Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына арналған үлгілік шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 наурыздағы № 302 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына арналған үлгілік шарт бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 29 наурыздағы
№ 302 қаулысымен
бекітілген
Жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың
құрылысына арналған
үлгілік шарт
__________ қ.           № _____          20__ ж. «___» ______________
Бұдан әрі «Инвестор» деп аталатын
_____________________________________________________________ атынан,
(заңды тұлғаның атауы, резиденттігі, құрылған күні, тіркеу
туралы куәлік, күні және нөмірі, кім тіркеген немесе жеке
тұлғаның Т.А.Ә., азаматтығы, резиденттігі, жеке басын
куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні)
_____________________________________________________________________
(20__ ж. «___» ____________ № ____ жарғы, ереже, сенімхат)
негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(шартқа қол қоятын тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
және бұдан әрі «Тапсырыс беруші» деп аталатын
_____________________________________________________________ атынан,
(электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын
Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы)
_____________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні)
______ жылғы «___» _________________ Тапсырыс беруші өткізген жаңадан
пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған
тендер (бұдан әрі – тендер) қорытындылары бойынша төмендегілер туралы
осы Шартты жасасты.
1. Шарттың нысанасы
Инвестор өз қаражаты есебінен _________________________________
(объекті атауы)
(бұдан әрі – энергетикалық кешен) салуға және жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың талап етілетін техникалық, сапалық және пайдаланушылық сипаттамаларға, ҚНжЕ және осы Шарттың талаптарына сәйкес әзірленген жобалық құжаттамаға сай энергетикалық кешенді пайдалануға беруге міндеттенеді.
Тапсырыс беруші өз құзыреті шегінде Инвесторға энергетикалық кешенді жобалау, салу кезінде туындаған проблемалар мен мәселелерді шешуге жәрдемдесуге міндеттенеді.

Об утверждении типового договора на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 302. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 5-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый типовой договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2013 года № 302
Типовой договор
на строительство генерирующих установок, вновь
вводимых в эксплуатацию
г.__________
№ _____
« __ » _____ 20 __ г.
____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, резидентство, дата создания,
свидетельство о регистрации, дата и номер, кем зарегистрировано или
ф.и.о. физического лица, гражданство, резидентство, номер и дата
документа, удостоверяющего личность)
именуемое (-ый, -ая) в дальнейшем «Инвестор» в лице _________________
____________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. лица, подписывающего договор)
действующего на основании
____________________________________________________________________
(устава, положения, доверенности № ___ от «__»_____ 20 ___г.)
и __________________________________________________________________
(уполномоченный государственный орган Республики Казахстан,
осуществляющий руководство в области электроэнергетики) в лице
_________
____________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
именуемое в дальнейшем «Заказчик», по итогам проведенного Заказчиком
«___»__________ ______ г. тендера на строительство генерирующих
установок, вновь вводимых в эксплуатацию (далее – тендер), заключили
настоящий Договор о нижеследующем.
1. Предмет Договора
Инвестор обязуется построить за счет собственных средств
____________________________________________________________________
(наименование объекта)
(далее – энергетический комплекс) и ввести в эксплуатацию Энергетический комплекс в соответствии с проектной документацией, разработанной согласно требуемых технических, качественных и эксплуатационных характеристик генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, СНиП и условиями настоящего Договора.
Заказчик обязуется в рамках своих полномочий оказывать Инвестору содействие в решении проблем и вопросов, возникших при проектировании, строительстве энергетического комплекса.

