Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын сертификаттық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 1397 қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 6 ақпандағы № 117 бұйырығы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 15-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары;
2) Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын сертификаттық талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1397 қаулысымен
бекітілген
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметін сертификаттау және сертификат беру
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленді және аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации, а также сертификационных требований, предъявляемых к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 1397. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 117.
В соответствии с подпунктом 15-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации;
2) сертификационные требования, предъявляемые к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2013 года № 1397
Правила
сертификации и выдачи сертификата
органа обслуживания воздушного движения
и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования
и связи аэронавигационной организации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (далее – Закон) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аэронавигациялық қызмет көрсету (бұдан әрі – АНҚ) – әуе қозғалысына қызмет көрсетуге, радиотехникалық жабдықты және байланыс құралдарын пайдалануға, ұшуларды метеорологиялық және іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуге, аэронавигациялық ақпарат беруге байланысты кешенді қызмет көрсету;
2) аэронавигациялық ұйым – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді және әуе кемесінің бортына қажетті метеорологиялық ақпарат беруді, әуе кеңістігін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді және радиотехникалық жабдық пен байланыс құралдарын пайдалануды жүзеге асыратын азаматтық авиация ұйымы;
3) өтініш беруші – сертификат алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш берген заңды тұлға;
4) әуе қозғалысына қызмет көрсету органы – әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету органы, ұшу ақпараты орталығы немесе аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсетуіне қатысты хабарламаларды жинау пункті;
5) әуе қозғалысына қызмет көрсету – әуе қозғалысына ұшу-ақпараттық қызмет көрсету, авариялық хабар беру, диспетчерлік қызмет көрсету (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету);
6) аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификаты – аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификаттық талаптарға сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;
7) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) ұшу-ақпараттық қызмет көрсету – мақсаты ұшудың қауіпсіз және тиімді орындалуын қамтамасыз ету үшін консультациялар мен ақпарат беру болып табылатын қызмет көрсету;
9) авариялық хабар беру (авариялық хабар беру қызметі) – іздестіру-құтқару қызметінің көмегін қажет ететін әуе кемелері туралы тиісті ұйымдарды хабардар ету және сондай ұйымдарға қажетті жәрдем көрсету үшін ұсынылатын қызмет көрсету;
10) әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету (әуе қозғалысын басқару) – мынадай:
әуе кемелері арасында және әуе кемелерінің маневр жасау алаңындағы кедергілермен соқтығысуын болғызбау;
әуе қозғалысын жылдамдату және реттеу мақсаттарында ұсынылатын қызмет көрсету;

2. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) аэронавигационное обслуживание (далее – АНО) – комплексное обслуживание, связанное с обслуживанием воздушного движения, эксплуатацией радиотехнического оборудования и средств связи, метеорологическим и поисково-спасательным обеспечением полетов, представлением аэронавигационной информации;
2) аэронавигационная организация – организация гражданской авиации, осуществляющая обслуживание воздушного движения и передачу необходимой метеорологической информации на борт воздушного судна, обеспечение пользователей воздушного пространства аэронавигационной информацией и эксплуатацию радиотехнического оборудования и средств связи;
3) заявитель – юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения сертификата;
4) орган обслуживания воздушного движения – орган диспетчерского обслуживания воздушного движения, центр полетной информации или пункт сбора донесений, касающихся обслуживания воздушного движения аэронавигационной организацией;
5) обслуживание воздушного движения – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
6) сертификат органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации предъявляемым сертификационным требованиям (далее – сертификат);
7) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
8) полетно-информационное обслуживание – обслуживание, целью которого является предоставление консультаций и информаций для обеспечения безопасного и эффективного выполнения полетов;
9) аварийное оповещение (служба аварийного оповещения) – обслуживание, предоставляемое для уведомления соответствующих организаций о воздушных судах, нуждающихся в помощи поисково-спасательных служб, и оказания необходимого содействия таким организациям;
10) диспетчерское обслуживание воздушного движения (управление воздушным движением) – обслуживание, предоставляемое в целях:
предотвращения столкновений между воздушными судами и воздушных судов с препятствиями на площади маневрирования;
ускорения и регулирования воздушного движения;

11) аэронавигациялық қызмет көрсету түрлері (кіші түрлері) – аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдары және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі жүзеге асыратын әуе қозғалысына қызмет көрсетуге, радиотехникалық жабдықты және байланыс құралдарын пайдалануға байланысты аэронавигациялық қызмет көрсету.
3. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын (бұдан әрі – ӘҚҚ) және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін (бұдан әрі – РТЖБҚ) сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Сертификаттау көрсетілген алым мемлекеттік бюджетке төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Аэронавигациялық ұйымның ӘҚҚ органдарын және (немесе) РТЖБҚ сертификаттауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру
тәртібі
5. Сертификаттау мынадай кезеңдерден тұрады:
1) өтініш берушінің сертификатты алу үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға өтініш беруі;
2) уәкілетті органның сертификаттауға ұсынған құжаттарға бағалау жүргізуі;
3) уәкілетті органның сертификаттық тексеру актісін жасай отырып, сертификаттық талаптарға сәйкестігі тұрғысынан сертификаттық тексеру жүргізуі;
4) сертификат беру (беруден бас тарту).
6. Өтініш беруші уәкілетті органға Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды (бұдан әрі – құжаттама) ұсынады.
7. Уәкілетті орган өтініш келіп түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылған құжаттаманың мынадай талаптарға сәйкестігін бағалауды жүргізеді:
аэронавигациялық ұйымның құрамына кіретін аэронавигациялық ұйымның бекітілген ұйымдық құрылымының болуы және ӘҚҚ органының және (немесе) РТЖБҚ қызметінің персонал шататының жинақталуы;
өтініш берушінің басшы құрамының аэронавигациялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша тәжірибесі, сондай-ақ аэронавигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз етумен тікелей байланысты, сондай-ақ мамандардың кәсіби білімі мен тәжірибесі туралы деректердің болуы;
аэронавигациялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру үшін жабдықтың болуы;
ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарына техникалық қызмет көрсету және (немесе) жөндеуді жүргізу бойынша РТЖБҚ қызметінің персоналын оқытуды растайтын мәліметтердің көрсетілген құралдарға техникалық қызмет көрсетуге және оларды жөндеуге басқа ұйымдармен жасасқан шарттардың болуы.

11) виды (подвиды) аэронавигационного обслуживания – аэронавигационное обслуживание, связанное с обслуживанием воздушного движения, эксплуатацией радиотехнического оборудования и средств связи, которое осуществляется органами обслуживания воздушного движения и (или) службой эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
3. За сертификацию органа обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи (далее – ЭРТОС) аэронавигационной организации взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет». Сертификация осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
4. Сертификацию органов ОВД и (или) служб ЭРТОС (далее – сертификация) аэронавигационной организации осуществляет уполномоченный орган.
2. Порядок сертификации и выдачи сертификата
органа обслуживания воздушного движения
и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования
и связи аэронавигационной организации
5. Сертификация состоит из следующих этапов:
1) подача заявителем в уполномоченный орган заявления с приложением необходимых документов на получение сертификата;
2) оценка представленной на сертификацию документов уполномоченным органом;
3) проведение уполномоченным органом сертификационного обследования на соответствие сертификационным требованиям с составлением акта сертификационного обследования;
4) выдача (отказ в выдаче) сертификата.
6. Заявитель предоставляет в уполномоченный орган заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам и документы в соответствии с приложением 2 к Правилам (далее – документация).
7. Уполномоченным органом проводится оценка представленной документации в срок не более двадцати рабочих дней со дня поступления заявления на предмет соответствия требованиям по:
наличию утвержденной организационной структуры аэронавигационной организации и укомплектованности штата персонала органа ОВД и (или) службы ЭРТОС, входящих в состав аэронавигационной организации;
наличию данных об опыте работы у руководящего состава заявителя по организации аэронавигационного обслуживания, а также данных о профессиональном образовании и опыте работы у специалистов, непосредственно связанных с обеспечением аэронавигационного обслуживания;
наличию оборудования для осуществления аэронавигационного обслуживания;
наличию сведений, подтверждающих обучение персонала службы ЭРТОС по проведению технического обслуживания и (или) ремонту средств радиотехнического обеспечения полетов и связи либо договоров, заключенных заявителем с другими организациями на техническое обслуживание и ремонт указанных средств.

8. Құжаттаманы бағалау қорытындысы бойынша және олардың Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі бойынша уәкілетті орган Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттық тексеру жүргізу туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) өтініш берушіге жібереді.
9. Егер бағалау қорытындысы бойынша ұсынылған құжаттамада ескертулер анықталса, онда оларды жою бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, шешімде көрсетіледі. Өтініш берушіге осындай шешімді жіберген сәттен бастап, сертификаттау мерзімін есептеу өтініш беруші анықталған ескертулерді жойғанға дейін тоқтатыла тұрады.
10. Оң шешім шығарылған жағдайда, уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде сертификаттық тексеру жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады. Комиссияның құрамы, жұмыс мерзімі және сертификаттау объектісі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен айқындалады.
Комиссияның құрамына уәкілетті органның мемлекеттік авиация инспекторлары енгізіледі.
Комиссияның бір ӘҚҚ органын немесе РТЖБҚ қызметін сертификаттық тексеруі бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
11. Аэронавигациялық ұйымның ӘҚҚ органын және (немесе) РТЖБҚ қызметін сертификаттық тексеру аэронавигациялық қызмет көрсетудің мәлімделген түрлеріне (кіші түрлеріне) қатысты жүргізіледі. Аэронавигациялық қызмет көрсетудің түрлері мен кіші түрлерінің құрылымы Қағидаларға 4-қосымшада берілген.
12. Аэронавигациялық ұйымның ӘҚҚ органын және (немесе) РТЖБҚ қызметін сертификаттық тексеруді мемлекеттік авиация инспекторлары сертификаттық тексеру жүргізу жөніндегі мемлекеттік авиация инспекторлары үшін уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен нұсқамалық материалдарды пайдалана отырып жүргізеді.
13. Сертификаттық тексеру нәтижесі бойынша комиссия өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйін, тұжырымын, ұсынымдарын және сертификат беру (беруден бас тарту) мүмкіндігі туралы қорытындысын көрсете отырып, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2 данада сертификаттық тексеру актісін жасайды. Актіге барлық комиссия мүшелері қол қояды және өтініш берушіге танысуға ұсынады.
14. Сертификаттық тексеру актісінде сертификатты берудің мүмкін емес екені туралы қорытынды көрсетілген жағдайда, уәкілетті орган Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘҚҚ органына және (немесе) РТЖБҚ қызметіне қойылатын сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктер тізбесін (бұдан әрі – Сәйкессіздіктер тізбесі) қоса береді.
15. Сәйкессіздіктер тізбесін алғаннан кейін өтініш беруші үш жұмыс күні ішінде осы ескертулерді жою мерзімін және жауапты адамдарды көрсете отырып, сәйкессіздіктерді жою жөніндегі түзету әрекеттерінің жоспарын бекітеді және оны уәкілетті органға келісуге жібереді.
Түзету әрекеттерінің жоспарын уәкілетті орган келіскен сәттен бастап сертификаттау мерзімін есептеу анықталған сәйкессіздіктерді жойғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Түзету әрекеттерінің жоспарында белгіленген мерзімде сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтініш беруші уәкілетті органға оларды жойғандығы туралы анықтаманы ұсынады және сертификаттық тексеру қайта басталады, ол туралы қайта басталған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.

8. По итогам оценки документации и соответствии их требованиям, указанным в пункте 7 Правил, уполномоченный орган направляет заявителю решение о проведении сертификационного обследования по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее – решение).
9. Если по итогам оценки выявлены замечания в представленной документации, то они отражаются в решении с указанием рекомендаций по их устранению. С момента направления такого решения заявителю, исчисление срока сертификации приостанавливается до устранения заявителем выявленных замечаний.
10. При положительном решении уполномоченным органом в течение трех рабочих дней создается комиссия для проведения сертификационного обследования (далее – комиссия). Состав, сроки работы и объект сертификации комиссии определяется приказом руководителя уполномоченного органа.
В состав комиссии включаются государственные авиационные инспекторы уполномоченного органа.
Сертификационное обследование комиссией одного органа ОВД или службы ЭРТОС аэронавигационной организации осуществляется в течение пяти рабочих дней.
11. Сертификационное обследование органа ОВД и (или) службы ЭРТОС аэронавигационной организации производится применительно к заявленным видам (подвидам) аэронавигационного обслуживания. Структура видов и подвидов аэронавигационного обслуживания приведена в приложении 4 к Правилам.
12. Сертификационное обследование органа ОВД и (или) службы ЭРТОС аэронавигационной организации проводится государственными авиационными инспекторами с использованием инструктивного материала, разработанного и утвержденного уполномоченным органом для государственных авиационных инспекторов по проведению сертификационного обследования.
13. По результатам сертификационного обследования комиссией составляется акт сертификационного обследования в 2-х экземплярах согласно приложению 5 к Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата. Акт подписывается всеми членами комиссии и предоставляется заявителю для ознакомления.
14. В случае указания в акте сертификационного обследования заключения о невозможности выдачи сертификата, уполномоченным органом дополнительно прилагается перечень несоответствий сертификационным требованиям к органу ОВД и (или) службе ЭРТОС по форме согласно приложению 6 к Правилам (далее – перечень несоответствий).
15. После получения перечня несоответствий заявитель в течение трех рабочих дней утверждает план корректирующих действий по устранению несоответствий с указанием сроков и ответственных лиц по устранению данных замечаний и направляет его для согласования в уполномоченный орган.
С момента согласования уполномоченным органом плана корректирующих действий исчисление срока сертификации приостанавливается до устранения выявленных несоответствий.
После устранения несоответствий в установленные планом корректирующих действий сроки, заявитель предоставляет уполномоченному органу справку об их устранении, и сертификационное обследование возобновляется, о чем сообщается заявителю в течение трех рабочих дней с момента возобновления.

16. Егер өтініш беруші түзету әрекеттерінің жоспарында белгіленген мерзімде сәйкессіздіктерді жоймаса, уәкілетті орган бас тартудың себебі көрсетілген сертификат берушіден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап береді.
17. Уәкілетті орган сертификатты беруді сертификаттық тексеру актісіне қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Екі не одан көп ӘҚҚ органына және (немесе) РТЖБҚ қызметіне сертификаттық тексеру жүргізуге өтініш берілген жағдайда сертификат өтініште көрсетілген ӘҚҚ органын және (немесе) РТЖБҚ қызметін сертификаттық тексерудің соңғы актісіне қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
18. Сертификат иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа тұлғаға берілмейді.
19. Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы сертификат рұқсат етілген аэронавигациялық қызмет көрсету түрлерін (кіші түрлерін) сертификатқа қосымшада көрсете отырып, үш жылға беріледі. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін сертификат жарамсыз болып саналады.
Сертификат аэронавигациялық ұйымның құрамына кіретін ӘҚҚ органы мен (немесе) РТЖБҚ қызметінің барлығына немесе бір бөлігіне ғана ресімделеді.
20. Сертификаттық тексеру процесінде табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан не ұшуларға байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының істен шығуын немесе ақауын жоюдан туындаған не ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін енгізу жоспарының орындалуына байланысты сертификаттық талаптардан ауытқулар анықталған жағдайда, комиссия сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезеңіне белгіленген деңгейге балама ұшу қауіпсіздігі деңгейін қамтамасыз ететін өтініш беруші қабылдаған қосымша шараларды көрсете отырып, қолданылу мерзімі шектеулі сертификатты беру мүмкіндігін белгілейді. Қолданылу мерзімі шектеулі сертификатты беру мүмкіндігі тиісті негіздемесімен сертификаттық тексеру актісінде көрсетіледі.
Сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерді жою кезінде сертификат Қағидалардың 19-тармағында белгіленген мерзімге ұзартылады.
21. Уәкілетті орган Заңның 16-3-бабының 2-тармағында көзделген бірінші деңгейдегі бұзылуды анықтау негіздемесі бойынша сертификаттың қолданылу аясын ішінара шектеу туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бірінші деңгейдегі бұзушылық анықталғандарға қатысты рұқсат етілген аэронавигациялық қызмет көрсету түрлерін (кіші түрлерін) алып тастау туралы сертификат иесіне хабарлайды.
Сертификаттың қолданылу аясын ішінара шектеу туралы шешім уәкілетті органның тиісті тексеруімен расталған, анықталған бұзушылықтарды сертификат иесі жойған сәтке дейін қолданылады.

16. Если заявитель не устранил выявленные несоответствия в установленные планом корректирующих действий сроки, уполномоченный орган направляет мотивированный письменный отказ в выдаче сертификата с указанием причин отказа.
17. Выдача сертификата осуществляется уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней со дня подписания акта сертификационного обследования. При подаче заявления на проведение сертификации двух и более органов ОВД и (или) служб ЭРТОС выдача сертификата осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня подписания последнего акта сертификационного обследования органа ОВД или службы ЭРТОС, указанных в заявлении.
18. Сертификат является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
19. Сертификат установленной формы согласно приложению 7 к Правилам выдается на три года, с указанием в приложении к сертификату разрешенных видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания. По истечении срока действия, сертификат считается недействительным.
Сертификат оформляется на все либо часть органов ОВД и (или) служб ЭРТОС, входящих в состав аэронавигационной организации.
20. В случае выявления в процессе сертификационного обследования отступлений от сертификационных требований, вызванных чрезвычайной ситуацией природного и техногенного характера либо устранением отказов или неисправностей средств радиотехнического обеспечения полетов и связи, либо обусловлено выполнением плана внедрения системы управления безопасностью полетов, комиссией устанавливается возможность выдачи сертификата с ограниченным сроком действия на период устранения несоответствий сертификационным требованиям, с указанием принятых заявителем дополнительных мерах, обеспечивающих уровень безопасности полетов, эквивалентный установленному. Возможность выдачи сертификата с ограниченным сроком действия указывается с соответствующим обоснованием в акте сертификационного обследования.
При устранении несоответствий сертификационным требованиям сертификат продлевается на установленный пунктом 19 Правил срок.
21. В случае принятия решения уполномоченным органом о частичном ограничении области действия сертификата по основанию выявления нарушения первого уровня, предусмотренное пунктом 2 статьи 16-3 Закона, уполномоченный орган извещает владельца сертификата об исключении разрешенных видов (подвидов) аэронавигационного обслуживания, в отношении которых выявлены нарушения первого уровня.
Решение о частичном ограничении области действия сертификата действует до момента устранения выявленных нарушений владельцем сертификата, подтвержденное соответствующей проверкой уполномоченного органа.

22. Сертификат иесінің атауының немесе оның ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруіне байланысты уәкілетті органның сертификат беруі ұсынылған өзгерістерге қатысты бөлігінде Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан және Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттар бойынша өтініш берушінің уәкілетті органға берген өтініші негізінде жүзеге асырылады.
Сертификатты беру ақы төлеусіз тиісті өтінішті алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
23. Сертификаттың иесі сертификаттың сақталуын қамтамасыз етеді. Сертификат бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда, сертификаттың иесі уәкілетті органға еркін нысанда жазылған қажетті негіздемесімен бірге сертификаттың телнұсқасын алуға өтініш береді. Уәкілетті орган сертификаттың телнұсқасын беруді өтініш келіп түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Сертификаттың телнұсқасын қосымша тексеру жүргізбей және ақы төлемей беріледі.
24. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) аэронавигациялық ұйымның ӘҚҚ органы және (немесе) РТЖБҚ қызметі сертификаттық талаптарды сақтамағанда;
2) иелігінде ӘҚҚ органы және (немесе) РТЖБҚ қызметі бар аэронавигациялық ұйымның өтініші бойынша анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін сертификаттың қолданысы тоқтатыла тұрады.
25. Сертификаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе ол кері қайтарылып алынған жағдайда, уәкілетті орган аэронавигациялық ұйымның құрамындағы ӘҚҚ органына және (немесе) РТЖБҚ қызметіне қабылданған шешім туралы хабарлайды.
26. Сертификаттың қолданысы тоқтатыла тұрған күннен бастап алты ай ішінде анықталған бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган тиісті сертификатты кері қайтарып алады.
27. Сертификатты кері қайтарып алған жағдайда, сертификаттың иесі сертификаттың түпнұсқасын уәкілетті органға дереу қайтарып береді.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
1-қосымша
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметінің сертификатын алуға арналған
өтінім
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы, БСН)
мақсатында
_____________________________________________________________________
(сертификат алу)
___________________________________ сертификаттау жүргізуді сұраймын.
Аэронавигациялық қызметтің мәлімделген түрі (кіші түрі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

22. Выдача сертификата уполномоченным органом в связи с изменением наименования владельца сертификата или его организационно-правовой формы осуществляется на основании представленного заявителем в уполномоченный орган заявления по форме согласно приложению 1 к Правилам и документов в соответствии с приложением 2 к Правилам, в части касающейся заявленных изменений.
Выдача сертификата осуществляется в течение семи рабочих дней с даты получения соответствующего заявления без взимания платы.
23. Владелец сертификата обеспечивает сохранность сертификата. В случае порчи или утраты (хищения) сертификата, владелец сертификата представляет заявление с необходимым обоснованием произвольной формы на получение дубликата сертификата. Выдача дубликата сертификата производится уполномоченным органом в течение семи рабочих дней со дня поступления заявления.
Дубликат сертификата выдается без проведения дополнительных проверок и взимания платы.
24. Уполномоченный орган приостанавливает действие сертификата до устранения нарушений в следующих случаях:
1) несоблюдение органом ОВД и (или) службой ЭРТОС аэронавигационной организации сертификационных требований;
2) по заявлению аэронавигационной организации, в ведении которой находится орган ОВД и (или) служба ЭРТОС.
25. В случае приостановления действия сертификата или его отзыва, уполномоченный орган уведомляет аэронавигационную организацию, в составе которой находится орган ОВД и (или) служба ЭРТОС, о принятом решении.
26. Уполномоченный орган отзывает соответствующий сертификат в случае не устранения выявленных нарушений в течение шести месяцев со дня приостановления действия сертификата.
27. При отзыве сертификата владелец сертификата незамедлительно возвращает оригинал сертификата в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Заявление
на получение сертификата органа обслуживания
воздушного движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Прошу провести сертификацию
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя, БИН)
с целью
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(получения сертификата)
Заявленный вид (подвид) аэронавигационного обслуживания:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1) өтініш беруші:
2) сертификаттау рәсімдерін орындауға;
3) қойылатын сертификаттық талаптарға жауап беруге;
4) өтініш беруші әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі
саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және нормативтік
құқықтық актілерінің талаптарын мойындайды және оларды орындауға,
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның аэронавигациялық
қызмет көрсетуге бақылау жүргізуді жүзеге асыруына мүмкіндік беруге
міндеттенеді.
_____________________________________________________________________
(лауазымы/қолы/Т.А.Ә./күні)
М.О.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
2-қосымша
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметінің сертификатын алуға арналған өтінімге қоса
берілетін құжаттар
тізбесі
1. Аэронавигациялық ұйымның құрылтай құжаттары:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
2) жарғының көшірмесі;
3) өтініш берушінің негізгі жұмыс орнының мекенжайы.
2. Аудиттелген жылдық қаржылық есептілік.
3. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің бағыныштылық нұсқауын қамтитын ұйымдық құрылымы.
4. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің штат кестесі және персоналмен жасақталуы туралы мәліметтер.
5. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органы және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі туралы ереже.
6. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің құрамына кіретін аэронавигация ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтер, басшы құрамының жұмыс тәжірибесі мен білімі туралы тиісті құжаттардың көшірмелері.
7. Аэронавигациялық ұйымның кемінде 3 жыл кезеңге арналған бекітілген даму жоспары.
8. Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңнамасының талаптарына сәйкес сақтандыру міндеттемелері бойынша мәліметтер.
9. Техникалық оқу және персоналдың біліктілігін арттыру курстарын жоспарлауды, өткізуді растайтын құжаттама.
10. ӘҚҚ бұзушылығына байланысты күтпеген жағдайлар кезіндегі іс-шаралар жоспары.
11. Соңғы жылға арналған инспекциялық тексерулер актілерінің көшірмелері.

1) заявитель обязуется:
2) выполнять процедуры сертификации;
3) отвечать предъявляемым сертификационным требованиям;
4) заявитель признает и обязуется выполнять требования
законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов в
сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации,
предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской
авиации осуществлять контроль и надзор за предоставлением
аэронавигационного обслуживания.
______________________________________________
(должность/ подпись/ Ф.И.О./дата)
М.П.
Приложение 2
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Перечень документов,
прилагаемых к заявлению на получение сертификата
органа обслуживания воздушного движения и (или) службы
эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
1. Учредительные документы аэронавигационной организации:
1) копия свидетельства* или справка о государственной регистрации юридического лица.
2) копия устава;
3) адрес основного места деятельности заявителя.
2. Годовая аудированная финансовая отчетность.
3. Организационная структура, включающая указание подчиненности органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
4. Штатное расписание и сведения об укомплектованности персоналом органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
5. Положения об органе обслуживания воздушного движения и (или) службе эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
6. Сведения о руководящем составе аэронавигационной организации, в состав которой входит орган обслуживания воздушного движения и (или) служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, копии соответствующих документов об образовании и опыте работы руководящего состава.
7. Утвержденный план развития аэронавигационной организации на период не менее 3 лет.
8. Сведения по страховым обязательствам в соответствии с требованием законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
9. Документация, подтверждающая планирование, проведение технической учебы и курсов повышение квалификации персонала.
10. План мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением ОВД.
11. Копии актов инспекционных проверок за последний год.

12. Салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсына отырып, сертификаттау өткізгені үшін мемлекеттік баж салығын төлеу фактісін растайтын төлеу тапсырмасы данасының көшірмелері.
13. Мыналарды қамтитын ӘҚҚ органының ұшу басшылары, аға диспетчерлері, авиациялық станциялардың операторлары, нұсқаушылар және диспетчерлер құрамы туралы мәліметтер:
1) лауазымы;
2) тегі, аты, әкесінің аты;
3) бастапқы даярлығы;
4) диспетчер куәлігінің сыныбы, нөмірі, қолданылу мерзімі, берген орган;
5) дербес жұмысқа берілген рұқсат;
6) медициналық куәландыру, диспетчер, оператор куәлігінің қолданылу мерзімі;
7) байланысты ағылшын тілінде жүргізуге берілген рұқсаты, аяқтағандығы туралы құжатының нөмірі, кім және қашан берген;
8) мамандығы бойынша соңғы өткен біліктілігін арттыру курсы;
9) ағылшын тілі бойынша соңғы өткен біліктілігін арттыру курсы;
10) жаттығу құрылғысында даярлықтан өтуі (авариялық жағдайларда байланыс істен шыққан кезде және күтпеген жағдайларда әрекет ету жөніндегі дағдыларды үйрену және қолдау);
11) жұмыс өтілі;
12) жасы.
14. Диспетчердің, оператордың жұмыс технологиясының көшірмелері (сертификаттау нысанының қолданыстағы әрбір пункті үшін).
15. Жауапкершілік аймақтарының, әуе трассаларының, жергілікті әуе желілерінің, ӘҚҚ секторларының шекаралары енгізілген әуе кеңістігі құрылымының картасы.
16. Соңғы бір жыл ішіндегі әуе трассаларындағы (жауапкершілік ауданындағы) әуе қозғалысының қарқындылығы және ӘҚҚ органдарының (аймақтарының) қызмет көрсету мүмкіндіктері туралы анықтама.
17. ӘҚҚ-ны ұйымдастыруға және оның қауіпсіздігінің жай-күйіне соңғы жылы жасалған талдау.
18. РТЖБҚ қызметінің басшылық, инженерлік-техникалық құрамы туралы мәліметтер мыналарды қамтуға тиіс:
1) лауазымы;
2) тегі, аты, әкесінің аты;
3) дербес жұмысқа берілген рұқсаты;
4) мамандығы бойынша соңғы өткен біліктілігін арттыру курсы;
5) жасы.
19. РТЖБҚ қызметіне бекітілген және сертификаттауға жататын ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ҰРТҚ) және байланыс құралдарының жиынтық тізбесі.
20. ҰРТҚ және байланыс құралдарын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету тәртібін айқындайтын құжаттар:
1) ҰРТҚ және авиациялық электр байланыс құралдарын резервтеу бойынша бекітілген нұсқаулықтар тізбесі;
2) ҰРТҚ және байланыс құралдарына (жай-күйіне қарай қызмет көрсетілетіндерінен басқа) техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу кестесі;
3) ҰРТҚ мен байланыс құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуге аэронавигациялық ұйымның басқа ұйымдармен жасасқан келісімдерінің көшірмелері;
4) өлшеу және бақылау құралдарының есепке алынғаны туралы анықтама;

12. Копии экземпляра платежного поручения, подтверждающий факт уплаты государственной пошлины за проведение сертификации, с предоставлением оригинала для сверки.
13. Сведения о руководителях полетов, старших диспетчерах, операторах авиационных станций, инструкторском и диспетчерском составе органа ОВД, которые включают:
1) должность;
2) фамилия, имя, отчество;
3) первичная подготовка;
4) класс, номер, срок действия свидетельства диспетчера, оператора, кем выдано;
5) допуск к самостоятельной работе;
6) медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства диспетчера, оператора;
7) допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
8) последние курсы повышения квалификации по специальности;
9) последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
10) прохождение тренажерной подготовки (обучение и поддержание навыков по действиям в аварийной обстановке, при отказе связи и в непредвиденных обстоятельствах);
11) стаж работы;
12) возраст.
14. Копии технологии работы диспетчера, оператора (для каждого имеющегося пункта объекта сертификации).
15. Карта структуры воздушного пространства с нанесением на нее границ зон ответственности, воздушных трасс, местных воздушных линий, секторов ОВД.
16. Справка об интенсивности воздушного движения на воздушных трассах (в районе ответственности) за последний год и пропускной способности секторов (зон) ОВД.
17. Анализ организации и состояния безопасности ОВД за последний год.
18. Сведения о руководящем, инженерно-техническом составе службы ЭРТОС должны включать:
1) должность;
2) фамилия, имя, отчество;
3) допуск к самостоятельной работе;
4) последние курсы повышения квалификации по специальности;
5) возраст.
19. Сводный перечень оборудования (средств) радиотехнического обеспечения полетов (далее – РТОП) и связи, закрепленных за службой ЭРТОС.
20. Документы, определяющие порядок эксплуатации, техобслуживания средств РТОП и связи:
1) перечень утвержденных инструкций по резервированию средств РТОП и связи;
2) график технического обслуживания и ремонта средств РТОП и связи (кроме средств, обслуживаемых по состоянию);
3) копии соглашений, заключенных аэронавигационной организацией с другими организациями на техническое обслуживание и ремонт средств РТОП и авиационной электросвязи;
4) справка по учету средств измерений и контроля;

5) ҰРТҚ және байланыс құралдарына жерде тексеру жүргізілгені туралы анықтама;
6) ҰРТҚ және байланыс құралдарына ұшу кезінде тексеру жүргізілгені туралы анықтама;
7) ҰРТҚ және байланыс құралдарының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 156 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларына сәйкес келетіні туралы анықтама;
8) ҰРТҚ және байланыс құралдарының соңғы жылдардағы істен шығу жағдайлары туралы анықтама;
9) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 9 маусымдағы № 349 бұйрығымен бекітілген авиациялық электр байланысын ұйымдастырудың үлгі схемаларына сәйкес авиациялық электр байланысы схемаларының көшірмелері.
21. ҰРТҚ және авиациялық электр байланысын ұйымдастыруға және қауіпсіздікке жасалған соңғы жылғы талдау.
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін қолданыста болады;
**құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
3-қосымша
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметінің сертификатын алуға берілген өтініші бойынша
шешім
№ _____ 2013 жылғы "___" ________________
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметінің атауы)
сертификаттау жүргізуге берілген 20__ жылғы "___" ___________________
№ _________ өтінімді қарап, мынаны хабарлаймыз:
1. Сіз ұсынған құжаттар аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты
пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және сертификат беру
қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келеді (сәйкес келмейді)
(сәйкес келмеген жағдайда сәйкес келмеген тармағы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5) справка о проведении наземных проверок средств РТОП и связи;
6) справка о проведении летных проверок средств РТОП и связи;
7) справка соответствия средств РТОП и связи Нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан № 156 от 23 января 2012 года;
8) справка об отказах средств РТОП и связи за последний год и копии актов расследования отказов;
9) копии схем авиационной электросвязи в соответствии с типовыми схемами организации авиационной электросвязи, утвержденными приказом Министерством транспорта и коммуникаций РК от 9 июня 2011 года № 349.
21. Анализ организации и состояния безопасности РТОП и авиационной электросвязи за последний год.
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
** копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Решение
по заявлению на получение сертификата органа
обслуживания воздушного движения и (или) службы
эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
№ ___
от «___» ___________________ г.
_____________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
Рассмотрев предоставленное заявление от «___» _____________ № _______
на проведение сертификации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа обслуживания воздушного движения и (или)
службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации)
сообщаем:
1. Предоставленные Вами документы соответствуют (не
соответствуют) требованиям, установленным Правилами сертификации и
выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или)
службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации (в случае не соответствия указывается
пункт не соответствия)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Сертификаттық тексеру ___ бастап ___ дейінгі аралықта жүргізіледі.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Уәкілетті органның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
МО
____________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ жылғы "___" ___________
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
4-қосымша
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметінің сертификаты сұралған,
сертификаттауға жататын аэронавигациялық
қызмет түрі (кіші түрлері)
Қызмет көрсету
Көрсетілетін қызмет түрі
Көрсетілетін қызметтің кіші түрі
Ескертпе
1
2
3
4
Әуе қозғалысына қызмет көрсету (ATS)
Әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету (ATS)
Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету
---
Қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету
---
Әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету
---
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету (FIS)
OFIS деректерін тарату
---
Консультациялар мен ақпараттарды ұсыну
Дауыстық деректерді қолдануға негізделген (дауыстық ATIS), әуеайлақ маңында ақпаратты автоматты тарату қызметі
---
Әуеайлақ маңында ақпаратты деректерді тарату желісі (D - ATIS) арқылы автоматты тарату қызметі
---
VOLMET радиохабарларын тарату
---
Авариялық хабар беру (AL)
---
---
Ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету (байланыс, навигация, бақылау) (CNS)
Әуеайлақтық ұшу-ақпараттық қызмет көрсету (AFIS)
---
---
1
2
3
4
Радиотехникалық жабдықты және байланыс құралдарын пайдалану
Байланыс (С)
Авиациялық радиобайланыс (жер – әуе байланысы)
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсету үшін
Аудандық диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Қонуға жақындағанда диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету үшін
Авиациялық жұмыстарды орындау үшін
Авариялық-құтқару және іздестіру-құтқару жұмыстарына арналған авариялық радиобайланыс үшін
Навигация (N)
Авиациялық радиобайланыс (жер – жер байланысы)
ӘҚҚ органдарының өзара әрекет етуін қамтамасыз ету үшін
Әуежай ішіндегі электр байланысы үшін
Тіркелген авиациялық электр байланысы желісі үшін
Әуе кеңістігінде NDB сигналдарын қамтамасыз ету
---
Әуе кеңістігінде VOR сигналдарын қамтамасыз ету
---
Әуе кеңістігінде DME сигналдарын қамтамасыз ету
---
Әуе кеңістігінде ILS сигналдарын қамтамасыз ету
I санат
II санат
III санат
III A санаты
III B санаты
III C санаты
1
2
3
4
Әуе кеңістігінде GBAS сигналдарын қамтамасыз ету
Байқау (S)
Бір жақты шолу радиолокаторы деректерін ұсыну
Екі жақты шолу радиолокаторы деректерін ұсыну
Mode A/C
Mode S
ADS-B деректерін ұсыну
Әуе қозғалысын басқаруды автоматтандыру құралдары
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ӘҚБ АЖ)
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған құралдары кешені (ӘҚБ АҚК)
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жұмыс орны (ӘҚБ АЖО)
Радиолокациялық ақпаратты, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін диспетчерлік қызметтер мен лауазымды тұлғалардың сөйлесулерін құжаттау жабдығы
Радиолокациялық ақпаратты құжаттау жабдығы
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін диспетчерлік қызметтер мен лауазымды адамдардың сөйлесуін құжаттау жабдығы
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
5-қосымша
Бекітемін
Уәкілетті органның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
____________________________
қолы, Т.А.Ә.
20__ жылғы "___" ___________
Сертификаттық тексеру актісі
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
_____________________________________________________________________
20__ жылғы "___" __________ № __ бұйрығына сәйкес төмендегі құрамдағы
комиссия:
Комиссия төрағасы:
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_____________________________________ сертификаттық тексеру жүргізді.
(аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметінің атауы)
Қорытынды мәтіні:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
_______________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Актімен таныстым:
Аэронавигациялық ұйымның басшысы
________________________________
(лауазымы/қолы/Т.А.Ә.)
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
6-қосымша
Бекітемін
Уәкілетті органның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
____________________________
қолы, Т.А.Ә.
20__ жылғы "___" ___________
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және
байланыс қызметіне қойылатын сертификаттық
талаптарға сәйкессіздіктер
тізбесі
Сәйкессіздіктің мазмұны
Ескертпе
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Таныстым:
Аэронавигациялық ұйымның басшысы
________________________________
(лауазымы/қолы/Т.А.Ә.)
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органын және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметін сертификаттау
және сертификат беру қағидаларына
7-қосымша
ЕЛТАҢБА
Уәкілетті органның атауы
Уәкілетті органның мекенжайы
Сертификатты берген уәкілетті органның
бизнес сәйкестендіру нөмірі
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметінің
сертификаты
№ ________
20__ жылғы "___" ________ берілді. Қолданылу мерзімі
20__ жылғы "___" ________ дейін.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметінің атауы, БСН, заңды мекенжайы)
Осы сертификат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметінің атауы)
аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының
және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс
қызметінің осы сертификаттың ажырамас бөлігі болып табылатын
қосымшасында көрсетілген аэронавигациялық қызмет түрлеріне қойылатын
сертификаттық талаптарға сәйкес екендігін куәландырады.
Сертификат
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
комиссиясының 20__ жылғы "___" _________________ № ____ сертификаттық
тексеру актісі негізінде берілді.
ӘҚҚ органына және (немесе) РТЖҚБ қызметіне қойылатын сертификаттық
талаптарға сәйкестігін тұрақты бақылауды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ жүзеге асырады.
М.О.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
____________________________
қолы, Т.А.Ә.
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына
қызмет көрсету органының және (немесе)
радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметінің сертификатына
№ ________ қосымша
Сертификаттың қолданылу аясы
Қызмет көрсету
Қызмет көрсету түрі
Қызмет көрсетудің кіші түрі
Ескертпе
Әуе қозғалысына қызмет көрсету
Радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметі
М.О.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті органның басшысы
не ол уәкілеттік берген адам
____________________________
қолы, Т.А.Ә.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1397 қаулысымен
бекітілген
Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету
органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану
және байланыс қызметтеріне қойылатын
сертификаттық талаптар
Осы Сертификаттық талаптар Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарына және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметтеріне қойылатын талаптарды (бұдан әрі – талаптар) белгілейді.
Талаптарда:

2. Сертификационное обследование будет проведено в период с _________
по ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель уполномоченного органа
либо уполномоченное им лицо
МП
___________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
«___» _____________ 20____ г.
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Виды (подвиды) аэронавигационного обслуживания
для которого запрашивается сертификат органа
обслуживания воздушного движения и (или) службы
эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации подлежащее сертификации
Обслуживание
Вид обслуживания
Подвид обслуживания
Примечание
1
2
3
4
Обслуживание
воздушного
движения
(ATS)
Диспетчерское
обслуживание воздушного
движения
(ATS)
Районное диспетчерское обслуживание
---
Диспетчерское обслуживание подхода
---
Аэродромное диспетчерское обслуживание
---
Полетно-информационное
обслуживание
(FIS)
Передача данных OFIS
---
Предоставление консультации и информации
Служба автоматической передачи информации в районе аэродрома, основанная на использовании речевых данных (речевая ATIS)
---
Служба автоматической передачи информации в районе аэродрома по линии передачи данных (D - ATIS)
---
Радиовещательная передача VOLMET
---
Аварийное оповещение (AL)
---
---
Аэродромное
полетно-информационное
обслуживание (AFIS)
---
---
Радиотехническое
обеспечение
полетов (связь,
навигация,
наблюдение)
(CNS)
Эксплуатация
радиотехнического
оборудования и средств
связи
Связь (С)
Авиационная радиосвязь (связь воздух – земля)
Для полетно–информационного обслуживания
Для районного диспетчерского обслуживания
Для диспетчерского обслуживания подхода
Для аэродромного диспетчерского обслуживания
Для выполнения авиационных работ
Для аварийной радиосвязи для аварийно-спасательных и поисково-спасательных работ
Навигация (N)
Авиационная электросвязь (связь земля – земля)
Для обеспечения взаимодействия органов ОВД
Для внутриаэропортовой электросвязи
Для сети авиационной фиксированной электросвязи
Обеспечение сигналов NDB в воздушном пространстве
---
Обеспечение сигналов VOR в воздушном пространстве
---
Обеспечение сигналов DME в воздушном пространстве
---
Обеспечение сигналов ILS в воздушном пространстве
Категория I
Категория II
Категория III
Категория III A
Категория III B
Категория III C
Обеспечение сигналов GBAS в воздушном пространстве
Наблюдение (S)
Предоставление данных первичного обзорного радиолокатора
Предоставление данных вторичного обзорного радиолокатора
Mode A / C
Mode S
Предоставление данных ADS-B
Автоматизированная система управления воздушным движением (АС УВД)
Средства автоматизации
управления воздушным
движением
Комплекс автоматизации средств управления воздушным движением (КСА УВД)
Автоматизированное рабочее место управления воздушным движением (АРМ УВД)
Оборудование
документирования
радиолокационной
информации, переговоров
диспетчерских служб,
операторов и должностных
лиц, обеспечивающих
безопасность полетов
Оборудование документирования информации средств наблюдения
Оборудование документирования переговоров диспетчерских служб, операторов и должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов
Приложение 5
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Утверждаю
Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
___________________________
подпись, Ф.И.О.
«___» ______________ 20___ г.
Акт
сертификационного обследования
В соответствии с приказом
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
_____________________________________________________________________
от «___» __________ 20___ года № ____ комиссией в составе:
Председатель   _____________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Члены комиссии _____________________________________________
(Ф.И.О., должность)
_____________________________________________
(Ф.И.О., должность)
Проведено сертификационное обследование
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа обслуживания воздушного движения и (или)
службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации)
Текст заключения ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель   _______________________________ _______________
(Ф.И.О.)         (подпись) дата
Члены комиссии
________________________________ ______________
(Ф.И.О.)         (подпись) дата
________________________________ ______________
(Ф.И.О.)          подпись) дата
С актом ознакомлен
Руководитель аэронавигационной организации
__________________________________________
(должность/ подпись/ Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
Утверждаю
Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
___________________________
подпись, Ф.И.О.
«___» ___________ 20___ г.
Перечень несоответствий
сертификационным требованиям
к органу обслуживания воздушного движения
и (или) службе эксплуатации радиотехнического
оборудования и связи аэронавигационной организации
Содержание несоответствия
Примечание
Члены комиссии ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ознакомлен
Руководитель аэронавигационной организации
__________________________________
(должность/ подпись/ Ф.И.О.)
Приложение 7
к Правилам сертификации и выдачи
сертификата органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
ГЕРБ
Наименование уполномоченного органа
Адрес уполномоченного органа
Бизнес-идентификационный номер
уполномоченного органа, выдавшего сертификат
Сертификат
органа обслуживания воздушного движения и (или) службы
эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
№ ________
Выдан «___» _______ 20___ г.
Срок действия до «__» ____20__г.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, БИН, юридический адрес органа обслуживания
воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического
оборудования и связи аэронавигационной организации)
Настоящий сертификат удостоверяет, что орган обслуживания воздушного
движения и (или) служба эксплуатации радиотехнического оборудования и
связи аэронавигационной организации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа обслуживания воздушного движения и (или) службы
эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации)
соответствует сертификационным требованиям, предъявляемым к органам
обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного обследования
комиссией ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
от «___» _____________ 20__ г.
№ ____
Постоянный контроль соответствия сертификационным требованиям,
предъявляемым к органу обслуживания воздушного движения и (или)
службе ЭРТОС осуществляет:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
М.П.
Руководитель
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации
либо лицо им уполномоченное
______________________________
подпись, Ф.И.О.
Приложение
к сертификату органа обслуживания воздушного
движения и (или) службы эксплуатации
радиотехнического оборудования и связи
аэронавигационной организации
№ ________
Область действия сертификата
Обслуживание
Вид обслуживания
Подвид обслуживания
Примечание
Обслуживание воздушного движения
Эксплуатация радиотехнического оборудования и связи
М.П.
Руководитель
уполномоченного органа в сфере
гражданской авиации
либо лицо им уполномоченное
______________________________
подпись, Ф.И.О.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2013 года № 1397
Сертификационные требования,
предъявляемые к органам обслуживания воздушного движения
и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования
и связи аэронавигационной организации
Настоящие сертификационные требования устанавливают требования, предъявляемые к органам обслуживания воздушного движения и (или) службам эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации (далее – требования).
Требования предусматривают:

1. Аэронавигациялық ұйымның кемінде 3 жыл кезеңге арналған бекітілген даму жоспары, сондай-ақ оларға қол жеткізу стратегиясы мен іс-шаралары.
2. Әзірленген және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген әуе қозғалысына қызмет көрсетуді бұзуға байланысты күтпеген мән-жайлар кезіндегі іс-шаралар жоспарының болуы.
3. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органында және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінде бекітілген:
1) құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерінің;
2) лауазымдық нұсқаулықтарының;
3) әуе қозғалысына қызмет көрсетуді жүзеге асыратын диспетчерлерінің, авиациялық станциялар операторларының жұмыс технологияларының;
4) азаматтық авиация ұйымдарының қызметтерімен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі нұсқаулықтарының;
5) авиациялық оқиғалар мен инцеденттер жөніндегі авариялық хабар беру схемасының;
6) ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын пайдалану құжаттамасының;
7) көрсетілетін аэронавигациялық қызмет көрсету түрлеріне қатысты бөлікте, әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына енгізілген соңғы өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда, персоналды таныстыру жөніндегі, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігі бойынша ақпаратты (талдауды) жеткізу жөніндегі нұсқаулықтың болуы.
4. Аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің:
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығымен бекітілген Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1525 қаулысымен бекітілген Азаматтық авиацияда ұшуды және авиациялық радиобайланысты радиотехникалық қамтамасыз ету қағидасын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 13 мамырдағы № 512 қаулысымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлау қағидасын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 желтоқсандағы № 1441 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1768 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қаңтардағы № 156 қаулысымен бекітілген Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларын сақтауы.

1. Наличие утвержденного плана развития аэронавигационной организации на период не менее 3 лет, отражающие стратегию и мероприятия по ее достижению.
2. Наличие разработанного и согласованного с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации плана мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением обслуживания воздушного движения.
3. Наличие в органах обслуживания воздушного движения и (или) службах эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации утвержденных:
1) положений о структурных подразделениях;
2) должностных инструкций;
3) технологии работы диспетчеров, операторов авиационных станций, осуществляющих обслуживание воздушного движения;
4) инструкций по взаимодействию со службами организаций гражданской авиации;
5) схем аварийного оповещения об авиационных происшествиях и инцидентах;
6) эксплуатационной документации средств радиотехнического обеспечения полетов и связи;
7) инструкций (процедур) по ознакомлению персонала с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации, включая последние изменения и дополнения к нему, в части, касающейся предоставляемых видов аэронавигационного обслуживания, а также по доведению информации (анализов) по безопасности полетов.
4. Соблюдение органами обслуживания воздушного движения и (или) службами эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации:
Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279;
Правил радиотехнического обеспечения полетов и авиационной радиосвязи в гражданской авиации, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1525;
Правил профессиональной подготовки авиационного персонала, непосредственно участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2011 года № 512;
Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года № 1441;
Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1768;
Норм годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2012 года № 156.

5. Әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығымен бекітілген Авиациялық персонал куәлігі берілетін адамдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі.
6. Ұшуды және байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарына (авиациялық әуе электр байланысы, авиациялық жерүсті электр байланысы, навигацияның радиотехникалық құралдары, бақылау жүйелері, әуе қозғалысын басқарудың автоматтандыру құралдары, байқау ақпаратын, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін диспетчерлік қызметтер мен лауазымды адамдардың келіссөздерін құжаттандыру жабдығы) және оларды электрмен жабдықтау көздеріне пайдалану құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсету және жөндеуді қамтамасыз ету.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органын және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметін сертификаттау және (немесе) аэронавигациялық ұйымның әуе қозғалысына қызмет көрсету органының және (немесе) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің сертификатын алуға берген өтінішіне қоса берілетін құжаттамаға қойылатын талаптардың орындалуы.
8. Аэронавигациялық ұйымда ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің (меншікті немесе шарт негізіндегі ұқсас қызмет түрін көрсететін басқа аэронавигациялық ұйымның ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің бақылауында) болуы.
9. Метеорологиялық және аэронавигациялық ақпаратты алуға шарттың көзделген болуы (егер өтініш беруші мұндай қызметтерді көрсетпесе).

5. Соответствие персонала органов обслуживания воздушного движения квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, которым выдаются свидетельства авиационного персонала, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362.
6. Обеспечение технического обслуживания и ремонта средств радиотехнического обеспечения полетов и связи (авиационная воздушная электросвязь, авиационная наземная электросвязь, радиотехнические средства навигации, системы наблюдения, средства автоматизации управления воздушным движением, оборудование документирования информации наблюдения, переговоров диспетчерских служб и должностных лиц, обеспечивающих безопасность полетов) и источников их электроснабжения в соответствии с эксплуатационной документацией.
7. Соблюдение требований документации, прилагаемой к заявлению на получение сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации в соответствии с порядком сертификации и выдачи сертификата органа обслуживания воздушного движения и (или) службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи аэронавигационной организации, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
8. Наличие в аэронавигационной организации системы управления безопасностью полетов (собственной или на договорной основе под контролем системы управления безопасностью полетов другой аэронавигационной организации, предоставляющей аналогичный вид обслуживания).
9. Наличие договоров на получение метеорологической и аэронавигационной информации (если такие услуги не предоставляются заявителем).