Мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 шілдедегі № 956 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясы туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 шілдедегі
№ 956 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясы туралы ереже Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-13) тармақшаcына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман иеленушінің ормандағы өрт сөндіру станциясының мәртебесі мен өкілеттігін белгілейді.
2. Ормандағы өрт сөндіру станциясы (бұдан әрі – ОӨС) – орман өрттерінің алдын алу және оларды уақтылы жою жөніндегі шаралардың жүргізілуін қамтамасыз ететін өртке қарсы қызмет пен техниканы орналастыруға арналған мемлекеттік орман иеленушінің объектісі.
3. Орман орналастыру жобасына және (немесе) ормандарды өртке қарсы орналастыру жобасына сәйкес мынадай мақсаттарды орындау үшін мемлекеттік орман қоры аумағында және одан тыс жерлерде мемлекеттік орман иеленушілер мынадай ОӨС құрады:
1) бірінші үлгі – мемлекеттік орман иеленушінің орманшылығы орман қорының аумағында шыққан орман өрттерін жоюды қамтамасыз ету;
2) екінші үлгі – мемлекеттік орман иеленушінің орман қорының бүкіл аумағында орман өрттерін жоюды қамтамасыз ету.
4. ОӨС осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша өртке қарсы мемлекеттік қызметтің аумақтық органымен келісім бойынша мемлекеттік орман иеленуші болып табылатын ұйымның басшысы бекітетін паспорт жасалады.

Об утверждении Положения о лесной пожарной станции государственного лесовладельца
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2012 года № 956. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/54.
В соответствии с подпунктом 17-13) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2012 года № 956
Положение
о лесной пожарной станции государственного лесовладельца
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о лесной пожарной станции государственного лесовладельца разработано в соответствии с подпунктом 17-13) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяет статус и полномочия лесной пожарной станции государственного лесовладельца.
2. Лесная пожарная станция (далее – ЛПС) – объект государственного лесовладельца, предназначенный для размещения противопожарной службы и техники, обеспечивающих проведение мер по предотвращению лесных пожаров и их своевременной ликвидации.
3. ЛПС создается государственными лесовладельцами на территории государственного лесного фонда и за его пределами в соответствии с лесоустроительным проектом и (или) проектом противопожарного устройства лесов для выполнения следующих задач:
1) первый тип – обеспечение ликвидации возникающих лесных пожаров на территории лесного фонда лесничества государственного лесовладельца;
2) второй тип – обеспечение ликвидации лесных пожаров на всей территории лесного фонда государственного лесовладельца.
4. На ЛПС составляется паспорт по форме, согласно приложению к настоящему Положению, утверждаемый руководителем организации, являющейся государственным лесовладельцем, по согласованию с территориальным органом государственной противопожарной службы.

1. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің бірінші және екінші сыныптары күндері ОӨС өртке қарсы қызметінің қызметкерлері орман өрттерін сөндірумен айналысып жатпаса, олар кезекшілік атқару орындарында болып, техника мен жабдықтарды орман өртіне шығуға дайындаумен шұғылданады.
2. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің үшінші сыныбы күндері ОӨС өртке қарсы қызметінің қызметкерлері орман өрттерін сөндірумен айналысып жатпаса, олар орман өртіне дереу аттанып кетуге толық әзірлік жағдайында кезекшілік атқару орындарында болады. Өрт сөндіру техникасы мен жабдықтар пайдалануға толық әзірлік жағдайында тұрады.
3. Ауа райы жағдайлары бойынша ормандардағы өрт қаупінің төртінші және бесінші сыныптары күндері ОӨС өртке қарсы қызметі қызметкерлері өздеріне белгіленген жиналу орындарында болады.
4. Авиациялық орман күзеті қызмет көрсететін мемлекеттік орман қорының аумағында ОӨС өртке қарсы қызметінің жұмысы тиісті авиабөлімшелердің жұмысымен байланыстырылады.
5. Өрт тұрғысынан алғанда қауіпсіз ұзақ мерзімді кезеңдерде ОӨС өртке қарсы қызметінің қызметкерлері мемлекеттік орман иеленуші басшысының тапсырмасы бойынша ОӨС қызмет көрсететін орман қоры аумағында өртке қарсы алдын алу іс-шараларын орындауға жұмылдырылады.
6. ОӨС бастығының негізгі міндеттері:
өрт қаупі бар маусым басталар алдында және оның өн бойында еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша жүйелі нұсқаулықтар, сондай-ақ ОӨС өртке қарсы қызметі қызметкерлерінің орман өрттерін сөндіру бойынша жаттығуларын ұйымдастыру және өткізу;
ОӨС өртке қарсы қызметінің қызметкерлеріне өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын, байланыс құралдарын бөліп беру;
ауа райы жағдайлары бойынша ормандағы өрт қаупі сыныбын анықтау;
өрт бақылау мұнарасынан (бекетінен), авиациямен қарауылдау тікұшағынан (ұшағынан), ОӨС қызмет көрсететін аумақта өрт шыққаны туралы басқа да ақпарат көздерінен хабар алған кезде ОӨС өртке қарсы қызметі қызметкерлерінің орман өрті болып жатқан жерге аттануын қамтамасыз ету;
орман өртін сөндіру кезінде ОӨС өртке қарсы қызметінің қызметкерлеріне басшылық жасау;
ОӨС өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыру;
өрт сөндірудің от өшіретін химиялық құралдарын сақтауды және тиімді қолдануды қамтамасыз ету болып табылады.
7. Өрт сөндіру машинасын жүргізушінің және тракторшы-машинистің негізгі міндеттері:
өрт сөндіру техникасы мен жабдықтарын орман өрттерін сөндіру жұмыстарында пайдалану;
бекітіп берілген техникамен өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау болып табылады.

1. В дни с первым и вторым классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы ЛПС, если они не заняты на тушении лесных пожаров, находятся в местах несения дежурства и занимаются подготовкой техники и оборудования к выезду на лесной пожар.
2. В дни с третьим классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы ЛПС, если они не заняты на тушении лесных пожаров, находятся в местах несения дежурства в полной готовности к немедленному выезду на лесной пожар. Пожарная техника и оборудование находятся в полной готовности к использованию.
3. В дни с четвертым и пятым классом пожарной опасности в лесах по условиям погоды работники противопожарной службы ЛПС находятся в назначенных им местах сосредоточения.
4. На территории государственного лесного фонда, обслуживаемой авиационной охраной лесов, работа противопожарной службы ЛПС увязывается с работой соответствующих авиаотделений.
5. В длительные периоды, неопасные в пожарном отношении, работники противопожарных служб ЛПС по поручению руководителя государственного лесовладельца привлекаются к выполнению профилактических противопожарных мероприятий на обслуживаемой ЛПС территории лесного фонда.
6. Основными задачами начальника ЛПС являются:
организация и проведение перед началом и в течение пожароопасного сезона инструктажей по охране труда и технике безопасности, а также тренировок работников противопожарной службы ЛПС по тушению лесных пожаров;
распределение за работниками противопожарной службы ЛПС пожарной техники и оборудования, средств связи;
определение класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды;
обеспечение выезда работников противопожарной службы ЛПС на пожарной технике к месту лесного пожара при получении сообщения с пожарно-наблюдательной вышки (пункта), авиапатрульного вертолета (самолета), других источников информации о возникновении пожара на обслуживаемой ЛПС территории;
руководство работниками противопожарной службы ЛПС при тушении лесного пожара;
организация ремонта пожарной техники и оборудования ЛПС;
обеспечение хранения и эффективного применения огнегасящих химических средств пожаротушения.
7. Основными задачами водителя пожарной машины и тракториста-машиниста являются:
использование пожарной техники и оборудования на работах по тушению лесных пожаров;
выезд на закрепленной технике к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара.

8. Радиооператордың негізгі міндеттері:
орман өрттері шыққан кезде хабардар ету схемасы бойынша телефон және радио байланысын ұйымдастыру;
радиостанцияларға техникалық-пайдалану қызметін көрсету болып табылады.
9. Өрт сөндіру машиналарын, жабдықтар мен аппаратура жөндеу жөніндегі слесарьдің негізгі міндеттері:
техниканы, жабдықтар мен аппаратураны жөндеу, олардың орман өрті болып жатқан жерге аттанып кетуге ұдайы әзір жағдайда болуын қамтамасыз ету;
өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау болып табылады.
10. ОӨС орман өртін сөндірушінің негізгі міндеттері:
өрт болып жатқан жерге аттану және орман өртін сөндіру жөніндегі жұмыстар басшысының нұсқауларын орындау;
өрт сөндіру техникасын, жабдықтарды, өрт сөндіру құрал-саймандарын, сондай-ақ өрт сөндірудің химиялық құралдарын пайдаланып, орман өрттерін сөндіруді жүзеге асыру;
өзіне бекітіп берілген өрт сөндіру жабдықтарын, аппаратураны, аспаптар мен саймандарды ақаусыз күйде күтіп ұстау;
өрт сөндірудің от өшіретін химиялық құралдарының ерітінділерін әзірлеу жұмыстарын жүргізу болып табылады.
11. Өрт бақылау мұнарасы (бекеті) бақылаушысының негізгі міндеттері:
орман шымылдығы астында орман өртінің шығу белгілерінің пайда болуын қадағалау;
азимуттық шеңберлерді пайдаланып тіркеу әдісімен орман өрті болып жатқан жерді анықтау;
байқалған орман өрттері туралы ақпаратты ОӨС-ке және мемлекеттік орман иеленушінің кеңсесіне беру болып табылады.
12. ОӨС өртке қарсы қызметінің орман өрттерін сөндіруі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) өртті тоқтату – өрт жиегінде алаулап жануды тыю;
2) ауыздықтау – оның одан әрі таралуын мүмкіндігін болдырмау;
3) қосымша сөндіру – өрт ішіндегі жану ошақтарын сөндіру;
4) қарауылдау – жасырын жану ошақтарының және өрттің қайта басталып кету мүмкіндігінің жоқ екеніне көз жеткізуге жеткілікті белгілі бір уақыт бойы өрт болған алқапта жұмысшы өрт сөндірушілер командаларының кезекшілік атқаруы;
5) өртті жою – өрттің барлық жану ошақтарын қосымша сөндіруді толық аяқтау және өрттің қайта басталып кету мүмкіндігінің болмауы.
13. ОӨС өртке қарсы қызметі орман өрттерін сөндірудің мынадай тәсілдерін пайдаланады:
1) төменгі өрт жиегін сабалау немесе оған топырақ шашу;
2) жер өңдейтін құралдар мен жарылғыш материалдардың көмегімен минералдандырылған жолақтар мен орлар тарту;
3) өрттерді сумен немесе от өшіретін химикаттардың ерітінділерімен сөндіру;
4) жағу немесе қарсы от жіберу.
14. Орман өртін сөндіру кезінде жергілікті жердің ерекшеліктері мен ауа райы жағдайлары, өрттің түрі, өрт сөндіру күштері мен құралдарының бар-жоғы ескеріледі.

8. Основными задачами радиооператора являются:
организация телефонной и радиосвязи по схеме оповещения при возникновении лесных пожаров;
проведение эксплуатационно-технического обслуживания радиостанций.
9. Основными задачами слесаря по ремонту пожарных машин, оборудования и аппаратуры являются:
проведение ремонта техники, оборудования и аппаратуры, обеспечение постоянной их готовности к выезду на лесной пожар;
выезд к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара.
10. Основными задачами лесного пожарного ЛПС являются:
выезд к месту пожара и выполнение указаний руководителя работ по тушению лесного пожара;
осуществление тушения лесных пожаров с использованием пожарной техники, оборудования, пожарного инвентаря, а также огнегасящих химических средств пожаротушения;
содержание в исправном состоянии закрепленного за ними пожарного оборудования, аппаратуры, инструмента и снаряжения;
проведение работ по приготовлению растворов огнегасящих химических средств пожаротушения.
11. Основными задачами наблюдателя пожарно-наблюдательной вышки (пункта) являются:
наблюдение за появлением над пологом леса признаков возникающего лесного пожара;
определение места лесного пожара методом засечек с использованием азимутальных кругов;
передача информации об обнаруженных лесных пожарах в ЛПС и контору государственного лесовладельца.
12. Тушение лесных пожаров противопожарной службой ЛПС включает стадии:
1) остановка пожара – прекращение пламенного горения по кромке пожара;
2) локализация – предотвращение возможности его дальнейшего распространения;
3) дотушивание – тушение очагов горения внутри пожарища;
4) окарауливание – дежурство рабочих пожарных команд на пройденной пожаром площади в течение определенного времени, достаточного, чтобы убедиться в отсутствии скрытых очагов горения и возможности возобновления пожара;
5) ликвидация пожара – окончательное дотушивание всех очагов горения пожарища и отсутствие возможности возобновления пожара.
13. Противопожарной службой ЛПС используются следующие способы тушения лесных пожаров:
1) захлестывание или забрасывание грунтом кромки низового пожара;
2) прокладка минерализованных полос и канав при помощи почвообрабатывающих орудий и взрывчатых материалов;
3) тушение пожаров водой или растворами огнетушащих химикатов;
4) отжиг или встречный огонь.
14. При тушении лесного пожара учитываются особенности местности и погодные условия, вид пожара, наличие сил и средств пожаротушения.