2. Мерзімдері
1. Энергетикалық кешен құрылысының басталу күні – осы Шартқа қол қойылғанынан кейін _____ күн өткен соң.
2. Энергетикалық кешенді пайдалануға беру күні: 20__ ж «___» _______________.
3. Энергетикалық кешенді салу ұзақтығының мерзімі Тараптардың қосымша келісімімен өзгертілуі мүмкін.
3. Шарт сомасы
4. Энергетикалық кешен құрылысының сомасы Тендер нәтижелері бойынша айқындалған және _______________________ теңгені (бұдан әрі – шарт сомасы) құрайды.
5. Шарт сомасы бекітілген сома болып табылады және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын, екі тарап та бекіткен қосымша келісім арқылы ғана өзгертілуі мүмкін.
6. Инвестор энергетикалық кешен құрылысын Энергетикалық кешен шартының жалпы сомасының кемінде отыз пайызын құрайтын меншікті қаражат есебінен қаржыландыруды есепке ала отырып жүзеге асырады.
4. Инвестордың құқықтары мен міндеттері
7. Инвестор:
1) Тапсырыс берушіге энергетикалық кешен құрылысының барлық мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) осы Шарт бойынша жұмыстарды орындауға мердігер ұйымдармен шарт жасасуға құқылы.
8. Инвестор:
1) осы Шарт бойынша талаптар құқықтарын үшінші тұлғаға беру кезінде Тапсырыс берушінің жазбаша келісімін алдын ала алуға;
2) осы Шартта көрсетілген мерзімдерде жобалық құжаттамаға, ҚНжЕ сәйкес жұмысты орындауға;
3) жұмыстарды орындаудың барлық кезеңінде Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын сақтауға;
4) мердігер ұйымдармен мердігерлік шартын жасасу туралы Тапсырыс берушіні бес жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етуге. Ақпаратта мердігерлік шарттың нысанасы, мердігерлік ұйымдардың атауы мен мекенжайы баяндалуы тиіс;
5) құрылыстың аяқталу мерзіміне әсерін тигізуі мүмкін факторлардың туындауы туралы Инвестор ол туралы білген күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Тапсырыс берушіге жазбаша түрде хабарлауға;
6) Тапсырыс берушіге оның сұратуы бойынша осы Шарт бойынша жұмыстардың орындалу барысы туралы ақпарат беруге міндетті.
5. Тапсырыс берушінің құқықтары
9. Тапсырыс беруші:
1) құрылыс барысына және орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасына, оларды орындау мерзімінің сақталуына мониторингті жүзеге асыруға;
2) мониторинг жүргізу үшін Инвестордың уақытша құрылыстарына, қоймаларына, құрылыстың жұмыс аумағына еркін кіруге құқылы.
6. Энергетикалық кешенді тапсыру және қабылдап алу
10. Құрылысы аяқталған энергетикалық кешенді қабылдап алу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Тараптар осы Шартта көзделген барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін жүзеге асырылады.

2. Сроки
1. Дата начала строительства Энергетического комплекса – через _____ дней после подписания настоящего Договора.
2. Дата ввода в эксплуатацию Энергетического комплекса: «___» ______ 20 ___ г.
3. Срок продолжительности строительства Энергетического комплекса может быть изменен дополнительным соглашением Сторон.
3. Сумма договора
4. Стоимость строительства Энергетического комплекса определена по результатам тендера и составляет ______________________ тенге (далее – сумма договора).
5. Сумма Договора является фиксированной и может быть изменена только дополнительным соглашением, утвержденным обеими сторонами, которое является неотъемлемой частью настоящего Договора.
6. Инвестор осуществляет строительство Энергетического комплекса из расчета финансирования за счет собственных средств не менее тридцати процентов от общей суммы Договора Энергетического комплекса.
4. Права и обязанности Инвестора
7. Инвестор вправе:
1) вносить Заказчику предложения по всем вопросам строительства Энергетического комплекса;
2) заключать договоры с подрядными организациями на выполнение работ по настоящему Договору.
8. Инвестор обязан:
1) при уступке прав требований третьему лицу по настоящему Договору предварительно получить письменное согласие Заказчика;
2) выполнить работы в соответствии с проектной документацией, СНиП в указанные в настоящем Договоре сроки;
3) в течение всего времени выполнения работ соблюдать требования законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) письменно информировать Заказчика в течение пяти рабочих дней о заключении договора подряда с подрядными организациями. В информации должны излагаться предмет договора подряда, наименование и адрес подрядных организаций;
5) в письменном виде известить Заказчика о возникновении факторов, которые могут повлиять на сроки окончания строительства не позднее 3 (трех) рабочих дней после того, как Инвестору стало известно о них;
6) предоставлять Заказчику по его запросу информацию о ходе выполнения работ по настоящему Договору.
5. Права Заказчика
9. Заказчик вправе:
1) осуществлять мониторинг за ходом строительства и качеством выполненных строительно-монтажных работ, соблюдением сроков их выполнения;
2) для проведения мониторинга иметь свободный доступ во временные строения Инвестора, склады, на рабочую территорию строительства.
6. Сдача и приемка Энергетического комплекса
10. Приемка завершенного строительством Энергетического комплекса осуществляется после выполнения Сторонами всех обязательств, предусмотренных настоящим Договором, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

11. Инвестор энергетикалық кешеннің пайдалануға беруге әзірлігі туралы Тапсырыс берушіні _______________ жұмыс күні бұрын хабарлайды.
12. Энергетикалық кешенді алдын ала қабылдап алу Инвестордың энергетикалық кешенді пайдалануға беруге әзірлігі туралы жазбаша хабарламасында көрсетілген күннен кейін ___________ жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
13. Құрылыс аяқталғаннан кейін Тараптар осы Шарттың талаптарын орындау жөніндегі актіге қол қояды.
7. Форс-мажор
14. Еңcерілмейтін күш мән-жайлары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес айқындалады.
15. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңcерілмейтін күш мән-жайлары, сондай-ақ осы мән-жайлардан туындаған салдарлар әрекет еткен шамалас уақытқа кейінге шегеріледі.
16. Егер осы Шарт бойынша Тараптардың міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауының мүмкін еместігі еңcерілмейтін күш мән-жайларының басталуына байланысты алты айдан астам орын алатын болса, онда Тараптар осы Шартты қайта қарауға немесе бұзуға құқылы.
8. Сапа кепілдіктері
17. Инвестор:
1) пайдаланылатын материалдардың, конструкциялардың, жабдықтар мен жүйелердің тиісінше сапалы болуына, олардың жобалық ерекшеліктерге, ұлттық стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкестігіне, олардың тиісті сертификаттармен, техникалық паспорттармен және олардың сапасын растайтын өзге де құжаттармен қамтамасыз етілгендігіне;
2) жобалық құжаттамаға және қолданыстағы нормаларға, техникалық шарттарға және ҚНжЕ сәйкес жұмыстардың орындалу сапасына;
3) энергетикалық кешенді алдын ала қабылдап алу кезінде анықталған кемшіліктер мен ақауларды уақтылы жоюға кепілдік береді.
9. Тараптардың жауапкершілігі
18. Энергетикалық кешенде еңбек қауіпсіздігі техникасының қағидалары бұзылған жағдайда, Инвестор мұндай бұзушылықтар нәтижесінде туындайтын барлық залалдар үшін толық материалдық жауапкершілікте болады.
19. Құрылыс-монтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарын сақтамағаны үшін Инвестор Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
20. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау кезінде Инвестор қызметкерлерді барлық қауіпсіздік құралдарымен қамтамасыз етеді.
21. Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
10. Шартты бұзу
22. Осы Шарт бір жақты тәртіппен, Тараптардың келісімі бойынша не сот тәртібімен бұзылуы мүмкін.
23. Егер осы Шартты орындау кезінде осы Шартта көзделген мерзім аяқталғаннан кейін күнтізбелік _______ күн ішінде Инвестор осы Шартты орындауға кіріспейтіні мәлім болса, Тапсырыс беруші сотқа жүгінбей, бір жақты тәртіппен осы Шартты бұзуға және жұмыстарды орындауды үшінші тұлғаға беруге құқылы.

11. Инвестор уведомляет Заказчика о готовности к сдаче в эксплуатацию Энергетического комплекса за ____ рабочих дней.
12. Предварительная приемка Энергетического комплекса производится в течение _____ рабочих дней с даты, указанной в письменном извещении от Инвестора о готовности к сдаче в эксплуатацию Энергетического комплекса.
13. После окончания строительства Стороны подписывают акт по выполнению условий настоящего Договора.
7. Форс-мажор
14. Обстоятельства непреодолимой силы определяются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
16. Если невозможность полного или частичного исполнения обязательств Сторонами по настоящему Договору, в связи с наступлением обстоятельств непреодолимой силы, будет существовать свыше шести месяцев, то Стороны будут иметь право пересмотреть или расторгнуть настоящий Договор.
8. Гарантии качества
17. Инвестор гарантирует:
1) надлежащее качество используемых материалов, конструкций, оборудования и систем, соответствие их проектным спецификациям, национальным стандартам и техническим условиям, обеспеченность их соответствующими сертификатами, техническими паспортами и другими документами, удостоверяющими их качество;
2) качество выполнения работ в соответствии с проектной документацией и действующими нормами, техническими условиями и СНиП;
3) своевременное устранение недостатков и дефектов, выявленных при предварительной приемке Энергетического комплекса.
9. Ответственность Сторон
18. В случае нарушения на Энергетическом комплексе правил техники безопасности труда, Инвестор несет полную материальную ответственность за все убытки, возникающие в результате таких нарушений.
19. Инвестор несет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан, за несоблюдение правил техники безопасности при производстве строительно-монтажных работ.
20. Инвестор обеспечивает работников всеми средствами безопасности при производстве строительно-монтажных работ.
21. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Расторжение Договора
22. Настоящий Договор может быть расторгнут в одностороннем порядке, по соглашению Сторон либо в судебном порядке.
23. Если при исполнении настоящего Договора станет очевидным, что Инвестор не приступает к выполнению настоящего Договора в течение ____ календарных дней по истечении срока, предусмотренного настоящим Договором, Заказчик вправе в одностороннем порядке без обращения в суд расторгнуть настоящий Договор и поручить выполнение работы третьему лицу.

