"Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 902 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С.Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ ЗАҢЫ «Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының
мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының
Конституциялық заңына өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. «Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы» 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 23, 410-құжат; 2006 ж., № 23, 136-құжат; 2008 ж., № 20, 77-құжат; 2010 ж., № 24, 147-құжат; 2012 ж., № 5, 38-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 11-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) аралық жалпы отырыс;»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Судья лауазымына кандидаттардың моральдық қасиеттерін бағалау үшін облыстық соттың жанынан консультативтік-кеңесші орган - Қоғамдық кеңес құрылады.
Қоғамдық кеңестің қорытындысы ұсынымдық сипатта болады.»;
2) 14-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Облыстық соттың төрағасы уақытша болмаған жағдайда оның міндеттерін атқаруды облыстық соттың төрағасы облыстық соттың апелляциялық сот алқалары төрағаларының біріне жүктеуді жүзеге асырады. Бұл ретте кассациялық сот алқасының отырыстарына төрағалық ету облыстық соттың кассациялық сот алқасынық судьясына жүктеледі.
Апелляциялық сот алқаларының төрағалары болмаған жағдайда төрағаның міндеттерін уақытша атқаруды облыстық соттың төрағасы облыстық соттың кассациялық сот алқасының судьясына жүктейді.»;
3) 16-бапта:
1-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) аудандық және облыстық соттар судьяларының, аудандық сот төрағасының бос лауазымына кандидатураларды қарайды және оның нәтижелері бойынша тиісті қорытындылар шығарады;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) Қоғамдық кеңес қорытындысын ескере отырып, судья лауазымына кандидаттардың тағылымдамадан өту қорытындыларын қарайды және тиісті қорытынды береді;»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 902
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон
Республики Казахстан «О судебной системе и статусе судей
Республики Казахстан»
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 23, ст. 410; 2006 г., № 23, ст. 136; 2008 г., № 20, ст. 77; 2010 г., № 24, ст. 147, 2012 г., № 5, ст. 38) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 11:
пункт 3 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) межпленарное заседание;»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. При областном суде для оценки моральных качеств кандидатов на судейские должности образуется консультативно-совещательный орган - Общественный совет.
Заключение Общественного совета носит рекомендательный характер.»;
2) пункт 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«3. В случае временного отсутствия председателя областного суда, возложение исполнения обязанностей осуществляется председателем областного суда на одного из председателей апелляционных судебных коллегий областного суда. При этом председательствование на заседаниях кассационной судебной коллегии возлагается на судью кассационной судебной коллегии областного суда.
В случае отсутствия председателей апелляционных судебных коллегий, временное исполнение обязанностей председателя возлагается председателем областного суда на судью кассационной судебной коллегии областного суда.»;
3) в статье 16:
в пункте 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) рассматривает кандидатуры на вакантную должность судьи районного и областного судов, председателя районного суда и выносит по его результатам соответствующие заключения;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) рассматривает с учетом заключения Общественного совета итоги стажировки кандидатов на должность судьи и дает соответствующее заключение;»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

«4. Облыстық соттың жалпы отырыстарының арасындағы үзілістерде аралық жалпы отырыстар өткізілуі мүмкін, оларда облыстық соттың жалпы отырысының құзыретіне жатқызылған мәселелерді қоспағанда, сот жүйесінің қызметіне қатысты мәселелер қаралады.
Аралық жалпы отырыс облыстық сот судьяларының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды болады.
Облыстық соттың аралық жалпы отырысының жұмысын ұйымдастыру облыстық соттың жалпы отырысы бекітетін ережеде айқындалады.»;
4) 17-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1) Жоғары Сот Кеңесімен келісім бойынша жергілікті және басқа да соттардың төрағалары мен сот алқалары төрағаларының, Жоғарғы Соттың судьялары мен сот алқаларының төрағалары лауазымдарына кадр резервін (бұдан әрі - кадр резерві) қалыптастырады;»;
5) 18-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) аралық жалпы отырыс;»;
6) 20-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-3) және 9-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-3) қоғамдық кеңес туралы үлгі ережені бекітеді;
9-4) облыстық соттардың және Жоғарғы Соттың аралық жалпы отырыстарының жұмысын ұйымдастыру туралы үлгі ережені бекітеді;»;
7) 22-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Жоғарғы Соттың жалпы отырыстарының арасындағы үзілістерде аралық жалпы отырыстар өткізілуі мүмкін, оларда Жоғарғы Соттың жалпы отырысының құзыретіне жатқызылған мәселелерді қоспағанда, сот жүйесінің қызметіне қатысты мәселелер қаралады.
Аралық жалпы отырыс Жоғарғы Сот судьяларының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды болады.
Жоғарғы Соттың аралық жалпы отырысының жұмысын ұйымдастыру Жоғарғы Соттың жалпы отырысы бекітетін ережеде айқындалады.»;
8) 28-бап мынадай мазмұндағы 3, 4, 5-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Судьяның сот шешімі заңды күшіне енбеген іс бойынша өз пікірін көпшілік алдында айтуға құқығы жоқ.
4. Судьяның сот төрелігінің мүдделеріне, оның тәуелсіздігі мен бейтараптығына нұқсан келтіретін мәлімдемелер мен ескертпелерді көпшілік алдында айтудан тартынғаны жөн.
5. Судьяның мемлекеттік саясат мәселелері жөнінде, егер ол мемлекет саясатының негізгі бағыттарына сәйкес келмесе, өз пікірін көпшілік алдында айтпағаны жөн.»;
9) 29-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Аудандық соттың судьясы болып:
1) жиырма бес жасқа толған;
2) жоғары заң білімі бар, еңбек жолы мінсіз және заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс стажы бар;

«4. В перерывах между пленарными заседаниями областного суда могут созываться межпленарные заседания, на которых рассматриваются вопросы, касающиеся деятельности судебной системы, за исключением вопросов, отнесенных к компетенции пленарного заседания областного суда.
Межпленарное заседание правомочно при наличии не менее двух третей от общего числа судей областного суда.
Организация работы межпленарного заседания областного суда определяется положением, утверждаемым пленарным заседанием областного суда.»;
4) подпункт 3-1) пункта 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«3-1) по согласованию с Высшим Судебным Советом формирует кадровый резерв на должности председателей и председателей судебных коллегий местных и других судов, судей и председателей судебных коллегий Верховного Суда (далее - кадровый резерв);»;
5) пункт 3 статьи 18 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) межпленарное заседание;»;
6) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктами 9-3) и 9-4) следующего содержания:
«9-3) утверждает Типовое положение об Общественном совете;
9-4) утверждает Типовое положение об организации работы межпленарных заседаний областных судов и Верховного Суда;»;
7) статью 22 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. В перерывах между пленарными заседаниями Верховного Суда могут созываться межпленарные заседания, на которых рассматриваются вопросы, касающиеся деятельности судебной системы, за исключением вопросов, отнесенных к компетенции пленарного заседания Верховного Суда.
Межпленарное заседание правомочно при наличии не менее двух третей от общего числа судей Верховного Суда.
Организация работы межпленарного заседания Верховного Суда определяется положением, утверждаемым пленарным заседанием Верховного Суда.»;
8) статью 28 дополнить пунктами 3, 4, 5 следующего содержания:
«3. Судья не вправе публично высказывать свое мнение по делу, судебное решение по которому не вступило в законную силу.
4. Судье следует воздерживаться от публичных заявлений или замечаний, которые могут причинить ущерб интересам правосудия, его независимости и беспристрастности.
5. Судье не следует публично выражать свое мнение по вопросам государственной политики, если оно не соответствует основным направлениям политики государства.»;
9) пункт 1 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«1. Судьей районного суда может быть назначен гражданин Республики Казахстан:
1) достигший возраста двадцати пяти лет;
2) имеющий высшее юридическое образование, безупречную репутацию и стаж работы по юридической профессии не менее двух лет;

3) біліктілік емтиханын тапсырған (мамандандырылған магистратурадағы оқуды бітірген және онда біліктілік емтиханын тапсырған адамдар оқуы аяқталған күннен бастап бес жыл бойы емтихан тапсырудан босатылады);
4) медициналық куәландырудан өткен және судьяның кәсіби міндеттерін атқаруға кедергі келтіретін ауруларының жоқтығын растаған;
5) сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен, Қоғамдық кенестің қорытындысын және соттың жалпы отырысының оң пікірін алған Қазақстан Республикасының азаматы тағайындалуы мүмкін. Мамандандырылған магистратурадағы оқуды бітірген және бұл ретте біліктілік емтиханын тапсырған адамдардың оқуы аяқталған күннен бастап бес жыл бойы тағылымдамадан өтуі талап етілмейді.»;
10) 30-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Аудандық сот төрағасының бос лауазымына кандидатураны тиісті облыстық соттың жалпы отырысының шешімі негізінде Жоғарғы Сот Төрағасы енгізген ұсыным бойынша Жоғары Сот Кеңесі баламалы негізде қарайды.
Облыстық соттардың төрағалары мен сот алқалары төрағаларының, Жоғарғы Соттың сот алқаларының төрағалары мен судьяларының бос лауазымдарына кандидатураларды Жоғарғы Соттың жалпы отырысының шешімі негізінде Жоғарғы Сот Төрағасы енгізген ұсыным бойынша Жоғары Сот Кеңесі баламалы негізде қарайды.
Аудандық сот төрағасының бос лауазымдарына кандидатуралар, әдетте, жұмыс істеп жүрген судьялардың немесе судья лауазымында кемінде бес жыл жұмыс стажы бар адамдардың арасынан ұсынылады.
Облыстық соттардың төрағалары мен сот алқалары төрағаларының бос лауазымдарына кандидатуралар, әдетте, жұмыс істеп жүрген судьялардың немесе судья лауазымында кемінде он жыл жұмыс стажы бар адамдардың арасынан ұсынылады.
Бұл ретте аудандық сот төрағасының, облыстық соттардың төрағалары мен сот алқалары төрағаларының, Жоғарғы Сот судьяларының және сот алқалары төрағаларының лауазымдарына кандидаттарды іріктеу кезінде кадр резервінде тұрған адамдарға басымдық беріледі.
Жоғарғы Соттың сот алқасының төрағасы лауазымына кандидат Жоғарғы Сот судьяларының арасынан ұсынылады.
Жоғары Сот Кеңесі жергілікті және басқа соттар төрағаларының, сот алқалары төрағаларының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының бос лауазымдарына кандидаттарды лауазымға тағайындау үшін Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынады.
Жоғарғы Соттың Төрағасы лауазымына кандидатураны Жоғары Сот Кеңесі қарайды.
Жоғары Сот Кеңесі Жоғарғы Сот Төрағасының, судьясының бос лауазымдарына кандидаттарды Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына ұсыну үшін Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыным жасайды.».

3) сдавший квалификационный экзамен (лица, окончившие обучение и сдавшие при этом квалификационный экзамен в специализированной магистратуре, освобождаются от сдачи экзамена в течение пяти лет со дня окончания обучения);
4) прошедший медицинское освидетельствование и подтвердивший отсутствие заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи;
5) успешно прошедший стажировку в суде, получивший заключение Общественного совета и положительный отзыв пленарного заседания суда. Лицам, окончившим обучение и сдавшим при этом квалификационный экзамен в специализированной магистратуре, прохождение стажировки не требуется в течение пяти лет со дня окончания обучения.»;
10) пункт 3 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«3. Кандидатура на вакантную должность председателя районного суда рассматривается на альтернативной основе Высшим Судебным Советом по представлению Председателя Верховного Суда, внесенному им на основании решения пленарного заседания соответствующего областного суда.
Кандидатуры на вакантные должности председателей и председателей судебных коллегий областных судов, председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда рассматриваются на альтернативной основе Высшим Судебным Советом по представлению Председателя Верховного Суда, внесенному им на основании решения пленарного заседания Верховного Суда.
Кандидатуры на вакантные должности председателя районного суда рекомендуются, как правило, из числа действующих судей или лиц, имеющих стаж работы в должности судьи не менее пяти лет.
Кандидатуры на вакантные должности председателей и председателей судебных коллегий областных судов рекомендуются, как правило, из числа действующих судей или лиц, имеющих стаж работы в должности судьи не менее десяти лет.
При этом приоритет при отборе кандидатов на должность председателя районного суда, председателей и председателей судебных коллегий областных судов, судьи и председателей судебных коллегий Верховного Суда отдается лицам, состоящим в кадровом резерве.
Кандидат на должность председателя судебной коллегии Верховного Суда рекомендуется из числа судей Верховного Суда.
Высший Судебный Совет рекомендует кандидатов на вакантные должности председателей, председателей судебных коллегий местных и других судов, председателей судебных коллегий Верховного Суда Президенту Республики Казахстан для назначения на должности.
Кандидатура на должность Председателя Верховного Суда рассматривается Высшим Судебным Советом.
Высший Судебный Совет рекомендует кандидатов на вакантные должности Председателя, судьи Верховного Суда Президенту Республики Казахстан для представления в Сенат Парламента Республики Казахстан.».

2-бап. Осы Конституциялық заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан