Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 ақпандағы № 185 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 13 қазандағы № 824 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.10.2015 № 824 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 53-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 6-тармағы 2) тармақшасының тоғызыншы абзацын және 7-тармақтың 10) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 25 ақпандағы
№ 185 қаулысымен
бекітілген
Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен
тасымалдауларды орындауға рұқсат беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 53-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Авиакомпанияға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру туралы шешімді қабылдауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
3. Авиакомпанияға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдаулардың түрлері бойынша жүзеге асырылады.
4. Рұқсат беру үшін тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдаулар мынадай түрлер бойынша жіктеледі:
1) бір облыс шегіндегі елді мекендер арасында жүзеге асырылатын жергілікті (облысішілік) коммерциялық әуе жолаушылар тасымалы;

Об утверждении Правил допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 185. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2015 года № 824
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.10.2015 № 824 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 352.
В соответствии с подпунктом 53-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок (далее – Правила).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования, за исключением абзаца девятого подпункта 2) пункта 6 и подпункта 10) пункта 7 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 февраля 2013 года № 185
Правила
допуска авиакомпаний к выполнению регулярных
внутренних коммерческих воздушных перевозок
1. Общие положения
1. Правила допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 53-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации».
2. Принятие решения о допуске авиакомпании к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченный орган).
3. Допуск авиакомпании к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок осуществляется по видам регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок.
4. Регулярные внутренние коммерческие воздушные перевозки для выдачи допуска классифицируются по следующим видам:
1) местные (внутриобластные) коммерческие воздушные пассажирские перевозки, осуществляемые между населенными пунктами в пределах одной области;

2) әр облыста орналасқан елді мекендер арасында немесе елді мекендерді республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен байланыстыратын өңірлік (республикаішілік) коммерциялық әуемен жолаушылар тасымалы.
5. Авиакомпанияға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат бір немесе екі түр бойынша беріледі.
2. Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен
тасымалдауларды орындауға рұқсат беруге қойылатын біліктілік
талаптары
6. Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беру үшін мынадай біліктілік талаптары белгіленеді:
1) жергілікті (облысішілік) коммерциялық әуемен жолаушылар тасымалын орындау үшін:
авиакомпанияның Қазақстан Республикасында тіркелуі және пайдаланушы сертификатының болуы;
авиакомпания белгілеген кесте бойынша (резервте сақтауды есепке ала отырып) ұшуды орындау үшін қажетті мөлшерде қолданыстағы ұшу жарамдылығы сертификаттары, бірақ жолаушылар сыйымдылығы бірдей кемінде екі әуе кемесі бар әуе кемелер паркінің болуы (жеке меншіктегі немесе кемінде үш жыл мерзімге жалға алынған);
жергілікті (облысішілік) коммерциялық әуемен жолаушылар тасымалдаулар жоспарланатын әрбір әуежайда өкілдіктің және персоналдың болуы;
2) өңірлік (республикаішілік) коммерциялық әуе жолаушылар тасымалдарын орындау үшін:
авиакомпанияның Қазақстан Республикасында тіркелуі және пайдаланушы сертификатының болуы;
авиакомпания белгілеген кестеге сәйкес (резервте сақтауды есепке ала отырып) ұшуды орындау үшін қажетті мөлшерде ұшу жарамдылығы сертификаттары, бірақ жолаушылар сыйымдылығы бірдей кемінде бес әуе кемесі болатын әуе кемесі паркінің болуы (жеке меншікте немесе кемінде үш жыл мерзімге жалға алынған);
тұрақты емес тасымалдарды орындау немесе жергілікті (облысішілік) жолаушылар авиатасымалдарын орындау бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
автоматтандырылған броньдау және әуемен тасымалдауларды сату жүйесінде ресурстарды орналастыру бойынша персоналдың болуы;
өңірлік (республикаішілік) әуемен жолаушылар тасымалдауларын орындау жоспарланатын әрбір әуежайда өкілдіктің және персоналдың болуы;
авиакомпания белгілеген ұшу кестесі бойынша ұшуды ұйымдастыру үшін қаржылық ресурстардың болуы және жеткіліктігі;
тасымалдау құжаттарын электрондық және қағаз нысанында ресімдеуді қоса алғанда, автоматтандырылған әуемен тасымалдауларды сату жүйесінің бірінде ресурстарды орналастыруға жасасқан шарттың болуы;
Халықаралық әуе көлігі қауымдастығының (IOSA) авиакомпания қауіпсіздігінің өндірістік аудиті сертификатының болуы;
онлайн-броньдауды және авиабилеттерді сатуды ұсынатын өз интернет-ресурсының болуы;
ұшуды орындау жоспарланатын кемінде екі қалада авиабилеттерді сату офистерінің болуы.

2) региональные (внутриреспубликанские) коммерческие воздушные пассажирские перевозки, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных областях, или соединяющие населенные пункты с городами республиканского значения, столицей.
5. Допуск авиакомпании к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок выдается по одному или двум видам.
2. Квалификационные требования для допуска авиакомпаний
к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных
перевозок
6. Устанавливаются следующие квалификационные требования для допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок:
1) для выполнения местных (внутриобластных) коммерческих воздушных пассажирских перевозок:
регистрация авиакомпании в Республике Казахстан и наличие  сертификата эксплуатанта;
наличие парка воздушных судов с действующими сертификатами летной годности в количестве, необходимом для выполнения полетов по установленному авиакомпанией расписанию (с учетом резервирования), но не менее двух воздушных судов одинаковой пассажировместимости (в собственности или аренде на срок не менее трех лет);
наличие представительства и персонала в каждом аэропорту, в (из) которых планируются местные (внутриобластные) коммерческие воздушные пассажирские перевозки;
2) для выполнения региональных (внутриреспубликанских) коммерческих воздушных пассажирских перевозок:
регистрация авиакомпании в Республике Казахстан и наличие  сертификата эксплуатанта;
наличие парка воздушных судов с действующими сертификатами летной годности в количестве, необходимом для выполнения полетов по установленному авиакомпанией расписанию (с учетом резервирования), но не менее пяти воздушных судов одинаковой пассажировместимости (в собственности или аренде на срок не менее трех лет);
наличие опыта работы по выполнению нерегулярных перевозок или выполнению местных (внутриобластных) пассажирских авиаперевозок не менее одного года;
наличие персонала по размещению ресурсов в автоматизированной системе бронирования и продажи авиаперевозок;
наличие представительства и персонала в каждом аэропорту, где планируется выполнение региональных (внутриреспубликанских) пассажирских авиаперевозок;
наличие и достаточность финансовых ресурсов для организации полетов по установленному авиакомпанией расписанию полетов;
наличие заключенного договора на размещение ресурсов в одной из автоматизированных систем продаж авиаперевозок, включая оформление перевозочных документов в электронной и бумажной формах;
наличие сертификата производственного аудита безопасности авиакомпаний (IOSA) Международной ассоциации воздушного транспорта;
наличие собственного интернет-ресурса, предоставляющего онлайн-бронирование и продажу авиабилетов;
наличие офисов продаж авиабилетов не менее чем в двух городах, в которые планируется выполнение полетов.

3. Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен
тасымалдауларды орындауға рұқсат беруге қойылатын біліктілік
талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
7. Өңірлік (республикаішілік) коммерциялық әуемен жолаушылар тасымалдауларды орындауға рұқсат алу үшін өтініш беруші авиакомпанияның осы Қағидаларда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын мынадай құжаттарды:
1) өтініш беруші үміттеніп отырған тұрақты ішкі коммерциялық әуе тасымалдар түрлеріне рұқсаттарды және пайдаланушының қолданыстағы сертификатының болуы туралы мәліметтерді көрсете отырып авиакомпанияның бірінші басшысы қол қойған өтінішті;
2) мыналарды:
ұшу жарамдылығы сертификаттарының жарамдылық мерзімін көрсете отырып әуе кемелерінің паркі туралы анықтама, жеке меншіктегі және (немесе) жалға алынған (лизингтегі) әуе кемелерінің санын;
әуе кемелерін жалға алу (лизинг) туралы жасалған шарттың нөмірін және күнін, жасалған шарттардың жарамдылық мерзімін көрсете отырып;
3) авиакомпания белгілеген кесте бойынша әуе кемелерінің айналым графигін;
4) тасымалдау құжаттарын электрондық және қағаз нысанында рәсімдеуді қоса алғанда, автоматтандырылған броньдау және әуемен тасымалдауларды сату жүйесінде ресурстарды орналастыру туралы келісімнің көшірмесін;
5) автоматтандырылған броньдау және әуемен тасымалдауларды сату жүйесінде ресурстарды орналастыру бойынша авиакомпания персоналының дайындығы туралы куәландыратын құжаттың көшірмесін;
6) соңғы қаржылық жылдағы, сондай-ақ ағымдағы уақытқа бухгалтерлік теңгерімді;
7) соңғы қаржылық жылға аудиторлық есепті;
8) авиамаршрут (авиамаршруттар) бойынша ұсынылған кестеге сәйкес, пайдалану сәтінен бастап болжанатын кірісті есепке алмағанда 30 күн ішінде ұшуды қамтамасыз ету үшін қажет мөлшерде шотында шетелдік немесе ұлттық валютадағы қаржы қаражатының болуы туралы банктің анықтамасын;
9) тұрақты ұшуды орындау жоспарланатын авиамаршруттар тізбесін және 30 күн ішінде ұсынылған кестеге сәйкес авиамаршрут (авиамаршруттар) бойынша жоспарланған жүктемені есепке ала отырып, авиамаршрут (авиамаршруттар) бойынша ұшуды орындау шығындарының есебін;
10) Халықаралық әуе көлігі қауымдастығының (IOSA) авиакомпания қауіпсіздігінің өндіріс аудиті сертификатының көшірмесін;
11) тұрақты ішкі рейстерді ашу жоспарланатын әрбір әуежайда өкілдіктің болуы және персоналды жалға алу туралы анықтаманы;
12) авиабилеттерді онлайн-броньдау және сату мүмкіндігін ұсынатын өз интернет-ресурсының болуын көрсететін анықтаманы;

3. Документы, подтверждающие соответствие квалификационным
требованиям для допуска авиакомпаний к выполнению регулярных
внутренних коммерческих воздушных перевозок
7. Для получения допуска к выполнению региональных (внутриреспубликанских) коммерческих воздушных пассажирских перевозок заявителем предоставляются следующие документы, подтверждающие соответствие авиакомпании квалификационным требованиям, установленным настоящими Правилами:
1) заявление, подписанное первым руководителем авиакомпании, с указанием допусков к видам регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок, на которые претендует заявитель, и сведений о наличии действующего сертификата эксплуатанта;
2) справка о парке воздушных судов с указанием:
количества собственных и (или) арендованных (находящихся в лизинге) воздушных судов с указанием сроков действия их сертификатов летной годности;
номера и даты заключения договора на аренду (лизинг) воздушных судов, сроки действия заключенных договоров;
3) график оборота воздушных судов по установленному авиакомпанией расписанию;
4) копия соглашения о размещении ресурсов в автоматизированной системе бронирования и продажи авиаперевозок, включая оформление перевозочных документов в электронной и бумажной формах;
5) копия документа, свидетельствующего о подготовке персонала авиакомпании по размещению ресурсов в автоматизированной системе бронирования и продажи авиаперевозок;
6) бухгалтерский баланс за последний финансовый год, а также на текущую дату;
7) аудированная отчетность за последний финансовый год;
8) справка банка об имеющихся финансовых средствах на счете в национальной или иностранной валютах в количестве, необходимом для обеспечения полетов, в соответствии с предлагаемым расписанием по авиамаршруту (авиамаршрутам) в течение 30 дней без учета дохода, предполагаемого с момента эксплуатации;
9) перечень авиамаршрутов, по которым планируется выполнение регулярных полетов, и расчеты расходов на выполнение полетов по авиамаршруту (авиамаршрутам) с учетом планируемой загрузки в соответствии с предлагаемым расписанием по авиамаршруту (авиамаршрутам) в течение 30 дней;
10) копия сертификата производственного аудита безопасности авиакомпаний (IOSA) Международной ассоциации воздушного транспорта;
11) справка о наличии представительства и найме персонала в каждом аэропорту, в которых планируется открытие внутренних регулярных рейсов;
12) справка с указанием наличия собственного интернет-ресурса, предоставляющего возможность онлайн-бронирования и продажи авиабилетов;

13) ұшуды орындау жоспарланатын кемінде екі қалада авиабилеттерді сату офистерінің болуын көрсететін анықтаманы береді.
Жергілікті (облысішілік) коммерциялық әуемен жолаушылар тасымалдауларды орындау үшін осы тармақтың 1)3) тармақшаларында көзделген құжаттар ғана беріледі.
4. Авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен
тасымалдауларды орындауға рұқсат беру тәртібі
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар бір данада, тігілген түрде, нөмірленген парақтармен ұсынылады, соңғы парағы заңды тұлғаның (авиакомпания) мөрімен куәландырылады.
Уәкілетті орган өтініш берушінің құжаттарын қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда уәкілетті орган көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
9. Уәкілетті органда құжаттарды алған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне бағалауды уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі – комиссия) жүргізеді.
Комиссия мүшелерінің саны тақ болуы және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссияны комиссия төрағасы, ол болмаған кезде төраға орынбасары басқарады. Комиссия шешімі отырысқа қатысушылардың көпшілік дауысымен қабылданады және комиссия мүшесі болып табылмайтын комиссия хатшысы әзірлейтін хаттамамен ресімделеді.
Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі. Дауыс беру рәсіміне комиссия мүшелері жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда комиссия шешімі заңды болып танылады.
Комиссия төрағасы, егер ол болмаған жағдайда төраға орынбасары комиссия қызметін басқарады, комиссия отырыстарына төрағалық етеді, жұмысты жоспарлайды және оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады.
10. Бағалау осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде жүргізіледі.
11. Уәкілетті орган комиссияның теріс қорытындысы негізінде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкес келмейтін авиакомпаниялардың өтініштерінен бас тартады және кері қайтарады.
12. Өтініштері бас тартылған авиакомпанияларды уәкілетті орган бас тарту себептерін көрсете отырып, уәкілетті орган өтінішті алған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді.

13) справка с указанием наличия офисов продаж авиабилетов не менее чем в двух городах, в которые планируется выполнение полетов.
Для выполнения местных (внутриобластных) коммерческих воздушных пассажирских перевозок предоставляются только документы, предусмотренные подпунктами 1) – 3) настоящего пункта.
4. Порядок допуска авиакомпаний к выполнению регулярных
внутренних коммерческих воздушных перевозок
8. Документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил, представляются в одном экземпляре, в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница заверяется печатью юридического лица (авиакомпании).
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения документов заявителя проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, уполномоченный орган в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении документов.
9. В течение тридцати календарных дней с момента получения документов в уполномоченном органе оценку соответствия заявителя квалификационным требованиям проводит постоянно действующая комиссия, созданная приказом уполномоченного органа (далее – комиссия).
Количество членов комиссии должно быть нечетным и составлять не менее семи человек. Комиссию возглавляет председатель комиссии, а в его отсутствие - заместитель председателя. Решение комиссии принимается большинством голосов членов, участвующих в заседании, и оформляется протоколом, составляемым секретарем комиссии, который не является членом комиссии.
В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии. Решение комиссии признается легитимным при присутствии на процедуре голосования не менее двух третей от общего количества членов комиссии.
Председатель комиссии, а в случае его отсутствия заместитель председателя руководят деятельностью комиссии, председательствуют на заседаниях комиссии, планируют работу и осуществляют общий контроль за реализацией ее решений.
10. Оценка проводится на основании представленных в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил документов.
11. Заявления авиакомпаний, не соответствующих квалификационным требованиям, указанных в пункте 6 настоящих Правил, отклоняются и подлежат возврату уполномоченным органом на основании отрицательного заключения комиссии.
12. Авиакомпании, чьи заявления отклонены, письменно уведомляются об этом уполномоченным органом не позднее тридцати календарных дней с момента получения заявления уполномоченным органом с указанием причин отказа.

13. Авиакомпанияның тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауына рұқсат беруді ресімдеуді уәкілетті орган авиакомпанияның осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы комиссияның оң қорытындысы негізінде жүзеге асырады.
Авиакомпанияның тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауына рұқсат беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1070 қаулысымен бекітілген Сертификаттау және азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы сертификатын беру қағидасына сәйкес берілетін пайдаланушы сертификатының арнайы ережесінің «В» бөлігінде тиісті белгілер түрінде ресімделеді.
Уәкілетті орган авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдаулардың түрлеріне рұқсат беру туралы ақпаратты өз интернет-ресурсында орналастырады, сондай-ақ өтінім берушіге уәкілетті орган шешімінің көшірмесін авиакомпанияларға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдаулардың түрлеріне рұқсат беру туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жолдайды.
14. Уәкілетті орган авиакомпаниялардың осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына авиакомпанияның сәйкестігіне тұрақты мониторингілеуді жүзеге асырады.
Мониторинг:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың көрсетілетін қызметтер сапасына өтініштерінің негізінде;
2) «Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын инспекциялық тексерулер кезінде анықталған бұзушылықтар жағдайында;
3) авиакомпанияның уәкілетті органға ұсынатын статистикалық есептілігі негізінде жүзеге асырылады.
Авиакомпанияның осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкессіздігін мониторинг нәтижелері бойынша комиссия қарайды.
15. Уәкілетті орган:
1) авиакомпанияның осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкессіздігі туралы комиссия қорытындысы негізінде;
2) авиакомпанияның өтініші бойынша авиакомпанияның тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларға рұқсатын кері қайтарып алады.
16. Авиакомпанияны тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауына рұқсат беруді кері қайтарып алу кезінде уәкілетті орган авиакомпанияға кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, хабарлама жібереді, сондай-ақ үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында осындай ақпаратты орналастыру күнін көрсете отырып, кері қайтарып алу туралы ақпаратты орналастырады.
17. Егер көрсетілген мерзім ішінде авиакомпания осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына анықталған сәйкессіздіктерді жоймаса, авиакомпанияның тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларға рұқсат беру уәкілетті органның интернет-ресурсында кері қайтып алу туралы ақпаратты орналастырған күннен бастап он бес жұмыс күні өткен соң кері қайтарып алынды деп есептеледі.
Авиакомпания анықталған сәйкессіздіктерді жойған жағдайда көрсетілген мерзім өткенге дейін осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады. Комиссия құжаттар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде авиакомпанияның біліктілік талаптарына сәйкес келетін анықталған сәйкессіздіктерді жоюға бағалау жүргізеді. Комиссия қорытындысының негізінде уәкілетті орган авиакомпанияға тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауға рұқсат беруді кері қайтарып алуды жою және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты жою туралы шешім қабылдайды.

13. Оформление допуска авиакомпании к видам регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок осуществляется уполномоченным органом на основании положительного заключения комиссии о соответствии авиакомпании квалификационным требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил.
Допуск авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам оформляется в виде соответствующих отметок в части «В» специального положения сертификата эксплуатанта, выдаваемого в соответствии с Правилами сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1070.
Информацию о разрешенных для авиакомпании видах регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе, а также направляет копию решения уполномоченного органа заявителю не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о допуске авиакомпании к видам регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок.
14. Уполномоченный орган осуществляет постоянный мониторинг соответствия авиакомпании квалификационным требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил.
Мониторинг осуществляется:
1) на основании обращений физических и (или) юридических лиц на качество оказываемых услуг;
2) в случае нарушений, выявленных при инспекционных проверках, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре»;
3) на основании статистической отчетности, предоставляемой авиакомпанией в уполномоченный орган.
Рассмотрение выявленных несоответствий авиакомпании квалификационным требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил, по результатам мониторинга проводится комиссией.
15. Уполномоченный орган отзывает допуск авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам:
1) на основании заключения комиссии о несоответствии авиакомпании квалификационным требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил;
2) по заявлению авиакомпании.
16. При отзыве допуска авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам уполномоченный орган направляет авиакомпании уведомление об отзыве с указанием причин отзыва, а также в течение трех рабочих дней размещает информацию об отзыве на интернет-ресурсе уполномоченного органа с указанием даты размещения такой информации.
17. Допуск авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам считается отозванным по истечении пятнадцати рабочих дней со дня размещения информации об отзыве на интернет-ресурсе уполномоченного органа, если в течение указанного срока авиакомпанией не устранены выявленные несоответствия квалификационным требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил.
В случае устранения выявленных несоответствий, авиакомпания предоставляет документы, предусмотренные пунктом 7 настоящих Правил, до истечения указанного срока. В течение трех рабочих дней со дня поступления документов комиссия проводит оценку устранения выявленных несоответствий соответствующих квалификационных требований авиакомпанией. На основании заключения комиссии уполномоченный орган принимает решение об аннулировании отзыва допуска авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам и удалении размещенной информации на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

18. Авиакомпанияның тұрақты ішкі коммерциялық әуемен тасымалдауларды орындауына рұқсат беруді қалпына келтіру осы Қағидалардың 7-13-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

18. Возобновление допуска авиакомпании к регулярным внутренним коммерческим воздушным перевозкам осуществляется в порядке, установленном пунктами 7-13 настоящих Правил.