Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде өңіраралық кооперацияны дамытуды үйлестіру мәселелерi жөнiндегі комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1797 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 11 мамырдағы № 466 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.05.2014 № 466 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде өңіраралық кооперацияны дамытуды үйлестіру мәселелерi жөнiндегі комиссия (бұдан әрi – Комиссия) құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Комиссия туралы ереже бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1797 қаулысына
қосымша
Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде өңіраралық
кооперацияны дамытуды үйлестіру мәселелерi
жөнiндегі комиссияның құрамы
Келімбетов                   - Қазақстан Республикасы
Қайрат Нематұлы                Премьер-Министрінің орынбасары, төраға
Құсайынов                    - Қазақстан Республикасының
Марат Әпсеметұлы               Экономикалық даму және сауда
вице-министрі, төрағаның орынбасары
Бәкенов                      - Қазақстан Республикасы
Ернар Бақытжанұлы              Экономикалық даму және сауда
министрлігі Халықаралық
экономикалық интеграцияны реттеу
департаментінің директоры, хатшы
Дембай                       - Қазақстан Республикасы Құрылыс
Салауат Маханбетұлы            және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері агенттігінің жауапты хатшысы
Рау                          - Қазақстан Республикасының Индустрия
Альберт Павлович               және жаңа технологиялар бірінші
вице-министрі
Ақшолақов                    - Қазақстан Республикасының Мұнай
Болат Оралұлы                  және газ вице-министрі
Бектұров                     - Қазақстан Республикасының Көлік
Азат Ғаббасұлы                 және коммуникация вице-министрі
Ысқақов                      - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Мәрлен Нұрахметұлы             ортаны қорғау вице-министрі
Өмірияев                     - Қазақстан Республикасының Ауыл
Мүслім Тайырұлы                шаруашылығы вице-министрі
Шаяхметов                    - Қазақстан Республикасының Білім
Саят Болатұлы                  және ғылым вице-министрі
Шаймағамбетов                - Қазақстан Республикасы Ұлттық
Еркін Мұстафаұлы               ғарыш агенттігі төрағасының
орынбасары
Әбдібеков                    - Ақтөбе облысы әкімінің бірінші
Нұрмұхамбет Қанапияұлы         орынбасары
Дүйсембаев                   - Атырау облысы әкімінің бірінші
Ғұмар Ислямұлы                 орынбасары
Тұрғанов                     - Павлодар облысы әкімінің бірінші
Дүйсенбай Нұрбайұлы            орынбасары
Ахметжанов                   - Қарағанды облысы әкімінің
Әнуар Мұратұлы                 орынбасары
Бекенов                      - Солтүстік Қазақстан облысы
Қайрат Әскербекұлы             әкімінің орынбасары
Дәрібаев                     - Қостанай облысы әкімінің
Мұрат Аманкелдіұлы             орынбасары
Қанешев                      - Маңғыстау облысы әкімінің
Біржан Бесекенұлы              орынбасары
Көлгінов                     - Батыс Қазақстан облысы әкімінің
Алтай Сейдірұлы                орынбасары
Мұратов                      - Шығыс Қазақстан облысы әкімінің
Жомарт Хайдарұлы               орынбасары
Тұрдалиев                    - Алматы облысы әкімінің орынбасары
Серік Мелсұлы
Тұяқбаев                     - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің
Сапарбек Құрақбайұлы           орынбасары
Шорманов                     - Алматы қаласы әкімінің орынбасары
Ербол Әлімқұлұлы
Бишімбаев                    - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат
Қуандық Уәлиханұлы             қоры» акционерлік қоғамының
басқарма төрағасының орынбасары
(келісім бойынша)
Үмбеталиев                   - «Экономикалық зерттеулер
Мәди Тоқтарұлы                 институты» акционерлік қоғамының
вице-президенті (келісім бойынша)
Ыдырысов                     - «Қазақстан инжиниринг» ұлттық
Ерлан Сапарғалиұлы             компаниясы» акционерлік қоғамының
басқарушы директоры (келісім бойынша)
Құндақбаев                   - Қазақстан Республикасы
Абдұлла Бағыбекұлы             Сауда-өнеркәсіп палатасының
вице-президенті (келісім бойынша)
Мәмбеталин                   - «Атамекен» Одағы» Қазақстанның
Әлихан Есенғосұлы              ұлттық экономикалық палатасы»
заңды тұлғалар бірлестігі
басқарма төрағасының орынбасары
(келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1797 қаулысына
бекітілген
Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде
өңіраралық кооперацияны дамытуды үйлестіру
мәселелерi жөнiндегі комиссия туралы
ереже

О создании Комиссии по вопросам координации развития межрегиональной кооперации в рамках Единого экономического пространства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1797. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2014 года № 466
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.05.2014 № 466.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Комиссию по вопросам координации развития межрегиональной кооперации в рамках Единого экономического пространства (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1797
Состав Комиссии по вопросам
координации развития межрегиональной кооперации
в рамках Единого экономического пространства
Келимбетов
Кайрат Нематович
-
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
Кусаинов
Марат Апсеметович
-
вице-министр экономического развития и торговли Республики Казахстан, заместитель председателя
Бакенов
Ернар Бахытжанулы
-
директор Департамента регулирования международной экономической интеграции Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан, секретарь
Дембай
Салауат Маханбетович
-
ответственный секретарь Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
Рау
Альберт Павлович
-
первый вице-министр индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Акчулаков
Болат Уралович
-
вице-министр нефти и газа Республики Казахстан
Бектуров
Азат Габбасович
-
вице-министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Искаков
Марлен Нурахметович
-
вице-министр охраны окружающей среды Республики Казахстан
Умирьяев
Муслим Таирович
-
вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Шаяхметов
Саят Болатович
-
вице-министр образования и науки Республики Казахстан
Шаймагамбетов
Еркин Мустафаевич
-
заместитель Председателя Национального космического агентства Республики Казахстан
Абдибеков
Нурмухамбет Канапиевич
-
первый заместитель акима Актюбинской области
Дуйсембаев
Гумар Ислямович
-
первый заместитель акима Атырауской области
Турганов
Дуйсенбай Нурбаевич
-
первый заместитель акима Павлодарской области
Ахметжанов
Ануар Муратович
-
заместитель акима Карагандинской области
Бекенов
Кайрат Аскербекович
-
заместитель акима Северо-Казахстанской области
Дарибаев
Мурат Аманкельдиевич
-
заместитель акима Костанайской области
Канешев
Биржан Бесекенович
-
заместитель акима Мангистауской области
Кульгинов
Алтай Сейдирович
-
заместитель акима Западно-Казахстанской области
Муратов
Жомарт Хайдарович
-
заместитель акима Восточно-Казахстанской области
Турдалиев
Серик Мелсович
-
заместитель акима Алматинской области
Туякбаев
Сапарбек Қуракбаевич
-
заместитель акима Южно-Казахстанской области
Шорманов
Ербол Алимкулович
-
заместитель акима города Алматы
Бишимбаев
Куандык Валиханович
-
заместитель председателя правления акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» (по согласованию)
Умбеталиев
Мади Тохтарович
-
вице-президент акционерного общества «Институт экономических исследований» (по согласованию)
Идрисов
Ерлан Сапаргалиевич
-
управляющий директор акционерного общества «Национальная компания «Казахстан инжиниринг» (по согласованию)
Кундакбаев
Абдулла Багибекович
-
вице-президент Торгово-промышленной палаты Республики Казахстан (по согласованию)
Мамбеталин
Алихан Есенгосович
-
заместитель председателя правления объединения юридических лиц «Национальная экономическая палата Казахстана «Союз «Атамекен» (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1797
Положение
о Комиссии по вопросам координации развития межрегиональной
кооперации в рамках Единого экономического пространства

1. Жалпы ережелер
1. Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде өңіраралық кооперацияны дамытуды үйлестіру мәселелерi жөнiндегі комиссия (бұдан әрi – Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актілерiн және өзге де нормативтiк құқықтық актілердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Комиссия қызметiнiң мақсаттары
3. Комиссия қызметiнiң мақсаттары:
1) Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы арасында өңіраралық кооперацияны дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) экономиканы дамыту, өндірісті кеңейту, басқару тиімділігін және ғылыми-техникалық үдерісті арттыруды ынталандыру, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігі (бұдан әрі – БЭК) жағдайында тауар нарықтарында ресурстардың оңтайлы бөлінуін қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссияның мiндеттерi
4. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) жаңғырту және инновациялық технологиялық дамыту негізінде БЭК шеңберінде келісілген өнеркәсіптік саясат жүргізуде бірыңғай тәсілдерді қалыптастыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) өнеркәсіптік кооперация саласында БЭК шеңберінде өзара келісілген шешімдер әзірлеу;
3) БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің өнеркәсіп салаларының үйлестірілген жұмысын қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының өнеркәсіп өнімдері нарықтарында өзара пайдалы бәсекелестік орта құру бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
4. Комиссияның құқықтары
5. Комиссия өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру үшiн өз құзыретi шеңберiнде:
1) өнеркәсіп саласында Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы өңірлерінің арасында кооперацияны күшейту бойынша ұсыныстарды белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгізуге;
2) Комиссия құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша ақпаратты заңнамада\       белгiленген тәртiппен мемлекеттік органдардан және өзге ұйымдардан сұратуға және алуға;
3) Комиссия қарауына енгiзiлетiн мәселелердi шешу жөнiндегi проблемаларды талдауға және ұсыныстар әзiрлеуге ғылыми ұйымдарды, сондай-ақ отандық және шетелдiк сарапшыларды тартуға құқылы.
5. Комиссияның қызметiн ұйымдастыру
6. Комиссияны Комиссия отырыстарында төрағалық ететiн, оның жұмысын жоспарлайтын, оның шешiмдерiнiң iске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асыратын төраға басқарады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.

1. Общие положения
1. Комиссия по вопросам координации развития межрегиональной кооперации в рамках Единого экономического пространства (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан,  законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Цели деятельности Комиссии
3. Целями деятельности Комиссии являются:
1) выработка предложений по развитию межрегиональной кооперации между Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией;
2) выработка предложений по развитию экономики, расширению производства, стимулированию повышения эффективности управления и научно-технического прогресса, обеспечению оптимального распределения ресурсов на товарных рынках в условиях Единого экономического пространства (далее - ЕЭП) Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации.
3. Задачи Комиссии
4. Основными задачами Комиссии являются:
1) выработка предложений по вопросам формирования единых подходов в проведении согласованной промышленной политики в рамках ЕЭП на основе модернизации и инновационного технологического развития;
2) выработка взаимосогласованных в рамках ЕЭП решений в области промышленной кооперации;
3) выработка предложений по обеспечению скоординированной работы отраслей промышленности государств-участников ЕЭП;
4) выработка предложений по созданию взаимовыгодной конкурентной среды на рынках промышленной продукции Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации.
4. Права Комиссии
5. Комиссия в пределах своей компетенции для осуществления возложенных на нее задач имеет право:
1) вносить в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по усилению кооперации между регионами Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации в сфере промышленности;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов и иных организаций информацию по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии;
3) привлекать научные организации, а также отечественных и иностранных экспертов к анализу проблем и выработке предложений по решению вопросов, вносимых на рассмотрение Комиссии.
5. Организация деятельности Комиссии
6. Комиссию возглавляет председатель, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.

7. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлiгi Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
8. Комиссия хатшысы Комиссия отырыстарының күн тәртiбi бойынша ұсыныстарды, қажеттi құжаттарды, материалдарды дайындайды және отырыстар өткiзiлгеннен кейiн хаттамаларды ресiмдейдi.
9. Комиссия отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бiрақ тоқсанына кемiнде бiр рет өткiзiледi.
Комиссия төрағасы Комиссия қарауына шығарылатын ұсынылған материалдардың негiзiнде Комиссияның жоспардан тыс отырыстарын шақырады.
10. Егер Комиссия отырысында Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен eкici қатысса, ол заңды болып саналады.
Комиссия мүшелерi отырысқа алмастыру құқығынсыз қатысады.
11. Мемлекеттік органдардың құзыретіне кіретін мәселелер қаралған жағдайда, Комиссия отырыстарына мемлекеттік органдар басшыларының орынбасарлары шақырылады.
Комиссия отырысының материалдарына қоса тіркеу үшін мемлекеттік органның қорытындысы мемлекеттік орган басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, жазбаша түрде ұсынылуы тиіс.
12. Комиссияның отырыстары ашық болып табылады.
Төрағаның шешiмi бойынша жабық отырыстар өткiзiлуi мүмкiн.
13. Комиссияның шешiмдерi ашық дауыс беру арқылы қабылданады, егер оған Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiк дауысы берiлсе, қабылданған болып саналады және Комиссияның төрағасы немесе отырысты өткiзген оның орынбасары, сондай-ақ мiндеттi түрде оның барлық мүшелерi қол қоятын хаттамамен ресiмделедi.
Дауыстар тең болған жағдайда төраға дауыс берген шешiм қабылданған болып саналады.
Комиссия мүшелерiнiң ерекше пiкiр бiлдiру құқығы бар, ол бiлдiрілген жағдайда жазбаша түрде жазылуы және хаттамаға қоса берiлуi тиiс.
14. Қол қойылғаннан кейін құзыретті орган хаттаманы үш жұмыс күні ішінде БЭК шеңберінде өңіраралық кооперацияны дамытуды үйлестіру мәселесін шешу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына жібереді.
15. Қажет болған жағдайда Комиссияның шешiмi хаттаманы ресiмдей отырып, оның мүшелерiне жазбаша жауап алу жүргiзу жолымен қабылдануы мүмкін.
16. Комиссия төрағасы не оның орынбасары отырыстардың күн тәртiбiн, сондай-ақ олардың өткiзiлетiн орны мен уақытын белгiлейдi және нақтылайды.
6. Комиссияның қызметін тоқтату
17. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Комиссияның қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.

7. Рабочим органом Комиссии является Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
8. Секретарь Комиссии готовит предложения по повестке дня заседаний Комиссии, необходимые документы, материалы и оформляет протоколы после проведения заседаний.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Внеплановые заседания Комиссии созываются председателем Комиссии на основании представленных материалов, выносимых на рассмотрение Комиссии.
10. Заседание Комиссии считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третьих от общего числа членов Комиссии.
Члены Комиссии участвуют на заседании без права замены.
11. В случае рассмотрения вопросов, входящих в компетенцию государственных органов, на заседания Комиссии приглашаются заместители руководителей государственных органов.
Заключение государственного органа для приобщения к материалам заседания Комиссии должно быть представлено в письменном виде за подписью руководителя государственного органа или его заместителя.
12. Заседания Комиссии являются открытыми.
По решению председателя могут проводиться закрытые заседания.
13. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии, и оформляются протоколом, который подписывается председателем Комиссии или его заместителем, проводившим заседание, а также в обязательном порядке всеми ее членами.
В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
14. После подписания протокол в течение трех рабочих дней направляется компетентным органом на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан для решения вопроса координации развития межрегиональной кооперации в рамках ЕЭП.
15. При необходимости решение Комиссии может быть принято путем проведения письменного опроса ее членов с оформлением протокола.
16. Повестка дня заседаний, а также место и время их проведения определяются и уточняются председателем Комиссии либо его заместителем.
6. Прекращение деятельности Комиссии
17. Основанием прекращения деятельности Комиссии является решение Правительства Республики Казахстан.