"Қазақстан Республикасында минералдық-шикізат кешенін дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1530 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1491 қаулысы
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында минералдық-шикізат кешенін дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1530 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында минералдық-шикізат кешенін дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«1. Бағдарлама паспорты» деген бөлімде «Нысаналы индикаторлар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Нысаналы
индикаторлар
1. 2014 жылы пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің қорын толтыру пайызы (өсу бойынша өндірілген қорлардың өтелген қорларға қатынасы) – 50 %.
2. 2015 жылға қарай ауылдарды жерасты суларының қорларымен қамтамасыз ету және iрi елдi мекендер үшiн кен орындарын қайта бағалау.
3. 2015 жылға қарай Геологиялық ақпарат дерекқорын 95 % дейiн көлемде толықтыру.
»;
«3. Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
«3.4. Қазiргi нормативтiк құқықтық базаның сипаттамасын қоса алғанда, саланы дамытуды мемлекеттiк реттеудiң қолданыстағы саясатын, қолданыстағы практиканы және саланы дамытуды қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды iске асыру нәтижелерiн талдау» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Минералдық-шикізат кешенін тиімді дамытуды жалғастыру үшін мынадай шаралар көзделеді:
1) минералдық шикізаттың тапшы түрлерін барлау саласына инвестициялар тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау (салалық заңнамаға, пайдалы қазба қорларының жіктемесі мен санаттылығына, геологиялық барлау жұмыстарының кезеңділігіне өзгерістер енгізу және тағы басқа), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Геологиялық саласын дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында көзделген геологиялық саланың инфрақұрылымын жетілдіру;
2) тұжырымдаманың негізгі стратегиялық мақсаты Қазақстан Республикасының минералдық-шикізат базасын ұдайы өндіру болып табылатын «Қазгеология» ұлттық геологиялық барлау компаниясы» акционерлік қоғамын (бұдан әрі – «Қазгеология» ҰГК» АҚ) еліміздің минералдық-шикізат базасын дамыту міндетін шешуге белсенді тарту;
3) мыналар негізгі стратегиялық даму бағыттары:
Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру;
құнының тұрақты өсуін қамтамасыз ету мақсатында тау-кен активтерін тиімді басқару;
қатты пайдалы қазбалар кен орындарын игеруде мемлекеттің қатысуын өсіру;
жер қойнауын пайдаланушылармен және әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялармен мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаты бойынша жұмыстарды орындау болып табылатын «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ-мен тығыз әріптестікті орнату арқылы Қазақстан Республикасының минералдық-шикізатын пайдаланудың тиімділігін арттыру.»;
«4. Бағдарламаны жүзеге асырудың мақсаттары, мiндеттерi, нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткiштерi» деген бөлімде:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1530 "Об утверждении Программы по развитию минерально-сырьевого комплекса в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1491
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1530 «Об утверждении Программы по развитию минерально-сырьевого комплекса в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» следующие изменения и дополнение:
в Программе по развитию минерально-сырьевого комплекса в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе «1. Паспорт Программы» строку «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«
Целевые
индикаторы
1. Процент восполнения запасов основных видов полезных ископаемых (отношение выявленных запасов к погашенным, по нарастающей) в 2014 году – 50 %.
2. Обеспечение запасами подземных вод сел и переоценка месторождений для крупных населенных пунктов к 2015 году.
3. Наполнение Банка данных геологической информации в объеме до 95 % к 2015 году.
»;
в разделе «3. Анализ текущей ситуации»:
подраздел «3.4. Анализ действующей политики государственного регулирования развития отрасли, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития отрасли» дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Для продолжения эффективного развития минерально-сырьевого комплекса предусматриваются следующие меры:
1) создание благоприятных условий для привлечения инвестиций в сферу разведки дефицитных видов минерального сырья (внесение изменений в отраслевое законодательство, классификацию и категоризацию запасов полезных, стадийность геологоразведочных работ и другие), а также совершенствование инфраструктуры геологической отрасли, предусмотренных Концепцией развития геологической отрасли Республики Казахстан до 2030 года;
2) активное привлечение к решению задачи развития минерально-сырьевой базы страны акционерного общества «Национальная геологоразведочная компания «Казгеология» (далее – АО «НГК «Казгеология»), основной стратегической целью концепции которой является воспроизводство минерально-сырьевой базы Республики Казахстан;
3) повышение эффективности использования минерального сырья Республики Казахстан путем тесного партнерства с АО «НГК «Тау-Кен Самрук», основными стратегическими направлениями развития которого являются:
повышение эффективности использования природных ресурсов Республики Казахстан;
эффективное управление горнорудными активами в целях обеспечения устойчивого роста стоимости;
рост участия государства в освоении месторождений твердых полезных ископаемых;
выполнение работ по принципу государственно-частного партнерства с недропользователями и социально предпринимательскими корпорациями.»;
в разделе «4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы»:

4.2-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4.2. Әрбiр мiндет бойынша жоспарланған мәнге қол жеткiзу болжанып отырған нақты (орта мерзiмдi немесе ұзақ мерзiмдi) кезеңдi көрсете отырып, бағдарлама мiндеттерiнiң шешiлу дәрежесiн сипаттайтын, сандық және сапалық жағынан өлшенетiн мәндер ретiнде белгiленетiн нәтижелер көрсеткiштерi
Мақсаты: Өнеркәсiптiң барлық салаларын белсендi дамыту үшiн минералдық ресурстардың ұтымды және кешендi пайдаланылуы мен қайта өндірілуін қамтамасыз ету
Нысаналы индикаторлар
Өлш. бірл.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.

подраздел 4.2. изложить в следующей редакции:
«4.2. Показатели результатов, устанавливаемые по каждой задаче, как количественно и качественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть планируемое значение
Цель: Обеспечение рационального и комплексного использования и воспроизводства минеральных ресурсов для активного развития всех отраслей промышленности
Целевые индикаторы
Ед.
изм.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.

2014 жылы пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің қорын толтыру пайызы (өсу бойынша өндірілген қорлардың өтелген қорларға қатынасы) – 50 %.
2015 жылға қарай ауылдарды жерасты суларының қорларымен қамтамасыз ету және iрi елдi мекендер үшiн кен орындарын қайта бағалау.
2015 жылға қарай Геологиялық ақпарат дерекқорын 95 % дейiн көлемде толықтыру.
».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов

Процент восполнения запасов основных видов полезных ископаемых (отношение выявленных запасов к погашенным, по нарастающей) в 2014 году – 50 %.
Обеспечение запасами подземных вод сел и переоценка месторождений для крупных населенных пунктов к 2015 году.
Наполнение Банка данных геологической информации в объеме до 95% к 2015 году
».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов