Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қыркүйектегі № 1147 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Маңғыстау облысы Ақтау қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Маңғыстау облыстық және Ақтау қалалық мәслихаттары мақұлдаған Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. «Ақтау қаласының Бас жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 10 ақпандағы № 128 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 1147 қаулысымен
бекітілген
Маңғыстау облысы Ақтау қаласының бас жоспары
Ақтау қаласының бас жоспары әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiктік және инженерлiк инфрақұрылымдарды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайларды ескерте отырып, қала аумағын дамытудың негізгі бағыттарын, сондай-ақ аумақты табиғи және техногендiк құбылыстар мен процестердiң қауiптi (зиянды) әсерiнен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөнiндегi іс-шараларды анықтайды.
Бас жоспар жобасында мынадай жобалық кезеңдер қамтылған:
дамытудың бірінші кезеңі    2015 жыл
есептік мерзім              2035 жыл
Қалалық жерлер және оларды пайдалану
Жоспарлау тұрғысынан Ақтау қаласы нақты функционалдық аймақтарға жіктеледі – қоныстық және өнеркәсіптік-өндірістік. Қаланың солтүстігіне қарай 20 км қашықтықта Ақтау халықаралық әуежайы және оңтүстік бөлігінде Ақтау халықаралық теңіз сауда порты орналасқан. Теміржол вокзалы Маңғыстау станциясының қалалық құрылысының батысына қарай орналасады.
Оңтүстік жақтан, Қарақия-Қаракөл мемлекеттік табиғи қорығының Каспий теңізі жағалауының бойында созылып жатқан Қаракөл көлінің күзетілетін аумағы қала шегіне қосылған.
Қаланың қала құрылыстық дамуының әлеуметтік-экономикалық
алғышарттары
Өнеркәсіп қала экономикасындағы негізгі сала болып табылады. Бас жоспарда Ақтау қаласындағы өнеркәсіптік өндірісті айтарлықтай өсіру көзделген. Даму өнеркәсіптің барлық салаларына қатысты, олардың ішінде химия және мұнай-химия салалары басым болып табылады, олар өз кезегінде құрылыс материалдары өндірісінің, тоқыма және тігін өнеркәсібінің дамуына жағдай жасайтын болады. «Арнайы экономикалық аймақтың» өнеркәсіптің, көліктің, инновациялық технологиялардың дамуы үшін маңызы зор.
Құрылыс қазіргі уақытта облыста құрылыс кешені белсенді дамуда. Перспективада бұл сала қаланың экономикалық дамуындағы маңызды салалардың біріне айналуға тиіс, себебі болжанып отырған ауқымды өндірістік және тұрғын-үй, азаматтық құрылыс құрылыс материалдары өнеркәсібінің, металды қайта өңдеу және жиһаз өнеркәсібінің дамуына әсер етеді.

О Генеральном плане города Актау Мангистауской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2012 года № 1147
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и в целях обеспечения комплексного развития города Актау Мангистауской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Актау Мангистауской области, одобренный Мангистауским областным и Актауским городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 128 «О Генеральном плане города Актау».
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2012 года № 1147
Генеральный план города Актау Мангистауской области
Генеральный план города Актау Мангистауской области (далее – Генеральный план) определяет основные направления развития территории города, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий, а также мероприятий по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.
В проекте Генерального плана приняты следующие проектные периоды:
первая очередь развития      2015 год
расчетный срок               2035 год
Городские земли и их использование
В планировочном отношении город Актау четко дифференцируется на функциональные зоны - селитебную и промышленно-производственную. Севернее города на расстоянии 20 км находится международный аэропорт Актау, в южной части располагается Актауский международный морской торговый порт. Железнодорожный вокзал размещается западнее городской застройки на станции Мангистау.
С южной стороны в городскую черту включены охраняемые территории озера Караколь Каракия-Каракольского государственного природного заказника, вытянувшегося вдоль побережья Каспийского моря.
Социально-экономические предпосылки градостроительного
развития города
Промышленность является основной отраслью в экономике города. Генеральным планом предусматривается значительный рост промышленного производства в городе Актау. Развитие получат все отрасли промышленности, приоритетными среди них являются химическая и нефтехимическая, которые в свою очередь будут стимулировать развитие производства строительных материалов, текстильной и швейной промышленности. Большое значение для развития промышленности, транспорта, инновационных технологий имеет «Специальная экономическая зона».
Строительство. В настоящее время в области активно развивается строительный комплекс. В перспективе эта отрасль должна стать одной из значимых в экономическом развитии города, так как предполагаемое масштабное производственное и жилищно-гражданское строительство повлечет развитие промышленности строительных материалов, металлообрабатывающей и мебельной промышленности.

Бірінші кезектің соңына қарай құрылыс кешенінде жұмыспен қамтылғандар саны 12,0 мың адамды құрайды, есепті мерзімде – 16,0 мың адам болмақ.
Сауда, қонақ үй және мейрамхана бизнесінің қарқынды дамуы ең алдымен облыс экономикасындағы инвестициялық белсенділіктің өсуіне, сондай-ақ халық табысының артуына байланысты.
Бас жоспарда қалада Каспий теңізінің жағалау қайраңында маңызды күкіртті сутегі шикізатын өндірудің ғылыми-басқару орталығын қалыптастыру, халықаралық маңызы бар аса ірі логистикалық кешенді (Қазақстанның «Батыс қақпасы»), іскерлік қарым-қатынас орталығы мен туризм индустриясын және демалыс орталығын құру көзделген.
Осыған байланысты Қазақстан тұрғындарының, сонымен қатар шетел мамандары мен туристердің қажеттіліктерін қамтамасыз етуге бағытталған қонақ үйлер, қоғамдық тамақтандыру және сауда кәсіпорындары айтарлықтай дамытылатын болады.
Тұтастай алғанда, салада бірінші кезегінің соңына қарай жұмыс орындарының санын 2 есе арттырып, 5,0 мың орынға дейін жеткізу жоспарланып отыр, есептік мерзім соңына дейін жұмыс орындарының санын 11,5 мыңға дейін арттыру көзделген.
Көлік және байланыс
Бас жоспарда тұрғындар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың ішкі қажеттіліктеріне қызмет көрсетуге, сондай-ақ қаланың «Солтүстік-Оңтүстік» және ТРАСЕКА халықаралық көліктік дәліздерінің жүйесіне қаланың тиімді қосылуына бағытталған, дамыған мультимодальдық қалалық көлік жүйесін қалыптастыру көзделген.
Автомобиль көлігі. Соңғы жылдары қалада автомобилизацияның айтарлықтай артуы байқалып отыр. Болашақта жүк ағынының жаңа өндіріс нысандары мен тұрғын үйлік алаптар құрылысын белсендету, мұнай-газ саласын жандандыру есебінен артуы күтіліп отыр, бұл мұнайшылар үшін ірі пішінді емес жүктерді тасымалдауға, Ақтау теңіз порты үшін контейнерлік тасымалдауға, өндірілетін құрылыс материалдарын тасымалдауға қатысты тапсырыстың артуына ықпал етеді. Халықаралық дәрежедегі тасымалдаулар көлемі шамалы болып қалады.
Темір жол көлігі. Маңғыстау станциясындағы «Атырау жүк тасымалдау бөлімі» филиалдарымен және Маңғыстау локомотивтік депосымен, электр жабдықтау дистанциясымен, Маңғыстау су-жылу жабдықтау және санитарлық-техникалық құрылғылар дистанциясымен ұсынылған. Бұл жерде 450 жолаушыға есептелген үшінші сыныпты вокзал ретінде қаралып отыр.
Мұнайды темір жолдар арқылы тасымалдаудың жоспарлы ұлғаюын, сондай-ақ облыстың халықаралық көлік-логистикалық жүйесінің дамуы мен қазақстан-түрікмен темір жол торабына қосылуын ескере отырып, бас жоспарда Маңғыстау темір жол станциясының әрі қарай дамуы және «Қазақстан Темір жолы» ҰК АҚ дербес бөлімі бар аймақтық маңызы бар ірі темір жол торабын қалыптастыру көзделген.
Жұмыс істеп тұрған Маңғыстау станциясының ауданында аумақтың жеткіліксіздігіне байланысты, бас жоспарда болашақтағы темір жол станция инфрақұрылымның дамуы үшін Баянды ауылы ауданындағы аумақтың алынуы қарастырылған. Мұнда қызмет көрсетудің толық кешендері - қонақ үйлер және мейрамханалар, сауда орындары, кеңселер және т.б. жолаушылар терминалы бар жаңа темір жол торабын салу ұсынылып отыр.
Теңіз көлігі. Ақтау халықаралық теңіз сауда порты ұсынылған. Аумақтық тұрғыдан алғанда порт солтүстік және оңтүстік бағыттарда кеңеюде. Теңіз порты арқылы шетелдерге Қазақстанның астығы мен мұнайын және металын экспорттау жүзеге асырылады. Теңіз портын одан әрі қарай кеңейту көзделмеген.

