"Экономикалық қызмет саласындағы қылмыстарды саралаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы № 2 нормативтік қаулысына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 1 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 1 нормативтік қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2020 жылғы 24 қаңтардағы № 3 Нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 24.01.2020 № 3 Нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы қаулы етті:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жоғарыда көрсетілген нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 5-тармақ алып тасталсын;
2) 6-тармақта "Қылмыстық кодекстің" деген сөздерден кейін "(бұдан әрі – ҚК)" деген сөздермен толықтырылсын
3) 13-тармақта төртінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Шын ақша купюралары мен бағалы қағаздардан өзгерістері анық байқалатын жалған банкноттар мен бағалы қағаздар арқылы бөтеннің мүлкін иеленген адамның әрекеті де алаяқтық ретінде саралануға жатады";
4) мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. ҚК-нің 220-бабы бойынша банк қызметкері, оның әрекетінде ұрлау белгілері болмаған кезде жауапкершілік көтереді. Егер осы баптың диспозициясында көрсетілген әрекеттерді банк қызметкері банктің ақша қаражаттарын өзінің меншігіне немесе басқа адамдардың меншігіне өтеусіз айналдыру ниетімен жасаса, онда оның әрекеттері ҚК-нің 220-бабы бойынша қосымша сараланбай, ұрлағаны үшін тиісті баптар бойынша жауапкершілікке тартуға жатады.".
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабының 1-тармағына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми түрде жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ.МӘМИ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Қ.ШАУХАРОВ

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан "О некоторых вопросах квалификации преступлений в сфере экономической деятельности" № 2 от 18 июня 2004 года (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного суда Республики Казахстан № 1 от 21 апреля 2011 года)
Нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 1. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 24 января 2020 года № 3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 24.01.2020 № 3 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Пленарное заседание Верховного суда Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в вышеуказанное нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) пункт 5 исключить;
2) в пункте 6 после слов "Уголовного кодекса" дополнить словами "(далее – УК)";
3) в пункте 13 абзац четвертый дополнить предложением следующего содержания:
"Как мошенничество подлежат квалификации и действия лица, завладевшего чужим имуществом с использованием поддельных банкнот и ценных бумаг, явно отличающихся от настоящих денежных купюр и ценных бумаг";
4) дополнить пунктом 14-1 следующего содержания;
"14-1. По статье 220 УК работник банка несет ответственность при отсутствии в его действиях признаков хищения. Если действия, указанные в диспозиции этой статьи, совершены работником банка с умыслом на безвозмездное обращение денежных средств банка в свою собственность или собственность других лиц, то он подлежит ответственности по соответствующим статьям за хищение, без дополнительной квалификации по статье 220 УК".
2. Согласно пункту 1 статьи 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вступает в силу со дня его официального опубликования.
Председатель Верховного суда
Республики Казахстан
К. МАМИ
Судья Верховного суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
К. ШАУХАРОВ