"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2102 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 362 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 111 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.02.2014 № 111 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2102 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 512-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру» мемлекеттік қызмет стандартында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттiк қызмет «Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы» 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңның 2 және 4-баптарына, «Халықтың көшi-қоны туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңның 9 және 49-баптарына, Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі № 1063қаулысымен бекітілген Халықты құжаттандыру қағидаларына сәйкес көрсетiледi.»:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Мемлекеттiк қызмет мерзiмдерi:
1) тұтынушының осы стандарттың 11-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттарды тапсырған және өтiнiштiң қабылданғаны туралы талонды алған сәтiнен бастап – күнтiзбелiк 60 күн;
2) Қазақстан Республикасына көшіп-қону квотасына сәйкес келген шетелдіктер қажеттi құжаттарды тапсырған және өтініштің қабылданғаны туралы талонды алған сәтінен бастап – күнтізбелік 10 күн;
3) мемлекеттiк қызметтi ұсыну үшiн қажеттi құжаттарды тапсыру кезiнде тұтынушының кезек күтуiнiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты – 30 минут;
4) тiркеудi жүзеге асыру кезiнде алушыға қызмет көрсетудiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты – 30 минут.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн тұтынушы:
1) «тұрақты тұру үшiн» санатындағы визасы бар адамдар:
Қазақстан Республикасының шетелдердегi мекемелерi мен көшi-қон полициясы бөлiмшелерi беретiн «тұрақты тұру үшiн» санатындағы визасы бар жарамды паспортын немесе азаматтығы жоқ адамның құжатын;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2102 "Об утверждении стандарта государственной услуги по регистрации и выдаче разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 362. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 111
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.02.2014 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2102 «Об утверждении стандарта государственной услуги по регистрации и выдаче разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 512) следующие изменения:
в стандарте государственной услуги «Регистрация и выдача разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан», утвержденном указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Государственная услуга оказывается в соответствии со статьями 2 и 4 Закона от 19 июня 1995 года «О правовом положении иностранцев», статьями 9 и 49 Закона от 22 июля 2011 года «О миграции населения», Правилами документирования населения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Сроки государственной услуги:
1) с момента сдачи потребителем необходимых документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта, и получения талона о приеме заявления - 60 календарных дней;
2) иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции с момента сдачи необходимых документов и получения талона о приеме заявления - 10 календарных дней;
3) максимально допустимое время ожидания потребителем в очереди при сдаче документов, необходимых для предоставления государственной услуги - 30 минут;
4) максимально допустимое время обслуживания получателя при осуществлении регистрации - 30 минут.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Для получения государственной услуги потребитель представляет:
1) лица, имеющие визу категории «на постоянное жительство»:
действительный паспорт или документ лица без гражданства с визой категории «на постоянное жительство», которая выдается загранучреждениями Республики Казахстан и подразделениями миграционной полиции;

өлшемi 35x45 мм екi фотосурет (фотосурет тұтынушының жасына сәйкес болуы және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген болуы тиiс әрi адамның бетi фотосуреттiң жалпы алаңының 75%-ға жуығын алуы тиiс);
2) Қазақстан Республикасында өзге де заңды негiзде уақытша болатын адамдар:
бланкiсiн көшi-қон полициясы бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi беретiн өтiнiш-сауалнаманы;
келген елінде соттылығының бар болуын не жоқтығын растайтын құжатты;
кету парағы не шетелге тұрақты тұру үшiн шығуға рұқсатты растайтын басқа құжат ретiнде болуы мүмкiн шетелдiктiң азаматтығы мемлекетiнiң жазбаша келiсiмiн;
жарамды паспортты немесе азаматтығы жоқ адамның құжатын;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау органдары беретiн медициналық куәландыру туралы ресми анықтаманы;
Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде төлем қабiлеттiгiн растау туралы белгiленген үлгiдегi құжатты;
өлшемi 35x45 мм екi фотосурет (фотосурет тұтынушының жасына сәйкес болуы және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген болуы тиiс әрi адамның бетi фотосуреттiң жалпы алаңының 75%-ға жуығын алуы тиiс) ұсынады.
Көшіп-қону квотасына сәйкес Қазақстан Республикасына келген шетелдіктер мынадай құжаттарды:
көшіп-қону квотасына қосылғанын растайтын құжатты;
бланкiсiн көшi-кон полициясы бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi беретiн өтiнiш-сауалнаманы;
кету парағы не шетелге тұрақты тұру үшiн шығуға рұқсатты растайтын басқа құжат ретiнде болуы мүмкiн шетелдiктiң азаматтығы мемлекетiнiң жазбаша келiсiмiн;
жарамды паспортты немесе азаматтығы жоқ адамның құжатын;
өлшемi 35x45 мм екi фотосурет (фотосурет тұтынушының жасына сәйкес болуы және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген болуы тиiс әрi адамның бетi фотосуреттiң жалпы ауданының 75%-ға жуығын алуы тиiс) ұсынады.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан және азаматтығы жоқ адамның мәртебесін немесе шет мемлекеттің азаматтығын алған азаматтар елден тыс жерге шықпай мынадай құжаттарды:
бланкiсiн көшi-қон полициясы бөлiмшелерiнiң қызметкерлерi беретiн өтiнiш-сауалнаманы;
жарамды паспортты немесе азаматтығы жоқ адамның құжатын;
мекенжай анықтамасын;
мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртек;
өлшемi 35x45 мм екi фотосурет (фотосурет тұтынушының жасына сәйкес болуы және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген болуы тиiс әрi адамның бетi фотосуреттiң жалпы ауданының 75 %-ға жуығын алуы тиiс) ұсынады.
Ескертпе:
Оралмандардан, Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын азаматтығында болған отандастардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатып алу құқығы бар адамдар мен олардың отбасы мүшелерiнен 2) тармақшаның жетiншi абзацында көрсетiлген құжаттарды ұсыну талап етiлмейдi.
Iшкi iстер органдары құжаттарды заңды және жеке делдал тұлғалардан қабылдауды жүзеге асырмайды.
Тiркеу және Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы оң шешiм шығарылған жағдайда тұтынушы көшi-қон полициясы бөлiмшесiне:
шетелдiктi не азаматтығы жоқ адамды тiркеуге келiсiм беретiн адамның азаматтарды тiркеу кiтабын;
мемлекеттiк бажды төлегенi туралы құжатты;
бланкiсi көшi-қон полициясының бөлiмшелерiнде берiлетiн толтырылған мекенжай келу парағын;
бланкiсi көшi-қон полициясының белiмшелерiнде берiлетiн келу парағына толтырылған статистикалық есепке алу талонын көрсетедi.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

две фотографии размера 35x45 мм (фотография должна соответствовать возрасту потребителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии);
2) лица, временно пребывающие в Республике Казахстан на ином законном основании:
заявление-анкету, бланк которой выдается сотрудниками подразделений миграционной полиции;
документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости из страны прибытия;
письменное согласие государства гражданства иностранца, в качестве которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж;
действительный паспорт или документ лица без гражданства;
официальную справку о медицинском освидетельствовании, которая выдается органами здравоохранения Республики Казахстан;
документ о подтверждении платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан установленного образца;
две фотографии размера 35x45мм (фотография должна соответствовать возрасту потребителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии).
Иностранцы, прибывшие в Республику Казахстан в соответствии с квотой иммиграции, предоставляют следующие документы:
документ, подтверждающий включение в квоту имиграции;
заявление-анкету, бланк которой выдается сотрудниками подразделений миграционной полиции;
письменное согласие государства гражданства иностранца, в качестве которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж;
действительный паспорт или документ лица без гражданства;
две фотографии размера 35x45 мм (фотография должна соответствовать возрасту потребителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии).
Граждане Республики Казахстан, вышедшие из гражданства Республики Казахстан и получившие статус лица без гражданства или гражданство иностранного государства, не выезжая за пределы страны, предоставляют следующие документы:
заявление-анкету, бланк которой выдается сотрудниками подразделений миграционной полиции;
действительный паспорт или документ лица без гражданства;
адресную справку;
документ об уплате государственной пошлины;
две фотографии размера 35x45 мм (фотография должна соответствовать возрасту потребителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии).
Примечание:
Оралманам, бывшим соотечественникам, родившимся или ранее состоявшим в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лицам, имеющим право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членам их семей представление документа, указанного в абзаце седьмом подпункта 2), не требуется.
Прием документов органами внутренних дел от посреднических юридических и физических лиц не допускается.
При вынесении положительного решения о регистрации и выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан потребитель предъявляет в подразделение миграционной полиции:
книгу регистрации граждан лица, дающего согласие на регистрацию иностранца либо лица без гражданства;
документ об уплате государственной пошлины;
заполненный адресный листок прибытия, бланк которого выдается в подразделениях миграционной полиции;
заполненный талон статистического учета к листку прибытия, бланк которого выдается в подразделениях миграционной полиции.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:

«16. Көшіп-қонушыларға:
1) заңсыз келгендерге, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған адамдарға;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұратын жерi Қазақстан Республикасының шегiнен тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған адамдарға;
4) оралмандарды, Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында тұрған отандастарымызды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатып алу құқығы бар адамдар мен олардың отбасы мүшелерiн қоспағанда, өзiнiң төлем қабiлеттiлiгiн растауды Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен және мөлшерде табыс етпеген адамдарға;
5) шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бұзғандарға;
6) ұлтаралық және дiни араздықты тұтандыратын адамдарға;
7) әрекетi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған адамдарға;
8) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның бiрлiгi мен аумағының тұтастығын бұзуға шақырған адамдарға;
9) террористiк әрекетi, ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн соттылығы бар адамдарға;
10) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдау хатпен жүгінген кезде жалған құжаттар ұсынған не өзi туралы жалған мәлiметтер хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерде қажеттi құжаттарды дәлелсiз себептермен тапсырмаған адамдарға;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу сәтінде Қазақстан Республикасынан бес жылдың ішінде шығарып жiберiлген адамдарға;
12) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
13) Қазақстан Республикасынан уақытша шыққан және Қазақстан Республикасына қайып оралуға өтініш берілген мерзімнен алты ай өтіп кеткен соң оралмаған адамдарға;
14) егер неке соттың заңды күшіне енген шешімімен заңсыз болып танылса, тұруға ыхтиярхатты алуға негіз болған Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеге отырған адамдарға;
15) Қазақстан Республикасына кіру үшін қарсы көрсетілімі бар сырқаты бар адамдарға «Халықтың көші-қоны туралы» Заңның 49-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылады.
Тұруға ыхтиярхат немесе азаматтығы жоқ адамның куәлігін беруден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.»;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«16. В соответствии со статьей 49 Закона «О миграции населения» в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается иммигрантам, либо выданное ранее разрешение аннулируется:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не представившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан, за исключением оралманов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) нарушившим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим судимость за террористическую деятельность, тяжкое или особо тяжкое преступление;
10) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан, или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
11) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
12) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
13) выехавшим из Республики Казахстан временно и не вернувшимся по истечении шести месяцев после заявленного им срока возвращения в Республику Казахстан;
14) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
15) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан.
Отказ в выдаче вида на жительство или удостоверения лица без гражданства может быть обжалован в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 21 изложить в следующей редакции:

«21. Көрсетiлген мемлекеттiк қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда тұтынушы шағымды ҚКПК-ге мына мекенжай бойынша бередi:
Астана қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 1/1, телефон 71-42-62.
Жұмыс кестесi: жұмыс күндерi сағат 9-00-ден бастап 18-30-ға дейiн, түскi үзiлiс сағат 13-00-ден 14-30-ға дейiн.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Мемлекеттiк қызмет туралы қосымша ақпаратты мынадай мекенжай бойынша: 010000, Астана қаласы, Тәуелсіздік көшесі, 1/1, КҚПК; IIМ-нiң интернет-ресурсы: www.mvd.kz, «Iшкi iстер органдарының қызметi туралы» бөлiмде, қабылдау бөлмесiнiң телефоны 8 (7172) 71-42-62, осы стандартқа 1-қосымшаға сәйкес IIД-ден алуға болады».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                 К. Мәсімов

«21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель подает жалобу в КМП по адресу: город Астана, улица Тәуелсіздік, 1/1, телефон 71-42-62.
График работы: в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Дополнительную информацию о государственной услуге можно получить по адресу: 010000, город Астана, улица Тәуелсіздк, 1/1, КМП, на интернет-ресурсе МВД: www.mvd.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел», телефон приемной: 8(7172) 71-42-62, ДВД, согласно приложению 1 к настоящему стандарту.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов