Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1192 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 611 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 611 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1192 қаулысымен
бекітілген
Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптар (бұдан әрі – талаптар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үйдің, құрылыстың, ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасын сипаттайтын, саны жағынан температура 10С ауытқыған кезде үйдің, құрылыстың, ғимараттың жылу қорғау қабықшасы арқылы жылытылатын көлем бірлігінің уақыт бірлігіне жұмсайтын жылу энергиясы шығасыларына тең физикалық шама;
2) жалпы энергетикалық сипаттама – жылыту маусымында жалпы жылыту шығындарын есепке ала отырып, ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалған жылу энергиясының үлестік шығысы;

Об утверждении требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемых к предпроектным и (или) проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2012 года № 1192. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 611
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 611 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 405.
В соответствии с подпунктом 14) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемые к предпроектным и (или) проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2012 года № 1192
Требования
по энергосбережению и повышению энергоэффективности,
предъявляемые к предпроектным и (или) проектным
(проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений
1. Общие положения
1. Настоящие Требования по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемые к предпроектным и (или) проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений (далее – требования) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности».
2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:
1) удельная теплозащитная характеристика здания, строения, сооружения – физическая величина, характеризующая теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения численно равная потерям тепловой энергии единицы отапливаемого объема в единицу времени при перепаде температуры в 1оС через теплозащитную оболочку здания, строения, сооружения;
2) общая энергетическая характеристика – удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания, строения, сооружения с учетом общих теплопотерь за отопительный период;

3) жылыту кезеңінде үйді, құрылысты, ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалатын жылу энергиясының үлестік шығыны – ауданның бірлігіне немесе жылытылатын көлемнің бірлігіне және жылыту кезеңінің градустық тәулігіне жататын үйдегі жылу және ауа режимінің нормаланған параметрлері кезіндегі ауа алмасуды және қосымша жылу бөлуді есепке ала отырып, жылыту кезеңіндегі жылу энергиясының саны;
4) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы – үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тұтыну үнемділігінің пайдалану сатысындағы энергия тиімділігін сипаттаушы деңгейі;
5) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергетикалық паспорты – қолданыстағы үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың, сондай-ақ, үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың және олардың қоршау конструкцияларының жобаларының энергетикалық, жылу техникалық және геометриялық сипаттамаларынан тұратын құжат;
6) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;
7) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру.
3. Осы талаптар үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде:
1) күнтізбелік бір жыл ішінде бес жүз және одан көп тоннаға барабар шартты отын мөлшерінде энергетикалық ресурстарды тұтыну мөлшерімен жаңа үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды салуға немесе қолданыстағыларын кеңейтуге (күрделі жөндеуге, қайта жаңартуға);
2) қолданыстағы мемлекеттік немесе мемлекетаралық нормативтердің болуымен қамтамасыз етілмеген, жоқ нормативтерді алмастыратын арнайы техникалық шарттар (ерекше нормалар) бойынша әзірленген объектілерді салуға қолданылады.
4. Осы талаптардың 2-тармағында көрсетілмеген жаңа үйлерді, құрылыстарды, ғимараттардың жаңаларын салудың немесе қолданыстағыларын кеңейтудің (күрделі жөндеудің, қайта жаңартудың) жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау кезінде осы талаптар жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға тапсырыс берушінің бастамасымен қолданылады.
2. Жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына қойылатын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі талаптар
5. Үйдің, құрылыстың, ғимараттың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде талап етілетін энергия тиімділігі сыныбы және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша талаптар жобалау тапсырмасында көрсетіледі.

3) удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания, строения, сооружения за отопительный период – количество тепловой энергии за отопительный период, необходимое для компенсации теплопотерь здания, строения, сооружения с учетом воздухообмена и дополнительных тепловыделений при нормируемых параметрах теплового и воздушного режимов помещений в нем, отнесенное к единице площади или к единице отапливаемого объема;
4) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения – уровень экономичности энергопотребления здания, строения, сооружения, характеризующий его энергоэффективность на стадии эксплуатации;
5) энергетический паспорт здания, строения, сооружения – документ, содержащий энергетические, теплотехнические и геометрические характеристики как существующих зданий, строений, сооружений, так и проектов зданий, строений, сооружений и их ограждающих конструкций;
6) энергетическая эффективность (энергоэффективность) – характеристики, отражающие отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;
7) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов.
3. Настоящие требования распространяются при разработке предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации зданий, строений, сооружений:
1) на строительство новых или расширение (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений с размером потребления энергетических ресурсов, эквивалентном пятисот и более тонн условного топлива за один календарный год;
2) на строительство объектов, не обеспеченных наличием действующих государственных или межгосударственных нормативов, разработанных по специальным техническим условиям (особым нормам), заменяющим отсутствующие нормативы.
4. Настоящие требования распространяются при разработке предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительства новых или расширения (капитальный ремонт, реконструкция) существующих зданий, строений, сооружений, не указанных в пункте 2 настоящих требований, по инициативе заказчика предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации.
2. Требования по энергосбережению и повышению
энергоэффективности к предпроектной и проектной документации
5. При разработке предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации здания, строения, сооружения требуемый класс энергоэффективности и требования по энергосбережению и повышению энергоэффективности указываются в задании на проектирование.

6. Міндетті энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру сараптамасынан өтуі тиіс үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша бөлім болуға тиіс.
7. Жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша бөлімінде мыналар көрсетіледі:
1) жобаланған үйдің, құрылыстың, ғимараттың жалпы энергетикалық сипаттамасы;
2) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергетикалық паспорты;
3) үйдің, құрылыстың, ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы;
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған жобалық шешімдер туралы мәліметтер, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік-техникалық құжаттарымен көзделген көрсеткіштерден айырмашылығы бар құрылыс материалдарының қабылданған есептік жылу физикалық көрсеткіштерін растайтын жылу техникалық сынақтар хаттамаларын және жарық селдірлі конструкциялар үшін сәйкестік сертификатын қоса бере отырып, қоршау конструкцияларының техникалық шешімдерінің жылу беруге (жарық селдірлілерін қоспағанда) келтірілген кедергісін есептегендегі сипаттамасы;
есепке алынған ішкі ауа температурасын көрсете отырып, төменгі қабат астындағы және жоғарғы қабат үстіндегі кеңістіктің қабылданған түрлері, тұру үшін пайдаланылатын мансардтық қабаттардың, кіру есіктері тамбурларының және вестибюльдерді жылытудың, лоджиялардың әйнектендірілуінің болуы;
жылытудың, желдетудің және ауа баптаудың қабылданған жүйелері, энергияны тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін есептеу және реттеу құралдарының болуы туралы мәліметтер;
ғимараттың энергия тиімділігін арттырудың арнайы тәсілдері, оның ішінде күн энергиясын пассивті пайдалану жөніндегі құрылғылар, сорып шығарылатын ауа жылуын кәдеге жарату жүйелері, салқын жертөлелерде өтетін жылыту және ыстық сумен қамтамасыз ету құбырларының жылу оқшаулануы, жылу сорғыштарды пайдалану;
5) энергия тұтыну бөлігінде жобалық шешімдерді құрылыс нормаларының және олардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің талаптарымен сәйкестігі тұрғысынан салыстыру.
8. Үйлердің, құрылыстардың, ғимараттың энергетикалық паспорты жылу энергия тиiмдiлiгінің үлестік көрсеткiшiнiң, ғимараттар қоршауларының үлестік сипаттамалары және жылу қорғау сипаттамаларының Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларымен белгіленген көрсеткіштерге сәйкестiгiн растауға арналған және осы талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады.
Үйлердің, құрылыстардың,
ғимараттардың жобалау алдындағы
және (немесе) жобалау (жобалау-
сметалық) құжаттамасына қойылатын
энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі
талаптарға
қосымша
Ғимараттың энергетикалық паспортын толтыру нысаны

6. В предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации зданий, строений и сооружений, подлежащих обязательной экспертизе энергосбережения и повышения энергоэффективности, должен содержаться раздел по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
7. В разделе по энергосбережению и повышению энергоэффективности предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации содержатся:
1) общая энергетическая характеристика запроектированного здания, строения, сооружения;
2) энергетический паспорт здания, строения, сооружения;
3) класс энергоэффективности здания, строения, сооружения;
4) сведения о проектных решениях, направленных на энергосбережение и повышение энергоэффективности, в том числе:
описание технических решений ограждающих конструкций с расчетом приведенного сопротивления теплопередаче (за исключением светопрозрачных) с приложением протоколов теплотехнических испытаний, подтверждающих принятые расчетные теплофизические показатели строительных материалов, отличающихся от показателей, предусмотренных соответствующими нормативно-техническими документами Республики Казахстан, и сертификата соответствия для светопрозрачных конструкций;
принятые виды пространства под нижним и над верхним этажами с указанием температур внутреннего воздуха, принятых в расчет, наличие мансардных этажей, используемых для жилья, тамбуров входных дверей и отопления вестибюлей, остекления лоджий;
принятые системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, сведения о наличии приборов учета и регулирования, обеспечивающих эффективное использование энергии;
специальные приемы повышения энергоэффективности здания, в том числе устройства по пассивному использованию солнечной энергии, системы утилизации тепла вытяжного воздуха, теплоизоляция трубопроводов отопления и горячего водоснабжения, проходящих в холодных подвалах, применение тепловых насосов;
5) сопоставление на соответствие проектных решений с требованиями строительных норм и их технико-экономических показателей в части энергопотребления.
8. Энергетический паспорт зданий, строений, сооружений предназначен для подтверждения соответствия удельного показателя тепловой энергоэффективности, удельных характеристик и теплозащитных характеристик ограждений здания показателям, установленным строительными нормами Республики Казахстан, и заполняется по форме согласно приложению к настоящим требованиям.
Приложение
к Требованиям по энергосбережению
и повышению энергоэффективности,
предъявляемым к предпроектным и (или)
проектным (проектно-сметным)
документациям зданий,
строений, сооружений
Форма заполнения энергетического паспорта здания

1. Жалпы ақпарат
Толтыру күні (күні ай, жыл)
Ғимараттың мекенжайы
Жобаны әзірлеуші
Әзірлеушінің мекенжайы және телефоны
Жобаның шифры
Ғимараттың мақсаты, сериясы
Қабаты, секциялардың саны
Пәтерлер саны
Тұрғындардың немесе қызметкерлердің есептік саны
Құрылыстағы орналасуы
Сындарлы шешімі
2. Есептік шарттар
Р/с №
Есептiк параметрлердiң атауы
Параметрдің белгіленуі
Өлшем бірлігі
Есептік мәні
1
2
3
4
5
1
Жылу қорғауды жобалау үшiн сыртқы ауаның есептi температурасы
tс
0C
2
Жылыту кезеңі кезіндегі сыртқы ауаның орташа температурасы
tжы
0C
3
Жылыту кезеңінің ұзақтығы
zжы
тәу/жыл
4
Жылыту кезеңінің градустық тәулігі
ЖКГТ
0C·тәу/жыл
5
Жылу қорғауды жобалау үшiн iшкi ауаның есептiк температурасы
ti
0C
6
Шатырдың есептiк температурасы
tшат
0C
7
Техникалық жертөленiң есептiк температурасы
tжерт
0C

1. Общая информация
Дата заполнения (число, месяц, год)
Адрес здания
Разработчик проекта
Адрес и телефон разработчика
Шифр проекта
Назначение здания, серия
Этажность, количество секций
Количество квартир
Расчетное количество жителей или служащих
Размещение в застройке
Конструктивное решение
2. Расчетные условия
п/п
Наименование расчетных
параметров
Обозна-
чение
параметра
Единица
измерения
Расчетное
значение
1
2
3
4
5
1
Расчетная температура
наружного воздуха для
проектирования теплозащиты
tн
oC
2
Средняя температура
наружного воздуха за
отопительный период
tот
oC
3
Продолжительность
отопительного периода
zот
сут/год
4
Градусосутки отопительного
периода
ГСОП
oC·сут/год
5
Расчетная температура
внутреннего воздуха для
проектирования теплозащиты
tв
oC
6
Расчетная температура
чердака
tчерд
oC
7
Расчетная температура
техподполья
tподп
oC

3. Геометриялық көрсеткіштер
Р/с №
Көрсеткіш
Белгі және өлшем бірлігі
Нормативтік мәні
Есептік жобалық мән
Нақты мән
1
2
3
4
5
6
1
Ғимарат қабаттары алаңдарының жиыны
Aжы, м2
2
Тұрғын жайлар алаңы
Am, м2
3
Есептiк алаң (қоғамдық ғимараттардың)
Aе, м2
4
Жылытылатын көлем
Vжы, м3
5
Ғимарат қасбетінің шыныландырылу коэффициенті
f
6
Ғимарат ықшамдылығының көрсеткiшi
Kықш
7
Ғимараттың сыртқы қоршау конструкцияларының жалпы алаңы,
оның iшiнде:
Aнжи, м2

3. Показатели геометрические
п/п
Показатель
Обозна-
чение и
единица
измере-
ния
Норматив-
ное
значение
Расчетное
проектное
значение
Фактическое
значение
1
2
3
4
5
6
1
Сумма площадей
этажей здания
Aот, м2
2
Площадь жилых
помещений
Aж, м2
3
Расчетная
площадь
(общественных
зданий)
Aр, м2
4
Отапливаемый
объем
Vот, м3
5
Коэффициент
остекленности
фасада здания
f
6
Показатель
компактности
здания
Kкомп
7
Общая площадь
наружных
ограждающих
конструкций
здания,
в том числе:

1) қасбет
Aқас
2) қабырғалар (конструкциялар типі бойынша бөлек)
Aқа
3) терезелер және балкондық есiктер
Aтер.1
4) зерәйнектер
Aтер.2
5) шамдар
Aтер.3
6) баспалдақ – лифт тораптарының терезелерi
Aтер.4
7) сыртқы өткелдердiң балкондық есiктерi
Aес
8) кiретiн есiктер және қақпалар (бөлек)
Aес
9) жабындылар (бірлестірілген)
Aжаб
10) шатырлық аражабындар
Aшат
11) «жылы» шатырлар аражабындары (баламалы)
Aшат.ж
12) техникалық немесе жылытылмайтын жертөлелер үстiндегі аражабындар (баламалы)
Aцок1
13) жүрiп өтулер үстiндегі немесе эркерлер астындағы аражабындар
Aцок2
14) жердегі қабырғалар және топырақ бойынша еден (бөлек)
Aцок3
4. Жылу техникалық көрсеткіштер
Р/с №
Көрсеткіш
Көрсеткіш белгісі және өлшем бірлігі
Нормаланатын мән
Есептік жобалық мән
Нақты мән
1
2
3
4
5
6
1
Сыртқы қоршаулардың жылу беруге келтiрiлген кедергiсі, оның iшiнде:
Rоке, м2·0С/Вт
1) қабырғалар (конструкциялар типі бойынша бөлек)
Rкео,ка
2) терезелер және балкондық есіктер
Rкео,тер1
3) зерәйнектер
Rкео,тер2
4) шамдар
Rкео,тер3
5) баспалдақ лифт тораптарының терезелерi
Rкео,тер4
6) сыртқы өткелдердiң балкондық есiктерi
Rкео,ес
7) кiретiн есiктер мен қақпалар (бөлек)
Rкео,ес
8) жабындылар (бірлестірілген)
Rкео,жаб
9) шатырдағы аражабындар
Rкео,шаm

1) фасадов
2) стен
(раздельно по
типу
конструкции)
3) окон и
балконных дверей
4) витражей
5) фонарей
6) окон
лестнично-
лифтовых узлов
7) балконных
дверей наружных
переходов
8) входных
дверей и ворот
(раздельно)
9) покрытий
(совмещенных)
10) чердачных
перекрытий
11) перекрытий
«теплых»
чердаков
(эквивалентная)
12) перекрытий
над техническими
подпольями или
над
неотапливаемыми
подвалами
(эквивалентная)
13) перекрытий
над проездами
или под эркерами
14) стен в земле
и пола по грунту
(раздельно)
Aнсум, м2
Aфас
Aст
Aок.1
Aок.2
Aок.3
Aок.4
Aдв
Aдв
Aпокр
Aчерд
Aчерд.т
Aцок1
A цок2
A цок3
4. Показатели теплотехнические
п/п
Показатель
Обозначение
и единица
измерения
Нормируемое
значение
Расчетное
проектное
значение
Факти-
ческое
значе-
ние
1
2
3
4
5
6
1
Приведенное
сопротивление
теплопередаче
наружных
ограждений, в том
числе:
, м2·С/Вт
1) стен (раздельно
по типу
конструкции)
2) окон и
балконных дверей
3) витражей
4) фонарей
5) окон
лестнично-лифтовых
узлов
6) балконных
дверей наружных
переходов
7) входных дверей
и ворот
(раздельно)
8) покрытий
(совмещенных)
9) чердачных
перекрытий

10) «жылы» шатырлардың аражабындары (баламалы)
Rкео,шаm.ж
11) техникалық немесе жылытылмайтын жертөлелер үстiндегі аражабындар (баламалы)
Rкео,цок.1
12) жүрiп өтулер үстiндегі немесе эркерлер астындағы аражабындар
Rкео,цок.2
13) жердегі қабырғалар және топырақ бойынша еден (бөлек)
Rкео,цок.3
5. Қосалқы көрсеткіштер
Р/с №
Көрсеткіш
Көрсеткіш белгісі және өлшем бірлігі
Нормаланатын мән
Есептік жобалық мән
1
2
3
4
5
1
Ғимараттың жылу беруінің жалпы коэффициенті
Kжал, Вт/(м20C)
2
Ауа алмасудың үлесті мөлшері кезінде ғимараттың жылыту кезеңіндегі ауа алмасуының орташа еселігі
Nа, ч-1
3
Ғимараттағы үлестік тұрмыстық жылу бөлу
Qтұр,Вт/м2
4
Жобаланатын ғимарат үшiн жылу энергиясының тарифтi бағасы
Сжылу, теңге/кВт сағ
5
Жылу жабдықтарының және құрылыс ауданындағы жылу желiсiне қосудың үлесті бағасы
Сжы, теңге/(кВт сағ/жыл)
6
Энергетикалық бiрлiктi үнемдеудің үлесті пайдасы
па, теңге/(кВт сағ/жыл)

10) перекрытий
«теплых» чердаков
(эквивалентное)
11) перекрытий над
техническими
подпольями или над
неотапливаемыми
подвалами
(эквивалентное)
12) перекрытий над
проездами или под
эркерами
13) стен в земле и
пола по грунту
(раздельно)
5. Показатели вспомогательные
п/п
Показатель
Обозначение
показателя и
единицы измерения
Нормиру-
емое
значение
показа-
теля
Расчет-
ное
проект-
ное
значе-
ние
показа-
теля
1
2
3
4
5
1
Общий коэффициент
теплопередачи здания
Kобщ, Вт/(м2оC)
2
Средняя кратность
воздухообмена здания за
отопительный период при
удельной норме
воздухообмена
nв, ч-1
3
Удельные бытовые
тепловыделения в здании
qбыт , Вт/м2
4
Тарифная цена тепловой
энергии для
проектируемого здания
Степл,
тенге/кВт ч
5
Удельная цена
отопительного
оборудования и
подключения к тепловой
сети в районе
строительства
Сот,
тенге/(кВт ч/год)
6
Удельная прибыль от
экономии энергетической
единицы
тенге/(кВтЧч/год)

6. Үлестік сипаттамалар
Р/с №
Көрсеткіш
Көрсеткіш пен өлшем бірлігінің белгіленуі
Көрсеткіштің нормаланатын мәні
Көрсеткіштің есептік жобалық мәні
1
2
3
4
5
1
Ғимараттың үлестік жылу қорғау сипаттамасы
kжа, Вт/(м3 0С)
2
Ғимараттың үлестік желдету сипаттамасы
Kжелд, Вт/(м3 0С)
3
Ғимараттың тұрмыстық жылу шығарудың үлестік сипаттамасы
Kтұр, Вт/(м3 0С)
4
Ғимаратқа күн радиациясынан жылу түсуінің үлестік сипаттамасы
kрад, Вт/(м3 0С)
7. Коэффициенттер
Р/с №
Көрсеткіш
Көрсеткіш пен өлшем бірлігінің белгіленуі
Көрсеткіштің нормативтік мәні
1
2
3
4
1
Жылытуды автореттеу тиімділігі коэффициенті
2
Жылытуға жылу энергиясының пәтер бойынша есепке алуы болған жағдайда тұрғын ғимараттардың жылу тұтынуы төмендеуін есепке алу коэффициенті
3
Рекуператор тиімділігі коэффициенті
Kтиім
4
Жылу келудің жылу шығындарынан асып түсу кезеңінде жылу келуді пайдаланудың төмендеуін есепке алу коэффициенті
5
Жылыту жүйесінің қосымша жылу шығындарын есепке алу коэффициенті
h
8. Энергия тиiмдiлiгінің кешендi көрсеткiштерi
Р/с №
Көрсеткіш
Көрсеткіш пен өлшем бірлігінің белгіленуі
Көрсеткіштің нормативтік мәні
1
2
3
4
1
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясы шығынының есептік үлестік сипаттамасы
qeжы, Вт/(м3·0С) [Вт/(м2·0С)]
2
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясы шығынының нормаланатын үлестік сипаттамасы
qтежы, Вт/(м3·0С) [Вт/(м2·0С)]
3
Энергетикалық тиімділігі сыныбы
4
Ғимарат жобасы жылу қорғау бойынша нормативтік талапқа сәйкес келе ме
ИӘ
9. Ғимараттың энергетикалық жүктемелерi
Р/с №
Көрсеткіш
Белгілеулер
Өлшем бірлігі
Мөлшер
1
2
3
4
5
1
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының үлестік шығыны
Q
кВт сағ/(м3жыл)
кВт сағ/(м2жыл)
2
Жылыту кезеңінде ғимаратты жылытуға және желдетуге жылу энергиясының шығыны
Qжылжы
кВт сағ/(жыл)
3
Жылыту кезеңінде ғимараттың жалпы жылу шығындары
Qжылжалп
кВт сағ/(жыл)

6. Удельные характеристики
п/п
Показатель
Обозначение
показателя и
единицы измерения
Нормиру-
емое
значение
показа-
теля
Расчет-
ное
проект-
ное
значение
показа-
теля
1
2
3
4
5
1
Удельная теплозащитная
характеристика здания
kоб,
Вт/(м3 оС)
2
Удельная вентиляционная
характеристика здания
kвент,
Вт/(м3 оС)
3
Удельная характеристика
бытовых тепловыделений
здания
kбыт,
Вт/(м3 оС)
4
Удельная характеристика
теплопоступлений в
здание от солнечной
радиации
kрад,
Вт/(м3 оС)
7. Коэффициенты
п/п
Показатель
Обозначе-
ние
показателя
и единицы
измерения
Нормативное
значение
показателя
1
2
3
4
1
Коэффициент эффективности
авторегулирования отопления
2
Коэффициент, учитывающий снижение
теплопотребления жилых зданий при
наличии поквартирного учета
тепловой энергии на отопление
3
Коэффициент эффективности
рекуператора
kэф
4
Коэффициент, учитывающий снижение
использования теплопоступлений в
период превышения их над
теплопотерями
5
Коэффициент учета дополнительных
теплопотерь системы отопления
8. Комплексные показатели энергоэффективности
п/п
Показатель
Обозначе-
ние
показателя
и единицы
измерения
Нормативное
значение
показателя
1
2
3
4
1
Расчетная удельная характеристика
расхода тепловой энергии на
отопление и вентиляцию здания за
отопительный период
,
Вт/(м3·оС)
[Вт/
2·оС)]
2
Нормируемая удельная характеристика
расхода тепловой энергии на
отопление и вентиляцию здания за
отопительный период
,
Вт/(м3·оС)
[Вт/(м2·оС)]
3
Класс энергетической эффективности
4
Соответствует ли проект здания
нормативному требованию по
теплозащите
ДА
9. Энергетические нагрузки здания
п/п
Показатель
Обозначения
Единица
измере-
ний
Величина
1
2
3
4
5
1
Удельный расход тепловой
энергии на отопление и
вентиляцию здания за
отопительный период
q
кВт
ч/(м3год)
кВт ч/
2год)
2
Расход тепловой энергии на
отопление и вентиляцию
здания за отопительный
период
кВт
ч/(год)
3
Общие теплопотери здания за
отопительный период
кВт
ч/(год)