Тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөнiндегi табиғи монополия субъектiсiнiң қызметi туралы жыл сайынғы есептi өткiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1246 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 216 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.04.2015 № 216 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi).
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңы 7-бабының 7-3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөнiндегi табиғи монополия субъектiсiнiң қызметi туралы жыл сайынғы есептi өткiзу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 қазандағы
№ 1246 қаулысымен
бекітілген
Тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөнiндегi табиғи монополия субъектiсiнiң қызметi туралы жыл сайынғы есептi өткiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрленген және тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөнiндегi табиғи монополиялар субъектісінің қызметi туралы жыл сайынғы есептi өткiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Қағидалардың мақсаты тұтынушылар құқығын қорғау жүйесiн күшейту, тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға табиғи монополиялар субъектiлерi қызметiнiң ашықтығын қамтамасыз ету болып табылады.
3. Тұтынушыларға және өзге де мүдделi тұлғаларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жөнiндегi табиғи монополия субъектiсiнiң қызметi туралы жыл сайынғы есеп (бұдан әрi - жыл сайынғы есеп) тыңдау нысанында өткiзiледi.
4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер табиғи монополиялар туралы заңнамада белгiленген мәндерде қолданылады.
5. Жыл сайынғы есептердi өткiзу қағидаттары:
1) жариялылық;
2) табиғи монополия субъектiлері қызметінің ашықтығы;
3) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектiлерi мүдделерiнiң теңгерiмiн сақтау.

Об утверждении Правил проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1246. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 216
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.04.2015 № 216 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2011 года № 1246
Правила
проведения ежегодного отчета о деятельности субъекта
естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг
(товаров, работ) перед потребителями и иными
заинтересованными лицами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и устанавливают порядок проведения субъектов естественных монополий ежегодного отчета о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
2. Целями настоящих Правил являются усиление системы защиты прав потребителей, обеспечение прозрачности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
3. Ежегодный отчет о деятельности субъекта естественной монополии по предоставлению регулируемых услуг (товаров, работ) перед потребителями и иными заинтересованными лицами (далее - ежегодный отчет) проводится в форме слушания.
4. Определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных законодательством о естественных монополиях.
5. Принципы проведения ежегодных отчетов:
1) гласность;
2) транспарентность деятельности субъекта естественной монополии;
3) соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий.

6. Жыл сайынғы есеп бойынша алда болатын тыңдау туралы хабарландыруды Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiсi аптасына кемінде үш рет шығатын мерзiмдi баспасөз басылымында, ал Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiнiң республикалық бөлiмiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiсi аптасына кемінде үш рет шығатын және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына таралатын мерзiмдi баспасөз басылымында он бес жұмыс күнінен кешiктiрмей жариялайды және ол:
1) табиғи монополия субъектiсiнiң атауы мен орналасқан жерiн;
2) жыл сайынғы есептi өткiзу күнi мен орнын;
3) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) түрiн қамтуға тиiс.
7. Табиғи монополия субъектiсi жыл сайынғы есептi өткiзгенге дейiн бiр ай бұрын уәкiлеттi органды хабардар етедi.
8. Жыл сайынғы есеп бойынша алда болатын тыңдау туралы хабарландыру жариялағаннан кейін табиғи монополия субъектісі жыл сайынғы есепті өткізгенге дейін тұтынушылар және (немесе) өзге де мүдделі тұлғалардың жазбаша талабы бойынша осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген ақпаратты тиісті сұрату түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
9. Табиғи монополиялар субъектісі табиғи монополия субъектiсiнің жыл сайынғы есебін тыңдауға қатысуға тілек білдіргендердің барлығының тыңдау өтетін орынға кіруін қамтамасыз етеді. Егер тыңдау рұқсаттамалық және басқа да арнайы режимі бар ғимараттарда өткізілген жағдайда, табиғи монополиялар субъектісі хабарландыруда тыңдаушылардың тізімін алдын ала қалыптастыру, оның мерзімі тыңдау өткізілгенге дейін 24 сағат бұрын аяқталатыны туралы көрсетуге міндетті. Егер есеп демалыс күнінен кейінгі жұмыс күнінде өткізілетін болса, онда есеп күннің екінші жартысында жүргізілуі керек, ал тыңдаушылар тізімін қалыптастыру жұмыс күнінің бірінші жартысында тыңдау өтетін күні сағат 12.00 дейін аяқталуы керек.
2. Жыл сайынғы есептi өткiзу тәртiбi
10. Жыл сайынғы есептi тыңдауды табиғи монополия субъектiсi өзi белгiлеген үй-жайда өткiзедi. Табиғи монополия субъектiсi тыңдауды есептiден кейiнгi жылдың 1 мамырына дейiн өткiзедi.
11. Жыл сайынғы есептi өткiзу үшiн табиғи монополия субъектiсi басшыларының iшiнен тыңдаудың Төрағасы тағайындалады. Тыңдаудың Төрағасы табиғи монополия субъектiсi қызметкерлерiнiң iшiнен хаттама жүргiзетiн хатшыны тағайындайды.
12. Төраға тағайындалған уақытта тыңдауды ашуға, оның мақсатын және күн тәртiбiн жариялауға тиiс.

6. Объявление о предстоящем проведении слушания по ежегодному отчету опубликовывается субъектом естественной монополии, включенным в местный раздел государственного регистра субъектов естественных монополий в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю, а субъектом естественной монополии, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан, не позднее, чем за пятнадцать рабочих дней до его проведения и должно включать в себя следующие сведения:
1) наименование и местонахождение субъекта естественной монополии;
2) дату и место проведения ежегодного отчета;
3) вид регулируемых услуг (товаров, работ).
7. За месяц до проведения слушания ежегодного отчета субъект естественной монополии уведомляет уполномоченный орган.
8. После публикации объявления о предстоящем проведении слушания по ежегодному отчету субъект естественной монополии до проведения слушания по ежегодному отчету по письменному требованию потребителей и (или) иных заинтересованных лиц предоставляет информацию, указанную в пункте 13 настоящих Правил в течение 3 рабочих дней с момента поступления их запроса.
9. Субъект естественной монополии обеспечивает доступ к месту проведения всех желающих участвовать в слушании ежегодного отчета субъекта естественной монополии. В случае проведения слушании в зданиях, имеющих пропускной и иной специализированный режим, субъект естественной монополии обязан указать в объявлении о предварительном формировании списка слушателей, срок которого истекает за 24 часа до проведения слушаний. Если отчет проводится на следующий рабочий день после выходного дня, то отчет должен проводиться во второй половине дня, а формирования списка слушателей должно завершаться в первой половине рабочего дня до 12.00-часов дня проведения слушаний.
2. Порядок проведения ежегодного отчета
10. Слушание ежегодного отчета проводится субъектом естественной монополии в помещении, определяемом им. Слушание субъектом естественной монополии проводится до 1 мая года, следующего за отчетным.
11. Для проведения ежегодного отчета из числа руководителей субъекта естественной монополии назначается Председатель слушания. Председатель слушания назначает секретаря из числа сотрудников субъекта естественной монополии, который ведет протокол.
12. Председатель слушания в назначенное время должен открыть слушание, объявить их цель и повестку дня.

13. Табиғи монополия субъектiсiнiң есебi мынадай:
1) оның iшiнде уәкiлеттi орган бекiткен инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаларды атқару туралы;
2) есептi кезеңдегi табиғи монополия субъектiсi қызметiнiң негiзгi қаржы-экономикалық көрсеткiштерi туралы;
3) есептi кезеңдегi ұсынылған реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi  (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерi туралы;
4) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен жүргiзiлетін жұмыс туралы;
5) есепті кезеңде уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаның әрбір бап бойынша орындалуы туралы;
6) қызметтiң перспективасы (даму жоспарлары), оның iшiнде реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерi туралы ақпаратты қамтуға тиiс.
Өз сөзiнде табиғи монополия субъектiсi тұтынушыларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну сапасы жөнiнде егжей-тегжейлi түсiндiрме беруге тиiс.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделi тұлғалардың алдында есеп беретiн табиғи монополия субъектiсiнiң атынан бiрiншi басшы не бірінші басшының міндеті атқару жүктелген тұлға сөз сөйлеуге тиiс.
14. Тыңдауға қатысушылар қаралып отырған мәселелер бойынша өздерiнiң көзқарастарын айта алады, сөз сөйлеушiлерге сұрақтар қоя алады, өздерiнiң сөздерiнде көмекшi материалдарды (плакаттарды, кестелердi және басқа да) пайдалана алады және хаттамаға жазбаша түрдегi сөзiн қоса бере алады.
15. Тыңдауға қатысушылардың айтылған пiкiрлерi ұсынымдық сипатта болады.
16. Тыңдауды өткiзу кезiнде тәртiп бұзған тұлғаға тыңдау Төрағасы ескерту жасайды.
17. Тыңдаудың Төрағасы қорытынды шығарады және тыңдауды жабады.
18. Тыңдауды өткiзу процесiнде хаттама жасалады. Хаттама осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетiлген ақпаратты, сондай-ақ тыңдаудың басталатын және аяқталатын уақыты, сөз сөйлегендердiң аты-жөндерi туралы мәлiметтi және сөйлеген сөздерiнiң қысқаша мазмұнын қамтуға тиiс. Барлық хаттамалар нөмiрленедi және жеке папкаға тiгiледi.
19. Тыңдау хаттамасының көшiрмесi тыңдау өткiзілгеннен кейiн үш күн iшiнде уәкiлеттi органға ұсынылады.
20. Тыңдаудың хаттамасы тыңдау өткiзiлген күннен бастап үш жыл iшiнде тыңдауды өткiзген табиғи монополия субъектiсiнiң мұрағатында сақталуға тиiс.

13. Выступление субъекта естественной монополии должно содержать следующую информацию:
1) об исполнении инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов, в том числе утвержденных уполномоченным органом;
2) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии за отчетный период;
3) об объемах предоставленных регулируемых услуг (товаров, работ) за отчетный период;
4) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ);
5) о постатейном исполнении утвержденным уполномоченным органом тарифной сметы за отчетный период;
6) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов на регулируемые услуги (товары работы).
В своем выступлении субъект естественной монополии должен дать подробное разъяснение по качеству предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) потребителям.
От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, должен выступить первый руководитель, либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.
14. Участники слушания могут высказывать свою точку зрения по рассматриваемому вопросу, задавать вопросы выступающим, использовать в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие) и приложить письменное выступление к протоколу.
15. Мнения, выраженные участниками слушания, носят рекомендательный характер.
16. Лицу, нарушающему порядок во время проведения слушания, Председатель слушания делает предупреждение.
17. Председатель слушания подводит итоги и закрывает слушание.
18. В процессе проведения слушания ведется протокол. Протокол должен содержать информацию, указанную в пункте 6 настоящих Правил, а также сведения о времени начала и окончания слушания, фамилии и инициалы выступавших и краткое изложение сути выступлений. Все протоколы нумеруются и подшиваются в отдельную папку.
19. Копия протокола слушания в течение трех рабочих дней после проведения слушания представляется в уполномоченный орган.
20. Протокол слушания должен храниться в течение трех лет со дня проведения слушания в архиве субъекта естественной монополии, проводившего слушание.