"Жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу ережесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы № 2 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 ақпандағы № 254 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу ережесiн бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы № 2 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 1, 3-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 22 ақпандағы
№ 254 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 5 қаңтардағы
№ 2 қаулысымен
бекітілген
Жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу (бұдан әрі – шектеулер мен тыйым салулар) тәртібін айқындайды.
2. Шектеулер мен тыйым салулар жануарлар дүниесінің объектілерін сақтау және өсімін молайту мақсатында белгіленеді.
3. Шектеулер мен тыйым салулар жануарлар дүниесінің объектілерін сақтау мақсатында олардың мекендеу ортасы ареалдарының (таралу облыстарының) географиялық, климаттық ерекшеліктері ескеріле отырып белгіленеді.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 января 2005 года № 2 "Об утверждении Правил установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2012 года № 254. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 января 2005 года № 2 "Об утверждении Правил установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 1, ст. 3) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов";
Правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2012 года № 254
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 января 2005 года № 2
Правила
установления ограничений и запретов на пользование
объектами животного мира, их частей и дериватов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов   разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок введения ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов (далее – ограничения и запреты).
2. Ограничения и запреты устанавливаются в целях сохранения и воспроизводства объектов животного мира.
3. В целях сохранения объектов животного мира ограничения и запреты устанавливаются с учетом географических, климатических особенностей ареалов (областей распространения) обитания животных.

4. Шектеулер мен тыйым салулар:
1) аумақ бойынша: Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында, өңiраралық, бассейндік деңгейде, жекелеген аумақтық әкiмшiлiк бiрлiктердiң немесе олардың бір бөлiктерiнің шекараларында, сондай-ақ жекелеген аңшылық алқаптарда, су айдындарда және (немесе) учаскелерде;
2) мерзiм бойынша: тұрақты (қолданылу мерзiмдерi көрсетiлмей) не белгiлi бiр мерзiмдерге;
3) жануарлар дүниесi объектiлерiн, олардың бөліктері мен дериваттарын аулаудың әдiстерiн, тәсiлдерiн және құралдарын қолдану бойынша;
4) жануарлардың жекелеген түрлерiн немесе топтарын, олардың белгiлi бiр популяциясын алу нормаларын шектеу мен өзгерту қажеттiгi туындағанда жануарлардың түрлерi бойынша не жынысы немесе жасы бойынша;
5) жануарлар дүниесiн, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдаланушылар санын шектеу бойынша белгіленеді.
2. Шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу тәртібі
5. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) бюджет қаражаты және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа қаржы көздердің есебінен әзірленген биологиялық негіздеменің түрінде немесе құрамында тиісті ғылыми ұйымдармен жануарлардың белгілі бір түрлеріне арналған шектеулер мен тыйым салулар бойынша берілген ұсыныстардың түсу қарқынына қарай шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу, сондай-ақ белгіленген шектеулер мен тыйым салуларды түзету мәселелерін қарастырады.
6. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ұсынылған биологиялық негіздемелерді мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
7. Биологиялық негіздемелерге сәйкес және мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелері бойынша уәкілетті орган жануарлардың тиісті түрлеріне арналған шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің жобасын (бұдан әрі – шешім жобасы) әзірлейді.
8. Уәкілетті орган әзірленген шешім жобасын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі биологиялық негіздемелердің және мемлекеттік экологиялық сараптама нәтижелерінің негізінде шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу туралы шешім қабылдайды.
10. Белгіленген шектеулер мен тыйым салулардың орындалуын бақылауды уәкілетті органның тиісті ведомстволары және олардың аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.

4. Ограничения и запреты устанавливаются:
1) по территориальности: на всей территории Республики Казахстан, на межрегиональном, бассейновом уровне, в административных границах отдельных территориальных единиц или их части, а также на отдельных охотничьих угодьях, водоемах и (или) участках;
2) по срокам: постоянно (без указания сроков действия) либо в определенные сроки;
3) по применению методов, способов и орудий добывания объектов животного мира, их частей и дериватов;
4) по видам животных, когда возникает необходимость ограничения и изменения норм изъятия отдельных видов или групп животных, их определенных популяций либо по полу или возрасту;
5) по ограничению количества пользователей объектами животного мира, их частей и дериватов.
2. Порядок установления ограничений и запретов
5. Уполномоченный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган) рассматривает вопросы установления ограничений и запретов, а также корректировки установленных ограничений и запретов по мере поступления рекомендаций по ограничениям и запретам на определенные виды животных, выданных соответствующими научными организациями в виде или составе биологических обоснований, разработанных за счет бюджетных средств и (или) других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке направляет представленные биологические обоснования в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для проведения государственной экологической экспертизы.
7. Согласно биологическим обоснованиям и по результатам государственной экологической экспертизы уполномоченный орган разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан об установлении ограничений и запретов на соответствующие виды животных (далее – проект решения).
8. Уполномоченный орган в установленном законодательством Республики Казахстан порядке вносит разработанный проект решения в Правительство Республики Казахстан.
9. Правительство Республики Казахстан принимает решение об установлении ограничений и запретов на основании биологических обоснований и результатов государственной экологической экспертизы.
10. Контроль за выполнением установленных ограничений и запретов осуществляется соответствующими ведомствами уполномоченного органа и их территориальными подразделениями.