1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 қарашадағы № 1245 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы хаттама мақұлдансын
2. Қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, 1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 19 қарашадағы
№ 1245 қаулысымен
мақұлданған
1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының
электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын
үйлестіру туралы келісімге өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын 1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
төмендегілер туралы келісті:
1. 1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-бапта:
бірінші абзацтағы «ТМД-ның үкіметаралық органы» деген сөздер «ТМД-ның салалық ынтымақтастық органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Электр энергетикалық кеңестің құрамына осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті мемлекеттік билік органдары мен ұлттық электр энергетикалық компанияларының басшылары кіреді, мемлекеттер оларға тиісті уәкілеттіктер береді.»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Электр энергетикалық кеңес өз қызметін осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес осы Келісімнің және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Электр энергетикалық кеңесі туралы ереженің негізінде жүзеге асырады.»;
2-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Электр энергетикалық кеңестің негізгі функциялары».

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2013 года № 1245
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года.
2. Подписать Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 ноября 2013 года № 1245
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение о координации
межгосударственных отношений в области электроэнергетики
Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года
Правительства государств-участников Соглашения о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года, далее именуемые Сторонами,
согласились о нижеследующем:
1. Внести в Соглашение о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года следующие изменения и дополнения:
в статье 1:
в абзаце первом слова «межправительственным органом СНГ» заменить словами «органом отраслевого сотрудничества СНГ»;
абзац второй изложить в следующей редакции:
«В состав Электроэнергетического Совета входят руководители соответствующих органов государственной власти и национальных электроэнергетических компаний государств-участников настоящего Соглашения, которые наделяются государствами соответствующими полномочиями.»;
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
«Электроэнергетический Совет осуществляет свою деятельность на основании настоящего Соглашения и Положения об Электроэнергетическом Совете Содружества Независимых Государств в соответствии с приложением 1 к настоящему Соглашению.»;
в статье 2:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 2. Основные функции Электроэнергетического Совета»;

2.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2. Осы Келісімге қатысушы мемлекеттерге ортақ электр энергетикалық нарық құруға жәрдемдесу.»;
2.7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2.7. Электр энергиясын мемлекетаралық жеткізу саласында тарифтік саясат жүргізу жөніндегі ұсынымдарды дайындау.»;
2.13-тармақта «дәстүрлі емес» деген сөздер «жаңартылатын» деген сөзбен ауыстырылсын;
2.16-тармақта «еуропалық және әлемдік энергетикалық қоғамдастықтар шеңберінде» деген сөздер «энергетикалық қоғамдастықтар шеңберінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2.17 және 2.18-тармақтармен толықтырылсын:
«2.17 ТМД Мемлекет басшыларының кеңесі, Үкіметтер басшыларының кеңесі, Сыртқы істер министрлерінің кеңесі және Экономикалық кеңесі өз құзыреті шеңберінде қабылдаған шешімдердің орындалуын ұйымдастыру және үйлестіру.
2.18. Осы Келісімге қатысушы мемлекеттерге жұмыс істеп тұрған электр энергетикасы объектілерін жаңғыртуға және жаңа электр энергетикасы объектілерін салуға инвестициялар тартуға жәрдемдесу.»;
4-бап мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Электр энергетикалық кеңес өз қызметінде ТМД Үкіметтері басшыларының кеңесіне есеп береді.»;
5-бапта:
бірінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Атқарушы комитет өз қызметін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Электр энергетикалық кеңесінің Атқарушы комитеті туралы ереженің негізінде осы Келісімге 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.»;
бесінші абзацта «сметасы мен нысанын» деген сөздер «шығыстар сметасы мен жүйесін» деген сөздермен ауыстырылсын;
6-бапта «электр энергетикалық бірлестіктерінің (компанияларының)» деген сөздер «электр энергетикалық компанияларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-бап алынып тасталсын;
9-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша оның ажырамас бөлігі болып табылатын, тиісті хаттамамен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.»;
Осы Хаттамаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Электр энергетикалық кеңесі туралы және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Электр энергетикалық кеңесінің Атқарушы комитеті туралы ережелермен толықтырылсын.
2. Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы хабарламаны депозитарий алған күннен бастап күшіне енеді.
Келісім ______ жылғы «___» ________ __________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Хаттамаға қол қойған әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін
Армения Республикасының
Үкіметі үшін
Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының
Үкіметі үшін
Түрікменстан Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының
Үкіметі үшін
Украина Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін

пункт 2.2 изложить в следующей редакции:
«2.2. Оказание содействия государствам-участникам настоящего Соглашения в создании общего электроэнергетического рынка.»;
пункт 2.7 изложить в следующей редакции:
«2.7. Подготовка рекомендаций по проведению тарифной политики в области межгосударственных поставок электрической энергии.»;
в пункте 2.13 слово «нетрадиционных» заменить словом «возобновляемых»;
в пункте 2.16 слова «в рамках европейского и мирового энергетических сообществ» заменить словами «в рамках энергетических сообществ»;
дополнить пунктами 2.17 и 2.18 следующего содержания:
«2.17. Организация и координация исполнения решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств, Советом министров иностранных дел и Экономическим советом СНГ в пределах своей компетенции.
2.18. Оказание содействия государствам-участникам настоящего Соглашения в привлечении инвестиций в реализацию программ модернизации действующих и строительства новых электроэнергетических объектов.»;
статью 4 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
«Электроэнергетический Совет подотчетен в своей деятельности Совету глав правительств СНГ.»;
в статье 5:
абзац первый дополнить предложением следующего содержания:
«Исполнительный комитет осуществляет свою деятельность на основании Положения об Исполнительном комитете Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств в соответствии с приложением 2 к настоящему Соглашению.»;
в абзаце пятом слова «и форму» заменить словами «расходов и систему»;
в статье 6 слова «электроэнергетических объединений (компаний)» заменить словами «электроэнергетических компаний»;
статью 7 исключить;
абзац второй статьи 9 изложить в следующей редакции:
«В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут быть внесены изменения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом.»;
дополнить Положением об Электроэнергетическом Совете Содружества Независимых Государств и Положением об Исполнительном комитете Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Протоколу.
2. Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе __________ «___» _________ 20 ___ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова
Приложение 1
к Соглашению о координации
межгосударственных отношений в
области электроэнергетики Содружества
Независимых Государств

1992 жылғы 14 ақпандағы
Тәуелсіз Мемлекеттер
Достастығының электр
энергетикасы саласындағы
мемлекетаралық қатынастарын
үйлестіру туралы келісімге
1-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының
Электр энергетикалық кеңесі туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Электр энергетикалық Кеңесі (бұдан әрі – Электр энергетикалық кеңес) 1992 жылғы 14 ақпандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарын үйлестіру туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) сәйкес құрылды және ТМД-ның салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
1.2. Электр энергетикалық кеңестің мақсаты Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелері бірлестіктерінің тиімді жұмыс істеуі негізінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің экономикасы мен халқын электрмен жабдықтауды тұрақты және сенімді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттік билік органдарының, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұлттық электр энергетикалық компанияларының электр энергетикасы саласындағы бірлескен және үйлестірілген іс-қимылдарын жүргізу болып табылады.
1.3. Электр энергетикалық кеңес өз қызметінде ТМД-ның Жарғысын, ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрлері кеңесінің және Экономикалық кеңесінің шешімдерін, Келісімді, ТМД шеңберінде қабылданған басқа да халықаралық шешімдерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
1.4. Электр энергетикалық кеңес өз қызметін Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Экономикалық кеңесімен, ТМД Экономикалық кеңесі жанындағы Экономикалық мәселелер жөніндегі комиссиямен, ТМД Атқарушы комитетімен және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының басқа да органдарымен, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарымен, сондай-ақ энергетика саласындағы басқа да халықаралық ұйымдардың хатшылықтарымен өзара тығыз іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асырады.
II. Электр энергетикалық кеңестің міндеттері
Электр энергетикалық кеңестің негізгі міндеттері:
Келісімге қатысушы мемлекеттерді электр энергетикасы саласында, оның ішінде Келісімге қатысушы мемлекеттердің энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында интеграциялау қағидаттары мен бағыттары туралы, ұсыныстар әзірлеу;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелері бірлестіктерінің бірлескен жұмысын қамтамасыз етудің экономикалық және құқықтық шарттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердегі мемлекеттік биліктің тиісті органдарымен және ТМД салалық ынтымақтастық органдарымен бірлесе отырып, ТМД-ға қатысушы мемлекеттерге ортақ электр энергетикалық нарық құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
электр энергетикасы саласында ортақ ақпараттық кеңістік құру болып табылады.
III. Электр энергетикалық кеңестің функциялары

от 14 февраля 1992 года
ПОЛОЖЕНИЕ
об Электроэнергетическом Совете
Содружества Независимых Государств I. Общие положения
1.1. Электроэнергетический Совет Содружества Независимых Государств (далее - Электроэнергетический Совет) создан в соответствии с Соглашением о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года (далее - Соглашение) и является органом отраслевого сотрудничества СНГ.
1.2. Целью Электроэнергетического Совета является проведение совместных и скоординированных действий органов государственной власти, а также национальных электроэнергетических компаний государств - участников СНГ в области электроэнергетики, направленных на обеспечение устойчивого и надежного электроснабжения экономики и населения государств-участников СНГ на основе эффективного функционирования объединения электроэнергетических систем государств-участников Соглашения.
1.3. Электроэнергетический Совет руководствуется в своей деятельности уставом Содружества Независимых Государств, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел и Экономического совета Содружества Независимых Государств, Соглашением, другими международными договорами, принятыми в рамках СНГ, а также настоящим Положением.
1.4. Электроэнергетический Совет осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Экономическим советом Содружества Независимых Государств, Комиссией по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ, Исполнительным комитетом СНГ и другими органами Содружества Независимых Государств, органами государственной власти государств-участников СНГ, а также секретариатами других международных организаций в сфере энергетики.
II. Задачи Электроэнергетического Совета
Основными задачами Электроэнергетического Совета являются:
выработка предложений о принципах и направлениях интеграции государств - участников Соглашения в области электроэнергетики, в том числе в целях обеспечения энергетической безопасности государств-участников Соглашения;
разработка предложений по экономическим и правовым условиям обеспечения совместной работы объединения электроэнергетических систем государств - участников Соглашения;
создание и обеспечение совместно с соответствующими органами государственной власти государств-участников СНГ и органами отраслевого сотрудничества СНГ функционирования общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ;
формирование общего информационного пространства в области электроэнергетики.
III. Функции Электроэнергетического Совета

3.1. Электр энергетикалық кеңестің функциялары:
отын-энергетикалық кешен құрамында Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасын дамытудың кешенді бағдарламаларының жобаларын және оларды іске асыру жөніндегі ұсыныстарды дайындауға қатысу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелері бірлестігінің бірлесіп жұмыс істеуіне жағдай жасау үшін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу және ұсыныстар дайындау;
электр энергетикасы саласындағы халықаралық шарттарды дайындауға қатысу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерге электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді біріздендіруге және үндестіруге жәрдемдесу;
электр энергиясын мемлекетаралық жеткізу саласында тарифтік саясат жүргізу жөнінде ұсынымдар дайындау;
электр энергетикасындағы есепке алу мен есеп берудің бірыңғай нысандары туралы ұсыныстар әзірлеу;
мемлекетаралық ғылыми бағдарламаларды, жаңа технологиялар мен техниканы әзірлеу, электрмен және жылумен жабдықтау саласында тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау, сондай-ақ оларды іске асыруға және осы жұмысты үйлестіруге қатысу қажеттігі туралы ұсыныстар дайындау;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің заңды тұлғаларына электр энергетикасы саласындағы бірлескен кәсіпорындар, қаржы-өнеркәсіптік топтар және басқа да трансұлттық құрылымдар құруға жәрдемдесу;
электр энергетикасы саласында материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі деректер базасын құруға және тиісті ұсыныстар дайындауға жәрдемдесу;
Келісімге қатысушы мемлекеттерге электр энергетикасы саласындағы авариялар, дүлей зілзалалар мен басқа да төтенше жағдайлар кезінде көмек көрсетуді ұйымдастыруға жәрдемдесу;
экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастық, энергия үнемдеу саласындағы озық технологияларды пайдалану, сондай-ақ жаңартылатын энергия көздерін дамыту жөніндегі бірлескен жобаларды әзірлеу және оларды іске асыру саласында келісілген іс-қимылдар жасау арқылы мемлекетаралық энергия үнемдеу саясатын қалыптастыруға және іске асыруға жәрдемдесу;
электр энергетикалық объектілерді салу және пайдалану нормалары мен қағидаларын дайындау және келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету, бірлескен экологиялық бағдарламаларды, электр энергетикасы саласында энергия үнемдеу жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуге және іске асыруға жәрдемдесу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелерінің қатарлас жұмысының техникалық қағидаларын әзірлеу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелерінің басқа мемлекеттердің энергетикалық бірлестіктерімен өзара іс-қимыл жасауын үйлестіру;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерге кадрлар даярлауға және энергетик мамандардың біліктілігін арттыруға жәрдемдесу;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттерге халықаралық жүйелер шеңберіндегі ынтымақтастық бағдарламаларын іске асыруға жәрдемдесу;
электр энергетикасы саласында ТМД-ның салалық ынтымақтастық органдарымен, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің халықаралық және ұлттық ұйымдарымен, шаруашылық жүргізу субъектілерімен және өзге де энергетикалық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің мүдделеріне орай халықаралық байланыстарды дамыту және халықаралық энергетикалық ұйымдардың жұмысына қатысу;
Электр энергетикалық кеңес қабылдаған шешімдердің орындалуына мониторинг жүргізу;
электр энергетикасы саласындағы ақпараттық жүйелерді дамытуда Келісімге қатысушы мемлекеттердің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
ТМД Мемлекет басшылары кеңесі, Үкімет басшылары кеңесі, Сыртқы істер министрлері кеңесі және Экономикалық кеңесі өз құзыреттері шегінде қабылдаған шешімдердің орындалуын ұйымдастыру және үйлестіру;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасын дамытудың кешенді бағдарламаларын іске асыруда инвестицияларды тартуға жәрдемдесу болып табылады.

3.1. Функциями Электроэнергетического Совета являются:
участие в подготовке проектов комплексных программ развития электроэнергетики государств-участников Соглашения в составе топливно-энергетического комплекса и предложений по их реализации;
подготовка предложений и участие в разработке нормативных правовых актов для создания условий совместной работы объединения электроэнергетических систем государств-участников СНГ;
участие в подготовке международных договоров в сфере электроэнергетики;
содействие государствам-участникам СНГ в унификации и гармонизации нормативных правовых актов в области электроэнергетики;
подготовка рекомендаций по проведению тарифной политики в области межгосударственных поставок электрической энергии;
разработка предложений о единых формах учета и отчетности в электроэнергетике;
подготовка предложений о необходимости разработки межгосударственных научных программ, новых технологий и техники, выполнения опытно-конструкторских работ в области электро- и теплоснабжения, а также участие в их реализации и координации этой работы;
содействие юридическим лицам государств-участников Соглашения в создании совместных предприятий, финансово-промышленных групп и других транснациональных структур в электроэнергетике;
содействие в создании банка данных по материально-техническому обеспечению в области электроэнергетики и подготовке соответствующих предложений;
содействие в организации помощи государствам-участникам Соглашения в случае аварий, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций в области электроэнергетики;
содействие формированию энергосберегающей межгосударственной политики путем проведения согласованных действий в сфере экономического и научно-технического сотрудничества, разработки и реализации совместных проектов по использованию передовых технологий в области энергосбережения, а также развитию возобновляемых источников энергии;
обеспечение взаимодействия в вопросах подготовки и согласования норм и правил в строительстве и эксплуатации электроэнергетических объектов, содействие в разработке и реализации совместных экологических программ, рекомендаций по энергосбережению в области электроэнергетики;
разработка технических правил параллельной работы электроэнергетических систем государств-участников СНГ;
координация взаимодействия объединения электроэнергетических систем государств-участников СНГ с энергообъединениями других государств;
содействие в подготовке кадров и повышении квалификации специалистов-энергетиков государств-участников СНГ;
содействие государствам-участникам СНГ в реализации программ сотрудничества в рамках международных систем;
взаимодействие с органами отраслевого сотрудничества СНГ, международными и национальными организациями государств-участников СНГ в области электроэнергетики, хозяйствующими субъектами и иными энергообъединениями;
развитие международных связей в интересах государств-участников Соглашения и участие в работе международных энергетических организаций;
мониторинг выполнения принятых Электроэнергетическим Советом решений;
обеспечение взаимодействия государств-участников Соглашения в развитии информационных систем в области электроэнергетики;
организация и координация исполнения решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств, Советом министров иностранных дел и Экономическим советом СНГ в пределах своей компетенции;
содействие в привлечении инвестиций в реализацию комплексных программ развития электроэнергетики государств-участников Соглашения.

3.2. Электр энергетикалық кеңес өз құзыреті шегінде алдына қойылған міндеттерді іске асыру үшін басқа да функцияларды орындай алады.
IV. Электр энергетикалық кеңестің құқықтары
Электр энергетикалық кеңес өз міндеттері мен функцияларын орындау үшін:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті органдарына өз құзыреті шегінде ақпарат алу үшін жүгінуге;
өз құзыреті шегінде шешімдер мен ұсынымдар қабылдауға;
әдістемелік және әдіснамалық сипаттағы құжаттарды келісуге, ұсыным құжаттарының жобаларын әзірлеуге және бекітуге;
Электр энергетикалық кеңес дайындаған құжаттардың жобаларын ТМД Мемлекет басшылары кеңесі мен Үкімет басшылары кеңесінің, ТМД-ның басқа да органдарының қарауына белгіленген тәртіппен енгізуге;
қажет болған жағдайда Электр энергетикалық кеңестің жұмыс топтарын және басқа да құрылымдарын құруға, сондай-ақ Электр энергетикалық кеңес қызметінің негізгі бағыттары бойынша оның мүдделерін білдіруге уәкілетті арнайы өкілдерді сайлауға құқылы.
V. Электр энергетикалық кеңес жұмысын ұйымдастыру және оның
жұмыс тәртібі
5.1. Электр энергетикалық кеңестің құрамына Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті мемлекеттік билік органдары мен ұлттық электр энергетикалық компанияларының басшылары кіреді, оларға мемлекеттері тиісті уәкілеттіктер береді.
5.2. Электр энергетикалық кеңестің құрамына кеңесу дауысы құқығымен Электр энергетикалық кеңестің Атқарушы комитетінің төрағасы, ТМД Атқарушы комитетінің өкілі, сондай-ақ энергетика саласындағы ТМД-ның салалық ынтымақтастық органдары хатшылықтарының басшылары кіреді.
5.3. Электр энергетикалық кеңесті Электр энергетикалық кеңес мүшелері арасынан бір жылға сайланатын президент және вице-президент басқарады. президентті және вице-президентті тағайындау және алмастыру тәртібі Электр энергетикалық кеңестің шешімімен бекітіледі.
5.4. Келісімге қатысушы мемлекеттер Электр энергетикалық кеңестің отырысына Электр энергетикалық кеңес мүшелерінің орнын алмастыратын адамдарды жіберген кезде, олардың өкілеттіктері құжаттамамен расталуға тиіс.
5.5. Электр энергетикалық кеңес мүшелерінің бірдей құқықтары бар, олар Электр энергетикалық кеңестің жұмыс органдарының қызметі туралы қажетті ақпаратты ала алады, сондай-ақ Электр энергетикалық кеңестің қызметіне қатысты мәселелерді талқылау үшін енгізе алады.
5.6. Егер Электр энергетикалық кеңес отырысына Электр энергетикалық кеңес мүшелерінің немесе олардың тиісті уәкілетті өкілдерінің кемінде 1/2-сі қатысқан жағдайда, ол заңды (кворум болады) болып табылады.

3.2. Электроэнергетический Совет может выполнять и другие функции для реализации поставленных задач в пределах своей компетенции.
IV. Права Электроэнергетического Совета
Для выполнения своих задач и функций Электроэнергетический Совет имеет право:
обращаться в соответствующие органы государств-участников Соглашения за информацией в пределах своей компетенции;
принимать решения и рекомендации в пределах своей компетенции;
согласовывать документы методического и методологического характера, разрабатывать и утверждать проекты рекомендательных документов;
вносить в установленном порядке на рассмотрение Совета глав государств и Совета глав правительств СНГ, других органов СНГ проекты документов, подготовленные Электроэнергетическим Советом;
при необходимости создавать рабочие группы и другие структуры Электроэнергетического Совета, а также избирать специальных представителей, уполномоченных представлять интересы Электроэнергетического Совета по основным направлениям его деятельности.
V. Организация и порядок работы Электроэнергетического Совета
5.1. В состав Электроэнергетического Совета входят руководители соответствующих органов государственной власти и национальных электроэнергетических компаний государств-участников Соглашения, которые наделяются государствами соответствующими полномочиями.
5.2. В состав Электроэнергетического Совета входят с правом совещательного голоса Председатель Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета, представитель Исполнительного комитета СНГ, а также руководители секретариатов органов отраслевого сотрудничества СНГ в сфере энергетики.
5.3. Электроэнергетический Совет возглавляют президент и вице-президент, которые избираются из числа членов Электроэнергетического Совета сроком на один год. Порядок избрания и ротации президента и вице-президента утверждается решением Электроэнергетического Совета.
5.4. При направлении государствами-участниками Соглашения на заседание Электроэнергетического Совета лиц, замещающих членов Электроэнергетического Совета, их полномочия должны быть документально подтверждены.
5.5. Члены Электроэнергетического Совета имеют одинаковые права, могут получать необходимую информацию о деятельности рабочих органов Электроэнергетического Совета, а также вносить для обсуждения вопросы, относящиеся к деятельности Электроэнергетического Совета.
5.6. Заседание Электроэнергетического Совета правомочно (имеет кворум), если в нем принимают участие не менее 1/2 членов Электроэнергетического Совета или их надлежаще уполномоченные представители.

5.7. Электр энергетикалық кеңестің шешімдері отырысқа қатысып отырған Электр энергетикалық кеңес мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
Шешіммен келіспейтін Электр энергетикалық кеңес мүшелері ерекше пікірін білдіре алады, ол отырыс хаттамасына енгізіледі. Электр энергетикалық кеңес шешімімен келіспеген Келісімге қатысушы мемлекет үшін ол міндетті болып табылмайды.
5.8. Келісімге қатысушы кез келген мемлекет талқыланатын мәселеге мүдделі еместігі туралы мәлімдей алады, бұл шешім қабылдау үшін кедергі ретінде қаралмауға тиіс.
Электр энергетикалық кеңестің Келісімге қатысушы қандай да бір мемлекеттің тікелей мүдделерін қозғайтын шешімі оның уәкілетті өкілі болмаған кезде қабылданбайды.
5.9. Электр энергетикалық кеңес отырысының қорытындылары бойынша хаттама жасалады, оған президент және Электр энергетикалық кеңестің Атқарушы комитетінің төрағасы қол қояды.
5.10. Электр энергетикалық кеңес жұмысын ұйымдастыру және оның отырыстарын өткізу тәртібіне қатысты мәселелер Электр энергетикалық кеңес бекітетін регламентте айқындалады.
5.11. Электр энергетикалық кеңес отырыстарына оның мүшелерінің келісімі бойынша шақыртылған адамдар қатыса алады. Олардың Электр энергетикалық кеңестің отырыстарына қатысу тәртібі оның регламентінде айқындалады.
5.12. Ақпарат алмасу, ынтымақтастықты ұйымдастыру және қызметті үйлестіру мақсатында халықаралық және өзге де ұйымдарға Электр энергетикалық кеңес жанындағы бақылаушы мәртебесі берілуі мүмкін.
5.13. Электр энергетикалық кеңес өз жұмысын әзірленетін және бекітілетін жоспарлар негізінде ұйымдастырады.
5.14. Электр энергетикалық кеңес жыл сайын ТМД Атқарушы комитетіне өз қызметі туралы ақпарат береді.
VI. Электр энергетикалық кеңестің жұмыс органы
6.1. Өз қызметін Ереже негізінде жүзеге асыратын Атқарушы комитет Электр энергетикалық кеңестің тұрақты жұмыс істейтін органы болып табылады.
6.2. Атқарушы комитет Электр энергетикалық кеңес шеңберінде қабылданған құжаттар депозитарийі функциясын жүзеге асырады.
6.3. Атқарушы комитетті Электр энергетикалық кеңестің шешімімен тағайындалатын Төраға басқарады.
6.4. Атқарушы комитеттің құрылымы, саны, шығындар сметасы мен қызметкерлерге, техникалық және қызмет көрсететін персоналға еңбекақы төлеу жүйесін Электр энергетикалық кеңес бекітеді.
6.5. Электр энергетикалық кеңестің болу мемлекетімен өзара қарым-қатынастары Ресей Федерациясы Үкіметі мен ТМД Электр энергетикалық кеңесі арасындағы ТМД Электр энергетикалық кеңесі Атқарушы комитетінің Ресей Федерациясы аумағында болуы шарттары туралы 2005 жылғы 14 қыркүйектегі келісіммен айқындалады.

5.7. Решения Электроэнергетического Совета принимаются большинством голосов присутствующих на заседании членов Электроэнергетического Совета.
Члены Электроэнергетического Совета, не согласные с решением, могут выразить особое мнение, которое вносится в протокол заседания. Для государства-участника Соглашения, не согласного с решением Электроэнергетического Совета, оно не является обязательным.
5.8. Любое государство-участник Соглашения может заявить о незаинтересованности в обсуждаемом вопросе, что не должно рассматриваться как препятствие для принятия решения.
Решение Электроэнергетического Совета, непосредственно затрагивающее интересы какого-либо государства-участника Соглашения, не может приниматься в отсутствие его полномочного представителя.
5.9. По итогам заседания Электроэнергетического Совета оформляется протокол, который подписывается президентом и председателем Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета.
5.10. Вопросы, касающиеся порядка организации работы и проведения заседаний Электроэнергетического Совета, определяются регламентом, который утверждается Электроэнергетическим Советом.
5.11. В заседаниях Электроэнергетического Совета могут принимать участие приглашенные лица с согласия его членов. Порядок их участия в заседаниях Электроэнергетического Совета определяется его регламентом.
5.12. В целях обмена информацией, организации сотрудничества и координации деятельности международным и иным организациям может предоставляться статус наблюдателя при Электроэнергетическом Совете.
5.13. Электроэнергетический Совет организует свою работу на основе разрабатываемых и утверждаемых планов.
5.14. Электроэнергетический Совет ежегодно представляет в Исполнительный комитет СНГ информацию о своей деятельности.
VI. Рабочий орган Электроэнергетического Совета
6.1. Постоянно действующим рабочим органом Электроэнергетического Совета является Исполнительный комитет, осуществляющий свою деятельность на основании Положения.
6.2. Исполнительный комитет осуществляет функции депозитария документов, принятых в рамках Электроэнергетического Совета.
6.3. Исполнительный комитет возглавляет председатель, назначаемый решением Электроэнергетического Совета.
6.4. Структура, численность, смета расходов и система оплаты труда сотрудников, технического и обслуживающего персонала Исполнительного комитета утверждаются Электроэнергетическим Советом.
6.5. Взаимоотношения Электроэнергетического Совета с государством местопребывания определяются Соглашением между Правительством Российской Федерации и Электроэнергетическим Советом СНГ об условиях пребывания Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета СНГ на территории Российской Федерации от 14 сентября 2005 года.

6.6. Техникалық және қызмет көрсететін персоналды қоспағанда, Атқарушы комитет аппаратының қызметкерлері халықаралық қызметшілер болып табылады.
VII. Электр энергетикалық кеңесті қаржыландыру, үй-жайлары,
мүлкі
7.1. Электр энергетикалық кеңестің және Атқарушы комитеттің қызметін қаржыландыру Келісімге қатысушы мемлекеттермен келісілген және Электр энергетикалық кеңес жыл сайын бекітетін шығыстар сметасына сәйкес Ресей Федерациясының рублімен немесе еркін айырбасталатын валютамен Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті мемлекеттік билік органдарының және/немесе ұлттық электр энергетикалық компанияларының жыл сайынғы үлестік жарналары есебінен, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың ерікті жарналары мен қайырмалдықтарының және Атқарушы комитет орналасқан мемлекеттің заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де түсімдер есебінен жүзеге асырылады.
7.2. Электр энергетикалық кеңесті қаржыландырудағы үлестік қатысу қағидаты оның шешімімен айқындалады.
7.3. Электр энергетикалық кеңестің Атқарушы комитеті Ресей Федерациясының Үкіметі мен ТМД Электр энергетикалық кеңесі арасындағы ТМД Электр энергетикалық кеңесі Атқарушы комитетінің Ресей Федерациясы аумағында болуы шарттары туралы 2005 жылғы 14 қыркүйектегі келісімде айқындалатын тәртіпппен және шарттарда қызметтік үй-жайлармен және қажетті мүлікпен қамтамасыз етіледі.
VIII. Электр энергетикалық кеңестің қызметін тоқтату
Электр энергетикалық кеңесті тарату туралы мәселені Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкімет басшыларының кеңесі қарайды.
IX. Электр энергетикалық кеңестің жұмыс тілі
Электр энергетикалық кеңестің жұмыс тілі орыс тілі болып табылады.
1992 жылғы 14 ақпандағы
Тәуелсіз Мемлекеттер
Достастығының электр
энергетикасы саласындағы
мемлекетаралық қатынастарын
үйлестіру туралы келісімге
2-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Электр энергетикалық
кеңесінің Атқарушы комитеті туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ереже Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының электр энергетикасы саласындағы мемлекетаралық қатынастарды үйлестіру туралы 1992 жылғы 14 ақпандағы келісіміне (бұдан әрі – Келісім) сәйкес құрылған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Электр энергетикалық кеңесі Атқарушы комитетінің міндеттерін, функцияларын және жауапкершілігін айқындайды.
1.2. ТМД Электр энергетикалық кеңесінің Атқарушы комитеті (бұдан әрі – Атқарушы комитет) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Электр энергетикалық кеңесінің (бұдан әрі – Электр энергетикалық кеңес) тұрақты жұмыс істейтін органы болып табылады.

6.6. Сотрудники аппарата Исполнительного комитета, за исключением технического и обслуживающего персонала, являются международными служащими.
VII. Финансирование, помещения, имущество
Электроэнергетического Совета
7.1. Финансирование деятельности Электроэнергетического Совета и Исполнительного комитета осуществляется в соответствии с согласованной с государствами-участниками Соглашения и ежегодно утверждаемой Электроэнергетическим Советом сметой расходов за счет долевых ежегодных взносов соответствующих органов государственной власти и/или национальных электроэнергетических компаний государств-участников Соглашения в рублях Российской Федерации или свободно конвертируемой валюте, а также за счет добровольных взносов и пожертвований юридических и физических лиц и иных поступлений, не запрещенных законодательством государства местопребывания Исполнительного комитета.
7.2. Принцип долевого участия в финансировании Электроэнергетического Совета определяется его решением.
7.3. Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета обеспечивается служебными помещениями и необходимым имуществом в порядке и на условиях, определяемых Соглашением между Правительством Российской Федерации и Электроэнергетическим Советом СНГ об условиях пребывания Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета СНГ на территории Российской Федерации от 14 сентября 2005 года.
VIII. Прекращение деятельности Электроэнергетического Совета
Вопрос об упразднении Электроэнергетического Совета рассматривается Советом глав правительств Содружества Независимых Государств.
IX. Рабочий язык Электроэнергетического Совета
Рабочим языком Электроэнергетического Совета является русский язык.
Приложение 2
к Соглашению о координации
межгосударственных отношений в
области электроэнергетики Содружества
Независимых Государств
от 14 февраля 1992 года
ПОЛОЖЕНИЕ
об Исполнительном комитете Электроэнергетического Совета
Содружества Независимых Государств I. Общие положения
1.1. Настоящее Положение определяет задачи, функции, права и ответственность Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств, образованного в соответствии с Соглашением о координации межгосударственных отношений в области электроэнергетики Содружества Независимых Государств от 14 февраля 1992 года (далее-Соглашение).
1.2. Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета СНГ (далее-Исполнительный комитет) является постоянно действующим рабочим органом Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств (далее-Электроэнергетический Совет).

1.3. Атқарушы комитет өз қызметінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Жарғысын, Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Сыртқы істер министрліктері кеңесінің және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Экономикалық кеңесінің шешімдерін, ТМД шеңберінде қабылданған Келісімді, басқа да халықаралық шарттарды, Электр энергетикалық кеңесінің шешімдерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
1.4. Атқарушы комитет өз қызметінде Электр энергетикалық кеңесіне есеп береді.
1.5. Атқарушы комитетті қаржыландыру Келісімнің 6-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік биліктің тиісті органдарының және/немесе Келісімге қатысушы мемлекеттердегі ұлттық электр энергетикалық компаниялардың аударымдары күнтізбелік жыл басталғанға дейінгі мерзімде немесе жыл ішінде Атқарушы комитетпен келісу бойынша жүргізіледі.
Электр энергетикалық кеңесінің әрбір мүшесі қажетті аударымдарды уақтылы қамтамасыз ету үшін жауапкершілікті көтереді.
1.6. Электр энергетикалық кеңесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін құжаттарды даярлау және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы саласындағы экономикалық бірігуіне ықпал ету Атқарушы комитеттің негізгі міндеттері болып табылады.
1.7. Атқарушы комитет заңды тұлға болып табылады, оның дербес теңгерімі, есеп айырысу және валюталық шоттары, өз атауы және белгісі бар мөрі болады.
1.8. Атқарушы комитеті болатын мемлекет – Ресей Федерациясы, орналасқан жері – Мәскеу қаласы.
Атқарушы комитетінің өзі болатын мемлекетпен өзара қарым-қатынастары Ресей Федерациясының Үкіметі мен ТМД Электр энергетикалық кеңесі арасындағы ТМД Электр энергетикалық кеңесі Атқарушы комитетінің Ресей Федерациясының аумағында бөлу жағдайлары туралы 2005 жылғы 14 қазандағы Келісіммен айқындалады.
II. Толық және қысқартылған ресми (фирмалық) атаулары
Орыс тілінде: толық атауы – Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств; қысқартылған атауы – Исполнительный комитет ЭЭС СНГ.
Ағылшын тілінде: толық атауы – The Executive Committee of Electric Power Council of the Commonwealth of Independent States; қысқартылған атауы – The Executive Committee of EPC of the CIS.
III. Міндеттері
3.1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы шеңберінде электр энергетикасы аясында қабылданған халықаралық шарттар мен шешімдерді, Электр энергетикалық кеңесінің Келісімдерін, шешімдерін орындау мақсатында Электр энергетикалық кеңесінің қызметін ұйымдық-техникалық және ақпараттық қамтамасыз ету.

1.3. Исполнительный комитет в своей деятельности руководствуется уставом Содружества Независимых Государств, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Совета министров иностранных дел и Экономического совета Содружества Независимых Государств, Соглашением, другими международными договорами, принятыми в рамках СНГ, решениями Электроэнергетического Совета, а также настоящим Положением.
1.4. Исполнительный комитет в своей деятельности подотчетен Электроэнергетическому Совету.
1.5. Финансирование Исполнительного комитета осуществляется в соответствии со статьей 6 Соглашения.
Отчисления соответствующими органами государственной власти и/или национальными электроэнергетическими компаниями государств-участников Соглашения производятся в срок до наступления календарного года или в течение года по согласованию с Исполнительным комитетом.
Каждый член Электроэнергетического Совета несет ответственность за своевременное обеспечение необходимых отчислений.
1.6. Основными задачами Исполнительного комитета являются подготовка документов, обеспечивающих функционирование Электроэнергетического Совета, и содействие экономической интеграции государств-участников СНГ в электроэнергетике.
1.7. Исполнительный комитет является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, расчетный и валютный счета, печать со своим наименованием и символикой.
1.8. Государство пребывания Исполнительного комитета-Российская Федерация, место нахождение-город Москва.
Взаимоотношения Исполнительного комитета с государством местопребывания определяются Соглашением между Правительством Российской Федерации и Электроэнергетическим Советом СНГ об условиях пребывания Исполнительного комитета Электроэнергетического Совета СНГ на территории Российской Федерации от 14 сентября 2005 года.
II. Полные и сокращенные официальные (фирменные) наименования
На русском языке: полное наименование-Исполнительный комитет Электроэнергетического Совета Содружества Независимых Государств; сокращенное наименование-Исполнительный комитет ЭЭС СНГ.
На английском языке: полное наименование - The Executive Committee of Electric Power Council of the Commonwealth of Independent States; сокращенное наименование-The Executive Committee of EPC of the CIS.
III. Задачи
3.1. Организационно-техническое и информационное обеспечение деятельности Электроэнергетического Совета в целях выполнения международных договоров и решений, принятых в рамках Содружества Независимых Государств в сфере электроэнергетики, Соглашения, решений Электроэнергетического Совета.

3.2. Мына:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы саласындағы, соның ішінде әлемдік қоғамдастық елдерімен ынтымақтастық;
мемлекеттік билік органдарының, сондай-ақ Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұлттық электр энергетикалық компанияларының салалық мемлекетаралық ынтымақтастығы шеңберіндегі өзара іс-қимылын үйлестіру;
Электр энергетикалық кеңестің өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін уақытша және тұрақты органдардың қызметі мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3.3. Электр энергетикасы саласындағы құқықтық, нормативтік, әдістемелік, анықтамалық, ақпараттық құжаттарды дайындауды қамтамасыз ету.
IV. Функциялары
4.1. Мемлекетаралық энергия ағыны мен қуат нарығы жағдаятын ескере отырып, келешектегі энергия, қуат және отын теңгерімдері негізінде электр станциялары үшін электр энергиясы мен отынды өзара жеткізу жөніндегі мемлекетаралық келісімдерді даярлауға қатысу.
4.2. Мемлекеттік билік органдарына, сондай-ақ Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұлттық электр энергетикалық компанияларына тұтынушыларды электрмен жабдықтауды ұйымдастыруға және біріктірілген энергетикалық жүйелердің сенімді жұмысын қамтамасыз етуге, соның ішінде төтенше жағдайлар мен қысылтаяң жағдайларда жәрдем көрсету.
4.3. Отын-энергетикалық кешен құрамында электр энергетикасын дамыту тұжырымдамасы мен стратегиясын және ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің энергетикалық жүйелерін біріктіруді перспективалық дамыту бағдарламаларын әзірлеу үшін ұсыныстар әзірлеу.
4.4. Жаңа техника мен технология бойынша бірлескен ғылыми зерттеулер мен тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу жөнінде ұсыныстар дайындау.
4.5. Келісімге қатысушы мемлекеттерге қолданыстағы энергетикалық объектілердің пайдалану және жөндеу мұқтаждықтары және жаңа энергия көздерінің құрылысы үшін материалдық-техникалық ресурстарды, энергия жабдықтарын, қосалқы бөлшектерді, қорғау құралдарын, айлабұйымдарды, құрылыс конструкцияларын мемлекетаралық жеткізуді ұйымдастыруға жәрдем көрсету.
4.6. Электр энергиясы мен қуатты мемлекетаралық жеткізуге арналған тарифтерді қалыптастыру жөнінде нормативтік-әдістемелік ұсынымдар әзірлеуді ұйымдастыру.
4.7. Бірыңғай жедел-технологиялық, нормативтік-техникалық құжаттарды, энергетикалық объектілерді пайдалану және салу қағидаларын, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы қағидаларын әзірлеу мен келісімді ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар даярлау.
4.8. Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы мен энергоқұрылыс саласында бірыңғай ақпараттық кеңістігін құру және дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
4.9. Өндіруші кәсіпорындармен бірлесе жаңа энергетикалық жабдықтарды, сондай-ақ қолданыстағы электр станцияларын, жылу және электр тораптарын, басқару және байланысты бақылау жүйелерін мемлекетаралық жаңғырту бағдарламаларын әзірлеуге қатысу.

3.2. Разработка предложений по вопросам:
сотрудничества государств-участников Соглашения в области электроэнергетики, в том числе и со странами мирового сообщества;
координации взаимодействия органов государственной власти, а также национальных электроэнергетических компаний государств-участников Соглашения в рамках отраслевого межгосударственного сотрудничества;
деятельности временных и постоянных органов Электроэнергетического Совета для решения возложенных на него задач.
3.3. Обеспечение подготовки правовых, нормативных, методических, справочных, информационных документов в области электроэнергетики.
IV. Функции
4.1. Участие в подготовке межгосударственных соглашений по взаимным поставкам электроэнергии и топлива для электростанций на основе перспективных балансов энергии, мощности и топлива с учетом конъюнктуры рынка межгосударственных перетоков энергии и мощности.
4.2. Оказание содействия органам государственной власти, а также национальным электроэнергетическим компаниям государств-участников Соглашения в организации взаимопомощи в электроснабжении потребителей и обеспечении надежной работы объединенных энергетических систем, в том числе в чрезвычайных ситуациях и экстремальных условиях.
4.3. Подготовка предложений для разработки концепции и стратегии развития электроэнергетики в составе топливно-энергетического комплекса и программ перспективного развития объединения энергетических систем государств - участников СНГ.
4.4. Разработка предложений по проведению совместных научных исследований и опытно-конструкторских работ по новой технике и технологии.
4.5. Оказание государствам-участникам Соглашения содействия в организации межгосударственных поставок материально-технических ресурсов, энергооборудования, запасных частей, средств защиты, приспособлений, строительных конструкций для эксплуатационных и ремонтных потребностей действующих энергетических объектов и строительства новых энергоисточников.
4.6. Организация разработки нормативно-методических рекомендаций по формированию тарифов на межгосударственные поставки электрической энергии и мощности.
4.7. Подготовка предложений по организации разработки и согласования единых оперативно-технологических, нормативно-технических документов, правил эксплуатации и строительства энергетических объектов, а также правил техники безопасности.
4.8. Разработка предложений по созданию и развитию единого информационного пространства государств-участников Соглашения в области электроэнергетики и энергостроительства.
4.9. Совместное участие с предприятиями-производителями в разработках нового энергетического оборудования, а также межгосударственных программ модернизации действующего оборудования электростанций, тепловых и электрических сетей, систем контроля управления и связи.

4.10. Электр энергетикасы саласындағы бірлескен экологиялық бағдарламаларды қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
4.11. Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасындағы бірлескен шешімдерді қабылдау үшін пайдаланылатын біріздендірілген есепке алу және есептілік нысандарын әзірлеуді және келісуді ұйымдастыру.
4.12. Электр энергетикасында энергия үнемдеу және жаңартылатын энергия көздерін ендіру жөніндегі ұсынымдар әзірлеуді ұйымдастыру.
4.13. Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасы жай-күйіне талдау жүргізу, мәселелерді анықтау және оларды шешу жөнінде ұсынымдар дайындау.
4.14. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикасы нарығын құру және жұмыс істеуін ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар даярлау.
4.15. Мемлекетаралық электр энергетикасы объектілерін, энергетикалық объектілерді пайдалану және салу үшін жабдықтарды, аспаптарды, басқару құрылғыларын шығару жөніндегі бірлескен кәсіпорындарды құру жөнінде ұсыныстар.
4.16. Келісімге қатысушы мемлекеттердің және басқа мемлекеттердің энергетикалық жүйелері бірлестіктерінің болуы мүмкін ынтымақтастығы туралы ұсыныстар жобаларын дайындау.
Келісімге қатысушы мемлекеттердің халықаралық іс-шаралар мен халықаралық энергетикалық ұйымдардың жұмысына қатысуын ұйымдастыруға жәрдемдесу.
4.17. Келісімге қатысушы мемлекеттер энергетикасының бірлескен жұмыс істеу және даму міндеттерін шешу үшін инвестицияларды тиімді пайдалану жөнінде ұсыныстар дайындау.
4.18. Озық тәжірибемен алмасу және энергетик-мамандардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға жәрдемдесу.
4.19. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы жоғары органдарының қарауына Электр энергетикалық кеңесі енгізетін құжаттардың жобаларын дайындау.
4.20. ТМД шеңберінде электр энергетикасы аясында жасалатын келісімдердің және Электр энергетикалық кеңесі шешімдерінің орындалу барысына мониторинг пен талдау жүргізу.
4.21. Электр энергетикасы саласындағы Келісімге қатысушы мемлекеттер өзара мүддені білдіретін қызмет бағыттары бойынша бірыңғай ақпараттық кеңістік шеңберінде ақпарат жинау мен өңдеу.
4.22. Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасын басқару органдары үшін ақпараттық-талдамалық материалдар дайындау.
4.23. Электр энергетикалық кеңесінің отырыстарын ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуді үйлестіру.
4.24. Келісімге қатысушы мемлекеттердің назарына Электр энергетикалық кеңесі шеңберінде қабылданатын құжаттарды уақтылы жеткізу.
4.25. Келісімге қатысушы мемлекеттердің Электр энергетикалық кеңесінің отырысында қаралған материалдар мен құжаттардың жобалары сараптамасын ұйымдастыруға жәрдемдесу.

4.10. Разработка предложений по формированию совместных экологических программ в области электроэнергетики.
4.11. Организация разработки и согласование унифицированных форм учета и отчетности, используемых для принятия совместных решений в электроэнергетике государствами - участниками Соглашения.
4.12. Организация разработки рекомендаций по энергосбережению в электроэнергетике и внедрению возобновляемых источников энергии.
4.13. Проведение анализа состояния электроэнергетики государств-участников Соглашения, выявление проблем и подготовка рекомендаций по их решению.
4.14. Подготовка предложений по созданию и организации функционирования общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ.
4.15. Формирование предложений по созданию межгосударственных объектов электроэнергетики, совместных предприятий по производству оборудования, приборов, устройств управления для эксплуатации и строительства энергетических объектов.
4.16. Подготовка проектов предложений о возможном сотрудничестве объединений энергетических систем государств-участников Соглашения и других государств.
Содействие в организации участия государств-участников Соглашения в международных мероприятиях и работе международных энергетических организаций.
4.17. Подготовка предложений по эффективному использованию инвестиций для решения совместных задач функционирования и развития энергетики государств-участников Соглашения.
4.18. Содействие в организации обмена передовым опытом и повышения квалификации специалистов-энергетиков.
4.19. Подготовка к рассмотрению высшими органами Содружества Независимых Государств проектов документов, вносимых Электроэнергетическим Советом.
4.20. Проведение мониторинга и анализа хода выполнения соглашений, заключаемых в рамках СНГ в сфере электроэнергетики, и решений Электроэнергетического Совета.
4.21. Сбор и обработка информации в рамках единого информационного пространства по направлениям деятельности в области электроэнергетики, представляющим взаимный интерес для государств-участников Соглашения.
4.22. Подготовка информационно-аналитических материалов для органов управления электроэнергетикой государств-участников Соглашения.
4.23. Координация организационно-технического обеспечения заседаний Электроэнергетического Совета.
4.24. Своевременное доведение до государств-участников Соглашения документов, принимаемых в рамках Электроэнергетического Совета.
4.25. Содействие в организации экспертизы материалов и проектов документов, рассмотренных на заседании Электроэнергетического Совета государствами-участниками Соглашения.

4.26. Электр энергетикалық кеңестің тапсырмасы бойынша арнайы сараптаманы талап ететін құжаттардың жобаларын Келісімге қатысушы мемлекеттердің ғылыми-зерттеу мекемелеріне немесе құзыретті ұйымдарына жолдау.
4.27. Электр энергетикалық кеңесі шеңберінде қабылданған құжаттардың депозитарий функцияларын атқару.
4.28. Электр энергетикалық кеңес отырыстарында қаралған материалдар мен құжаттардың жобаларын әзірлеу және келісу үшін келісімге қатысушы мемлекеттердің сарапшылары мен өкілдерінің (жұмыс топтарының құрамында) кеңесін ұйымдастыру.
4.29. Электр энергетикалық кеңес пен Атқарушы комитеттің кезекті қызметін қаржыландыруға күнтізбелік жылға арналған шығыстар сметасының жобасын әзірлеу, Электр энергетикалық кеңесіне бекітуге ұсыну және оның орындалуын қамтамасыз ету.
4.30. Электр энергетикалық кеңеске Атқарушы комитеттің қызметі туралы жыл сайынғы есепті Электр энергетикалық кеңес шеңберінде ынтымақтастықты жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен бірге тапсыру.
4.31. ТМД Атқарушы комитетімен және ТМД-ның өзге де органдарымен өз құзыретіндегі мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау.
V. Құқықтары
Өз функциялары мен міндеттерін жүзеге асыру үшін Атқарушы комитеттің:
Атқарушы комитет дайындаған құжаттарды Электр энергетикалық кеңестің қарауына енгізуге;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің электр энергетикасын басқару органдары мен электр энергетикалық бірлестіктерінен (компаниялардан), ТМД-ның салалық ынтымақтастық органдарынан Атқарушы комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат сұратуға;
Электр энергетикалық кеңестің мүшелеріне Электр энергетикалық кеңестің отырыстарын шақыру немесе ауыстыру, өздері қатысушы болып табылатын Электр энергетикалық кеңеске қатысушы халықаралық шарттар мен шешімдері бойынша мемлекеттердің өз міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша өтініш жасауға;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің энергия жүйелерінің жұмыс істеу мен дамуын қамтамасыз ететін құжаттар мен материалдарды әзірлеуге байланысты ғылыми-әдістемелік сипаттағы жұмыстардың шарттық негізде орындалуын қамтамасыз етуге құқығы бар.
VI. Атқарушы комитеттің құрамы мен құрылымы
6.1. Атқарушы комитетті Электр энергетикалық кеңес тағайындайтын Төраға басқарады. Атқарушы комитеттің төрағасы Электр энергетикалық кеңестің құрамына кеңесші дауыс құқығымен кіреді.
6.2. Атқарушы комитеттің құрылымын, қызметкерлер санын, шығыстар сметасын және қызметкерлердің, техникалық және қызмет көрсетуші персоналдың еңбекақы жүйесін Электр энергетикалық кеңес Атқарушы комитет төрағасының ұсынысы бойынша бекітеді.

4.26. Направление по поручению Электроэнергетического Совета проектов документов, требующих специальной экспертизы, в научно-исследовательские учреждения государств-участников Соглашения или компетентные организации.
4.27. Выполнение функций депозитария документов, принятых в рамках Электроэнергетического Совета.
4.28. Организация совещаний экспертов и представителей (в составе рабочих групп) государств-участников Соглашения для выработки и согласования материалов и проектов документов, рассматриваемых на заседаниях Электроэнергетического Совета.
4.29. Разработка проекта сметы расходов на финансирование деятельности Электроэнергетического Совета и Исполнительного комитета на очередной календарный год, представление на утверждение Электроэнергетическому Совету и обеспечение ее выполнения.
4.30. Представление Электроэнергетическому Совету ежегодного отчета о деятельности Исполнительного комитета с предложениями по совершенствованию сотрудничества в рамках Электроэнергетического Совета.
4.31. Взаимодействие с Исполнительным комитетом СНГ и другими органами СНГ по вопросам своей компетенции.
V. Права
Для осуществления своих функций и задач Исполнительный комитет имеет право:
вносить на рассмотрение Электроэнергетического Совета документы, подготовленные Исполнительным комитетом;
запрашивать у органов управления электроэнергетикой и электроэнергетических объединений (компаний) государств-участников Соглашения, органов отраслевого сотрудничества СНГ информацию по вопросам, входящим в компетенцию Исполнительного комитета;
обращаться к членам Электроэнергетического Совета по вопросам созыва или переноса заседаний Электроэнергетического Совета, выполнения государствами-членами Электроэнергетического Совета своих обязательств по международным договорам и решениям, участниками которых они являются;
обеспечивать выполнение на договорной основе работ научно-методического характера, связанных с разработкой документов и материалов, обеспечивающих функционирование и развитие энергосистем государств-участников СНГ.
VI. Состав и структура Исполнительного комитета
6.1. Исполнительный комитет возглавляет председатель, назначаемый Электроэнергетическим Советом. Председатель Исполнительного комитета входит в состав Электроэнергетического Совета с правом совещательного голоса.
6.2. Структура, численность, смета расходов и система оплаты труда сотрудников, технического и обслуживающего персонала Исполнительного комитета утверждаются Электроэнергетическим Советом по представлению председателя Исполнительного комитета.

6.3. Техникалық және қызмет көрсетуші персоналды қоспағанда, Атқарушы комитет аппаратының қызметкерлері халықаралық қызметшілер болып табылады.
VII. Төраға
7.1. Төраға:
Атқарушы комитеттің жұмыс жоспарын, оның жеке құрамын, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді, өз орынбасарларының және құрылымдық бөлімшелер басшыларының құқықтары мен жауапкершілігін айқындайды;
Электр энергетикалық кеңестің бекітуіне Электр энергетикалық кеңесі мен Атқарушы комитет қызметін қаржыландыруға кезекті күнтізбелік жылға арналған шығыс сметасының жоспарын енгізеді;
Атқарушы комитеттің штат кестесін бекітеді;
Атқарушы комитеттің жұмысын ұйымдастыру жөнінде бұйрықтар мен өкімдер шығарады;
Электр энергетикалық кеңестің тапсырмасы бойынша Келісімге қатысушы мемлекеттердегі мемлекеттік билік органдарының, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы атқарушы органдарының, ТМД салалық ынтымақтастық органдарының, халықаралық энергетикалық және басқа ұйымдардың басшыларымен ынтымақтастық жасайды;
Электр энергетикалық кеңесі мен ТМД-ның өзге де органдарының отырыстарында Атқарушы комитет атынан өкілдік етеді;
Электр энергетикалық кеңес өзіне жүктеген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
7.2. Атқарушы комитет төрағасының лауазымдық жалақысы мен өзге де еңбекақы төлеу шарттары Электр энергетикалық кеңес атынан Электр энергетикалық кеңес Президентімен 5 жыл мерзімге жасалған келісімшартта белгіленеді.
VIII. Атқарушы комитеттің қызметкерлері
8.1. Атқарушы комитетке қызметкерлерді қызметке қабылдау, әдетте, конкурстық негізде Атқарушы комитет жұмысының жоғары кәсіби деңгейін, құзыреттілігін, айқындығы мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
8.2. Қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау мен қызмет бойынша ауыстырулар Атқарушы комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделеді.
8.3. Атқарушы комитет төрағасы және оның қызметкерлері өз міндеттерін атқарған кезде Электр энергетикалық кеңестің мүдделерін білдіреді және Келісімге қатысушы қандай да бір мемлекет мүдделері үшін әрекет жасай алмайды, сондай-ақ халықаралық қызметшілер мәртебесіне және белгіленген функцияларды орындауға нұқсан келтіретін кез келген іс-қимылға жол бермейді.
IX. Жауапкершілік
Атқарушы комитет осы Ереженің ІҮ-тарауында баяндалған функциялардың орындалуына Электр энергетикалық кеңесі алдында жауапты болады.
X. Қорытынды ереже
Атқарушы комитеттің қызметті тілі орыс тілі болып табылады.

6.3. Сотрудники аппарата Исполнительного комитета, за исключением технического и обслуживающего персонала, являются международными служащими.
VII. Председатель
7.1. Председатель:
утверждает план работы Исполнительного комитета, его персональный состав, должностные инструкции сотрудников, определяет права и ответственность своих заместителей и руководителей структурных подразделений;
вносит на утверждение Электроэнергетического Совета проект сметы расходов на финансирование деятельности Электроэнергетического Совета и Исполнительного комитета на очередной календарный год;
утверждает штатное расписание Исполнительного комитета;
издает приказы и распоряжения по организации работы Исполнительного комитета;
по поручению Электроэнергетического Совета сотрудничает с руководителями органов государственной власти государств-участников Соглашения, исполнительных органов Содружества Независимых Государств, органов отраслевого сотрудничества СНГ, международных энергетических и других организаций;
представляет Исполнительный комитет на заседаниях Электроэнергетического Совета и других органов СНГ;
осуществляет другие функции, возлагаемые на него Электроэнергетическим Советом.
7.2. Должностной оклад и другие условия оплаты труда Председателя Исполнительного комитета устанавливаются контрактом, заключенным с президентом Электроэнергетического Совета от имени Электроэнергетического Совета на срок до 5 лет.
VIII. Сотрудники Исполнительного комитета
8.1. Прием сотрудников на службу в Исполнительный комитет проводится, как правило, на конкурсной основе в целях обеспечения высокого профессионального уровня, компетентности, четкости и качества работы Исполнительного комитета.
8.2. Прием на службу, назначения на должности и перемещения по службе оформляются приказами председателя Исполнительного комитета.
8.3. Председатель Исполнительного комитета и его сотрудники при исполнении своих обязанностей выражают интересы Электроэнергетического Совета и не могут действовать в интересах какого-либо государства-участника Соглашения, а также допускать каких-либо действий, наносящих ущерб статусу международных служащих и выполнению установленных функций.
IX. Ответственность
Исполнительный комитет несет ответственность перед Электроэнергетическим Советом за выполнение функций, изложенных в главе IV настоящего Положения.
X. Заключительное положение
Рабочим языком Исполнительного комитета является русский язык.