Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қазандағы № 1305 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 628 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 628 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 5 бұйрығын қараңыз.
«Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының 5-бабының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 қазандағы
№ 1305 қаулысымен
бекітілген
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Магистральдық құбыр туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 22 маусымдағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылысқа арналған техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – инвестициялау мақсаттарын сипаттайтын бастапқы негізгі деректерді, инвестиция тиімділігінің негіздемесі, оның ішінде: объектінің қызмет етуінен күтілетін экономикалық, әлеуметтік, коммерциялық тиімділікті, сондай-ақ құрылыс объектісінің негізгі техникалық және технологиялық параметрлері туралы мәліметтерді және объектінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындайтын есептерді қамтитын жоба алды құжаттама;
2) құрылыс жобасы (құрылыстық жоба) – көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлiк, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешiмдердi, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргiзуге, аумақты инженерлiк дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулердi қамтитын жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау және өз ресурсын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жобалары да жатады;

Об утверждении Правил согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2012 года № 1305. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 628
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 628 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 5.
В соответствии c подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                                С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 октября 2012 года № 1305
Правила
согласования проекта строительства нового
магистрального трубопровода
1. Общие положения
1. Настоящие Правила согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 22 июня 2012 года «О магистральном трубопроводе» и устанавливают порядок согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) на  строительство – предпроектная документация, содержащая: основные исходные данные с описаниями цели инвестирования, обоснования эффективности инвестиций, в том числе: ожидаемый экономический, социальный, коммерческий эффект от функционирования объекта, а также сведения об основных технических и технологических параметрах объекта строительства и расчеты с определением технико-экономических показателей объекта;
2) проект строительства (строительный проект) – проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;

3) магистральдық құбыр – өнімді қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз ететін желілік бөліктен және объектілерден тұратын, техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келетін бірыңғай өндірістік-технологиялық кешен;
4) уәкілетті орган – магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Құрылыс жобасын келісу тәртібі
3. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу үшін магистральдық құбыр салуды жүзеге асыруға ниеттенген тұлға (бұдан әрі – мүдделі тұлға) уәкілетті органға ТЭН-ді ұсынады.
4. Уәкілетті орган ТЭН-ді алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей оны қарастырады және жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісу туралы не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
5. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН келісу кезінде уәкілетті орган оның мына талаптарға сәйкестігін қарастырады:
1) уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының мұнай өндіру және тарату теңгеріміне сәйкес жоба үшін ресурс базасының болуы;
2) магистральдық құбыр трассасын және алаңдарын аумақтың табиғи ерекшеліктерін, елді мекендердің, көлік жолдарының және коммуникациялардың орналасуын ескере отырып таңдау.
6. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-і осы Қағидалардың 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келісуден бас тартады. Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келісуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-і осы Қағидалардың 5-тармағымен көзделген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде ТЭН-ді келіседі.
7. Мүдделі тұлға жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін келіскеннен кейін жаңа магистральдық құбыр салу жобасын уәкілетті органға ұсынады.
8. Уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келіседі не жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартады.
9. Уәкілетті органмен келісілген жаңа магистральдық құбыр салу жобасының ТЭН-ін, сондай-ақ жаңа магистральдық құбыр салу жобасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган берген мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы болмаған жағдайда уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартады.
Жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тартқан кезде уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде бұл туралы мүдделі тұлғаны бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.

3) магистральный трубопровод – единый производственно-технологический комплекс, состоящий из линейной части и объектов, обеспечивающих безопасную транспортировку продукции, соответствующий требованиям технических регламентов и национальных стандартов;
4) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода.
2. Порядок согласования проекта строительства
3. Для согласования проекта строительства нового магистрального трубопровода лицо, имеющее намерение осуществить строительство магистрального трубопровода (далее – заинтересованное лицо), представляет в уполномоченный орган ТЭО.
4. Уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней со дня получения ТЭО рассматривает его и принимает решение о согласовании либо об отказе в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
5. При согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган рассматривает его на соответствие следующим требованиям:
1) наличие ресурсной базы для проекта в соответствии с утвержденным уполномоченным органом балансом добычи и распределения нефти Республики Казахстан;
2) выбор трассы и площадок магистрального трубопровода с учетом природных особенностей территории, расположения населенных пунктов, транспортных путей и коммуникаций.
6. В случае несоответствия ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает в согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода. При отказе в согласовании ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет об этом заявителя с указанием причин отказа.
При соответствии ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней согласовывает ТЭО.
7. После согласования ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода заинтересованное лицо представляет в уполномоченный орган проект строительства нового магистрального трубопровода.
8. Уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней со дня получения проекта строительства нового магистрального трубопровода согласовывает либо отказывает в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
9. В случае отсутствия согласованного с уполномоченным органом ТЭО проекта строительства нового магистрального трубопровода, а также положительного заключения государственной экспертизы проекта строительства нового магистрального трубопровода, выданного уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, уполномоченный орган отказывает в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода.
При отказе в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода уполномоченный орган в течение трех рабочих дней письменно уведомляет заинтересованное лицо с указанием причин отказа.

10. Мүдделі тұлға жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келісуден бас тарту себептерін жойғаннан кейін құжаттар уәкілетті органға қайта келісуге жіберіледі. Қайта келісу кезінде құжаттарды қарау өтініш берген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескертулерді жойған жағдайда уәкілетті орган жаңа магистральдық құбыр салу жобасын келіседі.

10. После устранения заинтересованным лицом причин отказа в согласовании проекта строительства нового магистрального трубопровода документы направляются на повторное согласование в уполномоченный орган. Рассмотрение документов при повторном согласовании проводится в течение пятнадцати рабочих дней со дня обращения.
В случае устранения замечаний уполномоченный орган согласовывает проект строительства нового магистрального трубопровода.