Кәсiптік ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1248 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 шілдедегі № 574 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.07.2015 № 574 қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңының 20-бабы 1-1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кәсiптік ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 30 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 10-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 қазандағы
№ 1248 қаулысымен
бекітілген
Кәсiптік ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды
аккредиттеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 875 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіптік ұйымдарды, сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзiрлендi және бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептiлiк саласындағы қызметті реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттік органның (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) бухгалтерлердiң кәсіптік ұйымдарын (бұдан әрi – кәсіптік ұйымдар) және бухгалтерлердi кәсіптік сертификаттау жөнiндегi ұйымдарды (бұдан әрi – сертификаттау жөнiндегi ұйымдар) аккредиттеу жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Аккредиттеу рәсiмiн жүргiзу тәртiбi
2. Кәсіптік ұйымдар www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы аккредиттеу жүргізу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кәсіптік ұйымның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрату;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) оқыту іс-шараларын өткізу жоспарын көрсете отырып, өз мүшелерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiнiң болуын растайтын электрондық құжат.

Об утверждении Правил аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1248. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 574
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 574.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1-1 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации (далее - Правила).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования, за исключением пункта 10 Правил, который вводится в действие с 30 января 2012 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2011 года № 1248
Правила
аккредитации профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 875. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (далее - Закон) и устанавливают порядок проведения аккредитации профессиональных организаций бухгалтеров (далее - профессиональные организации) и организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров (далее - организации по сертификации) центральным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности (далее - уполномоченный орган).
2. Порядок проведения процедуры аккредитации
2. Профессиональные организации для проведения аккредитации представляют следующие документы через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz (далее - портал):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного лица профессиональной организации форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форму сведений согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронный документ, подтверждающий наличие системы повышения квалификации своих членов, с указанием плана проведения обучающих мероприятий.

3. Сертификаттау жөнiндегi ұйымдар аккредиттеуді өткiзу үшiн портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сертификаттау жөніндегі ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сұрату;
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша емтихан модульдерін және емтихандар нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдарламалары бойынша электрондық құжат нысынындағы мемлекеттік және орыс тілдеріндегі материалдар;
4) мыналарды:
тест сұрақтарын және ахуалдық есептерді қамтитын емтихан модульдерінің құрылымын;
сертификаттау пәндері бойынша емтихандардың кемінде үш сағат ұзақтығын;
кәсіби бухгалтерлерге кандидаттардың (бұдан әрі - кандидат) емтихан жұмысын тексеруді жүргізудің емтихан тапсырған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімін;
соңғы сертификаттау пәні бойынша оң нәтиже алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күннен аспайтын сертификаттарды беру мерзімін;
«Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәні бойынша кандидаттың оң нәтиже алуын, ол нәтиже бекітілген күннен бастап келесі үш жыл ішінде, «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша – нәтиже бекітілген күннен бастап келесі бес жыл ішінде ғана жарамды деп танылады;
кандидаттардың құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін көрсете отырып, электрондық құжат нысанында кәсіби бухгалтерді сертификаттау жөніндегі емтихандарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы бекітілген ереже;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында емтихан комиссиясы төрағасының, оның мүшелерінің, тәуелсіз бақылаушылардың құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін және оның құрамын көрсете отырып, көрсетілген комиссия туралы бекітілген ереже;
6) электрондық құжат нысанында шағымды және комиссияның (кеңестің) шешімін қарау мерзімін, нысанын белгілей отырып, аппеляциялық комиссияның (кеңестің) құрамын, шағымдарды беру мерзімін және емтихандардың нәтижелері бойынша шағымдар сотқа дейін қарауды жүргізу тәртібін көрсете отырып, аппеляциялық комиссия (кеңес) туралы бекітілген ереже.
4. Уәкілетті орган аккредиттеуге құжаттарды қабылдағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес келетін «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде емтихан модульдерін және емтихан нәтижелерін бағалау тәртібін қамтитын сертификаттау бағдарламалары жөніндегі материалдарды өзара іс-қимыл жасау туралы келісім жасалған аккредиттелген кәсіптік ұйымдардың қарауына жібереді.

3. Организации по сертификации для проведения аккредитации
представляют в уполномоченный орган через портал следующие документы:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица организации по сертификации согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) форму сведений согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) материалы в форме электронного документа по программам сертификации, включающие экзаменационные модули и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплинам «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право» на государственном и русском языках, соответствующие требованиям, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам;
4) утвержденное положение о порядке организации и проведения экзаменов по сертификации профессионального бухгалтера в форме электронного документа с указанием:
структуры экзаменационных модулей, содержащих тестовые вопросы и ситуационные задачи;
продолжительности экзаменов по дисциплинам сертификации не менее трех часов;
сроков проведения проверок экзаменационных работ кандидатов в профессиональные бухгалтера (далее - кандидат) не более тридцати календарных дней с даты сдачи экзамена;
сроков выдачи сертификатов не более четырнадцати календарных дней с даты получения положительного результата по последней дисциплине сертификации;
получения кандидатом положительного результата по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», который будет признаваться действительным только в течение трех последующих лет с даты утверждения результата, по дисциплинам «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право» - в течение пяти последующих лет с даты утверждения результата;
прав, обязанностей и ответственности кандидатов;
5) утвержденное положение об экзаменационной комиссии с указанием прав, обязанностей и ответственности председателя указанной комиссии, ее членов, независимых наблюдателей и ее состав согласно приложению 3 к настоящим Правилам в форме электронного документа;
6) утвержденное положение об апелляционной комиссии (совете) с указанием ее состава, срока подачи жалоб и порядка проведения досудебного рассмотрения жалоб по результатам экзаменов с установлением сроков рассмотрения, формы жалобы и решения комиссии (совета) в форме электронного документа.
4. Уполномоченный орган после приема документов на аккредитацию в течение двух рабочих дней направляет материалы по программам сертификации, включающие экзаменационные модули и порядок оценки результатов экзаменов по дисциплинам «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право» на государственном и русском языках, соответствующие требованиям, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам, на рассмотрение аккредитованным профессиональным организациям, с которыми заключено соглашение о взаимодействии.

5. Уәкілетті орган өздерінің атына материалдарды жіберген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде аккредиттелген кәсіптік ұйымдар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аккредиттеу үшін материалдардың мазмұны бойынша талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарау нәтижелерін ұсынады.
6. Кәсіптік ұйымдар және сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу туралы куәлікке үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік және орыс тілдерінде уәкілетті органның басшысы немесе уәкілетті орган басшысының міндетін атқарушы лауазымды тұлға қол қояды, тіркейді және уәкілетті органның мөрiмен бекiтiледi.
7. Кәсіптік ұйымдардың және сертификаттау жөнiндегi ұйымдардың құжаттарын қарау және аккредиттеу туралы куәлік беру, қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау мерзімі осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттар қабылданған сәттен бастап жиырма бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
8. Кәсіптік ұйымдар мынадай:
1) кәсіптік ұйымның құрамында кемінде үш жүз кәсіби бухгалтердің болуы;
2) халықаралық практикаға сәйкес келетін ұйымның жарғысына сәйкес бекiтiлген Кәсіби бухгалтерлердің этика кодексiнiң болуы;
3) өз мүшелерінің біліктілігін арттыру жүйесінің болуы талаптарына жауап береді.
9. Сертификаттау жөнiндегi ұйымдар мынадай:
1) оқытуға тәуелсіз емтихан жүйесінің болуы;
2) кәсіптік ұйыммен өзара іс-қимыл туралы келісімнің болуы;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген аккредиттеу үшін материалдардың мазмұнына қойылатын талаптардың сақталуы талаптарына жауап береді.
10. Кәсiптік ұйымды және сертификаттау жөнiндегi ұйымды аккредиттеу туралы куәлiк аккредиттеудi куәландыратын ресми құжат болып табылады, Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Кәсiптік ұйымды аккредиттеу туралы куәлік бес жыл мерзімге және сертификаттау жөнiндегi ұйымды аккредиттеу туралы куәлік үш жыл мерзімге уәкілетті орган бекітетін нысандар бойынша беріледі.
Куәлік бланкілерінің есепке алу сериясы, нөмірі болады және қатаң есептiлiк құжаттары болып табылады. Уәкілетті орган кәсіптік ұйымды және сертификаттау жөнiндегi ұйымды аккредиттеу туралы куәліктің бланкілерін дайындауды, есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етеді.
11. Кәсіптік ұйымдарда мынадай:
1) халықаралық қаржылық есептілік стандарттары;
2) бухгалтерлердің бiлiктiлiгiн арттыру;
3) этика мәселелері;
4) дауларды қарау бойынша жұмыс органдары бар болуға тиіс.
Кәсіптік ұйымдардың қалауы бойынша сол сияқты жарғымен белгіленген басқа да жұмыс органдары болады.

5. Аккредитованные профессиональные организации в течение пятнадцати календарных дней с даты направления уполномоченным органом в их адрес материалов представляют результаты рассмотрения на предмет их соответствия требованиям по содержанию материалов для аккредитации, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам на государственном и русском языках.
6. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации и организации по сертификации подписывается и регистрируется в течение трех рабочих дней на государственном и русском языках руководителем уполномоченного органа или должностным лицом, исполняющим обязанности руководителя уполномоченного органа, и скрепляется печатью уполномоченного органа.
7. Срок рассмотрения документов профессиональных организаций и организаций по сертификации и принятия решения о выдаче свидетельства об аккредитации, переоформлении не должен превышать двадцати пяти рабочих дней с момента приема документов, указанных в пунктах 2 и 3 настоящих Правил.
8. Профессиональные организации отвечают следующим требованиям:
1) наличие в составе профессиональной организации не менее трехсот профессиональных бухгалтеров;
2) наличие утвержденного в соответствии с уставом организации Кодекса этики профессиональных бухгалтеров, соответствующего международной практике;
3) наличие системы повышения квалификации своих членов.
9. Организации по сертификации отвечают следующим требованиям:
1) наличие независимой от обучения экзаменационной системы;
2)наличие соглашения о взаимодействии с профессиональной организацией;
3) соблюдение требований к содержанию материалов для аккредитации, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам.
10. Свидетельство об аккредитации профессиональной организации и организации по сертификации является официальным документом, удостоверяющим аккредитацию, который действует на всей территории Республики Казахстан.
Свидетельство об аккредитации профессиональной организации выдается сроком на пять лет, свидетельство об аккредитации организации по сертификации - на три года по формам, утверждаемым уполномоченным органом.
Бланки свидетельства имеют учетную серию, номер и являются документами строгой отчетности. Уполномоченный орган обеспечивает изготовление, учет и хранение бланков свидетельства об аккредитации.
11. Профессиональные организации должны иметь следующие рабочие органы по:
1) международным стандартам финансовой отчетности;
2) повышению квалификации бухгалтеров;
3) вопросам этики;
4) рассмотрению споров.
Профессиональные организации также по усмотрению имеют другие рабочие органы, определенные ее уставом.

