Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1595 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 122 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.03.2015 № 122 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1595 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгiнiң 2014 – 2018 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1. Миссиясы және пайымы
Миссиясы: Еңбек құқықтарын қорғау, жұмыспен нәтижелі қамтуға және халықтың әл-ауқатының артуына жәрдемдесу.
Пайымы: Өмiр сүру деңгейi мен сапасын лайықты жұмыспен қамтудың қолжетiмдiлiгiн кеңейту, әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiн арттыру, халықты әлеуметтiк қолдау жүйесiн дамыту және оңтайландыру негiзiнде арттыру.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтiң тиiстi салаларының
(аяларының) даму үрдiстерiн талдау
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарына сәйкес экономиканың сапалы өсуі елдің үдемелі индустриялық-инновациялық дамуына ықпал ететін физикалық инфрақұрылымды жаңғыртуға, адами ресурстарды дамытуға және институционалдық базаны нығайтуға негізделеді.
Бұл проблеманы шешу демографиялық ахуалдың жақсаруына және халық санының тұрақты өсуін қамтамасыз етуге байланысты. Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында көзделген халық санының 10 % өсіміне қол жеткізу үшін туу санының одан әрі өсуін, өмір сүрудің жалпы ұзақтығын арттыруды және көші-қонның оң сальдосын қамтамасыз ету қажет.
Осы проблемалардың шешімі Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті органдарының қызметін үйлестіруді және өзара іс-қимылын ұйымдастыруды қажет етеді.
Демографиялық процесті басқару жүйесіндегі буындардың бірі ретінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) бала туудың өсуіне, балалы отбасылардың жағдайының жақсаруына қолайлы жағдай жасауға жәрдемдесуге арналған.
Министрліктің бала туудың өсуіне жәрдемдесу жөніндегі қызметінің негізгі бағыттары оның қазіргі жағдайын ескере отырып айқындалған.
Реттелетін қызмет саласының негізгі даму өлшемдері

О Стратегическом плане Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1595. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 122
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.03.2015 № 122.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                    С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1595
Стратегический план
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы
1. Миссия и видение
Миссия: Защита трудовых прав, содействие продуктивной занятости и росту благосостояния населения.
Видение: Повышение уровня и качества жизни на основе расширения доступности продуктивной занятости, повышения уровня социального обеспечения, развития и оптимизации системы социальной поддержки населения.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1.
Содействие росту трудовых ресурсов
В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года качественный рост экономики будет основан на модернизации физической инфраструктуры, развитии человеческих ресурсов и укреплении институциональной базы, способствующих форсированному индустриально-инновационному развитию страны.
Решение данной проблемы зависит от улучшения демографической ситуации и обеспечения устойчивого роста численности населения. Для достижения предусмотренного Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 роста численности населения на 10 % необходимо обеспечить дальнейший рост рождаемости, увеличение общей продолжительности жизни и положительное сальдо миграции.
Решение данных проблем предполагает координацию деятельности и организацию взаимодействия центральных и местных органов Республики Казахстан.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), являясь одним из звеньев в системе управления демографическими процессами, призвано содействовать созданию благоприятных условий для повышения рождаемости улучшения положения семей с детьми.
Основные направления деятельности Министерства по содействию росту рождаемости определены с учетом ее современного состояния.
Основные параметры развития регулируемой сферы деятельности

Өткен кезеңде халық санының өскені байқалады: 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 16,9 млн. адам болды, бұл 1999 жылғы деңгейден 1,9 млн. адамға көп.
Халық санының артуы, негізінен бала туудың өсуі есебінен қамтамасыз етілді. Соңғы бес жыл ішінде туылған балалардың орташа жылдық саны 367,1 мыңнан асты; бала туу коэффициенті 2008 – 2012 жылдары орта есеппен 22,5 құрады.
1-сурет
Бала туу серпіні
(жалпы бала туу коэффициенті, 1000 адамға шаққанда)
Халықтың жас құрылымы оң тұрғыдан өзгерді. 2013 жылдың басына:
1) еңбек етуге қабілетті азаматтардың үлесі 49,6 %-дан (2003 ж.) 62,7 %-ға дейін көбейді;
2) 18 жасқа дейінгі балалардың үлесі ел халқының үштен біріне жақындады.
Демографиялық ахуалды жақсартуға балалы отбасыларды әлеуметтік қорғау жүйесі айтарлықтай ықпал етті. 2003 жылдан бастап халықаралық тәжірибеде кеңінен таралған мынадай қолдау түрлері кезең-кезеңімен енгізілді:
1) отбасыларға табысына қарамастан 30 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) (бірінші, екінші және үшінші баланың туылуына) бастап 50 АЕК (төртінші және одан кейінгі балалардың туылуына) дейінгі мөлшерде республикалық бюджеттен төленетін баланың туылуына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
2) бала 1 жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жәрдемақы. Жұмыс істемейтін аналарға ол табысына қарамастан республикалық бюджеттен 5,5 АЕК-тен 8,5 АЕК-ке дейінгі (отбасында туылған және тәрбиеленіп жатқан балалардың санына байланысты) мөлшерде төленеді. Жұмыс істейтін аналар бала туған күнге дейін соңғы 24 айдағы сақтандырылған табысының 40 % мөлшерінде «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры» АҚ-дан әлеуметтік төлемдер алады;
3) мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған ата-аналарға, қамқоршыларға арналған ең төмен жалақы мөлшеріндегі жәрдемақы (2010 жылдан бастап енгізілді);
4) табысы азық-түлік себетінің құнынан аз күнкөрісі төмен отбасыларға жергілікті бюджеттен бір АЕК мөлшерінде тағайындалатын және төленетін 18 жасқа дейінгі балаларға арналған жәрдемақы.
2010 жылдан бастап көп балалы аналарды «Алтын алқа» және «Күміс алқа» белгілерімен марапаттау шарттары өзгертілді және оларға төленетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақының мөлшері арттырылды (3,9 АЕК-тен 6 АЕК-ке дейін).
Ана мен баланы қорғаудың жаңа жүйесі қызмет еткен кезеңде:
1) баланың тууына байланысты жәрдемақы алатын отбасылардың саны 157,5 мыңнан ( 2003 жылы) 381,2 мыңға дейін (2 еседен астам) артты;
2) төрт және одан көп баласы бар отбасылардың салыстырмалы үлесі 2003 жылғы 7 %-дан 2012 жылы 9,2 % артты.
2008 жылдан бастап жұмыс істейтін әйелдер үшін жүктiлiгiне және босануына байланысты табысынан айрылған жағдайға мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру енгізілді. Осы қатер басталған жағдайда, жұмыс істейтін әйел жүктiлiгі және босануы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағында көрсетілген кезең үшін қатер басталғанға дейін соңғы 12 ай үшін сақтандырылған табыстың 100 % көлемінде әлеуметтік төлемді алады. Осы төлемдерді қаржыландыру көзі болып Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры белгіленген.
Сонымен қатар, егер бұл еңбек және (немесе) ұжымдық шарттың талаптарында, жұмыс берушінің актісінде көзделген болса, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан жүкті болу және босану жөніндегі әлеуметтік төлем сомаларын шегеріп, орташа жалақыны сақтай отырып, жұмыс беруші жүкті болу және босану жөніндегі демалыстың бір бөлігін, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлеріне демалысты төлейді.
Халықаралық тәжірибеде басқа елдерде де осыған ұқсас төлемдер жүзеге асырылады. Бұл ретте қаржыландыру көздері әртүрлі болады, Ресейде Әлеуметтiк сақтандыру қоры болса, мысалы Ұлыбританияда, бұл Үкімет пен жұмыс беруші, Германияда – Медициналық сақтандыру қоры мен жұмыс беруші болады.
Негізгі проблемаларды талдау
Алайда соңғы жылдары байқалған оң өзгерістердің аясында демографиялық салада жекелеген проблемалар да кездеседі.

В истекший период отмечено увеличение численности населения: на 1 января 2013 года она составила 16,9 млн. человек, превысив уровень 1999 года на 1,9 млн. человек.
Рост населения был обеспечен, главным образом, за счет роста рождаемости. В последние пять лет среднегодовое количество рожденных детей превысило 367,1 тыс.; коэффициент рождаемости в 2008 – 2012 годы составил 22,5 в среднем.
Рисунок 1
Динамика рождаемости
(общий коэффициент рождаемости на 1000 человек)
Положительно изменилась возрастная структура населения. На начало 2013 года:
1) доля граждан трудоспособного возраста увеличилась с 49,6 % (2003 г.) до 62,7 %;
2) доля детей до 18 лет приближается к одной трети населения страны.
На улучшение демографической ситуации определенное влияние оказало развитие системы социальной поддержки семей с детьми. Начиная с 2003 года, поэтапно введены широко распространенные в международной практике:
1) единовременные государственные пособия на рождение ребенка в размерах от 30 месячного расчетного показателя (далее – МРП) (на рождение первого, второго и третьего ребенка) до 50 МРП (на рождение четвертого и последующих детей), выплачиваемые семьям из республиканского бюджета вне зависимости от дохода;
2) пособие по уходу за ребенком до 1 года. Неработающим матерям, оно выплачивается из республиканского бюджета вне зависимости от дохода в размере от 5,5 до 8,5 МРП (в зависимости от количества рожденных и воспитываемых в семье детей). Работающие матери получают социальные выплаты из АО «Государственный фонд социального страхования» в размере 40 % от их застрахованного дохода за последние 24 месяца до даты рождения ребенка;
3) пособие родителям, опекунам, воспитывающим детей-инвалидов (введено с 2010 года) в размере минимальной заработной платы;
4) пособие на детей до 18 лет, назначаемое и выплачиваемое малообеспеченным семьям, доходы которых ниже продовольственной корзины, из местного бюджета в размере одного МРП.
С 2010 года изменены условия награждения многодетных матерей подвесками «Алтын алқа» и «Күміс алқа» и увеличены размеры выплачиваемого им специального государственного пособия (с 3,9 до 6 МРП).
За период функционирования новой системы поддержки материнства и детства:
1) количество семей, получающих пособие на рождение ребенка, увеличилось с 157,5 тыс. (в 2003 году) до 381,2 тыс. (более чем в 2 раза);
2) удельный вес семей, имеющих четырех и более детей – с 7 % в 2003 году, до 9,2 % в 2012 году.
С 2008 года введено обязательное социальное страхование на случай потери дохода в связи с беременностью и родами для работающих женщин. При наступлении данного риска работающая женщина получает социальную выплату в размере 100 % от застрахованного дохода за последние 12 месяцев до наступления риска за период, указанный в листе временной нетрудоспособности по беременности и родам. Источником финансирования данных выплат определен Государственный фонд социального страхования.
Вместе с тем, работодатель оплачивает часть отпуска по беременности и родам, отпуск работникам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), с сохранением средней заработной платы, если это предусмотрено условиями трудового и (или) коллективного договора, актом работодателя, за вычетом суммы социальной выплаты по беременности и родам из Государственного фонда социального страхования.
В международной практике подобные выплаты осуществляются и в других странах. При этом источники финансирования могут быть различными, если в России – это Фонд социального страхования, то, к примеру, в Великобритании – это Правительство и работодатель, в Германии – Фонд медицинского страхования и работодатель.
Анализ основных проблем
Однако, на фоне положительных изменений, наблюдавшихся в последние годы, в демографической сфере имеют место и отдельные проблемы.

1. Халық тығыздығының салыстырмалы түрде төмендігі (бір шаршы километрге 5,7 адам) өңірлік даму мүмкіндіктерін шектейді және әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа әсер ететін факторлардың бірі болып табылады.
2. Халықтың қартаю үрдісінің дамуы. Болашақта (2020 жылға дейін) соғыстан кейінгі кезеңде туған адамдардың есебінен (бала туудың «қарқынды» кезеңінде) еңбекке жарамды жастан асқан адамдар үлесінің артуы болжанып отыр. Халықтың қартаю үрдісі кейінгі жылдары да сақталатын болады. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің есебі бойынша 2030 жылға қарай қарт адамдардың үлесі 11,1 – 11,3 %, 2050 жылға қарай – 14,7 – 15 % дейін артады.
Халықтың қартаюы экономиканың өсуіне, жинақтар мен инвестицияларға, жұмыс күшінің ұсыныстары мен жұмыспен қамтуға, зейнетақымен қамсыздандыру бағдарламаларына, денсаулық сақтау және әлеуметтік қызмет көрсетуге, салық салуға, отбасының құрамына және тұрмыс тәртібіне әртүрлі әсер ететін болады.
3. Ұлттық еңбек нарығындағы еңбек ресурстарының тапшылығы.
4. Балалар мен отбасылық жәрдемақылардың мөлшері салыстырмалы түрде көп емес, бұл балалардың теңдей бастапқы дамуына мүмкіндік жасауға кедергі болады.
Реттелетін қызмет саласының негізгі сыртқы және ішкі даму факторларын бағалау
Осылайша, қалыптасқан жағдайда еңбек ресурстарының өсуін қамтамасыз ету үшін балалы отбасыларды мемлекеттік қолдауды күшейтуге бағытталған шараларды іске асыру жалғастырылатын болады.
Мыналар:
1) баланың тууына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жәрдемақылардың және көп балалы аналарға арналған арнаулы мемлекеттік жәрдемақылардың (индексация) мөлшерін арттыру;
2) «келісілген әлеуметтік көмек» және отбасылардың әлеуметтік қызметтерге қолжетімділігін қамтамасыз ету механизмдерін пилоттық режимде енгізу;
3) қиын өмірлік жағдайда жүрген отбасылар мен балаларды жеке әлеуметтік қолдау және қызмет көрсету жүйесін дамыту көзделеді.
Өз кезегінде еңбек ресурстарының өсу қарқынының өзгеруіне көші-қон ағындары да әсер етеді. Еңбек нарығындағы орнықты ахуал, халықтың әл-ауқатының өсуі еліміздегі көші-қонның оң сальдосына алғышарттар жасайды.
Ұзақ мерзімді перспективаға экономикалық белсенді халық санының азаюы ғаламдық дамудың әлемдік үрдістері де ықпал етеді. Әлемнің көптеген елдерінде еңбекке қабілетті жастағы халықтың санының қысқаруы және соның салдары ретінде, экономикалық белсенді тұрғындардың санының азаюы болжанады, бұл еңбек ресурстары ұсынысының қысқаруына алып келіп, еңбек нарығындағы ахуалды ушықтырады.
Келешекте бала туу санын арттыру және балалы отбасылардың жағдайын жақсарту үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында ана мен баланы қолдау жүйесін жетілдіруді жалғастыру көзделеді.
2-стратегиялық бағыт. Жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу
Жұмыспен қамту саясатында әлеуметтік жаңғыртуды жүзеге асыра отырып, Министрліктің қызметі бір жағынан, еңбекке ынталылықты арттыруға және нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге және екінші жағынан экономиканың жоғары білікті жұмыс күшіне қажеттілігін қанағаттандыруға бағытталатын болады.
Жоспарланып отырған жұмыспен қамту саласындағы әлеуметтік қатерлерді басқару жүйесін дамыту бүгінгі таңда аталған салада қалыптасқан болмыстың, проблемалары мен үрдістерінің көрінісі болып табылады.
Саланы дамытудың негiзгi өлшемдері
Еңбек нарығы және жұмыспен қамту
Әлеуметтік-экономикалық өзгерістер барысында елімізде қарқынды дамып келе жатқан еңбек нарығы құрылды, экономикалық белсенділік және халықтың жұмыспен қамтылу деңгейі тұрақты дамуда. Халықтың экономикалық белсенділік деңгейі 1991 жылғы 68,6%-дан 2012 жылы 71,7 %-ға, экономикалық белсенді халықтың саны 7,7 млн. адамнан 9,0 млн. адамға, жұмыс істейтін тұрғындардың саны 7,7 млн. адамнан 8,5 млн. адамға дейін көбейді. Бұл ретте жеке меншік нысандағы кәсіпорындарда жұмыспен қамтылу көп орын алады.

1. Относительно низкая плотность населения страны (5,7 человек на один квадратный километр) ограничивает возможности регионального развития и остается одним из факторов, влияющих на социально-экономическую стабильность.
2. Развитие тенденции старения населения. В перспективе (до 2020 года) прогнозируется увеличение доли населения старше трудоспособного возраста за счет лиц рожденных в послевоенное время (в период «бума рождаемости»). Тенденция старения населения сохранится и в последующие годы. По расчетам Агентства Республики Казахстан по статистике, доля пожилых людей к 2030 году увеличится до 11,1 – 11,3 %, к 2050 году – до 14,7 – 15 %.
Старение населения будет иметь весьма разнообразные последствия для экономического роста, сбережений и инвестиций, предложения рабочей силы и занятости, программ пенсионного обеспечения, здравоохранения и социального обслуживания, налогообложения, структуры семьи и жизненных укладов.
3. Дефицит трудовых ресурсов на национальном рынке труда.
4. Размеры детских и семейных пособий относительно невелики, что препятствует созданию равных стартовых возможностей развития детей.
Оценка основных внешних и внутренних факторов развития регулируемой сферы деятельности
В сложившейся, таким образом, ситуации для обеспечения роста трудовых ресурсов будет продолжена реализация мер, направленных на усиление государственной поддержки семей, имеющих детей.
Предусматривается:
1) повышение размеров (индексация) пособий на рождение ребенка, по уходу за ребенком по достижению им одного года и специальных государственных пособий для многодетных матерей;
2) внедрение в пилотном режиме механизмов «обусловленной социальной помощи» и обеспечению доступа семей к социальным услугам;
3) развитие системы индивидуального сопровождения и обслуживания семей и детей, находящихся в трудной жизненной ситуации.
В свою очередь на изменение динамики трудовых ресурсов оказывают влияние и миграционные потоки. Стабильная ситуация на рынке труда, рост благосостояния населения создает предпосылки к положительному сальдо миграции в стране.
В долгосрочной перспективе немаловажное влияние будут оказывать мировые тенденции глобального развития, одной из которых является снижение численности экономически активного населения. В мире во многих странах прогнозируется сокращение численности населения в трудоспособном возрасте и, как следствие, снижение численности экономически активного населения, что приведет к сокращению предложения трудовых ресурсов и обострит ситуацию на рынке труда.
В дальнейшем предусматривается продолжить совершенствование системы поддержки материнства и детства в целях создания благоприятных условий для повышения рождаемости и улучшения положения семей с детьми.
Стратегическое направление 2.
Содействие продуктивной занятости
Осуществляя социальную модернизацию в политике занятости – деятельность Министерства будет направлена на повышение трудовой мотивации и всемерное содействие продуктивной занятости, с одной стороны, и удовлетворение потребностей экономики в высококвалифицированной рабочей силе – с другой.
Планируемое развитие системы управления социальными рисками в сфере занятости является отражением реалий, проблем и тенденций, сложившихся в данной сфере к настоящему времени.
Основные параметры развития сферы
Рынок труда и занятость
В ходе социально-экономических преобразований в стране создан динамично развивающийся рынок труда, устойчиво повышается экономическая активность и уровень занятости населения. Уровень экономической активности населения повысился с 68,6 % в 1991 году до 72 % – в третьем квартале 2013 года, численность занятого населения увеличилась с 7,7 млн. человек до 8,6 млн. человек. При этом преобладает занятость на предприятиях частной формы собственности.

Жұмыссыздық деңгейі 2 еседен астам – 2000 жылғы 12,8%-дан, 2012 жылы 5,3 %-ға дейін азайды (Ресейде – 5,3 %, Ұлыбританияда – 7,7 %, АҚШ – 7,8 %, Италияда – 11,1 %, Испанияда – 26% – Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2012 жылғы 9 айдағы деректері бойынша).
Жұмыссыз тұрғындардың саны 474,8 мың адамды құрады, бұл 2000 жылғымен салыстырғанда 2 есеге аз.
Еңбек нарығының серпіні
Соңғы жылдары қалыптасқан еңбек нарығындағы тұрақты оң ахуал уақтылы дағдарысқа қарсы шараларды іске асыруды да қамтамасыз етеді. Бұл, ең алдымен – Жұмыспен қамтудың жол карталарын (2009, 2010 жылдар) іске асыру. 2011 жылы Жұмыспен қамтудың жаңа стратегиясы дамытылды. Мемлекет басшысының тапсырмасымен 2011 жылғы 1 шілдеде басталған және тұрақты және нәтижелі жұмыспен қамтуға ықпал ету жолымен халықтың табысын арттыруға бағдарланған Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірленді және Жұмыспен қамту 2020 жол картасы болып өзгертілді.
2011 – 2013 жылдары Бағдарламаны іске асыруға 200 млрд.теңге бөлінді. Бұл Бағдарламамен екі жүз елу мыңға жуық адамды қамтуға мүмкіндік берді, оның ішінде жартысынан астамы жұмыссыздар, 30 % өзін-өзі жұмыспен қамтығандар. Келісімшарт жасағандардың қалған бөлігі табысы аз адамдар (5,8 %) мен жалдамалы қызметкерлер (0,7 %).
233,8 мың адам жұмысқа орналастырылды. Бағдарламаға қатысушылардың 108 мыңынан астамы оқуға жіберіліп, оқуын аяқтағаннан кейін шамамен 80 % жұмысқа орналастырылды. Әлеуметтік жұмыс орындарына халықтың нысаналы топтары өкілдерінің 66,9 мыңы жұмысқа орналастырылды, жастар практикасы шеңберінде уақытша жұмыспен 46,8 мың оқу бітірушілер қамтамасыз етілді.
Бағдарлама шеңберінде алынған микрокредиттердің есебінен 11 мыңнан астам адам ауылда жеке ісін ашты және 5 мыңнан астам адам бизнесін кеңейтті, нәтижесінде қосымша құрылған жұмыс орындарына тағы да 12 217 адам жұмысқа орналастырылды.
Экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге 11,3 мың адамға жуық көшірілді. Көшірілген еңбекке қабілетті азаматтардың қатарынан 80 %-ы тұрақты жұмысқа тұрды.
1485 жобаны іске асыру шеңберінде 26,4 мың жұмыс орны құрылып, оларға 15 мыңдай Бағдарламаға қатысушы тартылды.
Негiзгi проблемаларды талдау
Сонымен қатар, ұлттық еңбек нарығын дамыту белгілі бір проблемалар және қиындықтарға тап болып жатады.
1. Ұлттық еңбек нарығы теңгерілмеген. Жұмыссыздық сақталуда, оның деңгейі әсіресе жастар арасында жоғары. Жұмыссыздықтың орын алуына қарамастан кәсіпорындар мен ұйымдарда орналастырылмаған жұмыс орындары (бос жұмыс орындары) сақталуда. Жаппай жұмысшы кәсіптері қызметкерлеріне, сондай-ақ жоғары білікті қызметкерлерге де сұраныс қанағаттандырылған жоқ.

Уровень безработицы снизился более чем в 2 раза – с 12,8 % в 2000 году до 5,3 % в 2012 году (в России – 5,3 %, Великобритании – 7,7 %, США – 7,8 %, Италии – 11,1 %, Испании – 26 % – по данным АС РК за 9 месяцев 2012 года).
Численность безработного населения составила 474,8 тыс. человек, что в 2 раза меньше по отношению к 2000 году.
Динамика рынка труда
Складывающая в последние годы стабильная положительная ситуация на рынке труда обуславливается также и реализацией своевременных антикризисных мер. Это, прежде всего – реализация Дорожных карт занятости (2009, 2010 годов). В 2011 году новая стратегия занятости получила свое развитие. По поручению Главы государства была разработана Программа занятости 2020 (далее – Программа), нацеленная на повышение доходов населения, путем содействия устойчивой и продуктивной занятости, которая начала свой старт с 1 июля 2011 года и была преобразована в Дорожную карту занятости 2020 (далее – Программа).
За 2011 – 2013 годы на реализацию Программы выделено 200 млрд. тенге. Это позволило вовлечь в Программу около двухсот пятидесяти тысяч человек, из которых более половины ранее безработных, 30 % самостоятельно занятых. Оставшаяся часть подписавших контракт участников малообеспеченные (5,8 %) и наемные работники (0,7 %).
Трудоустроено 233,8 тыс. человек. Более 108 тыс. участников Программы направлено на обучение, по завершению которого трудоустроены порядка 80 %. На социальные рабочие места было трудоустроено 66,9 тыс. представителей целевых групп населения, временной работой в рамках молодежной практики было обеспечено 46,8 тыс. выпускников.
За счет полученных в рамках Программы микрокредитов, собственное дело на селе открыли более 11 тыс. человек и расширили бизнес свыше 5 тысяч, в результате на дополнительно созданные места трудоустроено еще 12 217 человек.
В населенные пункты с высоким экономическим потенциалом переселены около 11,3 тысяч человек. 80 % из числа переселившихся трудоспособных граждан получили постоянную работу.
В рамках реализации 1485 проектов, были созданы 26,4 тыс. рабочих мест, на которые были привлечены 15 тыс. участников Программы.
Анализ основных проблем.
Вместе с тем, развитие национального рынка труда сталкивается с определенными проблемами и трудностями.
1. Национальный рынок труда не сбалансирован. Сохраняется безработица, особенно высок ее уровень среди молодежи. При наличии безработицы на предприятиях и в организациях сохраняются не заполненные рабочие места (вакансии). Не удовлетворяется спрос на работников массовых рабочих профессий, а также высококвалифицированных работников.

2. Экономиканың формальды емес секторы әлеуметтік қорғаудан шет қалған экономикалық белсенді халықтың елеулі бөлігін құрап тұр. Жұмыс істейтін халықтың 37 % астамы нәтижесіз жұмыспен қамтылғандар болып табылады.
3. Еңбек ресурстарының сапасы инновациялық экономиканың қажеттілігіне жауап бермейді (шамамен жұмыс істейтін тұрғындардың үштен бірінің кәсіптік білімі жоқ).
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Ұзақ мерзімді перспективада ұлттық еңбек нарығының жай-күйіне урбандалу және ғылыми-техникалық прогресс тәрізді ғаламдық дамудың әлемдік үрдістері маңызды ықпал етеді.
Тез урбандалу процесінде интеграциялық және ғаламдану процестері, халықтың еңбек көші-қоны күшейеді. Жалпы, әлеуметтік-экономикалық дамудағы инновациялардың рөлін нығайтатын технологиялық өзгерістердің жаңа толқыны күтілуде. Қызмет көрсету және ғылымды қажет ететін салалардағы жұмыстан өндіруші және дәстүрлі өңдеу өнеркәсібіне ауысу жүргізілуде, бұл орта біліктілікті талап ететін жұмыс орындары санының қысқаруына алып келеді.
Сыртқы факторлардың әсерімен қолдағы стратегиялардың әлеуеті қолданылатын болады. Жұмыспен қамту 2020 жол картасын одан әрі жетілдіру: жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларының арасында да, Бағдарламаға қатысуға үміткерлер арасында да кәсіптік бағдарлау институтын енгізуді; тірек ауылдарды кешенді дамыту, рекрутингілік компаниялардың қызметі үлгісінде жұмыспен қамту орталықтарын кезең-кезеңімен жаңарту және азаматтарды оқыту және жұмысқа орналастыруға үкіметтік емес ұйымдар және жеке жұмыспен қамту агенттіктерін кеңінен тартуды; еңбек нарығында болжау жүйесін енгізу; сондай-ақ бағдарламаның іске асырылуы мониторингі жүйесін жетілдіруді және т.б. көздейді.
Экономиканың тұрақты дамуы, тұрақты және нәтижелі жұмыспен қамту халықтың әл-ауқатының өсуіне берік негіз бола алады.
3-стратегиялық бағыт. Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Халықаралық көші-қон ұйымының бағалауы бойынша Қазақстан көші-кон процестері ерекше күшті байқалатын елдердің қатарына жатады. Қазақстанда көші-қон процестерінің ауқымы, олардың Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдайға әсері өсетін болады.
Халық саны және атап айтқанда, көші-қонның әлеуметтік-экономикалық проблемалары барлық жоғары дамыған мемлекеттердің негізгі мәселелерінің қатарында тұр. Қазіргі кезеңде АҚШ, Канада, Австралия сияқты елдері мен бірқатар Еуропа мемлекеттері келіп жатқан шетел азаматтарына қатысты ерекше селективті көші-қон саясатын жүргізеді. Сонымен қатар, бірқатар елдер, бірінші кезекте, Германия, Израиль және Польша ұлттық ұқсастықтары мен өз мемлекеттерінің ерекшелігін сақтау мақсатында өзгеше этнотарихи көші-қон саясатын жүргізеді.
Саланы дамытудың негізгі өлшемдері
Қазіргі кезде республикада көші-қон жағдайы былайша сипатталады:

2. Неформальный сектор экономики продолжает занимать значительную часть экономически активного населения, лишенного социальной защиты. Более 37 % работающего населения являются непродуктивно занятыми.
3. Качество трудовых ресурсов не отвечает потребностям инновационной экономики (примерно треть занятого населения не имеют профессионального образования).
Оценка основных внешних и внутренних факторов
В долгосрочной перспективе немаловажное влияние на состояние национального рынка труда будут оказывать мировые тенденции глобального развития, такие как урбанизация и научно-технический прогресс.
В процессе быстрой урбанизации, происходит усиление интеграционных и глобализационных процессов, усиливается трудовая миграция населения. В целом, ожидается новая волна технологических изменений, усиливающая роль инноваций в социально-экономическом развитии. Происходит переход от добывающей и традиционной обрабатывающей промышленности к работе в сфере услуг и в наукоемких отраслях, что ведет к сокращению количества рабочих мест, требующих средней квалификации.
Под воздействием внешних факторов будет использован имеющейся потенциал выработанных стратегий. Дальнейшее совершенствование Дорожной карты занятости 2020 будет предусматривать: введение института профориентации как среди старших классов общеобразовательных школ, так и среди претендентов на участие в Программе; усовершенствование механизмов поддержки предпринимательства на селе через содействие комплексному развитию опорных сел; поэтапную модернизацию центров занятости по примеру деятельности рекрутинговых компаний и широкое привлечение неправительственных организаций и частных агентств занятости к обучению и трудоустройству граждан; внедрение системы прогнозирования рынка труда; а также совершенствование системы мониторинга реализации программы и др.
Устойчивое развитие экономики, стабильная и продуктивная занятость создадут прочную основу для роста благосостояния населения.
Стратегическое направление 3.
Реализация государственной политики в области
миграции населения
По оценкам Международной организации по миграции Казахстан относится к странам мира, где наблюдаются наиболее сильные миграционные процессы. Масштабы миграционных процессов, их влияние на социально-экономическую ситуацию в Казахстане будут нарастать.
Социально-экономические проблемы народонаселения и в частности миграции стоят в ряду основных вопросов всех высокоразвитых государств. Такие страны как США, Канада, Австралия и ряд европейских государств в настоящий период проводят особую селективную иммиграционную политику в отношении прибывающих иностранных граждан. Наряду с этим, ряд стран, в первую очередь, Германия, Израиль и Польша в целях сохранения национальной идентичности и самобытности своих государств проводят специфическую этно-историческую миграционную политику.
Основные параметры развития сферы
В настоящее время миграционная ситуация в республике характеризуется:

1) ішкі қарқынды көші-қон. Қазақстанда соңғы жылдар ішінде өңіраралық көші-қон және көші-қон ағындары бағыттарының жоғары көрсеткіштері сақталуда. 2006 жылдан бастап 2012 жылға дейін өңіраралық көші-қон процестеріне 1,5 млн. астам адам тартылды. Халықты ауылдық елді мекендерден өмір сүру деңгейі неғұрлым жоғары және инфрақұрылымы дамыған өңірлерге, экологиялық қолайсыз өңірлерден экологиялық ортасы жақсы өңірлерге көшіру оның құрамдас бөлігі болып табылады.
2012 жылы басымды түрде еңбекке қабілетті жастағы халықтың ең көп кету ағыны Оңтүстік Қазақстан облысына, Жамбыл, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан және Қызылорда облыстарында байқалады. Астана, Алматы қалалары, Алматы облысы және Маңғыстау облысы халықтың келу ағынының негізгі өңірлері болып табылады.
2) шетелдік жұмыс күші (бұдан әрі – ШЖК ) санының азаюы. Ішкі еңбек нарығын қорғау мақсатында 2013 жылға – республиканың экономикалық белсенді тұрғындарының 1,2 %, оларға 25,2 мың шетелдік жұмыс күші немесе жалдамалы қызметкерлердің қатарынан 5,9 % шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгіленді (2008 жылғымен салыстырғанда тартылатын шетелдік қызметкерлердің саны 54204 адамнан 25235 адамға азайды).
Бұл ретте 2013 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша жоғары білікті ШЖК үлесі 74,4 % дейін ұлғайды (салыстыру үшін: 2008 жылы – 47,9 %).
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген кезде жүктелген ерекше шарттарды орындау шеңберінде 2013 жылдың 11 айында жұмыс берушілер қазақстандық азаматтар үшін 18 437 қосымша жұмыс орнын ашты, 22 мыңнан астам адам оқытылды. 287 шетел маманы қазақстандық кадрмен ауыстырылды.
3) жыл сайын келетін этникалық қазақтардың өсу қарқыны тұрақты. Тәуелсіздік жылдары 250 мыңнан астам отбасы немесе 930 мыңнан астам этникалық қазақ тарихи отанына келді.
Негізгі проблемаларды талдау
Көші-қон процестерінде бірқатар проблемалар бар, оларды шешу үшін көші-қон саясатын басқаруды күшейту қажет болады.
1. Халықтың көші-қонының өсуін төмендету: көші-қон сальдосы 2012 жылы (-1428) құрады.
2. Ішкі көші-қон процестерінің стихиялық дамуы, ауылдық өңірлерден қалаларға көшу облысаралық аумақтық орналасудың басым нысаны болып қалып отыр.
3. Еліміздің аумақтары бойынша көшіп-қонушыларды бір қалыпты орналастырмау, этникалық қазақтардың тарихи отанына баяу кірігуі салдарынан шиеленістің артуы.
4. Заңсыз көші-қон, көші-қон әлеуеті шиеленіскен елдерден көшіп келудің ұлғаюы.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау.
Көші-қон процестеріне әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды үш топқа бөлуге болады:

1) интенсивной внутренней миграцией. В Казахстане в течение последних лет сохраняется высокий показатель межрегиональной миграции и направления миграционных потоков. С 2006 по 2012 годы в процессы межрегиональной миграции было вовлечено более 1,5 млн. человек. Ее составляющими является миграция населения из сельских населенных пунктов в регионы с более высоким уровнем жизни и развитой инфраструктурой, из экологически неблагополучных регионов в регионы с лучшей экологической средой.
В 2012 году наибольший отток населения, преимущественно в трудоспособном возрасте, приходится на Южно-Казахстанскую, Жамбылскую, Восточно-Казахстанскую, Северо-Казахстанскую и Кызылординскую области. Основными регионами притока населения являются города Астана, Алматы, Алматинская и Мангистауская область;
2) снижением количества иностранной рабочей силы (далее – ИРС). В целях защиты внутреннего рынка труда на 2013 год установлена квота на привлечение иностранной рабочей силы – 1,2 % к экономически активному населению республики, в которой привлечены 25,2 тысяч иностранной рабочей силы или 5,9 % от числа наемных работников (в сравнении с 2008 годом число привлекаемых иностранных работников уменьшилась с 54204 до 25235 человек).
При этом доля высококвалифицированной ИРС на 1 декабря 2013 года увеличилась до 74,4 % (для сравнения: в 2008 году – 47,9 %).
Работодателями, в рамках выполнения особых условий, возлагаемых при выдаче разрешений, за 11 месяцев 2013 года создано для казахстанских граждан – 18 437 дополнительных рабочих мест, свыше 22 тыс. человек прошли обучение, 287 иностранных специалистов заменено казахстанскими кадрами;
3) стабильной динамикой прибывающих ежегодно этнических казахов. За годы независимости на историческую родину прибыло свыше 250 тысяч семей или более 930 тыс. этнических казахов.
Анализ основных проблем
Миграционным процессам присущ ряд проблем, для решения которых необходимо усиление управления миграционной политикой.
1. Снижение миграционного прироста населения: сальдо миграции в 2012 году составило (– 1428).
2. Стихийное развитие процессов внутренней миграции, миграция из сельских регионов в города остается преобладающей формой межобластного территориального размещения.
3. Увеличение напряженности из-за неравномерного расселения иммигрантов по территории страны, медленная интеграция этнических казахов на исторической родине.
4. Незаконная миграция, увеличение иммиграции из стран с напряженным миграционным потенциалом.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние и внутренние объективные факторы, оказывающие влияние на миграционные процессы, можно условно разделить на три группы:

1) басқарылмайтын, тұрақты қолданылатын факторлар – көбінесе климаттық, географиялық, геологиялық және экологиялық факторлар,
2) жанама ықпалмен реттелуі мүмкін уақытша факторлар – кезең-кезеңімен өзгеруі мүмкін факторлар. Бұл деңгей аумақтардың игерілу деңгейі, атап айтқанда, өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылым құру, халықтың жыныстық, жасына қарай, этникалық құрамы. Көші-қон процестеріне барынша әсер ететін уақытша факторлардың бірі болып тұрғындардың өмір сүру ұзақтығы бойынша құрамы болып саналады.
3) реттелетін ауыспалы факторлар – жалақыны ұлғайту, белгілі бір жеңілдіктер белгілеу немесе алып тастау, кадр саясаты, ұлттық саясаттағы өзгерістер және тағы басқалар.
Осыған байланысты, Қазақстанның қазіргі даму кезеңінде көші-қонның барлық ішкі және сыртқы факторларын ескере отырып, көші-қон ағынын реттеудің кешенді жүйесін құру қажет.
Еліміздің барлық өңірлерінде, әсіресе ауылды жерлерде өмір сүрудің теңдей жағдайын жасау, тұрғындарды нәтижелі жұмыспен қамтамасыз ету, жеткілікті жұмыс орындарын құру қажет.
Сонымен қатар, экономиканың жаһандануы, шекаралас елдердегі саяси тұрақсыздық және күрделі әлеуметтік-экономикалық ахуал, көші-қон процестерін реттеу және бақылаудың тиімсіз тетіктері басқарылмайтын көші-қонның өсуіне, ішкі еңбек нарығындағы қысымға алып келуі мүмкін. Бұл қысым жақын келешекте бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберінде Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына енуі аясында жұмыс күшінің еркін араласқан кезінде сезілетін болады.
Осыған орай тартылатын білікті шетелдік жұмыс күшінің үлесін ұлғайту шараларын күшейту көзделуде.
4-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету.
Еңбек қатынастарын реттеу саясатында әлеуметтік жаңғыртуды жүзеге асыра отырып – Министрліктің қызмет еңбек жағдайларын жақсартуға, экономикалық тиімділікпен әлеуметтік қорғалуды үйлестіруге, келіссөздер әлеуетін арттыру мен еңбек дауларының алдын алу негізінде тұрақтылықты қамтамасыз етуге бағытталатын болады.
Саланы дамытудың негiзгi өлшемдері
Мемлекет басшысының тапсырмаларын орындау үшін 2013 жылы еңбек заңнамасын жаңарту жұмыстары жүргізіліп, бірқатар заң жобалары Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілді:
1) әлеуметтік диалогты дамыту және оның тиімділігін арттыру үшін «Кәсіптік одақтар туралы» жаңа Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленді, ол қызметкерлердің мүддесін білдіру және қорғауда, еңбек даулары мен қақтығыстарының алдын алу және шешуде кәсіптік ұйымдардың рөлін арттыруға бағытталған (жоба республика деңгейінде және өңірлерде әлеуметтік әріптестермен талқыланды);

1) неуправляемые, постоянно действующие факторы – преимущественно климатические, географические, геологические и экологические факторы;
2) временные факторы, которые могут регулироваться косвенным воздействием – факторы, которые могут быть изменены постепенно. Это уровень освоенности территорий, в т.ч. создание производственной и социальной инфраструктуры; половой, возрастной, этнический состав населения. Немаловажным фактором влияния выступает и состав населения по продолжительности проживания;
3) регулируемые переменные факторы – увеличение заработной платы, установление или отмена определенных льгот, кадровая политика, изменения в национальной политике и так далее.
В этой связи, на данном этапе развития Казахстана, необходимо создание комплексной системы регулирования миграционных потоков, с учетом всех внешних и внутренних факторов миграции.
Необходимо создание равных условий жизнеобеспечения во всех регионах страны, особенно в сельской местности, обеспечение продуктивной занятости населения, создание достаточного числа рабочих мест.
В тоже время глобализация экономики, политическая нестабильность и сложная социально-экономическая ситуация в сопредельных странах, неэффективные механизмы регулирования и контроля за миграционными потоками могут привести к росту неуправляемой миграции, давлению на внутренний рынок труда. Это давление будет ощущаться в условиях свободного перемещения рабочей силы в рамках единого экономического пространства, предстоящего вступления Казахстана во Всемирную торговую организацию в ближайшей перспективе.
В этой связи предусматривается усиление мер по увеличению доли привлекаемой квалифицированной иностранной рабочей силы.
Стратегическое направление 4.
Обеспечение реализации трудовых прав граждан.
Осуществляя социальную модернизацию в политике регулировании трудовых отношений – деятельность Министерства будет направлена на улучшение условий труда, сочетание социальной защищенности с экономической эффективностью, обеспечение стабильности на основе повышения переговорного потенциала и предупреждения трудовых конфликтов.
Основные параметры развития сферы
Во исполнение поручений Главы государства в 2013 году проведена работа по обновлению трудового законодательства, и ряд законопроектов внесен на рассмотрение в Парламент Республики Казахстан:
1) для развития и повышения эффективности социального диалога разработан проект нового Закона Республики Казахстан «О профессиональных союзах», который направлен на повышение роли профессиональных организаций в представлении и защите интересов работников, предупреждении и разрешении трудовых споров и конфликтов (проект был обсужден с социальными партнерами на уровне республики и в регионах);

2) еңбек құқықтарын бұзушылық қатерлерінің алдын алу мақсатында депутаттардың қарауына Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және «Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау мен қадағалау туралы» Заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасы енгізілді. Заң жобасына сәйкес тиісті органдарда алдын ала тіркелусіз мемлекеттік еңбек инспекциясына қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына қатер туындаған жағдайда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы талаптарды сақтау жөнінде жоспардан тыс тексерулерді жүзеге асыру құқығын беру түрінде мемлекеттік бақылаудың жаңа түрі енгізіледі;
3) адамдардың әлеуметтік өштесуді қоздырғандығы, ереуілге мәжбүрлегендігі, еңбекақыны дер кезінде төлемегендігі, ұжымдық шартты орындамағандығы және басқа да құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікті белгілеу нормалары жаңа Қылмыстық, Әкімшілік кодекстерінің жобаларына енді.
2012 жылдың желтоқсанында Үкімет Қазақстан Республикасында азаматтарды еңбек заңнамасының негіздеріне жаппай құқықтық оқытуды ұйымдастыру жөніндегі 2013 – 2015 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын қабылдады. Оны іске асыру нәтижесінде 2013 жылында құқықтық жалпы оқытумен 1895 ұйымның 80 мыңнан астам қызметкері қамтылды.
Шамамен 105 мың дана арнайы әзірленген анықтамалықтар еңбек ұжымдарында тарату және оқу жүргізу үшін өңірлерге жіберілді.
Соңғы үш жылда (4 есе) жалақы бойынша мерзімі өткен берешекті азайтудың оң қарқыны байқалады.
Еліміздің кәсіпорындарында 1266 еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі халықаралық және ұлттық стандарт енгізілді. Соның арқасында, 2013 жылы өндірістік жарақаттану деңгейі төмендеді (2014 жылғы 1 қаңтарға өндірісте 1 997 адам, 2012 жылдың осы кезеңінде 2 189 адам зардап шекті).
Қазақстан Республикасында соңғы жылдарда 1000 қызметкерге шаққанда адам өлімімен аяқталған жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті шамамен 0,09 құрайды, ол Ресей Федерациясындағы (0,124) ұқсас көрсеткіштерден төмен, сонымен бірге Еуроодақтың Дания (0,03), Швеция (0,03) немесе Норвегия (0,06) сияқты елдеріндегі тиісті көрсеткіштен көп екенін көрсетеді.
2012 жылы 1000 қызметкерге адам өлімімен аяқталған жазатайым оқиғалардың жиілік коэффициенті 0,45 (оның ішінде өліммен аяқталған 0,06), Қырғызстанда (0,5), Тәжікстанда (0,3) осыған ұқсас көрсеткіш деңгейінде, ал Ресей Федерациясындағы көрсеткіш одан да асады (3,92).
Негiзгi проблемаларды талдау
Еңбек қатынастарын дамытуда белгілі бір проблемалар мен қиындықтар кездеседі. Еңбек заңнамасының бұзылуы сақталып отыр.

2) в целях предупреждения рисков нарушения трудовых прав внесен законопроект, предусматривающий внесение изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Казахстан и Закон «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Согласно законопроекту вводится новая форма государственного контроля в виде посещения и право государственной инспекции труда, без предварительной регистрации в соответствующих органах, осуществлять внеплановые проверки по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников;
3) нормы по закреплению ответственности лиц за умышленное провоцирование трудовой конфликтности, принуждение к забастовке, несвоевременную выплату зарплаты, невыполнение коллективных договоров и другие правонарушения вошли в проекты новых Уголовного, Административного кодексов.
В декабре 2012 года Правительством принят План мероприятий по организации правового всеобуча граждан основам трудового законодательства в Республике Казахстан на 2013 – 2015 годы. В результате его реализации в 2013 году правовым всеобучем были охвачены свыше 80 тысяч работников из 1895 организаций.
Порядка 105 тыс. экземпляров специально разработанных справочников направлены в регионы для распространения в трудовых коллективах и для проведения обучения.
Наблюдается положительная динамика сокращения просроченной задолженности по заработной плате за последние три года (в 4 раза).
На предприятиях страны внедрено 1266 международных и национальных стандартов по безопасности и охраны труда. Как следствие, в 2013 году снизился уровень производственного травматизма (на 1 января 2014 года на производстве пострадало 1 997 человек, в аналогичном периоде 2012 года – 2189 человек).
Коэффициент частоты несчастных случаев со смертельным исходом на 1000 работающих в последние годы в Республике Казахстан составил около 0,09, что ниже, чем аналогичный показатель в Российской Федерации (0,124), но в тоже время превышает соответствующий показатель в странах Евросоюза, таких как Дания (0,03), Швеция (0,03) или Норвегия (0,06).
В 2012 году коэффициент частоты несчастных случаев на 1000 работающих составил 0,45 (в том числе со смертельным исходом 0,06), на уровне аналогичного показателя в Кыргызстане (0,5), в Таджикистане (0,3), в то же время превышает показатель в России (3,92).
Анализ основных проблем.
Развитие трудовых отношений сталкивается с определенными проблемами и трудностями. Сохраняются нарушения трудового законодательства.

Еңбек қатынастары саласы үшін салыстырмалы түрде келіссөздер әлеуеті төмен сипатқа ие, бұл еңбек қақтығыстарының қатерін туындатады. 2013 жылы республика бойынша басымды түрде жалақының уақытында төленбеуі және оның мөлшерін арттыру талаптарынан туындаған 28 наразылық акциясы тіркелген. 2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикада жалақы бойынша берешек сомасы 738 млн. теңгені құрады. Халықаралық өлшемдер бойынша өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың деңгейі жоғары күйінде қалып отыр.
Ішкi және сыртқы негізгі факторларды бағалау
Келешекте еңбек қатынастарын дамытуды басқару Еңбек кодексінің нормаларына сәйкес еңбек қатынастарының негізгі субъектілерінің мүдделерін үйлестіру және олардың конституциялық құқықтары жүзеге асырылатын болады. Әлеуметтік диалогтың рөлін ұлғайту және бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін арттыру көзделеді.
Мемлекеттік еңбек жөніндегі инспекцияларының жұмысы бизнес үшін кедергілерді қажетті деңгейге дейін төмендету жағдайында жүзеге асырылады. Қатерлерді бағалау жүйесінде құқық бұзушылықтардың, өндірістегі жазатайым оқиғалардың профилактикасына, орын алған заң бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюға ерекше назар аудару керек.
Еңбекті қорғауды басқарудың өтемақылық, шығынды моделінен кәсіптік қатерлерді басқарудың заманауи жүйесіне өтуді қамтитын еңбекті қорғауды басқару жүйесінің идеологиясын түбегейлі өзгертуге бағытталған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың жаңа стратегиясын әзірлеу көзделеді.
Жұмыс берушінің еңбек заңнамасын бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдатумен бір мезгілде еңбек жағдайларына сәйкестігін ерікті түрде ресмилендіру енгізілетін болады.
Еңбек қатынастарын басқарудың мемлекеттік саясатын әзірлеу және іске асырудың сыртқы ортасы экономиканың жаһандануы, ТМД, ЕурАзЭҚ шеңберінде интеграциялық процестерді дамыту, бірыңғай кедендік кеңістікті қалыптастыру болып тұр.
Халықаралық әлеуметтік институттардың ұсынымдарын ескере отырып, салыстыру мақсатында еңбек қатынастарының ұлттық стандарттарын дамыған елдердің стандартарына жақындату жұмыстары жалғастырылатын болады.
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатының артуына жәрдемдесу
Әлеуметтік қамсыздандыруда әлеуметтік жаңғыртуды жүзеге асыра отырып – Министрліктің қызмет мемлекеттік кепілдіктерді азаматтардың және жұмыс берушілердің негізгі әлеуметтік қатерлер туындаған кезде әлеуметтік төлемдері мөлшерінің сәйкестігі мен әлеуметтік қамсыздандыру үшін дербес жауапкершілігімен үйлестіруге, сондай-ақ масылдықтың алдын алу және еңбек ету қабілеті сақталған табысы аз азаматтардың еңбек әлеуетін жандандыруға бағытталады.
Саланы дамытудың негiзгi өлшемдері
Халық табысының негізгі бөлігі жалақы есебінен қалыптасады.
Соңғы бес жылда жалақының ең төменгі мөлшері 1,4 есе арттырылды (2009 жылғы 13470-тен 2013 жылы 18660 теңгеге дейін). 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ең төменгі жалақы мөлшері бойынша Қазақстан Ресейден, Беларусьтен, Украинадан кейінгі 4-орынды алды.

Для сферы трудовых отношений характерен относительно низкий переговорный потенциал, что влечет риск возникновения трудовых конфликтов. В 2013 году по республике было зарегистрировано 28 акций протеста, преимущественно вызванные несвоевременной выплатой заработной платы и требованиями повышения ее размеров. На 1 января 2014 года сумма задолженности по заработной плате по республике составляла 738 млн. тенге. Сохраняется достаточно высокий по международным меркам уровень производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Управление развитием трудовых отношений в перспективе будет осуществляться в соответствии с нормами Трудового кодекса в интересах сбалансированности интересов основных субъектов трудовых отношений и реализации их конституционных прав. Предполагается дальнейшее повышение роли социального диалога и рост социальной ответственности бизнеса.
Работа государственных инспекций по труду будет осуществляться в условиях необходимого снижения барьеров для бизнеса. Основное внимание в системе оценки рисков предстоит уделить профилактике правонарушений, рисков несчастных случаев на производстве, устранению имеющих место нарушений и недостатков.
Предусматривается разработка новой стратегии безопасности и охраны труда, направленной на концептуальное изменение идеологии системы управления охраной труда, включающей переход от компенсационной, затратной модели управления охраной труда к современной системе управления профессиональными рисками.
Будет внедрено добровольное декларирование соответствия условий труда одновременно с ужесточением ответственности работодателя за нарушение трудового законодательства.
Внешней средой для разработки и реализации государственной политики управления трудовыми отношениями остается глобализация экономики, развитие интеграционных процессов в рамках СНГ, ЕврАзЭС, формирование единого таможенного пространства.
С учетом рекомендаций международных социальных институтов в целях сопоставимости будет продолжена работа над приближением национальных стандартов трудовых отношений к стандартам развитых стран.
Стратегическое направление 5.
Содействие повышению благосостояния населения
Осуществляя социальную модернизацию в социальном обеспечении – деятельность Министерства будет направлена на сочетание государственных гарантий с личной ответственностью граждан и работодателей за социальное обеспечение и адекватность размеров социальных выплат при наступлении основных социальных рисков, а также на предупреждение иждивенчества и активизацию трудового потенциала малообеспеченных граждан, сохранивших трудоспособность.
Основные параметры развития сферы
Основная часть доходов населения формируется за счет заработной платы.
За последние пять лет минимальный размер заработной платы увеличился в 1,4 раза (с 13 470 в 2009 году до 18 660 тенге в 2013 году). По размеру минимальной заработной платы на 1 января 2013 года среди стран СНГ Казахстан занимает 4 место после России, Беларуси, Украины.

Жалпы ел бойынша бір қызметкердің орташа айлық жалақысы экономикалық қызмет түрлері бойынша – 1,7 есе артып, 2013 жылы (1 желтоқсанға) 106 092 теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауларына сәйкес бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысы 2006 – 2007 жылдары тиісінше 32 және 30 % артты. Бұған қоса, 2009 жылы және 2010 жылғы 1 сәуірден бастап бюджет саласы қызметкерлері жалақысының деңгейі 25 % арттырылды, ал 2011 жылғы 1 шілдеден бастап 30 % арттырылды және 2013 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша орта есеппен 74 027 теңгені құрайды.
Азаматтық қызметшілерге жаңа еңбекақы төлеу жүйесі моделінің жобасы әзірленді және мемлекеттік органдар мен кәсіподақтар өкілдерінің талқылауында.
Өнеркәсіптің сегіз саласында (тау-кен металлургия, машина жасау, көмір, мұнай-газ, құрылыс, химия, электр энергиясы, теміржол) еңбекақы төлеудің ең төменгі стандартын есептеу үшін еңбекақы төлеудің салалық арттыру коэффициенттері бекітіліп, қолданылуда.
Халық табысының құрамында екінші орынды әлеуметтік жәрдемақылар алады.
Қазіргі уақытта Қазақстанда нарықтық экономиканың қағидаттарына сәйкес келетін әлеуметтік қамсыздандыру үшін жауапкершілікті мемлекет, жұмыс беруші және қызметкер арасында бөлуді көздейтін әлеуметтік қамсыздандыру жүйесінің көпдеңгейлі үлгісі қызмет етеді.
Әлеуметтік қамсыздандырудың негізі үнемі жаңартылып отыратын ең төменгі әлеуметтік стандарттар болып табылады. 2009 жылмен салыстырғанда:
1) ең төменгі күнкөріс деңгейі 13717 теңгеден 18660 теңгеге дейін артты;
2) базалық зейнетақы төлемдерін ескергендегі ең төменгі зейнетақының мөлшері – 1,8 еседен артық (15362-ден 28396-ге дейін) өсті.
Мемлекет басшысының тапсырмаларына, «Нұр Отан» партиясының халықтық тұғырнамасы әлеуметтiк бағдарламасының негiзгi ережелерiне және Үкiметтiң 2009 – 2010 жылдардағы iс-әрекет бағдарламасына сәйкес зейнетақы төлемдерi жыл сайын 25 %, ал 2011 жылдан бастап – 30 %; әлеуметтiк төлемдер 2010 жылы 9 %, 2011 жылы – 7 % көбейтiлген болатын. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жыл сайын зейнетақы төлемдерінің мөлшері 9 % арттырылады (инфляция деңгейінен 2 % ілгерілетіп).
Осы арттырулар мен жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн төлемдердi ескергенде, жиынтық зейнетақы төлемдерiнiң орташа мөлшерi 2013 жылғы 1 қарашада 45 мың теңгенi құрады.
Әлемдік тәжірибеде зейнетақымен қамсыздандыруды ұйымдастыру критерийлерінің бірі зейнетақы мөлшерінің еңбек қызметі кезеңінде алатын табыстарға барабарлығы болып табылады.
Зейнетақы төлемдерінің мөлшерін жүйелі арттыру қарт азаматтардың өмір сүру деңгейін жақсартуға және ТМД елдері арасында зейнетақымен қамсыздандырдың ең жоғары деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Среднемесячная заработная плата одного работника по видам экономической деятельности в целом по стране – выросла в 1,7 раза и в 2013 году (на 1 декабря) составила 106 092 тенге.
В соответствии с Посланиями Президента Республики Казахстан заработная плата работников бюджетной сферы в 2006 – 2007 гг. была повышена на 32 и 30 %, соответственно. Кроме того, в 2009 году и с 1 апреля 2010 года уровень заработной платы работников бюджетной сферы был увеличен на 25 %, а с 1 июля 2011 года - на 30 % и на 1 декабря 2013 года в среднем составляет 74 027 тенге.
Подготовлен и обсуждается с представителями государственных органов и профсоюзов проект новой модели системы оплаты труда гражданских служащих.
В восьми отраслях промышленности (горно-металлургической, машиностроительной, угольной, нефтегазовой, строительной, химической, электроэнергетической, железнодорожной) утверждены и применяются повышающие отраслевые коэффициенты для расчета минимального стандарта оплаты труда.
Второе место в составе доходов населения занимают социальные пособия.
В настоящее время в Казахстане функционирует соответствующая принципам рыночной экономики многоуровневая модель системы социального обеспечения, предусматривающая распределение ответственности за социальное обеспечение между государством, работодателем и работником.
Основанием социального обеспечения являются постоянно обновляемые минимальные социальные стандарты. В сравнении с 2009 г.:
1) прожиточный минимум увеличился с 13717 до 18660 тенге;
2) минимальные размеры пенсий с учетом базовой пенсионной выплаты – более чем в 1,8 раза (с 15362 до 28396 тенге).
В соответствии с поручениями Главы государства, основными положениями социальной программы Народной платформы партии «Нұр Отан» и программой действий Правительства в 2009 – 2010 годах пенсионные выплаты ежегодно повышались на 25 %, с 2011 года – на 30 %; социальные выплаты в 2010 году – на 9 %, в 2011 г. – на 7 %. С 1 января 2012 года ежегодно повышаются размеры пенсионных выплат на 9 % (с опережением уровня инфляции на 2 %).
С учетом этих повышений и выплат из накопительных пенсионных фондов средние размеры совокупных пенсионных выплат на 1 ноября 2013 года составили 45 тысяч тенге.
В мировой практике одним из критериев качества организации пенсионного обеспечения является адекватность размеров пенсий доходам, получаемым в период трудовой деятельности.
Системное повышение размера пенсионных выплат позволило повысить жизненный уровень пожилых граждан и обеспечить один из наиболее высоких уровней пенсионного обеспечения среди стран СНГ.

2013 жылы базалық және ынтымақты зейнетақыны төлемдері есебінен жиынтық табысты алмастыру коэффициенті ХЕҰ ең төмен нормаларынан асып (40 %-дан кем емес) 41,2 % құрады.
Алмастыру коэффициенті еларалық тұрғыдан салыстырғанда мынадай түрде сипатталады: Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (ЭЫДҰ) елдері бойынша орта есеппен – 56-57 %, ЕО елдерінде шамамен – 50 %, ЭЫДҰ-ға кіретін қалыптасқан нарықты таңдау бойынша орта есеппен – 52 %, Ресей Федерациясында – 35 %.
Қызметкерлердiң мiндеттi жинақтаушы зейнетақы жүйесiне (бұдан әрi – ЖЗЖ) және міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысуы кең етек алуда. Салымшылардың жеке зейнетақы шоттарының саны 2013 жылғы 1 қарашада 8,7 млн. құрады, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі қатысушыларының саны 6,3 млн. адамға жетті.
Қазіргі таңда мемлекеттің қаржылық-экономикалық мүмкіндіктеріне байланысты Мемлекет басшысының 2013 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан халқына зейнетақы жүйесін одан әрі дамыту мәселелері жөніндегі үндеуінде жариялаған тапсырмаларын кезең-кезеңімен іске асыруды бастады. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры құрылды, БЖЗҚ-ға азаматтардың зейнетақы активтері мен жинақтарын аудару толық көлемде жүзеге асырылуда. Бұл ретте инфляция деңгейін ескере отырып нақты енгізілген жарналар мөлшерінде зейнетақы жинақтарының сақталуына кепілдік бойынша мемлекеттің міндеттемелері сақталады.
Қазақстанда табысы аз халықтың бір бөлігін қамтитын әлеуметтік көмек жүйесі қызмет етеді. Ол әлеуметтік төлемдер (арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар, атаулы әлеуметтік көмек, күнкөрісі төмен отбасылардағы 18 жасқа толмаған балаларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар, тұрғын үй көмегі және т.б.) түрінде көрініс табады.
Атаулы әлеуметтік көмек және қолдау жүйесімен қазіргі уақытта бір миллионнан астам қазақстандық қамтылған.
Еліміздегі кедейлік деңгейі төмендеуде – табысы күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесі 2013 жылдың үшінші тоқсанында 2009 жылғы осы кезеңдегі 10,5 % орнына, 3,1 % құрады. Қазақстандағы кедейлік деңгейі ТМД елдерімен салыстырғанда төмен, мәселен 2012 жыл қорытындысы бойынша кедейлік деңгейі Беларусьте – 6,3 %, Украинада – 7,8 %, Ресейде – 11,0 % құрайды.
Негізгі проблемаларды талдау
Қабылданған шараларға қарамастан, Қазақстан Республикасында өмір сүру деңгейі анағұрлым дамыған елдердегі деңгейден қалыңқы.
Еңбекақы төлеуде салалық және өңiрлiк саралануы сақталуда, бюджет саласы қызметкерлерінің жалақысы оның жалпы экономика бойынша деңгейінен айтарлықтай артта қалып келеді. Еңбекке ақы төлеудің оның нәтижесіне байланыстылығы бұзылған – жалақының өсу қарқыны еңбек өнімділігінің өсу қарқынынан озық.
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесінде әлеуметтік төлемдердің алдыңғы табыстарға және елдегі өсіп отыратын өмір сүру деңгейіне барабар келмеуі негізгі проблема болып табылады. Сондай-ақ зейнетақы қорларының табыстылығы, жинақтаушы зейнетақы жүйесімен қамтылуы төмен.
Осының салдарынан елде кедейлік сақталған. Кедейлікке бірінші кезекте, көп балалы отбасылар мен ауыл тұрғындары ұшырайды. Кедейлер санатында еңбек етуге қабілетті азаматтар да бар, бұған табысының өзін-өзі қамтуға жеткіліксіз болуы ғана емес, еңбек етуге ынталандырудың (жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары) жеткіліксіздігі де себеп болуда.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Тұрақты макроэкономикалық ахуал, халықаралық ынтымақтастықпен байланысты басымдықтарды пайдалану мүмкіндігі, әлеуметтік қатерлерді басқару жүйесін жетілдіру – заманның негізгі талаптарына жауап беруге тиіс және халықтың әл-ауқатының артуын қамтамасыз ететін орта болып сақталып отыр.
Халық табысында жалақының ерекше маңызы сақталатын болады.
Бұл ретте, әлеуметтік әріптестерге еңбекақы төлеу мәселелерін ұжымдық-шарттық қатынастар жүйесіне қосу; еңбекақы төлеудің ең төмен стандартын белгілеу практикасын кеңейту; жалақының еңбек өнімділігі мен қызметтің түпкілікті нәтижесіне байланыстылығын қамтамасыз ету қажет.
Сонымен қатар келешекте азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесінің жаңа моделін қосымша пысықтап, көзделеді.
Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі мен әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қаржылай тұрақтылығын күшейтудің маңызды факторы әлеуметтік заңнаманы жаңарту болып табылады.

Совокупный коэффициент замещения дохода за счет базовой и солидарной пенсионной выплат достиг в 2013 году 41,2 %, что превышает минимальные нормы МОТ (не менее 40 %).
Коэффициент замещения в межстрановом сопоставлении выглядит следующим образом: в среднем по странам организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) — 56 – 57 %; в странах ЕС — около 50 %; в среднем по выборке формирующихся рынков, входящих в ОЭСР — 52 %; в Российской Федерации – 35 %.
Расширяется участие работников в накопительной пенсионной системе (далее – НПС) и системе обязательного социального страхования. Количество индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков на 1 ноября 2013 года составило 8,7 млн., количество участников системы обязательного социального страхования достигло – 6,3 млн. человек.
В настоящее время, в зависимости от финансово – экономических возможностей государства, начата поэтапная реализация поручений Главы государства озвученных в Обращении к народу Казахстана от 7 июня 2013 года по вопросам дальнейшего развития пенсионной системы. Создан единый накопительный пенсионный фонд, осуществляется перевод пенсионных активов и накоплений граждан в ЕНПФ в полном объеме. При этом сохраняются и обязательства государства по гарантии сохранности пенсионных накоплений в размере фактически внесенных взносов с учетом уровня инфляции.
В Казахстане функционирует система социальной помощи, которая охватывает малообеспеченные слои населения. Она выступает в форме социальных выплат (специальные государственные пособия, адресная социальная помощь, государственные пособия детям до 18 лет из малообеспеченных семей, жилищная помощь и другое).
Системой адресной социальной помощи и поддержки в настоящее время охвачено более одного миллиона казахстанцев.
Уровень бедности в стране снижается – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в третьем квартале 2013 года составила 3,1 % против 10,5 % аналогичного периода 2009 года. Уровень бедности в Казахстане в сравнении со странами СНГ низкий, к примеру, в Белоруссии уровень бедности по итогам 2012 г. составил 6,3 %, на Украине – 7,8 %, в России – 11,0 %.
Анализ основных проблем.
Несмотря на принимаемые меры, уровень жизни в Республике Казахстан отстает от уровня наиболее развитых стран.
В оплате труда сохраняется региональная и отраслевая дифференциация, заработная плата работников бюджетной сферы значительно отстает от ее уровня по экономике в целом. Несовершенны стандарты минимальной заработной платы. Нарушена зависимость оплаты труда от ее результатов – темпы роста заработной платы опережают темпы роста производительности труда.
В системе социального обеспечения основной проблемой остается неадекватность социальных выплат прежним доходам и растущему уровню жизни в стране. Также отмечается недостаточный охват населения накопительной пенсионной системой.
Как следствие – в стране сохраняется бедность. Ей подвержены, в первую очередь, многодетные семьи и сельские жители. В категории бедных находятся и трудоспособные граждане, причиной этому является не только недостаточный для самореализации доход, но и отсутствие достаточных стимулов к труду (активных мер содействия занятости).
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Устойчивая макроэкономическая ситуация, возможность использования преимуществ, связанных с международным сотрудничеством, совершенствование системы управления социальными рисками остаются той средой, в рамках которой предстоит ответить на основные вызовы времени и обеспечить неуклонный рост благосостояния населения.
В доходах населения сохранится особое значение заработной платы.
При этом социальным партнерам необходимо включать вопросы оплаты труда в систему коллективно-договорных отношений; расширить практику установления минимального стандарта оплаты труда; обеспечить зависимость заработной платы от производительности труда и конечных результатов деятельности.
Кроме того, в перспективе предстоит дополнительно отработать и внедрить новую модель системы оплаты труда гражданских служащих.
Важным фактором усиления финансовой устойчивости системы социального обеспечения и социального страхования системы является обновление социального законодательства.

