Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 30 Жарлығының 7-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) қағидалары бекітілсін;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі мен сипаттамалары бекітілсін.
2. Ведомстволық наградаларды, сондай-ақ тиісті куәліктерді дайындау жөніндегі шығыстар республикалық бюджетте тиісті мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
3. Тізбеде көрсетілген мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен бірлесіп, бір ай мерзімде нормативтік құқықтық актілерді осы қаулыға сәйкес келтірсін және оны іске асыру бойынша өзге де шаралар қабылдасын.
4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қаңтардағы № 57 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 2, 21-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қаңтардағы № 57 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 1234 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 47, 563-құжат).
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары

О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539.
В целях реализации пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан;
2) перечень и описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан.
2. Расходы по изготовлению ведомственных наград, а также соответствующих удостоверений осуществляются за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на обеспечение деятельности соответствующего государственного органа.
3. Государственным органам, указанным в перечне, совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в месячный срок привести нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением и принять иные меры по его реализации.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 января 2003 года № 57 "О ведомственных наградах дипломатической службы Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 2, ст. 21);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 1234 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 января 2003 года № 57" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 47, ст. 563).
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
ПРАВИЛА
награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.12.2015 № 992 қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттаудың (ведомстволық наградаларынан айырудың), қызметкерлерді көтермелеу мен ынталандырудың бірыңғай тәртібі мен қағидаттарын айқындайды.
2. Ведомстволық наградалар қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметінде басқа да жетістіктері мен өзге де сіңірген еңбегі үшін қызметкерлердің, жұмыскерлердің және өзге де тұлғалардың еңбектерін көтермелеу және ынталандыру нысандарының бірі болып табылады.
3. Мыналар: медальдар, төсбелгілер ведомстволық наградалар болып табылады.
4. Мемлекеттік рәміздердің (Мемлекеттік Ту және Мемлекеттік Елтаңба) бейнесі ведомстволық наградалардың элементі немесе геральдикалық негізі ретінде пайдаланылмайды.
Бұл талап Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік рәміздер бейнесі пайдаланылатын объектілер бейнесі ведомстволық наградалардың геральдикалық негізінің құрамдас бөлігі болып табылатын жағдайға қолданылмайды.
2. Ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың қызметкерлерін, жұмыскерлерін және өзге де адамдарын ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысқа (бұдан әрі – ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс) олардың басшылары бастамашылық етіп, орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныстар жібереді.
Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныстарға орталық мемлекеттік органның кадр қызметіне тиісті ұсыныстарды жіберетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың, олардың құрылымдық, ведомстволық және аумақтық бөлімшелерінің басшылары бастамашылық етеді.
6. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу жағдайы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген еңбек сіңірген жылдарға жетуі бойынша қаралады.
Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар сіңірген өзге де еңбегі үшін ерекше жағдайларда да енгізіледі.

Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 10.12.2015 № 992.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила награждения ведомственными наградами некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, (далее – Правила) определяют единый порядок и принципы награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, поощрения и стимулирования труда сотрудников.
2. Ведомственные награды являются одной из форм поощрения и стимулирования труда сотрудников, работников и иных лиц за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, другие достижения в трудовой деятельности и иные заслуги.
3. Ведомственными наградами являются: медали, нагрудные знаки.
4. Изображение государственных символов (Государственного Флага и Государственного Герба) не используется в качестве элемента или геральдической основы ведомственных наград.
Данное требование не распространяется на случаи, когда составной частью геральдической основы ведомственных наград является изображение объектов, в которых используются изображения государственных символов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград)
5. Представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) сотрудников, работников и иных лиц органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, инициируется их руководителями, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа (далее – представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград).
Представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства инициируются руководителями центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, их структурных, подведомственных и территориальных подразделений, которые направляют соответствующие представления в кадровую службу центрального государственного органа.
6. Представления о награждении ведомственными наградами рассматриваются по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижении выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
Представления о награждении ведомственными наградами вносятся и в исключительных случаях за иные заслуги.

7. Ведомстволық наградалармен марапаттау туралы мәселені шешу үшін мемлекеттік, кәсіби, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеуге дейін, 2 айдан кешіктірмей кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау туралы ұсыныс;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі наградтау қағазы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
8. Ведомстволық наградалар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені енгізу үшін:
1) мемлекеттік органның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан босату;
2) соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің болуы негіз болып табылады.
9. Ведомстволық наградалармен марапатталған адамдар тиісті ведомстволық наградалардан осы Қағидаларда көзделген тәртіппен айырылады.
10. Ведомстволық наградалардан айыру туралы мәселені шешу үшін кадр қызметіне мынадай құжаттар ұсынылады:
1) айыру туралы ұсыныс;
2) мемлекеттік органдардың беделін түсіретін теріс қылық жасағаны, қызметтік борышын өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығарылғаны туралы бұйрықтың көшірмесі немесе соттың заңды күшіне енген айыптау үкімінің көшірмесі.
11. Кадр қызметі қажетті құжаттарды дайындайды және ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы мәселені Комиссияның қарауына енгізеді.
Комиссия ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективтi көзқарасты қамтамасыз ету үшiн осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде айқындалған орталық мемлекеттiк органдарда жауапты хатшының бұйрығымен тұрақты негiзде құрылады.
12. Комиссия шешімді ашық дауыс беру арқылы алқалы түрде ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсыныс енгізілген сәттен бастап бір айдың ішінде қабылдайды. Егер Комиссия мүшелері дауысының жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия шешімдері хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.

7. Для решения вопроса о награждении ведомственными наградами не позднее, чем за 2 месяца до празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, в кадровую службу представляются:
1) представление о награждении ведомственными наградами;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
8. Основаниями для вынесения на рассмотрение Комиссии по ведомственным наградам (далее – Комиссия) вопроса о лишении ведомственных наград являются:
1) увольнение за совершение проступка, дискредитирующего государственный орган, грубое нарушение служебного долга;
2) наличие обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу.
9. Лица, награжденные ведомственными наградами, лишаются соответствующих ведомственных наград в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
10. Для решения вопроса о лишении ведомственных наград в кадровую службу представляются:
1) представление о лишении;
2) копия приказа об увольнении за совершение проступка, дискредитирующего государственные органы, грубое нарушение служебного долга или копия обвинительного приговора суда.
11. Кадровая служба подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) на рассмотрение Комиссии.
Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом руководителя аппарата в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Комиссия принимает решение коллегиально открытым голосованием в течение месяца с момента внесения представления о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград). Решение считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества голосов членов Комиссии. Решения Комиссии оформляются протоколом. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.

13. Комиссия хаттамамен ресімделетін мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қанағаттандыру;
2) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты қабылдамау;
3) ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы ұсынысты материалдарды қосымша ресімдеу үшін кері қайтару.
14. Орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы Комиссия шешiм шығарған сәттен бастап күнтiзбелiк 10 күн iшiнде:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Мемлекет басшысының актілерінен туындаған жағдайда – оны Комиссия қарауына шығармай ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.
15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттiк органның жауапты хатшысының тиiстi бұйрығы қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде мемлекеттiк органға қайтарады.
16. Ведомстволық наградаларды тапсыру салтанатты жағдайда жүргізіледі және марапатталушының өзіне табыс етіледі.
17. Ведомстволық наградаларды тапсыруды орталық мемлекеттiк органның жауапты хатшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүргiзедi.
18. Әрбiр марапатталушыға ведомстволық наградаларды тапсырумен бiр мезгiлде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк органның жауапты хатшысы қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.
19. Дәрежелерi бар наградаларды қоспағанда, бiр наградамен қайта марапаттауға жол берілмейді.
20. Дәрежелері бар ведомстволық наградалармен марапаттау төменгi дәрежеден жоғарыға қарай сатыланып жүргiзiледi. Алдыңғы дәрежелi ведомстволық награданы алмаса, одан жоғары дәрежелi ведомстволық наградамен марапаттауға жол берiлмейдi.
21. Ведомстволық наградалардың жоғары дәрежелiсі I дәрежелі болып табылады.
22. Медальдар кеуденің сол жағына тағылады, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болған кезде олар солардан кейiн орналасады.
Төсбелгілер кеуденің оң жағына тағылады. Нысаны және өлшемі бойынша медальдарға арналған тағандарға сәйкес келетін тағандар болған жағдайда төсбелгілер кеуденің сол жағына тағылады.
3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздемелері "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" медалі
23. "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" медалімен қызметкерлер қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн марапатталады.
"Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
24. "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен мұнай-газ өндірісінің тиімділігін, шығарылатын өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттігін арттыруға, сондай-ақ оны әлемдік нарыққа ілгерілетуге, өнімдердің, озық технологиялардың жаңа түрлерін игеруге үлкен үлес қосқан және көпжылдық адал еңбегі үшін Қазақстан Республикасының мұнай-газ кешенін дамыту және басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мұнай-газ кешенінің кәсіпқойлығы жоғары қызметкерлері, білім беру, ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытудағы елеулі үлесі үшін мұнай-газ бейінінің білім беру және ғылыми мекемелерінің қызметкерлері, сондай-ақ мұнай-газ кешені еңбеккерінің жағымды бейнесін қалыптастыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының мұнай-газ кешенін дамытуға жеке үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" медалі
25. "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" медалімен көпжылдық адал еңбегі үшін Қазақстан Республикасының электр энергетикасы кешенін дамыту және басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын, электр энергетикасы саласын дамытуға елеулі үлес қосқан электр энергетикасы саласының кәсіпқойлығы жоғары қызметкерлері, білім беру, ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті дамытудағы елеулі үлесі үшін электр энергетикасы бейінінің білім беру және ғылыми мекемелерінің қызметкерлері, сондай-ақ электр энергетикасы кешені еңбеккерінің жағымды бейнесін қалыптастыруға ықпал ететін, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы кешенін дамытуға жеке үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі

13. Комиссия принимает одно из следующих решений, которое оформляется протоколом:
1) удовлетворить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
2) отклонить представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград);
3) вернуть представление о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград) для дооформления материалов.
14. Руководитель аппарата центрального государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководитель государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Главы государства, – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя аппарата государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Вручение ведомственных наград производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
17. Вручение ведомственных наград производится руководителем аппарата центрального государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное руководителем аппарата государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Повторное награждение одной и той же наградой не допускается, за исключением наград, имеющих степени.
20. Награждение ведомственными наградами, имеющими степени, производится от низшей степени к высшей. Награждение ведомственной наградой более высокой степени не допускается без получения награжденным ведомственной награды предыдущей степени.
21. Высшей степенью ведомственных наград является І степень.
22. Медали носятся на левой стороне груди, при наличии государственных наград Республики Казахстан они располагаются после них.
Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди. При наличии колодок, совпадающих по форме и размерам с колодками для медалей, нагрудные знаки носятся на левой стороне груди.
3. Основания награждения ведомственными наградами
Медаль "Қазақстан Республикасының сыртқы
саясатына қосқан үлесі үшін"
23. Медалью "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" награждаются сотрудники за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и за другие достижения в работе.
Медаль "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін"
24. Медалью "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются высокопрофессиональные работники нефтегазовой отрасли, внесшие большой вклад в повышение эффективности нефтегазового производства, качества и конкурентоспособности выпускаемой продукции, а также в ее продвижение на мировой рынок, освоение новых видов продукций, передовых технологий и за многолетний добросовестный труд, осуществляющие функции по развитию и управлению нефтегазовым комплексом Республики Казахстан работники образовательных и научных учреждений нефтегазового профиля за значительный вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности, а также иные лица, способствующие формированию положительного образа труженика нефтегазового комплекса, внесшие значительный личный вклад в развитие нефтегазового комплекса Республики Казахстан.
Медаль "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін"
25. Медалью "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" награждаются высокопрофессиональные работники электроэнергетической отрасли, внесшие большой вклад в развитие электроэнергетической отрасли, осуществляющие функции по развитию и управлению электроэнергетическим комплексом Республики Казахстан, за многолетний добросовестный труд, работники образовательных и научных учреждений электроэнергетического профиля за значительный вклад в развитие образовательной, научной, научно-технической и инновационной деятельности, а также иные лица, способствующие формированию положительного образа труженика электроэнергетического комплекса, внесшие значительный личный вклад в развитие электроэнергетического комплекса Республики Казахстан.
Медаль "Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"

26. "Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн әділет органдарын дамытуда елеулі үлес қосқан әділет органдарының қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
"Еңбек ардагері" медалі
27. "Еңбек ардагері" медалімен (нақты салаға байланыстырмай) 40 жылдан астам, оның ішінде бір салада кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар, сондай-ақ еңбек қызметінде жоғары нәтижелерге қол жеткізген қызметкерлер және зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар марапатталады.
"Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 27.03.2018 № 140; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулыларымен.
27-1. "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі, ұзақ және мінсіз қызметі, кәсіби қызметтегі жоғары көрсеткішке қол жеткізгені, қосқан ерекше үлесі мен жұмыстағы басқа жетістіктері үшін, қорғаныс өнеркәсібі саласында кемінде 10 жыл жұмыс істеген қызметкерлер, ардагерлер және өзге де адамдар марапатталады.
Ерекше жағдайларда бұл медальмен қызметкерлер ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, сондай-ақ жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін де марапатталады.
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 27.03.2018 № 140 қаулысымен
27-2. "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен Қазақстан Республикасының ғарыш саласының қалыптасуы мен дамуына жеке қосқан орасан үлесі үшін, оның ішінде ғарыш кеңістігін зерттеу және пайдалану, ғарыш саласының жобаларын іске асыру, зымыран-ғарыш техникаларын құру мен пайдалану және ғарыш қызметінің басқа да бағыттары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ғарыш саласы үшін кәсіби кадрлар даярлау, оның жетістіктерінің тарихын насихаттау бойынша жұмыстарда жоғары жетістіктерге қол жеткізген ғарыш саласының қызметкерлері, Қазақстан Республикасының кәсіпорындары мен мекемелерінде және ғарыш ұйымдарында 10 жылдан кем емес жұмыс (қызмет) өтілі бар Қазақстан Республикасының азаматтары марапатталады.
Медальмен Қазақстан Республикасының ғарыш саласын дамытуға, бірлескен ғарыш бағдарламалары мен жобаларын іске асыруға қомақты үлес қосқаны және белсене қатысқаны үшін, Қазақстан Республикасымен ғарыш қызметі саласындағы халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға және дамытуға елеулі үлес қосқаны үшін Қазақстан Республикасының басқа салаларының қызметкерлері және шетел азаматтары да марапатталады.
"МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН" медалі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.10.2021 № 753 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

26. Медалью "Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются работники органов юстиции и иные лица, внесшие существенный вклад в развитие органов юстиции, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и другие достижения в работе.
Медаль "Еңбек ардагері"
27. Медалью "Еңбек ардагері" награждаются работники и лица, достигшие пенсионного возраста (без привязки к конкретной отрасли), имеющие общий стаж работы более 40 лет, в том числе не менее 10 лет в одной отрасли, а также достигшие наивысших результатов в трудовой деятельности.
Медаль "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2018 № 140; в редакции постановления Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
27-1. Медалью "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются работники, ветераны и иные лица, безупречно проработавшие в системе оборонной промышленности не менее 10 лет, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и другие достижения в работе.
В исключительных случаях этой медалью награждаются работники за выполнение заданий особой важности и сложности, а также другие достижения в работе.
Медаль "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2018 № 140.
27-2. Медалью "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются работники космической отрасли за большой личный вклад в становление и развитие космической отрасли Республики Казахстан, в том числе за наивысшие достижения в работе по исследованию и использованию космического пространства, реализации проектов в космической отрасли, созданию и эксплуатации ракетно-космической техники и другим направлениям космической деятельности, а также подготовке профессиональных кадров для космической отрасли Республики Казахстан, пропаганде ее истории достижений, граждане Республики Казахстан, имеющие трудовой стаж работы (службы) на предприятиях, в учреждениях и организациях космической отрасли Республики Казахстан не менее 10 лет.
Медалью также награждаются работники других отраслей Республики Казахстан и иностранные граждане за весомый вклад и активное участие в развитии космической отрасли Республики Казахстан, реализации совместных космических программ и проектов, за значительный вклад в укрепление и развитие международного сотрудничества с Республикой Казахстан в области космической деятельности.
Медаль "МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН"

28. "Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісімен қызметкерлер қызметтік мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны, орындаған тапсырмаларының жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсендiлiгi, ұзақ әрi мiнсiз қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн марапатталады.
"Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісі
29. "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісімен күнтізбелік есеппен кемінде 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар мұнай-газ саласындағы ұйымдардың басшылары мен мамандары және ұзақ әрі мінсіз қызметі, кәсіби қызметтегі жоғарғы көрсеткішке қол жеткізгені үшін, ерекше сіңірген еңбегі мен мұнай және газ саласындағы елеулі үлесі үшін басқа да адамдар марапатталады.
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
30. "Экология саласының үздігі" төсбелгісімен қоршаған ортаны қорғау саласындағы белсенді және жемісті жұмысы, Қазақстан Республикасының табиғи байлықтарын сақтаудағы қоршаған ортаны сақтау мен қалпына келтірудегі жоғары кәсіби қабілеті және жеке үлесі, еңбек міндеттерін үлгілі орындағаны, еңбек өнімділігін арттырғаны, жаңашылдығы және бастамашылдығы, халық арасында экологиялық қозғалысты танымал ету жөніндегі жетістіктері үшін экология саласының қызметкерлері және басқа да адамдар марапатталады.
"Еңбек сіңірген энергетик" төсбелгісі
31. "Еңбек сiңiрген энергетик" төсбелгiсiмен электр энергетикасы саласында кемiнде 15 жыл мiнсiз жұмыс iстеген және халықты, мемлекеттiк және өнеркәсiп объектiлерiн электр және жылу энергиясымен сенiмдi қамтамасыз ету, өндiрiстi ұйымдастыру мен еңбек жағдайын жасау, техника мен технологияларды енгiзу, ғылыми-зерттеу қызметiн дамыту жөнінде жоғары нәтижелерге қол жеткiзген, сондай-ақ ерекше сiңiрген еңбегi мен электр энергетикасы саласын дамытуға қосқан жеке үлесi үшін ұйымдардың үздік мамандары, қызметшiлері, басшылары марапатталады.
"Құрметті энергетик" төсбелгісі
32. "Құрметтi энергетик" төсбелгiсiмен электр энергетикасы саласында кемінде 10 жыл мiнсiз жұмыс iстеген және халықты, мемлекеттiк және өнеркәсiптiк объектiлердi электр және жылу энергиясымен сенiмдi қамтамасыз ету, өндiрiстi және еңбек жағдайын ұйымдастыру, техника мен технологияларды енгiзу, ғылыми-зерттеу қызметiн дамыту, өндiрiстiк қуаттар мен әлеуметтiк-тұрмыс объектiлерiн мерзiмiнен бұрын пайдалануға беру бойынша жоғары нәтижелерге қол жеткiзген, сондай-ақ электр энергетикасы саласын дамытуда айрықша еңбек сіңірген және жеке үлес қосқаны үшiн қызметкерлер марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі

28. Нагрудным знаком "Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері" награждаются сотрудники за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность, продолжительную и безупречную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Мұнай-газ саласының еңбек
сіңірген қызметкері"
29. Нагрудным знаком "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" награждаются руководители и специалисты организаций в сфере нефти и газа, имеющие стаж работы в области нефти и газа не менее 10 и более лет в календарном исчислении, и иные лица за продолжительную безупречную работу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и значительный вклад в развитие организаций в области нефти и газа.
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі"
30. Нагрудным знаком "Экология саласының үздігі" награждаются работники экологической сферы, а также иные лица за активную и плодотворную работу в сфере охраны окружающей среды, высокие профессиональные качества и личный вклад в сохранение природных богатств Республики Казахстан, сохранение и восстановление окружающей среды, образцовое выполнение трудовых обязанностей, повышение производительности труда, новаторство и инициативу, достижения по популяризации экологического движения среди населения.
Нагрудный знак "Еңбек сiңiрген энергетик"
31. Нагрудным знаком "Еңбек сiңiрген энергетик" отмечаются лучшие специалисты, служащие, руководители организаций, безупречно проработавшие в электроэнергетической отрасли не менее 15 лет и добившиеся высоких результатов по надежному обеспечению электрической и тепловой энергией населения, государственных и промышленных объектов, организации производства и условий труда, внедрению техники и технологий, развитию научно-исследовательской деятельности, а также за особые заслуги и личный вклад в развитие электроэнергетической отрасли.
Нагрудный знак "Құрметтi энергетик"
32. Почетным нагрудным знаком "Құрметтi энергетик" награждаются работники, безупречно проработавшие в электроэнергетической отрасли не менее 10 лет и добившиеся высоких результатов по надежному обеспечению электрической и тепловой энергией населения, государственных и промышленных объектов, организации производства и условий труда, внедрению техники и технологий, развитию научно-исследовательской деятельности, досрочному вводу в эксплуатацию производственных мощностей и социально-бытовых объектов, а также за особые заслуги и личный вклад в развитие электроэнергетической отрасли.
Нагрудные знаки "Шахтер даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней

33. "Шахтер даңқы" төсбелгісімен:
1) жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан көмір, дренаж шахталары мен разрездерінде жерасты және ашық жұмыстарда тұрақты істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар мінсіз жұмысы үшін;
2) көмір өнеркәсібі және шахта құрылыс кәсіпорындарының, ұйымдарының қызметін қамтамасыз ететін көмір өнеркәсібі саласының басқа қызметкерлері;
3) белсенді ынтымақтастығы мен көмір өнеркәсібін дамытуға жәрдемдескені үшін басқа салалардың қызметкерлері, шетелдік мамандар марапатталады.
34. "Шахтер даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) көмір өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін – І дәрежелi "Шахтер даңқы";
2) көмір өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІ дәрежелi "Шахтер даңқы";
3) көмір өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін – ІІІ дәрежелi "Шахтер даңқы".
35. "Шахтер даңқы" төсбелгісімен жаңа техника мен технологияны жасаудағы, енгізу мен игерудегі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі айрықша жетістіктері үшін, аварияларды жою және адамдарды құтқару кезінде көрсеткен ерлігі, бастамашылдығы үшін жұмыс өтілі есепке алынбай марапатталады.
"Атом саласының үздігі" төсбелгісі
36. "Атом саласының үздігі" төсбелгісімен 5 және одан да көп жыл еңбек сіңірген атом саласының қызметкерлері мен атом саласының ардагерлері белсенді және жемісті ынтымақтастығы, атом саласын дамытудағы жәрдемі, қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, орындаған тапсырмалардың жоғары сапасы, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін марапатталады.
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
37. "Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісімен Қазақстан Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің қызметкерлері жоғары кәсіби қабілеті мен гидрометеорологиялық қызметті, Қазақстан Республикасы қоршаған ортасының ластануын мониторингтеуді дамытуға қосқан жеке үлесі, еңбек міндеттерін үлгілі орындағаны, еңбек өнімділігін арттырғаны, жаңашылдығы мен бастамашылығы үшін марапатталады.
"Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
38. "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерін адал және жауапкершілікпен орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсібилік танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы 15 және одан да көп жыл сіңірген еңбегі бар әділет органдарының қызметкерлері марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі

33. Нагрудным знаком "Шахтер даңқы" награждаются:
1) рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые на подземных и открытых работах в действующих и строящихся угольных, дренажных шахтах и разрезах за безупречную работу;
2) другие работники отрасли угольной промышленности, обеспечивающие деятельность предприятий, организаций угольной промышленности и шахтного строительства;
3) работники других отраслей, зарубежные специалисты за активное сотрудничество и содействие в развитии угольной промышленности.
34. Нагрудный знак "Шахтер даңқы" состоит из трех степеней:
1) "Шахтер даңқы" I степени – за 12 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
2) "Шахтер даңқы" II степени – за 8 лет выслуги в отрасли угольной промышленности;
3) "Шахтер даңқы" III степени – за 5 лет выслуги в отрасли угольной промышленности.
35. Нагрудным знаком "Шахтер даңқы" награждаются работники без учета стажа работы за особые достижения в создании, внедрении и освоении новой техники и технологии, внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, за мужество, инициативу, проявленные при ликвидации аварии и спасении людей.
Нагрудный знак "Атом саласының үздігі"
36. Нагрудным знаком "Атом саласының үздігі" награждаются работники атомной отрасли, имеющие выслугу 5 и более лет, и ветераны атомной отрасли за активное и плодотворное сотрудничество, содействие в развитии атомной отрасли, за образцовое исполнение служебных обязанностей, высокое качество выполняемых заданий, инициативу, творческую активность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
37. Нагрудным знаком "Гидрометеорология саласының үздігі" награждаются работники Национальной гидрометеорологической службы Казахстана за высокие профессиональные качества и личный вклад в развитие гидрометеорологической службы, мониторинга загрязнения окружающей среды Республики Казахстан, образцовое выполнение трудовых обязанностей, повышение производительности труда, новаторство и инициативу.
Нагрудный знак "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері"
38. Нагрудным знаком "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" награждаются работники органов юстиции, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Заңгер" І, ІІ, ІІІ степеней

39. "Заңгер" төсбелгісімен жоғары заң білімі, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерді адал және кәсіптік шеберлікпен орындайтын әділет органдарының қызметкерлері марапатталады.
40. "Заңгер" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) әділет органдары жүйесінде 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi "Заңгер";
2) әділет органдары жүйесінде 10 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi "Заңгер";
3) әділет органдары жүйесінде 7 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi "Заңгер".
"Әділет органдарының үздігі" төсбелгісі
41. "Әділет органдарының үздігі" төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, лауазымдық міндеттерін адал және кәсіби шеберлікпен орындағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен әділет органдары жүйесінде 5 және одан да көп жыл сіңірген еңбегі бар әділет органдарының қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
"Қаржы қызметінің үздігі" төсбелгісі
42. "Қаржы қызметінің үздігі" төсбелгісімен лауазымдық міндеттерін үлгілі атқарғаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің органдарында кемінде 10 жыл мінсіз жұмыс істеген қаржы жүйесінің қызметкерлері және өзге де адамдар марапатталады.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгісі
43. " Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгісімен мемлекеттік кірістер органдарының жүйесін дамытудағы елеулі үлесі, лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін салық органдарының, не кеден органдарының, не қаржы полициясы органдарының, не дәрменсіз борышкерлермен жұмыс істеу органдарының жүйесінде кемінде 10 жыл жұмыс істеген мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлері марапатталады.
"Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі" төсбелгісі
44. "Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі" төсбелгісімен еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында кемінде 5 жыл еңбек өтілі, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіптік шеберлікпен орындап жүрген еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау саласының қызметкерлері, арадагерлері және басқа да адамдар марапатталады.
"Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
45. "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесіне айрықша үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар денсаулық сақтау саласындағы көрнекті әзірлемелері, белсенді және жемісті қайырымдылық қызметі және мейірімділігі, қызметтік міндеттерін орындау кезінде көрсеткен кәсіптік шеберлігі мен жанқиярлығы үшін, кемінде 40 рет қан беруді және (немесе) кемінде 70 рет қан плазмасын беруді өтеусіз жүзеге асырғаны үшін марапатталады.

39. Нагрудным знаком "Заңгер" награждаются работники органов юстиции, имеющие высшее юридическое образование, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
40. Нагрудный знак "Заңгер" состоит из трех степеней:
1) "Заңгер" І степени – для награждения за 12 лет выслуги в системе органов юстиции;
2) "Заңгер" ІІ степени – для награждения за 10 лет выслуги в системе органов юстиции;
3) "Заңгер" ІІІ степени – для награждения за 7 лет выслуги в системе органов юстиции.
Нагрудный знак "Әділет органдарының үздігі"
41. Нагрудным знаком "Әділет органдарының үздігі" награждаются работники органов юстиции и иные лица, имеющие выслугу 5 и более лет в календарном исчислении в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в системе органов юстиции, положительно характеризуемые по работе, за добросовестное и профессиональное выполнение должностных обязанностей.
Нагрудный знак "Қаржы қызметінің үздігі"
42. Нагрудным знаком "Қаржы қызметінің үздігі" награждаются работники финансовой системы и иные лица, безупречно проработавшие в финансовых органах Республики Казахстан не менее 10 лет, за образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение заданий особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі"
43. Нагрудным знаком "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" награждаются работники органов государственных доходов, проработавшие в системе налоговых органов либо таможенных органов либо органах финансовой полиции либо органах по работе с несостоятельными должниками не менее 10 лет, за значительный вклад в развитие системы органов государственных доходов, образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение заданий особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі"
44. Нагрудным знаком "Әлеуметтік еңбек саласының үздігі" награждаются работники, ветераны и иные лица в сфере труда, занятости и социальной защиты населения, имеющие стаж работы в организациях труда, занятости и социальной защиты населения не менее 5 лет, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Нагрудный знак "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін"
45. Нагрудным знаком "Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін" награждаются граждане Республики Казахстан, а также иностранцы и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, внесшие особый вклад в систему здравоохранения Республики Казахстан, за выдающиеся разработки в области здравоохранения, активную и плодотворную благотворительную деятельность и милосердие, профессионализм и самоотверженность, проявленные при исполнении служебных обязанностей, за безвозмедное осуществление дачи (донации) крови не менее 40 раз и (или) плазмы крови не менее 70 раз.

46. "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен денсаулық сақтау жүйесінде 10 жыл еңбек өтілі бар денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері марапатталады.
"Денсаулық сақтау ісінің үздігі" төсбелгісі
47. "Денсаулық сақтау ісінің үздігі" төсбелгісімен халықтың денсаулығын сақтау ісіне ерекше үлес қосқан, денсаулық сақтау жүйесінде 10 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлері ұзақ жылғы еңбегі және практикалық денсаулық сақтау ісін дамытуға жеке үлес қосқаны, диагностика мен емдеудің бірегей әдістерін әзірлегені, енгізгені, денсаулық сақтау саласын жетілдіруге және реформалауға белсенді қатысқаны, медицина ғылымын, денсаулық сақтау саласындағы білім беру мен инновациялық қызметті дамытқаны үшін марапатталады.
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісі
48. "Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" төсбелгісімен ауыл шаруашылығы салаларының қызметкерлері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің салаларын дамытуға, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы саясатын іске асыруға елеулі үлес қосқаны үшін, кәсіби қызметтегі жоғары жетістіктері, мемлекеттік басқарудың жаңа прогрессивті әдістерін енгізгені үшін, көп жылдық жемісті еңбегі мен егіншілікті дамыту және фитосанитариялық қауіпсіздік, мал шаруашылығы және ветеринариялық қауіпсіздік, қайта өңдеу өнеркәсібі, агроөнеркәсіптік кешен, ауыл шаруашылығы, егіншілік, тұқым шаруашылығы және астық нарығын реттеу, мақта, өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині, ветеринария, агроөнеркәсіптік кешенді техникалық жабдықтау саласындағы бақылау функцияларын жүзеге асырудағы көп жылдық ерен еңбегі үшін марапатталады.
"Құрметті авиатор" төсбелгісі
49. "Құрметті авиатор" төсбелгісімен еңбекте жоғарғы жетістіктерге жеткені үшін, өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлығын танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан көп қызметі бойынша оң мінездемесі бар, азаматтық авиация саласындағы қызметкерлер марапатталады.
50. Ерекше жағдайларда бұл белгімен азаматтық авиация саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін тұлғалар марапатталады.
"Құрметті жолшы" төсбелгісі
51. "Құрметті жолшы" төсбелгісімен автожол саласындағы қызметкерлер еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлығын танытқан, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 10 жыл және одан көп, қызметі бойынша оң мінездемесі бар автожол саласының қызметкерлері марапатталады.

46. Нагрудным знаком "Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін" награждаются работники системы здравоохранения, имеющие стаж работы в системе здравоохранения 10 и более лет.
Нагрудный знак "Денсаулық сақтау ісінің үздігі"
47. Нагрудным знаком "Денсаулық сақтау iсiнiң үздiгi" награждаются работники системы здравоохранения, а также иные лица, внесшие особый вклад в дело охраны здоровья населения, имеющие стаж работы в системе здравоохранения 10 и более лет, за многолетний труд и личный вклад в развитие практического здравоохранения, разработку, внедрение уникальных методов диагностики и лечения, активное участие в совершенствовании и реформировании в области здравоохранения, развитие медицинской науки, образования и инновационной деятельности в области здравоохранения.
Нагрудный знак "Ауыл шаруашылығы саласының үздігі"
48. Нагрудным знаком "Ауыл шаруашылығы саласының үздігі" награждаются работники отрасли сельского хозяйства за значительный вклад в развитие отраслей Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и реализацию политики Президента Республики Казахстан и Премьер-Министра Республики Казахстан в области агропромышленного комплекса, высокие достижения в профессиональной деятельности, внедрение новых прогрессивных методов государственного управления, многолетний плодотворный труд и выдающиеся заслуги в области развития земледелия и фитосанитарной безопасности, животноводства и ветеринарной безопасности, перерабатывающей промышленности, в осуществлении контрольных функций в области агропромышленного комплекса, сельского хозяйства, земледелия, семеноводства и регулирования рынка зерна, хлопковой отрасли, защиты и карантина растений, ветеринарии, технического оснащения агропромышленного комплекса.
Нагрудный знак "Құрметті авиатор"
49. Нагрудным знаком "Құрметті авиатор" награждаются работники в сфере гражданской авиации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
50. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере гражданской авиации.
Нагрудный знак "Құрметті жолшы"
51. Нагрудным знаком "Құрметті жолшы" награждаются работники в сфере автодорожной отрасли за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

52. Ерекше жағдайларда бұл белгімен автомобиль жолдары саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
"Құрметті автокөлікші" төсбелгісі
53. "Құрметті автокөлікші" төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес автомобиль көлігі саласында жалпы еңбек сіңірген жылдары күнтізбелік есеппен 20 жыл және одан да көп автомобиль көлігі саласының қызметкерлері марапатталады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Үздік автокөлікші" төсбелгісі
54. "Үздік автокөлікші" төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және жауапты орындайтын әрі бастамашылық және кәсіпқойлық танытатын, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес автомобиль көлігі саласында жалпы еңбек сіңірген жылдары күнтізбелік есеппен 10 жылдан бастап 20 жылға дейін автомобиль көлігі саласының қызметкерлері марапатталады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
55. Ерекше жағдайларда бұл белгілермен автомобиль көлігі саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
"Су көлігі саласының үздігі" төсбелгісі
56. "Су көлігі саласының үздігі" төсбелгісімен еңбекте жоғары жетістіктерге қол жеткізгені үшін су көлігі саласында күнтізбелік есеппен 10 және одан көп еңбек сіңірген жылдары бар, қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерді адал әрі кәсіптік шеберлікпен орындайтын су көлігі саласындағы қызметкерлер мараптталады.
57. Ерекше жағдайларда бұл белгімен су көлігі саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
"Үздік байланысшы" төсбелгісі
58. "Үздік байланысшы" төсбелгісімен ақпараттандыру және байланыс саласындағы қызметкерлер еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, бұл ретте бастамашылық және кәсіпқойлық танытатын, жас мамандарға тәлімгер болып табылатын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен жалпы еңбек сіңірген жылдары 15 жыл және одан көп қызметкерлер марапатталады.
"Үздік цифрландырушы" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

52. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере автомобильных дорог.
Нагрудный знак "Құрметті автокөлікші"
53. Нагрудным знаком "Құрметті автокөлікші" награждаются работники отрасли автомобильного транспорта за достижение высоких результатов в труде, имеющие общую выслугу 20 и более лет в календарном исчислении в сфере автомобильного транспорта, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Үздік автокөлікші"
54. Нагрудным знаком "Үздік автокөлікші" награждаются работники отрасли автомобильного транспорта за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу от 10 до 20 лет в календарном исчислении в сфере автомобильного транспорта, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
55. В исключительных случаях этими знаками награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере автомобильного транспорта.
Нагрудный знак "Су көлігі саласының үздігі"
56. Нагрудным знаком "Су көлігі саласының үздігі" награждаются работники в сфере водного транспорта за достижение высоких результатов в труде, имеющие выслугу 10 и более лет в календарном исчислении, в отрасли водного транспорта, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
57. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере водного транспорта.
Нагрудный знак "Үздік байланысшы"
58. Нагрудным знаком "Үздік байланысшы" награждаются работники в сфере информатизации и связи за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм, являющиеся наставниками для молодых специалистов, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Нагрудный знак "Үздік цифрландырушы"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

58-1. "Үздік цифрландырушы" төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметінде оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және жауапты орындайтын, осы салада кәсіпқойлық көрсеткен, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есептеуде жалпы 15 және одан көп еңбек сіңірген цифрландыру саласындағы жұмыскерлер марапатталады. Төсбелгімен ерекше жағдайларда цифрландыру саласындағы ерекше еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар да марапатталады.
59. Ерекше жағдайларда бұл белгімен ақпараттандыру және байланыс саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Еңбек даңқы" төсбелгісі
60. "Еңбек даңқы" төсбелгісімен:
1) саланы дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрлар даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібі саласындағы жұмыскерлер;
2) металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
61. "Еңбек даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) металлургия өнеркәсібі саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi "Еңбек даңқы";
2) металлургия өнеркәсібі саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi "Еңбек даңқы";
3) металлургия өнеркәсібі саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi "Еңбек даңқы".
"Құрметті машина жасаушы" төсбелгісі
62. "Құрметті машина жасаушы" төсбелгісімен:
1) мінсіз қызметі және кемінде 10 жыл сіңірген еңбегі үшін, машина жасау өнеркәсібінің кәсіпорындарында жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері үшін машина жасау өнеркәсібінің қызметкерлері;
2) машина жасау өнеркәсібін дамытудағы белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларының қызметкерлері марапатталады.
"Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" төсбелгісі
63. "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" төсбелгісімен химия өнеркәсібі саласында кемінде 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар химия өнеркәсібі саласындағы ұйымдардың басшылары, инженерлік-техникалық қызметкерлері, жұмысшылары, кәсіподақ белсенділері және мамандары жемісті және көп жылдық жұмысы, өндірістің тиімділігін және еңбек өнімділігін арттыруға белсенді қатысқаны, кәсіби қызметтегі жоғары көрсеткішке қол жеткізгені үшін, ерекше сіңірген еңбегі мен химия өнеркәсібін дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін марапатталады.
"Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі

58-1. Нагрудным знаком "Үздік цифрландырушы" награждаются работники в сфере цифровизации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие профессионализм в данной сфере, имеющие общую выслугу 15 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Нагрудным знаком также в исключительных случаях награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере цифровизации.
59. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере информатизации и связи.
Нагрудный знак "Еңбек даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней
60. Нагрудным знаком "Еңбек даңқы" награждаются работники:
1) в сфере металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;
2) осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
61. Нагрудный знак "Еңбек даңқы" состоит из трех степеней:
1) "Еңбек даңқы" I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
2) "Еңбек даңқы" II степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности;
3) "Еңбек даңқы" III степени – для награждения за 5 лет выслуги в отрасли металлургической промышленности.
Нагрудный знак "Құрметті машина жасаушы"
62. Нагрудным знаком "Құрметті машина жасаушы" награждаются работники:
1) машиностроительной промышленности за достижения в создании, внедрении новой техники и технологии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления на предприятиях машиностроительной промышленности, за безупречную работу и выслугу не менее 10 лет;
2) других отраслей промышленности за активное сотрудничество и содействие в развитии машиностроительной промышленности.
Нагрудный знак "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері"
63. Нагрудным знаком "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" награждаются руководители, инженерно-технические работники, рабочие, профсоюзные активисты и специалисты организаций в области химической промышленности, имеющие стаж работы в области химической промышленности не менее 10 и более лет, за плодотворную и многолетнюю работу, активное участие в повышении эффективности производства и производительности труда, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и значительный вклад в развитие химической промышленности.
Нагрудный знак "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін"

64. "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісімен туризмнің материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын дамытуда және нығайтуда қол жеткізген табыстары, туристік қызметке жұмыстың осы заманғы нысандары мен әдістерін, интерактивті технологияларды, ұйымдастыру техникасы мен электрондық байланысты енгізгені, Қазақстанның туристік имиджін құру, сырттан келетін және ішкі туризмді дамыту, халықты туризмге насихаттау мен тарту жөніндегі жарнамалық-ақпараттық жұмыстағы жетістіктері, Қазақстанның оң имиджін белсенді насихаттағаны және қалыптастырғаны, кәсіпқойлығы мен шығармашылығы, өңірлік, республикалық және халықаралық туристік бағдарламалар мен жобаларды іске асыруға белсенді қатысқаны және қол жеткізген табыстары, туризм саласында еңбекте қол жеткізген табыстары мен туризмнің барлық түрлерін дамытуға сіңірген еңбегі, туристік ұйымдар үшін білікті мамандарды даярлауға және тәрбиелеуге белсенді қатысқаны үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, туризм саласында кемінде 15 жыл еңбек өтілі бар туризм саласының қызметкерлері марапатталады.
"Туризм саласының үздігі" төсбелгісі
65. "Туризм саласының үздігі" төсбелгісімен қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өзіне жүктелген міндеттерін адал және кәсіптік шеберлікпен орындайтын туризм саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес күнтізбелік есеппен еңбек сіңірген жылдары 5 жыл және одан да көп туризм саласының қызметкерлері марапатталады.
"Құрметті металлург" төсбелгісі
66. "Құрметті металлург" төсбелгісі металлургия саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізу жетістіктері, кәсіпорындағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібінің қызметкерлері марапатталады. Металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
"Құрметті металлург" төс белгісі бұрын "Еңбек даңқы" салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
"Ақпарат саласының үздігі" төсбелгісі
67. "Ақпарат саласының үздігі" төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жалпы еңбек сіңірген жылдары күнтізбелік есеппен 5 жыл және одан да көп ақпарат саласының қызметкерлері мемлекеттік, кәсіптік, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу бойынша марапатталады.

64. Нагрудным знаком "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін" награждаются работники отрасли туризма, имеющие стаж работы не менее 15 лет в сфере туризма, положительно характеризуемые по службе, за успехи в развитии и укреплении материально-технической и экспериментально-производственной базы туризма, внедрение в туристскую деятельность современных форм и методов работы, интерактивных технологий, организационной техники и электронной связи, достижения в рекламно-информационной работе по созданию туристского имиджа Казахстана, развитию въездного и внутреннего туризма, пропаганде и привлечению населения к туризму, активную пропаганду и формирование положительного имиджа Республики Казахстан, профессионализм и творчество, активное участие и достижения в реализации региональных, республиканских и международных туристских программ и проектов, трудовые достижения в области туризма и заслуги в развитии всех видов туризма, активное участие в подготовке и воспитании квалифицированных кадров для туристских организаций.
Нагрудный знак "Туризм саласының үздігі"
65. Нагрудным знаком "Туризм саласының үздігі" награждаются работники сферы туризма, имеющие выслугу 5 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере туризма, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Нагрудный знак "Құрметті металлург"
66. Нагрудным знаком "Құрметті металлург" награждаются работники металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития металлургической отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров. Работники, осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, награждаются за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
Нагрудный знак "Құрметті металлург" присваивается работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знаком "Еңбек даңқы" трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а работникам, занятым во вредных условиях труда, при наличии стажа не менее 15 лет.
Нагрудный знак "Ақпарат саласының үздігі"
67. Нагрудным знаком "Ақпарат саласының үздігі" награждаются работники сферы информации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, имеющие общую выслугу 5 и более лет в календарном исчислении, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
68. Ерекше жағдайларда бұл белгімен ақпарат саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.
Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Кен орнын ашу – жер қойнауындағы қорлары өнеркәсіптік санаттар бойынша жіктелген жаңа объектіні анықтаудың құжатпен расталған фактісі.
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісімен Қазақстан Республикасының аумағында нәтижесінде пайдалы қазбалардың жаңа кен орны ашылған немесе белгілі кен орнының шегінде бұрын бекітілген қормен салыстырғанда кен орнының қорларын кемінде 2 есе ұлғайтатын жаңа жеке учаскелер, кен денелері, қыртыстары, қабаттары анықталған не дербес немесе кешенді өнеркәсіптік пайдалануға жарамды болып табылатын жаңа минералдық шикізат табылған іздеу және барлау жұмыстарын жүргізуге тікелей қатысып, шығармашылық бастама танытқан және оның ғылыми қажеттігін негіздеген Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар марапатталады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70. "Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісімен геология саласының ұйымдары мен мекемелерінің оларда кемінде 15 жыл жұмыс істеген, геологияның дамуына және елдің минералдық-шикізат базасын басқаруға зор үлес қосқан жұмыскерлері геологиялық барлау жұмыстарының бағыттарын ғылыми негіздегені, геологиялық барлау жұмыстары практикасына ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін енгізгені, өндірістік қызметте қол жеткізген ең жоғары нәтижелері, геологиялық кадрларды даярлау және тәрбиелеу ісіне сіңірген еңбегі, жемісті ғылыми және қоғамдық қызметі, сондай-ақ геология және жер қойнауын пайдалану саласында шет елдермен табысты ынтымақтастық жасағаны үшін марапатталады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құрметті кенші" төсбелгісі
71. "Құрметті кенші" төсбелгісімен тау-кен өнеркәсібі саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізу жетістіктері, кәсіпорындағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысының қызметкерлері марапатталады. Тау-кен өнеркәсібін және шахта құрылысын дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.

Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
68. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях, за особые заслуги в сфере информации.
Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы
Сноска. Подраздел – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
69. Открытие месторождения – документально подтвержденный факт выявления нового объекта, запасы которого в недрах квалифицированы по промышленным категориям.
Нагрудным знаком "Кен орнын алғаш ашушы" награждаются физические лица, являющиеся гражданами Республики Казахстан, иностранных государств, и лица без гражданства, принимавшие непосредственное участие и проявившие творческую инициативу и научно обосновавшие необходимость проведения на территории Республики Казахстан поисковых и разведочных работ, в результате которых открыто новое месторождение полезных ископаемых или в пределах известного месторождения выявлены новые самостоятельные участки, рудные тела, пласты, горизонты, увеличивающие запасы месторождения не менее чем в 2 раза по сравнению с ранее утвержденными, либо обнаружено новое минеральное сырье, пригодное для самостоятельной или комплексной промышленной эксплуатации.
Сноска. Пункт 69 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог"
Сноска. Подраздел – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
70. Нагрудным знаком "Еңбек сіңірген геолог" награждаются работники организаций и учреждений геологической отрасли, проработавшие в них не менее 15 лет, внесшие большой вклад в развитие геологии и управление минерально-сырьевой базой страны, за научное обоснование направлений геологоразведочных работ, внедрение достижений научно-технического прогресса в практику геологоразведочных работ, наивысшие результаты, достигнутые в производственной деятельности, заслуги в деле подготовки и воспитания геологических кадров, плодотворную научную и общественную деятельность, а также успешное сотрудничество с зарубежными странами в области геологии и недропользования.
Сноска. Пункт 70 – в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Құрметті кенші"
71. Нагрудным знаком "Құрметті кенші" награждаются работники горнорудной промышленности и шахтного строительства за исследования и разработки по проблемам развития отрасли горно-рудной промышленности, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров. Работники, осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, награждаются за активное сотрудничество и содействие в развитии горно-рудной промышленности и шахтного строительства.

"Құрметті кенші" төсбелгісі бұрын "Кенші даңқы" салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі
72. "Кенші даңқы" төсбелгісімен:
1) тау-кен өнеркәсібі саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізудегі жетістіктері, кәсіпорындардағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласының қызметкерлері;
2) тау-кен өнеркәсібін және шахта құрылысын дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
73. "Кенші даңқы" төсбелгісі үш дәрежеден тұрады:
1) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 12 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – І дәрежелi "Кенші даңқы";
2) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 8 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІ дәрежелi "Кенші даңқы";
3) тау-кен өнеркәсібі және шахта құрылысы саласында 5 жыл сіңірген еңбегі үшін марапаттауға – ІІІ дәрежелi "Кенші даңқы".
"Ы. Алтынсарин" төсбелгісі
74. "Ы. Алтынсарин" төсбелгісімен білім беру мен тәрбиелеу процестерін ұйымдастыру мен жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиелеудің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру және тәрбиелеу бағдарламаларын іске асырудағы елеулі табыстары, оқушыларды, тәрбиеленушілерді практикалық даярлаудағы, олардың шығармашылық белсенділігін дамытудағы табыстары, облыстық (аудандық), олардың республикалық халықаралық білім бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін білім беру органдары мен ұйымдарында 10 және одан да көп жыл еңбек өтілі бар қызметкерлер марапатталады.
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
75. "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісімен отандық ғылым мен техниканың әлемдік жетістіктер деңгейіне шығуына ықпал ететін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы маңызды нәтижелері, ғылымның, техниканың және мәдениеттің басым бағыттары бойынша халықаралық, республикалық, өңірлік басқа ғылыми-техникалық бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, жаңа техника мен технологияларды жасауға және қазіргілерін жетілдіруге қосқан зор үлесі, зор практикалық маңызы бар әзірленген жаңа технологиялары, ғылым мен мәдениеттің қазіргі заманғы жетістіктері аясында ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастырудағы және жетілдірудегі елеулі табыстары, білікті ғылыми кадрларды даярлаудағы жоғары жетістіктері, қаржы-шаруашылық қызметтің ғылыми саласын басқаруды ұйымдастырудағы, ғылымның материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын нығайту мен дамытудағы жоғары жетістіктері үшін 10 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар ғылыми қызметкерлер марапатталады.
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісі

Нагрудный знак "Құрметті кенші" присваивается работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знаком "Кенші даңқы" трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а работникам, занятым во вредных условиях труда, при наличии стажа не менее 15 лет.
Нагрудный знак "Кенші даңқы" І, ІІ, ІІІ степеней
72. Нагрудным знаком "Кенші даңқы" награждаются работники:
1) горно-рудной промышленности и шахтного строительства за исследования и разработки по проблемам развития отрасли горно-рудной промышленности, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров;
2) осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
73. Нагрудный знак "Кенші даңқы" состоит из трех степеней:
1) "Кенші даңқы" I степени – для награждения за 12 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
2) "Кенші даңқы" II степени – для награждения за 8 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства;
3) "Кенші даңқы" III степени – за награждения за 5 лет выслуги в отрасли горно-рудной промышленности и шахтного строительства.
Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин"
74. Нагрудным знаком "Ы. Алтынсарин" награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования 10 и более лет, за значительные успехи в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ, успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, в развитии их творческой активности, их достижения в областных (районных), республиканских международных образовательных программах и проектах.
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін"
75. Нагрудным знаком "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" награждаются научные работники, имеющие стаж работы 10 и более лет, за важные результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, способствующие выводу отечественной науки и техники на уровень мировых достижений, достижения в реализации международных, республиканских, региональных и других научно-технических программ по приоритетным направлениям науки, техники и культуры, изобретения, вносящие крупный вклад в создание новой и совершенствование существующей техники и технологий, разработанные новые технологии, имеющие большое практическое значение, значительные успехи в организации и совершенствовании научно-исследовательского процесса в свете современных достижений науки и культуры, высокие достижения в подготовке и повышении квалификации научных кадров, высокие достижения в организации управления научной сферой финансово-хозяйственной деятельности, укреплении и развитии материально-технической и экспериментально-производственной базы науки.
Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері"

76. "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісімен оқушылардың, тәрбиеленушілердің және студенттердің өз бетімен дамуын, олардың оқуын дараландыруды қамтамасыз ететін сабақтарды, білімді бақылауды ұйымдастырудың және өткізудің белсенді нысандары мен әдістері және жаңа интерактивтік технологияларды оқу процесіне енгізгені, білім алушылардың ғылыми-зерттеу және жобалық-конструкторлық қызметіне басшылық жасаудағы табыстары, өңірлік, республикалық, халықаралық білім және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардағы жетістіктері, білім берудің өзекті мәселелері бойынша зерттеулері, білім беру жүйесінің оқытушы кадрларын даярлаудағы және олардың педагогикалық және ғылыми біліктіліктерін арттырудағы, мамандарды қайта даярлаудағы сіңірген еңбегі, оқу әдебиетін әзірлеудегі және оқу құралдары мен жабдықтарын шығарудағы жетістіктері, білім беру ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметін ұйымдастырудағы, материалдық-техникалық және эксперименттік-өндірістік базасын дамытумен нығайтудағы жетістіктері үшін білім және ғылым органдары мен ұйымдарында 10 жыл және одан да жұмыс өтілі және жоғары немесе бірінші біліктілік санаты бар (педагог қызметкерлер үшін) қызметкерлер марапатталады.
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76-1. "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен тілдерді дамыту саласында кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар жұмыскерлер, тіл саясатын дамытуға ерекше үлес қосқан және тілдерді дамыту саласын жетілдіруге белсенді қатысқаны үшін азаматтар марапатталады.
"Ахмет Байтұрсынұлы" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76-2. "Ахмет Байтұрсынұлы" төсбелгісімен гуманитарлық сала өкілдері, қазақ тілінің мәртебесін көтеруде шығармашылық белсенділік танытқан адамдар, қазақ тілін оқыту бойынша IT жобалардың авторлары болып табылатын білікті мамандар, сондай-ақ гуманитарлық салада ынтымақтастықты нығайтуға жəне дамытуға елеулі үлес қосқан шетел азаматтары да марапатталады.
"Мәдениет саласының үздігі" төсбелгісі
77. "Мәдениет саласының үздігі" төсбелгісімен мәдениет саласының дамуына ерекше үлес қосқан, елдің мәдениетін дамытудағы ұзақ жылғы еңбегі мен жеке үлесі, мәдениет саласын жетілдіруге белсене қатысқаны, мәдениет жүйесінде инновациялық қызметі үшін мәдениет саласында 15 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар мәдениет саласының қызметкерлері марапатталады.
"Архив саласының үздігі" төсбелгісі

76. Нагрудным знаком "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" награждаются работники, имеющие стаж работы в органах и организациях образования и науки 10 и более лет, высшую либо первую квалификационную категорию (для педагогических работников), за внедренные в учебный процесс активные формы и методы организации и проведения занятий, контроля знаний и новые интерактивные технологии, обеспечивающие развитие самостоятельности учащихся, воспитанников и студентов, индивидуализацию их обучения, успехи в руководстве научно-исследовательской и проектно-конструкторской деятельностью обучаемых, достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах, исследования по актуальным проблемам образования, заслуги в подготовке и повышении педагогической и научной квалификации преподавательских кадров, переподготовке специалистов системы образования, успехи в разработке учебной литературы, производстве учебных пособий и оборудования, успехи в организации финансово-хозяйственной деятельности, развитии и укреплении материально-технической, экспериментально-производственной базы организаций образования.
Нагрудный знак "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Правила дополнены подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
76-1. Нагрудным знаком "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются работники, имеющие стаж работы в сфере развития языков не менее 10 лет, граждане внесшие особый вклад в развитие языковой политики и активно участвовавшие в совершенствовании сферы развития языков.
Нагрудный знак "Ахмет Байтұрсынұлы"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
76-2. Нагрудным знаком "Ахмет Байтұрсынұлы" награждаются представители гуманитарной сферы, лица, проявившие творческую активность в повышении статуса казахского языка, квалифицированные специалисты, являющиеся авторами IT проектов по обучению казахскому языку, а также иностранные граждане, внесшие значительный вклад в укрепление и развитие сотрудничества в гуманитарной сфере.
Нагрудный знак "Мәдениет саласының үздігі"
77. Нагрудным знаком "Мәдениет саласының үздігі" награждаются работники отрасли культуры, имеющие стаж работы в системе культуры не менее 15 лет, внесшие особый вклад в развитие сферы культуры, за многолетний труд и личный вклад в развитие культуры страны, активное участие в совершенствовании отрасли культуры, инновационную деятельность в области культуры.
Нагрудный знак "Архив саласының үздігі"

Ескерту. Қағидалар кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
77-1. "Архив саласының үздігі" төсбелгісімен архив ісін дамытуға ерекше үлес қосқаны, архив ісін жетілдіруге белсене қатысқаны үшін осы салада кемінде 15 жыл жұмыс өтілі бар архив ісі саласының жұмыскерлері марапатталады.
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
78. "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісімен Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудағы көп жылғы және жемісті еңбегі, спортшыларды, спорт-медициналық, спорт-ғылыми және дене шынықтыру мен спорт саласындағы басқарушы кадрларды практикалық даярлаудағы табысы, спортты насихаттағаны және Қазақстанның спорттық өмірін ақпараттық тұрғыда қолдағаны үшін дене шынықтыру-спорт жұмысында ерекшеленген, 15 жыл және одан да көп еңбек өтілі бар адамдар және дене шынықтыру мен спортты дамытуға қосқан үлесі үшін өзге де адамдар марапатталады.
"Құрметті спорт қызметкері" төсбелгісі
79. "Құрметті спорт қызметкері" төсбелгісімен спорт саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар адамдар:
1) ірі халықаралық жарыстарда табысты өнер көрсеткен танымал спортшыларды немесе командаларды даярлау жөнінде көп жылдық табысты оқу-жаттықтыру және тәрбие жұмысы үшін спорт жөніндегі жаттықтырушы-оқытушылар, жаттықтырушылар;
2) балалар-жасөспірімдер спортын, жоғары жетістіктер спортын, дене мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған спортты, қолданбалы және басқа да спорт түрлерін дамытуға арналған оқу-әдістемелік әдебиетті, оқу құралдарын әзірлеудегі және дайындаудағы табыстары үшін;
3) дене шынықтыруды және спортты белсенді насихаттаушылар;
4) бұқаралық спортты дамыту жөнінде жемісті жұмыс атқарған спортты ұйымдастырушылар мен нұсқаушы-әдіскерлер марапатталады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Құрметті құрылысшы" төсбелгісі
80. "Құрметті құрылысшы" төсбелгісімен құрылысты дамытуда көп жылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік органдардағы құрылыс қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, құрылыс бейінінің маман кадрларын даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, құрылысшылардың, сондай-ақ құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндірушілердің кәсіптік мүдделерін қорғағаны, құрылыс саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, құрылыс өндірісінің жаңа озық технологияларын енгізгені, құрылыс қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторлық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, құрылыс саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін құрылыс саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар құрылыс саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ құрылысты дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Құрметті сәулетші" төсбелгісі

Сноска. Правила дополнены подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.02.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77-1. Нагрудным знаком "Архив саласының үздігі" награждаются работники сферы архивного дела, имеющие стаж работы в данной сфере не менее 15 лет, за особый вклад в развитие архивного дела, активное участие в совершенствовании архивного дела.
"Дене шынықтыру және спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін"
78. Нагрудным знаком "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін" награждаются лица, имеющие стаж работы 15 и более лет, отличившиеся в физкультурно-спортивной работе, за многолетнюю и плодотворную работу по развитию физической культуры и спорта в Республике Казахстан, успехи в практической подготовке спортсменов, спортивно-медицинских, научно-спортивных и управленческих кадров в области физической культуры и спорта, пропаганду спорта и информационную поддержку спортивной жизни Казахстана и иные, внесшие вклад в развитие физической культуры и спорта.
"Құрметті спорт қызметкері"
79. Нагрудным знаком "Құрметті спорт қызметкері" награждаются лица, имеющие стаж работы не менее 10 лет в отрасли спорта:
1) тренеры-преподаватели по спорту, тренеры за успешную многолетнюю учебно-тренировочную и воспитательную работу по подготовке выдающихся спортсменов или команд, добившихся успешного выступления на крупнейших международных соревнованиях;
2) за успехи в разработке и подготовке учебно-методической литературы, пособий для развития детско-юношеского спорта, спорта высших достижений, спорта для лиц с ограниченными физическими возможностями, а также прикладных и других видов спорта;
3) активно пропагандирующие физическую культуру и спорт;
4) организаторы спорта, инструктора-методисты, проводящие плодотворную работу по развитию массового спорта.
Сноска. В пункт 79 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Құрметті құрылысшы"
80. Нагрудным знаком "Құрметті құрылысшы" награждаются высококвалифицированные специалисты в области строительства, имеющие стаж работы не менее 10 лет в области строительства, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие строительства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии строительства, высокие достижения в области деятельности государственных органов строительства, заслуги в области подготовки кадров специалистов строительного профиля, защиту профессиональных интересов строителей, а также производителей строительных материалов, изделий и конструкций, развитие научных исследований по актуальным проблемам в отраслях строительства, внедрение новых передовых технологий строительного производства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере строительной деятельности, успехи в развитии международного сотрудничества в области строительства.
Нагрудный знак "Құрметті сәулетші"

81. "Құрметті сәулетші" төсбелгісімен сәулет және қала құрылысын дамытуда көп жылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік сәулет және қала құрылысы органдары қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, маңызды мемлекеттік (мемлекетаралық) мәні бар жобалау құжаттамаларын әзірлегені, сәулет бейінінің маман кадрларын даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, сәулетшілердің, қала құрылысшыларының кәсіптік мүдделерін қорғағаны, сәулет және қала құрылысы саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, сәулет және қала құрылысы қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторлық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, сәулет және қала құрылысы саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін сәулет және қала құрылысы саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар сәулет саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ қазақстандық сәулет және қала құрылысын дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" төсбелгісі
82. "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" төсбелгісімен тұрғын үй коммуналдық шаруашылығын дамытуда көпжылдық жемісті жұмысы және сіңірген еңбегі, мемлекеттік тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы органдары қызметі саласындағы жоғары жетістіктері, маңызды мемлекеттік (мемлекетаралық) мәні бар жобалау құжаттамаларын әзірлегені, бейінді маман кадрлар даярлау саласында сіңірген еңбегі үшін, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласы қызметкерлерінің кәсіптік мүдделерін қорғағаны, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы өзекті проблемалар бойынша ғылыми зерттеулерді дамытқаны, инновациялық технологияларды енгізгені, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы өзекті проблемалар бойынша қолданбалы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстарды әзірлегені, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы қызметі саласындағы халықаралық, республикалық, салалық (секторалдық) және басқа да бағдарламаларды іске асырудағы жетістіктері, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытудағы табыстары үшін тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласында кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласының біліктілігі жоғары мамандары, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Құрметті метролог" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 11.05.2018 № 257 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

81. Нагрудным знаком "Құрметті сәулетші" награждаются высококвалифицированные специалисты в области архитектуры, имеющие стаж работы в области архитектуры и градостроительства не менее 10 лет, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие казахстанской архитектуры и градостроительства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии архитектуры, градостроительства, высокие достижения в области деятельности государственных органов архитектуры и градостроительства, разработку проектной документации, имеющей важное государственное (межгосударственное) значение, заслуги в области подготовки кадров специалистов архитектурного профиля, защиту профессиональных интересов архитекторов, градостроителей, развитие научных исследований по актуальным проблемам в отраслях архитектуры, градостроительства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере архитектурной и градостроительной деятельности, успехи в развитии международного сотрудничества в области архитектуры и градостроительства.
Нагрудный знак
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері"
82. Нагрудным знаком "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" награждаются высококвалифицированные специалисты в области жилищно-коммунального хозяйства, имеющие стаж работы в жилищно-коммунальной сфере не менее 10 лет, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие жилищно-коммунального хозяйства, за многолетний плодотворный труд и заслуги в развитии жилищно-коммунальной сферы, высокие достижения в области деятельности государственных органов жилищно-коммунального хозяйства, разработку проектной документации, имеющей важное государственное (межгосударственное) значение, заслуги в области подготовки кадров профильных специалистов, защиту профессиональных интересов работников жилищно-коммунальной сферы, развитие научных исследований по актуальным проблемам жилищно-коммунальной сферы, внедрение инновационных технологий, разработку прикладных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по актуальным проблемам в отраслях жилищно-коммунального хозяйства, достижения в реализации международных, республиканских, отраслевых (секторальных) и других программ в сфере жилищно-коммунального хозяйства, успехи в развитии международного сотрудничества в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
Нагрудный знак "Құрметті метролог"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.05.2018 № 257; в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

82-1. "Құрметті метролог" төсбелгісімен метрология саласындағы заңнамалық және нормативтік негіздерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар әзірлегені, көп жылдық және жемісті жұмысы үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар мамандар, сондай-ақ өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
82-2. "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісімен зор практикалық маңызы бар энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалану саласындағы көрнекті әзірлемелері үшін, энергетикалық ресурстарды үнемдеуді қамтамасыз ететін энергияны пайдаланудың жаңа әдістерін енгізгені үшін, кадрлар даярлау мен біліктілігін арттырудағы жоғары жетістіктері үшін, Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы заңнамалық базасын жетілдіруге қосқан жеке үлесі үшін, көп жылдық адал еңбегі үшін, сондай-ақ халық арасында энергия үнемдеуші мінез-құлықты (қозғалысты) танымал ету жөніндегі жетістіктері үшін Қазақстанда энергия үнемдеуді дамыту жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын энергия үнемдеу саласының қызметкерлері, сондай-ақ энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыруды дамытуға жеке үлкен үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Құрметті стандарттаушы" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82-3. "Құрметті стандарттаушы" төсбелгісімен стандарттау саласындағы заңнамалық және нормативтік негіздерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар әзірлегені, жемісті жұмысы, кәсіби қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізгені, айрықша сіңірген еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін стандарттау саласындағы мамандар, сондай-ақ ұлттық стандарттау жүйесін дамытуға дербес үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Еңбек сіңірген сауда қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82-4. "Еңбек сіңірген сауда қызметкері" төсбелгісімен еңбекте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметінде оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және жауапты орындайтын әрі сауда саласында бастама және кәсіпқойлығын көрсететін сауда саласында кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар жұмыскерлер және сауданы дамытуға елеулі үлес қосқан өзге де адамдар марапатталады.
"Статистика үздігі" төсбелгісі
83. "Статистика үздігі" төсбелгісімен жұмыста жоғары нәтижелерге қол жеткізгені, лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, статистика саласында заң жобаларын және заңға тәуелді актілерді әзірлеуге қатысқаны, жұмыста жоғары көрсеткіштерге қол жеткізгені, статистикалық қызметті жетілдіру бойынша теориялық білімдерді тәжірибеге енгізгені және осы саладағы басқа да жетістіктері үшін статистика саласының қызметкерлері марапатталады.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
83-1. "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісімен монополияға қарсы органды басқарған Қазақстан Республикасының азаматтары, монополияға қарсы ведомствода кемінде 5 жыл жұмыс істеген, республикадағы монополияға қарсы қызметті дамытуға зор үлес қосқан монополияға қарсы органның қызметкерлері лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбек қызметі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы қызметі жүйесін дамытуға елеулі үлес қосқан шетелдік тұлғалар марапатталады.
"Заң саласының үздігі" төсбелгісі

82-1. Нагрудным знаком "Құрметті метролог" награждаются специалисты, имеющие стаж работы не менее 10 лет в области обеспечения единства измерений, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие государственной системы обеспечения единства измерений, за разработку предложений по совершенствованию законодательных и нормативных основ в области метрологии, многолетнюю и плодотворную работу.
Нагрудный знак "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
82-2. Нагрудным знаком "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" награждаются работники сферы энергосбережения, а также иные лица, внесшие большой личный вклад в развитие энергосбережения и повышение энергоэффективности, за выдающиеся разработки в области эффективного использования энергетических ресурсов, имеющие большое практическое значение, за внедрение новых методов использования энергии, обеспечивающие сбережение энергетических ресурсов, за высокие достижения в подготовке и повышении квалификации кадров, за личный вклад в совершенствование законодательной базы Республики Казахстан в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, за многолетний добросовестный труд, осуществляющие функции по развитию энергосбережения в Казахстане, а также за достижения по популяризации энергосберегающего поведения (движения) среди населения.
Нагрудный знак "Құрметті стандарттаушы"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
82-3. Нагрудным знаком "Құрметті стандарттаушы" награждаются специалисты в области стандартизации, а также иные лица, внесшие личный вклад в развитие национальной системы стандартизации, за разработку предложений по совершенствованию законодательных и нормативных основ в области стандартизации, плодотворную работу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген сауда қызметкері"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
82-4. Нагрудным знаком "Еңбек сіңірген сауда қызметкері" награждаются работники в области торговли, имеющие стаж работы не менее 10 лет, и иные лица, внесшие значительный вклад в развитие торговли, за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности, проявляющие при этом инициативу и профессионализм в сфере торговли.
Нагрудный знак "Статистика үздігі"
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Монополияға қарсы қызметтің үздігі"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17; исключен постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі"

84. "Заң саласының үздігі" төсбелгісімен Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың заң қызметтерінің қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал және кәсіби орындайтын, мемлекеттік органдардың заң қызметтерінде жалпы еңбек өтілі 5 жылдан кем емес қызметкерлері марапатталады.
"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
85. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі" төсбелгісімен сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесін дамытуға елеулі үлес қосқан, заңнамалық және нормативтік негіздерді әзірлегені, көп жылғы және жемісті еңбегі, кәсіби қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізгені, ерекше еңбегі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінде кемінде 10 жыл жұмыс өтілі бар, жоғары кәсіби мамандар, сондай-ақ өзге де адамдар марапатталады.
"Су шаруашылығының ардагері" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 20.08.2020 № 526 қаулысымен.
86. "Су шаруашылығының ардагері" төсбелгісімен су шаруашылығының дамуына үлкен үлес қосқан су саласындағы мінсіз жұмысы және кемінде 30 жыл еңбек сіңірген жылдары үшін үздік мамандар, қызметшілер, ұйымдардың басшылары марапатталады.
"Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 20.08.2020 № 526 қаулысымен.
87. "Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісімен жоғары кәсіби қабілеті және су шаруашылығын дамытуға қосқан жеке үлесі үшін үздік мамандар, қызметшілер, ұйымдардың басшылары, сондай-ақ Қазақстанның су шаруашылығы саласындағы ерекше еңбегі үшін өзге де адамдар марапатталады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
құрылымына кіретін кейбір
мемлекеттік органдардың
ведомстволық наградаларымен
марапаттау (ведомстволық
наградаларынан айыру)
қағидаларына 1-қосымша
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты___________________________________
2. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны______________________________
(кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің дәл атауы көрсетіледі)
3. Жынысы____________________________________________________
4. Туған жылы мен туған жері_________________________________
5. Ұлты______________________________________________________

84. Нагрудным знаком "Заң саласының үздігі" награждаются сотрудники юридических служб центральных государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, имеющие общий стаж работы не менее 5 лет в юридических службах государственных органов, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и профессионально выполняющие возложенные на них обязанности.
Нагрудный знак "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
85. Нагрудным знаком "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі" награждаются высокопрофессиональные работники в области оценки соответствия при наличии стажа работы не менее 10 лет, в области аккредитации, в области оценки соответствия, а также иные лица, внесшие значительный вклад в развитие системы аккредитации в области оценки соответствия, за разработку законодательных и нормативных основ, многолетнюю и плодотворную работу, достижение высоких показателей в профессиональной деятельности, особые заслуги и другие достижения в работе.
Нагрудный знак "Су шаруашылығының ардагері"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.08.2020 № 526.
86. Нагрудным знаком "Су шаруашылығының ардагері" награждаются лучшие специалисты, служащие, руководители организаций, внесшие большой вклад в развитие водного хозяйства, за безупречную работу и выслугу в водной отрасли не менее 30 лет.
Нагрудный знак "Су шаруашылығының үздігі"
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.08.2020 № 526.
87. Нагрудным знаком "Су шаруашылығының үздігі" награждаются лучшие специалисты, служащие, руководители организаций за высокие профессиональные качества и личный вклад в развитие водной отрасли, а также иные лица за особые заслуги в области водного хозяйства Казахстана.
Приложение 1
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных органов,
входящих в структуру Правительства
Республики Казахстан
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество _____________________________________
2. Должность, место работы, службы ____________________________
(указать точное наименование подразделения предприятия,
учреждения, организации)
3. Пол ________________________________________________________
4. Год и место рождения _______________________________________
5. Национальность _____________________________________________

6. Білімі____________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы_____________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен марапатталған және марапатталған уақыты:___________________________
9. Үйінің мекенжайы:_________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі_____________________________________
12. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ________________________
13. Марапатталушының нақты айрықша сіңірген еңбегі көрсетілген мінездеме:_________________________________________________________
Кандидатура__________________________________________________ (кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы, талқылау күні, хаттаманың №)_________________________________талқыланып, ұсынылды.
Мына наградаға ұсынылады ____________________________________
(награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің,
ұйымның басшысы
________________________
(қолы)
________________________
(Т.А.Ә)
М.О.
_____жылғы "___"________
(толтыру күні)
Ескертпе: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және міндетті түрде қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің құрылымына
кіретін кейбір мемлекеттік
органдардың ведомстволық
наградаларымен марапаттау
(ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
КУӘЛІК
Беткі жағы
КУӘЛІК
Ішкі жағы
_______________________________
(органның атауы)
_______________________________
медаліне (төсбелгісіне)
№ ____ куәлігі
_______________________________
(тегі)
_______________________________
(аты)
_______________________________
(әкесінің аты)
Жауапты хатшы ________________
(қолы)
М.О.
________________________________
(наименование органа)
Удостоверение № ____
к медали (нагрудному знаку)
______________________________
______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество)
Выдано _______________________
(дата, № приказа)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының
ТІЗБЕСІ ЖӘНЕ СИПАТТАМАЛАРЫ

6. Образование ________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание ______________________________
8. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения ____________________________
9. Домашний адрес _______ _____________________________________
10. Общий стаж работы _________________________________________
11. Стаж работы в отрасли _____________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе __________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: ____________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована _________________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата обсуждения,
№ протокола)
Представляется к ______________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, учреждения, организации ___________________
(подпись)
_________________________
(Ф.И.О.)
М.П.
"___" _______________ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по
удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на
казахском и русском языках
Приложение 2
к Правилам награждения
ведомственными наградами
(лишения ведомственных наград)
некоторых государственных органов,
входящих в структуру Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2018 № 17; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Лицевая сторона
КУӘЛІК
Внутренняя сторона
_______________________________
(органның атауы)
________________________________
(наименование органа)
_________________________________
медаліне (төсбелгісіне)
№ ____ куәлігі
Удостоверение № ____
к медали (нагрудному знаку)
_______________________________
_________________________________
(тегі)
_________________________________
(фамилия)
_________________________________
(аты)
_________________________________
(имя)
_________________________________
(әкесінің аты)
_________________________________
(отчество)
Выдано __________________________
(дата, № приказа)
Аппарат басшысы ______________(қолы)
М.О.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 1539
ПЕРЕЧЕНЬ И ОПИСАНИЯ
ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан

Ескерту. Тізбесі және сипаттамалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.12.2015 № 992 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17; 27.03.2018 № 140; 11.05.2018 № 257; 08.11.2019 № 840; 21.04.2020 № 233; 20.08.2020 № 526; 02.12.2020 № 811; 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.10.2021 № 753 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 14.06.2023 № 468 қаулыларымен.
Медальдар:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі:
"Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін".
1-1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
1) "Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін";
2) "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін".
1-2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі:
1) "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін"
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі:
1) "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін";
2) "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін".
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі:
"Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
3-1. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі:
"МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН".
3-2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі:
"Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін".
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар (нақты салаға байланыстырмай):
"Еңбек ардагері".
Төсбелгілер:
1. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі:
"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі:
1) "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері";
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Перечень и описания в редакции постановления Правительства РК от 10.12.2015 № 992.
1. Перечень ведомственных наград некоторых государственных
органов, входящих в структуру Правительства Республики
Казахстан
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.11.2016 № 743; от 17.01.2018 № 17; от 27.03.2018 № 140; от 11.05.2018 № 257; от 08.11.2019 № 840; от 21.04.2020 № 233; от 20.08.2020 № 526; от 02.12.2020 № 811; от 01.02.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.10.2021 № 753 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 14.06.2023 № 468.
Медали:
1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
"Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін".
1-1. Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін".
1-2. Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
1) "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін".
2. Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін";
2) "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін".
3. Министерства юстиции Республики Казахстан:
"Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін".
3-1. Министерства образования и науки Республики Казахстан:
"МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН".
3-2. Министерства национальной экономики Республики Казахстан:
"Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін".
4. Государственные органы, входящие в структуру Правительства
Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли):
"Еңбек ардагері".
Нагрудные знаки:
1. Министерства иностранных дел Республики Казахстан:
"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері".
2. Министерства энергетики Республики Казахстан:
1) "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері";
2) исключен постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3) "Еңбек сіңірген энергетик";
4) "Құрметті энергетик" ("Почетный энергетик");
5) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен;
6) "Атом саласының үздігі";
7) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі:
1) Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері";
2) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Заңгер";
3) "Әділет органдарының үздігі".
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі:
1) "Қаржы қызметінің үздігі";
2) "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі ".
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі:
1) "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін";
2) "Денсаулық сақтау ісінің үздігі";
5-1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі:
"Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі".
6. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі:
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі".
7. Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
1) "Құрметті авиатор";
2) "Құрметті жолшы";
3) "Құрметті автокөлікші";
4) "Үздік автокөлікші";
5) "Су көлігі саласының үздігі";
6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
7) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Еңбек даңқы";
8) "Құрметті машина жасаушы";
9) "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері";
10) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
11) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
12) "Құрметті металлург";
13) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
14) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16) "Құрметті кенші";
17) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы";
17-1) "І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы";
18) "Құрметті құрылысшы";
19) "Құрметті сәулетші";
20) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері".
21) Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
22) "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін";
23) "Кен орнын алғаш ашушы".
24) "Еңбек сіңірген геолог".
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743; 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 14.06.2023 № 468 қаулыларымен.
8. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі:

3) "Еңбек сіңірген энергетик";
4) "Құрметті энергетик" ("Почетный энергетик");
5) исключен постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811;
6) "Атом саласының үздігі";
7) исключен постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Министерства юстиции Республики Казахстан:
1) "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері";
2) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Заңгер";
3) "Әділет органдарының үздігі".
4. Министерства финансов Республики Казахстан:
1) "Қаржы қызметінің үздігі";
2) "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі".
5. Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
1) "Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін";
2) "Денсаулық сақтау ісінің үздігі".
5-1. Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
"Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі".
6. Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
"Ауыл шаруашылығы саласының үздігі".
7. Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан:
1) "Құрметті авиатор";
2) "Құрметті жолшы";
3) "Құрметті автокөлікші";
4) "Үздік автокөлікші";
5) "Су көлігі саласының үздігі";
6) Исключен постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743;
7) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Еңбек даңқы";
8) "Құрметті машина жасаушы";
9) "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері";
10) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17;
11) исключен постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17;
12) "Құрметті металлург";
13) Исключен постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743;
14) исключен постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15) исключен постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16) "Құрметті кенші";
17) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы";
17-1) "І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы";
18) "Құрметті құрылысшы";
19) "Құрметті сәулетші";
20) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері";
21) исключен постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840;
22) "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін".
23) "Кен орнын алғаш ашушы".
24) "Еңбек сіңірген геолог".
8. Министерства просвещения Республики Казахстан:

1) "Ы. Алтынсарин";
2) "Білім беру ісінің құрметті қызметкері".
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі:
1) "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін";
2) "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін";
3) "Ахмет Байтұрсынұлы".
Ескерту. 1-бөлім 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі:
1) "Мәдениет саласының үздігі";
2) "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін";
3) "Құрметті спорт қызметкері";
4) "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін";
5) "Туризм саласының үздігі";
6) "Архив саласының үздігі".
10. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі:
1) "Cтатистика үздігі";
2) "Монополияға қарсы қызметтің үздігі".
10-1. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі":
"Ақпарат саласының үздігі".
10-2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі:
1) "Үздік байланысшы";
2) "Үздік цифрландырушы".
Ескерту. 10-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар:
"Заң саласының үздігі".
12. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі:
1) "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі";
2) "Құрметті метролог";
3) "Құрметті стандарттаушы".
4) "Еңбек сіңірген сауда қызметкері".
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі:
1) "Су шаруашылығының ардагері";
2) "Су шаруашылығының үздігі";
3) "Экология саласының үздігі";
4) "Гидрометеорология саласының үздігі".
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)
Ескерту. 2-бөлімге өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17; өзгеріс енгізілді - 27.03.2018 № 140; 11.05.2018 № 257; 08.11.2019 № 840; 21.04.2020 № 233;20.08.2020 № 526; 02.12.2020 № 811; 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.10.2021 № 753 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 14.06.2023 № 468 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің медалі "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" (1-қосымша)
"Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 34 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады.
Медальдің бет жағында ортада Нәзір Төреқұлов портретінің барельефтік бейнесі орналасқан. Портреттің айналасында лавр бұтақтарынан тұратын десте бейнеленген. Медальдің ернеуі мен десте арасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ САЯСАТЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан. Медальдің төменгі бөлігінде Нәзір Төреқұловтың портретінің астында "НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ" деген жазу орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналасқан, жазудың астында екі лавр бұтағы орналасқан. Төменгі бөлігінде медальдің реттік нөмірі орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеттері ернеумен жиектелген.

1) "Ы. Алтынсарин";
2) "Білім беру ісінің құрметті қызметкері".
8-1. Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
1) "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін";
2) "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін";
3) "Ахмет Байтұрсынұлы".
9. Министерства культуры и спорта Республики Казахстан:
1) "Мәдениет саласының үздігі";
2) "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін";
3) "Құрметті спорт қызметкері";
4) "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін";
5) "Туризм саласының үздігі";
6) "Архив саласының үздігі".
10. Исключен постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан:
"Ақпарат саласының үздігі".
10-2. Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан:
1) "Үздік байланысшы";
2) "Үздік цифрландырушы".
11. Государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан:
"Заң саласының үздігі".
12. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан:
1) "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі";
2) "Құрметті метролог";
3) "Құрметті стандарттаушы";
4) "Еңбек сіңірген сауда қызметкері".
13. Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан:
1) "Су шаруашылығының ардагері";
2) "Су шаруашылығының үздігі";
3) "Экология саласының үздігі";
4) "Гидрометеорология саласының үздігі".
2. Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (далее - описания):
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.11.2016 № 743; от 17.01.2018 № 17; от 27.03.2018 № 140; от 11.05.2018 № 257; от 08.11.2019 № 840; от 21.04.2020 № 233; от 20.08.2020 № 526; от 02.12.2020 № 811; от 01.02.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.10.2021 № 753 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 14.06.2023 № 468.
Медаль Министерства иностранных дел Республики Казахстан "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" (приложение 1)
Медаль "Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположено барельефное изображение портрета Назира Тюрякулова. Вокруг портрета изображен венок из лавровых ветвей. Между бортиком медали и венком расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ САЯСАТЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН". В нижней части медали под портретом Назира Тюрякулова расположена надпись "НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫРТҚЫ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ", снизу надписи расположены две лавровые ветви. В нижней части расположен порядковый номер медали.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 30 мм және биіктігі 24 мм бес бұрышты тағанмен жалғанады. Тағанның тікбұрышты бөлігі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес ені 20 мм жібек қатқыл лентамен қапталған.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің" медалі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулысымен.
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" (1-2-қосымша):
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медалінің диаметрі 32 мм шеңбер нысанында жезден жасалады. Медальдың сыртқы жағында жоғарғы бөлігінде "Шаңырақ" кескінін құрайтын спутниктер орбиталарының айшықты бейнелері орналасқан. Төменгі бөлігінде Қазақстан картасының кескінімен жер шары бейнеленген.
"Қазғарыш" (мемлекеттік тілде), "Қазақстан Республикасы" (мемлекеттік тілде) жазулары айналдыра ойып жазылған және жиектері – шығыңқы. Жазулар жұлдызбен және нүктемен бөлінген.
Медальдың сыртқы жағында ортасында "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" деген жазу, жиектерінде ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм, көк түсті екі жолағы бар көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған алты бұрышты тағанмен жалғанады. Таған жезден жасалған.
Медаль киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiшпен бекiтiледi.
"Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің медалі
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" (1-3-қосымша)
"Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 32 мм түзу тегіс шеңбер нысанында жасалады.
Медальдың беткі жағында кеме, ұшақ, танк, дүркіндете ату реактивті жүйесі және спутник бейнелері ойып жасалған. Медальдың ортасында Қазақстан Республикасының картасы, онда Қазақстанның астанасы "Нұр-Сұлтан" және күн астындағы қыран бейнеленген. Негiзі күмiс қорытпасынан дайындалған.
Жиегін бойлай ашық көгілдір реңде "Қазақстан Республикасының Қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" деген жазу орналасқан.
Медальдың сыртқы жағында жиегін бойлай ұлттық ою-өрнек ортасында "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" деген жазу бейнеленген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм, сары түсті екі жолағы бар көк түсті қатқыл лентамен қапталған алты бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің медальдары
"Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" (2-қосымша)
"Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі диаметрі 32 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады.
Медальдің беткі жағында мұнай мұнарасының бедерлі бейнесі орналасқан, оң жағында мұнай өңдеу қондырғысының бедерлі бейнесі орналасқан, сол жағында сары металдан жасалған ұлттық ою түрінде безендірілген мұнай тамшысының бедерлі бейнесі орналасқан. Бұл композиция бедері күңгірттелген дөңгелек нысанды жолақпен жиектелген.
Медальдің беткі жағында шетін бойлай шеңбер түрінде "МҰНАЙ-ГАЗ КЕШЕНІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген мәтін бар.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 26 мм және биіктігі 20 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" (3-қосымша)

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 24 мм. Прямоугольная часть колодки обтянута шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан шириной 20 мм.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль "Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности"
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 1-2)
Медаль "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм. На лицевой стороне медали в верхней части расположены стилизованные изображения орбит спутников, образующих очертание "Шанырака". В нижней части изображен земной шар с очертаниями карты Казахстана.
По окружности выгравированы надписи – "Қазғарыш" (на государственном языке), "Қазақстан Республикасы" (на государственном языке) и выступающий кант. Надписи разделены звездой и точками.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін", по краям расположен национальный орнамент.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета с двумя полосами синего цвета. Колодка изготовлена из латуни.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
"Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 1-3)
Медаль "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается в форме ровного правильного круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали выгравированы изображения корабля, самолета, танка и реактивной системы залпового огня. В центре медали изображена карта Республики Казахстан, на которой выделены столица Казахстана "Нұр-Сұлтан" и орел под солнцем. Основа изготовлена из сплава серебра.
По окружности на светло-голубом фоне расположена надпись "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін".
На оборотной стороне медали по окружности изображен национальный орнамент с надписью по центру "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін".
Медаль при помощи ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета с двумя полосками желтого цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Медаль Министерства энергетики Республики Казахстан "Мұнай-газ
кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 2)
Медаль "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали внизу расположено рельефное изображение нефтяной вышки, справа расположено рельефное изображение нефтеперерабатывающей установки, слева расположено рельефное изображение капли нефти с украшением в виде национального орнамента, выполненные из желтого металла. Данная композиция обрамлена полосой круглой формы матированного рельефа.
По краям лицевой стороны медали находится текст в виде круга: "МҰНАЙ-ГАЗ КЕШЕНІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 16 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" (приложение 3)

Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен тысталған ені 28 мм және биіктігі 25 мм тікбұрышты тағанға жалғанады. Қалыптың төменгі жағында ені 28,5 мм және биіктігі 7,4 мм беті жылтыр жапсырма бар.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің медалі" "Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" (4-2-қосымша)"
Ескерту. Кіші бөліммен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
"Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медаль сары түсті металдан (жез) диаметрі 34 мм шеңбер пішінінде дайындалады.
Медальдің беткі жағында шеңбердің ішінде "ЭКОНОМИКА САЛАСЫН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген алтын түсті жазу орналасқан және ішкі жиегінде ұлттық ою бейнеленген.
Медальдің беткі жағында мәтіні мен бейнелерінің бедері шығыңқы күңгірт.
Медальдің шеттері ернеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар бедерлі.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы көк түсті қатқыл жібек лентамен қапталған ені 32 мм және биіктігі 30 мм тікбұрышты тағанға жалғанады.
Медальдің сыртқы жағында оның реттік нөмірі орналасады. Медальдің сыртқы жағы күңгірт.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың медалі (нақты салаға байланыстырмай)
"Еңбек ардагері" (5-қосымша)
"Еңбек ардагері" медалі диаметрі 34 мм болатын шеңбер нысанындағы жезден жасалады. Реңі жылтырақ, медальдің беткі жағында шеңбердің жоғарғы бөлігінде күн сәулесімен жиектелген шаңырақ орналасқан. Шеңбердің шетінде үстінде "ЕҢБЕК АРДАГЕРІ" деген жазу, астында лавр бұтақтары орналасқан. Медальдің реңі жылтырақ, әріптер мен бейнелер шығыңқы, күңгірттелген.
Медальдің сыртқы жағында ортада "ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ" деген жазу орналасқан. Медальдің сыртқы беті күңгірттелген. Мәтін шығыңқы жылтырақ.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы ені 32 мм және биіктігі 50 мм көк түсті жолақтары бар сұр түсті қатқыл лентамен қапталған алты бұрышты тағанмен жалғанады.
Медаль киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің төсбелгісі
"Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi" (6-қосымша)
"Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi" төсбелгiсi диаметрі 35 мм болатын шеңбер нысанында жезден жасалады.
Шеңбер iшiнде ендiктер мен бойлықтар сызылған, диаметрi 23 мм жер шарының көк түсті айшықты бедерлі бейнесі орналасады. Жер шарының аясында шеңбердің төменгі бөлігінде қалықтаған қыранның алтын түстес бейнесi орналасқан.

Все изображения и надписи на медали выпуклые. Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 25 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан. Внизу колодки имеется накладка с блестящей поверхностью шириной 28,5мм и высотой 7,4 мм.
Медаль Министерства национальной экономики Республики Казахстан "Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 4-2)
Медаль "Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается в форме круга диаметром 34 мм из металла желтого цвета (латунь).
На лицевой стороне медали внутри круга расположена надпись золотистого цвета "ЭКОНОМИКА САЛАСЫН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" и по внутреннему краю изображен национальный орнамент.
На лицевой стороне медали рельефный текст и изображения темные.
Края медали окаймлены бортиками. Все изображения и надписи на медали рельефные.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
На оборотной стороне медали размещается ее порядковый номер. Оборотная сторона медали матовая.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Медаль государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (без привязки к конкретной отрасли) "Еңбек ардагері" (приложение 5)
Медаль "Еңбек ардагері" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 34 мм. Фон блестящий, на лицевой стороне медали в верхней части круга расположен шанырак, окаймленный лучами солнца. По краям круга сверху расположена надпись "ЕҢБЕК АРДАГЕРІ", снизу расположены лавровые ветви. Фон медали блестящий, буквы и изображения выступающие, матированные.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "ИГІЛІК АБЫРОЙ ДАҢҚ". Оборотная сторона медали матированная. Текст выпуклый, блестящий.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой серого цвета с полосами синего цвета.
Медаль при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства иностранных дел Республики
Казахстан "Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің
еңбек сіңірген қызметкері" (приложение 6)
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм.
Внутри круга размещается стилизованное рельефное изображение земного шара с очертаниями параллелей и меридианов диаметром 23 мм, выполненное синим цветом. На фоне земного шара в нижней части круга размещено изображение парящего орла, выполненное золотистым цветом.

Төсбелгi шеңбер бойымен иiрiлiп келген және жер шарының астымен өтетiн енi 5 мм алтын түстес көлемдi көмкерме лентамен жиектелген. Лентаның жоғарғы бөлiгiнде қара-көк түстi эмальмен жазылған "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ" мәтiнi орналасқан. Әрiптердiң биiктiгi лентаның жоғарғы бөлiгiнде 2 мм, төменгi бөлiгiнде 1,5 мм. Лента мен жер шарының бейнесi арасында енi 1,5 мм ақ түстi лента өтедi. Лентаның үстiнен екі жағынан жасыл түспен орындалған лаврлар орналасқан.
Төсбелгiнiң сыртқы жағында оның реттiк нөмiрi орналасады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің төсбелгісі
"Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" (7-қосымша)
"Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісі диаметрі 35 мм болатын шеңбер нысанында жезден жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында қара-көк түсті шеңбердің фонында астында алтын түстес мұнай бұрғылау қондырғысының бедерлі макеті, жоғары жақта – алтын түстес ұлттық ою-өрнек элементтерімен мұнай тамшысының бедерлі макеті орналастырылған.
Төсбелгінің бет жағында шеттерін бойлай алтын түстес фонда "МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген мәтін бар.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Экология саласының үздігі" (8-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Еңбек сiңiрген энергетик" (9-қосымша)
"Еңбек сiңiрген энергетик" төсбелгісі диаметрі 40 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз бұрышты жұлдыздың ортасында көк эмаль жағылған шеңбер орналасқан. Шеңбердiң ортасында электр беру желілері және электр станциясының бедерлі бейнесі орналасқан.
Шеңбердiң шеттерін бойлай шығыңқы жылтыр әрiптермен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ЭНЕРГЕТИК" деген жазу орындалған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 24 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметтi энергетик" (10-қосымша)
"Құрметтi энергетик" төсбелгiсi диаметрі 25 мм шеңбер нысанында мельхиордан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер көк эмальмен боялған. Ортасында электр энергия желілері және электр станциясының бедерлі бейнесі орналасқан.
Көк эмальда шеңбердiң бойымен шығыңқы жылтырақ әрiптермен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", "ҚҰРМЕТТІ ЭНЕРГЕТИК" деген жазулар орындалған, бұдан әрi шеңбердiң шеттерін бойлай бедерлі шығыңқы лавр бұтақтары бейнеленген.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Шахтер даңқы" (11-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
II дәрежелі "Шахтер даңқы" (12-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
III дәрежелі "Шахтер даңқы" (13-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
"Атом саласының үздігі" (14-қосымша)

Нагрудный знак окаймлен накладной объемной лентой золотистого цвета шириной 5 мм, огибающей по кругу и проходящей под земным шаром. На верхней части ленты помещается текст "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДИПЛОМАТИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ", выполненный эмалью темно-синего цвета. Высота букв на верхней части ленты 2 мм, на нижней части 1,5 мм. Между лентой и изображением земного шара проходит лента белого цвета шириной 1,5 мм. По сторонам, поверх ленты, расположены лавры, выполненные зеленым цветом.
На оборотной стороне нагрудного знака размещается его порядковый номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак Министерства энергетики Республики Казахстан "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" (приложение 7)
Нагрудный знак "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 26 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака на фоне круга темно-синего цвета снизу расположен рельефный макет нефтебуровой установки золотистого цвета, сверху – рельефный макет капли нефти золотистого цвета с элементами национального орнамента.
По краям лицевой стороны нагрудного знака на золотистом фоне находится текст: "МҰНАЙ-ГАЗ САЛАСЫНЫҢ ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ҚЫЗМЕТКЕРІ".
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Экология саласының үздігі" (приложение 8)
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Еңбек сiңiрген энергетик" (приложение 9)
Нагрудный знак "Еңбек сiңiрген энергетик" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 40 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре восьмиконечной звезды расположен круг, покрытый синей эмалью. В центре изображены линии электропередачи и рельефное изображение электростанции.
По краям круга выступающими блестящими буквами выполнена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ЭНЕРГЕТИК".
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой, шириной 24 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметтi энергетик" (приложение 10)
Нагрудный знак "Құрметтi энергетик" изготавливается из мельхиора в форме круга диаметром 25 мм.
Круг на лицевой стороне нагрудного знака покрыт синей эмалью. В центре изображены линии электропередачи и рельефное изображение электростанции.
На синей эмали по кругу выступающими блестящими буквами выполнены надписи "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", "ҚҰРМЕТТІ ЭНЕРГЕТИК", далее по краю круга изображены рельефные выступающие лавровые ветви.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Шахтер даңқы" I степени (приложение 11)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
"Шахтер даңқы" II степени (приложение 12)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
"Шахтер даңқы" III степени (приложение 13)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
"Атом саласының үздігі" (приложение 14)

"Атом саласының үздігі" төсбелгiсi диаметрі 37 мм алтын түстес қырлары шығыңқы сегіз қырлы нысанда, қалыңдығы 3 мм алтын жағылған 925 сынамалы күміс қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз қырлы белгінің ортасында диаметрі 27 мм ернеуі көмкерілген шеңбер орналасқан. Шеңбердің ортасында электрондардың үш орбитасы мен атом ядросын композициялық түрде ұстап тұрған адамның қолы бейнеленген.
Төсбелгінің сыртқы жағында "АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген бедерлі жазу жазылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 35 мм және биіктігі 24 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған үшбұрышты тағанмен жалғанады. Үшбұрыштың екі жақ шетінде бедерлі кертпесі бар ені 3 мм ернеуі болады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Гидрометеорология саласының үздігі" (15-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің төсбелгілері
"Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" (16-қосымша)
"Әділет органдары саласының құрметті қызметкері" төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 40 мм және ені 40 мм сегіз қырлы нысанда болады.
Төсбелгінің ортасында екі шеңбер бейнеленген, бірінші шеңбердің көгілдір реңінде шаңырақ пен қалықтаған қыран орналасқан. Бірінші шеңбердің сыртында "ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу бар. Төсбелгінің бейнелері мен жазуы алтын түстес. Сегіз қырлы бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақ түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгілердегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
І дәрежелі "Заңгер" (17-қосымша)
І дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ" деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті "І" рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – "ЗАҢГЕР" деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақтар түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІ дәрежелі "Заңгер" (18-қосымша)
ІІ дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ" деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті "ІІ" рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – "ЗАҢГЕР" деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақ түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілерге гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуы тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІІ дәрежелі "Заңгер" (19-қосымша)
ІІІ дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ" деген бедерлі жазу бар. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан және онда көгілдір түсті "ІІІ" рим цифры жазылған. Күннің жартысының астында бидай масағы және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық. Бес бұрыштың астында көгілдір түсті лента орналасқан. Лентада – "ЗАҢГЕР" деген жазу. Бес бұрыштың беті көлденең бедерлі жолақтар түрінде жасалған.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі-түсті металдардың қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілер гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Әділет органдарының үздігі" (20-қосымша)

Нагрудный знак "Атом саласының үздігі" изготавливается из сплава серебра 925 пробы с покрытием золота толщиной 3 мм в форме восьмигранника с выпуклыми гранями золотистого цвета диаметром 37 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре восьмигранника расположен круг диаметром 27 мм, окаймленный бортиком. В центре круга изображены руки человека, которые композиционно держат ядро атома с тремя орбитами электронов.
На оборотной стороне нагрудного знака выполнена рельефная надпись "АТОМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ".
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с треугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 24 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Края двух сторон треугольника имеют бортик шириной 3 мм с рельефной насечкой.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Гидрометеорология саласының үздігі" (приложение 15)
Сноска. Приложение 15 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудные знаки Министерства юстиции Республики Казахстан
"Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері"
(приложение 16)
Нагрудный знак "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" имеет форму восьмигранника высотой 40 мм и шириной 40 мм с накладкой в форме круга.
В центре нагрудного знака расположены два круга, в первом круге на голубом фоне расположены шанырак и парящий орел. За первым кругом находится надпись "ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫ ЖҮЙЕСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ". Изображения и надпись нагрудного знака золотистого цвета. Поверхность восьмигранника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Заңгер" І степени (приложение 17)
Нагрудный знак "Заңгер" І степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ". Внутри круга вверху расположено изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра "I" голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись "ЗАҢГЕР". Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Заңгер" ІІ степени (приложение 18)
Нагрудный знак "Заңгер" ІІ степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ". Внутри круга вверху расположены изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра "IІ" голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись "ЗАҢГЕР". Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Заңгер" ІІІ степени (приложение 19)
Нагрудный знак "Заңгер" ІІІ степени имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме круга.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находится рельефная надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІ". Внутри круга вверху расположены изображение полусолнца с лучами и на нем римская цифра "IІІ" голубого цвета. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный. Книзу пятиконечника расположена лента голубого цвета. На ленте – надпись "ЗАҢГЕР". Поверхность пятиконечника выполнена в виде горизонтальных рельефных полос.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Әділет органдарының үздігі" (приложение 20)

"Әділет органдарының үздігі" төсбелгісі диаметрі 26 мм дұрыс шеңбер нысанындағы қондырмасы бар биіктігі 35 мм және ені 32 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында болады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбердің жиегінде көк түсті реңде "ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген бедерлі жазу және ұлттық ою-өрнек орналасқан. Шеңбердің ішінде жоғарыда шұғылалы күннің жартысының бейнесі орналасқан. Күннің жартысының астында бидай масақтары және ақ түсті ашылған кітап орналасқан. Реңі ашық.
Төсбелгі үлес салмағы қорғасын сияқты түрлі түсті металдар қорытпасынан құю әдісімен жасалады. Белгілер гальваникалық тәсілмен мынадай металдар: мыс, никель, алтын жалатылады. Белгідегі логотиптердің элементтері түрлі-түсті эмальдармен құйылады. Төсбелгілердің барлық элементтері көрнекі қабылдаудың сапалы болуы үшін жеткілікті көлемде орындалуға тиіс.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің төсбелгілері
"Қаржы қызметінің үздігі" (21-қосымша)
Диаметрі 30 мм "Қаржы қызметінің үздігі" төсбелгісі екі нысаннан тұрады – сегіз қырлы нысан және шеңбер.
Шеңбер ішінде көгілдір реңдегі композиция екі жартыдан тұрады: композицияның төменгі бөлігінде алтын табақ (тостаған), жоғарғы бөлігінде алтын монеталар, алтын табақтың үстінде ұлттық ою-өрнек түрінде жасалған айшықты қыран құс орналасқан. Шеңбердің сыртқы жоғарғы жиегінде "ҚАРЖЫ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан, шеңбердің төменгі сыртқы жиегі ұлттық ою-өрнекпен көмкерілген. Сегіз бұрыштың әр бұрышында сары түсті реңде ұлттық ою-өрнек орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" (22-қосымша)
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгісі диаметрі 35 мм сегіз бұрышты нысанда болады және сары түсті метал (жез) мен қатқыл лентадан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында эмблема бейнеленген және "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" деген жазу орналасқан. Эмблема және жазу шығыңқы жылтыр.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің төсбелгілері"
"Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі" (23-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" (24-қосымша)
"Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін" төсбелгісі диаметрі 40 мм шеңбер нысанында жезден жасалады.
Шеңбердің ортасында медицина эмблемасы – тостағанға оралған жылан, жоғары бөлігінде – шығып келе жатқан күн сәулесі, төменгі жағында – лавр бұтақтары бейнеленген. Шеңберді бойлай "ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ІСІНЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", "ҚАЗАҚСТАН" деген жазулар орналасқан. Төсбелгі фоны жылтырақ, әріптер және бейнелер шығыңқы, күңгірттелген.
Төсбелгінің сыртқы жағы күңгірттелген.

Нагрудный знак "Әділет органдарының үздігі" имеет форму пятиконечной звезды высотой 35 мм и шириной 32 мм с накладкой в форме правильного круга диаметром 26 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака по краям круга на синем фоне находятся рельефная надпись "ӘДІЛЕТ ОРГАНДАРЫНЫҢ ҮЗДІГІ" и национальный орнамент. Внутри круга вверху расположено изображение полусолнца с лучами. Под полусолнцем расположены пшеничные колосья и раскрытая книга белого цвета. Фон дражированный.
Нагрудный знак выполняется методом литья из сплава цветных металлов с удельным весом как у свинца. Покрываются знаки гальваническим способом следующими металлами: медь, никель, золото. Элементы логотипов на знаках заливаются цветными эмалями. Все элементы нагрудных знаков должны быть выполнены в объеме, достаточном для качественного визуального восприятия.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства финансов Республики Казахстан
"Қаржы қызметінің үздігі" (приложение 21)
Нагрудный знак "Қаржы қызметінің үздігі" диаметром 30 мм состоит из двух форм – восьмигранник и круг.
Внутри на голубом фоне круга композиция состоит из двух половин: в нижней части изображение золотого подноса (чаши), в верхней части композиции золотые монеты, на верху золотого подноса расположена стилизованная гордая птица в виде национального орнамента. По верхнему внешнему краю круга расположена надпись "ҚАРЖЫ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҮЗДІГІ", по нижнему внешнему краю круг обрамлен национальным орнаментом. Внутри каждой грани восьмигранника на желтом фоне расположен национальный орнамент.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" (приложение 22)
Нагрудный знак "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" имеет 8-угольную форму диаметром 35 мм и изготавливается из металла желтого цвета (латунь) и муаровой ленты голубого цвета.
На лицевой части нагрудного знака расположены эмблема и надпись "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі". Эмблема и надпись выступающие блестящие.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства здравоохранения Республики Казахстан "Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі" (приложение 23)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін" (приложение 24)
Нагрудный знак "Денсаулық сақтау iciнe қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 40 мм.
В центре круга изображена эмблема медицины - чаша со змеей, в верхней части - лучи восходящего солнца, внизу - ветви лавра. По кругу расположены надписи "ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ ІСІНЕ ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН", "ҚАЗАҚСТАН". Фон нагрудного знака блестящий, буквы и изображения выступающие, матированные.
Оборотная сторона нагрудного знака матированная.

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 35 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Таған жезден жасалған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің төсбелгілері
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
"Құрметті авиатор" (27-қосымша)
"Құрметті авиатор" төсбелгісі ені 37 мм, биіктігі 45 мм шеңбер сопақ нысанда жезден жасалады, негізден және қондырмадан тұрады.
Белгінің бет жағында шеңбер бойына лавр бұтақтары орналасқан. Шеңбердің ішінде "ҚҰРМЕТТІ АВИАТОР" деген жазу орналасқан.
Төсбелгінің ортасында жер шарының фонында ұшақ түрінде (беті жылтыр) бейнеленген қондырма орналасқан.
Төсбелгіні дайындауда көгілдір және көк түсті эмаль қолданылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметті жолшы" (28-қосымша)
"Құрметті жолшы" төсбелгісі диаметрі 37 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанда жезден жасалады, негізден және қондырмадан тұрады. Жұлдыздың бұрыштары беті құбылмалы жылтырақ түрінде жасалған.
Қондырманың ортасы екі бөлікке бөлінген. Төменгі бөлігінде сұр қозғалыс жолақтары мен жасыл бөлгіш бөлігі бар автожол бейнеленген. Негіз орталығының шеттері "ҚҰРМЕТТІ ЖОЛШЫ" деген алтын түстес жазумен және көгілдір эмальдағы ұлттық ою-өрнекпен жиектелген.
Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазбалар шығыңқы.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметті автокөлікші" (29-қосымша)
"Құрметті автокөлікші" төсбелгісі диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті "ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ" деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында "екі қанаты бар руль" және қанаттардың астында солдан оңға қарай жүк автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Үздік автокөлікші" (30-қосымша)
"Үздік автокөлікші" диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті "ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ" деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында "екі қанаты бар руль" және қанаттардың астында солдан оңға қарай автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы жүк бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Су көлігі саласының үздігі" (31-қосымша)
"Су көлігі саласының үздігі" төсбелгісі диаметрі 37 мм көк түсті сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады әрі негізден және қондырмадан тұрады.
Төсбелгінің беткі жағында шеңбер бойында "СУ КӨЛІГІ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында зәкір фонында кеменің бейнесі орналасқан.
Төсбелгіні дайындауда қоңыр, көк, ақ және алтын түстес эмаль қолданылады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Үздік байланысшы" (32-қосымша)

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 15 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан. Колодка изготовлена из латуни.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
"Құрметті авиатор" (приложение 27)
Нагрудный знак "Құрметті авиатор" изготавливается из латуни в форме овала по ширине 37 мм, по высоте 45 мм, состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположены лавровые ветви. Внутри круга расположена надпись "ҚҰРМЕТТІ АВИАТОР". В центре нагрудного знака расположена накладка с изображением самолета (блестящая поверхность) на фоне земного шара.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали голубого и синего цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметті жолшы" (приложение 28)
Нагрудный знак "Құрметті жолшы" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм, состоит из основы и накладки. Вершины звезды выполнены в виде переливающейся блестящей поверхности.
Центр накладки разделен на две части. В нижней части изображена автодорога с серыми полосами движения и зеленой разделительной частью. Края центра основы обрамлены надписью золотистого цвета "ҚҰРМЕТТІ ЖОЛШЫ" и национальным орнаментом на голубой эмали.
Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметті автокөлікші" (приложение 29)
Нагрудный знак "Құрметті автокөлікші" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись желтого цвета "ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ". В центре накладки изображен руль с двумя крыльями на фоне лучей и под крыльями слева направо грузовое-автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Үздік автокөлікші" (приложение 30)
Нагрудный знак "Үздік автокөлікші" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись желтого цвета "ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ". В центре накладки изображен "руль с двумя крыльями" на фоне лучей и под крыльями слева направо грузовое - автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Су көлігі саласының үздігі" (приложение 31)
Нагрудный знак "Су көлігі саласының үздігі" изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне нагрудного знака по кругу расположена надпись "СУ КӨЛІГІ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ". В центре накладки расположено изображение корабля на фоне якоря.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали коричневого, синего, белого и позолоченного цветов.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Үздік байланысшы" (приложение 32)

Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
І дәрежелі "Еңбек даңқы" (33-қосымша)
І дәрежелі "Еңбек даңқы" төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын диаметрі 40 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес "І" рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақ төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІ дәрежелі "Еңбек даңқы" (34-қосымша)
ІІ дәрежелі "Еңбек даңқы" төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын диаметрі 40 мм шеңбер нысанында күміс түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес "ІІ" рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
ІІІ дәрежелі "Еңбек даңқы" (35-қосымша)
ІІІ дәрежелі "Еңбек даңқы" төсбелгісі лентаның ирегі мен лавр бұтақтарының элементтері шеңбер сыртына шығып тұратын бар диаметрі 40 мм шеңбер нысанында қола түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында күн сәулесінің шұғыласы фонында металл ағып жатқан металлургиялық шөміш бейнеленген.
Төсбелгінің жоғарғы жағы "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақық түсті лентамен, төменгі жағы лавр бұтақтарынан тұратын дестемен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі жағында ақық түсті лента мен лавр жапырағының фонында ақ түсті сопақшада белгінің дәрежесін білдіретін алтын түстес "ІІІ" рим цифры орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары, ортасында тік қызыл және кезек жүргізілген ақ жолақтар орналастырылған ені 28 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны төсбелгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметті машина жасаушы" (36-қосымша)
"Құрметті машина жасаушы" төсбелгiсi диаметрі 33 мм шеңбер нысанында сары түсті металдан дайындалады.
Сыртқы шеңбердің жоғарғы бөлігінде тісті доңғалақ пен лавр бұтағы бейнеленген. Ішінде "ҚҰРМЕТТІ МАШИНА ЖАСАУШЫ" деген жазуы бар көгілдір түсті лента бейнеленген. Белгінің ортасында мұржалары бар зауыттың сұлбасы және станоктың бейнесі.

Сноска. Исключено постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743.
"Еңбек даңқы" І степени (приложение 33)
Нагрудный знак "Еңбек даңқы" І степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ", снизу венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра "I" золотистого цвета.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями очками лавра, в центре - вертикальной красной и белыми чередующимися полосками.
Красная полоска обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Еңбек даңқы" ІІ степени (приложение 34)
Нагрудный знак "Еңбек даңқы" ІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ", снизу венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра "IІ" золотистого цвета.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями лавра, в центре - вертикальными красными и белыми чередующимися полосками.
Количество красных полосок обозначает степень знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Еңбек даңқы" ІІІ степени (приложение 35)
Нагрудный знак "Еңбек даңқы" ІІІ степени изготавливается из металла бронзового цвета в форме круга диаметром 40 мм с выступающими за пределы круга элементами изгибов лент и веток лавра.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображен металлургический ковш с выливающейся из него струей металла.
Нагрудный знак обрамлен сверху лентой бирюзового цвета с надписью "ЕҢБЕК ДАҢҚЫ", снизу – венком из ветвей лавра.
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета, размещенном на фоне ленты бирюзового цвета и листьев лавра, расположена римская цифра "IІІ" золотистого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 28 мм и высотой 13 мм с расположенными снизу ветвями лавра, а в центре – вертикальными красными и белыми чередующимися полосками.
Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметтi машина жасаушы" (приложение 36)
Нагрудный знак "Құрметтi машина жасаушы" изготавливается из металла желтого цвета в форме круга диаметром 33 мм.
В верхней части внешнего круга изображены шестерня и лавровая ветвь. Внутри изображена голубая лента с надписью "ҚҰРМЕТТІ МАШИНА ЖАСАУШЫ", в центре знака очертание завода с трубами и изображение станка.

Төсбелгі құлақша мен екі шығыршық арқылы ені 27 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" (37-қосымша)
"Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" төсбелгісі ені 40 мм, ұзындығы 40 мм сегіз қырлы пішінде, сегіз қырының шетінен шығып тұратын элементтері жоқ. Төсбелгінің ортасында химиялық ерітіндісі бар колба мен масақ түріндегі элементтерден, сол жағында химиялық элементтердің әріптік белгісінен тұратын химия саласын сипаттайтын таңба орналасқан. Символ ұлттық нақыш беретін ұлттық өрнектермен қоршалған. Химия өнеркәсібін білдіретін белгінің астында бас әріптермен "ҚАЗАҚСТАН" деп жазылған ілініп тұрған транспарант түріндегі төсеме орналасады.
Төсбелгі тікбұрыш нысанындағы қалыбы бар металдан жасалады, қалыптың бетінде төсеме бар, онда қазақтың ұлттық стилінде безендіріліп өрнектелген және жіңішке рамкамен жиектелген "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" деген мәтін орналасқан. Қалыптың өзі ортасында жалпақ ақ жолағы бар көк лентаның бір бөлігі болып табылады, жолақ қалыпта тігінен орналастырылады. Төсбелгі қалыпқа құлақша мен шығыршықтың көмегімен бекітіледі. Төсбелгі және қалып қою көгілдір эмальмен боялған сары түсті металдан дайындалады, төсбелгі қалыбының биіктігі 30 мм, ал ені 34 мм.
"Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" (38-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Туризм саласының үздiгi" (39-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Құрметті металлург" (40-қосымша)
"Құрметті металлург" төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм сопақ түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында жоғары бөлігінде көгілдір лентада "ҚҰРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ" деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Төсбелгінің орталық бөлігінде зауыт корпустарының аясында балқытылған металл құйылған шөміш бейнеленген. Төсбелгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ақпарат саласының үздігі" (41-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
"Жер қойнауының құрметті барлаушысы" (42-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жер қойнауын барлаудың үздігі" (43-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құрметті кенші" (44-қосымша)

Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 27 мм и высотой 15 мм.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" (приложение 37)
Нагрудный знак "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері" имеет форму восьмигранника шириной 40 мм, длиной 40 мм без элементов, выступающих за пределы восьмигранника. В центре нагрудного знака располагается знак, символизирующий химическую отрасль, состоящий из элементов в виде колбы с химическим раствором, колосом и буквенным обозначением химических элементов на левой стороне. Символ окружают национальные узоры, которые вносят национальный колорит. Внизу под знаком, символизирующим химическую промышленность, располагается подложка в виде провисающего транспаранта с написанным на нем заглавными буквами словом "ҚАЗАҚСТАН".
Нагрудный знак изготавливается из металла с колодкой прямоугольной формы и расположенной сверху подложкой и текстом на ней "Химия өнеркәсібінің үздік қызметкері", обрамляется тонкой рамкой и инкрустированными узорами в казахском национальном стиле. Сама колодка представляет собой фрагмент синей ленты с широкой белой полосой в центре, которая располагается на колодке вертикально. Нагрудный знак при помощи ушка и кольца крепится к колодке. Нагрудный знак и колодка изготавливаются из металла желтого цвета, покрытого темно-бирюзовой эмалью, колодка нагрудного знака высотой 30 мм, шириной 34 мм.
"Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" (приложение 38)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Туризм саласының үздiгi" (приложение 39)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Құрметті металлург" (приложение 40)
Нагрудный знак "Құрметті металлург" изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись "КҰРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ". В нижней части располагаются лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части нагрудного знака расположен ковш с расплавленным металлом на фоне заводских корпусов. На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ақпарат саласының үздігі" (приложение 41)
Сноска. Исключено постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743.
"Жер қойнауының құрметті барлаушысы" (приложение 42)
Сноска. Приложение 42 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Жер қойнауын барлаудың үздігі" (приложение 43)
Сноска. Приложение 43 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Құрметті кенші" (приложение 44)

"Құрметті кенші" төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм сопақ түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында жоғары бөлігінде көгілдір таспада "ҚҰРМЕТТІ КЕНШІ" деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Төсбелгінің орталық бөлігінде копер мен үш террикон аясында тау жынысы кесегін ұстап тұрған кеншінің қолы бейнеленген. Төсбелгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
I дәрежелі "Кенші даңқы" (45-қосымша)
І дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы "КЕНШІ ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста "І" рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІ дәрежелі "Кенші даңқы" (46-қосымша)
ІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында күміс түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы "КЕНШІ ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста "ІІ" рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
IІІ дәрежелі "Кенші даңқы" (47-қосымша)
ІІІ дәрежелі "Кенші даңқы" төсбелгісі диаметрі 45 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында қола түстес металдан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада күн сәулесі шұғыласының реңінде шахта көтергіші мен терриконның элементтері – тау-кен жыныстарының сұлбасы бейнеленген, жоғарғы жағы лавр бұтақтары дестесімен, төменгі жағы "КЕНШІ ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лентамен көмкерілген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде ақ түсті сопақшада үш лавр жапырағы бүйірлей орналасқан тұста "ІІІ" рим цифры орналасқан.
Төсбелгінің бес бұрышты периметрі ою-өрнекпен көмкерілген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы V нысанында қызыл және ақ жолақтары кезектескен ені 38 мм және биіктігі 13 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Қызыл жолақтардың саны белгінің дәрежесін білдіреді.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.

Нагрудный знак "Құрметті кенші" изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись "КҰРМЕТТІ КЕНШІ". В нижней части располагаются лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части нагрудного знака расположена рука горняка с куском породы на фоне копра и трех терриконов. На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Кенші даңқы" І степени (приложение 45)
Нагрудный знак "Кенші даңқы" І степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью "КЕНШІ ДАҢҚЫ".
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра "I".
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы.
Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Кенші даңқы" ІІ степени (приложение 46)
Нагрудный знак "Кенші даңқы" ІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью "КЕНШІ ДАҢҚЫ".
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра "IІ".
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы. Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Кенші даңқы" ІІІ степени (приложение 47)
Нагрудный знак "Кенші даңқы" ІІІ степени изготавливается из металла бронзового цвета в форме пятиугольника диаметром 45 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на фоне сияния солнечных лучей изображены элементы шахтоподъемника и терриконы – отвалы горных пород, обрамленные сверху венком из ветвей лавра, снизу – лентой белого цвета с надписью "КЕНШІ ДАҢҚЫ".
В нижней части нагрудного знака в овале белого цвета с примыкающими к нему по бокам тремя листами лавра изображена римская цифра "IІІ".
Пятиугольный периметр нагрудного знака обрамлен орнаментом.
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 38 мм и высотой 13 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы. Количество красных полосок обозначает степень нагрудного знака.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.

"Құрметті құрылысшы" (47-1-қосымша)
Ескерту. Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Құрметтi құрылысшы" төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында шартты түрде бедерлi өрнектелген шаңырақты айналдыра "ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ" деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көгілдір түстi эмальмен боялған.
Төсбелгiнiң сыртқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Төсбелгiнiң қыры тегiс.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қою көгілдір түстi қатқыл лентамен қапталған тiк бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi. "Құрметті сәулетші" (47-2-қосымша)
Ескерту. Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Құрметтi сәулетшi" төсбелгiсi диаметрi 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра "ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI" деген жазу орналастырылады. Шаңырақтың iшi және жазулар қою көгілдір түстi эмальмен боялған.
Төсбелгiнiң сыртқы жағында тiркеу нөмiрi орналасқан. Төсбелгiнiң қыры тегiс.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 15 мм қою көгілдір түстi қатқыл лентамен қапталған тiк бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" (47-3-қосымша)
Ескерту. Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" төсбелгісі диаметрі 28 мм және қалыңдығы 2 мм шеңбер нысанында мыс-никель қорытпасынан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында шартты түрде өрнектелген шаңырақты айналдыра "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" деген жазу шығыңқы орналастырылады. Шаңырақтың іші және жазулар қою көгілдір түсті эмальмен боялған.
Төсбелгінің сыртқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылады. Төсбелгінің қыры тегіс.
Төсбелгі құлақша мен шығыршы қарқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм қою көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған тік бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Еңбегі сіңген метролог" (47-4-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 11.05.2018 № 257 қаулысымен; алып тасталды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

"Құрметтi құрылысшы" (приложение 47-1)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Құрметтi құрылысшы" изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись "ҚҰРМЕТТI ҚҰРЫЛЫСШЫ" вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметтi сәулетшi" (приложение 47-2)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Құрметтi сәулетшi" изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись "ҚҰРМЕТТI СӘУЛЕТШI" вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" (приложение 47-3)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" изготавливается из медно-никелевого сплава в форме круга диаметром 28 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается выступающая надпись "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" вокруг рельефного условного шанырака. Углубления в шаныраке и надписи покрыты темно-голубой эмалью.
На оборотной стороне нагрудного знака расположен регистрационный номер. Ребро знака гладкое.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой темно-голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Еңбегі сіңген метролог" (приложение 47-4)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.05.2018 № 257; исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

"Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" (47-5-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
"Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі диаметрі 35 мм түзу тегіс шеңбер нысанында ақ түсті жылтыр ақ металдан (925 СрМ күміс) жасалады.
Төсбелгі екі бөліктен тұрады, аверстің ортасында Қазақстанның бедерлі-шығыңқы жылтыр картасы, бедерлі-шығыңқы күңгірт үш ірі энергия ресурсы: мұнай, газ және көмір, сондай-ақ "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ" деген шығыңқы күңгірт жазу бейнеленген.
Төсбелгінің сыртқы бетінде ортасында "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген күңгірт жазу сериялық нөмірмен, сондай-ақ төменгі және үстіңгі бөлігінде ұлттық ою-өрнек бейнеленген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 30 мм және биіктігі 23 мм, көк түсті "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ" логотипі бар ақ түсті қатқыл лентамен қапталған төрт бұрышты тағанмен жалғанады, киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"I дәрежелі "Шахтер даңқы" (47-6-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
I дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметрі бойынша кертпесі бар алтын түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасып, олардың төменгі жағынан "ШАХТЕР ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лента өткен. Төменгі бөлігінде "І" рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы қызыл және ақ жолақтары V тәріздес нысанда кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм көк реңді тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"II дәрежелі "Шахтер даңқы" (47-7-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
IІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметрі бойынша кертпесі бар күміс түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасып, олардың төменгі жағынан "ШАХТЕР ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лента өткен. Төменгі бөлігінде "II" рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы қызыл және ақ жолақтары V тәріздес нысанда кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм көк реңді тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.

Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" (приложение 47-5)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
Нагрудный знак "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" изготавливается в форме ровного правильного круга диаметром 35 мм из блестящего металла белого цвета (серебро СрМ 925).
Нагрудный знак состоит из двух частей, на аверсе по центру выделена рельефно-выступающая блестящая карта Казахстана, рельефно-выступающие матовые три крупных энергоресурсов: нефть, газ и уголь, также выступающая матовая надпись на "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ".
На обратной стороне нагрудного знака по центру матовая надпись на "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ САЛАСЫНА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" с серийным номером, также снизу и сверху изображен национальный орнамент.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 23 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой белого цвета с логотипом "ЭНЕРГИЯ ҮНЕМДЕУ" синего цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
"Шахтер даңқы" I степени (приложение 47-6)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" I степени изготавливается из металла золотистого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части нагрудного знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью "ШАХТЕР ДАҢҚЫ". В нижней части расположен овал с римской цифрой "І".
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V – образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Шахтер даңқы" II степени (приложение 47-7)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" IІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части нагрудного знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью "ШАХТЕР ДАҢҚЫ". В нижней части расположен овал с римской цифрой "ІІ".
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V–образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.

"III дәрежелі "Шахтер даңқы" (47-8-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
IІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі диаметрі 52 мм бес бұрышты жұлдыз нысанында және периметр бойынша кертпесі бар қола түстес металдан дайындалады.
Бес бұрышты жұлдыздың бедеріне қызыл мөлдір эмаль жағылған. Төсбелгінің орталық бөлігінде кен балғалары айқаса орналасып, олардың төменгі жағынан "ШАХТЕР ДАҢҚЫ" деген жазуы бар ақ лента өткен. Төменгі бөлігінде "IІІ" рим цифры бар сопақша орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы қызыл және ақ жолақтары V тәріздес нысанда кезектесе орналасқан, ені 37 мм және биіктігі 11,5 мм көк реңді тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Кен орнын алғаш ашушы" (47-9-қосымша)
Ескерту. Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі биіктігі 45 мм жиырма төрт бұрыштан тұратын қырлы жұлдыз нысанында сары түсті металдан (жезден) дайындалады, оған диаметрі 32 мм шеңбер ойып салынған.
Төсбелгі екі бөліктен тұрады: жоғарғы таған (аспа) және төменгі – төсбелгінің өзі. Төсбелгі шығыршық пен құлақша арқылы аспамен жалғанған.
Төсбелгінің беткі жағында (аверс) шеңбердiң ортасында Қазақстан аумағының контуры және үстінен геолог-барлаушылар еңбегінің рәміздері: бұрғылау мұнарасы және айқасқан геологиялық балғалар бейнеленген.
Шеңбердің жоғарғы жартысында ақ реңде қазақ тілінде шығыңқы алтын әріптермен "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ" деген жазу бар.
Шеңбердің ортасынан алтын сәулелер таралып шығады. Жиырма төрт бұрыштан тұратын қырлы жұлдыздың беті ақ және көк түстермен көмкерілген.
Төсбелгінің артқы жағы алтын түсті.
Төсбелгінің сыртқы жағында "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ" деген жазу орналасқан.
Аспаның тағаны көгілдір түсті кенеп түріндегі тікбұрыштан және алтын түсті паралельді шығыңқы екі жолақтан тұрады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Еңбек сіңірген геолог" (47-10-қосымша)
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі сәулелері және кристалл түріндегі сегіз секциялы бедерлі өрнегі бар дөңгелек диск пішінінде алтын жалатылған металдан жасалады, биіктігі 46 мм және қалыңдығы 3 мм.
Төсбелгі екі бөліктен – негізден және жапсырмадан тұрады. Жапсырма бекітілетін негіздегі алаң мөлшері бірдей он сәулесі бар шығыңқы бедерлі өрнекпен жиектелген. Бедерлі өрнекте сәулелер секцияларының арасында көк түсті кристалл түріндегі фигура бар. Негіз алтын жалатылған металдан жасалған.
Жапсырма диаметрі 22 мм дұрыс шеңбер болып табылады. Шеңбердің жоғарғы жартысында күңгірт алтын түстес "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ГЕОЛОГ" деген жазу орналасқан.
Шеңберде бейне-рәміздер кескінделген:
шеңберде: Қазақстан Республикасы картасының сұлбасы (карта көгілдір эмальмен боялған) бейнеленген;
шеңбердің ортасында картаның жоғарғы бөлігінде айқасқан жез түсті геологиялық балғалар бейнеленген, тоғысқан жерінде көк түсті кристалы бар;
шеңбердің төменгі бөлігінде әр бағытқа қараған алты дана мөлшеріндегі сарғыш түсті минералдардың сұлбалары және компас бейнеленген.
Төсбелгінің артқы жағы алтын түсті.
Төсбелгінің артқы жағында "ГЕОЛОГИЯ САЛАСЫНДАҒЫ ЗОР ЕҢБЕГІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.

"Шахтер даңқы" III степени (приложение 47-8)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" IІІ степени изготавливается из металла серебристого цвета в форме пятиконечной звезды диаметром 52 мм и с насечками по периметру.
Рельеф пятиконечной звезды покрыт красной прозрачной эмалью. В центральной части знака расположены перекрещенные горные молоточки, пересеченные внизу белой лентой с надписью "ШАХТЕР ДАҢҚЫ". В нижней части расположен овал с римской цифрой "ІІІ".
Нагрудный знак с помощью ушка и двух цепочек соединяется с прямоугольной колодкой шириной 37 мм и высотой 11,5 мм с красными и белыми чередующимися полосками V–образной формы на синем фоне.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Кен орнын алғаш ашушы" (приложение 47-9)
Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы" изготавливается из металла желтого цвета (латуни) в форме граненной звезды из двадцати четырех углов высотой 45 мм, в которую вписан круг диаметром 32 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей: верхней колодки (подвески) и нижней – собственно нагрудного знака. Нагрудный знак с помощью кольца и ушка соединен с подвеской.
На лицевой стороне нагрудного знака (аверс) в центре круга изображены контур территории Казахстана и поверх – символы труда геологоразведчиков: буровая вышка и перекрещенные геологические молотки.
По верхнему полукружью круга на белом фоне надписи золотыми выпуклыми буквами на казахском языке "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ".
Из центра круга идут расходящиеся золотые лучи. Площадь граненной звезды из двадцати четырех углов покрыта белым и голубым цветом.
Оборотная сторона нагрудного знака золотистого цвета.
На оборотной стороне нагрудного знака расположена надпись "КЕН ОРНЫН АЛҒАШ АШУШЫ".
Колодка подвески составлена из прямоугольника в виде полотна голубого цвета и двух параллельных выпуклых полос золотого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
"Еңбек сіңірген геолог" (приложение 47-10)
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог" изготавливается из металла с золотым покрытием в форме круглого диска с лучами и рельефным узором с восемью секциями в виде кристалла высотой 46 мм и толщиной 3 мм.
Нагрудный знак состоит из двух частей – основы и накладки. Площадка на основе, на которой крепится накладка, окаймлена выступающим рельефным узором с десятью лучами одного размера. Между секциями лучей на рельефном узоре имеется фигура в виде кристалла синего цвета. Основа изготовлена из позолоченного металла.
Накладка является правильным кругом диаметром 22 мм. В верхней половине круга расположена надпись "ЕҢБЕК СІҢІРГЕН ГЕОЛОГ" в матовом золотистом цвете.
В круге нанесены символы-изображения:
в круге изображен силуэт карты Республики Казахстан (карта покрыта голубой эмалью);
в центре круга в верхней части карты – скрещенные геологические молотки латунного цвета с кристаллом синего цвета в перекрестье;
в нижней части круга – силуэты минералов желтоватой окраски в количестве шести штук, обращенные в разные стороны, и компас.
Оборотная сторона нагрудного знака золотистого цвета.
На оборотной стороне нагрудного знака расположена надпись "ГЕОЛОГИЯ САЛАСЫНДАҒЫ ЗОР ЕҢБЕГІ ҮШІН".

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған ені 32 мм және биіктігі 30 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады. Киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің төсбелгілері
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ы. Алтынсарин" (48-қосымша)
"Ы. Алтынсарин" төсбелгісі диаметрі 32 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында Ы. Алтынсариннің бейнесі орналасқан. Бейненің астында "Ы. АЛТЫНСАРИН" деген жазу бар.
Төсбелгінің артқы жағында "ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шынжыр арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" (49-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" (50-қосымша)
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісі диаметрі 28 мм шеңбер нысанында қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада ашылған кітаптың бейнесі орналасқан, оның ортасында күн, шеңбердің оң жағында лавр бұтағы жатыр.
Төсбелгінің сыртқы жағында "БІЛІМ БЕРУ ІСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ" деген жазу орналастырылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 25 мм және биіктігі 15 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" (50-1-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің төсбелгілері:
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 32 мм и высотой 30 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета. Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Нагрудные знаки Министерства просвещения Республики Казахстан
Сноска. Заголовок подраздела - в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Ы. Алтынсарин" (приложение 48)
Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин" изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 32 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака расположено изображение Ы. Алтынсарина. Под изображением надпись "Ы. АЛТЫНСАРИН".
На оборотной стороне нагрудного знака расположена надпись "ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТЕГІ ТАБЫСТАРЫ ҮШІН".
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" (приложение 49)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" (приложение 50)
Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері" изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 28 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположено изображение раскрытой книги, в центре которой солнце, в правой части круга лежит лавровая ветвь.
На оборотной стороне нагрудного знака располагается надпись "БІЛІМ БЕРУ ІСІНІҢ ҚҰРМЕТТІ ҚЫЗМЕТКЕРІ".
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 50-1)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудные знаки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" (50-2-қосымша)
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі диаметрі 28 мм шеңбер пішінінде қалыңдығы 2 мм мыс пен никельдің қорытпасынан дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында сегіз бұрыштың бейнесі орналастырылған, оның ортасында "Мәңгілік" көне белгісі бар.
Төсбелгінің артқы жағында "ҒЫЛЫМДЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналастырылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, төменгі жағында лавр бұтақтары бар ені 25 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанға жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" (50-3-қосымша)
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі диаметрі 42 мм жеті бұрышты пішіндегі жезден дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында шаңырақ, кереге және айналдыра "АНА ТІЛІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН" деген жазу орналасқан.
Төсбелгінің сыртқы жағында ортада "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ұлттық ою бар көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітілетін, ені 29 мм және биіктігі 26 мм тікбұрышты тағанға жалғанады. Төсбелгідегі барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы.
"Ахмет Байтұрсынұлы" (50-4-қосымша)
"Ахмет Байтұрсынұлы" төсбелгісі шеңбер пішінінде диаметрі 34 мм жезден дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында (аверс) Ахмет Байтұрсынұлының бейнесі орналастырылған. Шеңбердің сыртқы жиегінде "АХМЕТ БАЙТҰРСЫНҰЛЫ" деген шығыңқы жазу жазылған. Жазудың екі шетіне ұлттық ою салынған.
Төсбелгінің сыртқы жағының (реверс) ортасында "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу орналастырылған. Жазудан жоғары және төмен бөліктерде ұлттық ою орналастырылған. Төменгі бөлігінде реттік нөмірі бар.
Төсбелгі құлақша және шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 22 мм тіктөртбұрышты тағанға бекітіледі. Таған көк түсті жібек қатқыл лентамен қапталған, киімге визорлы бекіткіші бар түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің төсбелгілері
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мәдениет саласының үздігі" (51-қосымша)
"Мәдениет саласының үздiгi" төсбелгiсi диаметрi 34 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан дайындалады.
Шеңбердiң iшiнде күннiң, шаңырақтың және ұлттық ою-өрнектiң бейнесi, төменде алтын түстес "МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI" деген жазу орналасқан.

"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" (приложение 50-2)
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" изготавливается из сплава меди и никеля в форме круга диаметром 28 мм, толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака располагается изображение восьмиугольника, в центре которого древний знак "Вечность".
На оборотной стороне нагрудного знака располагается надпись "ҒЫЛЫМДЫ ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" (приложение 50-3)
Нагрудный знак "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" изготавливается из латуни в форме семиугольника диаметром 42 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака расположены шанырак, кереге и по окружности – надпись "АНА ТІЛІН ДАМЫТУҒА ҚОСҚАН ҮЛЕСІ ҮШІН".
На оборотной стороне нагрудного знака по центру расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ".
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 29 мм и высотой 26 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета с национальным орнаментом, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком. Все изображения и надписи на нагрудном знаке выпуклые.
"Ахмет Байтұрсынұлы" (приложение 50-4)
Нагрудный знак "Ахмет Байтұрсынұлы" изготавливается из латунного металла в форме круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака (аверс) располагается изображение Ахмета Байтұрсынұлы. По внешней окружности по краю круга нанесена выступающая надпись "АХМЕТ БАЙТҰРСЫНҰЛЫ". По краям надписи размещен национальный орнамент.
На оборотной стороне (реверс) нагрудного знака по центру круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ". В верхней и нижней частях надписи размещен национальный орнамент. В нижней части находится порядковый номер.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца крепится к прямоугольной колодке шириной 26 мм и высотой 22 мм. Колодка обтянута шелковой муаровой лентой синего цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
Нагрудные знаки
Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
"Мәдениет саласының үздігі" (приложение 51)
Нагрудный знак "Мәдениет саласының үздігі" изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 34 мм.
Внутри круга расположены изображения солнца, шаңырака и национального орнамента, внизу надпись "МӘДЕНИЕТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" золотистого цвета.

Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 34 мм және биiктiгi 18 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
"Архив саласының үздігі" (51-1-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Архив саласының үздігі" төсбелгісі екі бөліктен тұрады − негізгі бөлік және таған.
Төсбелгі диаметрі 34 мм шеңбер нысанында алтын түстес металдан жасалады. Шеңбердің ішінде Абылай ханның мөрі басылған ежелгі қағаз орамының, сиясауытқа салынып тұрған құс қауырсынының символдық бейнелері, екі қаріппен – араб және латын графикасымен жазылған жазулар, сондай-ақ шеңбердің төменгі бөлігінде алтын түстес "АРХИВ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу бар.
Төсбелгінің артқы беті де алтын түстес, ою-өрнекпен жиектелген, ортасында Қазақстан Республикасы шекарасының бейнесі және "Архив саласының үздігі" деген жазу бар.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған ені 34 мм және биіктігі 18 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн" (52-қосымша)
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн" төсбелгiсi жезден жасалады және көлемi 38х28 мм күрделi нысандағы аспаны бiлдiредi. Төсбелгіні дайындауда қызыл және көк түстi эмаль пайдаланылады.
Төсбелгiнiң беткі жағындағы төменгi бөлiкте "желбiреген лента" фонында "ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН" деген жазу орналасқан. Төсбелгiнiң ортасында айқастырылған екi алаудың фонында барыстың бейнесi орналасқан. Төсбелгiнiң шеттерiнде лавр бұтақтары орналасқан.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 25 мм және биiктiгi 37 мм көк түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
"Құрметті спорт қызметкері" (53-қосымша)
"Құрметтi спорт қызметкерi" төсбелгiсi диаметрi 42 мм сегiз бұрышты жұлдыз нысанында дайындалады.
Төсбелгi үш бөлiктен тұрады – негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан он екi сәулелi алтын жалатылған сәулелермен көмкерiлген. Негiз күмiс қорытпасынан дайындалған.

Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 18 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Архив саласының үздігі" (приложение 51-1)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.02.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Архив саласының үздігі" состоит из двух частей – основной части и колодки.
Нагрудный знак изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 34 мм. Внутри круга имеются cимволические изображения древнего свитка с печатью Абылай хана, птичьего пера, окунутого в чернильницу, надписи в двух шрифтах – арабской и латинской графиках, а также на нижней части круга − надпись золотистого цвета "АРХИВ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI".
Оборотная сторона нагрудного знака золотистого цвета с орнаментальным кантом, посередине − изображение границ Республики Казахстан и надпись "Архив саласының үздігі".
Нагрудный знак при помощи ушки и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 18 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн"
(приложение 52)
Нагрудный знак "Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн" изготавливается из латуни и представляет собой сложную форму подвески размером 38х28 мм. В изготовлении нагрудного знака используются эмали красного и синего цветов.
На лицевой стороне в нижней части нагрудного знака расположена надпись "ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МЕН СПОРТТЫ ДАМЫТУҒА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН" на фоне "развивающейся ленты". В центре нагрудного знака расположено изображение барса на фоне двух скрещенных факелов. По бокам нагрудного знака расположены лавровые ветви.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 37 мм, обтянутой муаровой лентой синего цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Құрметтi спорт қызметкерi" (приложение 53)
Нагрудный знак "Құрметтi спорт қызметкерi" изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Нагрудный знак состоит из трех частей – основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена двенадцати лучевой позолоченной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа изготовлена из сплава серебра.

Қондырма шетi аймақтарында бүртiктер жасалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы iшкi бүртiк пен жапсырма алаңының арасында "ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI" деген жазу айналдыра орналасқан.
Төсбелгi құлақша мен шығыршық арқылы енi 26 мм және биiктiгi 30 мм көгiлдiр түстi қатқыл лентамен қапталған тiкбұрышты тағанмен жалғанады. Таған жезден жасалады.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
"Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" (53-1-қосымша)
Ескерту.Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанында жезден жасалады.
Төсбелгiнiң ортасында көгiлдiр реңде алтын түстi реңкте бүркiттiң қанатында Қазақстанның картасы бар жер шары бейнеленген.
Төсбелгiнiң жоғарғы бөлiгiнде "ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН" деген жазу орналасқан. Жер шарының жоғарғы бөлiгiнде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу орналасқан.
Қондырмасы – мельхиор, көк эмаль, қызыл эмаль.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
"Туризм саласының үздiгi" (53-2-қосымша)
Ескерту.Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Туризм саласының үздiгi" төсбелгiсi биiктiгi 32 мм, енi 25 мм және қалыңдығы 2 мм тiкбұрыш нысанында жезден жасалады.
Төсбелгiнiң беткі жағында қою жасыл реңде Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген. Картаның жоғары бөлiгiнде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу, төменгi бөлiгiнде "ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI" деген жазу орналасқан.
Төсбелгi киiмге визорлы бекiткiшi бар түйреуiш арқылы бекiтiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің төсбелгілері
"Құрметті құрылысшы" (54-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Құрметті сәулетші" (55-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" (56-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Статистика үздігі" (57-қосымша)
"СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ" төсбелгісі жез қорытпасынан жасалған және бір-бірінің үстіне салынған түрлі-түсті 2 (екі) бөліктен тұрады.
Жоғарғы таған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес қатқыл лентамен көмкерілген тікбұрыш нысанында болады.
Төменгі жазықтық диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Орталық жазықтығы көгілдір эмаль жағылған диаметрі 30 мм дұрыс шеңбер нысанында болады. Жазықтық шеңберге тұйықталған бірдей жеті фрагменттен орындалған. Фрагменттер ақ эмальдың үстінде жезден жасалған оюдан (сары түсті) тұрады.
Ортасында диаметрі 24 мм дұрыс шеңбер нысанындағы үшінші жазықтық орналасқан. Шеңбердің ортасында Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті эмблемасының фрагментін, жазу мен лавр дестесін қамтитын композиция орналасқан. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің эмблемасы фрагментінің бейнесі диаграмма түрінде айшықталған сәулелі күн бейнесінде. Эмблеманың жоғарғы жағы "СТАТИСТИКА ҮЗДІГІ" деген жазумен, төменгі жағы лавр бұтағымен жиектелген.
Жоғарғы және төменгі бөліктері өзара құрамдас бөліктердің бірлігін білдіретін шығыршықпен жалғанған.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (57-1-қосымша)
Ескерту. Тараумен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі диаметрі 35 мм сегіз бұрышты нысанда болады және сары түсті металл (жез) мен көгілдір түсті қатқыл лентадан жасалады.
Төсбелгінің беткі жағында шаңырақ пен қалықтаған қыран орналасқан және айналасында – "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" деген жазу бар. Эмблема және мәтін – шығыңқы жылтырақ.
Төсбелгінің сыртқы жағында ортасында Қазақстан Республикасының шекарасының бейнесімен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу, жоғарғы және төменгі жағында ұлттық ою-өрнек орналасқан. Төсбелгінің сыртқы беті-күңгірт. Мәтін және ою-өрнек – шығыңқы жылтыр.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Заң саласының үздігі" төсбелгісі (58-қосымша)
"Заң саласының үздігі" төсбелгісі диаметрі 42 мм сегіз бұрышты жұлдыз нысанында дайындалады.
Төсбелгi үш бөлiктен тұрады – негiз, қондырма және жапсырма. Негiзге бекiтiлетiн жапсырмасы бар қондырма алаңы негiздiң басты сәулелерiнiң үстiне орналасқан көп сәулелi күміс жұлдызбен көмкерiлген. Негіз және сәулелер күміс қорытпасынан дайындалған.
Қондырма шеткi аймақтарында бүртiктер жасалған диаметрi 23,3 мм дұрыс шығыңқы шеңбер болып табылады. Шығыршық бойы ішкі бүртік пен жапсырма алаңының арасында "ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген алтын жалатылған жазу, ал төменгі бөлігінде алтын жалатылған ұлттық ою-өрнек бар. Мәтін мен ою-өрнек жылтыраған шығыңқы.
Төсбелгінің беткі жағында ортасында "Фемида" сот төрелігінің көне грек жебеуші әйелінің алтын жалатылған шығыңқы суреті орналасқан.
Төсбелгі шеңберінің бос алаңына ақ эмаль жағылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 30 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған, ортасында алтын түсті ұлттық ою-өрнек орналасқан үшбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің" төсбелгісі

Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку расположена надпись по окружности "ҚҰРМЕТТI СПОРТ ҚЫЗМЕТКЕРI".
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета. Колодка изготавливается из латуни.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" (приложение 53-1)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Туризм саласына сiңiрген еңбегi үшiн" изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На голубом фоне в центре нагрудного знака в золотистых тонах расположен земной шар с картой Казахстана на крыльях беркута.
В верхней части нагрудного знака размещена надпись "ТУРИЗМ САЛАСЫНА СIҢIРГЕН ЕҢБЕГI ҮШIН". В верхней части земного шара размещена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ".
Накладка – мельхиор, синяя эмаль, красная эмаль.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Туризм саласының үздiгi" (приложение 53-2)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Туризм саласының үздiгi" изготавливается из латуни в форме прямоугольника высотой 32 мм, шириной 25 мм и толщиной 2 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака на темно-зеленом фоне изображена карта Республики Казахстан. В верхней части карты размещается надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", в нижней части - "ТУРИЗМ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДIГI".
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудные знаки Министерства национальной экономики Республики Казахстан "Құрметтi құрылысшы" (приложение 54)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Құрметтi сәулетшi" (приложение 55)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" (приложение 56)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
"Статистика үздігі" (приложение 57)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (приложение 57-1)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17; исключена постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі" (приложение 58)
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі" изготавливается в форме восьмиконечной звезды диаметром 42 мм.
Нагрудный знак состоит из трех частей - основы, накладки и вставки. Площадка на основе, на которой крепится накладка со вставкой, окаймлена многолучевой серебряной звездой с лучами, расположенными поверх главных лучей основы. Основа и лучи изготовлены из сплава серебра.
Накладка является правильным выпуклым кругом диаметром 23,3 мм, по периферии которого выполнены бурты. По кольцу между внутренним буртиком и площадкой под вставку в верхней части расположена позолоченная надпись "ЗАҢ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", а в нижней части позолоченный национальный орнамент. Текст и орнамент выпуклые блестящие.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположено позолоченное выпуклое изображение "Фемиды" древнегреческой богини правосудия.
Свободное поле круга значка залито белой эмалью.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с треугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 30 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета, посередине которых расположен национальный орнамент золотистого цвета.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Нагрудный знак "Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан"

Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 30 мм және биіктігі 25 мм көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған төрт бұрышты тағанға жалғанады, киімге визорлық бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Құрметті стандарттаушы" (61-2-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құрметті стандарттаушы" төсбелгісі" диаметрі 35 мм шеңбер пішінінде жезден дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада ҚС (Қазақстан сапасы) деген элемент – күңгірт түстес аббревиатура орналасқан. Айналдыра жоғарғы бөлігінде "Құрметті стандарттаушы" деген жазу, төменгі бөлігінде қазақы ою-өрнек пен шығыңқы жиек ойып жазылған.
Төсбелгінің сыртқы жағында ортада Қазақстанның күңгірт түстес шығыңқы бедерлі картасы орналасқан, жоғарғы бөлігінде "Стандарттау саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" деген қазақша сөздер және төменгі бөлігінде сериялық нөмірі ойып жазылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 30 мм және биіктігі 25 мм көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған төрт бұрышты тағанға жалғанады, киімге визорлық бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Еңбек сіңірген сауда қызметкері" төсбелгісі (61-3-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Еңбек сіңірген сауда қызметкері" төсбелгісі диаметрі 45 мм шеңбер нысанында жезден дайындалады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада бедерлі, шығыңқы, жылтыр элемент – сауда символы "Кадуций" орналасқан. Төменгі бөлігінде айналдыра "Еңбек сіңірген сауда қызметкері" деп күрең қызыл эмальмен нақышталған, жазудың сыртқы жиегін бойлай Мемлекеттік Ту түстес көгілдір жиекпен көмкерілген. Шеңбердің сыртқы бөлігін жылтыр, шығыңқы бедер нысанында орындалған сегізбұрыш көмкерген.
Төсбелгінің сыртқы жағында жоғарғы бөлігінде ұлттық ою, ортасында "Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі" деген жазу орналасқан және төменгі бөлігінде сериялық нөмірі жазылған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған, киімге визорлық бекіткіші бар түйреуішпен бекітілетін, ені 35 мм және биіктігі 31 мм төртбұрышты тағанға жалғанады.
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің төсбелгісі
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 25 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
Құрметті стандарттаушы" (приложение 61-2)
Нагрудный знак "Құрметті стандарттаушы" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 35 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен элемент - матовая аббревиатура ҚС (Қазақстан сапасы). По окружности в верхней части выгравирована надпись "Құрметті стандарттаушы", в нижней части расположены казахский орнамент и выступающий кант.
На оборотной стороне нагрудного знака по центру расположена рельефно выступающая матовая карта Казахстана, в верхней части выгравированы казахские слова "Стандарттау саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" и серийный номер в нижней части.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 30 мм и высотой 25 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
Еңбек сіңірген сауда қызметкері" (приложение 61-3)
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген сауда қызметкері" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 45 мм.
На лицевой стороне медали в центре расположен рельефный, выступающий, блестящий элемент – символ торговли "Кадуцей". По окружности в нижней части выгравировано бордовой эмалью "Еңбек сіңірген сауда қызметкері", по наружной части гравировки нанесен кант цвета Государственного Флага. Наружную часть окружности обрамляет восьмиугольник, выполненный в форме блестящего, выступающего рельефа.
На оборотной стороне нагрудного знака в верхней части расположен национальный орнамент, по центру – надпись "Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі" и в нижней части – серийный номер.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 31 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
Нагрудные знаки Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Сноска. Заголовок подраздела - в редакции постановления Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулысымен.
"Үздік байланысшы" төсбелгісі (62-қосымша)
"Үздік байланысшы" төсбелгісі ені бойынша диаметрі 30,6 мм шеңбер нысанында сары түсті металдан (жез) жасалады. Төсбелгіні дайындауда көгілдір, ақ, жасыл түсті эмальдар пайдаланылады.
Төсбелгінің беткі жағында ортасында ақ түстің аясында: жасыл түспен Қазақстан Республикасы картасының бедері, сары түспен телевизиялық мұнара және радиотолқынның шоғырланған шеңберлері бейнеленген. Төсбелгінің ортаңғы шеңберінде көгілдір түс аясында "ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ", "ҚАЗАҚСТАН" деген сары түсті жазулар орналасқан. Төсбелгінің сыртқы жиек шеңберінде радиалды бедерлі кетіктер салынған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы түстес жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 25 мм және биіктігі 15 мм төрт бұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы киімге бекітіледі.
"Үздік цифрландырушы" (62-1-қосымша)
"Үздік цифрландырушы" төсбелгісі диаметрі 30 мм шеңбер пішінінде жезден дайындалады. Төсбелгіні дайындағанда көгілдір және ақ түсті эмаль пайдаланылады.
Төсбелгінің беткі жағында ортада ақ түспің бетінде көгілдір түспен шеңбердің ішіндегі шаңырақ сұлбасын білдіретін USB-бау мен микросхема бейнеленген. "Шаңырақ" көк түсті дәндермен қоршалған. Төсбелгінің ортаңғы шеңберіне көгілдір түстің бетінен "ҮЗДІК ЦИФРЛАНДЫРУШЫ" және "QAZAQSTAN" деген сары түсті жазулар жазылған. Төсбелгінің сыртқы шеңбер жиегінде радиалды бедерлі кертіктер салынған.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсті қатқыл жібек лентамен қапталған, киімге визорлық бекіткіші бар түйреуішпен бекітілетін, ені 26 мм және биіктігі 22 мм төртбұрышты тағанға жалғанады.
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің төсбелгілері
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Ескерту. 2-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2020 № 526 қаулысымен.
"Су шаруашылығының ардагері" (63-қосымша)
"Су шаруашылығының ардагері" төсбелгісі диаметрі 32 мм шеңбер нысанында сары металдан (жезден) дайындалады.
Төсбелгінің алдыңғы жағында гидротехникалық құрылыс және артқы жағында Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген. Сондай-ақ, қазақ тілінде шығыңқы жазу орналасқан: жоғарғы бөлігінде "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ АРДАГЕРІ", төменгі бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН".
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Су шаруашылығының үздігі" (64-қосымша)
"Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісі диаметрі 32 мм шеңбер нысанында ақ металдан (мельхиор) дайындалады.
Төсбелгінің алдыңғы жағында гидротехникалық құрылыс және артқы жағында Қазақстан Республикасының картасы бейнеленген. Сондай-ақ, қазақ тілінде шығыңқы жазу орналасқан: жоғарғы бөлігінде "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ ҮЗДІГІ", төменгі бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН".
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Экология саласының үздігі" (65-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Раздел 2 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
"Үздік байланысшы" (приложение 62)
Нагрудный знак "Үздік байланысшы" представляет собой форму круга диаметром по ширине 30,6 мм, изготовлен из металла желтого цвета (латунь). В изготовлении нагрудного знака используются эмали голубого, белого, зеленого цветов.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на белом фоне изображены зеленым цветом рельеф карты Республики Казахстан, желтым цветом телевизионная вышка и концентрические круги радиоволн. На средней окружности нагрудного знака на голубом фоне размещены надписи желтым цветом "ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ", "ҚАЗАҚСТАН". На внешней обрамляющей окружности нагрудного знака нанесены радиальные рельефные насечки.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 25 мм и высотой 15 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного Флага Республики Казахстан.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Үздік цифрландырушы" (приложение 62-1)
Сноска. Подраздел дополнен главой 62-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Нагрудный знак "Үздік цифрландырушы" представляет собой форму круга диаметром 30 мм, изготавливается из латуни. В изготовлении нагрудного знака используются эмали голубого и белого цветов.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре на белом фоне изображены голубым цветом внутри круга USB-шнуры и микросхема, образующие очертание шанырака. Шанырак окружен зернами голубого цвета. На средней окружности нагрудного знака на голубом фоне нанесены надписи желтым цветом "ҮЗДІК ЦИФРЛАНДЫРУШЫ" и "QAZAQSTAN". На внешней обрамляющей окружности нагрудного знака нанесены радиальные рельефные насечки.
Нагрудный знак с помощью ушка и кольца соединяется с четырехугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 22 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой голубого цвета, крепится к одежде при помощи булавки с визорным замком.
Нагрудные знаки Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Заголовок подраздела - в редакции постановления Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Сноска. Раздел 2 дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.08.2020 № 526.
"Су шаруашылығының ардагері" (приложение 63)
Нагрудный знак "Су шаруашылығының ардагері" изготавливается из металла желтого цвета (латунь) в форме круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в передней части изображено гидротехническое сооружение и на задней части карта Республики Казахстан. Также размещаются выступающие надписи: в верхней части – "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ АРДАГЕРІ", в нижней части – "ҚАЗАҚСТАН".
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
"Су шаруашылығының үздігі" (приложение 64)
Нагрудный знак "Су шаруашылығының үздігі" изготавливается из металла белого цвета (мельхиор) в форме круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне нагрудного знака в передней части изображено гидротехническое сооружение и на задней части карта Республики Казахстан. Также размещаются выступающие надписи: в верхней части – "СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫНЫҢ ҮЗДІГІ", в нижней части – "ҚАЗАҚСТАН".
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Экология саласының үздігі" (приложение 65)

"Экология саласының үздігі" төсбелгісі диаметрі 32,8 мм шеңбер пішінінде жезден жасалады. Шеңбердің реңі жасыл түсті.
Төсбелгі шеңберінің ортасында Қазақстанның контурлық картасы бейнеленген, реңі – күңгірттелген күміс. Картаның ішінде екі жапырақ бар: біреуі көгілдір түсті, екіншісі жасыл түсті. Карта бейнесінен жоғары алтын түсті шаңырақ бейнеленген.
Төсбелгінің төменгі бөлігінде шеңберді бойлай алтын түсті лента орналасқан, оның ортасында үш қатарда күңгірт әріптермен: "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" деген жазу орналасады, мәтіні – шығыңқы күңгірт. Төсбелгідегі барлық бейнелер шығыңқы. Төсбелгінің шеттері ернеумен жиектелген.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы төменгі жағында лавр бұтақтары орналасқан, жасыл түсті қатқыл лентамен қапталған ені 26 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанады.
Төсбелгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.
"Гидрометеорология саласының үздігі" (66-қосымша)
Ескерту. Кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі сары түсті металмен көмкерілген, көк түсті металдан жасалған тағанға ілінген шеңбер түріндегі медальонды білдіреді.
Төсбелгінің беткі жағында ортада сары түсті металдан жасалған "Қазгидромет" белгісінің көк түсті макеті орналасқан.
Медальон шеңберінің жиегін бойлай сары түсті металда көк түспен орындалған "Гидрометеорология саласының үздігі" деген жазу орналасқан.
Төсбелгі құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 15 мм тікбұрышты тағанмен жалғанып, киімге бекітіледі.
"Кен орнын алғаш ашушы" (67-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
"Еңбек сіңірген геолог" (68-қосымша)
Ескерту. Тарау алып тасталды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Сипаттамаларға
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының сыртқы саясатына қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
1-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 27.03.2018 № 140 қаулысымен
Сипаттамаларға
1-2-қосымша
"Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі

Нагрудный знак "Экология саласының үздігі" изготавливается из латуни в форме круга диаметром 32,8 мм. Фон круга зеленого цвета.
В центре нагрудного круга изображена контурная карта Казахстана, фон – матированное серебро. Внутри карты два листка: один голубого цвета, второй зеленого цвета. Сверху над изображением карты расположен шанырак золотистого цвета.
В нижней части нагрудного знака по кругу расположена золотистая лента, по центру которой располагается в три строки надпись матовыми буквами "ЭКОЛОГИЯ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ", текст – выступающий матовый. Все изображения на нагрудном знаке выпуклые. Края нагрудного знака окаймлены бортиком.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой зеленого цвета, с расположенными снизу ветвями лавра.
Нагрудный знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.
Сноска. Раздел 2 дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Гидрометеорология саласының үздігі" (приложение 66)
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі" представляет собой медальон в виде круга, обрамленного металлом желтого цвета, подвешенного на колодку из металла синего цвета.
На лицевой стороне нагрудного знака в центре расположен макет знака "Казгидромет" синего цвета, выполненный из металла желтого цвета.
Вдоль края по кругу медальона расположена надпись "Гидрометеорология саласының үздігі", выполненная синим цветом в металле желтого цвета.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм и крепится к одежде.
Сноска. Раздел 2 дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"Кен орнын алғаш ашушы" (приложение 67)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
"Еңбек сіңірген геолог" (приложение 68)
Сноска. Глава исключена постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Приложение 1
к Описаниям
Медаль "Казакстан Республикасынын сырткы саясатына қосқан үлесі үшін"
Приложение 1-1
к описаниям
Медаль "Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2018 № 140; исключено постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
Приложение 1-2
к описаниям
Медаль "Ғарыш саласын дамытуға қосқан үлесі үшін"

Ескерту. Сипаттамалар 1-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 27.03.2018 № 140 қаулысыме
Сипаттамаларға
1-3-қосымша
"Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 1-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулысымен.
Реңі жылтырақ
Рельефі күңгірт
Сипаттамаларға
2-қосымша
"Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
3-қосымша
"Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
4-қосымша
"Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Сипаттамаларға
4-1-қосымша
"МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН" медалі
Ескерту. Сипаттамалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.10.2021 № 753 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
4-2-қосымша
"Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін" медалі
Ескерту. 4-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Сипаттамаларға
5-қосымша
"Еңбек ардагері" медалі
Сипаттамаларға
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
7-қосымша
"Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
8-қосымша
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
9-қосымша
"Еңбек сіңірген энергетик" төсбелгісі
Сипаттамаларға
10-қосымша
"Құрметті энергетик" төсбелгісі
Сипаттамаларға
11-қосымша
І дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
12-қосымша
ІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
13-қосымша
ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. 13-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
14-қосымша
"Атом саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
15-қосымша
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. 15-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
16-қосымша
"Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
17-қосымша
І дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі
Сипаттамаларға
18-қосымша
ІІ дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі
Сипаттамаларға
19-қосымша
ІІІ дәрежелі "Заңгер" төсбелгісі
Сипаттамаларға
20-қосымша
"Әділет органдарының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
21-қосымша
"Қаржы қызметінің үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
22-қосымша
"Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
23-қосымша
"Әлеуметтік-еңбек саласының үздігі" төсбелгісі

Сноска. Описания дополнены приложением 1-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2018 № 140.
Приложение 1-3
к описаниям
Медаль "Қазақстан Республикасының қорғаныс өнеркәсібін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 1-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
Приложение 2
к описаниям
Медаль "Мұнай-газ кешенін дамытуға қосқан үлeсі ушін"
Приложение 3
к описаниям
Медаль "Электр энергетикасы саласына қосқан үлесі үшін"
Приложение 4
к описаниям
Медаль "Әділет органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Приложение 4-1
к описаниям
Медаль "МЕЙІРІМ – ӘЛЕМГЕ МАХАББАТПЕН"
Сноска. Описания дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.10.2021 № 753 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4-2
к описаниям
Медаль "Экономика саласын дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Приложение 5
к описаниям
Медаль "Еңбек ардагері"
Приложение 6
к описаниям
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы дипломатиялық
қызметінің еңбек сіңірген қызметкері"
Приложение 7
к описаниям
Нагрудный знак "Мұнай-газ саласының еңбек сіңірген қызметкері"
Приложение 8
к описаниям
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к описаниям
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген энергетик"
Приложение 10
к описаниям
Нагрудный знак "Құрметті энергетик"
Приложение 11
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" I степени
Сноска. Приложение 11 исключено постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 12
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" II степени
Сноска. Приложение 12 исключено постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 13
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" III степени
Сноска. Приложение 13 исключено постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 14
к описаниям
Нагрудный знак "Атом саласының үздігі"
Приложение 15
к описаниям
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
Сноска. Приложение 15 исключено постановлением Правительства РК от 29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к описаниям
Нагрудный знак "Әділет органдары жүйесінің құрметті қызметкері"
Приложение 17
к описаниям
Нагрудный знак "Заңгер" I степени
Приложение 18
к описаниям
Нагрудный знак "Заңгер" II степени
Приложение 19
к описаниям
Нагрудный знак "Заңгер" III степени
Приложение 20
к описаниям
Нагрудный знак "Әділет органдарының үздігі"
Приложение 21
к описаниям
Нагрудный знак "Қаржы қызметінің үздігі"
Приложение 22
к описаниям
Нагрудный знак "Мемлекеттік кірістер органдарының үздігі"
Приложение 23
к описаниям

47-2-қосымша
"Құрметті сәулетші" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-3-қосымша
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-4-қосымша
"Еңбегі сіңген метролог" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 11.05.2018 № 257 қаулысымен
Сипаттамаларға
47-5-қосымша
"Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-5-қосымшамен толықтырлды – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
аверс
реверс
Сипаттамаларға
47-6-қосымша
І дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-7-қосымша
ІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-8-қосымша
ІІІ дәрежелі "Шахтер даңқы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 47-8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2020 № 811 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-9-қосымша
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі
Ескерту. 47-9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Сипаттамаларға
47-10-қосымша
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі
Ескерту. 47-10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Сипаттамаларға
48-қосымша
"Ы. Алтынсарин" төсбелгісі
Сипаттамаларға
49-қосымша
"Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
Ескерту. 49-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
50-қосымша
"Білім беру ісінің құрметті қызметкері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
50-1-қосымша
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 50-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға

Приложение 47-2
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 47-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Құрметті сәулетші"
Приложение 47-3
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 47-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері"
Приложение 47-4
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 47-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.05.2018 № 257; исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 47-5
к описаниям
Нагрудный знак "Энергия үнемдеу саласына қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 47-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
аверс
Реверс
Приложение 47-6
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" I степени
Сноска. Описания дополнены приложением 47-6 в соответствии с постановлением постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 47-7
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" II степени
Сноска. Описания дополнены приложением 47-7 в соответствии с постановлением постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 47-8
к описаниям
Нагрудный знак "Шахтер даңқы" III степени
Сноска. Описания дополнены приложением 47-8 в соответствии с постановлением постановлением Правительства РК от 02.12.2020 № 811.
Приложение 47-9
к описаниям
Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы"
Сноска. Описания дополнены приложением 47-9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Приложение 47-10
к описаниям
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог"
Сноска. Описания дополнены приложением 47-10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Приложение 48
к описаниям
Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин"
Приложение 49
к описаниям
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін"
Сноска. Приложение 49 исключено постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 50
к описаниям
Нагрудный знак "Білім беру ісінің құрметті қызметкері"
Приложение 50-1
к описаниям
Нагрудный знак "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 50-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); исключено постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

50-2-қосымша
Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 50-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
50-3-қосымша
"Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 50-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
50-4-қосымша
"Ахмет Байтұрсынұлы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 50-4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
51-қосымша
"Мәдениет саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
51-1-қосымша
"Архив саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 51-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.02.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
52-қосымша
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
Сипаттамаларға
53-қосымша
"Құрметті спорт қызметкерлері" төсбелгісі
Сипаттамаларға
53-1-қосымша
"Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 53-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
53-2-қосымша
"Туризм саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 53-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
54-қосымша
"Құрметті құрылысшы" төсбелгісі
Ескерту. 54-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
55-қосымша
"Құрметті сәулетші" төсбелгісі
Ескерту. 55-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
56-қосымша
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының құрметті қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. 56-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
Сипаттамаларға
57-қосымша
"Статистика үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
57-1-қосымша
"Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 57-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 17.01.2018 № 17 қаулысымен.
АВЕРС РЕВЕРС
Сипаттамаларға
58-қосымша
"Заң саласының үздігі" төсбелгісі
Сипаттамаларға
59-қосымша
"ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ" төсбелгісі
Ескерту. 59-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
Сипаттамаларға
60-қосымша
"АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ" төсбелгісі

Приложение 50-2
к описаниям
Нагрудный знак "Ғылымды дамытуға сіңірген еңбегі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 50-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
________________________
Приложение 50-3
к описаниям
Нагрудный знак "Ана тілін дамытуға қосқан үлесі үшін"
Сноска. Описания дополнены приложением 50-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_______________________
Приложение 50-4
к описаниям
Нагрудный знак "Ахмет Байтұрсынұлы"
Сноска. Описания дополнены приложением 50-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_______________________
Приложение 51
к описаниям
Нагрудный знак "Мәдениет саласының үздігі"
Приложение 51-1
к описаниям
Нагрудный знак "Архив саласының үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 51-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.02.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 52
к описаниям
Нагрудный знак
"Дене шынықтыру мен спортты дамытуға сіңірген еңбегі үшін"
Приложение 53
к описаниям
Нагрудный знак "Құрметті спорт қызметкері"
Приложение 53-1
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 53-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Туризм саласына сіңірген еңбегі үшін"
Приложение 53-2
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 53-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Нагрудный знак "Туризм саласының үздігі"
Приложение 54
к описаниям
Сноска. Приложение 54 исключено постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Приложение 55
к описаниям
Сноска. Приложение 55 исключено постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Приложение 56
к описаниям
Сноска. Приложение 56 исключено постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17.
Приложение 57
к описаниям
Сноска. Приложение 57 исключено постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 57-1
к описаниям
Сноска. Описания дополнены приложением 57-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.01.2018 № 17; исключено постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 58
к описаниям
Нагрудный знак "Заң саласының үздігі"
Приложение 59
к описаниям
Нагрудный знак "ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ"
Сноска. Описания дополнены приложением 59 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743; исключено постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
Приложение 60
к описаниям
Нагрудный знак "АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ"

Ескерту. 60-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.11.2016 № 743 қаулысымен.
Сипаттамаларға
61-қосымша
"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттама 61-қосымшамен толықтырлды – ҚР Үкіметінің 08.11.2019 № 840 қаулысымен.
Сипаттамаларға
61-1-қосымша
"Құрметті метролог" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 61-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
61-2-қосымша
"Құрметті стандарттаушы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 61-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 28.12.2021 № 943 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
61-3-қосымша
"Еңбек сіңірген сауда қызметкері" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 61-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
62-қосымша
"ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттама 62-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2020 № 233 қаулысымен.
Сипаттамаларға
62-1-қосымша
"Үздік цифрландырушы" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 62-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2022 № 894 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
63-қосымша
"Су шаруашылығының ардагері" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттама 63-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2020 № 526 қаулысымен.
Сипаттамаларға
64-қосымша
"Су шаруашылығының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттама 64-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2020 № 526 қаулысымен.
Сипаттамаларға
65-қосымша
"Экология саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 65-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
66-қосымша
"Гидрометеорология саласының үздігі" төсбелгісі
Ескерту. Сипаттамалар 66-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.04.2022 № 267 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сипаттамаларға
67-қосымша
"Кен орнын алғаш ашушы" төсбелгісі
Ескерту. 67-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.
Сипаттамаларға
68-қосымша
"Еңбек сіңірген геолог" төсбелгісі
Ескерту. 68-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 14.06.2023 № 468 қаулысымен.

Сноска. Описания дополнены приложением 60 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.11.2016 № 743.
Приложение 61
к описаниям
Нагрудный знак "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жүйесінің үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 61 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.11.2019 № 840.
Приложение 61-1
к описаниям
Нагрудный знак "Құрметті метролог"
Сноска. Описания дополнены приложением 61-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
___________________
Приложение 61-2
к описаниям
Нагрудный знак "Құрметті стандарттаушы"
Сноска. Описания дополнены приложением 61-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2021 № 943 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_____________________
Приложение 61-3
к описаниям
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген сауда қызметкері"
Сноска. Описания дополнены приложением 61-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_______________________
Приложение 62
к описаниям
Нагрудный знак "ҮЗДІК БАЙЛАНЫСШЫ"
Сноска. Описания дополнены приложением 62 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.04.2020 № 233.
Приложение 62-1
к описаниям
Нагрудный знак "Үздік цифрландырушы"
Сноска. Описания дополнены приложением 50-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2022 № 894 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
_______________________
Приложение 63
к описаниям
Нагрудный знак "Су шаруашылығының ардагері"
Сноска. Описания дополнены приложением 63 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.08.2020 № 526.
Приложение 64
к описаниям
Нагрудный знак "Су шаруашылығының үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 64 в соответствии с постановлением Правительства РК от 20.08.2020 № 526.
Приложение 65
к описаниям
Нагрудный знак "Экология саласының үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 65 в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 66
к описаниям
Нагрудный знак "Гидрометеорология саласының үздігі"
Сноска. Описания дополнены приложением 66 в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 67
к описаниям
Нагрудный знак "Кен орнын алғаш ашушы"
Сноска. Описания дополнены приложением 67 в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); исключено постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.
Приложение 68
к описаниям
Нагрудный знак "Еңбек сіңірген геолог"
Сноска. Описания дополнены приложением 68 в соответствии с постановлением Правительства РК от29.04.2022 № 267 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); исключено постановлением Правительства РК от 14.06.2023 № 468.