"Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 мамырдағы № 438 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 мамырдағы № 606 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 мамырдағы № 438 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 17, 191-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Агенттіктің заңды мекенжайы: почталық индексі 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі 8, Министрліктер үйі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Агенттіктің қызметі аясындағы негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) ғарыш қызметі саласында мемлекеттік саясаттың қалыптасуын іске асыруды қамтамасыз ету;
2) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының ғарыш саласын қалыптастыру және дамыту;
4) ғарыштық технологиялар мен қызметтер нарығын қалыптастыру үшін жағдай жасау;
5) Қазақстан Республикасында ғарыш қызметінің заңнамалық және шарттық-құқықтық базасын құру;
6) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
7) ғарыш қызметі саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
8) өз құзыреті шегінде "Байқоңыр" кешенін Ресей Федерациясының жалға алуы жөніндегі жұмыстарды үйлестіру.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Агенттік қолданыстағы заңнамаға және өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамытудың жай-күйі мен болжамына және ғарыш кеңістігін зерттеу мен пайдалануда әлемдік үрдістерге талдау жүргізеді;
2) ғарыш қызметін дамытудың басым бағыттары, сондай-ақ ғарыш қызметі саласында мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;
3) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді қоса алғанда, ғарыш қызметі саласындағы жобаларды және бағдарламаларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
4) ғарыштық орналастыру және қашықтықтан зондтауды бақылау құралдарын (ғарыш мониторингін) пайдалана отырып, қоршаған ортаның жай-күйiн бақылау жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастырады;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2007 года № 438 "Вопросы Национального космического агентства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2012 года № 606. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2007 года № 438 «Вопросы Национального космического агентства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 191) следующие изменения:
в Положении о Национальном космическом агентстве Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Юридический адрес Агентства: почтовый индекс 010000, город Астана, район Есиль, ул. Орынбор, 8, Дом министерств.»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
«14. Основными задачами Агентства в сфере его деятельности являются:
1) обеспечение реализации государственной политики в области космической деятельности;
2) осуществление государственного регулирования и межотраслевой координации в области космической деятельности;
3) формирование и развитие космической отрасли Республики Казахстан;
4) создание условий для формирования рынка космических технологий и услуг;
5) создание законодательной и договорно-правовой базы космической деятельности в Республике Казахстан;
6) осуществление государственного контроля в области космической деятельности;
7) осуществление международного сотрудничества в области космической деятельности;
8) координация работ в пределах своей компетенции по аренде Российской Федерацией комплекса «Байконур».»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. Агентство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) проводит анализ состояния и прогнозирования развития космической деятельности в Республике Казахстан и мировых тенденций в исследовании и использовании космического пространства;
2) разрабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по приоритетным направлениям развития космической деятельности, а также формированию государственного заказа в области космической деятельности;
3) обеспечивает реализацию проектов и программ в области космической деятельности, включая проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
4) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды с использованием средств наблюдения космического базирования и дистанционного зондирования (космического мониторинга);

5) өз құзыреті шегінде ғарыш қызметі саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және қабылдайды;
6) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен халықаралық шарттар жасасады;
7) ғарыш қызметін қазақстандық қатысушылар жүзеге асырған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағынан, сондай-ақ оны одан тыс жерлерде ғарыш объектілерін ұшыру туралы шешімдерді келісу және қабылдау тәртібін әзірлейді;
8) ғарышкерлікке кандидаттарды іріктеу және ғарышкерлікке кандидат, ғарышкер мәртебесін беру тәртібін әзірлейді;
9) ғарышкерлікке кандидатқа, ғарышкерге қызметтiк мiндеттерiн атқару кезінде алған жарақатының, мертігуінің, ауруының салдарынан мүгедектік белгіленген кезде, сондай-ақ ол қызметтік міндеттерін атқаруға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда бiржолғы өтемақы төлеу тәртібін әзірлейді;
10) ғарыш кеңістігін пайдалану саласында лицензиялауды жүзеге асырады;
11) ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде ғарыш қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
13) ғарыш қызметінің қатысушылары қызметіне мониторинг жүргізеді;
14) мемлекеттің қатысуымен ғарыш қызметі саласында жұмыс істейтін ұйымдардың басқару органдарында мемлекет мүдделерін білдіруді өз құзыреті шегінде ұйымдастырады;
15) ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асырады;
16) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн әзірлейді;
17) ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуіді жүзеге асырады және ғарыш объектілерінің тіркелімін жүргізеді;
18) ғарыш кеңістігіне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектілерінің таңбалануын айқындайды;
19) ғарышкерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi, сондай-ақ ғарыш қызметі саласындағы мамандарды қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi қызметтi ұйымдастыру мен үйлестiрудi жүзеге асырады;
20) Қазақстан Республикасының ғарышкерлер жасағы туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
21) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес ғарыш қызметі саласындағы техникалық регламенттер мен мемлекеттік стандарттар әзірлеуді ұйымдастырады;
22) Қазақстан Республикасы үшiн жасалатын ғарыш техникасы өндiрiсiне арналған мемлекеттiк тапсырмалардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге ұсынады;

5) разрабатывает и принимает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в области космической деятельности;
6) заключает в пределах своей компетенции международные договоры в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) разрабатывает порядок согласования и принятия решений о запусках космических объектов с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами, в случае их осуществления казахстанскими участниками космической деятельности;
8) разрабатывает порядок отбора кандидатов в космонавты и присвоения статуса кандидата в космонавты, космонавта;
9) разрабатывает порядок выплаты единовременной компенсации кандидату в космонавты, космонавту при установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) в связи с исполнением служебных обязанностей;
10) осуществляет лицензирование в сфере использования космического пространства;
11) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности в сфере использования космического пространства;
12) обеспечивает безопасность космической деятельности в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;
13) проводит мониторинг деятельности участников космической деятельности;
14) организует в пределах своей компетенции представление интересов государства в органах управления организаций с участием государства, работающих в области космической деятельности;
15) осуществляет отраслевую экспертизу проектов в области космической деятельности;
16) разрабатывает порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них;
17) осуществляет государственную регистрацию космических объектов и прав на них и ведет регистр космических объектов;
18) определяет маркировку космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство;
19) осуществляет организацию и координацию деятельности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации космонавтов, а также по переподготовке и повышению квалификации специалистов в области космической деятельности;
20) разрабатывает и утверждает положение об отряде космонавтов Республики Казахстан;
21) организует разработку технических регламентов и государственных стандартов в области космической деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
22) представляет на утверждение в Правительство Республики Казахстан перечень государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;

23) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ғарыш аппараттары транспондерлерін ұсыну тәртібін әзірлейді;
24) Жердi қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату тәртiбiн әзірлейді;
25) дәлдiгi жоғары спутниктiк навигация жүйесi ұлттық операторының спутниктiк навигациялық қызметтердi ұйымдастыру және ұсыну тәртiбiн әзірлейді;
26) Қазақстан Республикасының Үкіметіне ғарыш жүйелерінің ұлттық операторларын, сондай-ақ олардың міндеттері мен функцияларын айқындау үшін заңды тұлғалардың тізбесін ұсынады;
27) Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңiстiгiнде ғарыш жүйелерін құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын, Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш зымыран кешендерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзірлейді;
28) пайдаланудан шығарылған ғарыш объектілері мен техникалық құралдарды кәдеге жарату тәртібін әзірлейді;
29) ғарыш қызметі саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелерді қабылдау тәртібін белгілейді;
30) ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде өз құзыреті шегінде іздестіру, авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруға, сондай-ақ аварияларды тексеруге қатысады;
31) ғарыш қызметі саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелерді қабылдауды ұйымдастырады және жүргізеді;
32) ғарыш қызметі саласында заңнама талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
33) лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған лицензиялық бақылауды жүзеге асырады;
34) ғарыш қызметі саласындағы және "Байқоңыр" кешені жөніндегі халықаралық шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
35) ғарыш қызметiнің мәселелері бойынша өзара іс-қимылды жүзеге асырады және халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiредi;
36) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының "Байқоңыр" кешені бойынша халықаралық шарттарды орындау жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
37) жалға алу жағдайында "Байқоңыр" кешенінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша Ресей Федерациясымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
38) Ресей Федерациясы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан жүзеге асыратын ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша жыл сайынғы қорытынды дайындауды және оны іске асыру мониторингін ұйымдастырады;
39) "Байқоңыр" кешенінің ұйымдастыру және өзге де шаруашылық мәселелерін белгіленген тәртіппен шешуді қамтамасыз етеді;

23) разрабатывает порядок предоставления транспондеров космических аппаратов физическим и (или) юридическим лицам;
24) разрабатывает порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли;
25) разрабатывает порядок организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации;
26) представляет в Правительство Республики Казахстан перечень юридических лиц для определения национальных операторов космических систем, а также их задач и функций;
27) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве, правила создания и эксплуатации (применения) космических ракетных комплексов на территории Республики Казахстан;
28) разрабатывает порядок утилизации космических объектов и технических средств, выведенных из эксплуатации;
29) устанавливает порядок приемки результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
30) участвует в пределах своей компетенции в организации поисковых, аварийно-спасательных работ, а также расследовании аварий при осуществлении космической деятельности;
31) организует и проводит приемку результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
32) осуществляет контроль за исполнением требований законодательства в области космической деятельности;
33) осуществляет лицензионный контроль, направленный на обеспечение соблюдения лицензиатом законодательства Республики Казахстан;
34) осуществляет контроль за исполнением условий международных договоров в области космической деятельности и по комплексу «Байконур»;
35) осуществляет взаимодействие и представляет интересы Республики Казахстан в международных организациях и иностранных государствах по вопросам космической деятельности;
36) осуществляет координацию деятельности государственных органов Республики Казахстан по исполнению международных договоров по комплексу «Байконур»;
37) осуществляет взаимодействие с Российской Федерацией по вопросам функционирования комплекса «Байконур» в условиях аренды;
38) организует подготовку ежегодного заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома «Байконур», осуществляемых Российской Федерацией, и мониторинг его реализации;
39) обеспечивает решение в установленном порядке организационных и иных хозяйственных вопросов комплекса «Байконур»;

40) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының қарамағындағы "Байқоңыр" кешенінің объектілеріне жеке тұлғалардың кіруін қамтамасыз етеді;
41) "Байқоңыр" кешенінің жалға берілетін объектілері мен мүлкінің сақталу және пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыруға қатысады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                     К.Мәсімов

40) обеспечивает допуск физических лиц на объекты комплекса «Байконур», находящиеся в ведении Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
41) участвует в осуществлении контроля за сохранностью и условиями эксплуатации арендуемых объектов и имущества комплекса «Байконур».».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов