Теміржол вокзалдары қызметінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 желтоқсандағы № 1320 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Теміржол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 22-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. «Темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 759 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 45, 605-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) темір жол вокзалының класы – орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлеміне және техникалық жабдықталуына байланысты айқындалған теміржол вокзалының мәртебесі;»;
4 және 6-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
«4. Теміржол вокзалдары орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлеміне, жолаушылар ағыны мен техникалық жабдықталуына байланысты кластарға бөлінеді. Теміржол вокзалдарының тізбесін олардың кластарына сәйкес теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесіне сәйкес уәкілетті орган бекітеді.»;
«6. Теміржол вокзалының билет кассалары, күтуге арналған үй-жайлары, санитарлық–тұрмыстық үй-жайлары, соның ішінде мүгедектер мен тұрғындардың ұтқырлығы жоқ топтарына арнайы әлеуметтік жабдықталған үй-жайлары, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері (соның ішінде жолаушыларды бірыңғай анықтамалық-ақпараттық орталықпен байланыстыратын объектілер), медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті күзету пункті болуға тиіс.»;
7-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«8. Кластан тыс және 1-ші кластағы теміржол вокзалдарында қосымша қол жүгін сақтау камерасы, транзиттік жолаушылардың ұзақ демалатын бөлмелері, тамақтану орындары, шаштараз, дүкендер, сауда дүңгіршіктері, пошта бөлімі, ақша айырбастау орны, дәріхана, банкомат, төлем терминалдары, интернет (WI-FI) болуға тиіс.
Барлық қызмет көрсету орындары тәулік бойы жұмыс істеуге және мүгедектерге оңай қолжетімді болуға тиіс.»;
16-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ақпаратты ұсыну тілдерді, мәтіндерді, Брайл шрифтін, түйсіну қатынасын, ірі шрифтті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалану арқылы мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.».

О некоторых вопросах деятельности железнодорожных вокзалов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года № 1320. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 22-2) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую методику определения класса железнодорожных вокзалов.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 759 «Об утверждении Правил организации деятельности железнодорожных вокзалов» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 45, ст. 605) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации деятельности железнодорожных вокзалов, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«3) класс железнодорожного вокзала – статус железнодорожного вокзала, определенный в зависимости от объема выполняемых работ (предоставляемых услуг) и технической оснащенности;»;
пункты 4 и 6 изложить в новой редакции:
«4. В зависимости от объема выполняемых работ (услуг), пассажиропотока и технической оснащенности железнодорожные вокзалы подразделяются на классы. Перечень железнодорожных вокзалов согласно их классу утверждается уполномоченным органом в соответствии с методикой определения класса железнодорожных вокзалов.»;
«6. Железнодорожный вокзал должен иметь билетные кассы, помещения для ожидания, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для инвалидов и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания (в том числе объекты, связывающие пассажиров с единым справочно-информационным центром), медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка.»;
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в новой редакции:
«8. Внеклассные и железнодорожные вокзалы 1-го класса дополнительно должны иметь камеры хранения ручной клади, комнаты длительного отдыха транзитных пассажиров, пункты питания, парикмахерские, магазины, торговые киоски, почтовое отделение, обменный пункт, аптеки, банкоматы, платежные терминалы, интернет (WI-FI).
Все пункты сервиса должны работать круглосуточно и быть легкодоступными для инвалидов.»;
пункт 16 дополнить частью второй следующего содержания:
«Представление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.».

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1320 қаулысымен
бекітілген
Теміржол вокзалдарының класын айқындау
әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесі (бұдан әрі - әдістеме) «Темір жол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 22-2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы әдістемені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) теміржол вокзалы – класына қарай халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үйлердің, ғимараттардың (жолаушы платформаларын, вокзал өтпелерін және вокзал маңындағы аумақты қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
2) класын айқындау – осы әдістемеге сәйкес балдық жүйе бойынша айқындалатын жұмыс (көрсетілген қызметтер) көлеміне және техникалық жабдықталуына байланысты осы вокзал жатқызылатын топтың атауы;
3) тұтынушылар – теміржол көлігінің жолаушылары, теміржол вокзалына келіп-кетушілер (соның ішінде жолаушыларды күтіп алушылар мен шығарып салушылар);
4) пайдаланушылар – жолаушылар теміржол тасымалдары саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін теміржол вокзалы алаңдарын пайдаланатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер.
3. Әдістемені теміржол көлігі саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) қолданады.
2. Теміржол вокзалдарының класын айқындау
4. Теміржол вокзалдарының класын айқындау мынадай жиынтық көрсеткіштерді қамтиды:
1) жылдық есептеуде тәулігіне жөнелтілген жолаушылардың жалпы саны 1 жолаушы - 1 балл;
2) алаңның әрбір 100 шаршы метр вокзалдық үй-жайларды күтіп-ұстау - 1 балл;
3) осы әдістемеге қосымшаға сәйкес теміржол вокзалдарының класы бөлінісінде балдық градация;
4) техникалық жабдықталуы (қосымша құрылыстар мен жабдықтар), соның ішінде эскалаторлар, лифттер, электрондық көрсеткіш тақта, жаяу жүргіншілер көпірлері, жерасты өтпелер әрбір объектіге (бірлікке) 0,05 балдан.
5. Теміржол вокзалының класы төменде келтірілген формулаға сәйкес айқындалады:
К=(Ж*1)+(S/100 ш.м)+Т
мұндағы:
К - вокзал класы,
Ж - жылдық есептеуде тәулігіне жолаушылар,
S - вокзалдық үй-жайларды (жалпы алаңы) күтіп-ұстау,
Т - қосымша құрылыстар мен құрал-жабдықтар.
Ескертпе:
балды есептеу бөлігінде математикалық есептеулер жүргізу жөнелтілген жолаушылар саны есебінен айқындалады;
балды есептеу бөлігінде математикалық есептеулер жүргізу теміржол вокзалының техникалық паспортында көрсетілген теміржол вокзалы ғимаратының алаңына сәйкес айқындалады.
алынған көрсеткіштерді жиынтықтау класты айқындайтын балдар санын береді.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2013 года № 1320
Методика
определения класса железнодорожных вокзалов
1. Общие положения
1. Настоящая методика определения класса железнодорожных вокзалов (далее - методика) разработана в соответствии с подпунктом 22-2) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте».
2. В целях применения настоящей методики используются следующие понятия:
1) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы, вокзальные переходы и привокзальную территорию) и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа в зависимости от класса;
2) определение класса – наименование группы, к которой относится данный вокзал, в зависимости от объема выполняемых работ и технической оснащенности, определяемой по бальной системе согласно утвержденной настоящей методикой;
3) потребители – пассажиры железнодорожного транспорта, посетители железнодорожного вокзала (в том числе провожающие и встречающие пассажиров);
4) пользователи – юридические лица и индивидуальные предприниматели, которые используют площади железнодорожных вокзалов для осуществления предпринимательской деятельности в сфере пассажирских железнодорожных перевозок.
3. Методика применяется уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию (далее - уполномоченный орган).
2. Определение класса железнодорожных вокзалов
4. Определение класса железнодорожного вокзала включает в себя следующие суммарные показатели:
1) общее количество отправленных пассажиров в сутки в годовом исчислении 1 пассажир - 1 балл;
2) содержание вокзальных помещений каждые 100 квадратных метров площади - 1 балл;
3) градация бальности в разрезе класса железнодорожных вокзалов согласно приложению к настоящей методике;
4) техническая оснащенность (дополнительные конструкции и оборудования), в том числе эскалаторы, лифты, электронные табло, пешеходные мосты, подземные переходы за каждый объект (единицу) по 0,05 балла.
5. Класс железнодорожного вокзала определяется согласно нижеприведенной формуле:
К = (П*1)+(S/100 кв.м)+Т
где:
К - класс вокзала,
П - пассажиры в сутки в годовом исчислении,
S - содержание вокзальных помещений (общая площадь),
Т - дополнительные конструкции и оборудование.
Примечание:
проведение математических расчетов в части вычисления бальности определяется из расчета количества отправленных пассажиров;
проведение математических расчетов в части вычисления бальности определяется согласно площади здания железнодорожного вокзала, указанной в техническом паспорте железнодорожного вокзала;
суммирование полученных показателей дает количество баллов, которые и определяют класс.

Математикалық есептеулер жүргізілген кезде бөлшек сандар бүтін санға дейін дөңгелектеуге жатады. Егер алынып тасталатын сандардың біріншісі 5-тен көп болса, онда сақталатын сандардың соңғысы бірлікке ұлғаяды. Ұлғайту бірінші алынып тасталатын сан 5-ке тең болғанда да жасалады.
Теміржол вокзалдарының
класын айқындау әдістемесіне
қосымша
Теміржол вокзалдары класы бөлінісінде балдық градация
1. Вокзалдар орындалатын жұмыстар күрделілігіне және көлеміне байланысты градация бойынша төрт класқа бөлінеді:
1) кластан тыс;
2) 1-класс;
3) 2-класс;
4) 3-класс.
Кесте
атауы
кластан тыс
1-класс
2-класс
3-класс
вокзал
2 500-ден және одан астам балл
700-ден 2 499 балға дейін
300-ден 699 балға дейін
101-ден 299 балға дейін
2. Тиісті есептеулер жүргізілгеннен кейін кесте бойынша есептеулер негізінде вокзал мәртебесі беріледі.

Дробное число при проведении математических расчетов подлежит округлению до целого числа. Если первая из отбрасываемых цифр больше чем 5, то последняя из сохраняемых цифр увеличивается на единицу. Увеличение совершается и тогда, когда первая из отбрасываемых цифр равна 5.
Приложение
к методике определения класса
железнодорожных вокзалов
Градация бальности в разрезе класса железнодорожных вокзалов
1. В зависимости от сложности и объема выполняемых работ вокзалы по градации делятся на четыре класса:
1) внеклассные;
2) 1 класс;
3) 2 класс;
4) 3 класс;
Таблица
наименование
внеклассные
1 класс
2 класс
3 класс
вокзал
от 2500 и
более
баллов
от 700
до 2499
баллов
от 300
до 699
баллов
от 101
до 299
баллов
2. После проведения соответствующих расчетов статус вокзалов присваивается на основании расчетов по таблице.