12. Сертификаттау жөнiндегi ұйымдар, емтихан, апелляциялық комиссиялардың құрамдары өзгерген жағдайда, бұл өзгерiстер туралы уәкiлеттi органды күнтізбелік он бес күн iшiнде жазбаша түрде хабардар етуге, сондай-ақ өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіптік ұйыммен бірлесіп емтихандар жүргізуге тиіс.
13. Өз қызметін одан әрі жетілдіру мақсатында кәсiптік ұйымдар және сертификаттау жөнiндегi ұйымдар аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейін үш ай бұрын осы Қағидаларда көзделген тәртiппен құжаттарды және аккредиттеу туралы тиісті куәлікті уәкiлеттi органға ұсынады.
14. Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда кәсіптік ұйым және сертификаттау жөніндегі ұйым аккредиттеу рәсімінен өтеді.
15. Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда кәсіптік ұйымды немесе сертификаттау жөніндегі ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін кәсіптік ұйымның немесе сертификаттау жөнiндегi ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрату күнтізбелік он бес күн ішінде порталға ұсынылуы қажет.
Порталда электрондық сұратуды қабылдау кәсіптік ұйымның немесе сертификаттау жөнiндегi ұйымның «жеке кабинетінде» жүзеге асырылады.
Құжаттар кәсiптік ұйымның немесе сертификаттау жөнiндегi ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
1-қосымша
Сұрату
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кәсіптік ұйымының, сертификаттау жөнiндегi ұйымның толық атауы
(керегінің астын сызу керек) бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ қызметті жүзеге
асыру үшін аккредиттеуді (қайта ресімдеуді) сұраймын.
Орналасқан жері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кәсіптік ұйымының,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымның басшысы
(керегінің астын сызу керек) _________ ________________________
(қолы)  (тегі, аты және әкесінің
аты (болған жағдайда)
Мөр орны _________________
(күні)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
20___ж. «___» _____________                       _____________
(қолы)
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
2-қосымша
Мәліметтер нысаны Ұйымның жарғысына сәйкес бекiтiлген, халықаралық практикаға
сәйкес келетін Кәсіби бухгалтерлердің этика кодексі
Р/с
күні
1
2
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымы құрамының мүшелері ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бухгалтерлердің кәсіптік ұйымының атауы, бизнес-сәйкестендiру
нөмiрi көрсетіледі)
№ 1 кесте
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Жұмыс орны, лауазымы
Мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
Кәсіби бухгалтер сертификатының берілген күні мен нөмірі (болған жағдайда)
Жұмыс өтілі (бухгалтерлік есеп немесе аудит саласында кем дегенде екі жыл жұмыс өтілі)
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымына кіру күні
Мүшелік билетінің
немесе бухгалтерлердің кәсіптік ұйымына мүшелігін растайтын құжаттың нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ 2 кесте
Р/с
Бизнес сәйкестендiру нөмiрi
Бухгалтерлік ұйымның атауы
Заңды мекен-жайы
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымына кіру күні
Мүшелік билетінің немесе бухгалтерлердің кәсіптік ұйымдарында мүшелікті дәлелдейтін құжаттың нөмірі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Басшының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымдарының жұмыс органдарының болуы
туралы мәліметтер
Бөлімшенің атауы
Бөлімше басқарушысының лауазымы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Басшының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Байланыс телефоны, электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
Өз мүшелерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiнiң болуы
Иә
Жоқ
1
2
Бухгалтерлердің кәсіптік
ұйымының басшысы ___________ __________________________________
(қолы)     (тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда)
Мөр орны _______________
(күні)
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
3-қосымша
Мәліметтер нысаны
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіптік ұйымымен өзара
іс-қимыл туралы келісім*
Р/с
Күні
Бухгалтерлердің кәсіптік ұйымының атауы
Қолданылу мерзімі (кемінде 3 жыл)
1
2
3
4
Ескертпе:
* бірнеше келісім жасалған кезде барлық мәліметтер ұсынылады
Тәуелсіз емтихан жүйесінің құрылымы туралы мәліметтер
Бөлiмшенің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Басшының тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Оқытатын ұйымдарға қатысы бар ма
Лауазымның атауы
Байланыс телефоны, электрондық мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Емтихан комиссиясының құрамы**
Р/с
Емтихан комиссиясындағы ереже
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
Негiзгi жұмыс орны, лауазымы
Мекен-жайы, телефоны, электрондық мекен-жайы
Экономика және қаржы саласында, бухгалтерлік, экономикалық, қаржы, аудиторлық, бақылау-тексеріс салаларында немесе жоғары және арнайы орта оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында кемінде соңғы бес жыл жұмыс өтілі
Кәсiби бiлiмдерiн растайтын құжаттар (атауы, кiм берген, берiлген күнi, нөмiрi)
1
2
3
4
5
6
7
8
Төраға
Комиссия мүшелерi
Хатшы
Ескертпе:

12. Организации по сертификации, в случае изменения составов экзаменационной, апелляционной комиссий уведомляют об этом уполномоченный орган в письменном виде, а также проводят экзамены совместно с профессиональной организацией, с которой заключено соглашение о взаимодействии.
13. Профессиональные организации и организации по сертификации в целях дальнейшего осуществления своей деятельности предоставляют в уполномоченный орган за три месяца до окончания срока действия свидетельство об аккредитации и другие документы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
14. В случае изменения наименования, организационно-правовой формы, реорганизации юридического лица профессиональная организация и организация по сертификации проходят процедуру аккредитации.
15. Для переоформления свидетельства об аккредитации профессиональной организации или организации по сертификации в случае изменения юридического адреса в течение пятнадцати календарных дней необходимо представить на портал запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица профессиональной организации или организации по сертификации.
На портале прием электронного запроса осуществляется в «личном кабинете» профессиональной организации или организации по сертификации.
Документы представляются в виде электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченного лица профессиональной организации или организации по сертификации.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Запрос
Прошу аккредитовать(переоформить)______________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование профессиональной организации, организации по сертификации)
(нужное подчеркнуть), бизнес-идентификационный номер)
для осуществления деятельности ______________________________________
_____________________________________________________________________
Местонахождение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель
профессиональной организации,
организации по сертификации  _______  _________________________
(нужное подчеркнуть)        (подпись)   (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати  _____________
(дата)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
«__»_________20__г.                      _____________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Форма сведений
Утвержденный в соответствии с уставом организации Кодекс этики
профессиональных бухгалтеров, соответствующий международной практике
№ п/п
Дата
1
2
Состав профессиональной организации бухгалтеров членов_________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается наименование профессиональной организации бухгалтеров,
бизнес-идентификационный номер)
Таблица № 1
п/п
Индивидуальный
идентификационный
номер
Фамилия, имя,
отчество
(при
наличии)
Место
работы
должность
Адрес,
телефон,
электронный
адрес
Номер и
дата
выдачи
сертификата
профессио-
наль-
ного
бухгалтера
(при
наличии)
Опыт
работы
(стаж
работы
не
менее
двух
лет
в сфере
бухгал-
терс-
кого
учета
или
аудита)
Дата
вступления
в профессиональную
организацию
бухгалтеров
Номер
членского
билета
или
доку-
мента,
подтверждающего
членство в
профессио-
нальной
организации
бухгалтеров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица № 2
п/п
Бизнес
идентификационный
номер
Наименование
бухгалтерской
организации
Юридический
адрес
Дата
вступления в
профессиональную
организацию
бухгалтеров
Номер
членского
билета
или документа,
подтверждающего
членство
в профес-
сиональной
организации
бухгалтеров
Индивидуальный
иденти-
фикацион-
ный
номер
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
руководителя
1
2
3
4
5
6
7
8
Сведения о наличии рабочих органов
профессиональной организации бухгалтеров
Название
подразделения
Должность
руководителя
Индивидуальный
идентификационный
номер
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
руководителя
Контактный
телефон,
электронный
адрес
1
2
3
4
5
Наличие системы повышения квалификации своих членов
Да
Нет
1
2
Руководитель
профессиональной
организации бухгалтеров  _________  ___________________________
(подпись)    (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати ________________
(дата)
Приложение 3
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Форма сведений
Соглашение о взаимодействии с аккредитованной профессиональной
организацией бухгалтеров*
№ п/п
Дата
Наименование профессиональной организации бухгалтеров
Срок действия (не менее 3 лет)
1
2
3
4
Примечание:
* при заключении нескольких соглашений предоставляются все сведения
Сведения о структуре независимой экзаменационной системы
Название
подразделения
Индивидуальный
идентификационный
номер
Фамилия, имя,
отчество(при наличии)
руководителя
Имеет ли отношение
к обучающим организациям
Наименование
должности
Контактный
телефон,
электронный
адрес
1
2
3
4
5
6
Состав экзаменационной комиссии**
п/п
Положение в экзаменационной
комиссии
Индивидуальный
идентификационный
номер
Фамилия,
имя,
отчество (при
наличии)
Основное
место
работы, должность
Адрес,
телефон,
электронный
адрес
Стаж работы
не менее последних пяти лет в учетно-
аналитической
деятельности в области
экономики
и финансов,
бухгалтерской, экономической, финансовой,
аудиторской,
контрольно-
ревизионной
сферах или области
научно-
преподавательской
деятельности
по бухгалтерскому учету
и аудиту
в высших
и средних
специальных учебных
заведениях
Документы,
подтверждающие профессиональные
знания (наименование,
кем выдан,
дата выдачи,
номер)
1
2
3
4
5
6
7
8
Председатель
Члены комиссии
Секретарь
Примечание:

** кемінде он мүше, оның ішінде кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 5 мүше, заң білімі және заң саласында кемінде соңғы үш жылда жұмыс өтілі бар кемінде 1 мүше.
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
4-қосымша
Сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу үшін
материалдардың мазмұнына қойылатын талаптар
1. Осы талаптар сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеуді жүргізу үшін уәкілетті орган ұсынатын материалдарға қойылады.
2. «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдар мыналардан:
1) емтихандық модульден;
2) емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібінен тұрады.
3. «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша аккредиттеу үшін материалдардың мазмұны мынадай тізбелерге сәйкес келуі тиіс:
1) «Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәнi бойынша тақырыптар тiзбесi;
2) «Салық және салық салу» пәні бойынша тақырыптар тiзбесi;
3) «Азаматтық құқық» пәні бойынша тақырыптар тiзбесi.
4. Көрсетілген пәндер бойынша аккредиттеу үшін материалдар олар ұсынылған күнгі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келеді, «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәні бойынша қолданыстағы өзгерістерді және мемлекеттік және орыс тілдеріне ресми аудармаларды ескере отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарға (бұдан әрі – ХҚЕС) да сәйкес келеді.
5. Жекелеген пәндер бойынша емтихандық модуль мыналарды:
1) «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәні бойынша – «Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәнi бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес жауаптары бар кемінде екі жүз тест сұрағының және шешуі бар жүз есепті, әрбір ХҚЕС бойынша кемінде бір есепті;
2) «Салық және салық салу» пәні бойынша – «Салық және салық салу» пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес жауаптар бар кемінде үш жүз тест сұрағының және шешуі бар кемінде жетпіс есепті;
3) «Азаматтық құқық» пәні бойынша – «Азаматтық құқық» пәні бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес жауаптары бар кемінде екі жүз қырық тест сұрағының және жетпіс есепті қамтиды.
6. Көрсетілген пәндер бойынша тест сұрақтары осы талаптарға сәйкес тізбелердегі барлық тақырыптарды (ХҚЕС (IAS) 26 «Зейнетақы жоспарлары бойынша есеп және есептілік», ХҚЕС (IAS) 29 «Гиперинфляциялық экономикадағы қаржы есептілігі» қосылмайды) қамтиды. Бұл ретте әрбір тақырып бойынша «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәні бойынша кемінде алты сұрақ және «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бойынша кемінде он төрт сұрақ жасалады.
Тест жауаптары жалғыз ғана дұрыс жауап болатындай етіп жасалады. Тест сұрақтарында «Неғұрлым дәл анықтаманы көрсетіңіз» деген үлгі бойынша тесттің конструкциясына және тест бойынша жауаптарда «Барлық жауаптар дұрыс» деген үлгі бойынша конструкциясына жол берілмейді.
Тестілерде дұрыс жауапты көрсету талабымен ахуалдық есептерді жазуға жол беріледі.

** не менее десяти членов, из них не менее 5 членов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера, не менее 1 члена, имеющего юридическое образование и стаж работы не менее последних трех лет в юридической сфере.
Приложение 4
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Требования
к содержанию материалов для аккредитации
организации по сертификации
1. Настоящие требования устанавливаются к материалам, представляемым уполномоченным органом для проведения аккредитации организации по сертификации.
2. Материалы для аккредитации по дисциплинам «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право» состоят из:
1) экзаменационного модуля;
2) порядка оценки результатов экзаменов.
3. Содержание материалов для аккредитации по дисциплинам
«Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами
финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право» должно соответствовать следующим перечням:
1) перечень тем по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности»;
2) перечень тем по дисциплине «Налоги и налогообложение»;
3) перечень тем по дисциплине «Гражданское право».
4. Материалы для аккредитации по указанным дисциплинам соответствуют законодательству Республики Казахстан на дату их представления, по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности» также соответствуют Международным стандартам финансовой отчетности (далее - МСФО) с учетом действующих изменений и официального перевода на государственный и русский языки.
5. Экзаменационный модуль по отдельным дисциплинам содержит:
1) по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности» - не менее двухсот тестовых вопросов с ответами и ста задач с решениями, не менее одной задачи по каждому МСФО согласно перечню тем по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности»;
2) по дисциплине «Налоги и налогообложение» - не менее трехсот
тестовых вопросов с ответами и не менее семидесяти задач с решениями
согласно перечню тем по дисциплине «Налоги и налогообложение»;
3) по дисциплине «Гражданское право» - не менее двухсот сорока тестовых вопросов с ответами и семидесяти задач с решениями, согласно перечню тем по дисциплине «Гражданское право».
6. Тестовые вопросы по указанным дисциплинам охватывают все темы в перечнях (исключения составляют МСФО (IAS) 26 «Учет и отчетность по пенсионным планам», МСФО (IAS) 29 «Финансовая отчетность в гиперинфляционной экономике»), к настоящим требованиям соответственно. При этом по каждой теме составляется не менее шести вопросов по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности» и не менее четырнадцати вопросов по дисциплинам «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право».
Ответы тестов составляются так, чтобы только один ответ был единственно правильным. Не допускается в тестовых вопросах конструкции теста по типу «Укажите наиболее точное определение» и в ответах по тесту конструкции по типу «Все ответы верны».
Допускается в тестах излагать ситуационные задачи с требованием указать правильный ответ.

7. Емтихандардың нәтижелерін бағалау тәртібі:
1) емтихан билеттерін қалыптастыру қағидаларын;
2) емтихан нәтижелерін бағалау қағидаларын;
3) емтихан жұмыстарын кодтау/кодты алып тастау қағидаларын қамтиды.
Емтихан билеті:
1) тест сұрақтарынды (кемінде отыз);
2) міндетті есепті (кемінде бір);
3) қосымша есепті (кемінде бір) қамтиды.
Емтихан нәтижелерін бағалау қағидалары тестілердің дұрыс жауаптары үшін, есептерді шешкені үшін берілетін балдардың мөлшерін, сондай-ақ емтихан тапсыру үшін жалпы қосынды балды («өтпелі» балды) қамтиды, ол жалпы балл санының кемінде елу пайызын құрайды. Бұл ретте, бағалау қағидаларында міндетті есептің шешімі болмаса (бірнеше міндетті есептер болған кезде – қайсысы екені көрсетілсін) басқа тапсырмалар бойынша нәтижелерге қарамастан, емтиханды тапсырудың нәтижесі қанағаттанғысыз болып табылатынын көрсету қажет.
8. Міндетті есеп есептің мазмұнынан және оларды шешуге арналған тапсырмалардан тұрады.
Есептердің мазмұнында қандай кезеңге және қандай өлшем бірліктерінде ақпарат көрсетілгені және қандай нақты ахуал бойынша тапсырма қойылғаны көрсетіледі.

7. Порядок оценки результатов экзаменов содержит:
1) правила формирования экзаменационных билетов;
2) правила оценки результатов экзамена;
3) правила кодирования/раскодирования экзаменационных работ.
Экзаменационный билет содержит:
1) тестовые вопросы (не менее тридцати);
2) обязательную задачу (не менее одной);
3) дополнительную задачу (не менее одной).
Правила оценки результатов экзамена содержат размеры баллов, присваиваемых за верные ответы тестов, за решение задач, а также общий суммарный балл для сдачи экзамена («проходной» балл), который составляет не менее пятидесяти процентов от общего балла. При этом в правилах оценки следует указать, что отсутствие решения обязательной задачи (при наличии нескольких обязательных задач - указать какой именно) является неудовлетворительным результатом сдачи экзамена независимо от результатов по другим заданиям.
8. Обязательная задача состоит из содержания задачи и задания для их решения.
В содержании задач указывается, за какой период и в каких единицах измерения представляется информация и по какой конкретной ситуации поставлена задача.

Міндетті есеп кемінде 8-10 тапсырмадан тұрады, бұл ретте олар бір мезгілде мыналарды:
1) «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәні бойынша – шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімді жасау жөніндегі тапсырма, «Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп» пәнi бойынша тақырыптар тізбесіне сәйкес түрлі стандарттар бойынша олардың арифметикалық шешімімен кемінде төрт есепті;

Обязательная задача состоит из не менее 8-10 заданий, при этом они одновременно включают:
1) по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности» - задание по составлению консолидированного бухгалтерского баланса, которое включает не менее четырех задач с арифметическим их решением по разным стандартам, согласно перечню тем по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности»;

2) «Салық және салық салу» пәні бойынша – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу бойынша тапсырмалар (кемінде екі түрі) немесе салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің бір түрі бойынша тура тапсырма және «Салық және салық салу» пәні бойынша тақырыптар тiзбесiне сәйкес 1-5 және 20-21-тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап беру тапсырмаларын;
3) «Азаматтық құқық» пәні бойынша – «Азаматтық құқық» пәні бойынша тақырыптар тiзбесiне сәйкес кемінде он тақырып бойынша тапсырмаларды қамтиды.
Міндетті тапсырмалардың санын ұлғайтқан жағдайда тапсырмалардың саны мөлшерлес азайтылады.

2) по дисциплине «Налоги и налогообложение» - задания по исчислению налогов и других обязательных платежей в бюджет (не менее двух видов) или сквозную задачу по одному виду налога или другого обязательного платежа в бюджет и задания ответить на вопросы по темам 1-5 и 20-21 согласно перечню тем по дисциплине «Налоги и налогообложение»;
3)по дисциплине «Гражданское право» - задания по не менее десяти темам согласно перечню тем по дисциплине «Гражданское право».
В случае увеличения количества обязательных задач количество заданий пропорционально уменьшается.

9. Аккредиттеу үшін материалдар қатесіз жазылады, мазмұны дәйекті қисынмен беріледі.
10. Аккредиттеу үшін материалдарды жасау кезіндегі шарттар: көлемі кемінде 200 бет, Times New Roman қарпі, қаріптің көлемі – кемінде 12 бт.
11. Аккредиттеу материалдары жаңартылады және өзгертілген жағдайда уәкілетті органға:
1) ХҚЕС өзгерген жағдайда, уәкілетті органның сайтында ресми  орналастырылғаннан кейін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда, қолданысқа енгізілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынылады.
«Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына сәйкес
бухгалтерлік есеп» пәнi бойынша тақырыптар тiзбесi
1
1 (IAS) «Қаржылық есептiлiктi ұсыну» ХҚЕС
2
2 (IAS) «Қорлар» ХҚЕС
3
7 (IAS) «Ақша қаражатының қозғалысы туралы есептер» ХҚЕС
4
8 (IAS) «Есеп саясаты, бухгалтерлiк бағалардағы өзгерiстер және қателер ХҚЕС
5
10 (IAS) «Есептi күннен кейiнгi оқиғалар» ХҚЕС
6
11 (IAS) «Құрылысқа арналған шарттар» ХҚЕС
7
12 (IAS) «Пайдаға салынатын салықтар» ХҚЕС
8
16 (IAS) «Негiзгi құралдар» ХҚЕС
9
17 (IAS) «Жалдау» ХҚЕС
10
18 (IAS) «Түсiм» ХҚЕС
11
19 (IAS) «Қызметкерлерге берілетін сыйақы» ХҚЕС
12
20 (IAS) «Мемлекеттiк субсидияларды есепке алу және мемлекеттiк
көмек туралы ақпаратты жария ету» ХҚЕС
13
21 (IAS) «Валюталардың айырбастау бағамдарының өзгерістерінің әсерi» ХҚЕС
14
23 (IAS) «Қарыздар бойынша шығындар» ХҚЕС
15
24 (IAS) «Байланысқан тараптар туралы ақпаратты жария ету»
ХҚЕС
16
26 (IAS) «Зейнетақы жоспарлары бойынша есеп пен есептiлiк»
ХҚЕС
17
27 (IAS) «Шоғырландырылған және жекелеген қаржылық есептiлiк»
ХҚЕС
18
28 (IAS) «Қауымдасқан кәсiпорындарға салынатын инвестициялар»
ХҚЕС
19
29 (IAS) «Гиперинфляциялық экономикадағы қаржылық
есептiлiк» ХҚЕС
20
31 (IAS) «Бiрлескен кәсiпкерлiкте қатысу» ХҚЕС
21
32 (IAS) «Қаржы құралдары: ақпарат ұсыну» ХҚЕС
22
33 (IAS) «Акцияға пайда» ХҚЕС
23
34 (IAS) «Аралық Қаржылық Есептілігі» ХҚЕС
24
36 (IAS) «Активтердiң құнсыздануы» ХҚЕС
25
37 (IAS) «Бағалау резервтерi, шартты мiндеттемелер мен
шартты активтер» ХҚЕС
26
38 (IAS) «Материалдық емес активтер» ХҚЕС
27
39 (IAS) «Қаржы құралдары: тану және өлшеу»
ХҚЕС
28
40 (IAS) «Инвестициялық мүлiк» ХҚЕС
29
41 (IAS) «Ауыл шаруашылығы» ХҚЕС
30
1 (IFRS) «Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарының
бiрiншi қолданылуы» ХҚЕС
31
2 (IFRS) «Акцияларға негiзделген төлем» ХҚЕС
32
3 (IFRS) «Бизнес бiрлестiктерi» ХҚЕС
33
4 (IFRS) «Сақтандыру шарттары» ХҚЕС
34
5 (IFRS) «Сатуға арналған ұзақ мерзiмдi активтер
және тоқтатылған қызмет» ХҚЕС
35
6 (IFRS) «Пайдалы қазбалардың қорларын барлау және
бағалау» ХҚЕС
36
7 (IFRS) «Қаржы құралдары: ақпаратты жария ету» ХҚЕС
37
8 (IFRS) «Операциялық сегменттер» ХҚЕС
38
9 (IFRS) «Қаржы құралдары» ХҚЕС
39
10 (IFRS) «Шоғырландырылған қаржылық есептiлiк» ХҚЕС**
40
11 (IFRS) «Бiрлескен іс-шаралар» ХҚЕС**
41
12 (IFRS) «Басқа кәсіпорындардағы (ұйымдардағы) мүдделерді жария ету» ХҚЕС**
42
13 (IFRS) «Әділ құнның өлшенуі» ХҚЕС**
Ескертпе:
* осы пән бойынша бiлiмді тексеру есеп айырысу және дискуссиялық бөлiктерді қамтитын бес сұрақтан тұратын жазбаша емтихан жолымен жүргiзiледi. Топтың шоғырландырылған қаржылық есептiлiкті дайындау бойынша мәселесі мiндеттi болып табылады;
** қолданысқа енгізілген сәттен бастап.
«Салық және салық салу» пәні бойынша тақырыптар тiзбесi

9. Материалы для аккредитации не содержат ошибок, содержание изложено логически последовательно.
10. Условия при составлении материалов для аккредитации: объем не менее 200 страниц, шрифт Times New Roman, размер шрифта - не менее 12 пт.
11. Профессиональные организации должны иметь следующие рабочие органы:
1) международным стандартом финансовой отчетности;
2) повышению квалификации бухгалтеров;
3) вопросам этики;
4) рассмотрению споров.
Профессиональные организации также по усмотрению имеют другие рабочие органы, определенные ее уставом.
12. Материалы для аккредитации обновляются и представляются уполномоченному органу в течение тридцати календарных дней в случае изменения:
1) МСФО после официального размещения на сайте уполномоченного органа;
2) законодательства Республики Казахстан со дня введения в действие.
Перечень
тем по дисциплине «Бухгалтерский учет в соответствии
с международными стандартами финансовой отчетности»*
1.
МСФО (IAS) 1 «Представление финансовой отчетности»
2.
МСФО (IAS) 2 «Запасы»
3.
МСФО (IAS) 7 «Отчеты о движении денежных средств»
4.
МСФО (IAS) 8 «Учетная политика, изменения в бухгалтерских оценках и ошибки»
5.
МСФО (IAS) 10 «События после отчетной даты»
6.
МСФО (IAS) 11 «Договоры на строительство»
7.
МСФО (IAS) 12 «Налоги на прибыль»
8.
МСФО (IAS) 16 «Основные средства»
9.
МСФО (IAS) 17 «Аренда»
10.
МСФО (IAS) 18 «Выручка»
11.
МСФО (IAS) 19 «Вознаграждения работникам»
12.
МСФО (IAS) 20 «Учет государственных субсидий и раскрытие информации о государственной помощи»
13.
МСФО (IAS) 21 «Влияние изменений обменных курсов валют»
14.
МСФО (IAS) 23 «Затраты по займам»
15.
МСФО (IAS) 24 «Раскрытие информации о связанных сторонах»
16.
МСФО (IAS) 26 «Учет и отчетность по пенсионным планам»
17.
МСФО (IAS) 27 «консолидированная и отдельная финансовая отчетность»
18.
МСФО (IAS) 28 «Инвестиции в ассоциированные предприятия»
19.
МСФО (IAS) 29 «Финансовая отчетность в гиперинфляционной экономике»
20.
МСФО (IAS) 31 «Участие в совместном предпринимательстве»
21.
МСФО (IAS) 32 «финансовые инструменты: представление информации»
22.
МСФО (IAS) 33 «Прибыль на акцию»
23.
МСФО (IAS) 34 «промежуточная финансовая отчетность»
24.
МСФО (IAS) 36 «Обесценение активов»
25.
МСФО (IAS) 37 «Оценочные резервы, условные обязательства и условные активы»
26.
МСФО (IAS) 38 «Нематериальные активы»
27.
МСФО (IAS) 39 «Финансовые инструменты: признание и измерение»
28.
МСФО (IAS) 40 «Инвестиционное имущество»
29.
МСФО (IAS) 41 «Сельское хозяйство»
30.
МСФО (IFRS) 1 «Первое применение международных стандартов финансовой отчетности»
31.
МСФО (IFRS) 2 «Платеж, основанный на акциях»
32.
МСФО (IFRS) 3 «Объединение бизнеса»
33.
МСФО (IFRS) 4 «Договоры страхования»
34.
МСФО (IFRS) 5 «Долгосрочные активы, предназначенные для продажи, и прекращенная деятельность»
35.
МСФО (IFRS) 6 «Разведка и оценка запасов полезных ископаемых»
36.
МСФО (IFRS) 7 «Финансовые инструменты: раскрытие информации»
37.
МСФО (IFRS) 8 «Операционные сегменты»
38.
МСФО (IFRS) 9 «Финансовые инструменты»
39.
МСФО (IFRS) 10 «Консолидированная финансовая отчетность»**
40.
МСФО (IFRS) 11 «Совместные мероприятия»**
41.
МСФО (IFRS) 12 «Раскрытие интересов в других предприятиях(организациях)»**
42.
МСФО (IFRS) 13 «Измерение справедливой стоимости»**
Примечание:
* проверка знаний по данной дисциплине проводится путем письменного экзамена, который состоит из пяти вопросов, включающих расчетные и дискуссионные части. Вопрос по подготовке консолидированной финансовой отчетности группы является обязательным;
** с момента введения в действие.
Перечень
тем по дисциплине «Налоги и налогообложение»

1. Салықтың және салық салудың мәні. Қазақстан Республикасындағы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жүйесі.
2. Салықтық қатынастарға қатысушылар.
3. Салықтық міндеттеме.
4. Салықтық есепке алу.
5. Салықтық нысандар.
6. Корпоративтік табыс салығы.
7. Жеке табыс салығы.
8. Халықаралық салық салу ерекшеліктері.
9. Қосылған құн салығы.
10. Акциздер.
11. Экспортқа салынатын рента салығы. Жер қойнауын пайдаланушыларға салынатын салық.
12. Әлеуметтік салық.
13. Көлік құралдарына салынатын салық.
14. Жер салығы.
15. Мүлік салығы.
16. Ойын бизнесіне салынатын салық. Тіркелген салық.
17. Арнайы салық режимдері.
18. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Алымдар. Мемлекеттік баж.
19. Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер. Төлемдер.
20. Салықтық әкімшілендіру.
21. Салықтық тексерулер. Әкімшілік жауапкершілік. Тексеру нәтижелеріне шағымдану.
«Азаматтық құқық» пәні бойынша тақырыптар тiзбесi
1. Жалпы ережелер.
2. Азаматтық қарым-қатынастардың субъектiлерi.
3. Заңды тұлғалардың ұйымдық-құқықтық нысандары.
4. Азаматтық құқықтар объектiлерi.
5. Мәмiлелер.
6. Өкiлдiк. Сенiмхат.
7. Азаматтық құқықтағы мерзiмдер.
8. Меншiк құқығы және өзге де заттық құқықтар.
9. Мiндеттемелер.
10. Шарт.
11. Еңбек қатынастарын құқықтық реттеу.
12. Зияткерлiк меншiк.
13. Банк iсi.
14. Сақтандыру.
Бухгалтерлерді кәсіптік
сертификаттау
жөнiндегi ұйымның
басшысы ______________ ________________________________________
(қолы)            (тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда)
Мөр орны _________________
(күні)
Кәсіптік ұйымдарды,
сертификаттау жөнiндегi
ұйымдарды аккредиттеу
қағидаларына
5-қосымша
Кәсіптік ұйымның пәндер бөлінісінде сертификаттау жөніндегі
ұйымды аккредиттеу үшін материалдарды қарауы бойынша
нәтижелерді ұсыну нысаны
1. Сертификаттау жөніндегі ұйымның атауы.
2. Уәкілетті органның аккредиттелген кәсіптік ұйымның атына аккредиттеу үшін материалдарды жіберген күні.
3. Осы тармақта тармақшалар бойынша аккредиттеу үшін ұсынылған материалдар мазмұнының «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бөлінісінде осы Қағидаларға 4-қосымшада айтылған талаптарға сәйкестігін және/немесе сәйкес еместігін мынадай нысан бойынша:
Р/с
Тақырып №
Емтихандық тапсырманың №, тест сұрағының №
Ескертулер
Ұсыныстар
Негіздеме
1
2
3
4
5
6
сипаттау қажет.
4. 3-тармақта айтылған деректер негізінде «Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес бухгалтерлік есеп», «Салық және салық салу» және «Азаматтық құқық» пәндері бөлінісінде аккредиттеу үшін ұсынылған материалдардың мазмұны бойынша аккредиттелген кәсіптік ұйымның қорытынды тұжырымдамаларын және ұсынымдарын көрсету қажет.
Аккредиттелген кәсіптік ұйымның қорытынды тұжырымдамалары мен ұсынымдары ұсынымдық сипатта болады.
Кәсіптік ұйымның
басшысы ______________ ______________________________
(қолы)     (тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда)
Мөр орны _________________
(күні)

1. Сущность налогов и налогообложения. Система налогов и других
обязательных платежей в бюджет в Республике Казахстан.
2. Участники налоговых отношений.
3. Налоговое обязательство.
4. Налоговый учет.
5. Налоговые формы.
6. Корпоративный подоходный налог.
7. Индивидуальный подоходный налог.
8. Особенности международного налогообложения.
9. Налог на добавленную стоимость.
10. Акцизы.
11. Рентный налог на экспорт. Налогообложение недропользователей.
12. Социальный налог.
13. Налог на транспортные средства.
14. Земельный налог.
15. Налог на имущество.
16. Налог на игорный бизнес. Фиксированный налог.
17. Специальные налоговые режимы.
18. Другие обязательные платежи в бюджет. Сборы. Государственная пошлина.
19. Другие обязательные платежи в бюджет. Платы.
20. Налоговое администрирование.
21. Налоговые проверки. Административная ответственность. Обжалование результатов проверки.
Перечень тем по дисциплине «Гражданское право»
1. Общие положения.
2. Субъекты гражданских правоотношений.
3. Организационно-правовые формы юридических лиц.
4. Объекты гражданских прав.
5. Сделки.
6. Представительство. Доверенность.
7. Сроки в гражданском праве.
8. Право собственности и иные вещные права.
9. Обязательства.
10. Договор.
11. Правовое регулирование трудовых отношений.
12. Интеллектуальная собственность.
13. Банковское дело.
14. Страхование.
Руководитель организации
по профессиональной
сертификации бухгалтеров ___________  _______________________
(подпись)    (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати  _____________
(дата)
Приложение 5
к Правилам аккредитации
профессиональных организаций,
организаций по сертификации
Форма представления результатов по рассмотрению
профессиональной организацией материалов для аккредитации
организации по сертификации в разрезе дисциплин
1. Наименование организации по сертификации.
2. Дата направления уполномоченным органом в адрес аккредитованной профессиональной организации материалов для аккредитации.
3. В данном пункте необходимо по подпунктам описать соответствие и/или несоответствие содержания представленных материалов для аккредитации требованиям, изложенным в приложении 4 к настоящим Правилам в разрезе дисциплин «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право», по следующей форме:
№ п/п
№ темы
№ экзаменационного задания,
№ тестового вопроса
Замечания
Предложения
Обоснование
1
2
3
4
5
6
4. На основании изложенных данных в пункте 3, необходимо выразить итоговые выводы и рекомендации аккредитованной профессиональной организации по содержанию представленных материалов для аккредитации в разрезе дисциплин «Бухгалтерский учет в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности», «Налоги и налогообложение» и «Гражданское право».
Выводы и рекомендации аккредитованной профессиональной организации носят рекомендательный характер.
Руководитель
профессиональной
организации     ____________    _______________________________
(подпись)      (фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати  _____________
(дата)