Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қыркүйектегі № 1142 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 546 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Yкiметiнiң 29.09.2016 № 546 қаулысымен.
Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың негізін қалаушы қағидаттары, міндеттері мен тәсілдері жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 1142 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңес туралы ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңес қызметінің міндеттерін, функциялары мен ұйымдастыру негіздерін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) мемлекеттік және жеке сектор арасындағы әріптестік қағидаттарына негізделген Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес елдің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың негіз қалаушы қағидаттары, міндеттері мен әдістері жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу үшін құрылады.
3. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Кеңестің қызметі елдің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың тиімді тетіктерін құру бойынша практикалық ұсыныстар мен ұсынымдарды бірлесе әзірлеу мақсатында мемлекеттік органдардың, бизнес-қоғамдастықтардың, ғылыми қауым мен үкіметтік емес ұйымдардың практикалық өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге бағытталған.
Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы өзге де кеңестермен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.11.2013 № 1249 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Кеңестің жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.

О создании Совета по конкурентоспособности при Правительстве Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2012 года № 1142. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 546
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.09.2016 № 546.
В целях выработки предложений и рекомендаций по основополагающим принципам, задачам и способам повышения конкурентоспособности страны Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Совет по конкурентоспособности при Правительстве Республики Казахстан (далее - Совет) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2012 года № 1142
Положение о Совете по конкурентоспособности при
Правительстве Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет задачи, функции и организационные основы деятельности Совета по конкурентоспособности при Правительстве Республики Казахстан.
1. Общие положения
1. Совет по конкурентоспособности при Правительстве Республики Казахстан (далее - Совет) является постоянно действующим консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан, основанным на принципах партнерства между государственным и частным секторами.
2. Совет создается для выработки предложений и рекомендаций по основополагающим принципам, задачам и способам повышения конкурентоспособности страны.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Деятельность Совета направлена на обеспечение практического взаимодействия государственных органов, бизнес-сообществ, научной общественности и неправительственных организаций с целью совместной выработки практических предложений и рекомендаций по созданию эффективных механизмов повышения конкурентоспособности страны.
Совет в своей деятельности взаимодействует с иными советами, действующими при Правительстве Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 21.11.2013 № 1249.
5. Рабочим органом Совета является Министерство национальной экономики Республики Казахстан (далее - рабочий орган).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.

2. Кеңестің міндеттері мен функциялары
6. Кеңестің негізгі міндеттері мен функциялары:
1) Қазақстанның ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігін арттыру мәселелері бойынша бірыңғай саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) Қазақстанның ұлттық экономикасының бәсекеге қабілеттілігін арттырудың негіз қалаушы қағидаттары, міндеттері мен тетіктері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу;
3) базалық факторлар ("Макроэкономика", "Бизнес", "Технологиялар және инновациялар", "Институттар", "Адами даму") көрсеткіштерін жақсарту арқылы экономиканың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
4) елдің бәсекеге қабілеттілігі жөніндегі баяндаманы қалыптастыруға қатысу болып табылады.
3. Кеңестің құқықтары
7. Кеңес өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан өз қызметін жүзеге асыруға қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
2) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін Кеңестің отырыстарына шақыруға және қаралатын мәселелер бойынша тыңдауға;
3) қажеттілігіне қарай проблемалық мәселелерді талдау және зерделеу үшін мамандарды, сарапшылар мен ғалымдарды тартуға;
4) барлық институционалдық құрылымдармен жүйелі консультациялар беруге;
5) өз құзыретінің шегінде Кеңестің жанынан кіші жұмыс топтарын құруға құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.11.2013 № 1249 қаулысымен.
4. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
8. Кеңесті лауазымы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі болып табылатын төраға басқарады.
Кеңестің төрағасы Кеңестің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, Кеңес мүшелерінің келісімі бойынша отырыстардың күн тәртібін, сондай-ақ оларды өткізу уақыты мен орнын, қабылданатын шешімдердің сапасы мен тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шараларды айқындайды және нақтылайды, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өзара іс-қимылын үйлестіреді, Кеңес шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және оның қызметі үшін дербес жауапты болады.
Кеңес төрағасы болмаған уақытта оның функцияларын Кеңес төрағасының орынбасары орындайды.
9. Кеңес отырысы өткізілгеннен кейін Кеңес хатшысы хаттама ресімдейді. Хатшы Кеңес мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
10. Жұмыс органы Кеңес жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Кеңес отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса Кеңес мүшелеріне жіберілуі тиіс.

2. Задачи и функции Совета
6. Основными задачами и функциями Совета являются:
1) выработка предложений по формированию и реализации единой политики по вопросам повышения конкурентоспособности национальной экономики Казахстана;
2) выработка предложений и рекомендаций по основополагающим принципам, задачам и механизмам повышения конкурентоспособности национальной экономики Казахстана;
3) выработка предложений по повышению конкурентоспособности экономики через улучшение показателей базовых факторов ("Макроэкономика", "Институты", "Бизнес", "Человеческое развитие", "Технологии и инновации");
4) участие в формировании ежегодного доклада о конкурентоспособности страны.
3. Права Совета
7. Совет в целях реализации возложенных на него задач вправе в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать и получать у государственных органов, иных организаций материалы и информацию, необходимые для осуществления своей деятельности;
2) приглашать на заседания Совета и заслушивать по рассматриваемым вопросам представителей государственных органов и иных организаций;
3) привлекать по мере необходимости специалистов, экспертов и ученых для анализа и изучения проблемных вопросов;
4) проводить систематические консультации со всеми институциональными образованиями;
5) в пределах своей компетенции организовывать рабочие подгруппы при Совете.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.11.2013 № 1249.
4. Организация деятельности Совета
8. Совет возглавляет председатель, который по должности является Премьер-Министром Республики Казахстан.
Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета, по согласованию с членами Совета определяет и уточняет повестку дня заседаний, а также место и время их проведения, мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых решений, координирует взаимодействие государственных органов и организаций, осуществляет общий контроль над реализацией решений.
Во время отсутствия председателя Совета его функции выполняет заместитель председателя Совета.
9. После проведения заседания Совета секретарь Совета оформляет протокол. Секретарь не является членом Совета.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
10. Рабочий орган осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Совета, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Совета, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Совета за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
11. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде үш айда бір рет өткізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.11.2013 № 1249 қаулысымен.
12. Кеңестің отырыстары Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған жағдайда заңды болады. Кеңестің мүшелері оның қызметіне алмастыру құқығынсыз қатысады.
13. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
14. Кеңес отырыстарына Кеңес мүшелері болып табылмайтын лауазымды тұлғалар, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
15. Кеңес шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Кеңес мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Кеңес отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Кеңес мүшелерiнiң ерекше пiкiр білдіруге құқығы бар, оны бiлдiрген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген Кеңес отырысының есеп-хатына қоса берілуі тиiс.
Кеңес отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтары негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, Кеңес хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Кеңес мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Кеңес мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
16. Дауыс беру парақтарымен қоса, Кеңес материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Кеңестің жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
5. Кеңестің қызметін тоқтату
17. Кеңес өз қызметін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 1142 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Бәсекеге
қабілеттілік жөніндегі кеңестің
құрамы

Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
11. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в три месяца.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 21.11.2013 № 1249.
12. Заседания Совета правомочны при условии наличия не менее двух третей от общего числа членов Совета. Члены Совета принимают участие в его деятельности без права замены.
13. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
14. На заседания Совета могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Совета, а также представители средств массовой информации.
15. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Совета. Голосование проводится путем заполнения на заседании Совета листа голосования по форме согласно приложению к настоящей Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Совета, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Совета и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Совета направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Совета для согласования.
Члены Совета после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
16. Учет и хранение материалов и протокольных решений Совета с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Совета.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
5. Прекращение деятельности Совета
17. Совет прекращает свою деятельность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2012 года № 1142
Состав
Совета по конкурентоспособности
при Правительстве Республики Казахстан

Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Стратегиялық әзірлемелер және талдау орталығының меңгерушісі (келісім бойынша)
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Соттар қызметін қамтамасыз ету департаментінің басшысы (келісім бойынша)
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Ұлттық талдамалық орталық" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамының президенті (келісім бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығының төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстан кәсіпкерлері форумы" қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан құрылыс салушылары қауымдастығының төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстан астықты қайта емдеушілер одағы" заңды тұлғалар бірлестігінің құрылтайшылар кеңесінің төрағасы (келісім бойынша)

Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Министр национальной экономики Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (по согласованию)
заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Центром стратегических разработок и анализа Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию)
руководитель Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный аналитический центр" (по согласованию)
президент акционерного общества "Институт экономических исследований" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
председатель ассоциации финансистов Казахстана (по согласованию)
председатель объединения юридических лиц "Ассоциация "Форум предпринимателей Казахстана" (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
председатель ассоциации застройщиков Казахстана (по согласованию)
председатель совета учредителей объединения юридических лиц "Союз зернопереработчиков Казахстана" (по согласованию)