"Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсын өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 наурыздағы № 181 қаулысы.
"Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 6 желтоқсандағы № 250 өкімі 4-тармағының 1) тармақшасын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсын өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 5 наурыздағы
№ 181 қаулысымен
бекітілген
"Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсын өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 306 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсы (бұдан әрі – конкурс) адамгершілік құндылықтарын жаңғыртуға және отбасы мен некенің (ерлі-зайыптылықтың) жағымды үлгісін дәріптеуге, отбасы мәртебесін арттыруға бағытталған.
Конкурс осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген мерзімдерде жарияланады және "Қазақстан Республикасындағы мерекелік күндердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 689 қаулысына сәйкес Отбасы күніне орай қорытындыланады.
Конкурсты өткізудің мақсаттары:
1) отбасы институтын, адамгершілікті, руханиятты нығайту, жауапты ерлі-зайыптылықтың маңызын тану;
2) ата-аналардың бала тәрбиелеудегі жауапкершілігін арттыру;
3) отбасылық құндылықтарды, кәмелетке толған балаларының еңбекке қабілетсіз және егде жастағы ата-аналарына қамқорлығын дәріптеу, және кеңінен насихаттау;
4) қазақстандық отбасының жағымды имиджін насихаттау.
2. Конкурсқа отбасылар өзін-өзі ұсыну жолымен, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың, заңды тұлғалардың ұсынуы бойынша қатысады.
3. Конкурсқа қатысуға мүшелерінің еңбекте, спортта, шығармашылық, зияткерлік, ғылыми жетістіктері бар, сондай-ақ қоғамдық пайдалы қызметке қатысатын (волонтерлік, қайырымдылық, меценаттық, тәлімгерлік) отбасылар жіберіледі.
4. Мыналар:
1) қызметі Қазақстан Республикасының аумағында тыйым салынған ұйымдардың құрамына кіретін (кірген) мүшелері бар;
2) бұрын сотталған мүшелері бар отбасылар конкурсқа қатыса алмайды.
2-тарау. Конкурсты ұйымдастыру тәртібі
5. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссияның қолдауымен Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі, жергілікті атқарушы органдар конкурсты ұйымдастырушылар болып табылады.

Об утверждении Правил проведения Национального конкурса "Мерейлі отбасы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2014 года № 181.
В целях реализации подпункта 1) пункта 4 распоряжения Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2013 года № 250 "О Национальном конкурсе "Мерейлі отбасы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения Национального конкурса "Мерейлі отбасы".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2014 года № 181
Правила проведения Национального конкурса "Мерейлi отбасы"
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 06.05.2021 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Национальный конкурс "Мерейлі отбасы" (далее – конкурс) направлен на возрождение нравственных ценностей и культивирование позитивного образа семьи и брака (супружества), повышение статуса семьи.
Конкурс объявляется в сроки, указанные в пункте 7 настоящих Правил, и итоги подводятся ко Дню семьи в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 689 "Об утверждении перечня праздничных дат в Республике Казахстан".
Цели проведения конкурса:
1) укрепление института семьи, нравственности, духовности, признание важности ответственного супружества;
2) повышение ответственности родителей в воспитании детей;
3) демонстрация и широкая пропаганда семейных ценностей, заботы совершеннолетних детей о нетрудоспособных и пожилых родителях;
4) пропаганда положительного имиджа казахстанской семьи.
2. В конкурсе принимают участие семьи путем самовыдвижения, а также по представлению местных исполнительных органов, юридических лиц.
3. К участию в конкурсе допускаются семьи, члены которых имеют трудовые, спортивные, творческие, интеллектуальные, научные достижения, а также участвуют в общественно-полезной деятельности (волонтерство, благотворительность, меценатство, наставничество).
4. В конкурсе не принимают участия семьи:
1) члены которых входят (входили) в состав организаций, деятельность которых запрещена на территории Республики Казахстан;
2) члены которых были ранее судимы.
Глава 2. Порядок организации конкурса
5. Организаторами конкурса являются Министерство культуры и информации Республики Казахстан, местные исполнительные органы при поддержке Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығымен мүдделі мемлекеттік органдар, заңды тұлғалар және қоғам қайраткерлері арасынан конкурсты дайындау және өткізу жұмыстарын үйлестіру жөніндегі ұйымдастыру комитеті (бұдан әрі – ұйымдастыру комитеті) құрылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
7. Конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабар бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында жыл сайын 15 мамырдан кешіктірілмей жарияланады.
8. Конкурс екі кезеңде өткізіледі. Бірінші кезең – аудандық (қалалық), екінші – облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана).
9. Конкурс жеңімпаздарын айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) облыстарда, қалаларда, аудандарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің өкімімен мүдделі мемлекеттік органдар, заңды тұлғалар, қоғам қайраткерлері және өткен жылдардағы конкурс лауреаттары арасынан құрылады.
Комиссия туралы ереже тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімнің өкімімен бекітіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.11.2022 № 904 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысуға өтінім аудандық (қалалық) комиссияға конкурстың басталғаны туралы көпшілікке жарияланған күннен бастап бір ай ішінде қағаз немесе электрондық нұсқада мынадай құжаттармен қоса беріледі:
1) ата-аналардың (қорғаншылардың, қамқоршылардың) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
2) асырап алушы (қорғаншы) отбасылар үшін — жергілікті уәкілетті органның кәмелетке толмаған балаға қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу туралы шешімінен үзінді көшірме;
3) неке қию туралы куәліктің көшірмесі;
4) ата-аналарының біреуі қайтыс болған жағдайда қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
5) балаларды тәрбиелегені үшін мадақтаулардың, белгілі бір жетістіктері үшін алған мадақтаулардың бар екенін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
6) заңды және (немесе) жеке тұлғалардың ұсыным хаттары (кемінде екеу);
7) отбасы мүшелерінің еңбектегі, спорттағы, шығармашылық, зияткерлік, ғылыми жоғары жетістіктерін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
8) қоғамдық пайдалы қызметке (волонтерлік, қайырымдылық, меценаттық, тәлімгерлік) (бар болса) қатысуды растайтын құжаттардың көшірмелері.
Ұсынылатын құжаттардың көшірмелерін отбасылар ұсынған түпнұсқалар негізінде аудандық (қалалық) комиссияның төрағасы куәландырады.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда аудандық (қалалық) комиссия өтінім берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды конкурсқа қатысуға ниет білдірген отбасына қайтарады.
Конкурсқа қатысуға ниет білдірген отбасы ұсынылған құжаттар қайтарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде пысықталған өтінімді қайта береді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
6. Приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан создается организационный комитет по координации работы по подготовке и проведению конкурса (далее – оргкомитет) из числа заинтересованных государственных органов, юридических лиц и общественных деятелей.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
7. Информационное сообщение о проведении конкурса публикуется в средствах массовой информации, а также на официальных аккаунтах в социальных сетях местных исполнительных органов ежегодно, не позднее 15 мая.
8. Конкурс проводится в два этапа. Первый этап – районный (городской), второй – областной (города республиканского значения, столицы).
9. Комиссия по определению победителей конкурса (далее – комиссия) создается распоряжением акима соответствующей административно-территориальной единицы из числа заинтересованных государственных органов, юридических лиц, общественных деятелей и лауреатов конкурса предыдущих лет в областях, городах, районах.
Положение о комиссии утверждается распоряжением акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 9 – в редакции постановления Правительства РК от 16.11.2022 № 904 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заявка для участия в конкурсе по форме согласно приложению к настоящим Правилам в бумажном или электронном варианте подается в районную (городскую) комиссию в течение месяца со дня публичного объявления о начале конкурса с приложением:
1) копий документов, удостоверяющих личность родителей (опекунов, попечителей), копий свидетельств о рождении детей;
2) копии выписки из решения местного уполномоченного органа об установлении над несовершеннолетним ребенком опеки (попечительства) – для приемных (опекунских) семей;
3) копии свидетельства о заключении брака;
4) копии свидетельства о смерти, в случае смерти одного из родителей (при наличии);
5) копий документов, свидетельствующих о наличии поощрений за воспитание детей, поощрений за определенные успехи;
6) рекомендательных писем от юридических и (или) физических лиц (не менее двух);
7) копий документов, подтверждающих трудовые, спортивные, творческие, интеллектуальные, научные достижения членов семьи;
8) копий документов, подтверждающих участие в общественно-полезной деятельности (волонтерство, благотворительность, меценатство, наставничество) (при наличии).
Копии представляемых документов заверяются председателем районной (городской) комиссии на основании предъявленных семьями оригиналов.
Районная (городская) комиссия при представлении неполного пакета документов в течение двух рабочих дней со дня представления заявки возвращает представляемые документы семье, изъявившей желание принять участие в конкурсе.
Семья, изъявившая желание принять участие в конкурсе, в течение трех рабочих дней со дня возврата представленных документов повторно подает доработанную заявку.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.11.2022 № 904 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Құжаттарды көрсетілген мерзімнен кейін ұсынған отбасылар конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
12. Аудандық (қалалық) комиссияға ұсынылған құжаттар қайтарылмайды.
13. Ұйымдастырушылар:
1) барлық отбасыларға тең жағдайды және оларды іріктеудің ашықтығын;
2) жеке құпия болып табылатын ақпараттың жасырын болуын;
3) конкурс нәтижелері туралы мәліметтердің олар ресми жарияланатын күннен бұрын таралып кетпеуін қамтамасыз етеді.
14. Аудандық (қалалық) комиссия конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау аяқталған кезден бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде алынған ақпаратты жан-жақты тексереді, іріктей және екі отбасыны айқындайды, одан кейін екі жұмыс күні ішінде өз шешімдерін конкурстық құжаттармен бірге облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) комиссияларға жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.11.2022 № 904 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) комиссиялар аудандық (қалалық) комиссиялардан құжаттарды алған кезден бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынылған құжаттарды қосымша тексереді, іріктей және жеңімпаз бір отбасын айқындайды, одан кейін екі жұмыс күні ішінде өз шешімдерін конкурстық құжаттармен бірге ұйымдастыру комитетіне жібереді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.11.2022 № 904 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-1. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) комиссиялар бір жеңімпаз отбасын айқындау жөнінде шешім қабылданған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде конкурс жеңімпаздарын және конкурс жеңімпазы деп танылмаған қатысушыларды конкурс қорытындылары туралы конкурстық комиссияның хаттамасынан үзінді ұсына отырып, хатпен хабардар етеді.
Ескерту. 2-тарау 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.11.2022 № 904 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Комиссиялар үздік отбасыларды айқындау туралы шешім қабылдау кезінде мынадай өлшемшарттарды басшылыққа алады:
1) отбасы мүшелері жетістіктерінің саны мен маңызы (отбасы тарихы визит карточкасы - таныстыру рәсімі);

Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правительства РК от 16.11.2022 № 904 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Семьи, представившие документы позже указанного срока, участия в конкурсе не принимают.
12. Представленные в районную (городскую) комиссию документы не возвращаются.
13. Организаторы обеспечивают:
1) равные условия для всех семей и прозрачность их отбора;
2) конфиденциальность информации, представляющей личную тайну;
3) неразглашение сведений о результатах конкурса ранее даты их официального объявления.
14. Районная (городская) комиссия в срок не более пятнадцати рабочих дней с момента завершения приема документов для участия в конкурсе осуществляет всестороннюю проверку полученной информации, проводит отбор и определяет две семьи, после чего в течение двух рабочих дней направляет свои решения с конкурсными документами в областные (городов республиканского значения, столицы) комиссии.
Сноска. Пункт 14 – в редакции постановления Правительства РК от 16.11.2022 № 904 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Областные (городов республиканского значения, столицы) комиссии в срок не более пятнадцати рабочих дней с момента получения документов из районных (городских) комиссий осуществляют дополнительную проверку представленных документов, проводят отбор и определяют одну семью – победителя, после чего в течение двух рабочих дней направляют свои решения с конкурсными документами в оргкомитет.
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления Правительства РК от 16.11.2022 № 904 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Областные (городов республиканского значения, столицы) комиссии в течение двух рабочих дней с момента принятого решения по определению одной семьи – победителя уведомляют письмом победителей конкурса и участников, не признанных победителями конкурса, с предоставлением выписки из протокола конкурсной комиссии об итогах конкурса.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.11.2022 № 904 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При принятии решения об определении лучших семей комиссии руководствуются следующими критериями:
1) количество и значимость достижений членов семьи (семейная история – визитная карточка – презентация);

2) отбасылық дәстүрлер және жәдігерлер;
3) отбасының рухани-адамгершілік кұндылықтары;
4) балаларының және немерелерінің жетістіктері (бар болса);
5) ата-аналарының үлгі тұтарлық жетістіктері;
6) отбасы құрамы (отбасы мүшелерінің саны – бір аумақта бірге тұрып жатқан бірнеше ұрпақтың өкілдері);
7) отбасының дарындары;
8) отбасының тұрмыс салты (саламатты өмір салты, бос уақыты);
9) қоғамдық-пайдалы қызметке (волонтерлікке, қайырымдылыққа, меценаттыққа) қатысуы;
10) жетім балаларға қамқоршылық, тәлімгерлік.
17. Комиссияның әрбір мүшесі отбасыларды балдық жүйе бойынша бағалайды (1-ден 10-ға дейін).
Өлшемшарттардың бірі бойынша ақпарат болмаған жағдайда, аталған өлшемшарт бағаланбайды.
Балдардың жалпы саны тең болған жағдайда, түпкілікті шешім ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
18. Мүдделер қақтығысы орын алған жағдайда, комиссия мүшесі бұл туралы комиссияны хабардар етеді және дауыс беруді өткізуге жіберілмейді.
19. Комиссиялардың отырыстары жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарында және әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында онлайн-трансляция режимінде өткізіледі.
20. Ұйымдастыру комитеті облыстық (республикалық маңызы бар қалалар, астана) комиссиялардан құжаттарды алған кезден бастап он жұмыс күні ішінде жеңімпаз отбасылар туралы бағдарламалар циклін дайындау үшін материалдарды мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырманы орындайтын заңды тұлғаға жібереді.
21. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) комиссиялардың шешімдері негізінде жеңімпаз отбасыларға "Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсының лауреаты атағы беріледі.
22. Конкурс лауреаттарын марапаттау рәсімін жыл сайын ұйымдастыру комитеті Отбасы күні қарсаңында салтанатты түрде диплом және ерекшелік белгісін (мүсінше) тапсыра отырып өткізеді.
23. Конкурсқа қатысушылар туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ конкурсты ұйымдастырушылардың интернет-ресурстарында орналастырылады.
24. Конкурс лауреаты атағы қайталап берілмейді.
"Мерейлі отбасы"
ұлттық конкурсын
өткізу қағидаларына
қосымша
"Мерейлі отбасы" ұлттық конкурсына қатысуға арналған өтінім
1. Отбасы құрамы:
Р\с № Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Туыстық дәрежесі Туған күні (күні, айы, жылы) Жұмыс, оқу орны, қызмет түрі, лауазымы Тұрғылықты мекенжайы, байланыс телефоны
2. Отбасылық өмір тәжірибесі _____________________________________
3. Отбасы тарихын сипаттау (отбасылық дәстүрлер, құндылықтар, отбасындағы балаларды тәрбиелеу ерекшеліктері) ______________________
4. Отбасы мүшесінің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, еңбектегі, спорттық, шығармашылық, зияткерлік, ғылыми, қоғамдық пайдалы (волонтерлік, қайырымдылық, меценаттық, тәлімгерлік) қызметтегі отбасының (немесе отбасы мүшелерінің) жетістіктері: ___________________________________________________

2) семейные традиции и реликвии;
3) духовно-нравственные ценности семьи;
4) достижения детей и внуков (при наличии);
5) достижения родителей как образец для подражания;
6) состав семьи (количество членов семьи – представителей нескольких поколений, совместно проживающих на одной территории);
7) таланты семьи;
8) стиль жизни семьи (здоровый образ жизни, досуг);
9) участие в общественно-полезной деятельности (волонтерстве, благотворительности, меценатстве);
10) опекунство, наставничество над детьми-сиротами.
17. Каждый член комиссии оценивает семьи по балльной системе (от 1 до 10).
В случае отсутствия информации по одному из критериев, данный критерий не оценивается.
При равном общем количестве баллов окончательное решение принимается открытым голосованием.
18. В случае наличия конфликта интересов, член комиссии уведомляет об этом комиссию и не допускается к проведению голосования.
19. Заседания комиссии проходят в режиме онлайн-трансляций на интернет-ресурсе и на официальных аккаунтах в социальных сетях местных исполнительных органов.
20. Оргкомитет с момента получения документов из областных (городов республиканского значения, столицы) комиссий в течение десяти рабочих дней направляет материалы юридическому лицу, выполняющему государственное задание по проведению государственной информационной политики, для подготовки цикла программ о семьях-победителях.
21. На основании решений областных (городов республиканского значения, столицы) комиссий семьям-победителям присваивается звание лауреата Национального конкурса "Мерейлi отбасы".
22. Церемония награждения лауреатов конкурса проводится ежегодно оргкомитетом в торжественной обстановке накануне Дня семьи с вручением диплома и отличительного знака (статуэтка).
23. Информация об участниках конкурса размещается в средствах массовой информации, а также на интернет-ресурсах организаторов конкурса.
24. Звание лауреата конкурса повторно не присваивается.
Приложение
к Правилам проведения
Национального конкурса
"Мерейлі отбасы"
Заявка для участия в Национальном конкурсе "Мерейлі отбасы"
1. Состав семьи:
п\п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Степень родства
Дата рождения (число, месяц, год)
Место работы, учебы, вид деятельности, должность
Адрес проживания, контактный телефон
2. Стаж семейной жизни _________________________________________.
3. Описание истории семьи (семейные традиции, ценности, особенности воспитания
детей в семье) _____________________________________________.
4. Достижения семьи (или членов семьи) в трудовой, спортивной, творческой,
интеллектуальной, научной, общественно-полезной деятельности (волонтерство,
благотворительность, меценатство, наставничество) с указанием фамилии, имени,
отчества (при наличии) члена семьи и кратким описанием
достижений:_________________________________________________________.

5. Наградалардың, сыйақылардың болуы (грамоталардың, алғыс хаттардың, дипломдардың, сертификаттардың көшірмелері қоса беріледі) _____________________
6. Отбасы мүшелерінің қоғамдық қызметін көрсететін әлеуметтік желілердегі аккаунтқа сілтеме (бар болса) _________________________________________________
7. Отбасылық фотосуреттер (электрондық нұсқасымен бірге 5 данадан аспайды)
8. Отбасыны таныстыратын (ұзақтығы 2 минуттан аспайды) бейнеролик
9. Өзге де құжаттар ___________________________________________
Қолы __________
Күні __________

5. Наличие наград, вознаграждений (с приложением копий грамот, благодарственных
писем, дипломов, сертификатов) _______________
6. Ссылка на аккаунт в социальных сетях, отражающий общественную деятельность
членов семьи (при наличии) ________________________________.
7. Семейные фотографии (вместе с электронной версией не более 5 штук).
8. Видеоролик с презентацией семьи (продолжительность не более 2 минут).
9. Иные документы ______________________________________________.
Подпись __________
Дата _____________