11. Құпиялылық
24. Тараптар шартта келіскен кез келген ақпараттың (деректердің), сондай-ақ осы Шартты орындау процесінде Тараптарға белгілі болған кез келген ақпараттың (деректердің) құпиялылығын сақтамағаны үшін Тараптарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен жауапкершілік жүктеледі.
12. Дауларды шешу тәртібі
25. Осы Шартты орындау кезінде туындайтын даулар мен келіспеушіліктер мүмкіндігінше тараптар арасындағы келіссөздер жолымен шешіледі.
26. Дауларды келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда, тараптар оларды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот органдарының қарауына береді.
13. Қорытынды ережелер
27. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
28. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өздерінің құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
29. Осы Шартқа қол қойылғаннан кейін осы Шартқа қатысты тараптар арасындағы барлық алдын ала уағдаластықтар, талқылаулар және хат-хабарлар күшін жояды.
30. Егер осы Шартта көзделмеген жаңа міндеттемелердің туындауына алып келетін Тараптар арасындағы кез келген уағдаластықты Тараптар осы Шартқа қосымша келісім түрінде жазбаша нысанда растаса, ол жарамды болып есептеледі.
31. Осы Шартта тікелей көзделмеген барлық жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
32. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде _____________ данада жасалды.
Егер Инвестор ретінде шетелдік тұлға әрекет еткен жағдайда, Шарт қазақ тілінде және тараптарға қолайлы тілде жасалады.
Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолдары
Инвестор
Тапсырыс беруші
____________________________
____________________________
(шарт түрі бойынша ЗТ немесе
ЖТ атауы)
(электр энергетикасы
саласындағы басшылықты
жүзеге асыратын Қазақстан
Республикасының уәкілетті
мемлекеттік органы)
____________________________
____________________________
(орналасқан елі)
(орналасқан елі)
____________________________
____________________________
(қала, п/б, көше, үй және
кеңсе нөмірі, факс және
телефон нөмірі)
(қала, п/б, көше, үй және
кеңсе нөмірі, факс және
телефон нөмірі)
____________________________
____________________________
(есептік немесе валюталық
шоттың нөмірі, қызмет
көрсететін банк атауы, МҚҰ,
ЖСН, төлем мақсатының коды)
(есептік немесе валюталық
шоттың нөмірі, қызмет
көрсететін банк атауы, МҚҰ,
ЖСН, төлем мақсатының коды)
____________________________
____________________________
(шартқа қол қоятын тұлғаның
лауазымы, Т.А.Ә., қолы,
мөрі, егер жеке тұлға болса,
онда ЖСН)
(шартқа қол қоятын тұлғаның
лауазымы, Т.А.Ә., қолы,
мөрі, егер жеке тұлға болса,
онда ЖСН)

11. Конфиденциальность
24. Стороны несут ответственность в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан, за несоблюдение сохранности любой информации (данных), оговоренной Сторонами договором, а также любой информации (данных), ставшей известной Сторонам в процессе выполнения настоящего Договора.
12. Порядок разрешения споров
25. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Договора, по возможности разрешаются путем переговоров между сторонами.
26. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров, стороны передают их на рассмотрение в судебные органы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Заключительные положения
27. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания Сторонами.
28. Ни одна из Сторон не имеет права передавать свои права и обязанности по настоящему Договору третьим лицам, без письменного согласия другой Стороны.
29. После подписания настоящего Договора все предварительные договоренности, обсуждения и корреспонденции между сторонами касательно настоящего Договора теряют силу.
30. Любая договоренность между Сторонами, влекущая за собой новые обязательства, не предусмотренные настоящим Договором, считается действительной, если она подтверждена Сторонами в письменной форме в виде дополнительного соглашения к настоящему Договору.
31. Во всем, что прямо не предусмотрено настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
32. Настоящий Договор составлен в ____ экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу для каждой из Сторон.
В случае, если Инвестором выступает иностранное лицо, Договор составляется на казахском и на приемлемом для сторон языке.
Юридические адреса, реквизиты и подписи Сторон
Инвестор
_________________________
(наименование ЮЛ или ФЛ по
виду договора)
Заказчик
_________________________
(уполномоченный
государственный орган
Республики Казахстан,
осуществляющий руководство в
области электроэнергетики)
_________________________
(страна местонахождения)
_________________________
(страна местонахождения)
_________________________
(город, п/о, улица, номер
дома и офиса, номер факса,
телефона)
_________________________
(город, п/о, улица, номер
дома и офиса, номер факса,
телефона)
_________________________
(номер расчетного или
валютного счета,
наименование обслуживающего
банка, МФО, ИИН, код
назначения платежа)
_________________________
(номер расчетного или
валютного счета,
наименование обслуживающего
банка, МФО, ИИН, код
назначения платежа)
_________________________
(должность, Ф.И.О. лица,
подписывающего договор,
подпись, печать, если лицо
физическое, то его ИИН)
_________________________
(должность, Ф.И.О. лица,
подписывающего договор,
подпись, печать, если лицо
физическое, то его ИИН)