Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және оның алдын алу жөніндегі 2012 – 2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1347 Қаулысы
Адам саудасына байланысты қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және оның алдын алу жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету және үйлестіру мақсатында, сондай-ақ «Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің адам саудасына қарсы күрестегі ынтымақтастығының 2011 – 2013 жылдарға арналған бағдарламасы туралы» Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекет басшылары кеңесінің 2010 жылғы 10 желтоқсандағы шешімін орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және оның алдын алу жөніндегі 2012 – 2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері бір ай мерзімде Адам саудасына байланысты қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және оның алдын алу жөніндегі 2012 – 2014 жылдарға арналған өңірлік жоспарларды әзірлесін және бекітсін.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық атқарушы және мемлекеттік органдар (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) Жоспардың іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне Жоспарда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат берсін.
4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жыл сайын, 10 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.

О Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений, связанных с торговлей людьми, на 2012 - 2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1347
В целях обеспечения и координации работы по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений, связанных с торговлей людьми, а также во исполнение решения Совета глав государств Содружества Независимых Государств «О программе сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств в борьбе с торговлей людьми на 2011 – 2013 годы» от 10 декабря 2010 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий Правительства Республики Казахстан по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений, связанных с торговлей людьми, на 2012 – 2014 годы (далее – План).
2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы в месячный срок разработать и утвердить региональные планы по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений, связанных с торговлей людьми, на 2012 – 2014 годы.
3. Центральным исполнительным и государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить реализацию Плана;
2) ежегодно, не позднее 20 января представлять в Министерство юстиции Республики Казахстан информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных Планом.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан представлять в Правительство Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 февраля сводную информацию о выполнении Плана.

5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 24 қазандағы
№ 1347 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Адам саудасына байланысты қылмысқа қарсы күрес, оны болдырмау және оның алдын алу жөнiндегi 2012 – 2014 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары
Р/с №
Іс -шара
Аяқталу нысаны
Орындалуына жауаптылар
Орындалу мерзімі
Болжанатын шығындар (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1.
Адам саудасымен күрес жөніндегі, оның ішінде еңбек және коммерциялық сексуалдық пайдалануға сұранысты төмендету мақсатында қабылданып жатқан шараларды ақпараттық насихаттауды қамтамасыз ету жөніндегі шетел мемлекеттерінің іс-тәжірибесі туралы ақпарат беру
Әділетминіне ақпарат
СІМ
2012 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
2.
Адам саудасы жөніндегі қылмыстар үшін қылмыстық қудалауды және жазалауды жетілдіру жөніндегі заңнамалық өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы
Заңының жобасы
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині,БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), ДСМ, БҒМ
2012 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
-
3.
Адамды саудаға салу құрбанының арнайы әлеуметтік қызметтерге қол жетімділігін талқылау бойынша депутаттарды, жергілікті атқарушы органдардың өкілдерін, ҮЕҰ және көші-қон жөніндегі Халықаралық ұйымдарды тартып, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу
Семинарлар, дөңгелек үстелдер
Әділетмині, Еңбекмині, ІІМ, СІМ, АҚҰО (келісім бойынша), БҒМ, МАМ, ДСМ, Қаржымині, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім жөніндегі)
2012 – 2013 жылдар 4-тоқсан
ХҚКҰ қаражаты
4.
Адам саудасына қарсы іс-қимыл жағдайлары мен тәжірибе мониторингі және кешенді ғылыми зерттеулер өткізу, өткізілген жұмыстардың нәтижелері жөніндегі талдамаларды қоса алғанда, Б. Бейсенов атындағы Қарағанды ІІМ академиясының және БП жанындағы С. Есқараев атындағы Прокуратура органдарының кадрлар біліктілігін арттыру институтының негізінде осы қызметті жетілдіру жөніндегі ұсыныстар және оның нәтижесі бойынша конференция өткізу
Конференция
ІІМ, БП (келісім бойынша)
2012 – 2013 жылдар
БҰҰ-ның Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасымен ұсынылған «Адам саудасының құрбандарын және заңсыз түрде әкелінген мигранттарды, әсіресе әйелдер мен балаларды қорғауға, сонымен қатар оларға үкіметтік емес, коммерциялық емес ұйымдармен және азаматтық қоғамдастықпен ынтымақтаса жәрдем көрсетуге қажетті Орталық Азия республикаларының әлеуетін нығайту» ХАСХ44 жобасының қаражаты есебінен
-
5
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының Сот төрелігі институтының негізінде адам саудасына байланысты қылмыстар жөніндегі қылмыстық iстерді сот талқылауы және адам саудасы құрбандарын бірдейлендіру әдістемесіне тұрақты және жүйелі оқытуды енгізу және қашықтықтан оқыту түрінде судьялардың біліктілігін арттыру
Оқытатын семинарлар, курстар тренингтер
МҚА (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша)
2012 – 2013 жылдар
«Мемлекеттік қызметшілерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру» 004 бағдарламасы жөніндегі көзделген қаражат шеңберінде (МҚА)
РБ
6.
Үй қызметшілері нарығын реттеу тетігін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының үй қызметшілері туралы № 189 ХЕҰ-ның конвенциясына қосылуы
ВАК-қа ұсыныстар
Еңбекмині (жинақтау), БП (келісім бойынша)
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
7.
Қатыгездіктен зардап шеккен адамдар ретінде адам саудасы жәбірленушілеріне мемлекеттік әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі заңнамалық өзгерістерді енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі жөніндегі ВАК-қа ұсыныстар
Еңбекмині (жинақтау) ІІМ, Әділетмині, БП (келісім жөніндегі), ЖС (келісім бойынша), ДСМ, БҒМ
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
8.
Адам саудасына қарсы іс-қимыл жасау саласында ақпарат алмасу тетігін жасау туралы мәселені қарау
ТМД Атқарушы комитетіне ақпарат
ІІМ (жинақтау), БП (келісім бойынша)
2013 жылғы ақпан
Талап етілмейді
-
9.
Мемлекеттік шекараны кесіп өту кезінде пайдаланылатын құжаттарды қорғаудың биометриялық және өзге де қазіргі заманғы технологияларын енгізу туралы мәселені пысықтау
ВАК-қа ақпарат
ІІМ (жинақтау), ҰҚК (келісім бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы ақпан
Талап етілмейді
-
10.
Адам саудасы жөніндегі қылмыстардан зардап шеккендерге (жәбірленушілерге) келтірілген зиянды өтеу жөніндегі, сондай-ақ адам сатушылардың қылмыстық ізге түсуіне қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині

5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 октября 2012 года № 1347
План
мероприятий Правительства Республики Казахстан
по борьбе, предотвращению и профилактике преступлений,
связанных с торговлей людьми, на 2012 – 2014 годы
п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответственные
за
исполнение
Срок
исполне-
ния
Предпола-
гаемые расходы (тыс. тенге)
Источник финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
1.
Представление информации об опыте иностранных государств по информационной пропаганде мер, принимаемых по борьбе с торговлей людьми, в том числе с целью снижения спроса на трудовую и сексуальную эксплуатацию
Информация в МЮ
МИД
4 кварал  2012 года
Не требуются
-
2.
Выработка предложений по внесению законодательных изменений по совершенствованию уголовного преследования и наказания за преступления по торговле людьми
Проек Закона Республики Казахстан
МВД (созыв), МТСЗН, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МЗ, МОН
4 квартал  2012 года
Не требуются
-
3.
Проведение семинаров, круглых столов по обсуждению доступа жертв торговли людьми к специальным социальным услугам с привлечением депутатов, представителей местных исполнительных органов, НПО и Международной организации по миграции
Семинары, круглые столы
МЮ, МТСЗН, МВД, МИД, НЦПЧ (по согласованию), МОН, МКИ, МЗ, МФ, КНБ (по согласованию), ГП (по согласованию)
4 квартал 2012 – 2013 годы
Средства МОМ
4.
Проведение комплексных научных исследований и мониторинга практики и состояния противодействия торговле людьми, включая разработку по результатам проведенной работы рекомендаций по совершенствованию этой деятельности на базе Карагандинской академии МВД имени Б. Бейсенова и Института повышения квалификации кадров органов прокуратуры при ГП С. Ескараева, и по их результатам проведение конференции
Конференция
МВД, ГП (по согласованию)
2012 – 2013 годы
За счет средств проекта Управления по наркотикам и преступности ООН ХАСХ44 «Укрепление потенциала республик Центральной Азии, необходимого для защиты жертв торговли людьми и незаконно ввезенных мигрантов, особенно женщин и детей, а также оказания им помощи, в сотрудничестве с неправительственными некоммерческими организациями и гражданским обществом»
-
5.
Повышение квалификации судей путем введения постоянного и системного обучения методике судебного разбирательства уголовных дел, связанных с преступлениями по торговле людьми, и идентификации жертв торговли людьми на базе Института правосудия Республики Казахстан Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан в форме дистанционного обучения
Обучающие курсы, семинары, тренинги
АДГС (по согласованию), ВС (по согласованию)
2012 – 2013 годы
В рамках средств, предусмотренных по программе 004 «Подготовка, переподготовка и повышение квалификации государственных служащих» (АДГС)
РБ
6.
Выработка предложений по совершенствованию механизма регулирования рынка домашней прислуги, а также присоединению Республики Казахстан к Конвенции МОТ № 189 о домашних работниках
Предложения в МВК
МТСЗН (созыв), ГП (по согласованию)
1 квартал  2013 года
Не требуются
-
7.
Выработка предложений по внесению законодательных изменений по оказанию государственных социальных услуг жертвам торговли людьми как лицам, пострадавшим от жестокого обращения
Предложения в МВК при Правительстве Республики Казахстан по законопроектной деятельности
МТСЗН (созыв), МВД, МЮ, ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МЗ, МОН
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
8.
Рассмотрение вопроса о создании механизма обмена информацией в сфере противодействия торговле людьми
Информация в Исполнительный комитет СНГ
МВД (созыв), ГП (по согласованию)
Февраль 2013 года
Не требуются
-
9.
Проработка вопроса о внедрении биометрических и иных современных технологий защиты документов, используемых при пересечении Государственной границы Республики Казахстан
Информация в МВК
МВД (созыв), КНБ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
Февраль 2013 года
Не требуются
-
10.
Выработка предложений по возмещению вреда, причиненного пострадавшим (жертвам) от преступлений по торговле людьми, а также финансированию мер государственной защиты лиц, участвующих в уголовном преследовании торговцев людьми
Предложения в Правительство Республики Казахстан
ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), МВД, МФ

2013-жылғы2-тоқсан
Талап етілмейді
-
11.
Бас Прокурордың адам саудасы туралы істер жөніндегі құқық қолдану практикасының барынша күрделі және даулы мәселелері жөніндегі түсінік беру және түсіндіру туралы Жоғарғы Сотқа қарарын әзірлеудің орындылығы туралы ұсыныстар енгізу
ВАК хаттамасы
БП (келісім бойынша)
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
12.
ВАК-тың жанынан депутаттарды, мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың өкілдерін, ҮЕҰ-ны, Көші-қон жөніндегі халықаралық ұйымды тарта отырып, адам саудасынан жәбірленушілерді қоса алғанда, қатыгездіктен зардап шеккен адамдарға мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі мемлекеттік стандарттарды әзірлеу жөнінде ұсыныстар беру үшін жұмыс тобын құру
ВАК хаттамасы
Әділетмині (жинақтау), Еңбекмині, ІІМ, БҒМ, ДСМ, БП (келісім бойынша)
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
ХҚКҰ қаражаты
13.
Қазақстан Республикасынан шетелге жұмыс күшін әкетуге байланысты ұйымдардың қызметіне көші-қон бақылауын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ІІМ (жинақтау), БП (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
14.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына Қазақстан Республикасының Еңбекші мигранттар туралы № 97 конвенцияға қосылуы туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасы-ның халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның хаттамасы
Еңбекмині (жинақтау), Әділетмині, БП (келiсім бойынша), СІМ
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
15.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына Қазақстан Республикасының Көші-қон саласындағы теріс пайдаланулар туралы және жұмысшы мигранттармен қарым-қатынаста мүмкіндіктердің теңдігін қамтамасыз ету туралы № 143 конвенцияға қосылуы туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның хаттамасы
IIМ (жинақтау), Әділетмині, БП (келiсім бойынша), СІМ
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
16.
Прокуратура органдарында адам саудасына қарсы іс-қимыл жасау мәселелерімен тұрақты негізде айналысатын қызметкерлерді штат саны шеңберінде анықтау жөніндегі шаралар әзірлеу және қабылдау
Бұйрықтар
БП (келiсім бойынша)
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
17.
Қылмыстық қудалау барысында сенімді дәлелдеме базасын құру мақсатында адам сатушылардың қылмыстық әрекеттерін тіркеудің техникалық құралдарын және жедел іздестіру әдістерін басымдықпен пайдалану жөніндегі шаралар әзірлеу және қабылдау
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, БП (келiсім бойынша)
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
18.
Еңбекті пайдалану жағдайларының алдын алу саласында еңбекті қорғау жөніндегі мемлекеттік және қоғамдық инспекторлардың тиімді қызметін қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстар әзірлеу және ВАК-қа енгізу
ВАК хаттамасы
Еңбекмині
2013 жылғы 1-жарты-жылдық
Талап етілмейді
-
19.
Адам саудасына байланысты қылмыстардан алынатын қылмыстық пайданы ашу, бақылау жасау, алу және тәркілеу жөніндегі іс-шаралардың тиімділігіне бағалау жүргізу
Бағалау жүргізу туралы есеп
БП (келісім бойынша), ІІМ, Қаржымині
2013 жылғы желтоқсан
Талап етілмейді
-
20.
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтасу мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына Қазақстан Республикасының:

2 квартал 2013 года
Не требуются
-
11.
Внесение предложения о целесообразности подготовки обращения Генерального прокурора в Верховный Суд о даче разъяснений и толкований по наиболее сложным и спорным вопросам правоприменительной практики по делам о торговле людьми
Протокол МВК
ГП (по согласованию)
1 полугодие2013 года
Не требуются
-
12.
Создание при МВК рабочей группы с привлечением депутатов, представителей государственных и местных исполнительных органов, НПО, Международной организации по миграции для выработки предложений по разработке государственных стандартов по оказанию государственных услуг лицам, пострадавшим от жестокого обращения, включая жертв торговли людьми
Протокол МВК
МЮ (созыв), МТСЗН, МВД МОН, МЗ, ГП (по согласованию)
1 полугодие 2013 года
Не требуются
Средства МОМ
13.
Выработка предложений по усилению миграционного контроля за деятельностью организаций, связанных с вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МВД (созыв), ГП (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
14.
Внесение на рассмотрение Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями предложений о присоединении Республики Казахстан к Конвенции МОТ № 97 о трудящихся-мигрантах
Протокол Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями
МТСЗН (созыв), МЮ, МИД, ГП (по согласованию)
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
15.
Внесение на рассмотрение Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями предложений о присоединении Республики Казахстан к Конвенции МОТ № 143 о злоупотреблениях в области миграции и обеспечении работникам-мигрантам равенства возможностей в обращении
Протокол Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями
МВД (созыв), МЮ, МТСЗН, ГП (по согласованию), МИД
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
16.
Разработка и принятие мер по определению в рамках имеющейся штатной численности в органах прокуратуры сотрудников, занимающихся на постоянной основе вопросами противодействия торговле людьми
Приказы
ГП (по согласованию)
1  полугодие 2013 года
Не требуются
-
17.
Разработка и принятие мер по приоритетному использованию оперативно-розыскных методов и технических средств фиксации преступных действий торговцев людьми в целях формирования надежной доказательственной базы в ходе их уголовного преследования
Информация в МВК
МВД, ГП (по согласованию),
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
18.
Выработка и внесение на МВК предложений по обеспечению эффективной деятельности государственных и общественных инспекторов по охране труда в области предупреждения условий трудовой эксплуатации
Протокол МВК
МТСЗН
1 полугодие 2013 года
Не требуются
-
19.
Проведение оценки эффективности мероприятий по выявлению, отслеживанию, изъятию и конфискации преступных доходов, полученных от преступлений, связанных с торговлей людьми
Отчет об оценке эффективности
ГП (по согласованию), МВД, МФ
Декабрь  2013 года
Не требуются
-
20.
Внесение на рассмотрение Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями предложений о присоединении Республики Казахстан к:

2005 жылғы 16 мамырдағы Адам саудасына қарсы іс-қимыл жасау туралы Еуропа Кеңесінің конвенциясына;
2007 жылғы 12 шілдедегі Балаларды сексуалдық пайдаланудан және сексуалдық сипаттағы қол сұғушылықтан қорғау туралы Еуропа Кеңесінің конвенциясына қосылуы туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның хаттамасы
IIМ (жинақтау), Әділетмині, БП (келісім бойынша), СІМ
2013 жылғы iшiнде
Талап етілмейді
-
21.
Адам саудасына байланысты қылмыстар жөніндегі қылмыстық iстер жөніндегі қадағалау және сотта мемлекеттiк айыптауды қолдауды жүзеге асыру және адам саудасы құрбандарын бірдейлендіру әдiстемесiне тұрақты және жүйелі оқытуды енгізу арқылы прокуратура органдары қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру (халықаралық сарапшыларды және ҮЕҰ сарапшыларын тарта отырып)
Оқыту курстары, семинарлар, тренингтер
БП (келісім бойынша)
Жыл сайын
«Қазақстан Республикасында заңдар мен заңға тәуелді актілерді дәлме-дәл және бірыңғай қолданудың жоғары қадағалауын жүзеге асыру» 001 бағдарлама жөніндегі (БП) 2012 жылы – 960,0 мың теңге; 2013 жылы – 960,0 мың теңге; 2014 жылы – 960,0 мың теңге.
РБ
22.
Адам саудасы құрбандары әкетiлген, әкелiнген және транзиттелген елдермен қылмыстық iстер және адамдарды беру жөнiндегi құқықтық көмек туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу
Халықаралық шарттар
БП (келісім бойынша) (жинақтау), СІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
23.
Адам саудасы құрбандары әкетілген, әкелінген және транзиттелген елдермен адам саудасына байланысты қылмыстарды анықтау, алдын алу, жолын кесу және тергеу жөнiндегi өзара iс-қимылды қоса алғанда, реадмиссия туралы, еңбек көші-қоны мәселелері жөніндегі, соның ішінде заңсыз еңбек көші-қонының жолын кесу және адам саудасы жөніндегі қылмыстардың алдын алу мақсаттарында ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрестегi ынтымақтастық туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу
Халықаралық шарттар
ІІМ (жинақтау), СІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
24.
Мемлекеттiк әлеуметтік тапсырыс шеңберiнде адам саудасы және адам құқықтары мен бостандықтарына қарсы басқа қылмыстардың құрбандарын оңалту үшiн ҮЕҰ тарта отырып дағдарыс орталықтарын құру және қызмет етуін қаржылық және ұйымдастырушылық қолдау
Облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы дағдарыс орталықтарының қызметтері
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын
2012 – 2014 жылдарға жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шеңберінде
ЖБ
25.
Шетелде қалған адам саудасы құрбандарына уақтылы және тиісті көмек көрсету, олардың қауіпсіздігін, құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету жөніндегі дипломатиялық өкілдіктердің жұмысын жандандыру
Әділетминіне ақпарат
СІМ
Жыл сайын
«Шетелде Қазақстан Республикасы мүддесін білдіру» 010 бағдарламасымен көзделген қаражат шеңберінде
РБ
26.
Адам саудасымен күрес жөніндегі арнайы операциялар шеңберінде келісілген іс-жүргізу шаралары, сондай-ақ Адам саудасы саласында қылмыстарды ашумен және тергеумен байланысты ТМД басқа қатысушы-мемлекетерімен ақпарат алмасуды тұрақты негізде қабылдау
ВАК-қа ақпарат
ІІМ (жинақтау), БП (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
27.
Адам саудасы құрбандарының өтініштерін қараудың уақытылығы мен заңдылығына, сондай-ақ оларды шыққан мемлекетіне ерікті және қауіпсіз түрде жіберу рәсімін орындаудың негіздемесі мен тәртібіне не мұндай адамдардың болатын жері, мерзімдері және жағдайлары туралы мәселенің өзгедей заңды шешімінің сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыру
Тексеру туралы есептер
БП (келісім бойынша), ІІМ, СІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
28.
Құзыретті органдардың адам саудасына қарсы іс-қимылға жәрдем көрсететін халықаралық және үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастығының тетігін жетілдіру
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, БП (келісім бойынша) және мүдделі мемлекеттік органдар
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
29.
Адам саудасымен күрес жүргізу саласындағы заңнаманы жетілдіру және қабылданатын шараларды, оның ішінде еңбек және коммерциялық тұрғыдағы сексуалдық пайдаланушылыққа деген сұранысты азайту мақсатында ақпараттық насихаттауды қамтамасыз ету
Ақпараттық насихат материалдары
БП (келісім бойынша), ІІМ, БҒМ, МАМ, Астана  және Алматы қалаларының әкімдігі
Жыл сайын
Мынадай бюджеттік бағдарламаларда көзделген қаражаттың шегінде:
001 «Қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы мемлекекттік саясатты іске асыруды айқындау мен ұйымдастыру жөнінде қызмет көрсетулер» (ІІМ)
001 «Қазақстан Республикасында заңдар мен заңға тәуелді актілердің дәл және бірыңғай қолданылуына жоғары қадағалауды жүзеге асыру» (БП) 021 «Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу» (МАМ)
2012 – 2014 жылдарға арналған бюджеттік бағдарламаларда көзделген қаражат шегінде
РБ
ЖБ
30.
Заңсыз еңбек көші-қонын және балалар еңбегін пайдаланушылықты болдырмау мақсатында мақта және темекі жинаумен, қабылдаумен және оларды қайта өңдеумен айналысатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметіне бірлескен тексеру жүргізу
Тексеру материалдары
ІІМ, Еңбекмині, БП (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
31.
Көші-қон үдерісіне және ішкі істер органдарының заңсыз еңбек көші-қонын және адам саудасын болдырмау жөнінде қабылдаған шараларына талдау жүргізу
ВАК-қа ақпарат
ІІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
32.

Конвенции Совета Европы о противодействии торговле людьми от 16 мая 2005 года;
Конвенции Совета Европы о защите детей от сексуальной эксплуатации и посягательств сексуального характера от 12 июля 2007 года
Протокол Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями
МВД (созыв), МЮ, МИД, ГП  (по согласованию)
В течение 2013 года
Не требуются
-
21.
Повышение квалификации сотрудников органов прокуратуры путем введения постоянного и системного обучения методике осуществления надзора и поддержания государственного обвинения в суде по уголовным делам по преступлениям, связанным с торговлей людьми, и идентификации жертв торговли людьми (с привлечением международных экспертов и экспертов НПО)
Обучающие курсы, семинары, тренинги
ГП (по согласованию)
Ежегодно
По программе 001 «Осуществление высшего надзора за точным и единообразным применением законов и подзаконных актов в Республике Казахстан» (ГП)
2012 год – 960,0 2013 год – 960,0
2014 год – 960,0
РБ
22.
Заключение международных договоров Республики Казахстан со странами вывоза, ввоза и транзита жертв торговли людьми о правовой помощи по уголовным делам и выдаче лиц
Международные договора
ГП (по согласованию) (созыв), МИД
Ежегодно
Не требуются
-
23.
Заключение международных договоров Республики Казахстан со странами вывоза, ввоза и транзита жертв торговли людьми о сотрудничестве в борьбе с организованной преступностью, включая взаимодействие по выявлению, предупреждению, пресечению и расследованию преступлений, связанных с торговлей людьми, о реадмиссии, по вопросам трудовой миграции, в том числе в целях пресечения нелегальной трудовой миграции и предупреждения преступлений по торговле людьми
Международные договора
МВД (созыв), МИД
Ежегодно
Не требуются
-
24.
Финансовая и организационная поддержка создания и функционирования кризисных центров с привлечением НПО для реабилитации жертв торговли людьми и других преступлений против прав и свобод человека в рамках государственного социального заказа
Деятельность кризисных центров в областях, городах Астане и Алматы
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ежегодно
В пределах средств, предусмот-
ренных в местных бюджетах на 2012 – 2014 годы
МБ
25.
Активизация работы дипломатических представительств по оказанию своевременной и надлежащей помощи оказавшимся за рубежом жертвам торговли людьми, обеспечению их безопасности, прав и законных интересов
Информация в МЮ
МИД
Ежегодно
В пределах средств, предусмотренных по программе 010 «Представление интересов Республики Казахстан за рубежом»
РБ
26.
Принятие на постоянной основе согласованных процессуальных мер в рамках специальных операций по борьбе с торговлей людьми, а также обмена с другими государствами-участниками СНГ информацией, связанной с раскрытием и расследованием преступлений в сфере торговли людьми
Информация на МВК
МВД (созыв), ГП (по согласованию)
Ежегодно
Не требуются
-
27.
Осуществление контроля за своевременностью и законностью рассмотрения обращений жертв торговли людьми, а также соблюдением оснований и порядка выполнения процедур добровольного и безопасного их направления в государства происхождения либо иного законного решения вопроса о месте, сроках и условиях пребывания таких лиц
Отчеты о проверках
ГП (по согласованию), МВД, МИД
Ежегодно
Не требуются
-
28.
Совершенствование механизма сотрудничества компетентных органов с международными и неправительственными организациями, оказывающими содействие в противодействии торговле людьми
Информация на МВК
МВД, ГП (по согласованию) и заинтересованные государственные органы
Ежегодно
Не требуются
-
29.
Обеспечение информационной пропаганды совершенствования законодательства и принимаемых мер в области борьбы с торговлей людьми, в том числе с целью снижения спроса на трудовую и коммерческую сексуальную эксплуатацию
Материалы информационной пропаганды
ГП (по согласованию), МВД, МОН, МКИ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ежегодно
В пределах средств, предусмотренных по
бюджетным программам: 001 «Услуги по определению и организации реализации государственной политики в области охраны общественного порядка и обеспечения общественной безопасности» (МВД) 001 «Осуществление высшего надзора за точным и единообразным применением законов и подзаконных актов в Республике Казахстан» (ГП)
021 «Проведение государственной информационной политики» (МКИ)
В пределах средств, предусмотренных в местных бюджетах на 2012 – 2014 годы
РБ
30.
Проведение совместных проверок деятельности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, занимающихся сбором, приемом и переработкой хлопка и табака с целью предотвращения нелегальной трудовой миграции и эксплуатации детского труда
Материалы проверок
МВД, МТСЗН, ГП (по согласованию)
Ежегодно
Не требуются
-
31.
Проведение анализа миграционных процессов и принимаемых органами внутренних дел мер по предотвращению нелегальной трудовой миграции и торговли людьми
Информация в МВК
МВД
Ежегодно
Не требуются
-
32.
Подготовка обобщения итогов анализа выявления, расследования и судебного рассмотрения уголовных дел по преступлениям, связанным с

Қылмыстық-құқықтық мәліметтерінің статистикасын есепке ала отырып (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 113, 125, 128, 133, 270, 271-баптары) адам саудасына байланысты қылмыстар жөніндегі қылмыстық істерді анықтау, тергеу және сотта қарауды талдау нәтижелері жөніндегі қорытынды дайындау
Шолу
БП (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
33.
ТМД органдары жұмысы шеңберінде:
адам саудасына қарсы іс-қимыл жасауға бағытталған әлеуметтік, ақпараттық, білім және лицензиялық саясатты құрудың және іске асырудың жалпы қағидаттарын ескере отырып, адам саудасына байланысты қылмыстардың алдын алу ескерту тұжырымдамасын;
адам саудасына қарсы тұру саласында модельдік заңнамаға түсіндірме әзірлеуге қатысу
ТМД органдарыныңжұмысына қатысу
БП (келісім бойынша), ІІМ, СІМ
Жыл сайын
«Шетелдік іс сапарлар» 005 бағдарламасымен көзделген қаражат шеңберінде (СІМ)
РБ
34.
Адам саудасымен күресте ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің 2011 – 2013 жылдарға арналған ынтымақтастық бағдарламасын іске асыру, сондай-ақ адам саудасы, заңсыз көші-қонның алдын алу жөніндегі қылмыстық істерді тиімді ашу, тергеуді қамтамасыз ету мақсатында құқық қорғау органдары мен соттар шешетін мәселелер туралы ТМД Атқарушы комитеті үшін ақпарат дайындау
ТМД Атқарушы комитетіне ақпарат
БП (келісім бойынша), ІІМ, Әділетмині, ЖС (келісім бойынша), СІМ және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
35.
Мақта және темекі жинау кезеңінде балалардың орта білім беру мектептерінде болуын зерттеу
Мектептерді тексеру хаттамасы
БҒМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
36.
Осындай қызметтерге сұраныс тудыратын Адам саудасына байланысты тауарлар мен қызметтерден тұратын БАҚ және телекоммуникациялық желілерде жарнамалық материалдардың мониторингін жүзеге асыру
Жарнамалау матариалдары мониторингінің нәтижелері
МАМ, ІІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
37.
Бірінші кезекте, адам саудасына қарсы күрес жөніндегі келісілген іс жүргізу іс-қимылдарын, профилактикалық, жедел-іздестіру іс-шараларын және арнайы операцияларды жүргізу:
жалған құжаттар жасау және өткізу жөніндегі қызметті анықтау және жолын кесу;
Интернет желісіндегі порнографиялық сипаттағы сайттарды анықтау жөніндегі;
сот шешімі жөніндегі Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарына қайшы келетін ақпарат таратуды (порнографиялық сипаттағы) тоқтата тұру не тоқтату;
адам саудасына байланысты қылмыстарды ашу және тексеру жөніндегі;
балаларды шетел азаматтарына асырап алуға беру жөніндегі заңсыз іс-қимылдардың жолын кесу жөніндегі;
жеңгетайлықтың және жезөкшеліктің, оның ішінде кәмелетке толмаған адамдардың арасындағы алдын алу және жолын кесу жөніндегі
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, БП (келісім бойынша) МАМ, ІІМ, БП (келісім бойынша) ККМ ІІМ, БП (келісім бойынша) БҒМ, БП (келісім бойынша) ІІМ
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
38.
Адам саудасы құрбандарының мәжбүрлі еңбегін пайдалануға негізделген жасырын экономикалық қызметті жою, сондай-ақ адамдарды сексуалдық немесе қара жұмысқа пайдалануға байланысты тауарлар мен қызмет көрсетулерге ықпал ететін мән-жайларды жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және іске асыру
ВАК-қа ақпарат
ІІМ (жинақтау), БП (келісім бойынша), ЭСЖКА (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
39.
Мыналармен:
халықаралық неке делдалдық қызметімен, сән бизнесімен, азаматтарды шетелде жұмысқа орналастырумен, демалыс және туризмді ұйымдастырумен;
кәмелетке толмағандардың оқуын, сауығуын және жұмысқа орналасуын, балаларды халықаралық асырап алуды, сондай-ақ жастардың шетелге спорттық және мәдени-бұқаралық іс-шараларға қатысуы үшін баруын ұйымдастырумен айналысатын құрылымдардың кәсіпкерлік қызметін прокурорлық қадағалауды жандандыру
Прокурорлық ден қою актілері
БП (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
40.
Оларды сексуалдық, қара жұмыстың әлеуетті құрбандарына айналдыру немесе қылмыстық пайдалану мүмкіндігін болдырмау мақсатында қиын өмірлік жағдайға тап болған балаларға уақтылы әлеуметтік көмек көрсетуге бағытталған профилактикалық іс-шараларды қабылдау
Профилактикалық іс-шаралар
БҒМ, Еңбекмині, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Жыл сайын
Талап етілмейді
-
Ескертпе аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖС            – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
БП            – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
МҚА           – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
ЭСЖКА         – Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
МАМ           – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
ІІМ           – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ           – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
Еңбекмині     – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қамтамасыз ету министрлігі
Әділетмині    – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Қаржымині     – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
БҒМ           – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДСМ           – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ККМ           – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
ҮЕҰ           – үкіметтік емес ұйымдар
РБ            – республикалық бюджет
ЖБ            – жергілікті бюджет
ВАК           – Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Адамдарды
заңсыз әкетуге, әкелуге және сатуға қарсы күрес
мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия
ХҚКҰ          – Халықаралық көші-қон ұйымы
ХЕҰ           – Халықаралық еңбек ұйымы

торговлей людьми (статьи 113, 125, 128, 133, 270, 271 Уголовного кодекса Республики Казахстан) с учетом данных уголовно- правовой статистики
Обобщение
ГП (по согласованию)
Ежегодно
Не требуются
-
33.
Участие в рамках работы органов СНГ в разработке:
Концепции предупреждения преступлений, связанных с торговлей людьми, с учетом общих принципов формирования и реализации социальной, информационной, образовательной и лицензионной политики, направленной на противодействие торговле людьми;
комментария к модельному законодательству в сфере противодействия торговле людьми
Участие в работе органов СНГ
ГП (по согласованию), МВД, МИД
Ежегодно
В пределах средств, предусмотренных
по программе
005 «Заграничные командировки» (МИД)
РБ
34.
Подготовка информации для Исполнительного комитета СНГ о реализации Программы сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с торговлей людьми на 2011 – 2013 годы, а также проблемах, решаемых правоохранительными органами и судами в целях обеспечения эффективного выявления, расследования уголовных дел по торговле людьми, предупреждению незаконной миграции
Информация в Исполнительный комитет СНГ
ГП (по согласованию), МВД, МЮ, МИД, ВС (по согласованию) и другие заинтересованные государственные органы
Ежегодно
Не требуются
-
35.
Изучение посещаемости детьми общеобразовательных школ в период сбора хлопка и табака
Протокола проверок школ
МОН
Ежегодно
Не требуются
-
36.
Осуществление мониторинга рекламных материалов в СМИ и телекоммуникационных сетях, содержащих предложения товаров и услуг, связанных с торговлей людьми, а равно порождающих спрос на такие услуги
Результаты мониторинга рекламных материалов
МКИ, МВД
Ежегодно
Не требуются
-
37.
Проведение согласованных процессуальных действий, профилактических, оперативно-розыскных мероприятий и специальных операций по борьбе с торговлей людьми, в первую очередь:
по выявлению и пресечению деятельности по производству и сбыту поддельных документов;
по выявлению сайтов порнографического характера в сети Интернет;
по приостановлению либо прекращению распространения информации, противоречащей требованиям законодательных актов Республики Казахстан (порнографического характера), размещаемой на территории Республики Казахстан, по решению суда;
по раскрытию и расследованию преступлений, связанных с торговлей людьми;
по пресечению незаконных действий по передаче детей на усыновление иностранным гражданам;
по предупреждению и пресечению сводничества и проституции, в том числе среди несовершеннолетних лиц
Информация в МВК
МВД, ГП (по согласованию)
МКИ, МВД, ГП (по согласованию)
МТК
МВД, ГП (по согласованию)
МОН, ГП (по согласованию)
МВД
Ежегодно
Не требуются
-
38.
Разработка и реализация мероприятий по подрыву нелегальной экономической деятельности, основанной на использовании принудительного труда жертв торговли людьми, а также устранению обстоятельств, способствующих спросу на товары и услуги, связанные с сексуальной или трудовой эксплуатацией людей
Информация в МВК
МВД (созыв), ГП (по согласованию), АБЭКП (по согласованию)
Ежегодно
Не требуются
-
39.
Активизация прокурорского надзора за предпринимательской деятельностью структур, занимающихся:
международной брачной посреднической деятельностью и модельным бизнесом, трудоустройством граждан за рубежом, организацией отдыха и туризма;
организацией обучения, оздоровления и трудоустройства несовершеннолетних, международного усыновления детей, а также выезда молодежи для участия в спортивных и культурно-массовых мероприятиях за рубежом
Акты прокурорского реагирования
ГП (по согласованию)
Ежегодно
Не требуются
-
40.
Принятие профилактических мер, направленных на оказание своевременной социальной помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, в целях исключения возможности обращения их в потенциальных жертв сексуальной, трудовой или криминальной эксплуатации
Профилакти-
ческие меры
МОН, МТСЗН, МВД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ежегодно
Не требуются
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АДГС – Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АБЭКП – Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
НПО – неправительственные организации
РБ – республиканский бюджет
МБ – местный бюджет
МВК – Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми при Правительстве Республики Казахстан
МОМ – Международная организация по миграции
МОТ – Международная организация труда