Мемлекет басшысының 2013 жылғы 7 маусымда Қазақстан халқына зейнетақы жүйесін одан әрі дамыту мәселелері жөніндегі үндеуінде жариялаған тапсырмаларын кезең-кезеңімен іске асыру басталды.
Азаматтардың зейнетақы жинақтарын ұлғайту үшін келесі 2014 жылдан бастап:
1) өндіріс жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдар үшін (жұмыс берушінің есебінен) еңбекақы қорының 5 % мөлшерінде міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары;
2) жұмыс істейтін әйелдер үшін босану және бала күтімі бойынша демалыстарда жүрген кезеңіне зейнетақы жарналарын мемлекеттік субсидиялау енгізіледі.
Кейін жұмыс берушілердің есебінен 5 % міндетті зейнетақы жарналарын енгізу және кезең-кезеңімен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын 10 %-ға дейін арттыру; азаматтардың зейнетақы активтерінің инвестициялық табыстылығын арттыруға бағытталған шараларды әзірлеу, бүкіл жүйенің тартымдылығын арттыру және ынталандыру шараларын енгізу есебінен азаматтарды зейнетақы жүйесімен қамтуды кеңейту көзделеді.
Осы факторларды іске асыру Министрліктің халықтың әл-ауқатын арттыру жөніндегі жұмысының негізі болуға тиіс.
Экономикалық тұрақтылық және индустриялық-инновациялық дамуға көшу маңызды әлеуметтік проблемаларды шешу және ең алдымен, кедейлікті еңсеру үшін экономикалық өсуді пайдалану мүмкіндіктерін кеңейтеді.
2014 – 2015 жылдары пилоттық жобасын іске асыру нәтижелеріне қарай келісілген ақшалай көмектің жаңа нысандарын енгізу көзделеді. Кәсіптік даярлау және қайта даярлау, жұмыс іздеу және жұмысқа орналастыру бағдарламаларына міндетті қатысу шартымен белсенді қолдау көрсетуді көздейтін келісімшарттық жүйе еңбек уәждемесін күшейту және еңбек нарығына халықтың еңбекке қабілетті табысы аз санаттарын тарту тетігі болады.
Нәтижелі жұмыспен қамтудың қолжетімділігін және кедейлікті азайту мәселелерін кешенді шешу әлеуметтік көмек пен қолдауға мұқтаж адамдардың шеңберін тарылтып, оның атаулы сипатын күшейтуге мүмкіндік береді.
6-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік әлсіз топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру.
Саланы дамытудың негізгі өлшемдері
Қазақстан Республикасында, кез келген басқа елдердегі сияқты халықтың белгілі бір бөлігі – қарт адамдар, мүгедектер және халықтың нысаналы топтарының өзге де өкілдері ерекше әлеуметтік қолдауға мұқтаж. Ол арнаулы әлеуметтік қызметтер түрінде көрініс табады.
Әлеуметтік қолдауды ұйымдастыруда жергілікті мемлекеттік басқару органдарының рөлі артып, өкілеттіктері кеңейеді. Азаматтық қоғам өкілдерімен әріптестік дамиды, қайырымдылық өседі.
Кедейлікті жеңілдету және өмір сапасын арттыру үшін арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету белсенді пайдаланылады. «Арнаулы әлеуметтiк қызметтер туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қиын өмiрлiк жағдайда жүрген адамдарға арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсету сапасын арттыру шаралары қабылдануда. Қазіргі кезде 80 мыңға жуық азаматқа (мүгедектер, егде жастағы адамдар) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетіледі.

Начата поэтапная реализация поручений Главы государства озвученных в Обращении к народу Казахстана от 7 июня 2013 года по вопросам дальнейшего развития пенсионной системы.
Для увеличения пенсионных накоплений граждан с 2014 года вводятся:
1) обязательные профессиональные пенсионные взносы в размере 5 % от фонда оплаты труда (за счет работодателей) для лиц, занятых во вредных условиях производства;
2) государственное субсидирование пенсионных взносов для работающих женщин в период их нахождения в отпусках по рождению и уходу за детьми.
Далее предусматривается введение 5 % обязательных пенсионных взносов за счет работодателей и поэтапное повышение обязательных профессиональных пенсионных взносов до 10 %; выработка мер, направленных на повышение инвестиционной доходности пенсионных активов граждан, расширение охвата граждан пенсионной системой за счет введения стимулирующих мер и повышения привлекательности всей системы.
Реализация данных факторов должна стать основой работы Министерства по повышению благосостояния населения.
Экономическая стабилизация и переход к индустриально-инновационному развитию расширят возможности использования экономического роста для решения важнейших социальных проблем и, в первую очередь, для преодоления бедности.
С учетом результатов реализации в 2014 – 2015 гг. пилотного проекта предусматривается внедрить новые формы обусловленной денежной помощи. Механизмом усиления трудовой мотивации и вовлечения на рынок труда трудоспособных малообеспеченных категорий населения станет контрактная система, предусматривающая оказание активной поддержки при условии обязательного участия в программах профессиональной подготовки и переподготовки, поиска работы и трудоустройства.
Комплексное решение вопросов расширения доступности продуктивной занятости и снижения бедности позволит сузить круг лиц, нуждающихся в социальной помощи и поддержке, и усилить ее адресный характер.
Стратегическое направление 6.
Формирование эффективной системы социальной поддержки
уязвимых категорий населения.
Основные параметры развития сферы
В Республике Казахстан так же, как и в любой другой стране, определенная часть населения – лица пожилого возраста, инвалиды и иные представители целевых групп населения нуждаются в особой социальной поддержке. Она выступает в форме оказания специальных социальных услуг.
В организации социальной поддержки повышается роль и расширяются полномочия местных органов государственного управления. Развивается партнерство с представителями гражданского общества, растет благотворительность.
Для смягчения бедности и повышения качества жизни активно используется предоставление специальных социальных услуг. В соответствии с Законом Республики Казахстан «О специальных социальных услугах» принимаются меры по повышению качества социального обслуживания лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации. В настоящее время специальные социальные услуги получают около 80 тыс. граждан (инвалиды, лица пожилого возраста).

Жүзеге асырылып жатқан әлеуметтік қамсыздандыруды жаңарту шеңберінде арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсету стандарттары енгiзiлді, арнаулы әлеуметтік қызметтің кепілді көлемінің тізбесі айқындалды, оларды көрсетудің нысандары кеңейтілді. Жұмыс істеп тұрған медициналық-әлеуметтік мекемелердің базасында 13 өңірде 3 мыңға жуық мүгедек баланы қамтыған 29 күндізгі болу бөлімшесі ашылды. Қажетті әлеуметтік қызметтерді көрсетуге үкіметтік емес ұйымдар тартылуда.
Әлеуметтік қолдау көрсетуде мүмкіндіктері шектеулі адамдарға ерекше көңіл бөлінеді. «Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік деңгейде мүгедектерді медициналық, әлеуметтік және кәсіби оңалтудың кешенді шаралары әзірленді. Тегін кепілді медициналық көмек көрсету, әлеуметтік қызметтердің сапасын арттыру, білімнің, ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету, денсаулық жағдайын ескере отырып қызмет түрін еркін таңдау, кәсіптік даярлау және қайта даярлау, еңбек ету қабілетін қалпына келтіру және жұмысқа орналасуына жәрдемдесу мүгедектердің қоғам өміріне қатысуына тең мүмкіндіктер жасауға бағытталған.
Мүгедектердің құқықтары саласындағы халықаралық стандарттарды кезең-кезеңмен имплементациялау ниетін растай отырып, Қазақстан 2008 жылы Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға және оның Факультативтік хаттамасына қол қойды. Оны ратификациялауға даярлық шеңберінде лайықты ортаны қамтамасы етуге, өмір сүру функцияларын қалпына келтіруге қажетті жағдай жасауға бағытталған 2012 – 2018 жылдарға арналған мүгедектердің өмір сүру сапасын қамтамасыз ету және жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары кезең-кезеңімен іске асырылуда.
Негізгі проблемаларды талдау
Халықты әлеуметтiк қолдау жүйесiнде шешімін талап ететін маңызды проблемалар ретінде мыналар сақталып отыр:
1) мұқтаж адамдардың әлеуметтік қолдаумен жеткілікті қамтылмауы;
2) мүмкіндіктері шектеулі адамдарға ұсынылатын оңалту қызметтері тиімділігі жетіспейді;
3) әлеуметтік қызмет көрсетудің балама түрлері мен арнаулы әлеуметтік қызметтер нарығындағы бәсекелес орта жеткіліксіз дамыған.
4) мүмкіндіктері шектеулі адамдарды қоғам өміріне толыққанды қатыстыру мүмкіндіктерінің жеткіліксіздігі.
Халықты әлеуметтік қолдау жүйесінде осы және басқа проблемалардың болуы әртүрлі себептерге байланысты. Объективті түрде олар макроэкономикалық жағдайға, қаржы-экономикалық мүмкіндіктер мен жалпы мемлекеттік және өңірлік ауқымдағы басымдықтарға байланысты. Субъективті тұрғыдан – әлеуметтік қолдау көрсету механизмінің жетілмеуімен, әлеуметтік қызметкерлер кәсібилігінің төмендігімен және жауапкершілігінің жеткіліксіздігімен, олардың еңбекақы деңгейінің жетілмеуімен және салыстырмалы түрде төмендігімен байланысты.
Мұндай жағдайларда әлеуметтік қолдау жүйесін одан әрі дамыту бұл үшін қолда бар сыртқы және ішкі факторларды барынша пайдалануды талап етеді.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау

В рамках осуществляемой модернизации системы социального обслуживания внедрены стандарты оказания специальных социальных услуг, определен перечень гарантированного объема и расширены формы оказания специальных социальных услуг. На базе действующих медико-социальных учреждений в 13 регионах страны открыто 29 отделений дневного пребывания с охватом около 3 тысяч детей, имеющих инвалидность. К оказанию необходимых социальных услуг широко привлекаются неправительственные организации.
Особое внимание в оказании социальной поддержки уделяется лицам с ограниченными возможностями. В соответствии с Законом Республики Казахстан «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан», на государственном уровне разработаны комплексные меры по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации инвалидов. Оказание бесплатной гарантированной медицинской помощи, повышение качества социальных услуг, обеспечение доступности образования, информации, свободный выбор рода деятельности с учетом состояния здоровья, профессиональная подготовка и переподготовка, восстановление трудоспособности и содействие в трудоустройстве направлены на создание равных возможностей участия инвалидов в жизни общества.
Подтверждая приверженность к поэтапной имплементации международных стандартов в области прав инвалидов, Казахстан подписал в 2008 году Конвенцию о правах инвалидов и Факультативный протокол к ней. В рамках подготовки к ее ратификации поэтапно реализуется План мероприятий по обеспечению и улучшению качества жизни инвалидов на 2012 – 2018 годы, направленный на обеспечение доступной среды, создание необходимых условий для восстановления жизненных функций.
Анализ основных проблем
Важнейшими проблемами, требующими решения в системе социальной поддержки населения, остаются:
1) недостаточный охват нуждающегося населения социальной поддержкой;
2) недостаточная эффективность реабилитационных услуг, предоставляемых лицам с ограниченными возможностями;
3) недостаточное развитие альтернативных форм социального обслуживания и конкурентной среды на рынке специальных социальных услуг;
4) недостаточные возможности полноценного участия в жизни общества лиц с ограниченными возможностями.
Наличие этих и иных проблем в системе социальной поддержки населения связано с различными причинами. Объективно они обусловлены макроэкономической ситуацией, финансово-экономическими возможностями и приоритетами общегосударственного и регионального масштаба. Субъективно – с несовершенством механизма оказания социальной поддержки, относительно низким профессионализмом и недостаточной ответственностью социальных работников, несовершенством и относительно низким уровнем оплаты их труда.
В таких условиях дальнейшее развитие системы социальной поддержки требует максимально возможного использования имеющихся для этого внешних и внутренних факторов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.

Мүгедектерді әлеуметтік қорғау және олардың қоғам өміріне араласуы үшін тең мүмкіндік жасау бойынша жұмыс алдағы уақытта Қазақстан Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияға және оның Факультативтік хаттамасына қол қоюы арқылы өзіне қабылдаған халықаралық міндеттемелерді іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын болады. Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының екінші кезеңі (2014 – 2015 жылдар) бекітіліп, іске асыру көзделуде. Жоспардың маңызды іс-шараларының бірі қолданыстағы заңнаманы біріздендіру болып табылады.
Соған қарамастан, қазіргі кездегі жағдайға мүгедектерді қоғамға кіріктірудің жеткіліксіздігі тән және көбінесе бұл мүгедектердің тұрғын үй-коммуналдық, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымға кіруінің шектелуіне байланысты. Мұндай жағдайларда облыстардың, Астана, Алматы қ.қ. әкімдері қоршаған ортаның қол жетімділігін арттыру бөлігінде де, атап айтқанда қол инфрақұрылымына мүгедектердің ерекше мұқтаждығын бейімдеу жұмыстарын жақсарту; жүріп-тұруы қиын мүгедектерге көрсетілетін көлік қызметтерінің тізбесін кеңейту; объектілердің қол жетімділігі картасын әзірлеу және басқа.
2017 жылға дейінгі кезеңде арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін реформалауды жалғастыру көзделуде.

Работа по социальной защите и созданию равных возможностей участия в общественной жизни для инвалидов в ближайшей перспективе будет осуществляться в рамках реализации международных обязательств, принятых на себя Казахстаном в связи с подписанием Конвенции о правах инвалидов и Факультативного протокола к ней. Предусматривается утверждение и реализация второго этапа (2014 – 2015 годы) Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы. Одной из важнейших мероприятий Плана является проведение унификации действующего законодательства.
В тоже время для текущей ситуации характерна недостаточная интеграция инвалидов в общество и в большей степени это вызвано ограниченностью доступа инвалидов к жилищно-коммунальной, социальной и рекреционной инфраструктуре. В такой ситуации акимам областей, гг. Астана, Алматы необходимо будет принять незамедлительные меры. Для повышения доступности окружающей среды на местном уровне планируется улучшение работы по приспособлению к особым потребностям инвалидов дорожной инфраструктуры; расширение перечня транспортных услуг предоставляемых инвалидам, имеющим затруднения в передвижении; разработка карты доступности объектов и другое.
В период до 2017 года предусматривается продолжение реформирования системы предоставления специальных социальных услуг.

1. Ана мен баланы әлеуметтік қолдау жүйесін:
1) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда МӘСҚ-тан берілетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру мәселелері жөніндегі заңнаманы жетілдіру;
2) балалы отбасыларға әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау шарттарын өзгерту және толықтыру бойынша (шартты төлемдерге ауысу) ұсыныстар әзірлеп, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізу негізінде дамыту
Х
Х
Х
2. Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылардың мөлшерін арттыру
Х
Х
Х
Х
Х

1. Развитие системы социальной поддержки материнства и детства на основе:
1) совершенствования законодательства по вопросам назначения и осуществления социальных выплат из ГФСС на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижению им возраста одного года;
2) разработки и внесения на рассмотрение Правительства РК предложений:
по изменению и дополнению условий назначения социальных пособий семьям с детьми (переход к обусловленным выплатам).
Х
Х
Х
2. Повышение размеров государственных пособий семьям, имеющим детей
Х
Х
Х
Х
Х

1. ЖЖК 2020 бағдарламасының негізгі бағыттарын іске асыру:
1) инфрақұрылымды және тұрмыстық-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлікті және тірек ауылдық елді мекендерді дамыту арқылы жұмыс орындарын құру;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі шеңберінде оқыту және қоныс аудару арқылы жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
Х
Х
Х
Х
Х
2. Халықтың әлеуметтік осал топтарын, ең алдымен мүмкіндіктері шектеулі адамдарды жалақымен қамтамасыз ете отырып, жұмысқа белсенді түрде тартуы үшін жұмыс берушілерді ынталандыру жағдайларын жасау
Х
Х
Х
Х
Х
3. Икемді әрі қашықтықтан жұмыспен қамту нысандарын қолдану туралы халыққа насихаттау және хабардар ету
Х
Х
Х
Х
4. Жұмыспен қамту органдарында тіркелген балаларына күтім жасайтын аналарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары кешенін әзірлеу және іске асыру
Х
Х
Х
Х

1. Реализация основных направлений ДКЗ 2020:
1) обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно–коммунального хозяйства;
2) создание рабочих мест через развитие предпринимательства и развития опорных сел;
3) содействие в трудоустройстве через обучение и переселение в рамках потребностей работодателя.
Х
Х
Х
Х
Х
2. Создание условий, поощряющих работодателей к активному привлечению к работе социально уязвимых слоев населения, прежде всего, людей с ограниченными возможностями, обеспечив их заработной платой.
Х
Х
Х
Х
Х
3. Пропаганда и информирование населения о применении гибких и дистанционных форм занятости.
Х
Х
Х
Х
4. Разработка и реализация комплекса мер по содействию занятости матерей, ухаживающих за детьми, зарегистрированных в органах занятости.
Х
Х
Х
Х

