Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, нұсқама беру және олардың бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1225 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 31 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 27.01.2016 № 31 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнiң 15-бабының 25) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, нұсқама беру және олардың бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімі бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                               К. Мәсiмов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 1225 қаулысымен
бекiтiлген
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, нұсқама беру және олардың бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнiң 15-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, нұсқама беру және олардың бiлiмдерiн тексерудiң тәртiбi мен мерзiмiн айқындайды.
2. Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқытуды, нұсқама берудi және олардың бiлiмдерiн тексерудi жұмыс берушi өз қаражаты есебiнен жүргiзедi.
3. Жұмысқа қабылданған адамдар міндетті түрде еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша жұмыс берушi ұйымдастырған алдын-ала оқытудан өтедi, кейiннен мiндеттi түрде оның бiлiмiн тексеру жүргiзiледi. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша алдын-ала оқытудан, нұсқама беруден және олардың бiлiмдерiн тексеруден өтпеген қызметкерлер жұмысқа жiберiлмейдi.
4. Өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерi, басшы қызметкерлерi мен еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың тiзiмiн, оқыту жүргiзiлiп жатқан жұмыстар мен кәсіптер тiзбесiн, сондай-ақ оқытудың тәртiбi мен нысанын жұмыс берушi кәсіптің сипатына, жұмыс түрiне, өндiрiстiң ерекшелiгi мен еңбек қауiпсiздiгi жағдайына қарай, қызметкерлердiң өкiлдерiмен (олар болған кезде) келiсе отырып белгiлейдi.

Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1225. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 31
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.01.2016 № 31 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 15 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 1225
Правила и сроки
проведения обучения, инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 15 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и определяют порядок и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда.
2. Обучение, инструктирование, проверка знаний работников по вопросам безопасности и охраны труда проводятся работодателем за счет собственных средств.
3. Лица, принятые на работу, в обязательном порядке проходят организуемое работодателем предварительное обучение с последующим обязательным проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда. Работники, не прошедшие предварительное обучение, инструктирование и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, к работе не допускаются.
4. Список работников, руководящих работников и лиц организаций, осуществляющих производственную деятельность, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, перечень работ и профессий, по которым проводится обучение, а также порядок, форму обучения устанавливает работодатель, исходя из характера профессии, вида работ, специфики производства и условий безопасности труда по согласованию с представителями работников (при их наличии).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2. Ұйымдарда қызметкерлердi кәсіптер бойынша оқыту және бiлiмiн тексерудiң тәртiбi
5. Қызметкерлердi жұмысшы кәсіптер бойынша оқыту және бiлiмдерiн тексеру жылына кемінде 1 рет жүзеге асырылады. Қызметкерлердi жұмысшы кәсіптер бойынша оқыту еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерiн тексерумен (емтиханмен) аяқталады. Бiлiмді тексеру нәтижесi осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес хаттамамен ресiмделедi.
6. Өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда кәсіптер бойынша оқытуды (сабақтар, дәрiс, семинарлар) жұмыс берушi тиiстi саладағы жоғары бiлiктi мамандарды, тәжiрибелi инженер-техникалық қызметкерлердi және ұйымның өзiнiң еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметiн тарта отырып жүргiзедi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
7. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша оқу бағдарламалары осы ұйымның ерекшелiгiн ескере отырып, теориялық және өндiрiстiк оқытуды көздеуі және оны жұмыс берушi бекiтуге тиiс.
8. Еңбектiң қауiпсiз әдiстерi мен тәсiлдерiне өндiрiстiк оқыту ұйымның еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауға жауапты адамдарының басшылығымен оқу сыныптарында, шеберханаларда, учаскелерде жүргiзiледi.
9. Еңбек қауiпсiздiгiнiң заңнамада белгiленген арнайы талаптары қойылатын жұмыстармен байланысты жекелеген өндiрiстерде қызметкерлер қосымша арнайы оқудан өтеді.
10. Жұмыстың, лауазымның, мамандықтың осы түрi бойынша жұмыста үш немесе одан да көп, ал қауiптiлiгi аса жоғары жұмыста - бір жылдан артық уақыт үзiлiсi бар қызметкерлер өздiк жұмыс басталғанға дейiн еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқудан өтеді.
11. Жұмыс берушiнiң бұйрығымен құрамы үш адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы құрылады.
12. Комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссия мүшелерiнен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына тиiстi комиссиядан бiлiмiн тексеруден өткен бөлiмшелердiң басшылары, ұйымның еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметiнiң мамандары, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар, кәсiпорынның еңбектi қорғау жөнiндегi қоғамдық инспекторы кiредi.
13. Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негiзде жүзеге асырылады.
14. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртiбiн жұмыс берушi айқындайды.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Порядок обучения и проверки знаний работников
по профессии в организациях
5. Обучение и проверка знаний работников по рабочим профессиям осуществляется не реже одного раза в год. Обучение работников по рабочим профессиям завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда. Результаты проверки знаний оформляются протоколом согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Обучение (занятия, лекции, семинары) по профессиям в организациях, осуществляющих производственную деятельность, проводится работодателем с привлечением высококвалифицированных специалистов соответствующих отраслей, опытных инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда самой организации.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Учебные программы по безопасности и охране труда должны предусматривать теоретическое и производственное обучение с учетом специфики данной организации и утверждаться работодателем.
8. Производственное обучение безопасным методам и приемам труда проводят в учебных классах, мастерских, участках, цехах под руководством ответственных лиц организации за безопасность и охрану труда.
9. В отдельных производствах, связанных с работами, к которым предъявляются установленные законодательством специальные требования безопасности труда работники проходят дополнительное специальное обучение.
10. Работники, имеющие перерыв в работе по данному виду работ, должности, профессии три и более лет, а при работе с повышенной опасностью - более одного года, проходят обучение по вопросам безопасности и охране труда до начала самостоятельной работы.
11. Экзаменационная комиссия создается приказом работодателя, численностью не менее трех человек.
12. Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководители подразделений, специалисты службы безопасности и охраны труда организации, а также лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда, общественный инспектор по охране труда предприятия, прошедшие проверку знаний в соответствующей комиссии.
13. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
14. Порядок работы экзаменационной комиссии определяется работодателем.

15. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмi тексерiлетiн қызметкерлер оны өткiзуден отыз күн бұрын ескертiлуге тиiс.
16. Бiлiмiн тексеруден ойдағыдай өткен қызметкерге осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес куәлiк немесе хаттамадан үзiндi көшiрме берiледi.
17. Қызметкер қанағаттарлықсыз деген баға алған жағдайда, бiлiмiн қайта тексеру бiр айдан кешiктiрiлмей белгiленуi керек. Бiлiмiн қайта тексеруге дейiн қызметкер өздiк жұмысқа жiберiлмейдi.
3. Ұйымдардың басшы қызметкерлерi мен еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша оқытудың және бiлiмiн тексерудiң тәртiбi
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
18. Өндірістік қызметтерді жүзеге асыратын ұйымдардың басшы қызметкерлері мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдары (бұдан әрі – басшы қызметкерлер) мезгіл-мезгіл, үш жылда бір реттен сирек болмайтындай етіп кадрларды кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдарда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімін тексеруден етуге міндетті.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
19. Басшы қызметкерлерге арналған еңбек қауiпсiздiгi және еңбекті қорғау бойынша оқу бағдарламалары экономика саласындағы ұйымның ерекшелiгiн ескере отырып, теориялық және өндiрiстiк оқытуды көздеуге және оны еңбек инспекциясы жөнiндегi жергілікті орган бекiтуге тиiс.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Басшы қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту (сабақтар, дәрiс, семинарлар) мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдары мамандарын, оқу орындарының оқытушыларын, тәжiрибелi заңгерлер мен инженерлiк-техникалық қызметкерлердi және iрi өнеркәсiп ұйымдарының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметiн тарта отырып жүргiзiледi.
21. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбекті қорғау мәселелерi бойынша басшы қызметкерлердiң бiлiмiн тексерудi оқу бағдарламасы аяқталғаннан кейiн бiлiктiлiктi арттыру курстарында (сабақ болған жерде) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның бұйрығымен құрылатын, құрамы үш адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы жүргiзедi.
Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негiзде жүзеге асырылады.

15. Работники, подлежащие проверке знаний по безопасности и охране труда, должны быть предупреждены не позднее, чем за тридцать дней до начала ее проведения.
16. Работнику, успешно прошедшему проверку знаний, выдают удостоверение или выписку из протокола согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. При получении работником неудовлетворительной оценки повторную проверку знаний назначают не позднее одного месяца. До повторной проверки работник к самостоятельной работе не допускается.
3. Порядок обучения и проверки знаний по безопасности и охране
труда руководящих работников и лиц организаций, ответственных
за обеспечение безопасности и охраны труда
Сноска. Заголовок раздела 3 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
18. Руководящие работники и лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда организаций, осуществляющих производственную деятельность (далее – руководящие работники), периодически, не реже одного раза в три года обязаны пройти обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда в организациях, осуществляющих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
19. Учебные программы по безопасности и охране труда для руководящих работников должны предусматривать теоретическое и производственное обучение с учетом специфики организации отраслей экономики, и утверждаться местным органом по инспекции труда.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
20. Обучение (занятия, лекции, семинары) по вопросам безопасности и охраны труда руководящих работников проводится с привлечением специалистов государственных органов надзора и контроля, преподавателей учебных заведений, опытных юристов и инженерно-технических работников и служб безопасности и охраны труда крупных промышленных организаций.
21. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда у руководящих работников проводится на курсах повышения квалификации (на месте занятий) по завершению учебной программы экзаменационной комиссией численностью не менее трех человек, создаваемой приказом местного органа по инспекции труда.
Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Комиссия төрағадан – мемлекеттiк еңбек инспекторынан және комиссия мүшелерiнен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына бiлiктiлiктi арттыру курсының басшысы, сондай-ақ мемлекеттiк қадағалау және бақылау органдарының мамандары (келiсiм бойынша) кiредi.
23. Басшы қызметкерлердiң бiлiмiн тексеру үшiн емтихан комиссиясы тестiлеу әдiсiн немесе емтихан билеттерiн пайдалана алады. Емтихан билеттерi немесе тест өндiрiстiк ерекшелiктердi, мамандарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және оқу бағдарламасын ескере отырып әзiрленедi.
24. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша басшы қызметкерлердiң бiлiмiн тексергеннен кейiн емтихан комиссиясы мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн тексеруден өттi;
2) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмi қайта тексерілуге тиіс.
25. Емтихан комиссиясының шешiмi ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
26. Басшы қызметкерлердiң бiлiмін тексеру нәтижелерi осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелерi қол қояды.
27. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн тексеруден өткен басшы қызметкерлерге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстанның барлық аумағында жарамды белгiленген үлгiдегi сертификат берiледi.
28. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн тексеруден өтпеген басшы қызметкерлер бiлiмiн қайта тексергенге дейiн өздерiнiң атқаратын лауазымдарында қалады. Бiлiмiн қайта тексеру алғашқы бiлiмiн тексеру өткен күнiнен бастап үш айдан кешiктiрмей өткiзiледi.
29. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн қайта тексеруден өтпеген басшы қызметкер Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен жұмыстан шеттетiледi.
30. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетiлген мерзiмнен тыс бiлiмiн қайта тексеруден басшы қызметкерлер мына жағдайларда:
1) еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiнде жаңа нормативтiк құқықтық актiлер қолданысқа енгiзiлгенде, оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген кезде;
2) жұмыс берушiнiң шешiмi бойынша пайдалануға жаңа жабдықтар мен жаңа технологиялық үдерiстер енгiзiлген кезде;
3) жұмыс берушiнiң шешiмi бойынша жауапты адам басқа жұмысқа ауыстырылған немесе ол еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша қосымша бiлiмдi талап ететiн басқа лауазымға тағайындалған кезде;

Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
22. Комиссия состоит из председателя - государственного инспектора труда и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководитель курса повышения квалификации, а также специалисты государственных органов надзора и контроля (по согласованию).
23. Для проверки знаний руководящих работников экзаменационная комиссия может использовать методы тестирования или экзаменационные билеты. Экзаменационные билеты или тесты разрабатываются с учетом особенностей производства, квалификационных требований к специалистам и программы обучения.
24. Экзаменационная комиссия после проверки знаний по безопасности и охраны труда у руководящих работников принимает одно из следующих решений:
1) прошел проверку знаний по безопасности и охраны труда;
2) подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда.
25. Решение экзаменационной комиссии принимается открытым голосованием.
26. Результаты проверки знаний руководящих работников оформляются протоколом согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
27. Руководящим работникам, прошедшим проверку знаний по безопасности и охраны труда выдается сертификат установленного образца, действительный на всей территории Казахстана согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
28. Руководящие работники, не прошедшие проверку знаний по безопасности и охране труда, остаются на занимаемой должности до повторной проверки знаний. Повторная проверка знаний проводится в срок не позднее трех месяцев со дня проведенной проверки знаний.
29. При повторном непрохождении проверки знаний по безопасности и охраны труда, руководящий работник отстраняется от работы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
30. Повторную проверку знаний по безопасности и охране труда вне указанного в пункте 18 настоящих Правил срока, руководящие работники проходят в следующих случаях:
1) при введении в действие новых нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, при внесении в них изменений и дополнений;
2) при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрении новых технологических процессов по решению работодателя;
3) при переводе ответственного лица на другое место работы или назначении его на другую должность, требующую дополнительных знаний по безопасности и охране труда по решению работодателя;

4) жазатайым оқиғаларды тексеру жөнiндегi комиссияның шешiмi бойынша соңы адам өлiмiмен немесе мүгедектiкпен аяқталған топтық жазатайым оқиғалар орын алған кезде, сондай-ақ авария, жарылыс, өрт немесе улану кезiнде;
5) жұмысында бiр жылдан астам уақыт үзiлiс болған кезде өтедi.
31. Емтихан комиссиясының шешiмiне байланысты дауларды еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган немесе сот қарайды.
32. Жұмысқа қабылданған басшы қызметкерлер еңбек шартына қол қойған күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмiн тексеруден өтеді.
33. Ұйымдарда басшы қызметкерлердiң оқудан және бiлiмiн тексеруден уақтылы өтуiн бақылауды жұмыс берушi осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
4. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша нұсқама беру тәртiбi
34. Нұсқама сипаты мен жүргiзiлу уақытына қарай былай бөлiнедi:
1) кiрiспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталама;
4) жоспардан тыс;
5) мақсатты.
35. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша кiрiспе нұсқама бiлiмi, осы кәсіп немесе лауазым бойынша жұмыс стажына байланыссыз жұмысқа жаңадан қабылданған барлық қызметкерлерге, уақытша қызметкерлерге, iссапарға келгендерге, өндiрiстiк оқуға немесе тәжiрибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргiзiледi.
36. Ұйымдағы (кәсiпорындағы) кiрiспе нұсқаманы еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қызмет немесе бұл мiндеттер ұйым бұйрығымен жүктелген тұлға жүргiзедi.
37. Кiрiспе нұсқаманы жұмыс берушi еңбек қауiпсiздiгi стандартының талаптарын, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қағиданы, нормалар мен нұсқаулықтарды ескере отырып бекiткен, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi қағиданы әзiрлеген бағдарлама бойынша жүргiзедi.
38. Өндiрiстiк қызмет басталғанға дейiн жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама:
1) ұйымға жаңадан қабылданған, бiр бөлiмшеден екiншiсiне ауысқан қызметкерлердiң бәрiне;
2) өздерi үшiн жаңа жұмыс орындап жатқан қызметкерлерге, iссапарға келгендерге, уақытша қызметкерлерге;
3) жұмыс iстеп жатқан ұйымның аумағында құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзiп жатқан құрылысшыларға;
4) өндiрiстiк оқуға немесе тәжiрибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргiзедi.
39. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама ұйымның өндiрiстiк құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары еңбек қауiпсiздiгi стандартының талаптарын, еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi тиiстi қағиданы, нормалар мен нұсқаулықтарды ескере отырып әзiрлеген және бекiткен бағдарламалар бойынша жүргiзiледi.

4) по решению комиссии по расследованию несчастных случаев при допущении несчастных случаев - групповых, со смертельным или тяжелым (инвалидным) исходом, а также при возникновении аварии, взрыва, пожара или отравления;
5) при перерыве в работе более одного года.
31. Споры, связанные с решением экзаменационных комиссий организаций, рассматриваются уполномоченным государственным органом по труду или в суде.
32. Принятые на работу руководящие работники проходят проверку знаний по безопасности и охране труда не позднее одного месяца со дня подписания трудового договора.
33. Контроль своевременного прохождения обучения и проверки знаний руководящих работников в организациях осуществляет работодатель, в соответствии с настоящими Правилами.
4. Порядок проведения инструктажа по безопасности
и охране труда
34. По характеру и времени проведения инструктажи подразделяют:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) целевой.
35. Вводный инструктаж по безопасности и охране труда проводят со всеми вновь принимаемыми на работу работниками независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности, с временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
36. Вводный инструктаж в организации (предприятии) проводится службой безопасности и охраны труда или лицом, на которое приказом по организации возложены эти обязанности.
37. Вводный инструктаж проводят по программе разработанной службой безопасности и охраны труда и утвержденной работодателем с учетом требований стандартов безопасности труда, правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда, а также всех особенностей производства.
38. Первичный инструктаж на рабочем месте до начала производственной деятельности проводят:
1) со всеми вновь принятыми в организацию работниками, переводимыми из одного подразделения в другое;
2) с работниками, выполняющими новую для них работу, командированными, временными работниками;
3) со строителями, выполняющими строительно-монтажные работы на территории действующей организации;
4) со студентами и учащимися, прибывшими на производственное обучение или практику.
39. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят по программам, разработанным и утвержденным руководителями производственных и структурных подразделений организации с учетом требований стандартов безопасности труда, соответствующих правил, норм и инструкций по безопасности и охране, производственных инструкций и другой технической документации.

40. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқама еңбектiң қауiпсiз тәсiлдерiн практика жүзiнде көрсете отырып, әрбiр жұмысшыға жүргiзiледi.
41. Қызметкерлер өздiк жұмысқа тағылымдамадан өткеннен кейiн, теориялық бiлiмi мен жұмыстың қауiпсiз дағдыларын меңгергендігі тексерiлгеннен кейiн жiберiледi.
42. Қайталама нұсқамадан қызметкерлер бiлiктiлiгi, бiлiмi, отаны, орындайтын жұмысының сипатына байланыссыз жартыжылдықта кемiнде бiр рет өтедi.
43. Қайталама нұсқаманы бiртектi жабдыққа қызмет көрсететiн жеке қызметкерлерге немесе қызметкерлер тобына және жалпы жұмыс орны шегiнде жүргiзiледi.
44. Жоспардан тыс нұсқама:
1) қолданысқа еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша жаңа немесе өңделген стандарттар, қағидалар, нұсқаулықтар, сондай-ақ оларға өзгерiстер енгiзiлген кезде;
2) технологиялық үдеріс өзгерген, жабдықтар, құрылғылар мен құралдар, бастапқы шикiзат пен материалдар және еңбек қауiпсiздiгiне әсер ететiн басқа да факторлар ауыстырылған немесе жаңартылған кезде;
3) қызметкерлер жарақаттануға, аварияға, жарылысқа немесе өртке, улануға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн еңбек қауiпсiздiгiн бұзған кезде;
4) бақылаушы қадағалау органының талабы бойынша жүргiзiледi.
45. Жоспардан тыс нұсқама жеке қызметкерге немесе кәсібі бiр қызметкерлер тобына жүргiзiледi. Нұсқаманың көлемi мен мазмұны оны жүргiзу қажеттiгiн тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбiр нақты жағдайда айқындалады.
46. Мақсатты нұсқама мамандық бойынша мiндеттермен тiкелей байланысты емес бiржолғы жұмыстарды (жүк арту, түсiру, аумақты жинау, ұйымнан, цехтан және учаскеден тыс бiржолғы жұмыстар) орындаған кезде жүргiзiледi, авария, табиғи және басқа апаттардың зардаптарын жою, наряд-рұқсатнама ресiмделетiн жұмыстарды жүргiзу кезінде өткізіледі.
47. Жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс және мақсатты нұсқамаларды жұмысты тiкелей басқарушы (ұста, цех бастығы) жүргiзедi.
48. Жұмыс орнындағы нұсқамалар ауызша сұрау немесе оқытудың техникалық құралдарының көмегiмен тексерумен, сондай-ақ жұмыстың қауiпсiз тәсiлдерi бойынша меңгерген дағдысын тексерумен аяқталады. Қызметкердiң бiлiмiн нұсқау жүргiзген қызметкер тексередi.
49. Қанағаттанғысыз бiлiм көрсеткен қызметкерлер өздiк жұмысқа жiберiлмейдi және нұсқаманы қайта өтеді.
50. Нұсқаманы жүргiзген қызметкер жұмыс орнында алғашқы, қайталама, жоспардан тыс нұсқаманы жүргiзу туралы және жұмыс iстеуге рұқсат беру туралы жұмыс орнындағы нұсқамаларды осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес тiркеу журналына нұсқаушы мен нұсқау алушының қолдарын мiндеттi түрде қойғыза отырып, жазады. Жоспардан тыс нұсқаманы тiркеу кезiнде оның жүргiзiлу себебi көрсетiледi.

40. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят с каждым работником с практическим показом безопасных приемов труда.
41. Работники допускаются к самостоятельной работе после стажировки, проверки теоретических знаний и приобретенных навыков безопасных способов работы.
42. Повторный инструктаж проходят работники независимо от квалификации, образования, стажа, характера выполняемой работы не реже одного раза в полугодие.
43. Повторный инструктаж проводят индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
44. Внеплановый инструктаж проводят:
1) при введении в действие новых или переработанных стандартов, правил, инструкций, по безопасности и охране труда, а также изменений к ним;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, исходного сырья, материалов и других факторов, влияющих на безопасность труда;
3) при нарушении работниками требований безопасности труда, которые могут привести или привели к травме, аварии, взрыву или пожару, отравлению;
4) по требованию контролирующих надзорных органов.
45. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии. Объем и содержание инструктажа определяют в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
46. Целевой инструктаж проводят при выполнении разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории, разовые работы вне организации, цеха и участки), при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф, при производстве работ, на которые оформляется наряд-допуск.
47. Первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый и целевой проводит непосредственный руководитель работ (мастер, начальник цеха).
48. Инструктажи на рабочем месте завершаются проверкой знаний устным опросом или с помощью технических средств обучения, а также проверкой приобретенных навыков безопасных способов работы. Знания проверяет работник, проводивший инструктаж.
49. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, к самостоятельной работе не допускаются и вновь проходят инструктаж.
50. О проведении первичного инструктажа на рабочем месте, повторного, внепланового и допуске к работе работника, проводивший инструктаж, делает запись в журнале регистрации инструктажа на рабочем месте согласно приложению 4 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего. При регистрации внепланового инструктажа указывают причину его проведения.

51. Наряд-рұқсаттама бойынша жұмыс жүргiзетiн қызметкерлерге жүргiзiлетiн мақсатты нұсқама наряд-рұқсатнамада немесе жұмыстарды жүргiзуге рұқсат беретiн басқа құжаттамада белгiленедi.
52. Ұйымның еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау қызметi нұсқаманы тiркеу журналдарын нөмiрлейдi, тiгедi және жұмысты тiкелей басқарушыларға (ұста, цех бастығы) қолын қойғызып бередi.
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша
оқыту, нұсқама беру және
олардың бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзіміне
1-қосымша
_____________________________________________________________
(ұйымның, кәсiпорынның атауы)
Қызметкерлердің кәсіптері бойынша еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау бойынша бiлiмдерін тексеру жөнiндегi емтихан комиссиясы отырысының хаттамасы
20_ ж. «____» ____________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға_____________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi _________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20_ ж. «____»______________ №____ бұйрықтың негiзiнде
____________________________________________________
бiлiмiн тексеру түрi (мерзімді, қайталама)
емтихан қабылдап, мынаны анықтады:
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Ұйым атауы
Лауазымы
Бiлiмiн тексеру туралы белгi
(өттi, өтпедi)
Ескерту
1
2
3
4
5
Комиссия төрағасы _____________________________
(Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелерi _____________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________
(Т.А.Ә.)
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша
оқыту, нұсқама беру және
олардың бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзіміне
2-қосымша
Мұқабасы
Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi білімді, қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды тексеру жөніндегі
КУӘЛIК
Келесі парақтары
Азамат_______________________________________________________
Лауазымы:____________________________________________________
Жұмыс орны:__________________________________________________
___________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берiлдi.
Негiздеме: 20__ ж. №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы                         Т.А.Ә.
Комиссия мүшесi                                        Т.А.Ә.
м.о.
емтиханды қайта тапсырғаны туралы мәлiметтер
Лауазымы:___________________________________________________
Жұмыс орны:_________________________________________________
__________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы.
Негiздеме: 20__ ж. №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы                         Т.А.Ә.
Комиссия мүшесi                                        Т.А.Ә.
м.о.
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша
оқыту, нұсқама беру және
олардың бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзіміне
3-қосымша
Еңбек инспекциясы жөніндегі
жергілікті органның атауы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы
Оқу орталығының атауы

51. Целевой инструктаж с работниками, проводящими работы по наряду-допуску, фиксируется в наряде допуске или другой документации, разрешающей производство работ.
52. Журналы регистрации инструктажа пронумеровываются и прошнуровываются и под роспись выдаются непосредственным руководителям работ (мастер, начальник цеха) службой безопасности и охраны труда организации.
Приложение 1
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда работников
_______________________________________________________________
(наименование организации, предприятия)
Протокол
заседания экзаменационной комиссии по проверке
знаний по безопасности и охране труда работников по профессиям
"___" __________ 20__ г.
Комиссия в составе:
Председатель _________________________________________________
должность, Ф.И.О.
Члены комиссии _______________________________________________
должность, Ф.И.О.
На основании приказа от "___" ___________ 20__ г. № _____
приняла экзамен и установила: _____________________________________
вид проверки знаний (периодический, повторный)
Фамилия,
имя,
отчество
Наименование
организации
Должность
Отметка о
проверке
знаний (прошел,
не прошел)
Примечание
1
2
3
4
5
Председатель комиссии            _____________________________
(Ф.И.О.)
Члены комиссии                   _____________________________
(Ф.И.О.)
_____________________________
(Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда работников
Обложка
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по проверке знаний, правил, норм и инструкций
по безопасности и охране труда
Последующие страницы
Выдано гр. _________________________________________________________
Должность __________________________________________________________
Место работы _______________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание ______________________________
____________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от _______________________ 20__ г.
Председатель экзаменационной
комиссии                                      Ф.И.О
Член комиссии                                 Ф.И.О
м.п.
Сведения о повторной сдаче экзаменов
Должность __________________________________________________________
Место работы _______________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание ______________________________
____________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от _______________________ 20__ г.
Председатель экзаменационной
комиссии                                      Ф.И.О
Член комиссии                                 Ф.И.О
м.п.
Приложение 3
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда работников

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
С Е Р Т И Ф И К А Т
«_______________________________________________________»
(Т.А.Ә.)
«_________________________»
курсы бойынша оқу бағдарламасын     успешно закончил (а)
өткендiгін куәландырады             программу обучения по курсу
«________________________»
Комиссия төрағасы _______________   Оқу орталығының
(Т.А.Ә)       басшысы______________
(Т.А.Ә)
_______________қаласы
20__ ж.________________              Тiркеу №______________
Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi
және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша
оқыту, нұсқама беру және
олардың бiлiмдерiн тексеру
қағидалары мен мерзіміне
4-қосымша
Жұмыс орнында нұсқама беруді тiркеу журналының нысаны
Мұқабасы
____________________________________________ ұйым, кәсiпорын
Басталуы: 20__ж.____________
Аяқталуы: 20__ж.____________
Келесi беттер
Күнi
Нұсқау берiлетiнадамның Т.А.Ә.
Туған жылы
Нұсқау берiлетiн адамның кәсібі, лауазымы
Нұсқама түрi (алғашқы, жұмыс орнындағы, қайталама, жоспардан тыс)
Жоспардан тыс нұсқаманы жүргiзу себебi
Нұсқау берушiнiң Т.А.Ә., лауазымы
қолы
Нұсқау берушi
Нұсқау алушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Наименование местного органа
по инспекции труда
Государственный
Герб Республики
Казахстан
Наименование
учебного центра
С Е Р Т И Ф И К А Т
удостоверяет в том, что
"______________________________________________________"
(Ф.И.О.)
"_________________________"
курсы бойынша оқу бағдарламасын          успешно закончил(а)
өткендiгін куәландырады                  программу обучения по курсу
"_________________________"
Председатель комиссии ___________         Руководитель учебного
(Ф.И.О)            центра __________________
(Ф.И.О.)
город _______________
_______________ 20__ г.                    Рег. № ______________
Приложение 4
к Правилам и срокам проведения
обучения, инструктирования и
проверок знаний по вопросам
безопасности и охраны труда работников
Форма журнала регистрации инструктажа
на рабочем месте
Обложка
________________________________________ организация, предприятие
Начат ______________ 20__ г.
Окончен ____________ 20__ г.
Последующие страницы
Д
а
т
а
Фамилия,
имя,
отчество
инструк-
тируемого
Год
рож-
дения
Профес-
сия,
должность
инструк-
тируемого
Вид
инструк-
тажа
(первич-
ный, на
рабочем
месте,
повторный,
внепла-
новый)
Причина
прове-
дения
внепла-
нового
инструк-
тажа
Фамилия,
инициалы,
должность
инструк-
тирующего
подпись
инст-
рук-
ти-
рую-
щего
инст-
рук-
ти-
руе-
мого
1
2
3
4
5
6
7
8
9