Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 тамыздағы № 1037 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1063 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1063 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 210 бұйрығын қараңыз.
«Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 4-бабының 19) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2012 жылғы 9 тамыздағы
№ 1037 қаулысымен
бекітілген
Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 4-бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленген және технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық гранттар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған өтініш беруші;
2) өтініш беруші – жеке тұлға, сондай-ақ қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алуға арналған өтінімін қарауға ұсынған заңды тұлға;
3) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген белгіленген үлгідегі өтініш;
4) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) – технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;
5) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін оларға өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;

Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2012 года № 1037. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1063
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1063 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 210.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2012 года № 1037
Правила предоставления инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» и определяют порядок предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) грантополучатель – заявитель, получивший грант в соответствии с настоящими Правилами;
2) заявитель – физическое лицо, а также юридическое лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
3) заявка – заявление установленного образца с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил;
4) индустриально-инновационный проект (далее – проект) – комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемый в течение определенного срока времени;
5) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;

6) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері – Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларында жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
7) грант – технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант;
8) инновация – жеке және (немесе) заңды тұлғалар қызметінің экономикалық тиімділікті арттыру мақсатында экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ескере отырып, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен қызметтер, техникалық, өндірістік, әкімшілік, коммерциялық сипаттағы ұйымдастырушылық шешімдер, сондай-ақ өзге де қоғамдық пайдасы бар нәтиже түрінде практикалық тұрғыдан іске асырылған нәтижесі;
9) сараптамалық кеңес – құрамына технологиялық кәсіпкерлік саласындағы тәуелсіз сарапшылар кіретін, ұлттық институт құратын, тұрақты әрекет ететін консультативтік-кеңесші орган;
10) технологияларды коммерцияландыру – оң экономикалық әсер алуға бағытталған жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, процестер мен қызметтерді нарыққа шығару мақсатында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін практикалық пайдалануға байланысты қызмет;
11) макет – әзірленетін бұйымның жекелеген сипаттамаларын зерттеу, қабылданған техникалық және көркемдік шешімдердің негізділігін тексеру үшін дайындалған бұйымның немесе оның бір бөлігінің оңтайландырылған көшірмесі;
12) модель – іс-әрекет қағидатын тексеру және сипаттамаларын айқындау мақсатында дайындалған әзірленетін өнімнің қасиетін қалпына келтіретін немесе қайталайтын бұйым;
13) ұлттық институт – технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;
14) өнеркәсіптік прототип – өндіріске қосу және/немесе мақсаты бойынша пайдалану мақсатында сынау жолымен оның белгіленген техникалық талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін жаңадан әзірленген жұмыс құжаттамасы бойынша дайындалған өнімнің соңғы үлгісі;
15) технология – пайдаланылуы жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді алуды қамтамасыз ететін, бірыңғай өндірістік циклде жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені;
16) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

6) субъекты индустриально-инновационной деятельности - физические и (или) юридические лица, реализующие проекты в приоритетных секторах экономики Республики Казахстан;
7) грант – инновационный грант на коммерциализацию технологий;
8) инновация – результат деятельности физических и (или) юридических лиц, получивший практическую реализацию в виде новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, организационных решений технического, производственного, административного, коммерческого характера, а также иного общественно полезного результата с учетом обеспечения экологической безопасности в целях повышения экономической эффективности;
9) экспертный совет – постоянно действующий консультативно - совещательный орган, создаваемый национальным институтом, в состав которого входят независимые эксперты в сфере технологического предпринимательства;
10) коммерциализация технологий – деятельность, связанная с практическим применением результатов научной и (или) научно-технической деятельности с целью вывода на рынок новых или усовершенствованных товаров, процессов и услуг, направленная на получение положительного экономического эффекта;
11) макет – упрощенное воспроизведение изделия или его части, изготовленное для исследования отдельных характеристик разрабатываемого изделия, проверки обоснованности принятых технических и художественных решений;
12) модель – изделие, воспроизводящее или имитирующие свойства разрабатываемой продукции, изготовленное с целью проверки принципа действия и определения характеристик;
13) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития;
14) промышленный прототип – окончательный образец продукции, изготовленный по вновь разработанной рабочей документации после проверки путем испытаний соответствия его заданным техническим требованиям с целью постановки на производство и/или использования по назначению;
15) технология – процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которых обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг;
16) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;

17) технологияларды коммерцияландыру орталығы – технологияларды коммерцияландыруды жүзеге асыратын заңды тұлға, ғылыми ұйымның, жоғары оқу орнының немесе дербес білім беру ұйымының құрылымдық немесе оқшауланған бөлімшесі;
18) сынақ-тәжірибелік үлгі – ұсынылған шешімдерді тексеру мақсатында зерттеу және әзірлеу сатысынан өткен, әзірленетін өнімнің негізгі қасиеттеріне ие өнім үлгісі.
3. Гранттар өтініш берушілерге индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде беріледі.
4. Гранттарды беруді осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган мен ұлттық институт арасында жасалған шарт негізінде инновациялық гранттар беруге көзделген қаражатты бөлу арқылы уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант беруге арналған өтінім берілген сәтте барлық ғылыми зерттеулер аяқталуы тиіс.
6. Гранттарды беру кезінде осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес отандық және шетелдік сарапшыларды тарта отырып, тәуелсіз сараптама жүргізіледі.
7. Өтініш берушілерге осы Қағидалардың ережелерін түсіндіруді ұлттық институт қамтамасыз етеді, сондай-ақ ұлттық институтпен келісімшарт жасасқан технологияларды коммерцияландыру орталығы көрсетеді.
8. Ұлттық институттың еншілес ұйымдары гранттарды алуға өтініш берушілер бола алмайды.
9. Гранттар беру саласындағы ақпараттық қамтамасыз етуді ұлттық институт жүзеге асырады, сондай-ақ оның еншілес ұйымдары жүзеге асыруы мүмкін.
10. Өтініш берушінің осы Қағидаларда көзделген гранттың бір түріне өтінім беруі оны индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамада көзделген өзге инновациялық гранттарды алуға ұмтылысын шектемейді.
11. Таратылу процесіндегі дәрменсіз (банкротқа ұшыраған) деп танылған, мүлкі тәркіленген және (немесе) экономикалық қызметі тоқтап тұрған заңды тұлғалар гранттарды алуға өтініш берушілер бола алмайды.
12. Гранттар жобаны іске асырудың мынадай сатыларына шығындардың бір бөлігін төлеу түрінде беріледі:
1) технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу;
2) өнеркәсіп прототипін жасау және оны коммерциялық көрсету.
13. Грант технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аяқталған нәтижесі, өнімнің сынақ-тәжірибелік үлгісі немесе бастапқы конструкциясы болған жағдайда беріледі.

17) центр коммерциализации технологий – юридическое лицо, структурное или обособленное подразделение научной организации, высшего учебного заведения или автономной организации образования, осуществляющие коммерциализацию технологий;
18) экспериментальный опытный образец – образец продукции, обладающий основными признаками разрабатываемой продукции, прошедший стадию исследований и разработки с целью проверки предлагаемых решений.
3. Гранты предоставляются заявителем в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
4. Предоставление грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченным органом путем выделения средств, предусмотренных на предоставление инновационных грантов, на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом.
5. К моменту подачи заявки на предоставление инновационного гранта на коммерциализацию технологий все научные исследования должны быть завершены.
6. При предоставлении грантов проводится независимая экспертиза с привлечением отечественных и зарубежных экспертов в соответствии с положениями настоящих Правил.
7. Разъяснение положений настоящих Правил заявителям обеспечивается национальным институтом, а также оказывается центрами коммерциализации технологий, заключившими соглашения с национальным институтом.
8. Заявителями на получение грантов не могут являться дочерние организации национального института.
9. Информационное обеспечение в области предоставления грантов осуществляется национальным институтом, а также может осуществляться его дочерними организациями.
10. Подача заявки заявителем на получение гранта, предусмотренного настоящими Правилами, не ограничивает его претендовать на получение иных инновационных грантов, предусмотренных законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
11. Заявителями на получение грантов не могут быть юридические лица, находящиеся в процессе ликвидации, признанные несостоятельными (банкротами), на имущество которых наложен арест и (или) экономическая деятельность которых приостановлена.
12. Гранты предоставляются в виде оплаты части затрат на следующие стадии реализации проекта:
1) обоснование концепции проекта для коммерческого использования технологии;
2) создание промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации.
13. Грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии предоставляется при наличии завершенных результатов научной и (или) научно-технической деятельности, экспериментального опытного образца продукта или первоначальной конструкции.

14. Грант технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында өтініш беруші міндетті түрде өнеркәсіп прототипін жасау мен оның коммерциялық көрсетілуіне қатысқан жағдайда беріледі.
15. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында өтінім беру технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грантқа ие болған грант алушыларға талап етілмейді.
16. Өтініш беруші осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысынан өтпей, өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант беруге өтінім бере алады.
17. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында инновациялық грант беру туралы шарт заңды тұлғалармен, сондай-ақ дара кәсіпкер ретінде тіркелген және Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шоты бар жеке тұлғалармен жасалады.
18. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында ұлттық институттың грант беру туралы оң шешімін алған жеке және заңды тұлғалар инновациялық грант беру туралы шартқа қол қою үшін қызметі мәлімделген технологияны практикалық пайдалануға негізделген, құрылтайшысы немесе құрылтайшылардың бірі өтініш беруші болатын заңды тұлға құруы қажет.
19. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында инновациялық грант беру туралы шарт осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген заңды тұлғалармен жасалады.
2. Гранттар берудің тәртібі мен шарттары
Гранттарды беру рәсімі
20. Ұлттық институт ресми бұқаралық ақпарат құралдарында грант алуға өтінімдер қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру жариялайды, Қазақстан Республикасының Үкіметі гранттар берудің басым бағыттарын бекіткеннен кейін байланысатын адамдарды көрсете отырып, өтінім қабылдаудың шарттары, мерзімі мен тәртібі туралы ақпаратты уәкілетті орган мен ұлттық институттың ресми интернет-сайтына орналастырады.
21. Ұлттық институт жыл сайын, тиісті жылдың бірінші тоқсанында осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген хабарландыруды ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды, өтінім қабылдаудың шарттары, тәртібі туралы ақпаратты байланысатын адамдарды көрсете отырып, уәкілетті орган мен ұлттық институттың интернет-сайтына орналастырады.

14. Грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии предоставляется на условиях обязательного участия заявителя на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации.
15. Подача заявки на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации не требуется для грантополучателей, получивших грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии и представивших результаты его реализации.
16. Заявитель подает заявку на предоставление гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации без прохождения стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил.
17. Договор о предоставлении инновационного гранта на стадии обоснования проекта для коммерческого использования технологии заключается с юридическими лицами, а также с физическими лицами, зарегистрированными в качестве индивидуального предпринимателя и имеющими текущий счет в банке второго уровня - резиденте Республики Казахстан.
18. Физическим и юридическим лицам, получившим положительное решение национального института о предоставлении гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации, для подписания договора о предоставлении инновационного гранта необходимо создать юридическое лицо, деятельность которого основана на практическом применении заявленной технологии, учредителем или одним из учредителей, которого является заявитель.
19. Договор о предоставлении инновационного гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации заключается с юридическими лицами, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
2. Порядок и условия предоставления грантов
Процедуры предоставления грантов
20. Национальный институт публикует объявление о начале приема заявок на получение гранта в официальных средствах массовой информации, размещает информацию об условиях, сроках и порядке принятия заявок на официальном интернет-сайте уполномоченного органа и национального института с указанием контактных лиц после утверждения Правительством Республики Казахстан приоритетных направлений предоставления грантов.
21. Национальный институт ежегодно публикует в течение первого квартала соответствующего года объявление, указанное в пункте 20 настоящих Правил, в официальных средствах массовой информации, размещает информацию об условиях, сроках и порядке принятия заявок на официальном интернет-сайте уполномоченного органа и национального института с указанием контактных лиц.

22. Гранттар алуға өтінім қабылдау тұрақты негізде жүзеге асырылады.
23. Уәкілетті органмен жасалған тиісті қаржылық жылға арналған шартқа сәйкес ұлттық институттың есеп беруіне дейін 10 (он) жұмыс күні қалғанда ұлттық институт өтінімдерді қарастыруды тоқтатады. Бұл ретте, өтінімдерді қарастыру рәсімі уәкілетті орган мен ұлттық институт арасындағы келесі қаржылық жылға арналған шарт қайта тіркелген немесе жасалған күнінен бастап қайта жаңғыртылады.
24. Егер уәкілетті орган мен ұлттық институт арасындағы келесі қаржылық жылға арналған шарт қайта тіркелген немесе жасалған күнге дейін осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес қарастыру рәсімі тоқтатылған өтінім тіркелген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні өткен жағдайда, ұлттық институт уәкілетті органмен шарт қайта тіркелгеннен немесе жасалғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге өтінім бойынша осыдан бұрын қабылданған осы Қағидалардың 27-тармағында және 2829-тармақтарында көрсетілген құжаттарды өзектілендіру қажеттілігі туралы жазбаша хабарламаны пошта арқылы немесе өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық поштасының мекенжайына (бар болған жағдайда) жібереді. Өтінімдерді қарау рәсімі өтініш беруші өзектілендірілген өтінімді ұсынған сәттен бастап жаңғыртылады. Бұл ретте, өзектілендірілген өтінімді енгізу мерзімі шектелмеген.
25. Технологияны коммерциялық пайдалануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грант беру рәсімі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың өтінімдерді қабылдауы және инновациялық гранттар берудің басым бағыттары мен осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкестігі тұрғысынан қарауы;
2) ұлттық институттың өтінімдерді тәуелсіз сараптауды өткізуді ұйымдастыруы;
3) ұлттық институттың өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексеруі;
4) ұлттық институттың инновациялық грант беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
5) ұлттық институттың грант алушылармен инновациялық грант беру туралы шарт жасасуы.
26. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант беру рәсімі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың өтінімдерді қабылдауы және инновациялық грант берудің басым бағыттарына және осы Қағидалардың 2728,  29-тармақтарына сәйкестігі тұрғысынан қарауы;
2) ұлттық институттың өтінімдерді тәуелсіз сараптауды өткізуді ұйымдастыруы;
3) ұлттық институттың өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексеруі;

22. Прием заявок на получение грантов осуществляется на постоянной основе.
23. За 10 (десять) рабочих дней до предоставления национальным институтом отчета согласно договора, заключенного с уполномоченным органом на соответствующий финансовый год, рассмотрение заявок национальным институтом приостанавливается. При этом, процедура рассмотрения заявок, возобновляется с даты перерегистрации или заключения договора, между уполномоченным органом и национальным институтом, на следующий финансовый год.
24. В случае, если с момента регистрации заявки, по которой процедура рассмотрения приостановлена согласно пункту 23 настоящих Правил, прошло более 15 (пятнадцати) рабочих дней до даты перерегистрации или заключения договора между уполномоченным органом и национальным институтом на следующий финансовый год, национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней после перерегистрации или заключения договора с уполномоченным органом письменно направляет заявителю уведомление по почте или на адрес электронной почты, указанным в анкете заявителя (при наличии), о необходимости актуализации по ранее принятой заявки, документов, указанных в пункте 27пунктах 2829 настоящих Правил в зависимости от стадии реализации проекта. Процедура рассмотрения заявок возобновляется с момента представления заявителем актуализированной заявки. При этом, срок внесения актуализированной заявки неограничен.
25. Процедура предоставления грантов на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии включает в себя следующие этапы:
1) прием и рассмотрение национальным институтом заявок на предмет соответствия приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов и пункту 27 настоящих Правил;
2) организация проведения независимых экспертиз по заявкам;
3) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат по заявкам;
4) принятие решения национальным институтом о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении;
5) заключение национальным институтом договора о предоставлении инновационного гранта с грантополучателями.
26. Процедура предоставления грантов на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации включает в себя следующие этапы:
1) прием и рассмотрение национальным институтом заявок на предмет соответствия приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов и пунктам 272829 настоящих Правил;
2) организация проведения независимых экспертиз по заявкам;
3) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат по заявкам;

4) сараптамалық кеңестің отырысын өткізу және грант берудің орындылығы бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5) ұлттық институттың инновациялық грант беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдауы;
6) ұлттық институттың грант алушылармен инновациялық грант беру туралы шарт жасасуы.
27. Грант алу үшін өтініш беруші ұлттық институтқа мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инновациялық грант алуға өтініш;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба паспорты;
4) өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда қосылған құн салығына есепке қою туралы куәліктің түпнұсқасы мен көшірмесі, салыстырып-тексеру жүрізілгеннен кейін құжаттың түпнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда қосылған құн салығына есепке қою туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
5) заңды тұлғалар үшін – төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, өтінім беру күнінің алдыңдағы үш айдан астам салық төлеушінің салық берешегінің және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған және салық органының мөрі басылған салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;
жеке тұлғалар үшін – салық төлеушінің салықтық берешегінің жоқ (бар) екені туралы салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы;
6) өтінім беру күнінің алдындағы үш айдан артық банк алдында берешегінің жоқтығы туралы банк (банктердің) басшысының немесе оның орынбасарының қолы мен банк мөрімен куәландырылған банк (банктердің) анықтамасының түпнұсқасы (егер өтінім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болған жағдайда, мұндай анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады);
7) заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес соңғы 2 (екі) жылдағы қаржылық есептілігінің көшірмесі, егер заңды тұлға 2 (екі) жылдан кем қызмет етсе, соңғы жылдағы қаржылық есебі ұсынылады;
8) заңды тұлғалар үшін – өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда жарғының және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың түпнұсқасы және көшірмелері салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жарғының және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшірмесі.

4) проведение заседания экспертного совета и выработка рекомендаций по целесообразности предоставления гранта;
5) принятие решения национальным институтом о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении;
6) заключение национальным институтом договора о предоставлении инновационного гранта с грантополучателями.
27. Для получения гранта заявителям необходимо представить национальному институту перечень следующих документов:
1) заявление на получение инновационного гранта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) анкету заявителя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) паспорт проекта согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) копия и оригинал свидетельства о постановке на учет на налог на добавленную стоимость при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригинал документа возвращается заявителю или нотариально заверенная копия свидетельства о постановке на учет на налог на добавленную стоимость при поступлении заявки по почте;
5) для юридических лиц – оригинал справки установленной формы налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи, и печатью налогового органа;
для физических лиц – оригинал справки установленной формы налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика;
6) для юридических лиц - копию финансовой отчетности заявителя
в соответствии с действующим законодательском Республики Казахстан за последние 2 года, в случае если юридическое лицо функционирует менее 2 лет, представляется финансовая отчетность за последний отчетный период;
7) для юридических лиц – копии и оригиналы устава и свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованная копия устава и свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) при поступлении заявки по почте.

Ескертпе: *«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
9) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған бірінші басшының тағайындалуы/сайлануы туралы құжаттың көшірмесі;
10) заңды/жеке тұлғалар үшін – басшы болып табылмайтын тұлғаға өтінім беру, қол қою және инновациялық грант беру туралы шартқа қол қою құқықтары берілген құжат;
11) жеке тұлғалар үшін – өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда жеке куәлігінің не паспортының түпнұсқалары мен көшірмелері салыстырып тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жеке куәлігінің не паспорттың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
12) өтінімді қолма-қол ұсынған жағдайда лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындауға біліктілігін растайтын құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (бар болған жағдайда), салыстырып-тексеру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындауға біліктілігін растайтын лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми техникалық саладағы жұмыстарды орындауға (болған жағдайда) біліктілігін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
13) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында орындалатын жұмыстардың күнтізбелік жоспарының жобасы;
14) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысындағы шығыстар сметасының жобасы;
15) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша технологияны коммерциялық пайдалануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысындағы қаржыландыру кестесінің жобасы;
16) мәлімделген технология бойынша ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы есеп.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз).

Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
8) для юридических лиц - копия документа о назначении/избрании первого руководителя, заверенного печатью юридического лица;
9) для юридических/физических лиц - доверенность наделяющая правами лицо, не являющимся руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора об инновационном гранте и других документов;
10) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта при поступлении заявки по почте;
11) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия) при предоставлении заявки нарочным способом, после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае наличия) при поступлении заявки по почте;
12) проект календарного плана работ на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
13) проект сметы расходов на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
14) проект графика финансирования на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
15) отчет о научной и (или) научно-технической деятельности по заявленной технологии.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (порядок введения в действие см. п. 2).

28. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында қаржыландыруға үміткер және технологияны коммерциялық пайдалануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грантқа ие болған өтініш беруші осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасының негіздемесі;
2) мемлекеттік және/немесе жеке меншік сектор тарапынан жоба бойынша мүдделілік білдіру хаты/хаттары;
3) заңды тұлғаның тіркелгенін растайтын құжат;
4) штатта кәсіпкерлік саласында тәжірибесі бар мамандардың болуын растайтын нотариалды куәландырылған құжаттар.
29. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысынан өтпей, өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грантқа үміткер өтініш беруші осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай материалдар мен құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өткізілген сынақтар туралы есепті қоса алғанда, өнім өндірісіне ұсынылған макет және/немесе модель;
2) технологияны қолдану бойынша техникалық құжаттама;
3) технологияны одан әрі коммерцияландыру стратегиясымен алдын ала бизнес-жоспар;
4) технологияны өндіріске енгізуге және (немесе) технологияны сатып алуға мүдделі тұлғалардың ниеттерін растайтын құжаттар;
5) ұлттық патент алуға өтінім (бар болған жағдайда).
30. Грант алуға өтінім ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілдерінде қағаз тасығышта төрт данада – түпнұсқа бір данада және көшірмелер үш данада және электрондық тасығыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген) ұсынылады.
Бұл ретте, тұжырымдаманы негіздеу сатысында осы Қағидалардың 27-тармағының 2)3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, өнеркәсіптік прототип жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында осы Қағидалардың 29-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар ағылшын тілінде электрондық тасығыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген) да ұсынылады.
31. Грант алуға өтінім материалдары бірыңғай бумаға жинақталған, беттері нөмірленген және осы Қағидалардың талаптарына және олардың қосымшаларына қатаң сәйкестікте ресімделген болуы қажет.
32. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және сенімділігін қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептерде пайдаланылған мәліметтердің қайнар көзін және есепті жүргізу күнін көрсетуі қажет.

28. Заявителю, претендующему на получение финансирования на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации и получившему грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии, дополнительно к документам, указанным в пункте 27 настоящих Правил, необходимо представить следующие документы:
1) обоснование концепции проекта для коммерческого использования технологии согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) письма заинтересованности в проекте со стороны государственного и/или частного сектора;
3) документ, подтверждающий регистрацию юридического лица;
4) нотариально заверенные документы, подтверждающие наличие в штате специалистов с опытом работы в сфере предпринимательства.
29. Заявителю, претендующему на получение гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации без прохождения стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии, дополнительно к документам, указанным в пункте 27 настоящих Правил, необходимо представить следующие материалы и документы:
1) макет и/или модель предлагаемой к производству продукции, включая отчет о проведенных испытаниях;
2) техническая документация по применению технологий;
3) предварительный бизнес-план с наличием стратегии дальнейшей коммерциализации технологии;
4) документы, подтверждающие намерения заинтересованных лиц во внедрении технологии в производство и (или) приобретении технологии;
5) заявка на получение национального патента (при наличии).
30. Заявка на получение гранта представляется национальному институту на государственном или русском языках на бумажном носителе в четырех экземплярах – оригинала в количестве одного экземпляра и копии в количестве трех экземпляров и на электронном носителе (сканированные в формате PDF или JPEG).
При этом, на стадии обоснования концепции документы, указанные в подпунктах 2)3) пункта 27 настоящих Правил, на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации документы, указанные в подпункте 1) пункта 29 настоящих Правил, также предоставляется на английском языке на электроном носителе (сканированные в формате PDF или JPEG).
31. Материалы заявки на получение гранта должны быть сформированы в единую папку, листы пронумерованы и оформлены в строгом соответствии с настоящими Правилами и приложениями к ним.
32. Заявитель обеспечивает полноту представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем должны быть указаны источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.

33. Ұлттық институт өтінім туралы ақпаратты гранттар беру процесіне қатысы жоқ үшінші тұлғаларға жария етпеуді қамтамасыз етеді. Өтінім туралы кез келген ақпаратты үшінші тұлғаға беру өтініш берушінің жазбаша келісімімен жүргізіледі.
34. Ұлттық институт қабылдаған өтінімдер тіркелуге және тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде гранттар берудің басым бағыттарына, мәлімделген грант түрінің мазмұнына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қаралуға тиіс.
35. Өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда өтінім тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтініш берушіге пошта арқылы және өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық поштасына (бар болған жағдайда) сәйкессіздікті көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Бұл ретте, ұлттық институт өтінімдердің түпнұсқаларын өтініш берушіге пошта арқылы жібереді. Өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жоюға және қайтадан осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін өтінімді ұсынуға құқылы. Егер өтініш беруші ұлттық институт анықтаған сәйкессіздікті жоймай, өтінімді қайта ұсынған жағдайда, ағымдағы жылы өтінімді одан әрі ұсыну құқығынсыз өтінім қайтарылады.
36. Қабылданған өтінімдер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, тіркелген күнінен бастап не пысықталған өтінімді алған күнінен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтінім материалдарын (өтініш беруші туралы деректерді көрсетпей) тәуелсіз сараптамаға электрондық түрде жібереді.
37. Өтінішті алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сарапшылар ұлттық институтқа қағаз және электрондық тасығыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген) өтінімдер бойынша сараптамалық қорытындыны ұсынады.
38. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманың оң қорытындысын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексереді.
Шығындар негізділігін тексеру ұсынылған шығындар сметасы негізінде жүзеге асырылады және материалдар мен жинақтауыштарды сатып алу, жұмыстарды жүргізу немесе қызметтерді сатып алу қажеттілігін, олардың номенклатуралары мен бағаларын, түрлі санаттағы жұмыскерлерді жобаны іске асыруға қатысуға тарту қажеттілігін, үстемеақылармен бірге еңбек ақы төлеуге мәлімделген қаражат көлемін, бірлесіп орындаушылар сатып алған құралдары мен материалдарын шамалап көрсетуді қоса алғанда, олардың жұмыстарының құнын, сонымен қатар тартылатын персоналдың санын, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес шығыстар сметасында мәлімделген басқа да шығындарды талдауды қорытындылайды.

33. Национальный институт обеспечивает неразглашение информации о заявке третьим лицам, не задействованным в процессе предоставления грантов. Любая передача информации о заявке третьим лицам осуществляется только с письменного согласия заявителя.
34. Принятые национальным институтом заявки подлежат регистрации и рассмотрению на соответствие приоритетным направлениям предоставления грантов, содержания виду запрашиваемого гранта и требованиям настоящих правил в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации.
35. В случае несоответствия заявки требованиям настоящих правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявки национальный институт направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанным в анкете заявителя (в случае наличия) уведомление с указанием несоответствия.
При этом оригиналы заявок отправляются национальным институтом по почте заявителю. Заявитель вправе устранить выявленные несоответствия и повторно представить заявку, соответствующую требованиям настоящих Правил. В случае, если заявитель предоставляет повторную заявку без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, то заявка отклоняется без права дальнейшего предоставления заявки в текущем году.
36. В случае соответствия принятых заявок требованиям настоящих Правил, в течение 8 (восьми) рабочих дней со дня регистрации либо с даты получения доработанной заявки, национальный институт направляет материалы заявки (без указания данных о заявителе) на независимую экспертизу в бумажном и электронном виде.
37. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения заявки независимые эксперты предоставляют национальному институту на бумажном и электронном носителях (сканированные в формате PDF или JPEG) экспертное заключение.
38. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения национальным институтом положительного заключения независимой экспертизы, национальный институт проверяет обоснованность заявленных затрат по проекту заявителя.
Проверка обоснованности затрат осуществляется на основе представленной сметы расходов и заключается в анализе необходимости приобретения материалов и комплектующих, проведения работ или закупа услуг, их номенклатур и цен, необходимости привлечения работников различных категорий к участию в реализации проекта, объем средств, запрашиваемых на выплату заработной платы с начислениями, стоимости работ соисполнителей, включая примерное указание приобретаемого ими оборудования и материалов, а также численность привлекаемого персонала, любых других затрат заявленных в смете расходов согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.

39. Өндіріс прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында өтініш берушілер ұсынылған өтінімді қорғау үшін сараптамалық кеңес отырысына қатысады. Сараптамалық кеңес жұмысының тәртібін ұлттық институт бекітеді, бұл ретте сараптамалық кеңес құрамына технологиялық кәсіпкерлік немесе қызметі технологияларды практикалық пайдалануға негізделген компания құру саласында кемінде 5 (бес) жыл тәжірибелік жұмыс өтілі бар сарапшылар ғана кіре алады.
40. Сараптамалық кеңес операторға өтінімнің коммерциялық перспективасына қатысты ұсынымдарды енгізу үшін өтінімдерді және тәуелсіз сараптама қорытындыларын қарастырады.
41. Өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың негізділігін тексерген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде сараптамалық кеңес ұлттық институтқа өтінімнің коммерциялық перспективасына қатысты ұсынымдарды енгізу үшін өтінімдерді және тәуелсіз сараптама қорытындыларын қарастырады.
42. Сараптамалық кеңестің ұсынымдарын алған күннен бастап 10 (оң) жұмыс күні ішінде ұлттық институт грант беру туралы немесе оны беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
43. Инновациялық гранттар беру туралы шешімді ұлттық институт тәуелсіз сараптаманың оң қорытындылары және мәлімделген шығындар негіздемесі, сараптамалық кеңестің ұсынымдары негізінде шығарады.
44. Ұлттық институт мынадай жағдайлардың бірі орын алған кезде грант беруден бас тарту туралы шешім шығарады:
1) тәуелсіз сараптаманың теріс қорытындысы;
2) мәлімделген шығындардың негізсіздігі;
3) сараптамалық кеңестің теріс қорытындысы;
4) өтінім берушінің дәйексіз ақпарат беруі.
45. Грант беруден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтінім берушіге шешімнің үзіндісі қоса берілген грант беруден бас тарту туралы негіздемені жібереді.
46. Технологияны коммерциялық пайдалануға арналған жобаның тұжырымдамасын негіздеу сатысында өтінім бермей, өнеркәсiп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант беруден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда өтініш беруші өз қалауы бойынша технологияны коммерциялық пайдалануға арналған жобаның тұжырымдамасын негіздеу сатысында грант беруге өтінім беру туралы шешiм қабылдайды.
47. Ұлттық институттың грант беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешімі оны қабылдаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның және ұлттық институттың ресми интернет-сайтында жарияланады.

39. На стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации заявители участвуют в заседании экспертного совета для защиты поданной заявки. Порядок работы экспертного совета утверждается национальным институтом, при этом в состав экспертного совета могут быть включены только эксперты с опытом практической работы не менее 5 (пяти) лет в сфере технологического предпринимательства или создания компании, деятельность которой основана на практическом применении технологий.
40. Экспертный совет рассматривает заявки и заключения независимой экспертизы для вынесения рекомендаций оператору относительно коммерческой перспективности заявки.
41. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проверки обоснованности заявленных затрат по проекту заявителя экспертный совет рассматривает заявки и заключения независимой экспертизы для вынесения рекомендаций национальному институту относительно коммерческой перспективности заявки.
42. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения рекомендаций экспертного совета национальный институт выносит решение о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении.
43. Решение о предоставлении инновационных грантов выносится национальным институтом на основании положительных заключений независимой экспертизы и обоснованности запрашиваемых затрат, рекомендаций экспертного совета.
44. Решение об отказе в предоставлении гранта выносится национальным институтом при наступлении одного из следующих случаев:
1) отрицательного заключения независимой экспертизы;
2) необоснованности запрашиваемых затрат;
3) отрицательных рекомендаций экспертного совета;
4) выявления фактов фальсификации документов, предоставленных Заявителем.
45. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения об отказе в предоставлении гранта, национальный институт направляет заявителю обоснование об отказе в предоставлении гранта с приложением выписки из решения.
46. В случае принятия решения об отказе в предоставлении гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации без подачи заявки на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии, заявитель по своему усмотрению принимает решение о подаче заявки на предоставление гранта на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии.
47. Решение национального института о предоставлении гранта или об отказе в его предоставлении публикуется на интернет-сайте уполномоченного органа и национального института в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня его принятия.

48. Ұлттық институт грант беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде грант алушылармен жобаны іске асыру мерзімін өзектілендіреді және ұлттық институт бекіткен нысан бойынша инновациялық грант беру туралы шарт жасасады.
49. Грант беру туралы шартқа қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жіберіледі.
50. Егер грант беру туралы шарт өтініш берушінің кінәсі бойынша осы Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген мерзімдерде жасалмаған жағдайда ұлттық институт грант беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
51. Грант қаражатын оның мақсатты қолданысына сәйкес пайдалану процесін тиімді бақылау мақсатында ұлттық институт одан әрі уәкілетті органға жарты жылда бір рет есеп жіберу үшін іс-шаралардың іске асырылуына, грант алушының бюджет қаражатын мақсатты игеруіне тұрақты мониторинг жүргізеді.
52. Шығындардың бір бөлігін төлеу түрінде ұсынылатын грант қаражатын оның нысаналы мақсатына және белгіленген тәртіппен бекітілген шығындар сметасына қатаң сәйкестікте пайдалану грант беру туралы шарттың негізгі талабы болып табылады.
Алынған қаражат бекітілген шығындар сметасында көзделмеген мақсатқа пайдаланылған жағдайда грант түрінде ұсынылған бюджет қаражаты толығымен республикалық бюджетке қайтарылады.
Гранттарды беру шарттары
53. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грант мынадай жұмыс түрлерін жүзеге асыруға беріледі:
1) бірлесіп орындаушыларды тарту мүмкіндігімен сынақ-тәжірибелік үлгіні немесе бастапқы конструкцияны өнімнің немесе процестің жұмыс істейтін моделіне және/немесе макетіне дейін жеткізу;
2) техникалық және басқа деректерді алу, техникалық құжаттамада алынған нәтижелерді көрсету үшін тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерін тәжірибелік сынақтардан өткізу және ұйымдастыру;
3) арнайы тестілеу және/немесе көрсету арқылы жобаның техникалық іске асырылуын негіздеу;
4) сыртқы сарапшыларды тартуға жұмсалған шығындарды қоса алғанда, жобаның коммерциялық тартымдылығын негіздеу;
5) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, технологияны коммерцияландыру стратегиясын және алдын ала бизнес-жоспарды жазу;
6) Қазақстан Республикасында патенттеуге өтінім беру.
54. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грант жазбаша өтінішпен расталған жобаны іске асырудың екiншi сатысына өтініш берушінің міндетті түрде қатысуы шартымен беріледі. Осы талап бұзылған жағдайда грант алушы технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеуге берiлген қаражаттың барлық көлемiн қайтарады. Өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант беруде ұлттық институт терiс шешiм қабылдаған жағдайда, грант алушының технологияны коммерциялық қолдануға арналған жобаның тұжырымдамасын негіздеуге берiлген қаражат көлемiн қайтару бойынша мiндеттемелері жоқ.

48. Национальный институт в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения о предоставлении гранта актуализирует сроки реализации проекта с грантополучателями и заключает договор о предоставлении инновационного гранта, форма которого утверждается национальным институтом.
49. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении гранта его копия направляется уполномоченному органу.
50. В случае, если договор о предоставлении гранта не заключен в сроки, указанные в пункте 48 настоящих Правил, по вине заявителя, национальный институт принимает решение об отказе в предоставлении гранта.
51. В целях эффективного контроля процесса использования средств гранта в соответствии с его целевым назначением национальным институтом проводится постоянный мониторинг реализации мероприятий, целевого освоения бюджетных средств грантополучателем для последующего направления отчета в уполномоченный орган один раз в полугодие.
52. Использование средств гранта, предоставляемых в виде оплаты части затрат, в строгом соответствии с его целевым назначением и утвержденной в установленном порядке сметой расходов является обязательным условием договора о предоставлении инновационного гранта.
Предоставленные в виде гранта бюджетные средства подлежат полному возврату в республиканский бюджет в случае использования полученных средств на цели, не предусмотренные утвержденной сметой расходов.
Условия предоставления грантов
53. Грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии предоставляется на осуществление следующих видов работ:
1) доведение экспериментального опытного образца или первоначальной конструкции до работающей модели и/или макета продукта или процесса с возможным привлечением соисполнителей;
2) организация и проведение опытных испытаний результатов опытно-конструкторских работ для получения технических и других данных, отражения полученных результатов в технической документации;
3) обоснование технической осуществимости проекта путем специализированного тестирования и/или демонстрации;
4) обоснования коммерческой привлекательности проекта, включая затраты на привлечение внешних консультантов;
5) написание предварительного бизнес-плана и стратегии коммерциализации технологии с привлечением внешних консультантов;
6) подача заявки на патентование в Республике Казахстан.
54. Грант на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии предоставляется на условиях обязательного участия заявителя на второй стадии реализации проекта, что должно быть подтверждено письменным заявлением. В случае нарушения данного требования, грантополучатель возвращает весь объем полученных средств, предоставленных ему на обоснование концепции проекта для коммерческого использования технологии. В случае отрицательного решения национального института в предоставлении гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации, грантополучатель не несет обязательств по возврату объема полученных средств, предоставленных ему на обоснование концепции проекта для коммерческого использования технологии.

55. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жобаның тұжырымдамасын негіздеу үшiн грант сомасы және игеру мерзiмі нақты жобаның ерекшелiктерiне сәйкес айқындалады, бiрақ:
1) мерзімі бойынша - 6 (алты) айдан;
2) сомасы бойынша – 95 (тоқсан бес) пайыздан, бес миллион теңгеден артық емес.
56. Грант алушының технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба тұжырымдамасын негіздеу сатысында грант қаражатын игеру нәтижелері мыналар болып табылады:
1) өнім өндірісіне ұсынылатын сынақ немесе тәжірибелік үлгіні сынақтан өткізу туралы есеп;
2) технологияларды қолдану бойынша техникалық құжаттама;
3) өнім өндірісіне ұсынылатын макет және/немесе модель;
4) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, жобаның коммерциялық тартымдылығының негіздемесі туралы маркетингтік есеп;
5) технологияны одан әрі коммерцияландыру стратегиясымен қоса алдын ала бизнес-жоспар;
6) технологияны өндiрiске енгiзуге және (немесе) сатып алуға мүдделi тұлғалардың ниетін растайтын құжаттар;
7) ұлттық патент алуға өтінім (бар болған жағдайда).
57. Өнеркәсiп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант:
1) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, толық бизнес-жоспарды жазу;
2) нақты жағдайларда сериялық өндiрiске дайын өнеркәсiп прототипін әзірлеу;
3) түпкi өнiмнiң дизайнын әзірлеу;
4) сапаны және қауiпсiздiкті сертификаттаудан өткiзу;
5) ұсынылатын өнiм өндiрiсiне жобалық-конструкторлық құжаттаманы әзiрлеу;
6) өнiм өндiрiсiне ұсынылатын өнеркәсiп прототипін нақты жағдайларда сынақтардан өткiзу;
7) өнеркәсiп прототипін тасымалдау және көрсету;
8) зияткерлік меншікті қорғау (болған жағдайда ) үшін берiледi.
58. Өнеркәсiп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грантты игеру мерзiмі нақты жобаның ерекшелiктерiне сәйкес айқындалады:
1) мерзiмі бойынша - 24 (жиырма төрт ай) айдан аспайды;
2) сомасы бойынша - 95 (тоқсан бес) пайыздан, жиырма бес миллион теңгеден аспайды.
Өнеркәсiп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында грант бөлу күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
59. Өнеркәсіп прототипін жасау және технологияны одан әрі коммерцияландыру сатысында өтініш берушiнiң грант қаражатын игеру нәтижесі:
1) жобаның соңғы бизнес-жоспары;
2) өнiм өндiрiсiне ұсынылатын дайын өнеркәсiп прототипі;
3) сапа және қауiпсiздiк сертификаттары;
4) өнiм өндiрiсiне ұсынылатын жобалық-конструкторлық құжаттама;

55. Срок освоения и сумма гранта для обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии определяются в соответствии с особенностями конкретного проекта, но не более:
1) по сроку - 6 (шести) месяцев;
2) по сумме – 95 (девяносто пять) процентов, не более пяти миллионов тенге.
56. Результатами освоения грантополучателем средств гранта на стадии обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии являются:
1) отчет об испытаниях экспериментального или опытного образца предлагаемой к производству продукции;
2) техническая документация по применению технологий;
3) макет и/или модель предлагаемой к производству продукции;
4) маркетинговый отчет об обосновании коммерческой привлекательности проекта с привлечением внешних экспертов;
5) предварительный бизнес-план с наличием стратегии дальнейшей коммерциализации технологии;
6) документы, подтверждающие намерения заинтересованных лиц во внедрении технологии в производство и (или) приобретении технологии;
7) заявка на получение национального патента (при наличии).
57. Грант на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации предоставляется для:
1) написания развернутого бизнес-плана с привлечением внешних консультантов;
2) разработки в реальных условиях промышленного прототипа готового к серийному производству;
3) разработки дизайна конечной продукции;
4) проведения сертификации качества и безопасности;
5) подготовки проектно-конструкторской документации на производство предлагаемой продукции;
6) проведения испытаний в реальных условиях промышленного прототипа предлагаемой к производству продукции;
7) транспортировки и демонстрации промышленного прототипа;
8) защиты интеллектуальной собственности (при наличии).
58. Срок освоения гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации определяется в соответствии с особенностями конкретного проекта:
1) по сроку – не более 24 (двадцати четырех месяцев) месяцев;
2) по сумме –95 (девяносто пять) процентов, не более двадцати пяти миллионов тенге;
Выделение гранта на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации производится поэтапно согласно календарному плану.
59. Результатом освоения заявителем средств гранта на стадии создания промышленного прототипа и дальнейшей коммерциализации технологии являются:
1) окончательный бизнес-план проекта;
2) готовый промышленный прототип предлагаемой к производству продукции;
3) сертификаты качества и безопасности;
4) проектно-конструкторская документация на производство предлагаемой продукции;

5) өнiм өндiрiсiне ұсынылатын өнеркәсiп прототипін сынақтан өткізу туралы есеп;
6) өнеркәсiп прототипін өндiрiске енгiзуге және (немесе) технологияларды сатып алуға мүдделi тұлғалардың ниетін растайтын құжаттар;
7) мүдделi кәсiпорындар немесе ұйымдарда өнеркәсiп прототипін сынақтан өткізу актiсі;
8) қорғау құжаттары (бар болған жағдайда) болып табылады.
60. Технологияны коммерциялық қолдануға арналған жобаның тұжырымдамасын негіздеу және өнеркәсiп прототипін жасау және технологияны одан әрі коммерцияландыру сатыларында грант:
1) үшiншi тұлғалар (бірлесіп орындаушылар, смета бойынша барлық шығындардың 50 (елу) пайызынан артық емес) атқаратын жұмыстарға ақы төлеуге;
2) жабдыққа (смета бойынша барлық шығындардың 50 (елу) пайызынан артық емес);
3) материалдар мен жинақтауыштарға (смета бойынша барлық шығындардың 50 (елу) пайызынан артық емес);
4) iссапарларға (смета бойынша барлық шығындардың 10 (он) пайызынан артық емес);
5) қосымша шығындарға (смета бойынша барлық шығындардың 10 (он) пайызынан артық емес);
6) патенттеу шығындарына (смета бойынша барлық шығындардың 10 (он) пайызынан артық емес) пайдаланылады.
Өтінімдердің тәуелсіз сараптамасы
61. Ұлттық институт тәуелсіз сараптаманы жүргізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
62. Тәуелсіз сараптама жобаны іске асыру орындылығының бағасы болып табылады. Тәуелсіз сарапшы ретінде отандық және шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар әрекет ете алады.
63. Өтінімдерді бағалауға тартылатын тәуелсіз отандық және шетелдік сарапшылар болып табылатын жеке тұлғалар үшін мынадай жалпы біліктілік талаптары қойылады:
1) сарапшы ретінде әрекет етуі көзделіп отырған білім саласында кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге және (немесе) индустриялық-инновациялық жобаны жүзеге асыруға қатысу тәжірибесінің болуы;
3) ғылыми дәрежесінің болуы (ғылым кандидаты/ғылым докторы, Ph.D);
4) тиісті сала бойынша ғылыми жарияланымдарының болуы;
5) жобаларды инвестициялық бағалауға байланысты жұмыстарда кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
64. Өтінім сараптамасы ерекше білімдер мен дағдылары бар сарапшының бағалауын талап еткен жағдайда, ұлттық институт осындай сарапшыны іздестіреді және оны осы Қағидалардың 63-тармағының талаптарын ескермей, оны өтінімді бағалауға тартады.
65. Отандық және шетелдік сарапшылардың жобалардың тәуелсіз сараптамасын қамтамасыз етуі жөніндегі қызметтерді көрсетуге тартылатын заңды тұлғалар үшін мынадай талаптар қойылады:
1) сараптамалық ұйым ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласындағы немесе аясындағы сараптамалық қызметтер көрсету нарығында кемінде 1 (бір) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;

5) отчет об испытаниях промышленного прототипа предлагаемой к производству продукции;
6) документы, подтверждающие намерения заинтересованных лиц во внедрении промышленного прототипа в производство и (или) приобретении продукции;
7) акт испытаний промышленного прототипа на заинтересованных предприятиях или организациях;
8) охранные документы (при наличии).
60. Грант на стадиях обоснования концепции проекта для коммерческого использования технологии и создания промышленного прототипа и дальнейшей коммерциализации технологии используется на:
1) оплату работ, выполняемых третьими лицами (соисполнителями, не более 50 (пятидесяти) процентов от всех затрат по смете);
2) оборудование (не более 50 (пятидесяти) процентов от всех затрат по смете);
3) материалы и комплектующие (не более 50 (пятидесяти) процентов от всех затрат по смете);
4) командировки (не более 10 (десяти) процентов от всех затрат по смете);
5) накладные расходы (не более 10 (десяти) процентов от всех затрат по смете);
6) расходы на патентование (не более 10 (десяти) процентов от всех затрат по смете).
Независимая экспертиза заявок
61. Национальный институт обеспечивает организацию проведения независимой экспертизы.
62. Независимая экспертиза является оценкой целесообразности выполнения проекта. Независимыми экспертами могут выступать отечественные и зарубежные физические и (или) юридические лица.
63. Для физических лиц, являющихся независимыми отечественными и зарубежными экспертами, привлекаемых к оценке заявок, устанавливаются следующие общие квалификационные требования:
1) наличие практического опыта работы не менее 10 (десяти) лет в той отрасли знаний, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
2) наличие опыта участия в проведении научно-технических и опытно- конструкторских работ и (или) реализации индустриально-инновационных проектов;
3) наличие ученой степени (кандидат наук/доктор наук, Ph.D);
4) наличие научных публикаций по соответствующему профилю;
5) наличие не менее 1 (одного) года опыта работы, связанной с инвестиционной оценкой проектов.
64. В случае, если экспертиза заявки требует оценки экспертом, обладающим уникальными знаниями и навыками, национальный институт осуществляет поиск такого эксперта и привлекает его к оценке заявки без учета требований пункта 63 настоящих правил.
65. Для юридических лиц, привлекаемых для оказания услуг по обеспечению проведения независимой экспертизы проектов отечественными и зарубежными экспертами устанавливаются следующие требования:
1) опыт работы не менее 1 (одного) года на рынке оказания экспертных услуг в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве экспертной организации;

2) тәуелсіз сарапшы ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласында немесе аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 63-тармағының талаптарына сәйкес келетін кемінде 10 (он) отандық сарапшылар тобының болуы;
3) тәуелсіз сарапшы ретінде қызмет етуі көзделіп отырған экономика саласында немесе аясында тәуелсіз сараптама үшін тартылатын, осы Қағидалардың 63-тармағының талаптарына сәйкес келетін растайтын құжаттары мен түйіндемесі қоса берілген кемінде 5 (бес) шетелдік сарапшылар тобының болуы.
66. Жобаның тәуелсіз сараптамасын жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тарту кезінде әрбір сарапшымен ұлттық институт сараптамалық қызмет көрсету туралы шарт жасасады. Сараптамалық қызметтер көрсету туралы үлгілік шартты ұлттық институт бекітеді.
67. Тәуелсіз сараптаманы өткізу тәртібін, оған қоса тәуелсіз сарапшылардың қызметтеріне ақы төлеу шарттарын, кешендік бағалау қорытындысын дайындау тәртібін ұлттық институт бекітеді.
68. Егер өтінім тәуелсіз сараптаманың бірінен теріс қорытынды алған жағдайда, өтінім тәуелсіз сараптама кезеңінен өтпеген болып есептеледі.
69. Өтінімді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сарапшылар ұлттық институтқа қағаз және электронды тасымалдағыштарда (PDF немесе JPEG форматында сканерден өткізілген) өтінім бойынша сараптамалық қорытындыны ұсынады.
70. Өтінімдердің тәуелсіз сараптамасы тұжырымдаманы негіздеу сатысында мынадай өлшемдер бойынша бағалауды қосу керек:
1) Жобаның өзектілігі:
қосылған құны жоғары жаңа немесе жетілдірілген өнімдерді/процестерді жасауға жобаның мақсатталған дәрежесі;
инновациялық гранттар берудің басым бағыттарына сәйкестігі.
2) Ғылыми-техникалық әлеует:
теориялық зерттеулердің аяқталуы, тұтынушыларға көрсету және сертификаттау үшін өндірістік үлгілерді жасауды қоса алғанда, жобаның әзірлеу сатысына көшуге дайындығы;
зияткерлік меншіктің қорғаныс, иелік ету құқықтары мәселелері бойынша нақтылық және жобаны коммерцияландыру кезінде оны пайдалану үшін кедергілердің болмауы;
технологияның жаңашылдық дәрежесі және сапалық және сандық көрсеткіштер бойынша қолданыстағы үздік әлемдік аналогтарға сәйкестігі;
ұсынылатын әдістермен белгіленген мерзімде жобаның іске асырылуы.
3) Қаржылық-экономикалық және коммерциялық әлеует:
өнім/процесс және өткізу нарығы нақты анықталған;
бәсекелестердің болуы және өнімнің/процестің нарықтағы бәсекеге қабілеттілігі;
индустриялық-инновациялық жобаларды жүзеге асыруда практикалық тәжірибе мен команданың болуы;
жобаны іске асыру мерзімі мен қайтарымдылығын анықтау және негіздеу.

2) наличие пула, не менее 10 (десяти) отечественных экспертов, которые соответствуют требованиям пункта 63 настоящих Правил, привлекаемых для независимой экспертизы в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта;
3) наличие пула, не менее 5 (пяти) зарубежных экспертов, которые соответствуют требованиям пункта 63 настоящих Правил, привлекаемых в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта с подтверждающими документами и приложением резюме.
66. При привлечении независимых экспертов для проведения независимой экспертизы проекта с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг. Типовой договор на оказание экспертных услуг утверждается национальным институтом.
67. Порядок проведения независимой экспертизы, включая условия оплаты услуг независимых экспертов, форму экспертного заключения, порядок подготовки заключения комплексной оценки, определяются национальным институтом.
68. В случае, если заявка получила отрицательное заключение одного из независимых экспертов, то заявка считается не прошедшей этап независимой экспертизы.
69. В течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения заявки независимые эксперты предоставляют национальному институту на бумажном и электронном носителях (сканированные в формате PDF или JPEG) экспертное заключение по заявке.
70. Независимая экспертиза заявок на стадии обоснования концепции должна включать оценку по следующим критериям:
1) Актуальность проекта:
степень нацеленности проекта на создание новых или улучшенных продуктов/процессов с высокой добавленной стоимостью;
соответствие приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов.
2) Научно-технический потенциал:
завершенность теоретических исследований, готовность проекта к переходу на стадию разработки, включая создание промышленных образцов для сертификации и демонстрации клиентам;
определенность по вопросам защищенности интеллектуальной собственности, прав владения и отсутствие препятствий для ее использования при коммерциализации проекта;
степень новизны технологии и соответствия лучшим существующим мировым аналогам по качественным и количественным показателям;
реализуемость проекта предлагаемыми методами в указанные сроки.
3) Финансово-экономический и коммерческий потенциал:
четко определен продукт/процесс и рынок сбыта;
наличие конкурентов и конкурентоспособность продукта/процесса на рынке;
наличие команды и практического опыта в реализации индустриально-инновационных проектов;
определение и обоснование срока реализации и окупаемости проекта.

4) Ғылыми және техникалық тәуекелдер:
ғылыми тәуекелдер – технологияның теориялық негіздемесінің теріс нәтижесін, зияткерлік меншікті қорғаудың мүмкін еместігін, технологияны санкциясыз пайдалануды қоса алғанда, технологияны ғылыми әзірлеумен байланысты;
техникалық тәуекелдер – техникалық іске асырудың мүмкін еместігін, қажетті технологиялық, шикізаттық базаның болмауын, экологиялық мәселелерді анықтауды қоса алғанда, техникалық/технологиялық шешімдерді даярлаумен байланысты.
71. Өндірістік прототиптін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысында өтінімдердің тәуелсіз сараптамасы мынадай өлшемдер бойынша бағалауды қамтуы қажет:
1) Өзектілігі:
өнімнің техникалық және экономикалық сипаттамалары мен нарықтың сипаттамасы бойынша негізделген сандық мәліметтермен расталған жоғары қосылған құнмен жаңа тауарлар өндірісін жасауға жобаның бағытталу дәрежесі;
инновациялық гранттар берудің басым бағыттарына сәйкестігі;
техникалық-технологиялық шешім деңгейі;
технологияның жаңашылдық дәрежесі мен сапалық және сандық көрсеткіштер бойынша қолданыстағы үздік әлемдік аналогтарға сәйкестігі тұтынушыларға айтарлықтай бәсекелестік артықшылық алуға мүмкіндік береді;
зияткерлік меншіктің қорғаныс, иелік ету құқықтары мәселелері бойынша нақтылық және жобаны коммерцияландыру кезінде оны пайдалану үшін кедергілердің жоқтығы;
нақты жағдайларда жобаның техникалық іске асырылуын анықтау.
2) Өткізу нарығы:
әлеуетті тұтынушылар мен өткізудің перспективалы нарығының болуы;
әлеуетті серіктестермен ниеттерді және/немесе уағдаластықтарды растау;
ұйымдастырушылық әлеует;
команданың болуы, кәсіпкерлік саласында тәжірибені және технологияны табысты коммерцияландыру үшін қажетті тәжірибелік дағдыларды растау.
3) Қаржылық-экономикалық және коммерциялық әлеует:
жобаның пайдалылығы туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін ұсынылған қаржылық-экономикалық көрсеткіштердің нақтылығы және негізділігі;
жобаны іске асыру мерзімін мен қайтарымдылығын анықтау және негіздеу;
тұтынушы үшін «бірегей» функционалдық және бағалық артықшылықтардың болуы;
жобаны іске асыру үшін грант қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда қосымша қаржыландыру көздерінің болуы;
жобаны коммерцияландыру стратегиясы мен схемасының болуы;
рұқсаттарды, келісімдерді, лицензияларды және/немесе сертификаттарды алу қажеттілігі.
4) Ғылыми, техникалық және өндірістік тәуекелдер:
ғылыми тәуекелдер – технологияның теориялық негіздемесінің теріс нәтижесін, зияткерлік меншікті қорғаудың мүмкін еместігін, технологияны санкциясыз пайдалануды қоса алғанда, технологияны ғылыми әзірлеумен байланысты;
техникалық тәуекелдер – техникалық іске асырудың мүмкін еместігін, қажетті технологиялық, шикізаттық базаның болмауын, экологиялық мәселелерді анықтауды қоса алғанда, техникалық/технологиялық шешімдерді әзірлеумен байланысты;
өндірістік тәуекелдер – инновациялық өндірісті ұйымдастырумен байланысты.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар
беру қағидаларына
1-қосымша
Тіркелген күні:                              Өтінім нөмірі: _________
20____ж. «____»_________                     (ұлттық институт береді)
Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант алуға
ӨТІНІМ
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы / жеке тұлғаның Т.А.Ә.)

4) Научные и технические риски:
научные риски - связанные с научной разработкой технологии, включая отрицательный результат теоретического обоснования технологии, невозможность защитить интеллектуальную собственность, несанкционированное использование технологии;
технические риски – связанные с разработкой технического/ технологического решения, включая невозможность технической реализации, отсутствие необходимой технологической, сырьевой базы, выявление экологических проблем.
71. Независимая экспертиза заявок на стадии создания промышленного прототипа и его коммерческой демонстрации должна включать оценку по следующим критериям:
1) Актуальность
степень нацеленности проекта на создание новых производств товаров с высокой добавленной стоимостью, подтвержденное обоснованными количественными данными по техническим и экономическим характеристикам продукции и описанием рынков;
соответствие приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов;
уровень технико-технологического решения;
степень новизны технологии и соответствия лучшим существующим мировым аналогам по качественным и количественным показателям, что позволит потребителям получить значительное конкурентное преимущество;
определенность по вопросам защищенности интеллектуальной собственности, прав владения и отсутствие препятствий для ее использования при коммерциализации проекта;
определение технической осуществимости проекта в реальных условиях.
2) Рынок сбыта:
наличие перспективных рынков сбыта и потенциальных потребителей;
подтверждение намерений и/или договоренностей с потенциальными партнерами;
организационный потенциал;
наличие команды, подтверждение опыта в области предпринимательства и практических навыков, необходимых для успешной коммерциализации технологии.
3) Финансово-экономический и коммерческий потенциал:
реалистичность и обоснованность представленных финансово-экономических показателей, позволяющих сделать заключение о рентабельности проекта;
определение и обоснование срока реализации и окупаемости проекта;
наличие «уникальных» функциональных и ценовых преимуществ для потребителя;
наличие дополнительных источников финансирования в случае недостаточности средств гранта для реализации проекта;
наличие стратегии и схемы коммерциализации проекта;
необходимость получения разрешений, согласований, лицензий и/или сертификатов.
4) Научные, технические и производственные риски
научные риски - связанные с научной разработкой технологии, включая отрицательный результат теоретического обоснования технологии, невозможность защитить интеллектуальную собственность, несанкционированное использование технологии;
технические риски – связанные с разработкой технического/ технологического решения, включая невозможность технической реализации, отсутствие необходимой технологической, сырьевой базы, выявление экологических проблем;
производственные риски – связанные с организацией инновационного производства.
Приложение 1
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
Дата регистрации:
«____» _________ 20____ г.
Номер заявки: _________
(присваивается национальным
институтом)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение инновационного гранта на коммерциализацию
технологий
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица / ФИО физического лица)
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых документов
на получение инновационного гранта на:

1) технологияны коммерциялық қолдануға арналған жоба
тұжырымдамасын негіздеуге;
2) өнеркәсіп прототипін жасауға және оның коммерциялық
көрсетілуіне (қажеттісінің астын сызыңыз)
инновациялық грант алу үшін қажетті құжаттар пакетімен қоса осы
өтінішті жіберіп отыр.
Ұсынылатын жобаның тақырыбы: __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның толық құны, теңгемен (санмен және жазбаша): ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Инновациялық гранттың мәлімделген сомасы, теңгемен (санмен және
жазбаша): ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мазмұны, мерзімдердің негіздемесі және жобаның құны қоса
берілген құжаттарда келтірілген. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығына
кепілдік береміз.
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2012 жылғы «___» _________
№ _____ қаулысымен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Қағидаларға сәйкес талап етілетін құжаттар _______ парақта қоса
берілген.
_______________________                 _______________________
_______________________                 _______________________
(өтініш берушінің атынан                 _______________________
құжаттарға қол кою үшін                         (Т.А.Ә.)
өкілеттігі бар адамның                  _______________________
лауазымы)                                  (қолы)
_____________________________________________________________________
Конкурсқа құжаттарды алғаны туралы белгі (ұлттық институт
толтырады)
Алынған күні: 20__ жылғы «___» ________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі _______________________
Тіркеуші ______________________________________
(Т.А.Ә.)
_______________
(қолы)
Заңды тұлғалар үшін ескертпе: ұйым бланкісінде жасалады.
Өтінімге бірінші басшы немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар
беру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2013 N 1363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ӨТІНІШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(заңды тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
Заңды мәртебесі және меншік түрі: _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жетекшілік ететін ведомство, ұйым, жоғары оқу ведомствосы,
ғылыми-зерттеу институты немесе холдинг: ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Құрылған жылы: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекенжайы индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй (пәтер,
кеңсе): _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тел.: ________________________ Факс: __________________________
Эл. пошта: ____________________ Веб-сайт: _____________________
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шот, банктік
жеке код, бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________________________
___________________________________________________________________
Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет түрі: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
сала, кіші сала:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бірінші басшы (Т.А.Ә., туған жылы, лауазымы, нақты пошталық
мекенжайы және жұмыс телефонының нөмірі, білімі): ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бас бухгалтер (Т.А.Ә., телефоны): _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Байланыс жасайтын тұлға (Т.А.Ә., телефоны, ұялы телефоны,
мекенжайы): _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ұйым басшысының қолы: _________________________________________
(Жалғасы)
ӨТІНІШ БЕРУШІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
(жеке тұлға үшін)
Тегі, аты, әкесінің аты: ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған күні: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білімі: _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (атағы): ______________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басының куәлігі немесе паспорты (нөмірі және кім берді) __
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекенжайы (индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы: _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет тел.: ____________________ Үй тел.: ____________________
Ұялы тел.: ______________________ Факс: _______________________
Эл. пошта: ____________________________________________________
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюталық шот, жеке
сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________________
___________________________________________________________________
Қолы ________________
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар
беру қағидаларына
3-қосымша
ЖОБАНЫҢ ПАСПОРТЫ
(Технологияны коммерциялық қолдануға арналған индустриялық-инновациялық жоба тұжырымдамасын негіздеу/өнеркәсіп прототипін жасау және оның коммерциялық көрсетілуі сатысындағы инновациялық грант үшін)
1. Жобаның атауы: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Жобаның өзектілігі: ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жобаның және оның мақсаттарының жаңашылдығын, бірегейлігін,
жоба нәтижелерін нақты қолдануды, пайдалану перспективаларын және
басқаларды қамтитын сипаттамасы: ____________________________________
_____________________________________________________________________
4. Жобаның күтілетін нәтижелері (сату көлемі): ноу-хау, патент,
басқа құжаттама; зертханалық/тәжірибелік үлгі, технология,
технологиялық процесс, бұйымдардың, тораптардың және агрегаттардың
прототиптері; сервистік және өзге де қызметтер (қажеттісінің астын
сызыңыз); басқасы (көрсетіңіз):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1) обоснование концепции проекта для коммерческого
использования технологии;
2) создание промышленного прототипа и его коммерческой
демонстрации.
(нужное подчеркнуть)
Тема представляемого проекта:__________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью): _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Запрашиваемая сумма инновационного гранта в тенге (в цифрах и
прописью): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в
прилагаемых документах. Достоверность представленной информации
гарантируем.
С Правилами о предоставлении инновационных грантов на
коммерциализацию технологий, утвержденными постановлением
Правительства Республики Казахстан «__» ______ 2011 года № ____,
ознакомлен.
Требуемые в соответствии с Правилами документы прилагаются на
_____ листах.
_______________________
_______________________
(должность лица, имеющего
полномочия для подписания
документов от имени заявителя)
_______________________
_______________________
_______________________
(ФИО)
_______________________
(подпись)
Отметка о получении материалов на конкурс (заполняется национальным институтом)
Дата получения: «___» ________________ 20__ г.
Регистрационный номер заявки _________________
Регистратор ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ФИО)
_______________________
(подпись)
Примечание для юридических лиц: составляется на бланке организации. Заявка подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом.
Приложение 2
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 20.12.2013 № 1363 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для юридического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации)
Юридический статус и вид собственности: _______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Курирующее ведомство, организация, высшее учебное ведомство,
научно-исследовательский институт или холдинг:_______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата образования: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом,
(квартира, офис): ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тел.: ____________________________ Факс: ______________________
Эл. почта: ________________________ Веб-сайт: _________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский
индивидуальный код, бизнес-идентификационный номер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Род деятельности: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
отрасль, подотрасль: __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Первый руководитель (ф.и.о., год рождения, должность, точный
почтовый адрес и номер рабочего телефона, образование): _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Главный бухгалтер (Ф.И.О., телефон): __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Контактное лицо (Ф.И.О., телефон, моб. телефон, адрес): _______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись руководителя организации: _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Продолжение)
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для физического лица)
Фамилия, имя, отчество: _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата рождения: ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ученая степень (звание): ______________________________________
_____________________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт (номер и кем выдано): ______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом,
квартира): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место работы и должность: _____________________________________
_____________________________________________________________________
Тел. служ.: _______________ Тел. дом: _______________
Тел. моб.: ________________ Факс: ___________________
Эл: почта: __________________________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет,
индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подпись ________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
ПАСПОРТ ПРОЕКТА
(для инновационных грантов на стадии
обоснования концепции индустриально-инновационного проекта для
коммерческого использования технологии /создания промышленного
прототипа и его коммерческой демонстрации)
1.Наименование проекта: _______________________________________
_____________________________________________________________________
2.Актуальность проекта: _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.Описание проекта и его целей, включающее в себя новизну,
уникальность, конкретное применение результатов проекта, перспективы
использования и другое: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
4.Ожидаемые результаты проекта (объект продаж): ноу-хау,
патент, другая документация; лабораторный/опытный образец,
технология, технологические процессы, прототипы изделий, узлов и
агрегатов; сервисные и иные услуги (нужное подчеркнуть); другое
(указать): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Қолдану саласы: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Техникалық нәтиженің сипаттамасы (қажеттісінің астын
сызыңыз): жаңа өнімді, процесті, қызметті жасау, басқалары
(көрсетіңіз): _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жобаны іске асыру жоспары: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Жобаның негізгі техникалық шешімдерін патенттік қорғау
(қажеттісінің астын сызыңыз): талап етіледі, талап етілмейді, патенті
бар, құқықтық қорғанысы бар.
9. Жобаның дайындық дәрежесі (қажеттісінің астын сызыңыз):
ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілді (шифр, код),
кәсіпорында/холдингте/корпорацияда талқыланды (хаттама),
жобалық-конструкторлық құжаттама бекітілді (хаттама), өндіріске
беруге дайындығы және/немесе ҒЗЖ аяқталуы туралы растайтын құжаттар
(көрсетіңіз): _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Жобаны іске асыратын топ (Т.А.Ә., жұмыс өтілі, біліктілігі,
функционалдық міндеттері, түйіндемесі қоса берілген, 4 адамнан
аспайды). Топ мүшесінің қайсысы бизнес жүргізу дағдысына ие екенін
көрсетіңіз:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Жоба тәуелсіз сараптамадан өтті ме (иә, жоқ, қалай,
кімнен)?
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Маркетингтік зерттеу жүргізілді ме? Маркетингтік зерттеу
жүргізілген жағдайда нәтижесін (бар болса) сипаттаңыз: ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Жоба нәтижелерін сатып алу ниеті туралы шарттар/хаттамалар
бар ма (иә, жоқ, кіммен, қандай көлемде):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Отрасль применения разработки: _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Характер технического результата (нужное подчеркнуть):
создание новой продукции, процесса, услуги, другое
(указать): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. План реализации проекта: ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Патентная защита основных технических решений проекта
(нужное подчеркнуть): требуется, не требуется, имеется патент,
имеется правовая защита.
9. Степень готовности проекта (нужное подчеркнуть):
Научно-исследовательская работа проведена (шифр, код), обсуждена на
предприятии/холдинге/корпорации (Протокол), проектно-конструкторская
документация утверждена (Протокол), готовность к передаче в
производство и\или иные подтверждающие документы о завершении НИР
(указать): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Команда проекта (Ф.И.О., стаж работы, квалификация,
функциональные обязанности, с приложением резюме, не более 4
человек). Опишите кто из членов команды владеет навыками ведения
бизнеса: ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Проведена ли независимая экспертиза проекта (да, нет, какая
и кем)? _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Проведено ли маркетинговое исследование? Опишите результаты
проведенного маркетингового исследования в случае наличия. __________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Имеются ли договора/протоколы о намерении приобретения
результатов проекта (да, нет, с кем, на какие объемы) _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

15. Жоба іске асырылатын орын: ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Жобаның толық құны: _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Талап етілетін қаржыландыру: ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Аталған жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма (иә, жоқ) және қандай мөлшерде? _______________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Салалық, өңірлік және мемлекеттік деңгейде жобаны қолдау
жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері қабылданды ма
(нөмірі, күні және атауы)? __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Жобаны іске асыру мерзімі (ай): ___________________________
(Жалғасы)
Жоба бойынша толтырылатын қосымша нысан
Технологияны әзірлеушілер туралы мәліметтер
Кәсіпорын атауы
Т.А.Ә.
Лауазымы
Телефон
Факс
Хат алысу мекенжайы
Электрондық пошта
Сіздің технологияңыз қай сатыда?
- Іргелі зерттеу
- ҒЗТКЖ
- Тәжірибелік үлгі
Зерттеушілер/әзірлеушілер технологияны коммерцияландыру жобасына қатысты ма
Инновациялық жобаларды іске асыруды басқару бойынша қажетті тәжірибеге ие технологияны коммерцияландыру жобасының менеджерлер тобы бар ма немесе анықталды ма? Бар болған жағдайда оларды сипаттап көрсетіңіз.
Жобаны әзірлеушілер технологияны коммерцияландыру жобасына қатыса ма?
Жобаны әзірлеушілер/зерттеушілер сыртқы инвесторлармен жобаны қаржыландыруға өздерінің инновациялық кәсіпорындарының үлесімен немесе зияткерлік меншік үлесімен алмасуға дайын ба?
Жобаны әзірлеушілер/зерттеушілер технологияны коммерцияландыру жобасын іске асыратын кәсіпорынға өз ресурстарын салуға дайын ба?
Технологияның/өнімнің сипаттамасы
Технологияның/өнімнің атауы
Технологияның функционалдық мақсаты
Технологияның толық сипаттамасы
Қолданылу саласы, оның ішінде қолданылу перспективасы

15. Место реализации проекта __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Полная стоимость проекта: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Требуемое финансирование: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Финансировался ли данный проект из других источников (да,
нет) и в каком объеме? ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
19. Были ли приняты решения Правительства Республики Казахстан
по поддержке проекта на отраслевом, региональном или государственном
уровне (номер, дата, название)? _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Срок реализации проекта (мес.): ___________________________
(Продолжение)
Дополнительная форма по проекту для заполнения
Сведения о разработчиках технологии
Наименование предприятия
Ф.И.О.
Должность
Телефон
Факс
Адрес для переписки
Электронная почта
На каком этапе Ваша технология?
- Фундаментальные исследования
- НИОКР
- Опытный образец
Участвовали ли
разработчики/исследователи в проектах
коммерциализации технологий
Имеется ли или уже определена команда
менеджеров проекта коммерциализации
технологий с необходимым опытом
практического руководства реализацией
инновационных проектов? Описать в
случае наличия.
Будут ли разработчики участвовать
непосредственно в проекте
коммерциализации технологий?
Готовы ли разработчики/исследователи
поделиться долей своего инновационного
предприятия или частью своей
интеллектуальной собственности в обмен
на финансирование проекта внешними
инвесторами?
Готовы ли разработчики/исследователи
вкладывать собственные ресурсы в
инновационное предприятие реализующее
проект коммерциализации технологий?
Характеристика технологии/продукта
Название технологии/продукта
Функциональное назначение технологии
Полное описание технологии
Области применения, в т.ч. перспективы
применения

Технологияны бағалауға қажетті кемінде 5-6 техникалық параметр тізімі
Ұсынылған технология параметрлері мен қазіргі бәсекелес әзірлемелер өлшемдерін салыстырыңыз
Ұсынылған технологияның болжамды артықшылықтарын осы саладағы қазіргі техникалық даму деңгейімен салыстырыңыз
Қосымша анықтамалар үшін бәсекелес технологиялардың атауын және/немесе толық сипаттамасын енгізіңіз
Әзірлеменің әрбір артықшылығын қолданыстағы технологиялармен салыстыра отырып, кем дегенде 5 сөйлеммен сипаттаңыз
Әрбір қолданылу саласын кем дегенде 5 сөйлеммен сипаттаңыз
Технологияның жұмысы нәтижелерін әлеуетті инвесторларға/серіктестерге көрсету үшін прототиптерді әзірлеу, оларды сынау мақсатында қосымша ҒЗТКЖ жүргізу үшін қосымша уақыт, қаражат және басқа ресурстар қажет бола ма және қандай көлемде?
Технологияны қолдануға қандай да бір шектеулер бар ма, нарықта өнім немесе қызметтер өндіру және сату үшін қандай да бір қадағалау органынан лицензиялар, рұқсаттар сертификатын алу қажет пе?
Зияткерлік меншікті бағалау
Технология авторының Т.А.Ә.
Патенттердің болуы (алдын ала патент, инновациялық патент, Еуразиялық патент, шетелдік патент)
Бәсекелес технологияны патенттік іздеу нәтижелері
ноу-хау-дың болуы
Патентке өтінім беру күні
Патентке өтінім берілген мемлекет
Патент берілген күн
Қосымша патенттерге өтінім беріле ме?
Лицензиялаудың басталған күні (егер болса)
Лицензиялаудың тоқтатылған күні
Болжамды лицензия алушылар
Зияткерлік меншіктің авторы мен иегері кім (әзірлеушілер, зерттеушілер, институт, тапсырыс беруші, т.б.)?
Осыған дейін шығарылған технологиялар (мысалы, есептеп шығару алгоритмі) және ҒЗТКЖ нәтижелерін алу үшін, бірақ ҒЗТКЖ тыс пайда болған зияткерлік меншік бар ма? Бұл зияткерлік меншік қандай үлгіде және қорғанышы қайда, оның құқықтық иегері кім?
Технологиялық әзірлік деңгейін бағалау
Аналогтар мен алмастырушылардың болуы
Өндіруші фирмалар
Осы өндіруші өнімінің бір данасының нарықтағы бағасы
Өнімнің негізгі тұтынушы тобы
Сіздің технологияңыздың осы өндірушімен салыстырғандағы негізгі артықшылығы
Жобаның нарықтық тартымдылығын бағалау
Инновациялық өнім немесе оның қызметі нарықтық сынақтан өтті ме?
Жобаның нәтижесі бойынша не сатылады: технология немесе оны қолданумен байланысты әзірленген өнім/қызметтер?
Өнімнің немесе қызметтің мақсатты тұтынушылары кімдер?
Нарықтағы немесе сатылатын өнімдермен салыстырғанда бұл өнім/қызмет қандай қосымша тұтынушылық қасиеттерге немесе бәсекелестік артықшылықтарға ие?
Географиялық, секторлық немесе басқа белгілерге теңестірілген өнімді немесе қызметті сату үшін мақсатты нарығы қандай?
Әзірленген технологияны қолдана отырып, өнімге немесе оның қызметіне қызығушылықтарды анықтау арқылы нарықты зерделеу жүргізілді ме? Мына технологияға қызығушылықты құжат түрінде танытқан компанияның атауын немесе тұлғалардың атын жазу қажет.
Өтінім беруші ұйымының басшысы (жеке тұлға)
____________________________
____________________________
____________________________                  _______________________
(Т.А.Ә.)                                     (қолы)
М.О.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар беру
қағидаларына
4-қосымша
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАР ЖОБАСЫ
Жобаның атауы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Р/с №
Шарт бойынша жұмыстардың және олардың негізгі кезеңдерінің атауы
Жұмыстарды орындау мерзімі (ай)
Кезеңнің есеп айырысу бағасы (теңге)
Есептілік нысаны мен түрі
1
2
3
4
5
Өтінім беруші ұйымының басшысы (жеке тұлға)
____________________________
____________________________
____________________________                  _______________________
(Т.А.Ә.)                                     (қолы)
М.О.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар беру
қағидаларына
5-қосымша
ШЫҒЫСТАР СМЕТАСЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Технологияны коммерциялық қолдануға арналған
индустриялық-инновациялық жоба тұжырымдамасын негіздеуді орындауға
грант алу үшін толтырылады.
1-кесте
Жұмысты орындауға жұмсалатын шығындар
Шығындардың барлық сомасы, теңге
Жұмыстардың кезеңдері
1
2
3
Шығындар - БАРЛЫҒЫ:
Оның ішінде баптар бойынша -
1.Үшінші тұлғалар (бірлесіп орындаушылар, смета бойынша барлық шығындардың 50 %-нан аспауы тиіс) орындаған жұмыстарға ақы төлеу

Список, по крайней мере, 5-6
технических параметров, по которым
следует оценивать технологию
Сравните параметры представленной
технологии и параметры конкурирующих
современных разработок
Сравните предполагаемые преимущества
представленной технологии с
современным уровнем технического
развития в данной области
Включите название и/или достаточно
полное описание конкурирующей
технологии для наведения
дополнительных справок
Опишите каждое преимущество разработки
по сравнению с существующими
технологиями как минимум из 5
предложений
Опишите каждую область применения как
минимум из 5 предложений
Потребуются ли и в каком объеме
дополнительное время, денежные
средства и другие ресурсы для
проведения дополнительных НИОКР с
целью разработки прототипов, их
испытаний, чтобы продемонстрировать
результаты работы технологии
потенциальным инвесторам/ партнерам?
Имеются ли какие/либо ограничения на
эксплуатацию технологии, например,
имеется ли необходимость для получения
лицензий, разрешений, сертификатов
каких/либо надзорных органов для
производства и продажи продукции или
услуг на рынке?
Оценка интеллектуальной собственности
Ф.И.О. авторов технологии
Наличие патентов (предпатент,
инновационный патент, Евразийский
патент, иностранный патент)
Результаты патентного поиска
конкурентных технологий
Наличие know-how
Дата подачи заявки на патент
Страна, в которой подана заявка на
патент
Дата выдачи патента
Будут ли подаваться заявки на
дополнительные патенты?
Дата начала лицензирования (если есть)
Дата прекращения лицензирования
Предполагаемые лицензиаты
Кто является автором и владельцем
интеллектуальной собственности
(разработчики, исследователи,
институт, заказчик, др.)?
Имеется ли ранее созданная технология
(например, алгоритмы для вычислений) и
интеллектуальная собственность,
которые были созданы вне рамок НИОКР,
но используемые для получения
результатов НИОКР? В какой форме и где
охраняется эта интеллектуальная
собственность и кто обладает правами
на нее?
Оценка степени готовности технологии
Наличие аналогов и заменителей
Фирмы-производители
Рыночная цена единицы продукции
данного производителя
Основная потребительская группа данной
продукции
Основное преимущество вашей технологии
по сравнению с данным производителем
Оценка рыночной привлекательности проекта
Проведены ли рыночные испытания
инновационных продукции или услуг?
Что будет продаваться в результате
проекта: технология или
продукция/услуги, произведенные с ее
применением?
Кто целевые потребители продукции или
услуг?
Какими дополнительными
потребительскими свойствами или
конкурентными преимуществами продукция
или услуги обладают по сравнению с
предлагаемыми или продаваемыми на
рынке?
Каковы целевые рынки для продаж
продукции или услуг,
идентифицированные по географическому,
секторальному и другим признакам.
Проводилось ли изучения рынка
посредством выявления интереса к
продукции или услугам, которые могут
производиться с применением
разработанной технологии. Здесь
необходимо указать названия компаний,
организаций или лиц, которые уже
документально продемонстрировали
интерес к технологии.
Руководитель организации – заявителя
(физическое лицо)
__________________________
__________________________
__________________________            _________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
М.П.
Приложение 4
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
ПРОЕКТ КАЛЕНДАРНОГО ПЛАНА
Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
пп
Наименование работ по
договору и их основных
этапов
Срок выполнения работ
(месяцев)
Расчетная цена
этапа (тенге)
Форма и вид
отчетности
1
2
3
4
5
Руководитель организации - заявителя
(физическое лицо)
__________________________
__________________________
__________________________            _________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
М.П.
Приложение 5
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
ПРОЕКТ СМЕТЫ РАСХОДОВ
Наименование проекта: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заполняется для получения инновационных грантов на выполнение
обоснование концепции индустриально-инновационного проекта для
коммерческого использования технологии
Таблица 1.
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат
всего, тенге
Этапы работ
1
2
3
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям -
1. Оплата работ, выполняемых третьими лицами
(соисполнителями, не более 50 % от всех
затрат по смете)

2. Жабдық (смета бойынша барлық шығындардың 50 %-нан аспауы тиіс)
3. Материалдар және жинақтауыштар (смета бойынша барлық шығындардың 50 %-нан аспауы тиіс)
6. Ғылыми іссапарлар (смета бойынша барлық шығындардың 10 %-нан аспауы тиіс)
7. Үстеме шығыстар (смета бойынша барлық шығындардың 10 %-нан аспауы тиіс)
8. ҚР-да паттенттеу шығындары (смета бойынша барлық шығындардың 10 %-нан аспауы тиіс)
Анықтама: басқа қаржыландыру көздері есебінен шығындар –
БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде:
- меншікті қаражат
- өзгелері (қандай екенін көрсету керек)
Өтінім беруші ұйымының басшысы (жеке тұлға)
____________________________
____________________________
____________________________                  _______________________
(Т.А.Ә.)                                     (қолы)
М.О.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар беру
қағидаларына
6-қосымша
ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КЕСТЕСІНІҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Р/с №
Жоба бойынша жұмыс кезеңдері
Кезеңнің басталған және аяқталған күні
Әр кезеңге арналған қаржыландыру сомасы, мың теңге
Өтінім беруші ұйымының басшысы (жеке тұлға)
____________________________
____________________________
____________________________                  _______________________
(Т.А.Ә.)                                     (қолы)
М.О.
Технологияларды коммерцияландыруға
арналған инновациялық гранттар беру
қағидаларына
7-қосымша
ТЕХНОЛОГИЯНЫ КОММЕРЦИЯЛЫҚ ҚОЛДАНУҒА АРНАЛҒАН ЖОБА ТҰЖЫРЫМДАМАСЫН НЕГІЗДЕУ
1. Жобаның мақсаты, өзектілігі, жобаны орындау нәтижелері.
2. Жобаны іске асыру бойынша жұмыстың мәні мен мазмұны (техникалық бөлім 1,5 беттен артық емес, маркетингтік бөлім 3,5 беттен артық емес).
ТЕХНИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Ұсынылған әзірлеме жобасының техникалық мәні егжей-тегжейлі сипатталады (қажет болса жазылғанды суреттермен, схемалармен, диаграммалармен, фотосуреттермен және т.б. көрсету керек). Әзірленетін технологияның, құрылғының, процестің техникалық параметрлерін және негізгі сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық тапсырманың жобасын жасауға және негіздеуге мүмкіндік беретін жоба бойынша жұмыстың ғылыми-техникалық мазмұны нақтыланады. Жаңа өнімді және технологияны жасаудың немесе (аналогы бар әзірлеменің түпкілікті объектісі үшін) оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін функционалдық, тұтынушылық, құндық және басқа көрсеткіштерді жақсартудың алғышарттары қандай жаңашылдықтардың есебінен пайда болатынын көрсету керек. Мәлімделген мақсаттарға қол жеткізген кезде мүмкін техникалық тәуекелдер талқыланады.
МАРКЕТИНГТІК БӨЛІМ

2. Оборудование (не более 50 % от всех затрат
по смете)
3. Материалы и комплектующие (не более 50 %
от всех затрат по смете)
6. Командировки (не более 10 % от всех затрат
по смете)
7. Накладные расходы (не более 10 % от всех
затрат по смете)
8. Расходы на патентование в РК (не более 10
% от всех затрат по смете)
Справочно: затраты за счет других источников
финансирования -
ВСЕГО:
из них:
- собственные средства
- прочие (указать какие)
Руководитель организации – заявителя
(физическое лицо)
__________________________
__________________________
__________________________      _________________
(Ф.И.О.)                   (подпись)
М.П.
Приложение 6
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
ПРОЕКТ ГРАФИКА ФИНАНСИРОВАНИЯ
Наименование проекта: _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
пп
Этапы работ по
проекту
Дата начала и завершения
этапа
Сумма финансирования на каждый
этап, тыс. тенге
1
2
3
4
Руководитель организации – заявителя
(физическое лицо)
__________________________
__________________________
__________________________            _________________
(Ф.И.О.)                         (подпись)
М.П.
Приложение 7
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на коммерциализацию технологий
ОБОСНОВАНИЕ КОНЦЕПЦИИ ПРОЕКТА ДЛЯ КОММЕРЧЕСКОГО
ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТЕХНОЛОГИИ
1. Цель, актуальность проекта, результаты выполнения проекта.
2. Сущность и содержание работ по реализации проекта (техническая часть не более 1,5 страницы, маркетинговая часть не менее 3,5 страницы).
ТЕХНИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Подробно описывается техническая сущность предлагаемого проекта разработки (при необходимости следует проиллюстрировать изложенное рисунками, схемами, диаграммами, фотографиями и т.п.). Конкретизируется научно-техническое содержание работ по проекту, позволяющее сформулировать и обосновать проект технического задания с указанием технических параметров и основных характеристик разрабатываемой продукции, процесса или услуги. Следует показать за счет каких нововведений появятся предпосылки создания новой продукции или (для конечного объекта разработки, имеющего аналоги) улучшения функциональных, потребительских, стоимостных и других показателей, которые обеспечат ее конкурентоспособность. Обсуждаются возможные технические риски при достижении заявленных целей.
МАРКЕТИНГОВАЯ ЧАСТЬ

3. Тауар өнімін өткізудің әлеуетті нарығы және оны тұтынушылар.
Тауар өнімін өткізу нарығына сипаттама және баға беріледі. Өнімге ішкі және сыртқы нарықтардағы қолданыстағы және болжамды сұраныстың заттай есептелген және ақшалай баламада бағасы келтіріледі. Мыналар: арнайы маркетингтік зерттеулер жүргізілді ме, қандай компаниялар жобаның нәтижелерін немесе олардың негізінде жасалған өнімдер мен технологияның әлеуетті тұтынушысы болады, аналог өнімдерді өндіруші негізгі компаниялар сипатталады. Арнайы маркетингтік зерттеулер жүргізілген жағдайда тиісті құжаттаманы қоса беру қажет.
4. Өнімнің артықшылығы мен бәсекеге қабілеттілігі негізделеді.
Өнімнің техникалық және құндық көрсеткіштерінің қандай жиынтығы оның бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететіні айқындалады. Ұсынылатын жаңа өнімнің нақты параметрлерін нарықтағы техникалық көрсеткіштері мен құнының жиынтығы бойынша аналогтармен салыстыру кестесі келтіріледі. Өнім иелену мүмкін нарық тауашасы (ақшалай және заттай мәндегі өткізу көлемі, нарық үлесінің пайызы) бағаланады. Көрсетілген параметрлері бар тауар өнімін нақты тұтынушыларға өткізу мүмкіндігін растайтын құжаттарды (кепілдеме хат, міндеттемелер, шарттар және т.с.с.) қоса берген жөн. Өнімнің немесе оның құрамдасарының болжамды санаттарын сертификаттауды жүргізудің қажеттілігі нақтыланады.
ҰЙЫМДАСТЫРУШЫЛЫҚ БӨЛІМ
5. Жоба бойынша жұмыс кезеңдері.
Кезеңдер бойынша және тұтастай жоба бойынша жұмыс жүргізудің дәйектілігі мен мерзімдері сипатталады және негізделеді. Әрбір кезең бойынша қандай аралық нәтижелер күтілетіні және олар қандай есеп құжаттарымен расталатыны көрсетіледі. Айтылғандардың негізінде күнтізбелік жоспардың жобасы құрастырылады.
6. Жоба бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Жобаны басқа ұйымдармен бірлесіп орындаған кезде бірлесіп орындаушы ұйымдар (заңды тұлғалар) көрсетіледі. Жоба бойынша жұмыстарды өтінім беруші ұйым мен бірлесіп орындаушы ұйым арасында бөлу қажеттігі негізделеді. Нақты бірлесіп орындаушы ұйымдарды таңдау неге негізделгендігі көрсетіледі, әрбір бірлесіп орындаушы ұйым туралы қысқаша анықтама беріледі:
1) ұйымның толық атауы;
2) заңды және нақты мекенжайы;
3) ұйым басшысының Т.А.Ә., телефоны.
Жоба бойынша жұмыс процесінде бірлесіп орындаушы ұйымды ауыстыруға жол беріледі.
ҚАРЖЫЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Жобаны орындау кезінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалану негізделеді (шығындар):
7. Ғылыми жұмыстар үшін арнайы жабдықтар сатып алу қажеттілігі, жеткізушілерді таңдау, номенклатура мен бағалар. Арнайы жабдықтарға мыналар жатқызылады: егер бұл техникалық тапсырма жобасында көзделген болса, стендтер, сынақ станциялары, аппаратура, аспаптар, тетіктер, құрылғылар және басқалары (оның ішінде зерттеулердің/сынақтардың объектілері болып табылатын сериялы бұйымдар). Зерттеулердің (сынақтардың) объектілері болып табылмайтын сериялы бұйымдар және сериялық (оның ішінде импорттық) есептеу техникасы ғылыми жұмыстарға арналған арнайы жабдыққа жатпайды.

3. Потенциальный рынок сбыта товарной продукции и ее потребители.
Дается описание и оценка рынка сбыта товарной продукции. Приводится оценка существующего и прогнозируемого спроса на продукцию в натуральном исчислении и денежном эквиваленте на внутреннем и внешних рынках. Сообщается: проводились ли специальные маркетинговые исследования, какие компании будут потенциальными потребителями результатов проекта, или продукции и технологии созданной на их основе, основные компании-производители аналогичной продукции. В случае проведения специальных маркетинговых исследований необходимо приложить соответствующую документацию.
4. Обосновываются преимущества и конкурентоспособность продукции.
Определяется какая совокупность технических и стоимостных показателей продукции обеспечит ее конкурентоспособность. Приводится таблица сравнения конкретных параметров предлагаемой новой продукции с имеющимися на рынке аналогами по совокупности технических показателей и стоимости. Оценивается ниша рынка (объем реализации в денежном и натуральном выражении, процент доли рынка), которую может занять продукция. Следует приложить документы, подтверждающие возможность реализации товарной продукции с указанными параметрами конкретным потребителям (гарантийные письма, обязательства, договоры и т.п.). Уточняется необходимость проведения сертификации предлагаемых категорий продукции или ее компонентов.
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ
5. Этапы работ по проекту.
Описываются и обосновываются последовательность и сроки проведения работ по этапам и по проекту в целом. Указывается, какие промежуточные результаты ожидаются по итогам каждого этапа, и какими отчетными документами они подтверждаются. На основании изложенного составляется проект календарного плана.
6. Организация работ по проекту.
При выполнении проекта совместно с другими организациями перечисляются организации-соисполнители (юридические лица). Обосновывается необходимость распределения работ по проекту между организацией-заявителем и организациями-соисполнителями. Указывается, чем обусловлен выбор конкретных организаций-соисполнителей, дается краткая справка о каждой организации-соисполнителе:
1) полное наименование организации;
2) юридический и фактический адрес;
3) Ф.И.О. руководителя организации, телефон.
В процессе работы по проекту замена организаций-соисполнителей допускается.
ФИНАНСОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Обосновывается целевое использование бюджетных средств при выполнении проекта (затраты):
7. Необходимость приобретения специального оборудования для научных работ, выбор поставщиков, номенклатура и цены. К специальному оборудованию относятся: стенды, испытательные станции, аппаратура, приборы, механизмы, устройства и др. (в т.ч. серийные изделия, являющиеся объектами исследований/испытаний), если это предусмотрено проектом технического задания. Серийные изделия, не являющиеся объектами исследования (испытаний) и серийная (в т.ч. импортная) вычислительная техника, не относятся к специальному оборудованию для научных работ.

8. Материалдарды және жинақтауыштарды сатып алу қажеттілігі, олардың номенклатурасы мен бағалары.
9. Жобаға қатысуға бірлесіп орындаушыларды тартудың қажеттілігі және тиісінше аударымдарымен бірге жалақы төлеуге мәлімделген қаражат көлемі: жоба бойынша әрбір жұмыс кезеңі бойынша әрбір жұмыскердің функциялары көрсетілген штаттық кестені, жоба бойынша жұмысқа жұмыскердің қатысу дәрежесі (толық жұмыс уақыты, жартылай қоса атқару), жұмыскердің жалақысы, ғылыми іссапарлар (ғылыми мақсаттағы іссапарлар) көрсетіледі.
10. Бірлесіп орындаушылар сатып алатын жабдық пен материалдарды шамалап көрсетуді қоса алғанда, олар атқарған жұмыстардың құны, сондай-ақ тартылатын персоналдың саны.
11. Жоғарыда жазылғандардың негізінде смета жобасы және жобаны қаржыландыру кестесінің жобасы құрастырылады.
Ескертпе: Барлық шығыс мәліметтер мен есептеу шамалары үшін оларды алу көздері көрсетілуі тиіс. Бағалық шамалар үшін есептеу жүргізілетін нақты күні көрсетілуі тиіс.

8. Необходимость приобретения материалов и комплектующих, их номенклатура и цены.
9. Необходимость привлечения соисполнителей к участию в проекте и, соответственно, объем средств, запрашиваемых на выплату заработной платы с начислениями: по каждому этапу работ по проекту указать штатное расписание с перечислением функций каждого работника, степень вовлеченности работника в работу по проекту (полное рабочее время, частично по совместительству), заработная плата работника, научные командировки (командировки с научной целью);
10. Стоимость работ соисполнителей, включая примерное указание приобретаемого ими оборудования и материалов, а также численность привлекаемого персонала.
11. На основании вышеизложенного составляется проект сметы и проект графика финансирования проекта.
Примечание: Для всех исходных данных и расчетных величин должны быть указаны источники их получения. Для ценовых величин должна быть указана конкретная дата, на которую приводится расчет.