"Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 96 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1539 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 96 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 18, 213-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы (аясындағы) даму үрдiстерiн талдау» деген 2-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларындағы (аясындағы) даму үрдiстерiн талдау
1-стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйі. Қазақстандағы мемлекеттік мәдениет және өнер мекемелерiнiң жүйесінде 38 республикалық (10 театр, 7 концерттік ұйым, 3 кітапхана, 5 мұражай, 9 тарихи-мәдени қорық-мұражай, 1 кинокомпания, 3 өзге ұйым) және 8 мыңнан астам облыстық мәдениет ұйымдары (219 мұражай, 4 149 кітапхана, 2 960 клуб, 53 театр, 41 концерттік ұйым, 21 кинотеатр, 152 киноқондырғы, 6 хайуанаттар бағы, 5 цирк, 55 мәдениет және демалыс саябағы) қызмет етеді.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша соңғы оң жылда мұражайлар мен кинотеатрлар (кинозалдардың) саны 45 %-ға, ал театрлар мен кітапханалардың саны 20 %-ға ұлғайған.
Мәдениет өнімдеріне деген сұраныс туралы мынадай келушілер санының көрсеткіштері байқатады: он жыл ішінде театрға келушілердің саны 35 %-ға артты, кітапханалардың тұрақты оқырмандарының саны 18 %-ға өсті, ал кинотеатрлар көрермендерiнiң саны 5 есеге артты.
2012 жылы 12 205 спектакль қойылып, 6 800 концерт ұйымдастырылды, республикалық мұражайларда 113 көрме, 357 дәріс және 14 353 экскурсия өткізілді. Кітапханаларда 500-ден астам іс-шара ұйымдастырылып, өткізілді.
Елімізде өзінің сәулеті бойынша бірегей болып табылатын «Қазақстан» орталық концерт залы, Орталық Азиядағы ең ауқымды «Астана-Опера» опера және балет театры ашылды. Еліміздің мәдени мұрасының маңызды құндылықтарын жинақтайтын және мыңжылдық ұлттық тарихымыздың ұлылығын көрсететін орынға айналуға тиісті Қазақ ұлттық мұражайының құрылысы жүріп жатыр.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 96 "О Стратегическом плане Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1539
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 96 «О Стратегическом плане Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 18, ст. 213) следующие изменения:
в Стратегическом плане Министерства культуры и информации Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
раздел 2 «Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности» изложить в следующей редакции:
«2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. В системе государственных учреждений культуры и искусства Казахстана действуют 38 республиканских (10 театров, 7 концертных организаций, 3 библиотеки, 5 музеев, 9 историко-культурных заповедников-музеев, 1 кинокомпания, 3 иных организаций) и около 8 тысяч областных организаций культуры (219 музеев, 4 149 библиотек, 2 960 клубов, 53 театра, 41 концертных организаций, 21 кинотеатров, 152 киноустановок, 6 зоопарков, 5 цирков, 55 парка культуры и отдыха).
Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике за последние десять лет на 45 % увеличилось количество музеев и кинотеатров (кинозалов), на 20 % – число театров и библиотек.
О востребованности продукта культуры говорят показатели посещаемости: за десять лет на 35 % повысился показатель посещаемости театров, на 18 % выросло число постоянных читателей библиотек, в 5 раз увеличилось количество зрителей кинотеатров.
В 2012 году поставлено 12 205 спектаклей, организовано 6 800 концертов, в республиканских музеях проведено 113 выставок, 357 лекций и 14 353 экскурсий. В библиотеках организовано и проведено более 500 мероприятий.
В стране открыты уникальные по своей архитектуре Центральный концертный зал «Казахстан», самый масштабный в Центральной Азии театр оперы и балета «Астана-Опера». Ведется строительство Казахского национального музея, призванного стать местом свода знаковых ценностей культурного наследия страны и демонстрации величия тысячелетней национальной истории.

Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2010 жылы «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Қабылданған түзетулер отандық киноматография, мұражай және кітапхана iсi саласындағы мәселелерді реттеуге бағытталған. Атап айтқанда, киноөнiмдердi индексациялау және прокаттық куәліктер беру тетігі енгiзiлдi, ұлттық киноның критерийлері айқындалды, кітапханалық қорды қалыптастыру нормалары нақтыланды, жергiлiктi атқарушы органдар құзыретіне облыстық, аудандық не республикалық маңызы бар бір кітапханаға «Орталық» мәртебесін беру функциясы қосылды. 2011 жылы «Материалдық емес мәдени мұраны қорғау туралы» және «Мәдени құндылықтарды заңсыз әкелуге, әкетуге және оларға меншік құқығын беруге тыйым салу мен олардың алдын алуға бағытталған шаралар туралы» конвенциялар ратификацияланды.
Табыстар және жетістіктер. Елбасының бастамасы бойынша 2004 жылдан бері ауқымы және тарихи диапазоны жағынан теңдессіз болып табылатын «Мәдени мұра» Ұлттық стратегиялық жобасы іске асырылуда.
Жобаны іске асыру жылдарында ұлттық тарихымызды танытатын, ғылымды мыңдаған жәдігерлермен байытқан 40-тан астам археологиялық және 30-дан астам ғылыми-қолданбалық зерттеулер жүргізілді. Шығыс Қазақстан облысындағы Шілікті және Берел қорғандарындағы қазбалар және скиф-сібірлік «аң» стилі немесе сақ өнеріне (б.з.д V-III ғғ.) қатысты алтын бұйымдарды табу әлемдік танымалдылыққа ие болды.
Қытай, Түркия, Моңғолия, Ресей, Жапония, Мысыр, АҚШ және Батыс Еуропа елдерінде болған ғылыми-іздестіру экспедициялары нәтижесінде қазақ халқының тарихы, этнографиясы, өнері бойынша 5 мыңнан астам аса бағалы мұрағаттық құжаттар табылып, ғылыми айналымға енгізілді.
«Мәдени мұра» жобасының шеңберінде 83 тарих және мәдениет ескерткіші толығымен реставрациядан өтті, олардың ішіндегі шетелдік ауқымды жобалар: Дамасктағы (Сирия) Сұлтан Әз-Захир Бейбарыс кесенесін реставрациялау және Дамаск тарихи-мәдени орталығындағы Әл-Фараби кесенесіндегі құрылыс жұмыстары.
Қазақстанның екі ескерткіші ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени мұрасы тізіміне кірді: Қожа Ахмет Яссауи кесенесі және Тамғалы археологиялық комплексі.
Тәуелсіздік жылдары алғаш рет отандық ескерткіштерді ауқымды түгендеу жүргізілді. Республикалық (218 ескерткіш) және жергілікті (11 277 ескерткіш) тарихи және мәдени ескерткіштердің Мемлекеттік тізімдері бекітілді. «Қазақтың дәстүрлі мың күйі», «Қазақтың дәстүрлі мың әні» және «Батырлар жыры» бірегей жобалары шеңберінде халық өнерінің озық үлгілері жүйеленді.
Археологияның, тарих және мәдениеттің, археологиялық қазбалардың бірегей ескерткіштері туралы барлық мәліметтер іздеуге оңай форматта «Мәдени мұра – Культурное наследие» (www.madenimura.kz) ақпараттық порталына орналастырылған.
Отандық киноиндустрия қарқынды түрде дамып жатыр. «Қазақфильм» АҚ киностудиясында көркем, деректі және анимациялық фильмдерді өңдеудің толық, қазіргі заманғы технологиялық тізбегі қамтамасыз етілген. Ауқымды жаңғырту нәтижесінде компания әртүрлі жанрдағы және форматтағы фильмдерді түсіруге мүмкіндік беретін қазіргі заманғы және жоғары дәрежелі құрал-жабдықтарға ие болды. Сонымен қатар, пост-өңдеудің барлық технологиялық циклі жасалған.

Совершенствование законодательной базы. В 2010 году принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан «О культуре». Принятые поправки нацелены на урегулирование вопросов в сфере отечественного кинематографа, музейного и библиотечного дела. В частности, введен механизм индексации кинопродукции и выдачи прокатных удостоверений, определены критерии национального кино, уточнены нормы по формированию библиотечного фонда, в компетенцию местных исполнительных органов включена функция по присвоению одной из библиотек области, района или города республиканского значения статуса «Центральная». В 2011 году ратифицированы Конвенции «Об охране нематериального культурного наследия» и «О мерах, направленных на запрещение и предупреждение незаконного ввоза, вывоза и передачи права собственности на культурные ценности».
Успехи и достижения. По инициативе Главы государства с 2004 года реализуется не имеющий аналогов по масштабу и историческому диапазону Национальный стратегический проект «Мәдени мұра».
За годы реализации проекта проведено более 40 археологических и 30 научно-прикладных исследований, обогативших науку тысячами артефактов, дающих представление о национальной истории. Мировую известность получили раскопки курганов Шиликты и Берель в Восточно-Казахстанской области, находки золотых изделий, относящихся к скифо-сибирскому «звериному» стилю или сакскому искусству (V–III вв. до н. э.).
В результате научно-поисковых экспедиций в Китай, Турцию, Монголию, Россию, Японию, Египет, США и страны Западной Европы обнаружено и введено в научный оборот свыше 5 тыс. ценнейших архивных документов по истории, этнографии, искусству казахского народа.
В рамках проекта «Мәдени мұра» полностью отреставрировано 83 памятника истории и культуры, среди них масштабные зарубежные проекты: реставрация мавзолея Султана Аз-Захир Бейбарса в Дамаске (Сирия) и строительные работы на историко-культурном центре и мавзолее Аль-Фараби в Дамаске.
Два казахстанских памятника вошли в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО: мавзолей Ходжа Ахмеда Яссауи и археологический комплекс Тамгалы.
Впервые за годы Независимости проведена масштабная инвентаризация отечественных памятников. Утверждены Государственные списки памятников истории и культуры республиканского (218 памятников) и местного (11 277) значения. В рамках уникальных проектов «Қазақтың дәстүрлі мың күйі», «Қазақтың дәстүрлі мың әні» и «Батырлар жыры» систематизированы лучшие образцы народного творчества.
Все сведения об уникальных памятниках археологии, истории и культуры, археологических раскопках размещены в удобном для поиска формате на информационном портале «Мәдени мұра – Культурное наследие» (www.madenimura.kz).
Активно развивается отечественная киноиндустрия. На киностудии О «Казахфильм» обеспечена полная современная технологическая цепочка производства художественных, документальных и анимационных фильмов. В результате масштабной модернизации компания располагает самым современным и высококлассным оборудованием, позволяющим снимать фильмы разных жанров и форматов. Кроме того, создан весь технологический цикл пост-производства.

Кинобазаның өндірістік қуаты – бұл бір жылда 100-ден аса фильм шығару және 20-дан аса картинаның прокатта болуы.
Соңғы төрт жыл ішінде «Қазақфильм» АҚ-ның 99 картинасы 150 кинофестиваль мен әлемнің 48 еліндегі халықаралық көрсетілімдердің қатысушысы болды. 2012 жылы 62 кинофестиваль мен халықаралық деңгейдегі кинокөрсетілімдерге қазақстандық 32 картина қатысты, 8 картина 13 арнайы сыйлықтар мен жүлделерді жеңіп алды.
Театр және музыка өнері дамуының мықты негізі қаланды. Еліміздің театрлық алаңдарында жыл сайын 10 мыңнан астам спектакль қойылады, олардың ішінде 300-і – отандық және шетелдік хореографтардың, балетмейстерлердің, режиссерлардың жаңа қойылымдары, «Тәуелсіздік толғауы» шығармашылық байқауының шығармалары. Опера және балеттің отандық жетекші солистері әлемнің үздік сахналарында – Ла Скала театрының Академиясында, Вена операсында, Мариин театрында, Перголези Спонтини Қорында, Болоньядағы Итальяндық Опера мектебінде, сондай-ақ «Болашақ» бағдарламасы бойынша оқып, өзінің сахналық шеберлігін шыңдайды.
Қазақстандық орындаушылардың әлемдік аренадағы бәсекеге қабілеттілігінің жоғары деңгейі олардың беделді халықаралық конкурстар мен фестивальдарға жыл сайынғы қатысуымен, беделді халықаралық конкурстарда лауреат және дипломант атағын жеңіп алуымен дәлелденеді. Соңғы үш жыл ішінде 170-тен аса адам тағылымдамадан өтті.
«Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамына қарай жиырма қадам» атты мақалада берілген Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Еңбекке, адал кәсіби табысқа, Отанға қызмет етуге, жоғары патриоттық ниеттерге оң көзқарастар қалыптастыратын отандық әлеуметтік мәдени өнімдерді жаңғыртудың 2012 – 2016 жылдарға арналған жоспары әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен қабылданды. Осы құжат шеңберінде еңбек адамына, өз ісінің шеберіне арналған фильмдердің, кітаптардың, театралдық қойылымдардың, музыкалық туындылардың, мақалалардың, телебағдарламалардың тапшылығын азайтуға бағытталған іс-шаралардың біртұтас кешені көзделген.
Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша ұлттың негізгі зияткерлік ресурсы болуға арналған Қазақ ұлттық электрондық кітапханасының (бұдан әрі – ҚазақҰЭК) қорын кеңейту бойынша жұмыстар жүргізілуде. ҚазақҰЭК-ның ресурс көлемін 12 000-нан астам кітаптардың е-көшірмелері құрайды. Бұл – «Мәдени мұра» ұлттық стратегиялық жобасы шеңберінде басылып шыққан кітаптар, сирек кітаптар, Қазақстан халқы Ассамблеясы депозитарийінің кітаптары, сондай-ақ авторлар немесе құқықтық иеленушілері ұсынған Қазақстанның тарихы, экономикасы, мәдениеті, өнері, ғылымы бойынша кітаптар.

Производственная мощность кинобазы – это более 100 фильмов в год и более 20 картин в прокате.
За последние четыре года 99 картин АО «Казахфильм» стали участниками 150 кинофестивалей и международных показов в 48 странах мира. В 2012 году участие в 62 кинофестивалях и кинопоказах международного уровня приняли 32 казахстанских картин, 8 картин завоевали 13 специальных призов и наград.
Заложен прочный фундамент развития театрального и музыкального искусства. На театральных площадках страны ежегодно ставится более 10 тысяч спектаклей, 300 из них – это новые постановки отечественных и зарубежных хореографов, балетмейстеров, режиссеров, произведения творческих конкурсов «Тәуелсіздік толғауы». Свое сценическое мастерство ведущие отечественные солисты оперы и балета оттачивают в лучших залах мира – Академии театра Ла Скала, Венской опере, Мариинском театре, Фонде Перголези Спонтини, школе Итальянской Оперы в Болонье, а также обучаясь по программе «Болашақ».
Высокий уровень конкурентоспособности казахстанских исполнителей на международной арене подтверждается их ежегодным участием в престижных международных конкурсах и фестивалях, завоеванием ими званий лауреатов и дипломантов престижных международных конкурсов. За последние три года стажировку прошли более 170 человек.
В соответствии с поручением Главы государства, данном в статье «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда», разработан и принят постановлением Правительства Республики Казахстан План модернизации отечественной социально-культурной продукции, формирующей позитивное отношение к труду, честному профессиональному успеху, служению Родине, высоким патриотическим помыслам на 2012 – 2016 годы. В рамках данного документа предусмотрен целый комплекс мероприятий, направленных на снижение дефицита фильмов, книг, театральных постановок, музыкальных произведений, статей, телепрограмм, посвященных человеку труда, профессионалу своего дела.
По поручению Главы государства ведется работа по расширению фонда Казахской национальной электронной библиотеки (далее – КазНЭБ), призванного стать основным интеллектуальным ресурсом нации. Объем ресурса КазНЭБ составляет более 12 000 е-копий книг. Это книги, изданные в рамках национального стратегического проекта «Мәдени мұра», редкие книги, депозитарий Ассамблеи народа Казахстана, а также книги по истории, экономике, культуре, искусству, науки Казахстана, предоставленные авторами либо правообладателями.

Электрондық каталогтың көлемі 18 000 библиографиялық жазбаларды құрайды. Қашықтықтан пайдаланушылардың сұраныстары бойынша жыл сайын кітаптардың е-көшірмелерін жасауға орташа есеппен 1 500 тапсырыс қабылданады және жасалады. 2012 жылы ҚазҰЭК-ға келушілердің орташа саны 120 000 құрады, оның ішінде әлемнің 74 елінен 80 000-ға жуық сыртқы келушілер. Соның ішінде ҚазҰЭК-тің бірегей сырттан келген келушілердің саны 66 073 құрады.
Қазақстан мәдениетін шетелдерде танымал ету. Соңғы бірнеше жылда Мәдениет күндері форматындағы іс-шаралар іс жүзінде барлық ТМД елдерін, Еуропаның және Азияның, Таяу Шығыстың жетекші мемлекеттерін қамтыды. Жалпы, 2005 жылдан 2012 жылға дейін әлемнің 44 елінде тұсаукесер іс-шаралары өткiзiлдi.
Мәдениет қайраткерлерін қолдау. Мәдениет саласындағы дарынды және болашағы зор қайраткерлерді ынталандырудың және қолдаудың тетігі енгiзiлдi. 2012 жылы мәдениет және өнер қайраткерлеріне әдебиет және өнер саласындағы Мемлекеттік сыйлық – 4 бірлік, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Ұлт Көшбасшысының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы – 1 бірлік, мәдениет саласындағы Мемлекеттік шәкіртақылар – 50 бірлік табысталды.
Тағылымдамалар мен бiлiктiлiгiн арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу жұмыстары тұрақты түрде жүргiзiлiп келеді. Отандық репертуарды толықтыру мақсатында гранттар бөлу және шығармашылық байқаулар өткізу қарастырылған.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Мәдениет саласындағы отандық өнiмнiң қызмет көрсету нарығындағы шетелдік өндiрушiлердiң басымдығының негiзiнде бәсекелестiгiнiң жеткiлiксiздiгi.
Екiншi. Өңiрлердегi мәдениет мекемелерi желiсiнiң дамуындағы үйлесiмдiлiктiң болмауына негiзделген республика тұрғындарының мәдениет ұйымдары көрсететiн қызметтерге қолжетiмдiлiгiнiң теңсiздiгi және желінің минималды нормативтерінің жоқтығы. Мысалы, өңірлердегі кітапханалардың саны халықтың 10 000 адамына шаққанда 6,6-дан (Батыс Қазақстан облысы) 0,3 (Шығыс Қазақстан облысы) бірлікке дейін ауытқиды; клубтық сипаттағы мәдениет мекемелері халықтың 10 000 адамына шаққанда 4,5-тен (Батыс Қазақстан облысы) 0,7 бірлікке дейін (Маңғыстау облысы) ауытқиды. Ауыл тұрғындарының мәдениет объектілеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету жеке тұрған мәселе. Мәдениет мекемелерінің материалдық-техникалық базасының тозуы жағдайды қиындатып отыр. Мысалы, ағымдағы кезеңде клубтық сипаттағы мекемелердің 18 %-ы және мұражайлардың 21 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді.
Үшiншi. Саланың қызметкерлерін әлеуметтік қолдаудың әлсіздігі. Саланың жеке қызметкерлерінің төмен жалақысы, зейнетке шығуының реттелмеуі кәсіптің беделін арттыруға ықпал етпейді. Мәдениет саласы қызметкерлерінің орташа номиналдық жалақысы республикадағы қызметтің барлық түрлерінің барабар көрсеткіштерінен 61-72 % құрайды, бұл мәдениет саласы қызметкерлерінің неғұрлым төмен қаржылық уәжділігін айқындайды. Нәтижесінде мұндай ахуал саланың және мәдениет ұйымдарының білікті кадрларының тапшылығына алып келеді. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректеріне сәйкес мәдениет саласында қызмет ететін тұрғындар санының өзгеру қарқыны жалпы халықтың жұмысбастылық көрсеткіштерінің өзгеру қарқынымен сәйкеспейді.

Объем электронного каталога составляет 18 000 библиографических записей. Ежегодно по запросам дистанционных пользователей принимается и отрабатывается в среднем 1 500 заказов на изготовление е-копий книг. В 2012 году среднее число посещений КазНЭБ составило более 120 000 посещений, из них порядка 80 000 внешних посещений из 74 стран мира. В том числе количество абсолютно уникальных внешних посетителей КазНЭБ составило 66 073.
Популяризация культуры Казахстана за рубежом. За последние несколько лет мероприятиями в формате Дней культуры охвачены практически все страны СНГ, ведущие государства Европы и Азии, Ближнего Востока. В целом, с 2005 по 2012 годы презентационные мероприятия проведены в 44 странах мира.
Поддержка деятелей культуры. Внедрен механизм стимулирования и поощрения талантливых и перспективных деятелей в области культуры. В 2012 году деятелям культуры и искусства были вручены Государственные премии в области литературы и искусства – 4 ед., Государственные премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации – 1 ед., Государственные стипендии в области культуры – 50 ед.
На постоянной основе ведется работа по организации и проведению стажировок и курсов повышения квалификации. С целью пополнения отечественного репертуара предусмотрено выделение грантов и проведение творческих конкурсов.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
Второе. Неравный доступ населения республики к услугам организаций культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах, и отсутствие минимальных нормативов сети. К примеру, количество библиотек в регионах колеблется от 6,6 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,3 (Восточно-Казахстанская обл.) единиц на 10 000 человек населения; учреждений культуры клубного типа от 4,5 (Западно-Казахстанская обл.) до 0,7 (Мангистауская обл.) единицы на 10 000 человек населения. Отдельно стоит проблема обеспечения доступа к объектам культуры жителей сельской местности. Ситуацию усугубляет износ материально-технической базы учреждений культуры. К примеру, на текущий момент 18 % учреждений клубного типа и 21 % музеев требуют капитального ремонта.
Третье. Слабая социальная поддержка работников отрасли. Невысокая заработная плата, неурегулированность выхода на пенсию отдельных работников сферы не способствуют повышению престижа профессии. Средняя номинальная заработная плата работников сферы культуры составляет 61-72 % от аналогичных показателей по всем видам деятельности в республике, что определяет более низкую финансовую мотивированность работников культурной отрасли. В конечном счете подобная ситуация приводит к дефициту квалифицированных кадров отрасли и организаций культуры. Согласно данным Агентства Республики Казахстан по статистике, темпы изменения количества населения, занятого в сфере культуры не коррелируют с темпами изменения показателей общей занятости населения.

Төртінші. Мәдениет саласын жеткіліксіз қаржыландыру. Халықаралық тәжірибені талдау нәтижелері батыс елдерде мәдениетке бөлінетін жылдық бюджеттік қаражаттың орташа көлемі ЖІӨ 0,6 % – 0,8 %, Қазақстанда 0,1 %-дан төмен екенін көрсетті.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Отандық мәдени нарықтағы шетелдiк өнiмнiң басым болу үрдісі саладағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту, продюсерлік және баспа қызметін ынталандыру, болашағы зор әдебиет және өнер қайраткерлерiне қолдау көрсету арқылы мәдениет саласында бәсекеге қабiлеттi өнiм шығарудың тетіктерін жетiлдiру қажеттiлiгiн тудыруда.
Қазiргi заманғы ыңғайлы форматта халықтың мәдени құндылықтарға қолжетiмдiлiгiн кеңейтуге мүмкiндiк беретін жаңа технологияларды енгізу мәдениет нысандарын цифрлық форматқа ауыстыру процестерін бұдан әрі жетiлдiрудi, тиiстi интернет-ресурстарды сапалы мазмұнмен қамтамасыз етуді талап етеді.
Елдің мәдени кеңiстiгiнiң сәулетін оңтайландыруға саланың нормативтік-құқықтық базасын одан әрі жетiлдiру, атап айтқанда мәдениет ұйымдары желiсiнiң ең төменгі мемлекеттiк нормативтерін қабылдау және саланы толық паспорттауды енгізу ықпал етеді.
2-стратегиялық бағыт. Отандық ақпараттық кеңiстiктiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Ақпараттық сала инфрақұрылымының жай-күйі. Ақпараттық алаңда 2 783 бұқаралық ақпарат құралы (бұдан әрі – БАҚ) қызмет етедi, оның iшiнде: мемлекеттік – 439 (16 %), мемлекеттік емес – 2 344 (84 %). БАҚ-тың жалпы санының 91 %-ын газеттер (1 674) және журналдар (858), 8,5 %-ын – электрондық БАҚ-тар (51 телекомпания, 48 радиокомпания, 133 кәбілдiк телевизия және 6 жерсеріктік хабар тарату операторы) және 0,5 %-ын – ақпараттық агенттiктер (13) құрайды. Қазақ тiлiнде таралатын (эфирге шығатын) БАҚ-тардың үлесi – 555 (20 %), орыс тiлiнде – 938 (34 %), қазақ және орыс тiлдерiнде 941 (34 %), қазақ, орыс және басқа тiлдерде – 349 (13 %).
Астана қаласында ашылған «Қазмедиа орталығы» бiрегей телерадиокешенi хабар тарату компаниялары үшiн сапалы және бәсекеге қабiлеттi медиаконтент өндiрiсiндегi ағымдағы және келешектегi барлық қажеттiлiктердi қанағаттандыруға мүмкiндiгi бар басты технологиялық алаң болды.
«Қазмедиа орталығының» аппараттық-студиялық кешені 5 телебағдарламаларды шығару студиясын, виртуалды студияны, 2 панорамалық Sky-студиясын, 4 жаңалықтар шығару студиясын, 2 сериалдарды шығару студиясын, коммутациялық кешенді, радионың аппараттық-студиялық кешенін, жерсеріктік телепортты, 4 Fly-away тарату антеннасын, медиалық мұрағатты, киноконцерттік кешенді, конференц-залды қамтиды. Sony, Vizrt, Evertz, Dalet және басқа да әлемнің жетекші фирмаларының заманауи жабдықтары орнатылған.

