"Қазақстан Республикасында ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қыркүйектегі № 983 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1644 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 ақпандағы № 101 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.02.2013 № 101 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қыркүйектегі № 983 қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«Бағдарламаның паспорты» деген бөлімде:
«Негізгі ұғымдар» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы 62), 63), 64) және 65) тармақшалармен толықтырылсын:
«62) «электрондық үкімет» құрылымы - мемлекеттік органдар қызметінің автоматтандырылуын талдауды, оны жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, ақпараттық жүйелерді және мемлекеттік органдардың ақпараттандырылуын дамытуға бағытталған іс-шараларды қамтитын құжаттар;
63) «электрондық үкімет» құрылымын дамыту саясаты - мемлекеттік органдардың ақпараттандыру үдерістерін біріздендіру мен жүйелендіруге бағытталған ЭҮ-ні дамытудың бірегей қағидаттары мен стандарттары;
64) «электрондық үкімет» құрылымының эталондық моделі - ЭҮ-ні іске асыруды бақылау, жоспарлау мен реттеу үшін қолданылатын және мемлекеттік органдардың қызметін автоматтандыру, сақталатын деректер, ЭҮ шеңберінде пайдалануға ұсынылатын үлгілік АКТ-құрауыштары, тұтастай ЭҮ-нің және жекелеген АКТ-құрауыштарының өнімділігін/тиімділігін бағалауға арналған көрсеткіштер жиынтығы туралы түсінік алуға мүмкіндік беретін басшылық әдістемелік құжаттар (жіктеуіштер);
65) «бұлыңғыр» есептеулер - компьютерлік ресурстар мен қуаттар пайдаланушыға веб-технологияларды қолдану арқылы берілетін деректерді үлестірілмелі өңдеу технологиясы.»;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
«Тиісті саланы дамытудың негізгі проблемалары, үрдістері және алғышарттары» деген 3.4-кіші бөлімде:
жетінші бөліктегі «Wi-МАХ» деген сөз «LТЕ» деген сөзбен ауыстырылсын;
он екінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы бөліктермен  толықтырылсын:
«Бүгінгі күні жүйелердің көпшілігі өнеркәсіптік режимде жұмыс істейді, кейбір АЖ электронды түрде қызметтер көрсету үшін баламасыз негізде қолданылады.
ІТ-қызметтерді сапалы ұсынуды қамтамасыз ету үшін мыналардың болуы қажет:

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2010 года № 983 "Об утверждении Программы по развитию информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010-2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1644. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2013 года № 101
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.02.2013 № 101.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2010 года № 983 «Об утверждении Программы по развитию информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы» следующие дополнения и изменения:
в Программе по развитию информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе «Паспорт программы»:
подраздел «Основные понятия» дополнить подпунктами 62), 63), 64) и 65) следующего содержания:
«62) архитектура «электронного правительства» - документы, содержащие анализ автоматизации деятельности государственных органов, информации, необходимой для ее осуществления, информационных систем и мероприятий, направленных на развитие информатизации государственных органов;
63) политика развития архитектуры «электронного правительства» - единые принципы и стандарты развития ЭП, направленные на унификацию и систематизацию процессов информатизации государственных органов;
64) эталонная модель архитектуры «электронного правительства» - руководящие методические документы (классификаторы), используемые для контроля, планирования и регулирования реализации ЭП и позволяющие получить представление об автоматизации деятельности государственных органов, хранимых данных, типовых ИКТ-компонентах, рекомендуемых к использованию в рамках ЭП, наборе показателей для оценки производительности/эффективности ЭП в целом и отдельных ИКТ-компонентов;
65) «облачные» вычисления - технология распределенной обработки данных, в которой компьютерные ресурсы и мощности предоставляются пользователю с использованием веб-технологий.»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»:
в подразделе 3.4 «Основные проблемы, тенденции и предпосылки развития соответствующей отрасли»:
в части седьмой слово «Wi-Max» заменить словом «LTE»;
после части двенадцатой дополнить частями следующего содержания:
«На сегодняшний день многие системы функционируют в промышленном режиме, некоторые ИС используются для оказания услуг в электронном виде на безальтернативной основе.
Для обеспечения качественного предоставления IT-услуг необходимо иметь:

1) тосын оқиғалар мен проблемаларды басқару үдерісімен ықпалдастырылған жүйелердің жұмысқа қабілеттілігін басқарудың және мониторингілеудің кешенді жүйесі;
2) пайдаланушыларды консультациялық қолдау (Саll-орталық).
Есептеу орталықтары инфрақұрылымының ағымдағы жай-күйіне қатысты көптеген мемлекеттік органдардың серверлік үй-жайлары қазіргі уақытта температуралық режим, энергиямен жабдықтау, жабдықты резервте сақтау әрі ұлттық және халықаралық стандарттарда (ӨҚЕ, ҚР ҚНжЕ, Басмемэнергияқадағалау ЭҚЕ, МЕМСТ, АNSI/ТІА/ЕІА) сипатталған байланыс арналарына қойылатын талаптар сияқты тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйесіне қойылатын талаптарға сәйкес келмейтінін атап өту қажет. Осыған байланысты аталған үй-жайлар АЖ-ның істен шығуға төзімділігіне, өнімділігіне және ұсынылатын ІТ-қызметтер сапасына қойылатын талаптарды тиісті дәрежеде қамтамасыз ете алмайды.»;
он тоғызыншы бөліктен кейін мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Сонымен қатар, қазіргі уақытта ЭҮ-ні толыққанды дамытуға кедергі келтіретін бірқатар проблемалық мәселелердің бар екенін атап өту қажет:
1) ақпараттандыру саласында қолданыстағы нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру бөлігінде:
мемлекеттік органдар функцияларының бекітілген тізбесінің болмауы, бұл мемлекеттік органдардың қызметін кезең-кезеңімен автоматтандыруды және электрондық қызметтерді іске асыруды жүйелеуге әрі жүргізуге, сондай-ақ үлгілік шешімдерді енгізу үшін кандидат үдерістерді анықтауға мүмкіндік береді;
ұлттық заңнамада сұраулар мен қажетті құжаттарды электрондық түрде ұсынуды шектейтін, өтінім беру/мемлекеттік қызмет нәтижесін алу кезінде алушының жеке өзінің қатысуын талап ететін нормалардың болуы;
электрондық түрдегі қағаз құжаттарының көшірмелерінің түпнұсқалығын растау мен куәландыруды регламенттейтін және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасаудың дәстүрлі нысандарына ұқсас мемлекеттік қызметтерді алуға өтінім беру кезінде электрондық құжаттардың деректерін ұсынуға мүмкіндік беретін нормативтік-құқықтық базалардың болмауы;
жария ақпараттың ашықтығын және осы ақпаратқа электрондық түрде қол жеткізуге қойылатын талаптарды регламенттейтін нормативтік-құқықтық базаны жетілдіру қажеттігі;
2) ақпараттандыруды жүргізу және ЭҮ-ні дамыту үдерістерін ретке келтіру бөлігінде:
ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді есепке алу және тіркеу жөніндегі талаптарды мемлекеттік органдардың сақтамауы салдарынан ЭҮ-нің ағымдағы жай-күйін тұтастай мұқият пайымдаудың болмауы, бұл әртүрлі мемлекеттік органдарда қаржы шығындарын, ақпараттық жүйелердің функционалдық мүмкіндіктерін, деректері мен құрауыштарын қайталауға әкеп соқтырады;
орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар арасындағы үдерістерді автоматтандырудың, ІТ-инфрақұрылымын дамытудың және іске асырылған бағдарламалық шешімдер сапасының деңгейі бойынша алшақтық;
мемлекеттік ақпараттық жүйелердің ЭҮ құрауыштарымен үйлесімділігі мен ықпалдасуын қамтамасыз ету жөніндегі жалпы талаптардың болмауы;

1) комплексную систему управления и мониторинга работоспособности систем интегрированную с процессом управления инцидентами и проблемами;
2) консультационную поддержку пользователей (Call-центр).
В отношении текущего состояния инфраструктуры вычислительных центров, необходимо отметить, что серверные помещения многих государственных органов на текущий момент не соответствуют требованиям к системам жизнеобеспечения, по таким характеристикам как температурный режим, энергоснабжение, резервирование оборудования и соблюдение требований к каналам связи, которые описаны в национальных и международных стандартах (НПБ, СНиП РК, ПУЭ Главгосэнергонадзор, ГОСТ, ANSI/TIA/EIA). В рамках чего, данные помещения не могут в должной мере обеспечить требования к отказоустойчивости, производительности ИС и качеству предоставляемых IТ-услуг.»;
после части девятнадцатой дополнить частями следующего содержания:
«Вместе с тем, необходимо отметить, что на текущий момент существует ряд проблемных вопросов, препятствующих полноценному развитию ЭП:
1) в части совершенствования существующей нормативно-правовой базы в сфере информатизации:
отсутствие утвержденного перечня функций государственных органов, что не позволяет систематизировать и проводить поэтапную автоматизацию деятельности государственных органов и реализацию электронных услуг, а также выявить процессы-кандидаты для внедрения типовых решений;
наличие норм в законодательстве требующих личного присутствия получателей при подаче заявки/получении результата государственной услуги, ограничивающих предоставление запросов и необходимых документов в электронном виде;
отсутствие нормативно-правовой базы, регламентирующей заверение и удостоверение подлинности копий бумажных документов в электронном виде, и дающей возможность предоставления данных электронных документов при подаче заявки на получение государственных услуг по аналогии с традиционными формами взаимодействия с государственными органами;
необходимость совершенствования нормативно-правововой базы, регламентирующей открытость публичной информации и требования к доступности данной информации в электронном виде;
2) в части упорядочивания процессов проведения информатизации и развития ЭП:
отсутствие целостного детального видения текущего состояния ЭП, вследствие несоблюдения государственными органами требований по учету и регистрации информационных ресурсов и информационных систем, что приводит к дублированию финансовых затрат, функциональных возможностей, данных и компонентов информационных систем в различных государственных органах;
разрыв по уровню автоматизации процессов, развитию IT-инфраструктуры и качеству реализованных программных решений между центральными государственными и местными исполнительными органами;
отсутствие общих требований по обеспечению совместимости и интеграции государственных информационных систем с компонентами ЭП;

3) мемлекеттік органдардың электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсынуға әзірлігі бөлігінде:
іске асырылатын ІТ-жобалар бағытының шектеулі ведомстволық сипаты медиа-үзіліссіз электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсыну жөніндегі үдерістерді толыққанды автоматтандыруды жүргізуге мүмкіндік бермейді;
мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тетіктерінің болмауы, бұл басқа МО дерек қорында бар ақпаратты азаматтар мен ұйымдардан қайта сұратуға әкеп соқтырады;
ведомстволық есептік ақпараттық жүйелердің толық толтырылмауы немесе мүлдем болмауы әлеуметтік маңызы бар қызметтерді электрондық форматта іске асыруға мүмкіндік бермейді;
мемлекеттік қызметтерді ұсыну үшін орталықтандырылмаған мемлекеттік интернет-ресурстарды құру пайдаланушылардың жұмыс істеу қолайлылығын төмендетеді және электрондық форматта мемлекеттік қызметтерді пайдаланушылармен өзара іс-қимыл жасау шеңберінде бір терезе қағидатын қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді;
мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін орналастырылатын ақпаратпен мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын қол жетімділікті қамтамасыз ететін тетіктердің болмауы;
4) ЭҮ инфрақұрылымын дамыту бөлігінде:
бейінді емес бағыттардағы қызметтер бойынша мемлекеттік органдардың үлгілік және қораптық БҚ-ны сүйемелдеуге, серверлік жабдыққа техникалық қызмет көрсетуге және ведомстволық серверлік орталықтарды ұстауға шығындарды қайталау;
ЭҮ инфрақұрылымын және қол жетімділік арналарын, атап айтқанда аудандар мен селолық аумақтарда асихронды дамыту, бұл өз кезегінде ЭҮ енгізуге кедергі келтіреді және тежейді.
Бұл проблемалардың кешенді сипаты бар және оларды жою үшін орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың үйлестірілген түрде бірлесіп жұмыс істеуін талап етеді.»;
«Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, және нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Бағдарламаның міндеттері» деген 4.3-кіші бөлімде:
«Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды жаңғырту және дамыту» деген 4.3.1-тарауда:
«Есептеу орталықтарын дамыту» деген кіші бөлімде: екінші бөлік мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) серверлік және телекоммуникациялық жабдықты орнату үшін, сондай-ақ оларды ұлттық және халықаралық стандарттарға сәйкес пайдалану үшін ғимараттар мен үй-жайларға қойылатын талаптарды жетілдіру.»;
«Ақпараттық коммуникациялар саласында білім беруді дамыту» деген 4.3.6-тарауда:
төртінші бөлікте:
екінші абзацтағы «талаптары бар біліктілік анықтамалығы әзірленетін» деген сөздер «қойылатын талаптар бөлігінде біліктілік анықтамалығына өзгерістер енгізілетін» деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«АКТ-мамандары мен білім беру ұйымдары оқытушыларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлайтын екі оқу орталығын құру;»;
«Электрондық қызметтерді және ЭҮ-ні дамыту» деген 4.3.7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«4.3.7. Электрондық қызметтерді және ЭҮ-ні дамыту
Озық ақпараттық технологияларды қолдану жолымен әлеуметтік маңызы бар мемлекеттік қызметтердің тиімділігі мен оларды халыққа ұсыну сапасын арттыру мақсатында Бағдарламаны іске асыру шеңберінде электрондық түрде көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің ұдайы артып отыруын ескере отырып, мемлекеттік органдар мен әкімдіктердің ақпараттық жүйелерін қалыптастыру және дамыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру жоспарлануда. Бағдарламаның осы бағыты шеңберіндегі түйінді міндеттердің бірі мемлекеттік органдардың ақпараттық қажеттіліктеріне, сондай-ақ оның құзыретіне кіретін мемлекеттік қызметтерді көрсету үдерістерін оңтайландыру және автоматтандыру жөніндегі жоспарларға байланысты мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен ақпараттық ресурстарды ықпалдастыруға жататын барлық ЭҮ-нің құрауыштарымен кезең-кезеңімен ықпалдастыруды қамтамасыз ету болып табылады.
Бұл ретте мемлекетпен өзара іс-қимыл жасаудың электрондық арнасына халықтың сенімін қамтамасыз етудің негізгі шарты ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуы және ақпараттық ресурстар мен жүйелердің кепілдендірілген үздіксіз жұмыс істеуі болып табылады.
Бағдарламаның белгіленген мақсаттарын орындау мынадай бағыттар бойынша топтастырылған мемлекеттік қызметтерді ұсыну үдерістерін оңтайландыруға және автоматтандыруға бағытталған қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді жобаларды іске асыру жолымен қамтамасыз етіледі:

3) в части готовности государственных органов к предоставлению электронных государственных услуг:
узконаправленный ведомственный характер реализуемых IТ-проектов не позволяет проводить полноценную автоматизацию процессов по предоставлению электронных государственных услуг без наличия медиа-разрывов;
отсутствие механизмов взаимодействия государственных органов по оказанию государственных услуг, что приводит к повторному запросу у граждан и организаций информации, которая уже имеется в базах данных других ГО;
неполноценное наполнение или полное отсутствие ведомственных учетных информационных систем не позволяет реализовать в электронном формате социально значимые услуги;
децентрализованное создание государственных интернет-ресурсов для предоставления государственных услуг снижает удобство работы пользователей и не позволяет обеспечить принцип единого окна в рамках взаимодействия с получателями государственных услуг в электронном формате;
отсутствие механизмов, обеспечивающих доступность размещаемой информации и интернет-ресурсов государственных органов для лиц с ограниченными возможностями;
4) в части развития инфраструктуры ЭП:
дублирование затрат государственными органами по непрофильным направлениям деятельности на сопровождение типового и коробочного ПО, техническое обслуживание серверного оборудования и содержание ведомственных серверных центров;
асинхронное развитие инфраструктуры ЭП и каналов доступа, в частности в районах и сельских территориях, что в свою очередь препятствует и тормозит внедрение ЭП.
Данные проблемы носят комплексный характер и требуют совместной скоординированной работы центральных государственных органов и местных исполнительных органов для их устранения.»;
в разделе 4 «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов программы»:
в подразделе 4.3 «Задачи программы»:
в главе 4.3.1 «Модернизация и развитие инфокоммуникационной инфраструктуры»:
в подразделе «Развитие вычислительных центров»:
часть вторую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) совершенствование требований к зданиям и помещениям для установки серверного и телекоммуникационного оборудования, а также их эксплуатации согласно национальным и международным стандартам.»;
в главе 4.3.6 «Развитие образования в сфере инфокоммуникаций»:
в части четвертой:
в абзаце втором слова «разработка квалификационного справочника с требованиями по» заменить словами «внесение изменений в квалификационный справочник в части требований к»;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
«создание двух учебных центров повышения квалификации и переподготовки ИКТ-специалистов и преподавателей организаций образования;»;
главу 4.3.7 «Развитие электронных услуг и ЭП» изложить в следующей редакции:
«4.3.7 Развитие электронных услуг и ЭП
В целях повышения эффективности и качества предоставления населению социально-значимых государственных услуг путем применения передовых информационных технологий, в рамках реализации Программы планируется осуществлять работы по формированию и развитию информационных систем государственных органов и акиматов с учетом постоянного увеличения оказываемых в электронном виде государственных услуг. Одной из ключевых задач в рамках данного направления Программы является обеспечение поэтапной интеграции с компонентами ЭП всех подлежащих интеграции государственных информационных систем и информационных ресурсов в зависимости от информационных потребностей государственных органов, а также планов по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг входящих в их компетенцию.
При этом, основным условием обеспечения доверия со стороны населения к электронному каналу взаимодействия с государством является соблюдение требований информационной безопасности и гарантированное бесперебойное функционирование информационных ресурсов и систем.
Выполнение обозначенных целей Программы обеспечивается путем реализации краткосрочных и долгосрочных проектов, направленных на оптимизацию и автоматизацию процессов предоставления государственных услуг, которые сгруппированы по следующим направлениям:

1) мемлекеттік қызметтерді электрондық түрге ауыстыруды қамтамасыз ету мақсатында ақпараттандыру саласындағы нормативтік-құқықтық базаны дамыту;
2) Қазақстан Республикасында ЭҮ құрылымын дамыту;
3) ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарын сақтауды және ақпараттық ресурстар мен жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуді ескере отырып, электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсыну және мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру үшін ақпараттық (ведомствоаралық, ведомстволық және ЖАО) жүйелерді қалыптастыру және дамыту;
4) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға жұртшылықтың қатысуы мен жұмылдырылуын қамтамасыз ету және мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттың ашықтығы мен қол жетімділігін арттыру;
5) электрондық қызметтерді және ЭҮ-ні ілгерілету;
6) мемлекеттік органдардың ІТ-ді қолдану жөніндегі қызметтердің тиімділігін және мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсетудің тиімділігін бағалау.
Мемлекеттік қызметтерді электрондық түрге ауыстыруды қамтамасыз ету мақсатында ақпараттандыру саласында нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсыну тетіктерінің сапалы жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қолданыстағы мемлекеттік қызметтер көрсету тетіктерін дамыту қажет етіледі. Оның нәтижесінде Бағдарлама шеңберінде:
1) электрондық мемлекеттік қызметтердің үлгілік регламентін, электрондық мемлекеттік қызметтердің регламенттерін әзірлеу және мемлекеттік қызметтердің стандарттарына тиісті өзгерістер енгізу;
2) мемлекеттік органдардың өз құзыретіне кіретін электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсетуді қамтамасыз ету мерзімдерін әзірлеу және бекіту;
3) ЭҮ ақпараттық жүйелерін пайдалану үшін нормативтік-анықтамалық ақпараттың бірыңғай жүйесін әзірлеу;
4) автоматтандыруға мемлекеттік органдардың жататын үлгілік функцияларының (үдерістерінің) тізбесін қалыптастыру мәселесін қарау жоспарлануда.
Бұдан басқа, ақпараттандыру мәселелерін регламенттейтін тиісті құжаттарға:
1) мемлекеттік ақпараттық жүйелер функционалдығының, деректері мен құрауыштарының қайталануын болдырмау мақсатында «электрондық үкімет» құрылымына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру және дамыту үдерістерін құрылымдау және регламенттеу;
2) ақпараттық жүйелерді енгізу кезінде МО-ның автоматтандырылатын бизнес-үдерістерін міндетті түрде қайта жобалау (реинжиниринг) жөніндегі талаптарды белгілеу;
3) ақпараттық технологияларды қолдану бойынша облыстардың республикалық маңызы бар қаланың, астананың орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін жетілдіру;

1) развитие нормативной правовой базы в сфере информатизации с целью обеспечения перевода государственных услуг в электронный вид;
2) развитие архитектуры ЭП в Республике Казахстан;
3) формирование и развитие информационных систем (межведомственных, ведомственных и МИО) для предоставления электронных государственных услуг и повышения эффективности государственного управления с учетом соблюдения требований информационной безопасности и обеспечения бесперебойного функционирования информационных ресурсов и систем;
4) обеспечение участия и вовлечения общественности в формирование государственной политики, и повышение открытости и доступности информации о деятельности государственных органов;
5) продвижение электронных услуг и ЭП;
6) оценка эффективности деятельности государственных органов по применению IT и качества оказания государственных услуг в электронном формате.
Развитие нормативной правовой базы в сфере информатизации с целью обеспечения перевода государственных услуг в электронный вид
Для обеспечения качественного функционирования механизмов предоставления электронных государственных услуг существует потребность в развитии существующих механизмов оказания государственных услуг. В результате чего, в рамках Программы планируется:
1) разработка типового регламента электронных государственных услуг, регламентов электронных государственных услуг и внесение соответствующих изменений в стандарты государственных услуг;
2) разработка и утверждение сроков обеспечения государственными органами оказания входящих в их компетенцию электронных государственных услуг;
3) разработка единой системы нормативно-справочной информации для использования информационными системами ЭП;
4) рассмотрение вопроса формирования перечня типовых функций (процессов) государственных органов, подлежащих автоматизации.
Кроме того, будет проработан вопрос внесения поправок в существующие документы, регламентирующие вопросы информатизации в части:
1) структурирования и регламентирования процессов создания и развития информационных систем государственных органов в соответствии с архитектурой «электронного правительства» в целях исключения дублирования функциональности, данных и компонентов государственных информационных систем;
2) установления требований по обязательному перепроектированию (реинжиниринг) автоматизируемых бизнес-процессов ГО при внедрении информационных систем;
3) совершенствования Методики оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы по применению информационных технологий;

4) МО қызметін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік органдардың интернет-порталының сервисін пайдалануды қамтамасыз ету;
5) олардың бейімделу және даму мүмкіндіктерімен іске асырылған ІТ-шешімдерді қайта пайдалану қағидатын енгізу;
6) ЭҮ интернет-ресурстарының және мемлекеттік интернет-ресурстарының контентін қолдауға қойылатын бірыңғай техникалық және әдістемелік талаптарды әзірлеу;
7) АКТ саласында жаңа стандарттарды өзектендіру, үйлестіру және әзірлеу;
8) ТЭН-ді әзірлеуге, сараптауға қойылатын талаптарды жетілдіру бөліктерінде түзетулер енгізу мәселесі қаралатын болады.
Қазақстан Республикасындағы «электрондық үкімет» құрылымын дамыту
Өзара байланысты «электрондық үкіметті» кезең-кезеңімен құруды немесе дамытуды іске асыру мақсатында құрылымның ағымдағы жай-күйін талдау және орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың мақсатты құрылымын әзірлеу мәселесін қарау қажет.
Бұдан басқа, БИЖ ТЭН-ге ұсынылған қаржылық есептердің ашықтылығы мен сапасын арттыру мақсатында ақпараттық жүйелерді құрудағы, дамытудағы және сүйемелдеудегі шығындардың нормативтерін әзірлеу және оларды пайдалануды бекіту қажет.
Екінші жағынан, мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен ақпараттық ресурстар мен олардың жұмыс істеу циклының үйлесімділігіне, ашықтығы мен қол жетімділігіне қойылатын талаптар ЭҮ құрылымын дамыту саясатында ескерілетін болады. Бұл ретте жұмыс істеу циклы тұжырымдамалық пайымдауды қалыптастырғаннан бастап жүйені пайдалануға енгізілгенге дейін үдерістер мен жобаларды іске асыру мерзімдерін регламенттейтін болады.
Осыған байланысты жоспарланатын, іске асырылатын және пайдаланылатын ІТ-жобаларын есепке алу және мониторингі жүргізу қамтамасыз етілетін болады. Жүйелі негізде шешімдерді іске асыру және жүйелерді пайдалануға енгізу үдерісінде әзірленген шешімдердің ЭҮ-ні дамыту саясатында қалыптасқан талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізілуге тиіс.
Ақпараттық қауіпсіздік және ақпараттық ресурстар мен жүйелердің үздіксіз қызмет көрсету талаптарын сақтауды ескере отырып, электрондық мемлекеттік қызметтерді ұсыну және мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру үшін ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және дамыту (ведомствоаралық, ведомстволық және ЖАО)
Жеке және заңды тұлғаларға электрондық қызметтерді ұсыну үшін ведомстоваралық АЖ-ны одан әрі дамыту
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде «Жеке тұлғалар», «Заңды тұлғалар», «Жылжымайтын мүлік тіркелімі», «Мекенжай тіркелімі», мемлекеттік дерекқорларын жаңғырту жүргізілетін болады.
Сонымен бірге, мыналар одан әрі дамытылатын болады:
1) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен ықпалдастыру бөлігінде электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ЭҮ-нің веб-порталы мен шлюзі. Бизнес-үдерістер, мемлекеттік қызметтерді ұсынудың регламенттері мен стандарттары туралы ақпаратты өзектілендіру, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында ЭҮ веб-порталында «Мемлекеттік қызметтердің электрондық тізілімі» іске асырылады;

4) обеспечения использования сервисов интранет-портала государственных органов при осуществлении деятельности ГО;
5) внедрения принципа повторного использования реализованных ИТ-решений, с возможностью их адаптации и развития;
6) разработки единых технических и методологических требований к поддержке контента интернет-ресурсов ЭП и государственных интернет-ресурсов;
7) актуализации, гармонизации и разработки новых стандартов в сфере ИКТ;
8) совершенствования требований к разработке, экспертизе ТЭО.
Развитие архитектуры «электронного правительства» в Республике Казахстан
В целях реализации взаимоувязанного поэтапного построения и развития «электронного правительства», необходимо рассмотреть вопрос анализа текущего состояния архитектуры и разработки целевой архитектуры центральных государственных и местных исполнительных органов.
Кроме того, в целях повышения прозрачности и качества финансовых расчетов, представленных в ТЭО БИП, необходимо разработать и утвердить использование нормативов затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем.
С другой стороны, требования к совместимости, открытости и доступности государственных информационных систем и информационных ресурсов и их жизненному циклу будут учтены в политиках развития архитектуры ЭП. При этом, жизненный цикл будет регламентировать процессы и сроки реализации проектов от формирования концептуального видения до ввода системы в эксплуатацию.
В этой связи, будет обеспечен учет и мониторинг планируемых, реализуемых и эксплуатируемых IT-проектов. В процессе реализации решений и ввода систем в эксплуатацию на системной основе должна проводиться проверка разработанных решений на соответствие требованиям, сформулированным в политиках развития ЭП.
Формирование и развитие информационных систем (межведомственных, ведомственных и МИО) для предоставления электронных государственных услуг и повышения эффективности государственного управления с учетом соблюдения требований информационной безопасности и обеспечения бесперебойного функционирования информационных ресурсов и систем
Дальнейшее развитие межведомственных ИС для предоставления электронных услуг физическим и юридическим лицам
В рамках реализации Программы будет проведена модернизация государственных баз данных «Физические лица», «Юридические лица», «Регистр недвижимости», «Адресный регистр».
Кроме того, дальнейшее развитие получат:
1) веб-портал и шлюз ЭП в части интеграции с информационными системами государственных органов для оказания электронных государственных услуг. В целях актуализации информации о бизнес-процессах, регламентах и стандартах предоставления государственных услуг, а также обеспечения доступности для физических и юридических лиц будет реализован «Электронный реестр государственных услуг» на веб-портале ЭП;

2) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен және екінші деңгейдегі барлық банктердің ақпараттық жүйелерімен ықпалдастыру бөлігінде ЭҮ төлем шлюзі;
3) халыққа мемлекеттік қызметтерді көрсетуді мониторингілеу мақсатында Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Республиканың бүкіл аумағында мемлекеттік қызметтерді ұсынуды есепке алу үдерістерін автоматтандыру бөлігінде Халыққа қызмет көрсету орталықтары үшін ықпалдастырылған ақпараттық жүйе.
Рұқсат беру құжаттарын автоматтандыру бөлігінде «Е-лицензиялау» мемлекеттік дерекқорын дамыту мәселесі қарастырылады, соның нәтижесінде рұқсат беру құжаттары түрлерінің 80%-ын электрондық түрде беру қамтамасыз етіледі.
Электронды мемлекеттік қызметтердің пайдаланушылардың сәйкестендірілуі мен құқықтарын басқарудың бірыңғай жүйесі әзірленеді.
Бұдан басқа, мемлекеттік қызметтерді алу үшін талап етілетін электрондық нысандардың бірыңғай қоймасы жасалады. Сонымен қатар, пайдаланушылардың ЭҮ-мен жұмыс істеуінің ыңғайлы болуын жақсарту және мемлекеттік қызметтерді қабылдап алушылармен өзара іс-қимыл шеңберінде бір терезе қағидатын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік органдардан келіп түсетін ақпаратты соның ішінде, хабарландыруларды, ресми поштаны, күн тәртіптері мен хабарламаларды жинауды, сақтауды және оларға тікелей қол жеткізуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ЭҮ пайдаланушысының жеке кабинетінің функционалын дамыту бөлігінде ЭҮ веб-порталын жаңғырту мәселесі қаралатын болады.
Сонымен бірге, ЭҮ ішкі контуры ретінде мемлекеттік органдардың қызметін одан әрі автоматтандыру арқылы мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында мыналар жоспарлануда:
1) қағазсыз құжат айналымына көшу мақсатында ақпараттық ресурстар мен жүйелерді қорғау бөлігінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарын ескере және «бұлыңғыр» есептеулерді қолдана отырып электронды құжат айналымы жүйесін жаңғырту;
2) «бұлыңғыр» есептеулердің базасында мемлекеттік органдардың бірыңғай пошталық қызметін құру мәселесін қарастыру;
3) мемлекеттік қызметкерлердің өзара іс-қимыл деңгейін арттыру мақсатында ведомствоаралық және әлеуметтік-бағдарланған сервистерді дамытумен мемлекеттік органдардың интернет-порталын жаңғырту мәселесін қарастыру;
4) кадрлық есептің және еңбекақы берудің (е-кадр және е-еңбекақы) орталықтандырылған жүйесін құру;
5) ақпараттық ресурстар мен жүйелерді қорғау бөлігінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне арналған Ахуал орталығын құру;
6) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік офисі» ақпараттық жүйесін құру мәселесін қарастыру.
Қазақстан, Ресей және Белоруссия арасындағы Кеден одағы шеңберінде мынадай іс-шараларды іске асыру ұсынылады:

2) платежный шлюз ЭП в части интеграции с информационными системами всех банков второго уровня и информационными системами государственных органов;
3) интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения в части автоматизации процессов учета предоставления государственных услуг через Центры обслуживания населения по всей территории Республики с целью мониторинга предоставления государственных услуг населению.
Будет рассмотрен вопрос развития государственной базы данных «Е-лицензирование» в части автоматизации разрешительных документов, в результате чего будет обеспечен переход на выдачу 80 % видов разрешительных документов в электронном виде.
Будет разработана единая система управления идентификацией и правами пользователей электронных государственных услуг.
Кроме того, будет также создано единое хранилище электронных форм, требуемых для получения государственных услуг. Помимо этого, в целях повышения удобства работы пользователей с ЭП и обеспечения принципа единого окна в рамках взаимодействия с получателями государственных услуг будет рассмотрен вопрос модернизации веб-портала ЭП, в части развития функционала личного кабинета пользователя ЭП, позволяющего осуществлять сбор, хранение и прямой доступ к информации, поступающей от государственных органов, в том числе уведомлений, официальной почты, повесток и объявлений.
Вместе с тем, в целях повышения эффективности государственного управления путем проведения дальнейшей автоматизации деятельности государственных органов, как внутреннего контура ЭП, планируется:
1) модернизация системы электронного документооборота с применением «облачных» вычислений и учетом требований информационной безопасности в части защиты информационных ресурсов и систем с целью перехода на безбумажный документооборот;
2) рассмотрение вопроса создания единой почтовой службы государственных органов на базе «облачных» вычислений;
3) рассмотрение вопроса модернизации интранет-портала государственных органов с развитием социально-ориентированных и межведомственных сервисов для повышения уровня взаимодействия государственных служащих;
4) создание централизованной системы кадрового учета и выдачи заработной платы (е-кадры и е-зарплата);
5) создание Ситуационного центра для Премьер-Министра Республики Казахстан с учетом требований информационной безопасности в части защиты информационных ресурсов и систем;
6) рассмотрение вопроса создания Информационной системы «Мобильный офис Правительства Республики Казахстан».
В рамках Таможенного союза между Казахстаном, Россией, Белоруссией предлагается реализация следующих мероприятий:

1) ақпарат алмасу үшін мемлекетаралық шлюз құру;,
2) лицензиялар мен рұқсат құжаттарының бірыңғай үлестірмелі тізілімін құру;
3) мемлекетаралық электрондық құжат айналымының заңға сәйкестігін растау үшін сенім білдірілген үшінші тарапты құру.
Жеке және заңды тұлғаларға электрондық қызметтер көрсету үшін мемлекеттік органдардың ведомстволық ақпараттық жүйелерін қалыптастыру және дамыту
Электрондық мемлекеттік қызметтер ұсыну мақсатында мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесін құру, дамыту және ықпалдастыру жөніндегі жұмыстар орындалады.
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын құру, олардың жұмыс істеуі және ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету стандартын әзірлеу мәселесі қарастырылады.
Сонымен қатар, мемлекеттік органдардың іске асырылатын ақпараттық жүйелерінің барлығын бірыңғай ЭҮ құрылымының талаптарына сәйкестігі нысанына ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда міндетті сараптамадан өткізу мәселесі қарастырылады.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін дамыту мемлекеттік органдардың өздерінің құзыретіне кіретін электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсетуді қамтамасыз етудің бекітілген мерзімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының әділет департаменттерінің, Қазақстанның бүкіл аумағы бойынша аумақтық нотариаттық палаталар мен нотариустар жүйесіне қосу бөлігінде «Зерде» ұлттық инфокоммуникациялық холдинг» акционерлік қоғамы Е-нотариат инвестициялық жобасын іске асыруды жалғастырады.
Электрондық қызметтерді ұсыну үшін жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық жүйелерін (е-әкімдік) құру және дамыту.
Жеке және заңды тұлғаларға ЖАО-лардың әлеуметтік маңызы бар қызметтерді көрсету үдерістерін автоматтандыруды және қайта жобалауды (реинжиниринг) қамтамасыз ету үшін ақпараттық жүйелерді құру және дамыту, сондай-ақ Алматы мен Астана қалаларының және облыстар әкімдіктерінің техникалық жарақталуын жаңғырту жоспарланады. Алматы және Астана қалалары мен облыстар әкімдіктерінің 5 жылға арналған аумақтық даму бағдарламаларының ақпараттандыру жөніндегі бөліміне ұсыныстар әзірлеу жоспарланады (бұдан әрі - ұсыныстар).
Ұсыныстар шеңберінде «ЭҮ шлюзінің бағыныңқы жүйесі ретіндегі өңірлік шлюз» ақпараттық жүйесін, сонымен қатар әкімдіктер әзірлеген ақпараттық жүйелерді қолдану арқылы ЖАО-ның электрондық қызметтерін алғашқы кезекте енгізу үшін қажетті іс-шаралар қарастырылған.
Өңірлік шлюз арқылы әкімдіктердің ақпараттық жүйелерінің ЭҮ инфрақұрылымына, оның ішінде ЭҮ-нің мынадай базалық құрауыштарына: ЭҮ шлюзіне, төлем шлюзіне, ЭҮ веб-порталына, ұлттық куәландыру орталығына, орталық мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріне және мемлекеттік дерекқорға қол жетімділігі қамтамасыз етілетін болады.

1) создание межгосударственного шлюза для обмена информацией;
2) создание единого распределяемого реестра лицензий и разрешительных документов;
3) создание доверенной третьей стороны для подтверждения легитимности межгосударственного электронного документооборота.
Формирование и развитие ведомственных информационных систем государственных органов для предоставления электронных услуг физическим и юридическим лицам
В целях предоставления электронных государственных услуг будут выполнены работы по созданию, развитию и интеграции информационных систем государственных органов.
Будет рассмотрен вопрос разработки стандарта создания, функционирования и обеспечения информационной безопасности интернет-ресурсов государственных органов.
Также будет рассмотрен вопрос о прохождении обязательной экспертизы в уполномоченном органе с сфере информатизации всех реализуемых информационных систем государственных органов, на предмет соответствия требованиям единой архитектуры ЭП.
Развитие информационных систем государственных органов будет осуществляться в соответствии с утвержденными сроками обеспечения государственными органами оказания входящих в их компетенцию электронных государственных услуг.
Будет продолжена реализация инвестиционного проекта Е-нотариат акционерным обществом «Национальный инфокоммуникационный холдинг «Зерде» в части подключения к системе департаментов юстиции Республики Казахстан, территориальных нотариальных палат и нотариусов по всей территории Казахстана.
Создание и развитие информационных систем местных исполнительных органов для предоставления электронных услуг (е-акимат)
Для обеспечения автоматизации и перепроектирования (реинжиниринг) процессов оказания социально значимых услуг МИО физическим и юридическим лицам планируется создание и развитие информационных систем, а также модернизация технической оснащенности акиматов областей и городов Астана и Алматы. Планируется разработка рекомендаций к разделу по информатизации Программ развития территорий на 5 лет акиматов областей и городов Астана и Алматы (далее - рекомендации).
В рамках рекомендаций предусмотрены мероприятия, необходимые для первоочередного внедрения электронных услуг МИО за счет использования информационной системы «Региональный шлюз, как подсистема шлюза ЭП», а также информационных систем, разработанных акиматами.
Посредством регионального шлюза будет обеспечен доступ информационных систем акиматов к инфраструктуре ЭП, в том числе к следующим базовым компонентам ЭП: шлюзу ЭП, платежному шлюзу, веб-порталу ЭП, национальному удостоверяющему центру, государственным базам данных и информационным системам центральных государственных органов.

2014 жылы 14 облыстық әкімдіктердің, республикалық маңызы бар 2 қалалық әкімдіктің ақпараттық жүйелерін өңірлік шлюзге қосу және жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік маңызы бар кемінде 20 мемлекеттік қызметін электрондық түрге өткізу жоспарлануда.
Мемлекеттік саясатты қалыптастыруға жұртшылықты тартуды және жұмылдыруды қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттың ашықтығын және қол жетімділігін арттыру.
Жеке және заңды тұлғалардың өзекті және сенімді мемлекеттік жария ақпаратқа қол жеткізуінің тиімді тетіктерін құру мақсатында машина оқитын форматтағы мемлекеттік жария ақпаратқа орталықтандырылған қол жетімділікті ұсыну үшін «ореndata.gov.kz» порталын құру мәселесі қарастырылатын болады.
ЭҮ веб-порталында заңнаманы және мемлекеттік саясатты қалыптастыруға жұртшылықтың тікелей қатысуын ұйымдастыру мақсатында электрондық өзара іс-қимыл жасаудың бірыңғай тұғырнамасын құру және мемлекеттік органдардың жұмысы туралы азаматтардың ұсыныстарын ілгерілету, мемлекеттік органдардың қызметін, құқықтық нормативтік актілер жобаларына талқылау жүргізу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатын қалыптастыруда азаматтардың қатысу мүмкіндіктері мәселесін қарастыру қажет.
Жеке және заңды тұлғалардың осы ресурстарды контентті пайдалануы мен құрылымының эргономикалық және тұжырымдамалық тәсілін қамтамасыз етуге, оның ішінде мобильді нұсқалар мен мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған нұсқаларды және қолдану арқылы мүмкіндік беретін бірыңғай тұғырнамалар шеңберінде мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарына сәйкестендіру жүргізу мәселесі қаралатын болады.
Жеке және заңды тұлғалар арасында электрондық қызметтерді ілгерілету
Электронды қызметтерге қол жеткізу тетіктерін дамыту жеке және заңды тұлғаларды кең жолақты Интернетке қосу, мобильді сервистерді дамыту, қоғамдық қатынау орталықтары жүйесін кеңейту (ҚҚО), жеке тұлғаларға консультативтік көмек көрсету үшін СаІІ-орталықтарды және қашықтан оқыту орталықтарды дамыту арқылы жүзеге асырылатын болады.
Мобильді байланыс операторымен өзара іс-қимыл жасау арқылы мобильді сервистерді ұсынуға ерекше көңіл бөлінетін болады.
Халыққа кэш-терминалдар арқылы қызметтерді пайдалану және қолма-қол төлемдерді жүргізу мүмкіндігін ұсыну жоспарланып отыр.
Бағдарлама шеңберінде ақпараттық теңсіздікті еңсеру және халыққа өз қажеттілігін қанағаттандыру үшін Интернетті практикалық қолдануды оқыту жұмыстары жалғастырылады. ЭҮ ақпараттық жүйелерінде жұмыс жасау негіздерін оқыту үшін оқыту бағдарламалары мен қашықтан оқыту бағдарламаларын әзірлеу жоспарланып отыр.
ІТ-жобаларды іске асыру арқылы электрондық қызметтердің спектрін кеңейту мақсатында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін қолдану жоспарланып отыр.
Электрондық қызметтерді және ЭҮ-ні ілгерілету мемлекеттік және мемлекеттік емес БАҚ-тың қатысуымен белсенді РК-саясат жүргізу, жарнамалық науқан, сонымен қатар Интернет арқылы ұйымдастыруды қоса алғанда, сондай-ақ семинарлар, дөңгелек үстелдер, көрмелер және тағы басқа ЭҮ, электрондық коммерцияны жұртқа таныту есебінен іске асырылады.
ІТ қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін және мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсетудің сапасын бағалау

К 2014 году планируется подключение к региональному шлюзу информационных систем 14 областных акиматов, 2 акиматов городов республиканского значения и реализация не менее 20 социально значимых государственных услуг местных исполнительных органов в электронном виде.
Обеспечение участия и вовлечения общественности в формировании государственной политики, повышение открытости и доступности информации о деятельности государственных органов
В целях создания эффективных механизмов доступа физических и юридических лиц к актуальной и достоверной публичной государственной информации будет рассмотрен вопрос создания портала «opendata.gov.kz» для централизованного предоставления доступа к публичной государственной информации в машиночитаемом формате.
В целях организации непосредственного участия общественности в формировании законодательства и государственной политики на веб-портале ЭП необходимо рассмотреть вопрос возможности создания единой платформы электронного взаимодействия и участия граждан в формировании государственной политики Республики Казахстан для проведения обсуждения проектов нормативных правовых актов, деятельности государственных органов, выдвижения предложений гражданами по работе государственных органов.
Будет рассмотрен вопрос проведения унификации интернет-ресурсов государственных органов в рамках единых платформ, позволяющих обеспечить эргономичный и концептуальный подход к структуре и контентному использованию этих ресурсов физическими и юридическими лицами, в том числе с применением мобильных версий и версий для лиц с ограниченными возможностями.
Продвижение электронных услуг среди физических и юридических лиц
Развитие механизмов доступа к электронным услугам будет осуществляться посредством подключения физических и юридических лиц к широкополосному Интернету, развития мобильных сервисов, расширения сети пунктов общественного доступа (ПОД), развития Call-центров для оказания консультативной помощи физическим лицам и центров дистанционного обучения.
Особое внимание будет уделено предоставлению мобильных сервисов посредством взаимодействия с операторами мобильной связи.
Планируется предоставить возможность населению пользоваться услугами и производить оплату наличными через кэш-терминалы.
В рамках Программы будут продолжены работы по преодолению информационного неравенства и обучению населения работе практическому использованию Интернета для удовлетворения своих потребностей. Для проведения обучения основам работы с информационными системами ЭП планируется разработать учебные программы и программы дистанционного обучения.
В целях расширения спектра электронных услуг через реализацию IT-проектов планируется использование механизма государственно-частного партнерства.
Продвижение электронных услуг и ЭП будет осуществлено за счет реализации активной PR-политики с участием государственных и негосударственных СМИ, включающей организацию рекламных компаний, в том числе через Интернет, а также проведение семинаров, круглых столов, выставок и других мероприятий по популяризации ЭП, электронной коммерции.
Оценка эффективности деятельности государственных органов по применению ИТ и качества оказания государственных услуг в электронном формате

«Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі ақпараттық технологияларды қолдану бойынша орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін және электрондық форматта мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасы бойынша жыл сайынғы бағалауды өткізеді.»;
«Әрбір міндет бойынша нәтижелер көрсеткіштері» деген 4.4-кіші бөлімде:
«Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды жаңғырту және дамыту» деген міндетте:
«Интернет желісіне кеңжолақты қолжетімділік абоненттерінің тығыздығы» деген жолдың 3-бағанындағы «10,1» деген сандар «5,1» деген сандармен ауыстырылсын;
мына:
«
Ауыл тұрғындарын электрондық сауда желісімен қамту
%
0
50
Орта мерзімді
»
деген жол алынып тасталсын;
«Қазақстан Республикасында ақпараттық және коммуникациялық технологияларды дамытудың 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлімде:
реттік нөмірі 2-жолдың 3-бағанындағы «БАМ бұйрығы» деген сөздер «ҚРҮҚ» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 12-жолдың 2-бағаны «20000-1» деген сандардан кейін «, ӨҚН 245-2001, ҚР ҚНжЕ 2.02-01-2002, ӨҚЕ 01-03, ҚР ҚНжЕ 3.02.29-2005, СН512-78, ЭҚЕ Басмемэнергияқадағалау, МЕМСТ 12.1.030-81, ҚНжЕ 2.04.02-84, ҚР ҚНжЕ 2.04.01-2001, МЕМСТ 12.11005-88, АNSI/ТІА/ЕІА-942:2005» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 12-1-жолмен толықтырылсын:
«
12-1
Ұлттық және халықаралық стандарттарды ескере отырып Серверлік және телекоммуникациялық құрылғыларды орнату үшін ғимараттарға және бөлмелерге қойылатын талаптарды жетілдіру мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ұсыныс
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 1- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
реттік нөмірі 18-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 20-1-жолмен толықтырылсын:
«
20-1
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша және мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету сапасы бойынша орталық мемлекеттік және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстар әзірлеу
ПӘ-ге ұсыныс
БАМ
2012 жылғы
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
реттік нөмірі 27-жолда:
2-бағандағы «ТЭН» деген аббревиатура алынып тасталсын;
3-бағандағы «ЭДСМ» деген аббревиатура «ҚРҮ» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
4-бағандағы «ЭДСМ» деген аббревиатура алынып тасталсын;
реттік нөмірі 30-жол алынып тасталсын;

В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы» Министерство связи и информации Республики Казахстан проводит ежегодную оценку эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы по применению информационных технологий и качества оказания государственных услуг в электронном формате.»;
в подразделе 4.4 «Показатели результатов по каждой задаче»: в задаче «Модернизация и развитие инфокоммуникационной инфраструктуры»:
в графе 3 строки «Плотность абонентов широкополосного доступа к сети Интернет» цифры «10,1» заменить цифрами «5,1»;
строку:
«
Охват сетью электронной торговли
сельского населения
%
0
50
Среднесрочный
»
исключить;
в разделе 7 «План мероприятий по реализации Программы развития информационных и коммуникационных технологий в Республике Казахстан на 2010-2014 годы»:
в графе 3 строки, порядковый номер 2, слова «Приказ МСИ» заменить аббревиатурой «ППРК»;
в графе 2 строки, порядковый номер 12, после цифр «20000-1» дополнить словами «, НПБ 245-2001, СНиП РК 2.02-01-2002, ППБ 01-03, СНиП РК 3.02.29-2005, СН512-78, ПУЭ Главгосэнергонадзор, ГОСТ 12.1.030-81, СНиП 2.04.02-84, СНиП РК 2.04.01-2001, ГОСТ 12.11005-88, ANSI/TIA/EIA-942:2005»;
дополнить строкой, порядковый номер 12-1, следующего содержания:
«
12-1
Рассмотрение вопроса
совершенствования
требований к зданиям и
помещениям для установки
серверного и
телекоммуникационного
оборудования с учетом
национальных и
международных стандартов
Предложение в ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
1 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
строку, порядковый номер 18, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 20-1, следующего содержания:
«
20-1
Выработка предложений по
внесению изменений и
дополнений в Методику
оценки эффективности
деятельности центральных
государственных и местных
исполнительных органов
областей, города
республиканского
значения, столицы по
применению информационных
технологий и качества
оказания государственных
услуг в электронном
формате
Предложения
в АП
МСИ
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
в строке, порядковый номер 27:
в графе 2 аббревиатуру «ТЭО» исключить;
в графе 3 аббревиатуру «МЭРТ» заменить аббревиатурой «ПРК»;
в графе 4 аббревиатуру «МЭРТ» исключить;
строку, порядковый номер 30, исключить;

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 46-1, 46-2, 46-3, 46-4, 64-1, 71-1, 71-2, 71-3-жолдармен толықтырылсын:
«
46-1
ІТ-жобалардың ерекшеліктерін есепке ала отырып БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сонымен қатар қажетті сараптаманы өткізу талаптарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу (ЭДСМ-нің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 102 және ҚЖА және ТКШ-ның 2010 жылғы 30 маусымдағы № 276 бірлескен бұйрығымен бекітілген.)
ҚРҮ-ге ұсыныс
БАМ, ЭДСМ
2012 жылғы 4- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
46-2
МО қызметтерін іске асыру кезінде МОИП сервистерін пайдалануды регламенттеу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҚРҮ-ге ұсыныс
БАМ
2012 жылғы 4- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
46-3
Автоматтандыруға жататын мемлекеттік органдардың үлгілік функцияларының (үдерістерінің) тізбесін қалыптастыру
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ
2012 жылғы 2- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
46-4
«е-Қаржымині» интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесін құру» жобасын іске асыру барысында алынған мемлекеттік органдардың қаржылық-шаруашылық қызметін автоматтандыру үшін шешімдерді қайта пайдалану
ҚРҮ-ге ақпарат
Қаржымині, БАМ, «Зерде» АҚ (келісім бойынша), «АТҚКҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2012- 2013 жылдардың 4- тоқсаны
Қаржыландыру талап етілмейді
»,
«
64-1
ІТ саласындағы отандық инновациялық өнімдердің тізімдемесін құру
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «АТҚКҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»,
«
71-1
Халықаралық сарапшыларды тарту арқылы 2025 жылға дейін Қазақстанда дамыту үшін басым технологияларды анықтау бойынша форсайт зерттеу жүргізу мәселесін қарау
БАМ-ға ақпарат
«Зерде» АҚ (келісім бойынша), «АТҚКҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
71-2
Еңбек нарығының АКТ-мамандарға деген қысқа мерзімді (5 жыл) және ұзақ мерзімді (10 және одан көп жыл) қажеттілігін бағалау мәселесін қарау
БҒМ-ге ақпарат
БАМ, «Зерде» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
71-3
Отандық ІТ-компаниялар мамандарының біліктілігін арттыруға гранттар ұсыну бойынша іс-шараларды ұйымдастыру
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «АТҚКҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4- тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
реттік нөмірі 75-жолдың 6-бағанындағы «2010 - 2 538 861, 2011 - 1 897 578, 2012 - 1 157 965, 2013 - 1 330 147, 2014 - 75 447» деген сандар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 87-1, 87-2-жолдармен толықтырылсын:
«
87-1
Қазнеттің әлеуметтік маңызы бар кемінде 30 жобасына хостинг ұсыну бойынша (VРS/Dedicated) іс-шараларды ұйымдастыру
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «Қазақтелеком» АҚ (келісім бойынша), «Казконтент» АҚ (келісім бойынша), «ҚИҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2012- 2014 жылдар
«Қазақтелеком» АҚ меншікті қаражаты есебінен

дополнить строками, порядковые номера 46-1, 46-2, 46-3, 46-4, 64-1, 71-1, 71-2, 71-3, следующего содержания:
«
46-1
Выработка предложений по
внесению изменений и
дополнений в Требования к
разработке или
корректировке, а также
проведению необходимых
экспертиз ТЭО БИП с
учетом специфики
IТ-проектов (утвержденные
совместным приказом МЭРТ
от 01 июля 2010 года
№ 102 и АДС ЖКХ от 30
июня 2010 года № 276.
Предложе-
ния в ПРК
МСИ, МЭРТ
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
46-2
Выработка предложений по
регламентации
использования сервисов
ИПГО при осуществлении
деятельности ГО
Предложе-
ния в ПРК
МСИ
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
46-3
Рассмотрение вопроса
формирования перечня
типовых функций
процессов)
государственных органов,
подлежащих автоматизации
Информа-
ция в ПРК
МСИ
2 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
46-4
Рассмотрение вопроса
повторного использования
решений для автоматизации
финансово-хозяйственной
деятельности
государственных органов,
полученных в ходе
реализации проекта
«Создание интегрированной
автоматизированной
Информационной системы
«е-Минфин»
Информа-
ция в ПРК
МФ, МСИ,
АО «Зерде»
(по
согласо-
ванию),
ОЮЛ
«КАИТК»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012-2013
годов
Финансиро-
вание не
требуется
»,
«
64-1
Создание реестра
отечественных
инновационных продуктов в
области IT
Информа-
ция в ПРК
МСИ, ОЮЛ
«КАИТК»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»,
«
71-1
Рассмотрение вопроса
проведения форсайт
исследования по
определению приоритетных
технологий для развития в
Казахстане до 2025 года с
привлечением международных
экспертов
Информа-
ция в МСИ
АО «Зерде»
(по
согласо-
ванию),
ОЮЛ
«КАИТК»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
71-2
Рассмотрение вопроса
оценки потребности рынка
труда в ИКТ-специалистах
на краткосрочную (5 лет)
и долгосрочную перспективу
(10 и более лет)
Информа-
ция в МОН
МСИ, АО
«Зерде»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
71-3
Организация мероприятий по
предоставлению грантов на
повышение квалификации
специалистов отечественных
IT-компаний
Информа-
ция в ПРК
МСИ, ОЮЛ
«КАИТК»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
в графе 6 строки, порядковый номер 75, цифры «2010 - 2 538 861, 2011 - 1 897 578, 2012 - 1 157 965, 2013 - 1 330 147, 2014 - 75 447» исключить;
дополнить строками, порядковые номера 87-1, 87-2, следующего содержания:
«
87-1
Организация мероприятий по
предоставлению хостинга
(VPS/Dedicated) не менее
30 социально-важных
проектов Казнета
Информа-
ция в ПРК
МСИ, АО
«Казахте-
леком»
(по
согласо-
ванию), АО
«Казконтент»
(по
согласо-
ванию), ОЮЛ
«ИАК» (по
согласо-
ванию)
2012-2014
годы
За счет
собствен-
ных
средств АО
«Казах-
телеком»

87-2
Қазақстандық БАҚ-тың Интернетке көшуі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру мәселесін қарау
ҚРҮ және ЭДСМ-ге ақпарат
БАМ, «Қазконтент» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
реттік нөмірлері 89, 90-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«
89
В2В, В2С жобаларының мемлекеттік емес электрондық қызметтерін іске асырылуға ықпал ету бойынша іс-шараларды өткізу
Коммерциялық электрондық қызметтер тізілімі, бизнес үрдістерді сипаттау есебі
«Зерде» АҚ (келісім бойынша)
2011- 2014 жылдар
Қаржыландыру талап етілмейді
90
Жаңа бағдарламалық өнімдерді және сервистерді іске қосуға ықпал ету бойынша іс-шараларды өткізу
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «Зерде» АҚ (келісім бойынша), «АТҚКҚ» ЗТБ (келісім бойынша)
2011- 2014 жылдар
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 90-3, 90-4-жолдармен толықтырылсын:
«
90-3
Ақпараттық технологиялардың ғылыми-зерттеу институтын құру
БАМ-ға ақпарат
«Зерде» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
«Зерде» АҚ-ның меншікті қаражаты
90-4
Алатау АТП АЭА аумағында АКТ-кластердің құрылысына ТЭН және ҚЭН әзірлеу
тэн, қэн-
«Зерде» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
«Зерде» АҚ-ның меншікті қаражаты
»;
реттік нөмірі 93-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
93
АКТ-мамандардың және білім беру мекемелері ұстаздарының біліктілігін көтеру және қайта даярлау бойынша екі оқыту орталығын құруға ҚЭН әзірлеу
ҚЭН
«Зерде» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
3 500 («Зерде» АҚ-ның меншікті қаражаты есебінен)
»;
«Электрондық қызметтерді және «электрондық үкіметті» дамыту» бағыты бойынша» деген кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы «Қазақстан Республикасында «электрондық үкімет» құрылымын дамыту» деген тараумен толықтырылсын:
«
Қазақстан Республикасында «электрондық үкімет» құрылымын дамыту
97-1
«Электрондық үкімет» құрылымын дамыту саясатын әзірлеу мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
97-2
«Электрондық үкімет» құрылымының эталондық үлгісін әзірлеу мәселесін қарау (аталмыш қосымшалардың және сервистердің, технологиялар мен стандарттардың тиімділігін, жұмыс істеуін)
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
97-3
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мақсаттық құрылымын әзірлеу және құрылымының ағымдағы жай-күйін талдау мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 101-1, 102-1-жолдармен толықтырылсын:
«
101-1
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының ақпараттық қауіпсіздігі мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 3-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді

87-2
Рассмотрение вопроса
организации мероприятий по
переходу казахстанских СМИ
в Интернет
Информа-
ция в ПРК
и МЭРТ
МСИ, АО
«Каз-
контент» по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
строки, порядковые номера 89, 90, изложить в следующей редакции:
«
89
Проведение мероприятий по
содействию в реализации
негосударственных
электронных услуг В2В,
В2С проектов
Реестр
коммер-
ческих
электрон-
ных услуг,
отчет с
описанием
бизнес
процессов
АО «Зерде»
(по
согласо-
ванию)
2011-2014
годы
Финансиро-
вание не
требуется
90
Проведение мероприятий
по содействию запуску
новых программных
продуктов и сервисов
Информа-
ция в ПРК
МСИ, АО
«Зерде»
(по
согласо-
ванию), ОЮЛ
«КАИТК» (по
согласо-
ванию)
2011-2014
годы
Финансиро-
вание не
требуется
»;
дополнить строками, порядковые номера 90-3, 90-4, следующего содержания:
«
90-3
Создание научно-
исследовательского
института информационных
технологий
Информа-
ция в МСИ
АО «Зерде»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Собствен-
ные
средства
АО «Зерде»
90-4
Разработка ТЭО и ФЭО на
строительство
ИКТ-кластера на
территории СЭЗ ПИТ Алатау
ТЭО, ФЭО
АО «Зерде»
по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Собствен-
ные
средства
АО «Зерде»
»;
строку, порядковый номер 93, изложить в следующей редакции:
«
93
Разработка финансово-
экономического обоснования
на создание двух учебных
центров повышения
квалификации и
переподготовки
ИКТ-специалистов и
преподавателей организаций
образования
ФЭО
АО «Зерде»
(по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
3 500
(За счет
собствен-
ных
средств
АО
«Зерде»)
»;
в подразделе «По направлению «Развитие электронных услуг и «электронного правительства»:
дополнить главой «Развитие архитектуры «электронного правительства» в Республике Казахстан» следующего содержания:
«
Развитие архитектуры «электронного правительства» в Республике Казахстан
97-1
Рассмотрение вопроса
разработки политики
развития архитектуры
«электронного
правительства»
Информа-
ция в ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
97-2
Рассмотрение вопроса
разработки эталонной модели
архитектуры «электронного
правительства»
(эффективности,
деятельности, данных,
приложений и сервисов,
технологий и стандартов)
Информа-
ция в ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
97-3
Рассмотрение вопроса
анализа текущего состояния
архитектуры и разработки
целевой архитектуры
центральных государственных
и местных исполнительных
органов
Информа-
ция в ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
дополнить строками, порядковые номера 101-1, 102-1, следующего содержания:
«
101-1
Рассмотрение вопроса
информационной
безопасности
интернет-ресурсов
государственных органов
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
3 квартал
2012 года
Финан-
сирование
не
требуется

102-1
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік офисі» ақпараттық жүйесін құру мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жыл
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
реттік нөмірі 102-жолдың 4-бағанындағы «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)» деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 103-1, 105-1, 105-2, 105-3, 105-4, 105-5, 105-6-жолдармен толықтырылсын:
«
103-1
«Е-лицензиялау» мемлекеттік деректер қорын дамыту мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»,
«
105-1
Ақпараттандырудың бұлыңғыр үлгісінің қорында мемлекеттік органдардың бірыңғай пошталық жүйелерін құру мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «Зерде» АҚ (келісім бойынша), «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
105-2
Пайдаланушының жеке кабинетін дамыту бөлігінде электрондық үкіметтің веб-порталын жаңғырту мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
105-3
Сәйкестендіруді және электрондық мемлекеттік қызметтерді пайдаланушылар құқтарын басқарудың бірыңғай жүйесін құру мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
105-4
Бұлыңғыр есептеулер қорында электрондық құжат алмасу жүйесін мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 1-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
105-5
Пайдаланушыларға әлеуметтік бағытталған қызметтер бөлігінде МОИП сервистерін дамыту (жеке кабинет, міндеттердің жеке күнтізбесі, құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау, заңнамалық базаға қолжетімділік, қазақ-орыс-ағылшын тілдері сөздігі) мәселені қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
105-6
Қауіп-қатерді бағалау жүйесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
ЭДСМ
2012-2014 жылдар
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын «Мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттың ашықтығын және қолжетімділігін арттыру, мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қоғамның қатысуын қамтамасыз ету және оларды тарту»:
«
Мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпараттың ашықтығын және қолжетімділігін арттыру, мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қоғамның қатысуын қамтамасыз ету және оларды тарту
134-1
Мемлекеттік ақпаратқа қолжетімділікті ұсыну үшін «ореndata.gоv.кz» порталын әзірлеу мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
134-2
«Электрондық үкімет» веб порталында Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатын қалыптастыруға қоғамның қатысуын және электрондық бірыңғай өзара іс-қимыл тұғырнамасын құру мәселелерін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді

102-1
Рассмотрение вопроса
создания Информационной
системы «Мобильный офис
Правительства Республики
Казахстан»
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
2012 год
Финанси-
рование не
требуется
»;
в графе 4 строки, порядковый номер 102, слова «АО «НИТ» (по согласованию)» исключить;
дополнить строками, порядковые номера 103-1, 105-1, 105-2, 105-3, 105-4, 105-5, 105-6, следующего содержания:
«
103-1
Рассмотрение вопроса
развития государственной
базы данных
«Е-лицензирование»
Информа-
ция в
ПРК
МСИ
4 квартал
2012 года
Финан-
сиро-
вание не
требуется
»,
«
105-1
Рассмотрение вопроса
создания единой почтовой
системы государственных
органов на базе «облачных»
вычислений
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«Зерде»
(по
согласо-
ванию), АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финан-
сирование
не
требуется
105-2
Рассмотрение вопроса
модернизации веб-портала
электронного правительства
в части развития личного
кабинета пользователя
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2013 года
Финан-
сирование
не
требуется
105-3
Рассмотрение вопроса
создания единой системы
управления идентификацией
и правами пользователей
электронных
государственных услуг
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2013 года
Финан-
сирование
не
гребуется
105-4
Рассмотрение вопроса
создания системы
электронного
документооборота на базе
«облачных вычислений»
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
1 квартал
2013 года
Финансиро-
вание не
требуется
105-5
Рассмотрение вопроса
развития сервисов ИПГО в
части социально-
направленных услуг
пользователям (личный
кабинет, личный календарь
задач/событий, доступ к
единой почте, совместная
работа над документами,
доступ к законодательной
базе, казахско-русско—
английский словарь)
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финанси-
рование не
требуется
105-6
Рассмотрение вoпpoca
автоматизации Системы
оценки рисков
Информа-
ция в
ПРК
МЭРТ
2012-2014
годы
Финанси-
рование не
требуется
»;
дополнить главой «Обеспечение участия и вовлечение общественности в формировании государственной политики, и повышение открытости и доступности информации о деятельности государственных органов» следующего содержания:
«
Обеспечение участия и вовлечение общественности в формировании государственной
политики, и повышение открытости и доступности информации о деятельности
государственных органов
134-1
Рассмотрение вопроса
разработки портала
«opendata.gov.kz» для
предоставления доступа к
публичной государственной
информации
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2013 года
Финансиро-
вание не
требуется
134-2
Рассмотрение вопроса
создания единой платформы
электронного
взаимодействия и участия
общественности в
формировании
государственной политики
Республики Казахстан на
веб-портале «электронного
правительства»
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2012 года
Финансиро-
вание не
требуется

134-3
Мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың және мобильді тұғырнамалардың талаптарын ескере отырып, мемлекеттік және атқарушы органдардың интернет-ресурстарын сәйкестендіру
ҚРҮ-ге ақпарат
БАМ, «ҰАТ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 4-тоқсан
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
«Электрондық қызметтерді және «электрондық үкіметті» ілгерілету үшін» деген тарауда:
тақырыптағы «ілгерілету үшін» деген сөздер «ілгерілету» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 138-1-жолмен толықтырылсын:
«
138-1
Ақпараттық технологияларды енгізу және мемлекеттік органдардың Интернет-порталында мемлекеттік органдардың ақпарттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша материалдарды жариялау мәселесін қарау
ҚРҮ-ге ақпарат
2012 жылғы 4-тоқсан
БАМ
Қаржыландыру талап етілмейді
»;
«Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру шеңберінде «электрондық үкіметтің» жай-күйін бағалау үшін» деген тарауда:
тақырып мынадай мазмұнда жазылсын:
«Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін және электрондық форматта мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау»;
ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«БҚ       - бағдарламалық қамтамасыз ету
БИЖ       - бюджеттік инвестициялық жоба
МОИП      - мемлекеттік органдардың интернет-порталы
ӨҚН       - өрт қауіпсіздігі нормалары
ҚР ҚНжЕ   - Қазақстан Республикасы құрылыс нормалары және
ережелері
ӨҚЕ       - өрт қауіпсіздігі ережелері
ҚН        - құрылыс нормалары
ЭҚЕ       - электр қондырғыларын орнату ережелері
МЕМСТ     - мемлекеттік стандарт
ANSI/TIA/
EIA       - American National Standards
Institute/Telecommunication Industries
Alliance/Electronic Industries Alliance».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов

134-3
Рассмотрение вопроса
унификации интернет-
ресурсов государственных и
местных исполнительных
органов с учетом
требований мобильных
платформ и лиц с
ограниченными
возможностями
Информа-
ция в
ПРК
МСИ, АО
«НИТ» (по
согласо-
ванию)
4 квартал
2013 года
Финансиро-
вание не
требуется
»;
в главе «Для продвижения электронных услуг и «электронного правительства»:
в заголовке слова «Для продвижения» заменить словом «Продвижение»;
дополнить строкой, порядковый номер 138-1, следующего содержания:
«
138-1
Рассмотрение вопроса
публикации материалов по
вопросам внедрения
информационных технологий и
обеспечению информационной
безопасности в
государственных органах на
Интранет-портале
государственных органов
Информа-
ция в
ПРК
МСИ
4 квартал
2012 года
Финанси-
рование не
требуется
»;
В главе «Для оценки состояния «электронного правительства» в рамках реализации мероприятий программы»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Оценка эффективности деятельности государственных органов по применению информационных технологий и качества оказания государственных услуг в электронном формате»;
примечание: расшифровку аббревиатур дополнить строками следующего содерждания:
«ПО - программное обеспечение
БИП - бюджетный инвестиционный проект
ИПГО - интранет-портал государственных органов
НПБ - нормы пожарной безопасности
СНиП РК - строительные нормы и правила Республики Казахстан
ППБ - правила пожарной безопасности
СН - строительные нормы
ПУЭ - правила устройства электроустановок
ГОСТ - государственный стандарт
ANSI/TIA/EIA - American National Standards Institute/Telecommunication Industries Alliance/Electronic Industries Alliance».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов