Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1577 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 222 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.04.2015 № 222 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1577 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттiгiнiң
2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1-бөлім. Миссиясы және пайымы
Миссиясы: ел үшiн жаңа, экономиканың және қоғамның қажеттiлiктерiн қанағаттандыратын толыққанды ғарыш саласын қалыптастыру.
Пайымы: ғарыш саласы Қазақстанның әлемнiң неғұрлым бәсекеге қабiлеттi елдерінің қатарына кiруiне ықпал ететiн экономиканың ғылымды көп қажет ететін және жоғары технологиялық секторы.
2. Ғарыш қызметi саласындағы ағымдағы ахуалды талдау
және дамыту үрдiстерi
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту.
1. Реттелетiн саланы немесе қызмет аясын негiзгi дамыту көрсеткіштері.
Ғарыш қызметінің нәтижелері мен қосымшалары заманауи жағдайларда инновациялық бағыттағы қоғамдық дамудың маңызды факторы болуда, ол экономика мен білімдердің әртүрлі салаларында мультипликативтік әсер етіп, индустрияландырудан кейінгі ақпараттық қоғам құру негізін айқындайды.
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» Стратегиясы» – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауында белгіленген нақты бағдарлар Қазақстан таяу онжылдықтарда өмір сүретін міндеттер мен қағидаттарды айқындауға мүмкіндік береді. Президент өзінің Жолдауында индустрияландырудың келесі белесінің шеңберінде мынадай міндет қойды: «2030 жылға қарай Қазақстан ғарыш қызметтерінің әлемдік нарығындағы өз тауашасын кеңейтіп, басталған бірқатар жобаларды қисынды аяқтауға дейін жеткізуге тиіс».
2010 жылдан бастап Қазақстан «KazSat» байланыс және хабар тарату ғарыштық жүйесін (бұдан әрі – БжХТҒЖ), Жердi қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесiн (бұдан әрі – ЖҚЗ ҒЖ), дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесін (бұдан әрі – ДЖСНЖ), ғарыш аппараттарын құрастыру-сынау кешенiн (бұдан әрі – ҒА ҚСК) және «Бәйтерек» ғарыштық зымыран кешенін (бұдан әрі – ҒЗК) қамтитын толыққанды отандық ғарыш инфрақұрылымын белсенді құру кезеңіне кірісті.

О Стратегическом плане Национального космического агентства Республики Казахстан на 2014-2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1577. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 222
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.04.2015 № 222.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Стратегический план Национального космического агентства Республики Казахстан на 2014-2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. АХМЕТОВ
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1577
Стратегический план
Национального космического агентства
Республики Казахстан на 2014-2018 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия: формирование новой для страны полноценной космической отрасли, удовлетворяющей потребностям экономики и общества.
Видение: космическая отрасль как наукоемкий и высокотехнологичный сектор экономики, способствующий вхождению Казахстана в число наиболее конкурентоспособных стран мира.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции
развития в сфере космической деятельности
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Результаты и приложения космической деятельности в современных условиях становятся серьезным фактором общественного развития по инновационному пути, который оказывает мультипликативный эффект в различных отраслях экономики и знаний, определяет основу построения постиндустриального информационного общества.
Четкие ориентиры, обозначенные в Послании Президента Республики Казахстан Лидера нации Нурсултана Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства», позволяют определить задачи и принципы, по которым будет жить Казахстан в ближайшие десятилетия. В рамках следующей фазы индустриализации страны в своем Послании Президентом страны поставлена задача: «К 2030 году Казахстан должен расширить свою нишу на мировом рынке космических услуг и довести до логического завершения ряд начатых проектов».
Начиная с 2010 года, Казахстан вступил в активную фазу создания полноценной отечественной космической инфраструктуры, включающей космическую систему связи и вещания «KazSat» (далее - КССиВ), космическую систему дистанционного зондирования Земли (далее - КС ДЗЗ), систему высокоточной спутниковой навигации (далее - СВСН), сборочно-испытательный комплекс космических аппаратов (далее - СбИК КА) и космический ракетный комплекс (далее - КРК) «Байтерек».

«KazSat-1», «KazSat-2» ғарыш аппараттарын (бұдан әрі – ҒА) және оларды жерден басқару кешені құрамындағы БжХТҒЖ бастапқы конфигурациясы құрылып, іске қосылды. «KazSat» БжХТҒЖ және «KazSat-3» ҒА үшін резервті жерден басқару кешенін құру жұмыстары аяқталды. 2014 жылы «KazSat-3» ҒА ғарышқа ұшырып, оны іске қосу елдің қазіргі кездегі ғарыштық байланыс қызметіне қажеттілігін толық қанағаттандыруға мүмкіндік береді. KazSat-2» және «KazSat-3» байланыс және хабар тарату ғарыш аппараттарын сәтті ұшыру және пайдалану көрсетілетін қызметтер импортының айналымын жылына 4,5 миллиард теңгеден аса азайтуға мүмкіндік береді.
Орта және жоғары айыру қабілеті бар оптикалық ЖҚЗ ҒА, осы ҒА жерден басқару кешені және ЖҚЗ ҒЖ деректерін қабылдауға және өңдеуге арналған жерүсті мақсатты кешені құрамында ЖҚЗ ҒЖ құру жұмыстары соңғы сатысына шықты. Жұмыстар EADS Astrium француз компаниясымен келісімшарт бойынша орындалады. 2014 жылы ЖҚЗ ҒА ғарышқа ұшыру және ЖҚЗ ҒЖ пайдалануға енгізу экономика, қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік міндеттерін шешу үшін ЖҚЗ деректеріне тәуелсіз қол жеткізуге мүмкіндік береді.
60 дифференциалдық станциялардан (бұдан әрі – ДС) тұратын ДЖСНЖ жерүстi инфрақұрылымын пайдалануға енгізу, 2014 жылдан бастап түпкілікті тұтынушыларға геодезия, картография, жерді пайдалану, ауыл шаруашылығы, ірі құрылыстар салу, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік міндеттерін шешу үшін координаттар мен уақытты жоғары айыру қабілетімен анықтаудың көрсетілетін қызметтерін алуға мүмкіндік береді.
EADS Astrium француз компаниясымен келісімшартқа сәйкес ҒА ҚСК құру жобасы бойынша технологиялық жабдық жасалуда, оның шеңберінде тәжірибелік өндірісі (бұдан әрі – ТӨ) бар ғарыш техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросы (бұдан әрі – ҒТ АКТБ) құрылуда. Жобалау жұмыстары аяқталды және ҒА ҚСК мен ТӨ бар ҒТ АКТБ ғимараттарын салу бойынша жұмыстар жүзеге асырылуда. Осы объектіні пайдалануға енгізу 2016 жылдан бастап ғылыми технологиялық мақсаттағы (бұдан әрі – ҒТМ), ЖҚЗ, байланыс және хабар тарату ҒА жобалау, жиынтықтаушыларын жасау, құрастыру және сынау жұмыстарының толық циклін бастауға мүмкіндік береді.
Мемлекет басшыларының «Бәйтерек» ҒЗК-ні «Ангара» ЗТ-дан «Зенит» ЗТ-ға ауыстыру туралы шешім қабылдауына байланысты «Байқоңыр» ғарыш айлағында «Бәйтерек» ҒЗК құру жобасы бойынша жұмыстар уақытша тоқтатылды. Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы Үкімет басшылары орынбасарларының деңгейінде қабылданған саяси шешімді жүзеге асыру тетігі мен жоспары келісілді. «Бәйтерек» ҒЗК құрудың жаңа нұсқасы 1985 жылдан бастап пайдаланылатын «Зенит» ЗҒК бар объектілер қолданылатындықтан, жобаны жүзеге асыруға көп шығындар мен мерзімді талап етпейді.

Осуществлены создание и ввод в эксплуатацию начальной конфигурации КССиВ в составе космических аппаратов (далее - КА) «KazSat-1», «KazSat-2» и наземного комплекса управления ими. Завершены работы по созданию резервного наземного комплекса управления для КССиВ «KazSat» и КА «KazSat-3». Запуск в космос и ввод в эксплуатацию КА «KazSat-3» в 2014 году позволит полностью удовлетворить имеющиеся на сегодняшний день потребности страны в услугах космической связи. Успешный запуск и использование космических аппаратов связи и вещания «KazSat-2» и «KazSat-3» позволит снизить обороты импорта услуг более чем на 4,5 миллиарда тенге в год.
Вышли на завершающую стадию работы по созданию КС ДЗЗ в составе оптических КА ДЗЗ среднего и высокого разрешений, наземного комплекса управления этими КА и наземного целевого комплекса для приема и обработки данных с КА ДЗЗ. Работы выполняются по контракту с французской компанией EADS Astrium. Запуск в космос КА ДЗЗ и ввод в эксплуатацию КС ДЗЗ в 2014 году позволит получить независимый доступ к данным ДЗЗ для решения задач экономики, обороны и национальной безопасности.
Ввод наземной инфраструктуры СВСН, включающей сеть из 60 дифференциальных станций (далее - ДС), в эксплуатацию позволит, начиная с 2014 года, получить конечным пользователям услуги высокоточного определения координат и времени для решения задач геодезии, картографии, землепользования, сельского хозяйства, строительства крупных сооружений, обороны, национальной безопасности.
В соответствии с контрактом с французской компанией EADS Astrium идет изготовление технологического оборудования по проекту создания СбИК КА, в рамках которого создается специальное конструкторско-технологическое бюро космической техники (далее - СКТБ КТ) с опытным производством (далее - ОП). Завершены проектные работы и осуществляются работы по строительству зданий СбИК КА и СКТБ КТ с ОП. Ввод в эксплуатацию этого объекта позволит начать с 2016 года полный цикл работ по проектированию, изготовлению комплектующих, сборке и испытаниям КА ДЗЗ, научно-технологического назначения (далее - НТН), связи и вещания.
Работы по проекту создания на космодроме «Байконур» КРК «Байтерек» временно приостановлены в связи с принятием главами государств решения о переводе КРК «Байтерек» с РН «Ангара» на РН «Зенит». В настоящее время на уровне заместителей глав Правительства Республики Казахстан и Российской Федерации согласованы механизм и план реализации принятого политического решения. В новом варианте создания КРК «Байтерек» не потребуется больших расходов и сроков на реализацию проекта в связи с тем, что будут использованы существующие объекты КРК «Зенит», эксплуатируемые с 1985 года.

2. Негiзгi проблемаларды талдау.
«KazSat» БжХТҒЖ негізгі проблемасы 2017 жылы қазақстандық спутниктік байланыс операторларының халықаралық спутниктік байланыс компанияларынан спутниктік сыйымдылықты жалға алу бойынша ұзақ мерзімді келісімшарттардың аяқталуына байланысты. Соңғысы шетелдік спутниктердің спутниктік сыйымдылығын жалға алудан бас тарту нәтижесінде пайда болатын қазақстандық спутниктік байланыс операторларының қажеттілігін қанағаттандыру үшін «KazSat-4» ҒА жасап, ұшыру қажет екенін білдіреді.
ЖҚЗ ҒЖ құрудың негізгі проблемасы оптикалық ЖҚЗ ҒА түнгі уақытта, ал бұлттар болғанда күндіз де аумақтың түсірілімдерін алуға мүмкіндік бермеуіне байланысты. Осы себептен Қазақстанның спутниктер тобына радарлы ЖҚЗ ҒЖ енгізу қажет, ол тәуліктің кез келген уақытында және кез келген ауа райында түсірілімдер алуға мүмкіндік береді.
ДЖСНЖ жерүстi инфрақұрылымын құрудың негізгі проблемасы 60 ДС-тан тұратын желі Қазақстан аумағының тек 55%-ын ғана қамтуға мүмкіндік беретіне байланысты. Еліміздің барлық аумағын ДЖСНЖ көрсетілетін қызметтерімен қамту үшін қосымша ДС құру және пайдалануға енгізу қажет.
ҒА ҚСК негізгі проблемасы коммерциялық мақсаттағы ҒА өндіру үшін ұшу тарихы бар, яғни шынайы ғарыштық ұшу жағдайында сынаудан табысты өткен құрамдауыштарды пайдалану қажеттілігіне байланысты. Өзімізде жасалған құрамдауыштарға қарағанда, мұндай құрамдауыштарды шетел компанияларынан сатып алу бірнеше есе қымбат болады. Осы проблеманы шешу үшін ғылыми-технологиялық мақсаттағы ғарыш жүйесін (бұдан әрі – ҒТМ ҒЖ) құру жобасын іске асыру қажет, оның шеңберінде отандық өндіріс құрамдауыштары шынайы ғарыштық ұшу жағдайында сынаудан өте алады.
«Бәйтерек» ҒЗК құрудың негізгі проблемалары ресей тарапы жүргізіп жатқан «Байқоңыр» ғарыш айлағы істеріне Қазақстанның кіруін тежеу тактикасымен, «Байқоңыр» ғарыш айлағының қалған қорларын барынша қолданып, «Восточный» ғарыш айлағына ұшыруларды біртіндеп ауыстыруына байланысты. Кешендегі ресей тарапының қолданыстағы заңнамасы оны Қазақстан Республикасының мүддесінде қолдануға мүмкіндік бермейді. Ресей тарапының біріккен жобадағы мүдделілігінің болмауы қазақстандық тарапқа жобаның перспективасын нақты анықтауға мүмкіндік бермейді.
3. Негізгі сыртқы және iшкi факторларды талдау.
2000 жылдардан бастап барлық бағыттар бойынша әлемдік ғарыш индустриясы үрдісі тұрақты өсу екпінін көрсетіп, таяудағы 5-10 жылға қарқыны 5-10 % шамасында сақталуда.
Мемлекеттердің ғарыш саласын қаржыландыруға қатысты салыстырмалы сипаттама осы жағдайда АҚШ алда екенін көрсетеді. NASA бюджеті GPS жүйесін қолдау шығыстарын қоспағанда, 2013 қаржылық жылында 17,7 млрд. АҚШ долларына тең. 2013 жылы федералдық бюджет Ресейдің барлық ғарыш бағдарламаларына 169,8 млрд. рубль бөлді, бұл шамамен 5,5 млрд. доллар.
2013 – 2016 жылдарға арналған Еуропалық ғарыш агенттігінің шығындары 10 млрд. доллардың деңгейінде бекітілген. Өз кезегінде Қазақстан ғарыш саласын дамытуға бюджеттен соңғы 4 жылда 105 млрд. теңге немесе шамамен 700 млн. АҚШ долларын бөлді.
Жоғарыда баяндағанды қорыта келе, Қазақстанның ғарыш инфрақұрылымын дамытуға SWOT-талдаудың мынадай көрсеткіштерін айқындауға болады.
Күшті жақтары:

2. Анализ основных проблем.
Основная проблема КССиВ «KazSat» связана с тем, что в 2017 году заканчиваются долгосрочные контракты казахстанских операторов спутниковой связи по аренде спутниковых емкостей у международных компаний спутниковой связи. Последнее означает, что необходимо создать и запустить КА «KazSat-4» для удовлетворения потребностей казахстанских операторов спутниковой связи, которые появятся в результате отказа от аренды спутниковой емкости иностранных спутников.
В создании КС ДЗЗ связана с тем, что оптические КА ДЗЗ не позволят получать снимки с территорий в ночное время, а при наличии облаков и в дневное время. По этой причине в спутниковую группировку Казахстана необходимо включить радарный КА ДЗЗ, который позволяет получить снимки в любое время суток и при любой погоде.
В создании наземной инфраструктуры СВСН связана с тем, что сеть из 60 ДС позволяет покрыть лишь 55% территории Казахстана. Для покрытия всей территории страны услугами СВСН необходимо создание и ввод в эксплуатацию дополнительных ДС.
В создании СбИК КА связана с тем, что для производства КА коммерческого назначения необходимо использовать комплектующие, имеющие летную историю, то есть прошедшие успешно испытания в реальных условиях космического полета. Закуп таких комплектующих у зарубежных компаний будет стоить в несколько раз дороже, чем использование комплектующих собственного производства. Для решения этой проблемы необходимо реализовать проект создания космической системы научно-технологического назначения (далее - КС НТН), в рамках которого комплектующие отечественного производства смогут пройти испытания в реальных условиях космического полета.
В создании КРК «Байтерек» обусловлены проводимой российской стороной тактикой сдерживания вхождения Казахстана в деятельность космодрома «Байконур», максимальной выработки оставшихся ресурсов «Байконура» с постепенным переносом запусков на космодром «Восточный». Действующая юрисдикция российской стороны на комплексе не способствует его использованию в интересах Республики Казахстан. Отсутствие заинтересованности российской стороны в совместном проекте не позволяет Казахстанской стороне четко определить дальнейшие перспективы проекта.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Тенденции мировой космической индустрии демонстрируют устоявшийся темп роста, начиная с 2000 годов во всех направлениях, сохраняя динамику на ближайшие 5-10 лет в пределах 5-10%.
Сравнительная характеристика финансирования космической отрасли государствами показывает, что в данном случае доминируют США. Бюджет NASA на 2013 финансовый год равняется 17,7 млрд. долларов США без расходов на поддержание системы GPS. В сумме на все космические программы России в 2013 году федеральный бюджет выделит 169,8 млрд. рублей, это примерно 5,5 млрд. долларов. Затраты Европейского космического агентства на 2013-2016 годы утверждены на уровне 10 млрд. долларов. В свою очередь Казахстан выделил из бюджета на развитие своей космической деятельности за последние 4 года 105 млрд. тенге или примерно 700 млн. долларов США.
Обобщая вышеизложенное, можно определить следующие показатели SWOT-анализа развития космической инфраструктуры Казахстана.
Сильные стороны:

1) әлемдегi ең iрi және белсендi «Байқоңыр» ғарыш айлағының меншiкте болуы;
2) заманауи ғарыш инфрақұрылымын құру жұмыстарының соңғы кезеңіне шығуы;
3) ел экономикасының көрсетілетін ғарыш қызметтерiне iшкi қажеттiлiгiнің өсуі;
4) ғарыш қызметiн дамытуды мемлекеттiк қолдау.
Әлсiз жақтары:
1) «Байқоңыр» ғарыш айлағының негiзгi құралдарының моральдық және физикалық тозуы;
2) ғарыш техникасын жасау мен пайдаланудың практикалық тәжiрибесi, машықтары мен бiлiмi бар мамандардың жетiспеуi.
Мүмкіндіктері:
1) Франция Республикасымен стратегиялық серіктестік шеңберінде қазақстандық мамандардың ғарыш аппараттарын құруда практикалық тәжірибе, дағды алуы және ғарыш технологияларының трансферті;
2) әлем нарығындағы ғарыш техникасы мен көрсетілетін ғарыш қызметтеріне сұраныстың өсуі;
3) Ресей және Украинамен «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ғарыштық зымыран кешендерін жаңғырту және ұшыру қызметтерін көрсету бойынша бірлескен кәсіпорындар құру.
Қауіп-қатерлері:
1) ғарыш техникасын жеткізу мен ғарыш қызметтерін көрсетудегі бәсекенің өсуі;
2) зымырандық технологияларға халықаралық бақылау режимі шектеулерінің әрекеті;
3) стратегиялық серіктес мемлекеттердің саяси шешімдерінен қызмет нәтижелерінің тәуелділігі.
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамыту.
1. Реттелетiн саланы немесе қызмет аясын негiзгi дамыту көрсеткіштері.
Қазақстанның ғарыштық ғылымы бұрынғы КСРО-дан алыс және таяу ғарышты зерттеу үшін дамыған ғылыми эксперименталдық базаны мұра етіп алды: Тянь-Шань биік таулы астрофизикалық обсерваториясы, Астрофизикалық зерттеулер обсерваториясы және Ассы обсерваториясы, «Орбита» радиополигоны мен «Космостанция» экспедициялық базасы. 90-шы жылдары тәуелсіз Қазақстан Ғарыштық ақпараттар қабылдау орталығын және Ғарыштық мониторинг орталығын құрды.
2007 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыш агенттігі (бұдан әрі – Қазғарыш) құрылғаннан кейін ғарыштық бейіндегі үш ғылыми-зерттеу институты (В.Г. Фесенков атындағы астрофизикалық институты, Ионосфера институты және Академик Ө.М. Сұлтанғазин атындағы ғарыштық зерттеулер институты) олардың негізінде құрылған Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы (бұдан әрі – ҰҒЗТО) құрамында Қазғарыштың қарамағына берілді. Осы институттарда біліктілігі жоғары білікті ғалымдар жұмыс істейді, олар халықаралық деңгейде іргетасты және қолданбалы зерттеулер жүргізеді.
Қазақстанның ғарыштық инфрақұрылым объектілерін құру бойынша ірі жобаларды іске асыруы Қазғарыштан ҰҒЗТО құрамында 2009 жылы Ғарыштық техника және технологиялар институтын ұйымдастыруды талап етті, оның қызметінің негізгі бағыты болып ғарыштық техника мен технологиялардың отандық үлгілерін әзірлеу бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу белгіленді. Қазіргі уақытта институт маңызды жұмыстар атқаруда, бұл ЖЖНЖ жобасын құру аясында ДС әзірлеу бойынша шетелдік компаниялардың көрсетілетін қызметтерінен бас тартуға мүмкіндік берді.
Қазғарыш ғарыш саласының қарқынды дамуы шарттарында ғарыш саласы қызметін экологиялық нормалау жүйесін құруға және қоршаған орта мен халықтың денсаулығына кері әсерді неғұрлым азайтуға бағытталған ғылыми және ғылыми-қолданбалы зерттеулерді табысты орындау үшін қажетті дамыған материалдық-техникалық және химиялық-талдамалық базасы бар «Ғарыш-Экология» ғылыми зерттеу орталығы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын құрды.

1) наличие в собственности самого крупного и активного в мире космодрома «Байконур»;
2) выход работ по созданию современной космической инфраструктуры на завершающую фазу;
3) рост внутренних потребностей экономики страны в космических услугах;
4) государственная поддержка развития космической деятельности.
Слабые стороны:
1) моральный и физический износ основных средств космодрома «Байконур»;
2) недостаток в специалистах, которые обладают практическим опытом, навыками и умениями создания и эксплуатации космической техники.
Возможности:
1) приобретение казахстанскими специалистами практического опыта и навыков создания космических аппаратов и трансферт космических технологий в рамках стратегического партнерства с Французской Республикой;
2) рост спроса на космическую технику и космические услуги на мировом рынке;
3) создание совместных с Россией и Украиной предприятий по модернизации космических ракетных комплексов и оказанию пусковых услуг с космодрома «Байконур».
Угрозы:
1) рост конкуренции в поставке космической техники и оказании космических услуг;
2) действие ограничений международного режима контроля за ракетными технологиями;
3) зависимость результатов деятельности от политических решений государств - стратегических партнеров.
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности.
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Казахстанская космическая наука получила в наследство от бывшего СССР развитую научно-экспериментальную базу для исследования дальнего и ближнего космоса: Тянь-Шаньская высокогорная астрофизическая обсерватория, Обсерватория астрофизических исследований и Обсерватория Ассы, радиополигон «Орбита» и экспедиционная база «Космостанция». В 90-е годы независимым Казахстаном были созданы Центр приема космической информации и Центр космического мониторинга.
После образования Национального космического агентства Республики Казахстан (далее - Казкосмос) в 2007 году три научно-исследовательских института космического профиля (Астрофизический институт им. Фесенкова, Институт ионосферы и Институт космических исследований им. академика У.М. Султангазина) были переданы в ведение Казкосмоса в составе созданного на их базе Национального центра космических исследований и технологий (далее - НЦКИТ). В этих институтах работают высококвалифицированные ученые, которые ведут фундаментальные и прикладные научные исследования на международном уровне.
Реализация Казахстаном крупных проектов по созданию объектов космической инфраструктуры потребовала от Казкосмоса организации в составе НЦКИТ в 2009 году Института космической техники и технологий, основным направлением деятельности которого определено проведение прикладных научных исследований по разработке отечественных образцов космической техники и технологий. В настоящее время институт имеет серьезные наработки, которые уже позволили отказаться от услуг зарубежных компаний по разработке ДС в рамках проекта создания СВСН.
Казкосмосом организовано Республиканское государственное предприятие научный исследовательский центр «Ғарыш-Экология», который имеет развитую материально-техническую и химико-аналитическую базу, необходимую для успешного выполнения научных и научно-прикладных исследований, направленных на создание системы экологического нормирования космической деятельности и минимизации негативного воздействия космической деятельности на окружающую среду и здоровье населения в условиях прогрессирующего развития космической отрасли.

2. Негiзгi проблемаларды талдау.
Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамытудың негізгі проблемасы ғарыштық зерттеулерге арналған заманауи зертханалар мен сынақ-эксперименттік базаларының жоқтығы болып табылады.
Атап айтқанда, астрофизикалық зерттеулерді жүргізу үшін айыру қабілеті үлкен телескоп түріндегі заманауи ғылыми зерттеу құралы қажет. ЖҚБ деректері негізінде ғылыми зерттеулер жүргізу үшін қазіргі уақытта ескі ЖҚБ ҒА орнын басып отырған жаңа буын ЖҚБ ҒА сипаттамасына сәйкестендірілген ғарыштық ақпараттарды қабылдау орталығын жаңғырту қажет. Ғарыштық техника мен технологияларды әзірлеу бойынша қолданбалы зерттеулер жүргізу үшін заманауи өлшеу мен сынақ аппаратуралары бар зертханалық және сынақ-эксперименттік база құру қажет.
3. Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды талдау.
Ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту ғылымды дамыту міндеттерін де, сол сияқты жоғары технологиялар трансфертінің міндеттерін де бір мезгілде шешуге мүмкіндік береді, сондықтан да түрлі мемлекеттердің ғарыштық бағдарламаларында ғылыми зерттеулер жүргізуге үлкен назар аударылуда.
Республикамызда ғарыш қызметінің дамуы өзінің бастапқы даму сатысында тұрған қазіргі кезең жағдайында ғарыштық техника мен технологияларды құру бойынша барлық жобаларды әлеуетті ғылыми негізде жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Бұл үшін, бірінші кезекте, ғарыштық техника мен технологиялардың перспективалық үлгілерін әзірлеу бойынша, Қазақстанның экономикасы салаларында олардың пайдаланылуын кеңейту бойынша жаңа ғылыми бағыттардың дамуын қамтамасыз ететін заманауи зертханалық және тәжірибе-эксперименталдық база құрылуы қажет.
Жоғарыда баяндалғанды жалпылай отырып, ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасының дамуын SWOT-талдаудың мынадай көрсеткіштерін айқындауға болады:
Күштi жақтары:
1) ғарыштық зерттеулердiң жоғары кадрлық әлеуетінің болуы;
2) ғарыштық зерттеулердiң дамыған ғылыми-эксперименталдық базасының болуы;
3) ғарыштық зерттеулер саласындағы тығыз халықаралық ғылыми байланыстардың болуы.
Әлсіз жақтары:
ғарыш ғылымының зертханалық және тәжірибелік-эксперименталдық жабдықтарының моральдық және физикалық тозуы.
Мүмкіндіктері:
1) ғылыми зерттеулердегі халықаралық кооперацияны тереңдету және кеңейту;
2) ғарыш технологияларын ғылыми пысықтау кезеңдерінде олардың трансферті.
Қауіп-қатерлері:
әлемдік экономикалық және қаржылық дағдарыстардың тереңдеуі салдарынан ғылыми бағдарламаларды қаржыландырудың қысқаруы.

2. Анализ основных проблем.
Основной проблемой развития научной и научно-технологической базы космической деятельности является отсутствие современной лабораторной и опытно-экспериментальной базы космических исследований.
В частности, для проведения астрофизических исследований необходим современный инструмент научных исследований в виде телескопа с большим разрешением. Для проведения научных исследований на основе данных ДЗЗ необходимо модернизировать центр приема космической информации под характеристики КА ДЗЗ нового поколения, которые сейчас приходят на замену старым КА ДЗЗ. Для проведения прикладных исследований по разработке космической техники и технологий необходимо создать лабораторную и опытно-экспериментальную базу с современной измерительной и испытательной аппаратурой.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Развитие научной и научно-технологической базы позволяет одновременно решить и задачи развития науки, и задачи трансферта высоких технологий, поэтому в космических программах различных государств большое внимание уделяется проведению научных исследований.
В нынешних условиях, когда космическая деятельность в республике находится на своей ранней стадии развития, жизненно необходимо обеспечить мощное научное сопровождение всех проектов по созданию космической техники и технологий.
Для этого в первую очередь необходимо создание современной лабораторной и опытно-экспериментальной базы космической науки, обеспечивающей развитие новых научных направлений по разработке перспективных образцов космической техники и технологий, по расширению их использования в отраслях экономики Казахстана.
Обобщая вышеизложенное можно определить следующие показатели SWOT-анализа развития научной и научно-технологической базы космической деятельности.
Сильные стороны:
1) наличие высокого кадрового потенциала космических исследований;
наличие развитой научно-экспериментальной базы космических исследований;
2) наличие тесных международных научных связей в области космических исследований.
Слабые стороны:
моральный и физический износ лабораторного и опытно-экспериментального оборудования космической науки.
Возможности:
1) углубление и расширение международной кооперации в научных исследованиях;
2) трансферт космических технологий на этапах их научной проработки.
Угрозы:
сокращение финансирования научных программ вследствие углубления мирового экономического и финансового кризисов.

3-бөлiм. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы
индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы
индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен көрсетілетін қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктерін қанағаттандыру

Раздел 3. Стратегические направления,
цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и
показатели результатов
3.1. Стратегические направления,
цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия
и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической
инфраструктуры.
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в
космических средствах и услугах. Коды бюджетных программ,

1. Қазғарыш ұйымдарының сұранысына сәйкес Қазақстанның базалық ЖОО және халықаралық «Болашақ» бағдарламасы бойынша (магистратура, докторантура, ғылыми тағылымдамалар) мамандарды даярлау
X
X
X
X
X
2. Жетекші шетелдік ғарыш орталықтарындағы тағылымдамаларды қоса алғанда, ғарыш саласындағы мамандардың біліктілігін арттыру
X
X
X
X
X
3. Ғарыш қызметі саласындағы ҒЗТКЖ-ді өткізу үшін студенттер мен жас ғалымдарды тартуды қамтитын Қазғарыштың және Қазақстанның ЖОО ынтымақтастығы мен бірлескен қызметін ұйымдастыру
X
X
X
-
-
3.2. Мемлекеттiк органдардың стратегиялық бағыттары
мен мақсаттарының мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарына
сәйкес келуi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт.
Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен көрсетілетін қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктерін қанағаттандыру
1.2-мақсат. «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
2-стратегиялық бағыт.
Ғарыш саласындағы ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1-мақсат. Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық қамту үлесін жоғарылату
«Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
«Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту жөнiндегi 2010 — 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 29 қазандағы № 1125 қаулысы
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы
«Қазақстан-2050» Стратегиясы» – қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4-бөлiм. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Стратегиялық бағыттың атауы, мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыты мен мақсатын жүзеге асыру жөніндегі iс-шаралар
Iске асыру кезеңi
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
Мыналар арқылы Қазғарыштың тиімділігін арттыру, Қазақстанның ұлттық бірлігі доктринасының негізгі қағидаттарын сақтау:
1) үкiметтiк емес ұйымдармен өзара іс-қимыл;
2) ғарыш саласында үлкен тәжiрибесi бар мемлекеттерден халықаралық сарапшыларды тарту;
3) ғарыш саласында техникалық реттеу жүйесiн ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету;
4) Қазғарыштың және оның қарамағындағы ұйымдардың кадрлық қызметтерінің тиімді жұмысын қамтамасыз ету;

1. Подготовка специалистов в базовых вузах Казахстана и по международной программе «Болашак» (магистратура, докторантура, научные стажировки) согласно потребностям организаций Казкосмоса
X
X
X
X
X
2. Повышение квалификации специалистов космической отрасли, включая стажировки в ведущих зарубежных космических центрах
X
X
X
X
X
3. Организация сотрудничества и совместной деятельности организаций Казкосмоса и вузов Казахстана, включающая привлечение студентов и молодых ученых к проведению НИОКР в области космической деятельности
X
X
X
X
X
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления
и цели государственного органа
Наименование стратегического и
(или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1.
Создание и развитие космической инфраструктуры
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах
Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур» Стратегическое направление 2.
Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии
Указ Президента Республики Казахстан № 958 от 19 марта 2010 года «Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы»
Постановление Правительства Республики Казахстан № 1125 от 29 октября 2010 года «Об утверждении Программы по развитию космической деятельности в Республике Казахстан на 2010-2014 годы»
Послание Президента Республики Казахстан Лидера нации Нурсултана Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года
«Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование
стратегического
направления, цели и
задачи государственного
органа
Мероприятия по реализации стратегического
направления и цели государственного органа
Период
реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры
Повышение эффективности деятельности Казкосмоса, соблюдение основных принципов Доктрины национального единства Казахстана через:
1) взаимодействие с неправительственными организациями;
2) привлечение международных экспертов из стран, имеющих большой опыт в области космической деятельности;
3) научно-методическое обеспечение системы технического регулирования в сфере космической деятельности;
4) обеспечение эффективной работы кадровых служб Казкосмоса и его подведомственных организаций;

5) қызмет нәтижелері мен ішкі ортаны жақсартудың жұмыстарын, оның ішінде мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі іс-шаралар шеңберінде жетілдіру;
6) ғарыш қызметі саласында қайта даярлау және бiлiктiлiкті арттыру арқылы кадрлық құрамның кәсіби дәрежесін арттыру;
7) мемлекеттiк тiлдi дамыту;
8) шешiм қабылдау деңгейiнде билiктегi әйелдер өкiлдiгiн 2016 жылға қарай 30 % болуын қамтамасыз ету;
9) сапа менеджменті жүйесін, оның ішінде Қазғарыштың қарамағындағы кәсіпорындарда ендіру және жетілдіру:
2010 жыл – «ҰК «Қазақстан Ғарыш Сапары» АҚ-та енгізілді;
2012 год – «Ғарыштық байланыс республикалық орталығы» АҚ-та енгізілді;
2013 год – «Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» АҚ-та енгізілді;
2015 год – Қазғарышта;
10) Қазғарыштың қызметі тиімділігін бағалаудың жетістіктеріне қол жеткізу: 2010 жылы – 48 балл; 2011 жылы – 68 балл; 2012 жылы – 78 балл, «Қадағаланатын саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу мен іске асыру» бағыты бойынша – 95,6 балл; 2013 жылы – 78 балл; 2014 жылы – 88 балл; 2015 жылы – 95 балл; 2016 жылы – 96 балл; 2017 жылы – 97 балл; 2018 жылы – 98 балл.
11) Қазғарыштың құрылымдық бөлімшелері мен қызметкерлері қызметінің тиімділігін бағалауды енгізу және жетілдіру – жыл сайын;
12) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру барысында қазақстандық қамту үлесін қамтамасыз ету:
IT-қызметтерінде: 2011 жылы – 40 %, 2012 жылы – 50 %, 2013 жылы – 65 %, 2014 жылы – 75 %, 2015 жылы – 80 %;
бағдарламалық қамтамасыз етудiң қораптық (лицензиялық) көлемiнде: 2011 жылы – 0,5 %, 2012 жылы – 1 %, 2013 жылы – 2 %, 2014 жылы – 4 %, 2015 жылы – 5 %;
IT-жабдық секторының көлемiнде:
2011 жылы – 3 %, 2012 жылы – 5 %,
2013 жылы – 6 %, 2014 жылы – 9 %, 2015 жылы – 10 %;
13) ақпараттық технологияларды қолдану, оның ішінде Қазғарыштың функцияларын автоматтандыру жұмыстарын ұйымдастыру;
14) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
15) ғарыш саласындағы бизнестi тiркеуге және басқаруға байланысты операциялық шығындардың (рұқсаттар, лицензиялар, сертификаттар алу, аккредиттеу, консультациялар алу) 2011 жылмен салыстырғанда 2015 жылға қарай 30%-ға төмендеуi;
16) ғарыш қызметі саласындағы ұлттық стандарттар жобаларын әзірлеу, жыл сайын;
17) бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттеріне өзгерістер енгізу;
18) ғарыш қызметі саласында жұмылдыру дайындығы бойынша іс-шаралар ұйымдастыру
2014-2018 жылдар
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен көрсетілетін қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктерін қанағаттандыру

5) совершенствование работы по улучшению внутренней среды и результатов деятельности, в том числе в рамках мероприятий по модернизации системы государственного управления;
6) повышение профессионального уровня кадрового состава путем системной подготовки и переподготовки специалистов в области космической деятельности;
7) развитие государственного языка;
8) обеспечение 30% представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году;
9) внедрение и совершенствование системы менеджмента качества, в том числе на подведомственных предприятиях Казкосмоса:
2010 год - внедрена в АО «НК «Қазақстан Ғарыш Сапары»;
2012 год - внедрена в АО «Республиканский центр космической связи»;
2013 год - внедрена в АО «Национальный центр космических исследований и технологий»;
2015 год - в Казкосмосе;
10) достижение оценки эффективности деятельности Казкосмоса:
в 2010 году - 48 баллов; в 2011 году - 68 баллов; в 2012 году - 72 балла, по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сфере/ регионе» - 95,6 балла; в 2013 году - 78 баллов; в 2014 году - 88 баллов; в 2015 году - 95 баллов; в 2016 году - 96 баллов; в 2017 году - 97 баллов; в 2018 году - 98 баллов;
11) внедрение и совершенствование оценки эффективности деятельности структурных подразделений и сотрудников Казкосмоса - ежегодно;
12) обеспечение доли казахстанского содержания при осуществлении государственных закупок информационно-коммуникационных технологий:
в IT-услугах: 2011 год - 40%, 2012 год - 50%, 2013 год - 65%, 2014 год - 75%, 2015 год - 80%;
в объеме коробочного (лицензионного) программного обеспечения: 2011 год - 0,5%, 2012 год - 1%, 2013 год - 2%, 2014 год - 4%, 2015 год - 5%;
в объеме сектора IT-оборудования: 2011 год - 3%, 2012 год - 5%, 2013 год - 6%, 2014 год - 9%, 2015 год - 10%;
13) применение информационных технологий, в т. ч. организация работ по автоматизации функций Казкосмоса;
14) обеспечение информационной безопасности;
15) снижение операционных издержек, связанных с регистрацией и ведением бизнеса (получение разрешений, лицензий, сертификатов; аккредитация; получение консультаций) в космической отрасли, включая время затрат - на 30% к 2015 году по сравнению с 2011 годом;
16) разработку проектов национальных стандартов в области космической деятельности, ежегодно;
17) внесение изменений в утвержденные стандарты и регламенты государственных услуг;
18) организация мероприятий по мобилизационной подготовке в области космической деятельности
2014-2018 годы
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах

1.2-мақсат. «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
1.1.1-мiндет. Ғарыштық байланыс жүйесiн құру және дамыту
1.1.2-мiндет. Жердi қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесiн (ЖҚЗ ҒЖ) құру және дамыту
1.1.3-мiндет. Ғылыми-технологиялық мақсаттағы ғарыш жүйесін құру
1.1.4-мiндет. Жерүстi ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.2.1-мiндет. «Байқоңыр» ғарыш айлағында экологиялық қауiпсiз «Зенит» ЗТ базасындағы «Бәйтерек» ғарыштық зымыран кешенін (ҒЗК) құру
1.2.2-мiндет. «Байқоңыр» ғарыш айлағында экологиялық қауіпсіз жеңіл кластағы ЗТ-мен ҒЗК құру
1.2.3-мiндет. «Днепр» ЗТ коммерциялық пайдалануға Қазақстанның қатысуын қамтамасыз ету
1.2.4-мiндет. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешенi объектiлерiнің сақталуын және мүлiктерiн тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш саласындағы ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1-мақсат.
Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық қамту үлесін жоғарылату
2.1.1-мiндет. Ғарыштық зерттеулердiң ғылыми және тәжірибелік-эксперименталдық базасының дамуы
2.1.2-мiндет. Ғарыш қызметін экологиялық нормалау жүйесін дамыту
2.1.3-міндет. Ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту
2.1.4-міндет. Ғарыш қызметі саласындағы кадрлық әлеуетті дамыту
5-бөлiм. Ведомствоаралық өзара қимыл
Оларға қол жеткiзу үшiн ведомствоаралық өзара әрекеттесу талап етiлетiн мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара әрекеттесу жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара байланыстарды орнату үшiн көзделетiн шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1.1-мақсат. Экономика мен қоғамның ғарыш құралдары мен көрсетілетін қызметтерiне өсiп келе жатқан қажеттiлiктерін қанағаттандыру
1.1.1-мiндет. Ғарыштық байланыс жүйесiн құру және дамыту
1. Ғарыштық байланыс жүйесінің қолданыстағы ҒА саны
1. Ғарыштық байланыс жүйесінің қолданыстағы ҒА саны Қорғанысмині, МАМ, ТЖМ, ККМ, ҰҚК,
«Сырбар» СБҚ
мемлекеттiк басқарудың орталық және аумақтық органдарының, ұйымдардың, халықтың қажеттiлiктерiн спутниктiк байланыс және хабар тарату қызметтерiмен қамтамасыз ету;
«KazSat-3», «KazSat-4» байланыс және хабар тарату ғарыш аппараты жиіліктерінің халықаралық үйлестірілуін өткізу;
қазақстандық байланыс және хабар тарату операторларының «KazSat-2» ҒА көшу жоспар-кестесінің орындалуын бақылау;
«KazSat» сериялы ҒА жүктеуді қамтамасыз ету мәселесін талқылау
2. Ғарыштық байланыс жүйесінің қолданыстағы ЖБК саны
1.1.2-мiндет. Жердi қашықтықтан зондтаудың ғарыш жүйесiн құру және дамыту

Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур»
Задача 1.1.1. Создание и развитие космической системы связи
Задача 1.1.2. Создание и развитие космической системы дистанционного зондирования Земли (КС ДЗЗ)
Задача 1.1.3. Создание космической системы научно-технологического назначения
Задача 1.1.4. Создание и развитие наземной космической инфраструктуры
Задача 1.2.1. Создание экологически безопасного космического ракетного комплекса (КРК) «Байтерек» на базе РН «Зенит» на космодроме «Байконур»
Задача 1.2.2. Создание экологически безопасного КРК с РН легкого класса на космодроме «Байконур»
Задача 1.2.3. Обеспечение участия Казахстана в коммерческом использовании РН «Днепр»
Задача 1.2.4. Обеспечение сохранности объектов и эффективного управления имуществом комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии
Задача 2.1.1. Развитие научной и опытно-экспериментальной базы космических исследований
Задача 2.1.2. Развитие системы экологического нормирования космической деятельности
Задача 2.1.3. Развитие международного сотрудничества в области космической деятельности
Задача 2.1.4. Развитие кадрового потенциала в области космической деятельности
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач,
для достижения которых
требуется межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган,
с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления межведомственных
взаимосвязей
1
2
3
Стратегическое направление 1. Создание и развитие космической инфраструктуры
Цель 1.1. Удовлетворение растущих потребностей экономики и общества в космических средствах и услугах
Задача 1.1.1. Создание и развитие космической системы связи
1. Количество действующих КА космической системы связи
МО, МКИ, МЧС, МТК, КНБ, СВР «Сырбар»
обеспечение услугами спутниковой связи и вещания потребностей центральных и территориальных органов государственного управления, организаций, населения; проведение международной координации частот космического аппарата связи и вещания «KazSat-3», «KazSat-4»; контроль за исполнением плана-графика перехода казахстанских операторов связи и вещания на КА «KazSat-2»; проработка вопроса обеспечения загрузки КА серии «KazSat»
2. Количество действующих НКУ космической системы связи
Задача 1.1.2. Создание и развитие космической системы дистанционного зондирования Земли

1. ЖҚЗ ҒЖ қолданыстағы ҒА саны
Қорғанысмині, ҰҚК, «Сырбар» СБҚ, ТЖМ, ӨДМ (ЖРБК), АШМ, ҚОСРМ, ИЖТМ, МГМ, ККМ, Алматы, Астана қалалары мен облыстарының әкiмдiктерi
ақпаратқа және жердiң, судың және орман объектiлерi мен аумақтарының маусымдық жағдайын, картографиялық және геологиялық деректердi қоса алғанда, ЖҚЗ ҒЖ деректерiне қажеттiлiктi айқындау және т.б.;
ҒЖ ЖҚЗ үшін жиіліктерді халықаралық үйлестіруді өткізу;
мемлекеттік басқарудың орталық және аумақтық органдарының, ұйымдардың, халықтың сұраныстарын қанағаттандыру үшін ЖҚЗ ғарыш түсірілімдерін ұсыну қызметтерін көрсету;
ЖҚЗ ғарыш деректерін қолдану бойынша мемлекеттік органдардың мамандарын оқытуды ұйымдастыру және көмек көрсету;
ЖҚЗ ғарыш деректерін алу және қолдану жөніндегі әдістемелік ұсынымдар әзірлеу, жер, су және орман объектілерінің және аумақтарының, картографиялық және геологиялық деректерді алу жағдайына мониторинг жүргізу
2. ЖҚЗ ҒЖ қолданыстағы жерүсті кешендерінің саны
1.1.4-мiндет. Жерүстi ғарыш инфрақұрылымын құру және дамыту
1. Жерүстi ғарыш инфрақұрылымының қолданыстағы объектілерінің саны
ӨДМ (ЖРБК, ҚТКШIК), Қорғанысмині, ҰҚК, мүдделі мемлекеттік органдар, Астана қ. әкiмдiгi
ҒА ҚСК, Қазақстан Республикасы ДЖСНЖ қызметтеріне сұранысты анықтау;
ҒА ҚСК, ҒТ АКТБ, ДЖСНЖ, Ұлттық ғарыштық технологиялар зертханасын құруға және пайдалануға енгізуге рұқсат беру құжаттарын алу және келісу;
ДЖСНЖ деректерін ұсыну бойынша мемлекеттік органдарға және кәсіпорындарға қызметтер көрсету;
ДЖСНЖ деректерін қолдану бойынша мемлекеттік органдардың мамандарын оқытуға көмек көрсету;
ДЖСНЖ деректерін алу және қолдану бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу мәселелерін пысықтау
1.2-мақсат. «Байқоңыр» ғарыш айлағының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын кеңейту
1.2.4-мiндет. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешенi объектiлерiнің сақталуын және мүлiктерiн тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету
1. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектілерінің күзетін қамтамасыз ететін бекеттер саны
ӨДМ (КДСЖКХ), ІІМ,
Қаржымині
Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету
2. Ресей Федерациясы жалға алғандардың қатарына кірмеген және жалдан шығарылған «Байқоңыр» кешені объектiлерінің саны
2-стратегиялық бағыт. Ғарыш қызметінің ғылыми және ғылыми-технологиялық базасын дамыту.
2.1-мақсат. Ғарыш техникасы мен технологияларын құру мен қолдануда қазақстандық қамту үлесін жоғарылату

1. Количество действующих КА КС ДЗЗ
МО, КНБ, СВР «Сырбар», МЧС, МРР (КУЗР), МСХ, МОСВР, МИНТ, МНГ, МТК, Акиматы областей и городов Алматы, Астаны
определение потребностей в информации и данных ДЗЗ, включая сезонное состояние земель, водных и лесных объектов и территорий, картографические и геологические данные и т. д.;
проведение международной координации частот для КС ДЗЗ;
оказание услуг по предоставлению космических снимков ДЗЗ для удовлетворения потребностей центральных и территориальных органов государственного управления, организаций, населения;
организация и содействие в обучении специалистов госорганов по применению космических данных ДЗЗ;
проработка вопросов по разработке методическх рекомендаций по получению и использованию космических данных ДЗЗ, проведению мониторинга состояния земель, водных и лесных объектов и территорий, получения картографических и геологических данных и т. д.
2. Количество действующих наземных комплексов КС ДЗЗ
Задача 1.1.4. Создание и развитие наземной космической инфраструктуры
1. Количество действующих объектов наземной космической инфраструктуры
МРР (КУЗР, КД-СЖКХ), МО, КНБ, заинтересованные государственные органы, акимат г. Астаны
определение потребностей в услугах СбИК КА, СВСН Республики Казахстан; получение разрешительных документов и согласования строительства и ввода в эксплуатацию СбИК КА, СКТБ КТ, СВСН, создание Национальной лаборатории космических технологий; оказание услуг государственным органам и предприятиям по предоставлению данных СВСН;
содействие в обучении специалистов госорганов по применению данных СВСН; проработка вопросов разработки методических рекомендаций по получению и применению данных СВСН
Цель 1.2. Расширение участия Республики Казахстан в деятельности космодрома «Байконур»
Задача 1.2.4. Обеспечение сохранности объектов и эффективного управления имуществом комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
1. Количество постов обеспечения охраны объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
МРР (КДСЖКХ), МВД, МФ
обеспечение сохранности объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
2. Количество объектов комплекса «Байконур», не вошедших в состав аренды Российской Федерацией и исключенных из него
Стратегическое направление 2. Развитие научной и научно-технологической базы космической деятельности
Цель 2.1. Повышение казахстанского содержания в создании и применении космической техники и технологии

2.1.1-мiндет. Ғарыштық зерттеулердiң ғылыми және тәжірибелік-эксперименталдық базасының дамуы
1. Жүргізілген ғылыми-зерттеу тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар:
басталғаны
АШМ, ТЖМ, ҚОСРМ, Қорғанысмині, ҰҚК, МГМ, БҒМ,
мүдделі мемлекеттік органдар
Әдістерді енгізудегі және ғарыш техникасы мен материалдарының эксперименталдық үлгілерін пайдаланудағы қажеттіліктерді айқындау;
қашықтықтан зондтау әдістерімен ғарыштан Қазақстан Республикасы аумағының жағдайын және жерүсті ғарыштық геодинамикалық және геофизикалық моинторингілеу, таяу және алыс ғарышты зерттеу нәтижелерін бағалау жөніндегі мемлекеттік органдардың жедел жұмысында ғарыш технологияларын қолдану жөніндегі және т.б.
әдістемелерді келісу және бекіту
жалғасатыны
аяқталғаны
2. Әзірленген жаңа ғылымды көп қажет ететін технологиялардың саны, оның ішінде:
ғарыш техникасы мен материалдарының құрылған эксперименталдық үлгілерінің саны
3. Тәжірибеге енгізілген ғылыми әзірлемелердің саны
2.1.2-мiндет. Ғарыш қызметін экологиялық нормалау жүйесін дамыту
1. Ғарыштық зымыран қызметінің (ҒЗС) әсеріне ұшыраған аумақтардағы экожүйенің жай-күйін кешенді бағалауды нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету базасын кеңейту ҚОСРМ, ТЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар нормативтiк құқықтық құжаттарды, экологиялық нормалау және ғарыш қызметi жүйесiнiң әдiстемелерiн келiсу және бекiту
ҚОСРМ, ТЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар
нормативтiк құқықтық құжаттарды, экологиялық нормалау және ғарыш қызметi жүйесiнiң әдiстемелерiн келiсу және бекiту
2.1.4-міндет. Ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты дамыту
1. Шет мемлекеттермен орнатылған әріптестік қарым-қатынастың саны
«Сырбар» СБҚ, СІМ, Қаржымині, ЭБЖМ, мүдделі органдар
ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттермен ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар мен басқа да құжаттардың жобаларын келісу
2. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің мемлекетаралық радионавигациялық бағдарламасы аясында келісілген құжаттар саны
2.1.5-міндет. Ғарыш қызметі саласындағы кадрлық әлеуетті дамыту
1. Қазақстанның ЖОО мамандықтар бөлінісінде және «Болашақ» халықаралық бағдарламасы бойынша даярланған мамандар саны
БҒМ
Ғарыш мамандығы бойынша қазақстандық және шетел ЖОО-да оқуды ұйымдастыру
2. Ғарыш саласындағы ғылыми зерттеу бағдарламалары мен жобаларына қатысуға тартылған жас ғылымдардың саны
БҒМ
Ғарыш саласындағы ғылыми- зерттеу бағдарламалары мен жобаларына қатысуға жас ғылымдарды тартуға қолдау көрсету
6-бөлiм. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдiң атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар қабылданбаған жағдайдағы ықтимал салдарлар
Басқару тәуекелi бойынша шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер

Задача 2.1.1. Развитие научной и опытно-экспериментальной базы космических исследований
1. Проведенные научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы:
МСХ, МЧС, МОСВР, МО, КНБ, МНГ, МОН, заинтересованные государственные органы
определение потребностей во внедрении методов и использовании экспериментальных образцов космической техники и материалов; согласование и утверждение методик по использованию космических технологий в оперативной работе госорганов по оценке состояния территории Республики Казахстан из космоса методами дистанционного зондирования и результатов наземно-космического геодинамического и геофизического мониторинга, изучения ближнего и дальнего космоса и др.
Начатые
Продолжающиеся
Завершенные
2. Количество разработанных новых наукоемких технологий, в т. ч.:
количество созданных экспериментальных образцов космической техники и материалов
3. Количество научных разработок внедренных в практику
Задача 2.1.2. Развитие системы экологического нормирования космической деятельности
1. Расширение базы нормативно-методического обеспечения комплексной оценки состояния экосистем на территориях, подверженных воздействию РКД
МОСВР, МЧС, заинтересованные госорганы
согласование и утверждение нормативных правовых документов, методик системы экологического нормирования и космической деятельности
Задача 2.1.4. Развитие международного сотрудничества в области космической деятельности
1. Количество установленных партнерских отношений с зарубежными государствами
СВР «Сырбар», МИД, МФ, МЭБП, заинтересованные органы
согласование проектов международных договоров и других документов о сотрудничестве с государствами в области космической деятельности
2. Количество согласованных документов в рамках Межгосударственной радионавигационной программы государств - участников Содружества Независимых Государств
Задача 2.1.5. Развитие кадрового потенциала в области космической деятельности
1. Количество подготовленных специалистов в разрезе специальностей в вузах Казахстана и по международной программе «Болашак»
МОН
организация обучения в казахстанских и зарубежных вузах по космическим специальностям
2. Количество молодых ученых, задействованных в научно-исследовательских программах и проектах космической отрасли
МОН
содействие привлечению молодых ученых в научно-исследовательские программы и проекты космической отрасли
Раздел 6. Управление рисками
Наименование
возможного
риска
Возможные
последствия
в случае
непринятия мер
по управлению
рисками
Мероприятия
по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски

1. Әлемдiк қаржылық дағдарыспен байланысты халықаралық ғарыштық нарық конъюнктурасы мен құрылымының өзгеруi
Жасалған ғарыштық технологиялар, олардың негiзiндегi қызметтер, басқа өнiм сыртқы нарықта сұранысқа ие болмай қалады. Жобалардың өтiмдiлiк мерзiмдерi, басқа да жағымсыз факторлар артады.
Спутниктiк навигация, ЖҚТ қосымшалары, байланыс салаларындағы ғарыш қызметтерiн тұтынудың iшкi нарығын мына шаралар арқылы қалыптастыру:
1) тиісті салаларда ғарыш қызметтерінің нәтижелерін пайдалану бойынша мемлекеттiк органдардың, ұйымдар мен жеке меншік компаниялардың өзара іс-қимылын тереңдету және кеңейту;
2) мемлекеттiк органдардың, ұйымдар мен жеке меншік компаниялардың байланыс, ЖҚТ, спутниктiк навигация және т.б. ғарыш қызметтеріне қажеттіліктері бойынша деректер қорларын құру;
3) ЖҚЗ деректерін техникалық реттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңістікті деректер инфрақұрылымын құру саласында нормативтік-техникалық базаны құру.
2. Шетелдік ғарыш байланыс операторларының баға демпингі
Ұлттық операторлардың шетелдік спутниктерге көшуі, елден қаражаттың, оның ішінде бюджеттік қаражаттың шығуы
1) байланыс саласындағы уәкілетті органмен ведомствоаралық ынтымақтастықты қамтамасыз ету;
2) шетелдік спутниктік операторлары баға демпингінің салдарынан туындайтын өзгерістерді ескере отырып, ұзақ мерзімді келісімшарттарға қол қою және тарифтік саясаттың оралымды болуы жолымен баға саясатын қалыптастыру.
3. Ресейдің «Восточный» жаңа ғарыш айлағына кетуі, РФ-да 2040 жылға дейiнгi ғарыш саласын дамытудың жаңа стратегиясын және ғарыштық бағдарламаларын қабылдау
«Байқоңыр» ғарыш айлағында ресейлiк жобалар мен бағдарламалардың тоқтауы, ғарыш айлағын жалға беру жағдайларының өзгеруi және т.б. себебінен «Байқоңыр» ғарыш айлағын сақтау және оның одан әрі жұмыс істеуінің проблемасы.
1) «Байқоңыр» кешенін жалға алу қатынастарынан ғарыш айлағын бірлесіп пайдалануға дейін кезең-кезеңімен өтуді көздейтін «Байқоңыр» кешенін бірлесіп пайдалану бойынша Жол картасын әзірлеу, қол қою және іске асыру;
2) «Байқоңыр» ғарыш айлағын бірлесіп пайдаланудың тәртібін реттейтін, оның ғылыми-техникалық әлеуетін дамытатын бірлескен зымыран ғарыш кешендерін жасау, кадрларды дайындау (даярлау), іске қосу қызметтерінде қазақстандық ұйымдар мен мамандардың қатысуы, жаңа мемлекетаралық келісімді әзірлеу, қол қою және ратификациялау;
3) «Бәйтерек» жобасын «Ангара» ЗТ-тан «Зенит» ЗТ-қа қабылданған ауыстыру тетігіне сәйкес 2004 жылғы 22 желтоқсандағы үкіметаралық Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;

1. Изменения конъюнктуры и структуры международного космического рынка, связанные с мировым финансовым кризисом
Созданные космические технологии, услуги на их основе окажутся не востребованными на внешнем рынке. Повысятся сроки окупаемости проектов, другие отрицательные факторы
Формирование внутреннего рынка потребления космических услуг в области спутниковой навигации, приложений ДЗЗ, связи через реализацию следующих мер:
1) углубление и расширение взаимодействия с государственными органами, организациями и частными компаниями по применению достижений космической деятельности в соответствующих сферах;
2) создание баз данных по потребностям государственных органов, организаций и частных компаний в космических услугах связи, ДЗЗ, спутниковой навигации и др.;
3) формирование нормативно-технической базы в области технического регулирования распространения данных ДЗЗ, создания Национальной инфраструктуры пространственных данных Республики Казахстан
2. Ценовой демпинг иностранными операторами космической связи
Переход национальных операторов на иностранные спутники, отток денежных средств из страны, включая бюджетные
1) обеспечение межведомственного взаимодействия с уполномоченным органом в области связи;
2) формирование ценовой политики с учетом изменений, возникающих в следствие демпинга цен иностранными спутниковыми операторами, путем заключения долгосрочных контрактов и гибкости тарифной политики
3. Уход России на новый космодром «Восточный», принятие новой стратегии и космических программ развития космической отрасли в РФ до 2040 года
Проблема сохранения космодрома «Байконур» и дальнейшего его функционирования по причине сворачивания российских проектов и программ на космодроме «Байконур», изменение условий аренды космодрома и т. д.
1) разработка, подписание и реализация «дорожной карты» по совместному использованию комплекса «Байконур», предусматривающая поэтапный переход от арендных отношений по комплексу «Байконур» к совместному использованию космодрома на новых условиях;
2) разработка, подписание и ратификация нового межгосударственного соглашения, регламентирующего порядок совместного использования космодрома «Байконур», развитие его научно-технического потенциала, создание совместных ракетно-космических комплексов, подготовку кадров, участие казахстанских организаций и специалистов в пусковых услугах;
3) внесение изменений и дополнений в межправительственное Соглашение от 22 декабря 2004 года согласно принятому механизму перевода проекта «Байтерек» с РН «Ангара» на РН «Зенит»;

4) мынадай шараларды көздейтін «Бәйтерек» ҒЗК құруы «Зенит» ЗТ-қа ауыстыру тетіктерін іске асыру бойынша Біріккен іс-қимыл жоспарын әзірлеу, қол қою, бекіту және іске асыру:
Ресей тарапынан «Зенит» ЗТ дайындау кезінде пайдаланылатын нормативтік-техникалық құжаттаманы ұсыну,
кешеннің құрамы және жүйелер мен агрегаттардың пайдалану ерекшеліктері бойынша қазақстандық ұйымның мамандарына практикалық оқытуды жүргізу,
«Зенит» ЗТ ұшыру және техникалық кешендерін жалдан шығару және Қазақстанға тапсыру (2015 жылғы
1 қаңтардан кейін емес), «Зенит» ЗТ дайындау және ұшыру жұмыстарын дербес жасауға мамандар дайын болғанда пайдалану бойынша жауапкершіліктің бірте-бірте қазақстандық ұйымға өтуі;
5) Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында «Байқоңыр» кешені бойынша Үкіметаралық комиссияның жұмысын жандандыру.
4. Тараптардың бiрiнiң түрлi саяси және экономикалық себептер бойынша бiрлескен жобалардан бас тартуы
Басталған жобаларды аяқтау мүмкін болмайтын жағдайда келтірілетін зиян
1) келiсiмшарттарда және тиiстi келiсiмдерде мiндеттемелердi орындамаудан келтiрiлген шығынның өтелуiн көздеу;
2) басталған жобаларды одан әрі жалғастыру бойынша басқа баламалы әріптестерді іздеу;
3) басталған жобаларды өз күшімен одан әрі жалғастыру мүмкіндігін қарастыру.
5. Зымырандық технологияларға халықаралық бақылау режимінің (ЗТБР) шектеулерінің және санкцияларының әрекеті.
Зымырандық технологиялар бойынша конструкторлық, техникалық және басқа құжаттама алудың мүмкін еместігі.
ЗТБР мүше мемлекеттермен ынтымақтастықтың шектелуі.
1) ЗТБР мүше мемлекеттермен Қазақстанның аталған режимге кіру мәселесі бойынша белсенді өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
2) ғарыш кеңістігін бейбіт мақсатта пайдалану бойынша Қазақстан қызметінің насихаты;
3) ЗТБР мүше емес шет мемлекеттермен әріптестік қарым-қатынасты кеңейту.
6. Ғарыштық-зымыран қызметінен Қазақстан аумағында экологиялық апаттар мен төтенше жағдайлар қаупі
Адамдардың өмірі мен денсаулығына қаупі, Қазақстанның экологиялық қауіпсіздігіне төнген қатер.
1) жоғары уландырғыш зымыран жанармайының улы құрамдас бөліктерін (амил, гептил) пайдаланатын ЗТ кезең-кезеңмен қысқартуда және оларды толығымен таза экологиялық ЗТ-на ауыстыруда Ресей Федерациясымен өзара қарым-қатынастың күшеюі;
2) Қазақстанның талаптарын орындау есебімен зымыран тасығыштардың ажырайтын бөліктерінің жаңа құлау аудандарын және зымырандардың ұшырылым сынағы мен ҒА ұшырылым жоспарына қорытындыны келісу;
3) ЗТ сатысының құлау аудандарында топырақ құнарлылығын қалпына келтіру және нысандарды кәдеге жарату бойынша шараларды жүргізу;

4) подготовка, подписание, утверждение и реализация Плана совместных действий по реализации механизма перевода создания КРК «Байтерек» на РН «Зенит», предусматривающий: представление Россией нормативной технической документации, используемой при подготовке РН «Зенит»;
осуществление практического обучения сотрудников казахстанской организации по составу и особенностям эксплуатации систем и агрегатов комплекса;
вывод из аренды стартового и технического комплексов РН «Зенит» и передачи их Казахстану (не позднее 1 января 2015 года); постепенный переход ответственности за эксплуатацию к казахстанской организации по мере готовности его специалистов к самостоятельной работе при подготовке и пуске РН «Зенит»;
5) активизация работы Межправительственной комиссии по комплексу «Байконур» между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
4. Отказ от совместных проектов по различным политическим и экономическим причинам одной из сторон
Ущерб в случае невозможности завершения начатых проектов
1) предусмотрение в контрактах и соответствующих соглашениях возмещения ущерба от невыполнения обязательств участниками совместных проектов;
2) поиск других альтернативных партнеров по продолжению дальнейшей реализации начатых проектов;
3) рассмотрение возможности продолжения начатых проектов собственными силами
5. Действие ограничений и санкций международного режима контроля за ракетными технологиями (РКРТ)
Невозможность получения технической, конструкторской и другой документации по ракетным технологиям. Ограничение в сотрудничестве с государствами - членами РКРТ
1) обеспечение активного взаимодействия с государствами - членами РКРТ по вопросу вступления Казахстана в данный режим;
2) пропаганда Казахстана по использованию космического пространства в мирных целях;
3) расширение партнерских отношений с иностранными государствами - не членами РКРТ
6. Риск чрезвычайных ситуаций и экологических катастроф на территории Казахстана от ракетно-космической деятельности
угроза жизни и здоровью людей, угроза экологической безопасности Казахстана
1) усиление взаимодействия с Российской Федерацией по поэтапному сокращению эксплуатации РН, использующих высокотоксичные компоненты ракетного топлива (амил, гептил), и полной их замене на экологически чистые РН;
2) согласование заключений к планам запусков КА и испытательных пусков ракет, и новых районов падения отдельных частей ракет-носителей с учетом выполненных требований Казахстана;
3) проведение мероприятий по утилизации объектов и рекультивации почв в районах падения ступеней РН;

4) Қазақстан аумағында ғарыштық зымыран қызметінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша заманауи ғылыми база құру;
5) ғарыш қызметінің экологиялық нормалау жүйесін нығайту және дамыту;
6) Үкіметаралық Келісімдер бойынша РФ міндеттерін орындауын қамтамасыз ету:
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының жалға алу шартымен «Байқоңыр» кешені аумағында экологияны және табиғатты пайдалану бойынша;
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы өнеркәсіптік авариялардың, апаттардың, дүлей зілзалалардың алдын алу және олардың салдарын жою саласындағы ынтымақтастық бойынша;
«Байқоңыр» ғарыш айлағынан зымыран ұшырылымы кезінде апаттар туындаған жағдайда өзара іс-қимыл жасау тәртібі бойынша.
7. Шетелдік валюта курсының өзгеруі
Ғарыш қызметі жобаларын іске асыруға бөлінген ақшалай қаражаттың жетіспеуі
1) Қаржылық құралдардың түрлі нысандарын қолдану (фьючерстер, форвардтар, опциондар және басқа);
2) шарт бойынша жұмысты төлеу үшін бос қаражаттың болуын қамтамасыз ету.
Ішкі тәуекелдер
8. Жоғары білікті кадрлардың кетуі
Мемлекеттiк органның кәсiптiк мүмкiндiктерiнiң күрт төмендеуi және олардың өзектi мiндеттердi орындауға қабiлетсiздiгi
1) қызметкерлердің біліктілігін арттыру бойынша семинарларды ұйымдастыру және өткізу;
2) моральдық және материалдық ынталандыру жолымен қызметкерлердің уәждемесін арттыру бойынша шаралар қабылдау;
3) ғарыштық мамандықтар мамандарын іздеу және тарту бойынша Қазақстанның ЖОО, Халықаралық бағдарламалар орталығы және Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
4) қызметкерлердің жыл сайынғы қызметінің тиімділігін бағалау қорытындылары бойынша ең жақсы және жетістікті қызметкерлерді анықтау.
9. «Байқоңыр» ғарыш айлағының негiзгi құрал-жабдығының моральдық және табиғи тозуы
Қазақстан мүддесі үшін «Байқоңыр» кешенінің әлеуетін пайдалану мүмкіндігін жоғалту.
Бәсекелі артықшылықтардың жоғалуы және қазақстандық ғарыш саласының бәсекеге қабілеттілігінің төмендігі.
1) «Зенит» ЗТ негізінде «Бәйтерек» ҒЗК-ні құру»;
2) жеңіл кластағы ЗТ ҒЗК құру;
3) Зымыран техникасының арнайы конструкторлық-технологиялық бюросын (ЗТ АКТБ), зымыран техникасының бөлшектерін өндіру кәсіпорындарын құру және іске қосу;
4) зымыран ғарыш техникасын құру бойынша отандық НИОКР үлесін ұлғайту;
5) зымыран ғарыш техникасынын құру технологияларының трансферті;
6) Нысандарды күрделі жөндеу мен оларды және инфрақұрылымды тиісінше сақталған қалыпта ұстап тұру, сонымен қатар бұрын орын алған залал келтіру деректері бойынша оларды Қазақстан Республикасына өтеу бойынша Жалға алу шартымен алынған міндеттемелерді орындау бөлігінде «Байқоңыр» кешенін пайдалану тетіктерін реттеу жөнінде РФ өзара іс-қимылды ұйымдастыру;

4) создание современной научной базы по обеспечению экологической безопасности ракетно-космической деятельности на территории Казахстана;
5) развитие и укрепление системы экологического нормирования космической деятельности;
6) обеспечение выполнения обязательств РФ по межправ. соглашениям:
по экологии и природопользованию на территории комплекса «Байконур» в условиях его аренды Российской Федерацией от 4 октября 1997 года;
по сотрудничеству в области предупреждения промышленных аварий, катастроф, стихийных бедствий и ликвидации их последствий от 28 марта 1994 года;
по порядку взаимодействия в случае возникновения аварий при пусках ракет с космодрома «Байконур»
7. Изменение курса иностранной валюты
Нехватка денежных средств, выделенных на реализацию проектов космической деятельности
1) применение различных форм финансовых инструментов (фьючерсы, форварды, опционы и др.);
2) обеспечение наличия свободных средств для оплаты работ по договору
Внутренние риски
8. Отток высококвалифицированных кадров
Резкое снижение профессиональных возможностей государственного органа и неспособность выполнения им ключевых задач
1) организация и проведение семинаров по повышению квалификации сотрудников;
2) принятие мер по повышению мотивации сотрудников путем материального и морального стимулирования;
3) осуществление взаимодействия с вузами Казахстана, Центром международных программ и Агентством по делам государственной службы по поиску и привлечению специалистов космических специальностей;
4) выявление самых лучших и успешных сотрудников по результатам ежегодной оценки эффективности деятельности сотрудников
9. Моральный и физический износ основных средств космодрома «Байконур»
Утрата возможности использования потенциала комплекса «Байконур» в интересах Казахстана. Потеря конкурентных преимуществ и низкая конкурентоспособность казахстанской космической отрасли
1) создание КРК «Байтерек» на базе РН «Зенит»;
2) создание КРК с РН легкого класса;
3) создание и ввод в действие специального конструкторско-технологического бюро ракетной техники (далее - СКТБ РТ), предприятий по производству компонентов ракетной техники;
4) увеличение доли отечественных НИОКР по созданию ракетно-космической техники;
5) трансферт технологий по созданию ракетно-космической техники;
6) организация взаимодействия с РФ по урегулированию механизмов использования комплекса «Байконур» в части исполнения взятых по договору аренды обязательств по капитальному ремонту объектов и поддержанию их и инфраструктуры в надлежащем сохранном состоянии, а также компенсации Республике Казахстан ущербов по ранее имевшим место фактам их нанесения;

33 097 437
26 443 245
17 131 479
1 682 387
996 332
0
0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰҒА       – Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
СА        – Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi
ҚТКШIК    – Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық iстерi комитетi
ҰҚК       – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi
ЖРБК      – Жер ресурстарын басқару комитетi
IIМ       – Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
ДСМ       – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi
СIМ       – Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
ИЖТМ      – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлiгi
МГМ       – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлiгi
МАМ       – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
БҒМ       – Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi
ҚОСРМ – Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі
ӨДМ       – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
АШМ       – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ       – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
ЭБЖМ      – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгi
«РҒБО» АҚ – «Республикалық ғарыштық байланыс орталығы» акционерлiк қоғамы
«ҚҒС» ҰК» АҚ – «Қазақстан Ғарыш Сапары» ұлттық компаниясы»  акционерлiк қоғамы
«Академик Ө.М. – «Академик Ө.М. Сұлтанғазин атындағы Ұлттық
Сұлтанғазин      ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» акционерлiк қоғамы
атындағы ҰҒЗТО» АҚ
«Бәйтерек» БК» АҚ – «Бәйтерек» Қазақстан-Ресей бiрлескен кәсiпорны» акционерлiк қоғамы
«Инфракос» РМК – «Инфракос» республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
«Ғарыш-Экология» ҒЗО» РМК – «Ғарыш-Экология» ғылыми-зерттеу орталығы» республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
ДЭФ – Дүниежүзілік экономикалық форум

33 097 437
26 443 245
17 131 479
1 682 387
996 332
0
0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НКА - Национальное космическое агентство Республики Казахстан
АС - Агентство по статистике Республики Казахстан
КДСЖКХ - Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КУЗР - Комитет по управлению земельными ресурсами
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
М3 - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МОСВР - Министерство окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан
МРР - Министерство регионального развития Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
АО «РЦКС» - Акционерное общество «Республиканский центр космической связи»
АО «НК «ҚҒС» - Акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан Ғарыш Сапары»
АО «НЦКИТ - Акционерное общество «Национальный центр космических исследований и технологий им. академика имени академика У.М. Султангазина»
АО «СП «Байтерек» - Акционерное общество «Совместное Казахстанско-Российское предприятие «Байтерек»
РГП «Инфракос» - Республиканское государственное предприятие «Инфракос»
РГП «НИЦ «Ғарыш-Экология» — Республиканское государственное предприятие «Научно-исследовательский центр «Ғарыш-Экология»
ВЭФ - Всемирный экономический форум