Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларын және қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 қыркүйектегі № 926 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 тамыздағы № 675 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.08.2023 № 675 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидалары;
2) қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 926 қаулысымен
бекітілген
Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру,
тапсыру, алып қою және жою қағидалары
1. Осы Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою тәртібін айқындайды.
2. Қайтып оралуға арналған куәлік – иесінің жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасына бір реттік келу құқығын растайтын құжат.
3. Қайтып оралуға арналған куәлікті Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері (бұдан әрі – шетелдердегі мекемелер):
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және келісімдерінде көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасының қызметтік немесе дипломатиялық паспортын жоғалтқан не олардың қолданылу мерзімі өткен жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарына – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқан жағдайда;

Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение и образца свидетельства на возвращение и требований к его защите
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 926. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2023 года № 675.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.08.2023 № 675 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение;
2) образец свидетельства на возвращение и требования к его защите.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2013 года № 926
Правила оформления, выдачи, замены, сдачи,
изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение
1. Настоящие Правила оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" (далее - Закон) и определяют порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения свидетельства на возвращение.
2. Свидетельство на возвращение – документ, удостоверяющий личность и подтверждающий право его владельца на однократный въезд в Республику Казахстан.
3. Свидетельство на возвращение оформляется загранучреждениями Республики Казахстан (далее – загранучреждение):
1) гражданам Республики Казахстан – в случаях утраты паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, предусмотренных международными договорами и соглашениями Республики Казахстан, служебного или дипломатического паспорта Республики Казахстан, либо истечения срока их действия во время их пребывания за пределами Республики Казахстан;
2) несовершеннолетним гражданам Республики Казахстан – в случае их рождения за пределами Республики Казахстан;
3) лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, – в случае утраты удостоверения лица без гражданства во время пребывания их за пределами Республики Казахстан;

4) Қазақстан Республикасында босқындар деп танылған адамдарға – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытта жол жүру құжатын жоғалтқан жағдайда;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасына келу үшін жарамсыз құжаттары бар азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасына шығарып жіберілген, Қазақстан Республикасына берілген жағдайда ресімдейді.
4. Қайтып оралуға арналған куәлікті алу үшін шетелдердегі мекемелерге:
1) еркін нысандағы өтініш немесе шет мемлекеттің құзыретті органының қолдаухаты (Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасына шығарып жіберілген немесе Қазақстан Республикасына берілген жағдайда);
2) жеке басын куәландыратын құжатты жоғалтқаны туралы өтініш беру фактісін растайтын шет мемлекеттің құзыретті органы берген құжат;
3) өлшемі 3х4 см түрлі-түсті екі фотосурет;
4) консулдық алымның төленгенін растайтын құжаттың түпнұсқасы;
5) жеке басын куәландыратын құжаттардың (болған кезде) бірінің түпнұсқасы, ал ол болмаған жағдайда осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес толтырылған сауалнама-өтініш;
6) жынысының өзгеру фактісін растайтын шет мемлекеттің медициналық мекемесі берген тиісті құжат тапсырылады.
5. Қайтып оралуға арналған куәлік 1 жыл қолдану мерзіміне ресімделеді.
6. Қайтып оралуға арналған куәлік:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тіркелуін;
3) Қазақстан Республикасындағы босқын қолданыстағы мәртебесін растау негізінде ресімделеді.
7. Жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің түпнұсқасы болған жағдайда, қайтып оралуға арналған куәлік осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздерді растаусыз екі жұмыс күні ішінде ресімделеді.
8. Жеке басты куәландыратын құжаттардың бірінің түпнұсқасы болмаған кезде шетелдегі мекеме осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздерді растау үшін құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі) сұрау салуды жолдайды және бір мезгілде бұл туралы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) хабардар етеді.
9. Ішкі істер министрлігі сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей шетелдегі мекемеге жауап жолдайды және бір мегілде бұл туралы Сыртқы істер министрлігін хабардар етеді.
10. Шетелдегі мекеме осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздерді Ішкі істер министрлігі растаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдейді және береді.

4) лицам, признанным беженцами в Республике Казахстан, – в случае утраты проездного документа во время пребывания их за пределами Республики Казахстан;
5) гражданам Республики Казахстан и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, имеющим недействительные документы для въезда в Республику Казахстан, – в случаях их выдворения в Республику Казахстан, выдачи Республике Казахстан.
4. Для оформления свидетельства на возвращение в загранучреждение представляются:
1) заявление в произвольной форме или ходатайство компетентного органа иностранного государства (в случаях выдворения в Республику Казахстан или выдачи Республике Казахстан гражданина Республики Казахстан либо лица без гражданства, постоянно проживающего в Республике Казахстан);
2) документ, выданный компетентным органом иностранного государства, подтверждающий факт обращения с заявлением об утрате документа, удостоверяющего личность;
3) две цветные фотографии размером 3,5х4,5 см.;
4) оригинал документа, подтверждающего уплату консульского сбора;
5) оригинал одного из документов, удостоверяющих личность (при наличии), а в случае его отсутствия, заполненная анкета-заявление согласно приложению к настоящим Правилам;
6) соответствующий документ, выданный медицинским учреждением иностранного государства, подтверждающий факт смены пола.
5. Свидетельство на возвращение оформляется сроком действия на 1 год.
6. Свидетельство на возвращение оформляется на основании подтверждения:
1) гражданства Республики Казахстан;
2) постоянной регистрации в Республике Казахстан;
3) действующего статуса беженца в Республике Казахстан.
7. При наличии оригинала одного из документов, удостоверяющих личность, свидетельство на возвращение оформляется без подтверждения оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил, в течение двух рабочих дней.
8. При отсутствии оригинала одного из документов, удостоверяющих личность, загранучреждение для подтверждения оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил, в течение трех рабочих дней со дня получения документов направляет запрос в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел) и одновременно информирует об этом Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство иностранных дел).
9. Министерство внутренних дел не позднее пяти рабочих дней со дня получения запроса направляет ответ в загранучреждение и одновременно информирует об этом Министерство иностранных дел.
10. Загранучреждение не позднее двух рабочих дней со дня подтверждения Министерством внутренних дел оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил, оформляет и выдает свидетельство на возвращение.

11. Қайтып оралуға арналған куәлікке:
1) шет мемлекеттің визалар беруге уәкілетті құзыретті органы – визалар туралы;
2) шекара қызметі органы, шет мемлекеттің шекаралық бақылауды жүзеге асыратын құзыретті органы – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан және басқа мемлекеттердің мемлекеттік шекараларынан өту туралы;
3) тиісті белгіні енгізген орган – бұрын енгізілген белгілерді жою туралы белгілер енгізеді.
12. Қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеуден:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген негіздер расталмаған;
2) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар пакеті толық ұсынылмаған;
3) құжаттарды тапсыру кезінде толық емес және/немесе дәйексіз мәліметтер ұсынылған;
4) консулдық алым төленбеген жағдайда бас тартылады.
13. Берілген қайтып оралуға арналған куәліктер туралы мәліметтер Сыртқы істер министрлігі айқындаған тәртіппен қайтып оралуға арналған куәліктерді беру тізіліміне енгізіледі.
14. Қайтып оралуға арналған куәлік мынадай:
1) Заңның 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректер болмаған;
2) оның қолданылу мерзімі өткен;
3) Заңның 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген деректерді не құжаттың қорғалу дәрежесін сәйкестендіру мүмкін болмаған;
4) иесі уәкілетті мемлекеттік органға өтініш берген күннен бастап құжат жоғалған;
5) иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген;
6) жынысын өзгерткен жағдайларда жарамсыз болып табылады және ауыстырылуға әрі шетелдегі мекемеге тапсырылуға тиіс.
15. Қайтып оралуға арналған куәлікті ауыстыру осы Қағидаларда қайтып оралуға арналған куәлікті ресімдеу үшін көзделген жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
16. Қайтып оралуға арналған куәлік Қазақстан Республикасына келген соң, тұрақты тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына тапсырылады және жоғалған жеке басты куәландыратын құжаттарды қалпына келтіру материалдарына қосылады.
Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты немесе дипломатиялық паспорты жоғалған немесе қолданылу мерзімі өткен кезде берілген қайтып оралуға арналған куәлік Қазақстан Республикасына келген соң Сыртқы істер министрлігіне тапсырылуға тиіс.
17. Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген негіздердің болмауы фактісі анықталған жағдайларда шетелдегі мекеме бұл туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына хабарлау арқылы бұрын берілген қайтып оралуға арналған куәлікті алып қою шараларын қабылдайды.
Қайтып оралуға арналған куәлікті кейіннен алып қоюды алдын ала тергеу, анықтау органдарының лауазымды адамдары, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу және азаматтықты жоғалтуды ресімдеу барысында лауазымды адамдар жүргізеді.

11. В свидетельство на возвращение вносятся отметки:
1) о визах – компетентным органом иностранного государства, уполномоченным на выдачу виз;
2) о пересечении Государственной границы Республики Казахстан и государственных границ других государств – органом пограничной службы, компетентным органом иностранного государства, осуществляющим пограничный контроль;
3) об аннулировании ранее внесенных отметок – органом, внесшим соответствующую отметку.
12. В оформлении свидетельства на возвращение отказывается в случаях:
1) неподтверждения оснований, указанных в пункте 6 настоящих Правил;
2) представления неполного пакета документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил;
3) представления неполных и/или недостоверных сведений при сдаче документов;
4) неуплаты консульского сбора.
13. Сведения о выданных свидетельствах на возвращение вносятся в реестр выдачи свидетельств на возвращение в порядке, определяемом Министерством иностранных дел.
14. Свидетельство на возвращение является недействительным и подлежит замене и сдаче в загранучреждение в случаях:
1) отсутствия в нем данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона;
2) истечения срока его действия;
3) невозможности идентификации данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 статьи 7 Закона, либо степени защиты документа;
4) утраты документа со дня подачи заявления владельцем в уполномоченный государственный орган;
5) несоответствия правовому статусу владельца;
6) смены пола.
15. Замена свидетельства на возвращение осуществляется на общих основаниях, предусмотренных в настоящих Правилах для оформления свидетельства на возвращение.
16. По прибытию в Республику Казахстан свидетельство на возвращение сдается в органы внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства и приобщается к материалам по восстановлению утраченных документов, удостоверяющих личность.
Свидетельство на возвращение, выданное при утрате или истечении срока действия служебного или дипломатического паспорта Республики Казахстан, подлежит сдаче в Министерство иностранных дел по прибытию в Республику Казахстан.
17. В случае выявления фактов отсутствия оснований, предусмотренных в пункте 6 настоящих Правил, загранучреждение принимает меры к изъятию ранее выданного свидетельства на возвращение путем информирования об этом органов национальной безопасности Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан.
Последующее изъятие свидетельства на возвращение производится должностными лицами органов предварительного следствия, дознания, а также должностными лицами в ходе административного производства и оформления утраты гражданства.

18. Қайтып оралуға арналған куәлікті сақтау және жою Қазақстан Республикасының ұлттық қор және мұрағаттар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қайтып оралуға арналған куәлікті
ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру,
алып қою және жою қағидаларына
қосымша
САУАЛНАМА – ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігімді / Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындығымды анықтап берудi сұраймын (керектісін сызыңыз)
СҰРАҚТАР
ЖАУАПТАР
1. Тегі, аты, әкесінің аты
2. Бұрын болған атыңызды, тегіңізді және әкеңіздің атын, оларды қашан, қайда және қандай себеп бойынша өзгерткендігіңізді атап шығыңыз
3. Туған күнi, айы, жылы және туған жерi
4. Ұлты
5. Азаматтығы
6. Отбасылық жағдайы
7. Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы
8. Шетелге кетер алдындағы тікелей тұрғылықты мекенжайы
9. Соңғы жұмыс, оқу орны
10. Білімі және білімі бойынша мамандығы (қайда, қашан және қандай оқу орнын бітірдіңіз)
11. Егер бұрын басқа мемлекеттің азаматтығында болсаңыз, қайда, қашан және қандай негізде Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаныңызды толық көрсетіңіз
12. Сот тәртібінде қылмыстық, әкімшілік немесе азаматтық жауапкершілікке тартылдыңыз ба (егер тартылсаңыз онда қашан, кім және не үшін)
13. Шетелге шығудың мақсаты
14. Қазақстан Республикасынан шыққан күні және Қазақстан Республикасына қайта келетін болжамды күні
15. Жоғалған жеке басты куәландыратын құжат туралы мәліметтер (түрі, нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі, құжатты берген орган)
16. Жеке басты куәландыратын құжатта болған жазбалар мен белгілер туралы мәліметтер (бірге бара жатқан балалар туралы жазба, тұрақты түрде тұру үшін шетелге шығуға рұқсат туралы жазба және т.б.)
17. Жеке басты куәландыратын басқа да құжаттар туралы мәліметтер (бар болған жағдайда)
18. Сіздің жақын туыстарыңыз (күйеуі/әйелі, ата-анасы, ағалары, інілері, апалары, қарындастары, сіңлілері).
Туыстық дәрежесі
Аты, тегі, әкесінің аты
Туған жылы және жері
Жұмыс орны, лауазымы
Болу елі, тұрғылықты мекенжайы
19. Еңбек қызметі басталған уақыттан бері атқаратын жұмыстары (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметті қоса алғанда).
Айы мен жылы
Мекемесi, ұйымы көрсетiлген лауазымы
Мекеменiң, ұйымның орналасқан жерi
Жоғарыда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын растаймын.
Өтiнiш берушiнiң қолы ______________ 20___ ж. "___" _________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 926 қаулысымен
бекітілген
Қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға
қойылатын талаптар
1. Қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптарға қосымшаға сәйкес қайтып оралуға арналған куәлік көлемі 285х135 мм. мөлшеріндегі сүйір бұрышты, 95 мм тең үш бірдей бөлікке бүктелетін бланкті білдіреді.

18. Хранение и уничтожение свидетельств на возвращение осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о национальном фонде и архивах.
Приложение
к Правилам оформления, выдачи,
замены, сдачи, изъятия и уничтожения
свидетельства на возвращение
АНКЕТА – ЗАЯВЛЕНИЕ Прошу определить принадлежность к гражданству Республики Казахстан / подтвердить постоянное проживание в Республике Казахстан (нужное подчеркнуть)
ВОПРОСЫ
ОТВЕТЫ
1. Фамилия, имя, отчество
2. Перечислите все фамилии, имена и отчества, которые Вы ранее имели, когда, где и по какой причине их изменили
3. Число, месяц, год и место рождения
4. Национальность
5. Гражданство
6. Семейное положение
7. Адрес проживания в Республике Казахстан
8. Адрес проживания непосредственно перед выездом за границу
9. Последнее место работы, учебы
10. Образование и специальность по образованию (где, когда и какое учебное заведение закончили)
11. Если ранее состояли в гражданстве (подданстве) других государств, укажите подробно, где, когда и на каком основании приобрели гражданство Республики Казахстан
12. Привлекались ли к уголовной, административной или гражданской ответственности в судебном порядке (если привлекались, то когда, кем и за что)
13. Цель поездки за границу
14. Дата выезда из Республики Казахстан и предполагаемая дата возвращения в Республику Казахстан
15. Сведения об утерянном документе, удостоверяющем личность (вид, номер, дата выдачи, срок действия, орган выдачи документа)
16. Сведения о записях и отметках, имевшихся в утерянном документе, удостоверяющем личность (запись о совместно следующих детях, разрешительная запись о выезде за границу на постоянное жительство и т.д.)
17. Сведения о других документах, удостоверяющих личность (в случае наличия)
18. Близкие родственники (муж/жена, родители, братья, сестры).
Степень
родства
Фамилия, имя,
отчество
Дата и место
рождения
Место
работы,
должность
Страна пребывания,
адрес местожительства
19. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности
(включая учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу).
Месяц и год
Должность, с указанием
учреждения, организации
Местонахождение
учреждения, организации
Подтверждаю достоверность вышеуказанных сведений.
Подпись заявителя ______________ "___" ___________ 20___ г.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 2013 года № 926
Образец свидетельства на возвращение и
требования к его защите
1. Свидетельство на возвращение представляет собой бланк, согласно приложению к настоящему образцу свидетельства на возвращение и требованиям к его защите, размером 285x135 мм с острыми углами, складывающийся на три равные части по 95 мм.

2. Қайтып оралуға арналған куәлік бланкісі (бұдан әрі – бланк) қағаз құрамына УК-сәуле астында нүктелер түріндегі түрлі-түсті түстермен флуоресценттелетін бөлшектер; көрінетін талшықтар; бірегей ықшамды оптикалық сканермен ғана көруге болатын флуоресцентті полимерлік қоспалар, сондай-ақ бланкінің бөлігі арнайы математикалық алгоритмді қолдана отырып құралған сызықтардан тұратын тор сызықтар түрінде арнайы қорғау қасиеттері бар қағазға баспаханалық тәсілмен басылады. Бланк реңкі көгілдір түсті болады. Бланктің мұқабасынан басқа беттері нөмірленеді. Нөмір беттің төменгі жағында ортасына қойылады.
3. Бланктің тік қалпында мұқабасы, 4-беті, 5-беті болады.
Бланктің көлденең қалпында: 1-беті, 2-беті, 3-беті болады.
4. Бланктің мұқабасында:
мұқабаның бұрыштарында – көгілдір түсті ою-өрнек элементтері;
мұқабаның жоғарғы бөлігінде – мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN"
деген жазу;
мұқабаның ортасында - мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"ҚАЙТЫП ОРАЛУҒА
АРНАЛҒАН КУӘЛІК
CERTIFICATE
OF RETURN"
деген жазу;
мұқабаның төменгі бөлігінің ортасында – дөңгелек бұрыштармен қоршалған жиектің ішінде бланктің нөмірі орналасқан.
5. Бланктің 1-бетінде иесінің қол қоюы үшін жол қалдырылған, сондай-ақ қайтып оралуға арналған куәлік иесінің құқықтық мәртебесі және қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы көрсетіледі.
1-беттің жоғарғы бөлігінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауын қамтитын жазу бар.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Осы куәліктің иесі/The holder of this certificate is"
деп жазылған.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде сол жағынан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы" ҚР СТ 989-2008 Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес диаметрі 28 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы алтын түстес.
1-беттің ортасында қайтып оралуға арналған куәлік иесінің құқықтық мәртебесін көрсету үшін сызықтармен шектелген жол тігінен орналасқан.
1-беттің екінші жартысының бірінші ширегінде оң жағынан мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Қазақстан азаматы
The citizen of Kazakhstan"
"Азаматтығы жоқ тұлға
The stateless person"
"Босқын мәртебесіне ие
The refugee"
деген сөздер тігінен жазылған.
Бланктің 1-бетінің төменгі бөлігінде сызықтармен шектелген, иесінің қол қоюы үшін қалдырылған жол орналасқан және бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған, көгілдір бояумен орындалған ою-өрнек бар.

2. Бланк свидетельства на возвращение (далее – бланк) выполнен типографским способом на бумаге, имеющей специальные защитные свойства в виде: частичек, добавленных в состав бумаги, флуоресцирующих под УФ – лучами разными цветами в виде точек; видимых волокон; флуоресцентными полимерными добавками, обнаруживаемыми только оригинальным портативным оптическим сканером, а так же фоновая часть бланка выполнена из сетки, состоящей из линий с применением специальных математических алгоритмов. Бланк имеет оттенок голубого цвета. Страницы бланка пронумерованы, кроме обложки. Номер расположен внизу по центру страницы.
3. Вертикальное положение бланка имеют: обложка, страница 4, страница 5.
Горизонтальное положение бланка имеют: страница 1, страница 2, страница 3.
4. На обложке бланка расположены:
по углам обложки - элементы орнамента голубого цвета.
в верхней части обложки - надпись на государственном и английском языках:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN"
в центре обложки - надпись на государственном и английском языках:
"ҚАЙТЫП ОРАЛУҒА
АРНАЛҒАН КУӘЛІК
CERTIFICATE
OF RETURN"
в нижней части обложки по центру - номер бланка в ограненной рамке с округленными углами.
5. На странице 1 бланка размещается поле для подписи владельца, а также указываются правовой статус владельца свидетельства на возвращение и наименование загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Верхняя часть страницы 1 имеет надпись на государственном и английском языках, содержащая наименование загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Во второй половине страницы 1 первой четверти расположена надпись на государственном и английском языках:
"Осы куәліктің иесі/The holder of this certificate is".
Во второй половине страницы 1 первой четверти в левой стороне расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан. Государственный Герб Республики Казахстан диаметром 28 мм, согласно Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2008 "Государственный Герб Республики Казахстан", имеет золотистый цвет.
В центре страницы 1 по вертикали расположены поля, ограниченные линиями, для указания правового статуса владельца свидетельства на возвращение.
Во второй половине страницы 1 первой четверти в правой стороне по вертикали расположены надписи на государственном и английском языках:
"Қазақстан азаматы
The citizen of Kazakhstan"
"Азаматтығы жоқ тұлға
The stateless person"
"Босқын мәртебесіне ие
The refugee"
Поле для подписи владельца, ограниченное линиями, расположено в нижней части страницы 1 бланка и имеет орнамент, исполненный бирюзовой краской посредством преломления диагональных линий бланка.

6. 2-бет қайтып оралуға арналған куәлік иесінің фотосуретін, жеке деректерін орналастыруға, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамының қол қоюына және мөр басуына арналған.
2-беттің жоғарғы және төменгі бөліктерінде бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған, көгілдір бояумен орындалған ою-өрнек бар.
2-беттің сол жақ бөлігінде мөлшері 35х45 мм болатын фотосуретке арналған жол болады.
2-беттің ортаңғы бөлігінде мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Тегі/Surname
"Берілген күні/Date of issue"
"Аты/Given name"
"Қолданылу мерзімі/Date of expiry"
"Туған күні/Date of birth"
"Туған жері/Place of birth"
"Жынысы/Sex"
деген сөздер көлденеңінен жазылған.
2-беттің сол жағының төменгі бұрышында қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің мөрі қойылатын орын бар.
2-беттің оң жағының төменгі бұрышында қайтып оралуға арналған куәлікті берген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамының қолы қойылатын орын бар.
2-беттің бірінші ширегінің екінші жартысында көзге көрінбейтін, бір бірінен бірдей қашықтықта орналасқан, күн астындағы бүркіт кейпіндегі 4 (төрт) мемлекеттік символика бейнеленген. Символика бейнесі ультракүлгін сәуле астында көрінетін кішігірім мәтіннен құралған.
7. Бланктің 3-беті "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының
17-бабында көрсетілген арнайы белгілерді енгізуге арналған.
3-беттің сол жағының жоғарғы бұрышында "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы" ҚР СТ 989-2008 Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес диаметрі 13 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген.
3-беттің жоғарғы жағының ортасында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Арнайы белгілер үшін/For special marks"
деген жазу орналасқан.
3-беттің орта бөлігінде Қазақстан Республикасы аумағының бейнесі орналасқан, ол көгілдір түсті және бланктің қиғаш сызықтарының сыну бұрышы арқылы жасалған.
Аумақ бейнесінің ортасында ішкі жағынан ағылшын тілінде:
"KAZAKHSTAN"
деген жазу орналасқан.
8. Бланктің 4-беті визалар жапсыруға арналған.
Беттің жоғарғы жағында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Визалар/Visas"
деген жазулар бар.
9. 5-беттің бұрыштарында көгілдір түсті ою-өрнек элементтері орналасқан.
5-беттің ортасында мемлекеттік және ағылшын тілдерінде:
"Осы куәлік оның иесіне Қазақстан Республикасына
бір реттік қайту үшін беріледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі
шет мемлекеттердің барлық мүдделі органдарын осы
Қайтып оралуға арналған
куәлік иесін Қазақстан Республикасына
қайту үшін қажетті көмекпен қамтамасыз етуді сұрайды.
To holder of this Certificate provides
single entry to the Republic of Kazakhstan.
The Government of the Republic of Kazakhstan
request all concerned authorities of the foreign states
to provide necessary assistance to the holder of this Certificate
for return to the Republic of Kazakhstan"
деген жазулар орналасқан.
Мемлекеттік және ағылшын тілдеріндегі жазбалар олардың арасында көлденең орналасқан арнайы көгілдір түсті ою-өрнекпен бөлінген.

6. Страница 2 предназначена для размещения фотографии, личных данных владельца свидетельства на возвращение, подписи должностного лица и печати загранучреждения Республики Казахстан.
В верхней и нижней частях страницы 2 расположен орнамент, исполненный бирюзовой краской посредством преломления диагональных линий бланка.
Поле для фотографии размером 35х45 мм размещается в левой части страницы 2.
В центральной части страницы 2 по горизонтали расположены следующие надписи на государственном и английском языках:
"Тегі/Surname
"Берген кезі/Date of issue"
"Аты/Given name"
"Қолданылу мерзімі/Date of expiry"
"Тұған күні/Date of birth"
"Тұған жері/Place of birth"
"Жынысы/Sex"
В левом нижнем углу страницы 2 расположено место для печати загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
В правом нижнем углу страницы 2 расположено место для подписи должностного лица загранучреждения Республики Казахстан, выдавшего свидетельство на возвращение.
Во второй половине первой четверти страницы 2 размещены 4 (четыре) невидимых изображения символики государства в виде беркута под солнцем, расположенные на равном расстоянии друг от друга. Изображение символики состоит из микротекста и проявляется под ультрафиолетовыми лучами.
7. Страница 3 бланка предназначена для внесения специальных отметок, указанных в статье 17 Закона Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность".
В левом верхнем углу страницы 3 располагается изображение Государственного Герба Республики Казахстан диаметром 13 мм согласно Государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 989-2008 "Государственный Герб Республики Казахстан".
Вверху страницы 3 по центру размещена надпись на государственном и английском языках:
"Арнайы белгілер үшін/For special marks"
В центральной части страницы 3 располагается изображение территории Республики Казахстан, которое имеет бирюзовый цвет и исполняется путем преломления диагональных линий бланка.
Внутри изображения территории по центру размещена надпись на английском языке:
"KAZAKHSTAN"
8. Страница 4 бланка предназначена для вклеивания виз.
Вверху страницы размещена надпись на государственном и английском языках:
"Визалар/Visas"
9. По углам страницы 5 расположены элементы орнамента голубого цвета.
В центре страницы 5 размещена надпись на государственном и английском языках:
"Осы куәліктің иесіне Қазақстан Республикасына
бір реттік келу құқығы беріледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі шет мемлекеттердің
барлық құзыретті органдарынан осы куәлік иесінің бөгетсіз
жүріп-тұруын қамтамасыз етуді және қажет болған жағдайда
заңды қолдау көрсетіп, қорғауды өтінеді.
The holder of this Certificate has a right for
single entry to the Republic of Kazakhstan.
The Government of the Republic of Kazakhstan
requests authorities of foreign states to permit
the holder of this Certificate to pass without delay
and hindrance and in case of need to provide all
lawful aid and protection."
Надписи на государственном и английском языках отделяются специальным орнаментом голубого цвета, горизонтально размещенным между ними.

10. Әрбір бланкте жазбалардың сақталуын арттыру немесе бланкті және ондағы жазуларды жалған құжат жасаудан сақтау үшін арнайы әзірленген элементтер қолданылған.
Қайтып оралуға арналған куәліктің
үлгісі мен оны қорғауға қойылатын талаптарға
қосымша

10. В каждом бланке применяются специально разработанные элементы, предназначенные для повышения сохранности записей или защиты бланка и произведенных в нем записей от подделок.
Приложение
к образцу свидетельства
на возвращение и требованиям
к его защите