"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсіптік одақтардың қызметі және еңбек қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 1020 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсіптік одақтардың қызметі және еңбек қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне кәсіптік одақтардың қызметі және еңбек қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14,  109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат;    17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 жылғы 4 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2013 жылғы 5 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төреліктің және аралық соттың қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
174-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Ереуiлдердi заңсыз деп тану туралы азаматтық iстер сотқа талап арыз түскен күннен бастап он күн мерзiмде қаралады және шешiледi.».

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности профессиональных союзов и регулирования трудовых отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2013 года № 1020
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности профессиональных союзов и регулирования трудовых отношений».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам деятельности
профессиональных союзов и регулирования трудовых отношений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 93; № 21-22, ст. 124; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности арбитража и третейского суда», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 4 июля 2013 г. и «Казахстанская правда» 5 июля 2013 г.):
пункт 1 статьи 174 дополнить предложением третьим следующего содержания:
«Гражданские дела о признании забастовок незаконными рассматриваются и разрешаются в десятидневный срок со дня поступления искового заявления в суд.».

2. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123- құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 3, 15-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 1-тармағында:
12), 34), 60) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«12) бiтiмгерлiк рәсiмдер – ұжымдық еңбек дауын алғашында - бiтiмгерлiк комиссиясында, ал онда келiсiмге қол жеткізілмеген кезде медиация рәсімін қолдана отырып еңбек төрелігінде өз кезегiмен қарау;»;
«34) еңбек төрелігі – өз кезегінде бiтiмгерлiк комиссиясында, медиация рәсімін қолдана отырып келiсiмге қол жеткізілмеген кезде ұжымдық еңбек дауының тараптары еңбек дауын шешу үшiн уәкiлеттi адамдарды тарта отырып құратын, уақытша жұмыс iстейтiн орган;»;
«60) қызметкерлердiң өкiлдерi – кәсiптiк одақтардың, олардың бiрлестiктерiнiң органдары, ал олар болмаған кезде қызметкерлердiң жалпы жиналысында (конференциясында) көпшілік дауыспен таңдалған және қызметкерлер уәкiлеттiк берген сайланбалы өкiлдер;»;
мынадай мазмұндағы 69-1) тармақшамен толықтырылсын:
«69-1) разрядаралық коэффициент – сабақтас тарифтік-біліктілік разрядтардың тарифтік мөлшерлемелері арасындағы арақатынас;»;
2) 15-бап мынадай мазмұндағы 14-1), 25-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) мемлекеттiк органдарға техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн азаматтық қызметшiлердің штат санының лимитін бекітеді;»;
«25-1) жұмыс берушiнiң еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау жөнiндегi нұсқаулығын әзiрлеу, бекiту және қайта қарау тәртібін белгілейді;»;
3) 16-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) еңбек жөнiндегi үлгiлiк (салалық, салааралық) нормалар мен нормативтердi ауыстыру және қайта қарау тәртiбiн белгiлейдi;»;

2. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» 11 июля 2013 г. и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункты 12), 34), 60) изложить в следующей редакции:
«12) примирительные процедуры - последовательное рассмотрение коллективного трудового спора первоначально в примирительной комиссии, а при недостижении согласия в ней – с применением процедуры медиации, в трудовом арбитраже;»;
«34) трудовой арбитраж - временно действующий орган, создаваемый сторонами коллективного трудового спора с привлечением уполномоченных лиц для разрешения трудового спора при недостижении соглашения последовательно в примирительной комиссии, с применением процедуры медиации;»;
«60) представители работников - органы профессиональных союзов, их объединений, а при их отсутствии выборные представители, избранные и уполномоченные работниками на общем собрании (конференции) работников большинством голосов участников;»;
дополнить подпунктом 69-1) следующего содержания:
«69-1) межразрядный коэффициент - соотношение между тарифными ставками смежных тарифно-квалификационных разрядов;»;
2) статью 15 дополнить подпунктами 14-1), 25-1) следующего содержания:
«14-1) утверждает лимит штатной численности гражданских служащих, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов;»;
«25-1) устанавливает порядок разработки, утверждения и пересмотра инструкции по безопасности и охране труда работодателем;»;
3) в статье 16:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) устанавливает порядок замены и пересмотра типовых (отраслевых, межотраслевых) норм и нормативов по труду;»;

мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) тиiстi қызмет салаларындағы мемлекеттiк органдармен келісім бойынша барлық қызмет салаларына бірдей (салааралық) еңбек жөніндегі үлгiлiк нормалар мен нормативтердi әзірлейді және бекiтеді;
7-2) әкiмшiлiк персоналға жататын қызметкерлердің лауазымдары атауларының тiзбесiн әзірлейді және бекітеді;»;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«18) тиiстi қызмет салаларының уәкiлеттi мемлекеттiк органдарының еңбек жөнiндегi үлгiлiк (салалық, салааралық) нормалар мен нормативтердi бекiту тәртiбiн белгілейді;»;
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
«25-1) еңбек төрелігі туралы үлгі ережені бекітеді;»;
4) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тараптардың деректемелері:
жұмыс беруші - жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), оның тұрақты тұратын мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі, берілген күні, жеке сәйкестендiру нөмiрi (бизнес-сәйкестендiру нөмiрi);
жұмыс беруші - заңды тұлғаның толық атауы мен орналасқан жері, жұмыс беруші - заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі, бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі, берілген күні, жеке сәйкестендіру нөмірі;»;
5) 31-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
6) 117-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Еңбек жөніндегі үлгi (салалық, салааралық) нормалар мен нормативтердi тиiстi қызмет салаларының уәкiлеттi мемлекеттiк органдары еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсім бойынша ол белгiлеген тәртiппен бекiтедi.
Барлық қызмет салалары үшін бірдей (салааралық) еңбек жөніндегі үлгiлiк нормалар мен нормативтердi тиiстi қызмет салаларының мемлекеттiк органдармен келісім бойынша еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтеді.
3. Еңбек жөніндегі үлгi (салалық, салааралық) нормалар мен нормативтердi ауыстыруды және қайта қарауды оларды бекiткен органдар еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.»;
7) 122-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Еңбекке ақы төлеудiң ең төменгi стандарты тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгiленетін ең төменгі айлық жалақы мөлшері және салалық келісімдерде айқындалатын салалық арттырушы коэффиценттер есебінен айқындалады.»;

дополнить подпунктами 7-1), 7-2) следующего содержания:
«7-1) разрабатывает и утверждает типовые нормы и нормативы по труду единые (межотраслевые) для всех сфер деятельности по согласованию с государственными органами соответствующих сфер деятельности;
7-2) разрабатывает и утверждает перечень наименований должностей работников, относящихся к административному персоналу;»;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
«18) устанавливает порядок утверждения типовых (отраслевых, межотраслевых) норм и нормативов по труду уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности;»;
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
«25-1) утверждает типовое положение о трудовом арбитраже;»;
4) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«1) реквизиты сторон:
фамилию, имя, отчество (если указано в документе, удостоверяющем личность) работодателя - физического лица, адрес его постоянного места жительства, наименование, номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер);
полное наименование работодателя - юридического лица и его местонахождение, номер и дату государственной регистрации работодателя – юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
фамилию, имя, отчество (если указано в документе, удостоверяющем личность) работника, наименование, номер, дату выдачи документа, удостоверяющего его личность; индивидуальный идентификационный номер;»;
5) подпункт 7) пункта 1 статьи 31 исключить;
6) пункты 2 и 3 статьи 117 изложить в следующей редакции:
«2. Типовые (отраслевые, межотраслевые) нормы и нормативы по труду утверждаются уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду в установленном им порядке.
Типовые нормы и нормативы по труду единые (межотраслевые) для всех сфер деятельности утверждаются уполномоченным государственным органом по труду по согласованию с государственными органами соответствующих сфер деятельности.
3. Замена и пересмотр типовых (отраслевых, межотраслевых) норм и нормативов по труду осуществляются органами, утвердившими их в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по труду.»;
7) пункт 2 статьи 122 изложить в следующей редакции:
«2. Минимальный стандарт оплаты труда определяется из расчета минимального размера месячной заработной платы, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год, и повышающих отраслевых коэффициентов, определяемых отраслевым соглашением.»;

8) 138-3 баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
2. Ұлттық біліктілік шеңберін әзірлеуді еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган білім беру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп жүргізеді және оны әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі республикалық комиссия бекітеді.»;
9) 138-4 баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салалық біліктілік шеңберін әзірлеуді тиісті қызмет салаларының уәкілетті мемлекеттік органдары жүргізеді және оны әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі салалық комиссия бекітеді.»;
10) 171-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Келiсу комиссиясының қызметкерлерден құрылатын мүшелерi қызметкерлердiң жалпы жиналысында (конференциясында) сайланады. Келiсу комиссиясының жұмыс берушiден құрылатын мүшелерi жұмыс берушiнiң актiсiмен тағайындалады. Келiсу комиссиясының мүшелерi бiрiншi ұйымдастыру отырысында көпшiлiк дауыспен өз құрамынан төраға мен хатшыны сайлайды және тараптардың келісімімен медиаторды тарту туралы мәселе шешіледі.»;
11) 172-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке еңбек дауларын қарау жөнінде органдарға жүгіну мерзімінің өтуі қаралатын жеке еңбек дауы бойынша медиация туралы шарттың қолданысы кезеңінде тоқтатыла тұрады.»;
12) 185-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстiң 54-бабы 1-тармағының 1), 3) – 19) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, жүктi әйелдермен, үш жасқа дейiнгi балалары бар әйелдермен, он төрт жасқа дейiнгi баланы (он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек - баланы) тәрбиелеп отырған жалғызбасты аналармен, аталған балалар санатын анасыз тәрбиелеп отырған өзге де адамдармен еңбек шартын жұмыс берушiнiң бастамасы бойынша бұзуға жол берiлмейдi.»;
13) мынадай мазмұндағы 28-1-тараумен толықтырылсын:
«28-1-тарау. Кәсіптік одақтың кәсіподақ органдарының құрамына кіретін қызметкерлерiнiң еңбегiн реттеу ерекшелiктерi
257-1-бап. Кәсіптік одақтың кәсіподақ органдарының құрамына кіретін қызметкерлерінiң еңбегiн реттеу
Кәсіптік одақтың кәсіподақ органдарының құрамына кіретін қызметкерлердiң еңбегі «Кәсіптік одақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшелiктермен бiрге осы Кодексте реттеледi.»;
14) 263-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Әлеуметтік әріптестікті республикалық деңгейде ұйымдастыруды қамтамасыз ету еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жүктеледі.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

8) пункт 2 статьи 138-3 изложить в следующей редакции:
«2. Разработка национальной рамки квалификаций производится уполномоченным государственным органом по труду совместно с уполномоченным государственным органом в сфере образования и утверждается республиканской комиссией по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений.»;
9) пункт 3 статьи 138-4 изложить в следующей редакции:
«3. Разработка отраслевой рамки квалификаций производится уполномоченными государственными органами соответствующих сфер деятельности и утверждается отраслевыми комиссиями по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений.»;
10) пункт 3 статьи 171 изложить в следующей редакции:
«3. Члены согласительной комиссии от работников избираются общим собранием (конференцией) работников. Члены согласительной комиссии от работодателя назначаются актом работодателя. Члены согласительной комиссии на первом организационном заседании большинством голосов избирают из своего состава председателя и секретаря, и соглашением сторон решается вопрос о привлечении медиатора.»;
11) статью 172 дополнить частью второй следующего содержания:
«Течение срока обращения в органы по рассмотрению индивидуальных трудовых споров приостанавливается в период действия договора о медиации по рассматриваемому индивидуальному трудовому спору.»;
12) пункт 1 статьи 185 изложить в следующей редакции:
«1. Расторжение трудового договора по инициативе работодателя с беременными женщинами, женщинами, имеющими детей в возрасте до трех лет, одинокими матерями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет (ребенка-инвалида до восемнадцати лет), иными лицами, воспитывающими указанную категорию детей без матери, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 3) - 19) пункта 1 статьи 54 настоящего Кодекса.»;
13) дополнить главой 28-1 следующего содержания:
«Глава 28-1. Особенности регулирования труда работников, входящих в состав профсоюзных органов профессионального союза
Статья 257-1. Регулирование труда работников, входящих в состав
профсоюзных органов профессионального союза
Труд работников, входящих в состав профсоюзных органов профессионального союза, регулируется настоящим Кодексом с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан «О профессиональных союзах».»;
14) в статье 263:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Обеспечение организации социального партнерства на республиканском уровне возлагается на уполномоченный государственный орган по труду.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Республикалық кәсіптік одақтар бiрлестiктері қызметкерлердiң республикалық деңгейдегі өкiлеттi өкiлдерi болып табылады.»;
15) 264-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Әлеуметтік әріптестікті салалық деңгейде ұйымдастыруды қамтамасыз ету тиiстi қызмет салаларындағы уәкiлеттi мемлекеттік органдарға жүктеледі.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салалық кәсіптік одақтар қызметкерлердiң салалық деңгейдегі өкiлеттi өкiлдерi болып табылады.»;
16) 265-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Әлеуметтік әріптестікті өңірлік деңгейде ұйымдастыруды қамтамасыз ету тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарына жүктеледі.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Аумақтық кәсіптік одақтар бiрлестiктері қызметкерлердiң өңiрлiк деңгейдегі өкiлеттi өкiлдерi болып табылады.»;
17) 268-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«268-бап. Республикалық, салалық, өңірлік комиссиялардың негізгі мақсаттары, міндеттері мен функциялары
1. Комиссиялардың негізгі мақсаттары әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу және әлеуметтік әріптестік тараптарының мүдделерін келісу болып табылады.
2. Комиссиялардың негізгі міндеттері:
1) әлеуметтік және экономикалық саясаттың негізгі бағыттары бойынша әлеуметтік әріптестік тараптарының ұстанымдарын келісу;
2) келісімдерді әзірлеу және жасасу;
3) келісімдерді іске асыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу, келісу және бекіту;
4) халықаралық еңбек нормаларын ратификациялауға және қолдануға байланысты мәселелер бойынша консультациялар өткізу және ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссиялар өздері бекіткен ережелерге және жұмыс жоспарларына сәйкес жұмыс істейді. Комиссия отырыстары жылына кемінде екі рет өткізіледі.
4. Республикалық комиссияның функциялары:
1) әлеуметтік-еңбек қатынастары саласындағы заң жобаларын қарау (әлеуметтік әріптестік тараптарының бастамасы бойынша) және олар бойынша ұсынымдар шығару;
2) әлеуметтік-еңбек қатынастары саласында нормативтік құқықтық актілер әзірлеу және қабылдау туралы атқарушы билік органдарына ұсыныстар енгізу;
3) ұлттық біліктілік шеңберін бекіту;
4) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және келісу;
5) жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге және жұмыссыздық деңгейін қысқартуға бағытталған шараларды келісу;
6) Бас келісім жасасу және оның орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
7) салалық және өңірлік деңгейлерде келісімдер әзірлеу және қабылдау үшін Байқаушылар тобын құру;

«3. Полномочными представителями работников на республиканском уровне являются республиканские объединения профессиональных союзов.»;
15) в статье 264:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Обеспечение организации социального партнерства на отраслевом уровне возлагается на уполномоченные государственные органы соответствующих сфер деятельности.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Полномочными представителями работников на отраслевом уровне являются отраслевые профессиональные союзы.»;
16) в статье 265:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Обеспечение организации социального партнерства на региональном уровне возлагается на местные исполнительные органы соответствующей административно-территориальной единицы.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Полномочными представителями работников на региональном уровне являются территориальные объединения профессиональных союзов.»;
17) статью 268 изложить в следующей редакции:
«Статья 268. Основные цели, задачи и функции республиканской,
отраслевых, региональных комиссий
1. Основными целями комиссий являются регулирование социальных и трудовых отношений и согласование интересов сторон социального партнерства.
2. Основными задачами комиссий являются:
1) согласование позиций сторон социального партнерства по основным направлениям социальной и экономической политики;
2) разработка и заключение соглашений;
3) разработка, согласование и утверждение мероприятий по реализации соглашений;
4) проведение консультаций и выработка рекомендаций по вопросам, связанным с ратификацией и применением международных трудовых норм.
3. Комиссии действуют в соответствии с утвержденными ими положениями и планами работ. Заседания комиссий проводятся не реже двух раз в год.
4. Функциями республиканской комиссии являются:
1) рассмотрение (по инициативе сторон социального партнерства) законопроектов в области социально-трудовых отношений и вынесение по ним рекомендаций;
2) внесение в органы исполнительной власти предложений о разработке и принятии нормативных правовых актов в области социально-трудовых отношений;
3) утверждение национальной рамки квалификации;
4) разработка и согласование мероприятий по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
5) согласование мер, направленных на обеспечение занятости и сокращение уровня безработицы;
6) заключение генерального соглашения и осуществление мониторинга за его исполнением;
7) формирование группы наблюдателей для участия в разработке и принятии соглашений на отраслевом и региональном уровнях;

8) республикалық комиссияның негізгі мақсаттары мен міндеттерін іске асыруға бағытталған өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
5. Салалық комиссиялардың функциялары:
1) тиісті саланың әлеуметтік әріптестік тараптарының Бас келісімді, республикалық комиссия шешімдерін орындауын қамтамасыз ету;
2) тиісті саланың бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын (әлеуметтік әріптестік тараптарының бастамасы бойынша) қарау;
3) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және келісу;
4) жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге және жұмыссыздық деңгейін қысқартуға бағытталған шараларды келісу;
5) салалық келісім жасау және оның орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
6) саладағы еңбекақы төлеу, оның ішінде:
саладағы ең төменгі тарифтік мөлшерлемені;
разрядаралық коэффициенттердің шекті мәнін;
арттырушы салалық коэффициенттерді;
ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды), қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерге үстемеақы белгілеудің бірыңғай тәртібін белгілеу жүйесінің негізгі қағидаттарын әзірлеу;
7) салалық біліктілік шеңберін бекіту;
8) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде кеңес құру;
9) ұжымдық еңбек дауларының алдын алу және шешу үшін Еңбек төрелігі жөнінде кеңес құру;
10) келісімдер, ұжымдық шарттар әзірлеу және қабылдау үшін Байқаушылар тобын құру;
11) Кадрлық әлеуетті және біліктілікті дамыту жөнінде үйлестіру орталығын құру;
12) салалық комиссияның негізгі мақсаттары мен міндеттерін іске асыруға бағытталған өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
6. Өңірлік комиссияның функциялары:
1) салалық келісімдердің әлеуметтік әріптестік тараптарының Бас келісімді, республикалық және салалық комиссия шешімдерін орындауын қамтамасыз ету;
2) өңірдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын (әлеуметтік әріптестік тараптарының бастамасы бойынша) қарау;
3) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және келісу;
4) жұмыс берушілерге және қызметкерлердің өкілдеріне еңбек дауларын реттеуге жәрдемдесу;
5) жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге және жұмыссыздық деңгейін қысқартуға бағытталған шараларды келісу;
6) Өңірлік келісім жасасу және оның орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
7) ұжымдық еңбек дауларының алдын алу және шешу үшін Еңбек төрелігі жөнінде кеңес құру;
8) өңірлік комиссияның негізгі мақсаттары мен міндеттерін іске асыруға бағытталған өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
18) 276-бап мынадай редакцияда жазылсын:

8) осуществление иных функций, направленных на реализацию основных целей и задач республиканской комиссии.
5. Функциями отраслевых комиссий являются:
1) обеспечение исполнения сторонами социального партнерства соответствующей отрасли генерального соглашения, решений республиканской комиссии;
2) рассмотрение (по инициативе сторон социального партнерства) программных и стратегических документов соответствующей отрасли;
3) разработка и согласование мероприятий по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
4) согласование мер, направленных на обеспечение занятости и сокращения уровня безработицы;
5) заключение отраслевого соглашения и осуществление мониторинга за его исполнением;
6) разработка основных принципов системы оплаты труда отрасли, в том числе установления:
минимальной тарифной ставки (оклада) в отрасли;
предельных значений межразрядных коэффициентов;
повышающих отраслевых коэффициентов;
единого порядка установления доплат работникам, занятым на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными), опасными условиями труда;
7) утверждение отраслевой рамки квалификации;
8) формирование Совета по безопасности и охране труда;
9) формирование Совета по трудовому арбитражу для предупреждения и разрешения коллективных трудовых споров;
10) формирование группы наблюдателей для участия в разработке и принятии соглашений, коллективных договоров;
11) формирование координационного центра по развитию кадрового потенциала и квалификаций;
12) осуществление иных функций, направленных на реализацию основных целей и задач отраслевых комиссий.
5. Функциями региональных комиссий являются:
1) обеспечение исполнения сторонами социального партнерства генерального соглашения, отраслевых соглашений, решений республиканской и отраслевых комиссий;
2) рассмотрение (по инициативе сторон социального партнерства) программных и стратегических документов региона;
3) разработка и согласование мероприятий по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
4) содействие работодателям и представителям работников в урегулировании трудовых споров;
5) принятие мер, направленных на обеспечение занятости и сокращение уровня безработицы;
6) заключение регионального соглашения и мониторинг за его исполнением;
7) формирование Совета по трудовому арбитражу для предупреждения и разрешения коллективных трудовых споров;
8) осуществление иных функций, направленных на реализацию основных целей и задач региональных комиссий.»;
18) статью 276 изложить в следующей редакции:

«276-бап. Келісімдердің мазмұны
1. Келісімдер:
1) қолданылу мерзімі туралы;
2) орындалуын бақылау тәртібі туралы;
3) келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі туралы;
4) тараптардың өздеріне жүктелген міндеттемелерді орындамаған жағдайдағы жауаптылығы туралы ережелерді қамтуға тиіс.
2. Бас келісімнің мазмұнын республикалық комиссия әлеуметтік әріптестіктің барлық тараптары немесе солардың біреуі ұсынған Бас келісімнің жобаларын негізге ала отырып айқындайды.
3. Салалық және өңірлік келісімдердің мазмұнын салалық және өңірлік комиссиялар әлеуметтік әріптестіктің барлық тараптары немесе солардың біреуі ұсынған келісімдер жобаларының негізінде айқындайды.
4. Бас келісімде:
1) әлеуметтік-еңбек қатынастары саласындағы заң жобаларын қарау тәртібі туралы;
2) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шаралар туралы;
3) еңбек нарығын дамыту, халықты тиімді жұмыспен қамтуға жәрдемдесу туралы;
4) еңбек жағдайлары және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік туралы;
5) әлеуметтік әріптестікті және диалогты дамыту туралы;
6) салалық және өңірлік деңгейлерде келісімдерді әзірлеу және қабылдау үшін Байқаушылар тобын құру және оның қызмет тәртібі туралы ережелер көзделуге тиіс.
5. Салалық келісімдерде:
1) тиісті саланың бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын қарау тәртібі туралы;
2) салада әлеуметтік әріптестікті және диалогты дамыту туралы;
3) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шаралар туралы;
4) саладағы еңбекақы төлеу, оның ішінде:
саладағы ең төменгі тарифтік мөлшерлемені (жалақыны);
разрядаралық коэффициенттердің шекті мәнін;
арттырушы салалық коэффициенттерді;
ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды), қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерге үстемеақы белгілеудің бірыңғай тәртібін белгілеу жүйесінің негізгі қағидаттары туралы;
5) Салалық біліктілік шеңберін бекіту тәртібі туралы;
6) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде кеңес құру және оның қызмет тәртібі туралы;
7) ұжымдық еңбек дауларының алдын алу және шешу үшін Еңбек төрелігі жөнінде кеңес құру және оның қызмет тәртібі туралы;
8) келісімдер, ұжымдық шарттар әзірлеу және қабылдау үшін Байқаушылар тобын құру және оның қызмет тәртібі туралы;
9) Кадрлық әлеуетті және біліктілікті дамыту жөнінде үйлестіру орталығын құру және оның қызмет тәртібі туралы ережелер көзделуге тиіс.
6. Өңірлік келісімдерде:
1) өңірде әлеуметтік әріптестікті және диалогты дамыту туралы;

«Статья 276. Содержание соглашений
1. Соглашения должны включать в себя положения о:
1) сроке действия;
2) порядке контроля за исполнением;
3) порядке внесения изменений и дополнений в соглашение;
4) ответственности сторон в случае невыполнения взятых на себя обязательств.
2. Содержание генерального соглашения определяется республиканской комиссией, исходя из проектов генерального соглашения, представленных всеми сторонами социального партнерства или одной из них.
3. Содержание отраслевого и регионального соглашений определяется отраслевой и региональной комиссиями на основе проектов соглашений, представленных всеми сторонами социального партнерства или одной из них.
4. Генеральным соглашением должны предусматриваться положения о:
1) порядке рассмотрения законопроектов в области социально-трудовых отношений;
2) мероприятиях по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
3) развитии рынка труда, содействии эффективной занятости населения;
4) условиях и охране труда, промышленной и экологической безопасности;
5) развитии социального партнерства и диалога;
6) порядке формирования и деятельности группы наблюдателей для участия в разработке и принятии соглашений на отраслевом и региональном уровнях.
5. Отраслевыми соглашениями должны предусматриваться положения о:
1) порядке рассмотрения программных и стратегических документов соответствующей отрасли;
2) развитии социального партнерства и диалога в отрасли;
3) мероприятиях по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
4) основных принципах системы оплаты труда отрасли, в том числе установление:
минимальной тарифной ставки (оклада) в отрасли;
предельных значений межразрядных коэффициентов;
повышающих отраслевых коэффициентов;
единого порядка установления доплат работникам, занятым на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными), опасными условиями труда;
5) порядке утверждения отраслевой рамки квалификации;
6) порядке формирования и деятельности Совета по безопасности и охране труда;
7) порядке формирования и деятельности Совета по трудовому арбитражу для предупреждения и разрешения коллективных трудовых споров;
8) порядке формирования и деятельности группы наблюдателей для участия в разработке и принятии соглашений, коллективных договоров;
9) порядке формирования и деятельности координационного центра по развитию кадрового потенциала и квалификаций.
6. Региональными соглашениями должны предусматриваться положения о:
1) развитии социального партнерства и диалога в регионе;

2) өңірдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарын қарау тәртібі туралы;
3) әлеуметтік-еңбек дауларының және ереуілдердің алдын алу және болдырмау жөніндегі іс-шаралар туралы;
4) жұмыс берушілерге және қызметкерлердің өкілдеріне еңбек дауларын реттеуге жәрдемдесу туралы;
5) жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге және жұмыссыздық деңгейін қысқартуға бағытталған шараларды қабылдау туралы;
6) ұжымдық еңбек дауларының алдын алу және шешу үшін Еңбек төрелігі жөнінде кеңес құру және оның қызмет тәртібі туралы ережелер көзделуге тиіс.
7. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен салыстырғанда қызметкердің жағдайын нашарлататын келісімнің ережелері жарамсыз деп танылады және қолданылмауға тиіс.»;
19) 278-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«278-бап. Келісімдердің қолданылуы
1. Бас келісімнің күші барлық деңгейдегі атқарушы органдарға, жұмыс берушілерге, қызметкерлерге және олардың өкілдеріне қолданылады.
2. Салалық келісімнің күші тиісті саладағы атқарушы органдарға, жұмыс берушілерге, қызметкерлерге және олардың өкілдеріне қолданылады.
3. Өңірлік келісімнің күші тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органдарына, жұмыс берушілеріне, қызметкерлеріне және олардың өкілдеріне қолданылады.
4. Келісімдер Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, мүлкінің меншік иелері, құрылтайшылары (қатысушылары) немесе акционерлері шетелдік жеке немесе заңды тұлғалар не шетелдік қатысуы бар ұйымдар болып табылатын ұйымдарға да қолданылады.
5. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган республикалық деңгейде, тиісті қызмет саласының уәкілетті мемлекеттік органдары салалық деңгейде және жергілікті атқарушы органдар өңірлік деңгейде келісімге қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде келісімді ресми жариялауға міндетті.»;
20) 282-бапта:
2-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұйымда қызметкерлердiң бiрнеше өкiлдерi болған кезде комиссияға қатысу және ұжымдық шартқа қол қою үшiн олар бiртұтас өкiлдi орган құрады. Бұл ретте олардың әрқайсысына өздерi өкiлдiк ететiн қызметкерлердiң санына қарай пропорционалды өкiлдiк ету қағидаты негiзiнде келiссөздер жүргiзу жөнiндегi бiртұтас органның құрамында өкiлдiк ету құқығы берiледi.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Тараптардың өкiлдерi қызметкерлерге ұжымдық шарттың орындалу барысы туралы жарты жылда кемінде бір рет хабарлап отыруға мiндеттi.»;
21) 284-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

2) порядке рассмотрения программных и стратегических документов региона;
3) мероприятиях по предупреждению и предотвращению социально-трудовых конфликтов и забастовок;
4) содействии работодателям и представителям работников в урегулировании трудовых споров;
5) принятии мер, направленных на обеспечение занятости и сокращение уровня безработицы;
6) порядке формирования и деятельности Совета по трудовому арбитражу для предупреждения и разрешения коллективных трудовых споров.
7. Положения соглашения, ухудшающие положение работника по сравнению с трудовым законодательством Республики Казахстан, признаются недействительными и не подлежат применению.»;
19) статью 278 изложить в следующей редакции:
«Статья 278. Действие соглашений
1. Действие генерального соглашения распространяется на исполнительные органы всех уровней, работодателей, работников и их представителей.
2. Действие отраслевого соглашения распространяется на исполнительные органы, работодателей, работников и их представителей соответствующей отрасли.
3. Действие регионального соглашения распространяется на исполнительные органы, работодателей, работников и их представителей соответствующей административно-территориальной единицы.
4. Действие соглашений также распространяется на организации, расположенные на территории Республики Казахстан, собственниками имущества, учредителями (участниками) или акционерами которых являются иностранные физические или юридические лица либо организации с иностранным участием.
5. Уполномоченный государственный орган по труду на республиканском уровне, уполномоченные государственные органы соответствующей сферы деятельности на отраслевом и местные исполнительные органы на региональном уровнях в течение 30 календарных дней со дня подписания соглашения обязаны официально опубликовать соглашения.»;
20) в статье 282:
часть четвертую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«При наличии в организации нескольких представителей работников ими создается единый представительный орган для участия в комиссии и подписания коллективного договора. При этом каждому из них предоставляется право на представительство в составе единого органа по ведению переговоров на основе принципа пропорционального представительства в зависимости от численности представляемых ими работников.»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. Представители сторон обязаны не реже одного раза в полугодие информировать работников о ходе выполнения коллективного договора.»;
21) в статье 284:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:

«1. Ұжымдық шарттың мазмұны мен құрылымын тараптар жасалған Бас, салалық және өңірлік келісімдерге сәйкес айқындайды. Ұжымдық шартқа:»;
6) тармақтағы «жақсарту туралы ережелер енгізілуге тиіс.» деген сөздер «жақсарту туралы;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8), 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) қызметкерлерге Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін оқыту жөніндегі іс-шаралар туралы;
9) ұжымдық шарттың орындалуын бақылау туралы ережелер енгізілуге тиіс.»;
2-тармақтың 12), 16) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«12) ұжымдық шартқа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi туралы;
16) ерікті зейнетақы жарналары туралы;»;
22) 292-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«292-бап. Бiтiмгерлiк комиссиясы
1. Бiтiмгерлiк комиссиясын тараптар жұмыс берушi, жұмыс берушiлердiң бiрлестiгi (олардың өкiлдерi) өз шешiмiн қызметкерлерге (олардың өкiлдерiне) хабарлаған не хабарламаған күннен бастап не ұжымдық келiссөздер барысында келiспеушiлiктер хаттамасы жасалған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде құрады.
2. Бiтiмгерлiк комиссиясы ұжымдық еңбек дауы тараптары өкiлдерiнен тепе-тең негiзде құрылады. Бiтiмгерлiк комиссиясын құру туралы шешiм жұмыс берушiнiң актiсiмен және қызметкерлер өкiлдерiнiң шешiмiмен ресiмделедi.
Жұмыс берушi, жұмыс берушiлердiң бiрлестiгi бiтiмгерлiк комиссиясының жұмысы үшін қажетті жағдайларды жасайды.
3. Бiтiмгерлiк комиссиясы құрылған күнiнен бастап жеті жұмыс күнiнен кешiктiрмей қызметкерлердiң (олардың өкiлдерiнiң) талаптарын қарайды. Бiтiмгерлiк комиссиясының талаптарды қарау, көрсетiлген мерзiмдi ұзарту тәртiбi тараптардың келiсiмiмен жүзеге асырылады және хаттамамен ресiмделедi.
4. Бiтiмгерлiк комиссиясы бiтiмгерлiк рәсiмі барысында қызметкерлермен (олардың өкiлдерiмен), жұмыс берушiмен, жұмыс берушiлер бiрлестiгiмен (олардың өкiлдерiмен), мемлекеттiк органдармен және өзге де мүдделi тұлғалармен консультациялар жүргiзедi.
5. Комиссияның шешiмi тараптар келiсiмiнiң негiзiнде қабылданады, тараптардың өкiлдерi қол қоятын хаттамамен ресiмделедi, оның тараптар үшiн мiндеттi күшi болады және бiтiмгерлiк комиссиясының шешімімен белгіленген тәртіпте және мерзімдерде орындалады.
6. Бiтiмгерлiк комиссиясында келiсiмге қол жеткiзiлмеген кезде оның жұмысы тоқтатылады, ал ұжымдық еңбек дауын қарау Қазақстан Республикасының медиация туралы заңнамасына сәйкес медиация рәсімі қолданыла отырып жүргізіледі.
7. Медиация рәсімі қолданыла отырып, ұжымдық еңбек дауын реттеу туралы келiсiмге қол жеткізілмеген кезде дауды шешу үшiн еңбек төрелігі құрылады.»;

«1. Содержание и структура коллективного договора определяются сторонами в соответствии с заключенными генеральным, отраслевыми и региональными соглашениями. В коллективный договор должны включаться следующие положения:»;
дополнить подпунктами 8), 9) следующего содержания:
«8) о мероприятиях по обучению работников основам трудового законодательства Республики Казахстан;
9) о контроле за выполнением коллективного договора.»;
подпункты 12), 16) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«12) о порядке внесения в коллективный договор изменений и дополнений;»;
«16) о добровольных пенсионных взносах;»;
22) статью 292 изложить в следующей редакции:
«Статья 292. Примирительная комиссия
1. Примирительная комиссия создается сторонами в течение трех календарных дней со дня доведения либо несообщения своего решения работодателем, объединением работодателей (их представителями) до сведения работников (их представителей) либо составления протокола разногласий в ходе коллективных переговоров.
2. Примирительная комиссия формируется из представителей сторон коллективного трудового спора на паритетной основе. Решение о создании примирительной комиссии оформляется актом работодателя и решением представителей работников.
Работодатель, объединение работодателей создают необходимые условия для работы примирительной комиссии.
3. Примирительная комиссия рассматривает требования работников (их представителей) в срок не позднее семи календарных дней со дня ее создания. Порядок рассмотрения требований примирительной комиссией, продление указанного срока рассмотрения осуществляются по соглашению сторон и оформляются протоколом.
4. В процессе примирительной процедуры примирительная комиссия консультируется с работниками (их представителями), работодателем, объединением работодателей (их представителями), государственными органами и иными заинтересованными лицами.
5. Решение комиссии принимается на основе соглашения сторон, оформляется протоколом, подписываемым представителями сторон, имеет для сторон обязательную силу и исполняется в порядке и сроки, установленные решением примирительной комиссии.
6. При недостижении соглашения в примирительной комиссии ее работа прекращается, а рассмотрение коллективного трудового спора производится с применением процедуры медиации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о медиации.
7. При недостижении соглашения об урегулировании коллективного трудового спора с применением процедуры медиации для разрешения спора создается трудовой арбитраж.»;

23) 293-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«293-бап. Еңбек төрелігі
1. Еңбек төрелігін ұжымдық еңбек дауының тараптары медиация тоқтатылған күннен бастап күнтiзбелiк бес күн iшiнде әлеуметтiк-еңбек қатынастарын реттеу жөнiндегi республикалық, салалық немесе өңiрлiк комиссия мүшелерiнiң қатысуымен құрады.
2. Еңбек төрелігі мүшелерiнiң саны, оның дербес құрамы, еңбек дауын қарау тәртiбi тараптардың келiсiмiмен белгiленедi. Еңбек төрелігі кемiнде бес адамнан құрылуға тиiс. Еңбек төрелігінің құрамына қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi, мемлекеттiк еңбек инспекторы, мамандар, сарапшылар мен басқа да адамдар енгiзiледi.
3. Еңбек төрелігінің төрағасын тараптар төрелік мүшелерi қатарынан сайлайды.
4. Еңбек төрелігі ұжымдық еңбек дауын ұжымдық еңбек дауы тараптары өкiлдерiнiң мiндеттi түрде қатысуымен, ал қажет болғанда басқа да мүдделi адамдар өкiлдерiнiң де қатысуымен қарайды.
5. Дауды қарау рәсiмiн еңбек төрелігі айқындайды және ұжымдық еңбек дауы тараптарының назарына жеткiзедi.
6. Еңбек төрелігінің шешiмi құрылған күнiнен бастап күнтiзбелiк жетi күннен кешiктiрiлмей, төрелік мүшелерiнiң қарапайым көпшiлiк дауысымен қабылданады. Еңбек төрелігі мүшелерiнiң дауыстары тең бөлiнген кезде төрағаның дауысы шешушi болып табылады. Шешiм дәлелдi әрi жазбаша нысанда болуға және оған төрелік мүшелерiнiң барлығы қол қоюға тиiс.
7. Медиация рәсімін қолдана отырып ұжымдық еңбек дауы тараптарының келiсiмiне қол жеткiзiлмеген кезде, заң бойынша ереуiлдер өткiзу тыйым салынған немесе шектелген ұйымдарда, еңбек төрелігі құрылуы мiндеттi.
8. Ұжымдық еңбек дауының тараптары еңбек төрелігінің шешiмiн орындауға мiндеттi болады.»;
24) 295-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ұжымдық еңбек дауының тараптары арасында дауды делдалдың (медиатордың) қатысуымен немесе онсыз шешу туралы келiсiмге қол жеткiзiлген барлық жағдайларда, аяқталмай қалған бiтiмгерлiк рәсiмдерi тоқтатылады, ал тараптар арасындағы келiсiмнiң талаптары дауды шешудiң талаптары деп есептеледi.
Ұжымдық еңбек дауының тараптары қол жеткiзген келiсiмдер жазбаша нысанда ресiмделедi.»;
25) 297-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бiтiмгерлiк комиссиясы, медиация рәсімін қолдана отырып, еңбек төрелігі реттей алмаған ұжымдық еңбек дауындағы келiспеушiлiктер жазбаша нысанда тараптардың назарына жеткiзiлуге тиiс.»;
26) 328-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

23) статью 293 изложить в следующей редакции:
«Статья 293. Трудовой арбитраж
1. Трудовой арбитраж создается сторонами коллективного трудового спора в течение пяти календарных дней со дня прекращения медиации с участием членов республиканской, отраслевой или региональной комиссий по регулированию социально-трудовых отношений.
2. Количество членов трудового арбитража, его персональный состав, порядок рассмотрения трудового спора определяются соглашением сторон. Трудовой арбитраж должен состоять не менее чем из пяти человек. В состав трудового арбитража включаются представители общественных объединений, государственный инспектор труда, специалисты, эксперты и другие лица.
3. Председатель трудового арбитража избирается сторонами из числа членов арбитража.
4. Коллективный трудовой спор рассматривается трудовым арбитражем с обязательным участием представителей сторон коллективного трудового спора, а при необходимости также с участием представителей других заинтересованных лиц.
5. Процедура рассмотрения спора определяется трудовым арбитражем и доводится до сведения сторон коллективного трудового спора.
6. Решение трудового арбитража принимается не позднее семи календарных дней со дня его создания простым большинством голосов членов арбитража. При разделении голосов членов трудового арбитража поровну решающим является голос председателя. Решение должно быть мотивированным, излагаться в письменной форме и подписываться всеми членами арбитража.
7. При недостижении соглашения сторон коллективного трудового спора с применением процедуры медиации в организациях, в которых законом запрещено или ограничено проведение забастовок, создание трудового арбитража обязательно.
8. Решение трудового арбитража является обязательным для исполнения сторонами коллективного трудового спора.»;
24) пункт 1 статьи 295 изложить в следующей редакции:
«1. Во всех случаях достижения соглашения между сторонами коллективного трудового спора о его разрешении с участием посредника (медиатора) или без него незаконченные примирительные процедуры прекращаются, а условиями разрешения спора считаются условия соглашения между сторонами.
Соглашения, достигнутые сторонами коллективного трудового спора, оформляются в письменной форме.»;
25) пункт 2 статьи 297 изложить в следующей редакции:
«2. Неурегулированные разногласия в коллективном трудовом споре примирительной комиссией с применением процедуры медиации трудовым арбитражем должны быть доведены письменно до сведения сторон.»;
26) пункт 6 статьи 328 изложить в следующей редакции:

«6. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы мемлекеттiк бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бақылаудың алдын алу-профилактикалық сипаттағы өзге де нысандары бақылау субъектiсіне бару нысанында не қажетті ақпаратты (құжаттарды, түсініктемелерді) осы Кодекстің 328-1, 328-2-баптарына сәйкес сұрату арқылы жүзеге асырылады.
Бақылау субъектілеріне бару критерийлері еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі және көрсетілген мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында жарияланады.»;
27) мынадай мазмұндағы 328-1 және 328-2-баптармен толықтырылсын:
«328-1-бап. Бақылау субъектісіне баруды жүргізу тәртібі
1. Бақылау субъектісіне бару кезінде жұмыс берушіні алдын ала хабардар ету және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу талап етілмейді.
2. Мемлекеттік еңбек инспекторы бақылау субъектісіне бару кезінде:
1) қызметтік куәлігін;
2) қажет болған кезде құзыретті органның режимдік объектілерге баруға арналған рұқсатын;
3) қажет болған кезде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен берілген объектілерге бару үшін қажетті болатын медициналық рұқсаттаманы көрсетуге міндетті.
3. Бақылау субъектілері мемлекеттік еңбек инспекторы баруды жүргізу кезінде:
1) баратын бақылау субъектісінің аумағына және үй-жайына мемлекеттік еңбек инспекторының кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) барудың нәтижелері туралы актіге қосу үшін қағаз және электронды жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін беруге, сондай-ақ барудың міндеттері мен нысанасына сәйкес автоматтандырылған дерекқорға (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуіне мүмкіндік беруге;
3) бару нәтижелері туралы актінің екінші данасында оны алғаны туралы белгі жасауға;
4) объектіге баруды жүргізу үшін келген адамдардың осы объекті үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік факторлар әсерінен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.
4. Мемлекеттік еңбек инспекторының кіруіне кедергі келтірілген жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға баруды жүзеге асыратын мемлекеттік еңбек инспекторы және бақылау субъектісінің уәкілетті адамы қол қояды.
5. Бару ішкі еңбек тәртіптемесінің қағидаларында белгіленген бақылау субъектісінің жұмыс уақытында жүзеге асырылады.

«6. Государственный контроль в области трудового законодательства Республики Казахстан осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Иные формы государственного контроля, носящие предупредительно-профилактический характер, осуществляются в форме посещения субъекта контроля либо запроса необходимой информации (документов, объяснений) в соответствии со статьями 328-1, 328-2 настоящего Кодекса.
Критерии посещения субъекта контроля утверждаются совместным приказом уполномоченного государственного органа по труду и уполномоченного органа по предпринимательству и публикуются на официальных интернет-ресурсах указанных государственных органов.»;
27) дополнить статьями 328-1 и 328-2 следующего содержания:
«Статья 328-1. Порядок проведения посещения субъекта контроля
1. При посещении субъекта контроля не требуются предварительное уведомление работодателя и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам.
2. Государственный инспектор труда при посещении субъекта контроля обязан предъявить:
1) служебное удостоверение;
2) при необходимости разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов;
3) при необходимости медицинский допуск, наличие которого необходимо для посещения объектов, выданный в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения.
3. Субъекты контроля при проведении государственным инспектором труда посещения обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ государственного инспектора труда на территорию и в помещения посещаемого субъекта контроля;
2) представлять документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к акту о результатах посещения, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом посещения;
3) сделать отметку о получении на втором экземпляре акта о результатах посещения;
4) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения посещения на объект, от воздействия вредных и опасных производственных факторов в соответствии с установленными для данного объекта нормативами.
4. В случае воспрепятствования доступу государственного инспектора труда, составляется протокол, который подписывается государственным инспектором труда, осуществляющим посещение, и уполномоченным лицом субъекта контроля.
5. Посещение осуществляется в рабочее время субъекта контроля, установленное правилами внутреннего трудового распорядка.

6. Бақылау субъектісіне бару мерзімі бір күннен аспауға тиіс.
7. Бақылау субъектісіне бару нәтижелері бойынша мемлекеттік еңбек инспекторы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамастан, бірақ бақылау субъектіне оны жою тәртібін міндетті түрде түсіндіре отырып, екі данада бару нәтижелері туралы акті жасайды.
Бару нәтижелері туралы актіде:
1) актінің жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау органының атауы;
3) (оларға) баруды жүргізген мемлекеттік еңбек инспекторының (немесе бірнешеуінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
4) баратын бақылау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), баруды жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
5) баруды жүргізу күні, орны және кезеңі;
6) барудың нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер;
7) баратын бақылау субъектісі өкілінің, сондай-ақ баруды жүргізу кезінде қатысқан адамдардың актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы көрсетіледі;
8) баруды жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы қойылады.
8. Бару нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда заңды тұлғаның басшысы немесе жеке тұлға не олардың өкілдері оларды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар баруды жүргізудің нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, ол туралы тиісті белгі жасалады.
9. Бару нәтижелері туралы актінің бір данасы танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да іс-қимылдар жасау үшін заңды тұлғаның басшысына немесе жеке тұлғаға не олардың өкілдеріне тапсырылады.
10. Бару нәтижесінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау субъектісі үш жұмыс күнінен кешіктірмей анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпарат беруге міндетті.
11. Мемлекеттік еңбек инспекторлары субъектілерге баруды есепке алу кітабында тектерін, лауазымдарын және актіде жазылған деректерді көрсете отырып, жүргізілетін іс-әрекеттер туралы жазба жасауға міндетті.
12. Бару жүргізілген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылық болмаған жағдайда бару нәтижелері туралы актіге тиісті жазба жасалады.
328-2-бап. Ведомстволық есепке алу
1. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, бақылау субъектілеріне барудың міндетті ведомстволық есептілігінің нысандарын әзірлейді және бекітеді.
2. Еңбек жөніндегі мемлекеттік инспектор бақылау субъектілеріне барудың саны мен қабылданған шаралардың ведомстволық есебін тұрақты және үздіксіз негізде жүргізуге міндетті.
Бақылау субъектілеріне барудың ведомстволық есептілігінің жиынтық деректері мемлекеттік еңбек инспекциясының интернет-ресурсында орналастырылады.».

6. Срок посещения субъекта контроля не должен превышать одного дня.
7. По результатам посещения субъекта контроля государственным инспектором труда составляется акт о результатах посещения в двух экземплярах без возбуждения дела об административном правонарушении, но с обязательным разъяснением субъекту контроля порядка его устранения.
В акте о результатах посещения указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора труда (или нескольких), проводившего (их) посещение;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) посещаемого субъекта контроля, должность представителей физического или юридического лица, присутствовавших при проведении посещения;
5) дата, место и период проведения посещения;
6) сведения о результатах посещения, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
7) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом представителя посещаемого субъекта контроля, а также лиц, присутствовавших при проведении посещения, их подписи или отказ от подписи;
8) подпись должностного лица (лиц), проводившего (ших) посещение.
8. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам посещения, руководитель юридического лица или физическое лицо либо их представители излагают их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проведения посещения, о чем делается соответствующая отметка.
9. Один экземпляр акта о результатах посещения вручается руководителю юридического лица или физическому лицу либо их представителям для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
10. По выявленным в результате посещения нарушениям субъект контроля обязан не позднее трех рабочих дней представить информацию о мерах, которые приняты по устранению выявленных нарушений.
11. Государственные инспектора труда обязаны в книге учета посещений субъектов произвести запись о проводимых действиях с указанием фамилий, должностей и данных, изложенных в акте.
12. В случае отсутствия нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан, при проведении посещения, в акте о результатах посещения производится соответствующая запись.
Статья 328-2. Ведомственный учет
1. Уполномоченный государственный орган по труду разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по предпринимательству формы обязательной ведомственной отчетности посещения субъектов контроля.
2. Государственная инспекция по труду на постоянной и непрерывной основе обязана вести ведомственный учет количества посещения субъектов контроля и принятых мер.
Сводные данные ведомственной отчетности посещения субъектов контроля размещаются на интернет-ресурсе государственной инспекции по труду.»;

28) 340-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Жұмыс берушілер анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптар алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде еңбекті қорғау жөніндегі қоғамдық инспекторға осы талапты қараудың нәтижелері және қабылданған шаралар туралы хабарлауға міндетті.
Еңбекті қорғау жөніндегі қоғамдық инспектор осы Кодекстің 341-бабында көзделген өкілеттіктерді жүзеге асыру кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметімен (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маманмен), мемлекеттік еңбек инспекциясымен өзара іс-қимыл жасайды.»;
29) 341-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияның сақталуын ескере отырып, қызметкерлердің жұмыс орындарына кiруге;».
3. «Қоғамдық бірлестіктер туралы» 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 8-9, 234-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 8, 41-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 21-22, 124-құжат):
10-баптың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтардың қоғамдық бірлестіктерді құру құқығы тікелей жеке тұлғаларды біріктіру жолымен, сондай-ақ саяси партияларды қоспағанда, заңды тұлғалар – қоғамдық бірлестіктер арқылы да іске асырылады.
Саяси партияларды қоспағанда, жеке тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалар – қоғамдық бірлестіктер қоғамдық бірлестіктердің құрылтайшылары болып табылады, олар құрылтай съезін (конференция, жиналыс) шақырады, онда жарғы қабылданады және басшы органдар қалыптастырылады. Қоғамдық бірлестіктердің құрылтайшылары – жеке және (немесе) заңды тұлғалар тең құқықтарға ие болады және бірдей міндеттерді атқарады.
Кәсіптік одақ кәсіптік одақтың құрылтайшысы болуы мүмкін.»;
11-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының азаматтары және (немесе) саяси партияларды қоспағанда, заңды тұлғалар – қоғамдық бірлестіктер, қоғамдық бiрлестiктердiң мүшелерi (қатысушылары) бола алады. Саяси партиялардан басқа, қоғамдық бiрлестiктердiң жарғыларында оларға шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың мүшелiгi (қатысуы) көзделуi мүмкiн.
Кәсіптік одақтар кәсіптік одақтардың мүшелері (қатысушылары) болуы мүмкін.».
4. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 қаңтардағы № 142 Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 жылғы 22 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
19-баптың 2-тармағының үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтардың қоғамдық бірлестіктерді құру құқығы тікелей жеке тұлғаларды біріктіру жолымен, сондай-ақ саяси партияларды қоспағанда, заңды тұлғалар – қоғамдық бірлестіктер арқылы да іске асады.
Жеке және (немесе) саяси партияларды қоспағанда, заңды тұлғалар – қоғамдық бірлестіктер қоғамдық бірлестіктердің құрылтайшылары болып табылады, олар құрылтай съезін (конференция, жиналыс) шақырады, онда жарғы қабылданады және басшы органдарды қалыптастырады. Қоғамдық бірлестіктердің құрылтайшылары – жеке және (немесе) заңды тұлғалар тең құқықтарға ие болады және бірдей міндеттерді атқарады.
Кәсіптік одақтар кәсіптік одақтардың құрылтайшылары болуы мүмкін.».

28) статью 340 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Работодатели обязаны в течение пяти рабочих дней со дня получения требования об устранении выявленных нарушений сообщить общественному инспектору по охране труда о результатах рассмотрения данного требования и принятых мерах.
Общественный инспектор по охране труда при осуществлении полномочий, предусмотренных статьей 341 настоящего Кодекса, взаимодействует со службой безопасности и охраны труда (специалистом по безопасности и охраны труда), государственной инспекцией труда.»;
29) статью 341 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны доступа на рабочие места работников;».
3. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 года «Об общественных объединениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 234; 2000 г., № 3-4, ст. 63; 2001 г., № 24, ст. 338; 2005 г, № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; 2007 г., № 9, ст. 67; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 8, ст. 44; 2010 г., № 8, ст. 41; 2012 г., № 2, ст. 13; № 21-22, ст. 124):
части вторую и третью статьи 10 изложить в следующей редакции:
«Право граждан на создание общественных объединений реализуется как непосредственно путем объединения физических лиц, так и через юридические лица – общественные объединения, за исключением политических партий.
Учредителями общественного объединения являются физические и (или) юридические лица – общественные объединения, за исключением политических партий, созывающие учредительный съезд (конференцию, собрание), на котором принимается устав и формируются руководящие органы. Учредители общественного объединения – физические и (или) юридические лица имеют равные права и несут равные обязанности.
Профессиональный союз может являться учредителем профессионального союза.»;
часть первую статьи 11 изложить в следующей редакции:
«Членами (участниками) общественных объединений могут быть граждане Республики Казахстан и (или) юридические лица – общественные объединения, за исключением политических партий. Уставами общественных объединений, кроме политических партий, может быть предусмотрено членство (участие) в них иностранных граждан и лиц без гражданства.
Членами (участниками) профессиональных союзов могут являться профессиональные союзы.».
4. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года «О некоммерческих организациях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
части третью и четвертую пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«Право граждан на создание общественных объединений реализуется как непосредственно путем объединения физических лиц, так и через юридические лица – общественные объединения, за исключением политических партий.
Учредителями общественного объединения являются физические лица и (или) юридические лица – общественные объединения, за исключением политических партий, созывающие учредительный съезд (конференцию, собрание), на котором принимается устав и формируются руководящие органы. Учредители общественного объединения – физические и (или) юридические лица – имеют равные права и несут равные обязанности.
Профессиональные союзы могут являться учредителями профессионального союза.».

5. «Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; 2013 ж., № 8, 50-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; 2013 жылғы 11 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 27-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
«29) әлеуметтік шиеленіс және еңбек жанжалдарының туындау тәуекелдеріне мониторингті жүзеге асырады.»;
2) 31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
«26) әлеуметтік шиеленіс және еңбек жанжалдарының туындау тәуекелдеріне мониторингті жүзеге асырады.».
6. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121- құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат);
1) 10-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгiленген;»;
2) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қауiп төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптардың сақталуы бойынша жоспардан тыс тексерулерін, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексерудi тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда мiндеттi түрде тiркеледi.
Тексерулердi тағайындау туралы актiнi тiркеу есепке алу сипатында болады және тәуекелдердi басқарудың ведомстволық жүйелерiн қалыптастыру мен жетiлдiру үшiн пайдаланылады.
Тексерудi тағайындау туралы актiнi тiркеудің болуы осындай тексерудiң заңдылығына дәлел болып табылмайды.
Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерi бөлінісінде қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қауiп төнген жағдайда, мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптардың сақталуы бойынша жоспардан тыс тексерулерін, салық қызметi органдары жүзеге асыратын қарсы тексерулердi тағайындау туралы актiлер туралы жалпы мәлiметтер тоқсан сайын құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органға берiледi.».

5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; 2013 г., № 8, ст. 50; 2013 г., № 9, ст. 51; Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 июля 2013 г.):
1) пункт 1 статьи 27 дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
«29) осуществляет мониторинг социальной напряженности и рисков возникновения трудовых конфликтов.»;
2) пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
«26) осуществляет мониторинг социальной напряженности и рисков возникновения трудовых конфликтов.».
6. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 11):
1) пункт 3 статьи 10 Закона дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;»;
2) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1. Акт о назначении проверки, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, в обязательном порядке регистрируется в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам.
Регистрация акта о назначении проверок носит учетный характер и используется для формирования и совершенствования ведомственных систем управления рисками.
Наличие регистрации акта о назначении проверки не является доказательством законности такой проверки.
Общие сведения об актах о назначении внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы, в разрезе субъектов частного предпринимательства ежеквартально передаются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.».

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан