"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 сәуірдегі № 485 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есепті бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Президенті
ЖАРЛЫҚ
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентiне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жария етуді қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентiнің
2012 жылғы
№    Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2011 жылғы
ЕСЕП
Астана қ., 2012 жыл
Мазмұны

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2012 года № 485
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете за 2011 год о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2012 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2011 год
г. Астана, 2012 год
Содержание
Стр.

1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы есеп
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2011 жылғы есеп
3-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2011 жылғы өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы 2011 жылғы есеп
Р/с
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты

Раздел 1.
Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан
3
Раздел 2.
Отчет о деятельности Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному
управлению Национальным фондом Республики
Казахстан за 2011 год
6
Раздел 3.
Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2011 год
14
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2011 год
№ п/п
Формирование и использование средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
(тыс.тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики
Казахстан на начало отчетного периода

5 704 444 289*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
3 488 043 602
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
3 360 214 852
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
1 193 814 475
үстеме пайдаға салынатын салық
109 212 149
бонустар
48 761 538
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
988 233 364
экспортқа салынатын рента салығы
824 417 984
жасалған шарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
195 775 342
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының, мұнай секторы ұйымдарынан қосымша төлем
0
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
14 240 079
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
1 699 410
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
39
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
12 540 586
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
44
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
0
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
786 144
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
112 802 527
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
0
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын
пайдалану:
1 204 132 712
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
1 200 000 000
нысаналы трансферттер
0
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
4 132 712
4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты:
7 988 355 179**
* 2011 жылдың басындағы сальдо 3 884 641 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын, 51 мың теңге айырма мен «Эрнст энд Янг» ЖШС сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 602 031 752 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2011 жылдың аяғындағы сальдо 2 698 444 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен «Эрнст энд Янг» ЖШС сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген.

5 704 444 289*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики
Казахстан:
3 488 043 602
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за
исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
3 360 214 852
в том числе:
корпоративный подоходный налог
1 193 814 475
налог на сверхприбыль
109 212 149
бонусы
48 761 538
налог на добычу полезных ископаемых
988 233 364
рентный налог на экспорт
824 417 984
доля Республики Казахстан по разделу продукции по
заключенным договорам
195 775 342
дополнительный платеж недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о разделе
продукции, от организаций нефтяного сектора
0
другие поступления от операций, осуществляемых
организациями нефтяного сектора (за исключением
поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
14 240 079
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые центральными государственными органами,
их территориальными подразделениями, на организации
нефтяного сектора
1 699 410
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые
государственными учреждениями, финансируемыми из
республиканского бюджета, на организации нефтяного
сектора
39
средства, полученные от природопользователей по
искам о возмещении вреда организациями нефтяного
сектора
12 540 586
другие неналоговые поступления от организаций
нефтяного сектора
44
поступления от приватизации государственного
имущества, находящегося в республиканской
собственности и относящегося к горнодобывающей и
обрабатывающей отраслям
0
поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения
786 144
инвестиционные доходы от управления Национальным
фондом Республики Казахстан
112 802 527
иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики
Казахстан:
1 204 132 712
в том числе:
гарантированные трансферты
1 200 000 000
целевые трансферты
0
покрытие расходов, связанных с управлением
Национальным фондом Республики Казахстан и
проведением ежегодного внешнего аудита
4 132 712
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на
конец отчетного периода
7 988 355 179**
* сальдо на начало 2011 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 3 884 641 тыс. тенге, суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО «Эрнст энд Янг», и суммы 602 031 752 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2011 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 2 698 444 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО «Эрнст энд Янг».

2011 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 5 704 444 289 мың теңгені (5 098 527 845 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2011 жылғы 31 желтоқсанға 7 988 355 179 мың теңгені (7 383 624 933 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен) құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 2011 жылы 3 488 043 602 мың теңге түсті, оның ішінде 1 603 161 781 мың теңге 10 931 792 мың АҚШ долларына барабар) кезекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын дәл сол күні жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиісті шотына теңгемен есепке алынған шетелдік валютадағы түсімдер болып табылады. Одан мұнай секторы ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) – 3 360 214 852 мың теңге, мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын түсімдерді қоспағанда) – 14 240 079 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер – 786 144 мың теңге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістердің түсімдері – 112 802 527 мың теңге.
2011 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай
секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы
(мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі (%)
1
2
3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде

На 1 января 2011 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 5 704 444 289 тыс. тенге (5 098 527 845 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2011 года составляли 7 988 355 179 тыс. тенге (7 383 624 933тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
За 2011 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 3 488 043 602 тыс. тенге, из которых 1 603 161 781 тыс. тенге (эквивалент 10 931 792 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленные на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день. Из них за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты) – 3 360 214 852 тыс. тенге, других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – 14 240 079 тыс. тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 786 144 тыс. тенге, поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан – 112 802 527 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора
в Национальный фонд Республики Казахстан в 2011 году
Вид налоговых платежей
Сумма
(тыс.
тенге)
Доля в общем
объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог, в том числе:

0,00
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
12 540 586
0,37
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
44
0,00
БАРЛЫҒЫ:
3 374 454 931
100,00
Ескертпе:
* КТС 101105 – заңды тұлғалар – мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 – мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 – мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

0,00
Средства, полученные от природопользователей
по искам о возмещении вреда организациями
нефтяного сектора
12 540 586
0,37
Другие неналоговые поступления от
организаций нефтяного сектора
44
0,00
ВСЕГО
3 374 454 931
100,00
Примечание:
* КПН 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц – организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц – резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц–нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (35,38 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 29,29 %-ын құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық алады. Экспортқа салынатын рента салығы түсімдердің жалпы сомасының 24,43 %-ын құрайды, Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі түсімдердің жалпы сомасының 5,80%-ын, үстеме пайдаға салынатын салық түсімдердің жалпы сомасының 3,24 %-ын құрайды және бонустар түсімдердің жалпы сомасының 1,44%-ын құрайды.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2011 – 2013 жылдарға арналған кепілдендірілген трансферт туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 30 қарашадағы Заңына сәйкес 2011 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларының шығыстарын қаржыландыруға кепілдік берілген трансферт түрінде жоспарланған 1 200 000 000 мың теңгенің 1 200 000 000 мың теңгесі аударылды, бұл жылдық жоспардың 100 %-ын құрайды.
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
қызметі туралы 2011 жылғы есеп
«Делойт» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2011 жылғы 31 желтоқсанға кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 4 285 535 мың теңгені құрады, оның ішінде:
инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек – 1 587 091 мың теңге;

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (35,38 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 29,29 % в общей сумме поступлений. Рентный налог на экспорт составляет 24,43 % общей суммы поступлений, доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 5,80 %, налог на сверхприбыль составляет 3,24 % от общей суммы поступлений и бонусы в общей сумме поступлений составляют 1,44 %.
Согласно Закону Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года «О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на 2011 – 2013 годы» за 2011 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 1 200 000 000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 1 200 000 000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2011 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью «Делойт», финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2011 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 4 285 535 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям – 1 587 091 тыс. тенге;

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек – 2 698 444 мың теңге, одан:
активтерді басқару үшін комиссиялар – 2 538 566 мың теңге, оның ішінде:
- 2 219 980 мың теңге – сыртқы басқарушылардың қызметтеріне комиссия;
- 318 586 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
өзге де есептелген шығыстар – 159 878 мың теңге, оның ішінде:

кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги– 2 698 444 тыс. тенге, из них:
комиссии за управление активами – 2 538 566 тыс. тенге, в том числе:
- 2 219 980 тыс. тенге – комиссия за услуги внешних управляющих;
- 318 586 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;
прочие начисленные расходы – 159 878 тыс. тенге, в том числе:

- 109 084 – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon ғаламдық кастодианының қызметтеріне;
- 40 261 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas ғаламдық кастодианының қызметтеріне;
- 7 568 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы аудитін жүргізу бойынша қызметтерге;
- 2 965 мың теңге – «Standard&Poor’s» компаниясының ақпараттық қызметтеріне.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
бухгалтерлік теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы
2011 жылы
2010 жылы
1
2
3
Активтер
Ақша және оның баламалары

- 109 084 – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
- 40 261 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
- 7 568 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
- 2 965 тыс. тенге – за информационные услуги компании «Standard&Poor’s».
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2011 год
за 2010 год
1
2
3
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма 49 729 102 мың теңгені құрады.
Осылайша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстарды шегеруге дейін жалпы жиынтық кіріс 112 802 527 мың теңгені құрады, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстарды шегеруден кейінгі жалпы жиынтық кіріс 109 856 013 мың теңгені құрады, 2011 жылы таза кіріс 60 126 911 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап 2011 жылғы
31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде АҚШ доллары – базалық валютада есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 245 490 мың АҚШ долларын құрады. BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша мәмілелер жасауға шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс сол кезең ішінде 245 044 мың АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2011 жылғы шотынан есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 4 132 712 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
1 955 920 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның ішінде 268 983 мың теңге 2011 жылғы қызметтер үшін және 1 686 937 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
1 846 892 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның ішінде 1 672 913 мың теңге 2011 жылғы қызметтер үшін және 173 979 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
150 994 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon ғаламдық кастодианының қызметтері үшін, оның ішінде 104 380 мың теңгесі 2011 жылғы қызметтер үшін және 46 614 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
107 291 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas ғаламдық кастодианының қызметтері үшін, оның ішінде 76 163 мың теңгесі 2011 жылғы қызметтер үшін және 31 128 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
44 093 мың теңге – «Barra International LTD» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін, оның ішінде 15 143 мың теңгесі 2011 жылғы қызметтер үшін және 28 680 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
10 864 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына сыртқы аудит жүргізу бойынша қызметтер үшін;
8 511 мың теңге – «Yield book» компаниясы 2011 жылы көрсеткен қызметтер үшін;
5 793 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясы 2011 жылы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;

3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге 49 729 102 тыс. тенге.
Таким образом, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 112 802 527 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 109 856 013 тыс. тенге, чистый доход за 2011 год составил 60 126 911 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon за период с 1 января 2011 года по 31 декабря 2011 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 245 490 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным банка-кастодиана BNY Mellon за тот же период составил 245 044 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, на общую сумму 4 132 712 тыс. тенге:
1 955 920 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 268 983 тыс. тенге за услуги 2011 года и 1 686 937 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
1 846 892 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 1 672 913 тыс. тенге за услуги 2011 года и 173 979 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
150 994 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon, в том числе 104 380 тыс. тенге за услуги 2011 года и 46 614 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
107 291 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas, в том числе 76 163 тыс. тенге за услуги 2011 года и 31 128 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
44 093 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Barra International LTD», в том числе 15 413 тыс. тенге за услуги 2011 года и 28 680 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
10 864 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
8 511 тыс. тенге – за услуги, оказанные компанией «Yield Book» в 2011 году;
5 793 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International» в 2011 году;

2 351 мың теңге – «Fitch Ratings» компаниясының бағдарламалық өнімін 2011 жылы пайдаланғаны үшін;
3 мың теңге – 2010 жылы «Бағалы қағаздардың тіркеушілік жүйесі» АҚ-ның теңгеге номинирленген бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөніндегі қызметі үшін.
2011 жылдың ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару жөніндегі шығыстардың есептелген жалпы сомасы 2 946 515 мың теңгені құрады, ол мына сомадан тұрады:
1 991 499 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
555 768 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сырттай басқарушыларының қызметі үшін;
213 082 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon ғаламдық кастодианының қызметі үшін;
114 883 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas ғаламдық кастодианының қызметі үшін;
44 092 мың теңге – «Barra International LTD» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін;
8 511 мың теңге – «Yield book» компаниясы көрсеткен қызметтер үшін;
7 568 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына аудит жүргізу бойынша қызметтер үшін;

2 351 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Fitch Ratings» в 2011 году;
3 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Регистраторская система ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге, оказанные в 2011 году.
В течение 2011 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом Республики Казахстан составила 2 946 515 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1 991 499 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан;
555 768 тыс. тенге – за услуги внешних управляющих Национального Фонда Республики Казахстан;
213 082 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
114 883 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
44 092 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Barra International LTD»;
8 511 тыс. тенге – за услуги, оказанные компанией «Yield Book»;
7 568 тыс. тенге – за услуги по проведению аудита Национального фонда Республики Казахстан;

5 793 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;
2 965 мың теңге – «Standard&Poor’s» компаниясының ақпараттық қызметтері үшін;
2 351 мың теңге – «Fitch Ratings» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін;
3 мың теңге – «Бағалы қағаздардың тіркеушілік жүйесі» АҚ-ның теңгеге номинирленген бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөніндегі қызметі үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша
қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2011 жылы
2010 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)

5 793 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;
2 965 тыс. тенге – за информационные услуги компании «Standard&Poor’s»;
2 351 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Fitch Ratings»;
3 тыс. тенге – за услуги АО «Регистраторская система ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2011 год
за 2010 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной
деятельности
Чистая прибыль (убыток)

2,75
1,55
2,30
4,27
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 2011 жылы
1,37% құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2011 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы инвестициялық кіріс 5 331 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2011 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 61,86 %-ды құрады, бұл жылдық мәнде 4,65 %-ды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тұрақтандыру қоржыны;
жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны.

2,75
1,55
2,30
4,27
Всего сберегательный
портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
Доходность Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год составила 1.37 %.
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2011 года составил 5 331 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2011 года составила 61,86 %, что в годовом выражении составляет 4,65 %.
Историческая доходность
Национального фонда Республики Казахстан
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
стабилизационный портфель;
сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.

Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде айқындалған.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2011 жылы 0,273 %-ды құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,268 %-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2011 жылы 0,005 % мөлшерінде оң үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2011 жылғы 2,75 %-ды құрады. Осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі 3,72 %-ды құрады. Осылайша, теріс үстеме кірістілік (-) 0,97 % мөлшерінде алынды.
«Жаһандық акциялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2011 жылы (-) 4,15% құрады, ал бенчмарктің кірістілігі (-) 3,02% құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқару нәтижесі теріс болды, жоғары кірістілік (-) 1,13% құрады.
«Активтерді жаһандық тактикалық орналастыру» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2011 жылы 0,82% құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 3,87% құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша 2011 жылы жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижесі теріс болды, жоғары кірістілік (-) 1,13% құрады.
«Жаһандық облигациялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2011 жылы 4,48% құрады. Осы субқоржынның эталондық қоржынының кірістілігі 4,95% құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған жоғары кірістілік теріс болды және (-) 0,47% құрады.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
2011 жылғы басқару нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтау қоржынының активтерін басқарушылардың көпшілігінде теріс жоғары кірістілік қалыптасты, бұл әлемдік қаржы нарықтарының жоғары құбылмалылығымен бір қатарда жоғары дәрежедегі белгісіздікке байланысты болды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнінде
2011 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат

В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2011 год составила 0,273 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,268 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2011 году была получена положительная сверхдоходность в размере 0,005 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2011 год составила 2,75 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила 3,72 %. Таким образом, была получена отрицательная сверхдоходность в размере (-)0,97 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные акции» за 2011 год составила (-)4.15 %, тогда как доходность бенчмарка составила (-)3.02 %. Таким образом, результат управления активами по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-)1.13 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальное тактическое распределение активов» за 2011 год составила 0.82 %, тогда как доходность бенчмарка составила 3.87 %. Таким образом, результат управления активами сберегательного портфеля в 2011 году по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-)3.05 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные облигации» за 2011 год составила 4.48 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила 4.95 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, была отрицательной и составила (-)0.47 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
По результатам управления в 2011 году у большинства управляющих активами сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан, сложилась отрицательная сверхдоходность, что было обусловлено высокой степенью неопределенности вкупе с высокой волатильностью на мировых финансовых рынках.
Доходность стабилизационного портфеля
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2011 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 46 қаулысымен «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сыртқы басқарушыларды таңдау ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сыртқы басқарушыларды таңдау тәртібін жетілдіруге бағытталған өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 7 және 2011 жылғы 26 тамыздағы № 99 қаулыларымен «Жаһандық облигациялар» мандаты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушылар болып – Amundi компаниясы мен Pictet Asset Management компаниясы бекітілді.
Активтерді жаһандық тактикалық басқару бағдарламасын жабуға байланысты «Активтерді жаһандық тактикалық орналастыру» мандаты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушымен – Credit Suisse Asset Management, онымен 2008 жылғы 26 ақпандағы № 53 НБ инвестициялық басқару жөніндегі келісім бұзылды, ал оның басқаруындағы активтер «Активтерді жаһандық тактикалық орналастыру» мандаты бойынша басқа сыртқы басқарушы UBS Asset Management берілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн сенімгерлік басқарудың тиімділігін арттыру және Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры жинақ қоржынының активтерін одан әрі әртараптандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 122 қаулысымен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесіне жинақ қоржынының валюталық әртараптандыруды тереңдетуді, сондай-ақ теріс кірістіліктің ұзақ мерзімді секторда табысын тіркеу мақсатында облигациялар қоржынын өтеуге дейін орта мерзімді қысқартуды және пайыздық ставкалардың өзгеру тәуекелін төмендетуді көздейтін өзгерістер енгізілді. Осылайша, облигациялар қоржыны үшін эталондық қоржынға АҚШ долларының үлесін 10% азайту есебінен 2 жаңа валюта: канадалық доллар – 5% және оңтүстік кореялық вона – 5% енгізілді, ал акциялар қоржыны үшін эталондық қоржын MSCI WorldIndex – 100% өзгертілді.
Еуроаймақ елдерінің қаржылық конъюнктурасының нашарлауы астарында Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры жинақ қоржынының кредиттік сапасын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Басқармасы евродағы субқоржын үшін жаңа эталондық қоржынды қабылдауға қатысты 2011 жылғы 28 қазандағы № 160 қаулыны қабылдады, оған ең жоғары кредиттік рейтингі бар Еуроаймақ елдерінің бағалы қағаздары енгізілген. Осыған байланысты МБҚ бойынша, оның ішінде Италия мен Испанияның позициялары жойылды.

Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 46 в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 «Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» были внесены изменения и дополнения, направленные на совершенствование порядка выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан.
В целях повышения эффективности управления активами Национального фонда Республики Казахстан, постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 7 и от 26 августа 2011 года № 99, были утверждены внешние управляющие активами Национального фонда Республики Казахстан по мандату «Глобальные облигации» - компания Аmundi и компания Pictet Asset Management соответственно.
В связи с закрытием программы глобального тактического управления активами у внешнего управляющего активами Национального фонда Республики Казахстан по мандату «Глобальное тактическое распределение активов» - Credit Suisse Asset Management LLC, с ним было расторгнуто соглашение по инвестиционному управлению № 53 НБ от 26 февраля 2008 года, а активы, находившиеся под его управлением, были переданы другому внешнему управляющему по мандату «Глобальное тактическое распределение активов» - UBS Asset Management.
В целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан и дальнейшей диверсификации активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 122 были внесены изменения в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65, предусматривающие углубление валютной диверсификации сберегательного портфеля, а также снижение среднего срока до погашения портфеля облигаций с целью фиксации прибыли в долгосрочном секторе кривой доходности и снижения риска изменения процентных ставок. Таким образом, в эталонный портфель для портфеля облигаций были включены 2 новые валюты: канадский доллар – 5 % и южнокорейская вона – 5 % за счет снижения доли доллара США на 10 %, а эталонный портфель для портфеля акций, был изменен на MSCI World Index – 100 %.
Для обеспечения сохранности активов Национального фонда Республики Казахстан на фоне ухудшения финансовой конъюнктуры стран Еврозоны, а также с целью улучшения кредитного качества сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, Правлением Национального Банка Республики Казахстан было принято постановление от 28 октября 2011 года № 160 касательно принятия нового эталонного портфеля для субпортфеля в евро, в который включены ценные бумаги стран Еврозоны, имеющие наивысший кредитный рейтинг. В связи с чем, позиции по государственных ценных бумаг, в том числе Италии и Испании, были ликвидированы.

2011 жылы теңгеде номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясы талаптарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 1 000 000 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ облигациялары бойынша – 976 000 мың теңге, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ облигациялары бойынша – 24 000 мың теңге алынды.
Халық арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру жөнінде жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылды:
2011 жылғы мамырда және тамызда Қазақстан Республикасының қаржы вице-министрі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалануға және әлемдік экономикадағы жағдай өзгерген кездегі инвестициялық саясатқа қатысты мәселелер бойынша «ҚазТаг» ақпараттық агенттігіне ақпарат ұсынды;
2011 жылғы тамызда Қазақстан Республикасының қаржы вице-министрі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ағымдағы жағдайына және әлемдегі экономикалық тұрақсыздықты ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық стратегиясына мүмкін болатын өзгерістерге қатысты мәселелер бойынша «Эксперт Казахстан» журналына сұхбат берді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2010 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2011 жылғы 7 маусымда № 238-239 (26637) «Егемен Қазақстан» және № 179 (26600) «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылды.

В 2011 году, в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 1 000 000 тыс. тенге, из них по облигациям АО «ФНБ«Самрук-Казына» - 976 000 тыс. тенге, по облигациям АО НУХ «КазАгро»- 24 000 тыс. тенге.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:
в мае и августе 2011 года вице-министром финансов Республики Казахстан представлена информация информационному агентству «КазТАГ» по вопросам, касающимся использования средств Национального фонда Республики Казахстан и инвестиционной политики при изменений ситуации в мировой экономике;
в августе 2011 года вице-министр финансов Республики Казахстан дал интервью журналу «Эксперт Казахстан» по вопросам, касающимся текущего состояния Национального фонда Республики Казахстан и возможных изменений в инвестиционной стратегии Национального фонда Республики Казахстан с учетом экономической нестабильности в мире;
информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2010 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 7 июня 2011 года в газетах «Егемен Қазақстан» № 238-239 (26637) и «Казахстанская правда» № 179 (26600), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).