд. теңге көзделген.
Келесi жылдары Бағдарламаны қаржыландыру
көлемi Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттi
тиiстi жоспарлы кезеңге қалыптастыру
кезiнде нақтыланатын болады.
2. Кiрiспе
Мемлекет басшысы өзiнiң 2011 жылғы 28 қаңтардағы «Болашақтың iргесiн бiрге қалаймыз!» атты Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында еңбек нарығының тиiмдiлiгiн арттыру, аз қамтылған, жұмыссыз мен өз бетiнше жұмыспен айналысушы халықты жұмыспен нәтижелi қамтуға жәрдемдесудiң белсендi бағдарламаларына тарту мiндеттерiн қойды.
Жұмыспен қамтудың белсендi саясатын жүргiзу Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметiнiң негiзгi әлеуметтiк басымдықтарының бiрiне жатады. Жұмыспен лайықты қамтуды қамтамасыз ету - халықты әлеуметтiк қорғаудың негiзi, адами ресурстар әлеуетiн дамыту мен iске асырудың маңызды шарты, қоғамдық байлықтың артуы мен өмiр сүру сапасын жақсартудың басты құралы.
Әлеуметтiк-экономикалық өзгеру барысында елде қарқынды дамушы еңбек нарығы құрылды, халықтың экономикалық белсендiлiгi мен жұмыспен қамтылу деңгейi тұрақты өсуде. Соңғы 10 жылда жұмыспен қамтылған халық саны 6698,8 мыңнан 8141,4 мың адамға артты, ал жұмыссыздық деңгейi 2001 жылғы 12,8 %-дан 2010 жылдың соңында 5,5 %-ға дейін төмендедi.
Жол картасы шеңберiнде жұмыс орындарын сақтау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң арнайы шараларын әзiрлеу және iске асыру әлемдiк қаржы-экономикалық дағдарыстың әсерiне байланысты уақытша экономикалық қиындық жылдары да (2008 – 2010 жылдар) жұмыспен қамтудың жоғары деңгейiн сақтауға мүмкiндiк бердi.
Қазiргi уақытта жүзеге асырылып жатқан үдемелi индустриялық-инновациялық дамуға көшу, бiр жағынан, жұмыспен қамтудың одан әрi өсу мүмкiндiктерiн кеңейтедi, екiншi жағынан - еңбек нарығына жұмыс күшiнiң iшкi резервiн тартудың, еңбек ресурстарының сапасы мен экономикалық белсендiлiгiн арттырудың жаңа тәсiлдерiн әзiрлеудi және iске асыруды талап етедi.

1 этап - 2011 (пилотный)
2 этап - 2012-2015 годы
3 этап - 2016-2020 годы
Целевые индикаторы
В ходе реализации задач, поставленных в Программе занятости 2020, к 2020 году планируется достижение следующих результатов:
Программой будут охвачены до 1,5 млн. человек;
К 2016 году:
уровень бедности снизится с 8,2 % до 6 %;
уровень безработицы не будет превышать 5,5 %;
доля продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения увеличится к 2015 году до 56 %, к 2020 году - 75 %.
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы занятости 2020 в республиканском бюджете предусмотрено:
на 2011 год – 37,4 млрд. тенге;
на 2012 год – 57,6 млрд. тенге;
на 2013 год – 94,7 млрд. тенге (в т.ч. 20 млрд. тенге – условно-финансируемые расходы);
на 2014 год – 100,6 млрд. тенге;
на 2015 год – 98,7 млрд. тенге.
В последующие годы объем финансирования Программы будет уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий плановый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Введение
В своем ежегодном Послании народу Казахстана "Построим будущее вместе!" от 28 января 2011 года Глава государства поставил задачи по повышению эффективности рынка труда, вовлечению малообеспеченного, безработного и самостоятельно занятого населения в активные программы содействия продуктивной занятости.
Проведение активной политики занятости относится к одному из основных социальных приоритетов деятельности Правительства Республики Казахстан. Обеспечение достойной занятости – основа социальной защиты населения, важнейшее условие развития и реализации потенциала человеческих ресурсов, главное средство роста общественного богатства и повышения качества жизни.
В ходе социально-экономических преобразований в стране создан динамично развивающийся рынок труда, устойчиво повышается экономическая активность и уровень занятости населения. За последние 10 лет численность занятого населения увеличилась с 6698,8 тыс. человек до 8141,4 тыс. человек, а уровень безработицы снизился с 12,8 % в 2001 году до 5,5 % на конец 2010 года.
Разработка и реализация специальных мер сохранения рабочих мест и содействия занятости в рамках Дорожной карты позволили сохранить высокий уровень занятости и в годы временных экономических трудностей, связанных с влиянием мирового финансово-экономического кризиса (2008 – 2010 годы).
Осуществляемый в настоящее время переход к форсированному индустриально-инновационному развитию, с одной стороны, расширяет возможности дальнейшего роста занятости, а с другой – требует разработки и реализации новых подходов к вовлечению на рынок труда внутренних резервов рабочей силы, повышению качества и экономической активности трудовых ресурсов.

3. Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстан Республикасында еңбек нарығын және жұмыспен қамту саласын реттеу 1991 жылдан бастап негiзiнен халықты жұмыспен қамтудың арнайы бағдарламалары форматында жүзеге асырылды: Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 3 маусымдағы № 833 қаулысымен бекiтiлген Кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес жөнiндегi 2000 – 2002 жылдарға арналған бағдарлама, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 26 наурыздағы № 296 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында кедейлiктi азайту жөнiндегi 2003 – 2005 жылдарға арналған бағдарлама және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 27 қаңтардағы № 68 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005 – 2007 жылдарға арналған бағдарламасы
2008 – 2010 жылдарға жұмыссыздықтың өсуiнiң алдын алуға, жұмыспен нәтижелi қамтудың өсуіне жәрдемдесуге, жұмыс күшiнiң сапасын арттыруға және ұлттық еңбек нарығын қорғауға бағытталған Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi iс-шаралар жоспары әзiрленiп, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2007 жылғы 20 қарашадағы № 1114 қаулысымен бекiтiлген болатын.
Алайда әлемдiк қаржы-экономикалық дағдарыстың әсерiмен 2008 жылғы күзден бастап Қазақстан Республикасында өндiрiс қарқыны төмендей бастады, инфляцияның өсуi байқалды, жұмыспен қамтудың төмендеуi және тиiсiнше халық табысының азаюы белең алды. 264 кәсiпорын өндiрiсiн толық немесе iшiнара тоқтатты. Қырық мыңнан астам қызметкер iшiнара жұмыспен қамту режимiне ауыстырылды не ақысы төленбейтiн демалыстарға жiберiлдi. Жұмыссыз халық саны 559,3 мың адам болды (немесе экономикалық белсендi халықтың 6,6%).
Жұмыссыздықтың өсуi, қызметкерлердiң одан әрi босатылуы, әсiресе өндiрiстiң экспортқа бағытталған салаларында болжанды. Құрылыс, сауда, көлiк және байланыс салаларында да жұмыс орындарының қысқару қаупi күтілді.
Осындай жағдайда Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi жұмыспен қамтуға, жұмыссыздықтың айтарлықтай өсуiне жол бермеуге, жұмыс орындарын сақтауға және жаңаларын құруға бағытталған арнайы Жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын (Жол картасын) әзiрледi.
Жол картасы шеңберiнде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi нысандарын (әлеуметтiк жұмыс орындары, жастар практикасы, қайта даярлау және бiлiктiлiктi арттыру) кеңiнен қолдану халықтың нысаналы топтары құрамындағы азаматтардың белсендiлiгiне ықпал еттi, ал жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейi (4,7 %) алғаш рет елдегi жұмыссыздықтың жалпы деңгейiнен төмен көрсеткiште белгiлендi.

3. Анализ текущей ситуации
Регулирование рынка труда и сферы занятости в Республике Казахстан, начиная с 1991 года, осуществлялось преимущественно в формате специальных программ занятости населения: Программа по борьбе с бедностью и безработицей на 2000 – 2002 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2000 года № 833, Программа по снижению бедности в Республики Казахстан на 2003 – 2005 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2003 года № 296 и Программа занятости населения Республики Казахстан на 2005 – 2007 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2005 года № 68.
На 2008 – 2010 годы был разработан и утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 1114 План мероприятий по совершенствованию системы занятости населения Республики Казахстан, направленный на предупреждение роста безработицы, содействие росту продуктивной занятости, повышение качества рабочей силы и защиту национального рынка труда.
Однако с осени 2008 года под воздействием мирового финансово-экономического кризиса в Республике Казахстан началось снижение темпов производства, наблюдался рост инфляции, произошло снижение занятости и, соответственно, уменьшение доходов населения. Полностью или частично приостановили производство 264 предприятия. Более сорока тысяч работников были переведены на режим частичной занятости, либо отправлены в отпуска без содержания. Численность безработного населения составила 559,3 тыс. человек (или 6,6 % от экономически активного населения).
Прогнозировался рост безработицы, дальнейшее высвобождение работников, особенно в экспортоориентированных отраслях производства. Риски сокращения рабочих мест ожидались также в сферах строительства, торговли, транспорта и связи.
В такой ситуации Правительство Республики Казахстан по поручению Главы государства разработало специальную Стратегию занятости и переподготовки кадров (Дорожная карта), направленную на обеспечение занятости, недопущение существенного роста безработицы, сохранение и создание новых рабочих мест.
Широкое применение в рамках Дорожной карты активных форм содействия занятости (социальные рабочие места, молодежная практика, переподготовка и повышение квалификации) способствовало активизации граждан из целевых групп населения, а уровень молодежной безработицы (4,7 %) впервые был зафиксирован на отметке ниже общего уровня безработицы в стране.

Жол картасының негiзгi нәтижелерi: шамамен 9 мың жоба iске асырылды; 392 мың жұмыс орны құрылды; шамамен 150 мың адам даярлауға және қайта даярлауға жiберiлдi, олардың жартысына жуығы жұмысқа орналастырылды; 192 мыңнан астам адам әлеуметтiк жұмыс орындарына және жастар практикасы шеңберiндегi жұмыс орындарына орналастырылды.
Дағдарыс жағдайында iске асырылған халықты жұмыспен қамтудың қысқа мерзiмдi стратегиясы – Жол картасы жұмыссыздық деңгейiнiң өсуiне жол бермеумен катар, оның деңгейiнiң 2009 жылғы екiншi тоқсандағы 6,9 %-дан 2010 жылғы желтоқсанда 5,5 %-ға дейін төмендеуiне қол жеткiзуге мүмкiндiк бердi.
Жұмыспен қамтудың өсуi халық табысының артуы мен кедейлiк деңгейiнiң төмендеуiне негiз болды. Табысы ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аз халық үлесi 2001 жылғы 46,7 %-дан 2006 жылғы 18,2 %-ға және 2010 жылғы 6,9 %-ға дейін азайды.
Алайда оң өзгерiстерге қарамастан, ұлттық еңбек нарығы теңгерiмді емес. Жұмыссыздар бар болғанына қарамастан бос жұмыс орындарының толықтырылмауы сақталып отыр, экономика салаларының мамандарға деген қажеттiлiгiнiң объективтi болжамы жоқ. Еңбек ресурстары сапасының төмендiгiне және өндiрiс пен оқудың арасында нақты байланыстың болмауына байланысты жұмыс күшiнiң, бiрiншi кезекте бiлiктi кадрлардың, техникалық және қызмет көрсету еңбегi қызметкерлерiнiң тапшылығы байқалып отыр. Жұмыспен қамтылған халықтың шамамен үштен бiрiнiң кәсiптiк бiлiмi жоқ.
Жұмыспен қамтылған халық құрылымында өз бетiнше жұмыспен айналысатындардың үлесi – 33,3 % немесе 2,7 млн. астам адамды құрайды. Өз бетiнше жұмыспен айналысушылардың негiзгi бөлiгi ауылдық жерлерде тұрады және жеке шаруашылығын жүргiзумен айналысады, одан түсетiн табыс тiршiлiк етуге жеткiлiктi деңгейде ғана болады. Өз бетiнше жұмыспен айналысушылардың басым бөлiгi әлеуметтiк қорғау және қолдау жүйесiмен қамтылмаған.
Ауыл жастарының жағдайы ерекше алаңдаушылық тудырып отыр, кәсiптiк бiлiм алуға қолжетiмдiлiгi шектеулi болғандықтан, олар ресми еңбек нарығында iс жүзiнде бәсекеге қабiлетсiз болып табылады.
Еңбек нарығында қалыптасқан мұндай ахуалдың тiкелей салдары кедейлiктiң сақталуы болып табылады, 2010 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша 1,1 млн. астам адамның табысы ең төмен күнкөрiс деңгейiнен аз.
Аз қамтылған халықты әлеуметтiк қолдауда жұмыспен қамтуға және еңбектен табыс табуға жәрдемдесудiң белсендi шаралары жеткiлiктi қолданылмайды.
Өткен ғасырдың 90 жылдарының соңында жұмыспен қамту қызметтерiне жүргiзiлген институционалдық қайта құрулар еңбек нарығын реттеу тиiмдiлiгiн төмендеттi.
Осылайша қалыптасқан жағдай кедейлiктi төмендету қарқынын баяулатып қана қоймайды, сонымен қатар экономикалық өсудің жаңа кезеңiне өту жағдайында жұмыс күшiне деген сұраныстың артқанына қарамастан, елде бар еңбек ресурстарының толық пайдаланылмайтынын білдіреді.
Әлемдiк практикада осы тектес проблемаларды шешу үшiн еңбек нарығындағы белсендi бағдарламалар (бұдан әрi – ЕНББ) қолданылады. ЕНББ еңбек ресурстарын дамыту (кәсiптiк даярлау және қайта даярлау), жұмыс күшiне деген сұранысты арттыру (жалақыны/жұмыспен қамтуды субсидиялау, қоғамдық жұмыстар), еңбек нарығын реттеудi жетiлдiру (жұмыспен қамту қызметтерiн құру, ақпараттық қолдау), еңбек күш-жiгерiн жандандыруды мемлекет жүзеге асыратын әлеуметтiк қолдау жүйесiмен үйлестiру («құқықтар мен мiндеттер» немесе «өзара мiндеттемелер» стратегиялары, бұл жағдайда мемлекет жұмыспен қамту және оқыту бойынша жоғары сапалы қызметтер көрсетуге мiндеттенедi, ал ЕНББ-ға қатысушы жұмысты қарқынды iздеудi жүзеге асыруға мiндеттенедi) арқылы жүзеге асырылады.
ЕНББ экономикалық тұрғыдан – жұмыспен нәтижелi қамту ықтималдығының артуын, еңбек өнiмдiлiгi мен жалақының өсуiн, әлеуметтiк тұрғыдан - жұмыссыздықтың төмендеуiн, еңбек белсендiлiгiнiң артуы мен адам әлеуетiнiң дамуын болжайды.
Бастапқыда мұндай бағдарламалар экономикалық күйзелiс кезінде және жұмыссыздық деңгейi жоғары кезде қолданылған, ал қазiргi уақытта –экономикасы өтпелі елдердегi өнеркәсiптiк қайта құрылымдаудың керi әсерiн жұмсарту және еңбек нарығынан барынша шалғай халықтың осал топтарын кiрiктiру үшiн қолданылады.
Осының негiзiнде қол жеткiзiлетiн оң нәтижелер ЕНББ әзiрлеудiң және қазақстандық еңбек нарығында да қолданудың өзектiлiгiн арттырып отыр
Жол картасын iске асыру барысында жинақталған еңбек нарығында туындайтын тәуекелдерді басқару тәжiрибесi бiздiң бұл тұрғыдағы мүмкiндiктерiмiздi арттыра түседi.

Основными результатами Дорожной карты стали: реализация почти 9 тыс. проектов; создание 392 тыс. рабочих мест; направление на подготовку и переподготовку около 150 тыс. человек, из которых около половины трудоустроены; трудоустройство более 192 тыс. человек на социальные рабочие места и рабочие места в рамках молодежной практики.
Реализованная в условиях кризиса стратегия краткосрочной занятости населения – Дорожная карта, позволила не только не допустить роста безработицы, но и добиться снижения ее уровня с 6,9 % во втором квартале 2009 года до 5,5 % в декабре 2010 года.
Рост занятости обусловил увеличение доходов населения и снижение уровня бедности. Доля населения, имеющего доходы ниже уровня прожиточного минимума, снизилась с 46,7 % в 2001 году до 18,2 % – в 2006 году и 6,9 % – в 2010 году.
Однако, несмотря на позитивные изменения, национальный рынок труда не сбалансирован. При наличии безработных сохраняются незаполненные вакансии, отсутствует объективный прогноз потребностей отраслей экономики в специалистах. Отмечается дефицит рабочей силы, в первую очередь, квалифицированных кадров, работников технического и обслуживающего труда, связанный с низким качеством трудовых ресурсов и отсутствием реальной связи производства и обучения. Примерно треть занятого населения не имеет профессионального образования.
В структуре занятого населения велика доля самостоятельной занятости – 33,3 % или более 2,7 млн. человек. Основная часть самозанятых проживает в сельской местности и занята на личном подворье, доходы от которого зачастую находятся на уровне выживания. В подавляющем большинстве самозанятые не охвачены системой социальной защиты и поддержки.
Особую тревогу вызывает положение сельской молодежи, которая в силу ограниченного доступа к получению профессионального образования практически неконкурентоспособна на формальном рынке труда.
Прямым следствием такого состояния рынка труда является сохранение бедности, по состоянию на 1 октября 2010 года более 1,1 млн. человек имели доходы ниже прожиточного минимума.
В социальной поддержке малообеспеченного населения недостаточно используются активные меры содействия занятости и получению трудовых доходов.
Проведенные в конце 90-х годов прошлого столетия институциональные преобразования службы занятости снизили эффективность регулирования рынка труда.
Сложившаяся, таким образом, ситуация не только замедляет темпы снижения бедности, но и означает недоиспользование имеющихся в стране трудовых ресурсов вопреки растущему спросу на рабочую силу в условиях перехода к новому витку экономического роста.
В мировой практике для решения такого рода проблем используются активные программы на рынке труда (далее – АПРТ). АПРТ осуществляются через развитие трудовых ресурсов (профессиональная подготовка и переподготовка), увеличение спроса на рабочую силу (субсидирование заработной платы/занятости, общественные работы), совершенствование регулирования рынка труда (создание служб занятости, информационное сопровождение), сочетание активизации трудовых усилий с системой социальной поддержки, осуществляемой государством (стратегии "прав и обязанностей" или "взаимных обязательств", когда государство обязуется оказывать высококачественные услуги по обеспечению занятости и обучению, а участник АПРТ обязуется осуществлять интенсивный поиск работы).
В экономическом плане АПРТ предполагают увеличение вероятности продуктивной занятости, рост производительности труда и заработной платы, в социальном – снижение безработицы, рост трудовой активности и развитие человеческого потенциала.
Первоначально такие программы использовались во время экономической депрессии и высокого уровня безработицы, в настоящее время - применяются для смягчения негативного влияния промышленной реструктуризации в странах с переходной экономикой и интеграции уязвимых слоев населения, наиболее отдаленных от рынков труда.
Достигаемые на этой основе позитивные результаты делают актуальным разработку и применение АПРТ и на казахстанском рынке труда.
Наши возможности в этом плане усиливает накопленный в ходе реализации Дорожной карты опыт управления рисками, возникающими на рынке труда.

4. Бағдарламаның мақсаты, мiндеттерi және нысаналы
индикаторлары
4.1 Бағдарламаның мақсаты
Жұмыспен тұрақты және нәтижелi қамтуға жәрдемдесу.
4.2 Бағдарламаның нысаналы индикаторлары
2020 жылға қарай:
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасымен (бұдан әрi – Бағдарлама) 1,5 млн. дейiн адам қамтылатын болады.
2016 жылға қарай:
Жұмыссыздық деңгейi 5,5 %-дан аспайтын болады, оның iшiнде:
2012 жылы – 5,8 %, 2013 жылы – 5,7 % және 2014 жылы – 5,6 % және 2015 жылы – 5,5 %.
Кедейлiк деңгейi 8,2 %-дан 6 %-ға төмендейдi, оның iшiнде:
2012 жылы – 6,3 %, 2013 жылы – 6,2 % және 2014 жылы – 6,1 % және 2015 жылы 6,0 % құрайды.
Өз бетiнше жұмыспен айналысатын халықтың жалпы санындағы нәтижелі жұмыспен қамтылғандардың үлесі 2015 жылға қарай 56 %-ға, 2020 жылға қарай – 75 %-ға дейін ұлғаяды.
(Ескертпе: 2011 жылдың қорытындысы бойынша 50,6 % немесе 1,38 млн. адам, 2015 жылы – 56 % немесе 1,52 млн. адам, 146 мың адамға көбейеді, 2020 жылы – 75 % немесе 2,1 млн. адам, 2011 жылмен салыстырғанда 700 мың адамға ұлғаяды).
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде қамтылғандардың үлес салмағы:
өз бетiнше жұмыспен айналысушылар (өз бетiнше жұмыспен айналысушылардың жалпы санында) 2012 жылы – 0,9 %, 2013 жылы – 1,2 %, 2014 жылы – 1,5 % және 2015 жылы – 1,8 % болады;
жұмыссыздар (жұмыссыздардың жалпы санында) 2012 жылы – 15,1 %, 2013 жылы – 20,0 %, 2014 жылы – 22,0 % және 2015 жылы – 25,0 % болады;
күнкөрісі төмен отбасылардың еңбекке жарамды мүшелерi (тартылған) 2012 жылы – 17,0 %, 2013 жылы – 18,0 %, 2014 жылы – 19,0 % және 2015 жылы – 20,0 % болады.
4.3. Бағдарламаның мiндеттерi
1. Өз бетiнше жұмыспен айналысушыларды, жұмыссыздарды және халықтың нысаналы топтарына кіретін адамдарды жұмыспен қамтудың белсендi бағдарламаларына тарту.
2. Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламаны (бұдан әрi – ҮИИДМБ) iске асыру үшiн кадр әлеуетiн дамыту.
3. Атаулы әлеуметтiк көмек көрсету жүйесiн жетiлдiру.
Бағдарламаны iске асыру бiрiншi кезекте, оқытуға, жұмысқа орналастыруға, өзiнiң жеке iсiн ашуға және кеңейтуге жәрдемдесуге, ал мұндай мүмкiндiктер болмаған жағдайда, жұмыспен нәтижелi қамтудың қолжетiмдiлiгiн кеңейту мақсатында өз еркiмен көшуiне жәрдемдесуге бағытталған.
Осыған орай, Бағдарламаны iске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1. Оқыту және жұмысқа орналасуда жәрдемдесу.
2. Кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесу.
3. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру.
4. Ауылдық елдi мекендердi дамыту.
Бағдарламаны iске асыру үшiн:
1) нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жөнiндегi шаралар қабылданатын болады;

4. Цель, задачи и целевые индикаторы Программы
4.1 Цель Программы
Содействие устойчивой и продуктивной занятости.
4.2 Целевые индикаторы Программы
К 2020 году:
Программой занятости 2020 (далее – Программа) будут охвачены до 1,5 млн. человек;
К 2016 году:
Уровень безработицы не будет превышать 5,5 %, в том числе:
в 2012 году – 5,8 %, в 2013 году – 5,7 %, в 2014 году – 5,6 % и в 2015 году – 5,5 %.
Уровень бедности снизится с 8,2 % до 6 %, в том числе:
в 2012 году он составит 6,3 %, в 2013 году – 6,2 %, в 2014 году – 6,1 % и в 2015 году – 6,0 %.
Доля продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения увеличится к 2015 году до 56 %, к 2020 году – 75 %.
(Примечание: по итогам 2011 года – 50,6 % или 1,38 млн. чел. в 2015 г. – 56 % или 1,52 млн. увеличится на 146 тыс. чел., в 2020 году – 75 % или 2,1 млн. чел. увеличится на 700 тыс. чел по сравнению с 2011 годом).
В рамках реализации Программы удельный вес охваченных:
самостоятельно занятых (в общей численности самозанятых) составит в 2012 году 0,9 %, в 2013 году – 1,2 %, в 2014 году – 1,5 % и в 2015 году – 1,8 %;
безработных (в общей численности безработных) составит в 2012 году – 15,1 %, в 2013 году – 20,0 %, в 2014 году – 22,0 % и в 2015 году – 25,0 %;
трудоспособных членов малообеспеченных семей (вовлеченных) составит в 2012 году 17,0 %, в 2013 году – 18,0 %, в 2014 году – 19,0 % и в 2015 году – 20,0 %.
4.3. Задачи Программы
1. Вовлечение самостоятельно занятых, безработных и лиц, входящих в целевые группы населения в активные программы занятости.
2. Развитие кадрового потенциала для реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы (далее – ГПФИИР).
3. Совершенствование системы оказания адресной социальной помощи.
Реализация Программы, в первую очередь, направлена на обучение, трудоустройство, содействие в открытии и расширении собственного дела, а в случае отсутствия таких возможностей, содействие добровольному переезду с целью расширения доступности продуктивной занятости.
В этой связи, реализация Программы осуществляется по следующим направлениям:
1. Обучение и содействие в трудоустройстве
2. Содействие развитию предпринимательства
3. Повышение мобильности трудовых ресурсов
4. Развитие сельских населенных пунктов
Для реализации Программы будут:
1) приняты меры по совершенствованию нормативной правовой базы;

2) жекелеген мамандықтар бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындары және болжамды жұмыс орындарының жалпыұлттық дерекқоры (бұдан әрi - Дерекқор), кәсіптік білім беретін оқу орындарының дерекқоры қалыптастырылады және «Жастардың еңбек биржасы» бірыңғай веб-порталы құрылатын болады.
Дерекқор мемлекеттік, салалық бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламалары, сондай-ақ жеке сектордың бастамалары шеңберінде қалыптастырылатын болады.
Жергiлiктi мемлекеттiк органдар мен мемлекеттік, салалық бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асыруға жауапты ұйымдар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органына мерзімді негізде белгіленген нысан бойынша өңiрлер мен жекелеген мамандықтар бөлiнiсiнде қызметкерлерге бар және болжамды қажеттілік жөнінде мәлімет жібереді.
Дерекқор қалыптастыру тәртібі мен жергiлiктi мемлекеттiк органдар мен мемлекеттік, салалық бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асыруға жауапты ұйымдар ұсынатын кадрларға қажеттілік туралы ақпаратты ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – Бағдарлама операторы) бекітеді.
Орталық мемлекеттік органдар жыл сайын, 15 ақпаннан кешіктірмей белгіленген нысан бойынша Бағдарлама операторына мемлекеттік және салалық бағдарламада көрсетілген жұмыс орындарын құру жөніндегі жоспарларға сәйкес үшжылдық кезеңге жетекшілік ететін салалардағы болжамды қажеттілік және өңірлер бөлінісінде өткен жылы нақты құрылған жұмыс орындары туралы мәліметтерді жібереді.
Орталық мемлекеттік органдардың кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру тәртібі мен нысанын Бағдарлама операторы олармен келісу арқылы бекітеді.
Бағдарламада көзделген iс-шараларды қаржылай қамтамасыз ету мақсатында мәлiмделген қажеттiлiкке сәйкес және республикалық бюджеттiң қаржылай мүмкiндiктерiн ескере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әрқайсысы үшiн қаржыландыру лимитi айқындалады.
Лимит бойынша берiлген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету және Бағдарламада көзделген нәтижелерге (нысаналы индикаторларға) қол жеткiзу үшін республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мен жергiлiктi атқарушы органдар арасында мынадай негiзгi параметрлер бойынша нәтижелер туралы келiсiмдер жасалады:
жұмыссыздық деңгейі:
өз бетінше жұмыспен айналысатын халықтың жалпы санында жұмыспен нәтижелі қамтылғандардың санын ұлғайту;
халықтың құрылымында ең төмен күнкөрiс деңгейiнен төмен деңгейде өмiр сүрiп жатқан еңбекке қабілетті адамдар үлесін қысқарту;
мемлекеттік қолдау шараларымен, оның ішінде кәсіптік оқумен, кәсіпкерліктің негіздеріне оқытумен қамтылған Бағдарламаға қатысушылардың, көшкендердің және жұмысқа орналастырылғандардың саны;
тұрақты жұмыс орындарына, әлеуметтік жұмыс орындарына және жастар практикасына жұмысқа орналастырылған, оның ішінде кәсіптік оқудан өткен Бағдарламаға қатысушылар саны;
басқа да көрсеткiштер.
Бағдарламаның iске асырылуын басқаруды:
республика деңгейiнде:
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын iске асыру жөнiндегi ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi – ВАК).
Бағдарлама операторы;
облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде – Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi өңiрлiк комиссия (бұдан әрi – өңiрлiк комиссиялар) және жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдар;
аудандық (қалалық) деңгейде – Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi аудандық (қалалық) комиссия (бұдан әрi – аудандық (қалалық) комиссиялар), жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдар және халықты жұмыспен қамту орталықтары;
селолар мен ауылдар деңгейiнде – (селолар мен кенттердiң және селолық округтердiң әкiмдерi) осы әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер әкiмдерiнiң аппараттары жүзеге асыратын болады.
Тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын әлеуметтiк келiсiмшарттар Бағдарламаның орындалуын ұйымдастырудың аса маңызды құралдары болып табылады.
Өңірлік, аудандық (қалалық) комиссиялардың үлгi ережелерiн, әлеуметтiк келiсiмшарттың, жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы өтініштерінің (хабарламаларының) нысандарын Бағдарлама операторы бекітеді.
Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында Бағдарлама операторы, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдар мен халықты жұмыспен қамту орталықтары жеке жұмыспен қамту агенттіктерімен мынадай бағыттар бойынша ынтымақтастықты жүзеге асырады:
бос жұмыс орындары мен Бағдарламаға қатысушылардың дерекқорына қолжетімділік беру;
Бағдарламаға қатысуға үміткерлерге Бағдарлама шеңберінде ұсынылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультация беру;
Бағдарламаға қатысушыларға жұмысқа орналасуда жәрдемдесу.

2) сформирована общенациональная база данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест в разрезе отдельных специальностей (далее – база данных), база данных учебных заведений профессионального образования и создан единый веб-портал "Молодежная биржа труда".
База данных формируется за счет проектов, реализуемых в рамках государственных, отраслевых программ и программ развития территорий, а также инициатив частного сектора.
Местные государственные органы и организации, ответственные за реализацию проектов в рамках государственных, отраслевых программ, программ развития территорий на периодической основе, по установленной форме, направляют в уполномоченный орган по вопросам занятости области, городов Астаны и Алматы сведения по имеющейся и прогнозируемой потребности в работниках в разрезе регионов и отдельных специальностей.
Порядок формирования базы данных и формы представления информации о потребности в кадрах, представляемые местными государственными органами и организациями, ответственными за реализацию проектов в рамках государственных, отраслевых программ, программ развития территорий, утверждаются Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - оператор Программы).
Центральные государственные органы ежегодно не позднее 15 февраля, по установленной форме, направляют оператору Программы сведения о прогнозируемой потребности в курируемых отраслях на трехлетний период и фактически созданных рабочих местах за прошедший год в разрезе регионов согласно планам по созданию рабочих мест, отраженных в государственных и отраслевых программах.
Порядок и формы представления информации о потребности в кадрах центральными государственными органами утверждаются оператором Программы по согласованию с ними.
В целях финансового обеспечения мероприятий, предусмотренных Программой, в соответствии с заявленной потребностью и с учетом финансовых возможностей республиканского бюджета определяются лимиты финансирования для каждой из областей, города республиканского значения, столицы.
Для обеспечения целевого использования представленных по лимиту средств и достижения предусмотренных Программой результатов (целевые индикаторы) между администраторами республиканских бюджетных программ и местными исполнительными органами заключаются соглашения о результатах по следующим основным параметрам:
уровень безработицы;
увеличение количества продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения;
сокращение в структуре населения доли трудоспособных лиц, проживающих ниже уровня прожиточного минимума;
количество участников Программы, охваченных мерами государственной поддержки, в том числе профессиональным обучением, обучением основам предпринимательства, переехавших и трудоустроенных;
количество участников Программы трудоустроенных на постоянные рабочие  места, социальные рабочие места и молодежную практику, в том числе из числа прошедших профессиональное обучение;
другие показатели.
Управление реализацией Программы осуществляется:
на уровне республики:
Межведомственной комиссией по реализации Программы занятости 2020 при Правительстве Республики Казахстан (далее – МВК);
оператором Программы;
на областном (столичном, города республиканского значения) уровне – региональной комиссией по реализации Программы (далее – региональные комиссии) и уполномоченными органами по вопросам занятости;
на районном (городском) уровне – районной (городской) комиссией по реализации Программы (далее – районные (городские) комиссии), уполномоченными органами по вопросам занятости и центрами занятости населения;
на уровне сел и аулов – (акимы сел и поселков и сельских округов) аппаратами акимов данных административно-территориальных единиц.
Важнейшими инструментами организации исполнения Программы являются социальные контракты, определяющие права и обязанности сторон.
Типовые положения региональной, районной (городской) комиссии, формы социального контракта, заявлений (уведомлений) работодателей и организаций образования о присоединении к социальному контракту утверждаются оператором Программы.
В целях расширения возможностей трудоустройства участников Программы, оператором Программы, уполномоченными органами по вопросам занятости и центрами занятости населения осуществляются сотрудничество с частными агентствами занятости по следующим направлениям:
предоставление доступа к базе данных вакансий и участников Программы;
консультирование претендентов на участие в Программе о мерах государственной поддержки предоставляемых в рамках Программы;
содействие в трудоустройстве участников Программы.

4.3.1. Бiрiншi бағыт:
оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
Бiрiншi бағыт еңбек әлеуетін дамыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу арқылы халықтың жұмыспен тұрақты және нәтижелi қамтылуын қамтамасыз етуге бағытталған.
Қазақстан Республикасының мынадай азаматтары мен оралмандар осы бағыттың қатысушылары бола алады: ішінара жұмыспен қамтылғандар; жұмыссыздар; өз бетінше жұмыспен айналысушылар; табысы аз адамдар; ағымдағы күнтізбелік жылы жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын бітіргендер; еңбекке қабілеттілігін сақтаған мүгедектер; жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйінің тәрбиленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; белгіленген жасқа дейін зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлер; ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін және мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды алушы болып табылатын адамдар. Бағдарламаға қатысудың басым мүмкiндiктерi ауылдық жердегi жастар мен әйелдерге берiледi.
Осы бағыт шеңберiнде Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттiк қолдаудың мынадай түрлерi көрсетiледi:
кәсіптік оқу, жұмысқа орналасу мәселелерi бойынша консультациялар, сондай-ақ психологиялық бейiмдеу;
тегiн бiлiктiлiктi арттыру, кәсiптiк даярлау және қайта даярлау курстарына (бұдан әрi – кәсiптiк оқыту) жіберу;
кәсіптік оқуға материалдық көмек беру;
лайықты бос жұмыс орындарын iздеу және жұмысқа, оның iшiнде әлеуметтiк жұмыс орындарына және жастар практикасына орналасуға жәрдемдесу;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын жеке тұлғалардың жалақысын iшiнара субсидиялау;
жастар практикасына жiберiлген жеке тұлғаларға еңбекақы төлеу.
Жастар практикасына қатысушылардың жалақысын субсидиялау 6 ай бойы жүзеге асырылады. Жастар практикасына жiберiлген Бағдарламаға қатысушылардың еңбекақысын субсидиялау мөлшерi айына 17,2 айлық есептiк көрсеткiштi (салықтарды, мiндеттi әлеуметтiк аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны және банк қызметтерiн ескере отырып) құрайды. Азаматтардың жастар практикасына қатысу және оларға мемлекеттiк қолдау көрсету шарттары Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасында көзделген.
Әлеуметтiк жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың жалақысын мемлекеттiң iшiнара субсидиялауы 12 ай бойы жүзеге асырылады.
Бiр айдағы жалақыға берiлетiн субсидия мөлшерi салықтарды, мiндеттi әлеуметтiк аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескере отырып, мынаны құрайды:

4.3.1. Первое направление:
обучение и содействие в трудоустройстве
Первое направление нацелено на обеспечение устойчивой и продуктивной занятости населения путем развития трудового потенциала и содействия в трудоустройстве.
Участниками данного направления могут стать граждане Республики Казахстан и оралманы трудоспособного возраста: частично занятые; безработные; самостоятельно занятые; малообеспеченные; выпускники общеобразовательных школ 11 классов текущего календарного года; сохранившие трудоспособность инвалиды; воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей в возрасте до двадцати трех лет; пенсионеры, вышедшие на пенсию до общеустановленного возраста; лица, занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо) и (или) опасными условиями труда и являющиеся получателями государственных специальных пособий. Приоритетные возможности участия в Программе предоставляются молодежи и женщинам в сельской местности.
В рамках данного направления участникам Программы оказываются следующие виды государственной поддержки:
консультация по вопросам профессионального обучения, трудоустройства, а также психологическая адаптация;
направление на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки (далее – профессиональное обучение);
предоставление материальной помощи на профессиональное обучение;
поиск подходящих вакансий и содействие трудоустройству, в том числе на социальные рабочие места и молодежную практику;
частичное субсидирование заработной платы физических лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости;
оплата труда физических лиц, направленных на молодежную практику.
Субсидирование заработной платы участникам молодежной практики осуществляется в течение 6 месяцев. Размер субсидии в месяц на оплату труда участников Программы, направленных на молодежную практику, составляет 17,2 месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг). Условия участия граждан в молодежной практике и предоставления им государственной поддержки предусмотрены Правилами организации и финансирования молодежной практики, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
Частичное субсидирование государством заработной платы участникам Программы, трудоустроенным на социальные рабочие места, осуществляется в течение 12 месяцев.
Размер субсидий в месяц на заработную плату с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск составляет:

1) алғашқы 6 айда жалақының 50 %-на дейiн, бiрақ 26 мың теңгеден аспайды;
2) келесi 3 айда жалақының 30 %-на дейiн, бiрақ 15,6 мың теңгеден аспайды;
3) соңғы 3 айда жалақының 15 %-на дейiн, бiрақ 7,8 мың теңгеден аспайды.
Азаматтардың Бағдарламаға қатысу және оларға мемлекеттiк қолдау көрсету шарттары Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесудi және оларға мемлекеттiк қолдау шараларын көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасында көзделген.
Жалдамалы қызметкерлерді өндірістен қол үзіп немесе қол үзбей кәсіптік қайта даярлау және біліктілігін арттыру Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнының сақталу шартымен жұмыс берушілердің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
Iске асыру тетiгi:
1) Бағдарламаға қатысуға үміткерлер тұрақты тұратын жерiнiң аудан, қала бойынша халықты жұмыспен қамту орталықтарына Бағдарламаға қатысуға өтiнiшпен жүгiнедi және Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесудi және оларға мемлекеттiк қолдау шараларын көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасына сәйкес құжаттарды тапсырады;
2) Халықты жұмыспен қамту орталықтары тапсырылған құжаттарды қарайды және тапсырылған құжаттардың Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін салыстырып тексеру негізінде Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы (не бұдан бас тарту туралы) шешім қабылдайды;
3) Бағдарламаға қатысушыларға халықты жұмыспен қамту орталықтары қолданыстағы Дерекқордағы бос жұмыс орындарына не жұмыс берушілердің өздері немесе жеке жұмыспен қамту агенттіктері арқылы мәлімдеген жұмыс орындарына, жалақысын ішінара субсидиялай отырып, әлеуметтік жұмыс орындарына, сондай-ақ жастар практикасынан өту үшін жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетеді;
4) Қажетті кәсіптік даярлығы болмағандықтан, жұмысқа орналаса алмай жүрген Бағдарламаға қатысушылар Дерекқорға енгізілген кәсіптер (мамандықтар) бойынша кәсіптік оқуға, сондай-ақ жұмыс берушілердің өздері немесе жеке жұмыспен қамту агенттіктері арқылы мәлімдеген тиісті жұмыс орындарына жіберіледі;
5) Дерекқордағы бар жұмыс орындарына, жеке жұмыспен қамту агенттіктері және жұмыс берушілер ұсынған жұмыс орындарына кәсіптік оқудан өтпестен жұмысқа орналасу жағдайларын қоспағанда, Бағдарламаға қатысушы мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтiк келiсiмшарт жасалады;
6) Кәсiптiк оқуды аяқтағаннан кейiн Бағдарламаға қатысушыларға алған мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналастыруға жәрдем көрсетіледі;

1) первые 6 месяцев до 50 % заработной платы, но не более 26 тысяч тенге;
2) следующие 3 месяца до 30 % заработной платы, но не более 15,6 тысяч тенге;
3) последние 3 месяца до 15 % заработной платы, но не более 7,8 тысяч тенге.
Условия участия граждан в Программе и предоставления государственной поддержки предусмотрены в Правилах организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
Профессиональная переподготовка и повышение квалификации наемных работников с отрывом или без отрыва от производства осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места.
Механизм реализации:
1) Претенденты на участие в Программе обращаются в центры занятости населения района, города места постоянного проживания с заявлением на участие в Программе и представляют документы в соответствии с Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
2) Центры занятости населения рассматривают представленные документы и принимают решение о включении в состав участников Программы (либо об отказе в этом) на основании проверки соответствия представленных документов предъявляемым требованиям к участникам Программы.
3) Участникам Программы центрами занятости населения оказывается содействие в трудоустройстве на существующие в Базе данных вакантные рабочие места, либо рабочие места заявленные работодателями самостоятельно или через частные агентства занятости, на социальные рабочие места с частичным субсидированием заработной платы, а также на рабочие места для прохождения молодежной практики.
4) Участники Программы, которые не могут быть трудоустроены из-за отсутствия необходимой профессиональной квалификации, направляются на профессиональное обучение по профессиям (специальностям) включенным в Базу данных, а также соответствующим рабочим местам, заявленным работодателями самостоятельно или через частные агентства занятости.
5) Между участником Программы и центром занятости населения заключается социальный контракт, за исключением случаев трудоустройства на существующие рабочие места в Базе данных, рабочие места, представленные частными агентствами занятости и работодателями, без прохождения профессионального обучения.
6) После завершения профессионального обучения участникам Программы оказывается содействие в трудоустройстве по полученной специальности (профессии).

7) Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын Бағдарламаға қатысушылар тарапынан халықты жұмыспен қамту орталықтары, халықты жұмыспен қамту орталықтары тарапынан – ауданның (қаланың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органы бақылайды.
4.3.1.1. Бағдарламаның бірінші бағытын пилоттық режимде іске
асырудың қосымша шарттары
2013 жылдан бастап Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан облыстарында, сондай-ақ ВАК шешімімен айқындалған өңірлерде кәсіптік оқудан өту үшін үміткерлерді іріктеуді, мамандықтар (кәсіптер) және кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарын таңдауды кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін іріктелген үміткерлерді жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін жұмыс берушілер жүргізетін тәртіп енгізіледі.
Іске асыру тетігі:
1) Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін тұрақты жұмыс орындарын ұсынатын жұмыс берушілер:
кәсіптік оқудан өткізуге үміткерлерді іріктейді;
ағымдағы және перспективалық қажеттілікті ескере отырып, оқыту үшін мамандық (кәсіп) таңдайды;
Қазақстан Республикасының аумағында кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымын таңдайды;
2) Бағдарламаға қатысуға үміткерлерді іріктеуді жұмыс берушілер:
өз бетінше іздестіреді, оның ішінде жұмыспен қамту агенттіктері арқылы;
Халықты жұмыспен қамту орталығы ұсынатын Бағдарламаға қатысушылар арасынан таңдайды;
бос жұмыс орындары жәрмеңкелеріне қатысу арқылы жүргізеді.
3) Кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын ұйымды таңдауды жұмыс берушілер тізбесі Бағдарлама операторының, сондай-ақ білім саласындағы уәкілетті органның, Бағдарлама операторының жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың және жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурсында орналастырылатын ұйымдардың арасынан жүргізеді.
Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын ұйымдардың тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесудi және оларға мемлекеттiк қолдау шараларын көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасында айқындалады.
4) Халықты жұмыспен қамту орталықтары кәсіптік оқыту үшін жұмыс берушілер іріктеген Бағдарламаға қатысушылармен білім беру ұйымы мен жұмыс беруші тараптары қатысатын әлеуметтік келісімшарт жасайды.
Жұмыс беруші мен білім беру ұйымы әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жауапты лауазымды адамның қолымен және мөрмен расталған жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасуды растайды.
Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін тұрақты жұмыс орындарын ұсынатын жұмыс берушілер өтініште (хабарламада) Бағдарламаға қатысушылардың деректерін, оларды оқытуды ұйымдастыру жоспарланып отырған мамандық (кәсіп), білім беру ұйымын, өндірістік практикадан өту орнын және оқу аяқталғаннан кейін жұмыс істеу кезеңін көрсетеді.
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдары өтініште (хабарламада) мамандығы (кәсібі), оқытудың ұзақтығы мен құны, өндірістік практикадан өтетін ықтимал орны мен шарттары туралы ақпаратты көрсетеді.

7) Выполнение условий социального контракта со стороны участников Программы контролируется центрами занятости населения, со стороны центров занятости населения – уполномоченным органом по вопросам занятости района (города).
4.3.1.1 Дополнительные условия реализации
первого направления
Программы в пилотном режиме
С 2013 года в Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской областях, а также в регионах, определенных решением МВК, вводится порядок, при котором отбор претендентов, выбор специальности (профессии) для прохождения профессионального обучения и организаций образования, осуществляющих профессиональное обучение, производится работодателями, обеспечивающими трудоустройство отобранных претендентов по завершению профессионального обучения.
Механизм реализации:
1) Работодатели, предоставляющие постоянные рабочие места для трудоустройства участников Программы:
отбирают претендентов на прохождение профессионального обучения;
выбирают специальность (профессию) для обучения, с учетом текущей и перспективной потребности;
выбирают организацию образования, осуществляющую профессиональное обучение на территории Республики Казахстан.
2) Отбор претендентов на участие в Программе работодателями производится посредством:
самостоятельного поиска, в том числе через частные агентства занятости;
выбора из числа участников Программы, предлагаемых центром занятости населения;
участия в ярмарках вакансий.
3) Выбор организации, осуществляющей профессиональное обучение, производится работодателем из числа организаций, Перечень которых размещается на интернет-ресурсе оператора Программы, а также уполномоченного органа в области образования, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при операторе Программы, уполномоченных органов по вопросам занятости и центров занятости населения.
Порядок формирования Перечня организаций осуществляющих профессиональное обучение в рамках Программы (далее - Перечень), внесения в него изменений и дополнений определяется Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
4) Центрами занятости населения с участниками Программы, отобранными работодателями для профессионального обучения, заключается социальный контракт, сторонами которого также выступают организация образования и работодатель.
Работодатель и организация образования подтверждают заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью.
Работодатели, предоставляющие постоянные рабочие места для трудоустройства участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают данные участников Программы, специальность (профессию) по которой планируется организовать их обучение, организацию образования, местопрохождения производственной практики и период отработки после завершения обучения.
Организации образования, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы в заявлении (уведомлении), указывают информацию о специальности (профессии), продолжительности и стоимости обучения, возможном месте и условиях прохождения производственной практики.

5) Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын Бағдарламаға қатысушылар, жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдары тарапынан халықты жұмыспен қамту орталықтары, халықты жұмыспен қамту орталықтары тарапынан – ауданның (қаланың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бақылайды.
4.3.1.2. Кәсіпорындардағы оқу орталықтарында кәсіптік оқыту
Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіптік оқытуды заңды тұлға болып табылатын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар оқу орталықтары (өндірістік кәсіпорындар мен ұйымдар жанындағы) жүзеге асыра алады.
Кадрларды фирмаішілік (өндірісішілік) даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыру жүйесін дамыту және жетілдіру мақсатында, сондай-ақ оқу орталықтарының (өндірістік кәсіпорындар мен ұйымдар жанындағы) Бағдарламаға қатысу мүмкіндігін жүзеге асыру үшін, базасында оқу орталықтары жұмыс істейтін жұмыс берушілер:
оқу орталықтарының базасында оларға оқу ұйымы мәртебесін бере отырып, дербес заңды тұлғалар құруды;
құрылған заңды тұлғалардың белгіленген тәртіппен білім беру қызметін жүзеге асыруға лицензия алуын;
мемлекеттік тапсырыс бойынша техникалық және кәсіптік білім мамандарын даярлауға қатысуды қамтамасыз етеді.
4.3.2. Екiншi бағыт:
кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесу
Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесу:
ішінара жұмыспен қамтылғандар; жұмыссыздар; өз бетінше жұмыспен айналысушылар; табысы аз адамдар; ағымдағы күнтізбелік жылы жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын бітіргендер; еңбекке қабілеттілігін сақтаған мүгедектер; жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйінің тәрбиленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; белгіленген жасқа дейін зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлер; ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін және мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды алушы болып табылатын, әкiмшiлiк бағыныстылығына қарамастан, ауылдық елдi мекендерде, шағын қалаларда, заңнамаға сәйкес қалалық елдi мекендерге жататын кенттерде жеке ісін ұйымдастыруды немесе кеңейтуді қалайтын және оған мүмкіндігі бар адамдар қатарындағы адамдардың жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейтуі арқылы кәсiпкерлiктi ынталандыруға және экономикалық белсендiлiкті арттыруға бағытталған.
Екінші бағытты іске асыру үшін ауылдық тірек елді мекендер басым елді мекендер болып табылады.
Жеке iсiн ұйымдастыруды немесе кеңейтудi қалайтын ауыл тұрғындарына, әйелдерге және мүгедектерге қатысудың басым құқығы берiледi.
Осы бағыт шеңберiнде мемлекеттiк қолдаудың мынадай түрлерi көрсетiлетiн болады:
сервистік қызметтер, оның ішінде консультациялық (бухгалтерлік, заңдық, маркетингтік) қызметтер көрсету, оқуға материалдық көмек ұсына отырып, кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту, бизнес жоспарын дайындауға жәрдемдесу, 1 жылға дейінгі мерзімге жобаларды сүйемелдеу;
микрокредиттер беру;
жетiспейтiн инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алу.
Бағдарламаның осы бағытына, оның ішінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие ұйымдардың қатысуы, сондай-ақ Бағдарламаларға қатысушыларға мемлекеттiк қолдау көрсету шарттары Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдау көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасында көзделген.
Конкурсты ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi, микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктердi iрiктеу және кредит ресурстарын беру, оларға осы бағыт шеңберiнде бөлiнген кредит ресурстарының мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргiзу, қатысу тәртібі Микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктерге конкурстық негiзде кредит беру қағидасында көзделген.
Микрокредит беру шарттары:

5) Выполнение условий социального контракта со стороны участников Программы, работодателей и организаций образования контролируется центрами занятости населения, со стороны центров занятости населения - уполномоченным органом по вопросам занятости района (города).
4.3.1.2 Профессиональное обучение
в учебных центрах на предприятиях
Профессиональное обучение в рамках первого направления Программы может осуществляться учебными центрами (при производственных предприятиях и организациях), являющимися юридическими лицами и имеющими право осуществлять образовательную деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В целях развития и совершенствования системы внутрифирменной (внутрипроизводственной) подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, а также для осуществления возможности участия учебных центров (при производственных предприятиях и организациях) в Программе работодатели, на базе которых функционируют учебные центры, обеспечивают:
создание на базе учебных центров самостоятельных юридических лиц с приданием им статуса учебной организации;
получение созданными юридическими лицами в установленном порядке лицензии на осуществление образовательной деятельности;
участие в подготовке специалистов технического и профессионального образования по государственному заказу.
4.3.2 Второе направление:
содействие развитию предпринимательства
Содействие развитию предпринимательства в рамках Программы направлено на стимулирование предпринимательства и повышение экономической активности через организацию или расширение собственного дела из числа:
частично занятых; безработных; самостоятельно занятых; малообеспеченных; выпускников общеобразовательных школ 11 классов текущего календарного года; сохранивших трудоспособность инвалидов; воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до двадцати трех лет; пенсионеров, вышедших на пенсию до общеустановленного возраста; лиц, занятых на тяжелых работах, работах с вредными (особо) и (или) опасными условиями труда и являющихся получателями государственных специальных пособий и оралманов, желающих и имеющих возможность организовать или расширить собственное дело в сельских населенных пунктах, независимо от их административной подчиненности, малых городах, поселках, относящихся в соответствии с законодательством к городским населенным пунктам.
Приоритетными населенными пунктами для реализации второго направления являются опорные сельские населенные пункты.
Приоритетное право участия предоставляется сельским жителям, женщинам, и инвалидам, желающим организовать или расширить собственное дело.
В рамках данного направления оказываются следующие виды государственной поддержки:
предоставление сервисных услуг, в том числе консультационных (бухгалтерские, юридические, маркетинговые), бесплатное обучение основам предпринимательства с предоставлением материальной помощи на обучение, содействие в подготовке бизнес плана, сопровождение проектов сроком до 1 года;
предоставление микрокредитов;
развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства.
Условия участия в данном направлении Программы, в том числе организаций, имеющих статус финансового агентства, а также предоставления мер государственной поддержки участникам Программы предусмотрены в Правилах организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости.
Порядок организации и проведения конкурса, условия отбора и предоставления кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам, мониторинг целевого использования ими выделенных кредитных ресурсов в рамках данного направления, предусмотрены в Правилах кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе.
Условия микрокредитования:

республикалық бюджеттен бюджеттiк кредит жергiлiктi атқарушы органға 0,01% жылдық сыйақы ставкасымен қайтарымдылық, жеделдiлiк және ақылылық қағидаттарында 5 жылға берiледi;
бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты – жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту, айналым капиталын толықтыру;
кредит тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарызды өтеуге және жылжымайтын тұрғын үй алуға берiлмейдi;
кредит беру мерзiмi – 5 жылдан аспайды;
кредиттiң ең жоғары сомасы 3 млн. теңгеден аспайды;
соңғы қарыз алушыға, микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарына және/немесе кредиттiк серiктестiктерге кредит бойынша негiзгi борышты өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бiрiнен аспайтын мерзiмге жеңiлдiктi кезең ұсынылуы мүмкiн;
уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдар және/немесе кредиттiк серiктестiктер үшiн ұсынатын кредиттерi бойынша жылдық сыйақы ставкасын өңiрлiк комиссиямен келiсiм бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым үшiн белгiленген кредиттер бойынша сыйақы ставкасы және оның кредит берудi ұйымдастырумен байланысты жоспарланған шығыстары негізге алынып, уәкілетті ұйым белгілейді;
соңғы қарыз алушы үшiн кредиттiк ресурстар бойынша жылдық ең жоғары тиiмдi ставканы өңiрлiк комиссиямен келiсе отырып, уәкiлеттi өңiрлiк ұйым белгiлейдi;
қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым ұсынатын соңғы қарыз алушы үшін кредиттік ресурстар бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді ставкасы өңірлік комиссиямен келісе отырып белгіленеді;
жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу және жетiспейтiн инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға мемлекеттік сараптама жүргізу және ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алу республикалық бюджеттен берілетін трансферттер есебінен жүзеге асырылады.
Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту Бағдарлама шеңберiнде қатысушылар iске асыратын жобалар үшiн қолданыстағы жүйелерге: жолдарға, кәрiзге, жылумен және сумен жабдықтауға, телефон және электр желiлерiне жетiспейтiн инфрақұрылым жүргізуді көздейді.
Жетiспейтiн инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуды және/немесе салуды және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алуды жергілікті атқарушы органдар айқындалған техникалық шарттар немесе заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама және бизнес-ұсыныстар негізінде республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жүзеге асырады.
Бұл ретте, инфрақұрылым объектілерін салу немесе реконструкциялау және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын ілеспе технологиялық жабдықтардың құны жобалау-сметалық құжаттаманың  құны мен мемлекеттік сараптама жүргізу құны есепке алынбай айқындалады және берілетін кредиттің сомасына қарамастан, Бағдарламаның бір қатысушысына 3 млн. теңгеден аспауға тиіс.
Жетiспейтiн инфрақұрылым жүргізу елдi мекендi дамытудың бас жоспарына (ауылда – инженерлiк-коммуникациялық желiлердiң жергiлiктi схемаларына) сәйкес келуге тиiс және бiр немесе бiрнеше жобаны қамтамасыз етуге бағытталуы мүмкiн.
Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына, кредиттік серіктестіктерге және қаржы агенттігі мәртебесіне ие ұйымдарға кредиттік ресурстар беру:

бюджетный кредит из республиканского бюджета предоставляется местному исполнительному органу на 5 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
целевое назначение бюджетного кредита - организация или расширение собственного дела, пополнение оборотного капитала;
кредит не предоставляется на потребительские цели, погашение предыдущих займов и на приобретение жилой недвижимости;
срок кредитования - не более 5 лет;
максимальная сумма кредита не может превышать 3 млн. тенге;
конечному заемщику, микрофинансовым (микрокредитным) организациям и/или кредитным товариществам по кредиту может быть предоставлен льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования;
для микрофинансовых (микрокредитных) организаций и/или кредитных товариществ годовая ставка вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией кредитования;
максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией;
максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства устанавливается по согласованию с региональной комиссией;
разработка проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение сопутствующего технологического оборудования осуществляется за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета.
Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры предполагает подведение недостающей инфраструктуры к имеющимся системам: дорогам, канализации, тепло - и водоснабжению, телефонным и электрическим сетям для проектов, реализуемых участниками в рамках Программы.
Развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства осуществляется местными исполнительными органами за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, на основе определенных технических условий или утвержденной в установленном законодательством порядке проектно-сметной документации и бизнес-предложений.
При этом, стоимость строительства или реконструкции объектов инфраструктуры и приобретаемого сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства, определяется без учета стоимости разработки проектно-сметной документации и стоимости проведения государственной экспертизы и не должна превышать 3-х млн. тенге на одного участника Программы, независимо от суммы выдаваемого кредита.
Подведение недостающей инфраструктуры должно соответствовать генеральному плану развития населенного пункта (на селе - локальным схемам инженерно-коммуникационных сетей) и может быть направлено на обеспечение одного или нескольких проектов.
Предоставление кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям, кредитным товариществам и организациям, имеющим статус финансового агентства:

1) Бағдарлама операторы жергiлiктi атқарушы органға бюджеттiк кредит бередi.
2) аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес ауылдық округтер әкімдерінің қатысуымен аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары:
жергілікті бюджет қаражаты есебінен Кәсіпкерлікті дамыту картасын әзірлеуді қамтамасыз етеді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша бекітеді;
Кәсіпкерлікті дамыту картасы бекітілгенге дейін Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру белгілі бір өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкес жүзеге асырылады.
3) Облыстардың жергілікті атқарушы органдары микрокредит беруді ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті өңірлік ұйымды айқындайды.
4) Уәкiлеттi өңiрлiк ұйым Микроқаржы (Микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктерге кредит берудiң белгiленген қағидасына сәйкес Бағдарламаға қатысу үшiн микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарын және/немесе кредиттiк серiктестiктердi iрiктеу бойынша конкурс өткiзедi.
Микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктер арасында конкурс өткізбей соңғы қарыз алушыларға кредит беруді қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның өзі жүзеге асыруы мүмкін.
5) Уәкiлеттi өңiрлiк ұйым мен микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдарының және/немесе кредиттiк серiктестiктердiң арасында кредит беру туралы шарт жасалады.
Уәкілетті өңірлік ұйымның қаржы агенттігі мәртебесі болған жағдайда кредиттік шарт тікелей уәкілетті өңірлік ұйым мен соңғы тұтынушы арасында жасалады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпкерлікті дамыту бойынша мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну:
1) Бағдарламаның екiншi бағытына қатысуға ниет бiлдiрушiлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді, онда оларға Бағдарлама шеңберінде микрокредит алудың ықтимал нұсқалары туралы консультация береді.
Кредит қаражатын конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым арқылы алуға ниет білдірген жағдайда қатысуға үміткерлер жұмыспен қамту орталықтарына өтініш және Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдау көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасына сәйкес құжаттар береді.
Егер үміткер микрокредитті кредиттік серіктестік арқылы алуға ниет білдірсе, ол қолданыстағы кредиттік серіктестікке қосыла алады немесе микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидасына сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым өткізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын жаңа кредиттік серіктестік құра алады.

1) Оператор Программы предоставляет местному исполнительному органу бюджетный кредит.
2) Местные исполнительные органы районов (городов) с участием акимов сельских округов в соответствии с программами развития территорий:
обеспечивают разработку за счет средств местного бюджета Карты развития предпринимательства, и утверждают ее по согласованию с уполномоченным органом по развитию предпринимательства области;
до утверждения Карты развития предпринимательства микрокредитование участников Программы осуществляется в соответствии с приоритетными направлениями развития предпринимательства определенными в регионе.
3) Местные исполнительные органы областей определяют уполномоченную региональную организацию по организации микрокредитования.
4) Уполномоченная региональная организация в соответствии с установленными правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ проводит конкурс по отбору микрофинансовых (микрокредитных) организаций и/или кредитных товариществ для участия в Программе.
Кредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ может осуществлять сама уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства.
5) Между уполномоченной региональной организацией и микрофинансовыми (микрокредитными) организациями и/или кредитными товариществами заключается договор о предоставлении кредита.
В случае, когда уполномоченная региональная организация имеет статус финансового агентства, кредитный договор заключается непосредственно ею и конечным заемщиком.
Предоставление мер государственной поддержки участникам Программы по развитию предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости:
1) Желающие принять участие во втором направлении Программы обращаются в центры занятости населения, где их консультируют о возможных вариантах получения микрокредита в рамках Программы.
В случае изъявления желания получения кредитных средств через отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации или уполномоченную региональную организацию, имеющую статус финансового агентства, претенденты на участие подают в центры занятости населения заявление и документы в соответствии с Правилами организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости.
В случае, если претендент намерен получить микрокредит через кредитное товарищество, он может присоединиться к действующему кредитному товариществу или создать новое кредитное товарищество, которое будет участвовать в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе.

2) Халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынылған өтініштерді қарайды, мемлекеттiк қолдау алу түрлерi бойынша үмiткерлердiң тiзiмi мен жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту мен жайластыруды және/немесе Кәсіпкерлікті дамыту картасына сәйкес ілеспе технологиялық жабдық сатып алуды талап ететiн жобалардың тiзбесiн қалыптастырады және:
ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органына;
болжамды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны бойынша селолық округтің, кенттің әкіміне;
конкурстық негізге іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарға немесе қаржы агенті мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға немесе микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидасына сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым өткізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын кредиттік серіктестіктерге;
үміткер мәлімдеген жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық объектілерді дамыту және/немесе салу және ілеспе технологиялық жабдық сатып алу қажет болған жағдайда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және/немесе жайластыру жөніндегі уәкілетті органға (ауданның) жібереді.
3) Сұрауды алған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде Жұмыспен қамту орталығына:
ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органы – ұсынылған жобаның кәсіпкерлікті дамыту картасына немесе өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкестігі туралы қорытындыны;
селолық округтың, кенттің әкімі – жобаны іске асырудың орындылығын келісу туралы қорытындыны не дәлелді түрде бас тартуды;
конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, кредиттік серіктестіктер, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым – үміткерлерге Бағдарламаның екінші бағытына қатысуға кредит беру мүмкіндігі туралы қорытындыны;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру жөніндегі (ауданның) уәкілетті орган – жетiспейтiн инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алу мүмкіндігі туралы қорытындыны жібереді;
4) Халықты жұмыспен қамту орталығы жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін үміткерлерді Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар құрамына қосу не одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде оларды бұл туралы жазбаша хабардар етедi.

2) Центры занятости населения рассматривают представленные заявления и документы, формируют списки претендентов по видам получения государственной поддержки и перечень проектов, требующих развития и обустройства недостающей инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретения сопутствующего технологического оборудования в соответствии с Картой развития предпринимательства и направляют:
уполномоченному органу района (города) по развития предпринимательства;
акиму сельского округа, поселка по месту осуществления предполагаемой предпринимательской деятельности;
отобранным на конкурсной основе микрофинансовым (микрокредитным) организациям или уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства или кредитным товариществам, которые будут участвовать в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии с правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе;
уполномоченному органу (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры в случае потребности развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретении сопутствующего технологического оборудования заявленной претендентом.
3) В течение 10 календарных дней со дня получения запроса направляют в центр занятости населения:
уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства – заключение о соответствии предлагаемого проекта карте развития предпринимательства или приоритетным направлениям развития предпринимательства в регионе;
аким сельского округа, поселка – заключение о согласовании целесообразности реализации проекта, либо обоснованный отказ;
отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации, кредитные товарищества уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства – заключение о возможном кредитовании претендентов на участии во втором направлении Программы;
уполномоченный орган (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры – заключение о возможности развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и/или приобретения сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства.
4) Центр занятости населения после получения вышеуказанных документов принимает решение о включении претендентов в состав участников второго направления Программы либо об отказе, и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет их об этом.

5) Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаның екiншi бағытына енгізілген адамдармен әлеуметтiк келiсiмшарттар жасасады.
6) Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органы мемлекеттік сатып алу заңнамасына сәйкес сервистік қызмет көрсету жөніндегі ұйымдарды іріктеуді жүзеге асырады.
Кәсiпкерлiк негiздерiн оқыту бағдарламасы мен оны өткізу кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
7) Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды оқуға, бизнес жоспар дайындауға жәрдемдесуге материалдық көмек ұсына отырып, оларға оқыту мерзімі бір ай мерзімге дейін кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқумен қамтамасыз ететін сервистік қызметтер көрсету ұйымдарына жібереді;
8) Микрокредиттер беру:
Бағдарламаға қатысушы сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымның жәрдем көрсетуімен бизнес-жоспар әзірлейді және Бағдарламаға қатысушыларға кредит беру құқығын алған қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымына микрокредит алуға өтініммен жүгінеді;
қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы жобаға бағалау жүргізеді және микрокредит беру мүмкіндігі туралы (немесе мүмкін емес екендігі) туралы шешім қабылдайды;
микрокредитті кредиттік серіктестік арқылы алған жағдайда Бағдарламаға қатысушы жобаның бизнес жоспарын әзірлейді және микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидасына сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым өткізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын кредиттік серіктестікке жүгінеді.
9) Бағдарламаға қатысушы кредит алуға оң қорытынды алғаннан немесе кредиттік серіктестік арқылы микрокредит алғаннан кейін сервистік қызмет көрсету жөніндегі ұйыммен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі қосымша қызметтер (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасуға құқылы.
Сервистік қызметтер:
жұмыс уақытында телекоммуникациялық байланыс пен интернет бойынша;
жұмыс уақытында сервистік қызмет көрсету жөніндегі ұйымның орналасқан жері бойынша;
екі айда кемінде бір рет Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша консультациялар жүргізу арқылы көрсетеді.
Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша сервистік қызметтер көрсету кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
10) Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту:
халықты жұмыспен қамту орталықтары қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымнан не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымынан немесе кредиттік серіктестіктен оң қорытынды алған кезде инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті органға жобалары инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін салуды немесе қайта жаңартуды немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алуды талап ететін Бағдарламаға қатысушылардың тізімін жібереді;
инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін қаржыландыру немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықтар сатып алу мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) және қаржыландыру көлемі туралы қорытынды дайындайды және халықты жұмыспен қамту орталығын хабардар етеді.

5) Центры занятости населения с лицами, включенными в состав участников второго направления Программы, заключают социальные контракты.
6) В соответствии с законодательством о государственных закупках уполномоченный орган по вопросам занятости населения области осуществляет отбор организаций по оказанию сервисных услуг.
Программа обучения основам предпринимательства и график его проведения согласовываются с центром занятости населения.
7) Центры занятости населения направляют участников Программы в организации по оказанию сервисных услуг, где обеспечивается их, бесплатное обучение основам предпринимательства со сроком обучения до одного месяца, с предоставлением материальной помощи на обучение, содействие в подготовке бизнес плана;
8) Предоставление микрокредитов:
участник Программы при содействии организации по оказанию сервисных услуг разрабатывает бизнес-план проекта и обращается с заявкой на получение микрокредита в уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства, либо в микрофинансовую (микрокредитную) организацию, получивших право на кредитование участников Программы;
уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, либо микрофинансовая (микрокредитная) организация проводят оценку проекта и принимают решение о возможности (или невозможности) микрокредитования.
В случае получения микрокредита через кредитное товарищество, участник Программы разрабатывает бизнес-план проекта и обращается в кредитное товарищество, которое участвует в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии с правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе.
9) Участник Программы после получения положительного заключения на кредитование или получения микрокредита через кредитное товарищество вправе заключить с организацией по оказанию сервисных услуг договор на предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года.
Сервисные услуги оказываются посредством проведения консультаций:
по телекоммуникационной связи и интернету в рабочее время;
по месту нахождения организации по оказанию сервисных услуг в рабочее время;
по месту жительства участника Программы не менее одного раза в два месяца.
График оказания сервисных услуг по месту жительства участника Программы согласовывается с центром занятости населения.
10) Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры:
центры занятости населения при получении положительного заключения от уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства, либо микрофинансовой (микрокредитной) организации или кредитного товарищества направляют в уполномоченный орган по развитию инфраструктуры списки участников Программы, проекты которых требуют строительства или реконструкции объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, или приобретения сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства;
уполномоченный орган по развитию инфраструктуры готовит заключение о возможности (или невозможности) и необходимых объемах финансирования объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, или приобретения сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе для развития отгонного животноводства и информирует центр занятости населения.

11) Оң қорытынды алған жобалар бойынша Бағдарламаға қатысушы мен инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында тиiстi шарт жасалады.
12) Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
13) Шартта көзделген инфрақұрылымдық жобаның iске асырылуына мониторинг жүргiзу инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органға жүктеледi.
4.3.3 Үшiншi бағыт:
еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
Бұл бағыт Қазақстан Республикасы азаматтарының өз еркiмен көшуiне жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру шараларын көздейдi.
Бағдарламаның үшiншi бағытына ішінара жұмыспен қамтылғандар; жұмыссыздар; өз бетінше жұмыспен айналысушылар, табысы аз адамдар; жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйінің тәрбиленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; жастар, сондай-ақ оралмандардың көшiп келу квотасына енгiзiлгеннен және Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейiн этникалық қазақтар қатарындағы жаңадан келген көшiп келушiлер (бұдан әрi – этникалық қазақтар қатарындағы көшiп келушiлер) арасынан Қазақстан Республикасының азаматтары қатысады.
Бағдарламаның үшiншi бағытына қатысудың басым құқығын ауыл жастары иеленетiн болады.
Көшкеннен кейін отбасы мүшелері бірінің жұмыспен нәтижелі қамтылуы, коммуналдық қызметтерді, жалдау ақысын төлеу және отбасының берілген тұрғын үйде тұру мүмкіндігі Бағдарламаға қатысудың міндетті шарты болып табылады.
Бағдарламаға қатысушылардың әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елдi мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшуі:
бiр ауданның iшiнде;
бiр облыс шегiндегi бiр ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға);
бір облыстан басқасына жүзеге асырылады.
Әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары елдi мекендердi айқындау өлшемдерiн экономикалық даму және сауда мәселелерi жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
Әзiрленген өлшемдерге сәйкес жергiлiктi атқарушы органдар экономикалық даму және сауда мәселелерi жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсе отырып, әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары елдi мекендердiң тiзбесiн айқындайды және оны Бағдарлама операторына жiбередi.
Жергiлiктi атқарушы органдар айқындаған және экономикалық даму және сауда мәселелерi жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсiлген әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары елдi мекендердiң тiзбесi ВАК-та бекiтiледi.
Әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елдi мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшетін Бағдарламаның осы бағытына қатысушылар мынадай өлшемдерге сәйкес келуге:
өз бетiнше жұмыспен айналысатын, жұмыссыз, еңбекке жарамды табысы аз халықтың санатына жатуға;
жаңа тұрғылықты жері немесе өңiрлiк немесе ҮИИДМБ шеңберiнде iске асырылатын жобалардың бейiнi бойынша қолданыстағы Дерекқордағы жұмыс орындарына, сондай-ақ қабылдау өңiріндегі кәсiпорындардың еңбек ресурстарына сұранысына сәйкес келетін кәсіптік білімі болуға;
соңғы үш жылда бекiтiлген тiзбеге сәйкес әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен елдi мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
Көрсетілген өлшемдер, көшіру мен жұмысқа орналастыруды жұмыс беруші өз бетінше жүзеге асырған этникалық қазақтар арасынан көшіп келушілерге, жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйінің тәрбиеленушілеріне, жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, жастарға, Бағдарлама қатысушыларына, сондай-ақ басқа облыстарға көшетіндер болып табылатын Бағдарламаның осы бағытына қатысушыларға қолданылмайды.
Жастарға арналған жатақханаларда тұруға үміткер адамдар мынадай өлшемдерге сәйкес келуге тиіс:
29 жастан аспаған болуы;
қолданыстағы еңбек шарты немесе әлеуметтік келісімшарты болуы;
тұрғын үй құрылыс жинақтарының жүйесіне қатысуы керек.
Қазақстан Республикасы азаматтарының басқа облысқа көшуі облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдары ұсынған жұмыс берушілер өтінімдерінің және өңірлік комиссиялардың ұсыныстарының негізінде Бағдарлама операторының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Этникалық қазақтар қатарындағы көшiп келушiлерге және олардың отбасы мүшелерiне қоғамға бейiмдеу және кiрiктiру мақсатында оралмандарды бейiмдеу және кiрiктiру орталықтары арқылы қызметтер (ақпараттық, құқықтық, әлеуметтiк, медициналық және бiлiм беру) кешенi көрсетiледi.
Бейiмдеу және кiрiктiру қызметтерi халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органға көзделген қаражат есебiнен көрсетiледi.
Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттiк қолдау:
көшуге субсидия берудi;
жаңа тұрғылықты жерiнде кәсiптiк даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру курстарында оқытуды, сондай-ақ жұмысқа орналасуына жәрдемдесудi;
қызметтік тұрғын үй беруді;
жастарға арналған жатақханалардан бөлме беруді;
психологиялық бейімдеуді қамтиды.
Көшумен байланысты субсидиялар көшу шығыстарының өтемiн қамтиды. Субсидияның мөлшерi:
отбасылар бiр ауданның шегiнде көшкен жағдайда – отағасына он еселенген айлық есептiк көрсеткiштi, отбасының әрбiр мүшесiне бес еселенген айлық есептiк көрсеткiштi;
отбасылар бiр облыс шегiндегi бiр ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) көшкен жағдайда – отағасына жиырма бес еселенген айлық есептiк көрсеткiштi, отбасының әрбiр мүшесiне он бес еселенген айлық есептiк көрсеткiштi;
отбасылар басқа облысқа көшкен жағдайда – отағасына елу еселенген айлық есептiк көрсеткiштi, отбасының әрбiр мүшесiне отыз бес еселенген айлық есептiк көрсеткiштi құрайды.
Бағдарламаның осы бағытына қатысу және мемлекеттiк қолдау көрсету шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтеді.
Келген жерiнiң жергiлiктi атқарушы органдары аумақты дамыту бағдарламасына, елдi мекеннiң бас жоспарына, егжей-тегжейлi жоспарлау жобасына немесе құрылыс салу жобасына сәйкес:
қызметтiк тұрғын үй салынатын учаскелердi айқындайды;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекiтiлген үлгiлiк жобалар бойынша (аумақтардың сейсмикалық жағдайын ескере отырып) қызметтiк тұрғын үйлер салуды, сатып алуды, салып бітіруді, сондай-ақ жастарға арналған жатақханалар салуды және сатып алуды жүзеге асырады;
тұрғын үй құрылысы аудандарында инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуды және (немесе) оны жеке құрылыс салушылардан сатып алуды жүзеге асырады.
Жергiлiктi атқарушы органдар Бағдарламаға қатысушыларды отбасылық үлгiдегi жатақханалардан орын беру, тұрғын үйлердi сатып алу, құрылысы бұрын басталған объектiлердi салып бiтiру, жергiлiктi атқарушы органдардың коммуналдық меншiгiндегi бос тұрған көппәтерлi тұрғын үйлердi реконструкциялау есебiнен тұрғын үймен қамтамасыз ете алады.
Көшуін және жұмысқа орналасуын жұмыс беруші өзі жүзеге асырған азаматтар басым тәртіппен тиісті мемлекеттік қолдауды ұсына отырып, Бағдарламаның бірінші бағытына қатысушылардың құрамына енгізіледі.
Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныстандыру үшін жастарға арналған жатақханаларды, қызметтiк тұрғын үйдi беру және оны пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Жас адамдарға жатақханалардан бөлмелер, сондай-ақ этникалық қазақтар қатарындағы көшіп келушілерге; жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйлерінің тәрбиеленушілеріне; жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға; көшуін және жұмысқа орналасуын жұмыс беруші өзі жүзеге асыратын Бағдарламаға қатысушыларға; сондай-ақ басқа облыстарға көшетіндерге қызметтік тұрғын үй беру олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан жүзеге асырылады.

11) По проектам, получившим положительное заключение, между участником Программы и уполномоченным органом по развитию инфраструктуры заключается соответствующий договор.
12) Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры осуществляется в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.
13) Мониторинг реализации предусмотренного договором инфраструктурного проекта возлагается на уполномоченный орган по развитию инфраструктуры.
4.3.3. Третье направление:
повышение мобильности трудовых ресурсов
Данное направление предусматривает меры повышения мобильности трудовых ресурсов за счет содействия добровольному переезду граждан Республики Казахстан.
В третьем направлении Программы принимают участие граждане Республики Казахстан, из числа самостоятельно занятого; безработного; малообеспеченного населения; а также воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей в возрасте до двадцати трех лет; молодежи, вновь прибывших иммигрантов из числа этнических казахов после включения в квоту иммиграции оралманов и приобретения гражданства Республики Казахстан (далее – иммигранты из числа этнических казахов).
Приоритетное право на участие в третьем направлении Программы имеет сельская молодежь.
Обязательным условием для участия в Программе является продуктивная занятость одного из членов семьи после переезда, возможность оплаты коммунальных услуг, арендной платы и проживание семьи в предоставленном жилище.
Переезд участников Программы из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста осуществляется:
внутри одного района;
из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области;
из одной области в другую.
Критерии для определения населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития разрабатываются и утверждаются центральным уполномоченным органом по вопросам экономического развития и торговли.
В соответствии с разработанными критериями местные исполнительные органы по согласованию с центральным уполномоченным органом по вопросам экономического развития и торговли определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его оператору Программы.
Перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития, определенный местными исполнительными органами и согласованный с центральным уполномоченным органом по вопросам экономического развития и торговли, утверждается на МВК.
Участники данного направления Программы, переезжающие из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, должны соответствовать следующим критериям:
относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в Базе данных вакантным рабочим местам по новому месту жительства, или профилю региональных или реализуемых в рамках ГПФИИР проектов, а также спросу на трудовые ресурсы предприятий, находящихся в регионах приема;
постоянно проживать последние три года в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем.
Указанные критерии не распространяются на участников настоящего направления Программы, являющихся иммигрантами из числа этнических казахов; воспитанниками детских домов, детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей в возрасте до двадцати трех лет; молодежью; участниками Программы, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, а также переезжающих в другие области.
Лица, претендующие на проживание в общежитиях для молодежи, должны соответствовать следующим критериям:
иметь возраст не старше 29 лет;
иметь действующий трудовой договор либо социальный контракт;
участвовать в системе жилстройсбережений.
Переезд граждан Республики Казахстан в другую область осуществляется по решению оператора Программы, на основании заявок работодателей, представленных уполномоченными органами по вопросам занятости областей, городов Астаны и Алматы предложений региональных комиссий.
Иммигрантам, из числа этнических казахов, и членам их семей, в целях адаптации и интеграции в общество дополнительно через центры адаптации и интеграции оралманов оказывается комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных).
Адаптационные и интеграционные услуги оказываются за счет средств, предусмотренных уполномоченному органу по вопросам миграции населения.
Государственная поддержка участников Программы включает:
предоставление субсидий на переезд;
обучение на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, а также содействие в трудоустройстве на новом месте жительства;
предоставление служебных жилищ;
предоставление комнат в общежитиях для молодежи;;
психологическую адаптацию.
Связанные с переездом субсидии включают в себя возмещение расходов на переезд. Размеры субсидий составляют:
при переезде семей в пределах одного района – десятикратный месячный расчетный показатель на главу семьи, пятикратный месячный расчетный показатель на каждого члена семьи;
при переезде семей из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области – двадцатипятикратный месячный расчетный показатель на главу семьи, пятнадцатикратный месячный расчетный показатель на каждого члена семьи;
при переезде семей в другую область – пятидесятикратный месячный расчетный показатель на главу семьи, тридцатипятикратный месячный расчетный показатель на каждого члена семьи.
Условия участия в данном направлении Программы и предоставление государственной поддержки утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Местные исполнительные органы мест прибытия в соответствии с программой развития территории, генеральным планом населенного пункта, проектом детальной планировки или проектом застройки:
- определяют участки застройки служебных жилищ;
- осуществляют строительство, приобретение, достройку служебных жилищ, а также строительство и приобретение общежитий для молодежи по утвержденным типовым проектам (с учетом сейсмических условий территорий) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
- осуществляют развитие и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки.
Местные исполнительные органы могут обеспечивать участников Программы жилищем за счет предоставления мест в общежитиях семейного типа, приобретения жилищ, достройки уже начатых объектов, реконструкции пустующих многоквартирных жилых домов, находящихся в коммунальной собственности местных исполнительных органов.
Граждане, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, включаются в состав участников первого направления Программы с предоставлением соответствующей государственной поддержки в приоритетном порядке.
Порядок предоставления общежитий для молодежи, служебного жилища, предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, и пользования им, утверждается Правительством Республики Казахстан.
Предоставление комнат в общежитиях лицам из числа молодежи, а также служебных жилищ иммигрантам из числа этнических казахов; воспитанникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей в возрасте до двадцати трех лет; участникам Программы, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно; а также переезжающим в другие области осуществляется независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживающих в областных центрах, городе республиканского значения и столице.

Берiлетiн қызметтiк тұрғын үйлердiң ауданы отбасының құрамына байланысты, бiрге тұратын отбасы мүшесiнiң бiреуiне 18 шаршы метрден не отбасына 100 шаршы метрден аспауға және бiр бөлмелi пәтерден не отбасылық үлгiдегi жатақхананың бiр бөлмесiнен кем болмауға тиiс.
Тұрғын үйдiң жалпы ауданының 1 шаршы метрiнiң құны жобалау-сметалық құжаттамада және Мемлекеттiк сараптамада айқындалатын болады.
Құрылысын және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуды республикалық бюджеттен қаржыландыру тұрғын үйдiң 1 шаршы метрi өңірлерде 80 мың теңгеден (инженерлік желілердің құны және өңірдің сейсмикалылығы есепке алынбағанда) аспауға тиіс және Астана және Алматы қалаларында 120 мың теңге шегінде (инженерлік желілердің құны және өңірдің сейсмикалығы есепке алынбағанда) болады. Тұрғын үйдің 1 шаршы метрінің құны бойынша талаптар 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін құрылысына шарттар жасалған тұрғын үйлерге қолданылмайды.
Бұл ретте көрсетiлген құннан асатын шығыстар жергiлiктi бюджет қаражаты және/немесе жұмыс берушілер есебiнен қаржыландырылуы мүмкiн.
Іске асыру тетігі:
1. Бағдарламаның үшінші бағытына қатысуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, көшуге өтініш береді.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы құжаттардың Бағдарламаның үшiншi бағытына қатысуға iрiктеу өлшемдерiне сәйкестiгi тұрғысынан қарайды, өтiнiш берушiлермен көшудiң ықтимал жолдарын келiседi және көшетiн жерiне қарай құжаттарды өңiрлiк немесе аудандық (қалалық) комиссияға жолдайды.
3. Бағдарламаға қатысуға өтiнiш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындысы бойынша:
1) өңiрлiк комиссиялар:
бiр ауданнан басқа ауданға, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегiнде көшетiн азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы ұсынымдар;
басқа облысқа көшетiн азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы өтiнiмдер немесе ұсыныстар дайындайды;
2) аудандық/қалалық комиссиялар бiр ауданның шегiнде көшетiн азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы ұсынымдар дайындайды.
4. Бағдарлама операторының, өңiрлiк не аудандық/қалалық комиссия шешiмiнiң негiзiнде халықты жұмыспен қамту орталығы өтiнiш берушiлердi Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу (қосудан бас тарту) туралы шешiм қабылдайды.

Площадь предоставляемых служебных жилищ, в зависимости от состава семьи, не может превышать 18 кв. метров на одного совместно проживающего члена семьи, либо 100 кв. метров на семью и не может быть меньше однокомнатной квартиры, либо комнаты в общежитии семейного типа.
Стоимость 1 кв. метра общей площади жилища определяется проектно-сметной документацией и государственной экспертизой.
Финансирование из республиканского бюджета строительства и (или) приобретения у частных застройщиков 1 кв. метра жилья не должно превышать 80 тыс. тенге в регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона) и в городах Астане и Алматы – в пределах 120 тыс. тенге (без стоимости инженерных сетей). Условия по стоимости 1 кв. метра жилища не распространяются на жилища, по которым до 1 января 2013 года заключены договоры на строительство.
При этом расходы, превышающие указанную стоимость, могут финансироваться за счет средств местного бюджета и/или работодателей.
Механизм реализации:
1. Претенденты на участие в третьем направлении Программы обращаются в центр занятости населения с заявлением на переезд, прилагая к нему предусмотренные Правилами содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки документы.
2. Центр занятости населения рассматривает документы на предмет соответствия критериям отбора на участие в третьем направлении Программы, согласовывает с заявителями возможные варианты переезда и направляет документы в региональную или районную (городскую) комиссию в зависимости от места переезда.
3. По итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление на участие в Программе:
1) региональные комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении (об отказе) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих с одного района в другой, в черте города республиканского значения, столицы, областных центров;
заявки или предложения о включении (об отказе) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область;
2) районные/городские комиссии вырабатывают рекомендации о включении (об отказе) в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одного района.
4. На основании решения оператора Программы региональной либо районной/городской комиссии центр занятости населения принимает решение о включении (об отказе) заявителей в состав участников Программы.

5. Бағдарламаның үшiншi бағытына қатысушылар тiзiмiне енгiзiлген адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында (келген жерiнiң) әлеуметтiк келiсiмшартқа қол қойылады. Әлеуметтiк келiсiмшарт көшу бойынша әлеуметтiк қолдаумен қатар, жаңа жерде жұмысқа орналастыру бойынша iс-шараларды қамтиды.
6. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган сейсмологиялық аймақтарды және оның сипатын ескере отырып, тұрғын үйдiң (жеке немесе көппәтерлi) үлгiлiк жобасын әзiрлейдi.
7. Бағдарламаға қатысушылар тиiстi бiлiктiлiгi болған жағдайда, қызметтiк тұрғын үйдi салу және тиiстi инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту барысында құрылатын жұмыс орындарына орналасуға басым құқыққа ие болады.
8. Әлеуметтiк келiсiмшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы бақылайды.
4.3.3.1 Үшінші бағытты пилоттық режимде іске асырудың қосымша
шарттары
2013 жылдан бастап Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Қызылорда және Павлодар облыстарында, сондай-ақ ВАК шешімімен айқындалған өңірлерде қызметтік тұрғын үйлер салу, сатып алу, салып бітіру және қоныстандыру жұмыс берушілердің қатысуымен жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландырылған жағдайда құрылыс орнын, салу, сатып алу және салып бітіру үшін тұрғын үйдің ықтимал нұсқаларын таңдау оның қатысуымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландыру салынатын, сатып алынатын және салынып бітірілетін тұрғын үйдің кемінде 10 %-ын құрауы және кемінде бір пәтер не жеке тұрғын үй салуды пайдалануға беруді не сатып алуды қамтамасыз етуге тиіс.
Салынған және пайдалануға тапсырылған тұрғын үй мемлекет пен жұмыс беруші арасында осы тұрғын үйді салуға көзделген қаражатқа сәйкес бөлінеді.
Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу қызметтік тұрғын үйлер салуға, сатып алуға, салып бітіруге және қоныстандыруға қатысатын жұмыс берушілердің жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
Егер жұмыс беруші қызметкерлер үшін тұрғын үй салуды өз бетінше қамтамасыз еткен жағдайда, жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салу үшін жер учаскелерін бөлуге, аумақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына немесе құрылыс салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылуға, сондай-ақ жүргізуге және қосылуға техникалық жағдай жасалуына жәрдем көрсетеді.
Бағдарлама шеңберінде 2011 – 2012 жылдары енгізілген тұрғын үй әлеуметтік-экономикалық даму әлеуетіне қарамастан, елді мекендерден көшетін Бағдарламаға қатысушыларға жұмыс берушілер тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыруға қатысуы шартымен беріледі.

5. Между лицами, включенными в список участников третьего направления Программы и центром занятости населения (мест прибытия) подписывается социальный контракт. Социальный контракт, наряду с социальной поддержкой по переезду, включают в себя мероприятия по трудоустройству на новом месте.
6. Уполномоченным органом по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства разрабатываются типовые проекты жилища (индивидуальные или многоквартирные) с учетом сейсмологических зон и характеристик.
7. Участники Программы, при наличии соответствующей квалификации, имеют приоритетное право на рабочие места, создаваемые в ходе строительства служебного жилища и развития соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
8. Выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения.
4.3.3.1 Дополнительные условия реализации
третьего направления в пилотном режиме
С 2013 года в Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской, Кызылординской и Павлодарской областях, а также в регионах, определенных решением МВК, строительство, приобретение, достройка и заселение служебных жилищ осуществляется с участием работодателей.
Выбор мест застройки, возможных вариантов жилья для строительства, приобретения и достройки, в случае софинансирования со стороны работодателя осуществляется с его участием.
При этом, софинансирование со стороны работодателя должно составлять не менее 10 % стоимости строящегося, приобретаемого и достраиваемого жилья и обеспечивать строительство, ввод в эксплуатацию либо приобретение не менее одной квартиры либо индивидуального жилого дома.
Построенные и сданные в эксплуатацию жилища распределяются между государством и работодателем пропорционально вложенным средствам в строительство данного жилья.
Включение в состав участников Программы осуществляется по направлению работодателей участвующих в строительстве, приобретении, достройки и заселении служебных жилищ.
В случае, если работодатель самостоятельно обеспечивает строительство жилья для работников, местные исполнительные органы в соответствии с законодательством оказывают содействие в выделении земельных участков для строительства жилья, получении технических условий на подключение, а также подведении и подключении к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки или планом застройки территорий.
Жилье, введенное в рамках Программы в 2011 – 2012 годах, предоставляется участникам Программы, переезжающим из населенных пунктов независимо от потенциала их социально-экономического развития, при условии участия работодателей в трудоустройстве на постоянное рабочее место.

4.3.4. Төртiншi бағыт:
ауылдық елдi мекендердi дамыту
Бұл бағыт әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi орташа немесе жоғары ауылдық елдi мекендерде және шағын қалаларда инфрақұрылымдық жобаларды iске асыру арқылы халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге бағытталған.
Өз бетiнше жұмыспен айналысатын, жұмыссыз, халықтың нысаналы топтары қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар осы бағыттың қатысушылары болып табылады.
Қажеттi кәсiптiк бiлiктiлiгi бар Бағдарламаға қатысушыларға инфрақұрылымдық жобаларды iске асыру кезiнде құрылатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетiледi.
Iске асыру тетiгi:
1) Облыстардың әкiмдерi бөлiнген жалпы қаржыландыру лимиттерiн негізге алып Бағдарлама шеңберiнде iске асыру үшiн инфрақұрылымдық жобаларды:
облыстар бойынша бөлiнген жалпы қаржыландыру лимиттерiн;
жергілікті бюджеттердің және әлеуметтік жауапты кәсіпкерлердің қоса қаржыландыруын;
ауылдық елдi мекендердiң әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетiн (жоғары немесе орташа);
мемлекеттiк сараптамадан өткен объектiлердi салуға, реконструкциялауға, күрделi жөндеуге жобалау-сметалық құжаттаманың болуын;
инфрақұрылымдық жобалар шеңберiнде орташа және (немесе) ағымдағы жөндеудi жүзеге асыру жоспарланып отырған орындалатын жұмыс көлемiнiң ақаулар ведомосының, сметалық құжаттамасының, шығыстар сметасының болуын;
құрылатын жұмыс орындарының санын, оларға Бағдарламаға қатысушылардың басым тәртiппен жұмысқа орналасуын және орташа айлық жалақысының мөлшерiн;
мемлекеттiк сатып алуды жүргiзу мерзiмiн және тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi отандық өндiрушiлерден сатып алу мүмкiндiгiн;
оларды iске асыруды бастау және аяқтау мерзiмiн;
ауылдық елдi мекеннiң әлеуметтiк және коммуналдық-тұрмыстық инфрақұрылыммен қамтамасыз етiлу дәрежесiн (тапшылық және/немесе әбден тозуы);
өңiрдiң табиғи-климаттық жағдайын және оларды iске асыруға әсер ететiн басқа да ерекшелiктерiн ескере отырып, iрiктеудi жүзеге асырады.
әлеуметтік жауапты кәсіпкер – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын және Бағдарламаның іс-шараларын қоса қаржыландыруға өз еркімен ниет білдірген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға.
2) Инфрақұрылымдық жобалар:
коммуналдық-инженерлiк инфрақұрылым объектiлерiн (су құбыры, кәрiз, газбен, жылумен, электрмен жабдықтау жүйелерi) реконструкциялауды, күрделi және ағымдағы жөндеудi;
инженерлiк-көлiк инфрақұрылымын (кентiшiлiк және ауылiшiлiк жолдар, кiреберiс жолдар, аудандық маңызы бар жолдар, платиналар, бөгеттер мен көпiрлер) реконструкциялауды, күрделi, орташа және ағымдағы жөндеудi;
әлеуметтiк инфрақұрылымды (бiлiм беру, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт, демалыс және ойын-сауық объектiлерi) реконструкциялауды, күрделi және ағымдағы жөндеудi;
ауылдық елдi мекендерде орналасқан дәрiгерлiк амбулаториялар мен фельдшерлiк-акушерлiк пункттердi салуды;
абаттандыруды (көшелердi жарықтандыру және көгалдандыру, иесi жоқ объектiлердi бұзу, қатты тұрмыс қалдықтары полигондарын, шағын сәулет нысандарын, қоршауларды, балалардың ойын алаңшаларын көрiктендiру) қамтиды.

4.3.4. Четвертое направление:
развитие сельских населенных пунктов
Данное направление нацелено на обеспечение занятости населения путем реализации инфраструктурных проектов в сельских населенных пунктах, со средним или высоким потенциалом социально-экономического развития и малых городах.
Участниками данного направления являются граждане Республики Казахстан из числа самостоятельно занятого, безработного населения, целевых групп населения и оралманы;
Участникам Программы, имеющим необходимую профессиональную квалификацию, оказывается содействие в трудоустройстве на рабочие места, создаваемые при реализации инфраструктурных проектов.
Механизм реализации
1) Акимы областей, исходя из выделенных общих лимитов финансирования, осуществляют отбор инфраструктурных проектов для реализации в рамках Программы с учетом:
выделенных общих лимитов финансирования в разрезе областей;
софинансирования из местных бюджетов и социально ответственных предпринимателей;
потенциала социально-экономического развития сельских населенных (высокий или средний);
наличия проектно-сметной документации на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт объектов, прошедшей государственную экспертизу;
наличия дефектной ведомости, сметной документации, сметы расходов на объем выполняемых работ, средний и (или) текущий ремонт которых планируется осуществить в рамках инфраструктурных проектов;
количества создаваемых рабочих мест, трудоустройства на них в приоритетном порядке участников Программы и размера среднемесячной заработной платы;
сроков проведения государственных закупок и возможностей закупа товаров, работ и услуг у отечественных производителей;
сроков начала и окончания их реализации;
степени обеспеченности сельского населенного пункта социальной и коммунально-бытовой инфраструктурой (дефицит и/или высокий износ);
природно-климатических условий и других особенностей региона, влияющих на их реализацию;
социально-ответственный предприниматель – физическое и негосударственное юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность и добровольно изъявившее желание софинансировать мероприятия Программы.
2) Инфраструктурные проекты включают:
реконструкцию, капитальный и текущий ремонт объектов коммунально-инженерной инфраструктуры (водопровод, канализация, системы газо-, тепло-, электроснабжения);
реконструкцию, капитальный, средний и текущий ремонт инженерно-транспортной инфраструктуры (внутрипоселковых и внутрисельских дорог, подъездных дорог, дорог районного значения, плотин, дамб и мостов);
реконструкцию, капитальный и текущий ремонт социальной инфраструктуры (объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха);
строительство врачебных амбулаторий и фельдшерско-акушерских пунктов, расположенных в сельских населенных пунктах;
благоустройство (освещение и озеленение улиц, снос бесхозных объектов, обустройство полигонов твердых бытовых отходов, малых архитектурных форм, ограждений, детских игровых площадок).

3) Облыс әкiмдерi iске асыру ұсынылатын инфрақұрылымдық жобаларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес талап етілетін техникалық құжаттаманы және инфрақұрылымдық жобаларды таңдау негiздемесiн қоса отырып, республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне қарау үшiн ұсынады;
2014 жылдан бастап инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жергілікті атқарушы органдар (кемінде 10 %) және әлеуметтік жауапты кәсіпкерлер (кемінде 10 %) тарапынан қоса қаржыландыру шартымен жүзеге асырылады.
Әлеуметтік жауапты кәсіпкерлер қоса қаржыландырған жағдайда Инфрақұрылымдық жобалардың тізбесі олардың қатысуымен айқындалады.
Әлеуметтік жауапты кәсіпкерлердің қатысуы ақшалай қоса қаржыландыру нысанында да және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес тауарлық-материалдық құндылық ұсыну нысанында да болуы мүмкін.
4) Жобаларды қарау барысында республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жобалардың техникалық құжаттамада ұсынылған жұмыс түрлерiне сәйкестiгiн тексередi және жобаларды қарау нәтижесi бойынша тиiстi қорытындылар дайындайды.
5) Республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң iске асырылуы көзделген инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыруы бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6) Жергілікті атқарушы органдар инфрақұрылымдық жобаларды iске асыру шеңберiнде инфрақұрылымдық жоба іске асырылып жатқан елді мекенде тұратын (халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша) Бағдарламаға қатысушыларға құрылатын жұмыс орындарының елу пайызына дейiн ұсынуды қамтамасыз етеді. Еңбек нарығындағы ұсыныстарды пайдалана отырып, еңбек ресурстарын қосымша тартуға халықты жұмыспен қамту орталықтарымен жазбаша келiсім болған жағдайда жол беріледі.
7) Инфрақұрылымдық жобаларды iске асыруға қатысуды қалайтын және оған мүмкiндiгi бар Бағдарламаның әлеуеттi қатысушылары халықты жұмыспен қамту орталықтарына Бағдарламаға қатысуға өтiнiшпен жүгінеді және қажеттi құжаттарды ұсынады.
8) Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаның әлеуеттi қатысушыларының кәсiптiк бiлiктiлiгiн және инфрақұрылым жобаларын iске асыратын жұмыс берушiлердiң кадрларға қажеттiлiгiн ескере отырып, өтiнiш берушiлердi Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
9) Бағдарламаға қатысушы мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтiк келiсiмшарт жасалады.
10) Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушыларды iске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобаларда құрылған жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшiн жiбередi.

3) Инфраструктурные проекты, предлагаемые для реализации, предоставляются акимами областей на рассмотрение администратору республиканской бюджетной программы с приложением требуемой технической документации в соответствии с действующим законодательством и обоснованием выбора инфраструктурных проектов.
С 2014 года реализация инфраструктурных проектов осуществляется с условием софинансирования со стороны местных исполнительных органов (не менее 10 %) и социально ответственных предпринимателей (не менее 10 %).
В случае софинансирования социально-ответственными предпринимателями перечень инфраструктурных проектов определяется с их участием.
Участие социально-ответственных предпринимателей может осуществляться как в форме денежного софинансирования, так и в форме предоставления товарно-материальных ценностей согласно утвержденной проектно–сметной документации.
4) В ходе рассмотрения проектов администратор республиканской бюджетной программы проверяет соответствие проектов видам работ предоставленной технической документации, и по результатам рассмотрения проектов готовит соответствующие заключения.
5) Финансирование предусмотренных на реализацию инфраструктурных проектов администраторами республиканских и местных бюджетных программ осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством.
6) Местные исполнительные органы в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают предоставление до пятидесяти процентов создаваемых рабочих мест участникам Программы, проживающим в населенном пункте, где реализуется инфраструктурный проект (по направлениям центров занятости населения). Дополнительное привлечение трудовых ресурсов с использованием предложения на рынке труда допускается при условии письменного согласования с центрами занятости населения.
7) Потенциальные участники Программы, желающие и имеющие возможность принять участие в реализации инфраструктурных проектов, обращаются в центры занятости населения с заявлением на участие в Программе и представляют необходимые документы.
8) Центр занятости населения с учетом профессиональной квалификации потенциальных участников Программы и потребности в кадрах у работодателей, реализующих инфраструктурные проекты, принимает решение о включении заявителей в состав участников Программы либо об отказе в этом.
9) Между участником Программы и центром занятости населения заключается социальный контракт.
10) Участники Программы направляются центром занятости населения для трудоустройства на созданные на реализуемых инфраструктурных проектах рабочие места.

11) Әлеуметтiк келiсiмшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы бақылайды.
Бағдарламаға қатысушылар мен Бағдарлама шеңберiнде инфрақұрылымдық жобаларды iске асыруға қатысатын жұмыс берушiлер туралы мәлiметтер әлеуметтiк-еңбек саласының бiрыңғай ақпараттық жүйесiнiң «Жұмыспен қамту» автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнде орналастырылады.
12) Республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберiнде iске асырылатын инфрақұрылымдық жобаларға мониторинг жүргiзедi.
Осы бағыт шеңберiнде нысаналы даму трансферттерiн аудару тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекiтiлген Бюджеттiң атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
5. Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеу
Бағдарлама операторы облыстар, Астана және Алматы қалалары деңгейінде Бағдарламаның көрсеткіштері мен іс-шараларына мониторингті жүзеге асырады.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдары аудандар (қалалар) деңгейінде Бағдарламаның көрсеткіштері мен іс-шараларына мониторингті жүзеге асырады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары мен аудандардың (қалалардың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдары ауылдар мен селолар деңгейінде Бағдарламаның көрсеткіштері мен іс-шараларына мониторингті жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушылардың әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерінің орындалу мониторингі аудандардың (қалалардың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдары мен халықты жұмыспен қамту орталықтары жүзеге асырады.
2013 жылдан бері Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Қызылорда, және Павлодар облыстарында, сондай-ақ ВАК шешімімен айқындалған өңірлерде:
- жұмыс берушінің әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерінің орындалу мониторингін халықты жұмыспен қамту орталығы мен білім беру ұйымы жүзеге асырады;
- білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерінің орындалу мониторингін халықты жұмыспен қамту орталығы мен жұмыс беруші жүзеге асырады.
Бағдарламаның іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібін Бағдарлама операторы бекітеді.
6. Әлеуметтiк көмек көрсету жүйесiн жетiлдiру
Әлеуметтiк көмек көрсету жүйесiн жетiлдiру 2012 жылдан бастап жұмыспен қамту мен атаулы әлеуметтiк көмек (бұдан әрi - АӘК) көрсету арасында оңтайлы байланыс орнатуға бағытталған.
Осы мақсатта әлеуметтiк көмек көрсетудiң мынадай тәртiбi мен шарттары ұсынылады.
АӘК күнкөрісі төмен отбасылар арасындағы еңбекке жарамды жастағы адамдарға олар осы Бағдарламада көзделген iс-шараларға қатысқан жағдайда ғана тағайындалатын болады. Олар жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысудан бас тартқан немесе келiсiмшарт бойынша мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар оларға АӘК төлеудi тоқтата тұрады, бұл ретте отбасы АӘК алу құқығын сақтайды.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары азаматтардың әлеуметтiк келiсiмшарттың талаптарын орындауына бақылау жүргiзедi және ұсынылған көмектiң тиiмдiлiгiн бағалайтын болады.
Құрамында еңбекке қабiлеттi мүшелерi жоқ (жалғызбасты, қарт адамдар) не отбасында мүмкiндiгi шектеулi мүшелерi (мүгедектер, әлеуметтiк мәнi бар аурулармен ауыратын адамдар) бар күнкөрісі төмен отбасыларға АӘК Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес берiлетiн болады.

11) Выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения.
Сведения об участниках Программы и работодателях, участвующих в реализации инфраструктурных проектов в рамках Программы, размещаются в автоматизированной информационной системе "Занятость" единой информационной системы социально-трудовой сферы.
12) Администратор республиканской бюджетной программы проводит мониторинг реализации инфраструктурных проектов, реализуемых в рамках Программы занятости 2020.
Порядок перечисления целевых трансфертов на развитие в рамках данного направления осуществляется в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 год № 220.
5. Мониторинг реализации Программы
Оператор Программы осуществляет мониторинг показателей и мероприятий Программы на уровне областей, городов Астаны и Алматы.
Уполномоченные органы по вопросам занятости областей, городов Астаны и Алматы осуществляют мониторинг показателей и мероприятий Программы на уровне районов (городов).
Центры занятости населения и уполномоченные органы по вопросам занятости районов (городов) осуществляют мониторинг показателей и мероприятий Программы на уровне сел и аулов.
Мониторинг исполнения обязанностей участника Программы, определенных социальным контрактом, осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости населения района (города), центром занятости населения.
С 2013 года в пилотных регионах Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской области, а также в регионах, определенных решением МВК:
- мониторинг исполнения обязанностей работодателя, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и организацией образования;
- мониторинг исполнения обязанностей организаций образования, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и работодателями.
Порядок ведения мониторинга реализации Программы утверждается оператором Программы.
6. Совершенствование системы оказания
социальной помощи
Совершенствование системы оказания социальной помощи направлено на установление с 2012 года оптимальной связи между занятостью и оказанием адресной социальной помощи (далее - АСП).
С этой целью предлагаются следующий порядок и условия оказания социальной помощи.
Лицам трудоспособного возраста из числа малообеспеченных семей АСП будет назначаться только при условии их участия в мероприятиях предусмотренной настоящей Программой. В случае их отказа от участия в активных мерах содействия занятости или невыполнения обязательств по социальному контракту, местные исполнительные органы приостанавливают выплату им АСП, при этом семья право на получение АСП сохраняет.
Центры занятости населения будут вести контроль над выполнением гражданами условий социального контракта, и оценивать эффективность предоставленной помощи.
Для малообеспеченных семей, не имеющих в своем составе лиц трудоспособного возраста (одинокие, пожилые), либо имеющих членов семьи с ограниченными возможностями (инвалиды, лица, имеющие социально-значимые заболевания), АСП будет предоставляться согласно действующему законодательству Республики Казахстан.

7. Бағдарламаны институционалдық ұйымдастыру
Бағдарламаның iске асырылуы жоғарыдан төмен басқару құрылымымен басқарылады, оның құрамына ВАК, Бағдарламаның операторы, Бағдарламаны жергiлiктi деңгейде iске асыру жөнiндегi өңiрлiк және аудандық (қалалық) комиссиялар, орталық және облыстық, аудандық және ауылдық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органдар кiредi.
ВАК мынадай негiзгi функцияларды жүзеге асырады:
Бағдарламаны бағыттары бойынша өңiрлер бөлiнiсiнде қаржыландыру лимиттерiне келiсiм бередi;
Бағдарламаның орындалуының негiзгi өлшемдерiн қарауды жүзеге асырады және орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың Бағдарламаны iске асыру бойынша есептерiн тыңдайды;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына Бағдарламаны iске асыруға байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгiзедi.
Бағдарламаның операторы:
Бағдарламаны нормативтiк құқықтық, әдiстемелiк және ақпараттық қолдауды;
Бағдарлама бағыттары бойынша қаржыландыру лимиттерiн белгiлеу жөнiнде ұсыныстар дайындауды;
жергiлiктi атқарушы органдар қол қойған Келiсiмдердiң негiзiнде Бағдарламаның iске асырылуына мониторингті;
ағымдағы бос жұмыс орындары мен болжанатын жұмыс орындарының дерекқорын қалыптастыру тәртібін және жергілікті мемлекеттік органдар мен ұйымдар беретін кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру нысандарын әзірлеу және бекітуді;
орталық мемлекеттік органдардың кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру тәртібі мен нысандарын әзірлеу және бекітуді;
өңірлік, аудандық (қалалық) комиссиялардың үлгілік ережелерін, әлеуметтік келісімшарттың, жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартқа қосылуы туралы өтініштерінің (хабарламаларының нысандарын) әзірлеу және бекітуді;
Бағдарламаның іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібін әзірлеуді және бекітуді;
жергілікті атқарушы органдар ұсыныстарының негізінде білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын кәсіптік білім беретін оқу орындарының тізбесін қалыптастыруды қамтамасыз етедi.
Өңiрлiк комиссиялар:
Бағдарламаға қатысушылардың тiзiмiне келiсiм бередi;
жеке кәсiпкерлiктi дамытудың басым бағыттарына келiсiм бередi;
Бағдарламаны бағыттары бойынша өңiрлер мен қалалар бөлiнiсiнде қаржыландыру лимиттерiне келiсiм бередi;
уәкiлеттi өңiрлiк ұйым микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарға және кредиттік серіктестіктерге беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы ставкасының мөлшерiне келiсiм бередi;
соңғы қарыз алушы үшін микрокредиттер бойынша жылдық ең жоғары тиiмдi пайыздық ставканың мөлшерiне келiсiм бередi;
жұмыс берушілердің өтінімдері мен басқа өңірлердегі өңірлік комиссиялардың ұсыныстарының негізінде Бағдарлама операторына Бағдарлама қатысушыларының басқа облысқа көшуі бойынша ұсыныс енгізеді;
облыстық, қалалық және аудандық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органдардың Бағдарламаның орындалуы туралы есептерiн тыңдайды.
Аудандық (қалалық) комиссиялар:
халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынатын ақпараттар мен құжаттар негiзiнде Бағдарламаның әлеуеттi қатысушыларына iрiктеу жүргiзедi және тиiстi ұсыныстарды қарау үшiн өңiрлiк комиссияларға жiбередi;
жеке кәсiпкерлiктi дамытудың басым бағыттарына келiсiм бередi;
Бағдарламаның үшінші бағытының шеңберінде көшетін азаматтар мен көшіп келушілерге қатысты Бағдарлама қатысушыларының құрамына енгізу туралы (одан бас тарту туралы) ұсынымдарды әзірлейді.
Облыстық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органдар:
аудандар мен қалалардың әкiмдерi ұсынған жобаларға және Бағдарлама шеңберiнде iске асырылатын iс-шаралар жоспарларына келiсiм бередi;
Бағдарламаның өңiрлiк құрамдас бөлiктерiн қаржыландыру лимиттерi жөнiндегi ұсыныстарды өңiрлiк комиссияның және Бағдарлама операторының қарауына енгiзедi;
экономикалық даму және сауда мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орталық органмен келiсiм бойынша әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары елдi мекендердiң тiзбесiн айқындайды, Бағдарламаға қатысушылардың көшу жоспарын әзiрлейдi.
Өнiмдi еңбекке ынталылықты және экономикалық белсендiлiктi күшейту жөнiнде халықпен жұмыс жүргiзу тиiмдiлiгiн арттыру үшiн аудандық (қалалық) маңызы бар жергiлiктi атқарушы органдардың жұмыспен қамту қызметi жаңғыртылатын болады.
Барлық аудандарда (қалаларда) мемлекеттiк мекеме нысанында Халықты жұмыспен қамту орталықтары құрылды, олардың қызметкерлерi (азаматтық қызметшiлер) Бағдарламаны iске асыруды қамтамасыз етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарының негiзгi мiндеттерi:

7. Институциональная организация Программы
Управление реализацией Программой будет иметь вертикальную структуру, в состав которой войдут МВК, оператор Программы, региональные и районные (городские) комиссии по реализации Программы на местном уровне, центральные и местные исполнительные органы областного, районного и сельского значения.
МВК осуществляет следующие основные функции:
согласовывает лимиты финансирования Программы по направлениям в разрезе регионов;
осуществляет рассмотрение основных параметров выполнения Программы и заслушивает отчеты центральных и местных исполнительных органов по реализации Программы;
вносит на рассмотрение Правительства РК предложения по вопросам, связанным с реализацией Программы.
Оператор Программы обеспечивает:
нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение Программы;
подготовку предложений по установлению лимитов финансирования по направлениям Программы;
мониторинг реализации Программы на основе подписанных с местными исполнительными органами соглашений;
разработку и утверждение порядка формирования базы данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест и форм представления информации о потребности в кадрах, представляемых местными государственными органами и организациями;
разработку и утверждение порядка и форм представления информации о потребности в кадрах центральными государственными органами;
разработку и утверждение типовых положений региональной, районной (городской) комиссий, формы социального контракта, заявлений (уведомлений) работодателей и организаций образования о присоединении к социальному контракту;
разработку и утверждение порядка ведения мониторинга реализации Программы;
формирование перечня учебных заведений профессионального образования, осуществляющих профессиональное обучение в рамках Программы совместно с уполномоченным органом в области образования на основе предложений местных исполнительных органов.
Региональные комиссии:
согласовывают списки участников Программы;
согласовывают приоритетные направления развития индивидуального предпринимательства;
согласовывают лимиты финансирования Программы по направлениям в разрезе районов и городов;
согласовывает размер годовой ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам;
согласовывают размер годовой максимальной эффективной процентной ставки по микрокредитам для конечного заемщика;
на основании заявок работодателей и предложений региональных комиссий других регионов вносят предложения оператору Программы по переезду участников Программы Республики Казахстан в другую область;
заслушивают отчеты местных исполнительных органов областного, городского и районного значения о выполнении Программы.
Районные (городские) комиссии:
в соответствии с Программой проводят отбор потенциальных участников Программы на основании информации и документов, представляемых центрами занятости населения, и направляют соответствующие предложения на рассмотрение региональных комиссий;
согласовывают приоритетные направления развития индивидуального предпринимательства;
вырабатывают рекомендации о включении (об отказе) в состав участников Программы в отношении граждан и иммигрантов переезжающих в рамках третьего направления Программы.
Местные исполнительные органы областного значения:
согласовывают представленные акимами районов и городов проекты и планы мероприятий, реализуемых в рамках Программы;
вносят на рассмотрение региональной комиссии и оператора Программы предложения по лимитам финансирования региональных составляющих Программы;
по согласованию с уполномоченным центральным органом по вопросам экономического развития и торговли определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития, утверждают планы переезда участников Программы.
Для повышения эффективности работы с населением по усилению мотивации к производительному труду и экономической активности модернизирована служба занятости местных исполнительных органов районного (городского) значения.
Во всех районах (городах) созданы центры занятости населения в форме государственных учреждений, работники которых (гражданские служащие) обеспечивают реализацию Программы.
Основными задачами центров занятости населения будут являться:

1) жалпы рәсiмдердi жүргiзу: Бағдарламаға қатысу мәселесi бойынша азаматтарды хабардар ету және консультация беру қызметiн ұсыну, құжаттарды дайындауда көмек көрсету, үмiткерлердiң қажеттiлiктерiн зерттеу мақсатында олармен консультация жүргiзу және үмiткерлердiң әлеуметтiк қолдауға мұқтаждығына бағалау жүргiзу, Бағдарламаға қатысуға үмiткерлердiң құжаттарын қабылдау;
2) Бағдарламаның әлеуеттi қатысушыларын, олардың мәртебесiне, еңбек нарығындағы әлеуеттi мүмкiндiгiне және әлеуметтiк қолдауға мұқтаждығын бағалауға байланысты санаттар бойынша iрiктеу және бөлу;
3) Бағдарламаға қатысушылармен әлеуметтiк келiсiмшартқа жасасу, олардың орындауына мониторинг жүргiзу және оның талаптарын орындамаған жағдайда заңнамаға сәйкес санкция қолдану.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарының ауылдық округтерде Бағдарламаны iске асыру мәселелерiмен, жұмыс берушiлермен, бiлiм беру ұйымдарымен және жеке меншiк жұмыспен қамту агенттiктерiмен өзара iс-қимылды үйлестiрумен айналысатын өкiлдiктерi, бөлiмшелерi (немесе мамандары) болуы мүмкiн.
Халықты жұмыспен қамту орталығының үлгi жарғысын Бағдарлама операторы әзiрлейдi және бекiтедi.
8. Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету
Жұмыспен қамту бағдарламасын iске асыруды ақпараттық қамтамасыз ету енгiзiлетiн Әлеуметтiк-еңбек саласының бiрыңғай ақпараттық жүйесiнiң (бұдан әрi – ӘЕСБАЖ) базасында жүзеге асырылады.
«Еңбек нарығы (Дерекқор), «Шетелдiк жұмыс күшi», «Еңбектi қорғау мен еңбек қауiпсiздiгi», «Әлеуметтiк көмек (АӘК, МБЖ)», «Е-собес», «Байланыс орталығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйелерiн қамтитын ӘЕСБАЖ:
нақты уақыт режимiнде Дерекқорды пайдалануға;
Бағдарлама шеңберiнде орындалатын бизнес-процестердi автоматтандыруға;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және әлеуметтiк қолдау үшiн өтiнiш берген адамдарды, оның iшiнде Бағдарламаға қатысушыларды автоматты түрде есепке алуды жүргiзуге;
АӘК тағайындау кезiнде Бағдарламаға қатысушылардың табысын анықтау үшiн «ЗТМО» РМҚК тиiстi дерекқорларын пайдалану, бұл бюджет қаражатының мақсатсыз пайдаланылуын болғызбайды.
Бұған қоса, кәсіптік білім беретін оқу орындарының базасы қалыптастырылады және «Жастардың еңбек биржасы» бірыңғай веб-порталы құрылады.
Бағдарлама шеңберінде сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарда көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары, қызметтер және оқу орындарының тізбесі туралы ақпарат Бағдарлама операторының, білім беру саласындағы уәкілетті органның, Бағдарлама операторының жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет-ресурстарында орналастырылады.

1) проведение общих процедур: информирование и предоставление консультационных услуг гражданам по вопросам участия в Программе, оказание помощи в подготовке документов, проведение консультации с претендентами с целью изучения их потребностей, и проведение оценки нуждаемости претендентов в социальной поддержке, прием документов претендентов на участие в Программе;
2) отбор и распределение потенциальных участников Программы по категориям, в зависимости от статуса, потенциальных шансов на рынке труда и оценки нуждаемости в социальной поддержке;
3) подписание социального контракта с участниками Программы, осуществление мониторинга их исполнения и применение санкций в соответствии с законодательством при невыполнении его условий.
Центры занятости населения могут иметь представительства в сельских округах, подразделения (или специалистов), занимающиеся вопросами реализации Программы, координацией взаимодействия с работодателями, организациями образования и частными агентствами занятости.
Типовой устав центра занятости населения разрабатывается и утверждается оператором Программы.
8. Информационное обеспечение Программы
Информационное обеспечение реализации Программы занятости осуществляется на базе внедряемой Единой информационной системы социально-трудовой сферы (далее – ЕИССТС).
ЕИССТС, включающая в себя автоматизированные информационные системы "Рынок труда" (база данных)", "Иностранная рабочая сила", "Охрана и безопасность труда", "Социальная помощь (АСП, ГДП)", "Е-собес", "Контакт-центр", позволит:
в режиме реального времени пользоваться базой данных;
автоматизировать бизнес-процессы, выполняемые в рамках Программы;
вести автоматизированный учет лиц, обратившихся за содействием в трудоустройстве и социальной поддержкой, в том числе участников Программы;
использовать соответствующие базы данных РГКП "ГЦВП" для определения доходов участников Программы при назначении АСП, что предотвратит нецелевое использование бюджетных средств.
Кроме этого, формируется база учебных заведений профессионального образования и создается единый веб-портал "Молодежная биржа труда".
Информация о мерах государственной поддержки, оказываемых в рамках Программы, об организациях по оказанию сервисных услуг, услугах и перечне учебных заведений размещается на интернет-ресурсах оператора Программы, а также уполномоченного органа в области образования, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при операторе Программы, уполномоченных органов по вопросам занятости и центров занятости населения.

9. Бағдарламаны iске асыру нәтижелерiнiң көрсеткiштерi
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларымен бiр жарым миллион адамға дейiн, оның iшiнде шамамен 800 мың ауыл тұрғынын қамту жоспарланып отыр.
Жұмыспен тиiмсiз қамтудың үлес салмағы төмендейдi, жұмыссыздық азаяды, еңбек өнiмдiлiгi, сондай-ақ халықтың табысы артады.
2020 жылға дейiнгi сандық индикаторлар Бағдарламаның екiншi кезеңiнің аяқталуына қарай тиiстi өзгерiстер енгiзу мүмкiндiгiмен айқындалатын болады.
10. Бағдарламаны iске асыру кезеңдерi
Бағдарламаны iске асыру екi кезеңде жүзеге асырылады: бiрiншi кезең – 2011 жыл пилоттық жыл болады, екiншi кезең – 2012 – 2015 жылдар – Бағдарламаны енгiзу кезеңi, 2016 – 2020 жылдар Бағдарламаны толық ауқымда iске асыру кезеңi.
Бiрiншi кезеңде (2011 жылдың 2-жартыжылдығы) Бағдарламаның бiрiншi және екiншi бағыттары барлық өңiрлерде пилоттық режимде енгiзiлетiн болады. Үшiншi бағыт (экономикалық өсу орталықтарына және әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi жоғары елдi мекендерге көшу) жергiлiктi атқарушы органдардан келген ұсыныстарға сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Тиiстi нормативтiк құқықтық база жасалады, Бағдарламаға қатысушыларды экономикалық өсу орталықтарына және әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi жоғары елдi мекендерге көшiру тетiгi пысықталады, Бағдарламаға қатысушыларды ҮИИДМБ жобаларын iске асыруға тарту бойынша шаралар қабылданатын болады.
Сонымен қатар Бағдарламаны iске асырудың екiншi кезеңiне дайындалу үшiн облыстық және аудандық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органдар:
Бағдарлама шеңберiнде iске асырылатын жобалардың тiзбесiн, қатысушылардың санаттарын, олардың белсендiлiгiн арттыру шаралары мен тәсiлдерiн (Бағдарлама операторымен келiсiм бойынша) айқындайды;
қызметтiк тұрғын үй құрылысына және (немесе) оны сатып алуға жергiлiктi бюджет қаражатынан қоса қаржыландыру үлесiн ескере отырып, Бағдарламаны iске асыруға бюджеттiк өтiнiм ұсынады.
Жергiлiктi атқарушы органдардың бюджеттiк өтiнiмдерi Республикалық бюджет комиссиясында қаралатын болады, онда мемлекеттiң қаржы мүмкiндiктерi ескерiле отырып, Бағдарламаны қаржыландырудың 2012 – 2015 жылдарға арналған лимитi айқындалатын болады.
Екiншi кезеңде: 2012 – 2015 жылдары – Бағдарламаның өңiрлiк құрамдас бөлiктерi әзiрленiп, келiсiлетiн болады және орындала бастайды, әлеуметтiк қолдау көрсету шарттары мен тәртiбiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлетiн болады.
Үшiншi кезеңде (2016 – 2020 жылдары) еңбек нарығында туындайтын қатерлердi басқару және жұмыспен нәтижелi қамтуға жәрдемдесу Бағдарламада ұсынылған тетіктер мен құралдар негiзiнде жүзеге асырылатын болады.

9. Показатели результатов реализации Программы
В результате реализации Программы активными мерами содействия занятости будут охвачены до полутора миллионов человек, в том числе не менее порядка 800 тысяч сельских жителей.
Снизится удельный вес неэффективной занятости, уменьшится безработица, повысятся производительность труда, а также доходы населения.
Количественные индикаторы до 2020 года будут определены по мере завершения второго этапа Программы с возможным внесением соответствующих изменений.
10. Этапы реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться в два этапа: первый этап - 2011 год будет являться пилотным годом, второй этап - 2012 – 2015 годы -время внедрения Программы; 2016 – 2020 годы - период полномасштабной реализации программы.
На первом этапе (2-е полугодие 2011 года) в пилотном режиме будут внедрены первое и второе направления Программы во всех регионах. Третье направление (переезд в центры экономического роста и в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития) будет осуществляться в соответствии с предложениями, поступившими от местных исполнительных органов.
Будет создана соответствующая нормативная правовая база, отработан механизм переезда участников Программы в центры экономического роста и в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития, приняты меры по вовлечению участников Программы в реализацию проектов ГПФИИР.
Одновременно, для подготовки ко второму этапу реализации Программы, местные исполнительные органы областного и районного значения:
определят (по согласованию с оператором Программы) перечень проектов, реализуемых в рамках Программы, категории участников, меры и способы их активизации;
представят бюджетную заявку на реализацию Программы с учетом доли софинансирования из средств местного бюджета на строительство и (или) приобретение служебных жилищ.
Бюджетные заявки местных исполнительных органов будут рассмотрены на Республиканской бюджетной комиссии, где, с учетом финансовых возможностей государства, будет определен лимит финансирования Программы на 2012 – 2015 годы.
На втором этапе: 2012 – 2015 годы - будут разработаны, согласованы и приняты к исполнению региональные составляющие Программы, внесены изменения и дополнения в условия и порядок оказания социальной поддержки.
На третьем этапе (2016 – 2020 годы) управление рисками, возникающими на рынке труда и содействие продуктивной занятости, будет осуществляться на основе механизмов и инструментов, предложенных Программой.

11. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын iске асыруға республикалық бюджетте:
2011 жылға – 37,4 млрд. теңге, оның iшiнде:
бiрiншi бағыт бойынша: оқытуға және жұмысқа орналасуға жәрдемдесуге – 14,3 млрд. теңге;
екiншi бағыт бойынша: кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесуге – 4,8 млрд. теңге;
үшiншi бағыт бойынша: еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруға – 16,2 млрд. теңге;
халықты жұмыспен қамту орталықтарын қамтамасыз етуге және ақпараттық сүйемелдеуге – 2,1 млрд. теңге;
2012 жылға – 57,6 млрд. теңге, оның iшiнде:

11. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
На реализацию Программы занятости 2020 в республиканском бюджете предусмотрено:
на 2011 год – 37,4 млрд. тенге, в том числе:
по первому направлению: обучение и содействие трудоустройству – 14,3 млрд. тенге;
по второму направлению: содействие развитию предпринимательства – 4,8 млрд. тенге;
по третьему направлению: повышение мобильности трудовых ресурсов – 16,2 млрд. тенге;
на обеспечение центров занятости населения и информационное сопровождение – 2,1 млрд. тенге;
на 2012 год – 57,6 млрд. тенге, в том числе:

бiрiншi бағыт бойынша: өз бетiнше жұмыспен айналысатын, жұмыссыз және табысы аз халықты оқытуға және олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуге – 22,1 млрд. теңге;
екiншi бағыт бойынша: ауылда кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесуге – 13,4 млрд. теңге;
үшiншi бағыт бойынша: еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруға – 9,4 млрд. теңге;
төртiншi бағыт бойынша: ауылдық елдi мекендердi дамытуға – 9,9 млрд. теңге;
халықты жұмыспен қамту орталықтарын қамтамасыз етуге – 2,9 млрд. теңге;

по первому направлению: обучение и содействие трудоустройству самозанятого, безработного и малообеспеченного населения – 22,1 млрд. тенге;
по второму направлению: содействие развитию предпринимательства на селе – 13,4 млрд. тенге;
по третьему направлению: повышение мобильности трудовых ресурсов – 9,4 млрд. тенге;
по четвертому направлению: развитие сельских населенных пунктов – 9,9 млрд. тенге;
на обеспечение центров занятости населения – 2,9 млрд. тенге;

2013 жылға – 94,7 млрд. теңге (оның ішінде 20 млрд. теңге – шартты қаржыландыру шығыстары);
2014 жылға – 100,6 млрд. теңге;
2015 жылға – 98,7 млрд, теңге көзделген.
Келесi жылдары республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемi жоспарланатын кезеңге арналған тиiстi бюджеттердi қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
12. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с№
Iс-шараның атауы
Шығыстар
Жауапты орындаушылар
Аяқталу нысаны
Орындау мерзiмi
1
2
3
4
5
6
1. Ұйымдастыру iс-шаралары
1.1
«2011 – 2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
-
Қаржыминi, ЭДСМ, Еңбекминi
Заң жобасының тұжырымдамасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы заң жобалау қызметi мәселелерi жөнiндегi ВАК-қа енгiзу
2011 жылғы наурыз
1.2
«2011 – 2013 жылдарға арналған республикалық бюджеттi iске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 13 желтоқсандағы № 1350 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлеу
-
Қаржыминi, ЭДСМ, Еңбекминi
ҚР Үкiметiнiң қаулысы
2011 жылғы наурыз
1.3
«Қазақстан Респубикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасын әзiрлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, ҚТКШIА, Әдiлетминi
Заң жобасының тұжырымдамасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы заң жобалау қызметi мәселелерi жөнiндегi ВАК-қа енгiзу
2011 жылғы сәуiр
1.4
«Еңбек нарығы» автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң бағдарламалық тұғырнамасында ағымдағы және перспективалық жұмыс орындары дерекқорын ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету
2011 ж. РБ - 22 млн. теңге
Еңбекминi, ИЖТМ, МГМ, ККМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, БАМ, ММ, жұмыс берушiлердiң бiрлестiктерi (келiсiм бойынша), облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
Дерекқор
2011 жылғы 2-тоқсан
1.5
Ағымдағы және болжамды жұмыс орындары дерекқорына енгiзу үшiн қажеттi мамандықтар мен бос жұмыс орындары туралы мәлiметтi ұсыну нысандарын әзiрлеу және бекiту
-
Еңбекминi, ИЖТМ, МГМ, ККМ, АШМ, ДСМ, БҒМ, БАМ, ММ, жұмыс берушiлердiң бiрлестiктерi (келiсiм бойынша)
Еңбекминiнiң бұйрығы
2011 жылғы 1 мамыр
1.6
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi Ведомствоаралық комиссия құру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, Әдiлетминi
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
2011 жылғы сәуiр
1.7
Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi өңiрлiк, аудандық (қалалық) комиссиялардың үлгi ережелерiнiң жобаларын әзiрлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, Әдiлетминi
Еңбекминiнiң
бұйрығы
2011 жылғы сәуiр
1.8
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi өңiрлiк, аудандық (қалалық) комиссияларды құру
-
Облыстар, Астана мен Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) әкiмдерi
Облыстар, Астана мен Алматы қалалары, аудандар (қалалар) әкiмдiктерiнiң қаулылары
2011 жылғы мамыр
1.9
Бағдарламаны (бағыттары бойынша) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бөлiнiсiнде республикалық бюджеттен қаржыландырудың жалпы лимиттерiн және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн белгiлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, БҒМ, ҚТКШIА, Әдiлетминi, ЭДСМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
ВАК шешiмi
Жыл сайын

на 2013 год – 94,7 млрд. тенге (в т.ч. 20 млрд. тенге – условно- финансируемые расходы);
на 2014 год – 100,6 млрд. тенге;
на 2015 год – 98,7 млрд. тенге.
В последующие годы объемы финансирования из республиканского бюджета будут уточняться при формировании соответствующих бюджетов на планируемый период.
12. План мероприятий по реализации Программы
№ п/п
Наименование мероприятия
Расходы
Ответственные
исполнители
Форма завершения
Сроки исполнения
1
2
3
4
5
6
1. Организационные мероприятия
1.1
Внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2011–2013 годы"
-
МФ, МЭРТ, МТСЗН
Внесение концепции законопроекта на МВК по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
Март 2011 года
1.2
Разработка проекта постановления Правительства РК "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2010 года № 1350 "О реализации республиканского бюджета на 2011-2013 годы"
-
МФ, МЭРТ, МТСЗН
Постановление Правительства РК
Март 2011 года
1.3
Разработка концепции законопроекта РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
-
МТСЗН, МФ, АДСиЖКХ, МЮ
Внесение концепции законопроекта на МВК по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан
Апрель 2011 года
1.4
Обеспечение информационного сопровождения базы данных текущих вакансий и перспективных рабочих мест на программной платформе автоматизированной информационной системы "Рынок труда"
2011 г. РБ-22 млн. тенге
МТСЗН, МИНТ, МНГ, МТК, МСХ, МЗ, МОН, МСИ, МК, объединения работодателей (по согласованию), акимы областей, городов Астаны и Алматы
База данных
2 квартал 2011 года
1.5
Разработка и утверждение форм для представления сведений о востребованных специальностях и вакантных рабочих местах для включения в базу данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест
-
MTC3H, МИНТ, МНГ, МТК, МСХ, МЗ, МОН, МСИ, МК, объединения работодателей (по согласованию)
Приказ МТСЗН
Май 2011 года
1.6
Подготовка проекта постановления Правительства РК о создании Межведомственной комиссии по реализации Программы
-
МТСЗН, МФ, МЮ
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
Апрель 2011 года
1.7
Разработка проектов типовых положений региональных, районных (городских) комиссий по вопросам реализации Программы
-
МТСЗН, МФ, МЮ
Приказ МТСЗН
Апрель 2011 года
1.8
Создание региональных, районных (городских) комиссий по вопросам реализации Программы
-
акимы областей, городов Астаны и Алматы, районов (городов)
Постановления акиматов областей, городов Астаны и Алматы, районов (городов)
Май 2011 года
1.9
Определение общих лимитов финансирования Программы (по направлениям) из республиканского бюджета в разрезе областей, городов Астаны и Алматы, и администраторов республиканских бюджетных программ
-
МТСЗН, МФ, МОН, АДСиЖКХ, МЮ, МЭРТ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Решение МВК
Ежегодно

1.10
Облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi мен республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi арасында нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келiсiмдер жасасу
-
Еңбекминi, БҒМ, ҚТКШIА, АШМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
Келiсiм
2011 жылғы мамыр
1.11
Аудандардың (қалалардың) Жұмыспен қамту орталықтарының үлгi жарғысын әзiрлеу
-
Еңбекминi, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
Еңбекминiнiң бұйрығы
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғаннан кейiн
1.12
Аудандардың (қалалардың) Жұмыспен қамту орталықтарын құру

1.10
Заключение Соглашений о результатах по целевым трансфертам между акимами областей, городов Астаны и Алматы и администраторами республиканских бюджетных программ
-
МТСЗН, МОН, АДСиЖКХ, МСХ, акимы областей,городов Астаны и Алматы
Соглашения
Май 2011 года
1.11
Разработка типового устава центров занятости районов (городов)
-
МТСЗН, акимы областей,городов Астаны и Алматы
Приказ МТСЗН
После принятия Закона РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законода тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
1.12
Создание центров занятости районов (городов)

2011 ж. РБ - 2115 млн. теңге
аудандардың, қалалардың әкiмдерi
аудандардың, қалалардың әкiмдiктернiң қаулылары
2011 жылғы маусым
1.13
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларын iске асыру кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтарын өз бетiнше жұмыспен айналысушылар, жұмыссыздар және табысы аз адамдарға жатқызу өлшемдерiн айқындау жөнiндегi қағидаларды әзiрлеу
-
Еңбекминi, СА
Еңбекминiнiң бұйрығы
2011 жылғы шiлде
1.14
«Мемлекеттiк атаулы әлеуметтi көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2009 жылғы 28 шiлдедегi № 237-ө бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
-
Еңбекминi
Еңбекминiнiң бұйрығы
2011 жылғы тамыз

2011 г. РБ - 2115 млн.тенге
акимы районов,городов
Постановления акиматов районов, городов
Июнь 2011 года
1.13
Разработка Правил по определению критериев отнесения граждан Республики Казахстан, к самостоятельно занятым, безработным и малообеспеченным при реализации активных мер содействия занятости
-
МТСЗН, АС
Приказ МТСЗН
Июль 2011 года
1.14
Внесение изменений и дополнений в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п. "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи"
-
МТСЗН
Приказ МТСЗН
Август 2011 года

2. Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
2.1
Бағдарламаға қатысушыларды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлеу
-
Еңбекминi, БҒМ, облыстар, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғаннан кейiн
3. Кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесу
3.1
Ауылда кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдау көрсетудi ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларын әзiрлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, ЭДСМ, АШМ, «Даму» КДҚ» АҚ
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» ҚР Заңы қабылданғаннан кейiн
3.2
Микроқаржы ұйымдарын конкурстық негiзде кредит беру қағидаларын әзiрлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi, ЭДСМ, АШМ, «Даму» КҚД» АҚ
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» ҚР Заңы қабылданғаннан кейiн

2. Обучение и содействие в трудоустройстве
2.1
Разработка Правил организации обучения, содействия в трудоустройстве и оказания иных мер государственной поддержки участникам Программы
-
МТСЗН, МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
После принятия Закона РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законода тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
3. Содействие развитию предпринимательства
3.1
Разработка Правил организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства на селе
-
МТСЗН, МФ, МЭРТ, МСХ, АО "ФРП "Даму"
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
После принятия Закона РК"О внесении изменений и дополнений в некоторые законода-
тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
3.2
Разработка Правил кредитования микрофинансовых организаций на конкурсной основе
-
МТСЗН, МФ, МЭРТ, МСХ, АО "ФРП "Даму"
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
После принятия Закона РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законода- тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"

4. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
4.1
Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және Бағдарламаның үшiншi бағытына қатысушыларға мемлекеттiк қолдаудың өзге де шараларын көрсетудiң қағидаларын әзiрлеу
-
Еңбекминi, ҚТКШIА, Қаржыминi, ЭДСМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» ҚР Заңы қабылданғаннан кейiн
4.2

4. Повышение мобильности трудовых ресурсов
4.1
Разработка Правил содействия повышению мобильности трудовых ресурсов и оказания иных мер государственной поддержки участникам третьего направления Программы
-
МТСЗН, АДСиЖКХ, МФ, МЭРТ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
После принятия Закона РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законода- тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
4.2

Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберiнде облыстардың бюджеттерiне, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне 2011 жылға тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға кредит беру қағидасын әзiрлеу
РБ- 11538,2 млн. теңге
Еңбекминi, ҚТКШIА, Қаржыминi, Әдiлетминi
ҚР Үкiметi қаулысының жобасын ПМК-ға енгiзу
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» ҚР Заңы қабылданғаннан кейiн
4.3
Бағдарлама шеңберiнде қызметтiк тұрғын үй салуға үлгi жобаларды әзiрлеу және бекiту
РБ-245,0 млн. теңге
ҚТКШIА, Еңбекминi, Қаржыминi, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
ҚТКШIА бұйрығы
2011 жылғы желтоқсан
4.4
Әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары ауылдық елдi мекендердi айқындау үшін өлшемдерді қабылдау
-
ЭДСМ, АШМ
Бiрлескен бұйрық
2011 жылғы тамыз
4.5
Өңiрлер бөлiнiсiнде әлеуметтiк-экономикалық даму әлеуетi төмен және жоғары ауылдық елдi мекендердiң тiзбесiн айқындау
-
Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi, ЭДСМ, АШМ
Тiзбе, ВАК шешiмi
Жыл
сайын

Разработка Правил кредитования областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и (или) приобретение жилья на 2011 год в рамках Программы занятости 2020
РБ- 11538,2 млн. тенге
МТСЗН, АДСиЖКХ, МФ, МЮ
Внесение проекта постановления Правительства РК в КПМ
После принятия Закона РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые законода- тельные акты РК по вопросам занятости и социальной защиты населения"
4.3
Разработка и утверждение типовых проектов на строительство служебных жилищ в рамках Программы
РБ-245,0 млн.тенге
АДСиЖКХ, МТСЗН, МФ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Приказ АДСиЖКХ
Декабрь 2011 года
4.4
Принятие критериев для определения сельских населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития
-
МЭРТ, МСХ
Совместный приказ
Август 2011 года
4.5
Определение перечня сельских населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития в разрезе регионов
-
акимы областей, городов Астаны и Алматы, МЭРТ, МСХ
Перечень, решение МВК
Ежегодно

5. Ақпараттық жұмыс
5.1
Халықтың мемлекеттiк жұмыспен қамту саясаты мәселелері бойынша хабардар болуын арттыру:
- ғылыми-практикалық семинарлар, дөңгелек үстел отырыстарын, халықпен, жұмыс берушілермен, жеке меншік агенттіктермен кездесулер өткiзу;
- БАҚ-та сөз сөйлеу;
- ақпараттық материалдарды Еңбекминiнiң веб-сайтына орналастыру
-
Еңбекминi, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi
Семинарлар, кездесулер, сөз сөйлеулер, жарияланымдар
Үнемi
6
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасын әзірлеу
-
Еңбекминi, БҒМ, ҚТҮКШIА, АШМ, БАМ, Қаржыминi
ҚР Үкiметiнiң қаулысы
2013 жылғы қаңтар
7

5. Информационная работа
5.1
Повышение информированности населения в вопросах государственной политики занятости:
- проведение научно-практических семинаров, заседаний круглого стола, встреч с населением, работодателями, частными агентствами занятости;
- выступления в СМИ;
- размещение информационных материалов на веб-сайте МТСЗН
МТСЗН, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Семинары, встречи,выступления,публикации
Постоянно
6
Разработка проекта постановления Правительства РК "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан"
-
МТСЗН, МОН, АДСиЖКХ, МСХ, МСИ, МФ
Постановление Правительства РК
Январь 2013 года
7

«2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджеттi iске асыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1520 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлеу
-
Қаржыминi, Еңбекминi, ҚТКШIА, БҒМ, ЭДСМ
ҚР Үкiметiнiң қаулысы
2013 жылғы сәуір
8
Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасының шеңберінде 2013 жылға ауылда кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге облыстық бюджеттерге кредит беру шарттарын әзірлеу
-
Еңбекминi, Қаржыминi
ҚР Үкiметiнiң қаулысы
2013 жылғы ақпан
9
Ағымдағы бос жұмыс орындары мен болжанатын жұмыс орындарының дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және жергілікті мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру нысандарын әзірлеу
-
Еңбекминi, облыстардың, Алматы және Алматы қалаларының әкімдері
Еңбекминінің бұйрығы
2013 жылғы наурыз
10
Орталық мемлекеттік органдардың кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру қағидалары мен нысандарын әзірлеу
-
Еңбекминi, ИЖТМ, АШМ, МГМ, БҒМ, ДСМ, ККМ, МАМ,
Еңбекминінің бұйрығы
2013 жылғы мамыр
11
Жұмыс берушілер мен білім беру ұйымдарының әлеуметтік келісімшартқа қосылуы туралы өтініштерінің (хабарламаларының) үлгілік нысандарын әзірлеу
-
Еңбекминi, БҒМ
Еңбекминінің бұйрығы
2013 жылғы ақпан
12
Бағдарламаның іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу
-
Еңбекминi
Еңбекминінің бұйрығы
2013 жылғы шілде
13
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуі және бекітуі
-
аудандардың (қалалардың) әкімдіктері
Аудандардың (қалалардың) әкімдіктерінің қаулылары
2013 жылғы қараша
14
«Жастардың еңбек биржасы» веб-порталын құру
-
Еңбекминi, Қаржыминi, БҒМ, «Нұр Отан» ХДП Жас отан Жастар қанаты (келісім бойынша), «Атамекен» ҰЭП (келісім бойынша)
Интернет-сайт
2013 жылғы қараша
15
«Экономикалық әлеуеті төмен және жоғары ауылдық елді мекендерді анықтауға арналған өлшемдерді бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 28 шілдедегі № 28-2/430 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 28 шілдедегі № 225 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» бірлескен бұйрық әзірлеу
-
ЭДСМ, АШМ
ЭДСМ мен АШМ бірлескен бұйрығы
2013 жылғы мамыр
16
Өңірлер бөлінісінде әлеуметтік-экономикалық әлеуеті төмен және жоғары ауылдық елді мекендердің тізбесіне өзгерістер енгізу
-
Еңбекминi, ЭДСМ, АШМ, облыстардың әкімдері
Тізбе
2013 жылғы қыркүйек
17
Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды жүзеге асыратын кәсіптік білім беретін оқу орындарының тізбесін қалыптастыру
-
Еңбекминi, БҒМ, облыстардың, Алматы және Алматы қалаларының әкімдері
Тізбе
2013 жылғы наурыз
18
Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын кәсіптік білім беретін оқу орындарының тізбесін интернет-ресурстарға орналастыру
-
Еңбекминi, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, БАМ, «Атамекен» ҰЭП (келісім бойынша)
Интернет-сайттарда ақпарат
2013 жылғы сәуір
19
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері мен республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің арасында нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасасу
-
Еңбекминi, БҒМ, ҚТКШIА, ЭДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Келісімдер
2013 жылғы қаңтар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚТКШІА – Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ИЖТМ – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
МГМ – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі

Разработка проекта постановления Правительства РК "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1520 "О реализации республиканского бюджета на 2013–2015 годы"
-
МФ, МТСЗН, АДСиЖКХ, МОН, МЭРТ
Постановление Правительства РК
Апрель 2013 года
8
Разработка условий кредитования областных бюджетов на содействие развитию предпринимательства на селе на 2013 год в рамках Программы занятости 2020
-
МТСЗН, МФ
Постановление Правительства РК
Февраль 2013 года
9
Разработка Правил формирования базы данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест и форм представления информации о потребности в кадрах, представляемых местными государственными органами и организациями
-
МТСЗН, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Приказ МТСЗН
Март 2013 года
10
Разработка Правил и форм представления информации о потребности в кадрах центральными государственными органами
-
МТСЗН, МИНТ, МСХ, МНГ, МОН, МЗ, МТК, МКИ
Приказ МТСЗН
Май 2013 года
11
Разработка типовых форм социального контракта, заявлений (уведомлений) работодателей и организаций образования о присоединении к социальному контракту
-
МТСЗН, МОН
Приказ МТСЗН
Февраль 2013 года
12
Разработка Правил ведения мониторинга реализации Программы
-
МТСЗН
Приказ МТСЗН
Июль 2013года
13
Разработка и утверждение Карты развития предпринимательства местными исполнительными органами районов (городов)
-
акимы районов (городов)
Постановления акиматов районов (городов)
Ноябрь 2013 года
14
Создание веб-портала "Молодежная биржа труда"
В пределах средств, предусмотренных на 2013-2015 годы
МТСЗН, МТК, МФ, МОН, НЭП "Атамекен", Молодежное крыло Жас Отан НДП "Нұр Отан" (по согласованию) "Атамекен" (по согласованию)
Интернет-сайт
Ноябрь 2013 года
15
Разработка совместного приказа "О внесении изменений в Совместный приказ Министра сельского хозяйства РК от 28 июля 2011 года № 28-2/430 и и.о. Министра экономического развития и торговли РК от 28 июля 2011 года № 225 "Об утверждении критериев для определения сельских населенных пунктов с низким и высоким экономическим потенциалом"
-
МЭРТ, МСХ
Совместный приказ МЭРТ и МСХ
Май 2013 года
16
Внесение изменений в перечень сельских населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития в разрезе регионов
-
МТСЗН, МЭРТ, МСХ, акимы областей
Перечень
Сентябрь 2013 года
17
Формирование перечня учебных заведений профессионального образования, осуществляющих профессиональное обучение в рамках Программы
-
МТСЗН, МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НЭП "Атамекен" (по согласованию)
Перечень
Март 2013 года
18
Размещение на интернет–ресурсах перечня учебных заведений профессионального образования, осуществляющих профессиональное обучение в рамках Программы
-
МТСЗН, МОН, Акимы областей, городов Астаны и Алматы, МТК, НЭП "Атамекен" (по согласованию)
Информация на интернет- сайтах
Апрель 2013 года
19
Заключение Соглашений о результатах по целевым трансфертам между акимами областей, городов Астана и Алматы и администраторами республиканских бюджетных программ
-
МТСЗН, МОН, АДСиЖКХ, МЭРТ, Акимы областей, городов Астаны и Алматы
Соглашения
Январь 2013 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДСиЖКХ - Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
MTK - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан