"Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің 2012 - 2016 жылдарға арналған стратегиялық жоспары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 наурыздағы № 414 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1719 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 сәуірдегі № 238 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.04.2015 № 238 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің 2012 - 2016 жылдарға арналған стратегиялық жоспары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 наурыздағы № 414 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 41, 550-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің 2012 – 2016 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 2-бөлімнің «1. Дене шынықтыру және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру» деген кіші бөлімі мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
«1. Дене шынықтыру және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау.
Елімізде бұқаралық спорттың дамуы
Реттелетін саланың немесе қызмет аясы дамуының негізгі параметрлері.
2011 жылы саланың қызметі «Қазақстан 2030» Қазақстанның стратегиялық даму жоспарын, Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарын, сондай-ақ 2011 – 2015 жылдарға арналған «Саламатты Қазақстан» мемлекеттік бағдарламасын орындауға бағытталды.
2011 жылы 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарды іске асыру бойынша халықаралық стандарттар талаптарына жақындау және елде бұқаралық спортты дамыту мақсатында спорт инфрақұрылымын одан әрі дамытуға және республика спортының материалдық-техникалық базасын жақсартуға бағытталған бірқатар ұйымдастыру шаралары жүзеге асырылды.
Осы кезеңде саланың нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілді. Дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілерге түзетулер енгізілді. Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер әзірленді және бекітілді.
Осы кезеңде дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушылар санының тұрақты өсу үрдісі байқалады. Егер 2007 – 2014 жылдарға арналған Дене шынықтыру және спорттың дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың басында 2007 жылы спортпен шұғылданушылар саны ел тұрғындарының (15 %-ы) 2,3 млн. адамын құраса, 2008 жылы 2,35 млн. адамға артқан, 2009 жылы 2,4 млн. адам, 2010 жылы 2,8 млн. адам (17,7 %), 2011 жылы 3,3 млн. адам немесе 20,0 %-ын құраған.
Шетелде бұқаралық спорт бірінші кезекте халықты сауықтырудың, өзін-өзі жетілдіруге қол жеткізудің, өзін көрсетудің және дамытудың тетігі, сондай-ақ зиянды әрекеттерге қарсы күрестің құралы болып табылады. Сондықтан мемлекеттер халықты бұқаралық спортпен айналысуға тартуды негізгі мақсат ете отырып, бұқаралық спортты дамыту мәселесіне ерекше мән береді. Бұқаралық спортты дамыту үдерістерінің негізгі сипаттары: бұқаралық спортты қолдауда мемлекеттің рөлін, сондай-ақ осы саладағы қызметті ұйымдастырудың барлық нысандарының рөлін арттыру, бұқаралық спортты алдын алу және емдік іс-шараларда пайдалану, әлеуметтік жағымсыз құбылыстардың алдын алу, жастарды адамгершілік, эстетикалық және зияткерлік тұрғыда дамытуда спортты пайдалану болып табылады.
Осы үдерістердің ықпалы мыналардан:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2012 года № 414 "О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры на 2012 - 2016 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1719. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2015 года № 238
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.04.2015 № 238.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2012 года № 414 «О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры на 2012 – 2016 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 41, ст. 550) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры на 2012 – 2016 годы, утвержденном указанным постановлением:
подраздел «1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом» раздела 2 «Анализ текущей ситуации» изложить в новой редакции:
«1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса.
Развитие массового спорта в стране
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
В 2011 году деятельность отрасли была направлена на выполнение Стратегического плана развития Казахстана «Казахстан 2030», Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года, а также Государственной программы «Саламатты Қазақстан» на 2011 – 2015 годы.
В 2011 году по реализации Стратегического плана на 2011 – 2015 годы осуществлен ряд организационных мер, направленных на дальнейшее развитие инфраструктуры спорта и улучшение материально-технической базы спорта республики в целях приближения к требованиям международных стандартов и развития массового спорта в стране.
В этот период проводилась работа по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли. Были внесены поправки в некоторые законодательные акты по вопросам физической культуры и спорта, разработаны и утверждены подзаконные нормативные правовые акты.
За этот период наблюдается устойчивая тенденция роста числа занимающихся физической культурой и спортом. Если к началу реализации Государственной программы физической культуры и спорта на 2007 – 2014 годы в 2007 году число занимающихся спортом составляло 2,3 млн. человек (15 %) от населения страны, в 2008 году возросло до 2,35 млн. человек, в 2009 году – 2,4 млн. человек, в 2010 году – 2,8 млн. человек (17,7 %), в 2011 году – 3,3 млн. человек или 20,0 %.
За рубежом массовый спорт в первую очередь является механизмом оздоровления населения, достижения самореализации, самовыражения и развития, а также средством борьбы против асоциальных явлений. Поэтому государства придают вопросам развития массового спорта особую значимость, ставя основной целью вовлечение населения в занятия массовым спортом. Основными характеристиками процессов развития массового спорта являются: повышение роли государства в поддержке массового спорта, а также всех форм организации деятельности в данной сфере, использование массового спорта в профилактических и лечебных мероприятиях, профилактика негативных социальных явлений, использование спорта в нравственном, эстетическом и интеллектуальном развитии молодежи.
Влияние данных процессов привело к росту доходов от:

1) спорттық думандардан және спорттық қызмет көрсету секторынан;
2) спорттық телерадио хабарларын тарату көлемінің артуынан;
3) халықтың қажеттілігін ескере отырып, дене шынықтыру-сауықтыру инфрақұрылымын дамытудан;
4) қызмет көрсету нысандарының, бұқаралық спорт қызметін көрсету ұсыныстарының әдістері мен құралдарының алуандығынан түсетін табыстың өсуіне әкелді.
Бүгінгі күні бүкіл ел бойынша өткізілетін спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларының саны артып келеді, тек 2011 жылдың өзінде 18 мыңнан астам бұқаралық-спорттық іс-шара өткізілді, оларға 4,1 млн астам адам қатысты.
Өткен төрт жыл кезеңінде спартакиадалар, спорт түрлерінен турнирлер, спорттық отбасылар арасында «Бірге жарысамыз» атты жарыстар, бұқаралық жүгірістер, сонымен қатар әрқайсысында 2 млн. астам адам қатысатын президенттік тестілер тапсыру айлықтарын өткізу дәстүрге айналды.
2011 жылы алғаш рет Қазақстанның бүкіл аумағында дәстүрлі халықаралық «Олимпиадалық жүгіру күні», бірінші «Жасөспірімдердің ауылдық спорт ойындары», «Жастар ойыны» бір уақытта басталды.
Ұлттық спорт түрлері белсенді түрде дамып келеді, олармен бүгінгі күні 208,4 мыңнан астам адам шұғылданады (2010 жылы – 166 мың адам). Бұған жыл сайынғы чемпионаттар, республикалық және халықаралық турнирлер, соның ішінде Тоғызқұмалақтан бірінші әлем чемпионаты, бірінші Жастар ойыны, Қазақ күресінен әлем және Азия чемпионаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесі үшін Халық спорты ойындарын өткізу, спорт мектептері мен клубтарында ұлттық спорт түрлерінен бөлімшелердің ашылуы ықпал етті.
Ауыл спортын дамытуда маңызды бастама «Ел Қайраты» республикалық ауылдық дене шынықтыру-спорт қоғамын құру болып табылады.
6769 жалпы білім беру мектебінде 3 сағаттық дене шынықтыру сабақтары енгізілген, бұл мектептердің жалпы санының 98 %-ын құрайды.
Елде спорт секцияларында 803 мыңнан астам бала немесе жалпы білім беру мектептері оқушыларының жалпы санының 33,0 %-ы (2,5 млн. мектеп оқушысы) спортпен шұғылданатын 24 мыңнан астам дене шынықтыру ұжымдары жұмыс істейді. Республикада 1978 спорт клубы, соның ішінде 106 балалар мен жасөспірімдер дене тәрбиесі клубы, 662 балалар мен жасөспірімдер клубы, 1010 дене шынықтыру-сауықтыру клубы және 164 спорт түрінен кәсіптік клуб жұмыс істейді, онда 376 мың адам шұғылданады.
Өткен үш жылда дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тартылған денсаулығының мүмкіндігі шектеулі адамдар санының өсу серпіні байқалғанын атап өту қажет.
Елімізде халықтың 3 %-ын құрайтын 486 мыңнан астам мүгедек тұрады, олардың ішінде 45 % адамға спортпен шұғылдануға тыйым салынбаған. Осы санаттағы адамдар арасында 15,5 мың адам дене шынықтырумен және спортпен шұғылданады, бұл 7,7 %-ды құрайды (2010 жылы – 6,5 %).

1) спортивных зрелищ и сектора спортивных услуг;
2) увеличения объемов спортивного телерадиовещания;
3) развития физкультурно-оздоровительной инфраструктуры с учетом потребностей населения;
4) многообразия форм обслуживания, методов и средств предложения услуг массового спорта.
На сегодняшний день количество проводимых по всей стране спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятий возрастает, только в 2011 году проведено свыше 18 тысяч спортивно-массовых мероприятий, в которых приняли участие свыше 4,1 млн. человек.
За прошедший четырехлетний период традиционными стали спартакиады, турниры по видам спорта, соревнования среди спортивных семей «Стартуем вместе», массовые забеги, а также месячник по сдаче президентских тестов, в каждом из которых принимает участие более 2 млн. человек.
Впервые в 2011 году по всей территории Казахстана одновременно стартовал традиционный международный «Олимпийский день бега», состоялись первые «Молодежные игры».
Активное развитие получили национальные виды спорта, которыми на сегодняшний день занимаются свыше 208,4 тысяч человек (в 2010 году – 166 тысячи человек). Этому способствовало проведение ежегодных чемпионатов, республиканских и международных турниров, в том числе первый чемпионат мира по тогызкумалак, первые молодежные игры, чемпионаты мира и Азии по «қазақ күресі», игры народного спорта на призы Президента Республики Казахстан, открытие в спортивных школах и клубах отделений по национальным видам спорта.
Важным начинанием в развитии сельского спорта стало создание республиканского сельского физкультурно-спортивного общества «Ел Қайраты».
Введены 3-х часовые занятия по физической культуре в 6769 общеобразовательных школах, что составляет 98 % от их общей численности.
В стране действует свыше 24 тысяч коллективов физической культуры, в которых занимаются свыше 803 тысяч детей в спортивных секциях или 33 % от общего числа учащихся общеобразовательных школ (2,5 млн. школьников). В республике действует 1978 спортивных клубов, в том числе 106 детско-юношеских клубов физической подготовки, 662 детских подростковых клуба, 1010 физкультурно-оздоровительных клубов и 164 профессиональных клуба по видам спорта, где занимается 376 тысяч человек.
Необходимо отметить, что за прошедшие три года наметилась динамика роста количества лиц с ограниченными возможностями здоровья, привлеченных к занятиям физической культурой и спортом.
В стране более 486 тысяч инвалидов, составляющих 3 % населения, из них 45 % человек не имеют противопоказаний к занятиям спортом. Среди данной категории лиц 15,5 тысяч человек занимаются физической культурой и спортом, что составляет 7,7 % (2010 г. – 6,5 %).

Бүгінгі күні республикада 193 мүгедек спорттың әр түрінен Қазақстан Республикасының спорт шеберлері болып табылады. 2011 жылы 57 адам спорт шебері, 9 адам халықаралық дәрежедегі спорт шебері нормативтерін орындады.
Жыл сайын спортшы-мүгедектер арасында республикалық және халықаралық деңгейде 70-тен астам спорттық-бұқаралық іс-шара ұйымдастырылады және өткізіледі, оған 5 мыңнан астам адам қатысады.
Елде бұқаралық дене шынықтыру-спорттық қозғалысты дамытудың нәтижесі отандық спортшылардың Олимпиада және Азия ойындарындағы, әлем және Азия чемпионаттарындағы жоғары жетістіктері болып табылады.
2011 жылы спорт ғимараттарының саны бүкіл республика бойынша 32 614 бірлікті құрады, олардың ішінде 21 238 бірлік ауылдық жерде орналасқан. Бұл 2010 жылмен салыстырғанда 1348 бірлікке артық, оның ішінде:
1) жүзу бассейндерінің саны 12 бірлікке артты (2009 жылы - 222, 2010 жылы – 231, 2011 жылы – 243);
2) спорт залдарың саны 199 бірлікке артты, 2010 жылы 7 133 бірлік болса, 2011 жылы 7 332 бірлікті құрады;
3) теннис корты 40 бірлікке артты, егер 2010 жылы олардың саны – 276 болса, 2011 жылы – 316-ны құрады;
4) 2011 жылы хоккей корты 100 бірлікке артты, егер 2010 жылы олардың саны – 423 болса, 2011 жылы – 523-ті құрады.
Астана және Алматы қалаларында 7-ші қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу шеңберінде қазіргі заманғы спорт объектілері салынды. Алматыда «Медеу», «Шымбұлақ» және сырғанау мұз айдынын жапсарлас салу арқылы Б. Шолақ атындағы Спорт сарайы толық қайта жаңартылды. Республикада 30 мың орны бар «Астана – Арена» жабық футбол стадионы салынды, «Сарыарқа» республикалық велотрегі, «Қазақстан» спорт сарайы жанында тегістелген мұз айдыны, «Алау» коньки тебу стадионы, «Алатау» шаңғы және биатлон кешендерінің стадионы, Алматыда халықаралық шаңғы трамплиндерінің кешені салынды.
Негізгі проблемаларды талдау
Сонымен қатар, дамудың оң үрдістерімен қатар, республикадағы бұқаралық спортты дамытуды тежеп отырған проблемалар да бар:
1. Материалдық-техникалық базаның және спорт инфрақұрылымының төмен деңгейі:
1) ауылда спортты жеткіліксіз төмен дамыту, ең алдымен материалдық-техникалық базаның жоқтығынан проблема болып тұр. Ауылдық жерлердегі 4483 спорт залының 3650-і жалпы білім беру мектептерінде орналасқан және оқу сабақтарын өткізу үшін пайдаланылады. Спорт залдарының тек 20 %-ында барлық халықтың дене шынықтырумен айналысуына мүмкіндік бар;
2) спорттық құрылыстардың ғана емес, сонымен бірге ұйымдарда, оқу орындарында, халықтың тұрғылықты жері мен бұқаралық демалыс орындарында спорттық мүкәммал мен жабдықтың жетіспеуі де сезіледі.

Сегодня в республике 193 инвалида являются действующими мастерами спорта Республики Казахстан по различным видам спорта. В 2011 году 57 человек выполнили нормативы мастера спорта, 9 мастера спорта международного класса.
Ежегодно организуются и проводятся более 70-ти спортивно-массовых мероприятий республиканского и международного уровней среди спортсменов-инвалидов, в которых принимают участие более 5 тыс. человек.
Следствием развития массового физкультурно-спортивного движения в стране являются высокие достижения отечественных спортсменов на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии.
Количество спортивных сооружений в 2011 году по всей республике составляет 32 614 единиц, из них 21 238 единиц приходится на сельскую местность. Это на 1 348 единиц больше по сравнению с 2010 годом, в том числе:
1) число плавательных бассейнов увеличилось на 12 единиц (в 2009 году – 222, в 2010 году – 231, в 2011 году – 243);
2) количество спортивных залов увеличилось на 199 единиц, что составляет в 2010 году – 7 133, в 2011 году – 7 332 единицы;
3) увеличены теннисные корты на 40 единиц, если в 2010 году – 276, то 2011 году – 316;
4) хоккейные корты в 2011 году увеличены на 100 единиц, если в 2009 году их число составляло 372, в 2010 году – 423, то в 2011 году – 523.
В рамках подготовки и проведения 7-х зимних Азиатских игр в г.г. Астане и Алматы были построены современные спортивные объекты. Полностью реконструированы «Медеу», «Шымбулак» и Дворец спорта имени Б. Шолака в Алматы с пристройкой раскаточного катка. В республике построены крытый футбольный стадион «Астана-Арена», рассчитанный на 30 тысяч посадочных мест, республиканский велотрек «Сарыарка», раскаточный каток возле Дворца спорта «Казахстан», конькобежный стадион «Алау», комплекс лыжных и биатлонных стадионов «Алатау», международный комплекс лыжных трамплинов в Алматы.
Анализ основных проблем
Вместе с тем, наряду с положительными тенденциями развития существуют проблемы, тормозящие развитие отечественного спорта:
1. Низкий уровень материально-технической базы и спортивной инфраструктуры:
1) одной из проблем является слабое недостаточное развитие спорта на селе, и прежде всего из-за отсутствия материально-технической базы. Из имеющихся в сельской местности 4483 спортивных залов, 3650 находятся в общеобразовательных школах и используются для проведения учебных занятий, только 20 % спортивных залов доступны для занятий всего населения;
2) ощущается недостаток не только спортивных сооружений, но и спортивного инвентаря и оборудования в организациях, учебных заведениях, по местожительству населения и местах массового отдыха.

2. Бұқаралық спорттың нашар дамуы. Халықтың тұрғылықты жері бойынша жұмыс дұрыс жолға қойылмаған, жеткіншектер клубтарының желісі жеткіліксіз дамыған, қарапайым спорт алаңдары мен тұрғылықты жерлерде және бұқаралық демалыс орындарында спорт құрылыстары жоқ дерлік. Ауылда спортты дамыту проблемасы ерекше өзекті болып отыр. Қазіргі спорт объектілері республика халқының көпшілігі үшін қолжетімсіз болып отыр. Сонымен бірге азаматтардың өздерінің дене шынықтырумен және спортпен жүйелі айналысуға белсене қатыспау мәселесі де өзекті болып отыр.
3. Қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін спорттың ғылыми базасының болмауы, білікті мамандар тапшылығы:
ауылдық жерде спорт бойынша әдіскерлер жоқ. Талдау көрсеткендей, 6998 кентте барлығы 784 әдіскер жұмыс істейді, ол 12,0 %-ды құрайды.
Қазіргі кезде дене шынықтыру және спорт саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама нормаларын жетілдіру үшін «Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасының Заң жобасына өзгерістер мен толықтырулар жаңа редакцияда енгізіледі.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Қазіргі факторлық жағдайларды бағалау мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың дене тәрбиесін, оқушылар мен оқу орындары студенттерінің дене тәрбиесін, халық арасында дене шынықтыру-бұқаралық қозғалысты, мүгедектер арасында дене дайындығы мен спортты, спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау, дене шынықтыру мен спортты насихаттау жөніндегі шаралар қабылданғаны туралы растайды.
Дене шынықтыру мен спортты дамытуға бірқатар сыртқы факторлар, негізінен әлеуметтік-экономикалық және жаһанданумен байланысты факторлар ықпал етеді. Ішкі факторларды қарастыру кезінде мынадай негізгі аспектілерді көрсетуге болады: халықтың дене шынықтыру белсенділігін жеткіліксіз реттеу, бұл спорт орталықтарында бос уақытты өткізуде төленетін жоғары бағалар және спорт ғимараттары санының жеткіліксіздігімен түсіндіріледі. Балалар, жеткіншектер және ересек адамдар арасында дене шынықтыру және спорт жеткіліксіз насихатталады.
Лотерея қызметін реттеу тиімділігін арттыру
Реттелетін саланың немесе қызмет аясы дамуының негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасы тәуелсіздік алған күннен бастап лотерея қызметі саласында либералды саясатты ұстанады. Еліміздің аумағында 1996 жылы ұлттық лотереяны енгізгенге дейін тек жеке компаниялармен өткізілетін ұлттық лотереялар ұйымдастырылды.
Бүгінгі күні лотерея қызметі мынадай нормативтік құқықтық актілермен регламенттеледі: 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексі, 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексі, 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Кодекс (Салық кодексі), 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс, 2007 жылғы 11 қаңтардағы «Лицензиялау туралы», 1993 жылғы 9 сәуірдегі «Кәсіптік одақтар туралы», 1996 жылғы 31 мамырдағы «Қоғамдық бірлестіктер туралы», 1998 жылғы 1 шілдедегі «Алматы қаласының негізгі мәртебесі туралы», 2003 жылғы 8 ақпандағы «Пошта туралы», 2004 жылғы 5 шілдедегі «Байланыс туралы» Қазақстан Республикасының заңдары, «Лотереяларды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы № 551 қаулысы.

2. Слабое развитие массового спорта. Слабо поставлена работа по местожительству населения, недостаточно развита сеть подростковых клубов, практически нет простейших спортивных площадок и сооружений по местожительству и местах массового отдыха. Особо остро стоит проблема развития спорта на селе. Имеющиеся спортивные объекты остаются недоступными для большинства населения республики. Остается также и актуальной проблема неактивного участия самих граждан к систематическим занятиям физической культурой и спортом.
3. Отсутствие научной базы спорта, отвечающей современным требованиям, дефицит квалифицированных специалистов:
отсутствуют методисты по спорту в сельской местности. Как показывает, анализ в 6998 поселках работает всего 784 методиста, что составляет 12 %.
Для совершенствования норм действующего законодательства Республики Казахстан в сфере физической культуры и спорта, в настоящее время вносятся изменения и дополнения в проект Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» в новой редакции.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Оценка имеющихся факторов свидетельствует о принятых мерах по совершенствованию физического воспитания детей дошкольного и школьного возраста, физическому воспитанию учащихся и студентов учебных заведений, физкультурно-массового движения среди населения, физической подготовки и спорта среди инвалидов, подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса, пропаганде физической культуры и спорта.
На развитие физической культуры и спорта воздействует ряд внешних факторов, в основном социально-экономических и связанных с глобализацией. При рассмотрении внутренних факторов выделяются следующие основные аспекты: недостаточное урегулирование физической активности населения, что обусловлено высокими ценами на обеспечение досуга в спортивных центрах и недостаточном количестве спортивных сооружений. Недостаточно ведется пропаганда физической культуры и спорта среди детей, подростков и взрослого населения.
Повышение эффективности регулирования лотерейной деятельности
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
С момента обретения независимости Республика Казахстан придерживалась либеральной политики в области лотерейной деятельности. До введения национальной лотереи в 1996 году на территории страны были организованы лотереи, проводимые только частными компаниями.
На сегодняшний день лотерейная деятельность регламентируется следующими нормативными правовыми актами: Гражданский кодекс от 27 декабря 1994 года, Бюджетный кодекс от 4 декабря 2008 года, Кодекс «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» от 10 декабря 2008 года, Кодекс об административных правонарушениях от 30 января 2001 года, законы Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании», от 9 апреля 1993 года «О профессиональных союзах», от 31 мая 1996 года «Об общественных объединениях», от 1 июля 1998 года «Об особом статусе города Алматы», от 8 февраля 2003 года «О почте», от 5 июля 2004 года «О связи», постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 551 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований к деятельности по организации и проведению лотерей (кроме государственных (национальных) в Республике Казахстан».

Қазіргі уақытта нарықтың мемлекеттік емес секторында 25 шаруашылық субъектісінің лицензиялары бар, олардың ішінде: лотерея қызметін жүзеге асыратындар 11 құрайды, ал мемлекеттік лотерея қызметін ұйымдастыруды Мемлекеттік (ұлттық) лотереяны ұйымдастыру және өткізу жөніндегі кеңестің дирекциясы өткізеді.
2009 жылдан бастап өткізілген лотереядан түсетін салықтың және мемлекеттік бюджетке түсетін міндетті төлемдердің жалпы көлемі 75 млн. 678 мың теңгені, 2010 жылы 476 млн. 176 мың теңгені құрайды. Өз кезегінде 2009 және 2010 жылдары мемлекеттік (ұлттық) лотереядан түсетін түсім 185 млн. 228 мың теңгені және 134 млн. 367 мың теңгені құрайды.
Негізгі проблемаларды талдау
Лотерея қызметінің оң үрдісімен қатар, негізгі проблемасы ретінде лотерея қызметінің саласында заңнамалық базаның жоқтығын атап өткен жөн.
Нарықта Бас прокуратураның мәліметтерімен расталып отырған лотерея ойындарына халықтың қатысуына зиян кетіретін көптеген қаржылық және құқықтық тәртіп бұзушылықтар бар, бұл ретте осы саланың заңнамалық реттеуі жоқ.
Соңғы он жылда Қазақстандық лотерея тәжірибесінде осы үлестің жеткіліксіз екендігі көрінеді, ал мемлекет тарапынан әлеуметтік маңызды шығыстардың қосалқы қаржы көзі ретінде лотерея ісіне басты назар аударылмай келеді.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі), «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында және «Лотереяларды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы № 551 қаулысында көзделген лотерея қызметінің қолданыстағы құқықтық базасы осы саланың нақты және тиімді реттелуін айқындамайды.
Қазіргі кезде «Лотерея және лотерея қызметі туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лотерея және лотерея қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңдарының жобалары әзірленді.
Ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Ел ішіндегі факторлық жағдайларды бағалау қазіргі кезде лотерея қызметі саласында заңнаманы реттеу жөнінде шаралар қабылдау қажеттігі туралы куәландырады.
Мемлекеттік реттеу және бақылаудың жаңа жүйесін енгізу осы саладағы кәсіпкерлік қызметті дамытуға ықпал етеді, күмәнді лотереяларды ұйымдастыруды шектеуге және лотерея ойындарына халықтың сенімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, лотерея қызметі саласында заңнаманы реттеу өткізілген лотереядан арнайы нысаналы аударымдарды енгізуге және белгілі бір әлеуметтік объектілер мен іс-шараларға ақша қаражатын мақсатты бағыттау тетігін белгілеуге мүмкіндік береді. Болжанып отырған шаралар лотереяға қатысушылардың уәжділігін арттырады.
Сонымен қатар, лотерея қызметін дамытудың халықаралық тәжірибесі куәландырып отырғандай, осы қызмет түрі тек олардың ұйымдастырушыларына үлкен табыс әкелумен қатар мемлекеттердің бюджеттеріне және әр түрлі қайырымдылық қорларына едәуір тұрақты кіріс әкелетін (жыл сайын 10%-ға ұлғайту) ауқымды және серпінді нарық болып табылады.
Финляндия, Бельгия, Испания, Италия және Чехия сияқты бірқатар елдерде лотереяны ұйымдастыру және өткізу мемлекеттік деңгейде жүзеге асырылады, себебі оның кірісі мемлекеттік бюджеттің және ақша айналымының маңызды бөлігін қалыптастырады. Барлық елдерде лотерея нақты регламенттелген қағидаларды, жауапкершілік нормаларын, лотереяларды өткізу тәртібін көздейтін мемлекеттік бақылаумен өткізіледі. Барлық лотереялық компаниялар (жеке және мемлекеттік) өзінің қызметі туралы қаржылық есептерді жариялайды, онда мемлекет қорларына түсімдердің мөлшерлері мен табыстың қандай мақсаттарға жұмсалғаны көрсетіледі.
Сондай-ақ, лотереядан түсетін кірістер мемлекеттерге салықты төмен деңгейде ұстап тұруға және көптеген спорттық жобаларды іске асыруға мүмкіндік береді. Мысалы, Англияның футбол қауымдастығы Ұлттық лотереядан «Уэмбли» стадионын қайта жөндеу үшін 120 млн. фунт грант алды.

В настоящее время в негосударственном секторе рынка лицензии имеют 25 хозяйствующих субъектов, из них осуществляющих лотерейную деятельность составляет 11, а организация государственных лотерей проводится дирекцией Совета по организации и проведению государственной (национальной) лотереи.
Общий объем поступлений налогов и других обязательных платежей в государственный бюджет от проведения лотерей в 2009 году составляет 75 млн. 678 тысяч тенге, в 2010 году 476 млн. 170 тысяч тенге. В свою очередь, поступления от государственной (национальной) лотереи составляют 185 млн. 228 тысяч тенге и 134 млн. 367 тысяч тенге в 2009 и 2010 годах соответственно.
Анализ основных проблем
Наряду с положительными тенденциями лотерейной деятельности в качестве основной проблемы следует отметить отсутствие законодательной базы в сфере лотерейной деятельности.
На рынке имеется множество нарушений финансового и правового порядка, значительно подрывающих доверие населения к участию в лотереях, что подтверждается сведениями Генеральной прокуратуры, при этом отсутствует законодательное регулирование данной сферы.
Казахстанская лотерейная практика в последнее десятилетие демонстрирует недостаточность этого вклада, а государство пока не уделяет должного внимания лотерейному делу как дополнительному финансовому источнику социально значимых расходов.
Существующая правовая база лотерейной деятельности, предусмотренная в Кодексе Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)», Законе Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» и постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 551 «Об утверждении квалификационных требований к деятельности по организации и проведению лотерей», не определяет четкого и эффективного регулирования данной сферы.
В настоящее время, разработаны проекты законов Республики Казахстан «О лотереях и лотерейной деятельности» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лотереи и лотерейной деятельности».
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Оценка имеющихся факторных условий внутри страны свидетельствует о том, что в настоящее время необходимо принять меры по законодательному регулированию в сфере лотерейной деятельности.
Внедрение новой системы государственного регулирования и контроля послужит развитию предпринимательской деятельности в этой сфере, позволит ограничить доступ в организации сомнительных лотерей и повысить доверие населения к играм в лотереи. Кроме того, законодательное регулирование в сфере лотерейной деятельности позволит ввести специальные целевые отчисления от проведения лотерей и установить механизм целевого направления денежных средств на определенные социальные объекты и мероприятия. Предполагаемые меры послужат повышению мотивации участников лотереи.
Вместе с тем, как свидетельствует международный опыт развития лотерейной деятельности, данный вид деятельности является масштабным и динамичным рынком (ежегодное увеличение на 10%), приносящим не только большие прибыли их организаторам, но и значительные стабильные доходы в бюджеты государств и во всевозможные благотворительные организации.
В ряде стран, таких как, Финляндия, Бельгия, Испания, Италия и Чехия организация и проведение лотерей осуществляются на государственном уровне, поскольку доход от нее формирует значительную часть доходов госбюджета и денежного обращения. Практически во всех странах лотереи проводятся под государственным контролем, предусматривающим четко регламентированные правила, нормы ответственности, порядок проведения лотерей. Все лотерейные компании (и частные, и государственные) публикуют финансовые отчеты о своей деятельности, в которых указываются размеры поступлений в фонды государства и на какие цели потрачена прибыль.
Доходы от лотерей также позволяют государствам удерживать налоги на более низком уровне и реализовать многие спортивные проекты. Например, футбольная ассоциация Англии получила от национальной лотереи грант на 120 млн. фунтов для реконструкции стадиона «Уэмбли».

Орташа есеппен, әлемде жыл сайын 150-160 млрд. АҚШ долларына лотерея билеттері өткізіледі, бұл ретте лотерея бизнесінің айналымы АҚШ-та шамамен 30 млрд. АҚШ доллары, Германияда шамамен 6 млрд. АҚШ доллары, Жапонияда шамамен 8 млрд. АҚШ доллары, Испанияда және Италияда барлық мемлекеттік лотерея тиісінше 6,53 және 6,5 млрд. АҚШ доллары болып табылады.
Ресейдің заңнамасында федералдық бюджет кірісіне есептелетін бүкіл ресейлік мемлекеттік лотереяның нысаналы аударымдарын белгілеу арқылы әлеуметтік бағыттарды белгілей отырып, лотереяның мемлекеттік және жеке түрлері көзделген. Бұл ретте, Ресей Федерациясының Үкіметі кезекті қаржы жылына арналған федералдық бюджет туралы федералдық заң жобасында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар мен объектілерді қаржыландыруға лотерея өткізуден түскен түсімнің кемінде 10 пайызын бөлуді көздейді.
Ойын бизнесі саласындағы бақылауды жүзеге асыру
Реттелетін саланың немесе қызмет аясы дамуының негізгі параметрлері.
Ойын бизнесіне салық түсімдерінен түскен республикалық бюджеттің кірісі жыл сайын өсуде. 2010 жылмен салыстырғанда 2011 жылы ойын бизнесінің кірісі 19%-ға көбейді және 4 393 460 мың теңгені (2010 жылы – 3692 882 мың теңге, 2009 жылы – 1 156 341 мың теңге)құрады.
2010 жылмен салыстырғанда 2011 жылы республика бойынша құмар және бәске тігу ойының ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету көлемі 45,1%-ға
көбейді және 13 459,6 млн. теңгені (2010 жылы – 9 274,0 млн. теңге, 2009 жылы – 3 058,7 млн. теңге) құрайды.
2011 жылы лицензиялық алымдардың жалпы сомасы: казино және ойын автоматтары залы бойынша – 29 068 200 теңге, букмекерлік кеңселер мен тотализаторлар бойынша – 7 741 440 теңгені құрады. 2009 2010 жылдары кезеңінде құмар ойындарын және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер көлемінің 3 млрд. 058 млн. 007 мың. теңгеден 9 млрд. 274 млн. теңгеге дейін өсуі байқалады. 2011 жылдың қорытындылары бойынша 13 млрд. 459 млн. 600 мың теңгені құрайды.
Негізгі проблемаларды талдау
Ойын бизнесі саласындағы реттеудің және бақылаудың оң үрдісімен қатар бірқатар проблемалар да бар.
Ойын бизнесі саласындағы қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттелетініне қарамастан, жекелеген нормалардың ережелерінің кемшіліктері бар, соның салдарынан ойын бизнесінің субъектілері тарапынан бұзушылықтарға әкеледі.
«Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында букмекерлік кеңселердің және ойын ғимараттарындағы (іс жүзінде олар сонда орналасқан) тотализаторлардың кассаларында «байланыстың» жоқтығынан, осы құқықтық коллизияны пайдаланатын «ұқыпсыз» букмекерлер әр ойын ғимаратына салық салудан және лицензиялаудан жалтарады.
Қазіргі уақытта ойын бизнесіне салық бойынша бюджетке едәуір сома қарыз қалыптасқан жағдайлар жиі кездеседі. Бұл ретте, ойын бизнесінің кейбір қарыз – ұйымдастырушылары өздерінің салық міндеттемелерін орындаудан бас тартады.
Мысалы, казинолардың бірінде ойын бизнесінің салығы бойынша қарыз 225 млн. теңгеден астам соманы құрайды. Алайда, қарызы бар адамның меншікті активтерінің болмауына және казино қызметін көрсету үшін жалға алынған ғимараттарды пайдалануына байланысты осы қарызды өңдіріп алу мүмкін емес болып тұр.
Ойын бизнесі саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын жетілдіру үшін қазіргі уақытта «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын аймақтарын құру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңдарының жобалары әзірленуде.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Ел ішіндегі жағдайды бағалау, қазіргі уақытта ойын бизнесі туралы заңнаманы бұзғаны үшін бақылау жүйесін қатаңдату, ақаулықтарды жою, сондай-ақ заңнамалық шектеулерді айналып өтуге мүмкіндік беретін ережелерді алып тастау арқылы ойын бизнесі саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын одан әрі жетілдіру бойынша қажетті шаралар қабылдау қажеттігін растайды.
Ойын бизнесі саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын жетілдіру тотализаторлар және букмекерлік кеңселер кассаларын тіркеусіз ставкалар қабылдауды жүзеге асыратын, нәтижесінде ойын бизнесін ұйымдастырушыларға ойын бизнесі салығынан жалтару мүмкіндігін тудыратын субъектілердің қызметін тоқтатуға, Қазақстан Республикасынан тыс және Қазақстан Республикасының аумағында онлайн-казино қызметін жүзеге асыру мүмкіндігін болдырмауға, онлайн-казино қызметін болдырмайтын тетікті жүзеге асыруға және ойын бизнесі саласындағы салық салу жүйесін жетілдіруге ықпал ететін болады.
Сонымен қатар, ойын бизнесінің халықаралық тәжірибесі ойын бизнесі салық және бақылау органдарының қатаң қадағалауында екендігін куәландырады. Салық салудан жалтару және заңсыз ойын бизнесін жүргізу мүмкіндігі тұрақты түрде қысқартылып келеді.

В среднем, в мире ежегодно реализуется лотерейных билетов на 150-160 млрд. долл., при этом годовой оборот лотерейного бизнеса в США около 30 млрд. долл. в год, в Германии около 6 млрд. долл., в Японии порядка 8 млрд. долл., в Испании и Италии, где все лотереи государственные, соответственно 6,53 и 6,5 млрд. долл.
В российском законодательстве предусмотрены государственная и частная виды лотерей с установлением социальной направленности путем установления целевых отчислений от всероссийской государственной лотереи, которые зачисляются в доход федерального бюджета. При этом, Правительство Российской Федерации в проекте федерального закона о федеральном бюджете на очередной финансовый год предусматривает ассигнования на финансирование социально значимых мероприятий и объектов в объеме, не менее чем 10 процентов от выручки от проведения лотереи.
Осуществление контроля в сфере игорного бизнеса
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Доход от поступления налога в республиканский бюджет на игорный бизнес с каждым годом увеличивается. В 2011 году доход от игорного бизнеса по сравнению с 2010 годом увеличился на 19 % и составил 4 393 460 тыс.тенге (в 2010 году - 3 692 882 тыс.тенге, 2009 году – 1 156 341 тыс. тенге).
Объем услуг по организации азартных игр и заключению пари по республике в 2011 году возрос по сравнению с 2010 годом на 45,1 % и составил 13 459,6 млн. тенге (в 2010 году - 9 274,0 млн.тенге, 2009 году – 3 058,7 млн.тенге).
В 2011 году общая сумма лицензионных сборов составила: по казино и залам игровых автоматов – 29 068 200 тенге, по букмекерским конторам и тотализаторам – 7 741 440 тенге. За период 2009 – 2010 годов наблюдается увеличение объемов услуг по организации азартных игр и заключению пари с 3 млрд. 058 млн. 007 тыс. тенге до 9 млрд. 274 млн. тенге. По итогам 2011 года составляет 13 млрд. 459 млн. 600 тыс.тенге.
Анализ основных проблем
Наряду с положительными тенденциями регулирования и контроля в сфере игорного бизнеса имеется ряд проблем.
Несмотря на то, что отношения в сфере игорного бизнеса урегулированы в действующем законодательстве Республики Казахстан, положения отдельных норм имеют недостатки, пробелы, что, как следствие, приводит к нарушениям со стороны субъектов игорного бизнеса.
Из-за отсутствия в Законе Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» «привязки» касс букмекерских контор и тотализатора к игорному заведению (где они фактически и находятся) «нечистоплотные» букмекеры, пользуясь данной правовой коллизией, уклоняются от налогообложения и лицензирования каждого игорного заведения.
В настоящее время участились случаи образования значительных сумм задолженности перед бюджетом по налогу на игорный бизнес. При этом, некоторые организаторы игорного бизнеса - задолжники избегают исполнения своих налоговых обязательств.
К примеру, задолженность по налогу на игорный бизнес одного из казино составила более 225 млн.тенге. Однако взыскать данную задолженность не представляется возможным в связи с отсутствием у должника собственных активов и использования под услуги казино арендованного здания.
Для совершенствования норм действующего законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса в настоящее время разрабатываются проекты законов Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания игорных зон» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса».
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Оценка ситуации внутри страны свидетельствует о том, что в настоящее время необходимо принять меры по дальнейшему совершенствованию норм действующего законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса путем устранения пробелов, ужесточения системы контроля за нарушение законодательства об игорном бизнесе, а также исключения положений, позволяющих обойти законодательные ограничения.
Совершенствование норм действующего законодательства Республики Казахстан в сфере игорного бизнеса будет способствовать прекращению деятельности субъектов, осуществляющих прием ставок без регистрации касс тотализаторов или букмекерской конторы, в результате чего организаторы игорного бизнеса уклоняются от уплаты налогов на игорный бизнес, устранению возможности осуществления деятельности онлайн-казино, созданных за пределами Республики Казахстан и на территории Республики Казахстан, созданию механизма пресечения деятельности онлайн-казино и совершенствованию системы налогообложения в сфере игорного бизнеса.
Вместе с тем, международный опыт игорного бизнеса свидетельствует о том, что игорный бизнес находится под пристальным вниманием налоговых и контролирующих органов. Постоянно сужаются возможности для ухода от налогообложения и возможности ведения нелегального игорного бизнеса.

Германияда онлайн ойын бизнесіне тыйым салу мақұлданды. 1 қаңтардан бастап онлайн құмар ойындарының көптеген түрлеріне, инертент-казино сайттарына және Желідегі құмар ойындарына ставкалар қабылдауға тыйым салынады. Онлайн ойындарына қатысты жаңа қағидаларды қолдау үшін желтоқсанның орта кезінде заң шығарушы 16 федералды жердің 13-і дауыс берді. Осыған байланысты Интернет-провайдерлер өкіметтердің талаптары бойынша онлайн құмар ойындарына ставка қабылдайтын инертнет-сайттарды блоктауға тиіс, ал банктер осы ресурстарға төлем аударуды тоқтатуы қажет. Бұл ретте, Германия аумағында, оның шегінен тыс орналасқан компаниялардың көмегімен интернет арқылы ақыны қабылдау заңсыз болып саналады.
Еуропа елдерінің көбінде, әсіресе Еуропалық одақ (ЕО) шеңберінде интернет арқылы сүзу нормаға айналуда. Сүзу, оның ішінде ұлттық интернет желістерінің сегменттеріндегі заңсыз мазмұндарға мемлекеттік тыйымдар, рубеждер арқылы қабылданатын заңсыз мазмұндарды блоктау, сондай-ақ, заңсыз мазмұндарға қатысты іздеулердің нәтижесін сүзуді қоса алғанда, әр түрлі нысандарда жүзеге асырылады.
2010 жылы Швейцарияда Интернет-казиноға тыйым салу туралы заң енгізілді.
Ресейде ойын бизнесін заңсыз ұйымдастыру үшін қылмыстың арнайы құрамын енгізу қарастырылып жатыр. Ресей Федерациясының Мемлекеттік Думасының қарауына букмекерлік кеңсенің (тотализатордың) ставка қабылдау жерлеріне салық салу туралы тиісті заң жобасы ұсынылды.
«Құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті мемлекеттік реттеу туралы» 2011 жылғы 16 қарашадағы Ресей Федерациясының Заңына енгізілген түзетулерге сәйкес 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Ресейде ойын бизнесінің салығы салынатын салық салу объектілері болып, букмекерлік кеңселер кассалары емес процессингілік орталықтар және букмекерлік кеңселерінің ставкаларды қабылдайтын жерлері белгіленеді.
Ресейде букмекер және тотализатор кеңселерінің және ойын аймақтарынан тыс жерлерде олардың ставкаларын қабылдайтын жерлердің қызметіне рұқсат етілмейтінін атап өту керек.
Жоғарыда аталған елдердің тәжірибесін негізге ала отырып, Қазақстанның қолданыстағы заңнамасында еліміздің аумағында онлайн казино қызметіне толық тыйым салу көзделіп отыр, банктер арқылы төлемдерді аударуды тоқтатуға қатысты, осы мәселе осыған ұқсас фактілерді қосымша зерделеуді талап етеді және қазіргі уақытта мезгілсіз болып табылады.
2010 жылы 4 маусымда Дания Парламенті онлайн покер провайдерлерінің Дания заңнамасын сақтауға және Дат елінің ойын кеңесінің бақылауында болуға үкіметтен тиісті лицензия алуын көздейтін жаңа ойын заңын қабылдады.
Елдің тиісті аумағында лицензиялар алу және олардың заңнамасын сақтау туралы ұқсас жағдайлар біздің мемлекетіміз үшін тиімсіз деп санаймыз, себебі онлайн-казино қызметіне тыйым салу заңда белгіленген, қазіргі уақытта осы тыйымды және интернет-ресурстарды блоктауды реттеу тетігін пысықтау міндеті тұр.
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген 3-бөлімде:
«1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген кіші бөлімде:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау»;
«Елде бұқаралық спортты дамыту» деген 1.1-мақсаттың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау»;

В Германии одобрен запрет на онлайновый игорный бизнес. С 1-го января запрещены большинство видов онлайновых азартных игр, сайты интернет-казино и прием ставок на азартные игры в сети. В поддержку новых правил по поводу онлайновых игр в середине декабря проголосовали законодатели 13 из 16 федеральных земель. В соответствии с ними, по требованию властей интернет-провайдеры обязаны блокировать интернет-сайты, принимающие ставки в онлайновых азартных играх, а банки - приостанавливать перевод платежей этим ресурсам. При этом, незаконным также считается прием ставок через интернет на территории Германии с помощью компаний, находящихся за ее пределами.
Интернет-фильтрация в большинстве стран Европы особенно в рамках Европейского союза (ЕС) стала скорее нормой. Фильтрация осуществляется в различных формах, включая государственные запреты незаконного содержания в национальных сегментах сети Интернет, блокирование незаконного содержания, принимаемого из-за рубежа, а также фильтрацию результатов поиска, касающихся незаконного содержания.
В 2010 в Швейцарии ввели закон о запрете Интернет-казино.
В России рассматривается введение специального состава уголовного преступления за организацию незаконного игорного бизнеса. В Государственную Думу Российской Федерации внесен на рассмотрение соответствующий законопроект, предусматривающий налогообложение пункта приема ставок букмекерской конторы (тотализатора).
Согласно поправкам, внесенным 16 ноября 2011 года в Закон Российской Федерации «О государственном регулировании деятельности по организации и проведению азартных игр», с 1 января 2012 года в России объектом налогообложения налогом на игорный бизнес будут признаваться не кассы букмекерских контор, а процессинговые центры и пункты приема ставок букмекерских контор.
Следует отметить, что в России не допускается деятельность букмекерских контор и тотализаторов и их пунктах по приему ставок вне игорных зон.
Исходя из опыта вышеуказанных стран, действующее законодательство Казахстана предусматривает полный запрет онлайн-казино на территории нашей страны, что касается приостановления перевода платежей через банки, считаем, что данный вопрос требует дополнительного изучения подобных фактов и является преждевременным в настоящее время.
Парламентом Дании 4 июня 2010 года был принят новый игорный закон, предусматривающий провайдерам онлайн покера получать соответствующую лицензию от правительства, соблюдать законодательство Дании и находиться под контролем Датского игорного совета.
Подобные случаи о получении лицензий на соответствующей территории страны и соблюдение их законодательства считаем неприемлемым для нашего государства, т.к. запрет онлайн-казино уже установлен законом, в настоящее время стоит задача выработать механизм регулирования данного запрета и блокирования интернет-ресурсов»;
в разделе 3. «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в подразделе «1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
строку: «Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом»:
изложить в следующей редакции:
«Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
заголовок «Цели 1.1. Развитие массового спорта в стране»:
изложить в следующей редакции:
«Цель 1.1. «Развитие массового спорта в стране, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;

3. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
x
»;
«Спорт түрлерінен мамандарды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін жетілдіру» деген 2.1.2-міндетте:
мына:
«
1. «Оле Бразил ФК» футбол мектебіне оқудан өткен спортшылардың Қазақстанның спорт ұйымдарына қосылған үлесі
Әкімшілік есеп
%
100
100
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1. «Ботафого әлеуметтік институты» футбол мектебінде оқудан өткен спортшылардың Қазақстанның спорттық ұйымдарына қосылған үлесі
Әкімшілік есеп
%
100
100
»;
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
мына:
«
1. 13-14 жастағы футболшы-спортшыларды іріктеу және Бразилия Федеративтік Республикасының Риберан қаласындағы «Оле Бразил ФК» футбол академиясына оқуға жіберу
х
х
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1. 13-14 жастағы спортшыларды іріктеу және «Ботафого әлеуметтік институты» футбол мектебінде (Бразилия Федеративтік Республикасы) үйренуден өту үшін жіберу
х
х
»;
«3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі» деген кіші бөлімде:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту» деген 4-бөлімде:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«Елде бұқаралық спортты дамыту, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау» деген 1.1-мақсат мынадай мазмұндағы 1.1.2 және 1.1.3-міндеттермен толықтырылсын:

3. Разработка проекта закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса»
х
»;
в задаче 2.1.2 «Совершенствование системы подготовки и повышения квалификации специалистов по видам спорта»:
строку:
«
1. Доля
зачисленных в
спортивные
организации
Казахстана
спортсменов,
прошедших
обучение в
футбольной
академии «Оле
Бразил ФК»
Админис-
тратив-
ный учет
%
100
100
»
изложить в следующей редакции:
«
1. Доля
зачисленных в
спортивные
организации
Казахстана
спортсменов,
прошедших
обучение в
футбольной
школе
«Социальный
институт
Ботафого»
Адми-
нистра-
тивный
учет
%
100
100
»;
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов строки:
«
1. Отбор спортсменов в возрасте
13 – 14 лет и направление для
прохождения обучения в
футбольной академии «Оле Бразил
ФК» г. Риберан (Федеративная
Республика Бразилия)
х
х
»
изложить в следующей редакции:
«
1. Отбор спортсменов
в возрасте 13 – 14
лет и направление
для прохождения
обучения в
футбольной школе
«Социальный институт
Ботафого»
(Федеративная
Республика Бразилия)
х
х
»;
в подразделе 3.2. «Соответствие стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства»:
строку «Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом»:
изложить в следующей редакции:
«Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
строку «Цель 1.1 Развитие массового спорта в стране»:
изложить в следующей редакции:
«Цель 1.1. «Развитие массового спорта в стране, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
в разделе 4. «Развитие функциональных возможностей»:
строку «Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом»:
изложить в следующей редакции:
«Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
строку «Цель 1.1 Развитие массового спорта в стране»:
изложить в следующей редакции:
«Цель 1.1. «Развитие массового спорта в стране, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
цель 1.1. «Развитие массового спорта в стране, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса» дополнить задачами 1.1.2. и 1.1.3 следующего содержания:

1.1.2-міндет «Лотерея қызметін реттеу тиімділігін арттыру»
1.1.3-міндет «Ойын бизнесі саласындағы бақылауды жүзеге асыру».
«Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген 5-бөлімде:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу арқылы қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1.1-мақсат. «Елде бұқаралық спортты дамыту, лотерея қызметін реттеу және ойын бизнесі саласындағы бақылау».
«Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген 5-бөлім мынадай мазмұндағы 1.1.2 және 1.1.3-міндеттермен толықтырылсын:
«
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара байланыстарды орнату үшін болжанатын шаралар
1
2
3
1.1.2-міндет «Лотерея қызметін реттеу тиімділігін арттыру»
Лотерея қызметінен республикалық бюджетке түскен табыстың көбеюі
Қаржымині
1. Мемлекеттің 100 % қатысуымен «Қазақстанның ұлттық лотерея» ЖШС құру
2. Мемлекеттік лотереяның жаңа даму моделін әзірлеу
1.1.3-міндет «Ойын бизнесі саласындағы бақылауды жүзеге асыру»
1. Айқындалған бұзушылықтардың жалпы санындағы жойылған бұзушылықтардың жалпы үлесі, %
БП
1. Ойын бизнесі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін жетілдіру және мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру
»;
«Тәуекелдерді басқару» деген 6-бөлім мынадай жолмен толықтырылсын:
«
Ықтимал тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс- шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Әлемдік экономикалық дағдарыстың Қазақстан Республикасының дамуына әсер етуі
Халықтың көңіл көтеруге және лотереяға қаржылық шығындардың азаюы
Мемлекеттік лотереяның жаңа даму моделін әзірлеу
Ішкі тәуекелдер
Халықтың сатып алу қабілеттілігінің төмендегі
Лотерея қызметінен республикалық бюджетке түскен табыстың азаюы
Мемлекеттік лотереяның жаңа даму моделін әзірлеу
Бұзушылықтар санының көбеюі
Ойын бизнесі саласындағы жеңіл жазалау шаралары, құқық бұзушылықтарды анықтаудың және оларды сот орындауына жеткізудің жеткіліксіз тиімсіз тетігі
Ойын бизнесі және лотерея қызметі саласындағы ҚР заңнамасын жетілдіру
»;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлім:
002 «Спорттағы дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
тиімділік көрсеткішінде:

«Задача 1.1.2. «Повышение эффективности регулирования лотерейной деятельности»;
«Задача 1.1.3. «Осуществление контроля в сфере игорного бизнеса»;
в разделе 5 «Межведомственное взаимодействие»:
строку «Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом»:
изложить в следующей редакции:
«Стратегическое направление 1. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
строку «Цель 1.1 Развитие массового спорта в стране»:
изложить в следующей редакции:
«Цель 1.1. «Развитие массового спорта в стране, регулирование лотерейной деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса»;
раздел 5 «Межведомственное взаимодействие» дополнить задачами 1.1.2 и 1.1.3 следующего содержания:
«
Показатели задач,
для достижения
которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления
межведомственных
взаимосвязей
1
2
3
Задача 1.1.2. «Повышение эффективности регулирования
лотерейной деятельности»
Увеличение
дохода,
поступившего в
республиканский
бюджет от
лотерейной
деятельности
МФ
1. Создание ТОО
«Национальная лотерея
Казахстана» со 100 %
участием государства
2. Разработка новой
модели развития
государственной лотереи
«1.1.3 Осуществление контроля в сфере игорного бизнеса»
1. Доля
устраненных
нарушений в % к
общему количеству
выявленных
нарушений
ГП
1. Совершенствование
критериев оценки степени
риска и осуществление
мониторинга и контроля в
сфере игорного бизнеса
»;
раздел 6. Управление рисками дополнить следующей строкой:
«
Наименование
возможного риска
Возможные
последствия, в
случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по
управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Влияние мирового
экономического
кризиса на
развитие
Республики
Казахстан
Уменьшение
финансовых затрат
населения на
развлечение и
лотереи
Разработка новой модели
развития государственной
лотереи
Внутренние риски
Низкая
покупательская
способность
населения
Уменьшение
доходов,
поступивших в
республиканский
бюджет от
лотерейной
деятельности
Разработка новой модели
развития государственной
лотереи
Увеличение
количества
нарушений
Мягкие меры
наказания в сфере
игорного бизнеса,
недостаточно
эффективный
механизм
выявления
правонарушений и
доведения его до
судебного
исполнения
Совершенствование
законодательства
Республики Казахстан в
сфере игорного бизнеса и
лотерейной деятельности
»;
раздел 7. Бюджетные программы:
в бюджетной программе 002 «Обучение и воспитание одаренных в спорте детей»:
в графе «2012 год»:
в показателях эффективности:

«спорт мектептерінде, мектеп-интернаттарда-колледждердегі бір оқушыны оқытуға жұмсалатын шығын құны» деген жолдағы «1436» деген сандар «1440» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджеттік шығыстар көлемі» деген жолда «2 052 738» деген сандар «2 058 745» деген сандармен ауыстырылсын;
005 «Жоғары жетiстiктер спортын дамыту» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
тікелей нәтиже көрсеткіштерінде:
«8. Биоүлгілерді алу саны (қан, несеп)» деген жолдағы «3 000» деген сандар алынып тасталсын;
тиімділік көрсеткіштерінде:
«1 спортшыны дайындауға және оның қатысуына жұмсалатын орташа шығын» деген жолдағы «3 782» деген сандар «3 788» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджеттік шығыстар көлемі» деген жолдағы «9 754 823» деген сандар «9 768 858» деген сандармен ауыстырылсын;
008 «Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің күрделі шығыстары» деген бюджеттік бағдарламада:
«2012 жыл» деген бағанда:
тиімділік көрсеткіштерінде:
«Бір мемлекеттік қызметшіге жұмсалатын орташа шығыстар» деген жолдағы «260» деген сандар «276» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджеттік шығыстар көлемі» деген жолдағы «388 341» деген сандар «381 005» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттік шығыстар жиынтығы» деген кестеде:
«2012 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік шығыстардың БАРЛЫҒЫ:» деген жолдағы «28 539 279» деген сандар «28 551 985» деген сандармен ауыстырылсын;
«ағымдағы бюджеттік бағдарламалар» деген жолдағы «14 099 456» деген сандар «14 112 162» деген сандармен ауыстырылсын;
«002 - Спорттағы дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу» деген жолдағы «2 052 738» деген сандар «2 058 745» деген сандармен ауыстырылсын;
«005 - Жоғары жетiстiктер спортын дамыту» деген жолдағы «9 754 823» деген сандар «9 768 858» деген сандармен ауыстырылсын;
«008 - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің күрделі шығыстары» деген жолдағы «388 341» деген сандар «381 005» деген сандармен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов

в строке «стоимость затрат на обучение одного учащегося в спортивных школах, школах-интернатах - колледжах» цифры «1436» заменить цифрами «1440»;
в строке «объем бюджетных расходов» цифры «2 052 738» заменить цифрами «2 058 745»;
в бюджетной программе 005 «Развитие спорта высших достижений»:
в графе «2012 год»:
в показателях прямого результата:
в строке «8. Количество произведенных заборов биопроб (кровь,
моча)» цифры «3 000» исключить;
в показателях эффективности:
в строке «Средние затраты на подготовку и участие 1 спортсмена» цифры «3 782» заменить цифрами «3 788»;
в строке «объем бюджетных расходов» цифры «9 754 823» заменить цифрами «9 768 858»;
в бюджетной программе 008 «Капитальные расходы Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры»:
в графе «2012 год»:
в показателях эффективности:
в строке «Средние затраты на одного государственного служащего» цифры «260» заменить цифрами «276»;
в строке «объем бюджетных расходов» цифры «388 341» заменить цифрами «381 005»;
в таблице «Свод бюджетных расходов»:
в графе «2012 год»:
в строке «ВСЕГО бюджетных расходов:» цифры «28 539 279» заменить цифрами «28 551 985»;
в строке «текущие бюджетные программы» цифры «14 099 456» заменить цифрами «14 112 162»;
в строке «002 - Обучение и воспитание одаренных в спорте детей» цифры «2 052 738» заменить цифрами «2 058 745»;
в строке «005 - Развитие спорта высших достижений» цифры «9 754 823» заменить цифрами «9 768 858»;
в строке «008 - Капитальные расходы Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры» цифры «388 341» заменить цифрами «381 005».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов