Халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қарашадағы № 1336 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 773 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 773 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 5-бабының 12-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу  қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 қарашадағы
№ 1336 қаулысымен
бекітілген
Халыққа қызмет көрсету орталықтары ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа қызмет көрсету орталықтары ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 5-бабының 12-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – ХҚО) ақпараттық жүйесінің ХҚО арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсетуге тартылған мемлекеттік органдардың және/немесе ХҚО арқылы мемлекеттік қызметтер көрсетуге құжаттарды қабылдайтын кезде пайдаланылатын деректерді иеленуші мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ақпарат алмасу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтер ақпараттық алмасуға жатпайды.
3. Ақпараттық алмасу үрдісінде пайдаланылатын мәліметтердің қағаз тасығыштағы құжаттардың мәліметтерімен мәні бірдей болады.
4. Ақпараттық алмасу ХҚО арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде қағаз құжат айналымын болдырмауды (азайтуды) және мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға заңдық мәні бар фактілерді растайтын құжаттардың аз санын ұсынатын азаматтардың құқықтарын іске асыруды қамтамасыз етеді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:

Об утверждении Правил информационного обмена информационной системы центров обслуживания населения с государственными информационными системами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2011 года № 1336. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 773
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 773 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила информационного обмена информационной системы центров обслуживания населения с государственными информационными системами.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 ноября 2011 года № 1336
Правила
информационного обмена информационной системы центров
обслуживания населения с государственными
информационными системами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила информационного обмена информационной системы центров обслуживания населения с государственными информационными системами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» и определяют порядок обмена информационной системы центров обслуживания населения с государственными информационными системами государственных органов, задействованных в оказании государственных услуг посредством центров обслуживания населения (далее – ЦОН), и/или государственных органов – владельцев данных, используемых при приеме документов на оказание государственных услуг через ЦОН.
2. Информационному обмену в соответствии с положениями данных Правил не подлежат сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан.
3. Используемые в процессе информационного обмена сведения равнозначны сведениям из документов на бумажном носителе.
4. Информационный обмен обеспечивает исключение (минимизацию) бумажного документооборота при оказании государственных услуг посредством ЦОН и реализацию прав граждан, при котором граждане предоставляют государственным органам и должностным лицам минимальное число документов, подтверждающих юридически значимые факты.
5. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:

1) ақпараттық өзара іс-қимыл – «электрондық үкімет» ақпараттық жүйелерінің арасында ақпараттық алмасуды және деректер беруді ұйымдастыру үшін желіаралық байланыстыру үрдісі;
2) Қазақстан Республикасының халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі (деректерді тұтынушы) – халыққа (жеке және заңды тұлғаларға), сондай-ақ тиісті министрліктер мен ведомстволардың Қазақстан Республикасының халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы қызмет ұсыну үрдісін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
3) мемлекеттік ақпараттық жүйе (деректерді жеткізуші) – бюджет қаражаты есебінен құрылатын және (немесе) сатып алынатын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де тәсілдер арқылы алған ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, беру және ұсынуға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
4) хабарлама – ақпаратты ХҚО ақпараттық жүйесінен мемлекеттік ақпараттық жүйеге және одан кері ұсыну нысаны;
5) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігі мен мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы;
6) ҚР ҰКО (Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы) – электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің дұрыстығын растайтын («электрондық үкіметке» қатысушыларға, мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерге қызмет көрсететін) заңды тұлға.
2. ХҚО ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпарат алмасу тәртібі
6. Өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу мақсатында ХҚО-ға жүгінеді.
7. Өтініш беру үдерісінде ХҚО операторы мемлекеттік ақпараттық жүйелерге сұрау салу арқылы өтінішті алдын ала толтыруды, сондай-ақ мемлекеттік қызметтердің стандарттарына сәйкес қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін электрондық өтінімге салуды жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік қызмет алуға және өтініш беруші ұсынатын құжаттарды және көрсетілген деректерді тиісінше тексеруге келісімді өтініш беруші жазбаша не электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы растайды.
9. Электрондық өтінімді қалыптастыру үдерісі аяқталғаннан кейін ХҚО операторы ХҚО ақпараттық жүйесі арқылы хабарламаны қалыптастырады, «электрондық үкімет» шлюзі арқылы сұрау салумен электрондық байланыс арнасы бойынша аталған мемлекеттік органның мемлекеттік қызметті көрсету үдерісін автоматтандыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйесіне хабарлама береді.
«Сұрау салу» түріндегі хабарлама мемлекеттік ақпараттық жүйе үшін қалыптастырылады және мемлекеттік органдардың қызмет ұсынуы мен мемлекеттік ақпараттық жүйеден шығыс деректерін алу үшін қажет бастапқы деректерді беруге арналған.
Мемлекеттік ақпараттық жүйе сұрау салуды қабылдайды және өңдейді, сұрау салуды өңдеу нәтижесімен «жауап» хабарламасын қалыптастырады және ХҚО ақпараттық жүйесіне береді.
Хабарламаларды жөнелту және алу фактілері ақпараттық жүйелерде тіркеледі. Электрондық байланыс болмаған немесе хабарламаларды жөнелтуге кедергі келтіретін басқа да жағдайлар туындаған кезде жеткізілмеген хабарламалар кезекте жинақталады. Бұл оқиға туралы ақпарат қатенің тиісті кодымен ақпараттық жүйелерде жазылады. Авариялық жағдай жойылғаннан кейін жеткізілмеген хабарламалардың кезекпен жөнелтілуі қайта жаңартылады.

1) информационное взаимодействие – процесс межсетевого соединения для организации информационного обмена и передачи данных между информационными системами «электронного правительства»;
2) информационная система центров обслуживания населения Республики Казахстан (потребитель данных) – информационная система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через центры обслуживания населения Республики Казахстан, а также соответствующими министерствами и ведомствами;
3) государственная информационная система (поставщик данных) – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации, создаваемый и (или) приобретаемый за счет бюджетных средств, а также полученный государственными органами путем иных установленных законами Республики Казахстан способов;
4) сообщение – форма предоставления информации из информационной системы ЦОН в государственную информационную систему и обратно;
5) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
6) НУЦ РК (Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан) – юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства (обслуживающее участников "электронного правительства", государственных и негосударственных информационных систем).
2. Порядок информационного обмена информационной системы ЦОН
с государственными информационными системами
6. Заявитель обращается в ЦОН с целью получения государственной услуги.
7. В процессе подачи заявления, оператором ЦОН посредством запросов в государственные информационные системы осуществляется предзаполнение заявления, а также вложение в электронную заявку электронных копий документов, необходимых в соответствии со стандартами государственных услуг.
8. Согласие на получение государственной услуги и соответствующей проверке предоставляемых заявителем документов и указанных данных подтверждается заявителем письменно, либо с применением электронной цифровой подписи.
9. По окончанию процесса формирования электронной заявки, оператор ЦОН посредством информационной системы ЦОН формирует сообщение, с запросом через шлюз «электронного правительства» передает сообщение в государственную информационную систему, обеспечивающую автоматизацию процесса оказания государственной услуги данным государственным органом по каналу электронной связи.
Сообщение в виде «запроса» формируется для государственной информационной системы и предназначено для передачи исходных данных, необходимых для предоставления государственным органом услуги и получения выходных данных из государственной информационной системы.
Государственная информационная система принимает и обрабатывает запрос, формирует и передает сообщение «ответ» c результатом обработки запроса в информационную систему ЦОН.
Факты отправки и получения сообщений фиксируется в информационных системах. При отсутствии электронной связи или возникновении других причин, препятствующих отправке сообщений, не доставленные сообщения накапливаются в очереди. Информация об этом событии записывается в информационных системах с соответствующим кодом ошибки. После устранения аварийной ситуации отправка недоставленных сообщений из очереди возобновляется.

10. Қажет болған жағдайда мемлекеттік орган аталған мемлекеттік орган иеленушісі болып табылатын мемлекеттік ақпараттық жүйеден ХҚО операторлары берген сұрау салудың мақсатын тексеруге бастамашылық жасайды.
11. Оператор ХҚО арқылы көрсетілуге жататын мемлекеттік қызметтерді ұсыну шеңберінде:
1) мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті автоматты режимде толтыруға мүмкіндік беретін;
2) ХҚО-ға мемлекеттік қызметті алу үшін жүгінген кезде азаматтар ұсынатын құжаттардың қағаз көшірмелерін болдырмауға мүмкіндік беретін мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
3) ХҚО операторларының мемлекеттік ақпараттық жүйеге жасайтын барлық сұрау салуларына оператордың электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады және ақпараттық жүйеде тіркеледі, сондай-ақ «электрондық үкімет» порталындағы өтініш берушінің жеке кабинетінде көрінеді.
12. Ақпараттық алмасу үдерісінде барлық уақытша параметрлерді тіркеу жергілікті уақыт бойынша жүргізіледі. Ақпараттық алмасудың уақытша сипаттамалары мемлекеттік қызмет көрсетудің әрбір кезеңіне бөлінген уақыттан аспауы тиіс.
13. Мемлекеттік органның мемлекеттік қызметтерді ұсыну мерзімі мемлекеттік қызметтерді көрсету стандарттарында айқындалады.
14. ХҚО арқылы көрсетілетін ақылы мемлекеттік қызметтерге электрондық форматтағы төлем туралы түбіртек қоса жүреді және мемлекеттік қызмет көрсету өтініміне қоса беріледі.
15. ХҚО ақпараттық жүйесін өндірістік пайдалануға қосқанға дейін мынадай рәсімдерді орындау міндетті:
1) тестілік стендте ақпараттық алмасудың алдын ала сынағын өткізу;
2) ХҚО ақпараттық жүйесінің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен ақпараттық алмасуын тәжірибелік пайдалануын өткізу;
3) тәжірибелік пайдалану нәтижелеріне талдау жүргізу, қажет болған жағдайда – бағдарламалық қамтамасыз етудің пысықталуын қамтамасыз ету;
4) өндірістік пайдалануда қосылатын сервиске ақпараттық сұрау салулардың қарқындылығын бағалау, жүктемелік тестілеу.
16. Ақпараттық алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған көліктік ортасын, ақпаратты кепілді жеткізудің бағдарламалық құралын пайдалану есебінен де, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік бойынша ұйымдастырушылық іс-шараларын өткізу есебінен де қамтамасыз етілуі тиіс.
17. Қабылдауға/беруге жататын мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңбамен расталады. Алмасу кезінде деректердің қорғалуын ұйымдастыру үшін ҚР ҰКО берген тіркеу куәліктері пайдаланылады.

10. В случае необходимости государственный орган инициирует проверку цели запроса данных операторами ЦОН из государственной информационной системы, владельцем которой является данный государственный орган.
11. Оператор получает данные из государственной информационной системы в рамках предоставления государственных услуг, подлежащих оказанию посредством ЦОН:
1) позволяющие заполнить в автоматическом режиме заявление на оказание государственной услуги;
2) позволяющие исключить бумажные копии документов, предоставляемых гражданами при обращении за государственной услугой в ЦОН;
3) все запросы в государственную информационную систему, производимые оператором ЦОН, подписываются электронной цифровой подписью оператора и фиксируются в информационной системе, а также отображаются в личном кабинете заявителя на портале «электронного правительства».
12. Фиксация всех временных параметров в процессе информационного обмена производится по местному времени. Временные характеристики информационного обмена не должны превышать времени, отведенного на каждый этап оказания государственной услуги.
13. Срок предоставления государственных услуг государственным органом определяется стандартами оказания государственных услуг.
14. Платные государственные услуги, оказываемые посредством ЦОН сопровождаются квитанцией об оплате в электронном формате и прикладываются к заявке на оказание государственной услуги.
15. До запуска информационной системы ЦОН в промышленную эксплуатацию обязательно выполнение следующих процедур:
1) проведение предварительных испытаний информационного обмена на тестовом стенде;
2) проведение опытной эксплуатации информационного обмена информационной системы ЦОН с государственными информационными системами;
3) проведение анализа результатов опытной эксплуатации, при необходимости - обеспечение доработки программного обеспечения;
4) оценка интенсивности информационных запросов к подключаемому сервису в промышленной эксплуатации, нагрузочное тестирование.
16. Защита информации при информационном обмене должна обеспечиваться как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, программных средств гарантированной доставки информации, так и за счет проведения организационных мероприятий по информационной безопасности.
17. Сведения, подлежащие приему/передачи, заверяются электронной цифровой подписью. Для организации защиты данных при обмене используются регистрационные свидетельства, выданные НУЦ РК.