Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 13 тамыздағы № 817 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 592 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 13 тамыздағы
№ 817 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 815 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 47, 639-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. «Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 816 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 47, 640-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. «Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 47, 641-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасы осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2013 года № 817. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 592
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015 № 592 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2013 года № 817
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 815 «Об утверждении Правил организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 47, ст. 639):
Правила организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 816 «Об утверждении Правил организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 47, ст. 640):
Правила организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 817 «Об утверждении Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 47, ст. 641):
Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.

4. «Микрокредиттік ұйымдар мен кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 819 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 47, 642-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Микроқаржы ұйымдарына және кредиттік серіктестерге конкурстық негізде кредит беру қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Микроқаржы ұйымдарына және кредиттік серіктестерге конкурстық негізде кредит беру қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестерге конкурстық негізде кредит беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Микроқаржы ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге конкурстық негізде кредит беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде конкурсты ұйымдастыру және өткізу тәртібін, кредиттік ресурстарды іріктеу және микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары мен кредиттік серіктестіктерге беру, сондай-ақ олардың бөлінген кредиттік ресурстарды мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізу шарттарын айқындайды.»;
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) өңірлік комиссия – облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органның жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;»;
13)14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«13) МҚҰ (МКҰ) үшін соңғы қарыз алушылар – өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар;
14) КС үшін соңғы қарыз алушылар – КС мүшелері, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары мен оралмандар;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Республикалық бюджеттен облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органдарға қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында жылдық 0,01 % сыйақы ставкасымен бюджеттік кредит беріледі.»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года 819 «Об утверждении Правил кредитования микрокредитных организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 47, ст. 642):
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе»;
в Правилах кредитования микрокредитных организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила кредитования микрофинансовых организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе (далее – Правила) определяют порядок организации и проведения конкурса, условия отбора и предоставления кредитных ресурсов микрофинансовым (микрокредитным) организациям и кредитным товариществам, а также мониторинга целевого использования ими выделенных кредитных ресурсов в рамках Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636 (далее – Программа).»;
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе областного значения по вопросам реализации Программы;»;
подпункты 13)14) изложить в следующей редакции:
«13) конечные заемщики для МФО (МКО) – граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой;
14) конечные заемщики для КТ – члены КТ, граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой;»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Из республиканского бюджета местным исполнительным органам областного значения предоставляется бюджетный кредит на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %.»;
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

«4. Облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы орган уәкілетті өңірлік ұйымды айқындайды және 5 жылдан аспайтын мерзімге кредит береді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес онымен келісім жасайды.»;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«46. Мынадай:
1) егер оған екі конкурсқа қатысушыдан кем қатысса;
2) егер конкурс қатысушыларының ұсыныстары конкурс шарттарын қанағаттандырмайды деп танылса;
3) ұсынылған конкурс өтінімдері конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда конкурс өтпеді деп танылады.
Бұл жағдайларда конкурстық комиссияның барлық мүшелері қол қоятын хаттама рәсімделеді.»;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53. Конкурсқа қатысатын кредиттік ұйым конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстыру жөніндегі конкурстық комиссия отырысының нәтижелері бойынша:
1) конкурстық комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары конкурстық баға ұсыныстарын бағалауды және салыстыруды жүргізу күні:
конкурстық комиссияның отырысына қатысып отырған адамдарға өткізілген конкурс нәтижесін жариялайды және қатысушыларға конкурс жеңімпазын хабарлайды;
конкурс жеңімпазына конкурстық комиссияның төрағасы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған жазбаша хабарламаны береді;
конкурсқа қатысушыларға не оның уәкілетті өкілдеріне өткізілген конкурстың қорытындысы туралы хаттаманың көшірмесін ұсыну күні, уақыты және орны туралы ақпаратты береді;
2) конкурстық комиссияның хатшысы:
конкурсқа қатысушы кредиттік ұйымның конкурстық өтінімдерін бағалау және салыстырып қарау жөніндегі конкурстық комиссия отырысы өткізілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, конкурс қорытындысы туралы хаттама жобасын жасайды және оған отырысқа қатысқан конкурстық комиссияның барлық мүшелерінің, сондай-ақ конкурстық комиссия хатшысы өзінің қол қоюын және әрбір бетін дәйектеуін қамтамасыз етеді;
конкурсқа қатысушы кез келген кредиттік ұйымның талап етуі бойынша (ол туралы мәліметтер конкурсқа қатысуға өтінімдерді тіркеу журналына енгізілген) мұндай жазбаша сұрауды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті өкілдерге өткізілген конкурс қорытындылары туралы хаттаманың көшірмесін өтеусіз негізде жіберуді не ұсынуды ұйымдастырады.
Өткізілген конкурс қорытындысы туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органына көрсетілген хаттаманың көшірмесін жібереді.»;
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«63. Кредиттік ресурстарды бергеннен кейін уәкілетті өңірлік ұйым кредиттік ресурстар беру шартына сәйкес мониторингтің жасалған актілерін міндетті түрде қоса отырып, кредиттік ресурстардың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізуді жүзеге асырады. Кредиттік ресурстар мақсатсыз пайдаланылған жағдайда уәкілетті өңірлік ұйым кредит беру және кепіл туралы шарттарда көзделген қаржы санкциялары шараларын қолданады.»;
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыспен қамту 2020 жол картасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларға кредит беру туралы келісім»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«4. Местный исполнительный орган областного значения определяет уполномоченную региональную организацию и предоставляет кредит сроком не более 5 лет и заключает с ней соглашение в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.»;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
«46. Конкурс признается не состоявшимся в случаях:
1) если в нем приняло участие менее двух участников конкурса;
2) если предложения участников конкурса признаны не удовлетворяющими условиям конкурса;
3) несоответствия представленных конкурсных заявок требованиям конкурсной документации.
В этих случаях оформляется протокол, подписываемый всеми членами конкурсной комиссии.»;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
«53. По результатам заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе:
1) председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя конкурсной комиссии в день проведения оценки и сопоставления конкурсных заявок:
оглашает лицам, присутствующим на заседании конкурсной комиссии результаты проведенного конкурса и объявляет присутствующим победителя конкурса;
выдает победителю конкурса письменное уведомление, подписанное Председателем конкурсной комиссии либо лицом, исполняющим его обязанности;
информирует участников конкурса либо их уполномоченных представителей о дате, времени и месте предоставления копии протокола об итогах проведенного конкурса;
2) секретарь конкурсной комиссии:
не позднее двух рабочих дней со дня проведения заседания конкурсной комиссии по оценке и сопоставлению конкурсных заявок кредитных организаций, участвующих в конкурсе, составляет проект протокола об итогах конкурса и обеспечивает его подписание и полистное парафирование всеми присутствовавшими на заседании членами конкурсной комиссии, а также самим секретарем конкурсной комиссии;
по требованию любой кредитной организации, участвующей в конкурсе (сведения о которой внесены в журнал регистрации заявок на участие в конкурсе, представившей заявку на участие в конкурсе) в течение одного рабочего дня со дня получения такого письменного запроса организовывает направление либо представление уполномоченным представителям на безвозмездной основе копию протокола об итогах проведенного конкурса.
В течение двух рабочих дней со дня подписания протокола об итогах проведенного конкурса направляет местному исполнительному органу областного значения копию указанного протокола.»;
пункт 63 изложить в следующей редакции:
«63. После предоставления кредитных ресурсов уполномоченная региональная организация, согласно договору предоставления кредитных ресурсов, осуществляет мониторинг целевого использования кредитных ресурсов с обязательным приложением составленных актов мониторинга. В случае нецелевого использования кредитных ресурсов, уполномоченная региональная организация применяет меры финансовых санкций, предусмотренных в договорах о предоставлении кредита и залога.»;
в приложении 1 к указанным Правилам:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Соглашение о кредитовании проектов в рамках второго направления Дорожной карты занятости 2020»;
часть первую изложить в следующей редакции:

«_____________________» (толық атауы) мемлекеттік мекемесі 20__ ж. «___» ______ _________ сенімхат негізінде әрекет ететін бұдан әрі «ЖАО» деп аталатын «_____________________» ММ-нің (толық атауы) атынан бастығы ________________ (Т.А.Ә.), бұдан әрі «уәкілетті өңірлік ұйым» деп аталатын екінші тараптан Жарғы негізінде жұмыс істейтін «______________________» АҚ (толық атауы) атынан басшысы ____________ (лауазымы) ___________________ (Т.А.Ә.) Жұмыспен қамту 2020 жол картасын (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асыру мақсатында бірлесіп «Тараптар» деп, әрқайсысы жеке «Тарап», не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі жобаларды қаржыландыру туралы осы келісімді жасасты.»;
екінші бөліктің сегізіншітоғызыншы және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«өңірлік комиссия – облыстық маңызы бар жергілікті атқарушы органның жанындағы Жұмыспен қамту 2020 жол картасын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
соңғы қарыз алушы – кредиттік ұйыммен кредит беру туралы шарт жасаған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары мен оралмандар;
өңір – облыс.»;
«3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері» деген тарауда:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кредиттік шартқа сәйкес оларға тікелей кредит беру кезінде кредиттік ұйымның және соңғы қарыз алушылардың кредиттік ресурстарды игеру және мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізуге;»;
«8. Тараптардың мекенжайы, банк деректемелері және қолдары» деген тарауда:
«СТН» деген аббревиатура алынып тасталсын;
көрсетілген Келісімге 1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы «Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларға кредит беру туралы келісімге 1-қосымша» деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларға кредит беру туралы келісімге 1-қосымша»;
көрсетілген Келісімге 2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы «Өңірдегі жобаларды қаржыландыру туралы келісімге 2-қосымша» деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасының екінші бағыты шеңберіндегі жобаларға кредит беру туралы келісімге 2-қосымша»;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
3
Бюджет немесе ЕДБ алдында берешектiң болуы немесе болмауы
ЕДБ мен басқа да қаржы институттарының алдында соңғы есептi күнге (өтiнiш берген ағымдағы ай) мерзiмi өткен берешектiң болмауы
ЕДБ мен басқа да қаржы институттарының алдында соңғы есептi күнге (өтiнiш берген ағымдағы ай) мерзiмi өткен берешектiң болмауы
»;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада:
Кредиттік ұйымдарға кредит беру конкурсы бойынша техникалық ерекшелiкте:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1
Кредит мақсаты
өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары мен оралмандарға микрокредиттер беру үшiн МҚҰ-ның (МКҰ-ның) айналым қаражатын толықтыру
КС мүшелерiне (өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары мен оралмандарға) микрокредит беру үшiн КС-тiң айналым қаражатын толықтыру
»;
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
7
Кредиттiк қаражатты игеру мерзiмi
5 айға дейiн
5 айға дейiн
»;
КҰ соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру шарттарында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
1
Соңғы қарыз алушы
өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген өзге де адамдар санаттары мен оралмандар
өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген өзге де адамдар санаттары мен оралмандар болып табылатын КС мүшелері
»;
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
4
Соңғы қарыз алушының микрокредиттi мақсатты пайдалануы
өңiрде кәсiпкерлiктi дамытудың негiзгi бағыттары шеңберiнде жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту («Жеке кәсiпкерлiк туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4-тармағында белгiленген кәсiпкерлiк қызмет түрiн қоспағанда)
өңiрде кәсiпкерлiктi дамытудың негiзгi бағыттары аясында, сауданы қоса алғанда, жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту («Жеке кәсiпкерлiк туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4-тармағында белгiленген кәсiпкерлiк қызмет түрiн қоспағанда)
»;

«Государственное учреждение «_________________» (полное наименование) в лице руководителя ГУ «_____________________» (полное наименование) ________________ (Ф.И.О), действующей на основании доверенности _________ от «___» ______ 20__ г., именуемый в дальнейшем «МИО», и ___ «______________________» (полное наименование) в лице руководителя ____________ (должность) ___________________ (Ф.И.О), действующего на основании ______________, с другой стороны, именуемое в дальнейшем «уполномоченная региональная организация», в целях реализации Дорожной карты занятости 2020 (далее – Программа), заключили настоящее Соглашение о финансировании проектов по развитию предпринимательства (далее – Соглашение) совместно именуемые «Стороны», а каждый в отдельности «Сторона», либо как указано выше, о нижеследующем.»;
абзацы восьмой, девятый и десятый части второй изложить в следующей редакции:
«региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе областного значения по вопросам реализации Дорожной карты занятости 2020;
конечный заемщик – граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц приоритет для которых установлен Программой, заключившие договор о предоставлении кредита с КО;
регион – область.»;
в главе «3. Права и обязанности Сторон»:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«3) вести мониторинг освоения и целевого использования кредитных ресурсов кредитных организаций и конечных заемщиков при их непосредственном кредитовании в соответствии с кредитным договором;»;
в главе «8. Адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон»:
аббревиатуру «РНН» исключить;
в приложении 1 к указанному Соглашению:
в правом верхнем углу слова «Приложение 1 к Соглашению о кредитовании проектов в рамках второго направления Программы занятости 2020» изложить в следующей редакции:
«Приложение 1 к Соглашению о кредитовании проектов в рамках второго направления Программы Дорожная карта занятости 2020»;
в приложении 2 к указанному Соглашению:
в правом верхнем углу слова «Приложение 2 к Соглашению о кредитовании проектов в рамках второго направления Программы занятости 2020» изложить в следующей редакции:
«Приложение 2 к Соглашению о кредитовании проектов в рамках второго направления Программы Дорожная карта занятости 2020»;
в приложении 3 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
«
3
Наличие или отсутствие задолженности перед бюджетом или БВУ
отсутствие просроченной задолженности перед БВУ и другими финансовыми институтами на последнюю отчетную дату (текущий месяц подачи заявки)
отсутствие просроченной задолженности перед БВУ и другими финансовыми институтами на последнюю отчетную дату (текущий месяц подачи заявки)
»;
в приложении 6 к указанным Правилам:
в Технической спецификации по конкурсу кредитования кредитных организаций:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
«
1
Цель кредита
пополнение оборотных средств МФО (МКО) для выдачи микрокредитов гражданам Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой
пополнение оборотных средств КТ для выдачи микрокредитов членам КТ (гражданам Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой)
»;
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
«
7
Срок освоения
кредитных
средств
до 5 месяцев
до 5 месяцев
»;
в условиях выдачи микрокредитов конечным заемщикам КО:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
«
1
Конечный заемщик
граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой
члены КТ являющиеся гражданами Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой
»;
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
«
4
Целевое использование микрокредита конечным заемщиком
организация или расширение собственного дела, в рамках основных направлений развития предпринимательства в регионе (за исключением видов предпринимательской деятельности, определенных пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О частном предпринимательстве»)
организация или расширение собственного дела, в рамках основных направлений развития предпринимательства в регионе (за исключением видов предпринимательской деятельности, определенных пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О частном предпринимательстве»)-
»;

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4-1-жолмен толықтырылсын:
«
4-1
Тірек ауылдық елді мекендерді дамыту шеңберінде Бағдарламаға қатысушының бір жеке қосалқы шаруашылығына микрокредит беру сомасы
5 000 000 (бес миллион) теңгеге дейiн
-
»;
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
6
Соңғы қарыз алушыға қарыз беру мерзімі
60 (алпыс) айға дейін
60 (алпыс) айға дейін
»;
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымшада:
бірінші бөліктегі «Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы» деген сөздер «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымшада:
«Осы Шартта қолданылатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
Кредитор
Уәкiлеттi өңiрлiк ұйым (толық атауы)
Мекенжайы: ___________, БСК, СТН, ЖСК
Қарыз алушы
ЖШС __________ (толық атауы)
Мекенжайы: _____________, ағымдағы шоты (бар болса)
БСК, СТН, ЖСК
Кепiл берушi:
ЖШС (АҚ)
Мекенжайы:
БСК, СТН, ЖСК немесе
Қазақстан Республикасының азаматы
Жеке куәлiгiнiң № _____ ҚР IIМ (Әдiлетминi)
«__» ____ ______ ж. берген.
Мекенжайы: ____________
Ағымдағы шоты (бар болса) СТН, ЖСК
Кепiл туралы шарт
Кредит берушi мен кепiл берушiнiң арасында 20__ ж. «__» ____ жасалған № ___ кепiл шарты
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Шартта қолданылатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
Кредитор
Атауы:
Мекенжайы: ___________, БСК, ЖСН, ЖСК
Қарыз алушы
__________ Мекенжайы: ___________, ағымдағы шоты (бар болса)
БСК, ЖСН, ЖСК
Кепiл берушi:
_______________ ЖШС (АҚ)
Мекенжайы:
БСК, ЖСН, ЖСК немесе
Қазақстан Республикасының азаматы
Жеке куәлiгiнiң № _____ ҚР IIМ (Әдiлетминi)
«__» ____ ______ ж. берген.
Мекенжайы: ____________
Ағымдағы шоты (бар болса), ЖСН
Кепiл туралы шарт
Кредит берушi мен кепiл берушiнiң арасында 20__ ж. «__» ____ жасалған № ___ кепiл шарты
»;
«3. Соңғы қарыз алушыларға микрокредит беру шарттары» деген тарауда:
мына:
«
Соңғы қарыз алушы
МҚҰ (МКҰ) үшiн: үшін соңғы қарыз алушы – ішінара жұмыспен қамтылғандар; жұмыссыздар; өз бетінше жұмыспен айналысушылар; табысы аз адамдар; жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күнтізбелік жылы бітірген 11-сынып бітірушілері; еңбекке қабілетті мүгедектер; жиырма үш жасқа дейінгі балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; жалпыға бірдей белгіленген зейнетақы жасына дейін зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлер; ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін және мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды алушылар болып табылатын адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтары және оралмандар
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Соңғы қарыз алушы
Қаржы агенттігінің мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, МҚҰ (МКҰ) үшiн: ішінара жұмыспен қамтылғандар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары және оралмандар, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген өзге де адамдар санаттары
»;
мына:
«
Бір соңғы қарыз алушыға микрокредит беру сомасы

дополнить строкой, порядковый номер 4-1, следующего содержания:
«
4-1
Сумма микрокредитования на одно личное подсобное хозяйство участника Программы в рамках развития опорных сельских населенных пунктов
до 5 000 000 тенге (пяти миллиона)
-
»;
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
«
6
Срок предоставления займа конечному
заемщику
до 60 (шестьдесят) месяцев
до 60 (шестьдесят) месяцев
»;
в приложении 10 к указанным Правилам:
в части первой слова «Программы занятости 2020» заменить словами «Дорожной карты занятости 2020»;
в приложении 11 к указанным Правилам:
строки «Основные термины и определения, применяемые в настоящем договоре:
Кредитор
Наименование
Адрес: ___________, БИК, ИИН, ИИК
Заемщик
________________
Адрес: _____________, Текущий счет (если есть)
РНН, ИИК, БИК
Залогодатель:
______________
Адрес:
БИК, РНН, ИИК
или
Гражданин (-ка) Республики Казахстан
Удостоверение личности № ____ выдано МВД (МЮ) РК "___" ___ ____ г.,
Адрес:____________
Текущий счет (если есть), РНН, СИК
Договор о залоге
Договор залога № ___ от «__» ____ 20__ г.,
заключенный между Кредитором и залогодателем
»
изложить в следующей редакции:
«Основные термины и определения, применяемые в настоящем договоре
Кредитор
Наименование
Адрес: ___________, БИК, ИИН, ИИК
Заемщик
________________
Адрес: _____________, текущий счет (если есть)
ИИН, ИИК, БИК
Залогодатель:
__________________
Адрес:
БИК, ИИН, ИИК
или
Гражданин (-ка) Республики Казахстан
Удостоверение личности № ____ выдано МВД (МЮ) РК "___" ___ ____ г.,
Адрес:____________
Текущий счет (если есть), ИИН
Договор о залоге
Договор залога № ___ от «__» ____ 20__ г.,
заключенный между Кредитором и залогодателем
»;
в главе «3. Условия выдачи микрокредитов конечным заемщикам:»:
строку:
«
Конечный заемщик
Для МФО (МКО) граждане Республики Казахстан из числа частично занятых; безработных; самостоятельно занятых; малообеспеченных; выпускников общеобразовательных школ 11 классов текущего календарного года; сохранивших трудоспособность инвалидов; воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до двадцати трех лет; пенсионеров, вышедших на пенсию до общеустановленного возраста; лиц, ранее занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда и являющихся получателями социальных выплат, и оралманы
»
изложить в следующей редакции:
«
Конечный заемщик
Для уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства, МФО (МКО) граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой
»;
после строки:
«
Сумма микрокредита одному конечному заемщику

3 000 000 (үш миллион) теңгеге дейiн
»
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
Тірек ауылдық елді мекендерді дамыту шеңберінде Бағдарламаға қатысушының бір жеке қосалқы шаруашылығына микрокредит беру сомасы
5 000 000 (бес миллион) теңгеге дейiн
»;
көрсетілген Қағидаларға 12-қосымшада:
«Осы Шартта қолданылатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
Кепiл ұстаушы
Атауы:
Мекенжайы:
БСК, СТН, ЖСК
Қарыз алушы
___________________
Мекенжайы:
БСК, СТН, ЖСК
Кепiл берушi:
___________________
Мекенжайы:
БСК, СТН, ЖСК
Қарыз шарты
Кепiл ұстаушы мен Кепiл берушiнiң арасында жасалған
20__ ж. «__» ____ № ___ кредит беру туралы шарт
»
деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Шартта қолданылатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
Кепiл ұстаушы
Атауы:
Мекенжайы:
БСК, ЖСН, ЖСК
Қарыз алушы
___________________
Мекенжайы:
БСК, ЖСН, ЖСК
Кепiл берушi:
___________________
Мекенжайы:
БСК, ЖСН, ЖСК
Қарыз шарты
Кепiл ұстаушы мен Кепiл берушiнiң арасында жасалған
20__ ж. «__» ____ № ___ кредит беру туралы шарт
»;
көрсетілген Қағидаларға 14-қосымшада:
КҰ-ның бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардың тiзбесiнде:
13) тармақша алынып тасталсын;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) кепiл берушiнiң жеке куәлiгiнiң нотариат куәландырған көшiрмесi. Кепіл беруші заңды тұлға болып табылған жағдайда заңды тұлғаның құқық белгілеуші құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін және кредит және кепіл беру туралы шарттарға қол қоюға өкілеттік берілген адамның жеке куәлігін, ЖСН ұсыну қажет;».
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 13 тамыздағы
№ 817 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 815 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді
және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) үшінші бағыты шеңберінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.

до 3 000 000 (три миллиона) тенге
»
дополнить строкой следующего содержания:
«
Сумма микрокредита на одно личное подсобное хозяйство участника Программы в рамках развития опорных сельских населенных пунктов
до 5 000 000 (пять миллионов) тенге
»;
в приложении 12 к указанным Правилам:
строки «Основные термины и определения, применяемые в настоящем Договоре:
Залогодержатель
Наименование
Адрес:
БИК, РНН, ИИК
Заемщик
______________
Адрес:
БИК,РНН, ИИК
Залогодатель:
______________
Адрес:
БИК, РНН, ИИК
Договор займа
Договор о предоставлении кредита
№ ___ от « » ____ 20__ г., заключенный
между залогодержателем и залогодателем
»
изложить в следующей редакции:
«Основные термины и определения, применяемые в настоящем договоре
Залогодержатель
Наименование
Адрес:
БИК, ИИН, ИИК
Заемщик
______________
Адрес:
БИК, ИИН, ИИК
Залогодатель:
______________
Адрес:
БИК, ИИН, ИИК
Договор займа
Договор о предоставлении кредита
№___ от « » ____ 20__ г., заключенный между залогодержателем изалогодателем
»;
в приложении 14 к указанным Правилам:
в перечне документов, подтверждающих соответствие КО квалификационным требованиям:
подпункт 13) исключить;
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
«22) нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности залогодателя. В случае, если залогодателем является юридическое лицо, необходимо представить нотариально засвидетельствованные копии правоустанавливающих документов юридического лица и удостоверение личности, ИИН лица уполномоченного на подписание договоров о предоставлении кредита и залога;».
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2013 года № 817
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 815
Правила
организации и финансирования обучения, содействия в
трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия
занятости, и предоставления им мер государственной поддержки 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и определяют порядок организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки в рамках третьего направления Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636 (далее – Программа).

2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуға және олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуге бағытталған шаралар:
1) оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар;
2) стипендия төлей отырып, біліктігін арттырудың, кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына жіберу;
3) оқитындарға субсидиялар беру (оқу орнына дейін және кері жол жүруге, жатақханада тұруға немесе тұрғын үй жалдауға (жалға алуға) байланысты шығындарды өтеу);
4) лайықты бос жұмыс орындарын іздеуді және жұмысқа (оның ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына) орналастыруға жәрдемдесу;
5) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау;
6) психологиялық бейімдеу жолымен іске асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және табысы аз азаматтары қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
2) Бағдарламаға қатысушылар – Бағдарламаға қатысуға оң шешім алған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, бітіргеннен кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдылық белгіленген адамдардың өзге де санаттары және оралмандар;
3) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды үйлестіруші орталық атқарушы орган;
4) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру саласында білім беру қызметтерін көрсетуді басқару функцияларын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың облыстық білім басқармалары;
5) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
6) жалпыұлттық дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – жекелеген мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде ағымдағы бос жұмыс орындары мен болжамды жұмыс орындарының дерекқоры;
7) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары – мемлекет Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар және табысы аз адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын және оралмандарды мемлекеттік қолдау шаралары;

2. Меры, направленные на обучение и содействие в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости реализуются путем:
1) консультации по вопросам обучения и трудоустройства;
2) направления на бесплатные курсы повышения квалификации, профессиональной подготовки и переподготовки с выплатой стипендии;
3) предоставления субсидий обучающимся (на проезд до места обучения и обратно, проживание в общежитии или возмещение затрат, связанных с наймом (арендой) жилища);
4) поиска подходящих вакансий и содействия трудоустройству (в том числе на социальные рабочие места);
5) частичного субсидирования заработной платы физических лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости;
6) психологической адаптации.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальный контракт - соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;
2) участники Программы – получившие положительное решение на участие в Программе граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой;
3) оператор Программы – центральный исполнительный орган, координирующий реализацию государственной политики в сфере занятости населения;
4) местные исполнительные органы в области образования – областные управления образования местных исполнительных органов, реализующие функции управления предоставлением образовательных услуг в сфере технического и профессионального, послесреднего образования;
5) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
6) общенациональная база данных (далее - база данных) – база данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест в разрезе отдельных специальностей (профессий);
7) активные меры содействия занятости - меры государственной поддержки граждан Республики Казахстан и оралманов из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, осуществляемые государством в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

8) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және «Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде одан тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін одан тыс жерде туған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
9) уәкілетті орган – өңірлік деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
10) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын қазыналық мемлекеттік мекеме;
11) оқуға материалдық көмек – кәсіптік оқудан өтіп жатқан Бағдарлама қатысушысына тамақтану, жол жүру және тұруға арналған шығынды ішінара өтеуге төленетін ақшалай қаражат;
12) жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер – толық емес жұмыс уақыты немесе жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы жағдайында, немесе қызметкерлер әлеуметтік демалыста немесе өндірістің тоқтатылуына байланысты еріксіз бос жүрген жағдайларда еңбек қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер;
13) әлеуметтік демалыс – ана болу, балалардың күтімі үшін, өндірістен қол үзбей білім алу және өзге де әлеуметтік мақсаттар үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында қызметкерді белгілі бір кезеңге жұмыстан босату;
14) кәсіптік оқыту – Бағдарламаға қатысушыларды білім беру ұйымдарында не өндірістік кәсіпорындар мен ұйымдардың жанындағы оқу орталықтарында (бұдан әрі – оқытатын ұйымдар) оқыту, кәсіптік оқыту:
мамандығы (кәсібі) жоқ, мамандық (кәсіп) игеруді және сол мамандығы (кәсібі) бойынша жұмыс істеуді қалайтын адамдарды; еңбек нарығында сұранысқа ие емес мамандығы (кәсібі) бар, жаңа мамандық (кәсіп) игеруді және сол мамандығы (кәсібі) бойынша жұмыс істеуді қалайтын адамдарды кәсіптік даярлауды;
егер Бағдарламаға қатысушыларға мамандығы (кәсібі) бойынша лайықты жұмыс ұсыныла алмайтын немесе олардың белгілі бір мамандықтар (кәсіптер) бойынша жұмысты орындауға қабілеттілігі жойылған жағдайда, жаңа мамандықтар (кәсіптер) меңгеру мақсатында қайта даярлауды;
кәсіби шеберлігін жетілдіру, анағұрлым жоғары разряд (сынып, санат) алу, өндірістік қажеттілікті ескере отырып, озық техника мен технологияны зерттеу және игеру мақсатында біліктілігін арттыруды қамтиды;

8) оралман – этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О миграции населения»;
9) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
10) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости;
11) материальная помощь на обучение – денежные средства, выплачиваемые участнику Программы, проходящему профессиональное обучение на частичное возмещение затрат на питание, проезд и проживание;
12) частично занятые наемные работники – работники, осуществляющие трудовую деятельность на условиях неполного рабочего времени или сокращенной продолжительности рабочего времени, или в тех случаях, когда работники находятся в социальном отпуске или вынужденном прогуле из-за простоя;
13) социальный отпуск – освобождение работника от работы на определенный период в целях создания благоприятных условий для материнства, ухода за детьми, получения образования без отрыва от производства и для иных социальных целей;
14) профессиональное обучение – обучение участников Программы в организациях образования либо учебных центрах при производственных предприятиях и организациях (далее – обучающие организации), включающее в себя:
профессиональную подготовку лиц, не имеющих профессии (специальности), желающих приобрести специальность (профессию) и работать по этой специальности (профессии); лиц, имеющих невостребованную на рынке труда специальность (профессию), желающих приобрести новую специальность (профессию) и работать по этой специальности (профессии);
переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий) в том случае, если участникам Программы не может быть предложена подходящая работа по специальности (профессии) или ими утрачена способность к выполнению работы по определенным специальностям (профессиям);
повышение квалификации в целях совершенствования профессионального мастерства, получения более высоких разрядов (классов, категорий), изучения и освоения прогрессивной техники и технологии с учетом производственной потребности;

15) өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының жанындағы жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар өкілдерінің қатысуымен Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия.
2. Оқыту және жұмысқа орналастыру мәселелері жөніндегі
консультациялар
4. Оқытуға қажеттілікті, еңбекке қабілетті халықтың саны мен құрылымын, жұмысқа орналасуға мұқтаж адамдардың санын, іске асырылатын жобалар шеңберінде құрылып жатқан жұмыс орындарының санын айқындау мақсатында жергілікті атқарушы органдар Бағдарлама операторы бекіткен әдістемеге сәйкес Өңірлердің жұмыспен қамту картасын қалыптастырады.
Жергілікті атқарушы органдар жылына екі рет (есепті жылғы 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша), 5 қаңтарда және 5 шілдеде Өңірлердің жұмыспен қамту картасының мәліметтерін жаңартады.
5. Халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) Өңірлердің жұмыспен қамту картасы негізінде жұмысқа орналасуға мұқтаж еңбекке қабілетті жастағы адамдардың санын айқындайды;
2) жұмыс берушілерді – аудан (қала) аумағында жұмыс істейтін кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын барлық заңды және жеке тұлғаларды есепке алуды жүзеге асырады;
3) жұмыс берушілерге Бағдарламаға қатысу оның ішінде жұмыс берушілерге Бағдарламаға қатысуға үміткерлерді таңдау, кәсіптік оқуды өту, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу тәртібі және шарттары туралы консультация береді;
4) коммуникация құралдары (интернет, электрондық почта, телефония құралдары және басқалары) арқылы жылына бір рет кезеңділікпен кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттілікті айқындау мақсатында жұмыс берушілердің пікіртерімін жүзеге асырады;
5) Өңірлердің жұмыспен қамту карталарының, жеке жұмыспен қамту агенттіктерінің, рекрутингтік агенттіктердің және жұмыс берушілердің мәліметтері негізінде кәсіптер (мамандықтар) бөлінісінде кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттілікті қалыптастырады.
6. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту кадрларға ағымдағы және болжамды қажеттілік негізінде жүргізіледі.
Ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлер өздері таңдаған мамандықтар (кәсіптер) бойынша кәсіптік оқуға жіберіледі.
7. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысуға үміткерлерге:
1) мамандық (кәсіп) таңдауға, кәсіптік оқу және оны аяқтағаннан кейін дерекқорға енгізілген жұмыс орындарын, ағымдағы бос жұмыс орындарын және болжамды қажеттілікті ескере отырып, ықтимал жұмысқа орналасуға көмек;
2) үміткерлердің кәсіптік құзыреті бар бос жұмыс орындарының біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бос жұмыс орындары жәрмеңкесіне қатысу мәселелері бойынша консультация береді.

15) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации Программы с участием представителей работодателей, профессиональных союзов.
2. Консультации по вопросам обучения и трудоустройства
4. С целью определения потребности в обучении, количества и структуры трудоспособного населения, количества лиц, нуждающихся в трудоустройстве, количества создаваемых рабочих мест в рамках реализуемых проектов местные исполнительные органы формируют Карты занятости регионов в соответствии с методикой, утвержденной оператором Программы.
Местные исполнительные органы два раза в год (по состоянию на 1 января и на 1 июля отчетного года), 5 января и 5 июля обновляют сведения Карты занятости регионов.
5. Центры занятости населения:
1) на основе Карты занятости регионов определяют количество лиц трудоспособного возраста, нуждающихся в трудоустройстве;
2) осуществляют учет работодателей - всех действующих на территории района (города) юридических и физических лиц, являющихся субъектами предпринимательства;
3) консультируют работодателей о порядке и условиях участия в Программе, в том числе выбора работодателями претендентов на участие в Программе, прохождения профессионального обучения, оказания содействия в трудоустройстве;
4) с периодичностью не реже одного раза в год посредством средств коммуникации (интернет, электронная почта, средства телефонии и другие) осуществляют опрос работодателей, с целью определения текущей и прогнозной потребности в кадрах;
5) на основе сведений Карт занятости регионов, частных агентств занятости, рекрутинговых агентств и работодателей формируют текущую и прогнозную потребность в кадрах, разрезе профессий (специальностей).
6. Профессиональное обучение участников Программы производится на основе текущей и прогнозной потребности в кадрах.
Частично занятые наемные работники могут направляться на профессиональное обучение по специальностям (профессиям), выбранным ими самостоятельно.
7. Центры занятости населения консультируют претендентов на участие в Программе по следующим вопросам:
1) помощь в выборе специальности (профессии), профессиональном обучении и возможном трудоустройстве по его завершению с учетом рабочих мест, включенных в базу данных, текущих вакансий и прогнозной потребности;
2) участие в ярмарках вакансий в случае несоответствия профессиональных компетенций претендентов квалификационным требованиям по имеющимся вакансиям.

8. Халыққа қызмет көрсету орталықтары консультация нәтижелері бойынша Бағдарламаға қатысуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және оларды жұмыс берушілерге жібереді.
9. Бағдарламаға қатысу үшін басым құқық мынадай санаттағы адамдарға:
1) жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастарға;
2) жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйлерінің тәрбиеленушілеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасынан айырылған балаларға;
3) ауылдық жерде тұратын әйелдерге;
4) зейнеткерлік жасқа жеткенге дейін 50 жастан асқан адамдарға;
5) жалпыға бірдей белгіленген зейнетақы жасына дейін зейнеткерлікке шыққан зейнеткерлерге;
6) ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін және мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды алушы болып табылатын адамдарға;
7) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарынан босатылған адамдарға;
8) бас бостандығынан айыру және (немесе) мәжбүрлі емдеу орындарынан босатылған адамдарға;
9) жұмыс беруші - заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші - жеке тұлғаның қызметінің тоқтатылуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқартылуына байланысты жұмыстан босатылған адамдарға беріледі.
3. Стипендия төлей отырып біліктілігін арттырудың, кәсіптік
даярлаудың және қайта даярлаудың тегін курстарына жолдау
10. Бағдарламаға қатысуға үміткерлерді іріктеуді жұмыс берушілер:
1) халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынатын үміткерлер ішінен таңдау;
2) бос жұмыс орындары жәрмеңкелеріне қатысу;
3) дербес, оның ішінде жеке жұмыспен қамту агенттіктері, рекрутингтік агенттіктерден іздестіру арқылы жүргізеді.
11. Жұмыс берушілер үміткерлерді әңгімелесу өткізу жолымен немесе жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушылар туралы ұсынған ақпарат негізінде іріктейді.
12. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерден ақпарат алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде үміткерлерге Бағдарламаға қатысу үшін құжаттар ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды.
13. Жұмыс берушілер Бағдарламаға қатысуға таңдаған үміткерлер хабарландырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тұрақты тұратын жеріндегі ауданның, қаланың халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Өтініште Бағдарламаға қатысуға үміткерлер осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген тәртіппен бекітілген кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының тізбесінен өздері кәсіптік оқудан өту үшін жұмыс берушінің келісімімен таңдаған білім беру ұйымын көрсетеді.

8. По результатам консультаций центры занятости населения формируют списки претендентов на участие в Программе и направляют их работодателям.
9. Приоритетное право участия в Программе имеют следующие категории лиц:
1) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет;
2) воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия;
3) женщины, проживающие в сельской местности;
4) лица старше 50 лет до достижения пенсионного возраста;
5) пенсионеры, вышедшие на пенсию до общеустановленного возраста;
6) лица, занятые на тяжелых работах, работах с вредными (особо) и (или) опасными условиями труда и являющиеся получателями государственных пособий;
7) лица, уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
8) лица, освобожденные из мест лишения свободы и (или) принудительного лечения;
9) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя-юридического лица либо прекращением деятельности работодателя-физического лица, сокращением численности или штата работников.
3. Направления на бесплатные курсы повышения квалификации,
профессиональной подготовки и переподготовки
с выплатой стипендии
10. Отбор претендентов на участие в Программе работодателями производится посредством:
1) выбора из числа претендентов, предлагаемых центром занятости населения;
2) участия в ярмарках вакансий;
3) самостоятельного поиска, в том числе через частные агентства занятости, рекрутинговые агентства.
11. Работодатели отбирают претендентов путем проведения собеседования или на основе изучения предоставленной центрами занятости населения информации об участниках Программы.
12. Центры занятости населения после получения информации от работодателей в течение трех рабочих дней уведомляют претендентов о необходимости представления документов для участия в Программе.
13. Претенденты на участие в Программе, выбранные работодателем, в течение трех рабочих дней со дня уведомления подают в центры занятости населения района, города постоянного места проживания заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В заявлении претенденты на участие в Программе указывают обучающую организацию для прохождения профессионального обучения, выбранную ими по согласованию с работодателем из перечня обучающих организаций, осуществляющих профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, утвержденного в порядке, предусмотренном пунктом 27 настоящих Правил.

14. Өтініш беру кезінде мынадай құжаттар ұсынылады және қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі (мекенжай анықтамасы, ауыл әкімдерінің анықтамасы);
3) еңбек кітапшасының көшірмесі (болған кезде) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжат (табысы аз азаматтар қатарындағы жұмыс істейтін адамдар және жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер үшін);
4) білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ оқу оқығанын растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат) көшірмелері;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес денсаулық жағдайы туралы анықтаманың көшірмесі (Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу туралы шешім қабылданған кейін ұсынылады).
Жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер бұдан басқа жұмыс берушінің жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтықтығы режиміне ауыстыру, әлеуметтік демалыс беру немесе мәжбүрлі тоқтату туралы актісін ұсынады.
15. Құжаттар топтамасын қабылдаған кезде халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері түпнұсқа көшірмелерін түпнұсқамен салыстырып тексереді және өтініш берушіге қайтарады.
16. Бағдарламаға қатысуға үміткерлердің немесе оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушылар қатарындағы адамдардың кәсібі (мамандығы), сондай-ақ біліктілік деңгейі жұмыс берушілердің қажеттілігіне сай келген жағдайда, кәсіптік оқудан өтусіз қабылдау үшін халықты жұмыспен қамту орталықтары оларды бос жұмыс орындары туралы өтінім берген жұмыс берушілерге жібереді.
17. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелерінің негізінде Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу (не одан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
18. Шешім қабылдаған кезде білім деңгейі, мамандығының (кәсібінің) және біліктілігінің болуы, ал жалдамалы қызметкерлер үшін жұмыс берушілерден қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға өтінімнің болуы ескеріледі.
19. Халықты жұмыспен қамту орталығы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
20. Халықты жұмыспен қамту орталығының шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға және (немесе) сотқа шағым жасалуы мүмкін.
21. Халықты жұмыспен қамту орталықтары кәсіптік оқыту үшін жұмыс берушілер іріктеген Бағдарламаға қатысушылармен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқытатын ұйым мен жұмыс беруші тараптары болып қатысатын әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Жұмыс беруші мен оқытатын ұйым әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы осы Қағидаларға 34-қосымшаларға сәйкес жауапты лауазымды адамның қолымен және мөрмен расталған жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасуды растайды.
Әлеуметтік келісімшарт оған барлық тараптар қол қойған сәттен бастап не халықты жұмыспен қамту орталықтары мен Бағдарламаға қатысушылар қол қойған және жұмыс берушілер мен оқытатын ұйымдардан әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы өтінішті (хабарламаны) алған сәттен бастап күшіне енеді.
Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін тұрақты жұмыс орындарын ұсынатын жұмыс берушілер өтініште (хабарламада) Бағдарламаға қатысушылардың деректерін, оларды оқытуды ұйымдастыру жоспарланып отырған мамандықты (кәсіпті), оқытатын ұйымды, өндірістік практикадан өту орнын және оқу аяқталғаннан кейін жұмыс істеу кезеңін көрсетеді.
Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын оқытатын ұйымдар өтініште (хабарламада) мамандығы (кәсібі), оқытудың ұзақтығы мен құны, өндірістік практикадан өтудің ықтимал орны мен шарттары туралы ақпаратты көрсетеді.

14. При подаче заявления предъявляются и прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельских акимов);
3) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц из числа малообеспеченных граждан и частично занятых наемных работников);
4) копия документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), а также другие документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат);
5) копия справки о состоянии здоровья по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения (предъявляется после принятия решения о включении в состав участников Программы).
Частично занятые наемные работники, кроме того, представляют акт работодателя о переводе на режим неполного рабочего времени или сокращенную продолжительность рабочего времени, или о предоставлении социального отпуска, или о вынужденном простое.
15. При приеме пакета документов сотрудник центра занятости населения сверяет подлинность копии с оригиналом и возвращает оригинал заявителю.
16. В случае соответствия профессии (специальности), а также уровня квалификации претендентов на участие в Программе или лиц из числа участников Программы, завершивших обучение, потребностям работодателя центры занятости населения направляют их работодателям, подавшим заявку о вакансии, для трудоустройства без прохождения профессионального обучения.
17. Центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления принимают решение о включении в состав участников Программы (либо об отказе в этом) на основании результатов проверки соответствия представленных документов предъявляемым требованиям к участникам Программы.
18. При принятии решения учитываются уровень образования, наличие специальности (профессии) и квалификация, а для наемных работников также наличие заявки работодателей на переподготовку и повышение квалификации.
19. Центр занятости населения письменно уведомляет заявителя о принятом решении в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.
20. Решение центра занятости населения может быть обжаловано в уполномоченном органе и (или) в суде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
21. Центрами занятости населения с участниками Программы, отобранными работодателями для профессионального обучения, заключается социальный контракт по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сторонами которого также выступают обучающая организация и работодатель.
Работодатель и обучающая организация подтверждают заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью, согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам.
Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания всеми сторонами либо с момента подписания центрами занятости населения и участниками Программы и получения письменного заявления (уведомления) от работодателей и обучающих организаций о присоединении к социальному контракту.
Работодатели, предоставляющие постоянные рабочие места для трудоустройства участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают данные участников Программы, специальность (профессию) по которой планируется организовать их обучение, обучающую организацию, местопрохождение производственной практики и период отработки после завершения обучения.
Обучающие организации, осуществляющие профессиональное обучение участников Программы, в заявлении (уведомлении) указывают информацию о специальности (профессии), продолжительности и стоимости обучения, возможном месте и условиях прохождения производственной практики.

22. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасасқан әлеуметтік келісімшарт күшін сақтайды және өзгеріссіз күйінде қолданылады.
23. Жұмыс берушінің әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және оқытатын ұйым жүзеге асырады.
Оқытатын ұйымның әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс берушілер жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушының әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттерді орындауына мониторингті халықты жұмыспен қамту орталығы, оқытатын ұйым және жұмыс беруші жүзеге асырады.
24. Бағдарламаға қатысушылар, жұмыс берушілер, білім беру ұйымдары туралы мәліметтер әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің «Жұмыспен қамту» автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
25. Кәсіптік оқыту бойынша қызметтер мемлекеттік білім беру тапсырысына кіреді және «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың өнім берушіні таңдауды және онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуды регламенттейтін нормаларын қолданбай сатып алынады.
26. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту ұзақтығы оқу бағдарламасының мазмұнына қарай белгіленеді және:
1) кәсіптік даярлау жүргізу кезінде – он екі айдан;
2) қайта даярлау кезінде – алты айдан;
3) біліктілікті арттыру кезінде – үш айдан аспауға тиіс.
Кәсіптік оқыту кадрларды даярлаудың екіжақты үлгі қағидаттарында жүргізілуге тиіс.
27. Барлық облыстағы, Астана және Алматы қалаларындағы өңірлік комиссиялар білім беру саласындағы атқарушы органдардың ұсыныстары негізінде, осы Қағидалардың 4546-тармақтарына сәйкес белгіленген мамандық (кәсіптер) бөлінісінде оқу құнын көрсете отырып, кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) бекітеді.
28. Оқытатын ұйымдарды кәсіптік оқытуды жүзеге асыру үшін Тізбеге қосу:
1) Бағдарламаға қатысушылардың өндірістік практикасын кадрларды даярлаудың екіжақты үлгісінің қағидаттарына сәйкес міндетті ұйымдастырған;
2) өткен жылғы бітірушілердің кемінде 60 %-ын жұмысқа орналастырған кезде жүзеге асырылады. Жұмысқа орналастырылғандардың саны әскери қызметке шақырылғандарды, қайтыс болғандарды, бала күтімі жөніндегі демалыстағы, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен адамдарды ескермей есептеледі;
3) кәсіптік даярлау бағдарламалары бойынша білім беру қызметіне лицензиясы болған кезде жүзеге асырылады.

22. Социальные контракты, заключенные до введения в действие настоящих Правил, сохраняют силу и действуют в неизменном виде.
23. Мониторинг исполнения обязанностей работодателя, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и организацией образования.
Мониторинг исполнения обязанностей обучающих организаций, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения и работодателями.
Мониторинг исполнения обязанностей участника Программы, определенных социальным контрактом, осуществляется центром занятости населения, обучающей организацией и работодателем.
24. Сведения об участниках Программы, работодателях, обучающих организациях размещаются в автоматизированной информационной системе «Занятость» единой информационной системы социально-трудовой сферы.
25. Услуги по профессиональному обучению входят в государственный образовательный заказ и приобретаются без применения норм законодательства о государственных закупках, регламентирующих выбор поставщика и заключение с ним договора о государственных закупках в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан «О государственных закупках».
26. Продолжительность профессионального обучения участников Программы устанавливается в зависимости от содержания учебной программы и не должна превышать:
1) при проведении профессиональной подготовки – двенадцати месяцев;
2) при переподготовке – шести месяцев;
3) при повышении квалификации – трех месяцев.
Профессиональное обучение должно проводится на принципах дуальной модели подготовки кадров.
27. Региональные комиссии во всех областях, городах Астаны и Алматы ежегодно утверждают перечень обучающих организаций, осуществляющих профессиональное обучение (далее – перечень) на основании предложений местных исполнительных органов в области образования с указанием стоимости обучения в разрезе специальностей (профессии), определенной в соответствии с пунктами 42, 43 настоящих Правил.
28. Включение обучающих организаций в перечень для осуществления профессионального обучения осуществляется при:
1) обязательной организации производственной практики участников Программы в соответствии с принципами дуальной модели подготовки кадров;
2) трудоустройстве выпускников предыдущего года в количестве не менее 60 %. Количество трудоустроенных рассчитывается без учета лиц, призванных на воинскую службу, умерших, находящихся в отпусках по уходом за ребенком, выехавших за пределы республики на постоянное проживание;
3) наличии лицензии на образовательную деятельность по программам профессиональной подготовки.

29. Бағдарламаға қатысушыларды кәсіптік оқыту Тізбедегі жұмыс берушілермен келісім бойынша Бағдарламаға қатысушылар таңдаған оқытатын ұйымдарда жүзеге асырылады.
Өңірде (облыста, Алматы, Астана қалаларында) Бағдарламаға қатысушы жұмыс берушімен келісім бойынша таңдаған мамандық (кәсіп) бойынша кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын оқытатын ұйымдар болмаған жағдайда, кәсіптік оқыту басқа өңірлерде орналасқан оқытатын ұйымдарда жүзеге асырылуы мүмкін.
Мұндай жағдайда кәсіптік оқытуды жүзеге асыратын ұйым өңірлік комиссия шешімінің негізінде Тізбеге қосымша енгізіледі және осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген оқытатын ұйымдарды таңдау өлшемшарттарына сәйкес келуге тиіс.
30. Бағдарламаға қатысушыларды аралық және қорытынды аттестаттауды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган, халықты жұмыспен қамту орталығы және жұмыс берушілер өкілдерінің қатысуымен оқытатын ұйым жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушыларды қорытынды аттестаттау кәсіби даярлау деңгейін бағалауды (бұдан әрі – КДДБ) қамтиды.
Игеретін кәсібіне қарай КДДБ арнайы пәндер бойынша біліктілік емтихандарын тапсыруды (жазбаша тестілер) және біліктілік (сынақ) жұмысты орындауды (практикалық тест) көздейді.
КДДБ өткізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен тәуелсіз біліктілік комиссиясы құрылады.
КДДБ бағалауы бойынша біліктілік емтиханынан өткен адамдарға белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы куәлік (сертификат) беріледі.
31. Оқытатын ұйымдар халықты жұмыспен қамту орталығымен келісім бойынша Бағдарламаға қатысушыларды:
1) сабақты дәлелсіз себептермен қатарынан үш оқу күні босатқан;
2) үлгерімі нашар немесе аралық аттестаттау қанағаттанғысыз болған;
3) оқытатын ұйымның ішкі тәртібін бұзған жағдайларда оқудан шығаруға құқылы.
32. Қайта даярлау немесе біліктілігін арттырудан өту уақытына Бағдарламаға қатысушыға қажеттігіне қарай әлеуметтік демалыс беріледі.
33. Өндірістен қол үзіп қайта даярлау немесе біліктілігін арттырудан өту кезінде жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер қатарындағы Бағдарламаға қатысушыға ай сайын материалдық көмек төленеді.
34. Бағдарламаға қатысушыны оқудан шығарған кезде:
1) оқытатын ұйымдарға кәсіптік даярлау бойынша нақты ұсынылған қызметтердің көлемі төленеді;
2) Бағдарламаға қатысушы тұрақты жұмысқа орналасқан, әскери қызметке шақырылған, қайтыс болған, жүкті болған, оқу бағдарламаларын толық көлемде игеруге мүмкіндік бермейтін аурулар салдарынан сабақтарды босатқан, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар қатарындағы Бағдарламаға қатысушылар кез келген себептер бойынша кәсіптік оқуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайларды қоспағанда, төленген материалдық көмек сомасын қоса оқуға арналған шығыстарды (бұдан әрі – оқуға арналған шығыстар) бюджетке өтейді.

29. Профессиональное обучение участников Программы осуществляется в обучающих организациях, выбранных участниками Программы по согласованию с работодателями из Перечня.
В случае отсутствия в регионе (области, города Астаны и Алматы) обучающей организации, осуществляющей профессиональное обучение по выбранной участником Программы по согласованию с работодателем специальности (профессии), профессиональное обучение может осуществляться в обучающих организациях, находящихся в других регионах.
В этом случае обучающая организация, осуществляющая профессиональное обучение, включается в Перечень дополнительно на основании решения региональной комиссии и должна соответствовать критериям выбора обучающих организаций, предусмотренным пунктом 28 настоящих Правил.
30. Промежуточная и итоговая аттестация участников Программы осуществляется обучающей организацией с участием представителей местного исполнительного органа в области образования, центра занятости населения и работодателей.
Итоговая аттестация участников Программы включает оценку уровня профессиональной подготовленности (далее – ОУПП).
ОУПП в зависимости от приобретаемой профессии предусматривает сдачу квалификационных экзаменов по специальным дисциплинам (письменные тесты) и выполнение квалификационной (пробной) работы (практический тест).
Для проведения ОУПП создается независимая квалификационная комиссия в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области образования.
Лицам, прошедшим квалификационный экзамен по оценке ОУПП, выдается свидетельство (сертификат) о присвоении квалификации установленного образца.
31. Обучающие организации имеют право отчислять участника Программы по согласованию с центром занятости населения в случаях:
1) пропуска занятий более трех учебных дней подряд без уважительных причин;
2) неуспеваемости или неудовлетворительной промежуточной аттестации;
3) нарушения внутреннего порядка обучающей организации.
32. На время прохождения переподготовки или повышения квалификации участнику Программы при необходимости предоставляется социальный отпуск.
33. При прохождении переподготовки или повышения квалификации с отрывом от производства участнику Программы из числа частично занятых наемных работников ежемесячно выплачивается материальная помощь.
34. При отчислении участника Программы:
1) обучающим организациям оплачивается объем фактически предоставленных услуг по профессиональному обучению;
2) участник Программы возмещает в бюджет расходы на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи (далее – расходы на обучение), за исключением случаев трудоустройства на постоянную работу, призыва на воинскую службу, смерти, пропуска занятий вследствие беременности, заболевания, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме, а также по любым причинам участниками Программы из числа воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия.

35. Бағдарламаға қатысушы тұрақты жұмысқа орналасу, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мерзімді әскери қызметіне шақырылу, қайтыс болу, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар қатарындағы Бағдарламаға қатысушылар кез келген себептер бойынша кәсіптік оқуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда Бағдарламаға қатысушымен жасалған әлеуметтік келісімшарт көрсетілген білім беру қызметінің құнын, сондай-ақ оқуға төленген материалдық көмек сомасын бюджетке қайтару бойынша талаптар қоюсыз бұзылады.
4. Оқитындарға субсидиялар беру (оқу орнына дейін және кері жол
жүруге, жатақханада тұруға немесе тұрғын үй жалдауға (жалға
алуға) байланысты шығындарды өтеу)
36. Бағдарламаға қатысушыларға:
1) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитын студенттер үшін заңнамада белгіленген стипендия мөлшерінде тамақтануға;
2) оқудың барлық кезеңіне оқу орнына дейін және кері бағытта жол жүруге:
облыс шегінде, бірақ Бағдарламаға қатысушылардың тұрақты тұратын елді мекендерінен тыс жерде орналасқан оқытатын ұйымдарда оқыған кезде кәсіптік даярлаудан өту үшін 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде, қайта даярлаудан және біліктілігін арттырудан өту үшін 2 АЕК мөлшерінде;
Бағдарламаға қатысушылардың тұрақты облыстан тыс елді мекендерде орналасқан оқытатын ұйымдарда оқыған кезде 1000 км дейін ара қашықтыққа 8 АЕК мөлшерінде, 1000 км артық ара қашықтыққа 12 АЕК мөлшерінде;
3) Астана және Алматы қалаларын, Атырау және Маңғыстау облыстарын қоспағанда, барлық облыстарда тұруына ай сайын 10 АЕК мөлшерінде, Астана, Алматы қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруына 15 АЕК мөлшерінде материалдық көмек түрінде субсидия беріледі.
Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынусыз төленеді.
5. Лайықты бос жұмыс орындарын іздеуді және жұмысқа (оның
ішінде әлеуметтік жұмыс орындарына) орналастыруға жәрдемдесу,
сондай-ақ жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына
қатысатын жеке тұлғалардың жалақысын ішінара субсидиялау
37. Жұмыс беруші оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушымен еңбек шартын жасасады.
38. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға енгізу сәтінде кәсіптік білімі болған не кәсіптік оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыру үшін:

35. В случае досрочного прекращения участником Программы профессионального обучения по причине трудоустройства на постоянную работу, призыва на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, смерти, пропуска занятий вследствие беременности, заболевания, не позволяющего освоить учебную программу в полном объеме, а также по любым причинам участниками Программы из числа воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия, социальный контракт, заключенный с участником Программы, расторгается без предъявления требований по возврату в бюджет стоимости оказанного объема образовательных услуг, а также выплаченной суммы материальной помощи на обучение.
4. Предоставление субсидии обучающимся
(на проезд до места обучения и обратно, проживание в общежитии
или возмещение затрат, связанных с наймом (арендой) жилища)
36. Участникам Программы предоставляются субсидии в виде материальной помощи на:
1) питание в размере стипендии, установленной законодательством для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального образования;
2) проезд за весь период обучения до места обучения и обратно:
при обучении в обучающих организациях, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников Программы для прохождения профессиональной подготовки в размере 4 месячных расчетных показателей (далее – МРП), для прохождения переподготовки и повышения квалификации в размере 2 МРП;
при обучении в обучающих организациях, расположенных за пределами области мест постоянного проживания участников Программы на расстоянии до 1000 км в размере 8 МРП, на расстоянии свыше 1000 км в размере 12 МРП;
3) на проживание ежемесячно во всех областях, кроме городов Астаны и Алматы, Атырауской и Мангистауской областей в размере 10 МРП, в городах Астаны, Алматы, Атырауской и Мангистауской областях в размере 15 МРП.
Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы.
5. Поиск подходящих вакансий и содействия трудоустройству
(в том числе на социальные рабочие места), а также частичное
субсидирование заработной платы физических лиц, участвующих в
активных мерах содействия занятости
37. С участником Программы, завершим профессиональное обучение, работодатель заключает трудовой договор.
38. Центры занятости населения для трудоустройства участников Программы, имевших профессиональное образование на момент включения в Программу, либо завершивших профессиональное обучение:

1) дерекқорда бар бос жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі;
жұмыс берушілермен жасасқан шарттар негізінде:
2) мемлекеттің жалақыны жұмыс берушілер құрған әлеуметтік жұмыс орындарына еңбек шартына сәйкес белгіленген бір жыл мерзімге дейін ішінара субсидиялау шартымен жібереді;
3) мемлекеттің жалақыны алты ай бойы толық субсидиялау шартымен жастар практикасынан өту үшін жұмыс берушілер құрған жұмыс орындарына жібереді.
39. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың жалақысын бір айда субсидиялаудың мөлшері салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдар мен пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыны ескергенде:
1) алғашқы 6 айда жалақының 50 %-на дейін, бірақ 26 мың теңгеден аспайды;
2) кейінгі 3 айда жалақының 30 %-на дейін, бірақ 15,6 мың теңгеден аспайды;
3) соңғы 3 айда жалақының 15 %-на дейін, бірақ 7,8 мың теңгеден аспайды.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан Бағдарламаға қатысушылардың жалақысын мемлекеттің ішінара субсидиялауы 12 айдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
2014 жылғы 1 қаңтардан бастап ішінара субсидиялау жұмыс берушінің қаражаты есебінен жалақысын толық төлей отырып, Бағдарламаға қатысушымен осы тармақта көзделген субсидиялау мерзімінің 6 айынан асатын мерзімге еңбек шартын жасасқан кезде жүзеге асырылады.
40. Жұмыстан босатылған сәттен бастап бір жыл ішінде еңбек қатынастарында тұрған адамның жұмыс берушінің әлеуметтік жұмыс орнына орналасуына жол берілмейді.
41. Жастар практикасын өту үшін жұмысқа орналастырылған Бағдарламаға қатысушылардың жалақысын субсидиялау 6 айдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Жастар практикасына жіберілген Бағдарламаға қатысушылардың еңбекақысын субсидиялау мөлшері айына 17,2 АЕК (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны және банк қызметтерін ескере отырып) құрайды. Азаматтардың жастар практикасына қатысу және оларға мемлекеттік қолдау көрсету шарттары Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында көзделеді.
2014 жылғы 1 қаңтардан бастап жалақыны ішінара субсидиялау жұмыс берушінің қаражаты есебінен жалақысын толық төлей отырып, Бағдарламаға қатысушымен осы тармақта көзделген субсидиялау мерзімінің 6 айынан асатын мерзімге еңбек шартын жасасқан кезде жүзеге асырылады.
6. Оқытуға және жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге бағытталған
шараларды қаржыландыру

1) содействуют трудоустройству на имеющиеся в базе данных вакансии;
на основе договоров с работодателями:
2) направляют на созданные работодателями социальные рабочие места на условиях частичного субсидирования государством заработной платы на срок до одного года, установленный в соответствии с трудовым договором;
3) направляют на созданные работодателями рабочие места для прохождения молодежной практики на условиях полного субсидирования государством заработной платы в течение шести месяцев.
39. Размер субсидий в месяц на заработную плату участникам Программы, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск составляет:
1) первые 6 месяцев до 50 % заработной платы, но не более 26 тысяч тенге;
2) следующие 3 месяца до 30 % заработной платы, но не более 15,6 тысяч тенге;
3) последующие 3 месяца до 15 % заработной платы, но не более 7,8 тысяч тенге.
Частичное субсидирование государством заработной платы участников Программы, трудоустроенных на социальные рабочие места, осуществляется на срок не более 12 месяцев.
С 1 января 2014 года частичное субсидирование осуществляется при условии заключения трудового договора с участником Программы на срок, превышающий 6 месяцев срока субсидирования, предусмотренного настоящим пунктом с полной выплатой заработной платы за счет средств работодателя.
40. Не допускается трудоустройство лица на социальное рабочее место работодателя, с которым оно состояло в трудовых отношениях в течение года с момента увольнения.
41. Субсидирование заработной платы участникам Программы, трудоустроенным на рабочие места для прохождения молодежной практики, осуществляется на срок не более 6 месяцев.
Размер субсидии в месяц на оплату труда участников Программы, направленных на молодежную практику, составляет 17,2 МРП (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг). Условия участия граждан в молодежной практике и предоставления им государственной поддержки определяются Правилами организации и финансирования молодежной практики, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
С 1 января 2014 года субсидирование заработной платы осуществляется при условии заключения трудового договора с участником Программы на срок, превышающий 6 месяцев срока субсидирования, предусмотренного настоящим пунктом, с полной выплатой заработной платы за счет средств работодателя.
6. Финансирование мер, направленных на обучение
и содействие в трудоустройстве

42. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – ТКҰ) кәсіптік оқу құнын жергілікті атқарушы органдар оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандық пен біліктілік деңгейіне тәуелді білім беру процесіне арналған шығыстардың негізінде жыл сайын айқындайды.
43. Оқу орталықтарында, оның ішінде өндірістік кәсіпорындар мен ұйымдардың жанындағы оқу орталықтарында (бұдан әрі – оқу орталықтары) кәсіптік оқытудың құнын халықты жұмыспен қамту орталығымен және білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органмен келісім бойынша оқу орталығы айқындайды.
Оқу орталықтары кәсіптік оқыту қызметтері құнының есептеулерін жасайды және халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді. Халықты жұмыспен қамту орталықтары оқу орталықтары ұсынған кәсіптік оқыту қызметтері құнының есептеулерін білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға жібереді.
Кәсіптік оқыту қызметтерінің құнын қарау кезінде білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар мынадай негізгі өлшемдерді:
1) оқу жоспарлары мен бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандығы мен біліктілік деңгейіне қарай білім беру процестеріне арналған шығыстарды;
2) бір Бағдарламаға қатысушының оқытуға арналған шығыстардың орташа құнын басшылыққа алады.
Оқу құнының есептеулері негізді деп танылған жағдайда, білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес өңірлік комиссияларға оқу орталықтарын Тізбеге енгізу туралы тиісті қорытындыларды жібереді.
Оқу құнының есептеулері негізсіз деп танылған жағдайда, білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар оқу құны есептеулерінің негізделмегендігі туралы қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың оқу құны есептеулерінің негізделмегендігі туралы қорытындыны оқу орталықтарына жібереді.
Оқу құнының есептеулерін білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның қорытындысында баяндалған талаптарға сәйкес келтірген жағдайда кейінгілері өңірлік комиссияларға қорытындыда баяндалған талаптарға сәйкес келтірілген оқу құнының есептеулерін қоса отырып, оқу орталығын Тізбеге қосу туралы ұсыныс енгізеді.
44. Оқудың ақысын төлеу, жол жүрудің және тұрудың шығыстарын өтеу, жалақыны субсидиялау мақсатында Бағдарламаға қатысушыларға ұсынылатын мемлекеттік қолдауды қаржылай қамтамасыз ету үшін республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.

42. Стоимость профессионального обучения в организациях технического и профессионального образования (далее – ТиПО) определяется ежегодно местными исполнительными органами исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ.
43. Стоимость профессионального обучения в учебных центрах, в том числе учебных центрах при производственных предприятиях и организациях (далее – учебные центры), определяется учебным центром по согласованию с центром занятости населения и местным исполнительным органом в области образования.
Учебные центры составляют и направляют в центры занятости населения расчеты стоимости услуг на профессиональное обучение. Центры занятости населения расчеты стоимости услуг на профессиональное обучение, представленные учебными центрами, направляют в местный исполнительный орган в области образования.
При рассмотрении стоимости услуг на профессиональное обучение местные исполнительные органы в области образования руководствуются следующими основными критериями:
1) расходы на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ;
2) средняя стоимость расходов на обучение одного участника Программы.
В случае признания расчетов стоимости обучения обоснованными, местный исполнительный органы в области образования направляет соответствующее заключение о включении учебного центра в перечень в региональные комиссии в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.
В случае признания расчетов стоимости обучения необоснованными, местные исполнительные органы в области образования направляют в центры занятости населения заключение о необоснованности расчетов стоимости обучения.
Центры занятости населения направляют заключение местных исполнительных органов в области образования о необоснованности расчетов стоимости обучения в учебные центры.
В случае приведения расчетов стоимости обучения в соответствие с требованиями, изложенными в заключении местного исполнительного органа в области образования, последние вносят в региональные комиссии предложения о включении учебного центра в перечень с приложением расчетов стоимости обучения, приведенных в соответствие с требованиями, изложенными в заключении.
44. Для финансового обеспечения государственной поддержки, предоставляемой участникам Программы в целях оплаты обучения, возмещения расходов на проезд и проживание, субсидирование заработной платы, из республиканского бюджета выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.

45. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Бағдарлама операторына білім беру ұйымды (ТКҰ, оқу орталықтары), мамандықтар түрлері мен оқу орындары (КТҰ, оқу орындары), оқыту құны мен мерзімдері бойынша оқытылатын контингентті көрсете отырып, бюджеттік өтінім жібереді.
46. Қаржылық тәртіпті қамтамасыз ету және бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізу үшін нәтижелер туралы:
1) білім беру саласындағы орталық уәкілетті орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында 2009 және 2010 жылдары Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясы (Жол картасы), сондай-ақ Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы шеңберінде бұдан бұрын кәсіптік даярлауға қабылданған адамдарды оқыту бойынша;
2) Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқыту және жалақыны субсидиялау бойынша ағымдағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасалады.
47. Білім беру саласындағы орталық уәкілетті орган, Бағдарлама операторы бюджет заңнамасына сәйкес тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша ағымдағы нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударуды жүргізеді.
48. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және кадрлардың біліктілігін арттыруға, оның ішінде бұдан бұрын кәсіптік оқуға қабылданған адамдардың оқуын аяқтауға бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану оқытатын ұйымдарымен жасасқан шарттар негізінде, ал жалақыны субсидиялау жұмыс берушілермен жасасқан шарттар негізінде жүзеге асырылады.
49. Бағдарламаға қатысушыларды, сондай-ақ бұрын мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша кәсіптік лицейлер мен колледждерге кәсіптік оқуға қабылданған адамдарды кәсіптік даярлауды қаржыландыру техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарға сәйкес оқуды толық аяқтау мерзіміне дейін жыл сайын жүзеге асырылады.
50. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, білім беру саласындағы уәкілетті орган және Бағдарлама операторы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен трансферттерді пайдалану кезінде нәтижелерге қол жеткізуге жауапты болады.
51. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері жылына екі рет Бағдарлама операторына, білім беру саласындағы уәкілетті органға келісімдерде көзделген нысан бойынша есептер ұсынады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
___________________ ауданының
(қаласының) Халықты жұмыспен
қамту орталығының директорына
_____________________________
___ мекенжайы бойынша тұратын
_____________________________
Өтініш
Мені «Оқыту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» бағыты бойынша
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бағдарламасына қатысушылар қатарына
енгізуді сұраймын.
Қосымша ___ парақта:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың
(мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімнің анықтамасы) көшірмесі;
еңбек кітапшасының (болған кезде) немесе еңбек қызметін
растайтын өзге құжаттың (табысы аз және жұмыспен ішінара қамтылған
жалдамалы қызметкерлердің қатарындағы жұмыс істейтін адамдар үшін)
көшірмесі;
білімі туралы құжаттың (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ
оқу оқығанын растайтын басқа да құжаттардың (куәлік, сертификат)
көшірмелері;
денсаулық жағдайы туралы анықтаманың (денсаулық сақтау
саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес Бағдарламаға
қатысушылар құрамына енгізу туралы шешім қабылданғаннан кейін)
көшірмесі;
жұмыс берушінің толық емес жұмыс уақыты немесе ұзақтығы
қысқартылған жұмыс уақыты режиміне ауыстыруы немесе әлеуметтік
демалыс беру туралы немесе жұмысты мәжбүрлі тоқтату туралы актісі
(жұмыспен ішінара қамтылған жалдамалы қызметкерлер үшін).
Күні                                                       қолы
___________________________________________________________ азаматтың
өтініші 20__ ж. «___» ________ қабылданды, № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
*ұсынылған құжаттың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Әлеуметтік келісімшарт
_____________________        20__ жылғы «___» _________________
(жасалатын орны)
Бұдан әрі «Халықты жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын ______
_____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
атынан __________________________________ бір тараптан және бұдан әрі
«Бағдарламаға қатысушы» деп аталатын ________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
_____________________________________________________________________
(бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
екінші тараптан төмендегілер туралы осы әлеуметтік шартты (бұдан әрі
– келісімшарт) жасасты:

45. Акимы областей, городов Астаны и Алматы направляют оператору Программы бюджетные заявки с указанием обучающей организации (ТиПО, учебные центры), контингента обучаемых по видам специальностей и месту обучения (ТиПО, учебные центры), стоимости и срокам обучения.
46. Для обеспечения финансовой дисциплины и мониторинга целевого использования бюджетных средств заключаются соглашения о результатах по целевым текущим трансфертам:
1) между уполномоченным органом в области образования и акимами областей, городов Астаны и Алматы по обучению лиц, принятых ранее на профессиональную подготовку в рамках Стратегии региональной занятости и переподготовки кадров (Дорожной карты) 2009 и 2010 годах, а также Программы занятости 2020;
2) между оператором Программы и акимами областей, городов Астаны и Алматы по профессиональному обучению и субсидированию заработной платы в рамках Программы.
47. Уполномоченный орган в области образования, оператор Программы в соответствии с бюджетным законодательством производят перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам.
48. Использование целевых текущих трансфертов, выделенных областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, в том числе на завершение обучения лиц, ранее принятых на профессиональное обучение, осуществляется на основании договоров с обучающими организациями, субсидирование заработной платы - на основании договоров с работодателями.
49. Финансирование профессиональной подготовки участников Программы, а также лиц, ранее принятых на профессиональную подготовку в профессиональные лицеи и колледжи по государственному образовательному заказу, осуществляется ежегодно до сроков полного завершения обучения согласно государственным общеобязательным стандартам по специальностям технического и профессионального образования.
50. Акимы областей, городов Астаны и Алматы, уполномоченный орган в области образования и оператор Программы несут ответственность за недостижение результатов при использовании трансфертов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
51. Акимы областей, городов Астаны и Алматы два раза в год представляют оператору Программы, уполномоченному органу в области образования отчеты по предусмотренной в соглашениях форме.
Приложение 1
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления им
мер государственной поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от _________________________________,
проживающего по адресу: _____________
_____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Программы Дорожной карты занятости 2020 по направлению «Обучение и содействие в трудоустройстве».
Приложение на ___ листах:
копия документа, удостоверяющего личность;
копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельских и/или аульных акимов);
копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц из числа малообеспеченных граждан и частично занятых наемных работников);
копии документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), а также других документов, подтверждающих прохождение обучения (удостоверение, сертификат);
копия справки о состоянии здоровья (согласно форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения после принятия решения о включении в состав участников Программы);
акт работодателя о переводе на режим неполного рабочего времени или сокращенную продолжительность рабочего времени, или о предоставлении социального отпуска, или о вынужденном простое (для частично занятых наемных работников).
Дата                                                подпись
Заявление гражданина (ки) _____________________________________ принято «___» __________ 20___ г. зарегистрировано под № ______
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:
__________________________________________________
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления им
мер государственной поддержки
Социальный контракт
_________________________          «___»_____________20__ года
(место заключения)
___________________________________________________________,
(наименование Центра занятости населения)
в лице _____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
____________________________________________________________________
уполномоченного представителя)
именуемый в дальнейшем «Центр занятости населения», с одной, стороны и __________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество участника Программы,
серия, номер документа удостоверяющего личность,
когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем «участник Программы», с другой стороны
заключили настоящий социальный контракт (далее – контракт)
о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушыны
кәсіптік оқуға жіберуге, ал Бағдарламаға қатысушы Қазақстан
Республикасының заңнамасында, келісімшартта, кәсіптік оқытуға
арналған шартта және оқытатын ұйымның ішкі тәртібінде айқындалған
тәртіпте және жағдайларда оған белгіленген кәсіптік оқу түрін өтуге
міндеттенеді. Келісімшарт шеңберінде Бағдарламаға қатысушыға мынадай
мемлекеттік қолдау түрлері ұсынылады:
_____________________________________________________________________
(Бағдарламаға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын
көрсету)
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы, ал
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 815
қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына
жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар)
көзделген жағдайларда жұмыс беруші және/немесе оқытатын ұйым
келісімшарттың тараптары (бұдан әрі – тараптар) болады.
3. Жұмыс беруші мен оқытатын ұйым Халықты жұмыспен қамту
орталығына жауапты лауазымды тұлғаның қолымен және мөрмен расталған,
келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын келісімшартқа қосылу
туралы жазбаша өтінішті (хабарламаны) беру арқылы келісімшартты
жасасқанын растайды.
4. Келісімшарт Халықты жұмыспен қамту орталығы директорының
20__ жылғы «__» _____ № ___ бұйрығының негізінде жасалды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Халықтың жұмыспен қамту орталығы:
1) Бағдарламаға қатысушыны ____________________________________
(Бағдарламаға қатысушы алатын немесе біліктілігін арттыратын
_____________ алу (арттыру) үшін оқытатын ұйымға ____________________
мерзімге мамандықты (кәсіпті) көрсету)                (оқу кезеңі)
даярлауға, кәсіптік даярлауға немесе біліктілігін арттыруға
(керегінің астын сызу) жіберуге;
2) Қағидаларда айқындалған тәртіпте, жағдайларда және шарттарда
Бағдарламаға қатысушыға оқуға материалдық көмек көрсетуге, әлеуметтік
жұмыс орындарына немесе жастар практикасына жұмысқа орналасуға
жәрдемдесуге;
3) тараптардың сұрауы бойынша тараптардың міндеттемелерді
орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар
мен материалдарды уақытында және толық көлемде ұсынуға;
4) оқытатын ұйымға Бағдарламаға қатысушыны кәсіптік оқыту
бойынша қызметтерді уақытында және толық көлемде төлеуге;
5) тараптарға кәсіптік оқу және жұмысқа орналасу мәселелері
бойынша консультация беруге;

1. Предмет Контракта
1. Центр занятости населения обязуется направить участника Программы на профессиональное обучение, а участник Программы пройти установленный для него вид профессионального обучения в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан, контрактом, договором на профессиональное обучение и внутренним порядком обучающей организации. В рамках Контракта участнику Программы предоставляются также следующие меры государственной поддержки:
____________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки,
оказываемые участнику Программы)
2. Сторонами Контракта выступают Центр занятости населения, участник Программы, а в случаях, предусмотренных Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки (далее – Правила), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 815, работодатель и/или обучающая организация (далее - стороны).
3. Работодатель и обучающая организация подтверждают заключение Контракта путем подачи в Центр занятости населения письменного заявления (уведомления) о присоединении к контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью, которое является неотъемлемой частью контракта.
4. Контракт заключен на основании приказа директора Центра занятости населения от «__» ___________20 __года № ___.
2. Права и обязанности сторон
5. Центр занятости населения обязан:
1) направить участника Программы на профессиональную подготовку, переподготовку или повышение квалификации (нужное подчеркнуть) в обучающую организацию для получения (повышения)
___________________________________________________________________
(указать специальность (профессию), которую получит
участник Программы или повышение квалификации)
по которой пройдет _________________ сроком ______________________;
(период обучения)
2) в порядке, случаях и на условиях, определенных Правилами, оказывать участнику Программы материальную помощь на обучение, содействие в трудоустройстве на социальные рабочие места и молодежную практику;
3) по запросам сторон своевременно и в полном объеме представлять информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
4) своевременно и в полном объеме оплачивать обучающей организации услуги по профессиональному обучению участника Программы;
5) консультировать стороны по вопросам профессионального обучения и трудоустройства;

6) кәсіптік оқу барысында Бағдарламаға қатысушы игерген білім
мен дағдыларды аралық және қорытынды бағалауға қатысуға міндетті.
6. Жұмыспен қамту орталығының:
1) тараптардың міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге
асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды тараптардан
сұратуға және алуға;
2) тараптардан келісімшарттың, кәсіптік оқытуға арналған
шарттың уақытында және тиісінше орындалуын талап етуге;
3) Қағидалардың 40-тармағында көзделген жағдайларда оқытатын
ұйым кәсіптік оқыту бойынша нақты көрсеткен қызметтің көлеміне
пропорционалды ақы төлеу бойынша қайта есептеу жүргізуге, сондай-ақ
Бағдарламаға қатысушыдан осы қызметтер көлемінің құнын және кәсіптік
оқуға материалдық көмектің төленген сомаларын бюджетке қайтаруын
талап етуге;
4) Келісімшарт шеңберінде өзге де мәселелерді шешуге құқығы
бар.
7. Бағдарламаға қатысушы:
1) кәсіптік оқудан өтуге;
2) оқытатын ұйымның ішкі тәртібінің талаптарын сақтауға;
3) дәлелсіз себептермен сабақтан қалмауға;
4) тараптардың сұрауы бойынша тараптардың міндеттемелерді
орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар
мен материалдарды уақытында және толық көлемде ұсынуға;
5) Қағидалардың 40-тармағында көзделген жағдайларда кәсіптік
оқуға арналған шығыстарды, сондай-ақ оқуға арналған материалдық
көмектің төленген сомаларын бюджетке өтеуге;
6) үш жұмыс күнінен кешіктірмей тараптарды Бағдарламаға
қатысушының кәсіптік оқуына кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы
туралы хабарландыруға;
7) Бағдарламаға қатысушыға оған көрсетілетін мемлекеттік қолдау
шеңберінде жүктелетін міндеттемелерді адал орындауға міндетті.
8. Бағдарламаға қатысушының:
1) кәсіптік оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша
консультация алуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлар
мен тәртіпте оқуға арналған материалдық көмек алуға;
3) тараптардан келісімшарттың және кәсіптік оқытуға арналған
шарттың уақытында және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы бар.
3. Форс-мажорлық жағдайлар
9. Тараптар осы Келісімге қол қойылғаннан кейін туындаған өрт,
жер сілкінісі, су тасқыны және басқа да апатты жағдайлар; әскери
іс-қимылдар және т.б. сияқты төтенше және дүлей жағдайларда
(форс-мажор) міндеттерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатылады.
10. Форс-мажор жағдайлары туындаған жағдайда, осы келісімшартқа
сәйкес қандай да болсын міндеттемелерді орындауы осындай жағдайлардың
туындауына байланысты мүмкін болмаған, Тарап форс-мажор жағдайлар
басталған немесе аяқталған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде бұл
туралы басқа тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз
міндеттерін орындаудың мүмкін еместігін негіздеп және дәлелдеп
хабардар етуі тиіс.

6) участвовать в промежуточной и итоговой оценке приобретенных участником Программы в ходе профессионального обучения знаний и навыков.
6. Права Центра занятости населения:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Контракта, договора на профессиональное обучение;
3) в случаях, предусмотренных пунктом 40 Правил, производить перерасчет по оплате пропорционально объему фактически оказанных обучающей организацией услуг по профессиональному обучению, а также требовать от участника Программы возмещения в бюджет стоимости данного объема услуг и выплаченные суммы материальной помощи на профессиональное обучение;
4) решать иные вопросы в рамках Контракта.
7. Участник Программы обязан:
1) пройти профессиональное обучение;
2) соблюдать требования внутреннего порядка обучающей организации;
3) не пропускать занятия без уважительных причин;
4) по запросам сторон своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
5) в случаях, предусмотренных пунктом 40 Правил, возместить в бюджет расходы на профессиональное обучение, а также выплаченные суммы материальной помощи на обучение;
6) не позднее трех рабочих дней информировать стороны о возникновении обстоятельств, препятствующих прохождению профессионального обучения участником Программы;
7) добросовестно исполнять обязательства, возлагаемые на участника Программы в рамках оказываемых ему мер государственной поддержки.
8. Права участника Программы:
1) получать консультации по вопросам профессионального обучения и трудоустройства;
2) в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, получать материальную помощь на обучение;
3) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения контракта, договора на профессиональное обучение.
3. Форс-мажорные обстоятельства
9. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и т.п.
10. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).

11. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау, осындай хабарламау
немесе уақтылы хабарламау форс-мажордың тиісті мән-жайларынан тікелей
пайда болған жағдайларды қоспағанда, Тарапты форс-мажордың осы
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатуға негіздеме ретінде кез келген форс-мажордың
жағдайына сүйену құқығынан айырады. Форс-мажор жағдайларының
басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарлама, форс-мажор
жағдайы жалпыға танымал және жаппай сипат алған, дәлелдеуді қажет
етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен немесе тиісті органның және
немесе мекеменің куәлігімен расталуға тиіс.
12. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі
форс-мажор жағдайы орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған
салдар әрекеті барысына шамалас уақытқа кейінге шегеріледі. Егер
мән-жайларының туындауына байланысты Тараптардың осы келісімшарт
бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындай алмауы, _______
(кезеңді көрсету) асып кетсе, Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
4. Өзге де шарттар
13. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша
әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар
енгізілуі мүмкін.
14. Осы келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы,
Бағдарламаға қатысушы қол қойған және жұмыс берушінің және/немесе
оқытатын ұйымның келісімшартқа қосылуы туралы хабарламасын алған
сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы «__» ______ дейін
қолданылады.
5. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы
____________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
____________________________________
(мекенжайы)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(қолы)
М.О.
Бағдарламаға қатысушы ______________________________
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты) ______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(қолы)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
__________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жұмыс берушінің
өтініші (хабарламасы)
Осы арқылы _____________________ атынан _______________________
(жұмыс берушінің атауы)      (ереже, жарғы және т.б.)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________ және ____________________________________
(халықтың жұмыспен қамту          (Бағдарламаға қатысушының тегі,
орталығы)                        аты, әкесінің аты)
арасында жасасқан 20__ жылғы «___» ______ № ______________ әлеуметтік
келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:
__________________________________________ мамандығы (кәсібі) бойынша
____________________________________________ нысанында кәсіптік оқуды
(даярлау, қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру)
табысты аяқтағаннан кейін Бағдарламаға қатысушыны алған мамандығы
(кәсібі) бойынша _____________________ мерзімге жұмысқа орналастыруға
міндеттеме алады.
Өндірістік практикадан өту орны ______________________________.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттарының
көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
_____________     _______________    __________________________
(лауазымы)           (қолы)        (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.
_____________     _______________    __________________________
(лауазымы)           (қолы)        (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің
белсенді шараларына қатысатын
адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа
орналасуына жәрдемдесуді және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы білім беру ұйымының
өтініші (хабарламасы)
Осы арқылы _______________________ атынан _____________________
(жұмыс берушінің атауы)     (ереже, жарғы және т.б.)
негізінде әрекет ететін _____________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________ және _________________________________
(халықтың жұмыспен қамту          (Бағдарламаға қатысушының тегі,
орталығы)                       аты, әкесінің аты)
арасында жасасқан 20__ жылғы «___» ______ № ______________ әлеуметтік
келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:

11. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
12. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий Контракт.
4. Прочие условия
13. В контракт могут вноситься изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
14. Настоящий контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, участником Программы и получения уведомлений работодателя и/или обучающей организации о присоединении к Контракту и действует до «__»______ 20__ года.
5. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения Участник Программы
_________________________________
(полное наименование Центра
занятости населения)
_________________________________
(адрес)
_________________________________
(телефон, факс)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество
уполномоченного представителя)
_________________________________
(подпись)
М.П.
_____________________________
(фамилия, имя, отчество
участника Программы)
_____________________________
(адрес)
_____________________________
(телефон, факс)
_____________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления им
мер государственной поддержки
____________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
работодателя о присоединении
к социальному контракту
Настоящим ___________________________, в лице _______________________
(наименование работодателя)           (должность, фамилия,
имя,
_________________________________________, действующего на основании
отчество уполномоченного представителя)
____________________________, изъявляет ___________________________,
(Положение, устав и т.п.)
желание присоединиться к социальному контракту
от «__»____20__года № __, заключенного между
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
и _________________________________________________________________,
(наименование центра занятости населения)
и принимает обязательство о нижеследующем:
после успешного завершения профессионального обучения в форме
__________________________________________________ по специальности
(подготовки, переподготовки или
повышения квалификации)
(профессии) ______________________ трудоустроить участника Программы
по полученной специальности (профессии) сроком отработки
____________________________________________________________________
(период отработки после завершения обучения)
Место прохождения производственной практики _________________.
К настоящей заявке прилагаю (приложить копии учредительных
документов, банковские реквизиты):
_______________
(должность)
________________
(подпись)
М.П.
___________________________
(Ф.И.О. уполномоченного
представителя)
_______________
(должность)
________________
(подпись)
М.П.
___________________________
(Ф.И.О. уполномоченного
представителя)
Приложение 4
к Правилам организации и финансирования
обучения, содействия в трудоустройстве
лиц, участвующих в активных мерах
содействия занятости, и предоставления им
мер государственной поддержки
__________________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
организации образования о присоединении
к социальному контракту
Настоящим _____________________________________________,
(наименование организации образования)
в лице ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя)
действующего на основании _______________________________, изъявляет
(Положение, устав и т.п.)
желание присоединиться к социальному контракту в рамках третьего
направления Дорожной карты занятости 2020 от «____»__________20__года
№____, заключенного между _________________________________________
(наименование центра занятости населения)
и __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
и выражает готовность о нижеследующем:

1. Бағдарламаға қатысушыны _________ мамандығы (кәсібі) бойынша
____________________________________________________ түрінде кәсіптік
оқуға қабылдауға дайын екенін мәлімдейді;
2. Кәсіптік оқу мерзімі: 20__ жылғы «__» ____ бастап 20__ жылғы
«___» _____ дейін;
3. Оқу құны _______ құрайды;
4. Өндірістік практикадан өту орны мен шарттары ______________.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттарының
көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
_________________  _______________  ___________________________
(лауазымы)          (қолы)       (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 13 тамыздағы
№ 817 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 816 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдауды
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуды мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен бекiтiлген Жұмыспен қамту 2020 жол картасының (бұдан әрi – Бағдарлама) екiншi бағытына қатысатын адамдарға кәсіпкерлікті дамытуға мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
2. Кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге бағытталған шаралар:
1) микрокредит беру;
2) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту;
3) консультациялық қызметтер көрсету;
4) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жолымен іске асырылады.
Кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдау шаралары, олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан даму әлеуеті орташа және жоғары ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалалық әкімшілік бағынысты аумақтардағы кенттерде іске асырылады.
Тірек ауылдық елді мекендер кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдауды іске асыру үшін басым елді мекендер болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларын iске асыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органы құратын мемлекеттiк мекеме;

1. Принять участника Программы на профессиональное
обучение в виде _________________________________________________
(подготовки, переподготовки или
повышения квалификации)
по специальности (профессии)_____________.
2. срок профессионального обучения составляет _____________
с «__»______20__года по «__»_______20__года.
3. Стоимость обучения составляет ____________________________.
4. Место и условия прохождения производственной практики
__________________________________.
К настоящему уведомлению прилагаю
(приложить копии учредительных документов, банковские реквизиты):
_______________
(должность)
________________
(подпись)
М.П.
___________________________
(Ф.И.О. уполномоченного
представителя)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2013 года № 817
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 816
Правила
организации и финансирования государственной поддержки
развития предпринимательства лицам, участвующим
в активных мерах содействия занятости 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости, (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» и от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и определяют порядок оказания государственной поддержки развития предпринимательства лицам, участвующим во втором направлении Дорожной карты занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636 (далее – Программа).
2. Меры, направленные на содействие развитию предпринимательства, реализуются путем:
1) предоставления микрокредитов;
2) развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
3) предоставления консультативных услуг;
4) обучения основам предпринимательства.
Меры государственной поддержки предпринимательской инициативы реализуются в сельских населенных пунктах со средним и высоким потенциалом развития, независимо от их административной подчиненности, в малых городах, поселках, находящихся на территориях городской административной подчиненности.
Приоритетными населенными пунктами для реализации государственной поддержки предпринимательской инициативы являются опорные сельские населенные пункты.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости;

2) әлеуметтiк келiсiмшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және табысы аз азаматтары қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында жасалатын тараптардың құқықтары мен мiндеттерiн айқындайтын келiсiм;
3) өтiнiш берушi – Бағдарламаға қатысу үшiн халықты жұмыспен қамту орталығына өтiнiш берген жеке тұлға;
4) Бағдарламаға қатысушылар – Бағдарламаға қатысуға оң шешім алған өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуды аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілердің қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандар, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары;
5) аудандық/қалалық комиссия (бұдан әрi – комиссия) – ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия;
6) өңiрлiк комиссия – облыстың жергiлiктi атқарушы органының жанындағы Бағдарламаны iске асыру мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия;
7) уәкiлеттi өңiрлiк ұйым – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгiлi бiр салаларында мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруға уәкiлеттi ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлға, сондай-ақ банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын, мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым және әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар;
8) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды үйлестiрушi орталық атқарушы орган;
9) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өңірлік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
10) кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының кәсiпкерлiктi дамытуға жәрдемдесудi қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi;
11) инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган – аудандық/қалалық маңызы бар жергiлiктi атқарушы органның инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру мәселелерiне жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
12) кредиттік ұйымдар – қызметін Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртіппен жүзеге асыратын микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары мен кредиттік серіктестіктер;

2) социальный контракт – соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;
3) заявитель – физическое лицо, обратившееся в центр занятости населения для участия в Программе;
4) участники Программы – получившие положительное решение на участие в Программе граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой;
5) районная/городская комиссия (далее - комиссия) – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации Программы;
6) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области по вопросам реализации Программы;
7) уполномоченная региональная организация – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики, и социально-предпринимательские корпорации;
8) оператор Программы – центральный исполнительный орган, координирующий реализацию государственной политики в сфере занятости населения;
9) уполномоченный орган по вопросам регионального развития – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
10) уполномоченный орган по развитию предпринимательства – структурное подразделение местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), обеспечивающее содействие развитию предпринимательства;
11) уполномоченный орган по развитию инфраструктуры – структурное подразделение местного исполнительного органа районного/городского, областного значения, ответственное за вопросы развития и обустройства инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
12) кредитные организации - микрофинансовые (микрокредитные) организации и кредитные товарищества, осуществляющие деятельность в порядке, установленном законами Республики Казахстан;

13) микрокредиттiк ұйым – микрокредит беру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
14) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтумен айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) кредиттiк серiктестiк – жеке және (немесе) заңды тұлғалар оған қатысушылардың кредитке және басқа қаржыға, оның iшiнде банк қызметтерiне қажеттiлiктерiн олардың ақшаларын шоғырландыру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздердiң есебiнен қанағаттандыру үшiн құрған заңды тұлға;
16) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – бюджеттi атқару, республикалық бюджеттiң және өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бухгалтерлiк есепке алуды, бюджеттiк есепке алу мен бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
17) мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлау, бюджет саясатын әзірлеу және қалыптастыру саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық уәкiлеттi орган;
18) материалдық көмек – кәсiпкерлiк негiздерiне оқудан өтiп жатқан Бағдарламаға қатысушыға жол жүруге және тұруына жұмсалатын шығындарды iшiнара өтеуге төленетiн ақшалай қаражат;
19) сервистік қызмет көрсететін ұйым – кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі қызметтер кешенін (консультациялық, маркетингтік, заң, бухгалтерлік, жобаны сүйемелдеу жөніндегі қызметтер және басқа да қызмет түрлері) көрсететін ұйым;
20) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту – бір айға дейін Қазақстан Республикасында бизнесті жүргізудің заңды негіздеріне, қаржы және салық салуға, бизнес құруға және дамытуға, бизнес-жоспарларды әзірлеу жөніндегі практикалық машықтарды игеруге бағдарланған кәсіпкерлік қызметінің негізгі ұғымдары мен ережелеріне қысқа мерзімді оқыту;
21) сервистік қызметтер – жобаны сүйемелдеу жөнінде консультациялық, маркетингілік, заң, бухгалтерлік қызметтер көрсету жөніндегі қызметтер кешені және кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі басқа да қызмет түрлері;
22) кәсіпкерлікті дамыту картасы – аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары әзірлейтін және бекітетін және олардың қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін, басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысын қоса алғанда, іске асыру жоспарланған бизнес-жоспарлардың тізбесін қамтитын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі шаралар кешені;

13) микрокредитная организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов;
14) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
15) кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и (или) юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
16) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
17) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического, экономического и бюджетного планирования, выработки и формирования бюджетной политики;
18) материальная помощь – денежные средства, выплачиваемые участнику Программы, проходящему обучение основам предпринимательства на частичное возмещение затрат за проезд и проживание;
19) организация, предоставляющая сервисные услуги, – организация предоставляющая комплекс услуг (консультационные, маркетинговые, юридические, бухгалтерские, услуги по сопровождению проекта и другие виды услуг) по поддержке предпринимательства;
20) обучение основам предпринимательства – краткосрочное обучение до одного месяца юридическим основам ведения бизнеса, финансам и налогообложению в Республике Казахстан, основным понятиям и положениям предпринимательской деятельности, ориентированное на создание и развитие бизнеса, приобретение практических навыков по разработке бизнес-планов;
21) сервисные услуги - комплекс услуг по оказанию консультационных, маркетинговых, юридических, бухгалтерских услуг по сопровождению проекта и другие виды услуг по поддержке предпринимательства;
22) карта развития предпринимательства – комплекс мер по развитию предпринимательства, разрабатываемый и утверждаемый местными исполнительными органами районов (городов), и содержащий перечень предполагаемых к реализации бизнес – проектов, включая их финансово-экономические показатели, увязку с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий;

23) тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспары – іске асыруға ұсынылатын нақты жобаларды, перспектикалық бағыттарды, технологиялық тізбектерді, қажетті инфрақұрылымды дамытуды және жұмыс орындарын құруды қамтитын оны дамытудың оңтайлы бизнес моделін айқындайтын тірек ауылдық елді мекенді кешенді дамытуды көздейтін құжат;
24) Банк – тірек ауылдық елді мекендерде өз қызметін жүзеге асыратын Бағдарламаға қатысушыларға берілетін екінші деңгейдегі банктердің және өзге де қаржылық ұйымдардың кредиттері/микрокредиттері/лизингілік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шеңберінде ынтымақтастық туралы келісім жасаған екінші деңгейдегі банк;
25) субсидиялау шарты – қаржы агенті, Бағдарламаға қатысушы, банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар арасында жасалған үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша субсидиялау жөніндегі қаржы агенті банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар берген Бағдарламаға қатысушының кредиті/микрокредиті/лизингілік мәмілесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
26) қарыз шарты – Бағдарламаға қатысушы, банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша Банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар Бағдарламаға қатысушыға кредит береді. Қарыз шартына сондай-ақ кредит желісін ашу туралы келісім жатады;
27) қаржылық лизинг шарты – Бағдарламаға қатысушы, банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша Банк немесе өзге де қаржылық ұйымдар Бағдарламаға қатысушыға лизинг береді;
28) өзге де қаржылық ұйымдар – ынтымақтастық туралы келісім жасаған микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, лизингтік компаниялар;
29) жоба – табыс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет түрінде Бағдарламаға қатысушы жүзеге асыратын бизнестің әртүрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы;
30) мемлекеттік грант беру туралы шарт – кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті орган, субсидиялау жөніндегі қаржылық агент және ауылдық тұтыну кооперативтеріне біріккен адамдар арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ауылдық тұтыну кооперативтерінің мүшелеріне нысаналы грант беріледі;
31) грант – тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспары шеңберінде ауылдық тұтыну кооперативтерінің мүшелері іске асыратын жобалар үшін қажетті жабдықтар мен технологияны сатып алуға арналған нысаналы ақшалай қаражат;

23) мастер-план развития опорного сельского населенного пункта – документ, предусматривающий комплексное развитие опорного сельского населенного пункта, определяющий оптимальный бизнес модель его развития, включающая конкретные проекты, предлагаемые к реализации, перспективные направления, развитие технологических цепочек, необходимую инфраструктуру и создание рабочих мест;
24) Банк – банк второго уровня, заключивший Соглашение о сотрудничестве в рамках субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам/лизинговым сделкам банков второго уровня и иных финансовых организаций, предоставляемым участникам Программы, осуществляющим свою деятельность в опорных сельских населенных пунктах;
25) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между Финансовым агентом, участником Программы, Банком или иными финансовыми организациями, по условиям которого Финансовый агент по субсидированию частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/микрокредиту/лизинговой сделке участника Программы, выданному Банком или иными финансовыми институтами;
26) договор займа – письменное соглашение, заключенное между участником Программы, Банком или иными финансовыми организациями, по условиям которого Банк или иные финансовые организации предоставляют кредит участнику Программы. К Договору займа также относится Соглашение об открытии кредитной линии;
27) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между участником Программы, Банком или иными финансовыми организациями, по условиям которого Банк или иные финансовые организации предоставляют лизинг участнику Программы;
28) иные финансовые организации – микрофинансовые (микрокредитные) организации, лизинговые компании, заключившие Соглашение о сотрудничестве;
29) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых участниками Программы в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
30) договор о предоставлении государственного гранта – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между уполномоченным органом по развитию предпринимательства, финансовым агентом по субсидированию и лицами, объединившимися в сельские потребительские кооперативы, по условиям которого членам сельских потребительских кооперативов предоставляется целевой грант;
31) грант – целевые денежные средства на приобретение необходимого оборудования и технологии для проектов, реализуемых членами сельских потребительских кооперативов в рамках мастер-плана развития опорного сельского населенного пункта;

32) субсидиялау жөніндегі қаржылық агент – «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Микрокредиттер беру
Бағдарламаның екінші бағытына қатысу тәртібі
4. Бағдарламаға қатысуға және мемлекеттік қолдау алуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді, онда оларға микрокредит алудың ықтимал нұсқалары, материалдық көмек, сервистік қызмет ұсыну мен кәсіпкерлік негіздеріне оқыту туралы консультация беріледі.
5. Бағдарламаға қатысуға үміткерлер жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшiрмелері;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмелерi (мекенжай анықтамасы, ауыл әкiмінiң анықтамасы);
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке iсiн ұйымдастыру немесе кеңейту бойынша бизнес-ұсыныс;
4) жоба үшін жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға, және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды (бұдан әрі – ИКИ дамыту), оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамытуға және/немесе ілеспе технологиялық жабдықты сатып алуға (ілеспе жабдықты сатып алу) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім (қажет болған жағдайда).
Жеке iсiн кеңейтудi жоспарлайтын адамдар төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қол қойылған және мөр басылған адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы (адам бiрнеше екiншi деңгейдегі банктiң немесе олардың филиалдарының, сондай-ақ шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осы банктердiң әрқайсысынан берiледi) мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi бойынша анықтама берген күннiң алдында үш айдан астам созылған мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы) растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
6. Екінші бағытқа қатысудың басым құқығы әйелдерге, мүгедектерге, зейнеткерлік жасына жеткенге дейін 50 жастағы адамдарға, ауыл тұрғындары қатарынан жиырма тоғызға дейінгі жастағы жастарға беріледі.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың қатарынан қатысуға басым құқық Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 10 қаңтардағы № 3 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың санын, олардың орташа айлық табысының деңгейін және жұмыссыз халықтың санын айқындау әдістемесіне сәйкес бекітілген нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар мәртебесіне ие адамдарға беріледі.
Микрокредиттер беру шарттары

32) финансовый агент по субсидированию – АО «Фонд развития предпринимательства «Даму».
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Предоставление микрокредитов Порядок участия во втором направлении Программы
4. Претенденты для участия в Программе и получения государственной поддержки обращаются в центры занятости населения, где их консультируют о возможных вариантах получения микрокредита, обучения основам предпринимательства с получением материальной помощи, предоставления сервисных услуг.
5. Претенденты на участие в Программе подают в центры занятости населения заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) копии документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельского акима);
3) бизнес-предложение по организации или расширению собственного дела по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) заявку (в случае необходимости) на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры (далее – развитие ИКИ), и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития отгонного животноводства (далее – приобретение сопутствующего оборудования) для проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Лица, планирующие расширение собственного дела, дополнительно представляют документы, подтверждающие платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется из каждого из таких банков).
6. Приоритетное право на участие во втором направлении предоставляется женщинам, инвалидам, лицам старше 50 лет до достижения пенсионного возраста, молодежи в возрасте до двадцати девяти лет из числа сельских жителей.
Приоритетное право на участие из числа самостоятельно занятого населения предоставляется лицам, имеющим статус непродуктивно занятых, в порядке установленной в соответствии с методикой определения численности самостоятельно занятых, уровня их среднемесячных доходов и численности безработного населения в Республике Казахстан, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 января 2013 года № 3.
Условия предоставления микрокредитов

7. Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру шарттары мыналарды қамтиды:
1) микрокредит қайтарымдылық негізінде микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдар үшін кепіл немесе кредиттік серіктестіктердің барлық қатысушыларына немесе қаржылық жай-күйі уәкілетті өңірлік ұйымның талаптарын қанағаттандыратын үшінші тұлғаларға кепілдіктер берген кезде беріледі. Бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасын есепке алғанда бюджеттік кредиттің мөлшерінен кем болмауға тиіс;
2) нысаналы сипатта болады – жеке ісін ұйымдастыру немесе кеңейту;
3) микрокредит тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарыздарын өтеуге және жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға, сондай-ақ сауда саласындағы қызметтi жүзеге асыруға берiлмейдi;
4) микрокредит беру мерзiмi – бес жылдан аспайды;
5) микрокредиттiң ең жоғары сомасы – үш миллион теңгеден аспайды;
6) соңғы қарыз алушыға, кредиттік ұйымға және/немесе қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға кредит бойынша негiзгi берешекті өтеу бойынша жеңiлдiктi кезең ұсынылуы мүмкiн, ол микрокредит беру мерзiмi ұзақтығының үштен бiрiнен аспауға тиiс.
8. Таңдалған тірек ауылдық елді мекендерде тұратын және жобаларды іске асыратын Бағдарламаға қатысушылар үшін мемлекеттік қолдау мынадай шарттарды қамтиды:
1) Бағдарламаға қатысушының бір жеке қосалқы шаруашылығына, Бағдарламаға қатысушылардың қатарынан ауылдық тұтыну кооперативінің бір мүшесіне берілетін микрокредиттің ең жоғары мөлшері 5 млн. теңгеден аспайды. Кредит беру мерзімі – 5 жылға дейін;
2) кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту, оның ішінде жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсына отырып, бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесу, жобаларды сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер және ИКИ дамыту, ілеспе жабдық сатып алу;
3) тірек ауылдық елді мекендерде жобаларды Бағдарлама қаражатынан тыс іске асыратын адамдарға екінші деңгейдегі банктердің және өзге қаржы институттарының кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
4) тірек ауылдық елді мекендерде Бағдарлама қаражатынан тыс іске асырылатын жобалар шеңберінде жасалған лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
5) ауылдық тұтыну кооперативтерінің мүшелеріне нақты жобаны іске асыру үшін тауар түрінде кредит беру;
6) ауылдық тұтыну кооперативтерінің мүшелері үшін қажетті жабдық пен технологияны сатып алуға гранттар беру.
9. Жеке кәсіпкерлік бастаманы мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну кәсіпкерлікті дамыту картасын, сондай-ақ тірек ауылдық елді мекенді кешенді дамытудың мастер-жоспарын ескере отырып жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлікті дамыту картасын қалыптастыру

7. Микрокредитование участников Программы включает следующие условия:
1) микрокредит предоставляется на возвратной основе при предоставлении залога для микрофинансовых (микрокредитных) организаций или гарантий всех участников кредитных товариществ или третьих лиц, финансовое состояние которых удовлетворяет требованиям уполномоченной региональной организации. Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна составлять менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения;
2) имеет целевой характер - организация или расширение собственного дела;
3) микрокредит не предоставляется на потребительские цели, погашение предыдущих займов и приобретение жилой недвижимости, а также осуществление деятельности в сфере торговли;
4) срок микрокредитования - не более пяти лет;
5) максимальная сумма микрокредита - не более трех миллионов тенге;
6) конечному заемщику, кредитной организацией и/или уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства по кредиту, может быть предоставлен льготный период по погашению основного долга, который не должен превышать одну треть от продолжительности срока микрокредитования.
8. Государственная поддержка для участников Программы, проживающих и реализующих проект в выбранных опорных сельских населенных пунктах, включает следующие условия:
1) на одно личное подсобное хозяйство участника Программы, одного члена сельского потребительского кооператива из числа участников Программы максимальная сумма микрокредита не может превышать 5 млн. тенге, срок кредитования – до 5 лет;
2) бесплатное обучение основам предпринимательства, в том числе содействие в подготовке бизнес-плана сроком до одного месяца с предоставлением материальной помощи на проезд и проживание, сервисные услуги по сопровождению проектов и развитие ИКИ, приобретение сопутствующего оборудования;
3) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня и иных финансовых институтов лицам, реализующих проекты в опорных сельских населенных пунктах вне средств Программы;
4) субсидирование ставки вознаграждения по лизинговым сделкам, заключенным в рамках проектов, реализуемых в опорных сельских населенных пунктах вне средств Программы;
5) кредитование в товарном выражении членов сельских потребительских кооперативов для реализации конкретного проекта;
6) предоставление грантов на приобретение необходимого оборудования и технологии для членов сельских потребительских кооперативов.
9. Предоставление мер государственной поддержки предпринимательской инициативы осуществляется с учетом карты развития предпринимательства, а также мастер-плана комплексного развития опорного сельского населенного пункта.
Формирование карты развития предпринимательства

10. Аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджет қаражаты есебінен 3 жылға арналған Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуді қамтамасыз етеді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша бекітеді.
Кәсіпкерлікті дамыту картасы бекітілгенге дейін Бағдарламаға қатысушыларға микрокредит беру өңірде айқындалған кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуге жауапты ұйымдарды іріктеуді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
12. Кәсіпкерлікті дамыту карталарын әзірлеуге ауылдық (кент) округтердің әкімдері, бизнес жобаларды олардың қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін, технологиялық циклдарын дамытуды, басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысын қоса алғанда, іске асыру болжанатын тізбесіне енгізу үшін ұсыныс енгізетін тұрғындар, кәсіпкерлер мен кредиттік серіктестіктердің өкілдері қатысады.
13. Кәсіпкерлікті дамыту картасында мыналар көзделеді:
1) нақты аумақ үшін Бағдарламаны іске асырудың нақты тиімділік көрсеткіштерінің (индикаторлардың) тізбесі, Бағдарламаға қатысушыларды заңдастыруды қоса алғанда күтілетін нәтижелер;
2) Бағдарламаның әлеуетті қатысушыларының кәсіпкерлік белсенділігімен байланыстыра отырып, нақты аумақ үшін қызметтің басым түрлері;
3) басқа мемлекеттік, салалық бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен байланысы;
4) картаны іске асыруға болжанатын бюджет;
5) қызметтің басым түрлерінің технологиялық тізбегін дамыту (кластерлік тәсіл);
6) түпкілікті өнім және нарық сыйымдылығына бағаларды талдай отырып, қызметтің әрбір басым түрі бөлінісіндегі жалпы қаржылық-экономикалық көрсеткіштер.
14. Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ауданның (қаланың) уәкілетті органы ұсынылған Кәсіпкерлікті дамыту картасының жобасын ауданның кәсіпкерлікті дамытудың бекітілген бағыттарына сәйкестігін тексереді және оны облыстың кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келіседі.
15. Облыстың кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органымен келіскеннен кейін Кәсіпкерлікті дамыту карталарын аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары бекітеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары өзгерістерді ескере отырып, Кәсіпкерлікті дамыту картасын түзетуі мүмкін, бірақ жылына бір реттен жиі емес.

10. Местные исполнительные органы районов (городов) в соответствии с программами развития территорий обеспечивают разработку за счет средств местного бюджета Карты развития предпринимательства на 3 года и утверждают ее по согласованию с уполномоченным органом по развитию предпринимательства области.
До утверждения Карты развития предпринимательства микрокредитование участников Программы осуществляется в соответствии с приоритетными направлениями развития предпринимательства, определенными в регионе.
11. Отбор организаций, ответственных за разработку Карт развития предпринимательства, осуществляется местными исполнительными органами районов (городов) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
12. В разработке Карт развития предпринимательства принимают участие акимы сельских (поселковых) округов, население, предприниматели и представители кредитных товариществ, которые вносят предложения для включения бизнес-проектов в перечень предполагаемых к реализации, с учетом их финансово-экономических показателей, развития технологических циклов, увязки с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий.
13. В Карте развития предпринимательства предусматриваются:
1) перечень реальных показателей (индикаторов) эффективности реализации Программы для конкретной территории, ожидаемые результаты, включая формализацию участников Программы;
2) приоритетные виды деятельности для конкретной территории с увязкой к предпринимательской активности потенциальных участников Программы;
3) увязка с другими государственными, отраслевыми программами и программами развития территорий;
4) предполагаемый бюджет на реализацию карты;
5) развитие технологических цепочек приоритетных видов деятельности (кластерный подход);
6) общие финансово-экономические показатели в разрезе каждого приоритетного вида деятельности с анализом цен на конечный продукт и емкости рынка.
14. Уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства проверяет представленный проект Карты развития предпринимательства на соответствие утвержденным направлениям развития предпринимательства района и согласовывает его с уполномоченным органом по развитию предпринимательства области.
15. После согласования с уполномоченным органом по развитию предпринимательства области Карты развития предпринимательства утверждаются местными исполнительными органами районов (городов).
Местные исполнительные органы районов (городов) с учетом изменений могут корректировать Карту развития предпринимательства, но не чаще одного раза в год.

16. Кәсіпкерлікті дамыту картасында көзделген көрсеткіштердің негізінде жергілікті атқарушы орган тиісті жылға арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады.
17. Өңірлердің жергілікті атқарушы органдары Бағдарлама операторына микрокредит беру жөніндегі жиынтық бюджеттік өтінімді жібереді.
18. Қалыптастырылған Кәсіпкерлікті дамыту картасы халықты жұмыспен қамту орталығына, кредиттік ұйымға, уәкілетті өңірлік ұйымға, сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдарға ұсынылады және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының интернет ресурстарына орналастырылады.
Тірек ауылдық елді мекенді кешенді дамытудың мастер-жоспарын
қалыптастыру
19. Жергілікті атқарушы органдар өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен тірек ауылдық елді мекендерді айқындау әдістемесіне сәйкес тірек ауылдық елді мекендерді айқындайды және олардың тізбесін өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органмен және Бағдарлама операторымен келіседі.
Тірек елді мекендерді айқындау жеткілікті сыйымдылықтағы, жаңғыртылған әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымы бар, сондай-ақ ғылыми технологиялардың, алдыңғы қатарлы өндірістердің, ғылыми-білім беру, мәдени-демалыс және қаржылық-делдалдық қызметтер тартылатын орталық болып табылатын тірек ауылдық елді мекендерді іріктеуді көздейді. Аталған елді мекендер өндірістік және әлеуметтік елді мекендердің белгілі бір тобының жүйелерін пропорционалды, өзара байланыста дамытуды қамтамасыз ететін болады.
20. Ауданның жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден ауылдық елді мекеннің бизнес моделін әзірлеу үшін консалтингтік компанияны таңдауды жүзеге асырады.
Консалтингтік компания тірек ауылдық елді мекен үшін дамудың перспективалық бағыттарын айқындайды және ұсынады.
21. Ауданның жергілікті атқарушы органы, ұйым, ауылдық округтің (кенттің) әкімі ынтымақты жауапкершілік қағидаттарында жергілікті қоғамдастық жиынында ауылдық елді мекенді, дамудың перспективалық бағыттарын қарауды және оларды жеке және заңды тұлғалардың іске асыруын қамтамасыз етеді.
22. Консалтингтік компания жергілікті қоғамдастық жиынында келісілген дамудың перспективалы бағыттарының негізінде тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспарын әзірлейді.

16. На основе показателей, предусмотренных в Карте развития предпринимательства, местным исполнительным органом формируется бюджетная заявка на соответствующий год.
17. Местные исполнительные органы регионов направляют сводную бюджетную заявку по микрокредитованию Оператору Программы.
18. Сформированная Карта развития предпринимательства представляется в центр занятости населения, КО, уполномоченной региональной организации, организациям по предоставлению сервисных услуг и размещается на интернет-ресурсах местных исполнительных органов районов (городов) и уполномоченных органов по вопросам занятости и центров занятости населения.
Формирование мастер-плана комплексного развития
опорного сельского населенного пункта
19. Местные исполнительные органы в соответствии с методикой определения опорных сельских населенных пунктов, утвержденной центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития, определяет опорные сельские населенные пункты и согласовывает их перечень с центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития и оператором Программы.
Определение опорных населенных пунктов предусматривает отбор сельских населенных пунктов, которые будут иметь достаточную емкость, модернизированную социальную и инженерную инфраструктуру, а также являются центрами притяжения наукоемких технологий, передовых производств, научно-образовательных, культурно-досуговых и финансово-посреднических услуг. Данные населенные пункты будут обеспечивать пропорциональное, взаимосвязанное развитие производственных и социальных систем определенной группы сельских населенных пунктов.
20. Местные исполнительные органы района в соответствии с законодательством о государственных закупках осуществляют выбор консалтинговой компании для разработки бизнес-модели опорного сельского населенного пункта за счет средств местного бюджета и/или на конкурсной основе за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Консалтинговая компания определяет и предлагает перспективные направления развития для опорного сельского населенного пункта.
21. Местный исполнительный орган района, организация, аким сельского округа (поселка) обеспечивают рассмотрение перспективных направлений развития опорного сельского населенного пункта и их реализацию физическими и юридическими лицами на принципах солидарной ответственности на сходе местного сообщества.
22. Консалтинговая компания на основе согласованных на сходе местного сообщества перспективных направлений развития разрабатывает Мастер-план развития опорного сельского населенного пункта.

23. Тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспары мыналарды:
1) іске асыруға ұсынылатын нақты жобаларды (ірі, орташа және шағын жобалар);
2) технологиялық тізбектерді дамытуды (ілеспе, қосалқы және қызмет көрсететін өндірістер);
3) шикізат берушіні, баға саясатын, логистиканы, өнімді өткізуді;
4) нақты сатып алушыға бағдарланған кәсіпкерлік қызметті;
5) еңбек ресурстарының болуын, олардың сапасын, көші-қон процестерін, жобаны іске асыратын жеке және заңды тұлғаларды;
6) бизнес модельде айқындалған жобаларды іске асыру үшін қажетті инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымды айқындауды;
7) қаражат қажеттілігін және іске асыру кезеңдерін айқындауды қамтиды.
24. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары бекіткен тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспары негізінде ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы, ауылдық округтің (кенттің) әкімі консалтингтік компаниямен бірлесіп, жобаларды іске асырудың басымдылығы мен кезектілігін айқындайды және тиісті қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді қалыптастырады және бюджет өтінімін облыстың жергілікті атқарушы органдарына жинақтау үшін жібереді.
25. Облыстың жергілікті атқарушы органдары қолданыстағы заңнамаға және Бағдарлама шеңберінде іске асыру жоспарланатын жобаларды таңдау негіздемесіне және тізбесіне сәйкес талап етілетін техникалық құжаттаманы қоса бере отырып, инфрақұрылымдық жобалар бойынша бюджеттік өтінімді жинақтайды және өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органға, басқа мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жібереді.
26. Облыстың жергілікті атқарушы органдары микрокредит беру бөлігінде бюджеттік өтінімді, ал өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті орган құрылатын жұмыс орындарының саны көрсетілген жобалар тізбесін және қаржыландыруға өтінімді Бағдарлама операторына ұсынады.
Кредиттік ұйымдарды іріктеу тәртібі
27. Уәкiлеттi өңiрлiк ұйымдар Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына және кредиттік серіктестіктерге кредит берудің белгiленген қағидаларына (бұдан әрі – Кредит беру қағидалары) сәйкес Бағдарламаға қатысу үшiн кредиттік ұйымды iрiктеу бойынша ашық конкурс өткiзедi.
Микроқаржы (микрокредиттiк) ұйымдары мен кредиттiк серiктестiктер арасында конкурс өткізбей, соңғы қарыз алушыларға кредит беруді қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның өзі жүзеге асыруы мүмкін.
28. Бағдарламаға қатысу құқығын алған кредиттік ұйым мен уәкiлеттi өңiрлiк ұйымның арасында кредит беру туралы шарт жасалады.

23. Мастер-план развития опорного сельского населенного пункта включает в себя:
1) конкретные проекты, предлагаемые к реализации (крупные, средние и малые проекты);
2) развитие технологических цепочек (сопутствующих, вспомогательных и обслуживающих производств);
3) поставщиков сырья, ценовую политику, логистику, сбыть продукции;
4) предпринимательскую деятельность, ориентированную на конкретного покупателя;
5) наличие трудовых ресурсов их качество, миграционные процессы, физических и юридических лиц, реализующих проект;
6) определение необходимой инженерной и социальной инфраструктуры для реализации проектов, определенных в бизнес-модели;
7) определение потребности средств и этапов реализации.
24. На основании утвержденного местными исполнительными органами районов (городов) Мастер-плана развития опорного сельского населенного пункта, местный исполнительный орган района (города), аким сельского округа (поселка) совместно с консалтинговой компанией определяют приоритетность и очередность реализации проектов и формируют бюджетную заявку на соответствующий финансовый год и направляют ее для обобщения в местные исполнительные органы области.
25. Местные исполнительные органы области обобщают и направляют бюджетную заявку по инфраструктурным проектам с приложением требуемой технической документации в соответствии с действующим законодательством и обоснованием выбора и перечнем проектов, планируемым к реализации в рамках Программы, в центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития в рамках других государственных и отраслевых программ соответствующим администраторам бюджетных программ для финансирования.
26. Местные исполнительные органы области представляют бюджетную заявку в части микрокредитования, а центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития перечень проектов с указанием количества создаваемых рабочих мест и заявку на финансирование оператору Программы.
Порядок отбора кредитных организаций
27. Уполномоченные региональные организации в соответствии с установленными Правилами кредитования микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ на конкурсной основе (далее – Правила кредитования) проводят открытый конкурс по отбору кредитной организации для участия в Программе.
Кредитование конечных заемщиков без проведения конкурсов среди микрофинансовых (микрокредитных) организаций и кредитных товариществ может осуществлять сама уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства.
28. Между кредитными организациями, получившими право на участие в Программе, и уполномоченной региональной организацией заключается договор о предоставлении кредита.

29. Кредиттік ұйым үшiн уәкiлеттi өңiрлiк ұйым беретін кредиттер бойынша жылдық сыйақы мөлшерлемесін уәкілетті ұйым өңiрлiк комиссиямен келiсiм бойынша уәкiлеттi өңiрлiк ұйым үшiн белгiленген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін және оның кредит берудi ұйымдастыруға байланысты жоспарланған шығыстарын негізге ала отырып белгілейді.
30. Уәкілетті өңірлік ұйымның қаржы агенттігі мәртебесі болған жағдайда кредиттік шарт тікелей уәкілетті өңірлік ұйым мен соңғы қарыз алушы арасында жасалады.
31. Соңғы қарыз алушы үшін қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым ұсынатын кредиттік ресурстар бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесі өңірлік комиссиямен келісім бойынша белгіленеді.
32. Кредиттік ұйым ұсынатын соңғы қарыз алушы үшін кредиттік ресурстар бойынша жылдық сыйақының ең жоғары тиімді мөлшерлемесін уәкілетті өңірлік ұйым өңірлік комиссиямен келісім бойынша белгілейді.
33. Кредиттік ресурстар бойынша жылдық ең жоғары тиiмдi сыйақы мөлшерлемесінің мәнi кәсiпкерлiк қызметтiң түрiне байланысты саралануы мүмкiн.
Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе қаржы агенттігі
мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым, сондай-ақ кредиттік
серіктестіктер арқылы микрокредит алу шарттары
34. Микрокредит алу кезінде конкурстық негізде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым немесе іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары арқылы микрокредит алу кезінде халықты жұмыспен қамту орталықтары бағдарламаға қатысуға үміткерлер ұсынған өтініштерді және құжаттарды қарайды, мемлекеттiк қолдау алу түрлерi бойынша үмiткерлердiң тiзiмi мен:
1) кәсіпкерлікті дамыту картасына (немесе өңірдегі кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына);
2) тірек ауылдық елді мекенді кешенді дамыту мастер-жоспарына сәйкес ИКИ-ді дамытуды және/немесе ілеспе жабдықтарды сатып алуды талап ететін жобалардың тiзбесiн қалыптастырады және:
ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органына;
болжамды жобаны іске асыру орны бойынша ауылдық округтің, кенттің әкіміне;
конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына немесе қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға;
үміткер мәлімдеген ИКИ-ді дамыту және/немесе ілеспе жабдықты сатып алу қажет болған жағдайда ауданның (қаланың) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру жөніндегі уәкілетті органына жібереді.

29. Для кредитной организации годовая ставка вознаграждения по кредитам, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией, исходя из ставки вознаграждения по кредитам, установленной для уполномоченной региональной организации и ее планируемых расходов, связанных с организацией кредитования.
30. В случае, когда уполномоченная региональная организация имеет статус финансового агентства, кредитный договор заключается непосредственно между нею и конечным заемщиком.
31. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика, предоставляемым уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, устанавливается по согласованию с региональной комиссией.
32. Максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения по кредитным ресурсам для конечного заемщика, предоставляемым кредитной организацией устанавливается уполномоченной региональной организацией по согласованию с региональной комиссией.
33. Значение максимальной годовой эффективной ставки вознаграждения по кредитным ресурсам может быть дифференцировано в зависимости от вида предпринимательской деятельности.
Условия получения микрокредита через микрофинансовые
(микрокредитные) организации или уполномоченную региональную
организацию, имеющую статус финансового агентства
34. При получении микрокредита через уполномоченную региональную организацию, имеющую статус финансового агентства, или через отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации центры занятости населения рассматривают представленные заявления и документы претендентами на участие в Программе, формируют списки претендентов по видам получения государственной поддержки и перечень проектов, требующих развития ИКИ и/или приобретение сопутствующего оборудования в соответствии с:
1) Картой развития предпринимательства (или приоритетными направлениями развития предпринимательства в регионе);
2) Мастер-планом развития опорного сельского населенного пункта и направляют:
уполномоченному органу района (города) по развитию предпринимательства;
акиму сельского округа, поселка по месту реализации предполагаемого проекта;
отобранным на конкурсной основе микрофинансовым (микрокредитным) организациям или уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства;
уполномоченному органу (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры в случае потребности развития ИКИ и/или приобретения сопутствующего оборудования заявленной претендентом.

35. Уәкілетті органдар, ауылдық округтің, кенттің әкімі мен ұйымдар сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына:
1) болжамды жобаның кәсіпкерлікті дамыту картасына немесе өңірде кәсіпкерлікті дамытудың басым бағыттарына сәйкестігі туралы қорытындыны (ауданның (қаланың) кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі уәкілетті органы);
2) жобаны іске асырудың орындылығын келісуді не дәлелді түрде бас тартуды (ауылдық округтің, кенттің әкімі);
3) үміткерлерге Бағдарламаның осы бағытына қатысуға кредит беру мүмкіндігі туралы қорытындыны (конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары, қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым);
4) ИКИ-ді дамыту және/немесе ілеспе жабдық сатып алу мүмкіндігі туралы қорытындыны (инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және жайластыру жөніндегі уәкілетті орган (аудан) жібереді.
36. Халықты жұмыспен қамту орталығы жоғарыда көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін Бағдарламаның аталған бағытына әлеуетті қатысушылар құрамына қосу не одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды және шешiм қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде өтініш берушіге бұл туралы жазбаша хабарлайды.
37. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаның аталған бағытына қатысушылардың құрамына енгізілген адамдармен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарттар жасасады.
38. Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі ұйымға бір айға дейінгі оқу мерзімімен оқуға жібереді, онда бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесумен олардың тегін оқуы қамтамасыз етіледі.
Оқуды өткізу кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі ұйым Бағдарламаға қатысушы жобасының бизнес-жоспарының іске асырылуын экономикалық және қаржылық тұрғыдан негіздейтін қорытынды береді.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі ұйым тұрғылықты жерінен тыс жерде орналасқан жағдайда Бағдарламаға қатысушыға материалдық көмек көрсетіледі.
39. Оқытуға материалдық көмек төлеуді халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырады.
40. Кәсіпкерлік негіздеріне оқымай, микрокредит алуға бұдан бұрын кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткен адамдар, жұмыс істеп тұрған бизнесін кеңейтетін, сондай-ақ кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімде өткенін растайтын тиісті құжаттары бар адамдар үміткер бола алады.

35. Уполномоченные органы, аким сельского округа, поселка и организаций в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса направляют в Центр занятости населения:
1) заключение о соответствии предлагаемого проекта Мастер-плану развития опорного сельского населенного пункта, Карте развития предпринимательства (или приоритетным направлениям развития предпринимательства в регионе) (уполномоченный орган района (города) по развитию предпринимательства);
2) согласование целесообразности реализации проекта либо обоснованный отказ (аким сельского округа, поселка);
3) заключение о возможности микрокредитования претендентов на участие в данном направлении Программы (отобранные на конкурсной основе микрофинансовые (микрокредитные) организации, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства);
4) заключение о возможности развития ИКИ и/или приобретения сопутствующего оборудования (уполномоченный орган (района) по развитию и обустройству инженерно-коммуникационной инфраструктуры).
36. Центр занятости населения в течение пяти рабочих дней после получения вышеуказанных документов принимает решение о включении в состав потенциальных участников данного направления Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет об этом заявителя.
37. Центры занятости населения с лицами, включенными в состав участников данного направления Программы, заключают социальные контракты по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
38. Центры занятости населения направляют участников Программы в организацию по обучению основам предпринимательства со сроком до одного месяца, где обеспечивается их бесплатное обучение основам предпринимательства с содействием в подготовке бизнес-плана.
График проведения обучения согласовывается с центрами занятости населения.
Организация по обучению основам предпринимательства предоставляет заключение обосновывающее экономическую и финансовую состоятельность бизнес-плана проекта участника Программы.
В случае нахождения организации по обучению основам предпринимательства в населенных пунктах за пределами мест постоянного проживания, участнику Программы предоставляется материальная помощь.
39. Выплата материальной помощи на обучение осуществляется уполномоченными органами по вопросам занятости населения на основании подтверждающих документов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства.
40. Без обучения основам предпринимательства на получение микрокредитов могут претендовать лица, ранее прошедшие обучение основам предпринимательства, лица, расширяющие действующий бизнес, а также лица, имеющие соответствующие документы, подтверждающие прохождение курсов обучения основам предпринимательства, но не ранее трех лет.

41. Бағдарламаға қатысушы бұрын конкурстық негізде іріктелген микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдарына не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымға микрокредит алу үшін өтініммен жүгінеді.
42. Микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым бес жұмыс күні ішінде жобаға бағалау жүргізеді және Бағдарламаға қатысушыға микрокредит беру мүмкіндігі туралы (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды және қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
43. Бағдарламаға қатысушылардың жобаларын қарау кезінде қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не кредиттік ұйым:
1) өтініш берушілердің жеке ісін ұйымдастыруға немесе кеңейтуге арналған бизнес-жоспарын бағалауды жүзеге асырады;
2) Бағдарламаға қатысушылармен дербес әңгімелесу жүргізеді және қажет болған кезде төлем қабілеттілігін және/немесе кепілдікпен қамсыздандырудың болуын айқындау үшін өтініш берушінің табысына және ресурстарына қосымша тексеру жүргізеді.
44. Оң шешім қабылданған жағдайда қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйымның немесе кредиттік ұйымның қорытындысы бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жіберіледі.
45. Теріс шешім жағдайында қаржы агенттігі немесе кредиттік ұйымның мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым бас тарту себептерін көрсете отырып, бұл туралы өтініш берушіге хабарлайды, өтініш берушіге құжаттар пакетін қайтарады және халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді.
46. Шарт жасау және микрокредитті бөлу не бөлуден бас тарту туралы ақпаратты қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым немесе кредиттік ұйым шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
47. Халықты жұмыспен қамту орталықтары микроқаржы (микрокредиттік) ұйымы не қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бұдан бұрын жасалған әлеуметтік келісімшарттарға тиісті өзгерістер енгізеді.
48. Микрокредит алғаннан кейін экономика салалары бөлінісінде ауылда кәсіпкерлікті дамытудың белгілі бір басым бағыттары немесе кәсіпкерлікті дамыту карталары шеңберінде уәкілетті өңірлік комиссиямен келісім бойынша микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгертуге жол беріледі.
49. Бағдарламаға қатысушы кредит алуға оң қорытынды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйыммен бір жылға дейінгі мерзімге жобаны сүйемелдеу жөніндегі қосымша қызметтер (маркетингтік, заң, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлерін) ұсынуға шарт жасасуға құқылы.

41. Участник Программы обращается с заявкой на получение микрокредита в ранее отобранную по результатам конкурса микрофинансовую (микрокредитную) организацию либо уполномоченную региональную организацию со статусом финансового агентства за получением микрокредита.
42. Микрофинансовая (микрокредитная) организация либо уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, в течение пяти рабочих дней проводят оценку проекта и принимают решение о возможности (или невозможности) микрокредитования участника Программы и направляют заключение в центры занятости населения.
43. При рассмотрении проектов участников Программы уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства либо кредитная организация:
1) осуществляет оценку бизнес-плана заявителей на организацию или расширение собственного дела;
2) проводит индивидуальное собеседование с участниками Программы и при необходимости проводит дополнительное обследование доходов и ресурсов заявителя для определения платежеспособности и/или наличия залогового обеспечения.
44. В случае принятия положительного решения, заключение уполномоченной региональной организации, имеющей статус финансового агентства или кредитной организации, в течение пяти рабочих дней направляется в центры занятости населения.
45. В случае отрицательного решения, уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства или кредитной организации, информирует об этом заявителя с указанием причин отказа, возвращает заявителю пакет документов и уведомляет центры занятости населения.
46. Информация о заключении договора и выделении либо об отказе в выделении микрокредита направляется уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства или кредитной организации, в центры занятости населения в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора.
47. Центры занятости населения после принятия микрофинансовой (микрокредитной) организацией либо уполномоченной региональной организацией, имеющей статус финансового агентства, решения в течение пяти рабочих дней вносят соответствующие изменения в ранее заключенные социальные контракты.
48. После получения микрокредита изменение целевого назначения микрокредита допускается по согласованию с уполномоченной региональной комиссией, в рамках определенных приоритетных направлений развития предпринимательства на селе в разрезе отраслей экономики или Карты развития предпринимательства.
49. Участник Программы после получения положительного заключения на микрокредитование в течение пяти рабочих дней вправе заключить с организацией по оказанию сервисных услуг договор на предоставление дополнительных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг) сроком до одного года.

50. Кәсіпкерлікті дамыту үшін микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылар салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркеуден өтуге тиіс.
Кредиттік серіктестіктер арқылы микрокредит алу шарттары
51. Егер үміткер микрокредитті кредиттік серіктестік арқылы алуға ниетті болған жағдайда, оның жұмыс істеп тұрған кредиттік серіктестікке қосылуына немесе Кредит беру қағидаларына сәйкес уәкілетті өңірлік ұйым жүргізетін кредиттік серіктестіктерді іріктеу жөніндегі конкурсқа қатысатын жаңа кредиттік серіктестік құруына болады.
52. Халықты жұмыспен қамту орталығы өтінішті және құжаттарды кредиттік серіктестік мүшесінен алғаннан кейін Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылардың құрамына енгізу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды және шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды бұл туралы жазбаша хабардар етеді.
53. Жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыны осы Қағидалардың 65-тармағында көзделген қызметтерді алу үшін сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйымға жібереді.
Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және ауылдық тұтыну
кооперативтерінің мүшелеріне тауарлық сипаттағы қарыз беру
шарттары
54. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тірек ауылдық елді мекендерді дамытудың мастер-жоспары шеңберінде жобаларды іске асыратын үміткерлердің 2013 жылғы 1 маусымнан бастап алған/жасалған жаңа кредиттер/лизингілік мәмілелер бойынша жүзеге асырылатын болады, бұл ретте кредит/лизинг сомасы бес миллион теңгеден аспайды және қолданыстағыларға қатысты жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құру арқылы қамтамасыз етіледі.
55. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға үміткер кредит алу, Банктермен немесе өзге де қаржылық ұйымдармен лизингілік мәміле шартын жасау туралы растайтын құжаттарды қоса отырып қолдаухат туралы өтінішпен халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді.
56. Халықты жұмыспен қамту орталығы үміткерден сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға қолдаухат туралы өтінішті алғаннан кейін:
1) өтінішпен бірге ұсынылған құжаттардың толықтығын және Тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспарымен бекітілген жобаларға сәйкестігін тексеруді;
2) ұсынылған құжаттар сәйкес келген жағдайда аудандық (қалалық) комиссияға қарау үшін үміткерлердің тізімін дайындауды;
3) құжаттардың пакеті толық ұсынылмаған не жобалар тірек ауылдық елді мекенді дамытудың мастер-жоспарына сәйкес келмеген жағдайларда халықты жұмыспен қамту орталығы үміткерге ұсынылған құжаттарды қайтаруды жүзеге асырады.

50. Участники Программы, получившие микрокредит для развития предпринимательства, должны пройти регистрацию в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством.
Условия получения микрокредита через кредитные товарищества
51. В случае, если претендент намерен получить микрокредит через кредитное товарищество, он может присоединиться к действующему кредитному товариществу или создать новое кредитное товарищество, которые будут участвовать в конкурсе по отбору кредитных товариществ, проводимому уполномоченной региональной организацией в соответствии с Правилами кредитования.
52. Центр занятости населения после получения заявления и документов от члена кредитного товарищества принимает решение о включении в состав участников второго направления Программы либо отказе и в течение трех рабочих дней со дня принятия решения письменно уведомляет их об этом.
53. Центры занятости направляют участника Программы в организацию по обучению основам предпринимательства и оказанию сервисных услуг для получения услуг, предусмотренных пунктом 65 настоящих Правил.
Условия субсидирования ставки вознаграждения и предоставления
членам сельского потребительского
кооператива займа в товарном выражении
54. Субсидирование ставки вознаграждения будет осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам претендентов, полученным/заключенным с 1 июня 2013 года и реализующим проекты в рамках Мастер-плана развития опорных сельских населенных пунктов, при котором сумма кредита/лизинга не превышает пять миллионов тенге и обеспечивается путем создания не менее десяти процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим.
55. Претендент на субсидирование ставки вознаграждения обращается в центр занятости населения с заявлением о ходатайстве и приложением подтверждающих документов о получении кредита, заключении договора лизинговой сделки с банками или иными финансовыми институтами.
56. Центр занятости населения после получения заявления о ходатайстве на субсидирование ставки вознаграждения от претендента осуществляет:
1) проверку полноты представленных совместно с заявлением документов и соответствие с проектами утвержденных Мастер-планом развития опорного сельского населенного пункта;
2) в случае соответствия представленных документов готовит список претендентов для рассмотрения в районную (городскую) комиссию;
3) в случаях представления неполного пакета документов либо несоответствия проектов Мастер-плану развития опорного сельского населенного пункта, возвращает претенденту представленные документы.

57. Халықты жұмыспен қамту орталығы он жұмыс күні ішінде үміткерлер тізімін және жобаларды қажетті құжаттар пакетімен қоса аудандық (қалалық) комиссияның қарауы үшін жібереді.
58. Аудандық (қалалық) комиссия үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады, Бағдарлама талаптарына сәйкестігін тексереді және құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өңірлік комиссияға жібереді.
59. Талқылау нәтижелері бойынша өңірлік комиссия үміткерлерді қолдау туралы шешім қабылдайды, ол өңірлік комиссия отырысы өткізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде хаттамамен рәсімделеді.
60. Өңірлік комиссия хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бизнестің жол картасы 2020 бағдарламасын іске асыру жөніндегі өңірлік үйлестіру кеңесіне субсидиялау туралы шешім қабылдау үшін қолдаухатпен мақұлданған жобалардың тізбесін жібереді.
61. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау туралы оң шешім алған үміткерлермен қолданыстағыларға қатысты жаңа тұрақты жұмыс орындарының кемінде он пайызын құру жөніндегі міндеттемелерін көздейтін әлеуметтік келісімшарт жасалады.
62. Тірек ауылдық елді мекендерде тұратын адамдарды екінші деңгейдегі банктердің және өзге де қаржылық ұйымдарының кредиттері/микрокредиттері/лизингілік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың, сондай-ақ ауылдық тұтыну кооперативтеріне біріккен адамдарға грант беру тетігі, тәртібі, шарттары мен қаржыландыру көздері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген Бизнестің жол картасы 2020 бағдарламасының қағидаттары мен тетіктері бойынша жүзеге асырылады.
63. Бағдарлама шеңберінде ауылдық тұтыну кооперативтеріне біріккен адамдарға қарыз тауарлық сипатта қаржылық агенттік мәртебесіне ие уәкілетті ұйым белгілеген шарттарда, тәртіпте және тетіктермен ұсынылады.
3. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту және консультациялық қызмет
көрсету
64. Кәсіпкерлік негіздеріне тегін оқыту мыналарды көздейді:
1) бір айға дейінгі мерзімге бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесу;
2) жол жүруге және тұруға материалдық көмек ұсыну;
3) жобаларды сүйемелдеу жөніндегі консультациялық (сервистік) қызметтер.
Кәсіпкерлік негіздеріне оқитындарға материалдық көмек:
1) жол жүруге – екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) тұруға – он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде беріледі.
65. Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпкерлік негіздерін оқытуды жүргізу, оның ішінде бизнес-жоспар дайындауға жәрдемдесу үшін ұйымды айқындауды мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.
Өңірлік комиссия индикаторларды, сондай-ақ кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі ұйыммен тиісті шарттарда көрсетілуге тиіс қызмет көрсету мониторингі құралдарын келіседі.

57. Центр занятости населения в течение десяти рабочих дней направляет список претендентов и проектов для рассмотрения районной (городской) комиссии с приложением необходимого пакета документов.
58. Районная (городская) комиссия формирует списки претендентов, проверяет на соответствие требованиям Программы и в течение пяти рабочих дней со дня поступления документов направляет в региональную комиссию.
59. По результатам обсуждения региональная комиссия принимает решение о ходатайстве претендентов, которое оформляется протоколом в течение двух рабочих дней с даты проведения заседания региональной комиссии.
60. Региональная комиссия в течение трех рабочих дней со дня подписания протокола направляет перечень одобренных проектов с ходатайством для принятия решения о субсидировании в региональный координационный совет по реализации Дорожной карты бизнеса 2020.
61. С претендентами, получившими положительное решение о субсидировании ставки вознаграждения, заключается социальный контракт, предусматривающий обязательства по созданию не менее десяти процентов новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим.
62. Механизм, порядок условия и источники финансирования субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам/лизинговым сделкам банков второго уровня и иных финансовых институтов лиц, проживающих в опорных сельских населенных пунктах, а также предоставления грантов лицам, объединившимся в сельские потребительские кооперативы, осуществляются по принципам и механизмам Дорожной карты бизнеса 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301.
63. Займы лицам, объединившимся в сельские потребительские кооперативы в рамках Программы, предоставляются в товарном выражении за счет средств на условиях, в порядке и механизме, установленных региональной организацией, имеющей статус финансового агентства.
3. Обучение основам предпринимательства и предоставление
консультативных услуг
64. Бесплатное обучение основам предпринимательства предусматривает:
1) содействие в подготовке бизнес-плана сроком до одного месяца;
2) предоставление материальной помощи на проезд и проживание;
3) консультационные (сервисные) услуги по сопровождению проектов.
Материальная помощь обучающимся основам предпринимательства составляет:
1) на проезд – в размере двух месячных расчетных показателей;
2) на проживание – в размере десяти месячных расчетных показателей.
65. Определение организации для проведения обучения основам предпринимательства, в том числе содействия в подготовке бизнес-плана участникам Программы осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости населения области в соответствии с законодательством о государственных закупках.
Региональная комиссия согласовывает индикаторы, а также инструменты мониторинга оказания услуг, которые должны быть отражены в соответствующих договорах с организацией по обучению основам предпринимательства.

66. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту құны Бағдарлама шеңберінде білім беру ұйымдарында біліктілігін арттыруға оқыту құнына теңеседі, оның мөлшерін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
67. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі ұйымдар Бағдарламаға қатысушылардың қалауы бойынша оқуға бөлінген қаражат шеңберінде бір жылға дейінгі мерзімге жобаларды, оның ішінде консультациялық (бухгалтерлік, заң, маркетингілік) жобаларды сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтерді көрсетеді.
Жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер:
1) жұмыс уақытында телекоммуникациялық байланыс пен интернет бойынша;
2) жұмыс уақытында сервистік ұйымның орналасқан жері бойынша;
3) екі айда кемінде бір рет Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша консультациялар өткізу арқылы көрсетіледі.
Бағдарламаға қатысушының тұрғылықты жері бойынша сервистік қызметтер көрсету кестесі халықты жұмыспен қамту орталығымен келісіледі.
Жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер көрсету жөніндегі ұйым қызметтерінің ақысы қызмет көрсетудің нақты кезеңі үшін төленеді.
68. Жобаны сүйемелдеу жөніндегі сервистік қызметтер 2013 жылдан бастап пилоттық режимде іске асырылатын Шығыс Қазақстан облысын қоспағанда, 2014 жылдан бастап көрсетілетін болады.
4. Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
69. Инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi орган он жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынған ИКИ-ді дамытуға және/немесе ілеспе жабдық сатып алуға арналған өтiнiмдер тізбесін қарайды, мәлімделген жобаларды iске асыру мүмкiндiгi (немесе мүмкiн емес екенi), оларды қаржыландырудың қажеттi көлемi туралы қорытынды дайындайды және оны халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді.
70. Оң қорытынды алған жобалар бойынша Бағдарламаға қатысушы микрокредит алғаннан кейін Бағдарламаға қатысушы мен инфрақұрылымды дамыту жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында ИКИ-ді дамытуға және/немесе ілеспе жабдықты сатып алуға арналған шарт жасалады.
71. Инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті орган әрбір жоба бойынша техникалық-экономикалық негіздемені немесе жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлейді.
Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе ілеспе технологиялық жабдықты сатып алуға мемлекеттік сараптама жүргізу республикалық бюджеттен берілетін трансферттер есебінен жүзеге асырылады.
Техникалық-экономикалық негіздемені және/немесе жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, мемлекеттік сараптамадан өткізу, авторлық және техникалық қадағалауды жүргізу шығыстары ИКИ-ді дамытуға көзделген шығындардан бөлек ескеріледі.
Жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуға және/немесе салуға және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін ілеспе технологиялық жабдықты сатып алуға, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және мемлекеттік сараптама жүргізуге, жергілікті смета жасауға микрокредит беруге өңірге бөлінген жалпы қаражат сомасының он пайызы мөлшерінде қаржыландыру лимиттері көзделеді.

66. Стоимость обучения основам предпринимательства приравнивается к стоимости обучения повышения квалификации в организациях образования в рамках Программы, размер которой определяется уполномоченным органом в области образования.
67. Организации по обучению основам предпринимательства в пределах выделенных средств на обучение по желанию участников Программы представляют сервисные услуги по сопровождению проектов сроком до одного года, в том числе консультационные (бухгалтерские, юридические, маркетинговые).
Сервисные услуги по сопровождению проекта оказываются посредством проведения консультаций:
1) по телекоммуникационной связи и интернету в рабочее время;
2) по местонахождению сервисной организации в рабочее время;
3) по местожительству участника Программы не менее одного раза в два месяца.
График оказания сервисных услуг по местожительству участника Программы согласовывается с центром занятости населения.
Услуги организации по оказанию сервисных услуг по сопровождению проекта оплачиваются за фактический период предоставления услуг.
68. Сервисные услуги по сопровождению проекта будет оказываться с 2014 года, за исключением Восточно-Казахстанской области, реализуемые в пилотном режиме с 2013 года.
4. Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры
69. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры в течение десяти рабочих дней рассматривает представленный центрами занятости населения перечень заявок на развитие ИКИ и/или приобретение сопутствующего оборудования, готовит заключение о возможности (или невозможности) реализации заявленных проектов, необходимых объемах их финансирования и направляет его в центр занятости населения.
70. После получения микрокредита участником Программы по проектам, получившим положительное заключение, между участником Программы и уполномоченным органом по развитию инфраструктуры заключается договор на развитие ИКИ и/или приобретение сопутствующего оборудования.
71. Уполномоченный орган по развитию инфраструктуры разрабатывает технико-экономическое обоснование или проектно-сметную документацию по каждому проекту.
Разработка проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования осуществляются за счет трансфертов из республиканского бюджета.
Расходы на разработку технико-экономического обоснования и/или проектно-сметной документации, прохождение государственной экспертизы, ведение авторского и технического надзора учитываются отдельно от затрат на развитие ИКИ.
Расходы на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, разработки проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы, составление локальной сметы предусматриваются в размере десяти процентов от общей суммы выделенных средств региону на микрокредитование.

72. Инфрақұрылым объектілерін салу немесе реконструкциялау және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын ілеспе технологиялық жабдықтардың құны жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны мен мемлекеттік сараптама жүргізу құны есепке алынбай айқындалады және берілетін микрокредиттің сомасына қарамастан, Бағдарламаның бір қатысушысына үш миллион теңгеден аспауға тиіс.
Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамытуды және/немесе салуды таңдау және/немесе инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін ілеспе технологиялық жабдықты сатып алу экономикалық орындылығына қарай айқындалады.
73. Жүргізілген инженерлік инфрақұрылым жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігінің теңгеріміне беріледі.
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін сатып алынатын ілеспе технологиялық жабдық қабылдау-беру актілері арқылы Бағдарламаға қатысушының меншігіне беріледі. Бұл ретте микрокредитті қайтару мерзімі ішінде Бағдарламаға қатысушы ілеспе технологиялық жабдықтың мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етеді және растайды.
74. Шартта көзделген инфрақұрылым жобасын іске асыру мониторингі инфрақұрылымды дамыту жөніндегі уәкілетті органға жүктеледі.
5. Ауылда кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге бағытталған
шараларды қаржыландыру
75. Қаржылық тәртiптi қамтамасыз ету және бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргiзу үшiн нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы:
1) Бағдарлама операторы мен облыс әкiмдерiнің арасында микрокредит беру, кәсiпкерлiк негiздерiн оқыту және жобаларды бір жылға дейін сүйемелдеу бөлігінде;
2) өңірлік даму жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен облыс әкiмдерiнің арасында Бағдарлама шеңберiнде iске асырылатын жобалар бойынша инженерлiк-коммуникациялық жүйелерiн тарту және қолданыстағыларына қосу мақсатында жетіспейтін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту және/немесе салу және/немесе инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе технологиялық жабдықты сатып алу бөлігінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келiсiмдер жасалады.
76. Бағдарлама операторы мен өңірлік даму жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджет заңнамасына сәйкес тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарламалар бойынша облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне ағымдағы нысаналы трансферттердi аударуды жүргiзедi.

72. Стоимость строительства или реконструкции объектов инфраструктуры и приобретаемого сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития отгонного животноводства, определяется без учета стоимости разработки проектно-сметной документации и стоимости проведения государственной экспертизы и не должна превышать трех млн. тенге на одного участника Программы, независимо от суммы выдаваемого микрокредита.
Для отгонного животноводства выбор на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры определяется исходя из экономической целесообразности.
73. Подведенная инженерная инфраструктура передается на баланс коммунальной собственности местных исполнительных органов.
Приобретаемое сопутствующее технологическое оборудование для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития отгонного животноводства через акты приема-передачи, передается в собственность участнику Программы. При этом в течение срока возврата микрокредита участник Программы обеспечивает и подтверждает целевое использование сопутствующего технологического оборудования.
74. Мониторинг реализации предусмотренного договором инфраструктурного проекта возлагается на уполномоченный орган по развитию инфраструктуры.
5. Финансирование мер, направленных на содействие развитию предпринимательства на селе
75. Для обеспечения финансовой дисциплины и мониторинга целевого использования бюджетных средств заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам:
1) между оператором Программы и акимами областей в части микрокредитования, обучения основам предпринимательства и оказания сервисных услуг по сопровождению проекта до одного года;
2) между центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития и акимами областей в части развития и/или сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры в целях подведения и подключения к имеющимся инженерно-коммуникационным системам и/или приобретения сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития отгонного животноводства по проектам, реализуемым в рамках Программы.
76. Оператор Программы и центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития в соответствии с бюджетным законодательством производят перечисление целевых трансфертов областным бюджетам по соответствующим республиканским бюджетным программам.

77. Нысаналы трансферттер жергiлiктi атқарушы органдарға объектiлер бойынша бөлiнбей аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары ИКИ дамытуға және/немесе ілеспе технологиялық жабдық сатып алуға өтінімдерді алуына қарай iске асырылуына қаражат бөлiнген жергiлiктi инвестициялық жобалар туралы объектiлер бөлiнiсiндегi жиынтық ақпаратты өңірлік даму жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жiбередi.
78. Қаражат бөлу және бюджеттiк кредиттiң мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi арасында осы Қағидаларда ескертiлген шарттармен кредиттiк шартқа қол қойылады.
79. Бағдарлама операторы бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттiк кредиттердi тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарлама бойынша аударады.
80. Облыстардың әкiмдерi ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 5-күнiне қарай:
1) Бағдарлама операторына – сервистік қызмет көрсетілген, кәсiпкерлiк негiздерiн оқудан өткен, микрокредит алған, жеке iсiн ұйымдастырған немесе кеңейткен Бағдарламаға қатысушылар саны, соңғы қарыз алушылардың микрокредиттерді мақсатты пайдалануы туралы;
2) өңірлік даму мәселелері жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға – салынған және реконструкцияланған және/немесе сатып алынған және инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылған объектiлердің, сатып алынатын ілеспе, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін технологиялық жабдықтардың саны туралы есептердi ұсынады.
81. Қаржы агенттігі мәртебесіне ие уәкілетті өңірлік ұйым не микроқаржы (микрокредиттік) ұйымдары немесе кредиттік серіктестіктер берілген микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын және Бағдарламаға қатысушылардың шартқа сәйкес өздеріне алған міндеттемелерін орындауын сүйемелдеуді және бақылауды жүзеге асырады.
Бағдарламаға қатысушының қаражатты мақсатты пайдалануы туралы есебі жұмыспен қамту орталықтарына жіберіледі.
Микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылар кредит беруші ұйымдарға оларға берілген микрокредиттің мақсатты пайдаланылуы туралы растаушы құжаттарды ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары микрокредит алған Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін аудандардың (қалалардың) салық органдарына ұсынады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
___________ ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
_______________________ мекенжайы
бойынша тұратын _________________
Өтiнiш
Менi жеке кәсіпкерлік бастаманы қолдау шеңберінде Жұмыспен
қамту 2020 жол картасының екінші бағыты бойынша қатысушылардың
қатарына енгiзудi сұраймын.
Қосымша ___ парақта:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
тұрғылықты тұратын жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжаттың
көшiрмесi (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкiмнiң анықтамасы);
еңбек кiтапшасының (болған жағдайда) немесе еңбек қызметiн
растайтын өзге құжаттың (жұмыс iстейтiн адамдар үшiн) көшiрмесi;
қажет болған жағдайда нысан бойынша жеке iсiн ұйымдастыру
немесе кеңейту, сондай-ақ ілеспе, оның ішінде шалғайдағы мал
шаруашылығын дамыту үшін технологиялық жабдықты сатып алу бойынша
бизнес-ұсыныс;
қажет болған жағдайда нысан бойынша жетiспейтiн
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және/немесе
жайластыруға және/немесе инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылым
үшін, оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту үшін ілеспе
технологиялық жабдықты сатып алуға өтiнiм.
Жеке iсiн кеңейтудi жоспарлайтын адамдар:
төлем қабiлеттiлiгiн (адамға қызмет көрсетiлетiн екiншi
деңгейдегi банктiң немесе оның филиалының қолы қойылған және мөрi
басылған адамның банктiң немесе оның филиалының алдындағы (адам
бiрнеше екiншi деңгейдегi банктiң немесе филиалдарының, сондай-ақ
шетелдiк банктiң клиентi болған жағдайда, мұндай анықтама осындай
банктiң әрқайсысынан берiледi) мiндеттемелерiнiң барлық түрлерi
бойынша анықтама берген күннiң алдында үш айдан астам созылған
мерзiмi өткен берешегi жоқ екенi туралы анықтамасының түпнұсқасы)
растайтын құжаттарды қосымша ұсынады.
Оң шешiм қабылданған жағдайда жеке әлеуметтiк келісімшартқа қол
қоюға мiндеттенемiн.
Күнi                                                       қолы
Азамат ________________________________________________ өтiнiшi
20__ ж. «___» ___________________ қабылданды, № _____ болып тiркелдi.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Бизнес-ұсыныс

77. Целевые трансферты перечисляются в местные исполнительные органы без пообъектного распределения.
Местные исполнительные органы областей по мере получения заявок на развитие ИКИ и/или приобретение соответствующего технологического оборудования направляют в центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития сводную информацию о проектах в разрезе объектов, на реализацию которых выделены средства.
78. Для выделения средств и осуществления контроля за целевым использованием бюджетного кредита между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, оператором Программы и акимами областей подписывается кредитный договор на условиях, оговоренных в настоящих Правилах.
79. Оператор Программы в соответствии с бюджетным законодательством перечисляет бюджетные кредиты по соответствующей республиканской бюджетной программе.
80. Акимы областей ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют отчеты:
1) оператору Программы – о количестве участников Программы прошедших обучение основам предпринимательства, которым оказаны сервисные услуги, получивших микрокредиты, организовавших или расширивших собственное дело, целевом использовании микрокредитов конечными заемщиками;
2) в центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития – о количестве построенных и реконструированных и/или приобретенных объектов и подключенных к инженерно-коммуникационной инфраструктуре, приобретенном сопутствующем технологическом оборудовании, в том числе для развития отгонного животноводства.
81. Уполномоченная региональная организация, имеющая статус финансового агентства, либо микрофинансовые (микрокредитные) организации или кредитные товарищества осуществляют сопровождение и контроль целевого использования выданного микрокредита и выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств в соответствие с договором.
Отчет о целевом использовании средств участника Программы направляется в центры занятости населения.
Участники Программы, получившие микрокредиты, представляют кредитующим организациям подтверждающие документы о целевом использовании средств выданного ими микрокредита.
Центры занятости населения представляют в налоговые органы районов (городов) списки участников Программы, получивших микрокредиты.
Приложение 1
к Правилам организации и
финансирования государственной
поддержки развития предпринимательства
лицам, участвующим в активных
мерах содействия занятости
Директору центра занятости населения
_____________________ района (города)
от __________________________________,
проживающего по адресу:________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников по второму направлению Дорожной карты занятости 2020 в рамках поддержки частной предпринимательской инициативы.
Приложение на _____ листах:
копия документа, удостоверяющего личность;
копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельского акима);
копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
бизнес-предложение по организации или расширению собственного дела, а также приобретению сопутствующего технологического оборудования, в том числе для развития отгонного животноводства, в случае необходимости по форме;
заявка на развитие и/или сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и/или приобретение сопутствующего технологического оборудования для инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития отгонного животноводства, в случае необходимости по форме.
Лица, планирующие расширение собственного дела, дополнительно представляют документы, подтверждающие:
платежеспособность (оригинал справки банка второго уровня или его филиала с подписью и печатью, в котором обслуживается лицо, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств лица, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков).
В случае положительного решения обязуюсь подписать индивидуальный социальный контракт.
Дата                                            подпись
Заявление гражданина (ки) _____________________________принято «___» ________ 20___ г., зарегистрировано под № _____________________
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:
____________________________________________________________________
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования государственной
поддержки развития предпринимательства
лицам, участвующим в активных
мерах содействия занятости
Бизнес-предложение

1. Жобаның атауы ______________________________________________
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты ____________________________________
3. Бiлiктiлiгi (кәсiбi, мамандығы) ____________________________
_____________________________________________________________________
4. Кәсiпкерлiк негiздерiн оқу туралы мәлiметтер (аяқтау күнi,
ұйымның атауы, оқу бейiнi) __________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жобаның сипаттамасы (мақсаты, ерекше белгiлерi, iске асыру
кезеңдерi – тактикалық жоспар, мақсаттарға қол жеткiзу жолдары,
қызметтердi немесе өндiрiлген өнiмдi тұтынатын болжамды тұтынушылар)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Жобаның болжамды құны ___________________________ мың теңге;
7. Қажеттi кредит сомасы ___________________________ мың теңге;
8. Кредиттiң жоспарлы мерзiмi _________________________________
9. Жоба іске асырылған жағдайда кемінде _________ тұрақты жұмыс
орны құрылатын болады.
10. Кредиттi өтеу үшiн төлемдi шегеру қажеттiлiгi (бар, жоқ);
11. Қолда бар мүлiктiң, техниканың және жобаны iске асыру үшiн
қажеттi жабдықтың сипаты ____________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды тарту
қажеттiлiгi (жол, электр, сумен жабдықтау, кәрiз не септик, байланыс
және оның болжамды құны _________________________________ мың теңге).
13. Ілеспе технологиялық жабдықты, оның ішінде шалғайдағы мал
шаруашылығын дамытуға арналған техникалық жабдықты сатып алу
қажеттігі ________________________ болжамды құны _________ мың теңге.
Күнi                                                       қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды
дамытуға және/немесе жайластыруға және/немесе
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды,
оның ішінде шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту
үшін ілеспе техникалық жабдықты сатып алуға
өтiнiм
1. Жобаның атауы ______________________________________________
Жобаның болжамды құны ______________________________ мың теңге;

1. Наименование проекта________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество______________________________________
3. Квалификация (профессия, специальность) ____________________
4. Сведения об изучении основ предпринимательства
(дата завершения, наименование организации, профиль обучения)
_____________________________________________________________________
5. Описание проекта (цели, специфические черты, этапы
реализации - тактический план, как будут достигаться поставленные
цели, предполагаемые потребители услуг или произведенной продукции)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________
6. Предполагаемая стоимость проекта ________________ тыс. тенге
7. Необходимая сумма кредита ______________________ тыс. тенге
8. Планируемый срок кредита ________________________________
9. В случае реализации проекта будет создано не менее ________
постоянных рабочих мест.
10. Необходимость отсрочки платежей для погашения кредита
(да, нет)
11. Описание имеющегося в наличии имущества, техники и
оборудования, необходимого для реализации проекта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Необходимость в подведении недостающей
инженерно-коммуникационной инфраструктуры (дороги, электричество,
водоснабжение, канализация либо септик, связь и ее ориентировочная
стоимость ____________ тыс. тенге).
13. Необходимость приобретения сопутствующего технологического оборудования, в том числе для развития отгонного животноводства ориентировочная стоимость ____ тыс. тенге.
Дата                                                 подпись
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования государственной
поддержки развития предпринимательства
лицам, участвующим в активных
мерах содействия занятости
Заявка
на развитие и/или сооружение недостающих объектов
инженерно-коммуникационной инфраструктуры, и/или
приобретение сопутствующего технологического оборудования для
инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе развития
отгонного животноводства
1. Наименование проекта ____________________________________ Предполагаемая стоимость проекта __________________ тыс. тенге;

2. Тегi, аты, әкесiнiң аты ____________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымның
сипаты:
а) жолдар (ұзындығы (км), жол төсемiнiң енi м, бетiнiң
сипаттамасы (түрi), су өткiзгiш қондырғыларды орнату қажеттiлiгi)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
болжамды құны __________ мың теңге;
б) электрмен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), тiреулердiң,
оның iшiнде қос тiреулердiң қажеттi саны, желiдегi қажеттi кернеу
(вольт), төмендеткiш трансформатор сатып алу және орнату қажеттiлiгi)
_________________________________ болжамды құны __________ мың теңге;
в) сумен жабдықтау (желiнiң ұзындығы (км), өткiзу қабiлетi
тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi мм, өрт сөндiру
жүйесiн, оның iшiнде өрт гидрантын жайластыру қажеттiлiгi)
_________________________________ болжамды құны __________ мың теңге;
г) кәрiз (су өткiзу) – қолданыстағы жүйеге қосу - ұзындығы км,
өткiзу қабiлетi тәулiгiне текше м., байланыстырушы құбырдың диаметрi
мм, қайта жiберу құдықтары құрылыстарының қажеттi саны, сорғы
жабдықтарын сатып алу және орнату қажеттiлiгi)
_____________________________________________________________________
болжамды құны __________ мың теңге;
д) септик жайластыру – қажеттi көлемi текше м. ________________
4. Байланыс (желiнiң ұзындығы км, тiреулердiң қажеттi саны,
абоненттiк нөмiрлердiң қажеттi саны)
_____________________________________________________________________
4-1. Жетіспейтін ілеспе, оның ішінде шалғайдағы мал
шаруашылығын дамытуға арналған технологиялық жабдықтың сипаттамасы
__________________________________ болжамды құны __________ мың теңге
5. Жетiспейтiн инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды
дамыту, жайластыру және қосалқы технологиялық жабдықты сатып алудың
жалпы құны _____________________________________ мың теңгенi құрайды.
Күнi                                                       қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдарға кәсiпкерлiктi дамытуға
мемлекеттiк қолдауды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Әлеуметтік келісімшарт
_________________              20__ жылғы «___» _______________
(жасалатын орны)
_____________________________________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Бұдан әрі «Жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын ______________
_____________________________________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты,
атқаратын қызметі)
______________________ атынан ___________________________________ бір
тараптан және бұдан әрі «Қатысушы» деп аталатын _____________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
құжаттың атауы, жеке басын куәландыратын құжат нөмірінің сериясы,
_____________________________________________________________________
кім және қашан берді
екінші тараптан төмендегілер туралы осы әлеуметтік келісімшартты
(бұдан әрі – келісімшарт) жасасты:

2. Фамилия, имя, отчество ____________________________________
3. Описание недостающей инженерно-коммуникационной инфраструктуры:
а) дороги (протяженность в (км), ширина дорожного полотна в м, характеристика (вид) покрытия, необходимость устройства водопроводящих сооружений)________________ ориентировочная стоимость __________ тыс. тенге;
б) электроснабжение (протяженность линий в (км), необходимое количество опор, в том числе двойных, требуемое напряжение в сети (в вольтах), необходимость приобретения и установки понижающего трансформатора)_________________ ориентировочная стоимость ___________ тыс. тенге;
в) водоснабжение (протяженность линий в (км), пропускная способность в куб. м в сутки, диаметр подводящей трубы в мм, необходимость в обустройстве системы пожаротушения, в том числе пожарного гидранта) _________________________ ориентировочная стоимость ________ тыс. тенге;
г) канализация (водоотведение) - подключение к действующей системе - протяженность в (км), пропускная способность в куб. м в сутки, диаметр отводящей трубы в мм, требуемое количество сооружения перепускных колодцев, необходимость приобретения и установки насосного оборудования ________ ориентировочная стоимость ____ тыс. тенге;
д) обустройство септика - необходимый объем в куб. м __________ ориентировочная стоимость ___________ тыс. тенге.
4. Связь (протяженность линий в (км), необходимое количество опор, требуемое количество абонентских номеров)__________________________________________
5. Описание недостающего сопутствующего технологического оборудования, в том числе для развития отгонного животноводства _____________ ориентировочная стоимость __________ тыс. тенге.
6. Общая стоимость развития, обустройства недостающей инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения сопутствующего технологического оборудования составит ___ тыс. тенге.
Дата                                                   подпись
Приложение 4
к Правилам организации и
финансирования государственной
поддержки развития предпринимательства
лицам, участвующим в активных
мерах содействия занятости
Социальный контракт
____________________                 «____»___________20___ г.
(место заключения)
_________________________________, в лице____________________________
(наименование Центра                       (должность, фамилия,
занятости населения)                         имя, отчество
_____________________________________________________________________
уполномоченного представителя)
именуемый в дальнейшем «Центр занятости населения», с одной, стороны и
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество участника Программы, серия, номер
документа удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем «участник Программы», с другой стороны.
Проживающий(ая) по адресу _____________________________________
_____________________________________________________________________
заключили настоящий социальный контракт (далее - контракт) о
нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт Халықты жұмыспен қамту орталығы және Қатысушы
арасында нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және Қатысушының табыс
деңгейін арттыру мақсатында Қатысушыға мемлекеттік қолдау көрсету
туралы жасалды.
2. Келісімшарт ________________________________________________
(Бағдарлама қатысушыларының құрамына адамды енгізу туралы шешім
қабылдаған органның атауы) 20__ ж. «___» ___________ № ___ шешімінің
негізінде жасалды.
2. Келісімшарт тараптарының құқықтары мен міндеттері
1. Жұмыспен қамту орталығы:
Қатысушыға микрокредит алудың ықтимал нұсқалары, материалдық
көмек алу, қосымша сервистік қызмет көрсету арқылы кәсіпкерлік
негіздеріне оқыту туралы консультация беруге;
Қатысушыға мыналарды ұсынуға:
1) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, оқу мерзімі)
кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өтуді
2) ____________________________________________________________
(микрокредит алудың мақсаты не бизнес-ұсыныстың атауы)
_______________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы, мекенжайы, басшысының Т.А.Ә.)
микрокредит алу үшін кредиттік ұйымдарға жүгінуді ұсынуға
міндеттенеді.
2. Жұмыспен қамту орталығы мынадай мемлекеттік қолдау түрлерін
көрсетеді:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік қолдау шараларының нақты тізбесі, олардың көлемі мен
көрсету мерзімдері)
3. Жұмыспен қамту орталығының құқықтары
1. Бағдарламаға қатысушыларға мемлекеттік қолдау көрсететін
жұмыспен қамту орталығының өкілдері одан Бағдарлама шеңберінде
берілетін микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын растайтын ақпаратты,
мәліметтерді (жабдықты, ірі қара мал, ұсақ мал сатып алу туралы
ақпарат, құрылыс, жөндеу, қосымша жұмыс орындарын құру және т.б.)
сұратуға құқылы.
4. Қатысушы мыналарға міндеттенеді
1. Келісімшарттың қолданылу мерзіміне отбасының құрамы туралы,
өзінің табысы туралы және өз отбасы мүшелерінің табысы туралы шынайы
ақпаратты, Бағдарлама шеңберінде берілген микрокредиттің мақсатты
шығысталуын растайтын мәліметтерді ұсынуға, сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау туралы оң шешім кезінде қолданыстағыға қатысты кемінде 10
% жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруға міндеттенеді.
2. Мынадай міндеттемелерді орындауға:

1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен между Центром занятости населения и участником Программы о предоставлении участнику Программы государственной поддержки в целях содействия продуктивной занятости и повышения уровня доходов участника Программы.
2. Контракт заключен на основании решения
___________________________________________________________________
(наименование органа, принявшего решение
о включении лица в состав участников Программы)
от «____»_____________ 20___г., № ____
2. Права и обязанности сторон Контракта
1. Центр занятости обязан
Проконсультировать участника Программы о возможных вариантах получения микрокредита, обучения основам предпринимательства с получением материальной помощи, предоставления дополнительных сервисных услуг.
Предложить участнику Программы:
1) пройти обучение основам предпринимательства в ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес, сроки обучения)
2) обратиться в кредитные организации за получением
микрокредита на ____________________________________________________
(цель получения микрокредита либо наименование
бизнес-предложения)
____________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации,
адрес, Ф.И.О. руководителя)
2. Центр занятости предоставляет следующую государственную поддержку
__________________________________________________;
__________________________________________________;
__________________________________________________;
(конкретный перечень мер государственной поддержки, объем и сроки их представления).
3. Права Центра занятости
1. Представители Центра занятости населения, сопровождающие оказание государственной поддержки участнику Программы вправе запрашивать у него информацию, сведения, подтверждающие целевое использование микрокредита, предоставленного в рамках Программы (информация о приобретении оборудования, крупно-рогатого скота, мелко-рогатого скота, строительстве, ремонте, создании дополнительных рабочих мест и т.д).
4. Участник обязуется
1. Представлять достоверную информацию о составе семьи, о своих доходах и доходах членов своей семьи в период действия Контракта, сведения, подтверждающие целевое расходование микрокредита, предоставленного в рамках Программы, при положительном решении о субсидировании ставки вознаграждения создать не менее 10 % новых постоянных рабочих мест по отношению к действующим.
2. Выполнить следующие обязательства

1) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
дейінгі мерзімге
2) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
дейінгі мерзімге
3) ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
дейінгі мерзімге міндеттенеді.
3. Ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей
Жұмыспен қамту орталығына өзіне алған міндеттемелердің орындалуы
туралы және Бағдарлама шеңберінде берілген микрокредиттің мақсатты
шығысталуы туралы есеп беруге міндеттенеді.
4. Осы келісімшарттың талаптарын орындауға кедергілер туындаған
жағдайда көрсетілген міндеттемелер басталған күннен бастап 3 жұмыс
күні ішінде Жұмыспен қамту орталығын хабардар етуге міндеттенеді.
5. Қатысушының құқықтары
1. Кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға, микрокредит беру,
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жөніндегі
ұсынылатын іс-шараларды талқылауға;
2. Кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларында және Келісімшарттың _____, _______,_______
тармақтарында көзделген қаражатты алуға құқылы.
3. Өзге де шарттар
1. Осы келісімшарттың _______-тармағында көзделген мемлекеттік
қолдау шаралары Қатысушыға _________________________________________
20__ жылғы ___________ «___» ___________ шешіміне сәйкес көрсетіледі.
Мемлекеттік қолдау көрсету Келісімшарт талаптары сақталған
кезде жүзеге асырылады және ______________________ дейін жүргізіледі.
2. Келісімшарттың талаптары орындалмаған немесе тиісінше
орындалмаған жағдайда Жұмыспен қамту орталығы:
1) келісімшарттың ____________-тармақтарында көзделген
мемлекеттік қолдауды, сондай-ақ Қатысушыға атаулы әлеуметтік көмек
төлемін (қолданыстағы заңнамаға сәйкес ол тағайындалған жағдайда)
Келісімшарттың талаптарының орындалмау немесе тиісінше орындалмау
себептерін, ақшалай қаражаттың мақсатты шығысталуын растайтын
құжаттарды ұсынғанға дейін тоқтата тұруға;
2) комиссия шешімінің негізінде Қатысушыны осы туралы
келісімшарт бұзылған күнге дейін 10 күн бұрын жазбаша хабардар ете
отырып біржақты тәртіппен келісімшартты бұзуға;
3) атаулы әлеуметтік көмек және Бағдарлама шеңберінде
мемлекеттік қолдау көрсетуден бас тартуға құқылы.

1) в срок до ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2) в срок до ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3) в срок до ________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представлять в Центр занятости населения отчет о выполнении принятых на себя обязательств и целевом расходовании микрокредита, предоставленного в рамках Программы.
4. В случае возникновения препятствий для выполнения условий настоящего контракта, информировать Центр занятости населения, в течение 3 рабочих дней со дня наступления указанных обстоятельств.
5. Права Участника
Участник вправе:
1. Обсуждать предлагаемые мероприятия по обучению основам предпринимательства, предоставлению микрокредитов, обеспечению инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
2. Получать средства, предусмотренные Правилами организации и финансирования государственной поддержки развития предпринимательства и пунктами ___,____, _____ Контракта.
3. Прочие условия
1. Меры государственной поддержки, предусмотренные пунктом (ми)_______________ настоящего контракта, предоставляются Участнику в соответствии с решением __________________________________________________________________
(наименование органа принявшего решение)
от «___»________ 20___ года
Оказание государственной поддержки осуществляется при соблюдении условий Контракта и производится до _________________
2. В случае невыполнения или ненадлежащего выполнения условий контракта Центр занятости вправе:
1) приостановить государственную поддержку, предусмотренную пунктами ____ ___ __ Контракта, а также выплату Участнику адресной социальной помощи (в случае ее назначения в соответствии с действующим законодательством) до представления документов, подтверждающих причины невыполнения или ненадлежащего выполнения условий Контракта, целевое расходование выделенных денежных средств;
2) расторгнуть контракт на основании решения Комиссии в одностороннем порядке, письменно предупредив об этом Участника за 10 дней до дня расторжения Контракта;
3) отказать в предоставлении адресной социальной помощи и государственной поддержки в рамках Программы.

4. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
Келісімшарттың қолданылу мерзімі 20__ «___» ________ 20__ жылғы
«___» _________ дейін.
5. Келісімшарт талаптарының орындалмағаны үшін тараптардың
жауапкершілігі
Келісімшарт талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше
орындалмағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы
заңнамасына және кәсіпкерлікті дамытуды мемлекеттік қолдауды
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес жауапты болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
1. Тараптар осы Келісімге қол қойылғаннан кейін туындаған өрт,
жер сілкінісі, су тасқыны және басқа да апатты жағдайлар; әскери
іс-қимылдар және т.б. сияқты төтенше және дүлей жағдайларда
(форс-мажор) міндеттерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатылады.
2. Форс-мажор жағдайлары туындаған жағдайда, осы келісімшартқа
сәйкес қандай да болсын міндеттемелерді орындауы осындай жағдайлардың
туындауына байланысты мүмкін болмаған, Тарап форс-мажор жағдайлар
басталған немесе аяқталған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде бұл
туралы басқа тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз
міндеттерін орындаудың мүмкін еместігін негіздеп және дәлелдеп
хабардар етуі тиіс.
3. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау, осындай хабарламау
немесе уақтылы хабарламау форс-мажордың тиісті мән-жайларынан тікелей
пайда болған жағдайларды қоспағанда, Тарапты форс-мажордың осы
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатуға негіздеме ретінде кез келген форс-мажордың
жағдайына сүйену құқығынан айырады. Форс-мажор жағдайларының
басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарлама, форс-мажор
жағдайы жалпыға танымал және жаппай сипат алған, дәлелдеуді қажет
етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен немесе тиісті органның және
немесе мекеменің куәлігімен расталуға тиіс.
4. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі
форс-мажор жағдайы орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған
салдар әрекеті барысына шамалас уақытқа кейінге шегеріледі. Егер
мән-жайларының туындауына байланысты Тараптардың осы келісімшарт
бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындай алмауы, _______
(кезеңді көрсету) асып кетсе, Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту орталығы ____________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
____________________________________
(мекенжайы)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(қолы)
М.О.
Бағдарламаға қатысушы ______________________________
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты) ______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 13 тамыздағы
№ 817 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 18 шілдедегі
№ 817 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға
мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер

4. Срок действия Контракта
Срок действия Контракта определяется
с «____» ___________20_____ до «____»_________ 20___ года.
5. Ответственность сторон за неисполнение условий Контракта
За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий Контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Правилами организации и финансирования государственной поддержки развития.
6. Форс-мажорные обстоятельства
1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего договора, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и т.п.
2. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение 3-х (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
3. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызвано соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающими такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
4. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше ___ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий контракт.
7. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения ___________________________(полное наименование Центра занятости населения)
______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя) ____________________________
(подпись) М.П.
Участник Программы _______________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
_______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(подпись)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 августа 2013 года № 817
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2011 года № 817
Правила
содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных
мерах содействия занятости, и оказания им мер
государственной поддержки 1. Общие положения

1. Осы Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі, «Халықтың көші-қоны туралы» 1997 жылғы 13 желтоқсандағы, «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына және «Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді.
Қағидалар жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесуге, өз еркімен қоныс аударуға, көшуді ұйымдастыруға, оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсетуге арналған нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға бағытталған шаралар:
1) көшуге субсидия беру;
2) кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқу, сондай-ақ жаңа тұрғылықты жеріне жұмысқа орналасуына жәрдемдесу;
3) психологиялық бейiмдеу;
4) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарына қызметтiк тұрғын үй беру жолымен іске асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық/қалалық комиссия – ауданның/қаланың жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
2) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және табысы аз азаматтары қатарындағы жеке тұлға мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
3) Бағдарламаға қатысушылар – өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, жұмыссыздар, табысы аз адамдар, ішінара жұмыспен қамтылғандар, мүгедектер, оқуын аяқтағаннан кейін бір жыл ішінде жалпы білім беретін мектептердің 11-сыныбын, техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Бағдарламада басымдық белгіленген адамдардың өзге де санаттары және оралмандар;
4) Бағдарлама операторы – халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

1. Настоящие Правила содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях», от 13 декабря 1997 года «О миграции населения», от 23 января 2001 года «О занятости населения» и  постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636 «Об утверждении Дорожной карты занятости 2020» (далее – Программа).
Правила определяют порядок содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, добровольного переселения, организации переезда, оказания им мер государственной поддержки и использования целевых трансфертов на оказание активных мер содействия занятости.
2. Меры, направленные на повышение мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, реализуются путем:
1) предоставления субсидий на переезд;
2) обучения на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, а также содействия в трудоустройстве на новом месте жительства;
3) психологической адаптации;
4) предоставления служебных жилищ гражданам Республики Казахстан, участвующим в активных мерах содействия занятости.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) районная/городская комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района/города по вопросам реализации Программы;
2) социальный контракт – соглашение между физическим лицом из числа безработных, самостоятельно занятых и малообеспеченных граждан Республики Казахстан, участвующих в государственных мерах содействия занятости, и центром занятости населения, определяющее права и обязанности сторон;
3) участники Программы – граждане Республики Казахстан и оралманы из числа самостоятельно занятого, безработного, малообеспеченного, частично занятого населения, инвалидов, молодежи, выпускников 11 классов общеобразовательных школ, технического и профессионального образования, организаций высшего и послевузовского образования в течение одного года после завершения обучения, а также иные категории лиц, приоритет для которых установлен Программой;
4) оператор Программы – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости населения, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;

5) жалпыұлттық дерекқор (бұдан әрі – дерекқор) – жекелеген мамандықтар (кәсіптер) бөлінісіндегі ағымдағы бос жұмыс орындары мен болжанатын жұмыс орындарының дерекқоры;
6) көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
7) қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға беру) – қызметтік тұрғын үйді немесе оның бір бөлігін жалдаушыға (жалға алушыға) уақытша пайдалануға және ақысын төлетіп пайдалануға беру;
8) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өңірлік даму саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) қызметтік тұрғын үй – мемлекеттік мекеменің тұрғын үй қорынан берілетін және өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерін орындау кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының азаматтарын қоныстандыруға арналған айрықша құқықтық режимдегі тұрғын үй;
10) өңірлік комиссия – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
11) уәкілетті орган – өңірлік деңгейде халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
12) халықты жұмыспен қамту орталығы – жергілікті атқарушы орган жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру мақсатында ауданда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада құратын мемлекеттік мекеме;
13) экономикалық өсу орталығы – соңғы 5-10 жыл бойы экономикалық көрсеткіштерінің тұрақты өсуімен және жоғары демографиялық әлеуетімен (көші-қон сальдосы оң) сипатталатын елді мекен.
4. Жаңа тұрғылықты жері бойынша кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарында оқыту, сондай-ақ жұмысқа орналасуға жәрдемдесу Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарды оқытуды, олардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесуді және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында көзделген шарттарда жүзеге асырылады.
2. Көшуге субсидия беру
5. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз және табысы аз адамдар қатарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының көшуі:

5) общенациональная база данных (далее - база данных) – база данных текущих вакансий и прогнозируемых рабочих мест в разрезе отдельных специальностей (профессий);
6) уполномоченная организация по выдаче субсидии на переезд – банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
7) наем (аренда) служебного жилища - предоставление жилища или части его нанимателю (арендатору) в постоянное или временное владение и пользование за плату;
8) уполномоченный орган по вопросам регионального развития – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
9) служебное жилище – жилище с особым правовым режимом, предоставляемое из жилищного фонда государственного учреждения и предназначенное для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, а также гражданами Республики Казахстан, участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
10) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (городе республиканского значения, столице) по вопросам реализации Программы;
11) уполномоченный орган – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
12) центр занятости населения – государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы, в целях реализации активных мер содействия занятости;
13) центр экономического роста – населенный пункт, характеризующийся стабильным ростом экономических показателей и высоким демографическим потенциалом (с положительным сальдо миграции) на протяжении последних 5-10 лет.
4. Обучение на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации, а также оказание содействия в трудоустройстве на новом месте жительства осуществляется на условиях, предусмотренных Правилами организации и финансирования обучения, содействия в трудоустройстве лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и предоставления им мер государственной поддержки.
2. Предоставление субсидий на переезд
5. Переезд граждан Республики Казахстан из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, осуществляется:

1) бір ауданның ішінде;
2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға);
3) бір облыстан басқа облысқа жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасы азаматтарының басқа облысқа көшуі республикалық маңызы бар қаланы және астананы қоспағанда, облыстардың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдары берген жұмыс берушілер өтінімдері негізінде Бағдарлама операторының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
7. Өңірлік комиссия шешімінің негізінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтарының шегінде тұратын адамдар қатарындағы Бағдарламаға қатысушыларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасының шеңберінде құрылысы 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2013 жылғы 1 шілде аралығында жүргізілген қызметтік тұрғын үйлерге көшіруге жол беріледі.
Бұл ретте, Бағдарламаға қатысушылар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
8. Бағдарламаға қатысушылардың көшуі қызметтік тұрғын үйдің берілуімен, сондай-ақ көшуге субсидияның төленуімен өз бетінше жүзеге асырылады.
Бұл ретте Бағдарламаға қатысушының және оның отбасы мүшелерінің жаңа тұрғылықты жері бойынша меншік құқығында тұрғын үйі не тұрақты пайдалануында коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйі болған жағдайда жаңа тұрғылықты жері бойынша қызметтік тұрғын үй берілмейді.
9. Қызметтік тұрғын үй беру және көшуге субсидия тағайындау үшін Бағдарламаға қатысушы отбасының құрамын және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда алдын ала ашылған жеке шотын көрсете отырып, келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша өтініш береді.
Өтінішке Бағдарламаға қатысушы мен оның көшіп келген отбасы мүшелерінің мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) халықты жұмыспен қамту орталығының (шыққан жерінің) жолдамасы;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әлеуметтік келісімшарт;
4) Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне келген жері бойынша тұрғын үйі жоқ екені туралы жергілікті атқарушы орган берген анықтама.

1) внутри одного района;
2) из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области;
3) из одной области в другую область.
6. Переезд граждан Республики Казахстан в другую область осуществляется по решению оператора Программы, на основании заявок работодателей, представленных уполномоченными органами по вопросам занятости областей, за исключением города республиканского значения и столицы.
7. На основании решения региональной комиссии допускается переселение участников Программы из числа лиц, проживающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров, в служебные жилища, строительство которых начато с 1 июля 2011 года по 1 июля 2013 года в рамках Программы занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316.
При этом, участники Программы должны соответствовать следующим критериям:
1) относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству, либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживать последние три года в черте города республиканского значения, столицы, областного центра.
8. Переезд участников Программы осуществляется самостоятельно с предоставлением служебного жилища, а также выплатой субсидий на переезд.
При этом, в случае наличия у участника Программы и членов его семьи по новому местожительству жилища на праве собственности либо жилища в постоянном пользовании из коммунального жилищного фонда, служебное жилище по новому месту жительства не предоставляется.
9. Для предоставления служебного жилища и назначения субсидий на переезд участник Программы подает заявление в центр занятости населения места прибытия по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием состава семьи и лицевого счета, предварительно открытого в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
К заявлению прилагаются следующие документы участника Программы и переселившихся членов семьи:
1) направление центра занятости населения (места выбытия);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) социальный контракт;
4) справка местного исполнительного органа об отсутствии жилища по месту прибытия на участника Программы и членов его семьи.

10. Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне көшуге берілетін субсидиялар олар жаңа тұрғылықты жеріне келгеннен кейін және қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартын жасағаннан кейін не тұрғын үй мәселесін өз бетінше шешкен жағдайда келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде беріледі.
Бағдарламаға қатысушының жаңа тұрғылықты жеріне келмеген отбасы мүшелеріне көшуге субсидия берілмейді.
11. Келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен қызметтік тұрғын үйді жалдау (жалға алу) туралы шарт жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде не тұрғын үй мәселесін өз бетінше шешкен жағдайда келген жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі негізінде, осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттардың барлығы болған жағдайда, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарады.
Бір елді мекен шегінде көшетін Бағдарламаға қатысушыларға көшуге субсидия төленбейді.
12. Көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешімде Бағдарламаға қатысушының отбасы құрамы, оларға берілетін тиісті төлемдердің мөлшері және көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылған жеке шотының нөмірі көрсетіледі.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығы көшуге берілетін субсидияны тағайындау туралы шешім шығарғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей көшуге субсидия беру жөніндегі уәкілетті ұйымдарға тиісті төлемдерді аударады.
14. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес Бағдарламаға қатысушы (отбасымен бірге) келген жерінен алты айдың ішінде кеткен жағдайда көшуге берілетін субсидияның алынған сомасы бюджетке өтеледі.
Әскери қызметке шақырылған, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін ауруларды, жұмыс берушінің өтінімі бойынша оқуға жіберілген жағдайларды қоспағанда, Бағдарламаға қатысушы отбасы мүшелерінің біреуі келген жерінен бір жыл ішінде кеткен жағдайда, отбасының кетіп қалған мүшесі алған, көшуге берілген субсидия сомасы бюджетке қайтарылады.
15. Бағдарламаға қатысушыларға келген жерлерінде олардың қалауы бойынша қызметтік тұрғын үй беріледі.
Берілетін қызметтік тұрғын үйдің ауданы отбасының құрамына қарай бірге тұратын отбасы мүшесінің біреуіне он сегіз шаршы метрден не отбасына жүз шаршы метрден аспауға және бір бөлмелі пәтерден не отбасылық үлгідегі жатақхананың бір бөлмесінен кем болмауға тиіс.
Жастар қатарындағы адамдарға, сондай-ақ оралмандарға, жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балаларға (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), көшіру мен жұмысқа орналастыруды жұмыс беруші өзі жүзеге асырған Бағдарламаға қатысушыларға, сондай-ақ басқа облыстарға көшетіндерге жатақханадан бөлмелер беру олардың бұрынғы тұрған жеріне, оның ішінде облыс орталықтарына, республикалық маңызы бар қалада және астанада тұрғанына қарамастан жүзеге асырылады.

10. Субсидии на переезд участнику Программы и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое местожительство и заключения договора найма (аренды) служебного жилища либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса самостоятельно.
Субсидии на переезд не предоставляются членам семьи участника Программы, не прибывшим на новое местожительство.
11. Центр занятости населения мест прибытия при наличии всех указанных в пункте 9 настоящих правил документов в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора найма (аренды) служебного жилища с участником Программы либо на основании копии документа, подтверждающего регистрацию по месту прибытия при решении жилищного вопроса, самостоятельно выносит решение о назначений субсидий на переезд по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Участникам Программы, переезжающим в черте одного населенного пункта, субсидии на переезд не выплачиваются.
12. В решении о назначении субсидий на переезд указываются состав семьи участника Программы, размеры соответствующих им выплат и номер лицевого счета, открытого им в уполномоченной организации по выдаче субсидии на переезд.
13. Центр занятости населения не позднее трех рабочих дней после вынесения решения о назначении субсидий на переезд перечисляет соответствующие выплаты в уполномоченные организации по выдаче субсидии на переезд.
14. В соответствии с условиями социального контракта, в случае выезда с места прибытия участника Программы (с семьей) в течение шести месяцев, в бюджет возмещаются суммы полученных субсидий на переезд.
В случае выезда с места прибытия одного из членов семьи участника Программы в течение одного года, в бюджет возвращается сумма полученной выехавшим членом семьи субсидии на переезд, за исключением случаев призыва на воинскую службу, заболеваний, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, направления по заявке работодателя на обучение.
15. Участникам Программы в местах прибытия по их желанию предоставляется служебное жилище.
Площадь предоставляемого служебного жилища в зависимости от состава семьи не может превышать восемнадцати квадратных метров на одного совместно проживающего члена семьи либо ста квадратных метров на семью и быть меньше однокомнатной квартиры либо комнаты в общежитии семейного типа.
Предоставление комнат в общежитиях лицам из числа молодежи, а также оралманам; воспитанникам детских домов, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, не достигшим двадцати девяти лет, потерявшим родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), участникам Программы, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно; а также переезжающим в другие области осуществляется независимо от прежнего места их проживания, в том числе проживающим в областных центрах, городе республиканского значения и столице.

16. Жастар, оның ішінде некеде тұрғандар үшін жатақханалардан бөлмелер мынадай шарттармен беріледі:
1) жасы 29-ға дейін болуы;
2) қолданыстағы еңбек шартының немесе әлеуметтік келісімшарттың болуы;
3) тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесіне қатысуы тиіс.
Жастар үшін жатақханалардан бөлмелер 5 жылға дейінгі мерзімге беріледі.
17. Жастар үшін жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының тұрғын үй комиссиясы қабылдаған тұрғын үй беру туралы шешімінің және халықты жұмыспен қамту орталығы мен Бағдарламаға қатысушы арасында жасалған қызметтік тұрғын үйді және жатақханадағы бөлмені жалдау (жалға беру) туралы шарт негізінде беріледі.
18. Бағдарламаға қатысушыда не оның отбасы мүшесінде екі айдан астам қолданыстағы еңбек шарты болмаған жағдайда олармен жастарға арналған жатақханадан бөлмені жалға алу шарты бұзылады.
19. Жастарға арналған жатақханадан бөлме берілгеннен кейін Бағдарламаға қатысушы жоғары, жоғарыдан кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына кәсіптік оқудан өтуге жіберіледі.
20. Тұрғын үй комиссиясының шешімі екі дана жасалады, оның біреуі қатаң есептегі құжат ретінде халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, ал екіншісі өтініш берушіге беріледі.
21. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартын халықты жұмыспен қамту орталығының (келген жерінің) тұрғын үй комиссиясы тиісті шешім қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жасайды.
Бағдарламаға қатысушы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының тарапы болады. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына Бағдарламаға қатысушының сенім білдірілген адамының қол қоюына жол берілмейді.
Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шарты үш данада жасалады. Жастарға арналған жатақханалардан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартының бір данасы халықты жұмыспен қамту орталығында сақталады, екіншісі жергілікті атқарушы органға беріледі, ол қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, үшіншісі өтініш берушіге беріледі және жастарға арналған жатақханадан бөлмеге, қызметтік тұрғын үйге қоныстануға құқық беретін бірден-бір құжат болып табылады.
22. Егер шарт жасасу туралы ұсыныс берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушы шарттың талаптарымен келіспеуіне байланысты жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу шартына қол қоймаса, халықты жұмыспен қамту орталығы жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді Бағдарламаның басқа қатысушысына қайта бөледі.
Бағдарламаның жаңа қатысушысымен шарт жасасу осы Қағидалардың 21-тармағында белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.

16. Комнаты в общежитиях для молодежи, в том числе состоящей в браке, предоставляются при следующих условиях:
1) возраст до 29 лет;
2) наличие действующего трудового договора либо социального контракта;
3) участие в системе жилстройсбережений.
Комнаты в общежитиях для молодежи предоставляются сроком до 5 лет.
17. Комната в общежитии для молодежи, служебное жилище предоставляются в течение десяти рабочих дней на основании принятого жилищной комиссией центра занятости населения решения о предоставлении жилища и заключенного между центром занятости населения и участником Программы договора найма (аренды) служебного жилища и комнаты в общежитии.
18. В случае отсутствия у участника Программы либо члена его семьи действующего трудового договора более двух месяцев, договор аренды комнаты в общежитии для молодежи с ним расторгается.
19. После предоставления комнаты в общежитиях для молодежи допускается прохождение профессионального обучения участника Программы в организациях высшего, послевузовского, технического и профессионального образования.
20. Решение жилищной комиссии составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в центре занятости населения, как документ строгой отчетности, а другой выдается заявителю.
21. Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища с участником Программы заключается центром занятости населения (место прибытия) в течение пяти рабочих дней после принятия жилищной комиссией центра занятости населения соответствующего решения.
Стороной договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища выступает участник Программы. Подписание договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища доверенным лицом участника Программы не допускается.
Договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища составляется в трех экземплярах. Один экземпляр договора аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища хранится в центре занятости населения, второй передается местному исполнительному органу, который хранится как документ строгой отчетности, третий выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище.
22. В случае, если в течение пяти рабочих дней со дня предложения о заключении договора участником Программы не подписан договор аренды комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в связи с несогласием с условиями договора, центр занятости населения перераспределяет комнату в общежитии для молодежи, служебное жилище другому участнику Программы.
Заключение договора с новым участником Программы осуществляется в сроки, установленные в пункте 21 настоящих Правил.

23. Жалға алу шарты күнтізбелік бір жыл мерзімге жасалады және жалға алу шартына сәйкес ол аяқталғанға дейін күнтізбелік бір ай бұрын шартты тоқтату туралы хабарлама жіберетін жағдайларды қоспағанда, автоматты түрде ұзартылады.
24. Бағдарламаға қатысушылар осы Қағидаларға сәйкес жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй алу құқығын бір рет қана іске асырады.
25. Жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алудың ай сайынғы төлемінің мөлшерін өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлем мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес халықты жұмыспен қамту орталығы айқындайды.
26. Коммуналдық және пайдалану қызметтерінің шығыстары жастарға арналған жатақханадан бөлмені, қызметтік тұрғын үйді жалға алу төлемінің сомасына кірмейді және Бағдарламаға қатысушы оны өзі төлейді.
27. Жастарға арналған жатақханадан бөлме, қызметтік тұрғын үй жалға берілген кезде қосалқы жалға алуға жол берілмейді.
28. Бағдарламаға қатысушының отбасы мүшесінің жастарға арналған жатақханадан жеке бөлме, қызметтік тұрғын үй беру не Бағдарламаның басқа қатысушысының отбасы құрамында қызметтік тұрғын үй беру туралы өтініші қаралмайды.
29. Жергілікті атқарушы органдар Бағдарламаға қатысушыларды тұрғын үймен отбасылық үлгідегі жатақханалардан орын беру, тұрғын үйлерді сатып алу, құрылысы басталған объектілерді салып бітіру, осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес келетін, жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігіндегі бос тұрған көппәтерлі тұрғын үйлерді реконструкциялау есебінен қамтамасыз ете алады.
30. Бағдарламаға қатысушылардың тиісті біліктілігі болған жағдайда жастарға арналған жатақханаларды, қызметтік тұрғын үйді салу және тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту барысында құрылатын жұмыс орындарына орналасуға басым құқығы болады.
31. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылар ретінде қызметтік тұрғын үй берілген Бағдарламаға қатысушылар қызметтік тұрғын үйде кемінде бес жыл тұрған жағдайда, өздері тұратын қызметтік тұрғын үйді қалдық құны бойынша Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жекешелендіре алады.
3. Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын
Қазақстан Республикасының азаматтарына қызметтік тұрғын үй беру
Қоныс аударуға қажеттілікті айқындау тәртібі
32. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілерге Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қоныс аударуға және жұмысқа орналасуға қатысуға үміткерлерді таңдау тәртібі мен шарттары туралы консультация береді.

23. Договор аренды заключается сроком на один календарный год и автоматически продлевается, за исключением случаев, когда одна из сторон направит уведомление о прекращении договора за один календарный месяц до его истечения в соответствии с условиями договора аренды.
24. Участники Программы в соответствии с настоящими Правилами реализовывают свое право на получение комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища один раз.
25. Размер ежемесячных арендных платежей за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище устанавливается центром занятости населения в соответствии с методикой расчета размера платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда, утверждаемой уполномоченным органом по вопросам регионального развития.
26. Расходы на коммунальные и эксплуатационные услуги не входят в сумму арендного платежа за проживание в комнате в общежитии для молодежи, в служебном жилище и оплачиваются участником Программы самостоятельно.
27. При предоставлении комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища в аренду, субаренда не допускается.
28. Заявление члена семьи участника Программы о предоставлении отдельной комнаты в общежитии для молодежи, служебного жилища либо служебного жилища в составе семьи другого участника Программы не рассматривается.
29. Местные исполнительные органы могут обеспечивать участников Программы жильем за счет предоставления мест в общежитиях семейного типа, приобретения жилищ, реконструкции пустующих многоквартирных жилых домов, находящихся в коммунальной собственности местных исполнительных органов, соответствующих условиям, указанным в пункте 15 настоящих Правил.
30. Участники Программы при наличии соответствующей квалификации имеют приоритетное право на рабочие места, создаваемые в ходе строительства общежитий для молодежи, служебного жилища и развития соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
31. Участники Программы, которым были предоставлены служебные жилища как участвующим в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения, могут приватизировать занимаемые ими служебные жилища по остаточной стоимости, если они прожили в служебном жилище не менее пяти лет.
3. Предоставление служебных жилищ гражданам
Республики Казахстан, участвующим в активных
мерах содействия занятости Порядок определения потребности в переселении
32. Центры занятости населения консультируют работодателей о порядке и условиях выбора претендентов на участие в переселении и трудоустройстве в рамках третьего направления Программы.

33. Бағдарламаға қатысуға ниет білдірген жұмыс берушілер халықты жұмыспен қамту орталықтарына:
1) мамандықтар (кәсіптер) бөлінісінде қажетті жұмыс күшінің саны көрсетілген;
2) Бағдарламаға қатысушылар үшін жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруымен тұрғын үй салу мүмкіндігі туралы;
3) Бағдарламаға қатысушыларды тұрақты жұмыс орындарын ұсына отырып, жұмысқа орналастыру мүмкіндігі туралы өтінім не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттеме береді.
34. Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына қажетті еңбек ресурстарын қоныстандыру үшін тұрғын үй салуға қажеттілігі бар жұмыс берушілердің тізілімін жүргізеді.
35. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендерді және экономикалық өсу орталықтарын айқындау өлшемшарттарын өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
Әзірленген өлшемдерге сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен, орташа және жоғары елді мекендердің тізбесін айқындайды және оны өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органға және Бағдарлама операторына жібереді.
36. Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілердің қажеттілігін ескере отырып:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың санын;
2) көшуге қатыса алатын жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын;
3) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендердегі және экономикалық өсу орталықтарындағы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін, олардың жұмыс күшіне деген сұранысын қанағаттандыру үшін қосымша еңбек ресурстарын тарту қажеттілігін айқындайды;
4) еңбек ресурстарына қажеттілікті аудандық/қалалық комиссиялармен келіседі және ақпаратты уәкілетті органға жібереді.

33. Работодатели, желающие участвовать в Программе, подают в Центры занятости населения заявки:
1) с указанием количества необходимой рабочей силы в разрезе специальностей (профессий);
2) о возможности строительства жилья для участников Программы с софинансированием работодателем;
3) о возможности трудоустройства участников Программы с предоставлением постоянных рабочих мест либо письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы.
34. Центры занятости населения ведут реестр работодателей, имеющих потребность в строительстве жилья для переселения необходимых трудовых ресурсов в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста.
35. Критерии для определения населенных пунктов с низким, средним и высоким потенциалом социально-экономического развития и центров экономического роста разрабатываются и утверждаются центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития.
В соответствии с разработанными критериями местные исполнительные органы областей по согласованию с центральным уполномоченным органом по вопросам регионального развития определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким потенциалом социально-экономического развития и направляют его центральному уполномоченному органу по вопросам регионального развития и оператору Программы.
36. Центры занятости населения с учетом потребности работодателей определяют:
1) численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района/города);
2) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшиеся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;
3) потребность в трудовых ресурсах работодателей, находящихся в населенных пунктах с высоким потенциалом социально-экономического развития и центрах экономического роста, необходимость привлечения дополнительных трудовых ресурсов для удовлетворения их спроса на рабочую силу;
4) потребность в трудовых ресурсах с районными/городскими комиссиями и направляют информацию в уполномоченный орган.

37. Уәкілетті орган ұсынылған ақпараттың негізінде:
1) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұратын, облыстың (ауданның/қаланың) әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендеріне және экономикалық өсу орталықтарына көшуге қатыса алатын өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың жалпы санын;
2) көшуге қатыса алатын жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастардың, оралмандардың жалпы санын қалыптастырады;
3) еңбек ресурстарына қажеттілік және азаматтардың көшу мүмкіндігі туралы ақпаратты өңірлік комиссияға жібереді.
38. Өңірлік комиссия берілетін үйлердің жалпы саны негізінде:
1) шыққан және қабылданатын жерін айқындай отырып, облыс (аудан, қала) шегінде көшетін азаматтардың ықтимал санын келіседі және көшуді ұйымдастыру үшін ұсынымды уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
республика шегінде көшетіндердің ықтимал санын келіседі, өтінімді немесе ұсынысты Бағдарлама операторына жібереді.
2) Бағдарламаға қатысушыларды көшіру, орналастыру мәселелерін қарайды.
39. Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, уәкілетті органның (халықты жұмыспен қамту орталықтарының), қызметкерлер мен жұмыс берушілер бірлестіктерінің, қоғамдық бірлестіктердің және өзге де мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді.
40. Бағдарламаға қатысушыларға:
1) бір ауданның ішінде қоныс аударушыларға – отағасына он еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, отбасы мүшелерінің әрқайсысына бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
2) бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) қоныс аударушыларға – отағасына жиырма бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, отбасы мүшелерінің әрқайсысына он бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бөлінеді;
3) бір облыстан басқа облысқа көшетін адамдарға – отағасына елу еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, отбасы мүшелерінің әрқайсысына отыз бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көшуге субсидия беріледі.
Өз еркімен қоныс аударуға және қатысуға үміткерлерді іріктеу
тәртібі мен әлеуметтік келісімшарт жасасу
41. Бағдарламаға қатысуға үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.

37. Уполномоченный орган на основе представленной информации формирует:
1) общую численность самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающего в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития, которое может принять участие в переезде в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста области (района/города);
2) общую численность воспитанников детских домов, детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежи до двадцати девяти лет, оралманов, которые могут принять участие в переезде;
3) и направляет в региональную комиссию информацию о потребности в трудовых ресурсах и возможности переезда граждан.
38. Региональная комиссия, исходя из общего количества вводимого жилья, согласовывает:
1) возможную численность граждан, переезжающих в пределах:
области (района, города) с определением мест выбытия и приема, и направляет рекомендацию в уполномоченный орган и (или) центры занятости населения для организации переезда;
республики, направляет заявку или предложение оператору Программы;
2) и рассматривает вопросы организации переезда, заселения участников Программы.
39. В состав региональной и районной/городской комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, уполномоченного органа (центров занятости населения), объединений работников и работодателей, общественных объединений и иных заинтересованных организаций.
40. Участникам программы предоставляются субсидии на переезд:
1) переселяющимся внутри одного района – в размере десятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
2) переселяющимся из одного района (города областного значения) в другой в пределах одной области – в размере двадцатипятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, пятнадцатикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи;
3) переезжающим из одной области в другую – в размере пятидесятикратного месячного расчетного показателя на главу семьи, тридцати пятикратного месячного расчетного показателя на каждого члена семьи.
Порядок отбора претендентов на участие
в добровольном переселении и заключение социального контракта
41. Претенденты для участия в Программе подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

42. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі және отбасы құрамы (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімнің анықтамасы);
3) еңбек кітапшасының (болған кезде) немесе еңбек қызметін растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
4) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың (болған кезде) көшірмелері.
Бағдарламаның осы бағытына қатысуға басым құқықты ауыл жастары, сондай-ақ жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады) иеленеді.
43. Халықты жұмыспен қамту орталықтары он жұмыс күні ішінде басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдірген адамдардың өтініштері мен құжаттарын – уәкілетті органға, аудан ішінде – аудандық/қалалық комиссияның қарауына жібереді.
Уәкілетті орган басқа облысқа, сондай-ақ басқа ауданға көшуге ниет білдіргендердің өтініштері мен құжаттары келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
44. Бағдарламаға қатысуға өтініш беруші адамдардың құжаттарын қарау нәтижесі бойынша:
1) аудандық/қалалық комиссиялар:
бір аудан шегінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
бір облыс шегінде басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) немесе басқа облысқа көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және өңірлік комиссияға жібереді;
2) өңірлік комиссиялар:
бір облыс шегінде бір ауданнан (облыстық маңызы бар қаладан) басқа ауданға (облыстық маңызы бар қалаға) көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар дайындайды және уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыс орталықтары шегінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасының шеңберінде құрылысы 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 2013 жылғы 1 шілде аралығында жүрген қызметтік тұрғын үйлерге көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді және уәкілетті органға және (немесе) халықты жұмыспен қамту орталығына жібереді;
басқа облысқа көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсыныстар әзірлейді және уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган өңірлік комиссияның басқа облысқа көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу және қосудан бас тарту туралы ұсынысын шешім қабылдау үшін Бағдарлама операторына жібереді.
Өңірлік және аудандық/қалалық комиссияның отырысы Бағдарламаға қатысуға өтініштер мен құжаттардың түсуіне қарай өткізіледі.

42. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному местожительству, и состав семьи (адресная справка, справка сельского акима);
3) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
4) копии документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование и квалификацию (при наличии).
Приоритетное право на участие в данном направлении Программы имеют сельская молодежь, а также воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы).
43. Центры занятости населения в течение десяти рабочих дней направляют заявления и документы желающих переехать в другую область, а также в другой район – уполномоченному органу, внутри района на рассмотрение районной/городской комиссии.
Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявлений и документов желающих переехать в другую область, а также в другой район направляют их на рассмотрение региональной комиссии.
44. По итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление на участие в Программе:
1) районные/городские комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одного района, и направляют центру занятости населения;
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другой район (города областного значения) в пределах одной области или в другую область, и направляют региональной комиссии;
2) региональные комиссии вырабатывают:
рекомендации о включении либо отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих из одного района (города областного значения) в другой район (город областного значения) в пределах одной области, и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
рекомендации о включении либо об отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в черте города республиканского значения, столицы, областных центров в служебные жилища, строительство которых начато с 1 июля 2011 года по 1 июля 2013 года в рамках Программы занятости 2020, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316, и направляют уполномоченному органу и (или) центру занятости населения;
предложения о включении либо об отказе в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область, и направляют уполномоченному органу.
Уполномоченный орган предложение региональной комиссии о включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в другую область, направляет оператору Программы для принятия решения.
Заседание региональной и районной/городской комиссии проводится по мере поступления заявлений и документов на участие в Программе.

45. Әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшетін Бағдарламаның осы бағытына қатысуға үміткерлер мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) өзін-өзі жұмыспен қамтыған, жұмыссыз, халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санатына жатуға;
2) жұмыс берушілер жаңа тұрғылықты жері бойынша мәлімдеген қолданыстағы дерекқордағы жұмыс орындарына сәйкес келетін кәсіптік білімі не Бағдарлама шеңберінде кәсіптік оқуды аяқтағаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналасу туралы жазбаша міндеттемесі болуға;
3) соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді мекендерде тұрақты тұруға тиіс.
46. Көрсетілген өлшемшарттар жиырма тоғыз жасқа толмаған балалар үйінің тәрбиленушілері, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалар (осындай адамдарды әскери қызметке шақырған кезде жасы мерзімді әскери қызмет өткеру мерзіміне ұзартылады), жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар, оралмандар болып табылатын Бағдарламаның осы бағытының қатысушыларына қолданылмайды.
Бұл ретте отбасы мүшелерінің бірінің жұмыспен нәтижелі қамтылуы, коммуналдық қызметтерді, жалдау ақысын төлеуді қамтамасыз ету және отбасының бөлінген тұрғын үйде тұруы Бағдарламаға қатысудың міндетті шарты болып табылады.
47. Тиісті қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспарында көшуді және қызметтік тұрғын үй салуды, сатып алуды, салып бітіруді, сондай-ақ жастарға арналған жатақханалар салуды және сатып алуды субсидиялауға көзделген жалпы қаражат (жұмыс берушілер тарапынан қоса қаржыландыруды ескере отырып) көлемі негізінде айқындалады.
Қызметтік тұрғын үйлер пәтерлерден, жеке тұрғын үйлерден және жатақханалардағы бөлмелерден тұрады.
48. Халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарлама операторының, өңірлік не аудандық/қалалық комиссияның ұсынымын алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу туралы не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бағдарламаға қатысуға үміткер осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайларда Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізуден бас тартылады.
49. Шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушілерге жазбаша хабарлайды.
50. Халықты жұмыспен қамту орталығының Бағдарламаға қатысушылардың құрамына енгізуден бас тарту туралы шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шағым жасауға болады.

45. Претенденты на участие в данном направлении Программы, переезжающие из населенных пунктов с низким потенциалом социально-экономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом социально-экономического развития и центры экономического роста, должны соответствовать следующим критериям:
1) относиться к категориям самостоятельно занятого, безработного, трудоспособного малообеспеченного населения;
2) иметь профессиональное образование, соответствующее существующим в базе данных вакантным рабочим местам, заявленным работодателями по новому местожительству либо иметь письменное обязательство о трудоустройстве на постоянные рабочие места после завершения профессионального обучения в рамках Программы;
3) постоянно проживать последние три года в населенных пунктах с низким потенциалом социально-экономического развития в соответствии с утвержденным перечнем.
46. Указанные критерии не распространяются на участников данного направления Программы, являющихся воспитанниками детских домов, детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, не достигшими двадцати девяти лет, потерявшими родителей до совершеннолетия (при призыве таких лиц на воинскую службу возраст продлевается на срок прохождения срочной воинской службы), молодежью до двадцати девяти лет и оралманами.
При этом, обязательным условием являются продуктивная занятость одного из членов семьи, обеспечение выплаты коммунальных услуг, арендной платы и проживание семьи в предоставленном жилище.
47. Количество участников Программы определяется, исходя из общего объема средств (с учетом софинансирования со стороны работодателей) на строительство, приобретение служебных жилищ и общежитий для молодежи, а также субсидирование переезда за счет государства на соответствующий финансовый год.
Служебные жилища состоят из квартир, индивидуальных жилых домов и комнат в общежитиях.
48. Центр занятости населения в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения рекомендации оператора Программы, региональной либо районной/городской комиссии принимает решение о включении либо отказе включения заявителей в состав участников Программы.
Во включении в состав участников Программы отказывается в случаях несоответствия претендента на участие в Программе критериям, указанным в пункте 45 настоящих Правил.
49. О принятом решении центры занятости населения мест выбытия письменно информируют заявителей в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.
50. Решение центра занятости населения об отказе в включении в состав участников Программы может быть обжаловано в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

51. Шыққан және келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары қабылданған шешімдердің негізінде Бағдарламаға қатысушылардың көшу тәртібін, мерзімін және оларды қабылдау шарттарын келіседі.
52. Азаматтарды Бағдарламаға қатысушылар қатарына енгізу туралы шешімнің және көшу шарттарын келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарымен келісу негізінде шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларға қоныс аударуға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жолдама береді.
53. Шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы берген жолдаманың негізінде келген жерінің халықты жұмыспен қамту орталығы Бағдарламаға қатысушымен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады, жұмыс беруші оның тарапы болады. Жұмыс беруші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес лауазымды адамның қолымен және мөрмен куәландырылған келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтініш (хабарлама) беру арқылы әлеуметтік келісімшарт жасасқанын растайды.
Әлеуметтік келісімшарт барлық тараптар оған қол қойған сәттен бастап не халықты жұмыспен қамту орталықтары және Бағдарламаға қатысушылар қол қойған және жұмыс берушілерден әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтініш (хабарлама) алған сәттен бастап күшіне енеді.
Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыру бойынша міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер мемлекеттің оқытуға және/немесе көшуді субсидиялауға жұмсаған шығыстарын өтейді.
54. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған әлеуметтік келісімшарттар өз күшін сақтап қалады және өзгеріссіз күйінде қолданылады.
55. Көшуін және жұмысқа орналасуын жұмыс беруші өзі жүзеге асырған азаматтар басым тәртіппен тиісті мемлекеттік қолдауды ала отырып, Бағдарламаның осы бағытына қатысушылардың құрамына енгізіледі.
56. Бағдарламаға қатысушылардың жұмыспен қамтылуы әлеуметтік келісімшарт негізінде қамтамасыз етіледі. Жұмысқа орналастыру үшін бос жұмыс орындары пайдаланылады.
57. Бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңдерінде, оған қатысушылар туралы ақпарат әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің «Жұмыспен қамту» автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары әлеуметтік келісімшартты сүйемелдеуді және мониторинг жүргізуді жүзеге асырады және Бағдарламаға қатысушылардың өздеріне қабылдаған міндеттемелерін орындауын бақылайды.
4. Еңбек ресурстары ұтқырлығын арттыруға бағытталған шараларды
қаржыландыру
Тұрғын үйді салу және бөлу тәртібі
58. 2013 жылы Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Қызылорда және Павлодар облыстарында, сондай-ақ ВАК шешімімен айқындалған өңірлерде Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу қызметтік тұрғын үйлер салуға, сатып алуға және қоныстандыруға қатысатын жұмыс берушілердің жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландырылған жағдайда құрылыс орнын салу, сатып алу және салып бітіру үшін тұрғын үйдің ықтимал нұсқаларын таңдау оның қатысуымен жүзеге асырылады.

51. Центры занятости населения мест выбытия и прибытия на основе принятых решений согласовывают порядок, сроки переезда и условия приема участников Программы.
52. На основании решения о включении граждан в число участников Программы и согласования условий переезда с центрами занятости населения мест прибытия, центры занятости населения мест выбытия выдают участникам Программы направление на переселение по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
53. На основании направления, выданного центром занятости населения мест выбытия, центр занятости населения мест прибытия заключает с участником Программы социальный контракт по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, стороной которого также выступает работодатель. Работодатель подтверждает заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания всеми сторонами либо с момента подписания центрами занятости населения и участниками Программы и получения письменного заявления (уведомления) от работодателей о присоединении к социальному контракту.
В случае неисполнения обязательства по трудоустройству участника Программы работодатели возмещают расходы, понесенные государством на обучение и/или субсидирование переезда.
54. Социальные контракты, заключенные до введения в действие настоящих Правил, сохраняют силу и действуют в неизменном виде.
55. Граждане, переезд и трудоустройство которых осуществлены работодателем самостоятельно, включаются в состав участников данного направления Программы с предоставлением соответствующей государственной поддержки в приоритетном порядке.
56. Занятость участников Программы обеспечивается на основе социального контракта. Для трудоустройства используются вакантные рабочие места.
57. На всех этапах реализации Программы информация о ее участниках размещается в автоматизированной информационной системе «Занятость» единой информационной системы социально-трудовой сферы.
Центры занятости населения осуществляют сопровождение и мониторинг социального контракта и контролируют выполнение участниками Программы принятых на себя обязательств.
4. Финансирование мер, направленных
на повышение мобильности трудовых ресурсов Порядок строительства и распределения жилья
58. В 2013 году в Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской, Кызылординской и Павлодарской областях, а также регионах, определенных решением МВК, включение в состав участников Программы осуществляется по заявлению работодателей, участвующих в строительстве, приобретении и заселении служебных жилищ.
Выбор мест застройки, возможных вариантов жилья для строительства, приобретения, а также распределение жилья в случае софинансирования со стороны работодателя осуществляются с его участием.

59. Жұмыс беруші көппәтерлі тұрғын үйді, сондай-ақ жеке, екі (үш) пәтерлі тұрғын үйлерді салу, сатып алу және салып бітіру кезінде қоса қаржыландыруды тұрғын үйлердің жалпы сметалық құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде жүзеге асырады.
60. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары мен жұмыс берушілер мынадай міндеттемелерді көздейтін ниет білдіру шартын жасасады:
1) тұрғын үйді бірлесіп салу, сатып алу;
2) қоныс аударатын азаматтарды міндетті жұмысқа орналастыру;
3) жұмыс берушінің қоса қаржыландыруының мөлшері.
61. Жергілікті атқарушы органдар заңнамаға сәйкес тұрғын үй салу үшін жер учаскелерін бөлуді, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуді, мемлекеттік сараптама жүргізуді, қосылуға техникалық шарттарды беруді, сондай-ақ аумақтарды егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарына немесе құрылыс салу жоспарына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылуды жүзеге асырады.
Жеке тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджеттің және жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмсалған қаражатқа пропорционал жүзеге асырылады.
Көп пәтерлі тұрғын үйлерді салу кезінде жобаны жергілікті жерге бекіту жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Заңнамада белгіленген тәртіппен мердігерді және объектінің нақты құнын айқындағаннан кейін жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі, мердігер және жұмыс беруші тұрғын үй салу және осы құрылысты қоса қаржыландыру шарттары туралы үшжақты шарт жасасады.
Мердігерлік шартқа сәйкес аванс төлемдерін аударған кезде бірінші тәртіпте міндетті түрде жұмыс берушінің қоса қаржыландыру сомасы аударылуға тиіс.
Салынған және пайдалануға тапсырылған тұрғын үй мемлекет пен жұмыс беруші арасында осы тұрғын үйді салуға жұмсалған қаражатқа пропорционал бөлінеді.
Жергілікті атқарушы органның шешімімен жұмыс беруші тарапынан қоса қаржыландыру қаражаты есебінен салынған тұрғын үй жұмыс берушінің меншігіне беріледі, ал мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен салынған тұрғын үй халықты жұмыспен қамту орталығының теңгеріміне беріледі.
62. Халықты жұмыспен қамту орталықтары мен жұмыс берушілер Бағдарламаға қатысушылармен жалға алу шартын жасасады, кейін Бағдарламаға қатысушыға жалға береді.
Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау шараларын
қаржыландыру
63. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салу және (немесе) оны сатып алу, Бағдарламаға қатысушыларға көшуге, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға субсидия беру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.
Нысаналы трансферттерді уақтылы аудару, бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына және түпкілікті нәтижесіне мониторинг жүргізу үшін:

59. Работодатель при строительстве, приобретении и достройке многоквартирного жилья, а также индивидуальных, двух (трех) квартирных жилых домов осуществляет софинансирование не менее 10 % от общей сметной стоимости жилья.
60. Местные исполнительные органы областей и работодатель заключают договор намерения, предусматривающий следующие обязательства:
1) порядок совместного строительства, приобретения жилья;
2) обязательное трудоустройство переселяющихся граждан;
3) размер софинансирования работодателем.
61. Местные исполнительные органы в соответствии с законодательством осуществляют выделение земельных участков для строительства жилья, разработку проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы, выдачу технических условий на подключение, а также подведение и подключение к инженерно-коммуникационной инфраструктуре в соответствии с планом детальной планировки и планом застройки территорий за счет средств местного бюджета.
При строительстве индивидуальных жилых домов привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета и работодателя пропорционально вложенным средствам.
При строительстве многоквартирного жилого дома привязка проекта к местности осуществляется за счет средств местного бюджета.
После определения подрядчика в установленном законодательством порядке и окончательной стоимости объекта администратор бюджетных программ местных исполнительных органов, подрядчик и работодатель заключают трехсторонний договор о строительстве жилья и условиях софинансирования работодателем данного строительства.
При перечислении авансовых платежей в соответствии с договором подряда в первоочередном порядке обязательно должна перечисляться сумма софинансирования работодателем.
Построенные и сданные в эксплуатацию жилища распределяются между государством и работодателем пропорционально вложенным средствам в строительство данного жилья.
Решением местного исполнительного органа жилье, построенное за счет средств софинансирования со стороны работодателя, передается в собственность работодателя, а жилье, построенное за счет средств государственного бюджета, передается на баланс центра занятости населения.
62. Центры занятости населения и работодатели заключают договора аренды с участниками Программы, после передают жилье в аренду участникам Программы.
Финансирование мер государственной поддержки
участникам Программы
63. Для строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, предоставления участникам Программы субсидий на переезд, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Для своевременного перечисления целевых трансфертов, мониторинга целевого использования бюджетных средств и конечного результата заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам:

1) Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында Бағдарламаға қатысушылардың көшу шығындарын өтеу бөлігінде;
2) өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында қызметтік тұрғын үй салу және (немесе) сатып алу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) сатып алу бөлігінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасалады.
64. Бағдарлама операторы мен өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бюджет заңнамасына сәйкес облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша нысаналы трансферттерді аударады.
65. Қызметтік тұрғын үй, жатақхана салуға және (немесе) оны сатып алуға, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) сатып алуға арналған нысаналы трансферттер объектілер бойынша бөлінбей, бiр сомамен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тиісті шешiмдер қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына қаражат көзделген объектілер бөлінісінде жергілікті инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты өңірлік даму мәселелері жөніндегі уәкілетті органға және Бағдарлама операторына жібереді.
66. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнiне Бағдарлама операторына – экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшіп келген, оның ішінде субсидия алған, тұрғын үй, жатақханадан бөлме алған, жұмысқа орналастырылған (жұмыспен қамту түрлері бөлінісінде) Бағдарламаға қатысушылардың саны туралы;
2) жартыжылдық қорытындысы бойынша жылына екі рет өңірлік даму мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті органға – сатып алынған және (немесе) пайдалануға енгізілген қызметтік тұрғын үйлердің, жатақханалардың саны туралы есеп береді.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
1-қосымша
____________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығының
директорына кiмнен _______________
__________________________________
Қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) беруге және көшуге
субсидия тағайындауға
ӨТІНІШ
Сiзден
_____________________________________________________________________
(көшу себебi көрсетiледi) байланысты маған және отбасымның мүшелерiне
отбасының мынадай құрамын ескере отырып:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қызметтiк тұрғын үй (жатақханадан бөлме) берудi, қоныс аударуға
субсидия тағайындауды және төлеудi сұраймын.
Бiзге тиесiлi соманы ________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының дербес
_____________________________________________________________________
шотының нөмiрi көрсетiледi)
аударуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтiнiшке қоса беремiн:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ жылғы «___» ______________ _____________________________________
(Бағдарламаға қатысушының қолы)
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтiнiш берушi жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
2-қосымша
________________________________ ауданының (облыстық маңызы бар
қаланың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың) халықты
жұмыспен қамту орталығы
Бұйрық
Күнi                     № _____                    ауыл (қала)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларының 28-тармағына сәйкес Жұмыспен
қамту 2020 Жол картасы әлеуеттi қатысушылары ұсынған құжаттарды қарап
БҰЙЫРАМЫН:

1) между оператором Программы и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части компенсации затрат на переезд участников Программы;
2) между уполномоченным органом по вопросам регионального развития и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части строительства и (или) приобретения служебного жилища, общежития, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
64. Оператор Программы и уполномоченный орган по вопросам регионального развития в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан перечисляют целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам.
65. Целевые трансферты на строительство и (или) приобретение служебного жилища, общежития, развитие и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры перечисляются областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы одной суммой без пообъектного распределения.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двухнедельный срок после принятия соответствующих решений направляют сводную информацию о местных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства, в уполномоченный орган по вопросам регионального развития и оператору Программы.
66. Акимы областей, городов Астаны и Алматы представляют отчеты:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, оператору Программы информацию – о количестве участников Программы, переселившихся в населенные пункты с высоким экономическим потенциалом и центры экономического роста, в том числе получивших субсидии, служебное жилище, комнату в общежитий, трудоустроенных (в разрезе видов занятости);
2) два раза в год по итогам полугодия в центральный уполномоченный орган по вопросам регионального развития – о количестве приобретенных и (или) введенных в эксплуатацию служебных жилищ, общежитий.
Приложение 1
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _________________________________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
на предоставление служебного жилища (комнаты в общежитии) и
назначение субсидий на переезд
Прошу Вас предоставить служебное жилище (комнату в общежитии), назначить и выплатить мне и членам семьи субсидию на переезд, в связи с
___________________________________________________________________
(указывается цель переезда)
с учетом следующего состава членов семьи:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Причитающуюся нам сумму прошу перечислить
__________________________________________________________________
(указывается название банка, ИИН банка, БИК банка,
номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаю следующие документы:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
«___» _____20__года          _______________________________
(подпись участника Программы)
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 2
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Центр занятости населения
___________ района (города областного значения, столицы,
города республиканского значения) Приказ
Дата               № ____             село (город)
В соответствии с пунктом 28 Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости и оказания им мер государственной поддержки, рассмотрев документы, представленные потенциальными участниками Дорожной карты занятости 2020, ПРИКАЗЫВАЮ:

1. ___________________ отбасына қоныс аударуға мынадай мөлшерде
субсидия тағайындалсын:
1) Бағдарламаға қатысушыға __________________ теңге мөлшерiнде;
2) отбасы мүшелерiне ________________________ теңге мөлшерiнде.
Барлығы ____________ теңге.
2. Субсидия ___________________________________________________
(банктiң атауы, банктiң ЖСН, банктiң БИК, алушының
дербес шотының немесе төлем карточкасының нөмiрi
көрсетiледi)
аударылсын.
Басшы                                               Т.А.Ә. қолы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
3-қосымша
_________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директорына
_______________________________
мекенжайы бойынша тұратын _____
_______________________________
ӨТIНIШ
Мені Жұмыспен қамту 2020 жол картасы жұмыспен қамтуға
жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушылардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу бағыты бойынша қатысушылар қатарына қосуыңызды сұраймын.
Мына құжаттарды өтінішке қоса беремін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) отбасы құрамы туралы мәліметтері;
3) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын
құжаттың (мекенжай анықтамасы не ауылдық әкімдерінің анықтамасы)
көшірмесі;
4) еңбек кітапшасының (болған жағдайда) немесе еңбек қызметін
растайтын өзге құжаттың (жұмыс істейтін адамдар үшін) көшірмесі;
5) білімі туралы құжаттың (диплом, аттестат, куәлік), сондай-ақ
білімі мен біліктілігін растайтын басқа да құжаттардың көшірмесі.
Барлығы ______ құжат _____ парақта.
Көшу шартымен таныстым.
Күні                                                       қолы
---------------------------------------------------------------------
Азамат ________________________________________________ өтініші
20__ ж.«___» ____________ қабылданды № ________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы:
_______________________________________________________________
Күні                                                       қолы
*ұсынылған құжаттардың дұрыстығына өтініш беруші жауапты болады.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
4-қосымша
Көшуге № ____ жолдама
Осы жолдама халықты жұмыспен қамту орталығының 20__ ж. «___» ____________ шешіміне сәйкес __________ мекенжайы бойынша тұратын ________________ берілді.
Онымен бірге отбасының мынадай мүшелері көшеді:
Р/с
Т.А.Ә.
Туыстық қатынасы
Басшы                                               Т.А.Ә. қолы
Жолдама берілген күн                                М.О.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
5-қосымша
Әлеуметтік келісімшарт
___________________             20__ жылғы «___» ______________
(жасалатын орны)
Бұдан әрі «Халықты жұмыспен қамту орталығы» деп аталатын ______
_____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
атынан __________________________________ бір тараптан және бұдан әрі
«Бағдарламаға қатысушы» деп аталатын ________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
_____________________________________________________________________
(бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
екінші тараптан төмендегілер туралы осы әлеуметтік шартты (бұдан әрі
– келісімшарт) жасасты:

1. Назначить семье _________________субсидии на переезд в следующих размерах:
1) участнику Программы в размере __________ тенге;
2) членам семьи в размере __________________ тенге.
Всего ______________________ тенге.
2. Субсидию перечислить на _________________________________
__________________________________________________________________
(указываются название банка, ИИН банка, БИК банка,
номер лицевого счета или платежной карточки получателя)
Руководитель                                 Ф.И.О. подпись
Приложение 3
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Директору центра занятости населения
_____________________________ района
(города)
от _________________________________
проживающего по адресу: ___________
____________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить меня в число участников Дорожной карты занятости 2020 по направлению содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) сведения о составе семьи;
3) копия документа, подтверждающего регистрацию по постоянному местожительству (адресная справка, справка сельских акимов);
4) копия трудовой книжки (при наличии) или иного документа, подтверждающего трудовую деятельность (для работающих лиц);
5) копии документа об образовании (диплом, аттестат, свидетельство), а также других документов, подтверждающих образование и квалификацию.
Всего ___ документов на ___ листах.
С условиями переезда ознакомлен.
Дата                                               подпись
-------------------------------------------------------------------
Заявление гражданина (ки)____________________________________
принято «__» ________ 20___ г. зарегистрировано под № ____
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы: _____________
_____________________________________________________________________
Дата                                               подпись
* за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
Приложение 4
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Направление № __ на переезд
Данное направление выдано ___________________________________, проживавшему по адресу ____________________, в соответствии с решением центра занятости от «___» _________ 20___ г.
Совместно с ним (ней) переезжают следующие члены семьи:
п/п
Ф.И.О.
Родственное отношение
Руководитель                                           Ф.И.О. подпись
Дата выдачи направления                                     М.П.
Приложение 5
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
Социальный контракт
____________________                 «____»___________20___ г.
(место заключения)
_________________________________, в лице____________________________
(наименование Центра                       (должность, фамилия,
занятости населения)                         имя, отчество
_____________________________________________________________________
уполномоченного представителя)
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество участника Программы, серия, номер
именуемый в дальнейшем «Центр занятости населения»
с одной стороны,
_____________________________________________________________________
_________________________________________________, именуемый (-ая) в
документа удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
дальнейшем «участник Программы», с другой стороны, заключили
настоящий социальный контракт (далее – контракт) о нижеследующем:

1. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті төмен елді
мекеннен әлеуметтік-экономикалық даму әлеуеті жоғары елді мекенге
көшу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында
жасалды.
2. Халықты жұмыспен қамту орталығы, Бағдарламаға қатысушы, ал
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817
қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді
шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және
оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидаларында (бұдан әрі
– Қағидалары) көзделген жағдайларда жұмыс беруші келісімшарттың
тараптары (бұдан әрі – тараптар) болады.
3. Жұмыс беруші жауапты лауазымды тұлғаның қолымен және мөрмен
расталған әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жазбаша өтінішті
(хабарламаны) беру арқылы келісімшартты жасасқанын растайды.
2. Тараптардың міндеттері
1. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) Бағдарламаға қатысушыны жаңа тұрғылықты жері бойынша
тіркеуге жәрдем көрсетуге;
2) Бағдарламаға қатысушыдан көшуге субсидия тағайындау және
қызметтік тұрғын үй бөлу үшін өтініш және құжаттар пакетін
қабылдауға;
3) тұрғын үй комиссиясының Бағдарламаға қатысушыға қызметтік
тұрғын үй беру туралы шешім қабылдауға;
4) Бағдарламаға қатысушымен қызметтік тұрғын үйді жалға беру
шартын жасасуға;
5) көшуге субсидия тағайындау туралы шешім қабылдауға және
субсидияны Бағдарламаға қатысушының дербес шотына аударуды жүзеге
асыруға;
6) Бағдарламаға қатысушыларды қызметтік тұрғын үйге
қоныстандыруды қамтамасыз етуге;
7) Бағдарламаға қатысушыларды тұрақты жұмыс орындарына
орналастыруға жәрдемдесуге және бақылауды жүзеге асыруға;
8) Бағдарламаға қатысушы мен жұмыс берушінің келісімшартты
орындауына мониторингті жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Бағдарламаға қатысушы:
1) көшуге жолдама мен әлеуметтік келісімшартты алғаннан кейін
белгіленген мерзімде межелі елді мекенге келуге;
2) халықты жұмыспен қамту орталығына көшуге субсидия тағайындау
және қызметтік тұрғын үй бөлу үшін өтініш және құжаттар пакетін
беруге;
3) халықты жұмыспен қамту орталығымен қызметтік тұрғын үйді
жалға алу шартын жасасуға және оған белгіленген мерзімде қоныстануға;
4) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға
не кейін жұмысқа орналасумен кәсіптік оқудан өтуге;
5) коммуналдық және жалдау ақысын уақытында төлеуге;
6) халықты жұмыспен қамту орталығының сұрауы бойынша өзінің,
сондай-ақ жұмыс берушінің міндеттемелерінің орындалуына мониторингті
жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды уақытында және толық
ұсынуға міндеттенеді.

1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях переезда из населенного пункта с низким потенциалом социально-экономического развития в населенный пункт с высоким потенциалом социально-экономического развития, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Центр занятости населения и участник Программы, а в случаях, предусмотренных Правилами содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки (далее – Правила), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 817, работодатель (далее - стороны).
3. Работодатель подтверждает заключение социального контракта путем подачи письменного заявления (уведомления) о присоединении к социальному контракту, заверенного подписью ответственного должностного лица и печатью.
2. Обязанности сторон
1. Центр занятости населения обязуется:
1) оказать содействие в регистрации участника Программы по новому местожительству;
2) принять от участника Программы заявление и пакет документов для назначения субсидий на переезд и выделения служебного жилища;
3) принять решение жилищной комиссии о предоставлении участнику Программы служебного жилища;
4) заключить договор аренды служебного жилища с участником Программы;
5) принять решение о назначении субсидий на переезд и осуществить перечисление субсидий на лицевой счет участника Программы;
6) обеспечить заселение участника Программы в служебное жилище;
7) содействовать и осуществлять контроль в трудоустройстве участника Программы на постоянное рабочее место;
8) осуществлять мониторинг выполнения контракта участником Программы и работодателем.
2. Участник Программы обязуется:
1) после получения направления на переезд и социального контракта в установленные сроки прибыть в населенный пункт назначения;
2) подать в Центр занятости населения заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий на переезд и выделения служебного жилища;
3) заключить договор аренды служебного жилища с Центром занятости населения и заселиться в него в установленные сроки;
4) трудоустроиться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение с последующим трудоустройством;
5) своевременно оплачивать коммунальную и арендную платы;
6) по запросу Центра занятости населения своевременно и в полном объеме представлять информацию, документы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения своих, а также работодателем обязательств.

3. Тараптардың құқықтары
1. Халықты жұмыспен қамту орталығының:
1) шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталығынан
Бағдарламаға қатысушының көшу тәртібі мен мерзіміне қатысты ақпаратты
сұратуға;
2) бағдарламаға қатысушыдан және жұмыс берушіден келісімшарттың
талаптарын уақытында және тиісінше орындауын талап етуге;
3) келісімшарт шеңберінде өзге де мәселелерді шешуге құқығы
бар.
2. Бағдарламаға қатысушының:
1) шыққан жерінің халықты жұмыспен қамту орталығынан көшу
тәртібі мен мерзімдері және қабылдау шарттары туралы, оның ішінде
қызметтік тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына
жұмысқа орналасу мәселелері бойынша ақпарат алуға;
2) келісімшартта көзделген мемлекеттік шараларды алуға;
3) халықты жұмыспен қамту орталығы мен жұмыс берушіден
келісімшарттың уақытында және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы
бар.
4. Өзге де шарттар
1. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша
әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар
енгізілуі мүмкін.
2. Осы келісімшарт оған халықты жұмыспен қамту орталығы,
Бағдарламаға қатысушы қол қойған және жұмыс берушінің келісімшартқа
қосылуы туралы өтінішін (хабарламасын) алған сәттен бастап күшіне
енеді.
3. Келісімшарттың қолдану мерзімі 20__ жылғы «___» _____ дейін.
5. Келісімшарт талаптарының орындалмағаны үшін тараптардың
жауапкершілігі
Келісімшарттың талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше
орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына
сәйкес тараптар жауапта болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
1. Тараптар осы Келісімге қол қойылғаннан кейін туындаған өрт,
жер сілкінісі, су тасқыны және басқа да апатты жағдайлар; әскери
іс-қимылдар және т.б. сияқты төтенше және дүлей жағдайларда
(форс-мажор) міндеттерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатылады.
2. Форс-мажор жағдайлары туындаған жағдайда, осы келісімшартқа
сәйкес қандай да болсын міндеттемелерді орындауы осындай жағдайлардың
туындауына байланысты мүмкін болмаған, Тарап форс-мажор жағдайлар
басталған немесе аяқталған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде бұл
туралы басқа тараптарды жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз
міндеттерін орындаудың мүмкін еместігін негіздеп және дәлелдеп
хабардар етуі тиіс.
3. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау, осындай хабарламау
немесе уақтылы хабарламау форс-мажордың тиісті мән-жайларынан тікелей
пайда болған жағдайларды қоспағанда, Тарапты форс-мажордың осы
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін
жауапкершіліктен босатуға негіздеме ретінде кез келген форс-мажордың
жағдайына сүйену құқығынан айырады. Форс-мажор жағдайларының
басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарлама, форс-мажор
жағдайы жалпыға танымал және жаппай сипат алған, дәлелдеуді қажет
етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен немесе тиісті органның және
немесе мекеменің куәлігімен расталуға тиіс.

3. Права сторон
1. Центр занятости населения вправе:
1) запрашивать от Центра занятости населения места выбытия информацию касательно порядка, срока переезда участника Программы;
2) требовать от участника Программы и работодателя своевременного и надлежащего исполнения условий контракта;
3) решать иные вопросы в рамках контракта.
2. Участник Программы вправе:
1) получать информацию от Центра занятости населения места выбытия о порядке, сроке переезда и условиях приема, в том числе по вопросам обеспечения служебным жилищем и трудоустройства на постоянное рабочее место;
2) получать меры государственной поддержки, предусмотренные контрактом;
3) требовать от Центра занятости и работодателя своевременного и надлежащего исполнения контракта.
4. Прочие условия
1. В контракт могут вноситься изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
2. Настоящий контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, участником Программы и получения заявления (уведомления) работодателя о присоединении к контракту.
3. Срок действия контракта до «__»______ 20__ года.
5. Ответственность сторон за неисполнение условий Контракта
За неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий контракта стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств (форс-мажор), наступивших после подписания Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и другие стихийные явления; военные действия и т.п.
2. При возникновении обстоятельств форс-мажора Сторона, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязана в течение 3-х (трех) рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить об этом другие Стороны в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
3. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему договору, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызвано соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора должно подтверждаться документом либо свидетельством соответствующего органа и/или учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.

4. Осы келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі
форс-мажор жағдайы орын алған, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған
салдар әрекеті барысына шамалас уақытқа кейінге шегеріледі. Егер
мән-жайларының туындауына байланысты Тараптардың осы келісімшарт
бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындай алмауы, _______
(кезеңді көрсету) асып кетсе, Тараптар осы Шартты бұзуға құқылы.
7. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Халықты жұмыспен қамту ____________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының толық атауы)
____________________________________
(мекенжайы)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(қолы)
М.О.
Бағдарламаға қатысушы _______________________________
(Бағдарламаға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________
(мекенжайы)
_______________________________
(телефон, факс)
_______________________________
(қолы)
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
белсендi шараларына қатысатын
адамдардың ұтқырлығын арттыруға
жәрдемдесу және оларға мемлекеттiк
қолдау шараларын көрсету қағидаларын
6-қосымша
__________________________________________
(Халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Әлеуметтік келісімшартқа қосылу туралы жұмыс берушінің
өтініші (хабарламасы)
Осымен _________________ атынан _____________________ негізінде
(жұмыс берушінің атауы)   (ереже, жарғы және т.б.)
әрекет ететін _______________________________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты)
және ___________________________ арасында ___________________________
(халықтың жұмыспен қамту             (Бағдарламаға қатысушының
орталығы)                            тегі, аты,
_______________ жасасқан 20__ жылғы «___» __________ № ___ әлеуметтік
әкесінің аты)
келісімшартқа қосылуға ниет білдіреді және төмендегілер туралы:
Бағдарламаға қатысушыны ______________________ кәсіп (мамандық)
(еңбек функциясын көрсету)
бойынша тұрақты жұмысқа орналастыруға және/немесе кейін жұмысқа
орналастырумен өз қаражаты есебінен оқытуға міндеттеме алады.
Тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырмаған жағдайда көшуге
төленген субсидия сомаларын толық көлемде өтеуге міндеттенемін.
Осы өтінімге мыналарды қоса беремін (құрылтай құжаттардың
көшірмелері, банк деректемелері қоса берілсін):
______________ _______________ ________________________________
(лауазымы)         (қолы)       (уәкілетті өкілдің Т.А.Ә.)
М.О.

4. Срок исполнения обязательств по настоящему контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Сторонами обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше ___ (указать период), то Стороны вправе расторгнуть настоящий Контракт.
7. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения ___________________________(полное наименование Центра занятости населения)
______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(фамилия, имя, отчество уполномоченного представителя) ____________________________
(подпись) М.П.
Участник Программы _______________________________
(фамилия, имя, отчество участника Программы)
_______________________________
(адрес)
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(подпись)
Приложение 6
к Правилам содействия повышению
мобильности лиц, участвующих
в активных мерах содействия занятости
и оказания им мер государственной
поддержки
__________________________________________
(наименование Центра занятости населения)
Заявление (уведомление)
работодателя о присоединении
к социальному контракту
Настоящим ____________________, в лице ________________________
(наименование                (должность, фамилия,
работодателя)                   имя, отчество
_____________________________________________________________________
уполномоченного представителя)
__________________________________, действующего на основании
___________________________, изъявляет желание присоединиться к
(Положение, устав и т.п.)
социальному контракту от «__»____20__года №__, заключенного между
_________________________________ и _______________________________
(наименование центра                (фамилия, имя, отчество
занятости населения)                 участника Программы)
____________________________________, и выражает готовность о
нижеследующем:
после переселения трудоустроить участника Программы на
постоянное рабочее место и/или обучить за счет собственных средств с
последующим трудоустройством (нужное подчеркнуть) по специальности
(профессии) ________________________________________________________
(указать трудовую функцию)
В случае нетрудоустройства на постоянное рабочее место,
обязуюсь возместить выплаченные суммы субсидий на переезд в полном
объеме.
К настоящей заявке прилагаю (приложить копии учредительных
документов, банковские реквизиты):
________________
(должность)
________________
(подпись)
М.П.
____________________________
(Ф.И.О. уполномоченного
представителя)