"Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1531 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 6 тамыздағы № 800 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1531 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«2. Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
«1. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық
экономиканы жаңғырту
Өткен онжылдықта қазақстандық экономиканың жай-күйі көбінесе энергия ресурстары мен минералдық шикізаттың басқа да түрлеріне сыртқы конъюнктурамен айқындалды. 2000 – 2007 жылдары тауарлар экспорты орташа есеппен жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) 45 %-ын құрады. 2008 жылы мұнай бағасы рекордтық тарихи деңгейге баррелі үшін 147 АҚШ долларына дейін жеткен кезде, экспорт ЖІӨ-ге қарағанда 53,9 %-ға дейін өсті. Жаһандық экономикалық дағдарыс салдарынан энергия ресурстарының әлемдік бағасының төмендеуі кезінде 2009 жылы экспорт көлемі ЖІӨ-ге қарағанда 40,3 %-ға дейін төмендеді.
2008 жылы басталған әлемдік экономиканың баяулауы, ресурстарды тұтынудың қысқаруы, Қазақстанның тауарлық экспортының негізгі құраушысы болып табылатын мұнай, металл, металл илегіне әлемдік бағалардың төмендеуі қазақстандық экономиканың өсу қарқынының баяулауына септігін тигізді. 2008 жылдың қорытындысы бойынша ЖІӨ-нің нақты өсімі 2007 жылғы 8,9 %-бен салыстырғанда 3,3 %-ды құрады. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі қысқарып, өнеркәсіптегі, құрылыстағы, сондай-ақ қызмет көрсету саласындағы өсу қарқыны төмендеді.
2009 жылы Қазақстан экономикасының дамуы терең әлемдік экономикалық дағдарысқа бейімделу жағдайында өтті. 2009 жылдың қорытындысы бойынша нақты ЖІӨ-нің өсу қарқыны 1,2 %-ға дейін төмендеді. Экономиканың оң өсімі 2009 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің 13,8 %-ға артуымен, мұнай өндіру көлемінің 8,1 %-ға артуымен, сондай-ақ экономика секторларындағы белсенділік пен сұранысты ынталандыру жөніндегі мемлекеттің дағдарысқа қарсы шараларымен қамтамасыз етілді.
2010 жылдың басынан бастап экономика салаларында оң серпін байқалды, бұл белгілі бір дәрежеде әлемдік экономиканың жандануына негізделді.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1531 "О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 августа 2013 года № 800
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан 31 декабря 2010 года № 1531 «О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе «2. Анализ текущей ситуации»:
подраздел «1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики» изложить в следующей редакции:
«
1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики
За прошедшее десятилетие состояние казахстанской экономики во многом определялось внешней конъюнктурой на энергоресурсы и другие виды минерального сырья. В 2000 - 2007 годах экспорт товаров в среднем составлял 45 % к валовому внутреннему продукту (далее – ВВП). В 2008 году, когда цена на нефть доходила до рекордного исторического уровня 147 долларов США за баррель экспорт вырос до 53,9 % к ВВП. При падении мировых цен на энергоресурсы вследствие глобального экономического кризиса объем экспорта в 2009 году снизился до 40,3 % к ВВП.
Начавшиеся в 2008 году замедление мировой экономики, сокращение потребления ресурсов, снижение мировых цен на нефть, металлы, металлопрокат, являющиеся основными составляющими товарного экспорта Казахстана, способствовали замедлению темпов роста казахстанской экономики. По итогам 2008 года реальный рост ВВП составил 3,3 %, по сравнению с 8,9 % в 2007 году. Сократился объем продукции сельского хозяйства, снизились темпы роста в промышленности, строительстве, а также в сфере услуг.
В 2009 году развитие экономики Казахстана проходило в условиях адаптации к глубокому мировому экономическому кризису. По итогам 2009 года темпы роста реального ВВП снизились до 1,2 %. Положительный рост экономики в 2009 году был обеспечен за счет увеличения валовой продукции сельского хозяйства на 13,8 %, увеличения объемов добычи нефти на 8,1 %, а также антикризисных мер государства по стимулированию спроса и активности в секторах экономики.
С начала 2010 года наметилась положительная динамика в отраслях экономики, что в определенной степени обусловлено оживлением мировой экономики.

Нақты ЖІӨ 2010 жылы 2009 жылға қарағанда 7,3 %-ға ұлғайды. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде ЖІӨ-нің өсуі: АҚШ-та – 3,0 %-ды, Қытайда – 10,3 %-ды, Германияда – 3,5 %-ды, Жапонияда – 4,0 %-ды, Ұлыбританияда – 1,3 %-ды, Ресейде – 4 %-ды, Беларусияда – 7,6 %-ды құрады.
Сыртқы нарықтардағы конъюнктураның жақсаруы аясында өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2010 жылы 10,0 %-ға, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді дайындауда 5,3 %-ға өсім есебінен, өңдеу өнеркәсібінде 18,4 %-ға өсу есебінен ұлғайды.
Тауарлар өндіру мен қызмет көрсету көлемінің ұлғаюымен сипатталатын экономика салаларының дамуы жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етті.
Жұмыссыздық деңгейі 2010 жылы экономикалық белсенді халық санының 5,5 %-ын құрады, бұл 2009 жылға қарағанда 0,8 пайыздық тармаққа төмен. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде жұмыссыздық: АҚШ-та – 9,6 %-ды, Қытайда – 4,1 %-ды, Германияда – 7,1 %-ды, Жапонияда – 5,1 %-ды, Ұлыбританияда – 7,8 %-ды, Ресейде – 7,5 %-ды, Беларусияда – 0,7 %-ды құрады.
Сонымен қатар әлемдік экономиканың қалпына келуі мен әлемдік тауар нарықтарындағы бағалар деңгейінің өсуі аясында отандық экономиканың өсуі ішкі бағалардың артуына ықпал етеді. 2010 жылғы желтоқсанда инфляция деңгейі 7,8 %-ды құрады, бұл 2009 жылғы желтоқсанға қарағанда 1,6 пайыздық тармаққа жоғары.
Отандық экономика жай-күйінің сыртқы бағалар факторларынан тәуелділігі оған тән құрылымдық поляризация салдарынан сақталып отыр. Бір полюсте – бұл тез дамитын табыстылығы жоғары шикізаттық салалар және табыстары әлемдік экономиканың жай-күйі мен сыртқы нарықтардағы конъюнктураға толығымен тәуелді, толығымен әлемдік нарыққа жұмыс істейтін металлургия салалары. Бұған ауыл шаруашылығын да жатқызуға болады. Екінші полюсте – рентабельділігі мен қосылған құны төмен басым түрде ішкі нарыққа бағдарланған өңдеу секторының салалары.
Осылайша, экономиканың жай-күйі көбінесе шикізаттық экспортқа бағдарланған салалардың дамуымен айқындалады. Экономиканың мұндай құрылымы оның тұрақты өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Сондықтан экономиканың тұрақты өсу қарқындары болашақта басым түрде шикізаттық емес секторды дамытумен қамтамасыз етілуі тиіс.
2010 жылы бөлшек сауда айналымы 3197,1 миллиард теңгені құрады немесе 2009 жылмен (2551,4 миллиард теңге) салыстырғанда 17,9 %-ға ұлғайды. 2010 жылы көтерме сауда айналымы 8152,4 миллиард теңгені құрады немесе өткен жылғы деңгейге қарағанда 111,9 % (6872,3 миллиард теңге).
2010 жылы Қазақстан Республикасында 60 брокерлік-дилерлік ұйымдар мен 8 тауар биржалары жұмыс істеді, онда спот-тауарлар бойынша 10 407 мәміле жасалды.

В 2010 году реальный ВВП вырос на 7,3 % к 2009 году. Для сравнения в других странах прирост ВВП в 2010 году составил: в США 3,0 %, в Китае – 10,3 %, в Германии – 3,5 %, в Японии – 4,0 %, в Великобритании – 1,3 %, в России – 4 %, в Беларуси – 7,6 %.
На фоне улучшения конъюнктуры на внешних рынках объем производства промышленной продукции в 2010 году увеличился на 10,0 %, в том числе за счет роста в горнодобывающей промышленности и разработки карьеров – на 5,3 %, обрабатывающей промышленности - на 18,4 %.
Развитие отраслей экономики, характеризующееся увеличением объемов производства товаров и предоставления услуг, способствовало росту занятости.
Уровень безработицы в 2010 году составил 5,5 % к численности экономически активного населения, что на 0,8 процентных пункта меньше, чем в 2009 году. Для сравнения в других странах в 2010 году безработица составила: в США 9,6 %, в Китае – 4,1 %, в Германии – 7,1 %, в Японии – 5,1 %, в Великобритании – 7,8 %, в России – 7,5 %, в Беларуси – 0,7 %.
Вместе с тем, рост отечественной экономики на фоне восстановления мировой экономики и роста уровня цен на мировых товарных рынках способствует повышению внутренних цен. Уровень инфляции в декабре 2010 года составил 7,8 %, что на 1,6 процентных пункта выше к декабрю 2009 года.
Зависимость состояния отечественной экономики от внешних ценовых факторов сохраняется вследствие присущей для нее структурной поляризации. На одном полюсе - это быстро развивающиеся, высокодоходные сырьевые отрасли и отрасли металлургии, работающие почти полностью на мировой рынок, доходы которых целиком зависят от ситуации в мировой экономике и конъюнктуры внешних рынков. Сюда также можно отнести и сельское хозяйство. На другом полюсе - отрасли обрабатывающего сектора, ориентированные преимущественно на внутренний рынок, с низкой рентабельностью и добавленной стоимостью.
Таким образом, состояние экономики во многом определяется развитием сырьевых экспортоориентированных отраслей. Такая структура экономики не позволяет обеспечивать ее стабильный рост. Поэтому в перспективе устойчивые темпы роста экономики должны обеспечиваться преимущественно развитием несырьевого сектора.
За 2010 год оборот розничной торговли составил 3197,1 миллиарда тенге или увеличился по сравнению с 2009 годом на 17,9 % (2551,4 миллиарда тенге). Оборот оптовой торговли за 2010 год составил 8152,4 миллиарда тенге или 111,9 % к уровню предыдущего года (6872,3 миллиарда тенге).
В 2010 году в Республике Казахстан действовало 60 брокерско-дилерских организаций и 8 товарных бирж, на которых было заключено 10407 сделок со спот-товаром.

2010 жылы биржалық мәмілелердің жалпы көлемі 86,5 миллиард теңгені құрады және 2009 жылмен (55 миллиард теңге) салыстырғанда 57,3 %-ға және 2008 жылмен салыстырғанда (13,7 миллиард теңге) 6 еседен көп ұлғайды. Бұл ретте, саудаға қойылған спот-тауарлардың көлемі 2009 жылмен (94,5 миллиард теңге) салыстырғанда 9 еседен көп (884 миллиард теңге) және 2008 жылмен (25,3 миллиард теңге) салыстырғанда 35 еседен көп өсті.
Қазіргі жағдайда бөлшек сауда өндірісті, бөлуді, көлем мен тұтынуды біріктіре отырып, онымен бірыңғай кешенді қалыптастыра отырып елеулі мәнге ие болып отыр.
Соңғы уақытта осы заманғы сауда елеулі құрылымдық өзгерістерге ұшырады: стихиялы ұйымдастырылған нарықтардың қысқаруы, бөлшек желілерді нығайту, шетелдік операторлардың өктемдігі, ірі бөлшек желілер арасында бәсекелестіктің күшеюі.
Осылайша, қазіргі уақытта бөлшек тауар айналымын негізінен өз қызметін стационарлық желілерде жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындар қалыптастырады.
Бүгінгі күні тұтыну нарығының жай-күйі қатаң құрылымдаумен және жаңа форматтар мен сауда ұйымдарының кіші форматтарын қолданысқа енгізумен сипатталатынын атап өткен жөн. Бұған қоса, бөлшек сауданың осы заманғы дамуы дүкендер, сату әдістері мен қызмет көрсету нысандары түріндегі үлкен өзгерістермен қоса жүреді.
Министрлік дамыған елдерде кеңінен қолданыс тапқан «Кэш энд Кэрри» - «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша ұсақ көтерме сауданы қолдану тәжірибесін Қазақстанда дамытуға және құруға ерекше назар аударып отыр. Қазақстанда қазірдің өзінде «РАМСТОР», «АСТЫҚЖАН», «АРЗАН», «МЭТРО» және т.б. сияқты «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша жұмыс істейтін компаниялар бар.
Ішкі сауданы дамытудың оң үрдістері бірқатар проблемалардың сақталуымен бірге жүреді.
Сауда нарықтарында көлеңкелі айналымның едәуір көлемі, контрабандалық және контрафактілік өнім өткізудің жоғары деңгейі; өткізілетін тауарларға жасанды сапа сертификаттарының кең қолданылуы орныққан.
Тиімді жұмыс істейтін тауарлық биржа нарықтың ашықтығын, қаржылық мүмкіндіктер мен тиімділікті айтарлықтай арттыруы мүмкін. Тауарлық биржалар арқылы сауда-саттық делдалдар санын қысқартуға мүмкіндік береді, бұл экономиканың көлеңкелі секторын қысқартуға жәрдемдеседі. Тауарлық биржалар арқылы тауарларды өткізуге тауар өндірушілерді тарту мәселесі өзекті.
Елде инвестициялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың тұтастай көрінісінің болмауы олардың тиімсіз іске асырылуына, экономика салаларындағы теңсіздікке және жобаларды пайдалануға бергеннен кейін ресурстық қамтамасыз етудің болмауына алып келетінін атап көрсету керек.
«Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануымен концессия тетігін қолдану арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жеке секторға инвестициялық және технологиялық ресурстарды инвестициялауға мүмкіндік беретін құқықтық негіз жасалды.

За 2010 год общий объем биржевых сделок составил 86,5 миллиарда тенге и увеличился на 57,3 % по сравнению с 2009 годом (55 миллиардов тенге) и более чем в 6 раз по сравнению с 2008-м (13,7 миллиарда тенге). При этом объем выставляемых на торги спот-товаров вырос более чем в 9 раз (884 миллиарда тенге) по сравнению с 2009 годом (94,5 миллиарда тенге) и более чем в 35 раз по сравнению с 2008 годом (25,3 миллиарда тенге).
В современных условиях розничная торговля приобретает все большее значение, соединяя производство, распределение, обмен и потребление, формируя тем самым единый комплекс.
За последнее время современная торговля претерпела серьезные структурные изменения: произошли сокращение стихийно организованных рынков, укрупнение розничных сетей, экспансия зарубежных операторов, обострение конкуренции между крупными розничными сетями.
Так, розничный товарооборот в настоящее время формируется в основном коммерческими организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими свою деятельность в стационарных сетях.
Важно отметить, что состояние потребительского рынка на сегодняшний день характеризуется жесткой структуризацией и вводом в действие новых форматов и подформатов организации торговли. Более того, современное развитие розничной торговли сопровождается большими изменениями в типах магазинов, методах продаж и формах обслуживания.
Министерство акцентирует внимание на развитии и создании в Казахстане практики применения мелкооптовой торговли по принципу «Кэш энд Кэрри» – «склад-прилавок», данный вид торговли нашел широкое распространение в развитых странах. В Казахстане уже существуют компании, работающие по принципу «склад-прилавок», такие, как «РАМСТОР», «АСТЫҚ ЖАН», «АРЗАН», «МЭТРО» и другие.
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются сохранением ряда проблем.
На торговых рынках сосредоточены значительный объем теневого оборота, высокий уровень реализации контрабандной и контрафактной продукции; широкое использование поддельных сертификатов качества на реализуемые товары.
Эффективно действующая товарная биржа может существенным образом повысить открытость, финансовые возможности и эффективность рынка. Торговля через товарные биржи позволит сократить число посредников, что будет способствовать сокращению теневого сектора экономики. Актуален вопрос привлечения товаропроизводителей к реализации товаров через товарные биржи.
Следует отметить, что отсутствие в стране целостной картины по планированию и реализации инвестиционных проектов приводит к неэффективной их реализации, дисбалансу в отраслях экономики и отсутствию ресурсного обеспечения проектов после ввода в эксплуатацию.
С принятием Закона Республики Казахстан «О концессиях» заложено правовое поле, позволяющее частному сектору инвестировать финансовые и технологические ресурсы для реализации инвестиционных проектов с использованием механизма концессии.

Қазіргі уақытта жалпы құрылыс құны 45,6 миллиард теңге болатын 3 нысан іске асырылу сатысында.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесін қалыптастырды.
Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 21-ші жалпы отырысында атап өткендей, мемлекеттік қолдау шараларын жүйелендіру, жергілікті деңгейде жобаларды іске асыру кезінде, әсіресе әлеуметтік және тұрғын үй-коммуналдық сала объектілерінің құрылысы кезінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік құралдарын ілгерілету маңызды болып табылады.
Республикалық бюджет шығыстарының теңгерімділігі мен құрылымы, салық пен кеден төлемдері түсімдерінің толықтығы, салық пен кеден жүйелерін жақсарту мәселелері өзекті болып қалуда.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында тиімді саясатты қамтамасыз ету мақсатында тиісті нормативтік құқықтық база құрылуда.
Осылайша, қолданыстағы заңнамаға электр станцияларының, табиғи монополиялар субъектілерінің және реттелетін нарықтың инвестициялық қызметінің ашықтығын, олардың инвестициялық міндеттемелерді орындауға жауапкершілігін арттыруға, сондай-ақ Қазақстан экономикасының электр энергиясы мен қуаттылығы нарығын енгізу есебінен қуаттылыққа қажеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған өзгерістер енгізілді.
Сондай-ақ, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамадағы өзгерістермен экономикаға мемлекеттің араласуын қысқарту және ұлттық қауіпсіздікті, мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігін, қоғамдық тәртіпті сақтау, адамның құқықтары мен бостандықтарын, ел халқының денсаулығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттің қатысуын талап ететін тек ерекше жағдайларда ғана мемлекеттік монополияны енгізу; БЭК қалыптастыру шеңберінде монополияға қарсы заңнаманы үйлестіру; нарық субъектілері үшін әкімшілік кедергілерді төмендету; монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін нарық субъектілерінің жауапкершілігін күшейту көзделген.
Табиғи монополиялар саласындағы және бәсекелестікті қорғау саласындағы саясатты қалыптастыруды талдау бірқатар проблемаларды анықтауға мүмкіндік береді:
1) мемлекеттік органдардың қабылдап отырған бәсекелестікті дамыту негізінде нарықтық қатынастарды қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың жеткіліксіздігі және де монополистік қызмет пен жосықсыз бәсекені шектеу бойынша шараларды жетілдірудің қажеттілігі;
2) табиғи монополиялар субъектілері активтері тозуының болуы, соның салдарынан реттелетін қызметтерге тарифтердің өсуі.
Табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы саясаттың тиімділігіне институционалдық, экономикалық және әлеуметтік факторлар әсер етеді.
Сонымен, институционалдық сипаттағы факторларға табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы нормативтік құқықтық базаның жетілдірілуін жатқызу жөн.
Бизнесті жүргізуге экономикалық жағдайлардың қаншалықты әсер ететінін көрсететін экономикалық фактор табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметтеріне қолданыстағы тарифтер мен бағалардың деңгейін, сондай-ақ бәсекелестікті қорғаудың және монополистік қызметті шектеудің деңгейін, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің өнімділігін, инновациялық технологияларды қолдануды қамтиды.
Әлеуметтік факторларға өндірілген өнімнің сапасын жақсартумен көрсетілетін кәсіпкерлік белсенділікті, бәсекені адвокаттандырудың (насихаттаудың) маңыздылығын жатқызуға болады.
Негізгі сыртқы әсер ету факторларының тобына әлемдік экономиканың жаһандануы, монополияға қарсы, сондай-ақ салалық заңнаманы жетілдіріп үйлестіруге мүмкіндік беретін ТМД, Еуразиялық экономикалық қауымдастық, Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберіндегі интеграциялық процестердің дамуы жатады.

В настоящее время на стадии реализации 3 объекта с общей стоимостью строительства объектов в сумме 45,6 миллиарда тенге.
Правительством Республики Казахстан сформирован перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период.
Как отметил Глава государства на 21-м пленарном заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, важно систематизировать меры государственной поддержки, продвигать инструменты государственно-частного партнерства при реализации проектов на местном уровне, особенно при строительстве объектов социальной и жилищно-коммунальной сфер.
Продолжают оставаться актуальными вопросы сбалансированности и структуры расходов республиканского бюджета, полноты поступлений налогов и таможенных платежей, улучшения налоговой и таможенной систем.
В целях обеспечения эффективной политики в сферах естественных монополий и регулируемых рынков создается соответствующая нормативная правовая база.
Так, в действующее законодательство внесены изменения, направленные на повышение прозрачности инвестиционной деятельности электростанций, субъектов естественных монополий и регулируемого рынка, их ответственности за выполнение инвестиционных обязательств, а также на обеспечение потребности экономики Казахстана в электрической энергии и мощности за счет внедрения рынка мощности.
Также, изменениями в законодательстве в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности предусмотрены сокращение государственного вмешательства в экономику и введение государственной монополии только в исключительных случаях, требующих участия государства в целях обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья населения страны; гармонизация антимонопольного законодательства в рамках формирования ЕЭП; снижение административных барьеров для субъектов рынка; усиление ответственности субъектов рынка за нарушение антимонопольного законодательства.
Анализ формирования политики в сфере естественных монополий и  области защиты конкуренции позволяет выделить несколько проблем:
1) недостаточное принятие мер государственными органами по формированию рыночных отношений на основе развития конкуренции и необходимость совершенствования мер по ограничению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции;
2) наличие износа активов субъектов естественных монополий и как следствие рост тарифов на регулируемые услуги.
На эффективность политики в сферах естественных монополий и защиты конкуренции влияют институциональные, экономические и социальные факторы.
Так, к факторам институционального характера следует отнести совершенствование нормативной правовой базы в сферах естественных монополий и защиты конкуренции.
Экономический фактор, который отражает насколько экономические условия способствуют ведению бизнеса, включает в себя уровень действующих тарифов и цен на услуги субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, а также степень защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, производительность товаров и услуг, применение инновационных технологий.
К социальным факторам можно отнести предпринимательскую активность, которая выражается в улучшении качества произведенной продукции, значимость адвокатирования (пропаганда) конкуренции.
К группе основных внешних факторов воздействия относятся глобализация мировой экономики, развитие интеграционных процессов в рамках СНГ, Евразийского экономического сообщества, Единого экономического пространства, которые позволят усовершенствовать и гармонизировать как антимонопольное, так и отраслевые законодательства.

Мемлекеттік қарызға жүргізілген талдау соңғы төрт жыл бойы мемлекеттік қарыздың абсолютті және салыстырмалы көрсеткіштерінің өскенін көрсетеді. Осылайша, мемлекеттік қарыздың жалпы ішкі өнімге қатынасы (бұдан әрі – ЖІӨ) 2009 жылы – 12,3 %-ды, 2010 жылы – 14,4 %-ды құрады, ЖІӨ-нің күрт өсуі есебінен 2011 жылы – 11,8 %-ға дейін төмендеу байқалды, 2012 жылы – 12,7 %-ды құрады.
Одан әрі үкіметтік қарызды қауіпсіздік деңгейде ұстау мақсатында республикалық бюджет тапшылығының мөлшерін азайту жоспарлануда.
2012 жылдың соңына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 10446,5 миллиард теңгені немесе ЖІӨ-ге 34,7 %-ды құрады. Сондықтан Ұлттық қордың активтерін ЖІӨ-ден 20 % мөлшерінде төмендетілмеген қалдықтан кем емес ұстау сақталуда. Өткен жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіш 5,8 %-ға ұлғайды.
2013 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы ЕДБ активтері 13 870,3 миллиард теңгені құрады, ол 2012 жылғы 1 қаңтармен салыстырғанда 1 052,4 миллиард теңгеге немесе 8,2 %-ға ұлғайды. Активтердің осы көлемін 38 екінші деңгейдегі банк қамтамасыз етті.
Қазақстанда даму деңгейінен тәуелсіз басқа елдердегі сияқты экономикалық қызметті шамадан тыс реттеу проблемасы бар.
Қазақстандық экономика дамуының серпіні әлемдік экономикалық жүйенің құрамдаушысы ретінде әлемдік экономиканың серпініне байланысты.
Нақты экономиканы ұзақ мерзімді кредиттеуді кеңейту, өзгелердің арасында банктің кредиттік портфелінің сапасымен шектелген, себебі жұмыс істемейтін қарыздардың жоғары үлесі банктерді провизиялардың елеулі сомаларын қалыптастыруға мәжбүрлейді.
Банктер активтерінің төмен сапасы проблемасын шешу мақсатында шаралар кешені, сонымен бірге еншілес «Проблемалық кредиттер қоры» АҚ-ның жұмыс істеуі іске асырылуда.
Сондай-ақ, соңғы жылдары мыңдаған құрылыстардың, оның ішінде ғимараттардың және тұрғын үйлердің бұзылуына әкеп соққан табиғи апаттар жиілеп кетті.
Осыған байланысты 2013 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасының Үкіметіне 2013 жылғы 1 қазанға дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкімен бірлесіп, заңнамалық актілерге табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан сақтандыру жүйесі бөлігінде өзгерістер енгізуді көздейтін Заң жобасын әзірлеуді және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізуді тапсырды.
Бүгінгі күні міндетті сақтандыруды, тәуекелдердің түрлерін, төтенше жағдайлардан сақтандыру объектілерін, сондай-ақ Апатты тәуекелдердің мемлекеттік қорын құруды көздейтін сақтандыру мәселелері бойынша негізгі тәсілдер мақұлданды.
Мемлекет басшысының 2013 жылдың соңына дейін банктердің капиталынан шығу тапсырмасын орындау үшін Министрлік «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қайта құрылымдау жүргізген екінші деңгейлі банктерді одан әрі дамыту мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірледі, ол екінші деңгейдегі банктерді қайта ұйымдастыру процесін реттейтін заңнамалық базаны жетілдіруге бағытталған.
Қайта құрылымдауды жүзеге асырған екінші деңгейдегі банктерді одан әрі дамыту мәселесі бойынша заң жобасы қаржы секторын шоғырландыру, Қазақстан Республикасы мемлекетінің қайта құрылымдауды жүзеге асырған банктерге қатысуын оңтайландыру, сондай-ақ ілеспе қосымша шығыстарды қысқарту мақсатында акционерлік қоғамдар, бағалы қағаздар нарығы мен банк қызметінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру қажеттілігіне негізделген.
2012 жылы әлемдік экономиканың баяу өсуі шарттарында ЖІӨ-нің өсу қарқыны жоспарланған параметрлерден төмен қалыптасты.
2012 жылы ЖІӨ-нің өсуіне теріс әсер еткен қолайсыз фактор табиғи-климаттық жағдайлар болып табылады.
Қазақстанның экономикасына әсер ететін негізгі сыртқы фактор мұнайға және металға әлемдік нарықтағы бағалардың серпіні болып табылды.
Экономика өсуінің қолайлы қарқынын қамтамасыз етуге мүмкіндік берген негізгі ішкі фактор мемлекеттік және жеке секторларда тұтынудың өсуі есебінен тұтынушылық нарыққа сұраныстың ұлғаюы болып табылады.
Сыртқы жағдайлардың салдарын ниверлеу мақсатында ішкі көздер және резервтер есебінен экономикалық өсуге ерекше назар аударылатын болады.
Бұдан басқа, экономиканың дамуына, әсіресе экономиканың шикізаттық емес секторына ішкі және сыртқы инвестициялардың өсуі ықпал етеді.
Экономиканың шикізаттық емес секторларын дамыту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын «тікелей» шаралардан басқа Министрлік құзыреті шеңберінде қазақстандық экономиканы әлемдік сауда жүйесіне одан әрі интеграциялау жүргізілетін болады.
Атап айтқанда, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде интеграциялық бастамаларды іске асыру және экономикалық пайдалы жағдайда Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі - ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау бойынша жұмыстар жалғасуда.

Проведенный анализ государственного долга показывает рост абсолютных и относительных показателей государственного долга на протяжении последних четырех лет. Так, отношение государственного долга к валовому внутреннему продукту (далее – ВВП) составило в 2009 году – 12,3 %, в 2010 году – 14,4 %, в 2011 году наблюдалось снижение до 11,8 %, которое сложилось за счет резкого роста ВВП, в 2012 году – 12,7 %.
В дальнейшем с целью удержания правительственного долга на безопасном уровне планируется сокращение размера дефицита республиканского бюджета.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец 2012 года составили 10446,5 миллиарда тенге или 34,7 % к ВВП. Таким образом, удержание активов Национального фонда не менее неснижаемого остатка в размере 20 % от ВВП соблюдается. По сравнению с предыдущим годом данный показатель увеличился на 5,8 %.
На 1 января 2013 года активы БВУ Республики Казахстан составили  13 870,3 миллиарда тенге, увеличившись по сравнению с 1 января 2012 года на 1 052,4 миллиарда тенге, или на 8,2 %. Данный объем активов обеспечен 38 банками второго уровня.
В Казахстане, как и во многих странах, независимо от уровня их развития, существует проблема чрезмерного регулирования экономической деятельности.
Динамика развития казахстанской экономики, как составляющей мировой экономической системы, во многом зависит от динамики мировой экономики.
Расширение долгосрочного кредитования реальной экономики ограничено, среди прочего, качеством кредитного портфеля банков, поскольку высокая доля неработающих займов вынуждает банки формировать значительные суммы провизий.
В целях решения проблемы низкого качества активов банков реализуются комплекс мер, а также функционирование дочернего АО «Фонд проблемных кредитов».
Также, в последние годы участились природные катаклизмы, подвергшие разрушение десятка тысяч объектов строения, в том числе зданий и жилых сооружений.
В этой связи, на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан 23 января 2013 года Глава государства поручил Правительству Республики Казахстан в срок до 1 октября 2013 года совместно с Национальным банком Республики Казахстан разработать и внести в Мажилис Парламента Республики Казахстан законопроект, предусматривающий внесение изменений в законодательные акты в части внедрения системы страхования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
На сегодняшний день одобрены основные подходы по вопросам страхования, предусматривающее обязательное страхование, виды рисков, объекты страхования от чрезвычайных ситуаций, а также создание Государственного фонда катастрофических рисков.
Во исполнение поручения Главы государства по выходу из капитала банков до конца 2013 года, Министерством разработан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию», который направлен на совершенствование законодательной базы, регулирующий процесс реорганизации банков второго уровня.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию, обусловлена необходимостью совершенствования законодательства Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ, рынка ценных бумаг и банковской деятельности в целях консолидации финансового сектора, оптимизации участия государства Республики Казахстан в банках, осуществивших реструктуризацию, а также сокращения сопутствующих дополнительных расходов.
В условиях слабого роста мировой экономики темпы роста ВВП в 2012 году сложились несколько ниже запланированных параметров.
Неблагоприятным фактором, негативно повлиявшим на рост ВПП, в 2012 году явились природно-климатические условия.
Основным внешним фактором, оказывающим влияние на экономику Казахстана, является динамика цен на нефть и металлы на мировом рынке.
Ключевым внутренним фактором, позволившим обеспечить благоприятные темпы роста экономики, является увеличение спроса на потребительском рынке за счет роста потребления государственного и частного секторов.
В целях нивелирования последствий внешних условий, особый акцент будет уделяться экономическому росту за счет внутренних источников и резервов.
Кроме этого, развитию экономики будет способствовать рост внешних и внутренних инвестиций особенно в несырьевые сектора экономики.
Для развития несырьевых секторов экономики помимо «прямых» мер, принимаемых Правительством Республики Казахстан, в рамках компетенции Министерства проводится дальнейшая интеграция казахстанской экономики в мировую торговую систему.
В частности, будет продолжена работа по реализации интеграционных инициатив в рамках Евразийского экономического сообщества и завершению переговорного процесса по вступлению Казахстана во Всемирную торговую организацию (далее - ВТО) на экономически выгодных условиях.

Бүгінгі таңда Еуразиялық экономикалық қоғамдастығының (ЕурАзЭҚ) маңызды интеграциялық ілгерілеуінің бірі бірыңғай кеден тарифін және Кеден одағына кірмейтін үшінші елдерге қатысты бірыңғай сауда саясатын қолдана отырып, тауарлардың еркін сауда аймағының режимін іске асыруды көздейтін 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы Кеден одағы жобасының іс жүзінде іске асуы болып табылады.
Кеден одағының жұмыс істеуі интеграцияның барынша тереңдетілген нысаны – көрсетілетін қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалысын көздейтін Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыруға өту үшін алаңға айналды. Көлік инфрақұрылымына тең қолжетімділік қазақстандық тауарлардың алыс шетелдердің өткізу нарықтарына дейінгі қозғалысы кезіндегі шығындар мен уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын қалыптастыратын 17 келісімге қол қойылды және олар 2012 жылы күшіне енді, Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің күнтізбелік жоспарын іске асыру жалғасуда.
Тұтастай алғанда, ЕурАзЭҚ шеңберіндегі интеграция процестері елдің экономикалық әлеуетін ашудың бірлескен, бірін-бірі толықтыратын өндірістерді құру жолымен бәсекелестік қабілеті жоғары әлемдік нарыққа шығудың, сондай-ақ барынша пайдалы жағдайларда өзара сауда-саттық жасаудың жаңа мүмкіндіктерін ашады.
ЕурАзЭҚ шеңберінде интеграция процестерін мазмұнды пысықтау және тиісінше үйлестіру Қазақстан Республикасының интеграциялық бастамаларын тиімді іске асыруға қол жеткізудегі ұлттық мүдделерді кешенді ескеруді қамтамасыз етудің маңызды құралы болып табылады.
Қазақстандық заңнаманы ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің ережелерімен толық сәйкестендіру жөніндегі жұмыстар жалғасуда.
Кеден одағын тәжірибелі іске асырудың басталуымен ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөз процесі біраз өзгерістерге түсті, олар ең біріншіден, ДСҰ-ға мүше елдер кіргеннен кейін Кеден одағының толық жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау қажеттілігімен байланысты.
Бұл мақсатта біздің елдер ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөздерді Кеден одағы комиссиясының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша үйлестірілген ұстаным негізінде жүргізеді.
Бүгінгі таңда Қазақстан тиісті хаттамаларға қол қою арқылы ДСҰ-ға мүше 29 елмен қазақстандық тауарлар және көрсетілетін қызметтер нарығына қол жеткізу бойынша екіжақты келіссөздерді аяқтады.»;
«3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлімде:
«1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген кіші бөлімде:
«Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту» деген 1-стратегиялық бағытта:

На сегодня одним из значимых интеграционных прорывов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) является практическая реализация с 1 января 2010 года проекта Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, который представляет собой реализацию режима зоны свободной торговли товарами с применением единого таможенного тарифа и единой торговой политики в отношении третьих стран, не входящих в Таможенный союз.
Функционирование Таможенного союза стало площадкой для перехода к более углубленной форме интеграции - формированию Единого экономического пространства, предполагающего свободное перемещение услуг, капитала и рабочей силы. Равный доступ к транспортной инфраструктуре позволит сократить издержки и время при движении казахстанских товаров до рынков сбыта дальнего зарубежья.
Подписаны и вступили в силу в 2012 году 17 соглашений, формирующих договорно-правовую базу Единого экономического пространства, продолжается реализация календарного плана разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих Единое экономическое пространство.
В целом, интеграционные процессы в рамках ЕврАзЭС открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Надлежащая координация и содержательная проработка интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС являются важным средством, обеспечивающим комплексный учет национальных интересов Республики Казахстан в достижении эффективной реализации интеграционных инициатив.
Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО.
С началом практической реализации Таможенного союза переговорный процесс по вступлению в ВТО претерпел некоторые изменения, которые, прежде всего, связаны с необходимостью создания условий для полноценного функционирования Таможенного союза после вступления стран-членов в ВТО.
В этих целях нашими странами переговоры по присоединению к ВТО проводятся на основе гармонизированной позиции по тем вопросам, которые относятся к компетенции Комиссии Таможенного союза.
На сегодня Казахстан завершил двусторонние переговоры по доступу на казахстанский рынок товаров и услуг с 29 странами-членами ВТО с подписанием соответствующих протоколов.»;
в разделе «3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в подразделе «1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:
в стратегическом направлении 1. «Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики»:

«2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету» деген 1-мақсатта:
нысаналы индикаторларда:
«Шикізаттық емес сектордың ФКИ» деген 2-тармақта:
«2013 жыл» деген бағандағы «106,6» деген сандар «106,2» деген сандармен ауыстырылсын;
мына:
«
10. Тауар нарығының тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторларға жол бермеу (бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу мәселелері бойынша мемлекеттік саясаттың тиімділігін арттыру жолымен)
ЭБЖМ ақпараты
%
100
100
100
100
»
деген 10-жол алынып тасталсын;
«Үкіметтік борыш үлесі» деген 13-тармақта:

в цели 1. «Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года»:
в целевых индикаторах:
в строке 2 «ИФО несырьевого сектора»:
в графе «2013 год» цифры «106,6» заменить цифрами «106,2»;
строку 10:
«
10. Недопущение факторов, препятствующих эффективному функционированию товарных рынков (путем повышения эффективности государственной политики по вопросам защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности)
Информация МЭБП
%
100
100
100
100
»
исключить;
в строке 13 «Доля правительственного долга»:

«2013 жыл» деген бағандағы «12,3» деген сандар «12,0» деген сандармен ауыстырылсын;
«Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік саясатты және бюджеттік жоспарлауды жүргізу» деген 1.4-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштерінде:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Республикалық бюджетке түсімдердің жалпы көлеміндегі кепілдендірілген трансферттің үлесі» деген 1-жолдағы «25,4» деген сандар «26,3» деген сандармен ауыстырылсын;
«Республикалық бюджет тапшылығы» деген 2-жолдағы «2,1» деген сандар «2,5» деген сандармен ауыстырылсын;
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«
7) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторинг жүргізу
Х
Х
Х
8) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жоспарланатын бюджеттік инвестицияларды іске асыруға мониторинг жүргізу
Х
Х
Х
»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«
11) «Үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізу
Х
Х
Х
»;
«Табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясатты жетілдіру» деген 1.6-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштерінде:
мына:
«
3. Монополияға қарсы саясаттың тиімділігін арттыру бойынша жұмыстардың үлес салмағы
ЭБЖМ ақпараты
%
100
100
100
100
»
деген 3-жол алынып тасталсын;
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«
1) табиғи монополиялар саласындағы және реттелетін нарықтардағы нормативтік құқықтық және құқықтық актілер жобаларын әзірлеу және келісу
Х
Х
Х
Х
2) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық және құқықтық актілер жобаларын әзірлеу және келісу
Х
Х
Х
Х
3) мүдделі мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, үкіметтік емес және халықаралық ұйымдардың қатысуымен «Монополияға қарсы саясаттың тиімділігі» индикаторын жақсарту мәселелері жөніндегі кеңестерді өткізу және оларға қатысу
Х
Х
Х
Х
»;
«Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған мемлекеттің міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу» деген 1.7-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштерінде:
«2013 жыл» деген бағанда:

в графе «2013 год» цифры «12,3» заменить цифрами «12,0»;
в задаче 1.4. «Проведение бюджетной политики и бюджетного планирования, направленных на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан»:
в показателях прямых результатов:
в графе «2013 год»:
в строке 1 «Доля гарантированного трансферта в общем объеме поступлений республиканского бюджета» цифры «25,4» заменить цифрами «26,3»;
в строке 2 «Дефицит республиканского бюджета» цифры «2,1» заменить цифрами «2,5»;
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов:
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
«
7) проведение мониторинга реализации бюджетных инвестиционных проектов
Х
Х
Х
8) проведение мониторинга реализации бюджетных инвестиций, планируемых посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Х
Х
Х
»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«
11) разработка и внесение в Парламент Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан «О республиканском бюджете на трехлетний период»
Х
Х
Х
»;
в задаче 1.6. «Совершенствование политики в областях государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности»:
в показателях прямых результатов:
строку 3:
«
3. Удельный вес работы по повышению эффективности антимонопольной политики
Информация МЭБП
%
100
100
100
100
»
исключить;
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
«
1) разработка и согласование проектов нормативных правовых и правовых актов в сфере естественных монополий и на регулируемых рынках
Х
Х
Х
Х
2) разработка и согласование проектов нормативных правовых и правовых актов по вопросам защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
Х
Х
Х
Х
3) проведение и участие в совещаниях по вопросам улучшения индикатора «Эффективность антимонопольной политики» с участием заинтересованных государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства, неправительственных и международных организаций
Х
Х
Х
Х
»;
в задаче 1.7. «Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан»:
в показателях прямых результатов:
в графе «2013 год»:

«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ЖІӨ-ден 20 % мөлшерінде төмендетілмейтін қалдықтан кем емес ұстап тұру» деген 1-жолдағы «31,7» деген сандар «36,5» деген сандармен ауыстырылсын;
«Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру» деген 2-мақсатта:
нысаналы индикаторларда:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Сыртқы сауда айналымының өсу қарқыны» деген 1-жолдағы «101,0» деген сандар «108,2» деген сандармен ауыстырылсын;
«Орташа өлшенген сауда тарифтік мөлшерлеме1» деген 3-жолдағы «10,3» деген сандар «8,7» деген сандармен ауыстырылсын;
«Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау» деген 2.1-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«
1) ҮЕҰ өкілдерін тарта отырып, ЕЭК Кеңесі мен алқасы отырыстарында қаралатын мәселелер жөнінде, сондай-ақ Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттарды кодификациялау жөнінде келіссөздер жүргізу
X
X
X
X
X
»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«
3) ҮЕҰ өкілдерін тарта отырып, ЕЭК Кеңесі мен алқа отырыстарында қаралатын мәселелер жөнінде, сондай-ақ Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттарды кодификациялау жөнінде жұмыс топтарының отырыстарына қатысу
X
X
X
X
»;
«Нәтижелі мемлекеттік секторды құру» деген 2-стратегиялық бағытта:
«2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу» деген 1-мақсатта:
«Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру» деген 1.1-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар мынадай мазмұндағы 4), 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«
4) ҮЕҰ тарта отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторинг жүргізу
Х
Х
Х
5) ҮЕҰ қатысуымен мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының жобаларын жария талқылау
Х
Х
Х
6) ҮЕҰ қатысуымен мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызметі туралы есептерді жария талқылау
Х
Х
Х
»;
«Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және оның толыққанды жұмыс істеуі» деген 1.2-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
12) тармақша алынып тасталсын;
«Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру» деген 1.3-міндетте:
тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«
8) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ жобаларын кредиттеу
Х
Х
»;
«4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту» деген бөлімде:
мына:
«

в строке 1 «Удержание активов Национального фонда Республики Казахстан не менее неснижаемого остатка в размере 20 % от ВВП» цифры «31,7» заменить цифрами «36,5»;
в цели 2. «Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему»:
в целевых индикаторах:
в графе «2013 год»:
в строке 1 «Темп роста внешнеторгового оборота» цифры «101,0» заменить цифрами «108,2»;
в строке 3 «Средневзвешенная торговая тарифная ставка1» цифры «10,3» заменить цифрами «8,7»;
в задаче 2.1. «Завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества»:
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«
1) проведение переговоров по вопросам, рассматриваемым на заседаниях Совета и коллегии ЕЭК, а также по кодификации международных договоров, составляющих договорно-правовую базу Таможенного союза и Единого экономического пространства, с привлечением представителей НПО
X
X
X
X
X
»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«
3) участие в заседаниях рабочих групп по вопросам, рассматриваемым на заседаниях Совета и коллегии ЕЭК, а также по кодификации международных договоров, составляющих договорно-правовую базу Таможенного союза и Единого экономического пространства, с привлечением представителей НПО
X
X
X
X
»;
в стратегическом направлении 2. «Создание результативного государственного сектора»:
в цели 1. «Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году»:
в задаче 1.1. «Повышение качества оказания государственных услуг»:
мероприятия для достижения показателей прямых результатов дополнить подпунктами 4), 5) и 6) следующего содержания:
«
4) проведение общественного мониторинга качества оказания государственных услуг с привлечением НПО
Х
Х
Х
5) публичное обсуждение проектов стандартов государственных услуг с участием НПО
Х
Х
Х
6) публичное обсуждение отчетов о деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов в сфере
оказания государственных услуг с участием НПО
Х
Х
Х
»;
в задаче 1.2. «Совершенствование и полноценное функционирование системы государственного управления, ориентированного на результат»:
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов:
подпункт 12) исключить;
в задаче 1.3. «Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора»:
в мероприятиях для достижения показателей прямых результатов:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«
8) кредитование проектов АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
Х
»;
в разделе «4. Развитие функциональных возможностей»:
строку 1:
«

1. Министрлік құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерді өзектендіру
Тұрақты негізде
»
деген 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1. Министрлік әзірлеген және (немесе) қабылдаған нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі
Жарты жылда бір рет
»;
мына:
«
11. Заң жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу
Тұрақты негізде
»
деген 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
11. Министрлік әзірлейтін заң жобаларын жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің қарауы (жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің қарауы тиіс санынан)
Тұрақты негізде
»;
«5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген бөлімде:
«Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту» деген 1-стратегиялық бағытта:
«2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету» деген 1-мақсатта:
мына:
«
1.7-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттің міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ЖІӨ-ден 20 % мөлшерінде төмендетілмейтін қалдықтан кем емес ұстап тұру
Қаржымині, ҰБ
Елдің экономикасын келешектегі ықтимал сыртқы қауіптерден нивелирлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорында қаражатты жинақтау саясатын одан әрі қамтамасыз ету
»
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы 1.8-міндетпен толықтырылсын:
«
1.8-міндет. Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған көші-қон саясатын жүргізу
Көші-қон заңнамасын жетілдіру
ІІМ, Еңбекмині
1. Еңбек көші-қоны мәселелері жөніндегі ақпаратты ұсыну
2. Көші-қон заңнамасын жетілдіру жөнінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру шеңберінде ұсыныстар әзірлеу
»;
«6. Тәуекелдерді басқару» деген бөлімде:
сыртқы тәуекелдерде:
«Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Мұнайдың әлемдiк бағаларының өсуi нәтижесiнде мұнай мен мұнай өнiмдерiне iшкi бағалардың өсуi
2. Мұнай экспорты көлемдерiнiң ұлғаюы нәтижесiнде iшкi нарықта мұнай мен мұнай өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Экономиканың шикiзаттық бағыттылығының және оның сыртқы нарыққа тәуелдiлiгiнiң күшеюi
4. Инфляция деңгейiнiң өсуi
5. Энергия ресурстарына бағалардың өсуiнен мультипликативтiк әсердiң есебiнен экономиканың өсу қарқынының баяулауы.

1. Актуализация нормативных правовых актов, входящих в компетенцию Министерства
На постоянной основе
»
изложить в следующей редакции:
«
1. Правовой мониторинг нормативных правовых актов, разработанных и (или) принятых Министерством
Раз в полугодие
»;
строку 11:
«
11. Проведение научной экономической экспертизы законопроектов
На постоянной основе
»
изложить в следующей редакции:
«
11. Рассмотрение объединениями субъектов частного предпринимательства законопроектов, разрабатываемых Министерством (из числа подлежащих рассмотрению объединениями субъектов частного предпринимательства)
На постоянной основе
»;
в разделе «5. Межведомственное взаимодействие»:
в стратегическом направлении 1. «Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики»:
в цели 1. «Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года»:
после строк:
«
Задача 1.7. Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
1. Удержание активов Национального фонда Республики Казахстан не менее неснижаемого остатка в размере 20% от ВВП
МФ, НБ
Обеспечение дальнейшей политики накопления средств в Национальном фонде Республики Казахстан в целях нивелирования экономики страны от возможных будущих внешних угроз
»
дополнить задачей 1.8.  следующего содержания:
«
Задача 1.8. Проведение миграционной политики, направленной на обеспечение достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Совершенствование миграционного законодательства
МВД, МТСЗН
1. Представление информации по вопросам трудовой миграции.
2. Выработка предложений по совершенствованию миграционного законодательства, в том числе в рамках формирования правовой базы Единого экономического пространства
»;
в разделе «6. Управление рисками»:
во внешних рисках:
строку «Волатильность мировых цен на экспортируемые Казахстаном энергоресурсы» изложить в следующей редакции:
«
Волатильность мировых цен на экспортируемые Казахстаном энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних цен на нефть и нефтепродукты в результате роста мировых цен на нефть.
2. Снижение объемов предложений нефти и нефтепродуктов на внутреннем рынке в результате увеличения объемов экспорта нефти.
3. Усиление сырьевой направленности экономики и ее зависимости от внешнего рынка.
4. Рост уровня инфляции.
5. Замедление темпов роста экономики за счет мультипликативного эффекта от роста цен на энергоресурсы.

1. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру
2. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру бойынша ақпараттық-талдамалық жүйені пайдаланумен әлемдік және отандық экономикалар дамуындағы әлеуетті теріс тенденцияларды анықтау және Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиісті ұсыныстар жіберу
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Мемлекеттiк бюджет пен Ұлттық қорға түсiмдердiң төмендеуі
2. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiнiң қысқаруы
3. Экономиканың өсу қарқынының төмендеуi.
»;
«Әлемдік экономиканың өсу қарқынының тежелуі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының тежелуі
1. ЖІӨ өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсімдердің төмендеуі
Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басымды емес шығындардың секвестрі, бюджет тапшылығының мөлшерін ұлғайту жөніндегі ұсыныстар әзірлеу
»;
ішкі тәуекелдер мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
Инфляция деңгейінің берілген параметрлерден артуы және тауар нарықтарының тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторлардың пайда болуы
Макроэкономикалық тұрақтылықтың нашарлауы
Тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғау салаларындағы заң шығару жұмыстарының сапасына бақылауды күшейту
Тиімді тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғауға қажетті шешімдерді және тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау
Министрлік мақсаттарына қол жеткізбеу
Екі салада (аяда) заң шығару жұмысының сапасын бақылауды күшейту
»;
«7. Бюджеттік бағдарламалар» деген бөлім осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 6 тамыздағы
№ 800 қаулысына
қосымша
7. Бюджеттік бағдарламалар
2013 – 2015 жылдарға арналып қалыптастырылған стратегиялық бағыттарға, мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін олардың сан, сапа, нәтиже мен бюджет көрсеткіштері көрсетіле отырып, 34 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалуының түпкі көрсеткіштері айқындық, салыстырмалық, экономикалық орындылық, бақыланушылық және тексерілушілік қағидаларына негізделіп қалыптастырылды.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер»
100 «Экономика және сауда саясаты, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесі саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету»
102 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында сараптамалық және консалтинг қызметтерін көрсету, зерттеулерді жүзеге асыру»
104 «Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдарды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету»
Сипаттама
Уәкілетті органның еңбеқақы қорына төлеу, кеңсе тауарларымен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеу, негізгі құралдарды жөндеу және өкілдік шығыстар қарастырылған қызметін қамтамасыз ету; стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеу; «Экономикалық зерттеулер институты» АҚ-ны мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға тарту; заң жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу; экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы іс-шараларды талдамалық сүйемелдеу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің нысаналы көрсеткіштерінен ауытқуы
%

1. Совершенствование системы оперативного мониторинга за происходящими экономическими процессами в стране и мире
2. Выявление потенциальных негативных тенденций в развитии мировой и отечественной экономиках с использованием информационно-аналитической системы по оперативному мониторингу процессов, происходящих в стране и мире, и направление соответствующих предложений в Правительство Республики Казахстан
При снижении цен:
1. Снижение поступлений в государственный бюджет и Национальный Фонд.
2. Сокращение объема финансирования инвестиционных проектов.
3. Снижение темпов роста экономики.
»;
строку «Замедление темпов роста мировой экономики» изложить в следующей редакции:
«
Замедление темпов роста мировой экономики
1. Снижение темпов роста ВВП.
2. Снижение поступлений в государственный бюджет и Национальный фонд
Выработка предложений по оптимизации государственного бюджета и секвестру не приоритетных расходов, увеличению размера дефицита бюджета
»;
внутренние риски дополнить строками следующего содержания:
«
Превышение уровня инфляции над заданными параметрами и появление факторов, препятствующих эффективному функционированию товарных рынков
Ухудшение макроэкономической стабильности
Усиление контроля за качеством законотворческой работы в областях тарифной политики и защиты конкуренции
Несвоевременное принятие решений и соответствующих нормативных правовых актов, необходимых для эффективной тарифной политики и защиты конкуренции
Недостижение целей Министерства
Усиление контроля за качеством законотворческой работы в обеих сферах (областях)
»;
раздел «7. Бюджетные программы» изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 августа 2013 года
№ 800
7. Бюджетные программы
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2013 - 2015 годы определены 34 бюджетных программ с указанием показателей прямого и конечного результатов, качества, эффективности и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Бюджетная программа
001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» 100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления»
102 «Проведение исследований, оказание аналитических и консалтинговых услуг в сфере экономики, торговли и государственного управления»;
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственных органов»
Описание
Обеспечение деятельности уполномоченного органа, в которой предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, обеспечение канцелярскими товарами, услугами связи, на сопровождение информационных программ, содержание и ремонт основных средств и на представительские расходы; мониторинг стратегических и программных документов; привлечение АО «Институт экономических исследований» к оценке эффективности деятельности государственных органов; проведение научной экономической экспертизы законопроектов; аналитическое сопровождение мероприятий в сфере экономики, торговли и государственного управления.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый  2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отклонение фактически сложившихся темпов роста экономики от целевых показателей роста ВВП
%

1 017 906
1 252 871
1 214 299
3 639 094
3 919 946
3 179 995
3 180 669
* 7 % өсуді ескере отырып ЖІӨ ФКИ, сауда ФКИ
** есебі қоса берілген
*** 2012 жылы 92 900 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 39 (16 жергілікті мемлекеттік орган + 23 орталық мемлекеттік орган) = 2 382 м.т.; 2013 жылы 94 374 / 40 = 2 359,4 м.т.; 2014 жылы 97 825 / 40 = 2 445,6 м.т., 2015 жылы 103 629 / 40 = 2 590,7 м.т.
**** 2012 жылы 120 400 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 70 (заң жобаларының саны) = 1 720 м.т., 2013 жылы 168 560 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 98 (заң жобаларының саны) = 1 720 т.т., 2014, 2015 жылдары 172 000 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 100 (заң жобаларының саны) = 1 720 м.т.
Бюджеттік бағдарлама
002 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу»*
Сипаттама
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін дайындау, концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу көрсету
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
үлестiрiлетiн бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілері арасындағы шығыстардың бекiтiлген жылдық сомасын үлестiру
%
100
100
100
100
100
100
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Техникалық-экономикалық негіздемелері әзірленетін жобалардың саны
жобалар саны
14
13
13
13
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілген қызметтердiң саны
жобалар бойынша қызметтер саны
0
2
2
2
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуді, бюджет комиссиясы мақұлдаған концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруды қамтамасыз ету
%
100
100
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестициялық және концессиялық жобалардың тiзбесіне енгізудің толықтығы, бюджеттiк комиссия мақұлдаған инвестициялық және концессиялық ұсыныстар негiзiнде жүзеге асырылатын техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізу
мақұлданған инвестициялық ұсыныстардың жалпы санынан %
100
100
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге және сараптауға арналған болжамды шығындар
мың теңге

1 017 906
1 252 871
1 214 299
3 639 094
3 919 946
3 179 995
3 180 669
*ИФО ВВП, ИФО торговли с учетом 7%-го роста
** расчет прилагается
*** в 2012 году 92 900 (объем бюджетных расходов) / 39 (16 местных гос. органов + 23 центральных гос. органа) = 2 382 т.т.; в 2013 году 94 374 / 40= 2 359,4 т.т.; в 2014 году 97 825 / 40 = 2 445,6 т.т.; в 2015 году 103 629 / 40 = 2 590,7 т.т.
**** в 2012 году 120 400 (объем бюджетных расходов) / 70 (количество законопроектов) = 1 720 т.т., в 2013 году 168 560 (объем бюджетных расходов) / 98 (количество законопроектов) = 1 720 т.т., в 2014, 2015 годах 172 000 (объем бюджетных расходов) / 100 (количество законопроектов) = 1 720 т.т.
Бюджетная программа
002 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов»*
Описание
Подготовка технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, оказание консультативного сопровождения концессионных проектов
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
распределяемая бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Распределение годовой утвержденной суммы расходов между администраторами бюджетных программ
%
100
100
100
100
100
100
Показатели конечного результата
Количество проектов, по которым разрабатываются технико-экономические обоснования
кол-во проектов
14
13
13
13
Количество оказанных услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов
кол-во услуг по проектам
0
2
2
2
Обеспечение финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов, одобренных бюджетной комиссией
%
100
100
Показатели качества
Полнота включения в Перечень бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований, которых осуществляются на основе инвестиционных и концессионных предложений, одобренных бюджетной комиссией
% от общего кол-ва одобренных инвестиционных предложений
100
100
100
100
100
100
Показатели эффективности
Предполагаемые затраты на разработку и экспертизу технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
тыс. тенге

287 837
579 659
350 000
350 000
350 000
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге және сараптауға арналған болжамды шығындар
мың теңге
172 360
24 092
14 497
132 000
132 000
132 000
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеудің болжамды шығындары
мың теңге
1 178 798
115 380
0
0
106 000
106 000
106 000
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
115 380
311 929
594 156
588 000
588 000
588 000
* Аталған бюджеттік бағдарлама 004 «Бюджеттiк инвестициялық және концессиялық жобалардың техника-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеу немесе түзету, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргiзу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2012 жылы «2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2011 жылғы 24 қарашадағы № 496-IV Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы 002 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
003 «Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу»
Сипаттама
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу туралы есеп
есеп
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларды жоспарлаудың тиімділігін арттыру
%
100
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға толық мониторинг жүргізу
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде мониторингтің нәтижелерін қолдану
%
100
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

287 837
579 659
350 000
350 000
350 000
Предполагаемые затраты на разработку и экспертизу технико-экономических обоснований концессионных проектов
тыс. тенге
172 360
24 092
14 497
132 000
132 000
132 000
Предполагаемые затраты на консультативное сопровождение концессионных проектов
тыс. тенге
1 178 798
115 380
0
0
106 000
106 000
106 000
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
115 380
311 929
594 156
588 000
588 000
588 000
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 004 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов», в 2012 году исполнялась в рамках бюджетной программы 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» согласно Закону Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года № 496-IV «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы», с 2013 года бюджетная программа 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 002 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов».
Бюджетная
программа
003 «Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов»
Описание
Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый год 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отчет о проведении мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
отчет
2
Показатели конечного результата
Повышение эффективности планирования бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели качества
Полнота проведения мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели эффективности
Применение результатов мониторинга при формировании республиканского бюджета
%
100
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге

* Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 063 «Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Еуразиялық бәсекеге қабілеттілігі бағдарламасының Орталық Азия бастамасына Қазақстанның қатысуы» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды.
Бюджеттік бағдарлама
007 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу»*
Сипаттама

*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 063 «Участие Казахстана в Центрально-Азиатской инициативе Евразийской программы конкурентоспособности Организации экономического сотрудничества и развития» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
Бюджетная программа
007 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления»*
Описание

2020 жылға дейін елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық жоспарларына сәйкес Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтары бойынша зерттеулер жүргізу; 2020 жылға дейін Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарында көзделген нысаналы даму индикаторларына қол жеткізу; бизнес ортаны жақсарту; Бірыңғай экономикалық қоғамдастық кеңістігіндегі экономикалық интеграция және Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру; мемлекеттік басқару жүйесін реформалау
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіліктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында жүргізілген қолданбалы зерттеулер саны
дана
21
29
23
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Экономиканың тұрақты және теңгерімді өсуін, сауда мен мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
12
Сапа көрсеткіштері
Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы зерттеулер нәтижелерінің қолданылуы
жалпы санынан %
98,6
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Зерттеу бірлігіне орташа шығындардың орташа көлемі
мың теңге

Проведение исследований по приоритетам социально-экономического развития Республики Казахстан в соответствии со стратегическим планами социально-экономического развития страны до 2020 года; достижение целевых индикаторов развития, предусмотренных Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года; улучшение бизнес среды; экономическая интеграция на пространстве Евразийского экономического сообщества и вступление во Всемирную торговую организацию; реформирование системы государственного управления
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Количество проводимых прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления
шт.
21
29
23
Показатели конечного результата
Выработка предложений по повышению устойчивости и сбалансированности роста экономики, эффективности торговли и государственного управления
Показатели качества
Применяемость результатов исследований в сферах экономики, торговли и государственного управления
% от общего количества
98,6
100
100
Показатели эффективности
Средний объем затрат на единицу исследования
тыс. тенге

68 000
* Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасының 103 «Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету» кіші бағдарламасының шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
018 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»*
Сипаттама
Кейіннен жарғылық капиталды ұлғайта отырып «Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту:
1. «ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка қайта жаңғырту» жобасын іске асыру үшін «КЕГОК» АҚ
2. Бұрғылау және геофизикалық құрал-жабдықты сатып алу үшін «Қазгеология» АҚ
3. «Жезқазған – Бейнеу» теміржолын салу үшін «Қазақстан Темір жолы» ҰК» АҚ
4. «Арқалық – Шұбаркөл» теміржолын салу үшін «Қазақстан Темір жолы» ҰК» АҚ
5. Астана қаласын қоса алғанда Орталық Қазақстанды газдандыру үшін «Қарталы – Тобыл – Көкшетау – Астана» газ құбырын салу үшін «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ

68 000
* Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года будет исполняться в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная программа
018 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»*
Описание
Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» с последующим увеличением уставного капитала:
1. АО «КЕГОК» для реализации проекта «Реконструкция ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка»
2. АО «Казгеология» для приобретения бурового и геофизического оборудования
3. АО «НК «Казақстан темір жолы» для строительства ЖД Жезказган - Бейнеу
4. АО «НК «Казақстан темір жолы» для строительства ЖД Аркалык - Шубарколь
5. АО «НК «Казмунайгаз» для строительства газопровода «Карталы - Тобол – Кокшетау - Астана» для газификации центрального Казахстана, включая город Астану.

100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджет шығыстарының көлемі
мың. теңге
169 100
* 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап аталған бағдарлама алып тасталды.
Бюджеттік бағдарлама
020 «Қазақстан Республикасын әлеуметтік жаңғырту шеңберінде зерттеулер жүргізу»*
Сипаттама
Мемлекет басшысының «Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам» атты мақалада берілген тапсырмалары шеңберінде зерттеулер жүргізу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
үлестiрiлетiн бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атаулары
Өлшем бірліктері
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиженің көрсеткіштері
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілері арасындағы шығыстардың бекiтiлген жылдық сомасын үлестiру
%
100
Жүргізілген зерттеулер саны
%
8
Түпкілікті нәтиженің көрсеткіштері
Әлеуметтік жаңғыртудың және ең төменгі әлеуметтік стандарттарды енгізудің жалпы әдістемелік тәсілдерін анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу
салалар саны
7
Сапа көрсеткіштері
Зерттеулер нәтижелерінің қолданылуы**
жалпы санынан %
70
Тиімділік көрсеткіштері
Зерттеу бірлігіне шығындардың орташа көлемі
мың теңге

100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
169 100
*С 1 января 2012 года данная программа исключена
Бюджетная программа
020 «Проведение исследований в рамках социальной модернизации Республики Казахстан»*
Описание
Проведение исследований в рамках поручений Главы государства, данных в статье «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда»
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
распределяемая бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Распределение годовой утвержденной суммы расходов между администраторами бюджетных программ
%
100
Количество проведенных исследований
шт.
8
Показатели конечного результата
Выработка предложений по определению общих методических подходов социальной модернизации и внедрению минимальных социальных стандартов
кол-во сфер
7
Показатели качества
Применимость результатов исследований**
% от общего кол-ва
70
Показатели эффективности
Средний объем затрат на единицу исследования
тыс. тенге

22 120
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
176 961
* Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 140 «Қазақстан Республикасын әлеуметтік жаңғырту шеңберінде зерттеулер жүргізу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды.
** Сапа көрсеткіштеріне зерттеулер нәтижелерінің қолданылуын бағалау арқылы қол жеткізіледі. Кейбір іс-шаралар жобаларды аяқтағаннан кейін бірден бағалау мүмкін болып отыр, ал олардың кейбіреуі өз ерекшелігіне байланысты келесі жылдары қолданылуы мүмкін.
Бюджеттік бағдарлама
020 «Әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсету бойынша қызметтер»
Сипаттама
Шығыстар әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жеке меншік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсетуге көзделген
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын
2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012
жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Өңірлерде МЖӘ тетіктерін енгізу мақсатында жергілікті атқарушы органдар үшін МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты әзірлеу және ұсыну:
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылық жобасын әзірлеу;
- облыстарға бару арқылы МЖӘ тетіктерін қолдануға талдау жүргізу және жергілікті атқарушы органдармен үлгілік басшылық жобасын талқылау;
- МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты жергілікті атқарушы органдарға басып шығару және жіберу
дана
1
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша қызмет көрсетудің бағдарлық саны
семинарлар саны
31
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестігінің тетігі бойынша жобаларды жасауда тәжірибелік көмек көрсету
ұсыныстар саны (өтінім)
5
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
МЖӘ тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды базалық біліммен қамтамасыз ету
үлгілік басшылықпен қамтамасыз етілген өңірлер саны
16
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды хабардар етуін қамтамасыз ету (тестілеуді жүргізу)
семинар қатысушыларының жалпы санының %
85
Сапа көрсеткіштері
Шарт шеңберінде міндеттемелерді орындау
%
100
100
Тиімділік көрсеткіші
мың теңге
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылықты дайындауға;

22 120
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
176 961
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 140 «Проведение исследований в рамках социальной модернизации Республики Казахстан» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
**Показатели качества будут достигнуты путем оценки применимости результатов исследований. Некоторые мероприятия представляется возможным оценить сразу по завершении проектов, а некоторые из них ввиду своей специфики могут быть применимы в последующие годы.
Бюджетная программа
020 «Услуги по оказанию консультативной помощи регионам при подготовке проектов государственно-частного партнерства для реализации проектов в социальном секторе и жилищно-коммунальном хозяйстве по механизму государственно-частного партнерства»
Описание
Расходы предусматриваются на оказание консультативной помощи регионам при подготовке проектов государственно-частного партнерства для реализации проектов в социальном секторе и жилищно-коммунальном  хозяйстве  по механизму государственно-частного партнерства
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Разработка и предоставление типового руководства по подготовке ГЧП проектов для местных исполнительных органов с целью внедрения механизма ГЧП в регионах:
- подготовка проекта типового руководства по подготовке и реализации ГЧП проектов;
- проведение анализа применения механизмов ГЧП в регионах с выездом в области и обсуждение проекта типового руководства с местными исполнительным органами;
- издание, выпуск и рассылка местным исполнительным органам типового руководства по подготовке ГЧП проектов
шт.
1
Ориентировочное количество оказанных услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства
кол-во семинаров
31
Оказание практической помощи при разработке проектов по механизму государственно-частного партнерства
кол-во предложений (заявок)
5
Показатели конечного результата
Обеспечение МИО базовыми знаниями по вопросу реализации инвестиционных проектов через механизм ГЧП
кол-во регионов, обеспеченных типовым руководством
16
Обеспечение информированности МИО по вопросу реализации инвестиционных проектов через механизм государственно-частного партнерства (проведение тестирования)
% к общему количеству участников семинаров
85
Показатели качества
Исполнение обязательств в рамках договора
%
100
100
Показатели эффективности
Затраты на:
тыс. тенге
- подготовку типового руководства по подготовке и реализации ГЧП проектов;

60,2
Сапа көрсеткіштері
Сараптау комиссиясы мен сараптау комиссиясының жұмыс органы тарапынан қорытындыларға ескертулердің болмауы
Тиімділік көрсеткіштері
1 орталық мемлекеттік органды, 1 өңірді бағалауға жұмсалған орташа шығындар
2 173
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
86 900
* Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасының 103 «Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету» кіші бағдарламасының шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
052 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру»
Сипаттама
Кейінгілерге кредит беру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ бюджеттік кредит беру:
- «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ-на «Шар-Өскемен ТЖ құрылысы» жобасын іске асыру үшін;
- «ҚДБ-Лизинг» АҚ-на ҚР кәсіпорындарының негізгі қорларын жаңарту үшін;
- «Қазақстан темір жолы» АҚ-на жолаушы вагондарын сатып алу үшін.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік кредиттерді беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын
2015
жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Рентабельділігі төмен инвестициялық жобаларды іске асыру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ға жеңілдетілген бюджеттік кредит беру
дана
3
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Шығыс Қазақстан облысының темір жолы бойынша жүк тасымалдаудың ұзақтығын қысқарту
км

60,2
Показатели качества
Отсутствие замечаний к заключениям со стороны Экспертной комиссии и рабочего органа Экспертной комиссии
Показатели эффективности
Средние расходы на оценку 1 центрального государственного органа, 1 региона
2 173
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
86 900
*Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года исполняется в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная программа
052 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»
Описание
Предоставление бюджетного кредита АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для последующего кредитования:
- АО «Досжан темир жолы (ДТЖ)» для  реализации проекта «Строительство ЖД Шар-Усть-Каменогорск»;
- АО «БРК-Лизинг» для обновления основных фондов предприятий РК;
- АО «Казахстан темир жолы», для приобретения пассажирских вагонов.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление бюджетных кредитов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Предоставление льготного бюджетного кредитования АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для реализации инвестиционных проектов с низкой рентабельностью
шт.
3
1
Показатели конечного результата
Сокращение дальности транспортировки грузов по железной дороге в Восточно-Казахстанской области
км

3 500
Азиялық даму банкіне мүше-елдерінен басқарушылардың, ірі банктер мен қаржы ұйымдары басшыларының, сондай-ақ мемлекеттік, үкіметтік емес өзге де ұйымдары мамандарының қатысуы
адам
500
Азиялық даму банкі басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысы алдында, барысында және қорытындысы бойынша жарық көрген БАҚ материалдарын талдау
БАҚ материалдарының саны
500
Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi
Азиялық даму банкінің 2013 жылғы есебін қабылдау және 2014 жылға арналған жұмыс жоспары
есеп және жоспар саны
1
Азиялық даму банкі басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысы шеңберінде жасалған келісімшарттар (меморандумдар, келісімдер, хаттамалар) саны
құжат
Сапа көрсеткіштері
Азиялық даму банкі басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысын өткізу барысында төтенше қарсылықтардың, ескертулердің, жағдайлардың болмауы
ескертулер саны
-
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Азиялық даму банкіне мүше-елдерінің қатысуы
%

3 500
Участие управляющих от стран-членов АБР, руководители крупных банков и финансовых организаций, а также ведущие специалисты государственных, неправительственных и иных организаций
чел.
500
Анализ материалов СМИ, опубликованных в преддверии, в период и по итогам Ежегодного Заседания Совета Управляющих АБР
количество материалов СМИ
500
Показатели конечного результата
Принятие отчета АБР за 2013 год и план работы за 2014 год
кол-во отчета и плана
1
Количество контрактов (меморандумы, соглашения, протокола), заключенных в рамках Ежегодного заседания совета управляющих АБР
документ
Показатели качества
Отсутствие нареканий, замечаний, чрезвычайных ситуаций во время проведения Астанинского экономического форума
кол-во нареканий
-
Показатели эффективности
Участие стран членов АБР
%

1 908 813
2 083 846
Бюджеттiк бағдарлама
061 «Мамандарды әлеуметтiк қолдау шараларын iске асыру үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға берілетін бюджеттiк кредиттер»
Сипаттама
Бюджеттiк бағдарламада ауылдық елдi мекендерге жұмысқа және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына тұрғын үй сатып алуға айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың бес жүз еседен аспайтын сомада жылына 0,01 % мөлшерiндегi сыйақы ставкасы бойынша он бес жылға одан әрi кредит беру үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға жылына 0,01 %-бен бюджеттiк кредиттер беру көзделедi
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
бюджеттiк кредиттерді беру
iске асыру тәсiлiне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бiрлiгi
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарын тұрғын үй сатып алуға бюджеттiк кредит ұсыну жолымен ауылдық елдi мекендерге жұмысқа және тұруға тарту
адам
-
2 593
2 593
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Тұрғын үй сатып алуға бюджеттiк кредит алған әлеуметтiк сала және ветеринария мамандарының осы мамандарға қажеттiлiкке үлес салмағы
%
-

1 908 813
2 083 846
Бюджетная программа
061 «Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов»
Описание
Бюджетной программой предусматривается предоставление бюджетных кредитов местным исполнительным органам под   0,01 % годовых для последующего кредитования специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии  прибывших для работы и проживания в сельские населенные пункты на приобретение жилья в сумме, не превышающей одну тысячу пятисоткратный размер месячного расчетного показателя сроком на пятнадцать лет по ставке вознаграждения в размере 0,01 % годовых
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление бюджетных кредитов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый   2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Привлечение специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии для работы и проживания в сельские населенные пункты путем предоставления бюджетного кредита на приобретение жилья
чел.
-
2 593
2 593
Показатели конечного результата
Удельный вес специалистов социальной сферы и ветеринарии, получивших бюджетный кредит на получения жилья, к потребности в данных специалистах
%
-