Четвертое. Недостаточное финансирование в сфере культуры. Результаты анализа международного опыта показали, что в западных странах средний объем годовых бюджетных ассигнований в культуру 0,6 % – 0,8 % ВВП, в Казахстане менее 0,1 %.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Тенденция превалирования иностранной продукции на отечественном культурном рынке вызывает потребность в совершенствовании механизмов производства конкурентоспособного продукта в области культуры путем развития государственного-частного предпринимательства в сфере, стимулирования продюсерской и издательской деятельности, поддержки перспективных деятелей литературы и искусства.
Внедрение новых технологий, позволяющих значительно расширить доступ населения к культурным ценностям в удобном современном формате, требует дальнейшего совершенствования процесса перевода объектов культуры в цифровой формат, обеспечения соответствующих интернет-ресурсов качественным контентом.
Оптимизации архитектуры культурного пространства страны способствует дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы отрасли, в частности, принятие минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и полная паспортизация отрасли.
Стратегическое направление 2. Повышение конкурентоспособности отечественного информационного пространства.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры информационной сферы. В информационном поле действуют 2 783 средств массовой информации (далее – СМИ), из них: государственных – 439 (16 %), негосударственных – 2 344 (84 %). 91 % от общего количества СМИ составляют газеты (1 674) и журналы (858), 8,5 % – электронные СМИ (51 телекомпаний, 48 радиокомпаний, 133 оператора кабельного телевидения и 6 – спутникового вещания) и 0,5 % – информационные агентства (13). На казахском языке издаются (выходят в эфир) – 555 (20 %) СМИ, на русском языке – 938 (34 %), на казахском и русском языках – 941 (34 %), на казахском, русском и других языках – 349 (13 %).
Главной технологической площадкой для вещательных компаний, способной удовлетворить все текущие и перспективные потребности телерадиоканалов в производстве качественного и конкурентоспособного медиаконтента, стал уникальный телерадиокомплекс «Қазмедиа орталығы», открытый в городе Астане.
Аппаратно-студийный комплекс «Қазмедиа орталығы» включает в себя: 5 студий производства телепрограмм, виртуальную студию, 2 панорамные Sky-студии, 4 студии производства новостей, 2 студии производства сериалов, коммутационный комплекс, аппаратно-студийный комплекс радио, спутниковый телепорт, 4 передающих антенн Fly-away, медийный архив, киноконцертный комплекс, конференц-зал. Установлено самое современное оборудование ведущих фирм мира, таких как Sony, Vizrt, Evertz, Dalet и др.

2013 жылдың қаңтарынан бастап «Хабар» агенттігі» АҚ, «Қазақстан» РТРК» АҚ, «Евразия+ОРТ» ЖШС, «МИР» МАТРК-мен серіктестік қатынастар орнатылды. Кешеннің ғимаратынан 9 телеарна және 3 радиоарнаны тарату қамтамасыз етілген.
Телерадиокешенді енгізумен қойылған телехабар тарату саласын техникалық қамтамасыз етудің жоғары стандарттары озық халықаралық нормаларға сәйкес келуді талап етеді. Осыған байланысты «Қазмедиа орталығы» кешеннің техникалық аудитін өткізген және технологиялық базаның әрі қарай дамуы жөніндегі ұсынымдарды әзірлеген Азия-Тынық мұхиты хабар тарату одағының (ABU) құрамына кірді.
Табыстар және жетiстiктер. Министрліктің басты міндеттерінің бірі мемлекеттік телеарналардың бәсекеге қабілеттілігін және олардың рейтингтерін арттыру болып табылады. Бұл тұрақты жетілдіруді және жаңа форматтарды іздеуді талап ететін кешенді жұмыс.
2011 – 2013 жылдары жаңа арнайы арналарды құруды және телеарналардың бағдарламалық кестесін кеңейтуді қамтитын бірқатар жобалар іске асырылды. Мемлекеттік телеарналардың эфирі көбінесе өзіндік қазақстандық контент негізінде құрылады. Олардың эфирдегі үлесі бойынша «Хабар» – 80 %, «Қазақстан» телеарнасы – 71 %, «ҚазақТВ» – 95 %, «Қаз.Спорт» – 98 %, «24.КЗ» – 100 % құрайды.
Мемлекеттік арналар рейтингтерінің өсуі байқалады. «Қазақстан» 2013 жыл бойы қазақ және орыс тілдерінде 100 мыңнан кем адам саны бар елді мекендерде абсолюттік көшбасшы болып табылады. Қазақ тілінде 100 мың плюс панелі бойынша «Қазақстан» үшінші орынды иеленеді.
Өзіміздің сериалдарды шығару процесі жолға қойылды. 2013 жылы жалпы алғанда 345 сериядан тұратын 21 сериал түсірілді.
«Қазмедиа орталығы» медиа-орталығының базасында Медиа-мектеп құрылды, мұнда 2013 жылдың басынан бері 300 БАҚ мамандары үшін 20 семинар өткізілді.
«Болашақ» бағдарламасының шеңберінде 2013 жылы «Хабар», «Қазақстан», «Қазмедиа орталығының» 20 қызметкері Ресейге және Ұлыбританияға тағылымдамаға жіберіледі. БАҚ саласындағы магистрлерді оқыту мүмкіндігі жасалынған.
Мұрағат ісі саласында Қазақстан Республикасының мұрағат саласының бірыңғай жүйесін 220 мемлекеттік мұрағат құрайды. Қазақстандық мұрағаттарды халықаралық мұрағаттық кеңiстiкке интеграциялау шеңберінде 14 алыс және жақын шет елдермен ынтымақтастық жөнiндегi келiсiмдерге қол қойылды.
Соңғы 20 жылда Ұлттық мұрағат қорының көлемі және жеке құрам бойынша құжаттар саны 11,6 миллионнан 22 миллион сақтау бiрлiгiне өсті.
Қазақстанның кітап шығару саласы бүгінгі күні көтерілу үстінде. Қазіргі таңда Кітап палатасында 364 баспа мен кітап шығарушы ұйым тіркелген. Шығарылып жатқан әлеуметтік маңызды әдебиеттің түржиыны кеңейтіліп, кітаптардың полиграфиялық орындалуы мен көркем безендірілуі жақсаруда. Әлеуметтік маңызды әдебиет – бұл қоғамның рухани-танымдық және зияткерлік-мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты патриотизм және жалпы әлемдік құндылықтар идеалдары рухында тәрбиелеуге, сондай-ақ, елдің қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-танымдық және мәдени өміріндегі жетістіктерді кеңінен таратуға бағытталған көркем, ғылыми, публицистикалық, энциклопедиялық және басқа да өзекті шығармалар.

С января 2013 года налажены партнерские отношения с АО «Агентство «Хабар», АО «РТРК «Казахстан», ТОО «Евразия+ОРТ», МГТРК «МИР». Из здания Комплекса обеспечена трансляция 9 телеканалов и 3 радиоканалов.
Высокие стандарты технического обеспечения отрасли телевещания, заданные введением телерадиокомплекса, требуют соответствия передовым международным нормам. В этой связи «Қазмедиа орталығы» вошел в состав Азиатско-Тихоокеанского вещательного союза (ABU), который провел технический аудит комплекса и подготовил рекомендации по дальнейшему развитию технологической базы.
Успехи и достижения. Одной из приоритетных задач Министерства является повышение конкурентоспособности государственных телеканалов и рост их рейтингов. Это комплексная работа, которая требует постоянного совершенствования и поиска новых форматов.
В 2011 – 2013 годах реализован ряд проектов, включающий в себя создание новых нишевых каналов и расширение программной сетки телеканалов. Эфир государственных телеканалов преимущественно строится на основе собственного казахстанского контента. Их доля в эфире «Хабар» составляет 80 %, на телеканале «Казахстан» – 71 %, «КазахТВ» – 95 %, «Каз.Спорт» – 98 %, «24.КЗ» – 100 %.
Наблюдается рост рейтингов государственных каналов. «Казахстан» в течение 2013 года являлся абсолютным лидером в населенных пунктах менее 100 тысяч человек, на казахском и русском языках. В панели 100 тысяч плюс на казахском языке «Казахстан» занимает третье место.
Налажен процесс производства собственных сериалов. В общей сложности в 2013 году отснят 21 сериал из 345 серий.
На базе медиа-центра «Қазмедиа орталығы» создана Медиа-школа, где с начала 2013 года проведено более 20 семинаров для 300 специалистов СМИ.
В рамках программы «Болашақ» в 2013 году 20 сотрудников «Хабар», «Казахстан», «Қазмедиа орталығы» выедут на стажировку в Россию и Великобританию. Создана возможность для обучения магистров в сфере СМИ.
В сфере архивного дела единую систему архивной отрасли Республики Казахстан создают 220 государственных архивов. В рамках плавной интеграции казахстанских архивов в международное архивное пространство подписаны соглашения о сотрудничестве более чем с 14 странами Ближнего и Дальнего зарубежья.
Объем Национального архивного фонда и документов по личному составу за последние 20 лет увеличился с 11,6 млн. до 22 млн. единиц хранения.
Сфера книгоиздательства Казахстана переживает сегодня определенный подъем. В настоящее время в Книжной палате зарегистрировано 364 издательств и издающих организаций. Расширяется ассортимент издаваемой социально-важной литературы, улучшается полиграфическое исполнение и художественное оформление книг. Социально-важная литература – это художественные, научные, публицистические, энциклопедические и другие актуальные произведения, направленные на повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения в духе патриотизма и общемировых ценностных идеалов, а также популяризирующие достижения в общественно-политической, социально-экономической, научно-образовательной и культурной жизни страны.

Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2012 жылғы 18 қаңтарда «Телерадио хабарларын тарату туралы» Заң (бұдан әрі – Заң) қабылданды, онда телерадионарықтағы барлық субъектiлердiң қатынастарын реттеудің және цифрлық хабар тарату форматына көшудің құқықтық шарттары айқындалған. 2012 жылы Заңды іске асыру барысында 15 нормативтік құқықтық акт әзірленді.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Отандық ақпараттық өнімнің бәсекеге қабiлеттiлiгiнiң жеткіліксіздігі.
Екiншi. Қазiргi заманға сай ақпараттық технологиялардың және Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын автоматтандырылған режимде орталықтандырылған мемлекеттiк есепке алудың болмауы.
3. Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау.
Нормативтік құқықтық базаны жетiлдiру, соның ішінде «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын іске асыру арқылы жетiлдiру мiндеттi теле-, радиоарналарды ұсыну кепiлдiгiмен 100 пайызға дейін халықты эфирлiк цифрлық телерадио хабар таратумен қамтамасыз етуге, отандық телевизиялық және радиоарналардың дамуына қолайлы құқықтық жағдай жасауға, ұлттық радиожиiлiк қорды оңтайландыруға және оны ұтымды қолдануға мүмкiндiк береді. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың даму процессі БАҚ үшін Интернет желiсiнiң мүмкiндiктерiн белсенді қолдану жолымен ақпаратты таратудың жаңа мүмкiндiктерiн ашады. Газеттер мен журналдардың электрондық аналогтарын құру, меншiктi интернет-ресурстар ашу, оларды online режимінде тарату Қазақстан туралы ақпарат қызықтыратын ел азаматтарына, сондай-ақ, шетелдік интернет пайдаланушылар үшін ақпарат көздерін кеңейтуге мүмкiндiктер береді. Сонымен қатар, БАҚ-тың Интернетке шығуы олардың жұмыстарын жеделдетудің деңгейін арттыруға ықпалын тигiзедi.
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретінде төзiмдi тiлдiк орта құру.
1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Сала инфрақұрылымының жай-күйi. Шайсұлтан Шаяхметов атындағы Тiлдердi дамытудың республикалық үйлестiру-әдiстемелiк орталығы жұмыс iстейдi. Тiлдерді үйрету орталықтарының өңiрлiк желiсi: 2005 жылы – 8, 2006 жылы – 12, 2007 жылы – 36, 2008 жылы – 45, 2009 жылы – 93, 2010 жылы – 101, 2011 жылы – 132, 2012 жылы – 130 орталықты құрады.
Саланың табыстары және жетiстiктерi. 2013 жылы Қазақстан Республикасында тiлдердi қолдану мен дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын іске асырудың бірінші кезеңі аяқталды.
Осы кезең шеңберінде тілдерді қолдану мен дамытудың нормативтік-құқықтық және әдістемелік базасын әрі қарай жетілдіруге бағытталған біртұтас шаралар кешенін жүргізу қамтамасыз етілді.

Совершенствование законодательной базы. 18 января 2012 года принят Закон Республики Казахстан «О телерадиовещании» (далее – Закон), где определены правовые условия регулирования отношений всех субъектов телерадиорынка и перехода на цифровой формат вещания. В 2012 году в целях реализации Закона разработаны 15 нормативных правовых актов.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественного информационного продукта.
Второе. Отсутствие современных информационных технологий и централизованного государственного учета документов Национального архивного фонда в автоматизированном режиме.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Совершенствование нормативно-правовой базы посредством реализации норм Закона Республики Казахстан «О телерадиовещании» от 18 января 2012 года позволит обеспечить 100-процентный охват населения эфирным цифровым телерадиовещанием с гарантированным предоставлением обязательных теле-, радиоканалов, создать благоприятные правовые условия для развития отечественных телевизионных и радиоканалов, оптимизировать и рационально использовать национальный радиочастотный ресурс. Процесс развития информационно-коммуникационных технологий открывает для СМИ новые способы распространения информации путем активного использования возможностей сети Интернет. Создание электронных аналогов газет и журналов, открытие собственных Интернет-ресурсов, online-вещание способствуют расширению источников информации для граждан страны, а также зарубежных пользователей Интернета, интересующихся информацией о Казахстане. Кроме того, присутствие СМИ в Интернете способствует повышению уровня оперативности их работы.
Стратегическое направление 3. Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков имени Шайсултана Шаяхметова. Сеть региональных центров обучения языкам составляет: в 2005 году – 8, в 2006 году – 12, в 2007 году – 36, в 2008 году – 45, в 2009 году – 93, в 2010 году – 101, в 2011 году – 132, в 2012 году – 130.
Успехи и достижения отрасли. В 2013 году завершен первый этап реализации Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011 – 2020 годы.
В рамках данного этапа обеспечено проведение целого комплекса мер, направленного, прежде всего, на совершенствование нормативно-правовой и методологической базы дальнейшего функционирования и развития языков.

Ономастика саласында 2013 жылы 21 қаңтарда «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Терминология саласында салалық терминологиялық топтармен жұмыстар жолға қойылды. Жаңа терминдерге сараптама жүргізу және оларды Республикалық терминологиялық комиссия отырыстарында бекітумен қатар 30 томдық терминологиялық сөздік бойынша жұмыстар басталды.
Іс жүргізуді мемлекеттік тілге кезең-кезеңмен ауыстыру шеңберінде мемлекеттік тілде іс жүргізуді мониторингілеудің автоматтандырылған жүйесінің жұмысы қамтамасыз етілді. Мемлекеттік органдардағы мемлекеттік тілдегі іс жүргізудің үлесі құжат айналымының жалпы көлемінде 84 % құрайды.
Визуалды өнімді ресімдеу кезінде тіл саясаты саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілікті күшейту мақсатында «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ономастика мәселелері өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына жергілікті атқарушы органдардың тиісті бақылау жүргізу құзыреті енгізілді.
Төзiмдi тiлдiк ортаны қалыптастыру. Ел бойынша этномәдени бiрлестiктер жанында 190 жексенбiлiк мектеп жұмыс iстейдi, оларда Қазақстанда тұратын 30-ға жуық этностардың өкілдері ана тiліне оқытылады. Барлық тіл орталықтарында азаматтардың барлық санаттары, соның ішінде әлеуметтік осал санаты үшін қазақ және ағылшын тілдерін оқыту жүргізіледі. Жексенбілік мектептер үшін олардың оқыту тілдерінде оқулықтарды құрастыру және басып шығару мәселесі пысықталуда.
2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Қоғамдағы мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiнiң әркелкі болуы.
Екiншi. Қазақстандық қоғамдағы тiлдiк мәдениеттiң төмендеуi.
Үшiншi. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау және нығайту қажеттiлiгi.
3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Қазақ тiлiн оқытатын оқытушылар мен мамандардың дайындық деңгейiнiң төмендiгi, мемлекеттiк тiлдi меңгеру процесiн ынталандыру және мониторингiлеу жүйесiнiң жоқтығы қоғамда мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiн арттыруда тежегiш фактор болып отыр.
Елiмiздiң әлеуметтiк-коммуникативтiк кеңiстiгiне мемлекеттiк тiлдi енгiзу процесiндегi маңызды фактор ретiнде оның халықаралық қатынас, бос уақыт пен ойын-сауық саласындағы белсендi қолданылуы, оның заң, ғылым және жаңа технологиялар тiлi ретiнде дамуы, мемлекеттiк тiлде сөйлеудiң беделiн арттыру мен оны отбасылық құндылық ретiнде дәрiптелуi болып табылады.
Қазақстандық қоғамның тiлдiк мәдениетiн арттыру, лингвистикалық капиталын нығайту саласында терминология, антропонимика және ономастика саласындағы мәселелердi шешу, сөйлеу мен жазу мәдениетiн жетiлдiруге ықпал ету, сондай-ақ төзімді тiлдiк орта құру басымдыққа ие болып табылады.
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету.

В сфере ономастики 21 января 2013 года принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики». В сфере терминологии налажена работа отраслевых терминологических групп. Наряду с постоянной работой по проведению экспертизы и утверждению новых терминов на заседаниях Республиканской терминологической комиссии, начата работа над 30-томным терминологическим словарем.
В рамках поэтапного перевода делопроизводства на государственный язык обеспечена работа автоматизированной системы мониторинга делопроизводства на государственном языке. Удельный объем делопроизводства на государственном языке в государственных органах в общем объеме документооборота составляет 84 %.
В целях усиления ответственности за нарушение законодательства в сфере языковой политики, при оформлении визуальной продукции в Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ономастики» введена компетенция местных исполнительных органов на проведение соответствующего контроля.
Формирование толерантной языковой среды. По стране действуют 190 воскресных школ при этно-культурных объединениях, где созданы условия для обучения родному языку представителей более 30 этносов, проживающих в Казахстане. Во всех языковых центрах ведется работа по обучению казахскому и английскому языкам для всех категорий граждан, в том числе социально уязвимых. Прорабатывается вопрос по составлению и изданию учебников для воскресных школ на языках их обучения.
2. Анализ основных проблем.
Первое. Неравномерный уровень владения государственным языком в обществе.
Второе. Снижение языковой культуры казахстанского общества.
Третье. Необходимость сохранения и укрепления лингвистического капитала казахстанцев.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Низкий уровень подготовки преподавателей и специалистов казахского языка, отсутствие системы стимулирования и мониторинга процесса овладения государственным языком являются сдерживающим фактором в деле повышения уровня владения государственным языком в обществе.
Значимым фактором в процессе внедрения государственного языка в социально-коммуникативное пространство страны выступают расширение сфер его активного применения в области международных коммуникаций, досуга и развлечений, его развития в качестве языка закона, науки и новых технологий, повышение престижа употребления и популяризация государственного языка как семейной ценности.
В сфере повышения языковой культуры, укрепления лингвистического капитала казахстанского общества приоритетным являются решение проблем в области терминологии, антропонимики и ономастики, содействие в совершенствовании культуры речи и письменности, а также создание толерантной языковой среды.
Стратегическое направление 4. Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение внутриполитической стабильности.

1. Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негiзгi параметрлері.
Қоғамдық-саяси сала инфрақұрылымының жай-күйi. Республикада 9 саяси партия, 818 этномәдени бiрлестiк (бұдан әрi – ЭМБ), 25 000 астам үкiметтiк емес ұйым (бұдан әрi – ҮЕҰ) және бiрқатар кәсiптiк одақтар жұмыс iстейдi.
Табыстар мен жетiстiктер. Елiмiзде болып жатқан қоғамдық-саяси үдерістері, этносаралық қарым-қатынастар дамуының жай-күйі мен беталысын жүйелі зерделеу мақсатында Министрлік жағдайды жүйелі мониторингiлеу тетігін жолға қойды. Ел дамуының негiзгi басымдықтарын, стратегиялық бағдарламалық құжаттарды түсiндiруге бағытталған ақпараттық-насихаттық іс-шаралар өткізуге қатысты тұрақты түрде жұмыс жүргiзiлiп келеді. Әлеуметтанушылық деректерге сәйкес мемлекеттiк саясаттың бағдарламалық құжаттары мен негiзгi даму бағыттары туралы халықтың хабардар болу деңгейі 86,1 %-дан астамды құрады.
Министрлiктiң үйлестiрушiлiк рөлiнiң аясында билiктiң, бизнес пен ҮЕҰ негiзгi әлеуметтiк әрiптестiгiнің негізі болған, 2006 – 2011 жылдарға арналған Азаматтық қоғамды дамытудың тұжырымдамасы тиiмдi іске асырылды. Нәтижесінде, заң жобаларын әзірлеуге, бағдарламаларды іске асыруға, елiмiздiң маңызды даму мәселелері бойынша қоғамдық тыңдаулар өткізуге ҮЕҰ кеңінен тарту күнделiктi тәжірибеге айналды. Мемлекет пен ҮЕҰ-дың әрiптестiгiнiң басымдықтарын айқындайтын азаматтық форумдар тұрақты негізде өткiзiледi. 2011 жылдан бастап барлық мүдделі мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына олардың азаматтық сектормен өзара iс-қимылдарының тиiмдiлiгi индикаторлары енгiзiлдi.
Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс қаражатынан барлық республикалық шығармашылық одақтар, Қазақстан халқы Ассамблеясының қоры, Дүниежүзi қазақтарының қауымдастығы, «Болашақ» президенттiк бағдарламасы түлектерiнiң қауымдастығы, Iскер әйелдер қауымдастығы, Қазақстан жастарының конгресi және көптеген басқа да әйелдер, жастар ҮЕҰ қаржыландырылады.
2013 жылы Министрлік 60-тан аса жобаны іске асырды, оның ішінде абсолюттік көпшілігі Елдің 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Мемлекет басшысының жыл сайынғы жолдауларын іске асыру үшін бүкіл қоғамға кеңірек түсіндіру және жұмылдыруға бағытталған. Мемлекет басшысының «Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам» мақаласында берілген тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасында ұлттық, мемлекеттік, кәсіптік және өзге де мерекелерге дайындық жүргізу мен өткізу жөніндегі ұсынымдар дайындалды және бекітілді (2013 жылғы 15 қаңтардағы № 1).

1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Состояние инфраструктуры общественно-политической сферы. В республике действуют 9 политических партий, 818 этнокультурных объединений (далее – ЭКО), более 25 000 неправительственных организаций (далее – НПО) и ряд профсоюзных организаций.
Успехи и достижения. С целью системного изучения состояния и тенденций развития общественно-политических процессов, происходящих в стране, межэтнических отношений Министерством налажен механизм системного мониторинга ситуации. Ведется работа по проведению информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на разъяснение основных приоритетов развития страны, стратегических программных документов. Согласно социологическим данным, уровень информированности населения о программных документах и основных направлениях развития государственной политики – более 86,1 %.
При координирующей роли Министерства эффективно реализована Концепция развития гражданского общества на 2006 – 2011 годы, ставшая основой социального партнерства власти, бизнеса и НПО. В результате повседневной практикой стало широкое привлечение НПО к разработке законопроектов, реализации программ, проведению общественных слушаний по важнейшим вопросам развития страны. На регулярной основе проводятся гражданские форумы, определяющие приоритеты партнерства государства и НПО. С 2011 года в стратегические планы всех заинтересованных госорганов интегрированы индикаторы эффективности их взаимодействия с гражданским сектором.
Из средств государственного социального заказа финансируются все республиканские творческие союзы, Фонд Ассамблеи народа Казахстана, Всемирная Ассоциация казахов, Ассоциация выпускников президентской программы «Болашақ», Ассоциация деловых женщин, Конгресс молодежи Казахстана и другие женские, молодежные НПО.
В 2013 году Министерством реализовано более 60 проектов, абсолютное большинство из них направлены на широкое разъяснение и мобилизацию всего общества, на реализацию Стратегии развития страны до 2050 года, ежегодных Посланий Главы государства. В соответствии с поручением Главы государства, данных в статье «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда» Распоряжением Государственного Секретаря Республики Казахстан утверждена Рекомендация по подготовке и проведению национальных, государственных, профессиональных и иных праздников в Республике Казахстан (от 15 января 2013 года № 1).

Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қолданылады, оның шеңберінде Мәдениет және ақпарат министрлігі мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру саласындағы уәкілетті орган болып айқындалған. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың салалық регламенттелуі және оны мониторингілеу рәсімін жетілдіру нормативтік тұрғыдан бекітілген.

Совершенствование законодательной базы. С 1 января 2012 года действует Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного социального заказа», в рамках которого Министерство культуры и информации определено уполномоченным органом в области реализации государственного социального заказа. Нормативно закреплена отраслевая регламентация государственного социального заказа и совершенствование процедуры его мониторинга.

2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Халық арасында ақпараттық-насихаттық жұмыс жүргiзу әдiснамасын жетiлдiру, сондай-ақ «диалогтық алаңдар» қызметiн қамтамасыз ету саласында да әдiснамалық база құру қажеттiгi туындап отыр.
Екiншi. Мемлекеттiк рәмiздер саласындағы заңнаманың мүлтiксiз сақталуын қамтамасыз ету тәжiрибесiн жетiлдiру талап етiледi.
Үшiншi. Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты қалыптастыру және орналастыру саласындағы ұйымдастыру-әдiстемелiк қамтамасыз ету одан әрi жетiлдiрудi талап етедi.

2. Анализ основных проблем.
Первое. Существует необходимость совершенствования методологии проведения информационно-пропагандистской работы среди населения, а также создания методологической базы в области обеспечения деятельности «диалоговых площадок».
Второе. Требует совершенствования практика обеспечения неукоснительного соблюдения законодательства в сфере государственных символов.
Третье. В области формирования и размещения государственного социального заказа требуется дальнейшее совершенствование его организационно-методического обеспечения.

3. Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Мемлекеттiң басты мiндеттерiнiң бiрi халықтың кең қабатымен тиiмдi идеологиялық жұмыс жүргiзу екендiгiн ескере отырып, ақпараттық-насихаттық қызметтердi ұйымдастырудың тетіктерi мен әдiстерiн әрi қарай жетiлдiру, осы салада азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастықты кеңейту, қазіргі заман талабына сай келетiн әдiснамалық және техникалық базаны әзiрлеу және енгiзу талап етiледi.»;
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi» деген 3-бөлімде:

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Учитывая, что одной из ключевых задач государства является проведение эффективной идеологической работы с широкими слоями населения, требуются дальнейшее совершенствование механизмов и методов организации информационно-пропагандистской деятельности, расширение сотрудничества в этой сфере с институтами гражданского общества, разработка и внедрение методологической и технической базы, отвечающих современным требованиям.»;
в разделе 3 «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов»:

«12 400» деген сандар «14 372» деген сандармен ауыстырылсын;
«Тәуекелдерді басқару» деген 6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«
Ықтималды тәуекелдердiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi шаралар қолданбаған жағдайдағы ықтималды салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы
тарихи-мәдени мұра объектiлерiне табиғи-климаттық жағдайдың терiс әсер етуi
тарихи-мәдени мұра объектiлерiн сақтау мен дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
қаржы қаражатын бөлу кезiнде басымды мәртебесi бар тарихи-мәдени объектiлердiң тiзбесiн жасау, өнім берушілерді бақылау
Iшкi
жергiлiктi атқарушы органдар жұмысының тиімсіздігі
өңiрлердегi әлеуметтiк-мәдени жағдайды дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерiмен меморандумдарға қол қою
медиалық саланың технологиялық жабдықталуының бытыраңқылығы
отандық ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған бірқатар көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жанындағы Техникалық кеңестің жұмысын енгізу, регламенттеу және ұйымдастыру
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар жұмысының тиімсіздігі
әлеуметтiк-мәдени саланың жекелеген даму көрсеткiштерiне қол жеткiзбеу
ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жұмысын мониторингілеу және бақылау жүйесiн енгiзу;
қызметкерлердiң мансаптық өсуi мен уәждеу тетiгiн құру;
кәсiпқой кадрлар даярлау шеңберiнде, «Болашақ» бағдарламасына қатысуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен тиiмдi сектораралық өзара
iс-қимыл жасасу
кәсiпқой кадрлардың қысқаруы
статистикалық деректерді жинақтау және ұсынудың барабар жүйелі әдістерін енгізу
»;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлімде:
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7.1-кіші бөлімде:
003 «Мәдениет және ақпарат саласындағы қайраткерлерді ынталандыру» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:
«Мемлекеттік Дүние және Қазақстан Республикасының Бiрiншi Президентiнiң прогрессы сыйлықтарын, әдебиет және өнер қайраткерлеріне Мемлекеттік стипендиялардың, Әдебиет және өнер саласында Мемлекеттік сыйлықтарды беру жөнінде комиссияның жұмысын қамтамасыз ету» деген жолдағы «3 232» деген сандар «1 732» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «41 930» деген сандар «40 430» деген сандармен ауыстырылсын;
004 «Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерiн дамыту» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:

цифры «12 400» заменить цифрами «14 372»;
раздел 6 «Управление рисками» изложить в следующей редакции:
«
Наименование
возможного риска
Возможные последствия, в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние
негативное влияние
природно-климатических
условий на объекты
историко-культурного
наследия
недостижение показателей,
направленных на сохранение и
развитие объектов
историко-культурного
наследия
составление перечня
культурно-историчеких объектов,
имеющих статус приоритетных при
распределении финансовых средств,
контроль за поставщиками
Внутренние
неэффективная
работа местных
исполнительных
органов
недостижение показателей,
направленных на развитие
социально-культурной
ситуации в регионах
подписание меморандумов с акимами
областей и городов Астаны и Алматы
разобщенность
технологического
оснащения медийной
сферы
недостижение ряда
показателей в направлении
повышения
конкурентоспособности
отечественного
информационного пространства
введение, регламентация и организация
работы Технического совета при
Министерстве культуры и информации
Республики Казахстан
неэффективная
работа
подведомственных
организаций
недостижение отдельных
показателей развития
социально-культурной сферы
внедрение системы мониторинга и
контроля работы подведомственных
организаций;
создание механизма
карьерного роста и мотивации
сотрудников;
эффективное
межсекторальное взаимодействие с
Министерством образования и науки
Республики Казахстан в рамках
подготовки профессиональных кадров по
программе «Болашақ»
сокращение
профессиональных
кадров
внедрение адекватных
системных методов сбора и
предоставления
статистических данных
»;
в разделе 7 «Бюджетные программы»:
в подразделе 7.1 «Бюджетные программы»:
в бюджетной программе 003 «Стимулирование деятелей в сфере культуры и информации»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:
в строке «Обеспечение деятельности комиссии по присуждению Государственной премии мира и прогресса Первого Президента РК, государственных стипендий деятелям литературы и искусства Казахстана, государственных премий в области литературы и искусства» цифры «3 232» заменить цифрами «1 732»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «41 930» заменить цифрами «40 430»;
в бюджетной программе 004 «Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:

«Барлық қоғамдық өмiрiнiң салаларындағы мемлекеттік тіл рөлін жоғарылату (конкурстар, фестивальдар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, т.б.), терминологиялық және ономастикалық секциялардың жұмысын жетiлдiру, халықаралық ынтымақтастығын күшейту» деген жолдағы «1 627 458» деген сандар «1 178 234» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «1 648 923» деген сандар «1 199 699» деген сандармен ауыстырылсын;
011 «Iшкi саяси тұрақтылық және қоғамдық келiсiм саласында мемлекеттік саясатты жүргізу» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:
«Этносаралық қатынастарды дамыту және қоғамда этномәдени өзара іс-қимылды нығайту бойынша қоғамдық-саяси іс-шаралар өткізу, мемлекеттік қолдау көрсету» деген жолдағы «423 770» деген сандар «354 896» деген сандармен ауыстырылсын;
«Қазақстандықтардың белсенді азаматтық ұстанымын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізу» деген жолдағы «404 296» деген сандар «466 770» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «852 933» деген сандар «846 533» деген сандармен ауыстырылсын;
018 «Әлеуметтік маңызы бар әдебиет түрлерін басып шығару» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:
«Әдебиеттің әлеуметтік маңызды түрлерін басып шығару қызметі» деген жолдағы «1 134 534» деген сандар «1 116 760» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «1 134 534» деген сандар «1 116 760» деген сандармен ауыстырылсын;
020 «Нашақорлыққа және есiрткi бизнесіне қарсы күресті насихаттау» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:
«Жыл сайынғы 3 данадан кем болмайтын видеоролик өндіру және көрсету» деген жолдағы «1 371» деген сандар «840» деген сандармен ауыстырылсын;
«Жыл сайынғы 3 данадан кем болмайтын аудиороликтi өндіру және көрсету» деген жолдағы «402» деген сандар «224» деген сандармен ауыстырылсын;
«Жыл сайынғы 2 семинардан кем емес көпшiлiк қоғаммен семинар жүргізу» деген жолдағы «6 064» деген сандар «6 768» деген сандармен ауыстырылсын;
«Жыл сайын 3 данадан кем емес, нашақорлыққа қарсы тақырып бойынша деректі фильм дайындау» деген жолдағы «3 251» деген сандар «2 207» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «11 088» деген сандар «10 039» деген сандармен ауыстырылсын;
021 «Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу» деген бюджеттік бағдарламада:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджеттік бағдарламаның іс-шараларында»:

в строке «Повышение роли государственного языка во всех сферах общественной жизни (конкурсы, фестивали, семинары, конференции, круглые столы и др.), совершенствование работы терминологических и ономастических секций, укрепление международного сотрудничества» цифры «1 627 458» заменить цифрами «1 178 234»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «1 648 923» заменить цифрами «1 199 699»;
в бюджетной программе 011 «Проведение государственной политики в области внутриполитической стабильности и общественного согласия»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:
в строке «Проведение общественно-политических мероприятий, оказание государственной поддержки по развитию межэтнических отношений и укрепления этнокультурных взаимодействий в обществе» цифры «423 770» заменить цифрами «354 896»;
в строке «Проведение комплекса мероприятий, направленных на формирование активной гражданской позиции казахстанцев» цифры «404 296» заменить цифрами «466 770»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «852 933» заменить цифрами «846 533»;
в бюджетной программе 018 «Издание социально-важных видов литературы»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:
в строке «Услуги по изданию социально-важных видов литературы» цифры «1 134 534» заменить цифрами «1 116 760»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «1 134 534» заменить цифрами «1 116 760»;
в бюджетной программе 020 «Пропаганда борьбы с наркоманией и наркобизнесом»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:
в строке «Ежегодное производство и прокат не менее 3 видеороликов» цифры «1 371» заменить цифрами «840»;
в строке «Ежегодное производство и прокат не менее 3 аудиороликов» цифры «402» заменить цифрами «224»;
в строке «Ежегодное проведение не менее 2 семинаров с привлечением широких слоев общественности» цифры «6 064» заменить цифрами «6 768»;
в строке «Ежегодное производство и трансляция 3 документальных фильмов, посвященных антинаркотической тематике» цифры «3 251» заменить цифрами «2 207»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «11 088» заменить цифрами «10 039»;
в бюджетной программе 021 «Проведение государственной информационной политики»:
в графе «2013 год»:
в «Мероприятиях бюджетной программы»:

«Мемлекеттiк ақпараттық саясатты газет, журнал арқылы жүргiзу» деген жолдағы «1 881 370» деген сандар «2 334 792» деген сандармен ауыстырылсын;
«Мемлекеттiк ақпараттық саясатты телерадио хабарларын тарату арқылы жүргiзу» деген жолдағы «31 630 019» деген сандар «30 807 065» деген сандармен ауыстырылсын;
«Тікелей нәтиженің көрсеткiштерiнде»:
«Мемлекеттiк тапсырысты іске асыру аясында шығарылған баспасөз материалдарының көлемі (газеттер)» деген жолдағы «12 400» деген сандар «14 372» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «35 324 784» деген сандар «34 953 252» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттік шығыстардың жиынтығы» деген 7.2-кіші бөлімде:
«2013 жыл» деген бағанда:
«Бюджет шығыстарының барлығы» деген жолдағы «57 913 800» деген сандар «57 066 321» деген сандармен ауыстырылсын;
«Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар» деген жолдағы «57 014 174» деген сандар «56 166 695» деген сандармен ауыстырылсын;
«Мәдениет және ақпарат саласындағы қайраткерлерді ынталандыру» деген жолдағы «41 930» деген сандар «40 340» деген сандармен ауыстырылсын;
«Мемлекеттік тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерiн дамыту» деген жолдағы «1 648 923» деген сандар «1 199 699» деген сандармен ауыстырылсын;
«Iшкi саяси тұрақтылық пен қоғамдық келiсiм саласында мемлекеттік саясатты жүргізу» деген жолдағы «852 933» деген сандар «846 533» деген сандармен ауыстырылсын;
«Әлеуметтік маңызы бар әдебиет түрлерін басып шығару» деген жолдағы «1 134 534» деген сандар «1 116 760» деген сандармен ауыстырылсын;
«Нашақорлыққа және есiрткi бизнесіне қарсы күресті насихаттау» деген жолдағы «11 088» деген сандар «10 039» деген сандармен ауыстырылсын;
«Мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзу» деген жолдағы «35 324 784» деген сандар «34 953 252» деген сандармен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов

в строке «Проведение государственной информационной политики через газеты и журналы» цифры «1 881 370» заменить цифрами «2 334 792»;
в строке «Проведение государственной информационной политики через телерадиовещание» цифры «31 630 019» заменить цифрами «30 807 065»;
в «Показателях прямых результатов»:
в строке «Объем материалов отечественных печатных СМИ, выпущенных в рамках государственного заказа (газеты)» цифры «12 400» заменить цифрами «14 372»;
в строке «Объем бюджетных расходов» цифры «35 324 784» заменить цифрами «34 953 252»;
в подразделе 7.2 «Свод бюджетных расходов»:
в графе «2013 год»:
в строке «Всего бюджетных расходов» цифры «57 913 800» заменить цифрами «57 066 321»;
в строке «Текущие бюджетные программы» цифры «57 014 174» заменить цифрами «56 166 695»;
в строке «Стимулирование деятелей в сфере культуры и информации» цифры «41 930» заменить цифрами «40 340»;
в строке «Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана» цифры «1 648 923» заменить цифрами «1 199 699»;
в строке «Проведение государственной политики в области внутриполитической стабильности и общественного согласия» цифры «852 933» заменить цифрами «846 533»;
в строке «Издание социально-важных видов литературы» цифры «1 134 534» заменить цифрами «1 116 760»;
в строке «Пропаганда борьбы с наркоманией и наркобизнесом» цифры «11 088» заменить цифрами «10 039»;
в строке «Проведение государственной информационной политики» цифры «35 324 784» заменить цифрами «34 953 252».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов