Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төменгі ставкаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 қарашадағы № 1373 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 514 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.06.2023 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 10 маусымдағы Заңының 40-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін сыйақының ең төменгі ставкалары бекітілсін.
1-1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Орындаушыларға және фонограмма шығарушыларға берілетін сыйақының ең төменгі ставкаларын қолдану жөніндегі нұсқаулықты әзірлесін және бекітсін.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 26.06.2019 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 23 қарашадағы
№ 1373 қаулысымен
бекітілген
Орындаушыларға және фонограммалар шығарушыларға берілетін
сыйақының ең төменгі ставкалары

Об утверждении минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2011 года № 1373. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 514.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.06.2023 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 40-2 Закона Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые минимальные ставки вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм.
1-1. Министерству юстиции Республики Казахстан разработать и утвердить Инструкцию по применению минимальных ставок вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2019 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечения десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2011 года № 1373
Минимальные ставки
вознаграждения исполнителям и производителям фонограмм

Ескерту. Ең төменгі ставкаларға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.05.2013 № 469 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.06.2019 № 445 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
р/с
Пайдаланудың түрі, орны, талаптары, пайдаланушылар
Сыйақының ең төменгі ставкалары
ақылы кіру кезінде
тегін кіру кезінде
1
2
3
4

Сноска. Минимальные ставки с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.05.2013 № 469 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 26.06.2019 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Вид, место, условия использования, пользователи
Минимальные ставки вознаграждения
при платном входе
при бесплатном входе
1
2
3
4

1. Көпшілік алдында орындау, көрсету, жалпы жұрттың назарына хабарлау және жеткізу жолымен орындаулар мен фонограммаларды пайдалану
1.
Дәмханалар, барлар (айына әрбір отыратын орынға)
0,2 АЕК
0,1 АЕК
2.
Мейрамханалар (айына әрбір отыратын орынға)
0,25 АЕК
0,15 АЕК
3.
Басқа да қоғамдық тамақтандыру объектілері (айына әрбір отыратын орынға)
0,008 АЕК
0,004 АЕК
4.
Түнгі клубтар (айына әрбір отыратын орынға)
билеттерді сатудан түскен кірістен 1%

1. Использование исполнений и фонограмм путем публичного исполнения, показа,
сообщения и доведения до всеобщего сведения
1.
Кафе, бары (в месяц за каждое посадочное место)
0,2 МРП
0,1 МРП
2.
Рестораны (в месяц за каждое посадочное место)
0,25 МРП
0,15 МРП
3.
Иные объекты общественного питания (в месяц за каждое
посадочное место)
0,008 МРП
0,004 МРП
4.
Ночные клубы (в месяц за каждое посадочное место)
1 % от
дохода от
продажи
билетов

0,2 АЕК
5.
Казино және басқа да ойын мекемелері (айына әрбір отыратын орынға)
0,4 АЕК
6.
Мәдени ойын-сауық орталықтары, кешендер (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)
0,05 АЕК
7.
Спорттық-сауықтыру орталықтары, кешендері (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)
0,01 АЕК
0,001 АЕК
8.
Жәрмеңкелер, көрмелер, сән көрсетулер, сұлулық және кәсіби шеберлік сайыстары (айына дыбыстандырылатын алаңның әрбір шаршы метрі үшін)
0,02 АЕК

0,2 МРП
5.
Казино и другие игорные заведения (в месяц за каждое
посадочное место)
0,4 МРП
6.
Культурно-развлекательные центры, комплексы (в месяц за
каждый квадратный метр озвучиваемой площади)
0,05 МРП
7.
Спортивно-оздоровительные центры, комплексы (в месяц за
каждый квадратный метр, озвучиваемой площади)
0,01 МРП
0,001 МРП
8.
Ярмарки, выставки, показы мод, конкурсы красоты и
профессионального мастерства (в месяц за каждый
квадратный метр озвучиваемой площади)
0,02 МРП

0,002 АЕК
9.
Қонақүйлер, санаторийлер, демалыс үйлері және пансионаттар (айына көпшілік алдында орындау, көрсету, хабарлау және жалпы жұрттың назарына жеткізу үшін қолданылатын техникалық құралдың бірлігі үшін)
0,2 АЕК
10.
Жолаушылар көлігі құралдары (әрбір билетті сату нәтижесінде түскен кірістен)
0,001%
11.
Спорттық жарыстар, спортшылардың көрсетілімдік орындаулары (әрбір өткізілген іс-шарадан түскен кірістен)
0,05 %
0,001 %
12.
Конькимен, роликпен жаппай сырғанау орындары (айына осы мақсатта пайдаланатын орындардың (аумақтың) әрбір шаршы метрі үшін)
0,05 АЕК
0,01 АЕК
13.
Театрлар, кинозалдар және фильмдерді демонстрациялауға арналған өзге де орындар (айына дыбыстандырылатын үй-жайдың әрбір шаршы метрі үшін)
0,01 АЕК
0,001 АЕК
14.
Мәдени-демалыс ұйымдары (мәдениет және демалыс парктері, мәдениет үйлері мен сарайлары, аквапарктер) (айына дыбыстандырылатын аумақтың (үй-жайдың) әрбір шаршы метрі үшін)
0,01 АЕК
0,001 АЕК
15.
Сауда үйлері, дүкендер, сауда базарлары және сауда мақсатына арналған өзге де орындар (айына дыбыстандырылатын аумақтың әрбір шаршы метрі үшін)
0,002 АЕК
16.
Театрландырылған, концерттік, цирктік бағдарламалар (іс-шара өткізу нәтижесінде түскен кірістен)
0,02 %
0,01 %
17.
Бұқаралық іс-шаралар, қала күндері, мейрамдар, фестивальдар (іс-шара өткізу нәтижесінде түскен кірістен)
0,02 %
0,01 %
18.
Музыкалық автоматтар жүйелері және караоке арқылы (айына әрбір музыкалық автомат және караоке үшін)
0,2 АЕК
0,1 АЕК
19.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген эфирлік телевизиялық хабар тарату ұйымдары (жарнамадан түскен кірістен)
0,1%
20.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген эфирлік радио хабар тарату ұйымдары (жарнамадан түскен кірістен)
0,1%
21.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген кәбілдік (өткізгішті), жерсеріктік телевизиялық хабар тарату ұйымдары (айына кәбілдік, жерсеріктік теледидар қызметі үшін түскен абоненттік төлемнен)
0,1%
22.
Қазақстан Республикасында заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелген кәбілдік (өткізгішті), жерсеріктік радио хабар тарату ұйымдары (айына кәбілдік, жерсеріктік радио хабар тарату қызметі үшін түскен абоненттік төлемнен)
0,1%
2. Табыс алу мақсатында қайта шығару (көбейту) және (немесе) тарату арқылы орындаулар мен фонограммаларды пайдалану
23.
Орындауларды дыбыс және дыбыстау-бейнелеу жазбаларында қайта шығару (көбейту) және (немесе) тарату (орындаулардың санына қарамастан, әрбір шығарылған данасын өткізу бағасынан)
0,3%
24.
Орындаулар мен фонограммаларды телефондар (ұялы, смартфондар, дербес қалта компьютерлері), музыкалық аппараттар, автоматтар және караоке жүйелері үшін музыка, әуен (рингтондар, реалтондар) және қоңырау (рингбэктондар) ретінде қайта шығару және (немесе) тарату (айына әрбір пайдаланылатын туындының әрбір пайдаланғаны үшін)

0,002 МРП
9.
Гостиницы, санатории, дома отдыха и пансионаты (в месяц
за единицу технического средства, используемого для
публичного исполнения, показа, сообщения и доведения до
всеобщего сведения)
0,2 МРП
10.
Средства пассажирского транспорта (от дохода, полученного
в результате продажи каждого билета)
0,001 %
11.
Спортивные соревнования, показательные выступления
спортсменов (от дохода полученного при проведении каждого
мероприятия)
0,05 %
0,001 %
12.
Места для массового катания на коньках, роликах (в месяц
за каждый квадратный метр помещения (территории),
используемого для этих целей)
0,05 МРП
0,01 МРП
13.
Театры, кинозалы и иные места, предназначенные для
демонстрации фильмов (в месяц за каждый квадратный метр
озвучиваемого помещения)
0,01 МРП
0,001 МРП
14.
Культурно-досуговые организации (парки культуры и отдыха,
дома и дворцы культуры, аквапарки) (в месяц за каждый
квадратный метр озвучиваемой территории (помещения)
0,01 МРП
0,001 МРП
15.
Торговые дома, магазины, торговые рынки и иные места,
предназначенные для целей торговли (в месяц за каждый
квадратный метр, озвучиваемой территории)
0,002 МРП
16.
Театрализованные, концертные, цирковые программы (от
дохода, полученного в результате проведения мероприятия)
0,02 %
0,01 %
17.
Массовые мероприятия, дни города, праздники, фестивали
(от дохода, полученного в результате проведения
мероприятия)
0,02 %
0,01 %
18.
С помощью систем музыкальных автоматов и караоке (в месяц
за каждый музыкальный автомат и караоке)
0,2 МРП
0,1 МРП
19.
Эфирные телевещательные организации, зарегистрированные в
Республике Казахстан в установленном законодательством
порядке (от дохода, полученного от рекламы)
0,1 %
20.
Эфирные радиовещательные организации, зарегистрированные
в Республике Казахстан в установленном законодательством
порядке (от дохода, полученного от рекламы)
0,1 %
21.
Кабельные (проводные), спутниковые телевещательные
организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в
установленном законодательством порядке (в месяц от
полученной абонентской платы за услуги кабельного,
спутникового телевидения)
0,1 %
22.
Кабельные (проводные), спутниковые радиовещательные
организации, зарегистрированные в Республике Казахстан в
установленном законодательством порядке (в месяц от
полученной абонентской оплаты за услуги кабельного,
спутникового радиовещания)
0,1 %
2. Использование исполнений и фонограмм путем воспроизведения (тиражирования)
и (или) распространения с целью извлечения прибыли
23.
Воспроизведение (тиражирование) и (или) распространение
исполнений в звуковой и аудиовизуальной записи (от
отпускной цены каждого выпущенного экземпляра, независимо
от количества исполнений)
0,3 %
24.
Воспроизведение и (или) распространение исполнений и
фонограмм в качестве музыки, мелодий (рингтонов,
реалтонов) и гудков (рингбэктонов) для телефонов
(мобильных, смартфонов, карманных персональных
компьютеров), систем музыкальных аппаратов, автоматов и
караоке (в месяц за каждое используемое произведение за
каждый раз использования)

0,03 АЕК
25.
Орындаулардың дыбыс жазбалары және (немесе) дыбыстау-бейнелеу түріндегі даналарын прокатқа, жалға беру (айына әрбір пайдаланылатын дана үшін)
0,01 АЕК
3. Фонограммаларды орындаушының және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығару
26.
Қайта шығару үшін пайдаланылатын жабдықтар мен материалдық жеткізгіштерді дайындайтын адамдар төлеуге тиіс фонограммаларды орындаушының және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығару (жабдықтар мен материалдық жеткізгіштер бірліктерін өткізу бағасынан пайызбен алғандағы сыйақы ставкалары)
0,35
27.
Қайта шығару үшін пайдаланатын жабдықтармен материалдық жеткізгіштерді импорттайтын адамдар төлеуге тиіс фонограммаларды орындаушының және фонограмма шығарушының келісімінсіз жеке мақсатта қайта шығару (жабдықтар мен материалдық жеткізгіштер бірліктерінің кедендік құнынан пайызбен алғандағы сыйақы ставкалары)
0,35
Аббревиатураның толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш

0,03 МРП
25.
Сдача экземпляров исполнений в виде звукозаписей и (или)
аудиовизуальной записи в прокат, внаем (в месяц за каждый
используемый экземпляр)
0,01 МРП
3. Воспроизведение фонограмм в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы
26.
Воспроизведение фонограмм в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы, подлежащее уплате лицами, изготавливающими оборудование и материальные носители, используемые для такого воспроизведения (ставки вознаграждения в процентах от цены реализации единицы оборудования и материальных носителей)
0,35
27.
Воспроизведение фонограмм в личных целях без согласия исполнителя и производителя фонограммы, подлежащее уплате лицами, импортирующими оборудование и материальные носители, используемые для такого воспроизведения (ставки вознаграждения в процентах от таможенной стоимости единицы оборудования и материальных носителей)
0,35
Примечания:
Сноска. Примечания исключены постановлением Правительства РК от 26.06.2019 № 445 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Расшифровка аббревиатуры:
МРП - месячный расчетный показатель