"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 тамыздағы № 925 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім
нысаны және айырым белгілері туралы
«Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы және «Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілерінің сипаттамасы мен суреттері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі әскери киім нысанының ескі үлгілерін кию мерзімінің өтуін ескере отырып, тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде кезең-кезеңімен осы Жарлықты іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 8 шілдедегі № 146 Жарлығы;
2) «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 19 мамырдағы № 805 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 24-251, 207-құжат).
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                           Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы «__» ______
№ __ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім
нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері І. Әскери киім нысаны және айырым белгілерін сипаттаған кезде
пайдаланылатын ұғымдар

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2011 года № 925
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О военной форме одежды и знаках различия
военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан
В соответствии с законами Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые описание и рисунки образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа поэтапно в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год, с учетом срока носки старых образцов военной формы одежды.
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 8 июля 2006 года № 146 "О военной форме одежды и знаках различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан";
2) подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 19 мая 2009 года № 805 "О внесении дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 24-251, ст. 207).
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 августа 2011 года № 925
Описание и рисунки образцов военной формы одежды
и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований Республики Казахстан I. Понятия, используемые при описании военной формы
одежды и знаков различия

1. Осы Жарлықта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амуниция – қаруларды, оқ-дәрілер мен басқа да әскери жабдықтарды алып жүруді жеңілдететін әскери киім нысанының заттары (белбеулер, шағын сөмкелер, жақпарлы кеудешелер);
2) әскери киім нысаны – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген погондары бар нысанды киім (киім-кешек) және әскери қызметшілердің Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиістілігін айқындайтын жабдық;
3) ерекшелік белгілері – әскери қызметші наградталатын мемлекеттік және ведомстволық наградалар, кеуде белгілері;
4) айырым белгілері – әскери қызметшілердің дербес әскери атақтарын, Қарулы Күштер түрлеріне, әскер тектеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиістілігін білдіретін әскери киім нысаны жабдықтарының элементтері.
2. Айырым белгілеріне иықтағы белгілер (погондар, шағын погондар), жеңдегі белгілер (жапсырмалар, шеврондар, тігістер), жағалардағы белгілер (ілмектер), бас киімдердегі (кокардалар, тігістер), погондардағы белгілер (эмблемалар, жұлдыздар, жапсырмалар), жағалардағы эмблемалар мен тігістер, жиектер, лампастар, сондай-ақ дербестендірілген белгілер, кеуде белгілері мен өзге де әскери-геральдикалық белгілер жатады.
3. Әскери киім нысанына Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген ерекшелік белгілері мен айырым белгілері тағылады.
4. Әскери киім нысанының түрлері: ерекше салтанатты, салтанатты, күнделікті, далалық, жұмыс.
5. Әскери киім нысанының түрлері жазғы, қысқы, сондай-ақ сап үшін және саптан тыс болып бөлінеді және олардың нөмірлері болуы мүмкін. Одан басқа Әскери-теңіз күштеріндегі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдеріндегі әскери қызметшілерде жазғы жеңіл киім нысаны болады.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес әскери парадтар өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметші әйелдері үшін ерекше салтанатты киім нысаны көзделген.
7. Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында салтанатты рәсімдерді орындау кезінде ерекше салтанатты киім нысаны киіледі.
8. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында далалық киім нысанының үлгісі мен түсін, арнайы киімді (арнайы іс-шараларды орындау, техникаға, қару-жараққа және т.б. қызмет көрсету кезінде), әскери басқару органдарына, бірлестіктерге, құрамаларға, бөлімдерге, әскери оқу орындарына және әскери-ғылыми мекемелерге тиістілігін білдіретін айырым белгілерін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери оқу орындарын аяқтағаны туралы, сыныпты мамандар үшін белгілерді мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді.
ІІ. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері әскери
киім нысаны үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері * 1-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас
қолбасшысы әскери киім нысаны үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері

1. В данном Указе используются следующие основные понятия:
1) амуниция - предметы военной формы одежды (ремни, подсумки, разгрузочные жилеты), облегчающие ношение оружия, боеприпасов и другого военного снаряжения;
2) военная форма одежды - форменная одежда с погонами (обмундирование), установленная законодательством Республики Казахстан, и снаряжение, определяющие принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям;
3) знаки отличия - государственные и ведомственные награды, нагрудные знаки, которыми награждается военнослужащий;
4) знаки различия - элементы снаряжения военной формы одежды, обозначающие персональные воинские звания военнослужащих, принадлежность к видам Вооруженных Сил, родам войск, другим войскам и воинским формированиям.
2. К знакам различия относятся наплечные знаки (погоны, погончики), нарукавные знаки (нашивки, шевроны, шитье), знаки на воротниках (петлицы), знаки на головных уборах (кокарды, шитье), погонах (эмблемы, звезды, нашивки), эмблемы и шитье на воротниках, канты, лампасы, а также персонифицированные знаки, нагрудные знаки и иные военно-геральдические знаки.
3. На военной форме одежды носятся знаки отличия и знаки различия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4. Виды военной формы одежды: особо парадная, парадная, повседневная, полевая, рабочая.
5. Виды военной формы одежды подразделяются на летнюю, зимнюю, а также для строя и вне строя и могут иметь нумерацию. Кроме того, в Военно-морских силах, морских частях Пограничной службы Комитета национальной безопасности у военнослужащих имеется летняя облегченная форма одежды.
6. При проведении военных парадов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан для военнослужащих-женщин Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан предусмотрена особо парадная форма одежды.
7. При выполнении церемониальных ритуалов в Республиканской гвардии Республики Казахстан носится особо парадная форма одежды.
8. В Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан фасон и расцветка полевой формы одежды, специальная одежда (при выполнении специальных мероприятий, обслуживание техники, вооружения и т.д.), знаки различия, обозначающие принадлежность к органам военного управления, объединениям, соединениям, частям, военно-учебным заведениям и военно-научным учреждениям, знаки об окончании военно-учебных заведений, для классных специалистов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утверждаются первыми руководителями государственных органов.
II. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан * Глава 1. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами
Республики Казахстан

9. Салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (1-сурет):
жиек салынған көк барқын түсті фуражка;
сұр түсті мундир;
лампастары бар және жиектер салынған көк барқын түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті былғары қолғап;
2) қысқы (2-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті астары жылы пальто;
сұр түсті мундир;
лампастары бар және жиектер салынған көк барқын түсті шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы былғары қолғап;
ақ түсті кашне.
10. Күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (3-сурет):
қара жусан түстес фуражка;
қара жусан түстес китель мен балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
2) қысқы (4-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес қысқы күртеше;
қара жусан түстес китель мен балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы былғары қолғап;
қара жусан түстес кашне.
Қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес қысқы күртеше орнына қаракөлден тігілген жағасы бар астары теріден тігілген жылы былғары плащ немесе қара жусан түстес маусымдық плащ (5, 6-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына қара жусан түстес свитер (7-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
11. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (8-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (9-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы былғары қолғап.

9. Парадная форма одежды:
1) летняя (рисунок 1):
фуражка цвета морской волны с кантом;
мундир серого цвета;
брюки цвета морской волны с лампасами и кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки кожаные белого цвета;
2) зимняя (рисунок 2):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
__________________________________
*Расцветка околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантах на мундирах и кителях, цвет беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан приведены в приложении 1.
пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир серого цвета;
брюки цвета морской волны с лампасами и кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки кожаные утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
10. Повседневная форма одежды:
1) летняя (рисунок 3):
фуражка цвета темной полыни;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 4):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
куртка зимняя цвета темной полыни с воротником из каракуля серого цвета;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки кожаные утепленные черного цвета;
кашне цвета темной полыни.
Вместо куртки зимней цвета темной полыни с воротником из каракуля разрешается носить плащ утепленный кожаный на меху с воротником из каракуля или плащ демисезонный цвета темной полыни (рисунки 5, 6).
При повседневной форме одежды вместо кителя разрешается носить свитер цвета темной полыни (рисунок 7).
11. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 8):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 9):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком; футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки; полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки кожаные утепленные черного цвета.

12. Салтанатты киім нысаны кезінде мундирге ерекшелік белгілері, күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, кеуде белгілері тағылады.
13. Погондар:
1) салтанатты киім нысаны кезінде мундирлерге және астары жылы пальтоға – алтын түстес;
2) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, кительге, свитерге – қара жусан түстес;
3) астары жылы былғары плащқа – қара түсті;
4) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
5) ашық жусан түстес жейдеге – ашық жусан түстес тағылады.
14. Ілмектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
15. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
__________________
* Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы айнала жиектер мен жиектер, пилоткаларындағы жиектер, тельняшкаларындағы жолақтар, шалбарларындағы жиектер мен лампастар, мундирлері мен кительдеріндегі жиектер түсі, береттер түсі 1-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Жоғары офицерлер құрамы әскери киім нысаны
үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері § 1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары (Әскери-теңіз күштерінен,
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз
бөлімдерінен басқа)
16. Сап үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (10-сурет):
жиек салынған көк барқын түсті фуражка;
көк барқын түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Әуе қорғанысы күштерінде фуражка, мундир мен шалбар – қара көк түсті (12-сурет);
2) қысқы (11-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті пальто;
көк барқын түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы (былғары) қолғап;
ақ түсті кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде мундир мен шалбар – қара көк түсті (13-сурет).
17. Саптан тыс салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (14-сурет):
жиек салынған көк барқын түсті фуражка;
ашық сұр түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар көк барқын түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке.
Әуе қорғанысы күштерінде фуражка мен шалбар – қара көк түсті (16-сурет);

12. При парадной форме одежды на мундире носятся знаки отличия, при повседневной форме одежды на кителе - орденские ленты и ленты медалей на планках, нагрудные знаки.
13. Погоны носятся:
1) на мундирах и на пальто утепленном при парадной форме одежды - золотистого цвета;
2) на куртке зимней, плаще демисезонном, кителе, свитере - цвета темной полыни;
3) на плаще утепленном кожаном - черного цвета;
4) на рубашке белого цвета - белого цвета;
5) на рубашке цвета светлой полыни - цвета светлой полыни.
14. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
15. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
Глава 2. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
высшего офицерского состава § 1. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования
Республики Казахстан (кроме Военно-морских сил, морских частей
Пограничной службы Комитета национальной безопасности)
16. Парадная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 10):
фуражка цвета морской волны с кантом;
мундир и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
В Силах воздушной обороны фуражка, мундир и брюки - темно-синего цвета (рисунок 12);
2) зимняя (рисунок 11):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные (кожаные) белого цвета;
кашне белого цвета.
В Силах воздушной обороны мундир и брюки - темно-синего цвета (рисунок 13).
17. Парадная форма одежды вне строя:
1) летняя (рисунок 14):
фуражка цвета морской волны с кантом;
мундир светло-серого цвета и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета.
В Силах воздушной обороны фуражка и брюки - темно-синего цвета (рисунок 16);

2) қысқы (15-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар астары жылы сұрғылт түсті пальто;
ашық сұр түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар көк барқын түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы (былғары) қолғап;
ақ түсті кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде шалбар – қара көк түсті (17-сурет).
18. Ерекше салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – жазғы (18-сурет):
жиек салынған және көк барқын түсті айнала жиекті ақ түсті фуражка;
ақ түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар қара түсті балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті құрым етік.
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) № 2 нысан – жазғы (19-сурет):
жиек салынған және ашық көгілдір түсті айнала жиекті ақ түсті фуражка;
ақ түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
3) № 3 нысан – жазғы (20-сурет):
жиек салынған және ашық көгілдір түсті айнала жиекті қара түсті фуражка;
қара түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті құрым етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
4) № 4 нысан – жазғы (21-сурет):
жиек салынған және ашық көгілдір түсті айнала жиекті қара түсті фуражка;
қара түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
5) № 1 нысан – қысқы (22-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті шинель;
қара түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы құрым етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне;
6) № 2 нысан – қысқы (23-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті шинель;
қара түсті мундир мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.

2) зимняя (рисунок 15):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир светло-серого цвета и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные (кожаные) черного цвета;
кашне белого цвета.
В Силах воздушной обороны брюки - темно-синего цвета (рисунок 17).
18. Особо парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя (рисунок 18):
фуражка белого цвета с кантом и бирюзовым околышем;
мундир белого цвета и брюки в сапоги черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги хромовые черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) форма № 2 - летняя (рисунок 19):
фуражка белого цвета с кантом и бирюзовым околышем;
мундир белого цвета и брюки навыпуск черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
3) форма № 3 - летняя (рисунок 20):
фуражка черного цвета с кантом и бирюзовым околышем;
мундир и брюки в сапоги черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги хромовые черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
4) форма № 4 - летняя (рисунок 21):
фуражка черного цвета с кантом и бирюзовым околышем;
мундир и брюки навыпуск черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
5) форма № 1 - зимняя (рисунок 22):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
шинель стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки в сапоги черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета;
6) форма № 2 - зимняя (рисунок 23):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
шинель стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки навыпуск черного цвета с кантами и лампасами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.

19. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (24-сурет):
жиек салынған қара жусан түстес фуражка;
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке.
Әуе қорғанысы күштерінде фуражка, китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (26-сурет);
2) қысқы (25-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес күртеше;
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған және лампастары бар балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы (былғары) қолғап;
қара жусан түстес кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде қысқы күртеше, китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук пен кашне – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (27-сурет).
Сап үшін күнделікті киім нысаны кезінде Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда фуражка орнына белгіленген түсті берет киіп жүруге рұқсат етіледі.
20. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына белгіленген түсті свитер (28, 30-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Күнделікті киім нысаны кезінде Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда фуражка орнына белгіленген түсті берет киіп жүруге рұқсат етіледі.
Ыстық ауа райында күнделікті фуражка орнына – кепи, ұзын жеңді жейде орнына – қысқы жеңді жейде (32, 33-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара жусан түстес маусымдық плащ киіп жүруге рұқсат етіледі.
Әуе қорғанысы күштерінде – маусымдық плащ – қара көк түсті (29, 31-суреттер).
21. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (34-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (35-сурет):
күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы (былғары) қолғап.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде күнқағары бар құлақшын орнына жүн малақай (36-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Аэроұтқыр әскерлерінде бүркеніш түсті далалық жазғы және далалық астары жылы күртеше мен шалбар орнына – бүркеніш түсті десанттық жазғы және десанттық астары жылы күртеше мен шалбар, футболка орнына – белгіленген түсті ұзын жеңді және қысқа жеңді тельняшка.

19. Повседневная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 24):
фуражка цвета темной полыни с кантом;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами и лампасами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полуботинки кожаные черного цвета.
В Силах воздушной обороны фуражка, китель и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 26);
2) зимняя (рисунок 25):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
куртка зимняя цвета темной полыни с воротником из каракуля серого цвета;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами и лампасами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные (кожаные) черного цвета;
кашне цвета темной полыни.
В Силах воздушной обороны куртка зимняя, китель и брюки навыпуск, галстук и кашне - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 27).
При повседневной форме одежды для строя вместо фуражки в Аэромобильных войсках Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях разрешается носить берет установленного цвета.
20. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо кителя разрешается носить свитер установленного цвета (рисунки 28, 30).
При повседневной форме одежды вместо фуражки в Аэромобильных войсках Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях разрешается носить берет установленного цвета.
В жаркую погоду вместо фуражки повседневной - кепи, вместо рубашки с длинным рукавом - рубашку с коротким рукавом (рисунки 32, 33).
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный цвета темной полыни.
В Силах воздушной обороны плащ демисезонный - темно-синего цвета (рисунки 29, 31).
21. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 34):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 35):
шапка из каракуля серого цвета с козырьком;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
ремень полевой;
перчатки утепленные (кожаные) черного цвета.
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки с козырьком разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 36).
В Аэромобильных войсках вместо полевых летних и полевых утепленных курток и брюк камуфляжной расцветки - десантные летние и десантные утепленные куртки и брюки камуфляжной расцветки, вместо футболки -тельняшка с рукавами и без рукавов установленного цвета.

Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда жазғы далалық киім нысаны кезінде және қысқы далалық киім нысаны кезінде жылы ауа райында далалық фуражка және күнқағары бар қаракөлден тігілген малақай орнына белгіленген түсті берет (37, 38, 39, 40-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
22. Ерекше салтанатты және сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде мундирге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері; саптан тыс салтанатты киім нысаны кезінде мундирге және күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
23. Погондар:
1) ерекше салтанатты киім нысанына:
сұрғылт түсті шинельге – сұрғылт түсті;
ақ түсті мундирге және жейдеге – ақ түсті;
қара түсті мундирге – қара түсті;
2) киім нысанының басқа да түрлеріне:
салтанатты киім нысаны кезінде мундирге – алтын түстес;
ашық сұр түсті мундирге және астары жылы сұрғылт түсті пальтоға – сұрғылт түсті;
қара жусан түстес (қара көк түсті) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, свитерге – қара жусан түстес (қара көк түсті);
ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
ашық жусан түстес (ашық көк түсті) жейдеге – ашық жусан түстес (ашық көк түсті) тағылады.
24. Ілмектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
25. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
§ 2. Әскери-теңіз күштері, Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
26. Салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – жазғы (41-сурет):
ақ түсті фуражка;
ақ түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
ақ түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
кездік;
2) № 2 нысан – жазғы (42-сурет):
ақ түсті фуражка;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты лакталған былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
кездік;
3) қысқы (43-сурет):
күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай;
қара түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы (былғары) қолғап;
ақ түсті кашне;
кездік.
№ 1 және 2 салтанатты киім нысанын күнделікті киім нысаны кезінде киіп жүруге рұқсат етіледі, бұл ретте тужуркадағы погондар – ақ түсті.

В Аэромобильных войсках Вооруженных Сил, в других войсках и воинских формированиях при летней полевой форме одежды и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и шапки из каракуля серого цвета с козырьком разрешается носить берет установленного цвета (рисунки 37, 38, 39, 40).
22. При особо парадной и парадной форме одежды для строя на мундире носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия; при парадной форме одежды вне строя на мундире и при повседневной форме одежды на кителе - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
23. Погоны носятся:
1) на особо парадной форме одежды:
на шинели стального цвета - стального цвета;
на мундире и рубашке белого цвета- белого цвета;
на мундире черного цвета - черного цвета;
2) на других видах формы одежды:
на мундире при парадной форме одежды - золотистого цвета;
на мундире светло-серого цвета и на пальто утепленном стального цвета - стального цвета;
на куртке зимней, плаще демисезонном, свитере цвета темной полыни (темно-синего цвета) - цвета темной полыни (темно-синего цвета);
на рубашке белого цвета - белого цвета;
на рубашке цвета светлой полыни (светло-синего цвета) - цвета светлой полыни (светло-синего цвета).
24. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
25. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
§ 2. Военно-морские силы, морские части Пограничной службы
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
26. Парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя (рисунок 41):
фуражка белого цвета;
тужурка и брюки навыпуск белого цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные белого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
кортик;
2) форма № 2 - летняя (рисунок 42):
фуражка белого цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные лакированные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
кортик;
3) зимняя (рисунок 43):
шапка из каракуля черного цвета с козырьком;
пальто утепленное черного цвета с воротником из каракуля черного цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета; рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные (кожаные) белого цвета; кашне белого цвета;
кортик.
Парадную форму одежды № 1 и 2 разрешается носить при повседневной форме одежды, при этом погоны на тужурке - белого цвета.

27. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (44-сурет):
қара түсті фуражка;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (бәтеңке);
2) қысқы (45-сурет):
күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай;
қара түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы (былғары) қолғап;
қара түсті кашне.
28. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті киім нысаны сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде қара түсті фуражка орнына – қара түсті пилотка (46-сурет), китель орнына – қара түсті свитер (47-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі. Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара түсті маусымдық плащ (48-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Ыстық ауа райында күнделікті фуражка орнына – қара түсті кепи, ұзын жеңді жейде орнына – құм түсті қысқа жеңді жейде және шалбар (49-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
29. Салтанатты киім нысаны кезінде тужуркаға ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері; күнделікті киім нысаны кезінде тужуркаға – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
30. Погондар:
1) салтанатты киім нысаны кезінде тужуркаларға және астары жылы пальтоға – алтын түстес;
2) күнделікті киім нысаны кезінде қара түсті тужуркаға, қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, свитерге – қара түсті;
3) күнделікті киім нысаны кезінде ақ түсті тужуркаға – ақ түсті;
4) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
5) ақ сары түсті жейдеге – ақ сары түсті тағылады.
3-тарау. Аға және кіші офицерлер құрамының, келісімшарт бойынша
әскери қызмет өткеретін сержанттар (старшиналар) мен
сарбаздардың (матростардың) (әскери қызметші әйелдерден басқа)
әскери киім нысаны үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері § 1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары (Әскери-теңіз күштерінен,
теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, әскери полициядан басқа)
31. Сап үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (50-сурет):
жиек салынған қара жусан түстес фуражка;
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
ақ түсті қолғап.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде ашық жасыл түсті фуражка, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.
Республикалық ұланда фуражка қара жусан түстес, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.
Әуе қорғанысы күштерінде фуражка, мундир мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті (52-сурет);

27. Повседневная форма одежда для строя:
1) летняя (рисунок 44):
фуражка черного цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки (ботинки) кожаные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 45):
шапка из каракуля черного цвета с козырьком;
куртка зимняя черного цвета с воротником из каракуля черного цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные (кожаные) черного цвета;
кашне черного цвета.
28. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя разрешается носить вместо фуражки черного цвета - пилотку черного цвета (рисунок 46), вместо кителя - свитер черного цвета (рисунок 47). При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный черного цвета (рисунок 48).
В жаркую погоду вместо фуражки повседневной - кепи черного цвета, вместо рубашки с длинным рукавом - рубашку с коротким рукавом и брюки песочного цвета (рисунок 49).
29. При парадной форме одежды на тужурке носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия; при повседневной форме одежды на тужурке - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
30. Погоны носятся:
1) на тужурках и пальто, утепленном при парадной форме одежды - золотистого цвета;
2) на тужурке черного цвета, куртке зимней, плаще демисезонном, свитере при повседневной форме одежды - черного цвета;
3) на тужурке белого цвета при повседневной форме одежды - белого цвета;
4) на рубашке белого цвета - белого цвета;
5) на рубашке кремового цвета - кремового цвета.
Глава 3. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
старшего и младшего офицерского составов, сержантов (старшин)
и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту
(кроме военнослужащих-женщин) §1. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования
Республики Казахстан (кроме Военно-морских сил, частей морской
пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета
национальной безопасности, военной полиции)
31. Парадная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 50):
фуражка цвета темной полыни с кантом;
мундир и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук цвета темной полыни;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полуботинки кожаные черного цвета;
перчатки белого цвета.
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности фуражка светло-зеленого цвета, цвет околыша согласно приложению 1.
В Республиканской гвардии фуражка цвета темной полыни, цвет околыша согласно приложению 1.
В Силах воздушной обороны фуражка, мундир и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета (рисунок 52);

2) қысқы (51-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара жусан түстес теріден тігілген жағасы бар қара жусан түстес астары жылы пальто (полковниктерде – сұр түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде астары жылы пальто, мундир мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті (53-сурет).
32. Саптан тыс салтанатты киім нысаны сап үшін салтанатты сияқты, бірақ аксельбантсыз, салтанатты белдіксіз, қолғапсыз (іші жылы) және ақ түсті кашнесіз. Ақ түсті іші жылы қолғап орнына – іші жылы қара түсті қолғап (54, 55, 56, 57-суреттер). Полковниктерде ашық сұр түсті мундир (58, 59, 60, 61-суреттер).
33. Ерекше салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (62-сурет):
ашық көгілдір түсті жиек салынған көк барқын түсті фуражка;
ақ түсті мундир (жағасы – тік);
жиектер салынған көк барқын түсті балағы етікке салынатын шалбар;
қара түсті құрым етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (63-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті шинель;
сұрғылт түсті жүн свитер;
жиектер салынған көк барқын түсті балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы құрым етік;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
34. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (64-сурет):
қара жусан түстес берет (полковниктерде – жиек салынған қара жусан түстес фуражка);
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке.
Әуе қорғанысы күштерінде берет (фуражка), китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (66-сурет);
2) қысқы (65-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара жусан түстес теріден тігілген жағасы бар қара жусан түстес қысқы күртеше (полковниктерде – сұр түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қара жусан түстес кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде қысқа күртеше, китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук пен кашне – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (67-сурет).
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде ашық жасыл түсті фуражка, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.
Республикалық ұланда қара жусан түстес фуражка, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.

2) зимняя (рисунок 51):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у полковников - шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
пальто утепленное цвета темной полыни с меховым воротником цвета темной полыни (у полковников - воротник из каракуля серого цвета);
мундир и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук цвета темной полыни;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
В Силах воздушной обороны пальто утепленное мундир и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета (рисунок 53).
32. Парадная форма одежды вне строя та же, что и парадная для строя, но без аксельбанта, пояса парадного, перчаток (утепленных) и кашне белого цвета. Вместо перчаток утепленных белого цвета - перчатки, утепленные черного цвета (рисунки 54, 55, 56, 57). У полковников мундир светло-серого цвета (рисунки 58, 59, 60, 61).
33. Особо парадная форма одежды:
1) летняя (рисунок 62):
фуражка цвета морской волны с бирюзовым околышем;
мундир (воротник - стойка) белого цвета;
брюки в сапоги цвета морской волны с кантами;
сапоги хромовые черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 63):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
шинель стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
свитер шерстяной стального цвета;
брюки в сапоги цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
34. Повседневная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 64):
берет цвета темной полыни (у полковников - фуражка цвета темной полыни с кантом);
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полуботинки кожаные черного цвета.
В Силах воздушной обороны берет (фуражка), китель и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 66);
2) зимняя (рисунок 65):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у полковников - шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
куртка зимняя цвета темной полыни с меховым воротником цвета темной полыни (у полковников - воротник из каракуля серого цвета);
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета;
кашне цвета темной полыни.
В Силах воздушной обороны куртка зимняя, китель и брюки навыпуск, галстук и кашне - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 67).
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности фуражка светло-зеленого цвета, цвет околыша согласно приложению 1.
В Республиканской гвардии фуражка цвета темной полыни, цвет околыша согласно приложению 1.

35. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына қара жусан түстес свитер (68, 72-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі. Ыстық ауа райында берет орнына – кепи, ұзын жеңді жейде орнына – қысқа жеңді жейде (70, 71-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Қысқы күнделікті киім нысаны кезінде саптан тыс жылы ауа райында қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын орнына белгіленген түсті берет киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара жусан түстес маусымдық плащ (69-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі. Әуе қорғанысы күштерінде маусымдық плащ – қара көк түсті (73-сурет).
36. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (74-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (75-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті астары жылы далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Аэроұтқыр әскерлерінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерде бүркеніш түсті далалық жазғы және далалық астары жылы күртеше мен шалбар орнына – бүркеніш түсті десанттық жазғы және десанттық астары жылы күртеше мен шалбар, футболка орнына – белгіленген түсті ұзын жеңді және қысқа жеңді тельняшка (76, 77-суреттер). Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда жазғы далалық киім нысаны кезінде далалық фуражка және қысқы далалық киім нысаны кезінде жылы ауа райында құлақшын орнына белгіленген түсті берет (78, 79-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
37. Сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде мундирге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері, саптан тыс салтанатты киім нысаны кезінде мундирге және күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
38. Погондар:
1) ерекше салтанатты киім нысаны кезінде шинельге және мундирге – ашық көгілдір түсті;
2) киім нысанының басқа да түрлеріне:
астары жылы пальтоға және мундирге – алтын түстес;
қара жусан түстес (ашық көк түсті) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, свитерге – қара жусан түстес (ашық көк түсті);
ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
ашық жусан түстес жейдеге (ашық көк түсті) – ашық жусан түстес (ашық көк түсті) тағылады.

35. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо кителя разрешается носить свитер цвета темной полыни (рисунки 68, 72). В жаркую погоду вместо берета разрешается носить кепи, вместо рубашки с длинным рукавом - рубашку с коротким рукавом (рисунки 70, 71).
При зимней повседневной форме одежды разрешается носить вне строя в теплую погоду вместо шапки-ушанки меховой цвета темной полыни - берет установленного цвета.
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный цвета темной полыни (рисунок 69). В Силах воздушной обороны плащ демисезонный - темно-синего цвета (рисунок 73).
36. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 74):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 75):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у полковников - шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
В Аэромобильных войсках, в частях специального назначения вместо полевых летних и полевых утепленных курток и брюк камуфляжной расцветки - десантные летние и десантные утепленные куртки и брюки камуфляжной расцветки, вместо футболки - тельняшка с рукавами и без рукавов установленного цвета (рисунки 76, 77). В Аэромобильных войсках, в частях специального назначения Вооруженных Сил, в других войсках и воинских формированиях при летней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить берет установленного цвета (рисунки 78, 79).
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
37. При парадной форме одежды для строя на мундире носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия, при парадной форме одежды вне строя на мундире и повседневной форме одежды на кителе - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
38. Погоны носятся:
1) на шинели и мундире особо парадной формы одежды - бирюзового цвета;
2) на других видах формы одежды:
на пальто, утепленном и мундире - золотистого цвета;
на куртке зимней, плаще демисезонном, свитере цвета темной полыни (темно-синего цвета) - цвета темной полыни (темно-синего цвета);
на рубашке белого цвета - белого цвета;
на рубашке цвета светлой полыни (светло-синего цвета) - цвета светлой полыни (светло-синего цвета).

39. Ілмектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
40. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
§ 2. Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері,
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
41. Салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – жазғы (81-сурет):
ақ түсті фуражка;
ақ түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
ақ түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
кездік;
2) № 2 нысан – жазғы (тек Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлері, старшиналары мен матростары үшін) (82-сурет):
ақ түсті фуражка;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (бәтеңке);
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
кездік;
3) № 2 нысан – жазғы (тек теңіз жаяу әскерлерінің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлері, старшиналары мен матростары үшін) (84-сурет):
қара түсті берет;
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті күртеше мен қара түсті тік пішілген шалбар;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
4) қысқы (тек Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлері, старшиналары мен матростары үшін) (83-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне;
кездік;
5) қысқы (тек теңіз жаяу әскерлерінің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлері, старшиналары мен матростары үшін) (85-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап.

39. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
40. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
§ 2. Военно-морские силы, части морской пехоты, морские части
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
41. Парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя (рисунок 81):
фуражка белого цвета;
тужурка и брюки на выпуск белого цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные белого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета; кортик;
2) форма № 2 - летняя (только для офицеров, старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) (рисунок 82):
фуражка белого цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки (ботинки) кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
кортик;
3) форма № 2 - летняя (только для офицеров, старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту частей морской пехоты) (рисунок 84):
берет черного цвета;
тельняшка установленного цвета;
куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
ботинки с высокими берцами кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
4) зимняя (только для офицеров, старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) (рисунок 83):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
пальто утепленное черного цвета с меховым воротником черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - воротник из каракуля черного цвета);
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета;
кортик;
5) зимняя (только для офицеров, старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту частей морской пехоты) (рисунок 85):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
тельняшка установленного цвета;
куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
утепленные куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета.

№ 1 және 2 салтанатты киім нысанын күнделікті киім нысаны кезінде киіп жүруге рұқсат етіледі, бұл ретте тужуркадағы погондар – ақ түсті.
42. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (86-сурет):
қара түсті пилотка (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – қара түсті фуражка);
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке (бәтеңке);
2) қысқы (87-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті күртеше (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қара түсті кашне.
43. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті киім нысаны сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде тужурка орнына қара түсті свитер (88-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі. Ыстық ауа райында қара түсті пилотка орнына – қара түсті кепи, ұзын жеңді жейде орнына – құм түсті қысқа жеңді жейде мен шалбар (89-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Саптан тыс қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында құлақшын орнына фуражка, қысқы күртеше орнына – қара түсті маусымдық плащ (90-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
44. Ыстық ауа райында және жүзген кезде киіп жүруге арналған жазғы жеңіл киім нысаны (тек корабльдік құрамның келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналары мен матростары және офицерлері үшін) (91-сурет):
1) қара түсті кепи;
2) қысқа жеңді ақ сары түсті жейде;
3) белгіленген түсті тельняшка;
4) көк түсті балағы түсіңкі немесе балағы қысқа шалбар;
5) сандалет.
Көк түсті кепи орнына ақ түсті фуражка киіп жүруге рұқсат етіледі.
45. Далалық киім нысаны (тек теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналары мен матростары және офицерлері үшін):
1) жазғы (76-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
белгіленген түсті тельняшка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (77-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
белгіленген түсті жылы тельняшка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.

Парадную форму одежды № 1 и 2 разрешается носить при повседневной форме одежды, при этом погоны на тужурке - белого цвета.
42. Повседневная форма одежда для строя:
1) летняя (рисунок 86):
пилотка черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - фуражка черного цвета);
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки (ботинки) кожаные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 87):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
куртка зимняя черного цвета меховым воротником черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - воротник из каракуля черного цвета);
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета;
кашне черного цвета.
43. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо тужурки разрешается носить свитер черного цвета (рисунок 88).
В жаркую погоду вместо пилотки черного цвета разрешается носить кепи черного цвета, вместо рубашки с длинным рукавом - рубашку с коротким рукавом и брюки песочного цвета (рисунок 89).
В теплую погоду при зимней повседневной форме одежды вне строя вместо шапки-ушанки разрешается носить фуражку, вместо куртки зимней - плащ демисезонный черного цвета (рисунок 90).
44. Летняя облегченная форма одежды для ношения в жаркую погоду и при плавании (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту, и офицеров корабельного состава) (рисунок 91):
кепи черного цвета;
рубашка кремового цвета с короткими рукавами;
тельняшка установленного цвета;
брюки навыпуск или короткие синего цвета;
сандалеты.
Вместо кепи синего цвета разрешается носить фуражку белого цвета.
45. Полевая форма одежды (только для старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту и офицеров частей морской пехоты):
1) летняя (рисунок 76):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
тельняшка установленного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки с высокими берцами кожаные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 77):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
тельняшка теплая установленного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.

Жазғы далалық киім нысаны кезінде және қысқы далалық киім нысаны кезінде ыстық ауа райында далалық фуражканың және құлақшын орнына қара түсті берет (78, 79-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
46. Салтанатты киім нысаны кезінде тужуркаға ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері; күнделікті киім нысаны кезінде тужуркаға – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
47. Погондар:
1) салтанатты киім нысаны кезінде тужуркаларға және астары жылы пальтоға – алтын түстес;
2) күнделікті киім нысаны кезінде қара түсті тужуркаға, маусымдық күртешеге, қысқы күртешеге және свитерге – қара түсті, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінде погондардың жиегі – жасыл түсті;
3) күнделікті киім нысаны кезінде ақ түсті тужуркаға – ақ түсті;
4) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
5) ақ сары түсті жейдеге – ақ сары түсті тағылады.
48. Ілгектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
49. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
§ 3. Қарулы Күштердің Әскери полициясы
50. Сап үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (92-сурет):
жиек салынған қара түсті фуражка;
қара түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
ақ түсті қолғап;
қысқы (93-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто (полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
51. Саптан тыс салтанатты киім нысаны сап үшін салтанатты сияқты, бірақ аксельбантсыз, салтанатты белдіксіз, ақ түсті қолғапсыз (жылы) және кашнесіз. Ақ түсті жылы қолғап және кашне орнына тиісінше қара түсті іші жылы қолғап пен кашне (94, 95-суреттер). Полковниктерде ашық сұр түсті мундир (58-сурет).
52. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (96-сурет):
қара түсті берет (полковниктер үшін – жиек салынған қара түсті фуражка);
қара түсті китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;

При летней полевой форме одежды и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и шапки-ушанки разрешается носить берет черного цвета (рисунки 78, 79).
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
46. При парадной форме одежды на тужурке носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия, при повседневной форме одежды на тужурке - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
47. Погоны носятся:
1) на тужурках и пальто утепленном при парадной форме одежды - золотистого цвета;
2) на тужурке черного цвета, плаще демисезонном, куртке зимней и свитере при повседневной форме одежды - черного цвета, в морских частях Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан окантовка погон зеленого цвета;
3) на тужурке белого цвета при повседневной форме одежды - белого цвета;
4) на рубашке белого цвета - белого цвета;
5) на рубашке кремового цвета - кремового цвета.
48. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
49. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
§ 3. Военная полиция Вооруженных Сил
50. Парадная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 92):
фуражка черного цвета с кантом;
мундир и брюки навыпуск черного цвета с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полуботинки кожаные черного цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 93):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
пальто утепленное черного цвета с меховым воротником черного цвета (у полковников - воротник из каракуля черного цвета);
мундир и брюки навыпуск черного цвета с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
51. Парадная форма одежды вне строя та же, что и парадная для строя, но без аксельбанта, пояса парадного, перчаток (утепленных) белого цвета. Вместо перчаток утепленных и кашне белого цвета соответственно перчатки утепленные и кашне черного цвета (рисунки 94, 95), У полковников мундир светло-серого цвета (рисунок 58).
52. Повседневная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 96):
берет черного цвета (для полковников - фуражка черного цвета с кантом);
китель и брюки навыпуск черного цвета с кантами; рубашка цвета светлой полыни; галстук черного цвета; полуботинки кожаные черного цвета.

2) қысқы (97-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто (полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қара түсті кашне.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің режим мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі әскери полиция жасағында құлақшын орнына – күнқағары бар малақай, китель орнына – қара түсті күртеше (свитер), қысқы күртеше орнына – қара түсті теріден тігілген жағасы бар қысқа күртеше мен қара түсті астары жылы шалбар. Қосымша – амуниция (98, 99-суреттер).
53. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті киім нысаны сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына қара түсті свитер (100-сурет), ыстық ауа райында берет орнына – кепи, ұзын жеңді жейде орнына – қысқа жеңді жейде (101-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара түсті маусымдық плащ (102-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
54. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (74-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (75-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы қолғап.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына қара түсті жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
55. Сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде мундирге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері, саптан тыс салтанатты киім нысаны кезінде мундирге және күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
56. Погондар:
1) астары жылы пальтоға және мундирге – алтын түстес;
2) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, кительге, свитерге – қара түсті;
3) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
4) ашық жусан түстес жейдеге – ашық жусан түстес тағылады.

2) зимняя (рисунок 97):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
куртка зимняя черного цвета с меховым воротником черного цвета (у полковников - воротник из каракуля черного цвета);
китель и брюки навыпуск черного цвета с кантами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета;
кашне черного цвета.
В отряде военной полиции по обеспечению режима и безопасности Министерства обороны Республики Казахстан вместо шапки-ушанки - шапка с козырьком, вместо кителя - куртка (свитер) черного цвета, вместо куртки зимней - куртка укороченная с меховым воротником черного цвета и брюки утепленные черного цвета. Дополнительно - амуниция (рисунки 98,99).
53. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо кителя разрешается носить свитер черного цвета (рисунок 100), в жаркую погоду вместо берета - кепи, вместо рубашки с длинными рукавами - рубашку с короткими рукавами (рисунок 101).
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный черного цвета (рисунок 102).
54. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 74):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки с высокими берцами кожаные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 75):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком)
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
ремень полевой;
перчатки утепленные черного цвета.
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
55. При парадной форме одежды для строя на мундире носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия, при парадной форме одежды вне строя на мундире и повседневной форме одежды на кителе -орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
56. Погоны носятся:
1) на пальто утепленном и мундире - золотистого цвета;
2) на куртке зимней, плаще демисезонном, кителе, свитере - черного цвета;
3) на рубашке белого цвета - белого цвета;
4) на рубашке цвета светлой полыни - цвета светлой полыни.

57. Ілгектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
58. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
4-тарау. Әскери қызметші әйелдердің әскери киім нысаны
үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері § 1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары (Әскери-теңіз күштерінен,
теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Қарулы Күштердің Әскери полициясынан басқа)
59. Ерекше салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (103-сурет):
ашық көгілдір түсті әйелдер шляпасы;
ашық көгілдір түсті мундир мен юбка;
ақ түсті жейде;
ашық көгілдір түсті әйелдер галстугы;
қара түсті былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (104-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген малақай;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар астары жылы сұрғылт түсті пальто;
ашық көгілдір түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
ашық көгілдір түсті әйелдер галстугы;
қара түсті іші жылы былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
60. Сап үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (105-сурет):
қара жусан түстес әйелдер шляпасы;
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес әйелдер галстугы;
қара түсті былғары туфли;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті қолғап.
Әуе қорғанысы күштерінде әйелдер шляпасы, мундир мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті (107-сурет);
2) қысқы (106-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара жусан түстес қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес астары жылы пальто (полковниктерде – сұр түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес әйелдер галстугы;
қара түсті іші жылы былғары етік;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде астары жылы пальто, мундир мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті (108-сурет).
61. Саптан тыс салтанатты киім нысаны сап үшін салтанатты сияқты, бірақ аксельбантсыз, салтанатты белдіксіз, ақ түсті қолғапсыз (іші жылы). Ақ түсті іші жылы қолғап орнына тиісінше қара түсті қолғап, шалбар орнына – белгіленген түсті юбка (109, 110, 111, 112-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі. Полковниктерде – ашық сұр түсті мундир (113, 114, 115, 116-суреттер).

57. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
58. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
Глава 4. Описание и рисунки образцов военной формы
одежды военнослужащих-женщин §1. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования
Республики Казахстан (кроме Военно-морских сил, частей морской
пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной
безопасности, военной полиции Вооруженных Сил)
59. Особо парадная форма одежды:
1) летняя (рисунок 103):
шляпка женская бирюзового цвета;
мундир и юбка бирюзового цвета;
рубашка белого цвета;
галстук женский бирюзового цвета;
сапоги кожаные белого цвета;
парадный пояс золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 104):
шапка из каракуля серого цвета;
пальто утепленное стального цвета с каракулевым воротником серого цвета;
мундир и брюки навыпуск бирюзового цвета с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук женский бирюзового цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
60. Парадная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 105):
шляпка женская цвета темной полыни;
мундир и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук женский цвета темной полыни;
туфли кожаные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
В Силах воздушной обороны шляпка женская, мундир и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета (рисунок 107);
2) зимняя (рисунок 106):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у полковников - шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
пальто утепленное цвета темной полыни с меховым воротником цвета темной полыни (у полковников - воротник из каракуля серого цвета);
мундир и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук женский цвета темной полыни;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
В Силах воздушной обороны пальто утепленное, мундир и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета (рисунок 108).
61. Парадная форма одежды вне строя та же, что и парадная для строя, но без аксельбанта, парадного пояса, перчаток (утепленных) белого цвета. Вместо перчаток утепленных белого цвета соответственно перчатки утепленные черного цвета, вместо брюк - юбка установленного цвета (рисунки 109, 110, 111,112). У полковников - мундир светло-серого цвета (рисунки 113, 114, 115, 116).

62. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (117-сурет):
белгіленген түсті берет;
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес әйелдер галстугы;
қара түсті былғары туфли.
Әуе қорғанысы күштерінде берет, китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (119-сурет);
2) қысқы (118-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар сұр түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара жусан түстес теріден тігілген жағасы бар қара жусан түстес қысқы күртеше (полковниктерде – сұр түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара жусан түстес китель мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес әйелдер галстугы;
қара түсті іші жылы былғары етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қара жусан түстес кашне.
Әуе қорғанысы күштерінде қысқы күртеше, китель мен балағы түсіңкі шалбар, галстук пен кашне – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (120-сурет).
63. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде шалбар орнына қара жусан түстес юбка (121-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Ыстық ауа райында жазғы күнделікті киім нысаны кезінде ұзын жеңді жейде орнына қысқа жеңді жейде, берет орнына пилотка киіп жүруге рұқсат етіледі.
Әуе қорғанысы күштерінде берет, пилотка, китель мен юбка, галстук – қара көк түсті, жейде – ашық көк түсті (123-сурет).
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында белгіленген түсті маусымдық плащ (122, 124-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына белгіленген түсті свитер (125, 126-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
64. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (74-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (75-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Аэроұтқыр әскерлерінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерде бүркеніш түсті далалық жазғы және далалық астары жылы күртеше мен шалбар орнына – бүркеніш түсті десанттық жазғы және десанттық астары жылы күртеше мен шалбар, футболка орнына – белгіленген түсті жеңді және жеңсіз тельняшка (76, 77-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.

62. Повседневная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 117):
берет установленного цвета;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук женский цвета темной полыни;
туфли кожаные черного цвета.
В Силах воздушной обороны берет, китель и брюки навыпуск, галстук - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 119);
2) зимняя (рисунок 118):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у полковников - шапка из каракуля серого цвета с козырьком);
куртка зимняя цвета темной полыни с меховым воротником цвета темной полыни (у полковников - воротник из каракуля серого цвета);
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни с кантами;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук женский цвета темной полыни;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета;
кашне цвета темной полыни.
В Силах воздушной обороны куртка зимняя, китель и брюки навыпуск, галстук и кашне - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 120).
63. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо брюк разрешается носить юбку цвета темной полыни (рисунок 121).
В жаркую погоду при летней повседневной форме одежды вместо рубашки с длинными рукавами разрешается носить рубашку с короткими рукавами, вместо берета - пилотка.
В Силах воздушной обороны берет, пилотка, китель и юбка, галстук - темно-синего цвета, рубашка - светло-синего цвета (рисунок 123).
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный установленного цвета (рисунки 122, 124).
При повседневной форме одежды вне строя вместо кителя разрешается носить свитер установленного цвета, (рисунки 125, 126).
64. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 74):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 75):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки; полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
В Аэромобильных войсках, частях специального назначения вместо полевых летних и полевых утепленных курток и брюк камуфляжной расцветки - десантные летние и десантные утепленные куртки и брюки камуфляжной расцветки, вместо футболки - тельняшка с рукавами и без рукавов установленного цвета (рисунки 76, 77).

Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда жазғы далалық киім нысаны кезінде далалық фуражка орнына және қысқы далалық киім нысаны кезінде жылы ауа райында құлақшын орнына – белгіленген түсті берет (78, 79-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
65. Сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде мундирге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері, саптан тыс салтанатты киім нысаны кезінде мундирге және күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
66. Погондар:
1) астары жылы пальтоға және мундирге – алтын түстес;
2) қара жусан түстес (қара көк түсті) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, кительге, свитерге – қара жусан түстес (қара көк түсті);
3) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
4) ашық жусан түстес (ашық көк түсті) жейдеге – ашық жусан түстес (ашық көк түсті) тағылады.
67. Ілгектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
68. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
§ 2. Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері,
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
69. Салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – жазғы (127-сурет):
ақ түсті әйелдер шляпасы;
ақ түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті әйелдер галстугы;
ақ түсті былғары туфли;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) № 2 нысан – жазғы (тек Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскери қызметші әйелдері үшін) (128-сурет):
ақ түсті әйелдер шляпасы;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті әйелдер галстугы;
қара түсті былғары туфли;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
3) № 3 нысан – жазғы (тек теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің әскери қызметші әйелдері үшін) (129-сурет):
қара түсті берет;
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
4) қысқы (тек Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскери қызметші әйелдері үшін) (130-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті әйелдер галстугы;
қара түсті іші жылы былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне;

В Аэромобильных войсках, частях специального назначения Вооруженных Сил, в других войсках и воинских формированиях при летней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить берет установленного цвета (рисунки 78, 79).
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
65. При парадной форме одежды для строя на мундире носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия, при парадной форме одежды вне строя на мундире и повседневной форме одежды на кителе -орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
66. Погоны носятся:
1) на пальто утепленном и мундире - золотистого цвета;
2) на куртке зимней, плаще демисезонном, кителе, свитере цвета темной полыни (темно-синего цвета) - цвета темной полыни (темно-синего цвета);
3) на рубашке белого цвета - белого цвета;
4) на рубашке цвета светлой полыни (светло-синего цвета) - цвета светлой полыни (светло-синего цвета);
67. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
68. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
§ 2. Военно-морские силы, части морской пехоты, морские части
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
69. Парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя (рисунок 127):
шляпка женская белого цвета;
тужурка и брюки на выпуск белого цвета;
рубашка белого цвета;
галстук женский черного цвета;
туфли кожаные белого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) форма № 2 - летняя (только для военнослужащих-женщин Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) (рисунок 128):
шляпка женская белого цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук женский черного цвета;
туфли кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
3) форма № 2 - летняя (только для военнослужащих-женщин частей морской пехоты) (рисунок 129):
берет черного цвета;
тельняшка установленного цвета;
куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
ботинки с высокими берцами кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
4) зимняя (только для военнослужащих-женщин Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) (рисунок 130):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
пальто утепленное черного цветах меховым воротником черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - воротник из каракуля черного цвета);
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук женский черного цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета;

5) қысқы (тек теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің әскери қызметші әйелдері үшін) (131-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті биік қонышты іші жылы былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті кашне;
ақ түсті іші жылы қолғап.
70. Сап үшін күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (132-сурет):
қара түсті пилотка;
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті әйелдер галстугы;
қара түсті былғары туфли;
2) қысқы (133-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
қара түсті теріден тігілген жағасы бар қара түсті қысқы күртеше (1-дәрежелі капитандар мен полковниктерде – қара түсті қаракөлден тігілген жаға);
қара түсті тужурка мен балағы түсіңкі шалбар;
ақ сары түсті жейде;
қара түсті әйелдер галстугы;
қара түсті іші жылы былғары етік;
қара түсті іші жылы қолғап;
қара түсті кашне.
71. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті киім нысаны сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде шалбар орнына қара түсті юбка (134-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі. Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде ыстық ауа райында ұзын жеңді жейде орнына қысқа жеңді жейде, берет орнына пилотка киіп жүруге рұқсат етіледі.
Саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде тужурка орнына қара түсті свитер (135-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара түсті маусымдық плащ (136-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
72. Далалық киім нысаны (тек теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің әскери қызметші әйелдері үшін):
1) жазғы (76-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
белгіленген түсті тельняшка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (77-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
белгіленген түсті жылы тельняшка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Далалық қысқы киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы далалық киім нысаны кезінде далалық фуражка орнына және қысқы далалық киім нысаны кезінде жылы ауа райында құлақшын орнына – қара түсті берет киіп жүруге рұқсат етіледі.

5) зимняя (только для военнослужащих-женщин частей морской пехоты) (рисунок 131):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
тельняшка установленного цвета;
куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
утепленные куртка и брюки прямого покроя черного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
кашне белого цвета;
перчатки утепленные белого цвета.
70. Повседневная форма одежды для строя:
1) летняя (рисунок 132):
пилотка черного цвета;
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
галстук женский черного цвета;
туфли кожаные черного цвета;
2) зимняя (рисунок 133):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
куртка зимняя черного цвета с меховым воротником черного цвета (у капитанов 1 ранга и полковников - воротник из каракуля черного цвета);
тужурка и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка кремового цвета;
галстук женский черного цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета;
кашне черного цвета.
71. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо брюк разрешается носить юбку черного цвета (рисунок 134). В жаркую погоду при летней повседневной форме одежды вместо рубашки с длинными рукавами разрешается носить рубашку с короткими рукавами, вместо берета - пилотку.
При повседневной форме одежды вне строя вместо тужурки разрешается носить свитер черного цвета (рисунок 135).
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую погоду разрешается носить плащ демисезонный черного цвета (рисунок 136).
72. Полевая форма одежды (только для военнослужащих-женщин частей морской пехоты):
1) летняя (рисунок 76):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
тельняшка установленного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 77):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
тельняшка теплая установленного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
При летней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить берет черного цвета.

80. Саптан тыс күнделікті киім нысаны сап үшін күнделікті киім нысаны сияқты, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде шалбар орнына қара түсті юбка (143-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Ыстық ауа райында жазғы күнделікті киім нысаны кезінде ұзын жеңді жейде орнына қысқа жеңді жейде, берет орнына пилотка киіп жүруге рұқсат етіледі.
Саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде китель орнына қара түсті свитер, юбка орнына – балағы түсіңкі шалбар (144-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Жазғы күнделікті киім нысаны кезінде суық ауа райында және қысқы күнделікті киім нысаны кезінде жылы ауа райында қара түсті маусымдық плащ (145-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
81. Далалық киім нысаны:
1) жазғы (74-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белдік;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (75-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын (полковниктерде – күнқағары бар қара түсті қаракөлден тігілген малақай);
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
далалық белбеу;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
қара түсті іші жылы қолғап.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
82. Сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде кительге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері, саптан тыс күнделікті киім нысаны кезінде кительге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
83. Погондар:
1) мундирге және астары жылы пальтоға – алтын түстес;
2) қысқы күртешеге, маусымдық плащқа, кительге, свитерге – қара түсті;
3) ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
4) ашық жусан түстес жейдеге – ашық жусан түстес тағылады.
84. Ілгектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
85. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
5-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары әскерге шақыру бойынша әскери
қызмет өткеретін сержанттары (старшиналары) мен сарбаздары
(матростары), орта және жоғары әскери оқу орындарының
курсанттары, Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық
мектебі тәрбиеленушілері әскери киім нысаны үлгілерінің
сипаттамасы мен суреттері § 1. Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар
(Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара
қызметінің теңіз бөлімдерінен басқа)

80. Повседневная форма одежды вне строя та же, что и повседневная для строя, при повседневной форме одежды вне строя вместо брюк разрешается носить юбку черного цвета (рисунок 143).
В жаркую погоду при летней повседневной форме одежды вместо рубашки с длинными рукавами разрешается носить рубашку с короткими рукавами, вместо берета - пилотку.
При повседневной форме одежды вне строя вместо кителя разрешается носить свитер черного цвета, вместо юбки - брюки навыпуск (рисунок 144).
При летней повседневной форме одежды в холодную погоду и при зимней повседневной форме одежды в теплую ногоду разрешается носить плащ демисезонный черного цвета (рисунок 145).
81. Полевая форма одежды:
1) летняя (рисунок 74):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 75):
шапка-ушанка меховая черного цвета (у полковников - шапка из каракуля черного цвета с козырьком);
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ремень полевой;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
82. При парадной форме одежды для строя на мундире носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия, при повседневной форме одежды вне строя на кителе - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
83. Погоны носятся:
1) на мундире и пальто утепленном - золотистого цвета;
2) на куртке зимней, плаще демисезонном, кителе, свитере - черного цвета;
3) на рубашке белого цвета - белого цвета;
4) на рубашке цвета светлой полыни - цвета светлой полыни.
84. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
85. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
Глава 5. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую
службу по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных
заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан, воспитанников Кадетского корпуса и
Республиканской школы "Жас улан" § 1. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования
(кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы
Комитета национальной безопасности)

86. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, Кадет корпусы және «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (146, 147-суреттер):
белгіленген түсті берет;
қара жусан түстес китель мен балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті былғары бәтеңке;
күміс түстес аксельбант;
ақ түсті салтанатты белдік;
ақ түсті қолғап.
«Жас ұлан» республикалық мектебінде берет, китель мен шалбар – көк барқын түсті, жейде – ақ түсті. Кадет корпусының, «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілеріне қара жусан түстес свитер, ашық жусан түстес жейде (148, 149-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі. Шалбарларындағы лампас түсі 1-қосымшаға сәйкес.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде берет – ашық жасыл түсті, Төтенше жағдайлар министрлігінде берет – қызыл сары түсті;
2) қысқы (150, 151-суреттер):
күнқағары бар қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын;
қара жусан түстес теріден тігілген жағасы бар қара жусан түстес астары жылы пальто;
қара жусан түстес китель мен балағы түсіңкі шалбар;
ашық жусан түстес жейде;
қара жусан түстес галстук;
қара түсті былғары бәтеңке;
күміс түстес аксельбант;
ақ түсті белдік белбеу;
ақ түсті іші жылы қолғап;
қара жусан түстес кашне.
«Жас ұлан» республикалық мектебінде қара түсті былғары бәтеңке орнына – қара түсті іші жылы былғары бәтеңке, қара жусан түстес кашне орнына – ақ түсті кашне.
87. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар (старшиналар) мен сарбаздардың (матростардың) салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (152-сурет):
бүркеніш түсті фуражка;
бүркеніш түсті күртеше мен тік пішілген шалбар;
бір түсті футболка;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
күміс түстес аксельбант;
ақ түсті белдік белбеу;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (153-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын;
бүркеніш түсті астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті күртеше мен тік пішілген шалбар;
бір түсті футболка;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
күміс түстес аксельбант;
ақ түсті белдік белбеу;
ақ түсті іші жылы қолғап.
Аэроұтқыр әскерлерінде бүркеніш түсті фуражка орнына көгілдір түсті берет киіп жүріге, бүркеніш түсті жазғы және астары жылы күртеше мен шалбар орнына – бүркеніш түсті десанттық жазғы және десанттық астары жылы күртеше мен шалбар, футболка орнына – белгіленген түсті жеңі бар және жеңі жоқ тельняшка (154-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі. Теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінде қара түсті берет, жазғы және астары жылы күртеше мен шалбар (155, 156-суреттер).

86. Парадная форма одежды курсантов средних и высших военно-учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан":
1) летняя (рисунки 146, 147):
берет установленного цвета;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
ботинки кожаные черного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки белого цвета.
В Республиканской школе "Жас улан" берет, китель и брюки цвета морской волны, рубашка белого цвета. Воспитанникам Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" разрешается носить свитер темной полыни, рубашку цвета светлой полыни (рисунки 148, 149). Цвет лампас на брюках согласно приложению 1.
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности берет светло-зеленого цвета, в Министерстве по чрезвычайным ситуациям берет оранжевого цвета;
2) зимняя (рисунки 150, 151):
шапка-ушанка с козырьком меховая цвета темной полыни;
пальто утепленное цвета темной полыни с меховым воротником цвета темной полыни;
китель и брюки навыпуск цвета темной полыни;
рубашка цвета светлой полыни;
галстук цвета темной полыни;
ботинки кожаные черного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне цвета темной полыни.
В Республиканской школе "Жас улан" вместо ботинок кожаных черного цвета - ботинки кожаные утепленные черного цвета, вместо кашне цвета темной полыни - кашне белого цвета.
87. Парадная форма одежды сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по призыву:
1) летняя (рисунок 152):
фуражка камуфляжной расцветки;
куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 153):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни;
утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки утепленные белого цвета.
В Аэромобильных войсках вместо фуражки камуфляжной расцветки разрешается носить берет голубого цвета, вместо летних и утепленных курток и брюк камуфляжной расцветки - десантные летние и десантные утепленные куртки и брюки камуфляжной расцветки, вместо футболки - тельняшка с рукавами и без рукавов установленного цвета (рисунок 154). В частях морской пехоты берет, летние и утепленные куртки и брюки черного цвета (рисунки 155, 156).

88. Республикалық ұланның қатардағы құрамына арналған ерекше салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (157-сурет):
ашық көгілдір түсті айнала жиекті көк барқын түсті фуражка;
көк барқын түсті мундир (жағасы – тік) мен жиектер салынған балағы етікке салынатын шалбар;
қара түсті құрым етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (158-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті шинель;
сұрғылт түсті жүн свитер;
көк барқын түсті жиектер салынған балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы құрым етік;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
89. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттары (старшиналары) мен сарбаздарының (матростарының), орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, Кадет корпусы және «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің далалық киім нысаны:
1) жазғы (74-сурет):
бүркеніш түсті далалық фуражка;
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
далалық белдік;
2) қысқы (75-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілерінде – күнқағары бар құлақшын);
бір түсті футболка;
бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар;
бүркеніш түсті далалық астары жылы күртеше мен тік пішілген шалбар;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
далалық белдік;
қара түсті іші жылы қолғап.
Аэроұтқыр әскерлерінде, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінде бүркеніш түсті далалық жазғы және далалық астары жылы күртеше мен шалбар орнына – бүркеніш түсті десанттық жазғы және десанттық астары жылы күртеше мен шалбар, футболка орнына – белгіленген түсті жеңді және жеңсіз тельняшка (76, 77-суреттер). Қарулы Күштердің Аэроұтқыр әскерлерінде, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарында жазғы далалық киім нысаны кезінде далалық фуражка орнына және қысқы далалық киім нысаны кезінде жылы ауа райында құлақшын орнына белгіленген түсті берет (78, 79-суреттер) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Қысқы далалық киім нысаны кезінде құлақшын орнына жүн малақай (80-сурет) киіп жүруге рұқсат етіледі.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде далалық фуражка орнына ашық жасыл түсті фуражка киіп жүруге рұқсат етіледі, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.

88. Особо парадная форма одежды для рядового состава
Республиканской гвардии:
1) летняя (рисунок 157):
фуражка цвета морской волны с бирюзовым околышем;
мундир (воротник-стойка) и брюки в сапоги цвета морской волны с кантами;
сапоги хромовые черного цвета; пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета; перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 158):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
шинель стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
свитер шерстяной стального цвета;
брюки в сапоги цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
сапоги хромовые утепленные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
89. Полевая форма одежды сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан":
1) летняя (рисунок 74):
фуражка полевая камуфляжной расцветки;
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
ремень полевой;
2) зимняя (рисунок 75):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у курсантов, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" - шапка-ушанка с козырьком);
футболка однотонного цвета;
полевые куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
полевые утепленные куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
ремень полевой;
перчатки утепленные черного цвета.
В Аэромобильных войсках, частях морской пехоты вместо полевых летних и полевых утепленных курток и брюк камуфляжной расцветки - десантные летние и десантные утепленные куртки и брюки камуфляжной расцветки, вместо футболки - тельняшка с рукавами и без рукавов установленного цвета (рисунки 76, 77). В Аэромобильных войсках, частях морской пехоты Вооруженных Сил, в других войсках и воинских формированиях при летней полевой форме одежды вместо фуражки полевой и в теплую погоду при зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить берет установленного цвета (рисунки 78,79).
При зимней полевой форме одежды вместо шапки-ушанки разрешается носить шапку шерстяную (рисунок 80).
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности вместо фуражки полевой разрешается носить фуражку светло-зеленого цвета, цвет околыша согласно приложению 1.

90. Жұмыс киім нысаны:
1) жазғы (159-сурет):
қорғаныш түсті далалық фуражка;
қорғаныш түсті күртеше мен шалбар;
бір түсті футболка;
қара түсті биік қонышты былғары бәтеңке;
2) қысқы (160-сурет):
қара жусан түстес теріден тігілген құлақшын (Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілерінде – күнқағары бар құлақшын);
қорғаныш түсті күртеше мен шалбар;
бір түсті футболка;
қорғаныш түсті астары жылы күртеше мен шалбар;
қара түсті іші жылы биік қонышты былғары бәтеңке;
іші жылы қолғап немесе биялай.
Қысқы жұмыс киімі кезінде теріден тігілген құлақшын орнына жүн малақай киіп жүруге рұқсат етіледі.
91. Погондар:
1) ерекше салтанатты киім нысанының шинеліне және мундиріне – ашық көгілдір түсті;
2) орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, Кадет корпусы тәрбиеленушілерінің киім-кешегіне:
пальтоға, кительге, свитерге – қара жусан түстес;
ашық жусан түстес жейдеге – ашық жусан түстес;
далалық (десанттық) күртешеге – бүркеніш түсті;
жұмыс күртешесіне – қорғаныш түсті;
3) «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің киім-кешегіне:
пальтоға және мундирге – алтын түстес;
ақ түсті жейдеге – ақ түсті;
свитерге – қара жусан түстес;
ашық жусан түстес жейдеге – ашық жусан түстес;
жұмыс күртешесіне – бүркеніш түсті тағылады;
4) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздардың салтанатты киім-кешегіне;
5) бүркеніш түсті (десанттық) салтанатты күртешеге – алтын түстес тағылады.
92. Ілгектер жазғы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
93. Әскери атақтары бойынша жапсырмалар қысқы далалық күртешелерге – бүркеніш түсті тағылады.
§ 2. Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
94. Салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (161-сурет):
ақ түсті күнқағарсыз фуражка;
ақ түсті сырттан киетін нысанды жейде;
қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті тельняшка;
күміс түстес аксельбант;
қара түсті былғары бәтеңке;
ақ түсті белдік белбеу;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (162-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын;
қара түсті астары жылы пальто;
қара түсті жүн галстук;
көк түсті фланельден тігілген нысанды жейде;
қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті жылы тельняшка;
күміс түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы былғары бәтеңке;
ақ түсті белдік белбеу;
ақ түсті іші жылы қолғап.
95. Күнделікті киім нысаны:
1) жазғы (163-сурет):
қара түсті күнқағарсыз фуражка;
көк түсті сырттан киетін нысанды жейде;
қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті былғары бәтеңке;
қара түсті белдік белбеу;

90. Рабочая форма одежды:
1) летняя (рисунок 159):
фуражка полевая защитного цвета;
куртка и брюки защитного цвета;
футболка однотонного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета;
2) зимняя (рисунок 160):
шапка-ушанка меховая цвета темной полыни (у курсантов, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" - шапка-ушанка с козырьком);
куртка и брюки защитного цвета;
футболка однотонного цвета;
куртка и брюки утепленные защитного цвета;
ботинки кожаные с высокими берцами утепленные черного цвета;
перчатки или рукавицы утепленные.
При зимней рабочей форме одежды вместо шапки-ушанки меховой разрешается носить шапку шерстяную.
91. Погоны носятся:
1) на шинели и мундире особо парадной формы одежды - бирюзового цвета;
2) на обмундировании курсантов средних и высших военно-учебных заведений, воспитанников Кадетского корпуса:
на пальто, кителе, свитере - цвета темной полыни;
на рубашках цвета светлой полыни - цвета светлой полыни;
на куртках полевых (десантных) - камуфляжной расцветки;
на куртках рабочих - защитного цвета;
3) на обмундировании воспитанников Республиканской школы "Жас улан":
на пальто и мундире - золотистого цвета;
на рубашке белого цвета - белого цвета;
на свитере - цвета темной полыни;
на рубашках цвета светлой полыни - цвета светлой полыни;
на куртках рабочих - защитного цвета;
4) на парадном обмундировании сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по призыву - золотистого цвета;
5) на куртках парадных камуфляжной расцветки (десантных) - золотистого цвета.
92. Петлицы носятся на летних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
93. Нашивки по воинскому званию нашиваются на зимних куртках полевых - камуфляжной расцветки.
§ 2. Военно-морские силы, морские части Пограничной службы
Комитета национальной безопасности
94. Парадная форма одежды:
1) летняя (рисунок 161): фуражка-бескозырка белого цвета;
форменная верхняя рубаха белого цвета;
брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка установленного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ботинки кожаные черного цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 162):
шапка-ушанка меховая черного цвета;
пальто утепленное черного цвета;
галстук шерстяной черного цвета;
форменная фланелевая блуза синего цвета;
брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка теплая установленного цвета;
аксельбант серебристого цвета;
ботинки кожаные утепленные черного цвета;
ремень поясной белого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
95. Повседневная форма одежды:
1) летняя (рисунок 163):
фуражка-бескозырка черного цвета;
форменная верхняя рубаха синего цвета;
брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка установленного цвета;
ботинки кожаные черного цвета;
ремень поясной черного цвета;

2) қысқы (164-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын;
қара түсті бушлат;
қара түсті жүн галстук;
көк түсті фланельден тігілген нысанды жейде;
қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті жылы тельняшка;
қара түсті іші жылы былғары бәтеңке;
қара түсті белдік белбеу;
қара түсті іші жылы қолғап.
Күнделікті киім нысаны кезінде бушлат орнына қара түсті астары жылы пальто киіп жүруге рұқсат етіледі.
96. Ыстық ауа райында және жүзу кезінде киіп жүру үшін күнделікті жазғы жеңіл киім нысаны (тек корабльдік құрамның әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналары мен матростары үшін) (165-сурет):
1) көк түсті кепи;
2) көк түсті қысқа жеңді күртеше;
3) белгіленген түсті тельняшка;
4) көк түсті балағы қысқа шалбар;
5) сандалет.
97. Жұмыс киім нысаны:
1) жазғы (166-сурет):
көк түсті пилотка;
көк түсті жұмыс жейдесі (жейде мен шалбар);
белгіленген түсті тельняшка;
қара түсті былғары бәтеңке;
қара түсті белдік белбеу;
2) қысқы (167-сурет):
қара түсті теріден тігілген құлақшын;
қара түсті астары жылы күртеше мен шалбар;
қара түсті жүн галстук;
көк түсті жұмыс жейдесі (жейде мен шалбар);
белгіленген түсті жылы тельняшка;
қара түсті іші жылы былғары бәтеңке;
қара түсті белдік белбеу;
қара түсті іші жылы қолғап немесе биялай.
98. Сап үшін салтанатты киім нысаны кезінде сырттан киетін нысанды жейдеге және фланельден тігілген нысанды жейдеге ерекшелік белгілері және ведомстволық кеуде айырым белгілері; күнделікті киім нысаны кезінде сырттан киетін нысанды жейдеге және фланельден тігілген нысанды жейдеге – планкалардағы орден ленталары мен медаль ленталары, ведомстволық кеуде айырым белгілері тағылады.
99. Погондар пальтоға, бушлатқа – қара түсті тағылады.
100. Шағын погондар:
1) ақ түсті сырттан киетін нысанды жейдеге – ақ түсті;
2) көк түсті сырттан киетін нысанды жейдеге – көк түсті;
3) фланельден тігілген нысанды жейдеге – көк түсті;
4) жұмыс күртешесіне – көк түсті;
5) көк түсті қысқа жеңді күртешеге – көк түсті;
6) жұмыс жейдесіне – көк түсті тағылады.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдарының құрметті қарауыл әскери
қызметшілері әскери киім нысаны үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері § 1. Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар
(Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен,
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен басқа)
101. Салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (168-сурет):
қара жусан түстес жиек салынған фуражка;
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті былғары етік;
ақ түсті қолғап;
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде ашық жасыл түсті фуражка, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес.
Қарулы Күштердің Әуе қорғанысы күштерінде фуражка, мундир мен шалбар, галстук – көк түсті (169-сурет);

2) зимняя (рисунок 164):
шапка-ушанка меховая черного цвета;
бушлат черного цвета;
галстук шерстяной черного цвета;
форменная фланелевая блуза синего цвета;
брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка теплая установленного цвета;
ботинки кожаные утепленные черного цвета;
ремень поясной черного цвета;
перчатки утепленные черного цвета.
При повседневной форме одежды вместо бушлата разрешается носить пальто утепленное черного цвета.
96. Летняя облегченная форма одежды для ношения в жаркую погоду и при плавании (только для старшин и матросов корабельного состава, проходящих воинскую службу по призыву) (рисунок 165):
1) кепи синего цвета;
2) куртка с короткими рукавами синего цвета;
3) тельняшка установленного цвета;
4) брюки короткие синего цвета;
5) сандалеты.
97. Рабочая форма одежды:
1) летняя (рисунок 166):
пилотка синего цвета;
платье рабочее (рубаха и брюки) синего цвета;
тельняшка установленного цвета;
ботинки кожаные черного цвета;
ремень поясной черного цвета;
2) зимняя (рисунок 167):
шапка-ушанка меховая черного цвета;
куртка и брюки утепленные черного цвета;
галстук шерстяной черного цвета;
платье рабочее (рубаха и брюки) синего цвета;
тельняшка теплая установленного цвета;
ботинки кожаные утепленные черного цвета;
ремень поясной черного цвета;
перчатки или рукавицы утепленные черного цвета.
98. При парадной форме одежды для строя на форменной верхней рубахе и форменной фланелевой блузе носятся знаки отличия и ведомственные нагрудные знаки различия; при повседневной форме одежды на форменной верхней рубахе и форменной фланелевой блузе - орденские ленты и ленты медалей на планках, ведомственные нагрудные знаки различия.
99. Погоны носятся на пальто, бушлате - черного цвета.
100. Погончики носятся:
1) на форменной верхней рубахе белого цвета - белого цвета;
2) на форменной верхней рубахе синего цвета - синего цвета;
3) на форменной фланелевой блузе - синего цвета;
4) на куртке рабочей - синего цвета;
5) на куртке с короткими рукавами синего цвета - синего цвета;
6) на платье рабочем - синего цвета.
Глава 6. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
военнослужащих почетного караула Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований Республики Казахстан § 1. Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования
(кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских
частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности)
101. Парадная форма одежды:
1) летняя (рисунок 168):
фуражка цвета темной полыни с кантом;
мундир и брюки в сапоги цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук цвета темной полыни;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
сапоги кожаные черного цвета;
перчатки белого цвета.
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности фуражка светло-зеленого цвета, цвет околыша согласно приложению 1.
В Силах воздушной обороны Вооруженных Сил фуражка, мундир и брюки, галстук - синего цвета (рисунок 169);

2) қысқы (170-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес астары жылы пальто;
қара жусан түстес мундир мен жиектер салынған балағы етікке салынатын шалбар;
ақ түсті жейде;
қара жусан түстес галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы былғары етік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне;
Қарулы Күштердің Әуе қорғанысы күштерінде пальто, мундир мен шалбар, галстук – қара көк түсті (171-сурет).
102. Погондар:
1) пальтоға, мундирге – алтын түстес;
2) ақ түсті жейдеге – ақ түсті тағылады.
§ 2. Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері,
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
103. Офицерлер құрамы үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (172-сурет):
ақ түсті фуражка;
ақ түсті тужурка мен қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (173-сурет):
қара түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
қара түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто;
ақ түсті тужурка мен қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
104. Қатардағы құрам үшін салтанатты киім нысаны:
1) жазғы (174-сурет):
ақ түсті күнқағарсыз фуражка;
ақ түсті фланельден тігілген нысанды жейде мен қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті тельняшка;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті қолғап;
2) қысқы (175-сурет):
қара түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
қара түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара түсті астары жылы пальто;
қара түсті жүн галстук;
көк түсті фланельден тігілген нысанды жейде мен қара түсті балағы түсіңкі шалбар;
белгіленген түсті жылы тельняшка;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
105. Погондар:
1) пальтоға, тужуркаға – алтын түстес;
2) ақ түсті жейдеге – ақ түсті тағылады.
106. Шағын погондар:
1) сырттан киетін нысанды жейдеге – ақ түсті;
2) фланельден тігілген нысанды жейдеге – қара түсті тағылады.
7-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдарының әскери дирижерлері мен
үрмелі оркестрінің әскери қызметшілері әскери киім нысаны
үгілерінің сипаттамасы мен суреттері

2) зимняя (рисунок 170):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
пальто утепленное цвета темной полыни с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки в сапоги цвета темной полыни с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук цвета темной полыни;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
сапоги кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
В Силах воздушной обороны Вооруженных Сил пальто, мундир и брюки, галстук - темно-синего цвета (рисунок 171).
102. Погоны носятся:
1) на пальто, мундире - золотистого цвета;
2) на рубашке - белого цвета.
§ 2. Военно-морские силы, части морской пехоты, морские части
Пограничной службы Комитета национальной безопасности
103. Парадная форма одежды для офицерского состава:
1) летняя (рисунок 172):
фуражка белого цвета;
тужурка белого цвета и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полуботинки кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 173):
шапка-ушанка из каракуля черного цвета;
пальто утепленное черного цвета с воротником из каракуля черного цвета;
тужурка белого цвета и брюки навыпуск черного цвета;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
104. Парадная форма одежды для рядового состава:
1) летняя (рисунок 174):
фуражка-бескозырка белого цвета;
форменная фланелевая рубаха белого цвета и брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка установленного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
ботинки кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) зимняя (рисунок 175):
шапка-ушанка из каракуля черного цвета;
пальто утепленное черного цвета с воротником из каракуля черного цвета;
галстук шерстяной черного цвета;
форменная фланелевая блуза синего цвета и брюки навыпуск черного цвета;
тельняшка теплая установленного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
ботинки кожаные утепленные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
105. Погоны носятся:
1) на пальто, тужурке - золотистого цвета;
2) на рубашке белого цвета - белого цвета.
106. Погончики носятся:
1) на форменной верхней рубахе - белого цвета;
2) на форменной фланелевой блузе - синего цвета.
Глава 7. Описание и рисунки образцов военной формы одежды
военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан

107. Ерекше салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – әскери дирижерлер үшін жазғы (176-сурет):
ашық көгілдір түсті айнала жиекті ақ түсті фуражка;
ақ түсті мундир (жағасы – тік) мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
2) № 2 нысан – әскери дирижерлер мен үрмелі оркестрдің әскери қызметшілері үшін жазғы (177-сурет):
ашық көгілдір түсті айнала жиекті көк барқын фуражка;
көк барқын түсті мундир (жағасы – тік) мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап;
3) әскери дирижерлер мен үрмелі оркестрдің әскери қызметшілері үшін қысқы (178-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті шинель;
сұрғылт түсті жүн свитер;
көк барқын түсті жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
алтын түстес аксельбант;
алтын түстес салтанатты белдік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.
108. Салтанатты киім нысаны:
1) № 1 нысан – әскери дирижерлар үшін жазғы (179-сурет):
жиек салынған көк барқын түсті айнала жиекті ақ түсті фуражка;
ақ түсті мундир мен көк барқын түсті жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
ақ түсті қолғап;
2) № 2 нысан – әскери дирижерлер мен үрмелі оркестрдің әскери қызметшілері үшін жазғы (180-сурет):
жиек салынған көк барқын түсті фуражка;
көк барқын түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті қысқа қонышты былғары бәтеңке;
ақ түсті қолғап.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде ашық жасыл түсті фуражка, айнала жиегінің түсі 1-қосымшаға сәйкес;
3) № 1 нысан – әскери дирижерлер үшін қысқы (181-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар сұрғылт түсті астары жылы пальто;
көк барқын түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне;
4) № 2 нысан – әскери дирижерлер мен үрмелі оркестрдің әскери қызметшілері үшін қысқы (182-сурет):
сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын;
сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар қара жусан түстес астары жылы пальто;
көк барқын түсті мундир мен жиектер салынған балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті жейде;
қара түсті галстук;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік;
ақ түсті іші жылы қолғап;
ақ түсті кашне.

107. Особо парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя для военных дирижеров (рисунок 176):
фуражка белого цвета с бирюзовым околышем;
мундир (воротник-стойка) и брюки навыпуск белого цвета с кантами;
полуботинки кожаные белого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
2) форма № 2 - летняя для военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра (рисунок 177):
фуражка цвета морской волны с бирюзовым околышем;
мундир (воротник-стойка) и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами;
полуботинки кожаные черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета;
3) зимняя для военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра (рисунок 178):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
шинель стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
свитер шерстяной стального цвета;
брюки навыпуск цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
аксельбант золотистого цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.
108. Парадная форма одежды:
1) форма № 1 - летняя для военных дирижеров (рисунок 179):
фуражка белого цвета с околышем цвета морской волны с кантом;
мундир и брюки навыпуск белого цвета с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полуботинки кожаные черного цвета;
перчатки белого цвета;
2) форма № 2 - летняя для военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра (рисунок 180):
фуражка цвета морской волны с кантом;
мундир и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полуботинки кожаные черного цвета;
перчатки белого цвета.
В Пограничной службе Комитета национальной безопасности фуражка светло-зеленого цвета, цвет околыша согласно приложению 1;
3) форма № 1 -зимняя для военных дирижеров (рисунок 181):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета;
4) форма № 2 - зимняя для военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра (рисунок 182):
шапка-ушанка из каракуля серого цвета;
пальто утепленное цвета темной полыни с воротником из каракуля серого цвета;
мундир и брюки навыпуск цвета морской волны с кантами;
рубашка белого цвета;
галстук черного цвета;
пояс парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
полусапожки кожаные утепленные черного цвета;
перчатки утепленные белого цвета;
кашне белого цвета.

109. Погондар:
1) ерекше салтанатты киім нысанына: ақ түсті мундирге, сұрғылт түсті шинельге және көк барқын түсті мундирге – ашық көгілдір түсті;
2) басқа да киім нысандарына: ақ түсті мундирге – ақ түсті, пальтоға, мундирге – алтын түстес, ақ түсті жейдеге – ақ түсті тағылады.
ІІІ. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері
айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері 8-тарау. Әскери қызметшілердің погондары мен шағын погондары
үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері
110. Погондар, ілмектер мен шағын погондар мыналарға бөлінеді:
1) арналуы бойынша – ерекше салтанатты, салтанатты, күнделікті, далалық және жұмыс киім-кешегі үшін;
2) бекіту тәсілі бойынша – жапсыра тігілетін, алмалы-салмалы (муфталарда).
111. Погондар мен шағын погондардың көлемдері:
1) жапсыра тігілетін және алмалы-салмалы погон – ұзындығы 10,0-16,0 см, ені 5,0 см;
2) алмалы-салмалы погондар (муфталарда) – ұзындығы 10,0-13,0 см, төменгі жиегі бойынша ені 5,5 см, жоғарғы жиегі бойынша – 5,0 см;
3) шағын погондар – ұзындығы 5,0 см, ені 5,0 см.
112. Салтанатты погондардың негізіне алтын түстес ұлттық өрнектің бейнесі орналастырылады, күнделікті погондардың негізі – алтын түстес көмкерілген.
113. Әскери қызметшілер погондарының негізі көмкерілген. Көмкерме ені – 2 мм. Погонның жиегінен көмкерме жиегіне дейінгі арақашықтық – 2 мм.
114. Погондардың төменгі бөлігіне мыналар орналастырылады:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында – алтындатылған зер және жібек жіппен кестеленген алтын түстес қалықтап ұшқан қыран, погонның төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 8 мм;
2) жоғары офицерлер құрамында – алтындатылған зер жіппен кестеленген алтын түстес қалықтап ұшқан қыран, погонның төменгі жиегінен қыранның төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық 8 мм;
3) аға офицерлер құрамында – ені 5 мм екі көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 8 мм, жолақтар арасындағы арақашықтық – 2 мм, жолақтардың түсі көмкерме түсі бойынша;
4) кіші офицерлер құрамында – ені 5 мм бір көлденең жолақ, погонның төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 8 мм, жолақтың түсі көмкерме түсі бойынша;
5) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарда (старшиналарда), сарбаздарда (матростарда), орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында әскери атағына сәйкес мыналар орналастырылады:
ішінен тігілген не металл көлденең жапсырмалар;
ішінен тігілген не металл көлденең жапсырмалар мен әріптер (зәкір).

109. Погоны носятся:
1) на особо парадной форме одежды:
на мундире белого цвета, на шинели стального цвета и мундире цвета морской волны - бирюзового цвета;
2) на других формах одежды: на мундире белого цвета - белого цвета, на пальто, мундире - золотистого цвета, на рубашке белого цвета - белого цвета.
III. Описание и рисунки образцов знаков различия военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан Глава 8. Описание и рисунки образцов погон и погончиков
военнослужащих
110. Погоны, петлицы и погончики подразделяются:
1) по предназначению - для особо-парадного, парадного, повседневного, полевого и рабочего обмундирования;
2) по способу крепления - нашивные, съемные (на муфтах).
111. Размеры погон и погончиков:
1) погон нашивной и съемный - длина 10,0-16,0 см, ширина 5,0 см;
2) погоны съемные (на муфтах) - длина 10,0-13,0 см, ширина по нижнему краю 5,5 см, по верхнему краю - 5,0 см;
3) погончики - длина 5,0 см, ширина 5,0 см.
112. На поле парадных погон размещается изображение национального узора золотистого цвета, на поле повседневных погон - в золотистой окантовке.
113. Поле погон военнослужащих с окантовкой. Ширина окантовки - 2 мм. Расстояние от края погон до края окантовки - 2 мм.
114. На погонах в нижней части размещаются у:
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан - вышитый позолоченной мишурой и шелком парящий орел золотистого цвета, расстояние от нижнего края погона до нижнего края орла 8 мм;
2) высшего офицерского состава - вышитый позолоченной мишурой парящий орел золотистого цвета, расстояние от нижнего края погона до нижнего края орла 8 мм;
3) старшего офицерского состава - две поперечные полосы шириной 5 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы - 8 мм, расстояние между полосами - 2 мм, цвет полос по цвету окантовки;
4) младшего офицерского состава - одна поперечная полоса шириной 5 мм, расстояние от нижнего края погона до нижнего края полосы - 8 мм, цвет полосы по цвету окантовки;
5) сержантов (старшин), солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений соответственно воинскому званию размещаются:
вшитые или металлические поперечные нашивки;
вшитые или металлические поперечные нашивки и буквы (якорь).

Бұрыштары жоғары қаратып погонның осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі жапсырмалар. Жалпақ жапсырманың ені – 15 мм, жіңішке жапсырманың ені – 7 мм, жапсырманың ұзындығы – 30 мм, жапсырмалар арасындағы арақашықтық – 2 мм, погонның (шағын погондардан басқа) төменгі жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 8 мм.
Әріптердің (зәкірдің) биіктігі – 20 мм, погонның (шағын погондардан басқа) төменгі жиегінен әріптердің (зәкірдің) төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 8 мм. Әріптерді (зәкірді) жапсырмалармен бірге пайдаланған жағдайда әріптің (зәкірдің) жоғарғы жиегінен жапсырмалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 2 мм.
Шағын погондардағы жапсырмалар мен зәкірлер погондардағыға ұқсас, шағын погондардың төменгі жиегі мен жапсырмалар мен зәкірлердің жиегіне дейінгі арақашықтық – 5 мм. Зәкір мен жапсырмаларды бірге пайдаланған кезде ол жапсырмалардың жоғарғы жағына бекітіледі.
115. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің погондарындағы жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен жапсырмалардың түсі 2-қосымшаға сәйкес.
116. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының погондарына погонның ортасындағы осьтік сызығы бойына – алтындатылған зер және жібек жіппен кестеленген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі орналастырылады (диаметрі – 35 мм), погонның төменгі жиегінен Елтаңбаның ортасына дейінгі арақашықтық – 60 мм (183-сурет).
117. Жоғары офицерлер құрамының (адмиралдардан басқа) погондарына әскери атағына сәйкес погонның ортасындағы осьтік сызығы бойына алтындатылған зер жіппен кестеленген алтын түстес жұлдыздар орналастырылады, қызыл түсті көмкерме (авиацияда және Аэроұтқыр әскерлерінде – көгілдір түсті көмкерме) салынған немесе оларсыз, погонның төменгі жиегінен жұлдыздың ортасына дейінгі арақашықтық 30 мм («генерал-майор» әскери атағында – 55 мм), погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арақашықтығы – 25 мм. Кестеленген жұлдыздардың диаметрі – 22 мм (184-сурет).
Адмиралдардың погондарына әскери атағына сәйкес жұлдыз ортасындағы қара түсті бесбұрышта орналасқан алтын түстес зәкірлері бар погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған сұр немесе қара түсті сәулелерге салынған алтындатылған зер жіппен кестеленген жұлдыздар орналастырылады. Погондарға сары немесе қара түсті көмкерме салынған, погонның төменгі жиегінен бірінші жұлдыздың ортасына дейінгі арақашықтық 30 мм («контр-адмирал» әскери атағында – 55 мм), погон бойындағы жұлдыздар орталықтарының арақашықтығы – 25 мм.

Нашивки в форме угольника, расположенные вершиной на продольной осевой линии погона, углом вверх. Ширина широкой нашивки - 15 мм, ширина узкой нашивки - 7 мм, длина нашивок - 30 мм, расстояние между нашивками -2 мм, расстояние от нижнего края погона (кроме погончиков) до нижнего края нашивок - 8 мм.
Высота букв (якоря) - 20 мм, расстояние от нижнего края погона (кроме погончиков) до нижнего края букв (якоря) - 8 мм. В случае использования букв (якоря) совместно с нашивками расстояние от верхнего края буквы (якоря) до нижнего края нашивок - 2 мм.
Нашивки и якоря на погончиках аналогичны погонам, расстояние от нижнего края погончика до нижнего края нашивок и якоря - 5 мм. В случае использования якоря вместе с нашивками он крепится поверх нашивок.
115. Расцветка полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан согласно приложению 2.
116. На погонах Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан размещается на продольной осевой линии по центру погона - вышитое позолоченной мишурой и шелком золотистого цвета изображение Государственного герба Республики Казахстан (диаметр - 35 мм), расстояние от нижнего края погона до центра Герба - 60 мм (рисунок 183).
117. На погонах высшего офицерского состава (кроме адмиралов) соответственно воинскому званию размещаются вышитые позолоченной мишурой на продольной осевой линии погона звезды золотистого цвета, с окантовкой красного цвета (в авиации и Аэромобильных войсках - с окантовкой голубого цвета) или без нее, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм (у воинского звания "генерал-майор" - 55 мм), между центрами звезд вдоль погон - 25 мм. Диаметр вышитых звезд - 22 мм (рисунок 184).
На погонах адмиралов соответственно воинскому званию размещаются вышитые позолоченной мишурой на продольной осевой линии погона звезды золотистого цвета, наложенные на лучи серого или черного цвета, с якорями золотистого цвета, находящимися на пятиугольниках черного цвета в центре звезд. Погоны с окантовкой желтого или черного цвета, расстояние от нижнего края погона до центра первой звезды 30 мм (у воинского звания "контр-адмирал" - 5 5 мм), между центрами звезд вдоль погон - 25 мм.

118. Аға офицерлер құрамының погондарына алтын түстес металл жұлдыздар орналастырылады, жұлдыздар диаметрі – 20 мм (185, 186, 187-суреттер).
Жұлдыздар әскери атағына сәйкес орналастырылады:
1) полковниктерде (1-дәрежелі капитандарда) – үш жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 35 мм, үшінші жұлдызы – погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы – 25 мм;
2) подполковниктерде (2-дәрежелі капитандарда) – екі жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 35 мм;
3) майорларда (3-дәрежелі капитандарда) – бір жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойына орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 55 мм.
119. Кіші офицерлер құрамының погондарына алтын түстес металл жұлдызшалар орналастырылады, жұлдызшалардың диаметрі – 13 мм (185, 186, 187-суреттер).
Жұлдызшалар әскери атағына сәйкес орналастырылады:
1) капитандарда (капитан-лейтенанттарда) – төрт жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 30 мм, үшінші және төртінші жұлдызы – погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы – 20 мм;
2) аға лейтенанттарда – үш жұлдыз, олардың төменгі екеуі погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 30 мм, үшінші жұлдызы – погонның осьтік сызығы бойына алғашқы екеуінен жоғары, погон бойындағы жұлдыздар орталығының арақашықтығы – 25 мм;
3) лейтенанттарда – екі жұлдыз, погонның осьтік сызығы бойы мен жиегі арасындағы ортада екі жағынан орналастырылған, погонның төменгі жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық – 30 мм.
120. Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттардың (старшиналардың), сарбаздардың (матростардың) (орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарынан, Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілерінен басқа) погондарына әскери атағына сәйкес жапсырмалар орналастырылады (188, 189, 190-суреттер):
1) шебер-сержанттарда (шебер-старшиналарда) – екі жалпақ және бір жіңішке жапсырма;
2) штаб-сержанттарда (штаб-старшиналарда) – екі жалпақ жапсырма;

118. На погонах старшего офицерского состава размещаются металлические звезды золотистого цвета, диаметр звезд - 20 мм (рисунки 185, 186,187).
Звезды соответственно воинскому званию размещаются у:
1) полковников (капитанов 1 ранга) - три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды - 35 мм, третья звезда - выше первых двух на продольной осевой линии погона, расстояние между центрами звезд вдоль погона - 25 мм;
2) подполковников (капитанов 2 ранга) - две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды - 35 мм;
3) майоров (капитанов 3 ранга) - одна звезда, расположенная на продольной осевой линии погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды - 55 мм.
119. На погонах младшего офицерского состава размещаются металлические звездочки золотистого цвета, диаметр звездочек - 13 мм (рисунки 185,186,187).
Звездочки соответственно воинскому званию размещаются у:
1) капитанов (капитан-лейтенантов) - четыре звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм, третья и четвертая звезды - выше первых двух на продольной осевой линии погона, расстояние между центрами звезд вдоль погона - 20 мм;
2) старших лейтенантов - три звезды, из которых две нижние расположены с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды 30 мм, третья звезда - выше первых двух на продольной осевой линии погона, расстояние между центрами звезд вдоль погона - 25 мм;
3) лейтенантов - две звезды, расположенные с двух сторон посередине между продольной осевой линией и краем погона, расстояние от нижнего края погона до центра звезды - 30 мм.
120. На погонах сержантов (старшин), солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту и по призыву (кроме курсантов средних и высших военно-учебных заведений, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан"), нашивки соответственно воинскому званию размещаются у (рисунки 188,189,190):
1) мастер-сержантов (мастер-старшин) - две широкие и одна узкая нашивки;
2) штаб-сержантов (штаб-старшин) - две широкие нашивки;

3) бірінші сыныпты сержанттарда (бірінші сыныпты старшиналарда) – бір жалпақ және үш жіңішке жапсырма;
4) екінші сыныпты сержанттарда (екінші сыныпты старшиналарда) – бір жалпақ және екі жіңішке жапсырма;
5) үшінші сыныпты сержанттарда (үшінші сыныпты старшиналарда) – бір жалпақ және бір жіңішке жапсырма;
6) аға сержанттарда (бас старшиналарда) – бір жалпақ жапсырма;
7) сержанттарда (бірінші сатылы старшиналарда) – үш жіңішке жапсырма;
8) кіші сержанттарда (екінші сатылы старшиналарда) – екі жіңішке жапсырма;
9) ефрейторларда (аға матростарда) – бір жіңішке жапсырма.
Қатардағы жауынгерлердің (матростардың) погондарында әскери атақтары бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
121. Орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының (Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің курсанттарынан басқа) погондарына – «К» әрпі, жапсырмалар әскери атағына сәйкес орналастырылады (191-сурет):
1) аға сержанттарда – бір жалпақ жапсырма;
2) сержанттарда – үш жіңішке жапсырма;
3) кіші сержанттарда – екі жіңішке жапсырма;
4) ефрейторларда – бір жіңішке жапсырма.
Қатардағы жауынгерлер мен курсанттардың погондарында әскери атақтары бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
122. Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының погондарына (шағын погондарына) – зәкір, жапсырмалар әскери атағына сәйкес орналастырылады (192-сурет):
1) бас старшиналарда – бір жалпақ жапсырма;
2) бірінші сатылы старшиналарда – үш жіңішке жапсырма;
3) екінші сатылы старшиналарда – екі жіңішке жапсырма;
4) аға матростарда – бір жіңішке жапсырма.
Матростар мен курсанттардың погондарында әскери атақтары бойынша айырым белгілері көрсетілмейді.
123. Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналары мен матростарының зәкірсіз погондарына (шағын погондарына) погондарға ұқсас жапсырмалар орналастырылады (193-сурет).
124. Кадет корпусы тәрбиеленушілерінің погондарына, «КК» әріптері, «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің погондарына «ЖҰ» әріптері орналастырылады (194-сурет).
125. Жапсыра тігілетін және алмалы-салмалы погондарда (муфталардағы погондардан және шағын погондардан басқа) диаметрі 14 мм алтын түстес нысанды түйме орналастырылады, погонның жоғарғы жиегінен түйменің ортасына дейінгі арақашықтық 10 мм.
9-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің жеңдегі
және кеуде айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері

3) сержантов первого класса (старшин первого класса) - одна широкая и три узкие нашивки;
4) сержантов второго класса (старшин второго класса) - одна широкая и две узкие нашивки;
5) сержантов третьего класса (старшин третьего класса) - одна широкая и одна узкая нашивки;
6) старших сержантов (главных старшин) - одна широкая нашивка;
7) сержантов (старшин первой статьи) - три узкие нашивки;
8) младших сержантов (старшин второй статьи) - две узкие нашивки;
9) ефрейторов (старших матросов) - одна узкая нашивка.
На погонах рядовых (матросов) знаки различия по воинским званиям не указываются.
121. На погонах курсантов средних и высших военно-учебных заведений (кроме курсантов Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) - буква "К", нашивки соответственно воинскому званию у (рисунки 191):
1) старших сержантов - одна широкая нашивка;
2) сержантов - три узкие нашивки;
3) младших сержантов - две узкие нашивки;
4) ефрейторов - одна узкая нашивка.
На погонах рядовых и курсантов знаки различия по воинским званиям не указываются.
122. На погонах (погончиках) курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности - якорь, нашивки соответственно воинскому званию у (рисунки 192):
1) главных старшин - одна широкая нашивка;
2) старшин первой статьи - три узкие нашивки;
3) старшин второй статьи - две узкие нашивки;
4) старших матросов - одна узкая нашивка.
На погонах матросов и курсантов знаки различия по воинским званиям не указываются.
123. Погоны (погончики) старшин и матросов, проходящих воинскую службу по призыву морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности без якоря, нашивки размещаются аналогично погонам (рисунок 193).
124. На погонах воспитанников Кадетского корпуса размещаются буквы "КК", на погонах воспитанников республиканской школы "Жас улан" размещаются буквы "ЖҰӘ (рисунок 194).
125. На нашивных и съемных погонах (кроме погон на муфтах и погончиков) размещается форменная пуговица золотистого цвета диаметром 14 мм на расстоянии 10 мм от верхнего края погона до центра пуговицы.
Глава 9. Описание и рисунки образцов нарукавных а нагрудных
знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и
воинских формирований Республики Казахстан

126. Шеврондар – өз арасында әскери қызметшінің әскери қызметке қатыстылығын көрсететін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери басқару органдарына, бірлестіктеріне, құралымдарына, бөлімдеріне, әскери оқу орындарына және әскери-ғылыми мекемелеріне тиістілігін айқындайтын бейнелермен, жазулармен ерекшеленетін матадан жасалған стандартталған жеңдегі айырым белгілері.
127. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының шевроны, сондай-ақ әскери қызметшілердің Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиістілігін көрсететін, киім-кешектің (жейдеден және свитерден басқа) сол жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін шеврондар қалқан түрінде болады.
Шевронның көлемі: биіктігі бойынша – 90 мм, ені бойынша – 75 мм. Шеврон жиегінің, ондағы жазулар мен суреттің түсі – алтын түстес. Шеврондарды безендіру (195-сурет):
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында қызыл түсті жұлдыз, жұлдыз ортасында алтын түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны) бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ЖОҒАРҒЫ БАС ҚОЛБАСШЫ» деген жазу;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерінде қызыл түсті жұлдыз, жұлдыз ортасында алтын түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны) бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН», төменгі бөлігінде – «ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ» деген жазу, жұлдызша және айшықты бидай масағы;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлер комитетінің әскери қызметшілерінде нышанды түрде сипатталған теңбіл түсті шеңбер түріндегі қалқанға салынған және төменгі жағында жасыл-көгілдір түсті қалықтап ұшқан қыран бейнесімен қамтылған жасыл-көгілдір түсті жұлдыз. Жұлдыз ортасында алтын-сары түстес айшықты сипатталған шаңырақ орналасқан. Жұлдыз бен қалқан алтын-сары түстес пішінмен көмкерілген, бұл ретте жұлдыздың көмкерілген жиегі қалқан шеңберінен шығып тұрады. Қалқанның жоғарғы бөлігінде жұлдыздың жоғарғы жағында шеңбер доға бойынша «ІШКІ ӘСКЕРЛЕРІ» деген жазу болады. Жазулар, қалқан бөлшектері мен қыранның бейнелік сипаты алтын-сары түстес болып орындалған. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН», төменгі бөлігінде – «ІШКІ ӘСКЕРЛЕРІ» деген жазу;
4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғанысы басқару органдары мен бөлімдерінің әскери қызметшілерінде «көгілдір түсті жер шары», оның ортасында – қызғылт сары шеңбердің ортасында «ақ түсті жел бағыты» бейнесі, оның ішінде көк түсті үшбұрыш сипатталған. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу, төменде – «ТЖМ» деген әріптер, олардың үстінде алтын түстес қалықтап ұшқан қыран;

126. Шевроны - стандартизированные нарукавные знаки различия, выполненные из ткани, различающиеся между собой изображениями, надписями, указывающие на отношение к воинской службе, определяющие принадлежность военнослужащего к органам военного управления, объединениям, соединениям, частям, военно-учебным заведениям и военно-научным учреждениям Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
127. Шеврон Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан, а также шевроны, указывающие на принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, нашиваемые на левом рукаве обмундирования (кроме рубашки и свитера), представляют собой форму щита.
Размеры шеврона: по высоте - 90 мм, по ширине - 75 мм. Цвет канта шеврона, надписи и изображения на нем - золотистый. Оформление шевронов у (рисунок 195):
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан изображена звезда красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета (символ Вооруженных Сил Республики Казахстан). В верхней части - надпись "ЖОҒАРҒЫ БАС ҚОЛБАСШЫ";
2) военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан изображена звезда красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета (символ Вооруженных Сил Республики Казахстан). В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней - "ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ", звездочка и стилизованный пшеничный колос;
3) военнослужащих Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан изображена звезда изумрудно-голубого цвета, наложенная на символическое изображение круглого щита крапового цвета и охваченная снизу силуэтным изображением парящего орла изумрудно-голубого цвета. В центре звезды располагается стилизованное изображение шанырака, выполненное в золотисто-желтом цвете. Звезда и щит окаймлены контуром золотисто-желтого цвета, при этом окаймленные канты звезды выступают за очертания щита. В верхней части щита по дугам окружности над плечами звезды располагается надпись "ІШКІ ӘСКЕРЛЕРІ". Надпись, детали щита и силуэтные очертания орла выполнены в золотисто-желтом цвете. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней "ІШКІ ӘСКЕРЛЕРІ";
4) военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан изображен "земной шар голубого цвета", в центре - изображение "розы ветров белого цвета" с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней - буквы "ТЖМ", под ними парящий орел золотистого цвета;

5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілерінде теңбіл түсті шеңбер түріндегі қалқан бейнеленген, периметрі бойынша алтын түстес «ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІК КОМИТЕТІ» деген жазу бар. Шеңбердің ішінде – жоғарғы жағында найза ұшы мен қынаптағы екі қылыш бейнесімен жиектелген шаңырақ, оның төменгі жағында «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу бар көгілдір түсті лентамен жиектеліп, біріктірілген. Жоғарғы бөлігінде – «ҰҚК» деген әріптер, төменде – айшықты бидай масағы;
6) Қазақстан Республикасының «Сырбар» сыртқы барлау қызметiнiң әскери қызметшiлерiнде көк түстi жиегi бар дөңгелек қалқан бейнеленген. Қалқанның ортасында – параллельдерi мен меридиандары сары түспен берiлген ашық көк түстi мәнерлi бейнеленген жер шары, оның төменгi бөлiгiнде сары түстi «СЫРБАР» деген жазуы бар көк түстi ұранды лента бар.
Жер шарының ортасында қанаттары жайылған алтын түстес мәнерлi бүркiттiң елтаңбалы бейнесi орналасқан. Бүркiттiң басы геральдикалық оң жаққа бұрылған. Бүркiттiң оң шеңгелiнде – аттың ақ түстi жалынан жасалған тұмарлы найза бар. Бүркiттiң сол шеңгелiнде – жиегi көк түстi дөңгелек мәнерлi ұлттық күмiс қалқан, оның ортаңғы бөлiгi алтын түстес ұлттық ою элементтерiмен орындалған екi лентамен қиғаштай қиыстырылған. Қалқанның ортасына аттың ақ түстi жалынан жасалған тұмар бекiтiлген.
Қалқанның жоғарғы бөлiгiнде – «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ», төменгi бөлiгiнде – «СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚЫЗМЕТI» деген мемлекеттiк тiлде бойлай жазылған жазу бар. Жазулар алтын түстес тойтарма шегелермен бөлiнген және ақ түспен бейнеленген. Жоғарғы жағында «СБҚ» деген әріптер, төменде – жұлдызша және айшықты бидай масағы;
7) Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының әскери қызметшілерінде шауып келе жатқан салт атты бар жұлдыз бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу, төменде – «ҰЛАНЫ» деген жазу, жұлдызша мен айшықты бидай масағы;
8) Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің әскери қызметшілерінде ортасында күн бар, ашық көгілдір түсті жұлдыз, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу, жиектерінде – «ПРЕЗИДЕНТІНІҢ КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ» деген жазу;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери қызметшілерінде ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн бар, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген. Жоғарғы бөлігінде – «ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ», төменде – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу;
10) Қазақстан Республикасы Әскери прокуратурасының әскери қызметшілерінде сегіз бұрышты жұлдыз ортасына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының суреті орналасқан. Жоғарғы жағында – «ҚАЗАҚСТАН» деген жазу, төменгі жағында – «ӘСКЕРИ ПРОКУРАТУРАСЫ» деген жазу.

5) военнослужащих Комитета национальной безопасности Республики Казахстан изображен щит в виде круга крапового цвета, по периметру надпись "ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІ3ДІК КОМИТЕТІ" золотистого цвета. Внутри круга - шаңырак, над ним изображение наконечника копья и двух мечей в ножнах, которые внизу соединены и обрамлены голубой лентой с надписью "ҚАЗАҚСТАН". В верхней части - буквы "УҚК", в нижней - звездочка и стилизованный пшеничный колос;
6) военнослужащих Службы внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" изображен круглый щит с полем василькового цвета. В центре щита - стилизованное изображение земного шара лазоревого цвета с параллелями и меридианами желтого цвета, в нижней части которого девизная лента василькового цвета с надписью желтого цвета "СЫРБАР".
В центре земного шара - гербовая фигура, состоящая из золотого стилизованного беркута с расправленными крыльями. Голова беркута повернута в геральдическую правую сторону. В правой лапе беркута - копье с тумаром из белых конских волос. В левой лапе беркута - круглый стилизованный национальный серебряный щит с полем василькового цвета, центральная часть которого рассечена двумя перевязями, выполненными элементами национального орнамента золотого цвета. К центру щита прикреплен тумар из белых конских волос.
На щите по окружности - надписи на государственном языке. В верхней части - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", в нижней части - "СЫРТҚЫ БАРЛАУ ҚЫЗМЕТІ". Надписи разделены клепками золотистого цвета и выполнены белым цветом. В верхней части - буквы "СБҚ", в нижней - звездочка и стилизованный пшеничный колос;
7) военнослужащих Республиканской гвардии Республики Казахстан изображена звезда с всадником, скачущим на коне. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней - надпись "ҰЛАНЫ", стилизованный пшеничный колос;
8) военнослужащих Службы охраны Президента Республики Казахстан изображена звезда бирюзового цвета с солнцем в центре, под которым парящий орел. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", по краям - надпись "ПРЕЗИДЕНТІНІҢ КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТІ";
9) военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан изображен круг светло-зеленого цвета, в центре - пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым парящий орел. В верхней части - надпись "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ", в нижней - надпись "ҚАЗАҚСТАН";
10) военнослужащих военной прокуратуры Республики Казахстан изображена восьми конечная звезда з центре размещается изображение Государственного герба Республики Казахстан. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней - надпись "ӘСКЕРИ ПРОКУРАТУРАСЫ".

128. Киім-кешек (жейдеден және свитерден басқа) оң жақ жеңінің сыртқы жағына жапсыра тігілетін шеврондар (196-сурет):
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысында – диаметрі 81 мм шеңбер, оның ішінде оң қолын көтеріп тұрған, қанатты барыста салтанатты отырған сақ дәуіріндегі жас көсемнің бейнесі бейнеленген. Салт аттының қолында білезік, мойнында құйма алқа мен тұмар бар, басында төбесі үшкір келген бөрік. Салт атты мен барыстың бейнесі алтын түстес. Төменгі жағында таудың қарлы шыңдарының бейнесі орналасқан. Жоғарғы бөлігінде – «ҚАЗАҚСТАН ПРЕЗИДЕНТІ» деген жазу. Жеңдегі белгі жиегінің, ондағы жазулар мен суреттің түсі – алтын түстес;
2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінде – диаметрі 81 мм шеңбер, оның ішінде қанатты барыста ұшып келе жатқан алтын адам (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің нышаны) бейнеленген. Шеңбер алтындатылған зер жіппен көмкерілген. Жеңдегі белгі жиегінің, ондағы жазулар мен суреттің түсі – алтын түстес;
3) Штабтар бастықтары комитетінің төрағасында – диаметрі 81 мм шеңбер, оның ішінде қанатты барыс (Штабтар бастықтары комитеті төрағасының нышаны) бейнеленген. Шеңбер алтындатылған зер жіппен көмкерілген. Жеңдегі белгі жиегінің, ондағы жазулар мен суреттің түсі – алтын түстес.
129. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына әскери қызметшілердің тиістілігін көрсететін жеңдегі белгілерді (оң жақ жеңі) тиісті мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді (186-сурет).
130. Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдері корабльдік құрамының адмиралдары мен офицерлерінің әскери атақтары бойынша жеңдегі айырым белгілері – алтын түстес оқалар (197-сурет).
Оқалар берілген әскери атақтарына сәйкес:
1) адмиралдарда – бір жалпақ және одан жоғары үш орташа;
2) вице-адмиралдарда – бір жалпақ және одан жоғары екі орташа;
3) контр-адмиралдарда – бір жалпақ және одан жоғары бір орташа;
4) бірінші дәрежелі капитандарда – бір жалпақ;
5) екінші дәрежелі капитандарда – төрт орташа;
6) үшінші дәрежелі капитандарда – үш орташа;
7) капитан-лейтенанттарда – екі орташа және одан жоғары бір жіңішке;
8) аға лейтенанттарда – екі орташа;
9) лейтенанттарда – бір орташа және одан жоғары бір жіңішке.
Оқалар тужуркалардың (ақ түсті тужуркадан басқа) екі жеңінің төменгі жиектеріне жарыстырыла жапсыра тігіледі: тігістен тігіске дейін – салтанатты тужуркаға; ұзындығы 80 мм – қара түсті күнделікті тужуркаға, ақ түсті тужуркаға (адмиралдар үшін).
Оқалардың арасындағы арақашықтық – 5 мм.
Оқалардың үстіңгі жағына алтын түстес бесбұрышты жұлдыздар жапсыра тігіледі: адмиралдарда – ортасында алтын түстес зәкір бейнесі бар жұлдыз контуры, ал қалған офицерлер үшін – тұтас жұлдыз.

128. Шевроны, нашиваемые на правом рукаве обмундирования (кроме рубашки и свитера) у (рисунок 196):
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан - круг диаметром 81 мм, внутри которого изображена фигура юного вождя эпохи саков с поднятой правой рукой, восседающего на крылатом барсе. На руке всадника браслет, на шее гривна и амулет, на голове остроконечная шапка. Изображение всадника и барса золотистого цвета. Ниже расположено изображение снежных вершин гор. В верхней части - надпись "ҚАЗАҚСТАН ПРЕЗИДЕНТІ". Цвет канта нарукавного знака, надписи и изображения на нем - золотистый;
2) Министра обороны Республики Казахстан - круг диаметром 81 мм, внутри которого изображен золотой воин, летящий на крылатом барсе (символ Министра обороны Республики Казахстан). Круг окантован позолоченной мишурой. Цвет канта нарукавного знака, надписи и изображения на нем - золотистый;
3) председателя Комитета начальников штабов - круг диаметром 81 мм, внутри которого изображен крылатый барс (символ председателя Комитета начальников штабов). Круг окантован позолоченной мишурой. Цвет канта нарукавного знака, надписи и изображения на нем - золотистый.
129. Нарукавные знаки, указывающие на принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинских формированиям Республики Казахстан (на правый рукав), (рисунок 186).
130. Нарукавные знаки различия по воинским званиям адмиралов и офицеров корабельного состава Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности - галуны золотистого цвета (рисунок 197).
Галуны соответственно присвоенному воинскому званию у:
1) адмиралов - один широкий и выше него три средних;
2) вице-адмиралов - один широкий и выше него два средних;
3) контр-адмиралов - один широкий и выше него один средний;
4) капитанов первого ранга - один широкий;
5) капитанов второго ранга - четыре средних;
6) капитанов третьего ранга - три средних;
7) капитан-лейтенантов - два средних и выше него один узкий;
8) старших лейтенантов - два средних;
9) лейтенантов - один средний и выше него один узкий.
Галуны нашиваются на обоих рукавах тужурок (кроме тужурки белого цвета) параллельно их нижним краям: от шва до шва - на парадной тужурке; длиной 80 мм - на повседневной тужурке черного цвета, тужурке белого цвета (для адмиралов).
Расстояние между галунами - 5 мм.
Над галунами нашиваются пятиконечные звезды золотистого цвета адмиралов - контур звезды с изображением посередине якоря золотистого цвета, у остальных офицеров - сплошная звезда.

Оқаның жоғарғы жиегінен жұлдыз ортасына дейінгі арақашықтық 30 мм, адмиралдарда – 45 мм.
Корабльдік құрамы офицерлерінің әскери атақтары бойынша жеңдегі айырым белгілерінің көлемі мыналарды құрайды:
1) жоғары офицерлер құрамында жұлдыздардың диаметрі – 50 мм;
2) аға және кіші офицерлер құрамында жұлдыздардың диаметрі – 30 мм;
3) жалпақ оқаның ені – 30 мм;
4) орташа оқаның ені – 13 мм;
5) жіңішке оқаның ені – 6 мм.
131. Оқу курсы бойынша жеңдегі белгілер (198, 199-суреттер):
1) Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында (Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің орта және жоғары оқу орындарының курсанттарынан басқа) – әскер тектерінің түсі бойынша шұғадан жасалған жапсырмаға ұштары төмен қаратып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгілерге мынадай бұрыштамалар орналастырылады: бір, екі, үш, төрт, бес – тиісінше 1, 2, 3, 4, 5-курс курсанттары үшін.
Оқаның ені – 10 мм, ұзындығы – 75 мм.
Бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 5 мм;
2) Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің орта және жоғары оқу орындарының курсанттарында – қара (сыртынан киетін нысанды жейдеде – ақ) түсті шұғадан жасалған жапсырмаға ұштары төмен қаратып орналастырылған алтын түстес оқадан жасалған бұрыштамалар, бұрыштамалардың үстіңгі жағына алтын түстес жұлдыздар орналастырылады.
Оқу курсына сәйкес жеңдегі белгілерге мынадай бұрыштамалар орналастырылады: бір, екі, үш, төрт, бес, алты – тиісінше 1, 2, 3, 4, 5, 6-курс курсанттары үшін.
Оқаның ені – 10 мм, ұзындығы – 75 мм.
Бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 5 мм.
Бұрыштаманың жоғарғы ұштарын қосатын сызығы бойынан эмблема жұлдызының ортасына дейінгі тігінен арақашықтық – 25 мм.
132. Кеуде белгілері – өз арасында геометриялық кескіндер қисынымен, орналастырылған кескіндердің, мәтіндік жазулардың мазмұнымен және түстік үйлесімділігімен ерекшеленетін стандартталған матадан жасалған арнайы белгілер (200-сурет):
1) қан тобын көрсететін белгі – қорғаныш түсті матадан тігілген тікбұрыш. Белгілердің ені – 3,5 см, ұзындығы – 13 см. Әріптердің (цифрлардың) көлемі биіктігі бойынша 17 мм;
2) жаралану санының белгісі – алтын түстес (ауыр жараланған кезде) және күңгірт қызыл түсті (жеңіл жараланған кезде) оқадан, мундир, тужурка, китель, сыртынан киетін нысанды жейде және фланельден тігілген нысанды жейде түсі сияқты жапсырмаға орналастырылады. Оқаның ені – 6 мм, ұзындығы – 43 мм.

Расстояние от верхнего края галуна до центра звезды 30 мм, у адмиралов - 45 мм.
Размеры нарукавных знаков различия по воинским званиям офицеров корабельного состава составляют:
1) диаметр звезд у высшего офицерского состава - 50 мм;
2) диаметр звезд у старшего и младшего офицерского состава - 30 мм;
3) ширина широкого галуна - 30 мм;
4) ширина среднего галуна - 13 мм;
5) ширина узкого галуна - 6 мм.
131. Нарукавные знаки по курсам обучения у (рисунки 198,199):
1) курсантов средних и высших военно-учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) - угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна по цвету рода войск.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять - для курсантов соответственно 1, 2, 3, 4, 5 курса.
Ширина галуна - 10 мм, длина - 75 мм.
Расстояние между угольниками - 2 мм;
2) курсантов средних и высших военно-учебных заведений Военно-морских сил, морских частей пограничной службы Комитета национальной безопасности - угольники из галуна золотистого цвета, расположенные углом вниз на клапане из сукна черного (на форменной верхней рубахе - белого) цвета, над угольниками размещаются звезды золотистого цвета, диаметром 20 мм.
В соответствии с курсом обучения на нарукавных знаках размещаются угольники: один, два, три, четыре, пять, шесть - для курсантов соответственно 1,2, 3,4, 5, 6 курса.
Ширина галуна 10 мм, длина - 75 мм.
Расстояние между угольниками - 2 мм.
Расстояние по вертикали от линии, соединяющей вершины верхних углов угольника, до центра звезды эмблемы - 25 мм.
132. Нагрудные знаки - специальные знаки, стандартизированные, различающиеся между собой комбинацией геометрических силуэтов, содержанием нанесенных изображений, текстовыми надписями и цветовыми сочетаниями, изготовленные из ткани (рисунок 200):
1) знаки с указанием группы крови - прямоугольные из тканого полотна защитного цвета. Ширина знаков - 3,5 см, длина - 13 см. Размеры букв (цифр) по высоте 17 мм;
2) знаки числа ранений - из галуна золотистого цвета (при тяжелом ранении) и темно-красного цвета (при легком ранении), прямоугольные из тканого полотна такого же цвета, как мундир, тужурка, китель, форменная верхняя рубаха и форменная фланелевая блуза. Ширина галуна - 6 мм, длина -43 мм;

10-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің бас
киімдеріндегі кокардалар, эмблемалар, тігістер мен жапсырмалар
үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері
133. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысы, жоғары, аға және кіші офицерлер құрамы, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар (старшиналар) мен сарбаздар (матростар) үшін (201-сурет):
1) салтанатты және күнделікті фуражкаларға арналған эмблемасы бар кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа) қызыл түсті жұлдызды білдіреді, жұлдыздың ортасында ені бойынша жартылай сопақша нысанды лавр бұтақшаларымен айшықталып көмкерілген алтын түстес күн мен оның үстіңгі жағында қалықтап ұшқан қыран. Кокарда негізі фуражка төбесіндегі мата түсінде, жұлдыз бен қыран алтын түстес зер және металл араласқан жіппен, лавр бұтақшалары алтындатылған зер жіппен, жиегі көмкермемен төбесіндегі мата түсіндегі жіппен кестеленген (аға және кіші офицерлер құрамы, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздар үшін – алтын түстес зер жіп);
2) Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда негізі кестеленген, ортасында зәкір, зәкірдің ортасында – қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында – алтын түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран орналасқан, алтын түстес зер және металл араласқан жіппен, лавр бұтақшалары алтындатылған зер жіппен (аға және кіші офицерлер құрамы, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростар үшін – алтын түстес зер жіп), жиегі көмкермемен төбесіндегі мата түсіндегі жіппен кестеленген;
3) Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген эмблемасы бар кокардаға ұқсас, бірақ кокарда ортасында – «ақ түсті жел бағыты», оның ортасында қызғылт түсті шеңбер, ішінде көк түсті үшбұрыш;
4) Республикалық ұлан әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, бірақ кокарданың ортасында – шауып келе жатқан салт атты бар жұлдыз;

Глава 10. Описание и рисунки образцов кокард, эмблем, шитья и
нашивок на головных уборах военнослужащих Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований Республики Казахстан
133. Для Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан, высшего, старшего и младшего офицерского составов, сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту (рисунок 201):
1) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям), представляет собой звезду красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета, в обрамлении, стилизованными лавровыми ветвями, вытянутыми по ширине. Кокарда с эмблемой выполнена вышивкой на основе, в цвет ткани верха фуражки, звезда и орел шелковые, с металлизированной нитью золотистого цвета, лавровые ветви из позолоченной мишуры (для старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту из мишуры золотистого цвета), с обшитым краем, нитью в тон ткани верха;
2) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек, военнослужащих Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности выполнена вышивкой на основе, в центре расположен якорь, в центре якоря - пятиконечная звезда красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета, выполнены металлизированной нитью золотистого цвета, лавровые ветви из позолоченной мишуры (для старшего и младшего офицерского составов, старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту из мишуры золотистого цвета), с обшитым краем, нитью в тон ткани верха;
3) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям аналогична кокарде с эмблемой, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, но в центре кокарды - "роза ветров белого цвета" с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник;
4) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек военнослужащих Республиканской гвардии аналогична кокарде с эмблемой, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, но в центре кокарды - звезда со всадником, скачущим на коне;

5) күнқағары бар малақайларға арналған кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа) – жартылай сопақша нысанды көгілдір негізде алтын түстес бесбұрышты жұлдыз түрінде түсті металл қоспасынан жасалады. Кокарданың жиектері алтын түстес күн сәулесі түрінде жасалған;
6) далалық фуражкаларға арналған кокарда (Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілерінен, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа) осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілгенге ұқсас, тек қорғаныш түсті болады;
7) Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдері әскери қызметшілерінің күнқағары бар малақайларына арналған кокарда түсті металл қоспаларынан жасалады, ортасында зәкір, зәкірдің ортасында – қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз, жұлдыздың ортасында – алтын түстес күн мен қалықтап ұшқан қыран орналастырылады. Кокарданың жиектері алтын түстес күн сәулесі түрінде жасалған;
8) Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің күнқағары бар малақайларына арналған кокарда осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, бірақ кокарда ортасында – «ақ түсті жел бағыты», оның ортасында қызғылт түсті шеңбер, ішінде көк түсті үшбұрыш;
9) Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері әскери қызметшілерінің далалық фуражкаларына арналған кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, тек бүркеніш түсті, кокарда ортасында – «жел бағыты», оның ортасында шеңбер, ішінде үшбұрыш;
10) Республикалық ұлан әскери қызметшілерінің күнқағары бар малақайларына арналған кокарда осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, бірақ кокарданың ортасында – шауып келе жатқан салт атты бар жұлдыз;
11) Республикалық ұлан әскери қызметшілерінің далалық фуражкаларына арналған кокарда осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген кокардаға ұқсас, тек бүркеніш түсті, кокарданың ортасында – шауып келе жатқан салт атты бар жұлдыз;
12) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының салтанатты және күнделікті фуражкаларының төбесіндегі эмблема диаметрі 48 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы түрінде алтын түстес жібек және металл жіп негізінде кестеленген;
13) Әуе қорғанысы күштері мен Аэроұтқыр күштері әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті фуражкаларының төбесіндегі эмблема қанат түрінде алтын түстес жібек және металл жіп негізінде кестеленген. Ортасында қанаттың үстіңгі жағында бесбұрышты жұлдыз орналастырылады;

5) кокарда для шапок с козырьком (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям), полуовальной формы, выполняется из сплавов цветных металлов в виде пятиконечной звезды и под ним парящий орел золотистого цвета на голубом фоне. Края кокарды выполнены в виде лучей золотистого цвета;
6) кокарда для фуражек полевых (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям) аналогична упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, только защитного цвета;
7) кокарда для шапок с козырьком военнослужащих Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности полуовальной формы, изготавливается из сплавов цветных металлов, в центре расположен якорь, в центре якоря - пятиконечная звезда красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета. Края кокарды выполнены в виде лучей золотистого цвета;
8) кокарда для шапок с козырьком военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 5) настоящего пункта, но в центре кокарды - "роза ветров белого цвета" с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник;
9) кокарда для фуражек полевых военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, только защитного цвета, в центре кокарды - "роза ветров" с кругом посередине, внутри которого треугольник;
10) кокарда для шапок с козырьком военнослужащих Республиканской гвардии аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 5) настоящего пункта, но в центре кокарды - звезда со всадником, скачущим на коне;
11) кокарда для фуражек полевых военнослужащих Республиканской гвардии аналогична кокарде, упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта только защитного цвета, в центре кокарды - звезда со всадником, скачущим на коне;
12) эмблема на тулью парадной и повседневной фуражек Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан выполнена вышивкой на основе, шелковой и металлизированной нитью золотистого цвета, в виде Государственного герба Республики Казахстан, диаметром 48 мм;
13) эмблема на тулью парадной и повседневной фуражек военнослужащих Сил воздушной обороны и Аэромобильных войск выполнена вышивкой на основе, шелковой и металлизированной нитью, золотистого цвета, в виде крыльев. В центре над крыльями расположена пятиконечная звезда;

14) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының, жоғары офицерлер құрамының, құрметті қарауылдың, әскери дирижерлер мен үрмелі оркестр әскери қызметшілерінің салтанатты фуражкаларындағы күнқағарларда алтындатылған зер жіппен ұлттық ою түрінде тігіс орындалады.
134. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар (старшиналар) мен сарбаздар (матростар), Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілері үшін (202-сурет):
1) құлақшындарға арналған эмблемасы бар кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінен басқа) қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз түрінде аллюминий қоспасынан жасалады, жұлдыздың ортасында алтын түстес күн мен оның үстіңгі жағында қалықтап ұшқан қыран. Эмблема алтын түстес бұтақшалармен көмкерілген;
2) далалық фуражкаларға арналған эмблемасы бар кокарда (Әскери-теңіз күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінен басқа) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілгенге ұқсас, тек қорғаныш түсті және көмкермесіз;
3) Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдері әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті күнқағарсыз фуражкаларына, құлақшындарына арналған эмблемасы бар кокарда аллюминий қоспасынан жасалады, оның ортасына зәкір орналастырылған, зәкірдің ортасында – қызыл түсті бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында – алтын түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран. Эмблема көмкермесіз;
4) теңіз жаяу әскерлері әскери қызметшілерінің далалық фуражкаларына арналған эмблемасы бар кокарда осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілгенге ұқсас, тек қорғаныш түсті.
135. Матадан жасалған алтын түстес көмкермесі бар көгілдір түсті беретке жапсырма қалқан түріндегі нысанда болады және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері (Кадет корпусының тәрбиеленушілерінен басқа) беретінің сол жағына жапсыра тігіледі. Жапсырмалардың көлемі: биіктігі – 50 мм, ені – 40 мм.
Жапсырманың ортасына мынадай бейнелер орналастырылады (203-сурет):
1) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Аэроұтқыр әскерлерінен, Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа);
2) қанатты барыста ұшып келе жатқан алтын түстес жауынгер, аспанға ұшып бара жатқан ұшақ пен зымыран, олардың артқы жағында радиолокациялық станция (Әуе қорғанысы күштері үшін);

14) на козырьках парадных фуражек Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан, высшего офицерского состава, почетного караула, военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра выполняется шитье в виде национального орнамента из позолоченной мишуры.
134. Для сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по призыву, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" (рисунок 202):
1) кокарда с эмблемой для шапок-ушанок (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) изготавливается из алюминиевого сплава в виде пятиконечной звезды красного цвета, в центре звезды солнце и парящий под ним орел золотистого цвета. Эмблема обрамлена ветвями золотистого цвета;
2) кокарда с эмблемой для полевой фуражки (кроме Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности) аналогична упомянутой в подпункте 1) настоящего пункта, только защитного цвета и без обрамления;
3) кокарда с эмблемой для парадной и повседневной фуражек-бескозырок, шапок-ушанок военнослужащих Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности изготавливается из алюминиевого сплава, в центре расположен якорь, в центре якоря - пятиконечная звезда красного цвета, посередине звезды солнце и под ним парящий орел золотистого цвета. Эмблема без обрамления;
4) кокарда с эмблемой для полевой фуражки военнослужащих частей морской пехоты аналогична упомянутой в подпункте 3) настоящего пункта, только защитного цвета.
135. Нашивка на берет голубого цвета с окантовкой золотистого цвета, выполненная из ткани, представляет собой форму щита и нашивается на левой стороне берета военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме воспитанников Кадетского корпуса). Размер нашивки: высота - 50 мм, ширина - 40 мм.
В середине нашивки размещается изображение (рисунок 203):
1) пятиконечной звезды, в центре звезды солнце и парящий под ним орел (кроме Аэромобильных войск, Военно-морских сил, частей морской обороны, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям);
2) золотого воина, летящего на крылатом барсе, самолета и ракеты, взмывающих в небо, позади них радиолокационная станция (для Сил воздушной обороны);

3) жиектерінде ұшып келе жатқан екі ұшақ бар парашют. Парашют ортасында бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Аэроұтқыр әскерлері үшін);
4) ортасында бесбұрышты жұлдыз бейнесі бар зәкір. Жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері үшін);
5) теңбіл түсті шеңбер қалқанның нышанды бейнесіне салынған және төменгі жағынан жасыл-көгілдір түсті қалықтап ұшқан қыран бейнесімен қамтылған жасыл-көгілдір түсті жұлдыз. Жұлдыз ортасына алтын-сары түстес айшықты сипатталған шаңырақ орналастырылған. Жұлдыз бен қалқан алтын-сары түстес пішінмен көмкерілген, бұл ретте жұлдыздың көмкерілген жиектері қалқан шеңберінен шығып тұрады;
6) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында – шауып келе жатқан салт атты (Республикалық ұлан үшін);
7) ортасында қызғылт түсті шеңбер бар «жел бағыты», оның ішінде көк үшбұрыш (Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері үшін).
136. Кадет корпусының тәрбиеленушілерінде беретке матадан жасалған алтын түстес көмкермесі бар қара түсті жапсырма қалқан нысанды болады және береттің сол жағына жапсыра тігіледі. Жапсырманың ортасына алтын түстес қыран басының бейнесі орналастырылады. Жапсырмалардың көлемі: биіктігі – 50 мм, ені – 40 мм (203-сурет).
11-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да
әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің
киім-кешектеріндегі эмблемалар, тоғалар, түймелер, өрнектер
және тігістер үлгілерінің сипаттамасы мен суреттері
137. Салтанатты белдікке тоғалар түсті металл қоспасынан жасалады және сопақша нысанды болады. Тоғалардың көлемі: биіктігі – 50 мм, ені – 43 мм. Тоға мен ондағы барлық нышандар алтын түстес.
138. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында және жоғары офицерлер құрамында – тоға ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі орналастырылады (204-сурет).
139. Аға және кіші офицерлер құрамында, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар (старшиналар) мен сарбаздарда (матростарда) мыналардың бейнесі орналастырылады (205-сурет):
1) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында алтын түстес күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа);

3) парашюта с двумя пикирующими самолетами по краям. В центре парашюта пятиконечная звезда, в центре звезды солнце и парящий под ним орел (для Аэромобильных войск);
4) якоря, в центре которого изображение пятиконечной звезды. В центре звезды солнце и парящий под ним орел (для Военно-морских сил, частей береговой обороны, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности);
5) звезды изумрудно-голубого цвета, наложенной на символическое изображение круглого щита крапового цвета и охваченная снизу силуэтным изображением парящего орла изумрудно-голубого цвета. В центре звезды располагается стилизованное изображение шанырака, выполненное в золотисто-желтом цвете. Звезда и щит окаймлены контуром золотисто-желтого цвета, при этом окаймленные канты звезды выступают за очертания щита.
6) пятиконечной звезды, в центре звезды - всадник, скачущий на коне (для Республиканской гвардии);
7) "розы ветров" с оранжевым кругом посередине, внутри которого синий треугольник (для органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям).
136. Нашивка на берет у воспитанников Кадетского корпуса черного цвета с окантовкой золотистого цвета, выполненная из ткани, представляет собой форму щита и нашивается на левой стороне берета. В середине нашивки размещается изображение головы орла золотистого цвета. Размер нашивки: высота - 50 мм, ширина - 40 мм (рисунок 203).
Глава 11. Описание и рисунки образцов эмблем, пряжек, блях,
пуговиц, орнаментов и шитья на обмундировании военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
137. Пряжки к поясам парадным изготавливаются из сплавов цветных металлов и имеют овальную форму. Размеры пряжки: высота - 50 мм, ширина - 43 мм. Пряжка и все символы на ней золотистого цвета.
138. У Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан и высшего офицерского состава - в середине пряжки размещается изображение Государственного герба Республики Казахстан (рисунок 204).
139. В середине пряжки у старшего и младшего офицерских составов, сержантов (старшин) и солдат (матросов), проходящих воинскую службу по контракту, размещается изображение (рисунок 205):
1) пятиконечной звезды, в центре звезды солнце и парящий под ним орел (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям);

2) зәкір (Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері үшін);
3) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында – шауып келе жатқан салт атты (Республикалық ұлан үшін);
4) «жел бағыты» және оның астында қалықтап ұшқан қыран (Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдері үшін).
140. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттардың (старшиналардың), сарбаздардың (матростардың), орта және жоғары әскери оқу орындары курсанттарының, Кадет корпусы және «Жас ұлан» республикалық мектебі тәрбиеленушілерінің белдік белбеуіне тоға түсті металл қоспасынан жасалады. Тоғаның көлемі: биіктігі – 53 мм және ені – 70 мм. Тоға мен ондағы барлық нышандар алтын түстес (206-сурет).
Тоғаның ортасында өрнектелген мыналардың бейнесі болады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінен басқа) әскери қызметшілерінде – диаметрі 44 мм бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында – күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран;
2) Әскери-теңіз күштерінің, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілерінде – көлемі 40 мм – 44 мм зәкір, зәкір ортасында – диаметрі 28 мм бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында күн және оның астында қалықтап ұшқан қыран;
3) Республикалық ұланның әскери қызметшілерінде – диаметрі 44 мм бесбұрышты жұлдыз, жұлдыз ортасында шауып келе жатқан салт атты;
4) Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғанысы басқару органдары мен бөлімдерінің әскери қызметшілерінде – көлемі 44 мм – 30 мм «жел бағыты» және осы бейне астында қалықтап ұшқан қыран.
141. Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар әскери қызметшілерінің нысанды киім-кешегіндегі түймелер мынадай диаметрмен жасалады: үлкендері – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысы және жоғары офицерлер құрамы үшін – 24 мм және басқа құрамдардың әскери қызметшілері үшін – 22 мм, кішілері – 14 мм. Түйме мен ондағы барлық нышандар алтын түстес.
Түймелерде (207-сурет):
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында және жоғары офицерлер құрамында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген;
2) аға және кіші офицерлер құрамында, келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздарда, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында, Кадет корпусының және «Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілерінде (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан, Төтенше жағдайлар министрлігінің азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінен басқа) бесбұрышты жұлдыз, жұлдыздың ортасында күн және оның үстінде алтын түстес қалықтап ұшқан қыран бейнеленген;

2) якоря (для Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности);
3) пятиконечной звезды, в центре звезды - всадник, скачущий на коне (для Республиканской гвардии);
4) "розы ветров" и парящего под этим орла (для органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям).
140. Пряжка для поясного ремня сержантов (старшин), солдат (матросов), проходящих воинскую службу по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" изготавливается из сплава цветных металлов. Размеры пряжки: высота - 53 мм и ширина - 70 мм. Пряжка и все символы на ней золотистого цвета (рисунок 206).
В середине пряжки тиснением выполнены следующие изображения:
1) у военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан) - пятиконечная звезда диаметром 44 мм, в центре звезды - солнце и парящий под ним орел;
2) у военнослужащих Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности - якорь размером 40 мм на 44 мм, в центре якоря - пятиконечная звезда диаметром 28 мм, в центре звезды солнце и парящий под ним орел;
3) у военнослужащих Республиканской гвардии - пятиконечная звезда диаметром 44 мм, в центре звезды всадник, скачущий на коне;
4) у военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям - "роза ветров" и парящий под этим изображением орел размером 44 мм на 30 мм.
141. Пуговицы на форменное обмундирование военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований изготавливаются диаметрами: большие - для Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан и высшего офицерского состава - 24 мм и для военнослужащих других составов - 22 мм, малые - 14 мм. Пуговица и все символы на ней золотистого цвета. На пуговицах у (рисунок 207):
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан и высшего офицерского состава изображен Государственный герб Республики Казахстан;
2) старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат по контракту, курсантов средних и высших военно-учебных заведений, воспитанников Кадетского корпуса и Республиканской школы "Жас улан" (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям) изображена пятиконечная звезда, в центре звезды солнце и под ним парящий орел;

3) Әскери-теңіз күштерінің, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілерінде зәкір бейнеленген;
4) Республикалық ұланның әскери қызметшілерінде бесбұрышты жұлдыз, жұлдыздың ортасында шауып келе жатқан салт атты бейнеленген;
5) Төтенше жағдайлар министрлігі азаматтық қорғаныс басқару органдары мен бөлімдерінің әскери қызметшілерінде «жел бағыты» бейнеленген.
142. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының салтанатты мундирінде, жоғары офицерлер құрамында салтанатты мундирлерде (тужуркаларда) (жағада және жеңдерінде), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшысының күнделікті кителінде және жоғары офицерлер құрамында күнделікті кительдерде (тужуркаларда) (жағада) алтындатылған зер жіппен тігілген тігіс болады (208-сурет).
Әскери-теңіз күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдерінің жоғары офицерлер құрамында тужуркалардың жағасында алтын түстес зәкір түріндегі эмблемасы бар тігіс болады.
143. Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі теңіз бөлімдері әскери қызметшілерінде (адмиралдардан басқа) қара түсті тужуркалардың жағасына алтын түстес эмблема бекітіледі (209-сурет):
1) офицерлер құрамында – зәкірі бар өрнек. Зәкір көлемі 30 мм – 20 мм;
2) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін старшиналар мен матростарда – көлемі 34 мм – 24 мм зәкір.
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (Әскери-теңіз күштерінен, теңіз жаяу әскерлері бөлімдерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдерінен, Республикалық ұланнан басқа) әскери қызметшілерінде (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысынан, жоғары офицерлер құрамынан басқа) мундирлер мен кительдердің жағаларына алтын түстес «KZ» деген әріптер бекітіледі. Республикалық ұланда мундирлер мен кительдердің жағаларына алтын түстес «РҰ» деген әріптер бекітіледі (209-сурет).
12. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің далалық
киім-кешегіне әскери атақтары бойынша жапсырмалар үлгілерінің
сипаттамасы мен суреттері
144. Әскери атағы көрсетілген кеуде белгілері – бүркеніш түсті матадан жасалған тікбұрышты. Жапсырмалар ені – 3,5 см, ұзындығы – 13 см (210-сурет).
Әскери атақтары бойынша кеуде жапсырмаларына мыналар орналастырылады:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында – қара түсті зер жіппен жапсыра тігілген «Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы бас қолбасшысы» деген жазу;

3) военнослужащих Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности изображен якорь;
4) военнослужащих Республиканской гвардии изображена пятиконечная звезда, в центре звезды всадник, скачущий на коне;
5) военнослужащих органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям изображена "роза ветров".
142. На парадном мундире Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан, на парадных мундирах (тужурках) у высшего офицерского состава (на воротнике и рукавах), на повседневном кителе Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан и на повседневных кителях (тужурках) у высшего офицерского состава (на воротнике) выполняется шитье позолоченной мишурой (рисунок 208).
На воротниках тужурок у высшего офицерского состава Военно-морских сил, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности выполнено шитье с эмблемой в виде якоря золотистого цвета.
143. На воротниках тужурок черного цвета у военнослужащих (кроме адмиралов) Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности прикреплены эмблемы золотистого цвета (рисунок 209):
1) у офицерского состава - орнамент с якорем. Размер якоря 30 мм на 20 мм;
2) у старшин и матросов, проходящих воинскую службу по контракту - якорь размером 34 мм на 24 мм.
На воротниках мундиров и кителей у военнослужащих (кроме Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан, высшего офицерского состава) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (кроме Военно-морских сил, частей морской пехоты, морских частей Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии) крепятся буквы "КZ" золотистого цвета.
В Республиканской гвардии на воротниках мундиров и кителей крепятся буквы "РҰ" золотистого цвета (рисунок 209).
Глава 12. Описание и рисунки образцов нашивок по воинскому
званию к полевому обмундированию военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
144. Нагрудные нашивки с указанием воинского звания - прямоугольные из тканого полотна камуфляжной расцветки. Ширина нашивки - 3,5 см, длина - 13 см. (рисунок 210):
На нагрудных нашивках по воинскому званию размещаются у:
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженных Сил Республики Казахстан - вышитая шелком черного цвета надпись "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы бас қолбасшысы";

2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінде – қара түсті зер жіппен жапсыра тігілген «Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі» деген жазу;
3) жоғары офицерлер құрамында – қара түсті жапсырманың оң жағында қалықтаған қыран, жапсырманың төменгі жиегінен қыранның жиегіне дейінгі арақашықтық – 10 мм. Ортасына әскери атағына сәйкес симметриялық түрде қара түсті жұлдызшалар бір сызық бойына орналастырылады, жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыздың жиегіне дейінгі арақашықтық 10 мм. Жұлдыздардың диаметрі – 17 мм;
4) аға офицерлер құрамында – жапсырманың оң жағына ені 5 мм қара түсті көлденең жолақтар, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жақ жиегіне дейінгі арақашықтық – 15 мм, жолақтар арасы – 3 мм. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар бір сызық бойына орналастырылады, жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыздың жиегіне дейінгі арақашықтық – 10 мм. Жұлдыздардың диаметрі – 17 мм;
5) кіші офицерлер құрамында – жапсырманың оң жағына ені 5 мм қара түсті бір жолақ, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жақ жиегіне дейінгі арақашықтық – 15 мм. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар бір сызық бойына орналастырылады, жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыздың жиегіне дейінгі арақашықтық – 13 мм. Жұлдыздардың диаметрі – 10 мм;
6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарда (старшиналарда), сарбаздарда, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында әскери атағына сәйкес әскери атағының белгілері мен әріптер көлденең орналастырылады.
Бұрыштарын солға қаратып, осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі әскери атағының белгілері. Жалпақ бұрыштаманың ені – 15 мм, жіңішке бұрыштаманың ені – 7 мм, бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 2 мм, жапсырманың төменгі жиегінен әскери атағы бойынша бұрыштамалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 5 мм.
Әріптердің биіктігі – 20 мм, жапсырманың төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 7 мм.
145. Далалық киім-кешектің сол жақ жеңіне жапсыра тігілетін әскери атағы бойынша жеңдегі жапсырмалар геометриялық нысанда болады. Биіктігі бойынша жапсырманың көлемі – 7,2 см, ені бойынша – 8,5 см, бүркеніш түсті. Әскери атағы бойынша жеңдегі жапсырмалар:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында – жапсырма ортасында қара түсті зер жіппен жапсыра тігілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы, төменгі бөлігінде симметриялық кестеленген қалықтап ұшқан қыран;

2) Министра обороны Республики Казахстан - вышитая шелком черного цвета надпись "Қазақстан Республикасының қорганыс министрлігі";
3) высшего офицерского состава - с правого края нашивки черного цвета парящий орел расстояние от нижнего края нашивки до края орла 10 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки вдоль одной линии черного цвета расстояние от нижнего края нашивки до края звезды 10 мм. Диаметр звезд - 17 мм;
4) старшего офицерского состава - с правого края нашивки две поперечные полосы черного цвета шириной - 5 мм, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 мм, между полосами - 3 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки вдоль одной линии черного цвета, от нижнего края нашивки до краю звезды 10 мм. Диаметр звезд - 17 мм;
5) младшего офицерского состава - с правого края нашивки одна поперечная полоса черного цвета шириной 5 мм, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки вдоль одной линии черного цвета, от нижнего края нашивки до краю звезды 13 мм. Диаметр звезд - 10 мм;
6) сержантов (старшин), солдат, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений соответственно воинскому званию размещаются - поперечные обозначения воинского звания и буквы.
Обозначения воинского звания в форме угольника, расположенные вершиной на продольной осевой линии нашивки, углом влево. Ширина широкого угольника - 15 мм, ширина узкого угольника - 7 мм, расстояние между угольниками - 2 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края угольника по воинскому званию - 5 мм.
Высота букв - 20 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края букв - 7 мм.
145. Нарукавные нашивки, по воинскому званию нашиваемые на левом рукаве полевого обмундирования представляет собой геометрическую форму Размер нашивки по высоте - 7,2 см, по ширине - 8,5 см, защитного цвета. На нарукавных нашивках по воинскому званию размещаются у:
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженных Сил Республики Казахстан - в центре нашивки вышитый шелком черного цвета Государственный герб Республики Казахстан, в нижней части симметрично вышитый парящий орел;

2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінде – жапсырма ортасында қара түсті зер жіппен жапсыра тігілген жұлдыз, жұлдыздың ортасында күн мен оның астында қалықтап ұшқан қыран;
3) жоғары офицерлер құрамында – жапсырманың төменгі бөлігінде қалықтап ұшқан қыран, жапсырманың төменгі жиегінен қыранның жиегіне дейінгі арақашықтық – 8 мм. Ортасына әскери атағына сәйкес симметриялық түрде қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 17 мм;
4) аға офицерлер құрамында – жапсырманың төменгі бөлігіне ені 5 мм қара түсті көлденең жолақтар, жапсырманың төменгі жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 10 мм, жолақтар арасы – 3 мм. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 17 мм;
5) кіші офицерлер құрамында – жапсырманың бөлігіне ені 5 мм қара түсті бір жолақ, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жақ жиегіне дейінгі арақашықтық – 15 мм. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 10 мм;
6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарда (старшиналарда), сарбаздарда, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында әскери атағына сәйкес әскери атағының белгілері мен әріптер көлденең орналастырылады.
Бұрыштарын солға қаратып, жапсырмалардың осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар нысанындағы әскери атағының белгілері. Жалпақ бұрыштаманың ені – 10 мм, жіңішке бұрыштаманың ені – 5 мм, бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 2 мм, жапсырманың төменгі жиегінен әскери атағы бойынша бұрыштамалардың төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 9 мм.
Әріптердің биіктігі – 20 мм, жапсырманың төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі арақашықтық – 17 мм.
13. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің далалық
киім-кешегіне әскери атақтары бойынша ілмектер үлгілерінің
сипаттамасы мен суреттері
146. Әскери атағы көрсетілген ілмектер – бүркеніш түсті матадан жасалған төртбұрышты. Ілмектер ені – 4 см, ұзындығы – 7 см (211-сурет).
Әскери атағы бойынша ілмектерде мыналар орналастырылады:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысында – қара түсті зер жіппен кестеленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы, төменгі бөлігінде симметриялық түрде кестеленген қалықтап ұшқан қыран;
2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрінде – ілмек ортасында қара түсті зер жіппен кестеленген жұлдыз, жұлдыздың ортасында күн мен қалықтап ұшқан қыран;

2) Министра обороны Республики Казахстан - вышитое шелком черного цвета по центру нашивки звезда, посередине звезды солнце и под ним парящий орел;
3) высшего офицерского состава - в нижней части нашивки парящий орел, расстояние от края нашивки до края орла 8 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета Диаметр звезд - 17 мм;
4) старшего офицерского состава - в нижней части нашивки две поперечные полосы черного цвета шириной - 5 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края полосы - 10 мм, между полосами - 3 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета. Диаметр звезд- 17 мм;
5) младшего офицерского состава - в нижней части нашивки одна поперечная полоса черного цвета шириной - 5 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края полосы - 15 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета. Диаметр звезд - 10 мм;
6) сержантов (старшин), солдат, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений соответственно воинскому званию размещаются - обозначения воинского звания.
Обозначения воинского звания в форме угольника, расположенные вершиной на продольной осевой линии нашивки, углом вверх. Ширина широкого угольника - 10 мм, ширина узкого угольника - 5 мм, расстояние между обозначениями воинского звания - 2 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края угольника - 9 мм.
Высота букв - 20 мм, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края букв - 17 мм.
Глава 13. Описание и рисунки образцов петлиц по воинскому
званию к полевому обмундированию военнослужащих Вооруженных
Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
146. Петлицы с указанием воинского звания - четырехугольной формы из тканого полотна камуфляжной расцветки. Ширина петлицы - 4 см, длина - 7 см. (рисунок 211):
На петлицах по воинскому званию размещаются у:
1) Верховного Главнокомандующего Вооруженных Сил Республики Казахстан - вышитый шелком черного цвета Государственный герб Республики Казахстан, в нижней части симметрично вышитый парящий орел;
2) Министра обороны Республики Казахстан - вышитая шелком черного цвета по центру петлицы звезда, посередине звезды солнце и под ним парящий орел;

3) жоғары офицерлер құрамында – төменгі бөлігінде қара түсті қалықтап ұшқан қыран. Ортасында осьтік сызық бойына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 10 мм;
4) аға офицерлер құрамында – ілмектің төменгі бөлігінде ені 4 мм қара түсті екі көлденең жолақ, жолақтар арасындағы арақашықтық – 2 мм. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 10 мм;
5) кіші офицерлер құрамында – ілмектің төменгі бөлігінде ені 4 мм қара түсті бір көлденең жолақ. Ортасына симметриялық түрде әскери атағына сәйкес қара түсті жұлдызшалар орналастырылады. Жұлдыздардың диаметрі – 10 мм;
6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттарда (старшиналарда), сарбаздарда, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттарында – әскери атағына сәйкес әскери атағының көлденең белгісі мен әріптер орналастырылады.
Бұрыштары жоғары қаратып ілмектің осьтік сызығы бойына тік орналастырылған бұрыштамалар түріндегі әскери атағының белгілері. Жалпақ бұрыштаманың ені – 6 мм, жіңішке бұрыштаманың ені – 4 мм, бұрыштамалар арасындағы арақашықтық – 2 мм. Әріптердің биіктігі – 20 мм.
Қазақстан Республикасы Президентінің
2011 жылғы «__» _____ № __ Жарлығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери
қызметшілерінің әскери киім нысаны
және айырым белгілері үлгілерінің
сипаттамасы мен суреттеріне
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы
айнала жиектер мен жиектердің, пилоткаларындағы жиектердің,
тельняшкаларындағы жолақтардың, шалбарларындағы жиектер мен
лампастардың, мундирлері мен кительдеріндегі жиектердің түсі, береттерінің
ТҮСІ
Әскери қызметшілердің санаты
Фуражка
Пилоткалардағы жиектің түсі
Береттердің (пилоткалардың, әйелдер шляпаларының, кепилердің) түсі
Мундирлердегі (кительдердегі) және шалбарлардағы жиектер мен лампастардың түсі
Тельняшкалардағы жолақтардың түсі
айнала жиектің түсі
жиектің түсі
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысы
Жоғарғы Бас қолбасшы
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Кепи
қара жусан түстес
Қызыл
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, Әскери прокуратурасы органдары, Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
қара жусан түстес
Қызыл
-
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Берет
Қара жусан түстес
Кепи
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қара жусан түстес
Пилотка
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Берет
Қара жусан түстес
-
-
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
-
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Қара көк
Көгілдір
-
Қара көк
Көгілдір
Күнделікті фуражка
Қара көк
Көгілдір
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар
Салтанатты фуражка
-
Берет
Қара көк
Кепи
Қара көк
Көгілдір
-
Қара көк
Көгілдір
Күнделікті фуражка
Қара көк
Көгілдір
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қара көк
Пилотка
Қара көк
Көгілдір
-
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Берет
Қара көк
-
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз күштері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
Жоғары офицерлер құрамы
Қара
-
Ақ
Кепи
Көк
-
Қара көк
Келісімшарт бойынша офицерлер, старшиналар мен матростар
Қара
-
Ақ
Пилотка
Кепи
Көк
-
Қара көк
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер шляпасы
Ақ
Пилотка
Қара
-
Қара көк
Әскерге шақыру бойынша старшиналар мен матростар, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Күнқағарсыз
Қара
Күнқағарсыз
Ақ
-
Қара көк
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің теңіз жаяу әскерлерінің бөлімдері
Жоғары офицерлер құрамы
Қара
-
-
Кепи
Қара
-
Қара
Келісімшарт бойынша офицерлер, старшиналар мен матростар
Қара
-
-
Кепи
Қара
Берет
Қара
-
Қара
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер шляпасы
Ақ
Берет
қара
Пилотка
Қара түсті
-
Қара
Әскерге шақыру бойынша старшиналар мен матростар
-
-
-
-
-
Қара
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Аэроұтқыр әскерлері, арнайы мақсаттағы бөлімдері
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
Берет
Көгілдір
Көгілдір
Көгілдір
Көк
Көгілдір
Кепи
Қара жусан түстес
Күнделікті фуражка
Қара көк
Көгілдір
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар
Қара көк
Көгілдір
-
Берет
Көгілдір
Кепи
Қара жусан түстес
Көгілдір
Көгілдір
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Көгілдір
Пилотка
Қара жусан түстес
Көгілдір
Көгілдір
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Берет
Көгілдір
-
Көгілдір
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
Берет
Көгілдір
-
Көгілдір
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Қара
Қызыл
-
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар
Қара
Қызыл
-
Кепи
Қара
Қызыл
-
Әскери қызметші әйелдер
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қара
Қызыл
-
Кадет корпусы, «Жас ұлан» республикалық мектебі
Кадет корпусының тәрбиеленушілері
-
-
-
Берет
Қара жусан түстес
-
-
«Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілері
-
-
-
Берет
Көк барқын түсті
-
-
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті *
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
Қара жусан түстес
Теңбіл
-
Кепи
Қара жусан түстес
Берет
Қара жусан түстес
Теңбіл
-
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қара жусан түстес
Теңбіл
-
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
Берет
Қара жусан түстес
-
-
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
-
-
-
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Қара жусан түстес
Қызыл
Қызғылт сары
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Кепи
Қара жусан түстес
Берет
Қызғылт сары
Қызыл
Қызғылт сары
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қызғылт сары
Қызыл
Қызғылт сары
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Берет
Қызғылт сары
-
Қызғылт сары
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
Берет
Қызғылт сары
-
Қызғылт сары
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Президентінің Күзет қызметі, «Сырбар» сыртқы барлау қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Қара жусан түстес
Қызыл
-
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
Қара жусан түстес
Ашық көк
Ашық көк
Берет
Қара жусан түстес
Кепи
Қара жусан түстес
Ашық көк
-
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Қара жусан түстес
Ашық көк
-
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
Ашық көк
-
Қара жусан түстес
-
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Кепи
Ашық жасыл
Қызыл
Ашық жасыл
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
Қара көк
Қызыл
-
Берет
Ашық жасыл Кепи
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Ашық жасыл
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
-
-
Берет
Ашық жасыл
-
Ашық жасыл
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
Берет
Ашық жасыл
-
Ашық жасыл
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы
Жоғары офицерлер құрамы
Салтанатты фуражка
-
Берет
Ашық көгілдір
Кепи
Қара жусан түстес
Қызыл
Ашық көгілдір
Көк барқын
Қызыл
Күнделікті фуражка
Қара жусан түстес
Қызыл
Салтанатты рәсімдерді орындау кезінде ерекше салтанатты киім нысаны
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
-
-
Ашық көгілдір
-
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
-
Кепи
Қара жусан түстес
Берет
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
Әйелдер
шляпасы
Ашық көгілдір түсті
Берет
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
Ашық көгілдір
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
-
-
-
Берет
Ашық көгілдір
-
Ашық көгілдір
Қазақстан Республикасы Президентінің
2011 жылғы «__» _____ № __ Жарлығымен
бекітілген Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери
қызметшілерінің әскери киім нысаны
және айырым белгілері үлгілерінің
сипаттамасы мен суреттеріне
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері
мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің погондарындағы
жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен жапсырмалардың
ТҮСІ
Әскери қызметшілердің санаты
Погондар (шағын погондар)
негіздердің түсі
көмкерменің түсі
жапсырмалардың түсі
1
2
3
4

3) высшего офицерского состава - в нижней части симметрично вышитый парящий орел черного цвета. В центре на продольной осевой линии симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета. Диаметр звезд - 10 мм;
4) старшего офицерского состава - в нижней части петлицы две поперечные полосы черного цвета шириной - 4 мм, расстояние между полосами - 2 мм. В центре на продольной осевой линии симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета. Диаметр звезд - 10 мм;
5) младшего офицерского состава - в нижней части петлицы одна поперечная полоса черного цвета шириной 4 мм. В центре симметрично соответственно воинскому званию размещаются звездочки черного цвета. Диаметр звезд - 10 мм;
6) сержантов (старшин), солдат, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов средних и высших военно-учебных заведений соответственно воинскому званию размещаются - поперечные обозначения воинского звания и буквы.
Обозначения воинского звания в форме угольника, расположенные вершиной на продольной осевой линии петлицы, углом вверх. Ширина широкого угольника - 6 мм, ширина узкого угольника - 4 мм, расстояние между угольниками - 2 мм. Высота букв - 20 мм.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию и рисункам образцов военной
формы одежды и знаков различия военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 августа 2011 года № 925
РАСЦВЕТКА
околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на
тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и
кителях, цвет беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований Республики Казахстан
Категория
военнослужащих
Фуражка
Цвет
канта
на
пилот-
ках
Цвет беретов
(пилоток, шляпок
женских, кепи)
Цвет кантов
и лампасов
на мундирах
(кителях) и
брюках
Цвет
полосок на
тельняшках
цвет
околыша
цвет
канта
1
2
3
4
5
6
7
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Республики Казахстан
Верховный
Главнокомандующий
Темной
полыни
Красный
-
Кепи
темной полыни
Красный
-
Сухопутные войска Вооруженных Сил, органы Военной прокуратуры,
военно-следственные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
темной полыни
Красный
-
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту
Темной
полыни
Красный
-
Берет
темной-полыни
Кепи
темной полыни
Красный
-
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
темной полыни
Пилотка темной полыни
Красный
-
Курсанты средних
и высших
военно-учебных
заведений
-
-
-
Берет
темной полыни
-
-
Сержанты и
солдаты по
призыву
-
-
-
-
-
-
Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший
офицерский состав
Парадная фуражка
-
Кепи
темно-синий
Голубой
-
Темно-
синий
Голубой
Повседневная
фуражка
Темно-
синий
Голубой
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту
Парадная фуражка
-
Берет
темно-синий
Кепи
темно-синий
Голубой
-
Темно-
синий
Голубой
Повседневная
фуражка
Темно-
синий
Голубой
Военнослужащие-
женщины
-
-
Голу-
бой
Шляпка женская
Бирюзового цвета
Берет
темно-синий
Пилотка
темно-синий
Голубой
-
Курсанты средних
и высших военно-
учебных заведений
-
-
-
Берет
темно-синий
-
-
Военно-морские силы Вооруженных Сил, морские части Пограничной службы
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Черный
-
Белый
Кепи
синий
-
Темно-
синий
Офицеры, старшины и матросы по контракту
Черный
-
Белый
Пилотка
Кепи
синий
-
Темно-
синий
Военнослужащие-
женщины
-
-
Белый
Шляпка женская
белая
Пилотка
черная
-
Темно-
синий
Старшины и
матросы по
призыву, курсанты
средних и высших
военно-учебных
заведении
-
-
-
Бескозырка
черная
Бескозырка
белая
-
Темно-
синий
Части морской пехоты Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Черный
-
-
Кепи
черный
-
Черный
Офицеры, старшины
и матросы по
контракту
Черный
-
-
Кепи
черный
Берет
черный
-
Черный
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
белая
Берет
черный
Пилотка
черного цвета
-
Черный
Старшины и
матросы по
призыву
-
-
-
-
-
Черный
Аэромобильные войска, части специального назначения
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Берет
Голубой
Кепи
темной полыни
Голубой
Голубой
Синий
Голубой
Повседневная
фуражка
Темно-
синий
Голубой
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту
Темно-
синий
Голубой
-
Берет
голубой
Кепи
темной полыни
Голубой
Голубой
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
голубой
Пилотка
темной полыни
Голубой
Голубой
Курсанты средних
и высших
военно-учебных
заведений
-
-
-
Берет
голубой
-
Голубой
Сержанты и
солдаты по
призыву
-
-
-
Берет
голубой
-
Голубой
Военная полиция Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
черный
Красный
-
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Черный
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту,
офицеры по
призыву
Черный
Красный
-
Кепи
черный
Красный
-
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
черный
Красный
-
Кадетский корпус, республиканская школа «Жас улан»
Воспитанники
Кадетского
корпуса
-
-
-
Берет
темной полыни
-
-
Воспитанники
республиканской
школы «Жас улан»
-
-
-
Берет
цвета морской
волны
-
-
Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан*
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
темной полыни
Красный
-
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту,
офицеры по
призыву
Темно-
защитный
темной
полыни
Краповый
-
Кепи
темной полыни
Берет
темной полыни
Краповый
-
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
темной полыни
Краповый
-
Курсанты средних
и высших
военно-учебных
заведений
-
-
-
Берет
темной полыни
Сержанты и солдаты по призыву
-
-
-
-
-
-
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
темной полыни
Красный
Оранжевый
Морской волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту,
офицеры по
призыву
Темной полыни
Красный
Кепи
темной полыни
Берет
оранжевый
Красный
Оранжевый
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
оранжевый
Красный
Оранжевый
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
-
-
-
Берет
оранжевый
-
Оранжевый
Сержанты и солдаты по призыву,
-
-
-
Берет
оранжевый
-
Оранжевый
Комитет национальной безопасности, Служба охраны Президента, Служба внешней
разведки «Сырбар» Казахстан Республики
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
темной полыни
Красный
-
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту, офицеры
по призыву
Темной полыни
Василь-
ковый
Василь-
ковый
Берет
темной полыни
Кепи
темной полыни
Васильковый
-
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
темной полыни
Васильковый
-
Курсанты средних и
высших
военно-учебных
заведений
-
Василь-
ковый
-
Берет
темной полыни
-
-
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
-
Кепи
Светло-зеленый
Красный
Светло-
зеленый
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Офицеры, сержанты
и солдаты по
контракту, офицеры
по призыву
Темно-
синий
Красный
-
Берет
Светло-зеленый
Кепи
Светло-зеленый
Светло-
зеленый
Светло-
зеленый
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
Бирюзового цвета
Берет
Светло-зеленый
Светло-
зеленый
Светло-
зеленый
Курсанты средних и
высших
военно-учебных
заведений
-
-
-
Берет
Светло-зеленый
-
Светло-
зеленый
Сержанты и солдаты
по призыву
-
-
-
Берет
Светло-зеленый
-
Светло-
зеленый
Республиканская гвардия Республики Казахстан
Высший офицерский
состав
Парадная фуражка
Берет
бирюзовый
Кепи
темной полыни
Красный
Бирюзовый
Морской
волны
Красный
Повседневная
фуражка
Темной
полыни
Красный
Особо парадная форма одежды при выполнении церемониальных ритуалов
Бирюзовый
Бирюзовый
-
-
Бирюзовый
-
Офицеры, сержанты и солдаты по контракту, офицеры по призыву
Бирюзовый
Бирюзовый
-
Кепи
темной полыни
Берет
бирюзовый
Бирюзовый
Бирюзовый
Военнослужащие-
женщины
-
-
-
Шляпка женская
бирюзового цвета
Берет
бирюзовый
Бирюзовый
Бирюзовый
Сержанты и солдаты
по призыву
-
-
-
Берет
бирюзовый
-
Бирюзовый
* Военнослужащим специального назначения Комитета Внутренних войск Министерства внутренних дел, прошедшим квалификационные испытания, выдаются берет и тельняшка крапового цвета и предоставляется право их ношения
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию и рисункам образцов военной
формы одежды и знаков различия военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан,
утвержденным Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 августа 2011 года № 925
РАСЦВЕТКА
полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих
Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
Категория военнослужащих
Погоны (погончики)
цвет поля
цвет окантовки
цвет нашивок
1
2
3
4

1. Мундирлер (тужуркалар) мен пальтолардағы (шинельдердегі) салтанатты (жапсырыла тігілетін) погондар
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Жоғарғы Бас қолбасшысы
Жоғарғы Бас қолбасшы
Қара жусан түстес
Алтын түстес
-
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Құрлық әскерлері, Әскери прокуратурасы органдары, Ішкі істер министрлігінің әскери-тергеу органдары
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
-
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Қызыл
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Қызыл
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Көгілдір
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Көгілдір
-
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Көгілдір
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз күштері, теңіз жаяу әскерлері бөлімдері, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің теңіз бөлімдері
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қара
-
Корабльдік әскери атақтары бар келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Қара
-
Әскерлер әскери атақтары бар келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Қызыл
-
Келісімшарт бойынша старшиналар мен матростар
Алтын түстес
Қара
Алтын түстес
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша старшиналар мен матростар, орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
ақ түсті сыртынан киетін нысанды жейдеде
Ақ
Қара
Алтын түстес
көк түсті фланельден тігілген нысанды жейдеде
Қара
Ақ
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Аэроұтқыр әскерлері, арнайы мақсаттағы бөлімдері
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Көгілдір
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Көгілдір
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Көгілдір
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Көгілдір
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Кадет корпусы, «Жас ұлан» республикалық мектебі
Кадет корпусының тәрбиеленушілері
Қара жусан түстес
Қызыл
-
«Жас ұлан» республикалық мектебінің тәрбиеленушілері
көк барқын түсті мундирде
Алтын түстес
Қызыл
-
сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
-
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Қызыл
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Қызыл
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Қызыл
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Теңбіл
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Теңбіл
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Теңбіл
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Теңбіл
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Президентінің Күзет қызметі, «Сырбар» сыртқы барлау қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Ашық көк
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Ашық көк
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Ашық көк
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Ашық көк
Алтын түстес
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Ашық жасыл
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Ашық жасыл
Алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
Қара жусан түстес
Ашық жасыл
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Ашық жасыл
Алтын түстес
Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы
Жоғары офицерлер құрамы
Алтын түстес
Қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
Сұрғылт
Қызыл
салтанатты рәсімдерді орындау кезіндегі ерекше салтанатты погондарда
ақ түсті мундирде
Ақ
Алтын түстес
-
қара түсті мундирде
Қара
Алтын түстес
-
сұрғылт түсті шинельде
Сұрғылт
Алтын түстес
-
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
Алтын түстес
Ашық көгілдір
-
Салтанатты рәсімдерді орындау кезіндегі ерекше салтанатты погондар
сұрғылт түсті шинельде және көк барқын түсті мундирлерде
Ашық көгілдір
Алтын түстес
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
Алтын түстес
Ашық көгілдір
Алтын түстес
Салтанатты рәсімдерді орындау кезіндегі ерекше салтанатты погондар
сұрғылт түсті шинельде және көк барқын түсті мундирде
Ашық көгілдір
Алтын түстес
Алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
Қара жусан түстес
Ашық көгілдір
Алтын түстес
Салтанатты рәсімдерді орындау кезіндегі ерекше салтанатты погондар
сұрғылт түсті шинельде және көк барқын түсті мундирде
Ашық көгілдір
Алтын түстес
Алтын түстес

1. Погоны парадные (нашивные) на мундирах (тужурках) и пальто (шинелях)
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Республики Казахстан
Верховный Главнокомандующий
Темной полыни
Золотистый
-
Сухопутные войска Вооруженных Сил, органы Военной прокуратуры,
военно-следственные органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
Золотистый
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темной полыни
Красный
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Красный
Золотистый
Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Голубой
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Голубой
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Голубой
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Голубой
Золотистый
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
Темной полыни
Голубой
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Голубой
Золотистый
Военно-морские силы, части морской пехоты Вооруженных Сил, морские части
Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Черный
-
Офицеры по контракту и по призыву, имеющие корабельные воинские звания
Золотистый
Черный
-
Офицеры по контракту и по призыву, имеющие войсковые воинские звания
Золотистый
Красный
-
Старшины и матросы по контракту
Золотистый
Черный
Золотистый
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
Золотистый
Старшины и матросы по призыву,
курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
на форменной верхней рубахе
белого цвета
Белый
Черный
Золотистый
на форменной фланелевой блузе
синего цвета
Черный
Белый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Красный
Золотистый
Аэромобильные войска, части специального назначения
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Голубой
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Голубой
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Голубой
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Голубой
Золотистый
Курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
Темной полыни
Голубой
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Голубой
Золотистый
Военная полиция Вооруженных Сил Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
Золотистый
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
Золотистый
Кадетский корпус, республиканская школа «Жас улан»
Воспитанники Кадетского корпуса
Темной полыни
Красный
-
Воспитанники республиканской
школы «Жас улан»
на мундире цвета морской волны
Золотистый
Красный
-
на пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Красный
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Красный
Золотистый
Курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
Темной полыни
Красный
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Красный
Золотистый
Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Краповый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Краповый
Золотистый
Курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
Темной полыни
Краповый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Краповый
Золотистый
Комитет национальной безопасности, Служба охраны Президента, Служба внешней
разведки «Сырбар» Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Васильковый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Васильковый
Золотистый
Курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
Темной полыни
Васильковый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Васильковый
Золотистый
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Светло-зеленый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Светло-зеленый
Золотистый
Курсанты средних и высших
военно-учебных заведений
Темной полыни
Светло-зеленый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Золотистый
Светло-зеленый
Золотистый
Республиканская гвардия Республики Казахстан
Высший офицерский состав
Золотистый
Красный
-
на мундире светло-серого цвета и
пальто стального цвета
Стальной
Красный
-
Особо парадные погоны при выполнении
церемониальных ритуалов
на мундире белого цвета
-
Белый
Золотистый
-
на мундире черного цвета
Черный
Золотистый
-
на шинели стального цвета
Стальной
Золотистый
-
Офицеры по контракту и по призыву
Золотистый
Бирюзовый
-
Особо парадные погоны при выполнении
церемониальных ритуалов
на шинели стального цвета и мундирах
цвета морской волны и белого цвета
Бирюзовый
Золотистый
-
Сержанты и солдаты по контракту
Золотистый
Бирюзовый
Золотистый
Особо парадные погоны при выполнении
церемониальных ритуалов
на шинели стального цвета и мундире
цвета морской волны
Бирюзовый
Золотистый
Золотистый
Сержанты и солдаты по призыву
Темной полыни
Бирюзовый
Золотистый
Особо парадные погоны при выполнении
церемониальных ритуалов
на шинели стального цвета и мундире
цвета морской волны
Бирюзовый Золотистый
Золотистый