Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің, сондай-ақ коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелеріне және газ жабдығына техникалық қызмет көрсетудің үлгі шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 шілдедегі № 907 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 196 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.04.2015 № 196 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасының  2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 5-бабының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Тауарлық газды тұрмыстық тұтынушыларға бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты;
2) Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты;
3) Коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелеріне және газ жабдығына техникалық қызмет көрсетудің үлгі шарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 907 қаулысымен
бекітілген
Тауарлық газды тұрмыстық тұтынушыларға бөлшек саудада өткізудің
үлгі шарты
Ескерту. Үлгі шартқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 03.09.2013 № 913 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
_______________________                       20___жылғы ___ ________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі беруші деп аталатын, ________________________________
_____________________________________________________________________
(бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын субъектінің атауы,
құрылтайшы құжаттар, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы
куәлігі* немесе анықтамасы, берілген күні мен берген орган)
Ескертпе:* «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
оның атынан _______________________________________________ негізінде                         (құжаттың атауы)
әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ж.)
бұдан әрі тұрмыстық тұтынушы деп аталатын ___________________________
_____________________________________________________________________
(тұтынушының атауы)
оның атынан________________________________________________ негізінде әрекет ететін _______________________________________________________
(Т.А.Ж.)
екінші тараптан, бұдан әрі тараптар деп аталатындар осы шартты (бұдан әрі – Шарт) төмендегі туралы жасасты.

Об утверждении типовых договоров розничной реализации товарного и сжиженного нефтяного газа, а также технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 907. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.04.2015 № 196 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Типовой договор розничной реализации товарного газа бытовым потребителям;
2) Типовой договор розничной реализации сжиженного нефтяного газа;
3) Типовой договор технического обслуживания газопотребляющих систем и газового оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июля 2012 года № 907
Типовой договор
розничной реализации товарного газа бытовым потребителям
Сноска. Типовой договор с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.09.2013 № 913 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
___________________________              «___» ________ 20__г.
(место заключения договора)
_____________________________________________________________
(наименование субъекта, осуществляющего розничную реализацию,
учредительные документы, свидетельство* или справка о
государственной регистрации/перерегистрации, дата и орган
выдачи)
Примечание:* свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики
Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств», является действительным до прекращения
деятельности юридического лица.
в лице ______________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем поставщик, действующий на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ______________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем бытовой потребитель, в лице _______________,
(Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем стороны, заключили настоящий
договор (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) газ – тауарлық газ;
2) беруші – «Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен және Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және пайдалану қағидаларымен белгіленген жағдайларда газды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлға;
3) беру – газды бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызмет;
4) есеп айырысу кезеңі – жеткізілген газдың көлемі айқындалатын, берілген газ үшін беруші мен тұрмыстық тұтынушы арасында өзара есеп айырысу жүргізілетін кезең. Есеп айырысу кезеңі бір күнтізбелік айды құрайды;
5) тұрмыстық тұтынушы – тауарлық газды кәсіпкерлік қызметте пайдалану және оларды одан әрі өткізу мақсатынсыз, тұрмыстық мұқтаждар үшін сатып алатын жеке тұлға;
6) тұтыну нормасы – табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітетін есепке алу аспаптары жоқ тұрмыстық тұтынушылар үшін өздері тұтынған тауарлық газдың орташа айлық көлемін көрсететін есептік шама;
7) газ тұтыну жүйесі – газ тарату жүйесінен тауарлық газды қабылдауға, сондай-ақ оларды отын ретінде пайдалануға арналған газ құбырлары (желілік бөлік) мен газ жабдығы кешені;
8) есепке алу аспаптары – мынадай функцияларды: газды өлшеуді, жинауды, сақтауды, оның шығысы, көлемі, температурасы, қысымы және аспаптың жұмыс уақыты туралы ақпарат көрсетуді орындайтын өлшеу құралдары мен басқа да техникалық құралдар;
9) смарт-картамен қоса алғанда есепке алу аспаптары – тұрмыстық тұтынушы өзі төлеген газдың барлық көлемін пайдаланған жағдайда газ беруді жабатын салынған бекітпе клапанмен жарақталған смарт-карта арқылы ақы төлеу жүйесімен қоса газды есепке алу аспаптары;
10) уәкілетті орган – табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Осы Шартта пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар «Газ және газбен жабдықтау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңына және Тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізу және пайдалану қағидаларына сәйкес қолданылады.
2. Шарттың нысанасы
3. Беруші тұрмыстық тұтынушыға қосылған желі арқылы өзінің тұрмыстық тұтынуы үшін газды беруге, ал тұрмыстық тұтынушы осы Шарттың жағдайларына сәйкес газ үшін ақы төлеуді жүргізуге міндеттенеді.
4. Газ беруге арналған шартты жасасу жағдайлары газды дұрыс жеткізу үшін құқықтық және техникалық (технологиялық) жағдайларының болуы, оның ішінде тұрмыстық тұтынушы тарапынан – газ тұтыну жүйелерін пайдалану жөніндегі рұқсат ету құжаттарының (техникалық шарт, газбен жабдықтау жобасы, газ тұтыну жабдығының паспорты), газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуге арналып жасалған шарттың болуы тиіс.

1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) газ – товарный газ;
2) поставщик – лицо, осуществляющее розничную реализацию газа на условиях, установленных Законом Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» и Правилами розничной реализации и пользования товарным и сжиженным нефтяным газом;
3) поставка - деятельность по розничной реализации газа;
4) расчетный период - период, за который определяется объем поставленного газа, производятся взаиморасчеты между поставщиком и бытовым потребителем за поставленный газ. Расчетный период составляет один календарный месяц;
5) бытовой потребитель - физическое лицо, приобретающее товарный газ для бытовых нужд без целей использования в предпринимательской деятельности и дальнейшей реализации;
6) норма потребления - расчетная величина для бытовых потребителей, не имеющих приборов учета, отражающая среднемесячное количество потребленного ими товарного газа, утверждаемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
7) газопотребляющая система - комплекс газопроводов (линейной части) и газового оборудования, предназначенный для приема товарного газа из газораспределительной системы, а также его использования в качестве топлива;
8) приборы учета - средства измерений и другие технические средства, которые выполняют следующие функции: измерение, накопление, хранение, отображение информации о расходе, объеме, температуре, давлении газа и времени работы приборов;
9) приборы учета со смарт-картой - приборы учета газа с системой оплаты посредством смарт-карты, оснащенные встроенным запорным клапаном, который перекрывает подачу газа в случае использования бытовым потребителем всего объема оплаченного им газа;
10) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
2. Иные термины и определения, используемые в настоящем Договоре, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе и газоснабжении» и Правилами розничной реализации и пользования товарным и сжиженным нефтяным газом.
2. Предмет Договора
3. Поставщик обязуется поставлять бытовому потребителю через присоединенную сеть газ для собственного бытового потребления, а бытовой потребитель обязуется производить оплату за газ в соответствии с условиями настоящего Договора.
4. Условиями заключения Договора на поставку газа являются наличие правовых и технических (технологических) условий для надлежащих поставок газа, в том числе со стороны бытового потребителя – наличие разрешительных документов по эксплуатации газопотребляющих систем (техническое условие, проект газоснабжения, паспорт на гозопотребляющее оборудование), заключенного Договора на техническое обслуживание газопотребляющих систем.

5. Тұрмыстық тұтынушыны газбен қамтамасыз ету газ тарату желілері, газ пайдалану жабдықтары дұрыс техникалық жай-күйде болған кезде жүргізіледі.
6. Газды қабылдау-тапсыру пункті есепке алу аспабы, ал ол жоқ болған жағдайда бекітпе қондырғы (іске қосу краны) болып табылады.
7. Осы Шарт бойынша жеткізілетін газ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сай болуы тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
8. Қолданыстағы стандартқа сәйкес газ көлемінің бірлігі үшін Цельсий бойынша 20 градус температура және сынапты бағанадағы 760 мм қысым кезінде бір текше метр газ алынады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Беруші:
1) алынған газ үшін тұрмыстық тұтынушы дұрыс төлем жүргізген және осы Шарттың жағдайлары сақталған жағдайда тұрмыстық тұтынушыға арналған мөлшерде қажетті талап етілетін сапалы газды үздіксіз беруді жүзеге асыруға;
2) газ тұтынуға және газ үшін тұрмыстық тұтынушының ақы төлегеніне бақылау жасауға, есепке алуға;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген мерзімдерде газ тұтыну схемасын өзгерту, жаңа және қосымша газ жабдығын орнату бойынша рұқсат алуға тұрмыстық тұтынушының жазбаша өтінімін нақты қарауға;
4) қауіпсіз, авариясыз және үздіксіз газбен жабдықтауды қамтамасыз етуге және газды қабылдау-тапсыру пунктіне дейін газдың қысымын ұстауға;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы газ бағасының өзгергені туралы ақпаратты тұрмыстық тұтынушының назарына жеткізуге;
6) өз қызметкерлерін тұтынушыға бақылау мақсатындағы тексерулер кезінде көрсетілетін қызметтік куәліктермен қамтамасыз етуге;
7) тұтынушы берген өтініштің және басқа да растаушы құжаттардың негізінде тұратындардың санын өзгертуді, өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге міндетті.
10. Тұрмыстық тұтынушы:
1) осы Шарттың жағдайларына сәйкес газ үшін ақы төлеуге;
2) газ тұтыну жүйелерін, түтіндік және желдеткіш каналдарын, оның қарамағындағы газ желілерінің учаскелерін қауіпсіз пайдалануды, түтіндік және желдеткіш каналдарын уақытылы тексеру және тазартып тұруды қамтамасыз етуге;
3) берушінің өкілдеріне қызметтік куәліктерін көрсеткен кезде есепке алу аспаптарын, газ жабдығын, тұрып жатқан тұрғындардың саны жөніндегі деректердің дұрыстығы мен мемлекеттік тексеру туралы қолданыстағы куәліктің бар-жоғын тексеру үшін газ тұтыну жабдықтарына, газ желілеріне және есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
4) беруші жүзеге асыратын газды есепке алу аспаптарының сақталуына, техникалық жай-күйіне және тексерілуіне, сондай-ақ оның салынған пломбасының тұтастығына жауапты болуға;

5. Обеспечение бытового потребителя газом производится при надлежащем техническом состоянии газораспределительных сетей, газоиспользующего оборудования.
6. Пунктом приема-передачи газа являются прибор учета, а в случае его отсутствия – запорное устройство (кран на вводе).
7. Газ, поставляемый по настоящему Договору, должен отвечать требованиям национальных стандартов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
8. В соответствии с действующим стандартом за единицу измерения объема газа принимается один кубический метр газа при температуре 20 градусов по Цельсию и давлении 760 мм ртутного столба.
3. Права и обязанности сторон
9. Поставщик обязан:
1) осуществлять бесперебойную поставку газа требуемого качества в необходимом для бытового потребителя количестве при условии надлежащей оплаты им за принимаемый газ и соблюдения условий настоящего Договора;
2) проводить контроль, учет потребления газа и оплаты за газ бытовым потребителем;
3) рассматривать по существу письменное заявление бытового потребителя на получение разрешения по изменению схемы газопотребления, установке нового и дополнительного газового оборудования в сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечить безопасное, безаварийное и бесперебойное газоснабжение и поддерживать давление газа до пункта приема-передачи газа;
5) доводить до сведения бытового потребителя информацию об изменении цены на газ через средства массовой информации;
6) обеспечить своих работников служебными удостоверениями, предъявляемыми потребителю при контрольных проверках;
7) на основании поданного потребителем заявления и других подтверждающих документов произвести изменение количества проживающих, сверку взаиморасчетов.
10. Бытовой потребитель обязан:
1) производить оплату за газ в соответствии с условиями настоящего Договора;
2) обеспечить безопасную эксплуатацию газопотребляющих систем, дымовых и вентиляционных каналов, участков газовых сетей, находящихся в его ведении, своевременную проверку и прочистку дымовых и вентиляционных каналов;
3) обеспечить представителям поставщика беспрепятственный доступ к газопотребляющему оборудованию, газовым сетям и прибору учета при предъявлении служебного удостоверения для проверки приборов учета, газового оборудования, достоверности данных по количеству проживающих и наличия действующих свидетельств о государственной поверке;
4) нести ответственность за сохранность, техническое состояние и поверку приборов учета газа, а также целостность его пломбировки, осуществленной поставщиком;

5) берушінің жазбаша рұқсатын алғаннан кейін ғана газбен жабдықтау схемасын өзгертуді, жаңа және қосымша газ жабдығын орнатуды және іске қосуды жүргізуге;
6) тұрмыстық тұтынушы жазбаша түрде берушіні жай-күйі және газ тұтыну көлемінен және оған ақы төлеуден (тұратын тұрғындардың санының өзгеруі, төленетін аумақтың мөлшері, газ жабдығының қуаттылығы) көрінетін деректердеің өзгергендігі туралы хабардар етуге міндетті. Тұрмыстық тұтынушы болған өзгерістер және есепке алу аспабынсыз газды тұтыну, оның істен шыққаны не газ жабдығының параметрлеріне сәйкес келмейтіндігі туралы хабарламаған жағдайда, тұтынылған газдың көлемі берушіде бар деректер бойынша есептеледі. Бұл ретте газ үшін қайта есептеулер тұрмыстық тұтынушы растайтын құжаттарды қоса бере отырып тиісті өтінішті берген сәттен бастап жүзеге асырылады;
7) осы Шарттың жағдайларына сәйкес газды оның тікелей мақсатына қарай ұтымды пайдалануға;
8) паспорттық деректерге сәйкес оны пайдалану мерзімінен асып кеткен, тәуелсіз мамандандырылған ұйымның берушісінен тиісті хабарламаны алған жағдайда газ жабдығын ауыстыру бойынша шаралар қабылдауға;
9) есепке алу аспабы істен шыққан және ол тоқтаған жағдайда Берушіге жедел түрде хабардар етуге міндетті.
11. Жеткізуші:
1) уақытылы және толық мөлшерде газ үшін ақы алуға;
2) газды тұтынуға және оған уақытылы ақы төлеуге бақылауды жүзеге асыруға;
3) газ беруді тоқтатуға негіз болған себептерді жойғанға дейін тұрмыстық тұтынушыға газ беруді кранды қосатын жерден жауып, одан әрі пломба салып немесе дәнекерлеуге қатысты ажыратып барып тоқтатуға:
тұрмыстық тұтынушыны алдын ала хабарламай-ақ мынадай жағдайларда:
газ жабдығын қауіпсіз пайдалану және азаматтардың денсаулығына, өміріне, мүлкіне, қоршаған ортаға қауіп тудыратын есепке алу аспаптарын пайдалану жөніндегі талаптар бұзылғанда;
газды заңсыз пайдалануға әкеп соқтыратын газбен жабдықтау жүйесіне өз бетінше және/немесе заңсыз қосылғанда;
тұрмыстық тұтынушыны алдын ала хабардар ете отырып, мынадай жағдайларда:
тұрмыстық тұтынушы пайдаланылған газ үшін ақы төлеу тәртібін бұзғанда;
берушімен келісімсіз газ желілерін қайта жабдықтауға;
берушінің өкілдерін екі есеп айырысу кезеңі бойы қатарынан газ жабдықтарын, газ құбырлары мен есепке алу аспаптарына (олар болған жағдайда) жібермеуге құқылы.
Тұрмыстық тұтынушыны газбен жабдықтауға қосу пайдаланылған газ үшін қарызды, тұрақсыздық төлемін және газбен жабдықтаудан айыру және қосу жөніндегі қызметтер толық төлегеннен кейін жүргізіледі;
4) газ құбырларындағы жөндеу-алдын алу жұмыстарын жүргізген кезде, сондай-ақ азаматтардың денсаулығына, өміріне, мүлкіне, қоршаған ортаға қауіп тудыратын авариялардың алдын алу және жою жөніндегі шұғыл шараларды қабылдау үшін тұрмыстық тұтынушыға уақытша газ беруді тоқтатуға;

5) производить изменение схемы газоснабжения, установку и подключение нового и дополнительного газового оборудования только после получения письменного разрешения поставщика;
6) письменно извещать поставщика о состоянии и произошедших изменениях данных, отражающихся на объеме газопотребления и его оплате (изменения количества проживающих, размер отапливаемой площади, мощность газового оборудования). При неизвещении бытовым потребителем о произошедших изменениях и потреблении газа без прибора учета, его неисправности либо несоответствии параметрам газового оборудования объем потребленного газа рассчитывается по имеющимся у поставщика данным. При этом перерасчет оплаты за газ осуществляется с момента подачи бытовым потребителем соответствующего заявления с приложением подтверждающих документов;
7) рационально использовать газ по его прямому назначению в соответствии с условиями настоящего Договора;
8) принимать меры по замене газового оборудования, в случаях превышения срока его эксплуатации согласно паспортным данным, получения от поставщика независимой специализированной организации соответствующего уведомления;
9) незамедлительно сообщать поставщику в случае обнаружения неисправности и остановки прибора учета.
11. Поставщик имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за газ;
2) осуществлять контроль потребления и своевременности оплаты за газ;
3) прекратить поставку газа бытовому потребителю до устранения причин, послуживших основанием для прекращения подачи газа, путем закрытия крана на вводе с дальнейшим пломбированием или отключения на сварку:
без предварительного уведомления бытового потребителя, в случаях:
нарушения требований по безопасной эксплуатации газового оборудования и эксплуатации приборов учета, создающих угрозу для здоровья, жизни, имуществу граждан, окружающей среды;
самовольного и/или нелегального подключения к системе газоснабжения, повлекшего незаконное потребление газа;
с предварительным уведомлением бытового потребителя в случаях:
нарушения бытовым потребителем порядка оплаты за использованный газ;
переоборудования газовых сетей без согласования с поставщиком;
недопущения представителей поставщика к осмотру газового оборудования, газопровода и приборов учета (при их наличии) в течение двух расчетных периодов подряд.
Подключение бытового потребителя к газоснабжению производится после полного расчета задолженности за использованный газ, оплаты неустойки и услуг по отключению и подключению к газоснабжению;
4) прекращать временно поставку газа бытовому потребителю при проведении ремонтно-профилактических работ на газопроводах, а также принятии неотложных мер по предупреждению и ликвидации аварий, создающих угрозу жизни, здоровью, имуществу граждан, окружающей среде;

5) газ жабдығы, есепке алу аспабы, төленетін алаң, тұратын адамдардың саны, құрылыстардың бар-жоғы туралы деректер, сондай-ақ есепке алу және газ тұтынуда көрсетілетін өзге де деректер алуға құқылы.
12. Тұрмыстық тұтынушы:
1) осы Шартта айтылған белгіленген сапалы газ алуға және пайдалануға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен және осы Шарттың жағдайларына сәйкес газдың бағасы туралы ақпарат алуға;
3) есепке алу аспабы болмаған кезде алдын алу және жөндеу жұмыстарын жүргізуге кеткен уақыттағы үзілістер үшін газға ақы төлеуді жүргізбеуге;
4) көп қабатты тұрғын үйдің сенімді тұлғасы арқылы кондоминиум объектісін басқару органы мен беруші арасындағы ынтымақтастық шартын жасасуға құқылы.
4. Ақы төлеу тәртібі
13. Тұрмыстық тұтынушы уәкілетті орган бекіткен баға бойынша газ үшін: газды есепке алу аспабы болмаған кезде – ай сайын тұтыну нормалары бойынша, есепке алу аспаптары болған кезде – ай сайын есепке алу көрсеткіштері бойынша есеп айырысатын айдан кейінгі айдың 25-не дейінгі мерзімде ақы төлеуді жүргізеді.
Смарт-картамен газды есепке алу аспабын пайдаланған кезде газ үшін ақы төлеу берушінің есебіне қажетті газ көлемінің құнын аудару жолымен жүргізіледі.
14. Есепке алу аспабының көрсеткіштері берушінің өкілдерімен Тұрмыстық тұтынушымен бірлесіп ағымдағы айдың жиырмасынан кейінгі мерзімде алынады. Пәтерде немесе жеке үйде тұратын тұрмыстық тұтынушының кінәсінен екі есеп айырысу кезеңінде есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу мүмкін болмаған кезде, беруші тұтыну нормасы бойынша көрсетілген кезеңге газ тұтыну есебін жүргізуге құқылы.
15. Есепке алу аспабының жарамсыз екені белгілі болған кезде тұтынылған газдың есебі тұрмыстық тұтынушымен жүргізілген төлем ескеріліп соңғы алты ай үшін қолданыстағы газды тұтыну нормасы бойынша жүргізіледі.
16. Тұрмыстық тұтынушының есепке алу аспабын тексеру мерзімі өткен жағдайда тұтынылған газ көлемі үшін есеп айырысу тексеру мерзімі өткен күннен бастап тұтыну нормасы бойынша жүргізіледі. Есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша қайта есеп айырысу тексерудің оң нәтижелері болған жағдайда, бірақ бір ай мерзімнен артық емес уақытта жүргізіледі.
5. Тараптардың жауапкершілігі
17. Газ үшін ақы төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе дұрыс орындамаған Тұрмыстық тұтынушы қарызды толық өтеген сәтке дейін әрбір мерзімі өткен күн үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің қайта қаржыландыруының 1.5 еселік мөлшерлемесі көлемінде тұрақсыздық төлемін төлейді.
18. Тұрмыстық тұтынушының газбен жабдықтауды өз бетімен қосып алуы, есепке алу аспабын қарамастан орнатылған газ жабдығының, газ тұтыну қуатын арттырғаны, бұзғаны, пломбысын жұлып алуы белгілі болған кезде, көрсетуді бұрмалау және есепке алу аспабына берушінің өкіліне бұрын барғанда көру мүмкін болмағанда тұрмыстық тұтынушы газды рұқсатсыз қосып алу мүмкіндігін жіберген өзге де іс-әрекеттер мақсатында есепке алу аспабына қандай да бір әсер етілгенде беруші есепке алу аспаптарын және (немесе) схеманы соңғы тексерген күннен бастап, көрсетілген күн бойынша олардың 24 сағат бойы жұмыс істеу есебінен газ тұтыну жабдығының қуаты бойынша есептелген мөлшерде есептеуді жүргізуге құқылы.

5) получать данные о газовом оборудовании, приборе учета, отапливаемой площади, количестве проживающих человек, сведения о наличии строений, а также иные данные, отражающиеся на учете и потреблении газа.
12. Бытовой потребитель имеет право:
1) получать и использовать газ установленного качества, оговоренного в настоящем Договоре;
2) в установленном законодательством порядке и в соответствии с условиями настоящего Договора получать информацию о ценах на газ;
3) при отсутствии прибора учета не производить оплату за газ за время перерывов на проведение профилактических и ремонтных работ;
4) через доверенное лицо многоквартирного жилого дома заключить договор сотрудничества между органом управления объектом кондоминиума и поставщиком.
4. Порядок оплаты
13. Бытовой потребитель производит оплату за газ по цене, установленной уполномоченным органом: при отсутствии прибора учета газа – ежемесячно по нормам потребления, при наличии приборов учета газа – ежемесячно по показаниям приборов учета в срок до 25 числа месяца, следующего за расчетным.
При использовании прибора учета газа со смарт-картой оплата за газ производится путем перечисления стоимости необходимого объема газа на счет поставщика.
14. Показания прибора учета снимаются представителями поставщика совместно с бытовым потребителем в срок после двадцатого числа текущего месяца. При невозможности снятия показаний приборов учета, находящихся в квартире или индивидуальном доме в течение двух расчетных периодов по вине бытового потребителя, поставщик вправе произвести расчет газопотребления в указанный период по норме потребления.
15. При обнаружении неисправности прибора учета расчет потребленного газа производится по действующим нормам потребления газа за последние шесть месяцев с учетом произведенной бытовым потребителем оплаты.
16. При просрочке срока поверки прибора учета бытового потребителя расчет за потребленный объем газа производится по действующим нормам потребления с даты истечения срока поверки. Перерасчет по показаниям прибора учета производится при условии положительных результатов поверки, но не свыше месячного срока.
5. Ответственность сторон
17. Бытовой потребитель, допустивший неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по оплате за газ, выплачивает неустойку в размере 1.5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан за каждый день просрочки до момента полного погашения задолженности.
18. При обнаружении у бытового потребителя самовольного подключения к газоснабжению, увеличения мощности установленного газового оборудования, потребления газа, минуя прибор учета, повреждения, срыва пломб, какого-либо воздействия на прибор учета в целях искажения показаний и иных действий, допускающих возможность несанкционированного отбора газа бытовым потребителем, обнаружить которые представителю поставщика при предыдущих посещениях не представлялось возможным, поставщик вправе произвести начисление в размере, рассчитанном по мощности газопотребляющего оборудования из расчета их работы 24 часа в сутки, за период со дня последней поверки приборов учета и (или) схемы их включения по день обнаружения, но не свыше срока исковой давности.

19. Осы Шарт бойынша тұрмыстық тұтынушы жіберген бұзушылықтар беруші мен тұрмыстық тұтынушы өкілдерінің актісімен екі данада ресімделеді, олардың бірі тұрмыстық тұтынушыға беріледі. Акті тұрмыстық тұтынушы қол қоюдан бас тартқан кезде, бірақ ол берушінің комиссиясымен немесе құрамында кемінде үш адам бар кондоминиум объектісінің басқару органымен ресімделген жағдайда, нақты болып саналады.
20. Тараптар газ беруді тоқтатуға әкеп соқтырған тежеусіз күш (дүлей зілзалалар, апаттар, төтенше жағдай режимін енгізу, халықаралық шарттың іс-әрекетін үзу/тоқтата тұру, газ тасымалдау жүйесіндегі авария, сыртқы берушінің (елдің) – газ импорттаушының өнім беруді шектеуі/тоқтатуы және т.б.) іс-әрекетінен туындаған жағдайлардың себебінен осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
6. Қорытынды ережелер
21. Осы Шарт Тұрмыстық тұтынушымен осы Шарттың негізінде газ үшін берушімен берілген шоттарды бірінші рет төлеген сәттен бастап, ал жаңадан қосылған тұрмыстық тұтынушылар үшін қосылған желіге тұрмыстық тұтынушы бірінші рет нақты қосылған сәттен бастап қолданылады.
22. Тұрмыстық тұтынушы біржақты тәртіппен берушіні кемінде отыз күн бұрын жазбаша хабардар еткен және олар төлем құжаттарында көрсетілген жағдайда пайдаланылған газға ақы, өсімақы, араласқаны, өз бетімен қосқаны үшін есептеулер және т.б. толық төленген жағдайда осы Шартты бұзуға құқылы.
23. Осы Шарттың тармақтарымен көзделген мерзімдерде даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, осы Шарт бойынша даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары
Беруші:                                    Тұрмыстық тұтынушы:
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 907 қаулысымен
бекітілген
Сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің үлгі шарты
Ескерту. Үлгі шартқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 03.09.2013 № 913 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі).
_______________________                         20__ж. «___» ________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі беруші деп аталатын, _______________________________
____________________________________________________________________
(бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын субъектінің атауы,
құрылтайшы құжаттар, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы
куәлігі* немесе анықтамасы, берілген күні мен берген орган)

19. Нарушения, допущенные бытовым потребителем по настоящему Договору, оформляются актом представителей поставщика и бытового потребителя в двух экземплярах, один из которых вручается бытовому потребителю. Акт считается действительным и при отказе бытового потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией поставщика или органа управления объектом кондоминиума в составе не менее трех человек.
20. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение условий настоящего Договора по причине обстоятельств, вызванных действием непреодолимой силы (стихийные бедствия, катастрофы, введение режима чрезвычайного положения, разрыв/приостановление действия международного договора, аварии на газотранспортной системе, ограничение/прекращение поставок внешним поставщиком (страной) – импортером газа и т.д.), повлекших за собой прекращение поставок газа.
6. Заключительные положения
21. Настоящий Договор вступает в силу с момента первой оплаты бытовым потребителем счета за газ, выставленного поставщиком на основании настоящего Договора, а для вновь подключенных бытовых потребителей – с момента первого фактического подключения бытового потребителя к присоединенной сети.
22. Бытовой потребитель правомочен расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке при условии письменного уведомления поставщика не менее чем за тридцать дней и полной оплаты использованного газа, пени, начисления за вмешательство, самовольное подключение и т.д., в случае их выставления в платежных документах.
23. В случае недостижения согласия по спорным вопросам настоящего Договора споры и разногласия разрешаются в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Юридические адреса сторон
Поставщик:                         Бытовой потребитель:
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июля 2012 года № 907
Типовой договор
розничной реализации сжиженного нефтяного газа
Сноска. Типовой договор с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.09.2013 № 913 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
_________________________               «___» ________ 20__г.
(место заключения договора)
_____________________________________________________________
(наименование субъекта, осуществляющего розничную реализацию,
учредительные документы, свидетельство* или справка о
государственной регистрации/перерегистрации, дата и орган
выдачи)
Примечание:* свидетельство о государственной (учетной)
регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала,
представительства), выданное до введения в действие Закона Республики

Ескертпе:* «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
оның атынан _______________________________________________ негізінде
(құжаттың атауы)
әрекет ететін _____________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, Т.А.Ж.)
бұдан әрі тұрмыстық тұтынушы деп аталатын ___________________________
_____________________________________________________________________
(тұтынушының атауы)
оның атынан________________________________________________ негізінде әрекет ететін _______________________________________________________
(Т.А.Ж.)
екінші тараптан, бұдан әрі тараптар деп аталатындар осы шартты (бұдан әрі – Шарт) төмендегі туралы жасасты.
1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) газ – сұйытылған мұнай газы;
2) газбен жабдықтаушы ұйым – сұйытылған мұнай газын тұтынушыға топтық резервуарлық қондырғылар арқылы бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын аккредиттелген газ желісі ұйымы;
3) тұтынушы – тұрмыстық тұтынушы;
4) тұрмыстық тұтынушы – тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын кәсіпкерлік қызметте пайдалану және оларды одан әрі өткізу мақсатынсыз, тұрмыстық мұқтаждар үшін сатып алатын жеке тұлға;
5) ысырмалы кран – тұтынушының газ жабдығы алдындағы газ құбырындағы бекітпе арматура;
6) газ жабдығы – газ құбырларының құрамдас элементтері ретінде пайдаланылатын, толықтай зауытта дайындалатын техникалық бұйымдар (компенсаторлар, конденсат жинақтары, сақтандыру-ығыстыру арматурасы, құбыржолдық бекітпе арматура), сондай-ақ газ пайдаланушы қондырғылар (газ аспаптары, пештері мен плиталары);
7) уақтылы ақы төлемеу – тұтынушының заңнамада және/немесе осы Шартта белгіленген ақы төлеу мерзімі өткен соң тұтынылған газ үшін ақы төлемеуі/тиісінше ақы төлемеуі;
8) газбен жабдықтау жүйесінен ажырату – берушінің өкілдері орындайтын және тұтынушының газ жабдығына газ беруді тоқтатуға бағытталған газ қаупі бар жұмыстардың кешені;
9) есепке алу аспаптары – мынадай функцияларды: газды өлшеуді, жинауды, сақтауды, оның шығысы, көлемі, температурасы, қысымы және аспаптың жұмыс уақыты туралы ақпарат көрсетуді орындайтын өлшеу құралдары мен басқа да техникалық құралдар;

Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств», является действительным до прекращения
деятельности юридического лица.
в лице _____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем поставщик, действующий на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _________________________________________________,
(наименование потребителя)
именуемый в дальнейшем потребитель, в лице ___________________,
(Ф.И.О.)
с другой стороны, именуемые в дальнейшем стороны, заключили настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем.
1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
1) газ – сжиженный нефтяной газ;
2) газоснабжающая организация – аккредитованная газосетевая организация, осуществляющая розничную реализацию сжиженного нефтяного газа потребителю через групповые резервуарные установки;
3) потребитель – бытовой потребитель;
4) бытовой потребитель - физическое лицо, приобретающее товарный и (или) сжиженный нефтяной газ для бытовых нужд без целей использования в предпринимательской деятельности и дальнейшей их реализации;
5) кран на опуске - запорная арматура на газопроводе перед газовым оборудованием потребителя;
6) газовое оборудование - технические изделия полной заводской готовности, используемые в качестве составных элементов газопроводов (компенсаторы, конденсатосборники, предохранительно-сбросная арматура, арматура трубопроводная запорная), а также газоиспользующие установки (газовые приборы, печи и плиты);
7) несвоевременная оплата - неоплата/ненадлежащая оплата потребителем за потребленный газ по истечении срока оплаты, установленного законодательством и/или настоящим Договором;
8) отключение от системы газоснабжения – комплекс газоопасных работ, выполняемых представителями поставщика и направленных на прекращение подачи газа к газовому оборудованию потребителя;
9) приборы учета - средства измерений и другие технические средства, которые выполняют следующие функции: измерение, накопление, хранение, отображение информации о расходе, объеме, температуре, давлении газа и времени работы приборов;

10) тұрмыстық тұтынушының тұрғын үй-жайында іс жүзінде тұру – тұрмыстық тұтынушының тұрғын үй-жайында тұрақты (кемінде бір ай) тұратын отбасы мүшелерінің, өзге де тұратын адамдардың, оның ішінде жалға алу (жалдау) шарты бойынша тұратындар саны;
11) өздігінен қосылу – тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне өз күшімен не оған арнайы рұқсаты жоқ адамдардың көмегімен қосылуға бағытталған іс-әрекеті;
12) заңсыз қосылу – тұтынушыны газбен жабдықтау жүйесінен ажырату туралы куәландыратын берушінің пломбасы (бітеуіш стакан және т.б.) болған кезде орындалған тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне қосылуы;
13) газбен жабдықтау схемасын өзгерту – пәтерішілік газ құбырының аралық қабатын өзгерту және газ аспаптарын көшіру.
2. Шарттың нысанасы
2. Беруші тұтынушының газ жабдығы алдындағы ысырмалы кранға дейін газ жеткізуді жүзеге асырады, ал тұтынушы тұтынылған газ үшін ақы төлеуді жүргізуге және оның иелігіндегі газ жабдығы мен есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Тұтынушы жұмсаған газдың көлемін есепке алу есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
4. Осы Шарт бойынша жеткізілетін газ Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарының талаптарына сай болуы тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Беруші:
1) тұтынушыны шектеусіз үздіксіз газбен жабдықтауды жүзеге асыруға;
2) өз қызметкерлерін тұтынушыға бақылау мақсатындағы тексерулер кезінде көрсетілетін қызметтік куәліктермен қамтамасыз етуге;
3) техникалық регламенттерге сәйкес газбен жабдықтау жүйесіне профилактикалық қызмет көрсетуді, диагностика, жөндеу жүрізуге;
4) тұтынушының газбен жабдықтау жүйесіне, газ тұтыну жүйесіне, газ жабдығына авариялық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге;
5) тұтынушы берген өтініштің және басқа да растаушы құжаттардың негізінде тұратындардың санын өзгертуді, өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
6) есепке алу аспабының көрсеткіштерін салыстырып тексеру актісін ресімдей отырып, жарты жылда бір рет газды есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін салыстырып тексеруді жүргізуге;
7) тұтынушыға өзгелерден басқа, газды тұтыну саны туралы және есеп айырысу кезеңі үшін ақы төлеу мөлшері туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама-шот ұсынуға;
8) кондоминиумды басқару органдары арқылы немесе өзге тәсілмен газ құбырлары мен құрылыстарда жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты газ беруді тоқтату туралы кемінде үш күн бұрын тұтынушыны хабардар етуге;
9) тұтынушыны газдың толық берілмеу себептері туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етуге және іс жүзінде берілген газ көлеміне немесе газбен жабдықтаушы ұйымға байланысты емес жағдайлар бойынша оны осы Шартта белгіленгеннен басқа сапада беруге сәйкес қайта есептеу жүргізуге;

10) фактическое проживание в жилом помещении бытового потребителя – численность постоянно (не менее одного месяца) проживающих в жилом помещении членов семьи бытового потребителя, иных проживающих лиц, в том числе и по договору найма (аренды);
11) самовольное подключение – действия потребителя, направленные на подключение к системе газоснабжения собственными силами либо с помощью лиц, не имеющих на то специального разрешения;
12) нелегальное подключение – подключение потребителя к системе газоснабжения, выполненное при наличии пломбы (стакана-заглушки и пр.) поставщика, свидетельствующей об отключении потребителя от системы газоснабжения;
13) изменения схемы газоснабжения – изменение прокладки внутриквартирного газопровода и перенос газовых приборов.
2. Предмет Договора
2. Поставщик осуществляет поставку газа до крана на опуске перед газовым оборудованием потребителя, который обязуется произвести оплату за потребленный газ и обеспечить надлежащее техническое состояние находящихся в его владении газового оборудования и приборов учета.
3. Учет объема газа, израсходованного потребителем, производится по показателям прибора учета.
4. Газ, поставляемый по настоящему Договору, должен отвечать требованиям национальных стандартов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
3. Права и обязанности сторон
5. Поставщик обязан:
1) осуществлять бесперебойное газоснабжение потребителя без ограничений;
2) обеспечить своих работников служебными удостоверениями, предъявляемыми потребителю при контрольных проверках;
3) проводить профилактическое обслуживание, диагностику, ремонт системы газоснабжения в соответствии с техническими регламентами;
4) обеспечивать аварийное обслуживание системы газоснабжения, газопотребляющей системы, газового оборудования потребителя;
5) на основании поданного потребителем заявления и других подтверждающих документов произвести изменение количества проживающих, сверку взаиморасчетов;
6) производить сверку показаний приборов учета газа один раз в полгода с оформлением акта сверки показаний прибора учета;
7) выставлять потребителю счета-извещения, содержащие, кроме иных, сведения о количестве потребленного газа и размере оплаты за расчетный период;
8) не менее чем за три дня уведомить потребителя через органы управления кондоминиумом или иным способом о прекращении подачи газа в связи с проведением плановых ремонтных работ на газопроводах и сооружениях;
9) информировать потребителя через средства массовой информации о причинах недопоставки газа и производить перерасчет в соответствии с фактически поставленным объемом газа или поставкой газа другого качества, чем установленный настоящим Договором, по независящим от газоснабжающей организации обстоятельствам;

17. Беруші Шарттың талаптарын бұзған жағдайда тұтынушыға осыған байланысты шеккен шығындарды өтейді.
18. Тұтынушы тұтынылған газ үшін төлемақының уақтылылығы мен толықтығы, есепке алу аспабы көрсеткіштерінің уақтылылығы мен дұрыстығы, есепке алу аспаптарын тексеру уақтылылығы үшін жауапты болады.
19. Есептіден кейінгі айдың жиырма алтыншы күні төлемақының мерзімі өткен күн болып саналады.
20. Төлемдерге ақы төлеу мерзімі өткен жағдайда тұтынушы мерзімі өткен әрбір күн үшін ақы төлеу мерзімі өткен сомадан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
21. Әзірлеуші зауыттың, берушінің, тексеру ұйымының есепке алу аспабының пломбалары зақымдалған/бұзылған кезде беруші газ плитасының орташа қуаты бойынша төлемақыны қайта есептеуді жүргізуге не тұтынушыға бұл туралы ескертпестен, газ беруді тоқтатуға құқылы.
22. Тараптар газ беруді тоқтатуға әкеп соқтырған тежеусіз күш (дүлей зілзалалар, апаттар, төтенше жағдай режимін енгізу, халықаралық шарттың іс-әрекетін үзу/тоқтата тұру, газ тасымалдау жүйесіндегі авария, сыртқы берушінің (елдің) – газ импорттаушының өнім беруді шектеуі/тоқтатуы және т.б.) іс-әрекетінен туындаған жағдайлардың себебінен осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
6. Шарттың қорытынды ережелері
23. Шарт қол қойылған сәтінен бастап күшіне енеді және мерзімсіз сипатқа ие.
24. Беруші жасаған актілер мен хабарламалар тұтынушы, сондай-ақ өзге негіздерде (жалға алушылар, тұтынушының қызметкерлері және басқалар) тұтынушының үй-жайында болған адамдар қолма-қол, пошта арқылы алған сәттен бастап тапсырылған болып табылады.
25. Осы Шартта көзделмеген даулар жағдайлары немесе Тараптардың келісіміне қол жетпеген Шарт бойынша даулар сот тәртібімен шешіледі.
7. Тараптардың заңды мекенжайлары
Беруші:                                    Тұтынушы:
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 шілдедегі
№ 907 қаулысымен
бекітілген
Коммуналдық-тұрмыстық және тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну
жүйелеріне және газ жабдығына техникалық қызмет көрсетудің үлгі
шарты
__________қ.                                   20__жылғы ___ ________
Бұдан әрі «Орындаушы» деп аталатын, _______________________
________________________атынан ________________________ негізінде әрекет ететін __________________________________ бір тараптан, және бұдан әрі «Тапсырыс беруші» деп аталатын, ___________________атынан, ____________________екінші тараптан,мына төмендегі туралы осы шартты жасасты:
1. Шарттың нысанасы
1. Осы Шартқа сәйкес орындаушы тапсырыс берушінің тұрғын (тұрғын емес) үй-жайында орнатылған газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарын орындауды жүргізуге міндеттенеді, ол өз кезегінде, жоғарыда көрсетілген жұмыстарды қабылдауға және оған ақы төлеуге міндеттенеді.
2. Газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету мыналарды қамтиды:
1) газ жабдығын орнатудың және газ құбырларын тартудың газбен жабдықтау жобасына және абонент карточкасына сәйкестігін тексеру (визуалды түрде);
2) газ құбырларына және газ жабдығына еркін қол жеткізудің бар-жоғын тексеру (визуалды түрде);
3) газ құбырларының боялу және бекітілу жай-күйін, ғимараттың сыртқы және ішкі конструкциялары арқылы газ құбырлары тартылатын жерлерде футлярлардың барлығы мен тұтастығын тексеру;
4) газ құбырларының және арматураның, тұрмыстық газ жабдықтарының герметикалық жалғанған жерлерін аспаптық әдіспен немесе сабынды эмульиямен тексеру;

17. В период осуществления ремонта, замены, поверки прибора учета, не превышающий тридцать календарных дней, количество потребленного газа исчисляется как среднемесячный объем по указанному счетчику.
18. По истечении срока поверки прибора учета газа, в случае, если потребитель не провел своевременно его поверку, поставщик учет газа и начисление производит по действующим нормам потребления для бытовых потребителей, по мощности газового оборудования – коммунально-бытовых потребителей.
19. При обнаружении у потребителя самовольного либо нелегального подключения к системе газоснабжения поставщик вправе произвести перерасчет размера платы без надлежащего учета газопотребления за шесть месяцев, предшествующих месяцу, в котором было выявлено совершение указанного действия, до дня устранения нарушений включительно, по действующим нормам потребления для бытовых потребителей, по мощности газопотребляющего оборудования для коммунально-бытовых потребителей.
5. Ответственность сторон
20. Поставщик несет ответственность за надлежащее качество газа и его бесперебойность поставки до крана на опуске потребителя.
21. В случае нарушения поставщиком условий договора поставщик возмещает потребителю понесенные в связи с этим убытки.
22. Потребитель несет ответственность за своевременность и полноту оплаты за потребленный газ, своевременность и достоверность показаний прибора учета, своевременность поверки приборов учета.
23. Днем просрочки оплаты считается двадцать шестое число месяца, следующего за расчетным.
24. В случае просрочки оплаты платежей потребитель выплачивает неустойку в размере 1,5 ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан от просроченной к оплате суммы за каждый день просрочки.
25. При повреждении/срыве пломб завода-изготовителя поставщика, поверочной организации с прибора учета поставщик вправе произвести перерасчет оплаты по средней мощности газовой плиты либо прекратить подачу газа без предупреждения об этом потребителя.
26. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение условий настоящего Договора по причине обстоятельств, вызванных действием непреодолимой силы (стихийные бедствия, катастрофы, введение режима чрезвычайного положения, разрыв/приостановление действия международного договора, аварии на газотранспортной системе, ограничение/прекращение поставок внешним поставщиком (страной) – импортером газа и т.д.), повлекших за собой прекращение поставок газа.
6. Заключительные положения Договора
1. Договор вступает в силу с момента его подписания и носит бессрочный характер.
2. Акты и уведомления, составленные поставщиком, считаются врученными с момента их получения нарочным, по почте потребителю, а также лицами, находящимися в помещении потребителя на иных основаниях (наниматели, работники потребителя и другие).
3. Случаи споров, не предусмотренные в данном Договоре, или споры по Договору, по которым не достигнуто согласие сторон, разрешаются в судебном порядке.
7. Юридические адреса сторон
Поставщик:                                   Потребитель:
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 июля 2012 года № 907
Типовой договор
на техническое обслуживание газопотребляющих систем и газового
оборудования коммунально-бытовых и бытовых потребителей
г. ________                      ____ _____________ 20 ___ года
____________________________ в лице __________________________,
действующего на основании ____________________, именуемое в
дальнейшем «исполнитель», с одной стороны, и
______________________________________________________________,
именуемый (-ая) в дальнейшем «заказчик», с другой стороны заключили настоящий Договор о нижеследующем.
1. Предмет Договора
1. В соответствии с настоящим Договором исполнитель обязуется производить выполнение работ по техническому обслуживанию газопотребляющих систем, установленных в жилом (нежилом) помещении заказчика, который, в свою очередь, обязуется принимать и оплачивать вышеуказанные работы.
2. Техническое обслуживание газопотребляющих систем включает в себя:
1) проверку (визуальную) соответствия установки газового оборудования и прокладки газопроводов проекту газоснабжения и карточке абонента;
2) проверку (визуальную) наличия свободного доступа к газопроводам и газовому оборудованию;
3) проверку состояния окраски и креплений газопровода, наличие и целостность футляров в местах прокладки газопроводов через наружные и внутренние конструкции зданий;
4) проверку герметичности соединений газопроводов и арматуры, бытового газового оборудования приборным методом или мыльной эмульсией;

5) газ жабдығының тұтастығы мен жарақталуын тексеру;
6) газ құбырларында орнатылған крандардың жұмыс қабілеттілігі мен майлануын тексеру;
7) түтіндік және желдеткіш каналдардың тарту күшін, газ жабдығын түтіндік каналымен жалғастырушы құбырлардың жай-күйін, жану үшін ауа ағымының бар-жоғын тексеру;
8) тұрмыстық газ жабдығының крандарын бөлшектеу және майлау;
9) тұрмыстық газ жабдығының қауіпсіздік автоматикасының жұмыс қабілеттілігін, оның жөнделгендігін және реттелгендігін тексеру;
10) жанарғыны ластанудан тазалау, жабдықтың барлық жұмыс режимінде газдың жану процесін реттеу;
11) газ жабдығының жекелеген тораптары мен бөлшектерін ауыстыру немесе жөндеу қажеттілігін анықтау;
12) газ жанарғысының, жабдықты жандырғанға дейін және одан кейін түтін тартқыштың болуын міндетті тексеру туралы ескертетін түтіндікке жану өнімін бұратын аспаптардың қасында арнайы тақтайшалардың бар-жоғын тексеру;
13) тұтынушыларға тұрмыста газды қауіпсіз пайдалану қағидалары жөнінде нұсқау беру;
14) шкафтағы реттеуіш пункттеріне, газ құбырларын тоттанудан қорғау қондырғыларына қызмет көрсету (олар болған жағдайда).
3. Техникалық қызмет көрсетуге жататын газ жабдығының атауы, тұрпаты мен саны осы шартқа қосымшаға сәйкес ресімделетін абонент карточкасында көрсетіледі.
4. Үйішілік газ жабдығын жөндеу жөніндегі жұмыстар және осы шартта көзделген жұмыстар, оның ішінде тораптар мен бөлшектерді ауыстыру тапсырыс берушінің өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
5. Осы Шарттың 2-тармағында санамаланған жұмыстар тапсырыс берушіде техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарға сәйкес келетін, дұрыс жұмыс істейтін және түтін мен желдетпе арналары тексерістерден уақтылы өткізілген газ жабдығы болған кезде іске асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
2. Орындаушының құқықтары мен міндеттері
6. Орындаушы:
1) Шарттың жағдайларына сәйкес техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды уақытылы және сапалы орындауды қамтамасыз етуге;
2) газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жылына кемінде 1 рет орындауға;
3) тапсырыс беруші жоспардан тыс жұмыстарды (өтінім бойынша жөндеу) жүргізу қажеттігі туралы өтініш жасаған жағдайда, оларды келісілген мерзімдерде орындауға;
4) тапсырыс берушіні газ жабдығын пайдалану жөнінде бастапқы және қайта нұсқаудан өткізуге міндетті.
7. Орындаушы:
1) газ берушіні тапсырыс берушіге газ беруді тоқтату қажеттілігі туралы мынадай жағдайларда:
аварияларды жою кезінде;
жоспарлы жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде;
газ жабдығының, түтіндік және желдеткіш каналдарының қанағаттанарлықсыз жай-күйінде және бұзылған жағдайында, техникалық жай-күйі туралы оң қорытындымен қоса тексеру актілері болмаған кезде;
газ жабдығын өз бетінше ауыстыру, монтаждау және демонтаждау, қосымша газ жабдығын өз бетінше орнату, газ жабдығын мақсатқа сай пайдаланбау, оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын бұза отырып газ жабдығын пайдалану кезінде;
тапсырыс беруші газ тұтыну жабдықтарына және газ жабдығына техникалық қызмет көрсету (жөндеу) үшін орындаушының өкілдеріне қол жеткізуді қамтамасыз етпеген жағдайда, оны жазбаша ескерткеннен кейін екі ай өткен соң хабардар етуге құқылы. Бұл ретте орындаушы жоғарыда көрсетілген негіздер бойынша газ беруді тоқтату нәтижесінде тапсырыс берушіде пайда болған шығындар, залалдар үшін жауапты болмайды;

5) проверку целостности и укомплектованности газового оборудования;
6) проверку работоспособности и смазку кранов, установленных на газопроводах;
7) проверку наличия тяги в дымовых и вентиляционных каналах, состояние соединительных труб газового оборудования с дымовым каналом, наличие притока воздуха для горения;
8) разборку и смазку кранов бытового газового оборудования;
9) проверку работоспособности автоматики безопасности бытового газового оборудования, ее наладку и регулировку;
10) очистку горелок от загрязнений, регулировку процесса сжигания газа на всех режимах работы оборудования;
11) выявление необходимости замены или ремонта отдельных узлов и деталей газового оборудования;
12) проверку наличия специальных табличек у газовых горелок, приборов с отводом продуктов сгорания в дымоход, предупреждающих об обязательной проверке наличия тяги до и после розжига оборудования;
13) инструктаж потребителей по правилам безопасного пользования газом в быту;
14) обслуживание шкафных регуляторных пунктов, установок защиты газопроводов от коррозии (при их наличии).
3. Наименование, тип и количество газового оборудования, подлежащего техническому обслуживанию, указываются в карточке абонента, оформляемой согласно приложению к настоящему Договору.
4. Работы по ремонту внутридомового газового оборудования и работы, не предусмотренные в настоящем Договоре, в том числе с заменой узлов и деталей, осуществляются по заявке заказчика за отдельную плату.
5. Работы, перечисленные в пункте 2 настоящего Договора, осуществляются при наличии у заказчика газового оборудования, соответствующего техническим регламентам и национальным стандартам, исправных и своевременно прошедших осмотры дымовых и вентиляционных каналов.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
2. Права и обязанности исполнителя
6. Исполнитель обязан:
1) обеспечивать своевременное и качественное выполнение работ по техническому обслуживанию в соответствии с условиями Договора;
2) выполнять техническое обслуживание газопотребляющих систем не реже одного раза в год;
3) в случае обращения заказчика о необходимости проведения внеплановых работ (ремонт по заявке), выполнить их в согласованные сроки;
4) проводить первичный и повторный инструктажи заказчика по эксплуатации газового оборудования.
7. Исполнитель имеет право:
1) уведомить поставщика газа о необходимости прекращения подачи газа заказчику в следующих случаях:
во время ликвидации аварий;
во время проведения плановых ремонтных работ;
при неудовлетворительном состоянии и неисправности газового оборудования, дымовых и вентиляционных каналов, отсутствии актов обследования с положительным заключением о техническом состоянии;
при самовольном переносе, монтаже и демонтаже газового оборудования, самовольной установке дополнительного газового оборудования, использовании газового оборудования не по назначению, эксплуатации газового оборудования с нарушением требований инструкций по их эксплуатации;
по истечении двух месяцев после письменного предупреждения заказчика, в случае необеспечения заказчиком доступа представителям исполнителя для технического обслуживания (ремонта) газопотребляющих систем и газового оборудования. При этом исполнитель не несет ответственности за потери, убытки, возникшие у заказчика в результате прекращения подачи газа по вышеуказанным основаниям;

2) газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мерзімдерін өз бетінше айқындауға;
3) тапсырыс берушінің өтінімі бойынша жаңадан орнатылған газ жабдығын іске қосуды, жөндеуді, осы Шартпен көзделмеген жеке төлем үшін газ аспаптарының тораптары мен бөлшектерін ауыстыруды жүргізуге құқылы.
3. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері
8. Тапсырыс беруші:
1) газ жабдығын оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес пайдалануды қамтамасыз етуге;
2) газ жабдығы, түтіндік пен желдеткіш каналдары істен шыққан, газдың иісі шыққан кезде, газды пайдалануды жедел тоқтатуға және газ тарату, газ желісі ұйымының авариялық қызметіне хабарлауға;
3) түтіндік және желдеткіш каналдарын уақытылы тексеруді және тазартуды қамтамасыз етуге;
4) жөндеу қажет болған жағдайда, ал авария жағдайларында – тәуліктің кез келген уақытында тексеру үшін орындаушы өкілінің (куәлігін көрсету бойынша) газ жабдығына және сатылы ажырату крандарына қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті. Орындаушымен техникалық қызмет көрсетілген жағдайда газдандырылатын объектіге арналған газбен жабдықтау жобасының (орындаушы-техникалық құжаттама) көшірмесін ұсынуға;
5) газ жабдығын, түтіндік және желдеткіш каналдарын өз бетінше газдандыру, қайта монтаждау, монтаждау, демонтаждау, құрылысын өзгерту және жөндеу (оның ішінде ауыстыру) жөніндегі жұмыстарды жүргізбеуге және оларды жүргізуге жол бермеуге;
6) газ жабдығының алдында және ажыратқышта (тіреуіштер) қосу крандарының орналасқан жерін басқа заттармен үйіп тастамауға;
7) газ жабдығын қауіпсіз пайдалану жөніндегі бұзылыстарды жою жөнінде орындаушының ұйғарымдарын орындауға;
8) бес жұмыс күнінің ішінде орындаушыға техникалық қызмет көрсетілуге жататын жабдықтар санының өзгеруі туралы хабардар етуге міндетті.
9. Тапсырыс беруші қолданыстағы стандарттарға және нормаларға сәйкес қызметтер алуға құқылы.
4. Қызметтер құны мен ақы төлеу тәртібі
10. Техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құны орындаушының қолданыстағы прейскуранттың негізінде айқындалады. Осы Шарт бойынша газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға ақы төлеу тапсырыс берушімен ай сайын (жылына бір рет) орындаушының шотына аудару жолымен жүргізіледі. Ақы төлеу шот ұсынылған айдың жиырма бесіне дейін ұсынылған шоттың негізінде жүргізіледі.
11. Төлем орындаушының шотына ақша түскен факті бойынша жасалған болып саналады.
12. Осы Шарт бойынша ақы төлеу мөлшері тапсырыс берушіге тиесілі газ жабдығының саны немесе газ желілерінің ұзақтығы өзгерген жағдайда өзгеруі мүмкін. Бұл жағдайда, орындаушы өзгерістерді ескеріп, техникалық қызмет көрсету құнын қайта есептеуді жүргізеді.

2) самостоятельно определять сроки проведения технического обслуживания газопотребляющих систем;
3) по заявке заказчика производить пуск вновь установленного газового оборудования, ремонт, замену узлов и деталей газовых приборов за отдельную плату, не предусмотренную настоящим Договором.
3. Права и обязанности заказчика
8. Заказчик обязан:
1) обеспечить эксплуатацию газового оборудования в соответствии с инструкциями по их эксплуатации;
2) при неисправности газового оборудования, дымовых и вентиляционных каналов, появлении запаха газа немедленно прекратить пользование газом и сообщить в аварийную службу газораспределительной, газосетевой организации;
3) обеспечить своевременную проверку и прочистку дымовых и вентиляционных каналов;
4) обеспечивать доступ представителю исполнителя (по предъявлении удостоверения) к газовому оборудованию и кранам на лестничной разводке для осмотра, в случае необходимости ремонта, а при аварийных ситуациях - в любое время суток. При проведении исполнителем технического обслуживания представить копию проекта газоснабжения (исполнительно-технической документации) на газифицированный объект;
5) не производить и не допускать проведение работ по самовольной газификации, перемонтажу, монтажу, демонтажу, изменению конструкции и ремонту (в том числе замене) газового оборудования, дымовых и вентиляционных каналов;
6) не загромождать места расположения кранов на вводе перед газовым оборудованием и на разводке (стояки);
7) выполнять предписания исполнителя по устранению нарушений по безопасной эксплуатации газового оборудования;
8) в течение пяти рабочих дней сообщать исполнителю об изменении количества оборудования, подлежащего техническому обслуживанию.
9. Заказчик имеет право получать услуги в соответствии с действующими стандартами и нормами.
4. Стоимость услуг и порядок оплаты
10. Стоимость работ по техническому обслуживанию определяется на основании действующего прейскуранта исполнителя. Оплата работ по техническому обслуживанию газопотребляющих систем по настоящему Договору производится заказчиком ежемесячно (один раз в год) путем перечисления на расчетный счет исполнителя. Оплата производится на основании выставленного счета до двадцать пятого числа месяца, в котором был выставлен счет.
11. Платеж считается совершенным по факту поступления денег на счет исполнителя.
12. Размер оплаты по настоящему Договору может быть изменен при изменении количества газового оборудования или протяженности газовых сетей, принадлежащих заказчику. В этом случае исполнитель производит перерасчет стоимости технического обслуживания с учетом изменений.

5. Тараптардың жауапкершілігі
13. Тапсырыс беруші осы шарттың жағдайларын бұзған кезде, орындаушы жауапкершілік алмайды және газ жабдығының жұмысына кепілдік бермейді.
14. Тапсырыс беруші техникалық қызмет көрсету жөніндегі орындалған жұмыстарға уақытылы ақы төлемеген жағдайда, соңғысы орындаушының талабы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,5 (бір жарым) еселік мөлшерлеме мөлшерінде қарызды толық өтегенге дейін әрбір мерзімі өткен күн үшін қарыз сомасынан өсімпұл төлеуге міндетті.
15. Осы Шартпен көзделмеген жағдайларда, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
16. Газ тұтыну жүйелеріне техникалық қызмет тиісті түрде көрсетілмеген жағдайда, орындаушы өз есебінен қайта техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
17. Газ тұтыну жүйелеріне, газ жабдығына орындаушының қолы жетпеген жағдайда, газ тұтыну жүйелерінің жарамды техникалық жай-күйіне тапсырыс беруші жауапты болады.
6. Шарттың қолданылу мерзімі
18. Шарт шотта көрсетілген соманы бірінші рет төлеген сәттен бастап күшіне енеді және газ тұтыну жүйелерін пайдалану кезеңінде, ал есеп айырысулар мен қаржылық міндеттемелер бойынша – олар толық аяқталғанға дейін қолданылады.
7. Қорытынды ережелер
19. Осы Шарт бойынша немесе оған байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктер тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі.
20. Туындаған дауларды немесе келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда олар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібінде шешілуге жатады.
21. Осы Шартпен реттелмейтін мәселелер бойынша тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
8. Тараптардың деректемелері
Орындаушы:                                 Тапсырыс беруші
Коммуналдық-тұрмыстық және
тұрмыстық тұтынушылардың газ
тұтыну жүйелеріне және газ
жабдықтарына техникалық қызмет
көрсетуге арналған үлгі шартқа қосымша
Абонент карточкасы
Газ тұтыну жүйелерінің атауы
Саны
Түрі, маркасы
2 конф. газ плитасы
3 конф. газ плитасы
4 конф. газ плитасы
УГОП от жанатын мойыны
Ағынды су жылытқыш (газ. колонкасы)
Сыйымды су жылытқыш (АГВ, АОГВ)
Жағып жылытатын қазандық
Газ құбыры

5. Ответственность сторон
13. Исполнитель не несет ответственности и не гарантирует работу газового оборудования при нарушении заказчиком условий настоящего Договора.
14. В случае несвоевременной оплаты заказчиком выполненных работ по техническому обслуживанию, последний обязуется по требованию исполнителя уплатить пеню в размере 1,5 ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, от суммы долга за каждый день просрочки до полного погашения задолженности.
15. В случаях, не предусмотренных настоящим Договором, Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. В случае ненадлежащего проведения технического обслуживания газопотребляющих систем исполнитель проводит повторное техническое обслуживание за свой счет.
17. В случае непредоставления исполнителю доступа к газопотребляющим системам, газовому оборудованию ответственность за исправное техническое состояние газопотребляющих систем несет заказчик.
6. Срок действия Договора
18. Договор вступает в силу с момента первой оплаты суммы, указанной в счете, и действует на период эксплуатации газопотребляющих систем, а по расчетам и финансовым обязательствам - до полного их завершения.
7. Заключительные положения
1. Все споры и разногласия по настоящему Договору или в связи с ним решаются путем переговоров между сторонами.
2. В случае невозможности решения возникших споров или разногласий путем переговоров они подлежат разрешению в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. По вопросам, не урегулированным настоящим Договором, стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Реквизиты сторон
Исполнитель:                                   Заказчик:
Приложение
к Типовому договору на
техническое обслуживание
газопотребляющих систем и
газового оборудования
коммунально-бытовых и
бытовых потребителей
Карточка абонента
Наименование
газопотребляющих систем
Кол-во
Тип, марка
Газовая плита 2-х конф.
Газовая плита 3-х конф.
Газовая плита 4-х конф.
Горелка УГОП
Проточный водонагреватель (газ. колонка)
Емкостный водонагреватель (АГВ, АОГВ)
Отопительный котел
Газопровод