Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасын бекіту туралы" 2010 жылғы 18 қазандағы № 1069 және "Азаматтық авиация саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 13 қыркүйектегі № 1195 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1426 қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 қазандағы № 1069 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 55, 533-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2014 № 400 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.04.2014 № 400 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы Қағиданың 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағы 2) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші және он сегізінші абзацтарын, сондай-ақ 4-тармағын, 8-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1426 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 18 қазандағы
№ 1069 қаулысымен
бекітілген
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 21) тармақшасына, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (Чикаго, 1944 ж.) 6-қосымшасына сәйкес әзірленді және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу тәртібін айқындайды.
1. Осы Қағидада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1069 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам" и от 13 сентября 2012 года № 1195 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере гражданской авиации и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1426. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 1069 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 55, ст. 533):
Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам (далее – Правила), утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 25.04.2014 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.04.2014 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого и восемнадцатого подпункта 2) пункта 1, а также пункта 4, подпункта 1) пункта 8 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
30 декабря 2013 года № 1426
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 октября 2010 года № 1069
Правила
допуска эксплуатанта к авиационным работам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 г.) и определяют порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины и определения:

1) өтінім – өтініш берушінің сертификаттау рәсімінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға жазбаша өтініші;
2) өтініш беруші – авиациялық жұмыстарды орындауға куәлік алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
3) сертификаттық тексеру – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын өтініш беруші құралдарының, жабдықтарының, пайдалану рәсімдерінің, технологиялық процестерінің, құжаттамасының, ұйымдық құрылымының, әкімшілік, ұшу және жердегі персоналы құзыретінің сертификаттау талаптарына сәйкестігін тексеру;
4) сертификаттық талаптар – азаматтық авиацияны сертификаттау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптар;
5) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау – ұшу тәртібін, ұйымдастырылуын, қамтамасыз етілуін және орындалуын регламенттейтін құжат;
6) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауы – аталған пайдаланушының әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша барлық жоспарлы және жоспарлы емес жұмыстарын уақтылы және қанағаттанарлық орындалуын басқару мүмкіндігін қамтамасыз ететін пайдаланушы рәсімдерінің сипатын қамтитын құжат;
7) авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік – пайдаланушының осы Қағиданың талаптарына және сертификаттық талаптарға сәйкестігін куәландыратын, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген құжат;
8) техникалық қызмет көрсету бағдарламасы – техникалық қызмет көрсету бойынша нақты жоспарлы жұмыстардың сипатын және оларды орындау мерзімділігін, сондай-ақ сол әуе кемелеріне қатысты пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті олармен байланысты рәсімдерді қамтитын құжат.
3. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік үш жыл мерзімге беріледі және оны басқа тұлғаға беруге болмайды.
4. Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттағаны үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
5. Пайдаланушы авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікте белгіленген пайдалану талаптары мен шектеулерді сақтайды.
2. Сертификаттауды жүргізу тәртібі
6. Сертификаттау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінімді құжаттармен қоса беруі;

1) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации;
2) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для получения свидетельства на выполнение авиационных работ;
3) сертификационное обследование – осуществляемая уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверка средств, оборудования, эксплуатационных процедур, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности административного, летного и наземного персонала заявителя на соответствие сертификационным требованиям;
4) сертификационные требования – требования, установленные нормативными правовыми актами в области сертификации гражданской авиации;
5) руководство по производству полетов – документ, регламентирующий порядок, организацию, обеспечение и выполнение полетов;
6) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания – документ, содержащий описание процедур эксплуатанта, которые обеспечивают возможность управления своевременным и удовлетворительным выполнением всех плановых и неплановых работ по техническому обслуживанию воздушных судов данного эксплуатанта;
7) свидетельство на выполнение авиационных работ – документ, выданный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, удостоверяющий соответствие эксплуатанта требованиям настоящих Правил и сертификационным требованиям;
8) программа технического обслуживания – документ, содержащий описание конкретных плановых работ по техническому обслуживанию и периодичность их выполнения, а также связанных с ними процедур, необходимых для обеспечения безопасной эксплуатации тех воздушных судов, которых оно касается.
3. Свидетельство на выполнение авиационных работ выдается сроком на три года и не подлежит передаче другому лицу.
4. За сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Республики Казахстан. Сертификация эксплуатанта, выполняющего авиационные работы, осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
5. Эксплуатант соблюдает установленные свидетельством на выполнение авиационных работ эксплуатационные требования и ограничения.
2. Порядок проведения сертификации
6. Сертификация осуществляется в следующем порядке:
1) подача заявителем в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявки с документами;

2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның алдын ала бағалауы және өтінім бойынша шешім қабылдауы;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның сертификаттық тексеру жүргізуі;
4) шешім қабылдау және авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік беру (беруден бас тарту).
7. Жалпы сертификаттау мерзімі 2 (екі) айдан аспауы тиіс.
3. Өтінім беру, алдын ала бағалау және өтінім бойынша шешім
қабылдау
8. Өтініш беруші осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінім жібереді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) авиациялық жұмыстарды орындайтын пайдаланушыны сертификаттау үшін төленген алымды растайтын құжат;
2) заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама.
Ескертпе: *"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) өтініш беруші жарғысының және құрылтай шартының көшірмелері;
4) өтініш берушінің мынадай ақпараты:
өтініш беруші қызметінің негізгі орны;
ұшудың болжамды түрлері;
ұшу жұмысын ұйымдастыру;
ұшу жарамдылығын қолдау жүйесі;
ұшуды қамтамасыз ету;
ұшу персоналының және техникалық персоналдың әзірлігі;
техникалық қызмет көрсету объектілерінің әзірлігі;
әуе кемелерінің әзірлігі;
5) басқарма құрылымы және лауазымы, Т.А.Ә., білімі, біліктілігі және жұмыс тәжірибесі көрсетілген жауапты тұлғалар;
6) мынадай басшылардың тағайындалғанын растайтын құжаттар:
ұшу қызметі;
ұшу қауіпсіздігі бойынша инспекция;
ұшу жарамдылығын қолдау бойынша;
сапаны бақылау бойынша;
авиациялық қауіпсіздік бойынша;
персоналды даярлау бойынша;
7) үлгісі, моделі, сериясы, ұлттық және тіркеу белгілері, ұшу жарамдылығы сертификаттары, радиостанцияларға арналған рұқсаттар, жергілікті жердегі (егер көзделген болса) шуыл бойынша сертификаттары көрсетілген әуе кемелерінің тізімі. Әуе кемелерін жалға алған жағдайда жалға алу (лизинг) шарттарын көрсету қажет;
8) ұшу персоналы және жердегі персоналды дайындау және аттестаттауды ұйымдастыру жөніндегі ақпарат;
9) ұшуды жүргізу бойынша нұсқаулықтың бір бөлігі болып табылатын немесе жеке құжат ретінде әзірленген персоналды бастапқы даярлау және қайта даярлау жөніндегі бағдарлама (нұсқау);

2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
3) проведение уполномоченным органом в сфере гражданской авиации сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) свидетельства на выполнение авиационных работ.
7. Общий срок сертификации не должен превышать двух месяцев.
3. Подача заявки, предварительная оценка и
принятие решения по заявке
8. Заявитель направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий уплату сбора за сертификацию эксплуатанта, выполняющего авиационные работы;
2) копия свидетельства* о регистрации юридического лица или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
Примечание: *свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
3) копии устава заявителя и учредительного договора;
4) информация заявителя, содержащая:
основное место деятельности заявителя
предполагаемые виды полетов
организацию летной работы
систему поддержания летной годности
обеспечение полетов
готовность летного и технического персонала
готовность объектов технического обслуживания
готовность воздушных судов;
5) структура управления и ответственные лица с указанием должности, Ф.И.О., образования, квалификации и опыта работы;
6) документы, подтверждающие назначение следующих руководителей:
летной службы
инспекции по безопасности полетов
по поддержанию летной годности
по контролю качества
по авиационной безопасности
по подготовке персонала;
7) список воздушных судов с указанием типа, модели, серии, национальных и регистрационных знаков, сертификатов летной годности, разрешений на радиостанции, сертификатов по шумам на местности (если предусмотрено). В случае аренды воздушных судов необходимо представить договора на аренду (лизинг);
8) информация по организации подготовки и аттестации летного и наземного персонала;
9) программа (Руководство) начальной подготовки и переподготовки персонала, которое является частью руководства по производству полетов или разработано отдельным документом;

10) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқау;
11) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауы;
12) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламент);
13) сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасы 5700 кг астам әуе кемелерін пайдаланатын пайдаланушылар үшін ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі нұсқау;
14) байланыс процедураларын қоса алғанда, ұшуды орындауды басқару және бақылауды ұйымдастыру бойынша ақпарат (dispatch);
15) сақтандырудың міндетті түрлері туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
16) пайдаланушы өз авиациялық қызметінің қажетті түрлерін қамтамасыз етуге арналған шарттардың көшірмелері;
17) пайдаланушының басшысы бекітетін әуе кемелерін бояу үлгілері мен мәтіндік сипаттамасы;
18) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілерінің алдын алу бойынша шаралар туралы құжаттар;
19) пайдаланушының өзі немесе шарттық негізде жүзеге асыратын ұшу жұмыстарын жерде қамтамасыз ету жөніндегі ақпарат;
20) жұмыс түрлері көрсетілген сыртқы ұйымдармен техникалық қызмет көрсету шарттарының тізбесі;
21) сыртқы ұйымдармен ұшу жарамдылығын қолдауға арналған шарттардың көшірмелері.
Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.
Келесі сертификаттау кезінде өтініш беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға өтінімді мәлімделген өзгерістерге қатысты (өзгерістер болған немесе жаңартуды талап ететін) құжаттармен бірге ұсынады.
9. Өтінімді алдын ала бағалау құжаттарда ұсынылған рәсімдермен, практикамен және әдістермен жалпы танысуды және олардың сертификаттық талаптарға сәйкестігін тексеруді қамтиды.
Бұл ретте мынадай мәселелер қаралады:
1) басқарудың ұйымдық құрылымы, практикасы және негізгі қағидаттары;
2) осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес басшы құрамның ұшуды ұйымдастыру мен қамтамасыз етудегі тәжірибесі, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрамы мен мамандар жөніндегі деректердің болуы;
3) штаттың жинақталуы және авиация персоналының әзірлік дәрежесі;
4) өтініш берушінің басқа ұйымдармен әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу, сондай-ақ авиация персоналын оқыту бойынша жасасқан келісімдерінің болуы;
5) әуе кемелерін экипажбен немесе экипажсыз (мұндай болған жағдайда) жалға алу келісімдерінің (шарттарының) болуы;
6) мыналарға:
ұшудың орындалуын ұйымдастыруға және тікелей бақылауға;
ұшу жарамдылығын қолдау жөніндегі персоналға;
әкімшілік және операциялық қызметке;
қажетті құжаттаманы сақтауға арналған үй-жайлардың болуы;

10) руководство по производству полетов;
11) руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
12) программа (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
13) руководство по управлению безопасностью полетов для эксплуатантов, эксплуатирующих воздушные суда с максимальной сертифицированной взлетной массой свыше 5700 кг;
14) информация по организации руководства и контролю за выполнением полетов, включая процедуры связи (dispatch);
15) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
16) копии договоров на обеспечение эксплуатантом необходимых видов своей авиационной деятельности;
17) образцы раскраски и текстовое описание воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
18) документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации;
19) информация по наземному обеспечению полетов, осуществляющему самим эксплуатантом или на договорной основе;
20) перечень договоров на техническое обслуживание с внешними организациями с указанием видов работ;
21) копии договоров на поддержание летной годности с внешними организациями.
Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
При последующих сертификациях заявитель представляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с документами, касающимися заявляемым изменениям (по которым произошли изменения или требуются обновления).
9. Предварительная оценка заявки включает в себя общее ознакомление с процедурами, практикой и методами, представленными в документах, и проверку их на соответствие сертификационным требованиям.
При этом рассматриваются следующие вопросы:
1) организационная структура, практика и основные принципы управления;
2) опыт руководящего состава в организации и обеспечении полетов, а также наличие данных по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанным с обеспечением безопасности полетов согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) укомплектованность штата и степень подготовки авиационного персонала;
4) наличие соглашений, заключенных заявителем с другими организациями на техническое обслуживание и ремонт воздушных судов, а также обучение авиационного персонала;
5) наличие соглашений (договоров) на аренду воздушного судна с экипажем или без экипажа (если таковые имеются);
6) наличие помещений для:
организации и непосредственного контроля за выполнением полетов;
персонала по поддержанию летной годности;
административной и операционной деятельности;
хранения необходимой документации;

7) осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаудың болуы және оның мазмұны;
8) осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушы нұсқауының болуы және оның мазмұны;
9) ұсынылатын авиациялық жұмыстардың көлемін, әуе кемелерінің үлгілерін, басқару және басшылық ету әдістерін, өтініш берушінің басшылық орындарындағы мамандарының құқықтары мен міндеттерін бағалау;
10) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламаларының (регламентінің) болуы және оның мазмұны.
10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган алдын ала бағалау шеңберінде ұсынылған құжаттардың сертификаттық талаптарға сәйкестігін қарайды және 30 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес олар бойынша шешім қабылдайды, ол туралы өтініш берушіге хабарлайды.
11. Өтінім мен қоса берілген құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, өтінім қайтарылу себептері көрсетіле отырып, қайтарылуға жатады.
12. Өтінім мен құжаттар осы Қағиданың талаптарына сәйкес болған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтініш берушіге сертификаттық тексеру жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрып, оның құрамына мынадай салалардағы мемлекеттік авиация инспекторларын қосады:
1) ұшуды пайдалану;
2) ұшу жарамдылығы;
3) авиациялық персонал куәліктерін беру.
4. Сертификаттық тексеру
13. Сертификаттық тексеру мемлекеттік авиация инспекторлары үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган әзірлеген нұсқаушы материалды пайдалана отырып, сертификаттық талаптарға сәйкестігін тексеру үшін жүзеге асырылады.
14. Комиссия ұшуды қамтамасыз етудің барлық түрлері бойынша сертификаттық тексеру жүргізеді:
1) құқықтық;
2) қаржылық-экономикалық;
3) ұшуды пайдалану және оны ұйымдастыру;
4) ұшу жарамдылығын қолдау;
5) персоналды даярлау;
6) авиациялық қауіпсіздік;
7) аэронавигациялық;
8) әуежай;
9) метеорологиялық;
10) медициналық.
15. Ұшуды және жердегі қызметтерді тексеру қойылған міндеттерді шешу үшін авиация персоналының, жердегі құралдардың және жабдықтардың әзірлік дәрежесін айқындау мақсатында жүргізіледі.
Бұл ретте пайдаланушының жеке немесе шарттық негізде тікелей мағынада пайдаланылатын өндірістік базасының болуы тексеріледі және расталады.
Ангар құрылыстарының, авиатехниканы жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі цехтардың, әкімшілік ғимараттардың, қоймалардың және басқа да құрылыстардың сертификаттық талаптарға сәйкестігі тексеріледі.
16. Ұшу жұмысын ұйымдастыру, ұшу құрамын даярлау және оның біліктілігі азаматтық авиация саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.

7) наличие и содержание руководства по производству полетов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) наличие и содержание руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
9) оценка объема предлагаемых авиационных работ, типов воздушных судов, методов управления и руководства, прав и обязанностей специалистов, занимающих руководящие посты заявителя;
10) наличие и содержание программ (регламентов) технического обслуживания воздушных судов.
10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации рассматривает в рамках предварительной оценки представленные документы на соответствие сертификационным требованиям и в срок не более 30 рабочих дней принимает по ним решение согласно приложению 5 к настоящим Правилам, о котором сообщает заявителю.
11. В случае несоответствия заявки и прилагаемых документов требованиям настоящих Правил заявка подлежит возврату с указанием причин возврата.
12. При соответствии заявки и документов требованиям настоящих Правил уполномоченным органом в сфере гражданской авиации создается Комиссия для проведения сертификационного обследования заявителя (далее – Комиссия) с включением в ее состав государственных авиационных инспекторов в области:
1) летной эксплуатации;
2) летной годности;
3) выдачи свидетельств авиационному персоналу.
4. Сертификационное обследование
13. Сертификационное обследование осуществляется на соответствие сертификационным требованиям с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации для государственных авиационных инспекторов.
14. Комиссия проводит сертификационное обследование по всем видам обеспечения полетов:
1) правовое;
2) финансово-экономическое;
3) летная эксплуатация и ее организация;
4) поддержание летной годности;
5) подготовка персонала;
6) авиационная безопасность;
7) аэронавигационное;
8) аэропортовое;
9) метеорологическое;
10) медицинское.
15. Обследование летной и наземной служб производится с целью определения соответствия степени подготовки авиационного персонала, наземных средств и оборудования для решения поставленных задач.
При этом проверяется и подтверждается, что эксплуатант располагает собственной или на договорной основе производственной базой, которая используется по прямому предназначению.
Проверяются ангарные сооружения, цеха по ремонту и обслуживанию авиатехники, административные здания, склады и другие сооружения на их соответствие сертификационным требованиям.
16. Организация летной работы, подготовка и квалификация летного состава должна соответствовать требованиям нормативных документов в сфере гражданской авиации.

17. Өтініш беруші пайдаланатын барлық әуе кемелерінің қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаттары немесе Қазақстан Республикасында қолданыстағы деп танылған шетел мемлекеттерінің ұшуға жарамдылық сертификаттары болады.
18. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде авиациялық жұмыстарды орындаған кезде өтініш беруші басқа елдердің әуежайларында өз өкілдерімен немесе басқа елдердің әуежайларында өкілдіктері бар азаматтық авиация ұйымымен шарт жасасу арқылы техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. Басқа елдердің әуежайларында техникалық қызмет көрсету тиісті мемлекеттің әуежайларында техникалық қызметті ұйымдастырудың белгіленген тәртібіне сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
19. Сертификаттық тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес сертификаттық тексеру актісі екі данада өтініш беруші объектілерінің нақты жай-күйі, ұсынымдары және авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік беру мүмкіндігі туралы қорытындылары көрсетіле отырып жасалады. Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қояды және танысу үшін өтініш берушіге беріледі.
20. Сертификаттық тексеру жүргізу кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, өтініш беруші күнтізбелік 10 күн ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітетін түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді. Өтініш берушіге өтінім берілген сәттен бастап жалпы сертификаттау мерзімінен аспайтын мерзімде авиациялық жұмыстарды орындауға арналған сертификатты бергенге дейін сәйкессіздіктерді жоюға мүмкіндік беріледі.
21. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, егер өтініш беруші түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген барлық сәйкессіздіктерді жойған жағдайда ғана авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті беру туралы шешім қабылдайды.
5. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті беру,
беруден бас тарту
22. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті беру мүмкіндігі туралы қорытындымен бірге сертификаттық тексеру актісі пайдаланушы сертификатын беру үшін негіз болып табылады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган шешім қабылданған сәттен бастап үш күн мерзімде осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті ресімдеуді және беруді жүргізеді.
23. Егер:
1) өтініш беруші ұсынған қызметтер сертификаттық талаптарға сәйкес келмесе;
2) өтініш берушіге қатысты оның аталған қызмет түрін көрсетуіне тыйым салатын сот шешімі болса;
3) жалпы сертификаттау мерзімі өткен соң түзету іс-қимылдар жоспарында көрсетілген сәйкессіздіктерді жоймаса, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті беруден бас тарту жүргізіледі.

17. Все используемые воздушные суда заявителя имеют действующие сертификаты летной годности или признанные действующими в Республике Казахстан сертификаты летной годности иностранного государства.
18. При выполнении авиационных работ за пределами Республики Казахстан заявитель обеспечивает техническое обслуживание в аэропортах других стран своими представителями или путем заключения договора с организацией гражданской авиации, имеющей представительства в аэропортах других стран. Техническое обслуживание в аэропортах других стран должно осуществляться в соответствии с установленным порядком организации технического обслуживания в аэропортах соответствующего государства.
19. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования в двух экземплярах согласно приложению 6 к настоящим Правилам с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (не возможности) выдачи свидетельства на выполнение авиационных работ. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
20. В случае выявления несоответствий при проведении сертификационного обследования заявителем составляется план корректирующих действий в течение 10 календарных дней, который утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Заявителю предоставляется возможность устранения несоответствий до выдачи свидетельства на выполнение авиационных работ, в срок, не превышающий общего срока сертификации с момента подачи заявки.
21. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче свидетельства на выполнение авиационных работ только в том случае, если заявителем устранены все несоответствия, указанные в плане корректирующих действий.
5. Выдача, отказ в выдаче свидетельства на
выполнение авиационных работ
22. Основанием для выдачи сертификата эксплуатанта является акт сертификационного обследования с заключением о возможности выдачи свидетельства на выполнение авиационных работ.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в трехдневный срок с момента принятия решения производит оформление и выдачу свидетельства на выполнение авиационных работ согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
23. Отказ в выдаче свидетельства на выполнение авиационных работ производится в случаях, если:
1) услуги, предлагаемые заявителем, не соответствуют сертификационным требованиям;
2) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
3) заявителем не устранены несоответствия, указанные в плане корректирующих действий, по истечению общего срока сертификации.

24. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік беруден бас тартылған кезде өтініш берушіге бас тарту себептері көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
6. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің
қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу
25. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган:
1) пайдаланушы сертификаттық талаптар мен шектеулерді сақтамаған;
2) міндетті сақтандыру түрлері туралы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес сақтандыруды қамтамасыз етпеген;
3) инспекциялық тексеру кезінде, соның ішінде шет мемлекеттерінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсерін тигізетін бұзушылықтар анықталған;
4) пайдаланушының жазбаша өтініші болған жағдайларда, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданылуын тоқтата тұрады.
26. Осы Қағиданың 25-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайдан басқа, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тоқтата тұру себебін көрсетеді және авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданысын тоқтата тұру мерзімін белгілейді.
Егер әуе кемесін пайдаланушы белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймаса, онда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктерді қайтарып алады.
27. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданысын жаңартуды (егер ол тоқтатылған жағдайда) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушы анықталған кемшіліктерді жойғаннан кейін және "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган пайдаланушыға тексеру жүргізгеннен кейін ғана жүзеге асырады.
28. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданысын қалпына келтіру немесе қалпына келтіруден бас тарту жөніндегі шешімді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган тексеру аяқталған сәттен бастап үш күн мерзімде пайдаланушыға жазбаша түрде хабарлайды.
29. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе ол қайтарылып алынған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қабылданған шешім туралы 3 жұмыс күні ішінде пайдаланушыны және аэронавигациялық ақпарат қызметін хабардар етеді.
30. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті қайтарып алу кезінде пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға құжаттың түпнұсқасын дереу қайтарады.

24. При отказе в выдаче свидетельства на выполнение авиационных работ заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
6. Приостановление действия и отзыв свидетельства
на выполнение авиационных работ
25. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации приостанавливает действие свидетельства на выполнение авиационных работ в случаях:
1) несоблюдения эксплуатантом сертификационных требований и ограничений;
2) необеспечения страхования в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
3) выявления нарушений, влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках, в том числе в иностранных государствах;
4) письменного заявления эксплуатанта.
26. В случае приостановления действия свидетельства на выполнение авиационных работ, кроме случая указанного в подпункте 4) пункта 25 настоящих Правил, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации указывает причину приостановления и устанавливает срок, на который приостанавливается действие свидетельства на выполнение авиационных работ.
Если эксплуатант воздушного судна в установленный срок не устранил выявленные нарушения, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации отзывает свидетельство на выполнение авиационных работ.
27. Возобновление действия свидетельства на выполнение авиационных работ (в случае его приостановления) осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской авиации только после устранения эксплуатантом выявленных недостатков и проведения уполномоченным органом в сфере гражданской авиации проверки эксплуатанта в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
28. Решение по возобновлению или отказу в возобновлении действия свидетельства на выполнение авиационных работ уполномоченный орган в сфере гражданской авиации сообщает эксплуатанту в письменной форме в трехдневный срок с момента окончания проверки.
29. В случае приостановления действия свидетельства на выполнение авиационных работ или его отзыва, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении в течение трех рабочих дней.
30. При отзыве свидетельства на выполнение авиационных работ эксплуатант незамедлительно возвращает оригинал документа в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.

7. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке өзгерістер
енгізу, телнұсқасын беру
31. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке өзгерістер:
1) пайдаланушының өтінімі бойынша;
2) пайдаланушыны жоспарлы және (немесе) жоспарлы емес тексеру нәтижелері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен енгізіледі.
32. Пайдаланушының атауы, оның мәртебесі, ведомстволық тиесілігі өзгерген жағдайда, егер олар сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктерге әкеп соқтырмаса, куәлікке және пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге тиісті өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер енгізу мерзімі өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік 10 күнді құрайды.
33. Пайдаланушы бұрын пайдаланылмаған әуе кемелерінің басқа түрлерін сатып алған жағдайда, пайдаланушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес өтінімді құжаттармен қоса жолдайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган өтінімді алған сәттен бастап он күн мерзімде:
1) ұсынылған құжаттарды қарайды;
2) пайдаланушыға енгізілген өзгерістерге қатысты бөлікте инспекциялық тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
34. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мәлімделген әуе кемесін пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге енгізуден бас тартқан жағдайда, өтініш берушіге күнтізбелік 10 күн ішінде бас тартудың себептері көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
35. Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган күнтізбелік 10 күн ішінде авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің телнұсқасын береді.
36. Пайдаланушы авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің телнұсқасын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға еркін нысандағы өтінішті қажетті негіздемелерімен және бұрын авиациялық жұмыстарды орындауға берілген куәлікпен (жоғалғаннан (ұрланғаннан) басқа) қоса береді.
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
1-қосымша
Нысан
Уәкілетті орган басшысына
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті алуға
(ұзартуға) өтінім
1. ____________________________________________________________
(авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті алу,
қолданылу мерзімін ұзарту) мақсатында _______________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
сертификаттау жүргізуді сұраймын.
2. Өтініш берушінің СТН (ЖСН): _______________________________.

7. Внесение изменений в свидетельство на выполнение
авиационных работ, выдача дубликата
31. Изменения в свидетельство на выполнение авиационных работ вносятся:
1) по заявке эксплуатанта;
2) по решению уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, по результатам проведенной плановой и (или) внеплановой проверки эксплуатанта.
32. В случае изменения наименования эксплуатанта, его статуса, ведомственной принадлежности, в свидетельство и специальные положения по эксплуатации вносятся соответствующие изменения, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям. Срок внесения изменений составляет 10 календарных дней с момента подачи заявки.
33. В случае приобретения эксплуатантом других типов воздушных судов, которые ранее не эксплуатировались им, эксплуатант направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявку с документами согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в десятидневный срок, с момента получения заявки:
1) рассматривает представленные документы;
2) проводит инспекционную проверку эксплуатанта в части, касающейся вносимых изменений, по результатам проверки вносятся соответствующие изменения и дополнения в свидетельство на выполнение авиационных работ.
34. В случае отказа уполномоченным органом в сфере гражданской авиации о внесении заявленного воздушного судна в специальные положения по эксплуатации заявителю в течение десяти календарных дней дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
35. В случае порчи или утраты (хищения) свидетельства на выполнение авиационных работ уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение десяти календарных дней выдает дубликат свидетельства на выполнение авиационных работ.
36. Для получения дубликата свидетельства на выполнение авиационных работ эксплуатант подает в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление произвольной формы с обоснованием и приложением ранее выданного свидетельства на выполнение авиационных работ (кроме случаев утраты (хищения).
Приложение 1
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на получение (продление) свидетельства
на выполнение авиационных работ
1. Прошу провести сертификацию ________________________________
(полное название заявителя)
с целью ____________________________________________________________.
(получения, продления срока действия свидетельства на выполнение авиационных работ)
2. РНН (ИИН) заявителя _______________________________________.

3. Өтініш беруші заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның банктік
деректемелері: _____________________________________________________.
4. Өтініш беруші – заңды тұлғаның орналасқан жері (мекенжайы)
немесе өтініш беруші – жеке тұлғаның тұрғылықты жері: ______________.
5. Өтініш берушінің пошталық (нақты) мекенжайы: ______________.
6. Байланыс телефондары/факсы/электрондық поштасының мекенжайы,
АФТН коды: _________________________________________________________.
7. Әуе кемелер орналасқан әуеайлақ (алаңқай) _________________.
8. Мәлімделген авиациялық жұмыстардың түрлері: _______________.
9. Қазақстан Республикасының шегінде немесе одан тыс жерлерде
ұшу өңірлері: ______________________________________________________.
10. Жоспарланған ұшуды бастау күні: __________________________.
11. Басшы персонал
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы, телефоны
Тағайындау туралы бұйрық
Білімі
Маманның сертификаттары (куәліктері)
12. Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшқыштар құрамы
Лауазымы
Т.А.Ә., туған жылы
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі (медициналық қорытынды)
Жалпы ұшу
Ұшуды және авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат беру
13. Инженерлік-техникалық персонал
Лауазымы
Т.А.Ә.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрық
Маманның куәлігі
Жалпы жұмыс өтілі
Жұмыстарды орындауға рұқсат беру
14. Шетелде авиациялық жұмыстарды орындау
ӘК типі және борттық нөмірі
Жалдаушы (тапсырыс беруші)
Мемлекет, қала және орналасқан әуежайы
Шарт түрі, нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
15. Өтініш беруші:
сертификаттау рәсімдерін орындауға;
сертификаттық талаптарға жауап беруге;
авиация саласындағы уәкілетті органға ұшудың ұйымдастырылуын,
қамтамасыз етілуін және орындалуын бақылауды жүзеге асыруына
мүмкіндік беруге міндеттенеді.
_______________________________________________________________
Өтініш беруші заңды тұлғаның (басшының лауазымы, Т.А.Ә., қолы)
М.О.
_______________________________________________________________
Өтініш беруші жеке тұлғаның (Т.А.Ә., қолы)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
2-қосымша
Осы Қағиданың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген
басшылық құрам жөніндегі деректер
1. Т.А.Ә., туған жылы, атқаратын қызметі.
2. Білімі.
3. Азаматтық авиация маманының куәлігі.
4. Біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы құжат.
5. Басшы лауазымдарда атқарған жұмысы (атқарған лауазымындағы
жұмыс өтілін көрсету).
Басшы _________________________________________________________
(күні, қолы)
Өтініш беруші осы қосымшаның 2, 3, 4-тармақтары бойынша өтініш
берушінің қолымен және мөрімен куәландырылған растау құжаттарының
көшірмелерін ұсынады.
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
3-қосымша
Ұшуды жүргізу жөніндегі үлгілік нұсқау
1. Ұшуды жүргізу жөніндегі үлгілік нұсқауды өтініш беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді реттейтін қолданыстағы қағидаларға, нұсқаулықтар мен басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымшаның талаптарын ескере отырып әзірлейді. Әуе кемелерін пайдалану, II бөлім, "Жалпы мақсаттағы халықаралық авиация. Ұшақтар", III бөлім, "Халықаралық ұшу. Тікұшақтар".

3. Банковские реквизиты заявителя юридического лица или физического лица __________________________________________________.
4. Местонахождение (адрес) заявителя – юридического лица или местожительство заявителя – физического лица _______________________.
5. Почтовый (фактический) адрес заявителя: __________________.
6. Контактные телефоны/факс/адрес электронной почты, код АФТН __________________________________________________________________.
7. Аэродром (площадка) базирования воздушных судов __________.
8. Заявляемые виды авиационных работ _______________________.
9. Регионы полетов в пределах Республики Казахстан или за
пределами ______________________________________________________.
10. Планируемая дата начала полетов _________________________.
11. Руководящий персонал
Должность
Ф.И.О., год рождения, телефон
Приказ о назначении
Образование
Сертификаты (свидетельства) специалиста
12. Командно-летный, инструкторский и летный состав
Должность
Ф.И.О., год рождения
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста (медицинское заключение)
Налет общий
Допуски к выполнению полетов и авиационных работ
13. Инженерно-технический персонал
Должность
Ф.И.О.
Приказ о приеме на работу
Свидетельство специалиста
Общий стаж работы
Допуски на выполнение работ
14. Выполнение авиационных работ за рубежом
Тип и бортовой номер ВС
Арендатор (заказчик)
Государство, город и аэропорт базирования
Вид договора, номер, дата и срок действия
15. Заявитель обязуется:
выполнять процедуры сертификации;
отвечать сертификационным требованиям;
предоставлять возможность уполномоченному органу в сфере гражданской авиации осуществлять контроль за организацией, обеспечением и выполнением полетов.
____________________________________________________________________
(должность руководителя, Ф. И. О., подпись) заявителя – юридического лица
МП
____________________________________________________________________
(Ф. И. О. подпись) заявителя – физического лица
Приложение 2
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Данные по руководящему составу,
указанному в подпункте 2 пункта 9 настоящих Правил
1. Ф.И.О., год рождения, занимаемая должность
2. Образование
3. Свидетельство специалиста гражданской авиации
4. Документ о прохождении курсов повышения квалификации
5. Работа на руководящих должностях (с указанием стажа работы в занимаемой должности)
Руководитель ____________________
(дата, подпись)
По пунктам 2, 3, 4 настоящего приложения заявитель представляет копии подтверждающих документов, заверенные подписью и печатью заявителя.
Приложение 3
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Типовое руководство по производству полетов
Типовое руководство по производству полетов разрабатывается заявителем в соответствии с действующими правилами, инструкциями и другими нормативными правовыми актами, регулирующими техническое обслуживание воздушных судов, а также с учетом требований приложения 6 к Конвенции о международной гражданской авиации. Эксплуатация воздушных судов, часть II, "Международная авиация общего назначения. Самолеты", часть III, "Международные полеты. Вертолеты".

1. Нұсқау мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) Мазмұны;
2) түзетулерді ескеру парағы және қолданыстағы парақтар тізбесі;
3) қызметтік міндеттер, басшылық және пайдалану персоналының жауапкершілігі және субординациясы;
4) пайдаланушының ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (сертификаттық ұшып көтерілу массасы 5700 кг астам әуе кемелері);
5) ұшу нұсқаулығының жүйесі және жұмыс түрлері;
6) әуе кемесінің ең төменгі жабдығы тізбесіне қатысты қағидалар (MEL, қолданылғанда);
7) метеорологиялық шектеулер;
8) ұшу және жұмыс уақытының шектеулері;
9) ұшу кезіндегі төтенше жағдайлар;
10) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды талдау;
11) персонал біліктілігі және даярлау;
12) есептік құжаттаманы жүргізу;
13) техникалық қызмет көрсетуді басқару жүйесінің сипаты;
14) әуе кемелерінің ұшу-техникалық сипаттамаларын пайдалану шектеулері;
15) қалыпты жағдайларда ұшуды жүргізу;
16) стандартты пайдалану рәсімдері (SOP);
17) FDR/CVR жазбаларын пайдалану/қорғау (қолданылатын жерде);
18) қауіпті жүктерді өңдеу;
19) коллиматорлық индикаторлардың сипаттамасы (HUD)/көрудің кеңейтілген мүмкіндіктері бар техникалық көру жүйелері (EVS).
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
4-қосымша
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының
нұсқауы
Техникалық қызмет көрсетуді реттеу бойынша пайдаланушының нұсқауы (бұдан әрі – Нұсқау) мынадай ақпаратты қамтиды:
1. Ұшу жарамдылығын қолдау жөніндегі қызметтің сертификаттық талаптарға, Нұсқаулық ережелеріне сәйкестігі туралы жауапты басшы қол қойған декларация және бұл сәйкестікке ұдайы көрсетілуі міндетті.
2. Көзделетін рәсімдер сипаттамасы:
1) әуе кемелерін ұшуды орындау үшін жарамды жай-күйде ұстау бойынша;
2) жоспарланған ұшу үшін қажетті пайдалану және авариялық жабдықтың жарамды болып табылуы;
3) техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланушы мен бекітілген ұйым арасындағы келісімдер (шарттар);
4) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету.
3. Ұйымның белгіленген талаптарға ұдайы сәйкес болуына қатысты жауапкершілік жүктелетін жауапты басшының, персоналдың аты мен лауазымдары көрсетілген басшылық персонал жөніндегі мәліметтер, сондай-ақ техникалық қызмет көрсетуді реттеуге қатысатын персонал жөніндегі мәліметтер.
4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бағдарламаларын әзірлеу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу, бекіту бойынша рәсімдер.
5. Пайдаланушының ұшу жарамдылығын қолдау және техникалық құжаттары бойынша есептік мәліметтерді жүргізу және мұрағатта сақтау рәсімдері.

1. Руководство должно содержать следующую информацию:
1) Оглавление;
2) страница учета поправок и перечень действующих страниц;
3) служебные обязанности, ответственность и субординация руководящего и эксплуатационного персонала;
4) система управления безопасностью полетов эксплуатанта (воздушные суда с сертифицированной взлетной массой более 5700 кг);
5) система руководства полетами и виды работ;
6) правила в отношении перечня минимального оборудования воздушного судна (MEL, когда применяются);
7) метеорологические ограничения;
8) ограничения полетного и рабочего времени;
9) чрезвычайные ситуации в полете;
10) анализ авиационных происшествий и инцидентов;
11) квалификация и подготовка персонала;
12) ведение учетной документации;
13) описание системы управления техническим обслуживанием;
14) эксплуатационные ограничения летно-технических характеристик воздушных судов;
15) производство полетов в нормальных условиях;
16) стандартные эксплуатационные процедуры (SOP);
17) использование/защита записей FDR/CVR (где применимо);
18) обработка опасных грузов;
19) описание коллиматорных индикаторов (HUD)/систем технического зрения с расширенными возможностями визуализации (EVS).
Приложение 4
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Руководство эксплуатанта
по регулированию технического обслуживания
Руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания (далее – Руководство) содержит следующую информацию:
1. Декларация, подписанная ответственным руководителем, о соответствии деятельности по поддержанию летной годности сертификационным требованиям, положениям Руководства и обязательство поддерживать это соответствие постоянно.
2. Описание предусматриваемых процедур:
1) по поддержанию воздушных судов в пригодном для выполнения полетов состоянии;
2) эксплуатационное и аварийное оборудование, необходимое для планируемого полета являлось исправным;
3) соглашений (договоров) между эксплуатантом и утвержденной организацией по техническому обслуживанию;
4) по техническому обслуживанию воздушных судов.
3. Сведения по руководящему персоналу с указанием имени и должности ответственного руководителя, персонала, несущего ответственность в отношении постоянного соответствия организации установленным требованиям, а также сведения по персоналу, участвующему в регулировании технического обслуживания.
4. Процедуры по разработке, внесению изменений и дополнений, утверждению программ технического обслуживания воздушных судов.
5. Процедуры ведения и архивного хранения учетных сведений по поддержанию летной годности и технических документов эксплуатанта.

6. Жүргізілген техникалық қызмет көрсету туралы деректерді бақылау, бағалау және ұсыну рәсімдері.
7. Пайдалану ақпаратын ұсыну талаптарын орындау рәсімдері.
8. Ұшу жарамдылығын сақтау туралы ақпаратты бағалау рәсімдері.
9. Ұшу жарамдылығын сақтау туралы міндетті ақпарат бойынша іс-қимылдарды жүзеге асыру рәсімдері.
10. Осы бағдарламадағы кемшіліктерді жою мақсатында техникалық қызмет көрсету бағдарламасының орындалуын және тиімділігін талдау және тұрақты бақылау жүйесін енгізу және оның жұмыс істеу рәсімдері.
11. Нұсқау қолданылатын әуе кемелері үлгілерінің және модельдерінің сипаты.
12. Ұшу жарамдылығына әсер ететін ақауларды тіркеуді және жоюды қамтамасыз ету рәсімдері.
13. Пайдалану кезіндегі елеулі оқиғалар туралы уәкілетті органды хабардар ету рәсімдері.
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
5-қосымша
Нысан
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті алу үшін
өтінім бойынша қабылданған
шешім 20__ ж. "___" __________ № _____
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікті алу жөніндегі
_____________________________________________________________________
(өтінім берушінің атауы)
өтінімін қарап, сіздер ұсынған құжаттар Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына сәйкес келетінін (сәйкес келмейтінін)
(құжаттар сәйкес келмеген жағдайда сәйкес келмейтін тармақ/тармақтар
көрсетіледі) хабарлаймыз.
МО Уәкілетті органның басшысы не
ол уәкілеттік берген адам
________ __________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
6-қосымша
Нысан
Сертификаттық тексеру актісінің үлгі нысаны
__________________________ 20__ жылғы "___" _______ № _________
(уәкілетті органның атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: __________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
__________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
__________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
____________________________________________________ өтініш берушінің
(заңды тұлғаның атауы)
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасына және Азаматтық
әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарға
сәйкестігіне сертификаттау жүргізді.
Қорытынды мәтіні ___________________________________________________
Төраға: __________________________________ ______________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелері __________________________________ ______________
(Т.А.Ә.) (қолы)
__________________________________ ______________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы __________________________________ ______________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
7-қосымша
Нысан
Елтаңба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
_____________________________________________________
Уәкілетті органның атауы
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік

6. Процедуры контроля, оценки и представления данных о проведенном техническом обслуживании.
7. Процедуры выполнения требований представления эксплуатационной информации.
8. Процедуры оценки информации о сохранении летной годности.
9. Процедуры осуществления действий по обязательной информации о сохранении летной годности.
10. Процедуры введения и функционирования системы анализа и постоянного контроля за выполнением и эффективностью программы технического обслуживания с целью устранения недостатков в этой программе.
11. Описание типов и моделей воздушных судов, на которые распространяется руководство.
12. Процедуры обеспечения регистрации и устранения неисправностей, влияющих на летную годность.
13. Процедуры информирования уполномоченного органа о значительных происшествиях при эксплуатации.
Приложение 5
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Решение
по заявке на получение свидетельства на выполнение
авиационных работ
№ __ от "____" _________ 20__г.
Рассмотрев заявку _________________________________________
(наименование заявителя)
на получение свидетельства на выполнение авиационных работ сообщаем,
что представленные вами документы соответствуют (не соответствуют)
Правилам допуска эксплуатанта к авиационным работам (в случае не
соответствия документов, указывается пункт/пункты несоответствия).
МП Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Типовая форма
акта сертификационного обследования
В соответствии с приказом ___________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от "____" _________ 20__года ___ комиссией в составе:
Председатель: ___________________
(Ф.И.О., должность)
Члены комиссии: __________________
(Ф.И.О., должность)
__________________
(Ф.И.О., должность)
проведена сертификация заявителя __________________________________
(наименование юридического лица)
на соответствие Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам и Сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов
Текст заключения: __________________________________
Председатель: ___________________ _______________
(Ф.И.О.) (подпись)
Члены комиссии: _________________ _______________
(Ф.И.О.) (подпись)
С актом ознакомлен:
Руководитель организации: ___________ ___________
(Ф.И.О.) (подпись)
Приложение 7
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Герб
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
___________________________________________________________
Наименование уполномоченного органа
Свидетельство на выполнение авиационных работ

№ KZ – 02/001
Қолданылу мерзімінің аяқталу күні:
Пайдаланушының атауы
____________________
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефоны:
Факс:
E-mail:
Пайдаланушымен жедел байланыс
Байланыс ақпараты:
Осы Куәлік пайдаланушыға ______________________________________
(пайдаланушының атауы)
қоса беріліп отырған пайдалану ерекшеліктерінде белгіленгендей, ұшуды
жүргізу нұсқаулығы және Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу
қағидасына сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға құқық беретіндігін
куәландырады.
Инспекциялық бақылауды ________________________ жүзеге асырады.
(уәкілетті органның атауы)
МО Уәкілетті органның басшысы не ол
уәкілеттік берген адам
________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Берілген күні: 20__ ж. "___" _______
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
А бөлігі - Жалпы ережелер
1. Осы пайдалану ерекшеліктері Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 20__ жылғы _____ № _______ қаулысымен бекітілген
Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға жіберу қағидасына сәйкес
беріледі.
2. ________ берілген № ____ авиациялық жұмыстарды орындауға
арналған куәлігі бар пайдаланушы ____________ ұшуды орындауға дайын.
3. Пайдаланушы "___" өндірушілері мен модельдері мынадай әуе
кемелерін авиациялық жұмыстарды орындау үшін пайдалануға рұқсат
береді:
Өндіруші
Моделі
Ең жоғары жүк көтерімділігі мен жолаушы сыйымдылығы
1
2
3
1-бағанда әуе кемесін өндіруші зауыт көрсетіледі;
2-бағанда әуе кемесінің типті және мемлекеттік тіркеу нөмірі
көрсетіледі;
3-бағанда - тонналық көрсеткіш және жолаушылар саны
көрсетіледі.
_____________________________ ________ __________________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _______________
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
В бөлігі – Авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсаттар мен шектеулер
Пайдаланушының "_____" әуе кемелері Қазақстан Республикасының
(уағдаласушы мемлекеттер) қолданыстағы нормативтік құқықтық құжаттары
мен ұшу қағидаларына сәйкес авиациялық жұмыстарды орындауға дайын.
Ұшуға:
Қазақстан Республикасы аумағы шегінде
Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерде (өңірлер) рұқсат
етілді.
Әуе кемесінің типі
Авиациялық жұмыстардың түрлері
Ұшу түрлері (ВҰҚ, ВҰАҚ, АҰҚ)
Тәулік уақыты
_____________________________ ________ __________________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" __________________
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
С бөлігі – Басшылық персонал туралы мәліметтер
"______" пайдаланушысының басшылық персоналы туралы мәліметтер:
р/с
Лауазымы
Т.А.Ә., байланыс телефоны
_____________________________ ________ __________________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________________
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № _______ куәлігі)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
D бөлігі – Техникалық қызмет көрсету
Пайдаланушы "_____" әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің
мынадай түрлерін жүзеге асыруға рұқсат етіледі:
Әуе кемелерінің типтері мен борттық нөмірлері
Пайдаланушы өз күшімен жүзеге асыратын техникалық қызмет түрлері
Шарттар негізінде жүзеге асырылатын техникалық қызмет түрлері
*Жедел
*Мерзімдік
*Жедел
*Мерзімдік
*Ескертпе: техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымның атауы
мен мекенжайы (мемлекет, қала), сертификаттың (куәліктің) нөмірі мен
қолданылу саласы, кім және қашан бергені, қолданылу мерзімін
көрсетілуі қажет.
Уәкілетті органның басшысы _________ ___________________________
не ол уәкілеттік берген адам (қолы) (Т.А.Ә.)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________________
Уәкілетті орган
___________________________________________________
(пайдаланушының атауы, № _______ сертификаты)
Пайдалану ерекшеліктері
(пайдалану талаптары мен шектеулері)
Е бөлігі – Әуе кемелерін жалға алу
Пайдаланушы "_____________" мынадай жалға алынған әуе кемелерін
пайдалануға рұқсат етіледі:
Әуе кемелерінің типтері мен борттық нөмірі
Жалға беруші туралы мәліметтер (ӘК иесінің атауы, заңды мекенжайы)
Шарттың түрі (экипажбен немесе экипажсыз жалға алу, лизинг, фрахт), нөмірі, күні және қолданылу мерзімі
_____________________________ ________ __________________________
(уәкілетті органның басшысы (қолы) (Т.А.Ә.)
не ол уәкілеттік берген адам)
МО
Берілген күні: 20__ ж. "___" _________________
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға жіберу қағидасына
8-қосымша
Нысан
Уәкілетті органның басшысына
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің пайдалану
ерекшеліктеріне өзгерістер мен толықтырулар (дәлелді құжаттамасына
өзгерістер және (немесе) толықтырулар) енгізуге арналған
Өтінім _____________________________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
_____________________________________________________________________
(авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктің пайдалану
ерекшеліктеріне, дәлелді құжаттамаға өзгерістер және (немесе)
толықтырулар) енгізуді сұраймын,
ұшуды бастаудың жоспарланған күні:
_____________________________________________________________________
(өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде авиациялық жұмыстарды
орындауға арналған қолданыстағы куәліктің аяқталу мерзімі, сондай-ақ
жаңа пайдалану жағдайларында ұшуды бастаудың жоспарланған күні
көрсетіледі).
Басшы _________________________________________________________
(лауазымы/қолы/күні)
М.О.
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке
өзгерістер енгізуге арналған құжаттар
тізбесі

№ KАZ–02/001
Дата истечения
срока действия
Наименование эксплуатанта
________________________
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Оперативная связь в
эксплуатации
Контактная информация:
Настоящее Свидетельство удостоверяет в том, что эксплуатанту
___________________________________________
(наименование эксплуатанта)
предоставлено право выполнять авиационные работы, как это определено
в прилагаемых эксплуатационных спецификациях, в соответствии с
руководством по производству полетов и Правилами допуска эксплуатанта
к авиационным работам.
Инспекционный контроль осуществляет __________________________
(наименование уполномоченного органа)
МП Руководитель
уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное
____________ ____________
(подпись) ( Ф.И.О.)
Дата выдачи "__"______ 20 __ г.
Уполномоченный орган
_______________________________________________________________
(название эксплуатанта, Свидетельство № ____)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть А - Общие положения
1. Настоящие эксплуатационные спецификации выдаются в соответствии с Правилами допуска эксплуатанта к авиационным работам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "___" ________ 20__ года № ___.
2. Эксплуатант "____", имеющий свидетельство на выполнение авиационных работ № ___, выданное ____________ подготовлен к выполнению полетов.
3. Эксплуатанту "_____" разрешается эксплуатировать для выполнения авиационных работ воздушные суда следующих изготовителей и моделей:
Изготовитель
Модель
Максимальная грузоподъемность и
пассажировместимость
1
2
3
В графе 1 указывается завод-изготовитель воздушного судна;
в графе 2 указывается тип и номер государственной регистрации воздушного судна;
в графе 3 – показатель в тоннах и количество пассажиров.
_________________________________________ ___________ _________
(Руководитель уполномоченного органа (подпись) (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи "___" _________ 20___ г.
Уполномоченный орган
____________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Свидетельство №__)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть В - Разрешения и ограничения по выполнению авиационных работ
Воздушные суда эксплуатанта "_____" подготовлены к выполнению авиационных работ в соответствии с действующими нормативными правовыми документами Республики Казахстан (договаривающихся государств) и правилами полетов.
Полеты разрешены:
в пределах территории Республики Казахстан
за пределы территории Республики Казахстан (регионы)
Тип воздушного
судна
Виды авиационных
работ
Виды полетов
(ПВП, СПВП, ППП)
Время суток
_______________________________________ __________ ______________
(Руководитель уполномоченного органа (подпись) (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи "___" ________ 20___ г.
Уполномоченный орган
_________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Свидетельство №___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть С – Сведения о руководящем персонале
Сведения о руководящем персонале эксплутанта "_____________":
п/п
Должность
Ф.И.О., контактный телефон
________________________________________ _________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа (подпись) (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи "___" __________ 20__ г.
Уполномоченный орган
_______________________________________________________________
(название эксплуатанта, Свидетельство №___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть D - Техническое обслуживание
Эксплуатанту "__________" разрешается осуществлять следующие виды технического обслуживания воздушных судов:
Типы и бортовые номера воздушных судов
Виды технического обслуживания, осуществляемые собственными силами эксплуатанта
Виды технического обслуживания, осуществляемые на основании договоров
*Оперативное
*Периодическое
*Оперативное
*Периодическое
*Примечание: необходимо указать наименование и местонахождение организации по техническому обслуживанию (государство, город), номер и область действия сертификата (свидетельства), кем и когда выдан, срок действия.
Руководитель уполномоченного органа
либо лицо им уполномоченное __________ ____________
(подпись) (Ф.И.О.)
МП
Дата выдачи "___" __________ 20__ г.
Уполномоченный орган
_________________________________________________________________
(название эксплуатанта, Свидетельство №___)
Эксплуатационные спецификации
(эксплуатационные требования и ограничения)
Часть Е – Аренда воздушных судов
Эксплуатанту " _________ " разрешается использование следующих арендованных воздушных судов:
Тип и бортовой номер воздушного судна
Сведения об арендодателе (наименование владельца ВС, юридический адрес)
Вид договора (аренда без экипажа или с экипажем, лизинг, фрахт), номер, дата и срок действия
______________________________________ _________ _______________
(Руководитель уполномоченного органа (подпись) (Ф.И.О.)
либо лицо им уполномоченное)
МП
Дата выдачи "___" __________ 20__ г.
Приложение 8
к Правилам допуска эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Руководителю уполномоченного органа
Заявка
на внесение изменений и дополнений в эксплуатационные
спецификации свидетельства на выполнение авиационных работ
(изменений и (или) дополнений в доказательную документацию)
Прошу внести изменения ________________________________________
(полное название заявителя)
в __________________________________________________________________
(эксплуатационные спецификации свидетельства на выполнение
авиационных работ, изменений и (или) дополнений в
доказательную документацию)
планируемая дата начала полетов ____________________________________
(при внесении изменений и дополнений
указывается срок окончания действующего свидетельства на выполнение
авиационных работ, а также планируемая дата начала полетов в новых
эксплуатационных условиях).
Руководитель _________________________________________
(должность / подпись / дата)
М.П.
Перечень
документов на внесение изменений в
свидетельство на выполнение авиационных работ

1. Әуе кемесін авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке енгізу кезінде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтінім;
2) әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесі, радиостанцияға рұқсат (лицензия), әуе кемесі жеріндегі (қолданылған жағдайда) шуыл бойынша сертификат;
4) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі;
5) ұшу жарамдылығын қолдау туралы мәліметтер;
6) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету туралы мәліметтер;
7) ұшу және техникалық құрам туралы мәліметтер;
8) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандырудың түрлері туралы заңдарының талаптарына сәйкес міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмелері;
9) әуе кемесін дезинфекциялау туралы сертификат;
10) ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсету бойынша пайдаланушы нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына тиісті өзгерістер мен толықтырулар, ең аз жабдықтар тізбесі (MEL).
2. Экипажсыз жалға алынған әуе кемесінің авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлігіне енгізу үшін құжаттар тізбесі.
Өтініш беруші экипажсыз әуе кемесін жалға алған кезде, осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мыналарды ұсынады:
1) әуе кемесінің типі, моделі және сериялық нөмірі туралы мәліметтер;
2) әуе кемесі меншік иесінің тегі (атауы) және мекенжайы;
3) тіркеу мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері туралы мәліметтер;
4) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын жарымды деп тану туралы шешімнің көшірмесі (басқа мемлекетте тіркелген әуе кемесін жалға алған кезде);
5) әуе кемесін пайдалануда бақылауға, техникалық қызмет көрсетуге және ұшу жарамдылығын қолдауға жауапты тараптар, сондай-ақ жалға алу мерзімі көрсетілген әуе кемесін экипажсыз жалға алу туралы шарттың көшірмесі;
6) ұшуды орындау аудандары.
3. Әуе кемесін экипажбен жалға алған кезде авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлікке өзгерістер енгізуге арналған құжаттар тізбесі.
Өтініш беруші әуе кемесін экипажбен жалға алған кезде осы тізбенің 1-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мыналарды ұсынады:
1) әуе кемесін пайдалануда бақылауға, техникалық қызмет көрсетуге және ұшу жарамдылығын сақтауға, сондай-ақ экипаж мүшелерінің дайындығына жауапты тараптар көрсетілген әуе кемесін экипажбен жалға алу туралы шарттың көшірмесі;
2) әуе кемелерінің саны, типі, моделі және сериялық нөмірлері;
3) әуе кемесі меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты және мекенжайы;

1. При внесении воздушного судна в свидетельство на выполнение авиационных работ заявитель представляет следующие документы:
1) заявку;
2) копию свидетельства о государственной регистрации воздушного судна;
3) копию сертификата летной годности, разрешение (лицензия) на радиостанции, сертификат по шуму на местности воздушного судна (в случае применения);
4) акт проверки технического состояния воздушного судна;
5) сведения о поддержании летной годности;
6) сведения о техническом обслуживании воздушного судна;
7) сведения о летном и техническом составе;
8) копии страховых полисов обязательного страхования в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
9) сертификат о дезинфекции воздушного судна;
10) соответствующие изменения и дополнения в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу технического обслуживания, перечень минимального оборудования (MEL).
2. Перечень документов на внесение в свидетельство на выполнение авиационных работ арендованного воздушного судна без экипажа.
При аренде воздушного судна без экипажа заявитель, дополнительно к документам, указанным в пункте 1 настоящего перечня, представляет:
1) сведения о типе, модели и серийном номере воздушного судна;
2) фамилию (название) и адрес собственника воздушного судна;
3) сведения о государстве регистрации, национальных и регистрационных знаках;
4) копию решения о признании действительным сертификата летной годности воздушного судна, выданного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации (при аренде воздушного судна зарегистрированного в другом государстве);
5) копию договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
6) районы выполнения полетов.
3. Перечень документов на внесение изменений в свидетельство на выполнение авиационных работ при аренде воздушного судна с экипажем.
При аренде воздушного судна с экипажем заявитель, дополнительно к документам, указанным в пункте 1 настоящего перечня, представляет:
1) копию договора об аренде воздушного судна с экипажем, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль, техническое обслуживание и сохранение летной годности воздушного судна, а также подготовку членов экипажа;
2) количество, тип, модель и серийные номера воздушных судов;
3) фамилия, имя, отчество и адрес собственника воздушного судна;

4) тіркеу мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері;
5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган берген әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын жарымды деп тану туралы шешімнің көшірмесі (басқа мемлекетте тіркелген әуе кемесін жалға алған кезде);
6) мыналарды қамтитын ұшу құрамы туралы мәліметтер:
шетелдік авиациялық персонал куәліктерін тану көшірмелері;
ұшу куәліктерінің көшірмелері;
жұмысқа қабылдау туралы бұйрық көшірмесі;
біліктілікті арттыру, оның ішінде халықаралық әуе желілері бойынша ұшуға арналған курстарын өту туралы құжаттар көшірмелері;
7) ұшуды орындау аудандары.
4. Жоғарыда көрсетілген барлық құжаттардың көшірмелері өтініш берушінің қолымен және мөрімен куәландырылады.
5. Әуе кемелерін пайдалану тоқтатылған жағдайда, пайдаланушы бұл туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды дереу хабардар етеді, бұл аталған әуе кемелерін авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәліктен алып тастауға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1426 қаулысына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2014 № 400 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4) государство регистрации, национальные и регистрационные знаки;
5) копию решения о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного уполномоченным органом в сфере гражданской авиации (при аренде воздушного судна зарегистрированного в другом государстве);
6) сведения о летном составе, включающие:
копии признания свидетельств иностранного авиационного персонала;
копии летных свидетельств;
копию приказа о принятии на работу;
копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, в том числе для полетов по международным воздушным линиям;
7) районы выполнения полетов.
4. Все вышеуказанные копии документов заверяются подписью и печатью заявителя.
5. В случае прекращения эксплуатации воздушных судов эксплуатант незамедлительно информирует об этом уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, что является основанием для исключения данных воздушных судов из свидетельства на выполнение авиационных работ.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
30 декабря 2013 года № 1426
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2014 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).