Численность занятых в строительном комплексе к концу первой очереди предположительно составит 12,0 тыс. человек, к расчетному сроку – 16,0 тыс. человек.
Интенсивное развитие торговли, гостиничного и ресторанного бизнеса связано в первую очередь с ростом инвестиционной активности в экономике области, а также доходов населения.
Генеральным планом предусматриваются формирование в городе научно-управленческого центра добычи сероводородного сырья в прибрежном шельфе Каспийского моря, создание крупнейшего логистического комплекса международного значения («Западные ворота» Казахстана), центра делового общения и центра индустрии туризма и отдыха.
В связи с этим значительное развитие получат сферы обслуживания: гостиничный сектор, предприятия общественного питания и торговли, направленные на удовлетворение потребностей как жителей Казахстана, так и зарубежных специалистов и туристов.
В целом, в отрасли к концу первой очереди число рабочих мест предполагается увеличить в 2 раза и довести до 5,0 тысяч мест, к концу расчетного срока – до 11,5 тысяч мест.
Транспорт и связь
Генеральным планом предусматривается создание развитой мульти-модальной транспортной системы города, ориентированной на обслуживание внутренних потребностей населения и промышленных предприятий, а также на эффективное включение города в систему международных транспортных коридоров «Север-Юг» и ТРАСЕКА.
Автомобильный транспорт. В последние годы в городе имеет место значительный рост автомобилизации. В перспективе ожидается увеличение грузопотока, в основном, за счет активизации строительства новых объектов производства и жилых массивов, оживления в нефтегазовой отрасли, что повлечет увеличение заказов на перевозку негабаритных грузов для нефтяников, контейнерных перевозок для морского порта Актау, транспортировку добываемых строительных материалов. Объемы перевозок международного значения останутся незначительными.
Железнодорожный транспорт представлен филиалами «Атырауского отделения перевозок» и Мангистауским локомотивным депо, дистанцией электроснабжения, Мангистауской дистанцией водотеплоснабжения и санитарно-технических устройств на станции Мангистау. Здесь же имеется вокзал третьего класса на 450 пассажиров.
С учетом планируемого увеличения объемов железнодорожных перевозок нефти, а также развития международной транспортно-логистической системы области и введением в строй казахстано-туркменской железной дороги Генеральным планом предусматриваются дальнейшее развитие железнодорожной станции Мангистау и создание крупного железнодорожного узла регионального значения с самостоятельным отделением АО НК «Қазақстан темір жолы».
В связи с дефицитом территорий в районе существующей станции Мангистау, Генеральным планом резервируются территории под развитие будущей инфраструктуры железнодорожной станции в районе села Баянды. Здесь предлагается построить новый железнодорожный узел с пассажирским терминалом, включающим полный комплекс сервиса - гостиницы и рестораны, торговля, офисы и др.
Морской транспорт представлен Актауским международным морским торговым портом. Территориально порт расширяется в северном и южном направлениях. Через морской порт осуществляется экспорт казахстанского зерна, нефти и металла в зарубежные страны. Дальнейшее расширение морского порта не предусмотрено.

Әуе көлігі. «Ақтау халықаралық әуежайы» АҚ мен «Қазаэронавигация» РМК «Әуе қозғалысын ұйымдастыру бөлімі» филиалымен ұсынылған. Қазіргі уақытта жалпы ауданы 13400 ш.м., сағатына 450 жолаушыны өткізетін жаңа жолаушылар терминалы салынған. Ұшыру – қондыру алаңы, жүктер мен жолаушы тасымалының қазіргі заманауи ең үлкен әуе кемесін қабылдау үшін кеңейтілді.
Көлік инфрақұрылымының барлық түрлерінде жұмыс істеушілердің саны шамамен бірінші кезегінің соңына қарай 11,9 мың адамды, ал есептік мерзімге қарай 16,5 мың адамды құрайды.
Байланыс. Қаладағы телекоммуникациялық қызметтерді «Мұнайтелеком» ЖШС, «SKY SILK» АҚ, «Қазақтелеком» ААҚ көрсетеді, қызметкерлердің жалпы саны 868 адам.
Қазіргі уақытта «Қазақтелеком» ААҚ Ұлттық ақпараттық супермагистралының жобасы щеңберінде «Атырау-Ақтау» талшықты-оптикалық байланыс желісінің (ТОБЖ) құрылысын жүзеге асыруда.
Баку және Ақтау қалаларының арасында Каспий теңізінің түбімен, Орта Азиялық аймақ пен Әзірбайжан, Түркия және Еуропа елдері арасында талшықтық-оптикалық байланыс желісінің құрылысының жобасын жүзеге асыру көзделген. Сонымен қатар ұялы байланысты, жаңа технологияларды қолдана отырып, спутниктік және кабельдік телеарналарды дамыту белсенділігі көзделіп отыр.
Қазіргі уақытта осы салада 9,9 мың адам жұмыс істесе, бірінші кезеңде – 13,4 мың адам, есептік мерзім соңында – 18,5 мың адам жұмыс істейтін болады.
Халық және еңбек нарығы
2011 жылғы 1 қаңтардағы Маңғыстау облысының статистика департаментінің мәліметтері бойынша Маңғыстау облысының Ақтау қаласында 154,4 мың адам тұрды.
Әлеуметтік-экономикалық қызмет салаларының дамуын, халықтың ерекшеліктік құрамын және еңбек нарығының болжамдық индикаторларын есепке ала отырып, болашақтағы тұрғындар саны анықталды. Ол:
бірінші кезеңнің соңына –– 220 мың адамды;
есептік мерзімде – 320 мың адамды құрайды.
Тұрғын үй қоры
Маңғыстау облысының статистика департаментінің мәліметтері бойынша Ақтау қаласында тұрғын үй қоры 2889,4 мың шаршы метрді құрады.
Тұрғын үй құрылысына қатысты қажеттілік Ақтау қалалық әкімдігінің тұрғын үймен қамтамасыз етудің орташа нормасын есепке ала отырып, 1 адамға бастапқы кезектегі кезеңіне - 23м2, есептік мерзімге - 30 м2 құрайды.
Бас жоспарда анықталған жаңа тұрғын үй құрылысының көлемі, Ақтау бойынша жалпы алаңы 6770,8 мың шаршы метр, оның ішінде қоныстық учаскелерді қоса алғанда – 844,2 мың шаршы метрді құрайтын болады.
Аумақты жобалық сәулеттік-жоспарлық ұйымдастыру
Ақтау қаласы 2035 жылға дейінгі кезеңде Каспий теңізінің жағалаулық белдеуі мен Ақтау-Форт-Шевченко автокөлік магистралы арасында солтүстік-батыс бағытында аумақ жағынан дамиды. Ақтау қаласының болашақтағы жоспар құрылымының негізі көліктік қолдауы және Каспий теңізінің жағалаулық белдеуі болып табылады. Жобада көлденең және қатар магистралды көшелері бар қаланың тұрақты жоспарлық құрылымы айқындалған. Қатар көшелер қолданыстағы магистралдық көшелердің жалғасы болып табылады және теңіздің жағалаулық белдеуімен қатар өтеді. Қатар магистралдарға перпендикуляр болып көлденең көшелер өтеді, олар құрылысты жағалаулық аймақпен жалғастырады.
Қаланың екі ірі функционалдық – қоныстық және өнеркәсіптік бөлікке бөлінуі сақталады.
Жобада арнайы экономикалық аймақты пайдалану мүмкіндігін қолдану есебінен өнеркәсіптік аймақтарды арттыру көзделеді. «Ақтау теңіз порты» МЭА қызметінің басты мақсаты өндіріске жаңа технологияларды тарту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету болып табылады. Мұнда ірі аумақты металл құрылымдарын дайындау бойынша бірнеше кәсіпорындарды, мұнай-газ саласы үшін жабдықтар дайындайтын зауытты, химия өнеркәсібінің кәсіпорындарын, кеме құрылысы зауыттарын орналастыруға болады.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бас жоспардың жобасында қаланы құрылыстық аймақтандыру қарастырылған, онда қаланың барлық аумағы төмендегідей функционалдық аймақтарға бөлінеді:
тұрғын аймағы;
қоғамдық-іскерлік аймағы;
рекреациялық аймағы;
инженерлік және көлік инфрақұрылымының аймағы;
арнайы мақсатты аймақ;
өнеркәсіптік аймақ;
режимдік аумақтар аймағы;
санитарлық-қорғау аймағы;
резервтік аймақ.
Әрбір функционалдық аймақ бойынша аумақты пайдалануды шектеу мен регламенті белгіленген.
2035 жылға дейінгі аумақты дамыту жерді басымдықпен иеліктен айыру және сатып алу аймақтары ретінде айқындалды және бас жоспармен белгіленген функционалды пайдалану бойынша пайдалануға жатады.
Қаланың қоныстану аумағы үш тұрғын ауданға бөлінеді, жекелеген аудандарға өнеркәсіптік аймақтар жатқызылған.

Воздушный транспорт представлен акционерным обществом «Международный аэропорт Актау» и филиалом «Район организации воздушного движения Республиканского государственного предприятия «Казаэронавигация». В настоящее время построен новый пассажирский терминал общей площадью 13400 кв. м. с пропускной способностью - 450 пассажиров в час. Взлетно-посадочная полоса удлинена и расширена для приема самых больших современных грузовых и пассажирских воздушных судов.
Ориентировочная численность работающих на всех видах транспортной инфраструктуры к концу первой очереди составит 11,9 тыс. человек, к расчетному сроку - 16,5 тыс. человек.
Связь. Услуги телекоммуникационной связи в городе оказывают товарищество с ограниченной ответственностью «Мунайтелеком», акционерное общество «SKY SILK», акционерное общество «Казахтелеком» с общей численностью служащих 868 человек.
В настоящее время в рамках проекта национальной информационной супермагистрали акционерное общество «Казахтелеком» реализует строительство волоконно-оптической линии связи (ВОЛС) «Атырау-Актау».
Предусматривается реализация проекта по строительству оптико-волоконной линии связи между городами Баку и Актау по дну Каспийского моря, между Центрально-азиатским регионом и Азербайджаном, Турцией и европейскими странами. Предусматривается также активное развитие мобильной связи, спутникового и кабельного телевидения с использованием новейших технологий.
В отрасли в настоящее время занято 9,9 тыс. человек, на первую очередь - 13,4 тыс. человек, концу расчетного срока – 18,5 тыс. человек.
Население и рынок труда
По состоянию на 1 января 2012 года по данным Департамента статистики Мангистауской области на территории города Актау проживало 177,703 тысяч человек.
Исходя из развития отраслей социально-экономической деятельности, перспективной половозрастной структуры населения и прогнозируемых индикаторов рынка труда определена перспективная численность населения города. Она составит:
- на конец первой очереди 220 тыс. человек;
- на расчетный срок - 320 тыс. человек.
Жилищный фонд
По данным Департамента статистики Мангистауской области в городе Актау жилищный фонд составил 2889,4 тыс.кв. метров общей площади.
Потребность в жилищном строительстве определена исходя из средней нормы обеспеченности в Актауской городской администрации 23 м2 на 1 человека в период первой очереди, 30 м2 – на расчетный срок.
Объем нового жилищного строительства, определенный Генеральным планом, составит в Актау 6770,8 тыс. кв. метров общей площади, в том числе с приусадебными участками – 844,2 тыс. кв. метров.
Проектная архитектурно-планировочная организация территории
Город Актау на период до 2035 года будет территориально развиваться в северо-западном направлении в полосе между береговой полосой Каспийского моря и автомобильной магистрали Актау – Форт-Шевченко. Основой перспективной планировочной структуры города Актау являются транспортный каркас и прибрежная полоса Каспийского моря. Проектом определена регулярная планировочная структура города с продольными и поперечными магистральными улицами. Продольные улицы являются продолжением существующих магистральных улиц и проходят параллельно береговой полосе моря. Перпендикулярно к продольным магистралям идут поперечные улицы, связывающие застройку с прибрежной зоной.
Сохраняется четкое крупное деление города на две функциональные части – селитебную и промышленную.
Проектом предусматривается увеличение промышленных территорий за счет использования возможностей специальной экономической зоны. Основной целью деятельности СЭЗ «Морпорт Актау» является обеспечение благоприятных условий для привлечения новых технологий в производство. Здесь возможно размещение ряда предприятий по изготовлению крупногабаритных металлоконструкций, завода по производству оборудования для нефтегазового сектора, предприятий химической промышленности, судостроительного завода.
В соответствии с Законом Республики Казахстан «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» в проекте Генерального плана выполнено градостроительное зонирование, которым вся территория города подразделяется на следующие функциональные зоны:
- жилая зона;
- общественно-деловая зона;
- рекреационная зона;
- зона инженерной и транспортной инфраструктуры;
- зона специального назначения;
- промышленная зона;
- зона режимных территорий;
- санитарно-защитная зона;
- резервная зона.
По каждой функциональной зоне определены регламенты и ограничения использования территории.
Территория развития до 2035 года определена как зона преимущественного отчуждения и приобретения земель и подлежит использованию по функциональному использованию, определенному Генеральным планом.
Селитебная территория города делится на три жилых района, в отдельные районы выделены промышленные зоны.

Қала орталығының сәулеттік-кеңістік үйлесімі оның құрылымдық қаңқасымен тығыз байланысты. Негізгі үйлесімнің ортасы орталық көше болып табылады, ол қалалық әкімдік алдындағы алаң мен «Ынтымақ» алаңын (Бірінші Президент даңғылы) байланыстыра отырып, жаңа қала аумағына ұласады. Қоғамдық қызмет көрсету орталықтары жаңа аумақтарда дамиды, аумақтар жүйелі реттеледі және қоғамдық тарту орталықтары кеңейтіледі. Бас магистральдардың қиылысында орналасқан бірінші деңгейлі жалпы қалалық орталықтан басқа, қызмет көрсету радиуысы 800м-1500м болатын тұрғын аудандарының тіршілік әрекетін қамтамасыз ету үшін арналған екінші деңгейлі орталықтар бой көтереді. Бұл орталықтар көп функционалды, сауда-тұрмыстық, әкімшілік-іскерлік, спорт орталықтар, емдеу, сауық обектілері мен білім мекемелері негізінде қалыптастырылады. Күнделікті қызмет көрсету кәсіпорындары жаяу жүргінші жете алатындай, алғашқы қызмет көрсету орталықтары ретінде халыққа жақын орналасқан және қызмет көрсету радиусы 400 м болып болады.
Көгалдандыру
Қазіргі уақытта жалпы қолданыстағы жасыл желектердің алаңы 57,2 га құрайды. Бір тұрғынға шаққанда жалпы қолданыстағы желектердің шамамен 2,7 кв.м. келетінін көрсетеді, ал бұл қала қажеттіліктерін толық көлемде қамтамасыз етпейді.
Бас жоспарда бүкіл қала бойынша көгалдандырылған аумақтардың, гүл бақтарының, саябақтардың және бульварлардың кең желісі көзделген. Бас жоспар жобасымен есептік мерзімге дейін жалпы қолданыстағы жасыл желектердің алаңын 642 га дейін, яғни бір тұрғынга 15 м2-қа дейін жеткізу жоспарланған (Мұнайлы ауданын есепке ала отырып). Жоба бойынша солтүстік-шығыстан, шығыстан және оңтүстік-шығыстан соққан жел тұсынан ені 100 м болатын желден қорғайтын белдеу көзделген. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың санитарлық қорғау аймақтарын көгалдандыру көзделген. Қала аумағындағы барлық жасыл желектер көгалдандырудың бірыңғай жүйесімен үйлестірілген.
Ақтау қаласының жасыл желектерін суару ауыз сумен және техникалық сумен 100 мм-ден 32 мм-ге дейінгі суару желілерінің жүйесі бойынша жүргізіледі. Суару желілері жоқ болған жағдайда, суару шлангілері жалғанған суаратын машиналарымен жүргізіледі.
Көлікті ұйымдастыру және көше-жол желісі
Бас жоспар бойынша қаланың қолданыстағы бөліктерімен және өндірістік аймақпен болашақ құрылыс аудандарын байланыстыратын қалаішілік жолаушы көліктерінің жаңа бағдарлары ұсынылады. Олар көліктің жаңа желілері қолданыстағылардың жалғасы болатындай етіп салынған. Қаланың барлық аудандарын өзара байланыстыратын және жолаушылардың орталықтан және өндірістік аймақтан тез әрі ыңғайлы жетуіне мүмкіндік туғызатын көліктің жылдам түрінің жеңіл рельстік көлік (монорельс) пайда болуы да жорамалданады. Көліктің жылдам түрінің желісі қаланың ішкі айналмасымен салынатын болады, ал бұл қала тұрғындары үшін ыңғайлы.
Есептік мерізімге дейін бас жоспармен жаңа автовокзал салу ұсынылады. Автовокзал аумағы қазіргі «Ақтау- Форт- Шевченко» трассасының бойынан бөлінеді.

Архитектурно-пространственная композиция центра города неразрывно связана с его структурным каркасом. Основной композиционной осью является центральная улица, связывающая площадь перед городским акиматом и площадь «Ынтымак» (пр. Первого Президента) с продолжением на территории перспективного развития города. Центры общественного обслуживания получат свое органичное развитие на новых территориях, будут происходить последовательное упорядочение территорий и расширение центров общественного притяжения. Кроме общегородского центра первого уровня, располагаемого на пересечениях основных магистралей, возникают центры второго уровня, предназначенные для обеспечения жизнедеятельности жилых районов с радиусом обслуживания 800 м - 1500 м. Эти центры формируются многофункциональными, торгово-бытовыми, административно-деловыми, спортивными центрами, лечебными, развлекательными объектами и учреждениями образования. Предприятия повседневного обслуживания приближены к населению, то есть находятся в пешеходной доступности, образуя центры первичного обслуживания, и имеют радиус обслуживания 400 м.
Озеленение
Площадь существующих зеленых насаждений общего пользования составляет порядка 57,2 га. На одного жителя приходится примерно 2,7 кв. м насаждений общего пользования, что в принципе не в полной мере обеспечивает потребности города.
Генеральным планом предусматривается широкая сеть озелененных территорий, скверов, парков и бульваров по всему городу. Проектом Генерального плана к расчетному сроку намечено доведение площади зеленых насаждений общего пользования до 642 га, то есть 15 мІ на одного жителя (с учетом Мунайлинского района.). Проектом предусмотрена ветрозащитная полоса шириной 100 м со стороны преобладающих северо-восточных, восточных и юго-восточных ветров. Предусматривается озеленение санитарно-защитных зон промпредприятий. Все зеленые насаждения на городской территории увязываются в единую систему озеленения.
Полив зеленых насаждений города Актау производится по системе поливочных сетей от 100 мм до 32 мм питьевой и технической водой. При отсутствии поливочных сетей полив производится поливочными машинами с присоединением шлангов.
Улично-дорожная сеть и организация транспорта
Генеральным планом предлагаются новые маршруты внутригородского пассажирского транспорта, связывающие районы перспективного строительства с существующей частью города и промышленной зоной. Они проложены таким образом, что новые линии транспорта явятся продолжением существующих. Резервируются территории для скоростного вида транспорта (легкий рельсовый транспорт, монорельс), который свяжет все районы города между собой и будет способствовать быстрому и удобному передвижению пассажиров до центра и промышленной зоны. Линия скоростного вида транспорта проложена по внутреннему кольцу города для создания большего удобства для жителей города.
Генеральным планом к расчетному сроку предлагается строительство нового автовокзала. Территория под автовокзал выделяется вдоль существующей трассы «Актау – Форт-Шевченко».

Көше-жол желісінің қабылданған схемасы қаланың әртүрлі аудандарының өзара қолайлы көлік және жаяу жүргінші байланысының мүмкіндігін көздейді, сондай-ақ сыртқы автожолдарға шығуды қамтамасыз етеді. Қаланың магистральды көше-жол желісінің тығыздығы есептік мерзімге дейін 1.9 км/км2 құрайды. Автомобилизация деңгей бірінші кезеңде құрылыстағы 1 мың адамға 400 а/машина, ал есептік мерзімге дейін – 1 мың адамға 500 а/машина қабылданды.
Жеке иеліктегі жеңіл автомобильдер паркі санының көбеюіне байланысты, жобада келешекте құрылыс салынатын аудандарда автомобильге жанармай станциялары мен техникалық қызмет көрсету станцияларын қосымша салу ұсынылған. ҚНжЕ нормалары бойынша (200 жеңіл автокөлікке бір пост) жеңіл автокөліктердің есептік саны үшін 1050 техникалық қызмет көрсету бекеттері талап етіледі.
Ақтау қаласының одан әрі аумақтық дамуын есепке ала отырып, бас жоспарда есептік мерзімге 6 өрт сөндіру депосын (148 дана өрт сөндіру автокөліктеріне) Ақтау қаласының аумағына орналастыру көзделген. Сонымен бірге, ҚР 3.01-01-2002 ҚНжЕ талаптарына (3 км) сәйкес олардың әрекет ету радиустары ескерілген.
Сумен жабдықтау
Ақтау қаласында сумен жабдықтаудың үш бөлек жүйелері қызмет етеді: ауыз су, біріккен техникалық және өртке қарсы және ыстық сумен жабдықтау. Жылу және электр энергиясын, сондай-ақ судың барлық түрін өндірумен «МАЭК-Казатомпром» ЖШС айналысады.
Ақтау қаласы бойынша суды тұтыну көлемі есептік мерзімге тәулігіне 130064 м3 құрайды. Жобаланып отырған Ақтау-Сити-1 ауданында қуаттылығы тәулігіне 40 мың м3 болатын қосалқы тұщыту зауытының құрылысы арқылы жетіспеушіліктердің орнын толтыру жоспарлануда.
Есептік мерзімге тағы да қуаттылығы тәулігіне 20 мың м3 болатын қосалқы тұшыту зауытының құрылысы көзделген. Ауылдық елді мекен пунктерінде ауыз суды тазартатын заманауи модульді қондырғылар көмегімен сумен қамтамасыз ету жоспарлануда.
Жобада жалпы ұзындығы 44 км су құбыры желілерінің көне учаскелерін қайта жаңғырту көзделген. Қаланың дамуына байланысты бірінші кезекте ұзындығы 60 км және есептік мерізімге – 150 км болатын жаңа магистральді және тарату су құбыры желілерінің құрылысы жоспарлануда.
Қолданыстағы ЖЭО-1, ЖЭО-2 және «Маңғыстаумұнайгаз» ААҚ-ның тұщыту зауытының су жағасындағы су қабылдағыштарының әзірленген және сол кәсіпорындар құрамында бақыланатын санитарлық қорғау аймақтары бар.
ЦУВС-1, ЦУВС-2,3,4,5 және 6 алаңдарындағы су құбыры құрылыстары санитарлық қорғау аймақтарымен қамтамасыз етіледі. Су құбыры құрылыстары аймақтарының бірінші белдігінің шекарасы құрылыс алаңының қоршауымен дәл келуі тиіс және су қоймаларының қабырғаларынан, сүзгілерден, беттері ашық байланыс мөлдірлеткіштерден кемінде 30 м қашықтықта болуы көзделеді.
Су бұру жүйесі

Принятая схема улично-дорожной сети предусматривает возможность удобной транспортной и пешеходной связи различных районов города между собой, а также обеспечивает выходы на внешние автодороги. На расчетный срок плотность магистральной улично-дорожной сети города составит 1,9 км/км2. Уровень автомобилизации на первую очередь строительства принят 400 а/машин на 1 тыс.чел, а на расчетный срок – 500 а/машин на 1 тыс.чел.
В связи с увеличением численности парка легковых автомобилей, находящихся в индивидуальном владении, проектом предлагается дополнительное размещение в районах перспективной застройки автозаправочных станций и станций технического обслуживания. Для расчетного количества легковых автомобилей по нормам СНиП (один пост на 200 легковых автомобилей) требуется 1050 постов технического обслуживания.
Учитывая дальнейший территориальный рост города Актау, Генеральным планом предусматривается на расчетный срок 6 пожарных депо (на 148 автомобилей) разместить на территории города Актау. При этом учитывались радиусы их действия согласно требованиям СНиП РК 3.01–01–2002 (3 км).
Водоснабжение
В городе Актау функционируют три раздельные системы водоснабжения: питьевого, объединенного технического и противопожарного, и горячего водоснабжения. Производством тепловой и электрической энергии и всех видов воды занимается товарищество с ограниченной ответственностью «МАЭК-Казатомпром».
На расчетный период объем водопотребления по городу Актау составит 130064 м3/сут. Покрытие дефицита намечается путем строительства дополнительного опреснительного завода мощностью 40 тыс.м3/сут в районе проектируемого Актау-Сити.
На расчетный период предусматривается строительство еще одного резервного опреснительного завода мощностью 20 тыс.м3/сут. Водообеспечение сельских населенных пунктов намечается осуществлять с помощью современных модульных установок по очистке питьевой воды.
Проектом предусматривается реконструкция старых участков водопроводной сети общей протяженностью 44 км. В связи с развитием города намечается строительство новых магистральных и распределительных водопроводных сетей протяженностью 60 км на I-ю очередь строительства и 150 км - на расчетный срок.
Действующие береговые водозаборы ТЭЦ-1, ТЭЦ-2 и опреснительного завода акционерного общества «Мангистаумунайгаз» имеют зоны санитарной охраны, которые были разработаны и контролируются в составе самих предприятий.
Водопроводные сооружения на площадках ЦУВС-1, ЦУВС-2,3,4,5 и 6 обеспечиваются зонами санитарной охраны. Граница первого пояса зоны водопроводных сооружений должна совпадать с ограждением площадки сооружений и предусматриваться на расстоянии не менее 30 м от стен резервуаров, фильтров, контактных осветлителей с открытой поверхностью.
Водоотведение

Ақтау қаласында орталықтандырылған суды бұру жүйесі жұмыс істейді. Қаланың тұтынушыларынан шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суды қабылдаумен және оларды тазалаумен «Жылу, су құбыры желілері мен суды бұру жүйесі» мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны («ЖСЖмС» МКК) айналысады. КТИ-1-дің өнімділігі тәулігіне 35000 м3 құрайды. 2008 жылғы «ЖСЖмС» МКК-нің есептік деректері бойынша сарқынды судың тәуліктік көлемі 25000 м3 құрады.
Кәріздің қолданыстағы толық емес бөлек схемасы келешекте сақталынады, оның барысында тұрғындардан және өнеркәсіптік кәсіпорындардан келген сарқынды сулар бірыңғай жүйемен тазарту құрылыстарына бұрылады. Сарқынды суды механикалық және жасанды биологиялық тазартудың КТИ-1 тазарту құрылыстары құрылыстың 1-ші кезегінде сақталады.
КТИ-2 кәріздік сарқынды суды механикалық және толық биологиялық тазарту, келешекте құрылыстарды толығымен аяқтау жоспарлануда. КТИ-2 құрылыстарын қайта жаңғырту жобасына сәйкес құрылыстың қуаттылығын келешекте тәулігіне 70 мың м3 дейін жеткізу есептелінген. Кәріздік сарқынды судың тәулігіне 107,43 мың м3 болатын жалпы мөлшерінен тікелей Ақтау қаласы бойынша сарқынды су тәулігіне 86,43 мың м3 құрайды.
Ақтау қаласы бойынша кәріздік сарқынды су есептік мерзімге КТИ-2 тазарту құрылыстарының жобалық өнімділігінен тәулігіне 16,43 мың м3 артық, бұл – келешекте тәулігіне 86,43 мың м3 дейін КТИ-2 құрылыстарының өнімділік қуатының өсу есебінен жобаға қосымша түзетулер енгізу қажеттілігін туғызады. КТИ-2 алаңының көлемі ҚР 3.01-01-2002 ҚНжЕ сәйкес 44 га құрайды.
КТИ-2 алаңынан шыққан тәулігіне 61,43 м3 көлеміндегі қалған тазартылған сарқынды су өңделген қазба қалдықтар қоймасының сұйық фазасының айнасын сақтау үшін Қошқар ата өңделген қазба қалдықтар қоймасына бұрылады.
Жобада кәріздердің және құрылыстардың қолданыстағы желілерін қайта жаңғырту, ішінара алмастыру, сондай-ақ қаланың аумақтық дамуына байланысты жаңа кәріздік желі мен құрылыстар салу көзделген. Диаметрі 200-1000 мм болатын өзінен-өзі ағатын және арынды коллекторларды құрылыстың бірінші кезеңінде 40 км, ал есептік мерізімге дейін 120 км салу жоспарлануда.
Жылумен жабдықтау
Ақтау қаласын жылумен жабдықтаудың қолданыстағы схемасы екі негізгі бағытта ұсынылған:
«МАЭК – Казатомпром» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жылу электр станциясынан (тұрғын үй-коммуналдық секторының жалпы жылу жүктемесінің 87 %) алынған жылыту негізіндегі орталықтандырылған жылумен жабдықтау (электр және жылу энергиясының аралас өндірісі);
жылумен жабдықтаудың жеке көздерінен алынған орталықтандандырылмаған жылумен қамту (ТКС-ның жалпы жылу жүктемесінің 13%).
МАЭК электр станциясы үшін отынның негізгі түрі ретінде «Тенгизшевройл» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Толқыннефтегаз» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Құлсарыгаз» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Қазақ ГӨЗ» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «ХазарМұнай» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жеткізетін табиғи газ қолданылады.

В городе Актау действует централизованная система водоотведения. Приемом хозяйственно-бытовых стоков от потребителей города и их очисткой занимается государственное коммунальное предприятие «Тепловые, водопроводные сети и водоотведение» (ГКП «ТСВиВ»). Производительность КОС-1 составляет 35000 м3/сут. По отчетным данным ГКП «ТВС и В» в 2008 г. среднесуточный объем стоков составил 25000 м3/сут.
На перспективу сохраняется существующая неполная раздельная схема канализации, при которой сточные воды от населения и промышленных предприятий единой системой отводятся на очистные сооружения. Очистные сооружения КОС-1 механической и искусственной биологической очистки стоков на первую очередь строительства сохраняются.
На перспективу намечается завершить строительство сооружений механической и биологической очистки канализационных стоков КОС-2 на полную производительность. Согласно проекту реконструкции сооружений КОС-2 мощность сооружений рассчитано довести на перспективу до 70 тыс.м3/сут. Из общего количества канализационных стоков 107,43 тыс.м3/сут. непосредственно по городу Актау стоки составляют 86,43 тыс.м3/сут.
На расчетный срок канализационные стоки по городу Актау превысят проектную производительность очистных сооружений КОС-2 на 16,43 тыс.м3/сут., что создаст необходимость в дополнительной корректировке проекта с учетом увеличения мощности производительности сооружений КОС-2 на перспективу до 86,43 тыс.м3/сут. Размер площадки КОС-2 составит 44 га согласно СНиП РК 3.01-01-2002.
Остальные очищенные стоки в количестве 61,43 тыс.м3/сут с площадки КОС-2 будут отводиться в хвостохранилище Кошкар-Ата на поддержание зеркала жидкой фазы хвостохранилища.
Проектом предусматриваются реконструкция, частичная замена существующих сетей канализации и сооружений, а также в связи с территориальным развитием города строительство новых канализационных сетей и сооружений. Намечается построить самотечных и напорных коллекторов диаметром 200-1000 мм в количестве 40 км - на I очередь строительства, 120 км – на расчетный срок.
Теплоснабжение
Действующая схема теплоснабжения города Актау представлена двумя основными направлениями:
централизованное теплоснабжение на базе теплофикации (комбинированная выработка электрической и тепловой энергии) от тепловых электростанций товарищества с ограниченной ответственностью «МАЭК-Казатомпром» (87 % от общей тепловой нагрузки жилищно-коммунального сектора);
децентрализованное теплоснабжение от индивидуальных источников теплоснабжения (13 % от общей тепловой нагрузки ЖКС).
В качестве основного вида топлива для электростанций МАЭК используется природный газ, поставляемый товариществом с ограниченной ответственностью « Тенгизшевройл», товариществом с ограниченной ответственностью «Толкыннефтегаз», товариществом с ограниченной ответственностью «Кульсарыгаз», товариществом с ограниченной ответственностью «Казахский ГПЗ», товариществом с ограниченной ответственностью «ХазарМунай».

Жобада қаланың барлық тұрғын-үй (усадьбадан басқа) және қоғамдық құрылыстарын орталықтандырылған жылумен жабдықтау көзделген. Ақтау қаласының орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің одан әрі дамуы жұмыс істеп тұрған ЖЭО-1, ЖЭО-2, МАЭК және жылумен жабдықтаудың жаңа көздері негізінде қарастырылады.
Усадьба құрылыстарының аудандарында экологиялық таза табиғи газ немесе жоғарғы сапалы сұйық отын (қосалқы ретінде) арқылы жұмыс жасайтын, зауытта жасалған заманауи, жоғарғы тиімділігі бар дербес жүйелерді орнатудың арқасында тұтынушылардың орталықтандандырылмаған жылумен жабдықтау көзделген.
Келешекте жылу желілері жүйелерінің дамуы жұмыс істеп тұрған жылу магистралдарының техникалык жай-күйін ескере отырып, қаланың аудандары бойынша жылу жүктемелерін көбейту анықталады.
Ақтау-Ситиге және Басқұдық ауданына арналған жылумен жабдықтаудың жаңа көзінің, салынуына байланысты, сондай-ақ жаңа магистралды және тарату жылу желілерінің салу қажеттілігі туындайды. Ақтау-Ситиге арналған жаңа көздерінің жылу құбырларын айналма схемасы бойынша орындау ұсынылады. Тарату жылу желілері тұйық түрінде орындалады.
Жылумен жабдықтау көздерінен тарайтын жаңа магистралды және тарату жылу желілерінің жалпы ұзындығы 25 км құрайды.
Электрмен жабдықтау
Қазіргі таңда елді мекендермен және өнеркәсіптік аймақтармен іргелес жатқан, Ақтау қаласын орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негізгі көздері Маңғышлақ атом энергия комбинатының («МАЭК-Казатомпром» ЖШС) электр станциялары: жалпы орнатылған қуаттылығы 1342 МВт болатын (бар қуаттылығы 892 МВт) ЖЭО-1, 2 және ЖЭС болып табылады. ЖЭО-2 110 кВ ӘЖ (әуе желісі) арқылы ЖЭО-1-мен және ЖЭС-мен байланысады. Өнеркәсіптік аймақтың ортасында ЖЭО-2-мен және ТЭС-мен 110 кВ ӘЖ (әуе желісі) арқылы байланысқан 110 кВ ОТП (орталық тарату пункті) орналасқан.
Қала тұтынушыларын сыртқы электрмен жабдықтау өзара резервтеуді қамтамасыз ететін әр түрлі көздермен жүргізіледі.
Негізінен 110 КВ электр жеткізудің барлық қоректендіретін жоғары вольтты желілері «МАЭК-Казатомпром» ЖШС-нің иелігінде. Электр энергиясын таратуды және электр желісінің шаруашылығын пайдалануды «Электр желілерінің Ақтау басқармасы» МКК (ЭЖАБ) және «Электрмен жабдықтау басқармасы» ЖШС (ЭЖБ), «Маңғыстауэнергия» МКК, «МРЭК» АҚ жүргізеді.
Электр қуатын тұтынудың және электр жүктемелерінің болжамды ескере отырып, МАЭК-тің ЖЭО-1, 2 қолданыстағы электр станциялары жабдықтарының жұмыс жасауының соңғы мерзімдері және оның пайдалудан шығуы (жалпы бар қуаттылығы 520 МВ құрайды) нәтижесінде есептік мерзімге Маңғыстау облысының мардымсыз қуаттылығының жетіспеушілігі болады деп күтілуде.
Ақтау қаласында (ЖЭО-2-ге жақын) Ақтау атом электр станциясының (АЭС) құрылысы жоспарлануда. АЭС-ның құрылысы «Атом энергиясын пайдаланудағы Ресейлік-Қазақстандық ынтымақтастықтың кешенді бағдарламасына» сәйкес жүзеге асырылады. «Атом станциялары» Қазақстандық-Ресейлік компаниясы (АСҚРК)» АҚ-ның тапсырысы бойынша «ҚР Маңғыстау облысында ВБЭР-300 реакторлы қондырғылары бар атом станциясы құрылысының ТЭН» орындалды, осыған сәйкес Ақтау АЭС-ының дамуы екі кезеңде қарастырылады:
бірінші кезеңде – қуаттылығы 2х300 МВТ екі блокты енгізу;

Проектом предусматривается централизованное теплоснабжение всей жилой (кроме усадебной) и общественной застройки города. Дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения города Актау предусматривается на базе существующих ТЭЦ-1, ТЭЦ-2, МАЭК и новых источников теплоснабжения.
В районах усадебной застройки предусматривается децентрализованное теплоснабжение потребителей за счет установки современных высокоэффективных автономных систем заводского изготовления (АСО), работающих на экологически чистом природном газе или высококачественном жидком топливе (в качестве резервного).
Развитие системы тепловых сетей на перспективу определяется увеличением тепловых нагрузок по районам города с учетом технического состояния существующих тепломагистралей.
В связи со строительством нового источника теплоснабжения для Актау-Сити и района Баскудук, также появляется необходимость в строительстве новых магистральных и распределительных тепловых сетей. Тепловые выводы от нового источника для Актау-Сити предлагается выполнить по кольцевой схеме. Распределительные тепловые сети являются тупиковыми.
Общая протяженность новых магистральных и распределительных тепловых сетей от источников теплоснабжения составит более 25 км.
Электроснабжение
В настоящее время основными источниками централизованного электроснабжения города Актау, прилегающих населенных пунктов и промышленной зоны являются электростанции Мангистауского атомного энергокомбината (товарищество с ограниченной ответственностью «МАЭК-Казатомпром»): ТЭЦ-1, 2 и ТЭС суммарной установленной мощностью 1342 МВт (располагаемая мощность 892 МВт). ТЭЦ-2 связана высоковольтными линиями электропередачи 110 кВ с ТЭЦ-1 и ТЭС. В центральной части промзоны расположен центральный распределительный пункт 110 кВ, который соединен с ТЭЦ-2 и ТЭС ВЛ 110 кВ.
Внешнее электроснабжение потребителей города осуществляется от разных источников, что обеспечивает взаиморезервирование.
В основном все питающие высоковольтные линии электропередачи 110 кВ принадлежат товариществу с ограниченной ответственностью «МАЭК Казатомпром». Распределение электроэнергии и эксплуатацию электросетевого хозяйства осуществляют государственное коммунальное предприятие «Актауское управление электрических сетей» (АУЭС) и товарищество с ограниченной ответственностью «Управление электроснабжения» (УЭС), государственное коммунальное предприятие «Мангистауэнерго», акционерное общество «МРЭК».
На расчетный период с учетом прогнозируемых уровней электропотребления и электрических нагрузок, ввиду предельных сроков наработки оборудования существующих электростанций МАЭК ТЭЦ-1, 2 и выбытия его из эксплуатации (суммарная располагаемая мощность составит 520 МВт) ожидается значительный дефицит мощности Мангистауской области.
В городе Актау (вблизи с ТЭЦ-2) намечается строительство Актауской атомной электростанции (АЭС). Строительство АЭС будет осуществляться в соответствии с комплексной программой российско-казахстанского сотрудничества в области использования атомной энергии. По заказу акционерного общества «Казахстанско-Российская компания «Атомные станции (КРКАС)» выполнено технико- экономическое обоснование строительства атомной станции с реакторными установками ВБЭР-300 в Мангистауской области Республики Казахстан, согласно которому развитие Актауской АЭС предусматривается в два этапа:
первая очередь – ввод двух блоков мощностью 2х300 МВт;

есептік мерзім – станцияны 1-2 энергия блоктарына кеңейту.
ТЭН-де 1 сатыға арналған 220 кВ кернеуіне электр қуаттылығын беру схемасы қарастырылған. Келешекте 2020 жылға қарай кернеулері 500 кВ болатын желілерді дамыту жоспарлануда.
Қаланың қолданыстағы аумағында коммуналдық-тұрмыстық жүктеменің есептік шамасы 190 МВт-қа дейін бағалануда (Ко – 127 МВт ескере отырып), осылардың орнын толтыру үшін трансформаторлық қуаттылығы 2х16 МВА болатын «Су жағасындағы» 110/10 кВ қосалқы станцияның (ҚС), трансформаторлық қуаттылығы 2х40 МВА болатын «Өзен жағасындағы» 110/10 кВ ҚС-ның құрылыстарын, трансформаторлық қуаттылығы 2х16 МВА- ді 2х25 МВА-ге ауыстыру арқылы қолданыстағы 110кВ ГПП-1Г ҚС-ын қайта жаңғырту көзделеді.
Ақтау-Сити мен Басқұдықтың жаңа құрылыстарын сыртқы электрмен жабдықтау үшін қуаттылығы 2х250 МВА болатын «Орталық» 220/110/10 кВ ҚС-ның және трансформаторлық қуаттылығы 2х40 МВА болатын жабық түрдегі 110/10 кВ бес ҚС-ның құрылысы көзделіп отыр.
Қаланы электрмен жабдықтау жүйелерін 110 кВ кернеуге дамыту бойынша ұсыныстар желілер салынудың қолданыстағы ұстанымдарына – 110 кВ радиалды ЭТЖ (электр тарату желілері) бойынша көздерге терең енгізу арқылы ҚС қосуға негізделген.
Газбен жабдықтау
Қазіргі таңда қаланы газбен жабдықтау, негізінен, «Өзенмұнайгаз» ААҚ-ның Қазақ газ өңдеу зауытының (Қаз ГӨЗ) газымен жүргізіледі. Оған қоса, әсіресе жылыту маусымында, «Теңізшевройл» ЖШС-нің кен орындарынан және ішінара, импорттық шикізатты шығару үшін өзара есеп айырысу бойынша «Орта Азия-Орталық» магистралды газ құбырлары жүйесіндегі теңіз газын түрікмен газымен алмастыру есебінен газды жеткізу жүргізіледі.
Қалаға газды таратуды екі қиыстырылған газ тарату станциялары (ГТС-1 және ГТС-2) арқылы магистралды газ құбырларының үш желісі бойынша «Қазтрансгаз Аймақ» АҚ жүзеге асырады. ГТС қоныстанған аумақтардан 8,2 км қашықтықта өндіріс аймағының шығыс бөлігінде орналасқан.
Осы жобамен халықты 100% табиғи газбен жабдықтау көзделеді.
Өнеркәсіптік қажеттіліктерге (ЖЭО, коммуналдық және өнеркәсіптік қазандықтар үшін отынның негізгі түрі) арналған табиғи газдың жылдық шығындары отынды пайдаланатын қондырғылардың ПӘК-ті ескере отырып, энергиясының жылдық өнімі бойынша есептеледі. Сонымен қатар, табиғи газды зауытта жасалынған дербес заманауи қондырғылармен жабдықталған усадьба құрылыстарын жылыту үшін де отынның негізгі түрі ретінде қолдану көзделеді.
Шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау

расчетный срок – расширение станции на 1-2 энергоблока.
В технико-экономическом обосновании рассмотрена схема выдачи электрической мощности на 1-м этапе на напряжение 220 кВ. На перспективу за 2020 год предполагается развитие сетей напряжением 500 кВ.
Расчетная величина коммунально-бытовых нагрузок существующей территории города оценивается до 190 МВт (с учетом Ко – 127 МВт), для покрытия которых предусматриваются строительство подстанции (ПС) 110/10 кВ «Прибрежная» с трансформаторами мощностью 2х16 МВА, ПС 110/10 кВ «Приозерная», ПС 110/10 кВ с трансформаторами мощностью 2х40 МВА, реконструкция действующей ПС 110 кВ ГПП-1Г с заменой трансформаторов мощностью 2х16 МВА на 2х25 МВА и заменой ОД и КЗ на элегазовые выключатели.
Для внешнего электроснабжения новой застройки Актау-Сити и Баскудук предусматривается строительство ПС 220/110/10 кВ «Орталык» мощностью 2х250 МВА и пяти ПС 110/10 кВ закрытого типа с трансформаторами мощностью 2х40 МВА.
Предложения по развитию системы электроснабжения города на напряжении 110 кВ основаны на существующем принципе построения сетей - присоединение ПС глубокого ввода к источникам по радиальным ЛЭП 110 кВ.
Газоснабжение
В настоящее время газоснабжение города производится в основном газом от Казахстанского газоперерабатывающего завода акционерного общество «Озенмунайгаз». Дополнительно, преимущественно в отопительный сезон, производится поставка газа от месторождений товарищества с ограниченной ответственностью «Тенгизшевройл» и частично за счет замещения тенгизского газа туркменским в системе магистральных газопроводов «Средняя Азия-Центр» в порядке взаиморасчетов за перекачку импортного сырья.
Подачу газа городу осуществляет акционерное общество «Казтрансгаз Аймак» по трем ниткам магистрального газопровода через две совмещенные газораспределительные станции (ГРС-1 и ГРС-2). Газораспределительные станции располагаются в восточной части промзоны на расстоянии 8,2 км от селитебных территорий.
Данным проектом предусматривается газоснабжение природным газом со 100 % охватом населения.
Годовые расходы природного газа на промышленные нужды (основной вид топлива для ТЭЦ, коммунальных и промышленных котельных) приняты по годовой выработке тепловой энергии с учетом КПД топливоиспользующих установок. Кроме того, предусматривается использование природного газа в качестве основного вида топлива для отопления усадебной застройки, оборудованной автономными современными установками заводского изготовления.
Оценка воздействия хозяйственной
деятельности на окружающую среду

Қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы № 204-ө бұйрығымен бекітілген «Жоспарлау алдындағы, жоспарлау, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын әзірлеу кезінде көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсеріне бағалау жүргізу бойынша нұсқаулыққа», ҚР 3.01-01-2008 ҚНжЕ «Қала және ауылдық елді мекендерді жобалау және құрылысына», ҚР 3.01-07-2007* ҚНжЕ «ҚР құрылыс салу жобаларының құрамы, әзірлеу тәртібі, онымен келісу және бекіту туралы нұсқаулыққа» сәйкес орындалған.
Ақтау қаласының қоршаған ортаға тигізетін шаруашылық қызметтің әсерін бағалаудың нәтижесі кестеде көрсетілген.
Әлеуметтік ортаға әсері
Қызметтің түрі
Әсері
Бағасы
Түсініктемелер
1
2
3
4

Оценка воздействия на окружающую среду выполнена в соответствии с Инструкцией по проведению оценки воздействия намечаемой хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду при разработке предплановой, плановой, предпроектной и проектной документации, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан № 204-п от 28 июня 2007 года, СНиП 3.01-01-2008 «Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов», СНиП РК 3.01-07-2007* Инструкция о составе, порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан.
Результаты оценки воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду в городе Актау приведены в таблицах
Воздействие на социальную среду
Вид деятельности
Воздействие
Оценка
Комментарий
1
2
3
4

1. Тұрғын үй қорының құрылысы
Бос аумақтарды игеру
Ж
Жаңа жер телімдері игерілген және құрылыс жүргізілген аумақтар тиімдірек қолданылады
2. Кәсіпорындардағы экономикалық қызмет
Қаланың тұрақты дамуы. Антропогендік әсердің өсуі
О
Халықтың әл-ауқаты жақсарады, өндірістік аймақтардың аумақтары қоныстанған аймақтардан қажетті қашықтықтағы санитарлық ажыратулармен тығыздалады. Кәсіпорындарға ең жаңа технологиялар енгізіледі.
3. Денсаулық сақтау, әлеуметтік камтамасыз ету және кызмет көрсету кәсіпорындарының құрылысы, рекреациялық аймақтарды ұйымдастыру
Өмір сүру ортасына әсері
Ж
Халықтың тұрмысы мен өмір сүру жағдайларының жақсаруы, ауруларды емдеу және алдын алу.
4. Аумақтарды көріктендіру және көгалдандыру
Өмір сүру ортасына әсері
Ж
Жағымсыз сыртқы ортадан қорғау, тұрғын үй кұрылысы аумақтарындағы микроклиматты жақсарту.
5. Көлік жүйесінің дамуы
1. Шу, атмосфера мен жердің ластануы
2. Қол жетерлік радиусының артуы
1. О және одан жоғары
2. П
Аумақтың шектеулі учаскелерінде өмір сүрудің орташа сапасының төмендеуі (ірі автомагистальдар ауданында, т/ж магистральдарының маңында, аэропорт ауданында, теңіз порты ауданында)
Өмір сүрудің тұрмыстық шарттарының, психологиялық климатының жақсаруы
6. Толығымен жасанды биологиялық тазартудың және толығымен тазартудың кәріз құрылыстарын салу (КТИ-2)
Өмір сүру ортасына әсері
Ж
Аумақтың санитарлық жағдайының жақсаруы, Каспий теңізін ағынды сулардан қорғау.
9. Жылумен-энергия жабдықтау нысандарының дамуы (атом электр станциясының, аудандық қазандықтардың құрылысы)
1. Атмосфераның, жердің ластануы
2. Қаланы көріктендіру
1. О
2. Ж
Газ тәрізді отынмен жұмыс барысында өмір сүру ортасының сапасына әсері болмашы.
Қолайлы тұрғын үй жағдайының қалыптасуына әсері, кәсіпорындарды энергия ресурстарымен қамтамасыз ету
10. ҚТҚ мен ҚӨҚ қоймаға жинау және қалдықтарын пайдаға асыруға арналған нысандардың құрылысы
Қалалық аумақтың санитарлы- эпидемиологиялық жағдайына әсер етеді
Ж
Өнеркәсіптік және қоныстанған аумақтардың санитарлы жағдайының жақсаруы.
ҚТҚ мен ҚӨҚ жаңа полигонын, қоқыстарды өңдейтін зауыттың құрылысы, өндірістегі екінші ресурстарды пайдаға асыру және қолдану
11. Экологиялық мониторинг, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу
Экологиялық тепе-теңдікті сақтау
Ж
Төтенше экологиялық жағдайлардың алдын алу, табиғат жағдайын жақсарту
Табиғи ортаға әсері
Құрам бөліктері
Әсері
Бағасы
Түсініктемелер
1
2
3
4
1. Атмосфера
Атмосфералық ауаның ластануы
М
Ластайтын заттардың атмосфераға шығарылуын қысқарту бойынша іс-шаралар қарастырылуда (кәсіпорындарды жаңарту, тазарту құрылыстарын орнату, заманауи технологияларды енгізу)

1. Строительство
жилого фонда
Освоение
свободных
территорий
П
Осваиваются новые земли и
более рационально
используются застроенные
территории
2. Экономическая
деятельность на
предприятиях
Устойчивое
развитие
города. Рост
антропоген-
ного
воздействия
Н
Улучшается благосостояние
населения,уплотняются
территории промышленных зон
с необходимыми санитарными
разрывами от селитебных. На
предприятиях внедряются
новейшие технологии.
3. Строительство
предприятий
здравоохранения,
социального
обеспечения и
обслуживания,
организация
рекреационных
зон
Влияние на
среду
проживания
П
Улучшение быта и условий
проживания населения,
лечение и профилактика
заболеваний
4. Благоустройство
и озеленение
территорий
Влияние на
среду
проживания
П
Защита от неблагоприятной
внешней среды, улучшение
микроклимата на территории
жилой застройки
5. Развитие
транспортной
системы
1 Шум,
загрязнение
атмосферы,
почвы
2 Увеличение
радиуса
доступности
1. С
и выше;
2. П
Снижение качества среды
проживания на ограниченных
участках территорий
(в районе крупных
автомагистралей, вблизи ж/д
магистрали, в районе
аэропорта, в районе
морпорта)
Улучшение бытовых условий
проживания,
психологического климата
6. Строительство
канализационных
сооружений полной
искусственной
биологической
очистки и
доочистки (КОС-2)
Влияние на
среду
проживания
П
Улучшение санитарного
состояния территории,
охрана Каспийского моря от
загрязнения сточными водами
9. Развитие
объектов
тепло-
энергоснабжения
(строительство
атомной
электростанции,
районных
котельных)
1
Загрязнение
атмосферы,
почвы
2 Благо-
устройство
городской
среды
1. Н
2. П
Влияние на качество среды
проживания при работе на
газообразном топливе
незначительное
Влияние на формирование
комфортной жилой среды,
обеспечение энергоресурсами
предприятий
10. Строительство
объектов для
складирования и
утилизации ТБО и
ТПТО
Влияние на
санитарно-
эпидемиоло-
гическое
состояние
городской
территории
П
Улучшение санитарного
состояния промышленных и
селитебных территорий
Строительство нового
полигона ТБО и ТПТО,
мусороперерабатывающего
завода, утилизация и
использование вторичных
ресурсов в производстве
11. Экологический
мониторинг,
проведение
научно-
исследовательских
работ
Сохранение
экологи-
ческого
равновесия
П
Предотвращение чрезвычайных
экологических ситуаций,
улучшение природной среды
Воздействие на природную среду
Компоненты
Воздействие
Оценка
Комментарий
1
2
3
4
1. Атмосфера
Загрязнение
атмосферного
воздуха
Н
Предусматриваются меры по
сокращению выбросов
загрязняющих веществ в
атмосферу (модернизация
предприятий, установка
очистных сооружений,
внедрение современных
технологий)

2. Жерүсті сулары (Каспий теңізі)
Жер үсті суларының ластануы
М
КИТ-да ағындарды толығымен тазарту, өнеркәсіптің ағындарын тазарту бойынша іс-шаралары, суды қорғау аймағын және Каспий теңізі белдеулерін және су жинағыштарды санитарлық қорғау аумақтарын ұйымдастыру көзделген.
3. Жерасты сулары
Сулардың ластануы
О
Жерасты суларының өңделген қазба қалдықтарының қоймасы (Қошқар ата) және бар болуы мүмкін көздерін жою іс-шаралары көзделген.
4. Жер қыртыстарының топырағы
Топырақтың ластануы
О
Ең жаңа технологияларды қолдану атмосфераның, сондай-ақ топырақтың ластану деңгейін едәуір төмендетуге мүмкіндік береді.
Қоқысты өңдейтін зауыт пен ҚТҚ, ҚҚҰ жаңа полигонының құрылысы, сондай-ақ, Қошқар ата өңделген қазба қалдықтарының қоймасын қайта қалпына келтіру қала аумағының санитарлық жағдайын жақсартады.
5. Бұзылған аумақтар
Авариялы қоқыс орындары, үйінділер, кеніштер, Қошқар ата өңделген қазба қалдықтарының қоймасы
Ж
Бұзылған аумақтарды қайта қалпына келтіру шаруашылық қызметте қалпына келтірілген жерлерді пайдалануға мүмкіндік береді.
6. Флора мен фауна
Өмір сүру жағдайларын өзгерту
Ж
Аумақтарды көгалдандыру (орман алқаптары), табиғи кешендерді сақтау фаунаға жақсы әсер етеді.

2. Поверхностные
воды (Каспийское
море)
Загрязнение
поверхност-
ных вод
Н
Предусматриваются меры по
доочистке стоков на КОС,
очистке промышленных
стоков, организация
водоохранной зоны и полосы
Каспийского моря и зон
санитарной охраны
водозаборов и др.
3. Подземные воды
Загрязнение
вод
С
Предусматриваются меры по
ликвидации существующих
(хвостохранилище
Кошкар-Ата) и потенциальных
источников загрязнения
подземных вод
4. Почвы
Загрязнение
почв
Н
Применение новейших
технологий позволит
значительно снизить уровень
загрязнения атмосферы, а
также почв.
Строительство
мусороперерабатывающего
завода и нового полигона
ТБО, ПТТО, а также
рекультивация
хвостохранилища Кошкар-Ата
улучшат санитарное
состояние городской
территории
5. Нарушенные
территории
Стихийные
свалки,
отвалы,
карьеры,
хвосто-
хранилище
Кошкар-Ата
П
Рекультивация нарушенных
территорий позволит
использовать
восстановленные земли в
хозяйственной деятельности
6. Флора и фауна
Изменение
условий
обитания
П
Озеленение территории
(лесопосадки), охрана
природных комплексов
улучшат условия
существования фауны