Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына міндетті мүшелік жарналарды төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1555 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 тамыздағы № 697 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.08.2023 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына міндетті мүшелік жарналарды төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1555 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына
міндетті мүшелік жарналарды төлеу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына міндетті мүшелік жарналарды төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына (бұдан әрі – Ұлттық палата) жыл сайынғы жарналарды төлеу тәртібін айқындайды.
2. Міндетті мүшелік жарналардың мөлшерін айқындау мақсатында кәсіпкерлік субъектілері:
1) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы жылдық жиынтық табысы алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын кәсiпкерлiк субъектiлерi;
2) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы жылдық жиынтық табысы алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен асатын және бір жарым миллион еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын кәсiпкерлiк субъектiлерi;
3) республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын, есепті күнтізбелік жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы жылдық жиынтық табысы бір жарым миллион еселенген айлық есептiк көрсеткiштен асатын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып бөлінеді.

Об утверждении Правил уплаты обязательных членских взносов в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1555. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2023 года № 697.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.08.2023 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уплаты обязательных членских взносов в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1555
Правила
уплаты обязательных членских взносов
в Национальную палату предпринимателей
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила уплаты обязательных членских взносов в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок уплаты субъектами предпринимательства ежегодных обязательных членских взносов в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан (далее – Национальная палата).
2. В целях определения размера обязательных членских взносов, субъекты предпринимательства подразделяются на:
1) субъектов предпринимательства с совокупным годовым доходом за календарный год, предшествующий отчетному календарному году, не свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января календарного года, предшествующего отчетному календарному году;
2) субъектов предпринимательства с совокупным годовым доходом за календарный год, предшествующий отчетному календарному году, свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя и не превышающим полутора миллионократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января календарного года, предшествующего отчетному календарному году;
3) субъектов предпринимательства с совокупным годовым доходом за календарный год, предшествующий отчетному календарному году, свыше полутора миллионократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января календарного года, предшествующего отчетному календарному году.

3. Қазақстан Республикасының заңнамасында өзге коммерциялық емес ұйымдарға міндетті түрде мүше болу белгіленген кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, осы Қағидалардың 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілері Ұлттық палатасына міндетті мүшелік жарналарды төлейді.
Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кәсіпкерлік субъектілері Заңның 32-бабының 9-тармағына сәйкес бес жыл ішінде міндетті мүшелік жарналар төлеуден босатылады.
4. Салық қызметінің органдары жыл сайын Ұлттық палатаның сұрау салуы бойынша жылдық жиынтық табысы жоғарыда көрсетілген өлшемдерге сәйкес келетін дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның атауы және кәсіпкерлік субъектілерінің сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының салық қызметінің органдарынан алынған мәліметтердің негізінде Ұлттық палата міндетті мүшелік жарналарды төлейтін кәсіпкерлік субъектілерінің тізімдерін қалыптастырады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен шекті мөлшерлер шеңберінде Ұлттық палатаның съезі белгілеген міндетті мүшелік жарналардың мөлшерін Ұлттық палата жыл сайын 1 шілдеге дейінгі мерзімде бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде интернет-ресурстарда жариялайды.
7. Ұлттық палата міндетті мүшелік жарна бойынша есептеуді жүзеге асыру үшін салық қызметінің органдары берген мәліметтердің негізінде кәсіпкерлік субъектілеріне 1 шілдеге дейінгі мерзімде қағаз және/немесе электрондық нысанда шоттар береді.
8. Ұлттық палата өзінің ресми интернет-ресурсында міндетті мүшелік жарналарды төлеу жүзеге асырылатын шот нөмірі және өзге қажетті деректемелер туралы ақпаратты жариялайды.
9. Кәсіпкерлік субъектілері міндетті мүшелік жарналарды жыл сайын 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде төлейді.

3. Обязательные членские взносы в Национальную палату уплачивают субъекты предпринимательства, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящих Правил, за исключением субъектов предпринимательства, для которых законодательством Республики Казахстан установлено обязательное членство в иных некоммерческих организациях, а также государственных предприятий.
Субъекты предпринимательства, указанные в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил освобождаются от уплаты обязательных членских взносов в течение пяти лет согласно пункту 9 статьи 32 Закона.
4. Органы налоговой службы ежегодно по запросу Национальной палаты представляют сведения о наименовании индивидуального предпринимателя, юридического лица и идентификационном номере субъектов предпринимательства, совокупный годовой доход которых соответствует вышеуказанным критериям.
5. На основании полученных сведений от органов налоговой службы Республики Казахстан Национальная палата формирует списки субъектов предпринимательства, оплачивающих обязательные членские взносы.
6. Размеры обязательных членских взносов, установленные съездом Национальной палатой в рамках предельных размеров, утвержденных Правительством Республики Казахстан, ежегодно в срок до 1 июля публикуются Национальной палатой в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсах.
7. Национальная палата ежегодно в срок до 1 июля выставляет счет в бумажной и/или электронной форме субъектам предпринимательства для осуществления расчета по обязательному членскому взносу на основании сведений, представленных органами налоговой службы.
8. Национальная палата публикует на своем официальном интернет-ресурсе информацию о номере счета, на который осуществляется уплата обязательных членских взносов и иных необходимых реквизитах.
9. Субъекты предпринимательства уплачивают обязательные членские взносы ежегодно в срок до 31 декабря.