2. Алдағы Мүгедектер құқығы жөнiндегi БҰҰ Конвенциясын ратификациялауға байланысты Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
X
X
3. Медициналық-әлеуметтік сараптама мен мүгедектерді оңалтуды (МКФ ережелерін ескере отырып) ұйымдастыру және жүргізудің инновациялық тәсілдерін әзірлеу
X
X
Х
4. Мүгедектер мен басқа да жүріп-тұруы қиын адамдар топтарының тыныс-тіршілік ету объектілеріне кедергісіз кіріп-шығуы үшін жағдай жасау
X
X
X
X
X
5. Протездiк-ортопедиялық және есту протездеу көмегiн көрсету стандарттарын жетiлдiру
X
X
X
X
X
6. Әлеуметтік және көлік инфрақұрылым объектілерін паспорттандыру мониторингі
X
X
X
X
3.2. Министрліктің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының
мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне ықпал ету
1.1-мақсат. Бала туудың өсуіне ықпал ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Жұмыспен нәтижелі қамтуға жәрдемдесу
2.1-мақсат. Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен бекітілген Жұмыспен қамтудың 2020 жол картасы
3-стратегиялық бағыт. Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
3-1-мақсат. Көші-қон процестерін реттеу және басқару тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
4-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету.
4.1-мақсат. Еңбек құқықтарын қорғау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайын жақсарту
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу

2. Внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с предстоящей ратификацией Конвенции ООН о правах инвалидов
X
X
3. Разработка инновационных подходов к организации и проведению медико-социальной экспертизы и реабилитации инвалидов (с учетом положений МКФ).
X
X
X
4. Формирование условий для беспрепятственного доступа инвалидов и других маломобильных групп населения к объектам жизнеобеспечения
X
X
X
X
X
5. Совершенствование стандартов предоставления протезно-ортопедической и слухопротезной помощи
X
X
X
X
X
6. Мониторинг паспортизации объектов социальной и транспортной инфраструктуры
X
X
X
X
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Содействие росту трудовых ресурсов
Цель 1.1. Содействие росту рождаемости
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
Цель 2.1. Повышение уровня занятости населения
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
Дорожная карта занятости 2020, утвержденная Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636.
Стратегическое направление 3. Реализация государственной политики в области миграции населения
Цель 3.1 Повышение эффективности управления и регулирования миграционных процессов
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Стратегическое направление 4. Обеспечение реализации трудовых прав граждан
Цель 4.1 Защита трудовых прав и улучшение условий безопасности и охраны труда
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 5. Содействие повышению благосостояния населения

5.1-мақсат. Халықтың өмір сүру деңгейін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
6-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
6.1-мақсат. Әлеуметтік қолдаудың тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
Мемлекет басшысының «Қазақстан – 2050» Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағытының атауы, мақсаты мен міндеттері
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын iске асыру жөніндегі іс-шаралары
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
1.1-мақсат.
Бала тууға ықпал ету
1.1.1-міндет.
Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес балалы отбасыларды әлеуметтiк қолдау мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттарын жетілдіру және мониторинг пен бағалау жүргiзу.
2. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау аясында көрсетілетін мемлекеттік қызметтің қолжетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру.
3. «Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары» РМҚК базасында Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің балалы отбасыларды әлеуметтік қолдаудың арнайы бағдарламалары бойынша біліктілігін арттыру.
4. «Әлеуметтік көмек: АӘК, МБЖ» ААЖ жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны Министрліктің Әлеуметтік-еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ӘЕСБАЖ) кіріктіру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2-стратегиялық бағыт.
Нәтижелі жұмыспен қамтуға ықпал ету
2.1-мақсат.
Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру
2.1.1-міндет.
Еңбек ресурстарының сапасын арттыру
2.1.2-міндет.
Жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысушы және табысы аз адамдардың белсенділігін арттыру
2.1.3-міндет.
Жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал ету
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, нысаналы топтарды әлеуметтiк қолдау мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттарын жетілдіру.

Цель 5.1. Повышение уровня жизни населения
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
Стратегическое направление 6. Формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых категорий населения
Цель 6.1. Повышение эффективности социальной поддержки
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан – 2050»: новый политический курс состоявшегося государства».
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Содействие росту трудовых ресурсов
Цель 1.1. Содействие росту рождаемости
Задача 1.1.1.  Социальная поддержка семей с детьми
1. Совершенствование, мониторинг и оценка стандартов оказания государственных услуг по социальной поддержке семей с детьми в соответствии с Реестром оказания государственных услуг, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан.
2. Обеспечение доступности и повышение качества государственных услуг, предоставляемых в рамках социальной поддержки семей с детьми.
3. Повышение квалификации работников территориальных подразделений МТСЗН, филиалов ГЦВП по специальным программам социальной поддержки семей с детьми на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН».
4. Обеспечение функционирования АИС «Социальная помощь: АСП, ГДП» и ее интеграции с Единой информационной системой социально-трудовой сферы Министерства (далее – ЕИССТС).
На постоянной основе
На постоянной основе
На постоянной основе
На постоянной основе
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
Цель 2.1. Повышение уровня занятости населения
Задача 2.1.1.  Повышение качества трудовых ресурсов
Задача 2.1.2. Активизация безработного, самозанятого и малообеспеченного населения
Задача 2.1.3. Содействие росту занятости
1. Совершенствование стандартов оказания государственных услуг по содействию занятости населения, социальной поддержке целевых групп населения в соответствии с Реестром оказания государственных услуг, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан.

2. Халықты жұмыспен, оның ішінде электронды түрде қамту мәселелері жөнінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет тізбесін кеңейту, қолжетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру.
3. Ағымдағы бос жұмыс орындары және перспективалық жұмыс орындары деректерінің қорын «Еңбек нарығы» ААЖ бағдарламалық тұғырнама бойынша құру және қызмет көрсетуі.
4. «Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары» РМҚК базасында жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар басқармалары, Мемлекеттiк еңбек инспекциясы (бұдан әрi – МЕИ) қызметкерлерiнiң халықты жұмыспен қамту және шетелдiк жұмыс күшiн тарту мәселелерi бойынша бiлiктiлiгiн арттыру.
5. «Жұмыс – Жастар еңбек биржасы» веб-порталының қызметін қамтамасыз ету.
6. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөнінде өңірлерді дамытудың оң тәжірибесімен алмасу бойынша көшпелі іс-шаралар өткізуді үйлестіру
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2014 – 2016 ж.ж.
Тұрақты түрде
3-стратегиялық бағыт
Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
3-мақсат
Көші-қон процестерін басқару мен реттеудің тиімділігін арттыру
3.1.1-міндет.
Оралмандарды қабылдау және бейімдеу саласындағы көші-қон процестерін реттеу
3.1.3- міндет.
Еңбек көші-қонын басқару
1. Оралмандарға қатысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын жетілдіру.
2. «Еңбекмині қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстары» РМҚК базасында халықтың көші-қоны мәселелері бойынша қызметкерлердің біліктілігін арттыру.
3. «Оралмандар» ААЖ-мен Министрліктің әлеуметтік еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесін ықпалдастыру
Тұрақты түрде
4-стратегиялық бағыт.
Азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету
4.1-мақсат.
Еңбек құқықтарын қорғау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайын жақсарту
4.1.1-міндет.
Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету
4.1.2-міндет.
Еңбек заңнамасы бұзылуының алдын алу және жолын кесу
4.1.3-мiндет.
Әлеуметтiк әрiптестiкті дамытуға жәрдемдесу
1. «Еңбекмині қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курстары» РМҚК базасында Мемлекеттiк еңбек инспекциясы (бұдан әрі – МЕИ) қызметкерлерiнiң біліктілігін арттыру.
2. «Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі» ААЖ жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
5-стратегиялық бағыт.
Халықтың әл-ауқатының артуына ықпал ету
5.1-мақсат.
Халықтың өмір сүру деңгейін арттыру
5.1.2-міндет.
Әлеуметтік қамсыздандырудың барабарлығын қамтамасыз ету
5.1.3-мiндет.
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң атаулылығын күшейту
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес зейнетақы және әлеуметтік төлемдер тағайындау, әлеуметтік көмек көрсету мәселелерi бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерiн жетілдіру, мониторинг пен бағалау жүргiзу.

2. Расширение перечня, обеспечение доступности и повышение качества предоставляемых государственных услуг по вопросам занятости населения, в том числе в электронном виде.
3. Создание и функционирование базы данных текущих вакансий и перспективных рабочих мест на программной платформе АИС «Рынок труда».
4. Повышение квалификации работников Государственной инспекции труда (далее – ГИТ) по вопросам занятости населения, привлечения иностранной рабочей силы, в том числе по обмену положительным передовым опытом регионов на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН».
5. Обеспечение функционирования веб-портала «Работа – Молодежная биржа труда».
6. Координация проведения выездных мероприятий по обмену положительным опытом между регионами, по вопросам занятости населения.
На постоянной основе
На постоянной основе
На постоянной основе
2014 – 2016 гг.
На постоянной основе
Стратегическое направление 3 Реализация государственной политики в области миграции населения
Цель 3.1 Повышение эффективности управления и регулирования миграционных процессов
Задача 3.1.1 Регулирование миграционных процессов в сфере приема и адаптации оралманов
Задача 3.1.3. Управление трудовой миграции
1. Совершенствование стандартов оказания государственных услуг касательно оралманов
2. Повышение квалификации работников
по вопросам миграции населения на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН»
3. Интеграция АИС «Оралманы» с единой информационной системой социально – трудовой сферы Министерства
На постоянной основе
Стратегическое направление 4. Обеспечение реализации трудовых прав граждан
Цель 4.1. Защита трудовых прав и улучшение условий безопасности и охраны труда
Задача 4.1.1. Обеспечение безопасности и охраны труда
Задача 4.1.2. Предупреждение и пресечение нарушений трудового законодательства
Задача 4.1.3. Содействие развитию социального партнерства
1. Повышение квалификации работников Государственной инспекции труда (далее – ГИТ) по трудовым вопросам, вопросам охраны и безопасности труда на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН»
2. Обеспечение функционирования АИС «Охрана и безопасность труда» и ее интеграция с ЕИССТС
На постоянной основе
На постоянной основе
Стратегическое направление 5.  Содействие повышению благосостояния населения
Цель 5.1. Повышение уровня жизни населения
Задача 5.1.2. Обеспечение адекватности социального обеспечения
Задача 5.1.3. Усиление адресности оказания социальной помощи
1. Совершенствование, мониторинг и оценка стандартов и регламентов оказания государственных услуг по назначению пенсионных и социальных выплат, оказанию социальной помощи в соответствии с Реестром оказания государственных услуг, утверждаемым постановлением Правительства РК

2. Әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі (оның ішінде электронды түрде) мемлекеттік қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және сапасын арттыру.
3. Зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындау процестерін автоматтандыру.
4. «Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары» РМҚК базасында Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындау мәселелері бойынша біліктілігін арттыру.
5. «Байланыс-орталық» ААЖ, «Әлеуметтік көмек: МБЖ, АӘЖ», «Е-собес» ААЖ пайдалануға енгiзу және оларды ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
2011 – 2014 жж.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
6-стратегиялық бағыт.
Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
6.1-мақсат.
Әлеуметтік қолдаудың тиімділігін арттыру
6.1.1. міндет.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін дамыту
6.1.2. міндет.
Мүгедектерді оңалту жүйесін дамыту
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қызмет көрсету тiзiлiмiне сәйкес арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандарттарын және компенсаторлық техникалық құралдар беру бойынша мемлекеттiк қызмет көрсету стандарттарын жетілдіру.
2. «Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары» РМҚК базасында Еңбекмині аумақтық бөлімшелерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету және мүгедектерді әлеуметтік қолдау мәселелері бойынша біліктілігін арттыру.
3. «Е-собес» ААЖ жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны ӘЕСБАЖ-бен кiрiктiру.
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Тұрақты түрде
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
1. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2. ӘЕСБАЖ-ды жетілдіру және оны мүдделi мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiмен кiрiктiру.
3. Зейнетақы мен әлеуметтiк жәрдемақыларды электрондық тағайындаудың және төлеудiң автоматтандырылған жүйесiн кезең-кезеңімен енгiзу.
4. «Байланыс-орталық» ақпараттық-анықтамалық жүйесi арқылы әлеуметтік-еңбек саласындағы мемлекеттік саясат мәселелерi жөнiнде консультациялық қызметтер көрсету.
5. Бизнес-процестерді оңтайландыру, халықтан талап етілетін құжаттардың санын қысқарту және мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру жөнінде іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және іске асыру.
6. Электрондық форматта көрсетiлетiн (оның ішінде ішінара автоматтандырылған) мемлекеттiк қызметтердiң үлесiн Министрлiкте көрсетiлетiн қызметтердiң жалпы санының 70 % дейiн жеткiзу.
7. Конкурстық өтiнiмге сәйкес (болған кезде) ақпараттық коммуникациялық технологиялар жабдықтарын мемлекеттiк сатып алу кезiнде қазақстандық қамтуды IT-қызметтерінде қамтамасыз ету.

2. Обеспечение доступности и повышение качества государственных услуг по социальному обеспечению (в том числе в электронном виде).
3. Автоматизация процессов назначения пенсионных и социальных выплат
4. Повышение квалификации работников территориальных подразделений МТСЗН, филиалов ГЦВП, по вопросам назначения пенсионных и социальных выплат на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН»
5. Обеспечение функционирования информационно-справочного центра «Контакт-центр», АИС «Социальная помощь: ГДП, АСП», «Е-собес» и их интеграция с ЕИССТС
На постоянной основе
На постоянной основе
2011 – 2014 гг.
На постоянной основе
На постоянной основе
Стратегическое направление 6. Формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых категорий населения
Цель 6.1.  Повышение эффективности социальной поддержки
Задача 6.1.1. Развитие системы оказания специальных социальных услуг
Задача 6.1.2. Развитие системы реабилитации инвалидов
1. Совершенствование стандартов оказания государственных услуг по оформлению документов на предоставление специальных социальных услуг и компенсаторных технических средств в соответствии с Реестром оказания государственных услуг, утверждаемым постановлением Правительства РК
2. Повышение квалификации работников территориальных подразделений МТСЗН по вопросам оказания специальных социальных услуг и социальной поддержки инвалидов на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН»
3. Обеспечение функционирования АИС «Е-собес» и ее интеграция с ЕИССТС
На постоянной основе
На постоянной основе
На постоянной основе
Применение информационно–коммуникационных технологий
1. Обеспечение информационной безопасности
2. Совершенствование ЕИССТС и интеграция с информационными системами заинтересованных государственных органов.
3. Поэтапное внедрение автоматизированной системы электронного назначения и выплаты пенсий и социальных пособий
4. Оказание консультационных услуг по вопросам государственной политики в социально-трудовой сфере информационно-справочным «Контакт – центром»
5. Разработка и реализация Планов мероприятий по оптимизации бизнес-процессов, сокращению количества документов, требуемых от населения и автоматизации государственных услуг.
6. Повышение удельного веса государственных услуг, предоставляемых в электронном формате (в том числе частично автоматизированных), до 70 % от перечня услуг, оказываемых Министерством
7. Обеспечение Казахстанского содержания при осуществлении государственных закупок ИКТ оборудования согласно конкурсной заявке (при его наличии) в IT-услугах.

8. Министрліктің ақпараттық жүйелеріне арналған «ІТ-аутсорсингті» пайдалану мүмкіндіктерін қарастыру
Тұрақты түрде
2014 ж.
2014 – 2016 жж.
Тұрақты түрде
Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдары көрсететін қызметтердің сапасын арттыру
1. Бақылау және әлеуметтік қорғау комитеті аумақтық департаменттерінің, ЗТМО филиалдары қызметкерлерінің әлеуметтік-еңбек саласын дамыту мәселелері бойынша біліктілігін «Еңбекминi қызметкерлерi бiлiктiлiгiн арттыру курстары» РМҚК базасында арттыру.
2. Республикалық бюджеттен әлеуметтік төлемдерді қамтамасыз ету және «Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық» РМҚК зейнетақы және әлеуметтік төлем тағайындау процестерін автоматтандыру.
3. «Республикалық эксперименталды протездеу орталығы» РМҚК ұйымдық құрылымын жетілдіру.
4. «Ақпараттық талдау орталығы» РМҚК жұмыспен қамту, еңбек заңнамасы және әлеуметтік қорғау проблемалары бойынша ақпараттық-талдау қызметін көрсету
Тұрақты түрде
Кадрлық қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын (оның ішінде гендерлік теңдік қағидатын) кадрларды іріктеу және орналастыру, қызметтік мансапты басқаруда қатаң сақтау.
2. Еңбек және атқарушылық тәртіпті қамтамасыз ету.
3. Кадр әлеуетiн дамыту:
мемлекеттiк қызметшiлердi оқыту, бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау;
қазақ және шет тілдерді үйрену және пайдалану;
персоналды бағалау әдістері және нысандарын жетілдіру;
еңбек өнімділігін ынталандыру;
кадрларды ротациялау мүмкіндіктерін пайдалану, кадрлар резервін құру, даярлау және пайдалану.
4. Министрлік бөлімшелері мен Еңбекминіне ведомстволық бағынысты ұйымдардың кадрлық саясатын басқару
Тұрақты түрде
Материалдық-техникалық қамсыздандыру
1. Министрлiктiң, оның бөлімшелері мен ведомстволық ұйымдардың материалдық-техникалық базасының үздiксiз қызметiн қамтамасыз ету және әкімшілік шығыстарды оңтайландыру мүддесінде дамыту.
2. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізуге заңнамада белгіленген талаптарды қамтамасыз ету (сайтта бекітілген мемлекеттік сатып алу жоспарының және тиісті өзгерістер мен толықтырулардың уақтылы жариялануы; жоспарға сәйкес мемлекеттік сатып салуларды жариялау; мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне сәйкес шарттар жасау)
Тұрақты түрде
Қаржылық қамсыздандыру
1. Министрліктің қызметін қаржылық қамтамасыз етуде алдын ала бақылау шараларын қолдану, қаржылық қызмет қатерлерiн уақтылы анықтау, талдау және бағалау.

8. Рассмотрение возможности использования “IT-аутсорсинга” для информационных систем Министерства.
На постоянной основе
2014 гг.
2014 г. – 2016г.
На постоянной основе
Повышение качества услуг, предоставляемых организациями, подведомственными Министерству
1. Обеспечение повышения квалификации работников территориальных департаментов комитета по контролю и социальной защите, филиалов ГЦВП по вопросам развития социально-трудовой сферы на базе РГКП «Курсы повышения квалификации работников МТСЗН».
2. Обеспечение социальных выплат из республиканского бюджета и автоматизация процессов назначения пенсионных и социальных выплат РГКП «Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан»
3. Совершенствование организационной структуры РГКП «Республиканский центр экспериментального протезирования»
4. Предоставление информационно-аналитических услуг по проблемам занятости, трудовому законодательству и социальной защите населения РГКП «Информационный аналитический центр»
На постоянной основе
Кадровое обеспечение
1. Строгое соблюдение законодательства РК о государственной службе (в т.ч. принципа гендерного равенства) в отборе и расстановке кадров, управлении служебной карьерой.
2. Обеспечение трудовой и исполнительской дисциплины
3. Развитие кадрового потенциала:
обучение, повышение квалификации и переподготовка государственных служащих;
изучение и использования казахского и иностранного языков;
совершенствование методов и форм оценки персонала;
стимулирование производительного труда;
использование возможностей ротации кадров, создание, подготовка и использование кадрового резерва
4. Управление кадровой политикой подразделений Министерства и организаций, подведомственных МТСЗН
На постоянной основе
2012 – 2015 гг.
Материально-техническое обеспечение
1. Развитие материально-технической базы Министерства, его подразделений и подведомственных организаций в интересах обеспечения бесперебойной деятельности и оптимизации административных расходов.
2. Обеспечение требований, установленных законодательством к проведению процедур госзакупок (Своевременное опубликование на сайте утвержденного плана государственных закупок и соответствующих изменений и дополнений; объявление государственных закупок в соответствии с планом; заключение договоров согласно процедурам государственных закупок).
На постоянной основе
Финансовое обеспечение
1. Применение мер предупредительного контроля, своевременное выявление, анализ и оценка потенциальных рисков в финансовом обеспечении деятельности Министерства.

2. Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларының бюджет қаражатын тиiмдi игеруге, жұмсауға дербес жауапкершiлiгiн күшейту.
3. Қазақстан Республикасы Қазынашылығының ақпараттық жүйесiн енгiзу есебiнен қаражатты және активтердi басқару
Тұрақты түрде
5. Ведомствоаралық іс-қимыл
Қол жеткiзу үшiн ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажет ететiн мiндеттердiң көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жасалатын мемлекеттiк орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
1.1-мақсат. Бала тууға ықпал ету
1.1.1-міндет. Балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау
1. Әлеуметтік қолдау жүйесімен қамтылған 18 жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы (балалардың жалпы санына қатысты).
2. Әлеуметтік қолдау жүйесімен қамтылған бір жасқа дейінгі балалардың үлес салмағы (тиісті жылда туылған балалар санына қатысты)
ЖАО
1. Табысы аз отбасылардың 18-ге толмаған балаларына жәрдемақылардың уақытылы тағайындалуын және төленуін қамтамасыз ету.
2. «Әлеуметтік көмек: АӘЖ, МБЖ» ААЖ қызмет етуін қамтамасыз ету.
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі жұмыспен қамтуға ықпал ету
2.1-мақсат. Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру
2.1.1-міндет. Еңбек ресурстарының сапасын арттыру
1. ЖЖК 2020 қатысушыларының қатарынан қайта даярлаумен, біліктілігін арттырумен, кәсіпкерлік негіздеріне оқумен қамтылған адамдардың ара салмағы
2. Халықты жұмыспен қамту органдардың делдалдығына жүгінгендердің арасынан кәсіптік оқуға жіберілген адамдардың ара салмағы
Мүдделі мемлекеттік органдар, жұмыс берушілердің бірлестіктері
БҒМ, ЖАО
Кәсiптiк стандарттарды сәйкес экономика салаларында әзiрлеу және оларды оқытуда (білім беру ұйымдарында және персоналдың фирмаішілік даярлаумен айналысатын кәсіпорындарда) қолдану.
Экономика салаларының салалар, мамандықтар және өңірлер бөлінісіндегі кадрларға қажеттілігін айқындау әдістемесі негізінде кадрларға қажеттілікті айқындаумен еңбек нарығының дамуына талдау жүргізу.
2.1.2-міндет. Жұмыссыз, өз бетінше жұмыспен айналысушы және табысы аз адамдардың белсенділігін арттыру
1. ЖЖК 2020 қатысу мәселесі бойынша өтініш білдіргендер қатарынан бағдарламаның іс-шараларымен қамтылған азаматтардың үлесі.
2. ЖЖК 2020 қатысу мәселесі бойынша өтініш білдіргендер қатарынан бағдарламаның іс-шараларымен қамтылған әйелдердің үлесі.
3. ЖЖК 2020 қатысу мәселесі бойынша өтініш білдіргендер қатарынан бағдарламаның іс-шараларымен қамтылған 29 жасқа дейінгі жастардың үлесі.
4. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың жалпы санындағы нәтижелі жұмыспен қамтылғандардың үлесі
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
АШМ
Қаржымині, АШМ; «АШҚҚҚ» АҚ, «Даму» ҚДҚ» АҚ
БҒМ, ӨДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
Жұмыспен қамтудың мемлекеттік саясаты мәселелерінде халықтың хабардарлығын арттыру:
ғылыми-практикалық семинарлар, дөңгелек үстел отырыстарын, халықпен, жұмыс берушілермен, жеке жұмыспен қамту агенттіктерімен кездесулер өткізу;
БАҚ-тарда сөз сөйлеу;
Еңбекминінің веб-сайтына ақпараттық материалдарды орналастыру;
жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамту қызметін жаңғырту.
Жұмыспен қамту 2020 жол картасында көзделген «Инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету» бірінші бағыты шеңберінде бірлескен іс-шараларды іске асыру.
Жұмыспен қамту 2020 жол картасында көзделген «Ауылда кәсіпкерлікті дамыту арқылы жұмыс орындарын құру және тірек ауылдарды дамыту» екінші бағыты шеңберінде бірлескен іс-шараларды іске асыру
Жұмыспен қамту 2020 жол картасында көзделген «Жұмыс берушінің қажеттілігі шеңберінде оқыту және қоныс аудару арқылы жұмысқа орналасуға жәрдемдесу» үшінші бағыты шеңберінде бірлескен іс-шараларды іске асыру
3-стратегиялық бағыт. Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
3-мақсат Көші-қон процестерін басқару мен реттеудің тиімділігін арттыру

2. Усиление персональной ответственности руководителей структурных подразделений Министерства и подведомственных ему организаций за эффективное освоение бюджетных средств.
3. Управление финансами и активами на основе использования информационной системы Казначейства Республики Казахстан.
На постоянной основе
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Содействие росту трудовых ресурсов
Цель 1.1. Содействие росту рождаемости
Задача 1.1.1. Социальная поддержка семей с детьми
1. Удельный вес детей в возрасте до 18 лет, охваченных системой социальной поддержки (по отношению к общей численности детей).
2. Удельный вес детей до одного года, охваченных системой социальной поддержки, (по отношению к численности детей, рожденных в соответствующем году).
МИО
1. Обеспечение своевременного назначения и выплаты пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей.
2. Обеспечение функционирования АИС «Социальная помощь: АСП, ГДП».
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
Цель 2.1. Повышение уровня занятости населения
Задача 2.1.1. Повышение качества трудовых ресурсов
1. Удельный вес лиц, охваченных переподготовкой и повышением квалификации, обучением основам предпринимательства из числа участников Дорожной карты занятости 2020 (ДКЗ 2020).
2. Удельный вес лиц, направленных на профессиональное обучение из числа обратившихся за содействием в органы занятости населения.
Заинтересованные государственные органы, объединения работодателей МОН, МИО
Разработка профессиональных стандартов в соответствующей отрасли деятельности и их применение в обучении (в организациях образования и на предприятиях, занимающихся внутрифирменной подготовкой персонала).
Проводить анализ развития рынка труда с определением потребности в кадрах на основе Методики определения потребности отраслей экономики в кадрах в разрезе отраслей, специальностей и регионов.
Задача 2.1.2. Активизация безработных, самозанятого и малообеспеченного населения
1. Доля граждан, охваченных мероприятиями ДКЗ 2020, из числа обратившихся по вопросам участия в ней.
2. Доля женщин, охваченных мероприятиями ДКЗ 2020, из числа обратившихся по вопросам участия в ней.
3. Доля молодежи до 29 лет, охваченных мероприятиями ДКЗ 2020, из числа обратившихся по вопросам участия в ней.
4. Доля продуктивно занятых в общем числе самостоятельно занятого населения.
Акимы областей, городов Астаны и Алматы
МСХ
МФ, МСХ, АО «ФФПСХ», АО «ФРП «Даму»
МОН, МРР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
Повышение информированности населения в вопросах государственной политики занятости:
проведение научно-практических семинаров, заседаний круглого стола, встреч с населением, работодателями, частными агентствами занятости;
выступления в СМИ;
размещение информационных материалов на веб-сайте МТСЗН Модернизация служб занятости местных исполнительных органов.
Реализация предусмотренных ДКЗ 2020 совместных мероприятий в рамках первого направления: «Обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно – коммунального хозяйства».
Реализация предусмотренных ДКЗ 2020 совместных мероприятий в рамках второго направления «Создание рабочих мест через развитие предпринимательства и развития опорных сел».
Реализация предусмотренных ДКЗ 2020 совместных мероприятий в рамках третьего направления «Содействие в трудоустройстве через обучение и переселение в рамках потребностей работодателя».
Стратегическое направление 3. Реализация государственной политики в области миграции населения
Цель 3.1 Повышение эффективности управления и регулирования миграционных процессов

3.1.1-міндет. Этникалық қазақтарды қабылдау және бейімдеу саласындағы көші-қон процестерін реттеу
1. Жұмысқа орналасқан оралмандардың үлесі (жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу үшін халықты жұмыспен қамту органдарына жүгінгендер қатарынан)
ЭБЖМ, СІМ, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Этникалық қазақтарды қабылдау және бейімдеу мәселелерінде заңнаманы жетілдіру бойынша бірлескен ұсыныстарды әзірлеу.
3.1.2-міндет. Ішкі көші-қон бағыттарын реттеу
1. Халықтың жалпы санындағы ішкі көшіп-қонушылардың үлесі
ЭБЖМ, СА, ІІМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері
Ішкі көші-қон бағыттарын реттеу мәселелерінде заңнаманы жетілдіру бойынша бірлескен ұсыныстарды әзірлеу.
3.1.3-міндет. Еңбек көші-қонын басқару
1. Тартылатын шетелдік жұмыс күші құрамындағы білікті мамандардың үлесі
ЭБЖМ, МГМ, ИЖТМ, ӨДМ, ІІМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері
Еңбек көші-қонын басқаруда заңнаманы жетілдіру бойынша бірлескен ұсыныстар әзірлеу.
4-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарын қамтамасыз ету
4.1-мақсат. Еңбек құқықтарын қорғау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жағдайын жақсарту
4.1.3-мiндет. Әлеуметтiк әрiптестiкті дамытуға жәрдемдесу
1. Ұжымдық-шарттық қатынастар жүйесімен қамтылған кәсіпорындардың үлесі (ірі және орта кәсіпорындар арасында)
Әлеуметтік әріптестер, мүдделі мемлекеттік органдар
1. Үшжақты келісімдерді, «2010 – 2012 жылдарға арналған лайықты еңбек» бағдарламасын іске асыру, сондай-ақ БЖИ көрсеткіштерін жақсарту.
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатының артуына ықпал ету
5.1-мақсат. Халықтың өмір сүру деңгейін арттыру
5.1.1-міндет. Жалақының өсуіне ықпал ету
1. Азаматтық қызметшілер жалақысының орташа мөлшерінің серпіні (алдыңғы жылмен салыстырғанда)
Мүдделі мемлекеттік органдар
Еңбекақы төлеудің жаңа моделін әзірлеу және енгізу:
азаматтық қызметші лауазымдарын функционалдық блоктар бойынша іріктеу;
коэффициенттердiң жаңа торын енгiзу;
қосымша ақылар мен үстемеақылар жүйесiн жетiлдiру;
түпкi нәтижеге байланысты ынталандырушы төлемдер мен үстемеақылар жүйесiн әзiрлеу.
5.1.2 -міндет. Әлеуметтік қамсыздандырудың барабарлығын қамтамасыз ету
1. Жиынтық зейнетақының ара салмағы:
базалық зейнетақы төлемiмен (Орталықтан);
ынтымақты зейнетақымен (Орталықтан);
жинақтаушы зейнетақымен (ЖЗҚ-дан).
2. Экономикалық белсенді адамдардың үлесі:
ЖЗЖ-мен;
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесімен қамтылған
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiн жетiлдiру.
Нормативтiк құқықтық актiлерге зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер енгiзу.
ЖЗЖ және әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң тұрақтылығын арттыру.

Задача 3.1.1. Регулирование миграционных процессов в сфере приема и адаптации этнических казахов
1. Удельный вес оралманов, трудоустроенных (из числа обратившихся за содействием в органы занятости населения).
МЭБП, МИД, акимы областей, г.г. Астана, Алматы
Выработка совместных предложений по совершенствованию законодательства в вопросах приема и адаптации этнических казахов.
Задача 3.1.2. Регулирование направлений внутренней миграции
1. Удельный вес внутренних мигрантов к общему числу населения.
МЭБП, АС, МВД, акимы областей, г.г. Астана, Алматы
Выработка совместных предложений по совершенствованию законодательства в вопросах регулирования направлений внутренней миграции.
Задача 3.1.3. Управление трудовой миграции
1. Удельный вес квалифицированных специалистов в составе привлекаемой иностранной рабочей силы.
МЭБП, МНГ, МИНТ, МРР, МВД, акимы областей, г.г. Астана, Алматы
Выработка совместных предложений по совершенствованию законодательства в вопросах управления трудовой миграции.
Стратегическое направление 4. Обеспечение реализации трудовых прав граждан
Цель 4.1 Защита трудовых прав и улучшение условий безопасности и охраны труда
Задача 4.1.3. Содействие развитию социального партнерства
1. Удельный вес предприятий, охваченных системой коллективно-договорных отношений (среди крупных и средних предприятий).
Соцпартнеры, заинтересованные государственные органы
1. Реализация трехсторонних соглашений, «Программы по достойному труду в Республике Казахстан на 2013 – 2015 годы», а также улучшение показателей ГИК.
Стратегическое направление 5. Содействие повышению благосостояния населения
Цель 5.1. Повышение уровня жизни населения
Задача 5.1.1. Содействие росту заработной платы
1. Динамика среднего размера заработной платы гражданских служащих (по отношению к предыдущему году).
Заинтересованные государственные органы
Разработка и внедрение новой модели оплаты труда:
распределение должностей гражданских служащих по функциональным блокам;
введение новой сетки коэффициентов;
оптимизация систем доплат и надбавок;
разработка системы стимулирующих выплат и надбавок, зависящих от конечных результатов.
Задача 5.1.2. Обеспечение адекватности социального обеспечения
1. Удельный вес в совокупной пенсии:
базовой пенсионной выплаты (из Центра);
солидарной пенсии (из Центра);
накопительной пенсии (из НПФ).
2. Доля экономически активного населения, охваченного НПС;
системой обязательного социального страхования.
Национальный банк РК
Совершенствование систем пенсионного обеспечения и социального страхования.
Внесение изменений в нормативные правовые акты по пенсионному обеспечению и социальному страхованию.
Повышение устойчивости НПС и системы социального страхования.

5.1.3-мiндет. Әлеуметтiк көмек көрсетудiң атаулылығын күшейту
1. ЕТКД төмен өмір сүретін жалпы халық санындағы мемлекеттік балалар жәрдемақысын (МБЖ) алушылардың үлесі.
2. ЕТКД төмен өмір сүретін жалпы халық санындағы АӘЖ алушылардың үлесі.
3. АӘЖ алушылардың құрамындағы еңбекке қабілетті адамдардың ара салмағы.
4. ЕТКД төмен деңгейде өмір сүретін отбасылар қатарындағы шартты ақшалай төлемдермен қамтылған отбасылардың үлесі
ЖАО, ӨДМ
АШМ
Табысы аз отбасыларға мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті уақтылы және нысаналы тағайындау және төлеуді қамтамасыз ету.
Әлеуметтiк көмек көрсетудi есепке алу және мониторинг жүргiзудi жетiлдiру.
Табысы аз отбасылар үшін шартты әлеуметтік көмек енгізу жөніндегі ұсыныстарды даярлауға қатысу.
«Әлеуметтік көмек: АӘЖ, МБЖ» ААЖ жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Негізгі азық-түлік түрлеріне бағаны тұрақтандыруға бағытталған нарықтық тетіктерді қолдана отырып, азық-түлік нарығын реттеу бойынша шаралар кешенін іске асыру
6-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
6.1-мақсат. Әлеуметтік қолдаудың тиімділігін арттыру
6.1.1-міндет. Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету жүйесін дамыту
1. Жеке сектор субъектiлері (оның iшiнде үкiметтiк емес ұйымдары) көрсететiн арнаулы әлеуметтiк қызметтермен қамтылған адамдардың үлесi
ЖАО, ҮЕҰ
ЖАО
Өмірлік қиын жағдайларға тап болған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету және арнаулы әлеуметтік қызметпен қамту инфрақұрылымын кеңейту.
«Е-собес» ААЖ қызмет етуін қамтамасыз ету
6.1.2-міндет. Мүгедектерді оңалту жүйесін дамыту
1. Iске асырылған мүгедектердi оңалту бағдарламаларының үлесi (әзiрленген жеке оңалту бағдарламаларының қатарынан)
мүдделі органдар
ЖАО
ЖАО
Мүгедектерді әлеуметтік қолдау мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңесі шеңберінде мүдделі ұйымдармен өзара әрекет жасау.
Мемлекеттік органдардың құзыреті шегінде мүгедекті (кәсіби, әлеуметтік бөліктер) оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру.
Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жұмыспен қамту органдарына өтініш білдірген мүгедектерді жұмысқа орналастырумен толық қамту
6. Қатерлерді басқару
Ықтимал қатерлердiң атауы
Қатерлердi басқару шараларын қабылдамаған жағдайда болуы мүмкiн салдарлар
Қатерлердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Әлеуметтiк-еңбек саласындағы сыртқы қатерлер
1. Әлемдiк экономиканың ұзақ мерзiмдi құлдырауы салдарынан экономикалық конъюнктураның нашарлауы.
Экспорттық бағдардағы кәсiпорындарда жұмыс күшiнiң босатылуы.
1. Еңбек нарығындағы жағдайға мониторинг жүргiзу және болжау жүйесiн жақсарту.

Задача 5.1.3. Усиление адресности оказания социальной помощи
1. Доля получателей государственных детских пособий (ГДП) в общей численности населения, проживающего ниже ПМ.
2. Доля получателей АСП в общей численности населения, проживающего ниже ПМ.
3. Удельный вес трудоспособного населения в составе получателей АСП.
4. Доля семей, охваченных обусловленными денежными выплатами из числа семей, проживающих ниже ПМ.
МИО, МРР
МСХ
Обеспечение своевременного и целевого назначения и выплаты малообеспеченным семьям государственной адресной социальной помощи.
Совершенствование учета и мониторинга предоставления социальной помощи.
Участие в подготовке предложений по внедрению обусловленной социальной помощи для малообеспеченных семей.
Обеспечение функционирования АИС «Социальная помощь: АСП, ГДП», «Е-собес».
Реализация комплекса мер по регулированию продовольственного рынка с применением рыночных механизмов, направленных на стабилизацию цен на основные виды продуктов питания.
Стратегическое направление 6. Формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых категорий населения
Цель 6.1. Повышение эффективности социальной поддержки
Задача 6.1.1. Развитие системы оказания специальных социальных услуг
1. Доля лиц, охваченных специальными социальными услугами, предоставляемыми субъектами частного сектора (в том числе, неправительственными организациями).
МИО, НПО
МИО
Расширение инфраструктуры оказания специальных социальных услуг и охвата специальными социальными услугами лиц, попавших в трудную жизненную ситуацию.
Обеспечение функционирования АИС «Е-собес».
Задача 6.1.2. Развитие системы реабилитации инвалидов
1. Доля реализованной социальной части индивидуальных программ реабилитации инвалидов (из числа разработанных ИПР за отчетный период прошлого года).
Заинтересованные органы
МИО
МИО
Взаимодействие заинтересованных организаций в рамках Координационного совета по вопросам социальной защиты инвалидов.
Реализация индивидуальной программы реабилитации инвалида (профессиональная, социальная часть) в пределах компетенций государственных органов.
Полный охват инвалидов, обратившихся в органы занятости содействием в трудоустройстве, согласно индивидуальной программы реабилитации инвалида.
6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски в социально-трудовой сфере
1. Ухудшение экономической конъюнктуры вследствие долгосрочной рецессии мировой экономики.
1. Высвобождение рабочей силы на предприятиях с экспортной ориентацией.
1. Улучшение системы мониторинга и прогнозирования ситуации на рынке труда.

2. Қайта құрылымдау, өндiрiс көлемiн қысқарту және банкроттық салдарынан жұмыс күшiнiң босатылуының алдын алу шаралары.
3. Еңбек көшi-қоны саласында көпжақты және екiжақты келiсiмдер жасау.
Ішкі қатерлер
1-стратегиялық бағыт. Еңбек ресурстарының өсуіне жәрдемдесу
1. Макроэкономикалық ахуалдың нашарлауы салдарынан балалы отбасылардың жағдайының төмендеуі.
Елімізде бала туудың төмендеуінің салдарынан табысы белгiленген ең төмен күнкөрiс шегiнен төмен балалы отбасылар үлесiнiң артуы.
1. Балалы отбасылардың жәрдемақыларын кезең-кезеңімен арттыру.
2. Балалы отбасыларға әлеуметтік көмек көрсетудің атаулылығын күшейту.
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
1. Экономиканың құлдырауы салдарынан жұмыс күшіне сұраныстың төмендеуі және жұмыспен қамту құрылымының өзгеруi.
Жұмыссыздықтың өсуi.
Кәсiпорындарды қайта құрылымдау, банкроттық және тоқтата тұру салдарынан жұмыс күшiнiң босатылуы.
Өңiрлiк еңбек нарықтарындағы сұраныс пен ұсыныстың теңгерiмсiздiгi.
Жұмыссыз және өз бетінше жұмыспен айналысатын азаматтардың Жұмыспен қамту 2020 жол картасының іс-шараларымен аз қамтылуы.
1. Жұмыс орындарын сақтау және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөнiндегi шаралар.
2. Еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсынысты реттеу үшін ЖАО бірлесіп өнірлердің жұмыспен қамту карталарын әзірлеу және іске асыру.
3-стратегиялық бағыт. Халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
1. Халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзу. Заңсыз еңбек көші-қоны.
Еңбек нарығында бәсекеге қабiлеттiлiктiң артуы. Қазақстандық азаматтар мүддесiнiң және еңбекші көшіп-қонушылардың құқықтарының бұзылуы.
1. Еңбек көшi-қонына мониторинг жүргiзу және көші-қон мәселелерiнде заңнамалық базаны жетiлдiру бойынша ұсыныстар әзiрлеу.
4-стратегиялық бағыт. Азаматтардың еңбек құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз ету
1. Қызметкерлердiң еңбек құқықтарының бұзылуы.
Жалақы бойынша берешек, еңбек және демалыс режимiн сақтау, жұмысқа қабылдау, еңбекақы төлеу кезiндегi кемсiтушiлiк және т.б.
1. Орта және ірi кәсiпорындарды ұжымдық шарттық қатынастар жүйесiмен қамту.
2. МЕИ бақылауын күшейту.
2. Еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы, оның iшiнде ескiрген жабдықтарды, техника мен технологияны пайдаланумен байланысты заң бұзушылықтар.
Еңбек ету қабiлетiнен айрылу кәсiптiк қатерiнiң туындауы (өндiрiстегi жазатайым оқиғалар, кәсiптiк аурулар).
Өндiрiстiк жарақаттану мен кәсiптiк аурулардың көбеюi.
1. Қауiпсiз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөнiндегi басқару жүйесiн және еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау халықаралық стандарттарын енгiзу.
5-стратегиялық бағыт. Халықтың әл-ауқатын арттыруға жәрдемдесу
1. Еңбекақы және әлеуметтік қамсыздандыру стандарттарының жетілдірілмеуі.

2. Меры по предотвращению высвобождения рабочей силы вследствие реструктуризации, сокращения объемов производства и банкротства.
3. Заключение двусторонних и многосторонних соглашений в области трудовой миграции.
Внутренние риски
Стратегическое направление 1. Содействие росту трудовых ресурсов
1. Ухудшение положения семей с детьми вследствие ухудшения макроэкономической ситуации
Увеличение доли семей с детьми, имеющих доходы ниже установленного прожиточного минимума и, как следствие, снижение рождаемости в стране.
1. Поэтапное повышение пособий семей с детьми.
2. Усиленние адресности оказания социальной помощи семьям с детьми.
Стратегическое направление 2. Содействие продуктивной занятости
1. Снижение спроса на рабочую силу и изменение структуры занятости вследствие экономической рецессии.
Рост безработицы.
Высвобождение рабочей силы вследствие реструктуризации, банкротства и приостановки предприятий.
Дисбаланс спроса и предложения на региональных рынках труда.
Низкий охват безработных и самозанятых граждан мероприятиями ДКЗ 2020.
1. Меры по сохранению рабочих мест и содействию занятости
2. Совместно с МИО разработка и реализация карт занятости регионов для регулирования спроса и предложения на рынке труда.
Стратегическое направление 3. Реализация государственной политики в области миграции населения
1. Нарушение законодательства в сфере миграции населения.
Нелегальная трудовая миграция.
Рост конкуренции на рынке
труда. Нарушение интересов
казахстанских граждан и прав трудовых мигрантов.
1. Мониторинг миграции и
выработка предложений по
совершенствованию законодательной базы в вопросах миграции.
Стратегическое направление 4. Обеспечение реализации трудовых прав граждан
1. Нарушения трудовых прав работников
Задолженность по заработной плате, несоблюдение режима труда и отдыха, дискриминация при приеме на работу, в оплате труда и т.д.
1. Охват средних и крупных предприятий системой коллективно-договорных отношений.
2. Усиление контроля ГИТ
2. Нарушения в области безопасности и охраны труда, в том числе с использованием устаревшего оборудования, техники и технологий
Возникновение профессионального риска потери трудоспособности (несчастные случаи на производстве, профзаболевания).
Рост производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
1. Внедрение системы управления рисками по обеспечению безопасных условий труда и международных стандартов охраны и безопасности труда
Стратегическое направление 5. Содействие повышению благосостояния населения
1. Несовершенство стандартов социального обеспечения.

2. Халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесiмен және әлеуметтiк қамсыздандырумен аз қамту.
Зейнетақының және әлеуметтiк қамсыздандыру деңгейiнiң төмендiгi.
Зейнетақымен және әлеуметтiк қамсыздандырудың барабар болмауы.
1. Халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйесiне және әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысуын ынталандыру.
2. ЖЗҚ қатысушыларының санын жұмыспен қамтудың белсенді шараларын іске асыру арқылы көбейту.
3. Инфляция деңгейінің жоғарылығы.
Мыналардың:
зейнетақының және әлеуметтiк төлемдердiң сатып алу қабiлетiнiң;
ЖЗҚ зейнетақы жинақтары мен МӘСҚ активтерi деңгейiнiң төмендеуi.
1. Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылардың мөлшерiн кезең-кезеңімен арттыру.
2. Зейнетақы активтерін пайдалы орналастыру және олардың табыстылығын арттыру үшін қажетті жағдай жасау есебінен жинақтаушы зейнетақы жүйесінің тиімділігін арттыру.
4. Ең төмен әлеуметтік стандарттардың халықаралық деңгейге сәйкес келмеуі.
Кедейліктің көбеюі. Масылдықтың дамуы.
1. Елдің тұрақты экономикалық дамуын есепке ала отырып, ең төмен әлеуметтік стандарттарын кезең-кезеңімен арттыру.
5. Әлеуметтік көмек пен қолдау шараларының тиімсіздігі.
Әлеуметтік шиеленістің туындауы.
1. Әлеуметтік көмектің атаулылығын күшейту.
6-стратегиялық бағыт. Халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын әлеуметтік қолдаудың тиімді жүйесін қалыптастыру
1. Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсетудiң балама нысандарының дамымауы.
Арнаулы әлеуметтiк қызметтерге қолжетiмдiлiктiң болмауы.
1. Арнаулы әлеуметтiк қызмет көрсетудiң балама нысандарын дамыту және әлеуметтiк қызметтер желiсiн кеңейту.
7. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 643 қаулысымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау және көші-қон саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру»
Сипаттамасы
Министрлік аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау; әлеуметтік-еңбек саласындағы конституциялық кепілдіктердің сақталуын қамтамасыз ету; бірыңғай әлеуметтік саясатты іске асыру; еңбек көші-қонын басқаруды жүзеге асыру; еңбек және әлеуметтік заңнаманың сақталуын мемлекеттік қадағалау; әлеуметтік қызмет көрсету сапасын бақылау; әлеуметтік-еңбек саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; әлеуметтік-еңбек саласында бірыңғай ақпараттық қамтамасыз етуді құру; еңбек, халықты жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласында өзекті зерттеулер жүргізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2017 жыл
2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің құзыреті шеңберінде мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық құжаттарын әзірлеу
дана
3
6
4*
4*
4*
Әзірленген нормативтік-құқықтық актілердің саны
бірлік
41
60
30
30
30
Қайта қаралған БТБА шығарылымдарының, БА және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының саны
бірлік
48
16
5
5
5
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі «Парыз» конкурсын өткізу
бірлік
1
1
1
1
1
Ұжымдық-шарттық қатынастар жүйесімен қамтылған кәсіпорындардың үлесі (ірі және орта кәсіпорындар арасында)
%

2. Недостаточный охват населения НПС и системой обязательного социального страхования.
Низкий уровень пенсионного и социального обеспечения.
Неадекватность пенсионного и социального обеспечения.
1. Стимулирование участия населения в накопительной пенсионной системе и системе социального страхования.
2. Увеличение числа участников НПС через реализацию активных мер занятости
3. Высокий уровень инфляции.
Снижение:
покупательной способности пенсионных и социальных выплат;
уровня пенсионных накоплений в НПФ и активов ГФСС.
1. Поэтапное повышение размеров пенсий и государственных социальных пособий.
2. Повышение эффективности накопительной пенсионной системы за счет создания необходимых условий для выгодного размещения пенсионных активов и роста их доходности.
4. Несоответствие минимальных социальных стандартов международному уровню.
Рост бедности. Развитие иждивенчества.
1. Поэтапное повышение минимальных социальных стандартов с учетом стабильного экономического развития страны.
5. Неэффективность мер социальной помощи и поддержки.
Возникновение социальной напряженности.
1. Усиление адресности социальной помощи.
Стратегическое направление 6. Формирование эффективной системы социальной поддержки уязвимых категорий населения
1. Неразвитость альтернативных форм оказания специальных социальных услуг.
Отсутствие доступа к специальным социальным услугам.
1. Развитие альтернативных форм оказания специальных социальных услуг и расширение сети социальных служб.
7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 643.
Бюджетная программа
001 «Формирование государственной политики в области труда, занятости, социальной защиты и миграции населения»
Описание
Содержание аппарата Министерства и его территориальных органов; обеспечение соблюдения конституционных гарантий в социально-трудовой сфере; реализация единой социальной политики; осуществление управления трудовой миграцией; государственный надзор за соблюдением трудового и социального законодательства; контроль качества оказания специальных социальных услуг; разработка и реализация целевых и международных программ в социально-трудовой сфере; создание единого информационного обеспечения в социально-трудовой сфере; проведение актуальных исследований в области труда, занятости, социальной защиты населения
Вид бюджетной программы
в зависи-
мости от содер-
жания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависи-
мости от способа реали-
зации
индивидуальная
текущая/
развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2017 год
2018 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатель прямого результата
Разработка стратегических документов Системы государственного планирования в рамках компетенции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
шт.
3
6
4*
4*
4*
Количество разработанных нормативно-правовых актов
ед.
41
60
30
30
30
Количество пересмотренных выпусков ЕТКС, КС и квалификационных характеристик должностей служащих
ед.
48
16
5
5
5
Проведение конкурса по социальной ответственности бизнеса «Парыз»
ед.
1
1
1
1
1
Доля предприятий, охваченных системой коллективно-договорных отношений (среди крупных и средних предприятий)
%