Электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 ақпандағы № 185 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
«Астық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңының 5-бабының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 1 ақпандағы
№ 185 қаулысымен
бекітілген
Электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Астық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді және электрондық астық қолхаттары жүйесін пайдалану, оның ішінде, электрондық астық қолхаттары жүйесінде астықты тіркеу, есепке алу, электрондық астық қолхаттарының айналымы және өтелуі тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық астық қолхатын ұстаушы – астық қабылдау кәсіпорнына астықты сақтауға орналастырған астық иесi;
2) астық қабылдау кәсiпорны – меншiк құқығында астық сақтау жүзеге асырылатын астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пунктi) бар заңды тұлға;
3) индоссамент – астық қолхаты бойынша құқықтар мен міндеттемелердің басқа тұлғаға берілгенін куәландыратын табыстама жазба;
4) индоссант – астық қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтар мен міндеттемелерді беретін тұлға;
5) индоссат – астық қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтар мен міндеттемелерді қабылдайтын тұлға;
6) кредитор – қағаз және электрондық астық қолхаттарын кепiл етiп кредит беретiн екiншi деңгейдегi банк, микроқаржы ұйымы, заңды тұлға;
7) астықтың сандық-сапалық есебі кітабы – әрбір меншік иесінің есепшотын жүргізетін, ал меншік иелері бойынша әрбір дақылдың класын, өнім жиналған жылын, тұқымдар бойынша – дақыл түрін, сортын, реподукциясын, санаты мен класын есепке алатын журнал;
8) тіркеуші – электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінің әкімшісімен жасалған шартқа сәйкес электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінде жазбаларды тіркеуді жүргізетін, электрондық астық қолхаттарын ұстаушылардан (олар уәкілеттік берген тұлғалардан) сұранымдарды қабылдайтын және оларға электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінен үзінділер беретін астық қабылдау кәсіпорыны;

Об утверждении Правил использования системы электронных зерновых расписок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 185. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования системы электронных зерновых расписок.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 февраля 2012 года № 185
Правила
использования системы электронных зерновых расписок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования системы электронных зерновых расписок (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» и определяют порядок использования системы электронных зерновых расписок, в том числе, порядок регистрации, учета зерна в системе электронных зерновых расписок, обращения и погашения электронных зерновых расписок.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) держатель электронной зерновой расписки – владелец зерна, разместивший зерно на хранение на хлебоприемном предприятии;
2) хлебоприемное предприятие – юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется хранение зерна;
3) индоссамент – передаточная надпись, удостоверяющая передачу прав и обязательств по зерновой расписке другому лицу;
4) индоссант – лицо, передающее права и обязательства по зерновой расписке или ее свидетельствам;
5) индоссат – лицо, принимающее права и обязательства по зерновой расписке или ее свидетельствам;
6) кредитор – банк второго уровня, микрофинансовая организация, юридическое лицо, выдающее кредит под залог бумажных и электронных зерновых расписок;
7) книга количественно-качественного учета зерна – журнал, в котором ведутся лицевые счета на каждого владельца, а по владельцам – на каждую культуру, класс зерна и год урожая, на семена – по культурам, сортам, репрадукциям, категориям и классам;
8) регистратор – хлебоприемное предприятие, которое в соответствии с договором, заключенным с администратором государственного реестра электронных зерновых расписок, проводит регистрацию записей в государственном реестре электронных зерновых расписок, принимает запросы от держателей электронных зерновых расписок (уполномоченных ими лиц) и выдает им выписки из государственного реестра электронных зерновых расписок;

9) уәкілетті орган – өз құзыретi шегiнде астық нарығы саласындағы мемлекеттiк саясатты жүргізуді, оған қатысушылардың қызметiн үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) электрондық астық қолхаты – астық иесінен астықтың сақтауға қабылданған құжатсыз нысанда (электрондық жазбалар жиынтығы түрінде) растау үшін астық қабылдау кәсіпорыны тіркейтін құжатсыз эмиссиялы емес бағалы қағаз;
11) электрондық астық қолхаттары жүйесі – астық қабылдау кәсіпорындарында жүргізілетін электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімдері негізінде қалыптастырылатын ақпараттық жүйе;
12) электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – белгілі бір уақытта электрондық астық қолхаттарын ұстаушыларды сәйкестендіруді, электрондық астық қолхаттарымен жасалған мәмілелерді тіркеуді, олар бойынша құқықтардың айналымына немесе жүзеге асырылуына шектеулердің сипатын тіркеуді қамтамасыз ететін электрондық астық қолхаттары мен олардың иелері туралы мәліметтердің жиынтығы;
13) электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінің әкімшісі – электрондық астық қолхаттары жүйесінің жұмыс істеуін, оған техникалық, технологиялық қызмет көрсетуді, ресми жазбалардың сақталуы мен құпиялылығын, электрондық астық қолхаттары жүйесіне рұқсатсыз қол жеткізуден және оны бұзудан қорғауды, тіркеушілерді техникалық оқытуды қамтамасыз ететін, электрондық астық қолхаттары жүйесінде жұмыс істеу бойынша тиісті консультациялық қызметтер көрсететін және электрондық астық қолхаттары жүйесінің бірыңғай компьютерлік базасының құрылымына толық тікелей қолжетімділігі бар заңды тұлға;
14) электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінен үзінді – бағалы қағазға жатпайтын, қатаң есептіліктегі арнайы бланкілерде астық қабылдау кәсіпорындары беретін және электрондық астық қолхаттары бойынша тіркелген тұлғаның өтініш беру сәтіндегі құқығын растайтын құжат;
15) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдармен жасалған және электрондық құжаттың сенімділігін, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық бейнелердің жиынтығы;
16) электрондық таразы – жүктің қолданыстағы массасын анықтауға арналған, өлшенетін өнім туралы алынған ақпаратты бағдарламалық өңдеу механизмдері арқылы өз дисплейінде, сондай-ақ электрондық астық қолхаттары жүйесінде көрсететін құрылғы;
17) тензометриялық датчик (бұдан әрі – тензодатчик) – бұл электрондық таразылар мен салмақ өлшеу жүйелерінде пайдаланылатын негізгі өлшеуші элемент.

9) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции реализацию государственной политики в области зернового рынка, координацию и регулирование деятельности его участников;
10) электронная зерновая расписка – бездокументарная неэмиссионная ценная бумага, регистрируемая хлебоприемным предприятием в подтверждение принятия зерна от владельца зерна на хранение в бездокументарной форме (в виде совокупности электронных записей);
11) система электронных зерновых расписок – информационная система, формируемая на основе государственных реестров электронных зерновых расписок, которые ведутся на хлебоприемных предприятиях;
12) государственный реестр электронных зерновых расписок (далее – Реестр) – совокупность сведений об электронных зерновых расписках и их владельцах, обеспечивающих идентификацию держателей электронных зерновых расписок на определенный момент времени, регистрацию сделок с электронными зерновыми расписками, регистрацию характера ограничений на обращение или осуществление прав по ним;
13) администратор государственного реестра электронных зерновых расписок – юридическое лицо, обеспечивающее функционирование системы электронных зерновых расписок, ее техническое, технологическое обслуживание, сохранность и конфиденциальность официальных записей, защиту от несанкционированного доступа к системе электронных зерновых расписок и ее разрушения, техническое обучение регистраторов, оказывающее консультационные услуги по работе в системе электронных зерновых расписок и имеющее полный прямой доступ к структуре единой компьютерной базы системы электронных зерновых расписок;
14) выписка из государственного реестра электронных зерновых
расписок – документ, не являющийся ценной бумагой, выдаваемый хлебоприемным предприятием на специальных бланках строгой отчетности и подтверждающий право зарегистрированного лица по электронным зерновым распискам на момент обращения;
15) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
16) электронные весы – устройство, предназначенное для определения массы груза по действующему на них весу, отражающее посредством программных механизмов обработки полученную информацию о взвешиваемом продукте на свой дисплей, а также в системе электронных зерновых расписок;
17) тензометрический датчик (далее – тензодатчик) – это основной измерительный элемент, используемый в электронных весах и весоизмерительных системах.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 390 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
3. Астық өндіруге, сақтауға, қайта өңдеуге, өткізуге және тасымалдауға қатысатын барлық заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ шағын кредит беру ұйымдары, екінші деңгейдегі банктер және сақтандыру ұйымдары электрондық астық қолхаттары жүйесінің қатысушылары болып табылады.
2. Қатысушыны электрондық астық қолхаттары
жүйесінде тіркеу тәртібі
4. Электрондық астық қолхаттары жүйесінде (бұдан әрі – ЭАҚЖ) жұмыс істеу үшін www.e-grain.kz. интернет-ресурсына кіру арқылы тіркелу және Ұлттық куәландыру орталығынан алынған электронды сандық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭСҚ) қол қойылған тіркеу нысанын толтыру қажет.
5. Жүйеде тіркеу келесі кезеңдерді қамтиды:
1) www.pki.gоv.kz интернет-ресурсына кіру арқылы Ұлттық куәландыру орталығына ЭСҚ алуға өтінім беру үшін қажетті бағдарламлық қамтамсыз етуді орнату;
2) ЭСҚ алу және ЭАҚЖ-нің интернет ресурсына тіркелу.
6. Электрондық астық қолхатын ұстаушы осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген тәртіппен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда Тізілімнен үзінді ала алады.
3. Астық қабылдау кәсіпорнына қабылданған астықты тіркеу
және есепке алу тәртібі
7. Электрондық астық қолхаттарын жасауды нақты құжаттаманың негізінде электрондық астық қолхатының деректерін уақтылы және дұрыс енгізу жауапкершілігі жүктелген, астық қабылдау кәсіпорнының басшысы айқындаған астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
8. Астық қабылдау кәсіпорнына астық партиясы келіп түскен кезде өндірістік-технологиялық зертхананың (бұдан әрі – ӨТЗ) маманы астықты талдау нәтижелерін кейінен осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша зертханалық талдаулар нәтижелерін тіркейтін электрондық журналға енгізе отырып, астықтың сынамасын алуды және сапалық сипаттамасын айқындауды жүзеге асырады.
9. Астық қабылдау кәсіпорнына астық түскенге дейін астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен астықты сақтау жөніндегі қызмет көрсету нысаны бойынша шарт жасалады.
10. Таразы алаңында барлық тауарлы-көліктік жүкқұжаттар таразышыға беріледі, ол тауарлы-көліктік жүкқұжаттардағы деректерді осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша автомобильді және вагонды таразыларда жүктерді өлшеуді тіркейтін электрондық журналға енгізеді.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Участниками системы электронных зерновых расписок являются физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, переработке, реализации и транспортировке зерна, а также микрокредитные организации, банки второго уровня и страховые организации.
2. Порядок регистрации участника
в системе электронных зерновых расписок
4. Для работы в системе электронных зерновых расписок (далее – СЭЗР) необходима регистрация путем входа на интернет-ресурс www.e-grain.kz и заполнения формы регистрации, подписанной электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), полученной в Национальном удостоверяющем центре.
5. Регистрация в системе включает в себя следующие этапы:
1) установку программного обеспечения, необходимого для подачи в Национальный удостоверяющий центр заявки на получение ЭЦП, посредством входа на интернет-ресурс www.pki.gov.kz;
2) получение ЭЦП и регистрацию на интернет-ресурсе СЭЗР.
6. Держатель электронной зерновой расписки может получить в порядке, предусмотренном пунктом 15 настоящих Правил, выписку из Реестра по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Порядок регистрации и учета зерна, принятого
на хлебоприемное предприятие
7. Создание электронной зерновой расписки осуществляется должностным лицом хлебоприемного предприятия, определяемым руководителем хлебоприемного предприятия, на которого возлагается ответственность за своевременное и достоверное занесение данных электронной зерновой расписки на основе фактической документации.
8. При поступлении партии зерна на хлебоприемное предприятие специалистом производственно-технологической лаборатории (далее – ПТЛ), осуществляется отбор проб и определение качественных характеристик зерна с последующим занесением результатов анализа зерна в электронный журнал регистрации результатов лабораторных анализов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. До фактического поступления зерна на хлебоприемное предприятие между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна заключается договор на оказание услуг по хранению зерна по типовой форме, утвержденной Правительством Республики Казахстан.
10. На весовой площадке все товарно-транспортные накладные передаются весовщику, который заносит данные из товарно-транспортных накладных в электронный журнал регистрации взвешивания грузов на автомобильных и вагонных весах по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

11. Электрондық астық қолхатын жасау сапасы бойынша біркелкі барлық астық партиясына жүргізіледі. Тапсырылған астықтың барлық көлеміне жасалатын электрондық астық қолхаттарының санын өтінімі бойынша астық иесі айқындайды, бұл ретте астық партияларының мөлшері мен оларды қалыптастыру мерзімін астық иесі белгілейді, бірақ 5 күнтізбелік күннен аспайды.
12. Электрондық астық қолхаттарын жасау астықтың сандық-сапалық есебі кітабындағы астық иесінің дербес шотында бар мөлшерден асып кетпейтін астық мөлшеріне жүргізіледі.
13. Астықтың салмағын тіркеу екі тәсілмен жүзеге асырылады:
1) механикалық таразылар бар болған кезде – таразышының өлшеу нәтижелерін ЭАҚЖ-ге енгізуі арқылы;
2) салмақты анықтау үшін тензодатчикпен жабдықталған электронды тарзылар бар болған кезде – автоматты түрде таразышының «өлшеу» деген тетікті басуы арқылы. Бұл ретте таразышының салмақты түзету мүмкіндігіне жол берілмейді.
Өлшеу жүйесі істен шыққан жағдайда көлік құралынан электронды таразы ажыратылуы тиіс, ал салмақ туралы деректер жойылуы тиіс.
Бұл ретте өзгерістерді тек электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тізілімінің әкімшісі (бұдан әрі – Әкімші) енгізе алады. Өлшеу жүйесінің істен шығуы ретке келтірілгеннен кейін қайтадан өлшеу жүргізіледі.
4. ЭАҚЖ-да электрондық астық қолхатын жасау тәртібі
14. Астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы ЭАҚЖ-да электрондық астық қолхатын толтырады.
Астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы астықтың сандық және сапалық көрсеткіштерін көрсете отырып электрондық астық қолхатын толтырғаннан кейін астық қабылдау кәсіпорнының басшысы электрондық астық қолхатына жеке ЭЦҚ-мен қол қояды. Электрондық астық қолхаты тіркеу үшін Тізілімге жіберіледі, ол жерде оған автоматты түрде бірегей нөмір беріледі.
15. ЭАҚЖ-да электрондық астық қолхатын жасағаннан кейін астық иесі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркелген мәліметтерді көрсете отырып Тізілімнен үзінді алуға құқылы.
Бұл ретте астық иесінің тіркелу кезінде көрсетілген электрондық мекенжайына электрондық астық қолхатының тіркелгені туралы хабарлама жіберіледі.
5. Электрондық астық қолхатына меншік
құқығын беру тәртібі
16. Электрондық астық қолхатын ұстаушы индоссаментті жүргізу үшін интернет-желісіне қосылған компьютерде өзінің ЭЦҚ, логині және құпия сөзінің көмегімен ЭАҚЖ-ға индоссат туралы мәліметтерді енгізеді. Индоссат www.e-grain.kz интернет-ресурсында тіркеу нысанын толтыру арқылы ЭАҚЖ-да тіркелуі тиіс.
17. Индоссант және индоссат тіркеу кезінде көрсетілген электрондық мекенжайына индоссамент туралы хабарлама алады.

11. Создание электронной зерновой расписки производится на всю партию однородного по качеству зерна. Количество создаваемых электронных зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется владельцем по его заявке, при этом количество и сроки формирования партии зерна устанавливаются владельцем зерна, но не более 5 календарных дней.
12. Создание электронных зерновых расписок производится на количество зерна, не превышающее его наличие на лицевом счете владельца зерна в книге количественно-качественного учета зерна.
13. Регистрация веса зерна осуществляется двумя способами:
1) при наличии механических весов – путем внесения весовщиком в СЭЗР результатов взвешивания;
2) при наличии электронных весов, оснащенных тензодатчиками для определения веса – автоматически при нажатии весовщиком кнопки «взвесить». При этом не допускается возможность корректировки веса весовщиком.
В случае возникновения сбоя системы взвешивания транспортное средство должно быть снято с электронных весов, а данные о весе должны быть аннулированы.
При этом изменения могут вноситься только администратором государственного реестра электронных зерновых расписок (далее – Администратор). После устранения сбоя системы взвешивания производится повторное взвешивание.
4. Порядок создания электронной зерновой расписки в СЭЗР
14. Должностное лицо хлебоприемного предприятия заполняет электронную зерновую расписку в СЭЗР.
После заполнения должностным лицом хлебоприемного предприятия электронной зерновой расписки с указанием количественных и качественных показателей зерна, руководитель хлебоприемного предприятия подписывает электронную зерновую расписку собственной ЭЦП. Электронная зерновая расписка отправляется в Реестр для регистрации, где ей автоматически присваивается уникальный номер.
15. После создания электронной зерновой расписки в СЭЗР владелец зерна вправе получить выписку из Реестра с указанием зарегистрированных сведений по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом на электронный адрес владельца зерна, указанный при регистрации, направляется уведомление о регистрации электронной зерновой расписки.
5. Порядок передачи прав собственности
на электронную зерновую расписку
16. Для проведения индоссамента держатель электронной зерновой расписки на компьютере, подключенном к сети интернет, с помощью своей ЭЦП, логина и пароля вводит в СЭЗР сведения об индоссате. Индоссат должен быть зарегистрирован в СЭЗР посредством заполнения формы регистрации на интернет-ресурсе www.e-grain.kz.
17. Индоссант и индоссат получают на электронный адрес, указанный при регистрации, уведомление об индоссаменте.

18. Индоссамент рәсімін жүргізуді аяқтау үшін тараптар жүйеге құпия кодты енгізуі қажет, ол одан әрі индоссаментті жүргізу үшін қосымша қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ЭАҚЖ-да автоматты түрде қалыптастырылады және ұялы телефоға жіберіледі. ЭАҚЖ-ға енгізілген жеке деректерінің сенімділігіне индоссант жауапты болады.
19. «Индоссамент» операциясын ЭАҚЖ-да индоссант және индоссат толтырады.
20. Индоссант электрондық астық қолхатын сатуға арналған өтінішін оның тіркеу нөмірін көрсете отырып жеке ЭЦҚ-мен растайды. Аталған өтінішті индоссант растағаннан кейін тіркеу үшін Тізілімге жіберіледі.
21. Индоссат электрондық астық қолхатын сатып алуға арналған өтінішті оның тіркеу нөмірін көрсете отырып жеке ЭЦҚ-мен растайды. Аталған өтінішті индоссат растағаннан кейін тіркеу үшін Тізілімге жіберіледі.
22. ЭАҚЖ-ға екі өтініш келіп түскеннен кейін (индоссанттан және индоссаттан) электрондық астық қолхатының нөмірлері сәйкес келген жағдайда автоматты түрде «индоссамент» операциясы қалыптастырылады.
Көрсетілген электрондық астық қолхаттарының нөмірлері сәйкес келмеген жағдайда «индоссамент» операциясы жүргізілмейді. Бұл ретте ЭАҚЖ мәмілеге қатысушыларды аталған операцияны жүргізуден бас тартудың себебі туралы олардың электронды мекенжайларына электронды хабарламаны автоматты түрде жіберу арқылы хабардар етеді.
23. Индоссамент жасалғаннан кейін индоссат электрондық және қағаз астық қолхаты бойынша меншік құқығын және міндеттемені сатып алады.
6. Электрондық астық қолхатын кепілдікке ұсыну тәртібі
24. Электрондық және қағаз жүзіндегі астық қолхатын ұстаушы өзіне тиесілі астықты кепілге қою арқылы кредит алу үшін кредиторға жүгінеді.
ЭАҚЖ-да тіркелген кредитор мынадай ақпараттарды көрсете отырып, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық астық қолхатына қол жеткізуге рұқсат беру өтінішімен Әкімшіге жүгінеді:
1) электрондық астық қолхатының нөмірлері;
2) астық қолхаты бланкісінің сериялары;
3) астық қолхаты бланкісінің нөмірлері;
4) электрондық астық қолхатына қол жетімділік ашық болатын күндер.
25. Әкімші электрондық астық қолхатына қол жеткізуге рұқсат беру туралы кредитордан келіп түскен өтінішті қарайды және аталған рұқсатты кредиторды ЭАҚЖ-да тіркеу шартымен ғана береді.
26. Кредитор кредит шартын жасасқан сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Әкімшіні мынадай деректерді көрсете отырып, осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш беру арқылы электрондық астық қолхатын өз пайдасына кепілдікке қою қажеттігі туралы хабардар етеді:

18. Для завершения проведения процедуры индоссамента сторонам необходимо ввести в системе секретный код, который автоматически формируется в СЭЗР и высылается на мобильный телефон в целях обеспечения дополнительной безопасности, для дальнейшего проведения индоссамента. Ответственность за достоверность личных данных, внесенных в СЭЗР, несет индоссант.
19. Операция «индоссамент» заполняется в СЭЗР индоссантом и индоссатом.
20. Индоссант заверяет заявление на продажу электронной зерновой расписки своей ЭЦП с указанием ее регистрационного номера. Данное заявление после подтверждения индоссантом отправляется в Реестр для регистрации.
21. Индоссат заверяет заявление на приобретение электронной зерновой расписки своей ЭЦП с указанием ее регистрационного номера. Данное заявление после подтверждения индоссатом отправляется в Реестр для регистрации.
22. После поступления двух заявлений (от индоссанта и индоссата) в СЭЗР автоматически формируется операция «индоссамент» при совпадении регистрационных номеров электронной зерновой расписки.
В случае не совпадения указанных номеров электронной зерновой расписки операция «индоссамент» не производится. При этом СЭЗР уведомляет участников сделки о причине отказа в проведении данной операции посредством автоматической отправки электронного сообщения на их электронные адреса.
23. После совершения индоссамента индоссат приобретает права и обязательства по электронной и бумажной зерновой расписке.
6. Порядок предоставления в залог электронной зерновой расписки
24. Держатель электронной и бумажной зерновой расписки обращается к кредитору для получения кредита под залог принадлежащего ему зерна.
Кредитор, зарегистрированный в СЭЗР, обращается к Администратору с заявлением на предоставление доступа к электронной зерновой расписке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с указанием следующей информации:
1) номера электронной зерновой расписки;
2) серии бланка зерновой расписки;
3) номера бланка зерновой расписки;
4) даты, до которой будет открыт доступ к электронной зерновой расписке.
25. Администратор рассматривает поступившее от кредитора заявление о предоставления доступа к электронной зерновой расписке и предоставляет данный доступ только при условии регистрации кредитора в СЭЗР.
26. Кредитор в течение трех рабочих дней с момента заключения кредитного договора уведомляет Администратора о необходимости постановки электронной зерновой расписки в залог в свою пользу путем предоставления заявления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с указанием следующих данных:

1) электрондық астық қолхатының нөмірлері;
2) астық қолхаты бланкісінің сериялары;
3) астық қолхаты бланкісінің нөмірлері;
4) кредитордың атауы.
27. Әкімші кредитордан электрондық астық қолхатын кредитордың пайдасына кепілдікке қоюдың қажеттігі туралы тиісті өтінішті алғанннан кейін үш жұмыс күні ішінде кепілге қояды және электрондық астық қолхатының ауыртпалығының бар болуы туралы ЭАҚЖ арқылы кредиторды, астық қолхаттарын ұстаушыны және осы электрондық астық қолхаты тіркелген астық қабылдау кәсіпорнын хабардар етеді және кредиторға тиісті қарау құқықтарымен кепілге қойылған электрондық астық қолхатына қол жеткізуге рұқсат береді.
28. Электрондық астық қолхатын ұстаушы кредитордың алдындағы міндеттемелерін өтеген жағдайда кредитор үш жұмыс күні ішінде Әкімшіні электрондық астық қолхатынан ауыртпалықты алып тастаудың қажеттілігі туралы мынадай деректемелерді көрсете отырып, осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық астық қолхатын кепілдіктен алу туралы өтініш беру арқылы хабардар етеді:
1) электрондық астық қолхатының нөмірлері;
2) астық қолхаты бланкісінің сериялары;
3) астық қолхаты бланкісінің нөмірлері;
4) негіздеме.
29. Әкімші кредитордан ауырпалықты алып тастау қажеттілігі туралы тиісті өтінішті алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде электрондық астық қолхатын кепілден алады және ЭАҚЖ арқылы электрондық астық қолхатында ауыртпалықтың жоқтығы туралы кредиторға, электрондық астық қолхатын ұстаушыны және астық қабылдау кәсіпорнын хабардар етеді және кепілге қойылған электрондық астық қолхатына қол жеткізуге рұқсатты алып қояды.
30. Кредитордың кепіл шартында келсілген талаптары мерзімінде қанағаттандырылмаған жағдайда кредитор Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасында көзделген негіздерде электрондық астық қолхатына меншік құқығын ауыстыру туралы өтінішпен Әкімшіге жүгінуге құқылы.
31. Әкімші сот шешімі бойынша кредиторға электрондық астық қолхаты бойынша құқықты беру рәсімін жүзеге асырады.
Бұл ретте ЭАҚЖ-да автоматты түрде электрондық астық қолхатын ұстаушыға ауыстыру жүргізілгені туралы астық қабылдау кәсіпорнына арналған хабарлама қалыптастырылады.
7. Электрондық астық қолхатын өтеу тәртібі
32. Электрондық астық қолхатын өтеу электрондық астық қолхатын ұстаушының электрондық астық қолхатын өтеу ниетімен өтініш беруі арқылы жүргізіледі. Бұл ретте астық қабылдау кәсіпорны Тізілімдегі мәліметтерге сәйкес электрондық астық қолхатын ұстаушыны сәйкестендіреді.
33. Астық қабылдау кәсіпорнының лауазымды тұлғасы астықты тиеп жөнелтуге берілген шешімді ЭАҚЖ-ға енгізеді. Көрсетілген электрондық астық қолхаты астықты тиеп жөнелтуге шешім қабылданған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде таразышының жұмыс орнында қол жетімді болады.

1) номера электронной зерновой расписки;
2) серии бланка зерновой расписки;
3) номера бланка зерновой расписки;
4) наименования кредитора.
27. Администратор в течение трех рабочих дней после получения соответствующего заявления от кредитора о необходимости постановки электронной зерновой расписки в залог в пользу кредитора, ставит в залог и уведомляет через СЭЗР кредитора, держателя электронной зерновой расписки и хлебоприемное предприятие, где зарегистрирована данная электронная зерновая расписка, о наличии обременения электронной зерновой расписки и предоставляет кредитору доступ к поставленной в залог электронной зерновой расписке с соответствующим правом просмотра.
28. В случае погашения держателем электронной зерновой расписки своих обязательств перед кредитором, кредитор в течение трех рабочих дней уведомляет Администратора о необходимости снятия обременения с электронной зерновой расписки путем предоставления заявления по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам о снятии с залога электронной зерновой расписки с указанием следующих данных:
1) номера электронной зерновой расписки;
2) серии бланка зерновой расписки;
3) номера бланка зерновой расписки;
4) обоснования.
29. Администратор после получения соответствующего заявления от кредитора о необходимости снятия обременения, в течение трех рабочих дней снимает с залога электронную зерновую расписку и уведомляет через СЭЗР кредитора, держателя электронной зерновой расписки и хлебоприемное предприятие об отсутствии обременения электронной зерновой расписки и забирает доступ к поставленной в залог электронной зерновой расписке.
30. В случае неудовлетворения в срок требований кредитора, которые были оговорены в договоре залога Кредитор вправе обратиться к Администратору с заявлением о смене прав собственности на электронную зерновую расписку на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о зерне.
31. Администратор осуществляет процедуру передачи прав по электронной зерновой расписке кредитору по решению суда.
При этом в СЭЗР автоматически формируется уведомление для хлебоприемного предприятия о проведении смены держателя электронной зерновой расписки.
7. Порядок погашения электронной зерновой расписки
32. Погашение электронной зерновой расписки производится путем подачи заявки держателем электронной зерновой расписки с намерением погасить электронную зерновую расписку. При этом хлебоприемное предприятие идентифицирует держателя электронной зерновой расписки согласно сведениям Реестра.
33. Должностным лицом хлебоприемного предприятия данные решения на отгрузку зерна вносятся в СЭЗР. Указанная электронная зерновая расписка доступна на рабочем месте весовщика в течение двух рабочих дней с момента принятия решения на отгрузку зерна.

34. Таразышы астықты тиеп жөнелту туралы қабылданған шешімнің негізінде ЭАҚЖ-да тіркелген ыдыстың салмағын анықтау мақсатында механикалық немесе электрондық таразының көмегімен көлік құралын өлшеуді жүргізеді.
35. Егер көлік құралының салмағын анықтау үшін механикалы вагондық немесе автомобильдік таразы пайдаланылса, онда көлік құралының массасы туралы мәліметтерді таразышы «Көліктің салмағы» деген жолға қолмен енгізеді. Өлшеу аяқталғаннан кейін «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде блокталады. Бұдан әрі көлік құралы жүк тиеуге барады және «Брутто» салмағын анықтау үшін таразыға қайтып келеді. Бұл жолды да таразышы қолмен толтырады. Жүйеде «Нетто» салмағын есептеу. «Брутто» және «Көліктің салмағы» жолдарының арасындағы айырмашылық ретінде автоматты түрде жүргізіледі.
36. Электронды вагондық немесе автомобильдік таразылар пайдаланылған кезде «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде толтырылады. Салмақ өлшеніп болғаннан кейін «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде блокталады. Бұдан әрі көлік құралы жүк тиеуге барады және «Брутто» салмағын анықтау үшін таразыға қайтып келеді. Бұл жолды да таразышы қолмен толтырады. Жүйеде «Нетто» салмағын есептеу. «Брутто» және «Көліктің салмағы» жолдарының арасындағы айырмашылық ретінде автоматты түрде жүргізіледі.
37. Электрондық астық қолхаттарында көрсетілген астық толығымен тиеп жөнелтілгеннен кейін, таразышы оны «Өтелді» деген мәртебе беру арқылы өтейді және оған жеке ЭЦҚ-мен қол қояды.
38. Егер астықтың бір бөлігі тиеп жөнелтілген жағдайда электрондық астық қолхатында көрсетілген астық көлемінен жіберілген астық көлемі автоматты түрде алынып тасталады. Таразышы астықтың бір бөлігі тиеп жөнелтілгенін растайды, бұл ретте барлық жүргізілген өзгерістер автоматты түрде ЭАҚЖ-да тіркеледі және ЭЦҚ-мен расталады. Астықтың бір бөлігі тиеп жөнелтілген кезде электрондық астық қолхатының мәртебесі өзгермейді.
8. Астық қабылдау кәсіпорнынан дәнді дақылдар мен жарамсыз
қалдықтарды шығаруды тіркеу тәртібі
39. Астық қабылдау кәсіпорнынан дәнді және жарамсыз қалдықтарды шығаруды ұйымдастыру кезінде ӨТЗ маманы мынадай ақпаратты қамтитын астықты зертханалық талдау нәтижелерін ЭАҚЖ-ға енгізеді:
1) жанама өнімдер:
құрамында 70%-дан 85%-ға дейін дән бар астық қоспасы;
құрамында 50%-дан 70%-ға дейін дән бар астық қоспасы;
2) дәнді қалдықтар:
құрамында 30%-дан 50%-ға дейін дән бар бірінші санатты қалдықтар;
құрамында 10%-дан 30%-ға дейін дән бар бірінші санатты қалдықтар;
құрамында 2%-дан 10%-ға дейін дән бар екінші санатты қалдықтар;
3) жарамсыз қалдықтар:
құрамында 2%-ға дейін астық бар үшінші санатты қалдықтар.

34. Весовщик на основании принятого решения на отгрузку зерна производит взвешивание транспортного средства при помощи механических или электронных весов с целью определения веса тары, который фиксируется в СЭЗР.
35. Если используются механические вагонные или автомобильные весы для определения массы транспортного средства, то сведения о массе транспортного средства в поле «Тара» вносятся весовщиком ручным способом. После окончания взвешивания поле «Тара» автоматически блокируется. Далее транспортное средство поступает на погрузку и возвращается на весовую для определения веса «Брутто». Данное поле также заполняется весовщиком ручным способом. Расчет веса «Нетто» в системе производится автоматически как разница между полями «Брутто» и «Тара».
36. При использовании электронных вагонных или автомобильных весов, поле «Тара» заполняется автоматически. После окончания взвешивания поле «Тара» автоматически блокируется. Далее транспортное средство поступает на погрузку и возвращается на весовую для определения веса «Брутто». Данное поле заполняется автоматически. Расчет веса «Нетто» в системе производится автоматически как разница между полями «Брутто» и «Тара».
37. После физической отгрузки полного объема зерна, указанного в электронной зерновой расписке, весовщик погашает ее путем присвоения статуса «Погашено» и подписывает ее своей ЭЦП.
38. В случае, если была произведена частичная отгрузка зерна, то от объема зерна, указанного в электронной зерновой расписке автоматически отнимается объем вывезенного зерна. Весовщик подтверждает частичную отгрузку зерна при этом все произведенные изменения автоматически фиксируются в СЭЗР и заверяются ЭЦП. Статус электронной зерновой расписки при частичной отгрузке не меняется.
8. Порядок регистрации вывоза из хлебоприемного предприятия
зерновых и негодных отходов
39. При организации вывоза из хлебоприемного предприятия зерновых и негодных отходов специалистом ПТЛ вносятся в СЭЗР результаты лабораторного анализа зерна, содержащие следующую информацию:
1) побочные продукты:
зерновая смесь с содержанием зерна от 70 до 85 %;
зерновая смесь с содержанием зерна от 50 до 70 %;
2) зерновые отходы:
отходы первой категории с содержанием зерна от 30 до 50 %;
отходы первой категории с содержанием зерна от 10 до 30 %;
отходы второй категории с содержанием зерна от 2 до 10 %;
3) негодные отходы:
отходы третьей категории с содержанием зерна до 2 %.

ЭАҚЖ-да астық қабылдау кәсіпорындарының қызметкерлері осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астықты тазалау және кептіру актісін және осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жарамсыз қалдықтарды жою актісін толтырады, оған ЭЦҚ-мен материалдық жауапты тұлға, ӨТЗ меңгерушісі қол қояды және астық қабылдау кәсіпорнының басшысы бекітеді. Астықты тазалау және кептіру актісі ЭАҚЖ-да таразышының жұмыс орнынан қолжетімді болады.
40. Таразышы қол қойылған астықты кептіру және тазалау актісінің негізінде ЭАҚЖ-да тіркейтін ыдыс салмағын анықтау мақсатында мехникалық немесе электрондық таразылар көмегімен көлік құралын өлшеуді жүргізеді.
41. Егер көлік құралының салмағын анықтау үшін механикалы вагондық немесе автомобильдік таразы пайдаланылса, онда көлік құралының салмағы туралы мәліметтерді таразышы «Көліктің салмағы» деген жолға қолмен енгізіледі. Өлшеу аяқталғаннан кейін «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде блокталады. Бұдан әрі көлік құралы жүк тиеуге барады және «Брутто» салмағын анықтау үшін таразыға қайтып келеді. Бұл жолды да таразшы қолмен толтырады. Жүйеде «Нетто» салмағын есептеу. «Брутто» және «Көліктің салмағы» жолдарының арасындағы айырмашылық ретінде автоматты түрде жүргізіледі.
42. Электронды вагондық немесе автомобильдік таразылар пайдаланылған кезде «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде толтырылады. Салмақ өлшеніп болғаннан кейін «Көліктің салмағы» деген жол автоматты түрде блокталады. Бұдан әрі көлік құралы жүк тиеуге барады және «Брутто» салмағын анықтау үшін таразыға қайтып келеді. Бұл жолды да таразшы қолмен толтырады. Жүйеде «Нетто» салмағын есептеу. «Брутто» және «Көліктің салмағы» жолдарының арасындағы айырмашылық ретінде автоматты түрде жүргізіледі.
43. Таза салмағы ЭАҚЖ-да тіркелгеннен кейін дәнді және жарамсыз қалдықтарды астық қабылдау кәсіпорнынан шығаруға болады.
9. Тізілімге өзгерістер енгізу
44. ЭАҚЖ-ға өзгерістер енгізуді жаңа астық қолхатын берген жағдайда Әкімші жүзеге асырады;
45. ЭАҚЖ-ға өзгерістер енгізу үшін электрондық астық қолхатын ұстаушы мынадай мәліметтерді көрсете отырып, осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішпен тіркеушіге жүгінеді:
1) заңды тұлғанның немесе жеке тұлғаның атауы;
2) электрондық астық қолхатының нөмірі;
3) астық қолхаты бланкісінің нөмірі;
4) астық қолхат бланкісінің сериясы;
5) өзгерістер енгізудің негіздемесі;
6) өтініш берген күн.
46. Тіркеуші өтініштегі деректердің дұрыс толтырылғанын тексереді және үш жұмыс күні ішінде Әкімшіге ЭАҚЖ-ға өзгерістер енгізу үшін өтінішті жібереді. Әкімші осы сұранымның негізінде ЭАҚЖ-ға қажетті өзгерістер енгізеді. Бұл ретте ЭАҚЖ-да автоматты түрде тіркеуші мен электрондық астық қолхатын ұстаушыға енгізілген өзгерістер туралы хабарлама қалыптастырылады, ол тіркелу кезінде көрсетілген электрондық мекенжайларға түседі.

В СЭЗР работником ХПП заполняется акт на очистку и сушку зерна по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам и акт на уничтожение негодных отходов по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, подписываемые ЭЦП материально-ответственного лица, ЭЦП заведующего ПТЛ и утверждается руководителем хлебоприемного предприятия. Акт на очистку и сушку зерна доступен в СЭЗР с рабочего места весовщика.
40. Весовщик на основании подписанного акта на очистку и сушку зерна производит взвешивание транспортного средства при помощи механических или электронных весов с целью определения веса тары, который фиксируется в СЭЗР.
41. Если используются механические вагонные или автомобильные весы для определения массы транспортного средства, то сведения о массе транспортного средства в поле «Тара» вносятся весовщиком ручным способом. После окончания взвешивания поле «Тара» автоматически блокируется. Далее транспортное средство поступает на погрузку и возвращается на весовую для определения веса «Брутто». Данное поле также заполняется весовщиком ручным способом. Расчет веса «Нетто» в системе производится автоматически как разница между полями «Брутто» и «Тара».
42. При использовании электронных вагонных или автомобильных весов, поле «Тара» заполняется автоматически. После окончания взвешивания поле «Тара» автоматически блокируется. Далее транспортное средство поступает на погрузку и возвращается на весовую для определения веса «Брутто». Данное поле заполняется автоматически. Расчет веса «Нетто» в системе производится автоматически как разница между полями «Брутто» и «Тара».
43. После фиксирования в СЭЗР чистого веса зерновые и негодные отходы могут вывозиться из хлебоприемного предприятия.
9. Внесение изменений в Реестр
44. Внесение изменений в СЭЗР осуществляется Администратором в случае выдачи новой зерновой расписки.
45. Для внесения изменений в СЭЗР держатель электронной зерновой расписки обращается к регистратору с заявлением по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, с указанием следующих сведений:
1) наименования юридического лица или физического лица;
2) номера электронной зерновой расписки;
3) номера бланка зерновой расписки;
4) серии бланка зерновой расписки;
5) обоснования внесения изменений;
6) даты подачи заявления.
46. Регистратор проверяет правильность заполнения данных в заявлении и в течение трех рабочих дней направляет заявление Администратору для внесения изменений в СЭЗР. Администратор на основании данного запроса вносит необходимые изменения в СЭЗР. При этом автоматически в СЭЗР формируется уведомление о внесенных изменениях регистратору и держателю электронной зерновой расписки, которое поступает на электронные адреса, указанные при регистрации.

47. Тіркеушінің кінәсінен берілген қағаз түріндегі астық қолхаттарында қателер табылған жағдайда тіркеуші қате табылған сәттен бастап Әкімшіге астық қабылдау кәсіпорынның бірінші басшысының ЭЦҚ-мен қолы қойылған сұраным жібереді. Әкімші осы сұранымның негізінде үш жұмыс күн ішінде ЭАҚЖ-ға қажетті өзгерістерді енгізеді. Бұл ретте, ЭАҚЖ-мен автоматты түрде тіркеуші мен электрондық астық қолхатын ұстаушыға енгізілген өзгерістер туралы хабарлама қалыптастырылады, ол тіркелу кезінде көрсетілген электронды мекенжайларға түседі.
10. ЭАҚЖ қауіпсіздігін қамтамасыз ету
48. Қауіпсіздікті көп деңгейде қамтамасыз ету аппараттық-техникалық деңгейде де, пайдаланылатын қосымша деңгейінде де қабылданатын мынадай шаралардан тұрады:
1) ЭАҚЖ пайдаланушыларын сәйкестендіру жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі негізінде және ЭЦҚ көмегімен жүзеге асырылады;
2) ЭАҚЖ-дағы операцияларға қолжетімділік ЭАҚЖ-да жазбаларды құру, көру, түзету, жою операцияларына рұқсат берудің конфигурациаланған жүйелері негізінде жүргізіледі. ЭАҚЖ-ны пайдаланушылар тобы үшін де, жеке пайдалану үшінде баптауға болады. Бұл ретте ЭАҚЖ-ның барлық пайдаланушылары жеке ЭЦҚ-ны пайдаланғаны және сақтағаны үшін жауапкершілікте болады;

47. В случае обнаружения ошибок в выданных бумажных зерновых расписках по вине регистратора, регистратор с момента обнаружения ошибки направляет Администратору запрос, подписанный ЭЦП первого руководителя хлебоприемного предприятия. Администратор в течение трех рабочих дней на основании данного запроса вносит необходимые изменения в СЭЗР. При этом автоматически в СЭЗР формируется уведомление о внесенных изменениях регистратору и держателю электронной зерновой расписки, которое поступает на электронные адреса, указанные при регистрации.
10. Обеспечение безопасности СЭЗР
48. Многоуровневое обеспечение безопасности состоит из следующих мер, предпринимаемых как на аппаратно-техническом уровне, так и на уровне используемого приложения:
1) идентификация пользователей СЭЗР осуществляется на основании индивидуального идентификационного номера, бизнес-идентификационного номера и с помощью ЭЦП;
2) допуск к операциям в СЭЗР производится на основе конфигурируемой системы допусков к операциям создания, просмотра, редактирования, удаления записей в СЭЗР и создания отчетов. СЭЗР можно настраивать как для групп пользователей, так и индивидуально. При этом все пользователи СЭЗР несут ответственность за использование и хранение собственных ЭЦП;

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 390 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
Электрондық астық қолхаттары
мемлекеттiк тiзiлiмінiң әкiмшiсiне
_______________________________________________
_______________________________________________
Т.А.Ә./Ұйымның атауы
_______________________________________________
Тiркелу орны:
_______________________________________________
Облыс
_______________________________________________
Аудан
_______________________________________________
Қала/елдi мекен
_______________________________________________
Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу)
туралы куәлiк* немесе анықтама
_______________________________________________
БСН/ЖСН
Электрондық астық қолхатына қол жетiмдiлiкке рұқсат беруге
өтiнiш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ байланысты
20__ жылғы «___» ______________ дейiн электрондық астық қолхатына қол
жетiмдiлiкке рұқсат берудi сұраймын.
Электрондық астық қолхатының № ______________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң сериясы ___________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң нөмiрi ____________________________________
Өтiнiш беру күнi: 20__ жылғы «___» __________________________________
ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен
өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан
Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды
тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта
тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін
жарамды болып табылады.
Электрондық астық қолхаттары
жүйесін пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 390 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
________________________________________________
Т.А.Ә./Ұйымның атауы
________________________________________________
Тiркелу орны:
________________________________________________
Облыс
________________________________________________
Аудан
________________________________________________
Қала/елдi мекен
________________________________________________
Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу)
туралы куәлiк* немесе анықтама
________________________________________________
БСН/ЖСН
Электрондық астық қолхатын кепiлге қоюға
өтiнiш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________ байланысты _____________________________________
_____________________________________________________________________
электрондық астық қолхатын кепiлге қоюды сұраймын.
Электрондық астық қолхатының № ______________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң сериясы ___________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң нөмiрi ____________________________________
Өтiнiш беру күнi: 20__ жылғы «___» __________________________________
ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен
өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен

Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Администратору
Государственного реестра
электронных зерновых расписок
От
____________________________________
____________________________________
ФИО/Наименование организации
____________________________________
Место регистрации:
____________________________________
Область
____________________________________
Район
____________________________________
Город/населенный пункт
____________________________________
Свидетельство* или справка о государственной
регистрации(перерегистрации) юридического лица
____________________________________
БИН/ИИН
____________________________________
Заявление
на предоставление доступа к электронной зерновой расписке
Прошу предоставить доступ к электронной зерновой расписке
_____________________________________ № электронной зерновой расписки
______________________________________ серия бланка зерновой расписки
______________________________________ номер бланка зерновой расписки
До «__» _________ 20__ года
в связи с
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата заявления: «__» _________ 20__ года
примечание: *свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики
Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств», является действительным до прекращения
деятельности юридического лица.
Приложение 5
к Правилам использования системы
электронных зерновых расписок
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
____________________________________
ФИО/Наименование организации
____________________________________
Место регистрации:
____________________________________
Область
____________________________________
Район
____________________________________
Город/населенный пункт
____________________________________
Свидетельство* или справка о государственной
регистрации(перерегистрации) юридического лица
____________________________________
БИН/ИИН
____________________________________
Заявление
на постановку электронной зерновой расписки в залог
Прошу поставить электронную зерновую расписку в залог
_____________________________________ № электронной зерновой расписки
______________________________________ серия бланка зерновой расписки
______________________________________ номер бланка зерновой расписки
До «__» _________ 20__ года
в связи с
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата заявления: «__» _________ 20__ года
примечание: *свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики

1. Тазалауға. Тазалау жүргізілді ________________ тазалау түрі,
_____________________________________________________________________
астық тазалау машинасының атауы
Жұмыс "___" _____ 20____ жылы басталды, "____"____ 20___жылы аяқталды
Негізгі өнім
Массасы, кг
Заттай күйі, г/л
Ылғалдылығы, %
Қоспасы, %
Залалданғаны, атауы, дана/кг
талдау №
арамшөпті
дәнді
барлығы
соның ішінде бүлінгені
барлығы
соның ішінде бүлінгені
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Тазалауға дейін
Тазалаудан кейін
Электрондық астық қолхаттары
жүйесін пайдалану қағидаларына
8-қосымша
20__ ж. «___» _________ № ________
жарамсыз қалдықтарды жою актiсi
___________________________________
астық қабылдау кәсiпорны
Бекiтемiн:
Басшы ________________
20__ ж. "___" ______________
Құрамында: ӨТЗ меңгерушiсi ____, материалдық жауапты тұлға ____ және/
Т.А.Ә.                           Т.А.Ә.
күзет бастығы ______ бар комиссия осы актіні жасадық, себебі 20__ ж.
Т.А.Ә.
"___"______ басшының өкiмi негiзiнде 20__ ж. "___"______ № _______ акт бойынша _________ нәтижесiнде алынған №__ қоймадағы __________ санатты қалдықтарды қарадық. 20____ ж. "___"____________ № _______ зертханалық талдауға сәйкес көрсетiлген қалдықтарда ___ % дән және астық қоспасы бар.____ кг көлемiндегі қалдықтар жарамсыз деп танылды және _______ жолымен жойылды.
20__ ж. "___"________ № ___ рұқсатнамаларға сәйкес көрсетiлген қалдықтардың көлемі кәсiпорын аумағынан шығарылды.
ӨТЗ меңгерушiсi _____________________
Материалдық жауапты тұлға ____________
Күзет бастығы _______________________
Электрондық астық қолхаттары
жүйесін пайдалану қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 № 390 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
Электрондық астық қолхаттарының мемлекеттiк
тiзiлiмінiң әкiмшiсiне
________________________________________________
________________________________________________
Т.А.Ә./Ұйымның атауы
________________________________________________
Тiркелу орны:
________________________________________________
Облыс
________________________________________________
Аудан
________________________________________________
Қала/елдi мекен
________________________________________________
Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу)
туралы куәлiк* немесе анықтама
________________________________________________
БСН/ЖСН
Электрондық астық қолхаттарының мемлекеттік тiзiлiміне
өзгерiстер енгiзуге өтiнiш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________ байланысты өзгерiстер енгiзудi сұраймын.
Электрондық астық қолхатының № ______________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң сериясы ___________________________________
Астық қолхаты бланкiсiнiң нөмiрi ____________________________________
Өтiнiш беру күнi: 20__ жылғы «___» _________
ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен
өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен

1. На очистку. Очистка произведена ____________________ вид очистки,
__________________________________________________________________
наименование зерноочистительных машин
Работа начата «__» _________ 20__ года, окончена «__» _________ 20__ года
Основной
продукт
Масса,
кг
Натура,
г/л
Влаж-
ность,
%
Примеси, %
Заражен-
ность,
наимено-
вание,
экземп-
ляров/кг
анализа
сорная
зерновая
всего
в том
числе
испорчен-
ного
всего
в том
числе
испор-
ченного
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
До
очистки
После
очистки
Приложение 8
к Правилам использования системы
электронных зерновых расписок
Акт
на уничтожение негодных отходов №__ от «___» _______ 20__ г.
_________________________________
хлебоприемное предприятие
Утверждаю:
Руководитель _____________________
«__» _________ 20__ г.
Комиссия в составе: заведующего ПТЛ _______________________________
Ф.И.О.
материально-ответственного лица ____________________, начальника
Ф.И.О.
охраны ______________________
Ф.И.О.
составили настоящий акт в том, что на основании распоряжения руководителя
от «__» _________ 20__ г. осмотрены отходы __________ категории,
находящиеся на складе № ____, полученные в результате
________________,
по акту № ___ от «__» _________ 20__ г. Согласно лабораторному
анализу
№____ от «__» _________ 20__ г. указанные отходы содержат __%
зерна и зерновой примеси. Отходы в количестве _______ кг признаны
негодными и уничтожены путем _________________________. Указанное
количество отходов вывезено с территории предприятия согласно
пропускам _________________
от «__» _________ 20__ г.
Заведующий ПТЛ _______________________________
Материально-ответственное лицо _______________
Начальник охраны _____________________________
Приложение 9
к Правилам использования системы
электронных зерновых расписок
Сноска. Приложение 9 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Администратору
Государственного реестра
электронных зерновых расписок
От
____________________________________
____________________________________
ФИО/Наименование организации
____________________________________
Место регистрации:
____________________________________
Область
____________________________________
Район
____________________________________
Город/населенный пункт
____________________________________
Свидетельство* или справка о государственной
регистрации(перерегистрации) юридического лица
____________________________________
БИН/ИИН
____________________________________
Заявление на внесение изменений
в Государственный реестр электронных зерновых расписок
Прошу внести изменения в
_____________________________________ № электронной зерновой расписки
_____________________________ серия бланка бумажной зерновой расписки
_____________________________ номер бланка бумажной зерновой расписки
в связи с
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата заявления: «__» _________ 20__ года
примечание: *свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики