Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 681 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығын қараңыз./
«Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 5-бабының 15-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 25 мамырдағы
№ 681 қаулысымен
бекітілген
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Агроөнеркәсiптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 5-бабының 15-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және тракторларды, олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды (бұдан әрi – машиналар) мемлекеттік тіркеудің тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 681. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267.
В соответствии с подпунктом 15-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2012 года № 681
Правила
государственной регистрации тракторов и изготовленных на их
базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая
прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных
сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса сельских территорий» и определяют порядок государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости (далее - машины).

2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар – қаршаналар, квадроциклдер;
3) иеленушi – өзіне тиесілі меншік құқығы негізінде немесе заңнамада белгіленген өзге де негіздерге орай, ағымдағы уақыт кезеңінде машинаны іс жүзінде иеленуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) меншік иесі – заңнамаға сәйкес өзіне тиесілі машинаны өз қалауы бойынша иеленуге, пайдалануға және билік етуге құқығы бар жеке немесе заңды тұлға;
5) машиналарды мемлекеттiк тiркеу – тіркеу пункттерінің машиналарды тiркеу, машиналардың жол қозғалысына қатысуға жіберілгенін растайтын мемлекеттiк тіркеу нөмiрлiк белгiлерін және тiркеу құжаттарын беру жөніндегі қызметі (бұдан әрі – машиналарды тіркеу);
6) машиналарды тіркеу кітабы – осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес машина, меншік иесі, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі (бұдан әрі – нөмірлік белгі), тіркеуге (қайта тіркеуге) енгізілген өзгерістер, машиналарды тіркеуден шығару туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
7) нөмiрлiк агрегат – зауыттық тiркеу нөмiрi бар машинаның негiзгi құраушы торабы (қозғалтқыш, шасси, рама);
8) тiркеу құжаты – осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес машинаның жол қозғалысына қатысуға және пайдалануға жіберілгенін растайтын, машинаға арналған ресми құжат болып табылатын техникалық паспорт;
9) машиналарды тiркеудегі (қайта тiркеудегі) өзгерiс – тиiстi құқықтық негiздер болған кезде машинаның тiркеу деректеріне және тіркеу құжатына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;
10) сәйкестік сертификаты – өнімнің, қызметтің техникалық регламенттерде, стандарттардың ережелерінде немесе өзге құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін тіркеу пункттері ретінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың; ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) құрылымдық бөлімшелері түсініледі.
Тіркеу пункттері машиналарды тіркеуді, уақытша тіркеуді, тіркеуге (қайта тіркеуге) өзгерістер енгізуді, есептен шығаруды, сондай-ақ осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исключен постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования);
2) специальные машины повышенной проходимости - снегоходы, квадроциклы;
3) владелец - физическое или юридическое лицо, которое на основании принадлежащего ему права собственности или в силу иных установленных законодательством оснований осуществляет фактическое обладание машиной в текущем периоде времени;
4) собственник - физическое или юридическое лицо, в соответствии с законодательством обладающее правом по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащей ему машиной;
5) государственная регистрация машин - деятельность регистрационных пунктов по регистрации машин, выдаче государственных регистрационных номерных знаков и регистрационных документов на машины, подтверждающих их допуск к участию в дорожном движении (далее - регистрация машин);
6) книга регистрации машин - документ, содержащий сведения о машине, собственнике, государственном регистрационном номерном знаке (далее - номерной знак), внесениях изменений в регистрацию (перерегистрацию), снятии с регистрации машин, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) номерной агрегат - основной составляющий узел машины, имеющий заводской регистрационный номер (двигатель, шасси, рама);
8) регистрационный документ - технический паспорт, являющийся официальным документом на машину, подтверждающий ее допуск к участию в дорожном движении и эксплуатации, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
9) изменение в регистрации машин (перерегистрация) - внесение изменений и дополнений в регистрационные данные и регистрационные документы на машину при наличии соответствующих правовых оснований;
10) сертификат соответствия - документ, удостоверяющий соответствие продукции, услуги требованиям, установленным техническими регламентами, положениям стандартов или иных документов.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Для целей настоящих Правил под регистрационными пунктами понимаются структурные подразделения местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы; района (города областного значения) (далее – местные исполнительные органы).
Регистрационные пункты осуществляют регистрацию, временную регистрацию, внесение изменений в регистрацию (перерегистрацию), снятие с регистрации машин, а также действия, указанные в пункте 25 настоящих Правил.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Меншiк иелерi немесе өзге де тұлғалар машиналар өздерінің меншiгіне (иелігіне) түскен, өздерінің меншiгiнен (иелiгінен) шығарылған немесе машиналарды тiркеу, тіркеуге (қайта тiркеуге) өзгеріс енгiзу немесе тіркеуден шығару қажеттілігіне әкеп соқтыратын міндеттемелер туындаған сәттен бастап бiр ай iшiнде машиналарды тiркеу (қайта тiркеу) немесе тіркеуден шығару үшiн осы Қағидаларда белгіленген iс-әрекеттердi жасайды.
5. Тiркеу ісін жүргiзу пункттері беретін тіркеу құжаттарын ресiмдеу мемлекеттiк және/немесе орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
6. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген, басқа тiлде жазылған құжаттар тiркеу әрекеттерiн жүргiзу үшiн мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiне аударылған және бiр тiлден екiншi тiлге аударманың дұрыстығын нотариустың не аударманың дұрыстығын куәландыру жөніндегі іс-әрекеттер жасауға құқығы бар басқа лауазымды тұлғаның қолымен расталған күйінде ұсынылады.
7. Тiркеу iс-әрекеттерiн жүргiзуге өшіріп тазаланған немесе үстінен жазылған, сызылған сөздерi немесе өзге де келісілмеген түзетулерi бар, сондай-ақ, қарындашпен жазылған осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттар қабылданбайды. Көрсетілген құжаттардың мәтiнi анық және нақты жазылады. Азаматтардың тегi, аты, әкесiнiң аты олардың тұрғылықты жерiн көрсете отырып, толық ұсынылады, ал заңды тұлғалардың атаулары қысқартылмай және мекенжайларын нақты көрсете отырып ұсынылады, ал олардың мөр және мөртабан бедерлері оқылатындай болуы тиiс.
8. Тіркеуге (қайта тіркеуге) ұсынылған машиналардың құжаттары:
1) олардың толтырылған уақытын;
2) олардың толтырылған орнын;
3) машина туралы мәліметтерді (маркасы, моделі, жасаушы зауыт, шығарылған жылы, машинаның және қозғалтқыштың зауыттық нөмірі);
4) өкілеттілігі мөрмен расталатын уәкілетті адамдардың қолын қамтиды.
9. Қазақстан Республикасына әкелiнетін, шетел тауары болып табылатын машиналар мiндеттi кедендiк ресiмдеуден өткеннен кейiн тiркеледi.
Қазақстан Республикасына әкелiнетін, Кеден одағының тауары болып табылатын машиналар мiндеттi кедендiк ресiмдеуден өтпестен тiркеледi.
2. Машиналарды тiркеу тәртiбi
10. Машиналарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру үшін заңды және жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш беруші) тіркеу пункттеріне мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3 немесе 4-қосымшаларға сәйкес өтiнiш;
2) жеке тұлғалар үшiн – өтiнiш берушiнiң жеке басын және тұрғылықты жерiн куәландыратын құжаттың көшiрмесi және түпнұсқасы;

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Собственники или иные лица в течение одного месяца с момента поступления машины в их собственность (владение), выбытия из их собственности (владения) либо наступления обстоятельств, влекущих необходимость регистрации, внесения изменения в регистрацию (перерегистрацию) или снятия с регистрации машин, совершают установленные настоящими Правилами действия для регистрации (перерегистрации) или снятия с регистрации машин.
5. Регистрационное делопроизводство, оформление регистрационных документов, выдаваемых регистрационными пунктами, ведутся на государственном и/или русском языках.
6. Документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил, составленные на других языках, представляются переведенными на государственный или русский языки и имеющими заверенную подписью нотариуса достоверность перевода с одного языка на другой либо другого должностного лица, имеющего право совершать действия по свидетельствованию верности перевода, для производства регистрационных действий.
7. К производству регистрационных действий не принимаются документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные исправления, а также исполненные карандашом. Текст указанных документов излагается ясно и четко. Фамилии, имена и отчества граждан представляются полностью с указанием их местожительства, а наименования юридических лиц - без сокращений и с точным указанием адресов, а оттиски печатей и штампов - читаемыми.
8. Предоставляемые для регистрации (перерегистрации) машин документы содержат:
1) дату их составления;
2) место их составления;
3) сведения о машине (марка, модель, завод-изготовитель, год выпуска, заводские номера машины и двигателя);
4) подписи уполномоченных лиц, полномочия которых заверяются печатью.
9. Машины, являющиеся иностранным товаром, ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются после прохождения обязательного таможенного оформления.
Машины, являющиеся товаром Таможенного союза, ввозимые в Республику Казахстан, регистрируются без прохождения обязательного таможенного оформления.
2. Порядок регистрации машин
10. Для осуществления государственной регистрации машин физические и юридические лица (далее - заявитель) представляют в регистрационный пункт:
1) заявление согласно приложениям 3 или 4 к настоящим Правилам;
2) для физических лиц - копию и оригинал документа, удостоверяющего личность и местожительство заявителя;

3) заңды тұлғалар үшiн – заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған құрылтай құжаттарының, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмелері;
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
4) машинаны мемлекеттiк тiркеуге, қайта тiркеуге немесе тiркеу құжатының телнұсқасына алым төленгені туралы құжат;
5) мынадай жағдайларды қоспағанда, машина:
кәдеге жаратылса (жарамсыз болса, есептен шығарылса);
машиналарды тіркеу пунктіне байқауға алып келуге кедергi болатын объективті жағдайлар болса (бұзылып қалу, габариті және (немесе) техникалық сипаттамасы мүмкіндік бермесе), машинаның тұрған жерi бойынша инженер-инспектор жасаған машиналарды техникалық байқау актісін ұсынуға рұқсат етіледі, бұл ретте мұндай актiнiң жарамдылық мерзімі күнтізбелік 30 күнді құрайды;
6) шарттың (сату-сатып алу, айырбастау, сыйға тарту, қарызға беру) түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі, соттың шешiмi немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жасалған меншік құқығын растайтын өзге де құжаттар;
7) машинаның тiркеу құжаты және мемлекеттiк тiркеу нөмiрлiк белгiсi үшiн мемлекеттiк баждың төленгенін растайтын құжат;
8) жаңа және қолдан құрастырылған немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген машиналарға берiлген Қазақстан Республикасының сәйкестiк сертификаты немесе оның қауiпсiздiк техникасының белгiленген талаптарына сәйкестiгiн растайтын басқа да құжат;
9) кедендiк жүк декларациясы (машинаны шетелден сатып алған жағдайда), кедендiк құжаттардың көшiрмелерiн осы тармақтың 10) тармақшасында белгіленген жағдайды қоспағанда, оларды берген кеден органы ғана куәландырады;
10) Кеден одағының тауары болып табылатын машиналар үшін тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің түпнұсқасы немесе оның заңнамада белгіленген тәртіппен расталған көшірмесі;
11) жеке тұлғалар үшін – көлік құралдарына салық төленгенін растайтын құжат немесе көлік құралдарына салық төлеуден босатылғанын растайтын құжат.
Меншiк иесiнің немесе иеленушiнің атынан тiркеу іс-әрекеттерін олардың өкiлдерi жүзеге асырған жағдайларда, тiркеу пунктiне осы тармақта белгiленген құжаттармен бірге меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң мүдделерiн бiлдiруге өкiлеттiлiгiн куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Егер мемлекеттiк тiркеуге Қазақстан Республикасында бұрын мемлекеттiк тiркеуде болған машина ұсынылса, онда тіркеу пунктіне осы тармақта белгiленген құжаттармен бірге бұрынғы тіркеу құжаттары ұсынылады, алайда аталған құжатты ұсынбау мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Меншік иелері болып табылмайтын тұлғаларға машиналарды мемлекеттік тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-әрекетін жүзеге асыру үшін тіркеу іс-әрекетінің бастамашылары жеке және заңды тұлғаларға белгіленген құжаттардан басқа тіркеу пунктіне шарттардың (жалға беру, қосалқы жалдау, лизинг, сублизинг, кепiлге беру және басқалар) және машинаны қабылдау-беру актiсiнің нотариалды куәландырылған көшiрмесiн немесе машинаға иелену құқығын растайтын өзге де құжатты ұсынады. Сондай-ақ тіркеу іс-әрекетінің бастамашылары тиісті тіркеу іс-әрекетін жасауға меншiк иесi (жеке тұлғалар үшін) немесе мөрмен расталған (заңды тұлғалар үшін) заңды тұлғаның бірінші орынбасары қол қойған машина иесінің жазбаша келісімін ұсынады.
Егер тiркеу iс-әрекеттерiне ұшырайтын машина жалпы меншiк иелiгiнде болған жағдайда, тiркеу құжаттарында барлық меншiк иелерi көрсетiледi және құжаттар барлық меншiк иелерiнің атынан берiледi.
Жеке тұлғаларды жалпы меншіктен ажыратуға негіз болып нотариалды куәландырылған мәміле саналады.
Егер меншік иелері 14 жасқа толмаған кәмелеттік жасқа жетпеген азаматтар болса, олардың атынан тiркеу әрекеттерін ата-аналары (бала асырап алушылар) немесе туу туралы куәлікті ұсына отырып, қорғаншы және қамқоршы органдар жасайды.

3) для юридических лиц - копии учредительных документов, свидетельства* или справки о регистрации (перерегистрации) юридического лица, заверенные печатью юридического лица;
Примечание: *Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
4) документ об уплате сборов за государственную регистрацию, перерегистрацию машин или выдачу дубликата регистрационного документа машины;
5) машину, за исключением случаев:
ее утилизации (выбраковка, списание);
при наличии объективных обстоятельств, препятствующих предоставлению машины в регистрационный пункт для осмотра (поломка, не позволяют габариты и (или) технические характеристики), допускается предоставление акта технического осмотра машин, составленного инженером-инспектором по местонахождению машины, при этом срок действия такого акта составляет 30 календарных дней;
6) оригинал или нотариально заверенную копию договора (купли-продажи, обмена, дарения, займа), решение суда или иные документы, подтверждающие право собственности, составленные в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
7) документ, подтверждающий оплату государственных пошлин за регистрационный документ машины и номерной знак;
8) сертификат соответствия Республики Казахстан на новые и самодельные машины или ввезенные на территорию Республики Казахстан или другой документ, подтверждающий их соответствие установленным требованиям техники безопасности;
9) грузовую таможенную декларацию (при приобретении машины из заграницы), копии таможенных документов заверяются только таможенным органом, выдавшим их, за исключением случая, установленного подпунктом 10) настоящего пункта;
10) оригинал заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов для машины, являющейся товаром Таможенного союза, или его копию, заверенную в установленном законодательством порядке;
11) для физических лиц - документ, подтверждающий уплату налога на транспортные средства, либо документ, подтверждающий освобождение от уплаты налога на транспортные средства.
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, в регистрационный пункт представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, в регистрационный пункт представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
Для осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками, помимо документов, установленных для физических и юридических лиц, инициаторы регистрационных действий представляют в регистрационный пункт нотариально заверенную копию договоров (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада или другие) и акта приема-передачи машины или иной документ, подтверждающий право владения на машину. Также инициаторы регистрационных действий представляют письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц) или первым руководителем юридического лица, заверенное печатью (для юридических лиц).
В случае, если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются родителями (усыновителями) или органами опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.

Меншік иелері 14-18 жастағы тұлғалар болған жағдайда тіркеу іс-әрекеттерін ата-аналарының (бала асырап алушылардың) немесе туу туралы куәлікті ұсына отырып, қорғаншы және қамқоршы органдардың жазбаша келісімімен осы тұлғалар жасайды.
Жеке және заңды тұлғалардың аукциондардан және сауда биржаларынан сатып алған машиналарын тіркеу, тіркеу пункттеріне уәкілетті адамның қолы және мөрімен расталған аукционның хаттамасын және сатып алу келісім шартын ұсынғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.07.2013 № 732 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Машиналарды тіркеген (уақытша тіркеген), тіркеуге өзгерістер енгізген (қайта тіркеген), есептен шығарған кезде қажетті құжаттар тіркеу пунктіне ұсынылады, онда осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан тексеріс жүзеге асырылады және кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазбалар енгізіледі.
Тіркеу іс-әрекеттері өтініш беруші қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырылады.
Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде өтініш берушіден құжаттар қабылдаудан бас тартылады. Өтініш берушінің талабы бойынша оған құжаттарды қабылдаудан бас тартуды дәлелді жазбаша растау беріледі.
Құжаттарды қабылдау аяқталған соң өтініш берушіге қажетті құжаттарды қабылдау туралы белгісі бар өтініш көшірмесі беріледі.
12. Машинаны тіркеу кезінде инженер-инспектор оларға байқау жүргiзедi.
Байқау процесінде зауыттық нөмірлердің, нөмірлік агрегаттардың және нөмiрлiк белгiлердiң машинаға арналған құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін салыстырып тексеру жүзеге асырылады.
13. Тіркеу пунктінің инженер-инспекторы техникалық жарамды машиналарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы стандарттарына сәйкес жасалған тиісті түрдегі техникалық паспорттар мен нөмірлік белгілер береді. Бір машинаға бір нөмірлік белгі беріледі.
Тіркеу құжаттарын және машиналардың нөмірлік белгілерін жұмсау сериялары мен олардың сандық нөмірлерінің өсу тәртібімен машиналарды тіркеу кітабында жүргізіледі.
Келіп түскен және берілген нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың саны осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналында көрсетіледі.
Машиналарды тіркеу кітабы, нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың келіп түсуін және берілуін есепке алу журналы, сондай-ақ тіркеу құжаттарының бланкілері және нөмірлік белгілер қатаң есептегі құжаттар ретінде сақталады.
Толтыру кезінде бүлінген тіркеу құжаттарының бланкілері және одан әрі пайдалануға жарамсыз нөмірлік белгілер оларды қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдар мен тәсілдер арқылы кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.
Тіркеу пункттерін тіркеу құжаттарымен және нөмірлік белгілермен қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия родителей (усыновителей) или органов опеки и попечительства с представлением свидетельства о рождении.
Регистрация машин, приобретенных юридическими и физическими лицами через аукционы и торговые биржи, производится после представления в регистрационный пункт протокола аукциона и договора купли-продажи, заверенных соответствующими печатями и подписями уполномоченных лиц.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.07.2013 № 732 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. При регистрации (временной регистрации), внесении изменений в регистрацию (перерегистрации), снятии с регистрации машин необходимые документы представляются в регистрационный пункт, где осуществляется проверка документов на соответствие требованиям настоящих Правил и вносится соответствующая запись в книгу учета входящих документов.
Регистрационные действия осуществляются с момента сдачи заявителем необходимых документов в течение 15 календарных дней.
При несоответствии представляемых документов требованиям настоящих Правил заявителю отказывается в приеме документов. По требованию заявителя ему выдается мотивированное письменное подтверждение отказа в приеме документов.
По окончании приема документов заявителю выдается копия заявления с отметкой о принятии необходимых документов.
12. При регистрации машин инженером-инспектором производится их осмотр.
В процессе осмотра осуществляется сверка соответствия заводских номеров, номерных агрегатов и номерных знаков данным, указанным в документах на машину.
13. На технически исправные машины инженером-инспектором регистрационного пункта выдаются технические паспорта и номерные знаки соответствующих типов, изготовленные в соответствии с действующими стандартами Республики Казахстан. На одну машину выдается один номерной знак.
Расходование регистрационных документов и номерных знаков машин ведется в книге регистрации машин в порядке возрастания серий и их цифровых номеров.
Количество поступающих и выбывающих номерных знаков и технических паспортов отражается в журнале учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Книга регистрации машин, журнал учета поступления и выдачи номерных знаков и технических паспортов, а также бланки регистрационных документов и номерные знаки хранятся как документы строгой отчетности.
Бланки регистрационных документов, испорченные при заполнении, номерные знаки, не пригодные к дальнейшему использованию, утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
Обеспечение регистрационных пунктов регистрационными документами и номерными знаками осуществляется местным исполнительным органом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Тіркеу пункттері беретін тіркеу құжаттары машиналарды тіркеу кітабына тиісті жазба енгізе отырып, тиісті тіркеу пункті инженер-инспекторының қолымен және мөрімен куәландырылады. Өтініш берушінің тіркеу құжатын, сондай-ақ нөмірлік белгіні алу фактісі машиналарды тіркеу кітабына өтініш берушінің қолымен куәландырылады.
15. Жасалған тіркеу іс-әрекеттері немесе тіркеу іс-әрекеттерін жасаудан бас тарту негізсіз деп есептеген өтініш берушілер жоғары тұрған органдарға немесе сотқа шағымдануға құқылы.
16. Кепілге берілген немесе өзге де ауыртпалық салынған машиналарға қатысты кепіл ұстаушының немесе пайдасына тиісті ауыртпалық түрі ұсынылған өзге де тұлғаның мұндай тіркеу іс-әрекеттерін жасауға жазбаша рұқсатын алмай тіркеу пунктінің тіркеу іс-әрекеттерін жасауына жол берілмейді.
17. Тіркелген машиналарға жасалған тіркеу іс-әрекеттері және меншік иелері туралы анықтамалар мен басқа жазбаша ақпарат:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органдардың;
2) машиналар иелерінің жазбаша сұрау салуы негізінде беріледі.
18. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың машиналарын тіркеу жалпы негізде жүргізіледі.
19. Қандай да бір себептермен агрегаттардың (қозғалтқышта, шанақта, шассиде, рамада) нөмірі жоқ машиналарға тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу инженер-инспектор осы агрегаттарға пуансонмен биіктігі бес-жеті миллиметр және ені үш-төрт миллиметр жеті таңбалы белгі салғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Бірінші белгі - өңірдің кодын көрсететін әріп, келесі екі сан – тіркеу пунктінің нөмірі, қалған сандар - операцияның реттік нөмірі. Бұл туралы белгі машиналар агрегаттарына берілген нөмірлерді есепке алу журналына және тіркеу құжаттарына енгізіледі. Әр агрегатқа өсу тәртібімен жеке нөмір беріледі және ол осы өңірде қайталанбайды.
20. Жасаушы-кәсiпорыннан, машина жөндеу зауыттарынан, кедендiк бақылау органдары мен сауда ұйымдарынан тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрғылықты жерi немесе меншiк құқығының өзгеруiне байланысты тiркеушi органда тіркеуден шығарылған машиналарға тиiстi жасаушы-кәсiпорыны, машина жөндеу зауыты, кеден органдары, сауда ұйымдары бір рет пайдалану үшін «Транзит» нөмiрлiк белгiсiн бередi.

Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
14. Регистрационный документ, выдаваемый регистрационным пунктом, удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора соответствующего регистрационного пункта с внесением соответствующей записи в книгу регистрации машин. Факт получения заявителем регистрационного документа, а также номерного знака удостоверяется подписью заявителя в книге регистрации машин.
15. Заявители, считающие совершенное регистрационное действие или отказ в совершении регистрационного действия необоснованными, вправе обжаловать их в вышестоящем органе или суде.
16. В отношении машин, переданных в залог или иное обременение, не допускается совершение регистрационных действий без получения регистрационным пунктом письменного разрешения залогодержателя или иного лица, в пользу которого предоставлен соответствующий вид обременения, на совершение таких регистрационных действий.
17. Справки и другая письменная информация о совершенных регистрационных действиях зарегистрированных машин и их собственниках выдаются на основании письменного запроса:
1) уполномоченных государственных органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) собственников машин.
18. Регистрация машин за иностранными гражданами и лицами без гражданства, постоянно или временно проживающими на территории Республики Казахстан, производится на общих основаниях.
19. Производство регистрационных действий для машин, не имеющих по каким-либо причинам номеров агрегатов (на двигателе, кузове, шасси, раме), осуществляется только после нанесения инженером-инспектором пуансоном семизначных знаков высотой пять-семь миллиметров и шириной три-четыре миллиметра на указанные агрегаты.
Первый знак - это буква, означающая код региона, две последующие цифры - номер регистрационного пункта, а остальные цифры – порядковый номер операции. Отметка об этом вносится в журнал учета присвоенных номеров агрегатам машин и регистрационные документы. Каждому агрегату присваивается персональный номер в порядке возрастания, и он не может повторяться в данном регионе.
20. На машины, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, ремонтных заводов, органов таможенного контроля и торговых организаций к месту регистрации машин, а также снятые с регистрации регистрирующего органа в связи с изменением местожительства или изменением права собственности, выдаются для разового использования номерные знаки «Транзит» соответственно предприятиями-изготовителями, ремонтными заводами, таможенными органами, торговыми организациями.

21. Машиналарды тiркеу кезiнде «Транзит» нөмiрлiк белгiсi алынады және тiркеу үшiн негiз болған құжаттарға тiгiледi, ал оны жоғалтқан жағдайда жағдайларға түсініктеме берілген, жоғалған жері мен уақыты көрсетілген құжат ұсынылады.
22. Тіркеу құжаттары және (немесе) нөмірлік белгілер жоғалған, бүлінген, қолданыстағы стандарттарға сәйкес келмеген және қолдану уақыты аяқталған жағдайларда тіркеу пункті осы Қағидалардың 10-тармағының 1)4) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидаларда көзделген тәртіппен тіркеу құжаттарының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні береді.
23. Машиналардың тіркеу құжаттары және нөмірлік белгілері жоғалған кезде тіркеу пункті машинаның бұрын тіркелген орнына сұрау жолдайды. Машиналарды тіркеу кітабынан үзінді көшірме сұрау салу алынған күнінен бастап 5 күн ішінде сұраушы тарапқа ұсынылады. Ағымдағы тіркеу бойынша ұқсас жағдайлар болған кезде меншік иесінің түсініктемесі сұралады және тиісті жазбалар енгізіліп отырған машиналарды тіркеу кітабымен салыстырып тексеру жүргізіледі.
24. Тіркеу пунктіне келіп түскен табылған, олардың орнына телнұсқа және жаңа нөмірлік белгілер берілген құжаттар, нөмірлік белгілер жарамсыз деп саналады және оларды қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын құралдар мен тәсілдер арқылы кәдеге жаратылады, ол туралы тиісті актілер жасалады.
25. Тіркеу пункттері машиналарды тiркеуден (қайта тіркеуден) және тіркеуден шығарудан басқа мынадай iс-әрекеттер жасайды:
1) тiркеген кезде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес техникалық байқау актiсiн беру;
2) машинаны мемлекеттік (уақытша) тiркеудің бар немесе жоқ екені туралы анықтамалар беру;
3) тіркеу пункттерінде тіркелген машиналардың босаған нөмірлік агрегаттарына құжаттар беру;
4) машиналардың нөмірсіз агрегаттарына (қозғалтқыш, шасси, рама) пуансонмен нөмір салу.
26. Машинаны меншiк иесi (пайдаланушысы) болып табылмайтын тұлғалар пайдаланған жағдайда тiркеу құжаттарындағы «ерекше белгiлер» деген бағанда машинаның иесi және машинаның пайдалануда болуының негіздемесі (лизинг, жалға беру, мүліктік жалдау шарты, өзге де құжат) көрсетіледі.
27. Заңды тұлғаның жарғысы негiзiнде машиналар өткізуді жүзеге асыратын машина жасаушы зауыттардың, сауда немесе басқа ұйымдардың өткізуге арналған және олардың жеке шаруашылық мақсаттарына пайдаланбаған машиналары мемлекеттік тіркеуге жатпайды.
28. Машиналар жеке тұлғаларға тұрақты тұратын жері немесе уақытша тұру мерзіміне уақытша болу орны бойынша (тұрақты тiркелуi болмаған жағдайда) тіркеледі, заңды тұлғаларға – олардың заңды мекенжайы бойынша, заңды тұлғалардың филиалдарына – мөрмен расталған, заңды тұлғаның жазбаша рұқсатымен филиалдардың орналасу орны бойынша тіркеледі.

21. При регистрации машин номерные знаки «Транзит» изымаются и подшиваются в документы, послужившими основанием для регистрации машин, а в случаях их утери представляется документ с объяснением обстоятельств, о месте и времени утери.
22. В случаях утраты, порчи, несоответствия действующим стандартам, истечения срока действия регистрационного документа и (или) номерного знака регистрационный пункт выдает дубликат регистрационного документа и (или) новый номерной знак в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, при представлении документов, предусмотренных подпунктами 1)4) пункта 10 настоящих Правил.
23. При утрате регистрационных документов и номерных знаков, снятых с регистрации машин, регистрационным пунктом направляются запросы по месту прежней регистрации машины. Выписка из книги регистрации машин представляется запрашиваемой стороне в течение 5 суток со дня получения запроса. При обстоятельствах подобного рода по текущей регистрации запрашивается объяснение собственника и производится сверка с книгой регистрации машин, в которую вносятся соответствующие записи.
24. Поступившие в регистрационный пункт обнаруженные документы, номерные знаки машин, взамен которых были выданы дубликаты и новые номерные знаки, считаются недействительными и утилизируются средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
25. Регистрационный пункт помимо регистрации (перерегистрации) и снятия с регистрации машин совершает следующие действия:
1) выдает акты технического осмотра машин при регистрации согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) выдает справки о наличии или отсутствии государственной (временной) регистрации машин;
3) выдает документы на высвободившиеся номерные агрегаты машин, зарегистрированных в регистрационных пунктах;
4) наносит пуансоном номера безномерным агрегатам машин (двигатель, шасси, рама).
26. В случаях, когда машина используется лицами, не являющимися собственниками (пользователями), в регистрационном документе в графе «особые отметки» указываются собственник машины и основание нахождения машины в пользовании (договор лизинга, аренды имущественного найма, иной документ).
27. Машины заводов-изготовителей, торговых или иных организаций, осуществляющих реализацию машин на основании устава юридического лица, предназначенные для сбыта и не эксплуатируемые ими в собственных хозяйственных целях, не подлежат государственной регистрации.
28. Машины регистрируются за физическими лицами по постоянному местожительству или месту временного пребывания (в случае отсутствия постоянной прописки) на срок временного проживания, за юридическими лицами – по их юридическому адресу, а за филиалами юридических лиц – по месту дислокации филиалов с письменного разрешения юридического лица, заверенного печатью.

29. Машиналарды мемлекеттік тіркеуді жалға беру, лизинг, ипотека, қарыз шарттарына сәйкес олар сенімгерлік басқаруға, шаруашылық жүргізуге берілген тұлғалар жүргізген жағдайда оларға қатысты тіркеу іс-әрекеттері осы келісімдерге қатысушының (қатысушылардың) жазбаша келісімімен жүргізіледі.
30. Тіркеу пункттерінің қызметкерлерi тiркеу iс-әрекеттерiн жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжаттар негiзiнде жеке тұлғалардың жеке басын белгілейді.
Жеке тұлға өкілінің өкілеттігі нотариалды куәландырылған сенімхатпен, заңды тұлға өкілінің өкілеттігі – басшының қолымен және заңды тұлға мөрімен куәландырылған сенімхатпен расталады. 14-18 жастағы азаматтардың жеке басын куәландыру олардың ата-аналарының (асырап алушыларының), қорғаншылардың (қамқоршылардың) немесе қорғаншылық және қамқорлық органдары өкілінің қатысуымен кәмелеттік жасқа толмаған тұлғаның туу туралы куәлігін ұсыну кезінде жүргізіледі.
31. Тіркеу орындары жасайтын тiркеу iс-әрекеттерi машиналарды тiркеу орындары бойынша жүргiзiледi. Көрсетілген iс-әрекеттердi басқа жерде жүргiзу туралы шешiм машиналарды тіркеу орны (машина тіркелген орын) бойынша тіркеу пункттері мен тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу жобаланған (өтініш беруші өтінген) орын бойынша тіркеу пункті арасындағы келісім бойынша қабылданады.
Өтініш берушінің құжаттары тіркеу іс-қимылдарын жүргізу жобаланған орын бойынша тіркеу пунктінен поштамен машиналарды тіркеу орнына жөнелтіледі.
Машиналарды тіркеу орны бойынша тіркеу пунктінің өтініш берушінің өтінішін қанағаттандыруға жазбаша түрдегі келісімі немесе одан бас тартуы тіркеу іс-қимылдарын жүргізу жобаланған орын бойынша тіркеу пунктіне пошта бойынша жолданады.
Өтініш берушінің өтініші қанағаттандырылған жағдайда машиналарды тіркеу орны бойынша тіркеу пунктінде машиналарды тіркеу кітабында тіркеу іс-әрекеттерін жасау туралы тиісті жазбалар енгізеді.
Машиналарды тіркеу орны бойынша тіркеу пунктінен келісім алынғаннан кейін тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу жобаланған орын бойынша тіркеу пунктінде өтініш берушінің машинасымен қажетті тіркеу іс-әрекеттері жүргізіледі.
32. Машиналарды мемлекеттік тiркеу немесе өзге де тіркеу іс-әрекеттері меншік иесі болып табылмайтын тұлғалар үшін жүргiзiлген жағдайда машина тіркелген тұлғаның иелігінен шығуы не көрсетілген тұлғаның машинаны одан әрі иелену құқығынан айырылуы меншік иесiнiң бастамасы бойынша тиiстi тiркеу iс-әрекеттерiн жүргiзу және кейiннен машинаны меншiк иесiнің атына тiркеу үшін негiз болып табылады.

29. В случаях, когда государственная регистрация машин производится за лицами, которым они отданы в доверительное управление, хозяйственное ведение в соответствии с договорами аренды, лизинга, ипотеки, займа, регистрационные действия в их отношении производятся с письменного согласия участника (участников) данных соглашений.
30. Сотрудники регистрационного пункта при совершении регистрационных действий устанавливают личность физических лиц на основании документов, удостоверяющих их личность.
Полномочия представителя физического лица подтверждаются нотариально засвидетельствованной доверенностью, юридического лица – доверенностью, удостоверенной подписью руководителя и печатью юридического лица. Установление личности граждан в возрасте от 14 до 18 лет производится в присутствии родителей (усыновителей), опекунов (попечителей) или представителей органов опеки и попечительства при предъявлении свидетельства о рождении несовершеннолетнего лица.
31. Регистрационные действия, совершаемые регистрационными пунктами, производятся по месту регистрации машин. Решение о проведении указанных действий в ином месте принимается по согласованию между регистрационными пунктами по месту регистрации машин (где была зарегистрирована машина) и регистрационным пунктом по месту предполагаемого произведения регистрационных действий (куда обратился заявитель).
Из регистрационного пункта по месту предполагаемого проведения регистрационных действий документы заявителя почтой отправляются в регистрационный пункт по месту регистрации машин.
Согласие или отказ в письменном виде в удовлетворении обращения заявителя регистрационным пунктом по месту регистрации машин направляются по почте в регистрационный пункт по месту предполагаемого проведения регистрационных действий.
В случае удовлетворения обращения заявителя в регистрационном пункте по месту регистрации машин вносятся соответствующие записи о совершении регистрационных действий в книге регистрации машин.
После получения согласия от регистрационного пункта по месту регистрации машин в регистрационном пункте по месту предполагаемого проведения регистрационных действий совершают необходимые регистрационные действия с машиной заявителя.
32. В случаях, когда государственная регистрация машин или иные регистрационные действия производятся за лицами, не являющимися собственниками, выбытие машины из владения лица, за которым зарегистрирована машина, либо утрата указанным лицом права на дальнейшее владение машиной являются основанием для произведения по инициативе собственника соответствующих регистрационных действий и последующей регистрации машин на имя собственника.

33. Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республиканың шегінен тыс жерлерден екі айдан артық мерзімге әкелінген, сондай-ақ жалға беру, лизинг, ипотека, қарыз шарттарына сәйкес сенімгерлікпен басқаруға, шаруашылық жүргізуге берілген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру үшін өтініш беруші тіркеу пунктіне:
1) осы Қағидаларға 3 немесе 4-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) жеке тұлға үшін жеке басын және тұрғылықты жерін куәландыратын құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесін, заңды тұлға үшін құрылтай құжаттарының, машиналарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің мөрмен расталған көшірмелерін;
3) техникалық паспорттың түпнұсқасын;
4) машинаны;
5) жалға беру, қосалқы жалға беру, лизинг, сублизинг, сенімгерлікпен басқару, шаруашылық жүргізу, ипотека, қарыз шартының немесе машиналарды иелену құқығын, ал уақытша әкелінген машиналар үшін машиналарды учаскеде немесе аумақта уақытша тіркеуге қоюға меншік иесінің (иеленушінің) келісімін растайтын өзге құжаттың түпнұсқасы мен нотариалды расталған көшірмесін;
6) машинаны республиканың шегінен тыс жерлерден әкелген жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген құжатты ұсынады.
Машиналарды уақытша тіркеудің қолданылу мерзімі Қағидалардың осы тармағының 5) тармақшасында көрсетілген құжаттардың қолданылу мерзімдеріне сәйкес белгіленеді.
34. Машиналарды уақытша тіркеу кезінде:
1) инженер-инспектор машиналарды байқауды жүргізеді. Байқау үдерісінде зауыттық нөмірлерінің, нөмірлік агрегаттар мен нөмірлік белгілерінің машинаға арналған құжаттарда көрсетілген деректерге сәйкестігін салыстырып тексеру жүзеге асырылады;
2) инженер-инспектордың қолымен және мөрімен расталған машинаны уақытша тіркеу туралы анықтама беріледі.
Өтініш берушінің анықтама алу фактісі машиналарды тіркеу кітабында өтініш берушінің қолымен куәландырылады.
3. Машиналарды тіркеуге өзгерістер енгізу (қайта тіркеу)
35. Машиналарды тіркеуге өзгерістер енгізу (қайта тіркеу):
1) меншiк құқығы өзгерген;
2) машиналардың ортақ меншiк құқығы пайда болған, тоқтатылған және ортақ меншiк иелерінің құрамы өзгерген;
3) тұлғаның тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) машинаны тіркеген тіркеу пунктінің қызмет көрсету аумағының шегінде өзгерген;
4) машина тіркелген тұлғаның тегi, аты, әкесінің аты (атауы) өзгерген;
5) машинаны қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнаулы жабдық орнату және осыған ұқсас өзге де өзгертулер салдарларынан оның үлгісі өзгерген жағдайда жүргізіледі.
36. Машиналарды тіркеуге өзгерістер енгізуді (қайта тіркеуді) жүзеге асыру үшін өтініш беруші тіркеу пунктіне:

33. Для осуществления временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики на срок более двух месяцев, а также отданных в доверительное управление, хозяйственное ведение в соответствии с договорами аренды, лизинга, ипотеки, займа заявитель представляет в регистрационный пункт:
1) заявление согласно приложениям 3 или 4 к настоящим Правилам;
2) для физического лица оригинал и копии документа, удостоверяющего личность и местожительство гражданина, для юридического лица – копии учредительных документов, свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) машин заверенные печатью;
3) оригинал технического паспорта;
4) машину;
5) оригинал или нотариально заверенную копию договора аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, ипотеки, займа или иного документа, подтверждающего право на владение машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
6) при ввозе машины из-за пределов республики – документ, указанный в подпункте 8) пункта 10 настоящих Правил.
Сроки действия временной регистрации машин устанавливаются в соответствии со сроками действия документов, указанных в подпункте 5) настоящего пункта Правил.
34. При временной регистрации машин:
1) инженером-инспектором производится осмотр машин. В процессе осмотра осуществляется сверка соответствия заводских номеров, номерных агрегатов и номерных знаков данным, указанным в документах на машину;
2) выдается справка о временной регистрации машины, заверенная подписью и печатью инженера-инспектора.
Факт получения заявителем справки удостоверяется подписью заявителя в книге регистрации машин.
3. Внесение изменений в регистрацию
(перерегистрацию) машин
35. Внесение изменений в регистрацию (перерегистрацию) машин производится в случаях:
1) изменения права собственности;
2) возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин;
3) изменения местожительства (юридического адреса) лица в пределах территории обслуживания регистрационным пунктом, зарегистрировавшим машину;
4) перемены фамилии, имени, отчества (наименования) лица, на которое зарегистрирована машина;
5) изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений.
36. Для осуществления внесения изменений в регистрацию (перерегистрацию) машин заявитель представляет в регистрационный пункт следующее:

1) меншiк құқығы өзгерген жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағының 1)2)3)4)5)7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және меншік құқығы өзгеруінің құжатын;
2) машиналардың ортақ меншiк құқығы пайда болған, тоқтатылған және ортақ меншiк иелерінің құрамы өзгерген және машина тіркелген меншік иесінің тұрғылықты жері өзгерген жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағының 1)2)3)4)5)7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және машиналардың ортақ меншiк құқығының пайда болу, тоқтатылу және ортақ меншік иелері құрамының өзгеру және меншік иесінің тұрғылықты жерінің өзгеру құжатын;
3) машина тіркелген меншік иесінің тегi, аты, әкесінің аты немесе атауы өзгерген жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағының 1)2)3)4)5)7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және қолданыстағы заңнамаға сәйкес осы өзгертуді растайтын құжаттарды;
4) машинаны қайта жабдықтау немесе нөмірлік агрегаттарын ауыстыру, арнаулы жабдық орнату және өзге де ұқсас өзгертулер салдарларынан оның үлгісі өзгерген жағдайда осы Қағидалардың 10-тармағының 1)2)3)4)5)6)8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және қайта жабдықтаудан кейін тіркеу пунктінде жасалған машинаны техникалық байқаудан өткізу актісін ұсынады.
37. Машиналарды тіркеуге өзгерістер енгізу (қайта тіркеу) кезінде инженер-инспектор тіркеу құжатына және машиналарды тіркеу кітабына тиісті жазбалар жазады. Тіркеу құжатындағы өзгерістер инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
38. Тораптар нөмірлері мен нөмірлік агрегаттарында тіркеу құжаттарымен айырмашылықтары бар машиналарды тіркеуге өзгерістер енгізу (қайта тіркеу) тіркеу пункті қабылдаған шешімнің немесе сот шешімінің негізінде жүргізіледі. Бұл жағдайда машинаның тіркеу құжатының «Ерекше белгілер» деген бөліміне инженер-инспектор көрсетілген шешімнің деректемелерін енгізеді, оның расталған көшірмесі тіркеу іс-әрекеттерін жүргізу негіздемесіне тігіледі. Жеке немесе заңды тұлғалар шешімдерді жоғалтқан кезде олардың көшірмелері ұсынылады.
4. Машиналарды тіркеуден шығару
39. Машиналарды тіркеуден шығару:
1) егер оған машина тіркелген тұлғаның жаңа тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) машинаны тіркеген тіркеу пунктінің қызмет көрсету аумағынан тыс орналасса, оның тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген;
2) машинаға меншік құқығы тоқтаған;
3) машинаны кәдеге жаратқан (жарамсыз еткен, есептен шығарған);
4) машинаны Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкеткен жағдайда жүргізіледі.
40. Жеке және заңды тұлғалар машиналарды тiркеуден шығару үшін (кәдеге жаратудан, жарамсыз етуден, есептен шығарудан басқа, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге машинаның орнын ауыстыру, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы іс-әрекеттер жағдайында) тіркеу пунктіне осы Қағидалардың 10-тармағының 1)2),  3) 5)6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

1) в случае изменения права собственности документы, указанные в подпунктах 1)2)3)4)5)7) пункта 10 настоящих Правил, и документ изменения права собственности;
2) в случае возникновения, прекращения общей собственности, изменения состава общих собственников машин и изменения местожительства собственника, на которого зарегистрирована машина, документы, указанные в подпунктах 1)2)3)4)5)7) пункта 10 настоящих Правил, и документ возникновения, прекращения общей собственности или изменения состава общих собственников машин или изменения местожительства собственника;
3) в случае перемены фамилии, имени, отчества или наименования собственника, на которого зарегистрирована машина, документы, указанные в подпунктах 1)2)3)4)5)7) пункта 10 настоящих Правил, и документы, подтверждающие эту перемену, в соответствии с действующим законодательством;
4) в случае изменения типа машины, вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений, документы, указанные в подпунктах 1)2)3)4)5)6)8) пункта 10 настоящих Правил, и акт технического осмотра машины, составленный в регистрационном пункте после переоборудования.
37. При внесении изменений в регистрацию (перерегистрацию) машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и книгу регистрации машин. Изменения в регистрационном документе удостоверяются подписью и печатью инженера-инспектора.
38. Внесение изменений в регистрацию (перерегистрацию) машины, имеющей расхождения нумерации узлов и номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании решения, принятого регистрационным пунктом, или решения суда. В этом случае в раздел «Особые отметки» регистрационного документа машины инженером-инспектором вносятся реквизиты указанного решения, заверенная его копия подшивается в основание производства регистрационных действий. При утере физическими или юридическими лицами решений представляется их копия.
4. Снятие с регистрации машин
39. Снятие с регистрации машин производится в случаях:
1) изменения местожительства (юридического адреса) лица, на которое зарегистрирована машина, если новое местожительство (юридический адрес) находится за пределами территории обслуживания регистрационным пунктом, зарегистрировавшим машину;
2) прекращения права собственности на машину;
3) утилизации (выбраковки, списания) машины;
4) вывоза машины за пределы Республики Казахстан.
40. Для снятия с регистрации машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий предшествующих сделки по отчуждению машины) физические и юридические лица представляют в регистрационный пункт документы, указанные в подпунктах 1)2)3)5)6) пункта 10 настоящих Правил.

41. Кәдеге жаратуға (жарамсыз етуге, есептен шығаруға) жататын машиналар:
1) жеке тұлғалар осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжатты, тіркеу құжатын, нөмірлік белгісін;
2) заңды тұлғалар осы Қағидалардың 10-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжатты, тіркеу құжатын, нөмірлік белгісін, есептен шығару актісін ұсынған кезде тіркеуден шығарылады. Кәдеге жаратылатын машиналарға тіркеу құжаттары немесе нөмірлік белгілері болмаған кезде өтініштерде оларды жоғалту жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі.
42. Машиналарды тіркеуден шығарған кезде инженер-инспектор тіркеу құжатына және машиналарды тіркеу кітабына тиісті жазбалар енгізеді. Тіркеуден шығару жағдайлары көрсетілген тіркеу құжатындағы жазба инженер-инспектордың қолымен және мөрімен куәландырылады.
43. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеулер салынған машиналар тіркеуден шығарылмайды.
Машиналарды тіркеуден шығару салынған шектеулер туралы куәландыратын құжаттарды ұсынғаннан кейін жүргізіледі.
44. Сот немесе заңнамада айқындалған өзге де органдар шешімі негізінде мемлекет меншігіне берілетін машиналарды тіркеуден шығарған жағдайларда сот орындаушыларына, өзге де органдардың лауазымды тұлғаларына осы Қағидаларда машина иелерінің өкілдері үшін көзделген талаптар қолданылады.
45. Нөмірлік агрегаттарының нөмірленуі тіркеу құжаттарымен сәйкес келмеген машиналарды тіркеуден шығару тіркеу пункттері қабылдаған шешімдер (қорытындылар) негізінде жүргізіледі.
46. Егер машиналар ортақ меншікте болса, тіркеуден шығару барлық меншік иелерінің жазбаша келісімі немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша жүргізіледі.
47. Осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген иеленушілердің іс-әрекеттері жағдайларында машиналар тіркеуден шығарылмайды.
48. Машиналарды тіркеу, тіркеуге өзгерістер енгізу (қайта тіркеу), тіркеуден шығару, нөмірлік белгілерді, тіркеу құжаттарын беру немесе ауыстыру үшін негіз болған құжаттар машиналарды тіркеу кітаптарындағы жазбаға сәйкес келетін кезектілікпен жеке істерге тігіледі және үш жыл бойы сақталады.
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы
жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және
жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Машиналарды тіркеу
КІТАБЫ
КНИГА
регистрации машин
Р/с
№№
п/п
Машиналардың
түрі мен маркасы
Тип и марка
машин
Шығарылған
(жасалған) жылы
Год выпуска
(изготовления)
Машиналар туралы деректер
Данные о машинах
Қозғалтқыш №
Двигатель №
Зауыттық №
Заводской №
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Атауы немесе меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты. Мекенжайы, жұмыс орны – жеке тұлға үшін
Наименование или ф.и.о. собственника.
Адрес, место работы – для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Күні
Дата
Сериясы,
нөмірі
Серия,
Номер
Алушының
қолы
Подпись
получателя
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Машина иесінің, иеленушінің өзгергені, тіркеуден шығару, нөмірлік белгілерді тапсыру, техникалық паспортты немесе нөмірлік белгіні ауыстыру туралы белгілер
Отметка об изменениях собственника, владельца машины, снятии с регистрации, сдаче номерных знаков, замене технического паспорта или номерного знака
Ескертпе
Примечание
Күні Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
Алушының қолы Расписка получателя
10
11
12
13
14
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы
жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және
жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
2-қосымша
ТЕХНИКАЛЫҚ
ПАСПОРТ ТЕХНИЧЕСКИЙ
ПАСПОРТ ТЕХНИКАЛЫҚ ПАСПОРТ ТЕХНИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ
I. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ

41. Машины, подлежащие утилизации (выбраковке, списанию), снимаются с регистрации при представлении:
1) физическими лицами документа, указанного в подпункте 1) пункта 10 настоящих Правил, регистрационного документа, номерного знака;
2) юридическими лицами – документа, указанного в подпункте 2) пункта 10 настоящих Правил, регистрационного документа, номерного знака, акта на списание. При отсутствии регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери.
42. При снятии с регистрации машин инженер-инспектор вносит соответствующие записи в регистрационный документ и книгу регистрации машин. Запись в регистрационном документе с указанием обстоятельств снятия с регистрации удостоверяется подписью и печатью инженера-инспектора.
43. Не снимаются с регистрации машины, на которые наложены ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, снятие их с регистрации производится после представления документов, свидетельствующих о снятии наложенных ограничений.
44. В случаях снятия с регистрации машин, обращаемых в собственность государства на основании решения суда или иных органов, определенных законодательством, на судебных исполнителей, должностных лиц иных органов распространяются требования, предусмотренные настоящими Правилами, как для представителей собственников машин.
45. Снятие с регистрации машин, имеющих расхождения нумерации номерных агрегатов с регистрационными документами, производится на основании принятых решений (заключений) регистрационными пунктами.
46. Если машины находятся в общей собственности, снятие с регистрации производится по письменному согласию всех собственников или нотариально заверенной доверенности.
47. Не снимаются с регистрации машины в случаях действий владельцев, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил.
48. Документы, послужившие основанием для регистрации, внесения изменений в регистрацию (перерегистрации), снятия с регистрации машин, выдачи или замены номерных знаков, регистрационных документов, подшиваются в отдельные дела в очередности, с внесением соответствующей записи в книгу регистрации машин, и хранятся в течение трех лет.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
Машиналарды тіркеу
КІТАБЫ
КНИГА регистрации машин
Рет саны
№ п/п
Машиналардың
турі мен
маркасы
Тип и марка
машин
Шығарылған
(жасалған)
жылы
Год выпуска
(изготовления)
Машиналар туралы деректер
Данные о машинах
Қозғалтқыш №
Двигатель №
зауаттық №
Заводской №
1
2
3
4
5
Атауы немесе меншік
иесінің тегі, аты,
әкесінің аты.
Мекен-жайы, жұмыс орны
- жеке тұлға үшін
Наименование или Ф.И.О.
собственника
Адрес, место работы -
для физических лиц
Техникалық паспорт берілді
Выдан технический паспорт
Уақыты
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
Алушының қолы
Расписка
получателя
6
7
8
9
Нөмірлік белгі берілді
Выдан номерной знак
Машина иесінің,
иеленушінің
өзгерістері,
тіркеуден шығару,
нөмірлік
белгілерді өткізу,
техникалық
паспортты немесе
нөмірлік белгі
ауыстыру туралы
белгілер
Отметка об
изменениях
собственника,
владельца машины,
снятии с
регистрации, сдаче
номерных знаков,
замене
технического
паспорта или
номерного знака
Ескерту
Примечание
Уақыты
Дата
Сериясы, нөмірі
Серия, номер
Алушының қолы
Расписка
получателя
10
11
12
13
14
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
ТЕХНИКАЛЫҚ
ПАСПОРТ ТЕХНИЧЕСКИЙ
ПАСПОРТ ТЕХНИКАЛЫҚ ПАСПОРТ
ТЕХНИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ
I. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ

4. Принята на регистрацию
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
(жаңа иесінің мекенжайы, адрес нового собственника)
_____________________________________________________тіркеуге алынды
ж. (г.) «___» _________________ ______________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
5. Снята с регистрации вследствие
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________салдарынан тіркеуден шығарылды.
ж. (г.) «___» _________________ ________________________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
6. Принята на регистрацию
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жаңа иесінің мекенжайы, адрес нового собственника)
__________________________________________________тіркеуге алынды ж.
(г.) «___» _________________ _______________________________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
Сериясы
серия _________ № ___________________
III. НӨМІРЛІК БЕЛГІНІҢ ӨЗГЕРУІ
ИЗМЕНЕНИЕ НОМЕРНОГО ЗНАКА
Нөмірлік белгі
берілген күн
Дата выдачи
номерного знака
Белгінің сериясы
мен нөмірі
Серия и номер
знака
Инспектордың қолы
және мөр
Подпись инспектора
и печать
IV. АГРЕГАТТАРДЫ ЖӨНДЕУ ЖӘНЕ
АУЫСТЫРУ ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТТЕР
СВЕДЕНИЯ О РЕМОНТЕ И ЗАМЕНЕ АГРЕГАТОВ
Жөндеу жүргізілген
күн
Дата проведения
ремонта
Жөндеудің атауы, ауыстырылған агрегаттар және олардың нөмірлері Наименование ремонтов, замененных агрегатов
и их номера
Жөндеуге жауапты
адамның қолы
Подпись лица,
ответственного
за ремонт
Сериясы
серия _________ № ____________
V. ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІН ТЕКСЕРУ
ОСМОТРЫ ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ
Күні
Дата
Техникалық жай-күйі
Техническое состояние
Пайдаланудан бастап байқауға дейінгі жұмыс жасауы
Выработка к моменту осмотра с начала эксплуатации
Инспектордың қолы
Подпись инспектора
Сериясы
серия _________ № ______________
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, монтаждалған
арнайы жабдығы бар тіркемелерді
қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылысы
машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
______________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
______________ жылы туған ____________________ тұратын
______________________________________________________
(тұратын мекенжайы көрсетіледі)
паспорт (жеке куәлігі) _______________________________
№ ____________________________________________________
Жұмыс орны ___________________________________________
азамат _______________________________________________
(аты-жөні)
ӨТІНІШ

4. Принята на регистрацию _______________________________________
_________________________________________________________________
(жаңа иесінің мекен-жайы, адрес нового собственника)
__________________________________________________ тіркеуге алынды
«___» _________________ ж. (г.) __________________________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
5. Снята с регистрации вследствие _______________________________
_________________________________________________________________
___________________________________ салдарынан тіркеуден шығарылды.
«___» _________________ ж. (г.) __________________________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
6. Принята на регистрацию _______________________________________
_________________________________________________________________
(жаңа иесінің мекен-жайы, адрес нового собственника)
__________________________________________________ тіркеуге алынды
«___» _________________ ж. (г.) __________________________________
(инспектордың қолы, подпись инспектора)
Сериясы
серия _________ № ________________
III. НӨМІРЛІК БЕЛГІНІҢ ӨЗГЕРУІ
ИЗМЕНЕНИЕ НОМЕРНОГО ЗНАКА
Нөмірлік белгінің
берілген уақыты
Дата выдачи
номерного знака
Белгінің сериясы
мен нөмірі
Серия и номер
знака
Инспектордың қолы
және мөр
Подпись инспектора
и печать
IV. АГРЕГАТТАРДЫ ЖӨНДЕУ ЖӘНЕ АУЫСТЫРУ ЖӨНІНДЕГІ МӘЛІМЕТТЕР
СВЕДЕНИЯ О РЕМОНТЕ И ЗАМЕНЕ АГРЕГАТОВ
Жөндеудің жүргізілген
уақыты
Дата проведения
ремонта
Жөндеудің атауы,
ауыстырылған
агрегаттар және
олардың нөмірлері
Наименование
ремонтов, замененных
агрегатов и их
номера
Жөндеуге жауапты
адамның қолы
Подпись лица,
ответственного за
ремонт
V. ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІН ТЕКСЕРУ
ОСМОТРЫ ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ
Уақыты
Дата
Техникалық жағдайы
Техническое состояние
Пайдаланудан
бастап байқауға
дейінгі жұмыс
жасауы
Выработка к
моменту осмотра
с начала
эксплуатации
Инспектордың
қолы
Подпись
инспектора
Сериясы
серия _________ № ______________
(для физических лиц)
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
_____________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от гр. ______________________________________
(Ф.И.О.)
Год рождения _________, проживающего ________
_____________________________________________
(указывается адрес местожительства)
паспорт (удост. личности) _________________ №
_____________________________________________
место работы ________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_____________________________________________________________________
(өтініштің мәні және негізі жазылады)
____________________________________________________________ сұраймын
Машинаның үлгісі ______________________ маркасы _____________________
Шығарылған жылы __________________ шығарушы-зауыт ___________________
Зауыттық № ___________________, қозғалтқыш № ________________________
нөмірлік белгі ______________, техникалық паспорттың нөмірі _________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ жылы «   » ______________                       ________________
(қолы)
Инженер-инспектордың қызметтік белгілері:
Машинаның тіркеулік мәліметтері өтініште көрсетілгендерге сәйкес
келеді
20__ жылғы «   » _____________                       ________________
(қолы)
Берілді: нөмірлік белгі _____________________________________________
Техникалық паспорттың сериясы ________ № ____________________________
20__ жылғы «   » ____________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы) (заңды тұлғалар үшін)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, монтаждалған
арнайы жабдығы бар тіркемелерді
қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылысы
машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
4-қосымша
_________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
ӨТІНІШ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Өтінішке қоса берілген мынадай құжаттар негізінде
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(істің мәні жазылады)
___________________________________________________________ сұраймын.
Мәліметтер:
1. Машина типі ______________________________________________________
2. Маркасы __________________________________________________________

Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Прошу
_____________________________________________________________________
(излагаются суть просьбы и основание)
Тип машины ____________________________ марка _______________________
год выпуска _____________ завод-изготовитель ________________________
заводской № __________________ двигатель марка и № __________________
номерной знак __________________, № технического паспорта ___________
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
«___» _________ 20___ год _____________
(подпись)
Служебные отметки инженера-инспектора:
Регистрационные данные машины соответствуют указанным в заявлении
«____» _________ 20____ год _____________
(подпись)
Выданы: номерной знак ________________
технический паспорт серии ____________ № __________________________
«____» ________ 20___ год _________________________________________
(подпись инженера-инспектор
(для юридических лиц)
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Прошу
____________________________________________________________________
(излагается суть дела)
____________________________________________________________________
на основании следующих прилагаемых к заявлению документов:
1. _________________________________________________________________
2. _________________________________________________________________
3. _________________________________________________________________
Данные:
1. Тип машины ______________________________________
2. Марка ___________________________________________

3. Шығарылған жылы __________________________________________________
4. Шығарушы зауыт ___________________________________________________
5. Машинаның зауыттық № _____________________________________________
6. Қозғалтқыш № _____________________________________________________
7. Ресімдеу жүргізу
_____________________________________________________________________
__________________________________________________ сеніп тапсырылады.
(аты-жөні)
Меншік иесінің (иеленушінің) қолы ___________________________________
Инженер-инспектордың белгісі: _______________________________________
Берілді: нөмірлік белгі _____________________________________________
Техникалық паспорт сериясы _____________________ № __________________
20__ жылғы «   » ____________________________________________________
(инженер-инспектордың қолы)
Тракторларды және олардың
базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен
механизмдерді, монтаждалған
арнайы жабдығы бар тіркемелерді
қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық,
мелиорациялық және жол-құрылысы
машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы
машиналарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
5-қосымша
Нөмірлік белгілер мен техникалық паспорттардың түсуін және
берілуін есепке алу журналы

3. Год выпуска _____________________________________
4. Завод-изготовитель ______________________________
5. Заводской № машины ______________________________
6. Двигатель марка и № _____________________________
7. Оформление доверяется произвести ________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Подпись собственника (владельца) ___________________________________
Отметка инженера-инспектора ________________________________________
Выданы: Номерной знак ______________________________________________
Технический паспорт серия ____________ № ___________________________
«____» 20____ год __________________________________________________
(подпись инженера-инспектора)
Приложение 5
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
Журнал учета
поступления и выдачи номерных знаков и
технических паспортов

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 № 1383 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Түсуі
Күні
Қайдан келіп түсті, құжаттың немесе ілеспе хаттың нөмірі
Саны
Сериясы мен нөмірі
1
2
3
4
Берілуі
Ескертпе
Берілген күні
Беру негіздемесі
Кімге берілді (жергілікті атқарушы органның атауы, алушы адамның аты-жөні)
Саны
Сериясы мен нөмірлері
Алғаны туралы қолы
5
6
7
8
9
10
11
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен
жүретін шассилер мен механизмдерді, монтаждалған арнайы
жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін,
өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және
жол-құрылысы машиналары мен механизмдерін,
жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
6-қосымша
МАШИНАЛАРДЫ ТІРКЕУ КЕЗІНДЕГІ
ТЕХНИКАЛЫҚ БАЙҚАУ
А К Т І С І
Мен, инженер инспектор______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
және_____________________________________________қатысуымен
(машина меншік иесінің, иеленушісінің тегі, аты, әкесінің аты)
зауыттық №________________қозғалтқыш №______________________________
(машинаның атауы, маркасы, моделі, шыққан жылы)
техникалық жай-күйін тексеру жүргіздім.
Машинаны тексеру, оталдыру және жол қозғалысы сынау кезінде мыналар анықталды:
____________________________________________________________________
(көрсетіледі: техникалық талаптарға сәйкес келеді немесе параметрлері бойынша сәйкес келмейді -
____________________________________________________________________
негізгілерін атап көрсету керек)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолдары: ________________________________________________
(инженер инспектор)
_________________________________________________________
(машинаның меншік иесі, иеленуші)
М. О.
20 __ жыл « »

Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2013 № 1383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Поступление
Дата
Откуда поступили № накладной или сопроводительного письма
Количество
Серия и номера
1
2
3
4
Выдача
Примечание
Дата выдачи
Основания для выдачи
Кому выдано (наименование местного исполнительного органа, Ф.И.О. получателя)
Количество
Серия и номера
Расписка в получении
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 6
к Правилам государственной регистрации тракторов
и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы
со смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных
и дорожно-строительных машин и механизмов,
специальных машин повышенной проходимости
АКТ
ТЕХНИЧЕСКОГО ОСМОТРА МАШИН ПРИ РЕГИСТРАЦИИ
Мною, инженером-инспектором _________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в присутствии ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество собственника, владельца машины)
проведен осмотр технического состояния ______________________________
(наименование  машины
_____________________________________________________________________
марка, модель, год выпуска )
Заводской № ________________, двигатель марка и № ____________________
При осмотре, запуске и испытании пробегом установлено, что
машина _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается; соответствует техническим требованиям или
_____________________________________________________________________
не соответствует по параметрам – перечислить основные)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи: _______________________________
(инженер-инспектор)
_______________________________
(собственник, владелец)
М.П.
«____» __________________ 20__ год