Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 279 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2015 № 168 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 қарашадағы № 1449 қаулысы;
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің «Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 және «Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» 2012 жылғы 16 қарашадағы № 1449 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 қарашадағы № 1169 қаулысы;
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін жүз тоқсан екінші, жүз тоқсан үшінші, жүз тоқсан төртінші, жүз тоқсан бесінші, жүз тоқсан алтыншы, жүз тоқсан жетінші, жүз тоқсан сегізінші, жүз тоқсан тоғызыншы, екі жүзінші, екі жүз бірінші, екі жүз екінші, екі жүз үшінші, екі жүз төртінші, екі жүз бесінші, екі жүз алтыншы, екі жүз жетінші, екі жүз сегізінші, екі жүз тоғызыншы, екі жүз оныншы, екі жүз он бірінші, екі жүз он екінші, екі жүз он үшінші, екі жүз он төртінші, екі жүз он бесінші, екі жүз он алтыншы, екі жүз он жетінші, екі жүз он сегізінші, екі жүз он тоғызыншы, екі жүз жиырмасыншы, екі жүз жиырма бірінші, екі жүз жиырма екінші, екі жүз жиырма үшінші, екі жүз жиырма төртінші, екі жүз жиырма бесінші, екі жүз жиырма алтыншы, екі жүз жиырма жетінші, екі жүз жиырма сегізінші, екі жүз жиырма тоғызыншы, екі жүз отызыншы,екі жүз қырық жетінші, екі жүз қырық сегізінші, екі жүз қырық тоғызыншы, екі жүз елуінші, екі жүз елу бірінші, екі жүз елу екінші, екі жүз елу үшінші, екі жүз елу төртінші, екі жүз елу бесінші, екі жүз елу алтыншы, екі жүз елу жетінші, екі жүз елу сегізінші, екі жүз елу тоғызыншы, екі жүз алпысыншы, екі жүз алпыс бірінші, екі жүз алпыс екінші, екі жүз алпыс үшінші, екі жүз алпыс төртінші, екі жүз алпыс бесінші, екі жүз алпыс алтыншы, екі жүз алпыс жетінші, екі жүз алпыс сегізінші, екі жүз алпыс тоғызыншы, екі жүз жетпісінші, екі жүз жетпіс бірінші, екі жүз жетпіс екінші, екі жүз жетпіс үшінші, екі жүз жетпіс төртінші, екі жүз жетпіс бесінші, екі жүз жетпіс алтыншы, екі жүз жетпіс жетінші, екі жүз жетпіс сегізінші, екі жүз жетпіс тоғызыншы, екі жүз сексенінші, екі жүз сексен бірінші және екі жүз сексен екінші абзацтарын қоспағанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2014 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, төрт жүз отыз алтыншы, төрт жүз отыз жетінші, төрт жүз отыз сегізінші, төрт жүз отыз тоғызыншы, төрт жүз қырық, төрт жүз қырық төртінші, төрт жүз қырық бесінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 279. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2015 № 168.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2012 года № 1449 «О некоторых вопросах реализации Программы развития моногородов на 2012 — 2020 годы»;
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2013 года № 1169 «О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 683 «Об утверждении Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы» и от 15 ноября 2012 года № 1449 «О некоторых вопросах реализации Программы развития моногородов на 2012 - 2020 годы».
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2015 года, за исключением абзацев сто девяносто второго, сто девяносто третьего, сто девяносто четвертого, сто девяносто пятого, сто девяносто шестого, сто девяносто седьмого, сто девяносто восьмого, сто девяносто девятого, двухсотого, двести первого, двести второго, двести третьего, двести четвертого, двести пятого, двести шестого, двести седьмого, двести восьмого, двести девятого, двести десятого, двести одиннадцатого, двести двенадцатого, двести тринадцатого, двести четырнадцатого, двести пятнадцатого, двести шестнадцатого, двести семнадцатого, двести восемнадцатого, двести девятнадцатого, двести двадцатого, двести двадцать первого, двести двадцать второго, двести двадцать третьего, двести двадцать четвертого, двести двадцать пятого, двести двадцать шестого, двести двадцать седьмого, двести двадцать восьмого, двести двадцать девятого, двести тридцатого, двести сорок седьмого, двести сорок восьмого, двести сорок девятого, двести пятидесятого, двести пятьдесят первого, двести пятьдесят второго, двести пятьдесят третьего, двести пятьдесят четвертого, двести пятьдесят пятого, двести пятьдесят шестого, двести пятьдесят седьмого, двести пятьдесят восьмого, двести пятьдесят девятого, двести шестидесятого, двести шестьдесят первого, двести шестьдесят второго, двести шестьдесят третьего, двести шестьдесят четвертого, двести шестьдесят пятого, двести шестьдесят шестого, двести шестьдесят седьмого, двести шестьдесят восьмого, двести шестьдесят девятого, двести семидесятого, двести семьдесят первого, двести семьдесят второго, двести семьдесят третьего, двести семьдесят четвертого, двести семьдесят пятого, двести семьдесят шестого, двести семьдесят седьмого, двести семьдесят восьмого, двести семьдесят девятого, двести восьмидесятого, двести восемьдесят первого и двести восемьдесят второго изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, которые вводятся в действие со дня подписания, а также за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, четыреста тридцать шестого, четыреста тридцать седьмого, четыреста тридцать восьмого, четыреста тридцать девятого, четыреста сорокового, четыреста сорок четвертого, четыреста сорок пятого изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, которые вводятся в действие с 1 октября 2014 года.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.09.2014 № 1034 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 наурыздағы
№ 279 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасында:
«Кіріспе» деген 2-бөлімде:
төртінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мемлекет тарапынан барлық келісулерді «жалғыз терезе» қағидаты бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері орындайтын болады.»;
он бесінші бөлікте:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі - облыстық деңгейде (астана, республикалық маңызы бар қала)/өңірлік деңгейде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі - қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»;
«Міндеттер» деген 4.3-бөлімде:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері Бағдарламаны іске асырудың бірінші және үшінші бағыттары бойынша қаржыландырудың жалпы лимитін бөледі және оны Уәкілетті органмен келіседі.»;
«Бірінші бағыт: жаңа бизнес-бастамаларды қолдау»:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асырудың бірінші бағыты кәсіпкерлердің жобаларын іске асыру кезінде мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.»;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Жобалар бойынша субсидиялау/кепілдік беру экономиканың басым секторлары шеңберінде (Бағдарламада көзделген) жүзеге асырылады.
Моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде жобалар бойынша субсидиялау/кепілдік беру салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.»;
«Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингінің шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауда»:
«Сыйақы ставкасын субсидиялау шарттарында»:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Экономиканың басым секторларында сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары»;
«Кредиттер/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тетігінің» алдынан мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
«Салалық шектеулерсіз сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары»:

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 27.09.2014 № 1034.
Премьер-министр
Республике Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 марта 2014 года № 279
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 «Об утверждении Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Программе «Дорожная карта бизнеса 2020», утвержденной указанным постановлением:
в разделе 2 «Введение»:
абзац четвертый части четвертой изложить в следующей редакции:
«все согласования в рамках реализации Программы со стороны государства будут выполняться Региональными координаторами Программы по принципу «одного окна».»;
в части пятнадцатой:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы - определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения)/региональном уровне;
Местный координатор Программы - определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или районном уровне;»;
в разделе 4.3 «Задачи»:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«Региональные координаторы Программы распределяют общий лимит финансирования по первому и третьему направлениям реализации Программы и согласовывают его с Уполномоченным органом.»;
в «Первом направлении: поддержка новых бизнес-инициатив»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Первое направление реализации Программы предусматривает оказание государственной поддержки при реализации проектов предпринимателей.»;
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Субсидирование/гарантирование по проектам осуществляется в рамках приоритетных секторов экономики (предусмотренных Программой).
В моногородах, малых городах, а также населенных пунктах,
находящихся в их административной подчиненности, субсидирование/гарантирование по проектам осуществляется без отраслевых ограничений.»;
в «Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний»:
в «Условия субсидирования ставки вознаграждения»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Условия субсидирования ставки вознаграждения в приоритетных секторах экономики»;
перед «Механизмом субсидирования ставки вознаграждения по кредитам Договорам финансового лизинга» дополнить разделом следующего содержания:
«Условия субсидирования ставки вознаграждения без отраслевых ограничений

1. Банктер/Лизингтік компаниялар ұсынатын кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау моноқалаларда, шағын
қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде, осы Бағдарламада белгіленген жағдайларды қоспағанда, экономиканың кез келген секторларында кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жаңа кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылатын болады.
2. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
3. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/лизинг сомасы бір Кәсіпкер үшін 750000000 (жеті жүз елу миллион) теңгеден аспайды.
4. Пайыздық ставканы субсидиялау номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредит/лизинг бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейтін болады. Бұл ретте Банктер/Лизингтік
компаниялар мыналарды:
1) Кәсіпкер бастамашылық жасайтын кредит беру шартының/Қаржы лизингі шартының өзгеруіне байланысты;
2) Кәсіпкер кредит/Қаржы лизингінің шарты бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізумен, лизинг нысанасын сақтандырумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықтарды алып тастаумен байланысты;
4) Қаржы лизингінің шартын (кедендік тазалау, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің қызметтері және т.б. сияқты тысқары ұйымдардың көрсететін қызметтерін өтеу) орындаумен байланысты жағдайларды қоспағанда, кредитке/Қаржы лизингі шартына байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
5. Егер кредит бойынша сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болған жағдайда, 10 %-ға мемлекет өтейді, ал айырмасын кәсіпкер төлейді.
6. Кредиттер/Қаржы лизингінің шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
7. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі Қаржы агентінің қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредитор банктер/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
8. 3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.
9. Лизинг бойынша субсидиялау қайтарымды лизинг, екінші лизинг немесе сублизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.»;
«Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тетігінде»:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам, предоставляемым Банками/Лизинговыми компаниями, будет осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих предпринимательскую деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных настоящей Программой.
2. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита.
3. Сумма кредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750000000 (семьсот пятьдесят миллионов) тенге для одного Предпринимателя.
4. Субсидирование процентной ставки может осуществляться только по кредиту/лизингу с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % будет компенсировать государство. При этом Банки/Лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/ заключением Договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/Договора финансового лизина, инициируемыми Предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/Договору финансового лизинга;
3) связанные с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанные с исполнением Договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
5) В случае, если ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
6) Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (трех) лет с возможностью пролонгации до 10 лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентом первого Договора субсидирования.
7) Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
8) Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
9) Субсидирование по лизингу не может осуществляться по Договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга или сублизинга.»;
в «Механизме субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга»:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның оң шешімімен жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жобаны жіберетін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
Астана мен Алматы қалаларында өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның оң шешімімен жобаны ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.
Кәсіпкерлердің құжаттары қабылданып, субсидиялау үшін бөлінген қаражат шегінде ғана ӨҮК қарауына шығарылады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамадан үзіндіні Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Банкке/Даму Банкіне/Лизингтік компанияға және Қаржы агентіне жібереді.»;
«Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беруде»:
«Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру шарттарында»:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттің (кредиттердің) сомасы экономиканың басым секторлары (Бағдарламада көзделген) іске асырылатын Жоба (-лар) бойынша бір Кәсіпкер үшін 300 млн. теңгеден аспауы тиіс. Экономиканың басым емес секторларында іске асырылатын Жоба (-лар) бойынша кредиттің (кредиттердің) сомасы бір Кәсіпкер үшін 150 млн. теңгеден аспауы тиіс.
Бір Кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті (кредиттері) бойынша берешек есепке алынбай есептеледі.»;
«Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру тетігінде»:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Банктен/Даму Банкінен хат алғаннан кейін өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің хатын және қажетті кепілдік мөлшерінің есебін қоса отырып, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
Бұл ретте, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін жобаны Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.»;
6-тармақ алынып тасталсын;
89 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Қаржы агентіне және тиісті Банктерге/Даму Банкіне жібереді, сондай-ақ өтінім берушіні жобаның ӨҮК-де қаралу нәтижелері туралы хабардар етеді.
9. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік берудің келісілгені туралы ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін алғаннан кейін, Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне алдын ала кепілдік хат жібереді.
10. Банк/Даму Банкі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін және Қаржы агентінен алдын ала кепілдік хат алғаннан кейін, өтінім берушімен кредит шартын, кепіл (кепілдер) шартын (шарттарын) жасасады, олардың көшірмелерін Қаржы агентіне жібереді.»;
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Заявитель с положительным решением Банка/Банка Развития/Лизинговой компании обращается к Местному координатору Программы, который направляет проект Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проекта на РКС.
Заявители гг. Астаны и Алматы с положительным решением Банка/Банка Развития/Лизинговой компании обращается к Региональному координатору Программы для вынесения проекта на РКС.
Документы предпринимателей принимаются и выносятся на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Региональный координатор Программы направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Местному координатору Программы, Банку/Банку Развития/Лизинговой компании и Финансовому агенту.»;
в «Предоставлении гарантий по кредитам Банков/Банка развития»:
в «Условии предоставления гарантий по кредитам Банков/Банка развития»:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Сумма кредита(-ов), по которому(-рым) осуществляется гарантирование, не может превышать 300 млн. тенге для одного предпринимателя по проекту (-ам), реализующемуся (-имея) в приоритетных секторах экономики (предусмотренные Программой). По проекту (-ам), реализуемому (-ым) не в приоритетных секторах экономики сумма кредита (-ов) для одного предпринимателя не может превышать 150 млн. тенге.
Расчет суммы кредита (-ов) для одного предпринимателя производится без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилированных с ним лиц/компаний.»;
в «Механизме предоставления гарантий по кредитам Банков/Банка развития»
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. После получения письма от Банка/Банка Развития заявитель обращается к Местному координатору Программы с заявлением с приложением письма Банка/Банка Развития и расчетом необходимого размера гарантии.
При этом Местный координатор Программы направляет проект Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проекта на РКС»;
пункт 6 исключить;
пункты 89 и 10 изложить в следующей редакции:
«8. Региональный координатор Программы направляет протокол РКС/выписку из протокола РКС Местному координатору Программы, Финансовому агенту и в соответствующие Банки/Банк Развития, а также извещает заявителя о результатах рассмотрения проекта на РКС.
9. После получения протокола РКС/выписки из протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от Регионального координатора Программы Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в Банк/Банк Развития.
10. Банк/Банк Развития после получения протокола РКС/выписки из протокола РКС от Регионального координатора Программы и предварительного гарантийного письма от Финансового агента заключает с заявителем кредитный договор, договор (-ы) залога (-ов), копии которых направляет Финансовому агенту.»;
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:

«12. Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кезекті жылдың басында Қаржы агентіне кредиттерді кепілдендіруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі кәсіпкерлердің тиісті құжаттарымен қоса өтінімдерін алғаннан кейін, жобаларды одан әрі ӨҮК шығару үшін оларды Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.
Астана және Алматы қалаларында өтінім беруші жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жобаларды жасалған кепілдік шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана ӨҮК қарауына шығарады.»;
«Гранттық қаржыландыруда:
«Гранттар беру шарттарында»:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Грант қаражатын мемлекет кәсіпкерлерді іріктеу бойынша нысаналы гранттар ұсынуға өткізілген конкурс қорытындылары бойынша Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы ұсынады. Бұл ретте Бағдарлама және «Жұмыспен қамту 2020 жол картасы» бағдарламасы шеңберінде оқыту құрамдауыштары сертификаттарының болуы конкурсқа қатысу үшін міндетті шарт болып табылады.»;
«Гранттар ұсыну тетігінде»:
8-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделген сәттен бастап:»;
«Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету тетігінде»:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кәсіпкер инфрақұрылымды жақындату немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесін қамтитын өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жобасын қамтамасыз ету туралы өтініммен бірге Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
2. Бағдарламаны жергілікті үйлестірушісі қалыптастырған өтінімдердің іріктелген тізбесі жобаларды одан әрі ӨҮК-ге шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне беріледі.»
«Индустриялық аймақтарды дамыту» деген бөлімде:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Индустриялық аймақтың аумағының шекарасына дейін және ішінде инфрақұрылымды жеткізу бюджеттік заңнамаға сәйкес жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландырған жағдайда республикалық бюджеттің қаражаты есебінен іске асырылатын болады.»;
бесінші бөлік алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктермен толықтырылсын:
«Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) индустриялық аймақтардың операторы болып табылады.
Индустриялық аймақтар операторының функцияларына мыналар жатады:

«12. В целях оплаты за выпущенные гарантии Региональный координатор Программы в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Местный координатор Программы после получения заявок предпринимателей с соответствующими документами направляет их Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проектов на рассмотрение РКС.
Заявители гг. Астаны и Алматы обращается к Региональному координатору Программы для вынесения проекта на РКС.
Региональным координатором Программы на рассмотрение РКС выносятся проекты только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.»;
в «Грантовом финансировании:
в «Условиях предоставления грантов»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Средства Гранта предоставляются государством через Местного координатора Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору предпринимателей на предоставление целевых грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе является наличие сертификатов обучающих компонентов в рамках Программы и Программы «Дорожная карта занятости 2020».»;
в «Механизме предоставления грантов»:
абзац первый части первой пункта 8 изложить в следующей редакции:
«8. Местный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет:»;
в «Механизме оказания поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры»:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Предприниматель обращается Местному координатору Программы с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры.
2. Отобранный перечень заявок, сформированный Местным координатором Программы, передается Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проектов на РКС.»;
в разделе «Развитие индустриальных зон»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству.»;
часть пятую исключить;
дополнить частями восьмой, девятой и десятой следующего содержания:
«Оператором индустриальных зон является Социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
К функциям оператора индустриальных зон относятся:

1) индустриялық аймақтарды дамытудың бизнес-жоспарларын әзірлеу;
2) индустриялық аймақтарға қатысушыларды тарту;
3) инфрақұрылым объектілерін салу үшін инвестициялар тарту және
индустриялық аймақты қаржыландыру мәселелерін шешу;
4) жер учаскелерін жерді қайтадан пайдалануға (қосалқы жалдауға) беру және инфрақұрылым объектілерін жалдауға (қосалқы жалдауға) беру;
5) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, оларды бұзу және олардың талаптарын орындау мониторингі;
6) индустриялық аймақ қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ӘКК индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында басқарушы компаниялар, соның ішінде жергілікті және шетелдік тысқары ұйымдарды тарта отырып, құра алады.»;
«Үшінші бағыт: «Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету» үшінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу мен оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне сәйкес 4 және 5-санаттағы «үмітсіз» немесе «күмәнді» деп жіктелгендерді қоспағанда, кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш берердің алдындағы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасы бар;»;
«Үшінші бағытты іске асыру тетігінде»:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш бергенге дейінгі алдыңғы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасының бар екенін растайтын ақпарат пен құжаттарды қоса бере отырып, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның сыйақы ставкасын субсидиялауға өтініш береді.
2. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі кәсіпкерлердің жобаларын алдын ала қарағаннан кейін тиісті құжаттармен жобаларды және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне субсидиялауға өтініш берген кәсіпкерлердің тізімдерін одан әрі ӨҮК-нің қарауына шығару үшін жібереді.
Кәсіпкерлердің құжаттары ӨҮК қарауына тек субсидиялауға арналған қаражат шегінде ғана қабылданады және ұсынылады.»;
«Төртінші бағыт «Кәсіпкердің әлеуетін күшейту»:
бірінші, екінші үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Төртінші бағыт халықты кәсіпкерлік қызметке тартуды, кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыруды және өндірістерді жаңғырту мен бизнесті басқарудың қазіргі заманғы үлгілерін енгізу мақсатында кәсіпкерлік әлеуетті күшейтуге бағытталған шағын және орта бизнеске (бұдан әрі - ШОБ) мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.
Шағын және орта бизнеске мемлекеттік қаржылық емес қолдау көрсету:

1) разработка бизнес-планов развития индустриальных зон;
2) привлечение участников индустриальных зон;
3) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и решение вопросов финансирования индустриальной зоны;
4) предоставление во вторичное землепользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры;
5) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
6) обеспечение и поддержание деятельности индустриальной зоны.
Оплата операторских услуг СПК осуществляется за счет средств местного бюджета.
В целях эффективного управления индустриальными зонами СПК могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций.»;
в «Третьем направлении: «Снижение валютных рисков предпринимателей»:
подпункт 1) части третей изложить в следующей редакции:
«1) имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору Программы, за исключением классифицированных как «безнадежный» и «сомнительные» 4 и 5 категории, в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, утвержденным постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296;»;
в «Механизме реализации третьего направления»:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Предприниматель обращается к Местному координатору Программы с заявлением на субсидирование ставки вознаграждения Банка/Банка Развития/Лизинговой компании с приложением информации и документов, подтверждающих наличие валютной выручки в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору Программы.
2. Местный координатор Программы после предварительного рассмотрения проектов предпринимателей с соответствующими документами направляет проекты и списки предпринимателей, подавших заявление на субсидирование Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения их на рассмотрение РКС.
Документы предпринимателей принимаются и выносятся на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.»;
в «Четвертом направлении: Усиление предпринимательского потенциала»:
части первую, вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«Четвертое направление предусматривает вовлечение населения в предпринимательскую деятельность, формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства и оказание государственной поддержки малому и среднему бизнесу (далее - МСБ), направленной на усиление предпринимательского потенциала в целях модернизации производств и внедрения современных моделей управления бизнесом.
Государственная нефинансовая поддержка малого и среднего бизнеса будет заключаться в:

1) кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастырудан;
2) кәсіпкерлік әлеуеті бар адамдарды және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді «Бизнес-кеңесші» жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан;
3) Жұмыс істейтін кәсіпкерлерді «Бизнес-Өсу» жобасы бойынша оқытудан;
4) «Жас кәсіпкер мектебі» жобасы (бұдан әрі - «ЖКМ» жобасы) шеңберінде жастарды кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан;
5) жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдаудан;
6) шағын және орта бизнестің алдыңғы қатарлы кәсіпорындарын консультациялық жобаларды (бұдан әрі - ВАS Бағдарламасы) іске асыруда қолдаудан;
7) шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқытудан;
8) шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар (бұдан әрі - «Іскерлік байланыстар» жобасы») орнатуды қолдаудан;
9) технологиялар мен басқарудың жаңа әдістерін енгізу саласында басшы қызметкерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттырудан (бұдан әрі - «Аға сеньорлар» құрамдауышы);
10) «Бизнес-Насихат» жобасы шеңберіңде кәсіпкерлікті насихаттаудан;
11) ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту
жөніндегі серіктестік бағдарламаларды іске асырудан тұрады.
Экономиканың басым секторларындағы шағын және орта бизнестің әлеуетті және жұмыс істейтін кәсіпкерлері Бағдарламаға қатысушылар бола алады.
Бизнес-инкубаторларды дамытуды, жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдауды, ВАS бағдарламасын, ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі серіктестік бағдарламаларды іске асыруды қоспағанда, «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Оператор) осы бағыт бойынша Бағдарлама операторы болып табылады.»;
төртінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
«Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру»;
алтыншы бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) облыс орталықтары мен Астана, Алматы, Семей, Түркістан қалаларындағы Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары құрылады.»;
«Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын (бұдан әрі - КҚКО) құру және оның жұмыс істеуінде»:
төртінші бөлікте:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
4) «Бизнес-Кеңесші», «Бизнес-Өсу», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары шеңберінде оқыту;»;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну.»;
«КҚКО қызметтерін ұсыну тетігінде» 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. «Бизнес-Кеңесші», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту «Бизнес-Кеңесші», «Жас кәсіпкер мектебі» атты оқыту жобаларын іске асыру тетіктерімен айқындалады.

1) формировании инфраструктуры поддержки предпринимательства;
2) обучении лиц с предпринимательским потенциалом и начинающих предпринимателей основам предпринимательства в рамках проекта «Бизнес-Советник»;
3) обучении действующих предпринимателей по проекту «Бизнес-Рост»;
4) обучении молодежи основам предпринимательства в рамках проекта «Школа молодого предпринимателя» (далее - проект «ШМП»);
5) сервисной поддержке ведения действующего бизнеса;
6) поддержке передовых предприятий малого и среднего бизнеса в реализации консультационных проектов (далее — Программа BAS);
7) обучении топ-менеджмента малого и среднего бизнеса;
8) поддержки установления деловых связей с иностранными партнерами (далее - проект «Деловые связи»);
9) повышении квалификации руководящих работников и менеджеров в области внедрения новых методов управления и технологий (далее - компонент «Старшие сеньоры»);
10) пропаганде предпринимательства в рамках проекта «Бизнес-Насихат»;
11) реализация партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний.
Участниками Программы могут быть потенциальные и действующие предприниматели малого и среднего бизнеса в приоритетных секторах экономики.
Оператором Программы по данному направлению является акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму» (далее — Оператор), за исключением развития бизнес-инкубаторов, сервисной поддержки ведения действующего бизнеса, Программы BAS, реализации партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний.»;
после части четвертой дополнить заголовком следующего содержания:
«Формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства»;
подпункт 1) части шестой изложить в следующей редакции:
«1) Центры обслуживания предпринимателей в областных центрах и городах Астана, Алматы, Семей, Туркестан.»;
в «Создание и функционирование центров обслуживания предпринимателей (далее - ЦОП)»:
в части четвертой:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) обучение в рамках проектов: «Бизнес-Советник», «Бизнес-Рост», «Школа молодого предпринимателя»;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) предоставление иных видов услуг, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.»;
в «Механизме предоставления услуг ЦОП» пункты 3 и 4 изложить в следующей редакций:
«3. Обучение основам предпринимательства по проектам «Бизнес-Советник», «Школа молодого предпринимателя» определяется механизмами реализации обучающих проектов «Бизнес-Советник», «Школа молодого предпринимателя».

4. Жұмыс істейтін бизнесті жүргізу мен дамытудың функционалдық бағыттарының ерекшелігіне оқыту «Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру тетігімен айқындалады.
«Кәсіпкерлікті қолдау орталықтарын (бұдан әрі - КҚО) құру және оның жұмыс істеуінде»:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«КҚО бизнес-инкубаторлар негізінде тегін орналасады. Моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында бизнес-инкубаторлар болмаған жағдайда, КҚО тегін негізде Халыққа қызмет көрсету орталықтарында немесе әкімдіктер ұсынған үй-жайларда орналасады.»;
«Бизнес-инкубаторлар құруда»:
үшінші бөлік алынып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-инкубаторлар әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация немесе жергілікті атқарушы органдар немесе моноқалалар мен шағын қалаларда кәсіпорындар ұсынған алаңдар базасында құрылады. Бизнес-инкубатордағы үй-жайды/алаңды жалдау мерзімі кәсіпкерліктің әрбір субъектісі үшін үш жылдан аспайды.»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) Бизнес-инкубаторларды құру және дамыту операторы болып табылады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) бизнес-инкубаторды дамытудың бизнес-жоспарын әзірлеу;
2) бизнес-инкубаторға қатысушыларды тарту;
3) инвестициялар тарту және бизнес-инкубатор қызметін қаржыландыру мәселелерін шешу;
4) бизнес-инкубатор үй-жайларын жалдауға (қосалқы жалдауға) беру;
5) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, бұзу және олардың талаптарын орындау мониторингі;
6) бизнес-инкубатор қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
Бизнес-инкубаторларды құру және дамыту бойынша ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.»;
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасының» алдынан мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
«Бизнес-Кеңесші» жобасы»
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші» жобасы Оператордың көрсетілетін қызметтерінің стандартталған топтамасын ұсынуын көздейді, ол мыналарды қамтиды:»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Құжаттардың стандартты топтамалары «Бизнес-Кеңесші» жобасының шеңберінде оқыту барысында да, сол сияқты жеке сұрау негізінде де қағаз және/немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын болады.»;
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру шарттарында»:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші» жобасын іске асыру шарттары»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші» жобасын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.»;
«Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру тетігінде»:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Кеңесші» жобасын іске асыру тетігі»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Обучение специфике функциональных направлений ведения и развития действующего бизнеса определяется механизмом реализации проекта «Бизнес-Рост».»;
в «Создание и функционирование центров поддержки предпринимательства (далее - ЦПП)»:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«ЦПП размещаются на базе бизнес-инкубаторов на бесплатной основе. При отсутствии бизнес-инкубаторов в моногородах, малых городах и районных центрах ЦПП размещаются в Центрах обслуживания населения или в помещениях, предоставленных акиматами, на бесплатной основе.»;
в «Создании бизнес-инкубаторов»:
часть третью исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Бизнес-инкубаторы создаются на базе площадей, предоставленных социально-предпринимательской корпорацией, или местными исполнительными органами, или предприятиями в моногородах и малых городах. Срок аренды помещения/площади в бизнес-инкубаторе составляет не более трех лет для каждого субъекта предпринимательства.»;
дополнить частью пятой и шестой следующего содержания:
«Оператором создания и развития бизнес-инкубаторов является социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК). К функциям оператора относятся:
1) разработка бизнес-плана развития бизнес-инкубатора;
2) привлечение участников бизнес-инкубатора;
3) привлечение инвестиций и решение вопросов финансирования деятельности бизнес-инкубатора;
4) предоставление в аренду (субаренду) помещений бизнес-инкубатора;
5) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
6) обеспечение и поддержание деятельности бизнес-инкубатора.
Оплата операторских услуг СПК по созданию и развитию бизнес-инкубаторов осуществляется за счет средств местного бюджета.»;
перед «Проектом «Бизнес-Советник-1»: дополнить заголовком следующего содержания:
«Проект Бизнес-Советник»;
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«Проект «Бизнес-Советник» предусматривает предоставление стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Стандартные пакеты документов будут предоставляться на бумажных и/или электронных носителях, как в ходе обучения в рамках проекта «Бизнес-Советник», так на основе индивидуального запроса.»;
в «Условиях реализации проекта «Бизнес-Советник-1»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Условия реализации проекта «Бизнес-Советник»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Финансирование проекта «Бизнес-Советник» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.»;
в «Механизме реализации проекта «Бизнес-Советник-1»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Механизм реализации проекта «Бизнес-Советник»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

«4. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Операторға жергілікті телеарналарда кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді «Бизнес-Кеңесші» жобасы бойынша тегін курстар туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде хабардар ететін «Бизнес-Кеңесші» жобасы жөніндегі бейнероликті және жергілікті телеарналарда жүгіртпе жолдағы хабарландыру түрінде ақпаратты тегін негізде орналастыруға жәрдем көрсетеді.»;
«Бизнес-Кеңесші-IІ» жобасының» алдынан мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
«Бизнес-Өсу» жобасы»;
«Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасында»:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Өсу» жобасы» Оператордың көрсететін қызметтерінің стандартталған топтамасын ұсынуымен кәсіпкерлерді оқытуды көздейді, ол мыналарды қамтиды:»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Оқу материалдары мен құжаттардың стандартты топтамалары «Бизнес-Өсу» жобасы шеңберінде оқу барысында қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын болады.»;
«Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасын іске асыру шарттарында»:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру шарттары»;
мынадай мазмұнмен екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бизнес-Өсу» жобасын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.»;
«Бизнес-Кеңесші-ІІ» жобасын іске асыру тетігінде»:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру тетігі»;
«Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау», «Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау шарттары», «Кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау тетігі» деген тараулар алынып тасталсын;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау» алдында мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«Жас кәсіпкер мектебі» жобасы»
«ЖКМ» жобасы «Идеялар жәрмеңкесін» ұйымдастыра отырып, жастарды кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды білдіреді және ол жастардың кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, кәсіпкерлік қызметке жас адамдарды белсенді тартуға, жас кәсіпкерлер біліктіліктерінің деңгейін арттыруға бағытталған.
«ЖКМ» жобасын іске асыру шарттары
«ЖКМ» жобасына Қазақстан Республикасының 18-ден 29 жасқа дейінгі азаматтары қатыса алады.
Қолдау тегін көрсетілетін болады.
«ЖКМ» жобасын қаржыландыру «Даму» «кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.»;
«ЖКМ» жобасын іске асыру тетігі
1) Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, жастарды, жас кәсіпкерлерді «ЖКМ» жобасы бойынша қабылдаудың басталғаны туралы тікелей және/немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.

«4. Координатор Программы на местном уровне оказывает содействие Оператору в размещении на бесплатной основе на местных телеканалах видеоролика по проекту «Бизнес-Советник», информирующего население с предпринимательской инициативой и предпринимателей о бесплатных курсах по проекту «Бизнес-Советник» на государственном и русском языках и информации в виде объявления в бегущую строку на местных телеканалах.»;
перед проектом «Бизнес-Советник-II дополнить заголовком следующего содержания:
«Проект «Бизнес-Рост»;
в «Проект «Бизнес-Советник-II»:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«Проект «Бизнес-Рост» предусматривает обучение предпринимателей с предоставлением стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Учебные материалы и стандартные пакеты документов будут предоставляться предпринимателям на бумажных или электронных носителях в ходе обучения в рамках Проекта «Бизнес-Рост».»;
в «Условия реализации Проекта «Бизнес-Советник-II»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Условия реализации Проекта «Бизнес-Рост»;
дополнить частью второй следующего содержания:
«Финансирование Проекта «Бизнес- Рост» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.»;
в «Механизм реализации Проекта «Бизнес-Советник-II»
заголовок изложить в следующей редакции:
«Механизм реализации Проекта «Бизнес-Рост»;
главы «Подготовка предпринимателей к участию в приватизации», «Условия по подготовке предпринимателей к участию в приватизации», «Механизм подготовки предпринимателей к участию в приватизации» исключить;
перед «Сервисной поддержкой действующего бизнеса» дополнить главой следующего содержания:
«Проект «Школа молодого предпринимателя»;
Проект «ШМП» заключается в обучении молодежи основам предпринимательства с организацией «Ярмарок идей» и направлен на содействие раскрытию предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
Условия реализации проекта «ШМП»
В проекте «ШМП» могут принять участие граждане Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
Поддержка будет предоставляться бесплатно.
Финансирование проекта «ШМП» будет осуществляться за счет средств АО «Фонд развития предпринимательства «Даму».
Механизм реализации проекта «ШМП»
1) Оператор совместно с местными исполнительными органами информируют молодежь, молодых предпринимателей непосредственно и/или через региональные средства массовой информации о начале набора по проекту «ШМП».

2) Өтінім беруші «ЖКМ» жобасы бойынша оқуға КҚО-ға өтінім береді.
3) Оператор оқу курстарының кестесін, қатысушылар құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге көрсетілетін қызметтердің ұсынылуын қамтамасыз етеді.
4) Оқу Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары базасында жүргізіледі.
5) «ЖКМ» жобасына қатысушылардың перспективалы бизнес-жоспарлары өңірлердегі «Идеялар жәрмеңкесінде» таныстырылады.
6) Оператор әлеуетті тәлімгерлер мен инвесторларды тарту үшін
«Идеялар жәрмеңкесінің» өңірлік қатысушыларының перспективалы бизнес-жоспарларының қысқаша сипаттамасын интернет-ресурстарда орналастырады.
«ЖКМ» жобасына қатысушылардың перспективалы бизнес-жоспарларын қаржыландыру Бағдарламаның қаржылық құралдарының тетіктері, инвесторларды іздестіру және іріктеу негізінде жүзеге асырылады.»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау» деген тараудың алдынан мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
«Жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуді сервистік қолдау»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдауда»:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бухгалтерлік және салықтық есепті жүргізуге, сондай-ақ мынадай мәселелер бойынша консультацияларды қоса алғанда, статистикалық есептілікті жасауға байланысты көрсетілетін қызметтер:
1) салық салу және салықтық әкімшілендіру;
2) салық заңнамасы және кәсіпорынның бухгалтерлік қызметін реттейтін заңнама;
3) бастапқы құжаттарды өңдеу, салықтар мен бюджетке басқа да аударымдарды есептеу;
4) бухгалтерлік есепті қалпына келтіру;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) «1 С-Бухгалтерия» бағдарламасымен жұмыс істеу;
7) салықтық және статистикалық есептерді дайындау және тапсыру;
8) тысқары ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептерді жасау;
9) электрондық статистикалық есептілікті ұсыну.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мыналарды қоса алғанда, менеджмент жүйелерін енгізу бойынша консультация беру және бүкіл процесті толық сүйемелдеу:
1) ИСО 9001:2000 (Сапа менеджменті жүйесі), ИСО 14001:2004
(Экологиялық менеджмент жүйесі), ИСО 22000:2005 (Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесі), ОНSАS 18001:2007 (Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникасы менеджменті жүйесі) халықаралық стандарттардың және басқа да стандарттардың талаптарына сәйкес құжаттарды сертификаттауға дайындау;
2) персоналды сапа жүйесінің стандарттары талаптарына сәйкес оқыту;
3) қолданыстағы менеджмент жүйелерін ИСО 9001:2000 (Сапа
менеджменті жүйесі), ИСО 14001:2004 (Экологиялық менеджмент жүйесі), ИСО 22000:2005 (Тамақ өнімдерінің қауіпсіздік менеджменті жүйесі), ОНSАS 8001:2007 (Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникалары менеджменті жүйесі) стандарттарының және басқа да стандарттарының талаптарына сәйкестігі түрғысынан талдау;

2) Заявитель подает заявку в ЦОП на обучение по проекту «ШМП».
3) Оператор формирует график курсов обучения, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
4) Обучение проводится на базе Центров обслуживания предпринимателей.
5) Перспективные бизнес-планы участников проекта «ШМП» презентуются на «Ярмарках идей» в регионах.
6) Оператор размещает краткое описание перспективных бизнес-планов участников региональных «Ярмарок идей» в интернет-ресурсах для привлечения потенциальных наставников и инвесторов.
Финансирование перспективных бизнес-планов участников проекта «ШМП» осуществляется на основе механизмов финансовых инструментов Программы, поиска и подбора инвесторов.»;
перед главой «Сервисная поддержка ведения действующего бизнеса» дополнить заголовком следующего содержания:
«Сервисная поддержка ведения действующего бизнеса»;
в «Сервисной поддержке ведения действующего бизнеса»:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие консультации по вопросам:
1) налогообложения и налогового администрирования;
2) налогового законодательства и законодательства, регулирующего бухгалтерскую деятельность предприятия;
3) обработки первичных документов, начислению налогов и других отчислений в бюджет;
4) восстановления бухгалтерского учета;
5) ведения бухгалтерского учета;
6) работы с программой «1С-Бухгалтерия»;
7) подготовки и сдачи налоговых и статистических отчетов;
8) составления дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
9) представления электронной статистической отчетности.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Консультирование и полное сопровождение всего процесса по внедрению систем менеджмента, включающие:
1) подготовку документов к сертификации в соответствии с требованиями международного стандарта ИСО 9001:2000 (Системы менеджмента качества), ИСО 14001:2004 (Системы экологического менеджмента), ИСО 22000:2005 (Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов), OHSAS 18001:2007 (Системы менеджмента охраны здоровья и техники безопасности) и других стандартов;
2) обучение персонала в соответствии с требованиями стандартов
системы качества;
3) анализ действующих систем менеджмента на соответствие требованиям стандартов ИСО 9001:2000 (Системы менеджмента качества), ИСО 14001:2004 (системы экологического менеджмента), ИСО 22000:2005
(системы менеджмента безопасности пищевых продуктов), OHSAS 8001:2007(Системы менеджмента охраны здоровья и техники безопасности) и других стандартов;

4) менеджмент жүйелерін әзірлеу және енгізу;
5) менеджменттің интеграцияланған жүйелерін әзірлеу және енгізу;
6) ішкі аудитті жүргізуде көмек;
7) сертификаттау алдындағы аудитті жүргізу бойынша консультация беру;
8) қоршаған ортаны басқару менеджменті жүйесін сертификаттау.»;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Мыналарды қоса алғанда, ақпараттық технологияларға қызмет көрсету саласындағы консультациялар:
1) интернет-ресурстарды әзірлеу және қолдау бойынша;
2) кәсіпорынның (дара кәсіпкердің) сайт-визиткасын жасау бойынша;
3) интернетте бизнес құру және жүргізу бойынша;
4) есептерді электрондық тапсыру бағдарламаларын орнату және қолдау бойынша;
5) «1 С-Бухгалтерия» бағдарламасын орнату және қолдау бойынша.
7. Мыналарды:
1) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер дайындауды;
2) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдердің сараптамасын (аудитін) жүргізуді;
3) Қазақстанның сатып алуы бойынша бірыңғай құрылымдалған
ақпараттық базаны қамтитын интернет көзіне қосуды;
4) кәсіпорынның/дара кәсіпкердің құжаттамасын мемлекеттік және өзге де сатып алуға қатысуы үшін жетілдіру мүмкіндігі тұрғысынан сараптауды (аудит);
5) сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекетіне/әрекетсіздігіне шағымдануды;
6) қазақстандық қамтудың есебін;
7) сатып алудың жылдық жоспарлары негізінде Қазақстанның
мемлекеттік және өзге де сатып алуларының нарық сыйымдылығы бойынша
талдамалық есептер беруді қамтитын мемлекеттік сатып алумен, ұлттық
компаниялардың және жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуымен
байланысты көрсетілетін қызметтер.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Мыналарды қоса алғанда, менеджмент мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) өкілеттіктерді бөлу және кәсіпорынды басқарудың ұйымдық
құрылымын құру мәселелері бойынша консультациялар;
2) кәсіпорынның стратегиялық даму жоспарын (стратегиясын) әзірлеу бойынша консультациялар;
3) кәсіпорынның стратегиялық даму жоспарын (стратегиясын) әзірлеу;
4) корпоративтік басқару, корпоративтік саясат әзірлеу мәселелері бойынша консультациялар;
5) халықаралық нарыққа шығу стратегиясын әзірлеу бойынша консультациялар;
6) жобаларды басқару мәселелері бойынша консультациялар;
7) жобаның техникалық және қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу бойынша консультациялар;
8) қаржылық талдау және жоспарлау бойынша консультациялар;
9) кәсіпорынның кадр саясатын әзірлеу бойынша консультациялар;
10) кадрлық іс жүргізу бойынша консультациялар;
11) персонал еңбекақысының мәселелері бойынша консультациялар;
12) персоналды уәждеу, бағалау және ынталандырудың кешенді жүйесін әзірлеу бойынша консультациялар;

4) разработку и внедрение систем менеджмента;
5) разработку и внедрение интегрированных систем менеджмента;
6) помощь в проведении внутреннего аудита;
7) консультации по проведению предсертификационного аудита;
8) сертификацию системы менеджмента управления окружающей средой.»;
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
«6. Консультации в сфере обслуживания информационных технологий, включающие:
1) разработку и поддержку интернет-ресурсов;
2) создание сайта-визитки предприятия (частного предпринимателя);
3) создание и ведение бизнеса в интернете;
4) установку и поддержку программы электронной сдачи отчетов;
5) установку и поддержку программы «1 С-Бухгалтерия».
7. Услуги, связанные с государственными закупками, закупками национальных компаний и недропользователей, включающие:
1) подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
2) проведение экспертизы (аудита) заявок для участия в конкурсе/тендере;
3) подключение к интернет-источнику, содержащему единую структурированную информационную базу по закупкам Казахстана;
4) экспертизу (аудит) документации предприятия/частного
предпринимателя на предмет возможности усовершенствования для участия в государственных и иных закупках;
5) обжалование действий/бездействий организаторов закупок;
6) расчет казахстанского содержания;
7) представление аналитических отчетов по емкости рынка государственных и иных закупок Казахстана, на основе годовых планов закупок.»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Услуги по вопросам менеджмента, включающие:
1) консультации по вопросам разделения полномочий и построению организационной структуры управления предприятием;
2) консультации по разработке стратегического плана (стратегии) развития предприятия;
3) разработку стратегического плана (стратегии) развития предприятия;
4) консультации по вопросам корпоративного управления, разработке корпоративной политики;
5) консультации по разработке стратегии выхода на международный рынок;
6) консультации по вопросам управления проектами;
7) консультации по разработке технико - и финансово-экономического обоснования проекта;
8) консультации по финансовому анализу и планированию;
9) консультации по разработке кадровой политики предприятия;
10) консультации по кадровому делопроизводству;
11) консультации по вопросам оплаты труда персонала;
12) консультации по разработке комплексной системы мотивирования, оценки и стимулирования персонала;

13) персоналды уәждеу, бағалау және ынталандырудың кешенді жүйесін әзірлеу;
14) кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау.»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсету шарттары»:
мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі - Сервистік қолдау көрсету жөніндегі оператор) жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуде сервистік қолдау көрсету бойынша оператор болып табылады.
Жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуді жергілікті жерлерде Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың өңірлік кәсіпкерлер палаталары (бұдан әрі - ӨКП) арқылы жүзеге асырады.
Сервистік қолдау «бір терезе» қағидаты бойынша КҚКО-да ұсынылады. Қажет болған жағдайда, Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор айқындаған жекелеген көрсетілетін қызмет түрлері бойынша клиенттің кәсіпорынына баруға жол беріледі.
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша сервистік қолдау «бір терезе» қағидаты бойынша 27 моноқаладағы КҚО-ларда және облыс аудандарында кәсіпкерлерден түскен өтініштердің жиналуына қарай мобильдік КҚО-лар құрамында консультанттардың шығуы арқылы ұсынылады.»;
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге Сервистік қолдау көрсету тетігі» мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсету тетігі
«1. Жұмыс органы, Оператор және Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор арасында жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуде өзара іс-қимыл жасасу жөнінде келісім (бұдан әрі - Келісім) жасалады.
2. Жұмыс істейтін бизнесті сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру Жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушілері мен ӨКП арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын болады.
3. Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор ӨКП арқылы мамандандырылған сервистік қызметтер көрсетудің басталуы және көрсетілетін орны туралы, оның ішінде БАҚ арқылы өңірлердің кәсіпкерлерін ай сайын хабардар етуді жүргізеді.
4. Оператор көрсетілетін сервистік қызметтердің сапасына мониторинг жүргізеді және Келісімде көрсетілген талаптарға сәйкес Жұмыс органына ұсынады.
5. ӨКП әр тоқсан сайын есептік айдан кейінгі айдың 5-не (бесіне) дейінгі мерзімде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Сервистік қолдау көрсету бойынша операторға есеп береді. Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор Операторға Келісімде белгіленген нысанға сәйкес, әр тоқсан сайын есептік айдан кейінгі айдың 10-на (онына) дейінгі мерзімде есеп береді.

13) разработку комплексной системы мотивирования, оценки и стимулирования персонала;
14) подготовку предпринимателей к участию в приватизации.»;
в «Условиях оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса»:
дополнить частями третьей, четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
«Оператором по предоставлению сервисной поддержки ведения действующего бизнеса является Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее - Оператор по предоставлению сервисной поддержки).
Предоставление сервисной поддержки ведения действующего бизнеса на местах осуществляется Оператором по предоставлению сервисной поддержки через региональные палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы (далее — РПП).
Сервисная поддержка предоставляется в ЦОП по принципу «одного окна». В случае необходимости, допускается выезд на предприятие клиента по отдельным видам услуг, определенных Оператором по предоставлению сервисной поддержки.
Сервисная поддержка по видам услуг предоставляется в ЦГШ в 27 моногородах по принципу «одного окна» и в районах областей посредством выезда консультантов в составе мобильных ЦПП по мере накопления заявок от предпринимателей.»;
«Механизм оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса» изложить в следующей редакции:
«Механизм оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса
1. Между Рабочим органом, Оператором и Оператором по предоставлению сервисной поддержки заключается Соглашение по предоставлению сервисной поддержки ведения действующего бизнеса (далее -Соглашение).
2. Финансирование оказания услуг по сервисной поддержке действующего бизнеса будет осуществляться за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, путем заключения соответствующего договора между координаторами Программы на местном уровне и РПП.
3. Оператор по предоставлению сервисной поддержки через РПП ежемесячно проводит информирование предпринимателей региона о начале и месте предоставления специализированных сервисных услуг, в том числе посредством СМИ.
4. Мониторинг предоставления сервисных услуг производится Оператором и предоставляется в Рабочий орган в соответствии с требованиями указанными в Соглашении.
5. РПП представляет отчет Местному координатору Программы и Оператору по предоставлению сервисной поддержки ежеквартально в срок до 5 (пять) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Оператор по предоставлению сервисной поддержки ежеквартально в срок до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет отчет Оператору в соответствии с формой, установленной Соглашением.

6. Сервистік қолдау көрсету бойынша Оператор жергілікті деңгейдегі ӨКП арқылы мамандандырылған көрсетілетін қызметтерді алатын кәсіпкерлердің базасын қалыптастырады және Операторға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін тізімді береді.»;
«ВАS бағдарламасында»:
«Іріктеудің базалық өлшемдерінде»:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қатысушылар - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
4) шағын және орта бизнес саласындағы жұмыс тәжірибесі - өтінім берілген сәтте 2 (екі) жыл;»;
«ВАS бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі» мынадай редакцияда жазылсын:
1. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы және/немесе «Даму» КДҚ» АҚ өңірлік филиалдары Қазақстан Республикасының әрбір облысындағы «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасына қатысушыларға Бағдарламаға қатысу критерийлері мен өтінім беру топтамасына қойылатын талаптар туралы ақпаратты қоса алғанда, ВАS бағдарламасы туралы ақпаратты ұсынады, сондай-ақ ЕҚДБ ВАS бағдарламасының мамандарымен бірлесіп, әлеуетті клиенттерге жобалық өтінім дайындауға жәрдем көрсетеді.
2. Кәсіпорын/өтінім беруші ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторына ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жәрдемдесуімен қолдау алуға өтінім мен құжаттардың қажетті топтамасын (оның ішінде ЕҚДБ ВАS бағдарламасының стандартты нысанына сәйкес толтырылған өтінімнің түпнұсқасын, құрылтай құжаттарының көшірмелерін, алдыңғы өткен толық екі жыл үшін және өтінім берілген сәттегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелерін (баланс, пайда және залал туралы есеп және ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп) береді.
3. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жобалар жөніндегі мамандары бизнестің өміршеңдігін, оның қажеттілігі мен басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін ЕҚДБ ВАS бағдарламасының бизнесті тексеру және диагностикалау жөніндегі стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін кәсіпорынның іріктеу өлшемдеріне сәйкестігін бағалау үшін сонда барады.
4. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы Бағдарламаға қатысуға өтінім берушілердің жиынтық тізбесін жасайды, мүдделі кәсіпорындар туралы ақпаратты тіркеумен және сақтаумен айналысады; одан кейін, өтінімдері ЕҚДБ ВАS бағдарламасына қатысуға мақұлдау алған өтінім берушілердің жиынтық тізбесін жасап, Өңірлік үйлестіру кеңесін (бұдан әрі - ӨҮК) хабардар ету мақсатында «Даму» КДҚ» АҚ өңірлік филиалына береді.
5. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылар дерекқорынан жобаны іске асыруға сай келетін консалтингтік компаниялардың және/немесе сарапшылардың тізімін дайындайды; одан кейін жоба бойынша әлеуетті консультанттармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі.

6. Оператор по предоставлению сервисной поддержки через РПП на местном уровне формирует базу предпринимателей, получающих специализированные услуги, и передает список Оператору до 15 января года, следующего за отчетным годом.»;
в «Программе ВAS»:
в «Базовых критериях отбора»:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) участники - субъекты малого или среднего предпринимательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) опыт работы в сфере малого и среднего бизнеса - 2 (два) года работы на момент подачи заявки.»;
«Механизм реализации проектов в рамках Программы BAS» изложить в следующей редакции:
1. Оператор Программы BAS ЕБРР и/или региональные филиалы АО «ФРП «Даму» в каждой области РК предоставляет участникам программы «Дорожная карта бизнеса 2020» информацией о Программе BAS, включая информацию о критериях участия в Программе и требованиях к заявочному пакету, а также совместно со специалистами Программы BAS ЕБРР оказывает содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки.
2. Предприятие/заявитель представляет заявку на поддержку при содействии Программы BAS ЕБРР и необходимый пакет документов (в том числе заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме Программы BAS ЕБРР, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов (баланс, отчет о прибылях и убытках и отчет о движении денежных средств) за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки) Оператору Программы BAS ЕБРР.
3. Оператор Программы ВAS ЕБРР производит оценку соответствия заявителя базовым критериям отбора; далее выполняет стандартные процедуры Программы BAS ЕБРР по обследованию и диагностике бизнеса с тем, чтобы определить жизнеспособность бизнеса, его потребности и приоритеты, и принять окончательное решение по заявке.
4. Оператор Программы ВAS ЕБРР составляет сводный перечень заявителей на участие в Программе, занимается регистрацией и хранением информации о заинтересованных предприятиях; далее представляет сводный перечень заявителей, получивших одобрение на участие в Программе BAS ЕБРР, в региональный филиал АО «ФРП «Даму» с целью уведомления Регионального координационного совета (далее - РКС) по местонахождению.
5. Оператор Программы BAS ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и/или экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов; далее содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту.

6. Кәсіпорын консалтингтік компанияны және/немесе сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды.
7. Кәсіпорын мен консалтингтік компания бірлесіп, ЕҚДБ ВАS бағдарламасында белгіленген нысан бойынша техникалық тапсырма әзірлейді, оны ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жергілікті мамандарының тобы келісіп, бекітуге тиіс.
8. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы қолданыстағы гранттар бойынша матрица-нұсқаулықты негізге ала отырып, консультациялық жобаны бірлесіп қаржыландырудың мөлшері бойынша шешім қабылдайды.
9. Кәсіпорын/өтінім беруші мен консалтингтік компания ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы мақұлдаған жобаға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады.
10. ЕКДБ мен кәсіпорын ЕҚДБ ВАS бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады.
11. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы жобаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады.
12. Жоба аяқталған соң, консультант қорытынды таныстырылым өткізеді және бенефициар-кәсіпорынға және ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторына жоба нәтижелері туралы есеп береді.
13. Кәсіпорын консультациялық қызметтер көрсетуге арналған шартқа сәйкес соманы консультантқа төлейді.
14. Орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жобаның табысты аяқталғанын және консультантқа консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес жобаның құнын кәсіпорынның төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ ВАS бағдарламасының шеңберінде грант беру туралы қол қойылған келісімге сәйкес ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорынға грант төлейді.
15. Жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы жобаның кәсіпорын жұмысының тиімділігіне әсерін бағалау үшін оған барып, қорытынды бағалауды жүргізеді.»;
«Іскерлік байланыстар» жобасының» алдынан мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
«Іскерлік байланыстар» жобасы»;
«Іскерлік байланыстар» жобасын» іске асыру шарттарында»:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қатысушы Қазақстанның аумағында жол жүру бойынша көліктік шығыстарын өзі төлейді.»;
«Аға Сеньорлар» құрамдауышын іске асыру шарттары 3-тармағының 5) тармақшасы алынып тасталсын;
«Жастар кәсіпкерлігін дамыту» құрамдауышының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші бөліктері алынып тасталсын;
«Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимылы мен оны іске асыру мониторингі» деген бөлімнің алдынан мынадай мазмұндағы «Ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын іске асыру» құрамдауышымен толықтырылсын:
«Ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын іске асыру
Ірі компаниялардың айналасында шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын іске асыру шарттары
Мемлекеттің қала түзуші кәсіпорындармен әріптестік бағдарламаларын іске асыру ірі компаниялардың, мемлекеттің және қаржы институттарының күш-жігерін біріктіру арқылы өңірлерде шағын және орта бизнесті (ШОБ) дамытуға және қолдауға бағытталатын болады.
Бағдарлама шеңберінде республикалық бюджеттен мыналарды қамтитын құралдар топтамасы ұсынылады:

6. Предприятие принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и/или эксперта.
7. Предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание согласно форме, установленной Программой BAS ЕБРР, которое должно быть согласовано и утверждено Оператором Программы BAS ЕБРР.
8. Оператор Программы ВAS ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам.
9. Предприятие/заявитель и консалтинговая компания заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренным Оператором Программы ВAS ЕБРР.
10. ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы BAS ЕБРР.
11. Оператор Программы BAS ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта.
12. По окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару, и Оператору Программы BAS ЕБРР.
13. Предприятие оплачивает консультанту сумму в соответствии с договором на оказание консультационных услуг.
14. После проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консультанту в соответствии с договором об оказании консультационных услуг, ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в соответствии с подписанным соглашением о предоставлении гранта в рамках Программы ВAS ЕБРР.
15. По истечении года после завершения проекта Оператор Программы BAS ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия.»;
перед «Проектом «Деловые связи» дополнить заголовком следующего содержания:
«Проект «Деловые связи»;
в «Условиях реализации проекта «Деловые связи»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Участник самостоятельно оплачивает транспортные расходы по передвижению на территории Казахстана.»;
подпункт 5) пункта 3 Условий реализации компонента «Старшие Сеньоры» исключить;
части первую, вторую, третью, четвертую, пятую, шестую, седьмую, восьмую, девятую, десятую, одиннадцатую, двенадцатую, тринадцатую, четырнадцатую, пятнадцатую, шестнадцатую, семнадцатую и восемнадцатую компонента «Развитие молодежного предпринимательства» исключить;
перед разделом «Взаимодействие участников программы и мониторинг ее реализации» дополнить компонентом «Реализация партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний» следующего содержания:
«Реализация партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний
Условия реализации партнерских программ по развитию малого и среднего предпринимательства вокруг крупных компаний.
Реализация партнерских программ государства с градообразующими предприятиями будет нацелена на развитие и поддержку малого и среднего бизнеса (МСБ) в регионах посредством объединения усилий крупных компаний, государства и финансовых институтов.
Из республиканского бюджета в рамках Программы будет представляться пакет инструментов, включающий:

1) кредиттер бойынша субсидиялау мен кепілдік беру;
2) инфрақұрылым жеткізу;
3) «Бизнес-Кеңесші» жобасы;
4) «Бизнес-Өсу» жобасы;
5) «ШОБ топ-менеджментін оқыту» құрамдауышы;
6) бизнесті жүргізуді сервистік қолдау;
7) «Іскерлік байланыстар» жобасы шеңберінде квоталар ұсыну.
Серіктестік бағдарламаларды іске асырудағы ірі компаниялардың рөлі:
1) жергілікті өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуден, кәсіпорындар шығаратын өнімдерді ірі кәсіпорындарда сұранысқа ие өнімдер тізбесіне қосудан;
2) «келесі қайта бөлулерді» дамыту үшін шикізатқа арналған квоталарды ұсынудан;
3) қызметтің баламалы түрлерін дамыту жөніндегі жобаларды қолдаудан тұрады.
Халықаралық ұйымдар мыналарға:
1) технологияларды тарту мен жабдықтарды сатып алуға;
2) оқыту бағдарламалары мен мамандандырылған тренингтерді ұйымдастыруға;
3) консультациялар үшін кәсіпорындарға тікелей шетелдік жоғары білікті мамандарды тартуға жәрдем көрсететін болады.
Әріптестік бағдарламаларын іске асыру тетігі:
1) әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ірі компаниялармен бірлескен іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ірі компания, жергілікті атқарушы органдар, «Даму» КДҚ» АҚ арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қою;
3) кәсіпкерлерді қоғамдық ұйымдарға біріктіру;
4) ірі компаниямен жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесі негізінде сатып алу үшін пилоттық бағыттарды, жауапты адамдарды және өзара іс-қимыл форматын айқындау;
5) жергілікті ШОБ субъектілерінің өзекті тізілімін жасау және жүргізу және оларды өнімдердің түрлері бойынша бөлу;
6) жүйе құраушы компаниялардың, әкімдіктің, «Даму» КДҚ» АҚ-ның қатыстуымен ШОБ субъектілерімен кезеңдік кеңестер өткізу;
7) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу және олар үшін таңдап алынған пилоттық бағыттар бойынша мамандандырылған семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру, бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру; кәсіпкерлерге қызметтің жаңа түрін дұрыс жолға қою, бизнес-жоспар әзірлеу, технологиялар мен жабдықтар сатып алу, маркетингті ұйымдастыру мен өткізу мәселелері және басқа да мәселелер бойынша жеке консультациялық көмек ұсыну;
8) жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу;
9) қаржыландыруды ұсыну, жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жеткізуге жәрдемдесу мәселелерін шешу.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) серіктестік бағдарламаларды іске асыру операторы болып табылады. Оператордың функцияларына мыналар жатады:

1) субсидирование и гарантирование по кредитам;
2) подведение инфраструктуры;
3) проект «Бизнес-Советник»;
4) проект «Бизнес-Рост»;
5) компонент «Обучение топ-менеджмента МСБ»;
6) сервисную поддержку ведения бизнеса;
7) предоставление квот в рамках проекта «Деловые связи».
Роль крупных компаний в реализации партнерских программ будет заключаться в:
1) обеспечении долгосрочными заказами местных производителей, включении выпускаемой продукции предприятиями в перечень продукции, востребованной крупными предприятиями;
2) предоставлении квот на сырье для развития «следующих переделов»;
3) поддержке проектов по развитию альтернативных видов деятельности. Международные организации будут оказывать содействие:
1) в привлечении технологий и приобретении оборудования;
2) организации обучающих программ и специализированных тренингов;
3) в привлечении для консультаций непосредственно на предприятия высококвалифицированных зарубежных специалистов.
Механизм реализации партнерских программ:
1) разработка совместного плана действий с крупными компаниями по реализации партнерской программы;
2) подписание меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве между крупной компанией, местными исполнительными органами, АО «ФРП «Даму» по реализации партнерской программы;
3) объединение предпринимателей в общественные организации;
4) определение с крупной компанией пилотных направлений для закупа у местных субъектов МСБ на основе перечня закупаемых товаров и услуг, ответственных лиц и формата взаимодействия;
5) составление и ведение актуального реестра местных субъектов МСБ и разделение их по видам продукции;
6) проведение периодических совещаний с субъектами МСБ с участием системообразующих компаний, акимата, АО «ФРП «Даму»;
7) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ и организация специализированных семинаров и тренингов для них по выбранным пилотным направлениям, организация бизнес-стажировок; предоставление индивидуальной консультационной помощи предпринимателям по вопросам налаживания нового вида деятельности, разработки бизнес-плана, приобретения технологий и оборудования, организации маркетинга и сбыта и другим вопросам;
8) заключение долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ;
9) решение вопросов предоставления финансирования, содействия в
подведении недостающей инженерной инфраструктуры.
Оператором реализации партнерских программ является Социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
К функциям оператора относятся:

1) серіктестік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі бірлескен іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
2) серіктестік бағдарламаларды іске асыру бойынша тұрақты жұмыс істейтін жұмыс топтарының қызметін ұйымдастыру;
3) жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алу үшін ірі компаниямен бірге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау;
4) жергілікті ШОБ субъектілері — бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың тізілімін жасау және жүргізу;
5) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу;
6) кәсіпкерлерге мамандандырылған семинарлар мен тренингтер, басқа да мәселелер бойынша консультациялық көмекті ұйымдастыру;
7) бағдарламаға қатысушыларға жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуға жәрдемдесу;
Әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ӘКК операторлық көрсетілетін қызметтеріне ақы жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленетін болады.»;
«Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимылы және оны іске асыру мониторингінде»:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның бірінші және үшінші бағыттарын іске асыру шеңберінде Уәкілетті орган, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері, Бағдарламаға қатысуға тілек білдірген Банктер/Даму Банкі/Лизингтік компаниялар, Қаржы агенті арасында екі келісім (пайыздық мөлшерлемені субсидиялау және банктердің кредиттері бойынша кепілдендіру жөнінде) жасайды, онда:»;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өңірлерде өндірістік инфрақұрылымды дамыту, бизнесті жүргізуді сервистік қолдау, кадрлар даярлау бөлігінде Бағдарламаны іске асыру мониторингін жүзеге асырады және Уәкілетті органға жоғарыда көрсетілген Келісімнің мақұлданған нысаны бойынша есеп береді.»;
көрсетілген Бағдарламаға «Бағдарламаның өлшемдері» деген 2-қосымшада:
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу мен оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне сәйкес 4 және 5-санаттағы «үмітсіз» және «күмәнді» деп жіктелгендерді қоспағанда, кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш берердің алдындағы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасы бар кәсіпкерлер.».
2. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысында:
1) «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері және өзге де мемлекеттік қолдау шаралары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау ережесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) разработка совместного плана действий по реализации партнерских программ;
2) организация деятельности постоянно действующих рабочих групп по реализации партнерских программ;
3) определение с крупной компанией перечня товаров и услуг для закупа у местных субъектов МСБ;
4) составление и ведение реестра местных субъектов МСБ -потенциальных участников программ;
5) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ;
6) организация специализированных семинаров и тренингов, консультационной помощи предпринимателям и другим вопросам;
7) содействие участникам программы в заключении долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ.
Операторские услуги СПК по реализации партнерских программ будут оплачиваться за счет средств местного бюджета.»;
во «Взаимодействии участников программы и мониторинг ее реализации»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«В рамках реализации первого и третьего направлений Программы между Уполномоченным органом, Региональными координаторами Программы, Банками/Банком Развития/Лизинговыми компаниями, желающими принять участие в Программе, Финансовым агентом заключаются два Соглашения (по субсидированию процентной ставки и гарантированию по кредитам банков), где:»;
часть седьмую изложит в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы осуществляет мониторинг реализации Программы в части развития производственной инфраструктуры в регионах, сервисной поддержке ведения бизнеса, подготовки кадров и представляет отчет в уполномоченный орган по одобренной в вышеуказанном Соглашении форме.»;
в приложении 2 к указанной программы «Критерии программы»: подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции: «8) предприниматели, имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору программы, за исключением классифицированных как «безнадежный» и «сомнительные» 4 и 5 категории, в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296.».
2. В постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 «О некоторых вопросах реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
1) в Правила субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства и иных мер государственной поддержки в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

«6. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде олардың арасында жасалған Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде жергілікті бюджетке бағытталған нысаналы трансферт қаражаты есебінен Қаржы агентіне аударады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Жергілікті      Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты  бойынша
деңгейдегі       жергілікті жерде Бағдарламаны іске
Бағдарламаның    асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның
үйлестірушісі    облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің
шешімімен айқындалатын құрылымдық бөлімшесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның   облыстық деңгейде (астана, республикалық маңызы
өңірлік          бар қала)/өңірлік деңгейде Бағдарламаны іске
үйлестірушісі    асыруға жауапты, облыстың (астананың, республикалық
маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті
атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның    қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны
жергілікті       іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын
үйлестірушісі    қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»;
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Экономиканың басым секторларында сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары»;
мынадай мазмұндағы 3-1-бөліммен толықтырылсын:
«3-1. Экономиканың барлық салаларында сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары
21-1. Банктер ұсынатын кредиттер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде, осы Бағдарламада белгіленген жағдайларды қоспағанда, экономиканың кез келген секторларында кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік  субъектілерінің жаңа кредиттері бойынша жүзеге асырылатын болады.
21-2. Жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін жобаны ӨҮК-ге шығарғанға дейін бір жыл ішінде банктер бұрын берген кредиттер де жаңа кредиттерге жатады.
21-3. Жобаны ӨҮК-ге шығарғанға дейін бір жыл ішінде банктер бұрын берген қарыздарды қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер де субсидиялауға жатады.
21-4. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.

«6. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются/ Региональным координатором программы Финансовому агенту на основе Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет.»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку
«Координатор Программы на местном уроне
определяемое решениями Акимов областей, городов Астаны и Алматы структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на местах по принципу «одного окна» для Предпринимателей;» изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения)/региональном уровне;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»;
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«3. Условия субсидирования ставки вознаграждения в приоритетных секторах экономики»;
дополнить разделом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Условия субсидирования ставки вознаграждения во всех отраслях экономики
21-1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым Банками, будет осуществляться по новым кредитам субъектов частного предпринимательства, осуществляющих предпринимательскую деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных Программой.
21-2. К новым кредитам относятся также кредиты, ранее выданные Банками в течение года до вынесения проекта на РКС для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
21-3. Субсидированию также подлежат кредиты, направленные на рефинансирование займов, ранее выданные Банками в течение года до вынесения проекта на РКС.
21-4. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита.

21-5. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асыратын кредит сомасы бір Кәсіпкер үшін 750000000 (жеті жүз елу миллион) теңгеден аспайды.
21-6. Пайыздық ставканы субсидиялау номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредит бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейтін болады. Бұл ретте, Банктер:
1) Кәсіпкер бастама жасайтын кредит беру шарттары талаптарының өзгеруіне байланысты;
2) Кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді бұзу себебі бойынша алынатындарды қоспағанда, кредитпен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
21-7. Егер кредит бойынша сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болған жағдайда, 10 %-ын мемлекет өтейді, ал айырмасын Кәсіпкер төлейді.
21-8. Кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. Егер бұл жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі Қаржы агентінің қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді. 3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
24-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Оң шешім алған кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана мен Алматы қалалары үшін - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі өтініш-сауалнама мен құжаттарды алғаннан кейін:
1) өтініш-сауалнамамен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады. Құжаттар топтамасы толық
ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі үш күндік мерзімде Кәсіпкерге ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады;

21-5. Сумма кредита, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750000000 (семьсот пятьдесят миллионов) тенге для одного предпринимателя.
21-6. Субсидирование процентной ставки может осуществляться только по кредиту с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % будет компенсировать государство. При этом Банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1)связанных с изменением условий кредитования, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту.
21-7. В случае, если ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
21-8. Срок субсидирования по кредитам составляет до 3 (трех) лет с возможностью пролонгации до 10 лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе, с которого осуществлялось рефинансирование. Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
абзац первый части первой пункта 24 изложить в следующей редакции:
«24. Предприниматель с положительным решением обращается к Местному координатору Программы (для городов Астаны и Алматы -Региональному координатору программы) с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Местный координатор Программы после получения заявления-анкеты и документов осуществляет:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Местный координатор Программы в трехдневный срок возвращает предпринимателю предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;

2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін Кәсіпкердің жобасын жіберуді құжаттардың толық топтамасын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.»;
25-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25-1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі құжаттарды алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) кәсіпкердің жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және ететін отырысы айқындайды, бұл жөнінде ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі үш күндік мерзімде ұсынылған Кәсіпкерге/Бағдарламаның Жергілікті үйлестірушісіне құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің жобасын ӨҮК кезекті отырысына шығарады.
ӨҮК отырысы жобалардың қалыптастырылу шамасына қарай, бірақ айына 2 реттен сиретпей өткізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 25-2-тармақпен толықтырылсын:
«25-2. ӨҮК тиісті жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана жобаларды қарайды.»;
26-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет болған жағдайда Банктен/Даму Банкінен Жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады. Бұл жағдайда Кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қарауға жатады;»;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ӨҮК хаттамасының/хаттама үзіндісінің көшірмесін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне Банк/Даму Банкіне және Қаржы агентіне жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешімі шыққан күннен бастап 6 ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және Субсидиялау туралы оң шешім болған кезде, Қаржы агенті, Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер арасында Субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне Банктік қарыз шартының өтеу кестесіне және Субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасын төлеуді жүзеге асырады.»;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) направление проекта предпринимателя для рассмотрения Региональному координатору Программы, в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.»;
пункт 25-1 изложить в следующей редакции:
«25-1. Региональный координатор Программы после получения документов:
1) проверяет на полноту документов;
2) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
3) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Региональный координатор Программы в трехдневный срок возвращает предпринимателю/Местному координатору программы предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки. В случае отсутвия недостатков по пакету документов, Региональный координатор Программы выносит проект предпринимателя на очередное заседание РКС.
Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 раз в месяц.»;
дополнить пунктом 25-2 следующего содержания:
«25-2. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
подпункт 3) пункта 26 изложить в следующей редакции:
«3) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у Банка/Банка Развития дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку Местному координатору программы/Региональному координатору программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;»;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
«27. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Местному координатору Программы, Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 месяцев с даты решения РКС»;
в разделе «5. Механизм субсидирования»:
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. После получения Банком/Банком Развития от Местного координатора Программы протокола РКС и при положительном решении о субсидировании между Финансовым агентом, Банком/Банком Развития и предпринимателем заключается Договор субсидирования, согласно которому Финансовый агент осуществляет выплату Банку/Банку Развития ставки вознаграждения, в соответствии с графиком погашения к Договору банковского займа и согласно условиям Договора субсидирования.»;
пункт 30 изложить в следующей редакции:

«30. Субсидиялау шартын Бағдарламада белгіленген нысанға сәйкес:
1) Банк/Даму Банкі:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасайды;
2) Қаржы агенті:
Банктен/Даму Банкінен үлгі жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
Банктен/Даму Банкінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
Егер Банк/Даму Банкі осы Ереженің 30-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, Банк/Даму Банкі Қаржы агенті мен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
Егер Банктік қарыз шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін), Банкті/Даму Банкін және кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі түпкілікті шешім қабылдау үшін ӨҮК-ке шығаратын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне құжаттар топтамасын жібереді.
Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, Банк/Даму Банкі және Қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартына Қаржы агенті қол қойған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын Субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін.»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Сыйақы ставкасын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агенті көрсеткен шотқа тиісті қаржы жылында Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшерінде Қаржы агентіне қаражат аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.»;
42-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«30. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Программой:
1) Банком/Банком Развития:
в течение 7 рабочих дней с момента получения протокола от Регионального координатора Программы по типовым проектам;
в течение 20 рабочих дней с момента получения протокола от Регионального координатора Программы по проектам, имеющим особые условия;
2) Финансовым агентом:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 30 настоящих Правил, то Банк/Банк Развития уведомляет Финансового агента и Местного координатора Программы/Регионального координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
В случае если условия Договора банковского займа и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Местного координатора Программы (в городах Астаны и Алматы - Регионального координатора программы), Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Местным координатором программы/Региональным координатором Программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Местного координатора Программы, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, то Местный координатор Программы направляет пакет документов Региональному координатору Программы, который выносит данный вопрос на РКС для принятия окончательного решения.
Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, Банком/Банком Развития и Финансовым агентом. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в Договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарный дней до даты подписания Договора субсидирования Финансовым агентом.»;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора Программы.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Региональный координатор Программы с момента поступления средств предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию первого направления Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.»;
часть первую пункта 42 изложить в следующей редакции:

«42. Егер Банк/Даму Банкі қолданыстағы Банктік қарыз шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін) тиісті хатпен хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«45. Субсидиялар төлемдері тоқтатыла тұрған жағдайда, Қаржы агенті осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Банкті/Даму Банкін, Кәсіпкерді, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
46. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін, 5 (бес) жұмыс күні ішінде күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, ол туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.»;
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«48. ӨҮК отырысының хаттамасы ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - мәлімет үшін Лизинг компаниясына/Банкке/Даму Банкіне), Қаржы агентіне жібереді. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне мәлімет үшін жібереді.»;
«Кәсіпкерлерді өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымын дамыту бойынша қолдау» деген 8-бөлімде:
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«67. Кәсіпкер инфрақұрылымды жеткізу немесе жақсарту қажеттілігі негіздемесін қамтитын жобаны өндірістік (индустриялық) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы өтініммен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.»;
мынадай мазмұндағы 67-1-тармақпен толықтырылсын:
«67-1. Астана және Алматы қалаларының кәсіпкерлері жобаны өндірістік (индустриялық) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы өтініммен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.»;
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«68. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі қалыптастырған өтінімдердің іріктелген тізбесі, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың жаңа өнеркәсіптік алаңдар мен индустриялық аймақтарды ұйымдастыру және қолданыстағыларын дамыту жөніндегі ұсыныстары одан әрі ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне беріледі.»;

«42. В случае если Банк/Банк Развития меняет условия действующего Договора банковского займа, Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Местного координатора Программы (в городах Астаны и Алматы -Регионального координатора Программы), который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).»;
в разделе «6. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
«45. В случае приостановления выплат субсидий, Финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия такого решения Банк/Банк Развития, предпринимателя, Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.
46. Региональный координатор Программы, после получения письма от Финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя, в течении 5 (пять) рабочих дней вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.»;
пункт 48 изложить в следующей редакции:
«48. Протокол заседания РКС оформляется в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его Местному координатору Программы (по городу Астане и Алматы - Лизинговой компании/Банку/Банку Развития для сведения.), Финансовому агенту.
Местный координатор Программы направляет протокол РКС Лизинговой компании/Банку/Банку Развития для сведения.»;
в разделе 8 «Предоставление поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры Предпринимателям»:
пункт 67 изложить в следующей редакции:
«67. Предприниматель обращается к Местному координатору Программы с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры.»;
дополнить пунктом 67-1 следующего содержания:
«67-1. Предприниматели городов Астаны и Алматы с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой обращаются к Региональному координатору Программы.»;
пункт 68 изложить в следующей редакции:
«68. Отобранный перечень заявок, сформированный Местным координатором Программы, а также предложения местных исполнительных органов по организации новых и развитию действующих промышленных площадок и индустриальных зон передаются Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проекта (-ов) на РКС»;

2) «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша кепілдік беру ережесінде:
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Бағдарламаның жергілікті Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты
деңгейдегі үйлестірушісі  бойынша жергілікті жерде Бағдарламаны іске
асыруға жауапты, облыстар Астана және
Алматы қалалары әкімдерінің шешімдерімен
айқындалатын жергілікті атқарушы органның
құрылымдық бөлімшесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның            облыстық деңгейде (астана, республикалық
өңірлік үйлестірушісі     маңызы бар қала)/өңірлік деңгейде
Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың
(астананың, республикалық маңызы бар
қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті
атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның             қалада немесе аудандық деңгейде
жергілікті                Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыс
үйлестірушісі             әкімі айқындайтын қаланың/ауданның
құрылымдық бөлімшесі;».
«Кепілдіктер беру шарттары» деген 3-бөлімде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мынадай:
1) акцизделетін тауарлар шығаруды көздейтін Жобаларды іске асыруға бағытталған;
2) мұнай-газ өнеркәсібіндегі Жобаларды іске асыруға бағытталған;
3) Даму Банкін қоспағанда, Мемлекеттік даму институттары тікелей кредиторы болып табылатын;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы
29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінде жобаларын іске асыратын кәсіпкерлердің;
5) сыйақы ставкасы бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
6) ұйымдардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған кредиттер кепілдендіруге жатпайды.»;
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Бағдарламаға № 1 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі — ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін. Осы талап моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде іске асырылатын жобаларға қолданылмайды.»;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«12. 60 млн. теңгеден аспайтын мөлшердегі кредиттер бойынша кепілдіктер беру шарттары:
1) Кепілдік беру жүзеге асырылып жатқан кредиттің (кредиттердің) сомасы Кәсіпкердің әрбір жекелеген Жобасы бойынша 60 млн. теңгеден аспайды. Кредиттің (кредиттердің) сомасы Кәсіпкермен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті (кредиттері) бойынша берешегі есепке алынбай, оның әрбір жобасына жеке есептеледі, бұл ретте экономиканың басым секторларында (Бағдарламада көзделген) іске асырылатын Жобалар бойынша бір Кәсіпкер үшін кредиттердің жалпы сомасы 300 млн. теңгеден, ал басым емес секторларда іске асырылатын Жобалар бойынша - 150 млн. теңгеден аспауы тиіс;

2) в Правила гарантирования по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку
«Координатор Программы на местном уроне
определяемое решениями Акимов областей, городов Астаны и Алматы структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на местах по принципу «одного окна» для Предпринимателей;»
изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения)/региональном уровне;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»
в разделе «3. Условия предоставления гарантий»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Гарантированию не подлежат кредиты:
1) направленные на реализацию проектов, предусматривающих выпуск подакцизных товаров;
2) направленные на реализацию проектов в нефтегазовой промышленности;
3) по которым прямым кредитором являются Государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
4) предпринимателей, реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
5) ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
6) направленные на выкуп долей, акций организаций.»;
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
«1) работающие в приоритетных секторах экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од согласно приложению № 1 к Программе. Данное требование не распространяется на проекты, реализующиеся в моногородах, малых городах, а также в населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности.»;
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
«12. Условия предоставления гарантий по кредитам в размере не более 60 млн. тенге:
1) сумма кредита (-ов), по которому (-ым) осуществляется Гарантирование, не может превышать 60 млн. тенге по каждому отдельному проекту предпринимателя. Сумма кредита (-ов) рассчитывается отдельно на каждый проект предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилированных с ним лиц/компаний, при этом общая сумма кредитов для одного предпринимателя по проектам, реализующимся в приоритетных секторах экономики (предусмотренных Программой), не должна превышать 300 млн. тенге, а по проектам, реализующимся в не приоритетных секторах - 150 млн. тенге;

2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері кредит сомасының 50 %-нан аспауы тиіс, бұл ретте Кәсіпкер кредит бойынша (кепілдік) құны кредит сомасынан кемінде 50 %-ы мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады. Кредиттің көрсетілген қамтамасыз етуінің құрамында басқа талаптарды қамтамасыз етуге (мүлікті кейіннен кепілге беру) тағы бір кепілдің нысанасы болып табылатын мүліктің ұсынылуына жол берілмейді. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысу үшін қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептеген кезде болашақта кепілге қойылатын мүлік, талап ету құқығының кепілі, шаруашылық серіктестіктерінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің кепілі ескерілмейді;
3) кепілдікті беру мерзімі 5 (бес) жылдан аспауы тиіс.
Айналым қаражатын толықтыруға 100 % бағытталған кредитті кепілдендіруге (жалақы бойынша есептеулерді, салықтық және өзге де міндетті төлемдер, кредиттерге, қарыздарға немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерге ақы төлеу бойынша есептерді жүргізуден басқа және Кәсіпкердің негізгі қызметті жүзеге асыруымен байланысты емес өзге де мақсаттар) жол беріледі. Осы кредиттер бойынша кепілдікті беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспауы керек.
13. Кәсіпкерлердің 60,0-ден 300 млн. теңгеге дейінгі (қоса алғанда) мөлшердегі кредиттері бойынша кепілдіктер беру шарттары:
1) Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредит (-тер) сомасы экономиканың басым секторларында іске асырылатын Жобалар бойынша (Бағдарламада көзделген) бір Кәсіпкер үшін 300 млн. теңгеден, ал экономиканың басым емес секторларында іске асырылатын жобалар бойынша - 150 млн. теңгеден аспауы тиіс.
Бұл ретте кредит (-тер) сомасы онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешекті есепке алмай бір Кәсіпкер үшін есептеледі;
2) кепілдіктің ең жоғары мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан аспауы тиіс, бұл ретте Кәсіпкер (кепіл) құны кредит сомасының кемінде 50 %-ы мөлшерінде қамтамасыз етуді ұсынады. Бұл ретте, Бағдарламаға қатысу үшін қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептеген кезде болашақта кепілге қойылатын мүлік, талап ету құқығының кепілі, шаруашылық серіктестіктің жарғылық капиталына қатысу үлесінің кепілі ескерілмейді;
3) Кәсіпкер Жобаны іске асыруға қатысуды Жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен емес деңгейде меншікті ақшалай қаражатымен не Жобаны іске асырудың жалпы құнының 20 %-ынан төмен емес деңгейде меншікті жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге берілетін үшінші тұлғаның мүлкімен) қамтамасыз етуі тиіс;
4) кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан асуы тиіс;

2) максимальный размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью, в размере не менее 50 % от суммы кредита. Не допускается предоставление в составе указанного обеспечения кредита, имущества, уже являющегося предметом еще одного залога в обеспечение других требований (последующий залог имущества). При этом, при расчете достаточности размера обеспечения для участия в Программе, имущество, поступающее в залог в будущем, залог права требования, залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ, не учитывается;
3) срок предоставления гарантии не может превышать 5 (пяти) лет.
Допускается Гарантирование кредита, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговых и иных обязательных платежей, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга и иные цели, не связанных с осуществлением предпринимателем основной деятельности). Срок предоставления гарантии по данным кредитам не может превышать 3 (трех) лет.
13. Условия предоставления гарантий по кредитам предпринимателей в размере от 60,0 до 300 млн. тенге (включительно):
1) сумма кредита (-ов), по которому (-рым) осуществляется Гарантирование, не может превышать для одного предпринимателя по проектам, реализующимся в приоритетных секторах экономики(предусмотренных Программой), 300 млн. тенге, а по проектам, реализующимся в не приоритетных секторах экономики - 150 млн. тенге.
При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний;
2) максимальный размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита, при этом предприниматель предоставляет обеспечение по кредиту (залоговой) стоимостью, в размере не менее 50 % от суммы кредита. При этом, при расчете достаточности размера обеспечения для участия в Программе, имущество, поступающее в залог в будущем, залог права требования,-залог долей участия в уставном капитале хозяйственных товариществ, не учитывается;
3) Предприниматель должен обеспечить участие в реализации проекта собственными денежными средствами на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта либо собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации проекта;
4) срок предоставления гарантии не может превышать 3 (трех) лет;

5) Кепілдік беру айналым қаражатын қаржыландыру инвестицияларға, негізгі құралдарды сатып алу және/немесе жаңғыртуға арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредиттің жалпы сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредиттер бойынша жүзеге асырылмайды.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентіне төлейтін кепілдік құны кепілдіктің жалпы сомасының 20 %-ын құрайды. Бұл ретте, Қаржы агенті өзінің қалауы бойынша алынған қаражатты әртүрлі қаржы құралдарына орналастыруға құқылы.»;
«Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
26-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Банктен/Даму Банкінен хат алғаннан кейін Кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) өтінішпен жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:»;
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«27. Бағдарламаның жергілікгі үйлестірушісі Кәсіпкерден өтініш алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) өтінішпен қоса берілетін міндетті құжаттардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкерге ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады;
2) Жобаны алдын ала қарау және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі үшін жоба бойынша ұсынымдар әзірлеу.
28. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі барлық құжаттар мен ақпаратты алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде кәсіпкердің жобасын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді, ол мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) жоба бойынша ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
2) кәсіпкердің жобасын Бағдарлама шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастырады, ӨҮК отырысының күнін, уақытын және өткізу орнын айқындайды, ол туралы барлық ӨҮК мүшелерін хабардар етеді;
4) барлық құжаттар мен ақпаратты алған сәттен бастап 2 жұмыс күні ішінде кәсіпкерлер жобаларының тізімін, құжаттардың толық топтамасын қоса бере отырып, ӨҮК қарауына шығарады.
Құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - кәсіпкерге) ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.
ӨҮК отырысы Жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына 1 реттен сиретпей өткізіледі.»;

5) Гарантирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на инвестиции, приобретение и/или модернизацию основных средств, но не более 30 % от общей суммы кредита.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Стоимость гарантии, которую оплачивает Региональный координатор Программы Финансовому агенту, составляет 20 % от суммы гарантии. При этом Финансовый агент вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.»;
в разделе 4 «Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления гарантии»:
абзац первый части первой пункта 26 изложить в следующей редакции:
«26. После получения письма от Банка/Банка Развития, предприниматель обращается к Местному координатору Программы (в городах Астаны и Алматы — Региональному координатору Программы) с заявлением, к которому прилагает следующие документы:»;
пункты 27, 28, изложить в следующей редакции:
«27. Местный координатору Программы после получения заявления от предпринимателя осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением обязательных документов. В случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Местный координатор Программы возвращает предпринимателю представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки;
2) предварительное рассмотрение проекта и выработку рекомендаций по проекту для Регионального координатора Программы.
28. Местный координатор Программы в течение 3 рабочих дней с момента получения всех документов и информации высылает проект предпринимателя Региональному координатору Программы, который осуществляет следующие мероприятия:
1) проверяет полноту предоставленных документов по проекту;
2) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
3) формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС;
4) в течение 2 рабочих дней с момента получения всех документов и информации вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов.
В случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Региональный координатор Программы возвращает Местному координатору Программы (по городам Астаны и Алматы - предпринимателю) представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 1 раза в месяц;»;

30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК отырысынан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) ӨҮК хаттамасын Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Банкке/Даму банкіне және Қаржы агентіне;
2) ӨҮК-де олардың жобаларын қарау нәтижелері туралы Астана және
Алматы қалаларының кәсіпкерлеріне жазбаша хабарлама жібереді.
31. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік беруге келісу туралы ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне алдын ала кепілдік хатын жібереді.»;
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Шығарылған кепілдіктерге ақы төлеу мақсатында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кезекті жылдың басында Қаржы агентіне кредиттерді кепілдендіруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ына аударады.
Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі жылдың басында Қаржы агентіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін кепілдік шарттарының жасалуына қарай Қаржы агентіне былайша аударылады:
1) Кепілдік шартын жасасқаннан кейін Қаржы агенті Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне тиісті хабарлама жібереді;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентінен Кепілдік шартын жасасу туралы хатты алған сәттен бастап Қаржы агентінің ағымдағы шотына кепілдік сомасының 20 %-ы мөлшерінде қаражатты аударуды жүзеге асырады.
38. Кәсіпкерлердің өтінімдерін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі), қабылдайды. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК қарауына кәсіпкерлердің жобаларын жасалған кепілдік шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана шығарады.»;
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелін төмендету» үшінші бағыты шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау ережесінде»:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентіне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде өздерінің арасында жасалатын Субсидиялау және кепілдік беру шарты негізінде жергілікті бюджетке бағытталған нысаналы трансферт қаражаты есебінен аударады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Жергілікті деңгейдегі Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» ережесі
Бағдарламаның          бойынша жергілікті жерде Бағдарламаны іске
Үйлестірушісі          асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның
облыстар, Астана және Алматы қалалары
әкімдерінің шешімімен айқындалатын құрылымдық
бөлімшесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның         облыстық деңгейде (астана, республикалық
өңірлік үйлестірушісі  маңызы бар қала)/өңірлік деңгейде
Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың
(астананың, республикалық маңызы бар қаланың)
әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның
құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның          қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны
жергілікті             іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын
үйлестірушісі          қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
19-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 30 и 31, изложить в следующей редакции:
«30. Региональный координатор Программы в течение 2 (два) рабочих дней после заседания РКС направляет:
1) протокол РКС Местному координатору Программы, Банку/Банку Развития и Финансовому агенту;
2) письменное уведомление предпринимателей городов Астаны и Алматы о результатах рассмотрения их проектов на РКС.
31. После получения протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от Регионального координатора Программы Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в Банк/Банк Развития.»;
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
«37. В целях оплаты за выпущенные гарантии Региональный координатор Программы в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии следующим образом:
1) после заключения Договора гарантии Финансовый агент направляет соответствующее уведомление Региональному координатору Программы;
2) Региональный координатор Программы с момента получения письма от Финансового агента о заключении Договора гарантии, осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет Финансового агента.
38. Заявки предпринимателей принимаются Местным координатором Программы (в городах Астана и Алматы - Региональным координатором Программы). На рассмотрение РКС Региональным координатором Программы выносятся проекты предпринимателей только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.»;
в Правилах субсидирования ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня субъектам частного предпринимательства в рамках третьего направления «Снижение валютных рисков предпринимателей» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе 1 «Общие положения»:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются Региональным координатором Программы Финансовому агенту на основе Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет.»;
в разделе 2 «Термины и определения»:
строку
«Координатор Программы на местном уроне
определяемое решениями акимов областей, городов Астаны и Алматы структурное местном уроне подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на местах по принципу «одного окна» для Предпринимателей;» изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения)/региональном уровне;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»;
в разделе «4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
абзац первый части первой пункта 19 изложить в следующей редакции:

«19. Оң шешім алған кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары үшін - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) Кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:»;
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі өтініш-сауалнама мен құжаттарды алғаннан кейін:
1) өтініш-сауалнамамен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың
толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі үш күндік мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін Кәсіпкерге қайтарады;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін Кәсіпкердің жобасын жіберуді құжаттардың толық топтамасын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
21. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі құжаттарды алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) кәсіпкердің жобасын Бағдарлама талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, бұл туралы ӨҮК барлық мүшелеріне хабарлайды. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай өткізіледі.
Құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған не белгіленген нысандар сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - кәсіпкерге) ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.»;
22-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет болған жағдайда Банктен/Даму Банкінен жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттар сұратады. Бұл жағдайда Кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қарауға жатады;»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттама үзіндісінің көшірмесін жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешімі шыққан күннен бастап 6 (алты) ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«19. Предприниматель с положительным решением обращается к Местному координатору Программы (для городов Астаны и Алматы — Региональному координатору Программы) с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:»;
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
«20. Местный координатор Программы после получения заявления-анкеты и документов:
1) проверяет полноту представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Местный координатор Программы в трехдневный срок возвращает предпринимателю предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;
2) направление проекта предпринимателя для рассмотрения
Региональному координатору Программы, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.
21. Региональный координатор Программы после получения документов:
1) проверяет на полноту документов;
2) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
3) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов.
В случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Региональный координатор Программы возвращает Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы - предпринимателю) представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.»;
подпункт 3) пункта 22 изложить в следующей редакции:
«3) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у Банка/Банка Развития дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку Местному координатору Программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Местному координатору Программы, Банку/Банку Развития и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты решения РКС»;
в разделе «5. Механизм субсидирования»:
пункт 24 изложить в следующей редакции:

«24. Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және Субсидиялау туралы оң шешім болған кезде Қаржы агенті, Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер арасында Субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне Банктік қарыз шартының өтеу кестесіне және Субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасын төлеуді жүзеге асырады.»;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Субсидиялау шартын Бағдарламада белгіленген нысанға сәйкес:
1) Банк/Даму Банкі:
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 7 жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 20 жұмыс күні ішінде жасайды;
2) Қаржы агенті:
Банктен/Даму Банкінен үлгі жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде;
Банктен/Даму Банкінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасайды.
Банк/Даму Банкі осы Ереженің 26-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, онда Банк/Даму Банкі Қаржы агенті мен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін кідіру себептерін түсіндіре отырып, ресми хат арқылы хабардар етеді.
Егер Банктік қарыз шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның Өңірлік үйлестірушісін, Банкті/Даму Банкін және Кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі түпкілікті шешім қабылдау үшін ӨҮК-ке шығаратын құжаттар топтамасын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.
Субсидиялау шарты оған Қаржы агенті, Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте, субсидиялау мерзімінің басталуы Субсидиялау шартына Қаржы агенті қол қойған күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 күн бұрын Субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«24. После получения Банком/Банком Развития от Местного координатора Программы протокола РКС и при положительном решении о субсидировании, между Финансовым агентом, Банком/Банком Развития и предпринимателем заключается Договор субсидирования, согласно которому Финансовый агент осуществляет выплату Банку/Банком Развития ставки вознаграждения, в соответствии с графиком погашения к Договору банковского займа и согласно условиям Договора субсидирования.»;
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Программой:
1) Банком/Банком Развития:
в течение 7 рабочих дней с момента получения протокола от Местного координатора Программы по типовым проектам;
в течение 20 рабочих дней с момента получения протокола от Местного координатора Программы по проектам, имеющим особые условия;
2) Финансовым агентом:
в течение 3 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 26 настоящих Правил, то Банк/Банк Развития уведомляет Финансового агента и Местного координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
В случае, если условия Договора банковского займа и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы, Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Местным координатором Программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Местного координатора Программы, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, то Местный координатор Программы направляет пакет документов Региональному координатору Программы, который выносит на РКС для принятия окончательного решения.
Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его Финансовым агентом, Банком/Банком Развития и предпринимателем. При этом, начало срока субсидирования может быть установлено в Договоре субсидирования не более чем за 30 календарных дней до даты подписания Договора субсидирования Финансовым агентом.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора Программы.»;
пункт 30 изложить в следующей редакции:

«30. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Сыйақы ставкасын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне тиісті қаржы жылында Бағдарламаның үшінші бағытын іске асыруға бөлінген соманың 50 %-ы мөлшерінде қаражатты Қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Егер Банк/Даму Банкі қолданыстағы Банктік қарыз шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін тиісті хатпен хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте, қаржыландыру талаптарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында нақты көрініс табуы тиіс»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«40. Субсидиялар төлемдері тоқтатыла тұрған жағдайда, Қаржы агенті осындай шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Банкті/Даму Банкін, Кәсіпкерді, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін субсидиялауды тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
41. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентінен Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, ол туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.»;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«43. ӨҮК отырысының хаттамасы ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін оны 1 (бір) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Кәсіпкерге, Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне мәлімет үшін жібереді.»;
«Бағдарлама мониторингі» деген 7-бөлімде:
50-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«50-1. Кәсіпкер тиісті қаржы жылының 31 желтоқсанына дейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) тиісті кезеңде валюталық түсімнің тиісті деңгейінің болуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Кәсіпкер жоғарыда көрсетілген мерзімге дейін тиісті кезеңде валюталық түсімнің тиісті деңгейінің болуын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі тиісті хатпен Қаржы агентін жобаны субсидиялауды тоқтата тұру қажеттілігі туралы хабардар етеді және осы мәселені ӨҮК-ке шығарады.
Одан кейінгі іс-қимылдар осы Қағидалардың 6-бөлімінде белгіленген рәсімге және тәртіпке сәйкес жүргізіледі.».

«30. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию третьего направления Программы в соответствующем финансовом году, на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. В случае если Банк/Банк Развития меняет условия действующего Договора банковского займа, Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Местного координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
в разделе «6. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
«40. В случае приостановления выплат субсидий, Финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия такого решения Банк/Банк Развития, предпринимателя, Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.
41. Региональный координатора Программы, после получения письма от Финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.»;
пункт 43 изложить в следующей редакции:
«43. Протокол заседания РКС оформляется в течение 4 (четыре) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его Местному координатору Программы, предпринимателю, Лизинговой компании/Банку/Банку Развития и Финансовому агенту для сведения.»;
в разделе «7. Мониторинг Программы»
пункт 50-1 изложить в следующей редакции:
«50-1. Предприниматель до 31 декабря соответствующего финансового года представляет Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы - Региональному координатору Программы) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за соответствующий период.
В случае не предоставления предпринимателем до вышеуказанного срока документов, подтверждающих наличие соответствующего уровня валютной выручки за соответствующий период, Местный координатор Программы/ Региональный координатор Программы уведомляет соответствующим письмом Финансового агента о необходимости приостановления субсидирования проекта и данный вопрос выносится на РКС.
Дальнейшие действия совершаются в соответствии с процедурой и порядком, установленным в разделе 6 настоящих Правил.»;

3. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 наурыздағы № 357 қаулысында:
1) «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау» бірінші бағыты шеңберінде қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімнің 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентіне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде өздерінің арасында жасалатын Субсидиялау және кепілдендіру шартының негізінде жергілікті бюджетке бағытталған нысаналы трансферт есебінен аударады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Жергілікті деңгейдегі Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты
Бағдарламаның          бойынша жергілікті жерде Бағдарламаны іске
Үйлестірушісі          асыруға жауапты облыстар, Астана және Алматы
қалалары әкімдерінің шешімімен айқындалатын
жергілікті атқарушы органның құрылымдық
бөлімшесі;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның         облыстық (астана, республикалық маңызы бар
өңірлік                қала) деңгейде Бағдарламаны іске асыруға
үйлестірушісі          жауапты,  облыстың  (астананың, республикалық
маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын
жергілікті атқарушы органның құрылымдық
бөлімшесі;
Бағдарламаның          қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны
жергілікті             іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын
үйлестірушісі          қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»
«Субсидияларды беру шарттары» деген 3-бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Экономиканың басым секторларында сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары»
мынадай мазмұндағы 3-1-бөліммен толықтырылсын:
«3-1. Салалық шектеулерсіз сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары
22-1. Лизингтік компаниялар/Банктер ұсынатын лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде Бағдарламада белгіленген жағдайларды қоспағанда, экономиканың барлық секторларында кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілердің жаңа лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылатын болады.
22-2. Осы шарттардың шеңберінде сыйақы ставкасын субсидиялауға мынадай:
1) мұнай-газ өнеркәсібіндегі;
2) қару және акцизделетін өнімдер өндіру жөніндегі;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының;

3. В постановление Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2012 года № 357 «О некоторых вопросах реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
1) в Правила субсидирования ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга субъектам частного предпринимательства в рамках первого направления «Поддержка новых бизнес-инициатив» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
пункт 6 раздела «1. Общие положения» изложить в следующей редакции:
«6. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются Региональным координатором Программы Финансовому агенту на основе Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет.»;
в разделе «2. Термины и определения»:
строку
«Координатор Программы на местном уроне
определяемое решениями акимов областей, городов Астаны и Алматы структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на местах по принципу «одного окна» для Предпринимателей;» изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне/столицы, города республиканского значения;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»;
в разделе 3 «Условия предоставления субсидий»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«3. Условия субсидирования ставки вознаграждения в приоритетных секторах экономики»
дополнить разделом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Условия субсидирования ставки вознаграждения без отраслевых ограничений
22-1. Субсидирование ставки вознаграждения по лизинговым сделкам, предоставляемым Лизинговыми компаниями/Банками, будет осуществляться по новым лизинговым сделкам субъектов частного предпринимательства, осуществляющих предпринимательскую деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных Программой.
22-2. Субсидированию ставки вознаграждения в рамках настоящих условий не подлежат кредиты, предполагающие реализацию проектов:
1) в нефтегазовой промышленности;
2) по производству оружия и подакцизной продукции;
3) предприятий металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;

4) тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыруды болжайтын кредиттер жатпайды.
22-3. Жаңа лизингтік мәмілелерге жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін ӨҮК-ке жобаны шығарғанға дейін бір жыл ішінде Лизингтік компаниялар/Банктер бұған дейін берген лизингтік мәмілелер де жатады.
22-4. Субсидиялауға ӨҮК-ке жобаны шығарғанға дейін бір жыл ішінде Лизингтік компаниялар/Банктер бұған дейін берген Қаржы лизингі шартын қайта қаржыландыруға бағытталған лизингтік мәмілелер де жатады.
22-5. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын лизинг сомасы бір Кәсіпкер үшін 750000000 (жеті жүз елу миллион) теңгеден аспауы тиіс.
22-6. Пайыздық ставканы субсидиялау сыйақының номиналды ставкасы 14 %-дан аспайтын лизинг бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейтін болады. Бұл ретте, Лизингтік компаниялар/Банктер мыналарды:
1) Кәсіпкер бастамашылық жасайтын Қаржы лизингі шарты талаптарының өзгеруімен байланысты;
2) Кәсіпкердің Қаржы лизингі шарты бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша өндіріп алынатын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізумен, лизинг нысанасын сақтандырумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықтарды алып тастаумен байланысты;
4) Қаржы лизингі шарттарын (кедендік тазалау, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеу қызметтері, банктер қызметтері және т.б. сияқты тысқары ұйымдардың көрсететін қызметтерін өтеу) орындаумен байланыстыларды қоспағанда, Қаржы лизингі шартын жасаумен байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
22-7. Егер кредит бойынша сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болған жағдайда, онда 10 %-ын мемлекет өтейді, ал айырмасын Кәсіпкер төлейді.
22-8. Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі одан әрі 5 (бес) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. 3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзартуды тиісті жылы кәсіпкерлерді субсидиялау үшін республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат бөлінген жағдайда ғана Лизингтік компанияның/Банктің қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен жыл сайын мақұлданады.
Егер бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қайта қаржыландыруды жүзеге асырған Лизингтік компанияда/Банкте/Даму Банкінде Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.

4) в горнодобывающей промышленности.
22-3. К новым лизинговым сделкам относятся также лизинговые сделки, ранее выданные Лизинговыми компаниями/Банками в течение года до вынесения проекта на РКС для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
22-4. Субсидированию также подлежат лизинговые сделки, направленные на рефинансирование Договоров финансового лизинга, ранее выданные Лизинговыми компаниями/Банками в течение года до вынесения проекта на РКС.
22-5. Сумма лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750000000 (семьсот пятьдесят миллионов) тенге для одного предпринимателя.
22-6. Субсидирование процентной ставки может осуществляться только по лизингу с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % будет компенсировать государство. При этом Лизинговые компании/Банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением Договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий Договора финансового лизина, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по Договору финансового лизинга;
3) связанные с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанные с исполнением Договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
22-7. В случае, если ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
22-8. Срок субсидирования по Договорам финансового лизинга составляет до 3 (трех) лет с возможностью дальнейшей пролонгации до 5 (пять) лет. Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет одобряется ежегодно решением РКС на основании ходатайства Лизинговой компанией/Банка только при выделении средств из республиканского бюджета для субсидирования предпринимателей в соответствующем году.
В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Лизинговой компании/ Банке/Банке Развития, с которого осуществлялось рефинансирование.

22-9. Лизинг бойынша субсидиялдау қайтарымды лизинг, екінші лизинг немесе сублизинг шарты бойынша жүзеге асырылмайды.»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
25-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Оң шешім алған кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:»;
26 және 26-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкерден өтініш-саулнама мен құжаттарды алғаннан кейін:
1) өтініш-сауалнамамен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі үш күндік мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне қайтарады;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін кәсіпкердің жобасын жіберуді құжаттардың толық топтамасын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
26-1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі құжаттарды алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) Кәсіпкерлердің жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді және жобалар бойынша ӨҮК үшін ұсынымдар әзірлейді;
3) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, бұл туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
Құжаттардың топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ұсынылған құжаттар бойынша нақты көрсеткіштерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - кәсіпкерге) қайтарады.
ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына 2 реттен сиретпей өткізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 26-2-тармақпен толықтырылсын:
«26-2. ӨҮК жобаларды тиісті жылға субсидиялауға арналған бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.»;
27-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет болған жағдайда Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттар сұратады, бұл жағдайда Кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қарауға жатады;»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

22-9. Субсидирование по лизингу не может осуществляться по Договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга или сублизинга.»;
в разделе «4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
абзац первый части первой пункта 25 изложить следующей редакции:
«25. Предприниматель с положительным решением обращается к Местному координатору Программы (в городах Астаны и Алматы -Региональному координатору Программы) с заявлением-анкетой предпринимателя (по форме, предусмотренной в Соглашении о сотрудничестве), к которому прилагает следующие документы:»;
пункт 26 и 26-1 изложить следующей редакции:
«26. Местный координатор Программы после получения заявления-анкеты и документов от предпринимателя осуществляет:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Местный координатор Программы в трехдневный срок возвращает в Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;
2) направление проекта предпринимателя для рассмотрения Региональному координатору Программы, в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.
26-1. Региональный координатор Программы после получения документов:
1) проверяет полноту документов;
2) проверяет проект предпринимателей на соответствие условиям  Программы и вырабатывает рекомендаций для РКС по проектам;
3) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и места проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
В случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Региональный координатор Программы возвращает Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы - предпринимателю) представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 раз в месяц.»;
дополнить пунктом 26-2 следующего содержания:
«26-2. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
подпункт 3) пункта 27 изложить следующей редакции:
«3) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у Лизинговой компании/Банка/Банка Развития дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения, в данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку Местному координатору Программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;»;
пункт 28 изложить в следующей редакций:

«28. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Қаржы агентіне ӨҮК хаттамасының/хаттама үзіндісінің көшірмесін жібереді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасының/хаттама үзіндісінің көшірмесін Лизингтік компанияға/тиісті Банкке/Даму Банкіне жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешімі шыққан күннен бастап 6 ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және Субсидиялау туралы оң шешім болған кезде, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі, Кәсіпкер және Қаржы агенті арасында Субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес Кәсіпкер Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне қаржы лизингі шартының өтеу кестесіне сәйкес сыйақы ставкасының субсидияланбайтын бөлігін төлеуді жүзеге асырады, ал Қаржы агенті Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне Субсидиялау шартының талаптарына сәйкес сыйақы ставкасының субсидияланатын бөлігін төлейді.»;
31 және 31-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Субсидиялау шартын Қағидаларда белгіленген нысанға сәйкес:
1) Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі:
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 7 жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 20 жұмыс күні ішінде жасайды;
2) Қаржы агенті:
Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен үлгі жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде;
Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасайды.
Егер Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі осы Қағидалардың 40-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, онда Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі кідіру себептерін түсіндіре отырып, Қаржы агенті мен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін ресми хатпен хабардар етеді.
31-1. Егер Банктік қарыз шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, Банкті/Даму Банкін және Кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі құжаттар топтамасын түпкілікті шешім қабылдау үшін ӨҮК-ке шығаратын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«28. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Местному координатору Программы и финансовому агенту.
Местный координатор Программы направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Лизинговой компании/соответствующий Банк/Банк Развития.
Срок действия решения РКС 6 месяцев с даты решения РКС»;
в разделе «5. Механизм Субсидирования»
пункт 29 изложить в следующей редакции:
«29. После получения Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития от Местного координатора Программы протокола РКС и при положительном решении о субсидировании между Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития, предпринимателем и Финансовым агентом заключается Договор субсидирования, согласно которому предприниматель осуществляет выплату Лизинговой компании/Банку/Банку Развития не субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к Договору финансового лизинга, а Финансовый агент выплачивает Лизинговой компании/Банку/Банку Развития субсидируемую часть ставки вознаграждения согласно условиям Договора субсидирования.»;
пункт 31 и 31-1 изложить в следующей редакции:
«31. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Правилами:
1) Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития:
в течение 7 рабочих дней с момента получения протокола от Местного координатора Программы по типовым проектам;
в течение 20 рабочих дней с момента получения протокола от Местного координатора Программы по проектам, имеющим особые условия;
2) Финансовым агентом:
в течение 3 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 40 настоящих Правил, то Лизинговая компания/Банк/Банк Развития уведомляют Финансового агента и Местного координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
31-1. В случае, если условия Договора банковского займа и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы, Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Местным координатором. Программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Местного координатора Программы, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, то Местный координатор Программы направляет пакет документов Региональному координатору Программы, который выносит на РКС для принятия окончательного решения.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:

«34. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар тиісті Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«37. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Сыйақы ставкасын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне тиісті қаржы жылында өздерінің арасында жасалатын Бағдарлама шеңберінде Субсидиялау және кепілдік беру туралы шартқа сәйкес қаражатты Қаржы агенті көрсеткен шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.»;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«44. Егер Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі қолданыстағы Қаржы лизингі шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі тиісті хатпен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте, қаржыландыру талаптарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында нақты көрініс табуы тиіс»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«47. Субсидиялар төлемдері тоқтатыла тұрған жағдайда, Қаржы агенті осындай шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін, Кәсіпкерді, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
48. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентінен Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК отырыстарын өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, ол туралы барлық ӨҮК мүшелерін хабардар етеді.»;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«50. ӨҮК отырысының хаттамасы ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін оны 1 (бір) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Қаржы агентіне мәлімет үшін жібереді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне жібереді.»;

«34. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора Программы.»;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
«37. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в соответствии с Договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними в соответствующем финансовом году на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.»;
пункт 44 изложить в следующей редакции:
«44. В случае, если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития меняют условия действующего Договора финансового лизинга, Лизинговая компания/Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Местного координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом, произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
в разделе «6 Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункты 47 и 48 изложить в следующей редакции:
«47. В случае приостановления выплат субсидии, Финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия такого решения Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития, предпринимателя, Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.
48. Региональный координатор Программы, после получения письма от Финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.»;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
«50. Протокол заседания РКС оформляется и течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его Местному координатору Программы, Финансовому агенту для сведения.
Местный координатор Программы направляет протокол РКС Лизинговую компанию/Банку/Банку Развития.»;

2) «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының «Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелін темендету» үшінші бағыты шеңберінде Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентіне «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасының шеңберінде өздерінің арасында жасалатын Субсидиялау және кепілдендіру шартының негізінде жергілікті бюджетке бағытталған нысаналы трансферт есебінен аударады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Жергілікті            Кәсіпкерлер үшін «жалғыз терезе» қағидаты
деңгейдегі             бойынша жергілікті жерде Бағдарламаны іске
Бағдарламаның          асыруға жауапты  облыстар, Астана және Алматы
үйлестірушісі          қалалары әкімдерінің  шешімімен айқындалатын
жергілікті атқарушы органның құрылымдық
бөлімшесі;» деген жол мынадай редакцияда
жазылсын:
«Бағдарламаның         облыстық/астана, республикалық маңызы бар қала
өңірлік үйлестірушісі  деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты,
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар
қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы
органның құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның          қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны
жергілікті             іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын
үйлестірушісі          қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»;
«Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі» деген 4-бөлімде:
22-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Оң шешім алған кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалаларында - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен (Ынтымақтастық туралы келісімде көзделген нысан бойынша) жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:»;
23 және 23-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкерден өтініш-сауалнама мен құжаттарды алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) өтініш-сауалнамамен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың
толықтығын тексеруді жүзеге асырады. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі үш күндік мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін Кәсіпкерге қайтарады;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін Кәсіпкердің
жобасын жіберуді құжаттардың толық топтамасын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

2) в Правила субсидирования ставки вознаграждения по Договорам финансового лизинга в рамках третьего направления «Снижение валютных рисков предпринимателей» Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе «1. Общие положения»:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются Региональным координатором Программы Финансовому агенту на основе Договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020», заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет.»;
в разделе «2. Термины и определения»:
строку
«Координатор Программы на местном уровне
определяемое решениями акимов областей, городов Астаны и Алматы структурное подразделение местного исполнительною органа, ответственное за реализацию Программы на местах по принципу «одного окна» для Предпринимателей;»
изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне/столицы,  города республиканского значения;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»;
в разделе «4. Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления субсидий»:
абзац первый части первой пункта 22 изложить в следующей редакции:
«22. Предприниматель с положительным решением обращается к Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы -Региональному координатору Программы) с заявлением-анкетой предпринимателя, к которому прилагает следующие документы:»;
пункты 23 и 23-1 изложить в следующей редакции:
«23. Местный координатор Программы после получения заявления-анкеты и документов от предпринимателя осуществляет:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Местный координатор Программы в трехдневный срок возвращает в Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;
2) направление проекта предпринимателя для рассмотрения Региональным координатором Программы, в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.

23-1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі құжаттарды алғаннан кейін:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) кәсіпкердің жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орындарды айқындайды, бұл жөнінде ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалаларында - кәсіпкерге) құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің жобасын ӨҮК кезекті отырысына шығарады.
ӨҮК отырысы жобалардың қалыптастырылуына қарай, бірақ айына 2 реттен сиретпей өткізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 23-2-тармақпен толықтырылсын:
«23-2. ӨҮК тиісті жылы субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана жобаларды қарайды.»;
24-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет жағдайда Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады, бұл жағдайда кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қарауға жатады;»
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзіндіге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ӨҮК хаттамасының/хаттама үзіндісінің көшірмесін Лизингтік компанияға/тиісті Банкке/Даму Банкіне, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Қаржы агентіне жібереді.
ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ӨҮК шешімі шыққан күннен бастап 6 ай.»;
«Субсидиялау тетігі» деген 5-бөлімде:
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және Субсидиялау туралы оң шешім болған кезде, Қаржы агенті, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі және Кәсіпкер арасында Субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес Кәсіпкер Лизингтік компания/Банкке/Даму Банкіне Қаржы лизингі шартының өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлеменің субсидияланбайтын бөлігін төлейді, ал Қаржы агенті Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне Субсидиялау шартын талаптарына сәйкес сыйақы ставкасын төлеуді жүзеге асырады.»;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

23-1. Региональный координатор Программы после получения документов:
1) проверяет на полноту документов;
2) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
3) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
В случае представления не полного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, Региональный координатор Программы возвращает Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы — предпринимателю) представленные документы, с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов, Региональный координатор Программы выносит проект предпринимателя на очередное заседание РКС.
Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 раз в месяц.»;
дополнить пунктом 23-2 изложить в следующей редакции:
«23-2. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем году.»;
подпункт 4) пункта 24 изложить в следующей редакции:
«4) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у Лизинговой компании/Банка/Банка Развития дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения, в данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку Местному координатору Программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Региональный координатор Программы в течение I (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Лизинговой компании/соответствующий Банк/Банк Развития, Местному координатору Программы и Финансовому агенту.
Срок действия решения РКС 6 месяцев с даты решения РКС»;
в разделе «5. Механизм субсидирования»:
пункт 26 изложить в следующей редакции:
«26. После получения Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития от Местного координатора Программы протокола РКС и при положительном решении о субсидировании, между Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития, предпринимателем и Финансовым агентом заключается Договор субсидирования, согласно которому предприниматель осуществляет выплату Лизинговой компании/Банку/Банку Развития не субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к Договору финансового лизинга, а Финансовый агент выплачивает Лизинговой компании/Банку/Банку Развития субсидируемую часть ставки вознаграждения согласно условиям Договора субсидирования.»;
пункт 28 изложить в следующей редакции:

«28. Субсидиялау шартын Қағидаларда белгіленген нысанға сәйкес:
1) Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 7 жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінен ерекше жағдайларға ие жобалар бойынша хаттаманы алған кезден бастап 20 жұмыс күні ішінде жасайды;
2) Қаржы агенті:
Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен үлгі жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 жұмыс күні ішінде;
Лизингтік компаниядан/Банктен/Даму Банкінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша Субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жасайды.
Егер Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі осы Қағидалардың 28-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде Субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Қаржы агенті мен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.»;
29-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«29-1. Егер Банктік қарыз шартының және/немесе Субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте, Қаржы агенті Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, Банк/Даму Банкін және кәсіпкерді хабардар етеді.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі ескертулерді жойған жағдайда, Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қояды.
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі түпкілікті шешім қабылдау үшін ӨҮК-ке шығаратын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне құжаттар топтамасын жібереді.»;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Қаржы агенті Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен қаражат болған кезде төленеді.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі сыйақы ставкаларын субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне олардың арасында тиісті қаржы жылында жасалатын Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдендіру туралы шартқа сәйкес Қаржы агенті көрсеткен шотқа қаражатты аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер Қаржы агентінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.»;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«28. Договор субсидирования заключается в соответствии с формой, установленной Правилами:
1) Лизинговой компанией/Банком/Банком Развития:
в течение 7 рабочих дней с момента получения протокола от Местного координатора Программы по типовым проектам;
в течение 20 рабочих дней с момента получения протокола о: Местного координатора Программы по проектам, имеющим особые условия;
2) Финансовым агентом:
в течение 3 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по типовым проектам;
в течение 10 рабочих дней с момента получения Договора субсидирования от Лизинговой компании/Банка/Банка Развития по проектам, имеющим особые условия.
В случае, если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития несвоевременно заключают Договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 28 настоящих Правил, то Лизинговая компания/Банк/Банк Развития уведомляет Финансового агента и Местного координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.»;
пункт 29-1 изложить в следующей редакции:
«29-1. В случае, если условия Договора банковского займа и/или Договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, Финансовый агент не подписывает Договор субсидирования. При этом Финансовый агент уведомляет Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы, Банк/Банк Развития и предпринимателя.
В случае устранения Местным координатором Программы, Банком/Банком Развития замечаний Финансовый агент подписывает Договор субсидирования.
В случае несогласия Местного координатора Программы, Банка/Банка Развития с замечаниями Финансового агента, то Местный координатор Программы направляет пакет документов Региональному координатору Программы, который выносит на РКС для принятия окончательного решения.»;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
«31. Финансовый агент после подписания Договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего Регионального координатора Программы.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования ставки вознаграждения, в течение 10 (десяти) рабочих дней осуществляет перечисление Финансовому агенту средств в соответствии с Договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними, в соответствующем финансовом году на счет, указанный Финансовым агентом. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агента.»;
пункт 41 изложить в следующей редакции:

«41. Егер Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі қолданыстағы Банктік қарыз шартының талаптарын өзгерткен жағдайда, Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін тиісті хатпен хабардар етеді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде Қаржы агентін көрсетеді).
Бұл ретте қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді (келісуден бас тартуды) келісу хатында нақты көрсетуі қажет.»;
«Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қалпына келтіру тәртібі» деген 6-бөлімде:
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«44. Субсидиялар төлемдері тоқтатыла тұрған жағдайда, Қаржы агенті осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Лизингтік компанияны/Банкті/Даму Банкін, Кәсіпкерді, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
45. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Қаржы агентінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін ұсыныстар әзірлейді және күн тәртібін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және өтетін орынды айқындайды, ол туралы барлық ӨҮК мүшелерін хабардар етеді.»;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«47. ӨҮК отырысының хаттамасы ӨҮК отырысы өткізілген күннен
бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Бағдарламаның өңірлік
үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Лизингтік компанияға/Банкке/Даму Банкіне және Қаржы агентіне мәлімет үшін жібереді.»;
«Бағдарлама мониторингі» деген 7-бөлімде:
53-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«53-1. Кәсіпкер тиісті қаржы жылының 31 желтоқсанына дейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) тиісті кезеңде валюталық түсімнің тиісті деңгейінің болуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Егер Кәсіпкер жоғарыда көрсетілген мерзімге дейін тиісті кезеңде валюталық түсімнің тиісті деңгейінің болуын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі тиісті хатпен Қаржы агентін жобаны субсидиялауды тоқтата тұру қажеттілігі туралы хабардар етеді және осы мәселені ӨҮК-ге шығарады.
Одан кейінгі іс-қимылдар осы Қағидалардың 6-бөлімінде белгіленген рәсімге және тәртіпке сәйкес жүргізіледі.».

«41. В случае если Лизинговая компания/Банк/Банк Развития меняют условия действующего Договора финансового лизинга, Лизинговая компания/Банк/Банк Развития соответствующим письмом уведомляет Местного координатора Программы, который в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает Финансового агента).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.»;
В разделе «6. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования»:
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
«44. В случае приостановления выплат субсидий. Финансовый агент уведомляет письмом в течение 5 (пяти) рабочих дней с момент принятия такого решения Лизинговую компанию/Банк/Банк Развития, предпринимателя, Местного координатора Программы и Регионального координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.
45. Региональный координатор Программы после получения письма от Финансового агента о приостановлении субсидирования предпринимателя вырабатывает предложения и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС»;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
«47. Протокол заседания РКС оформляется в течение 4 (четыре) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Региональный координатор Программы в течение 1 (одного) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его Местному координатору Программы, Лизинговой компании/Банку/Банку Развития и Финансовому агенту для сведения.»;
в разделе «7. Мониторинг Программы»:
пункт 53-1 изложить в следующей редакции:
«53-1. Предприниматель до 31 декабря соответствующего финансового года представляет Местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы - Региональному координатору Программы) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за соответствующий период.
В случае непредставления предпринимателем до вышеуказанного срока документов, подтверждающих наличие соответствующего уровня валютной выручки за соответствующий период, Местный координатор Программы уведомляет соответствующим письмом Финансового агента о необходимости приостановления субсидирования проекта и выносит данный вопрос на РКС.
Дальнейшие действия совершаются в соответствии с процедурой и порядком, установленными в разделе 6 настоящих Правил.».

4. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 541 қаулысында:
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну қағидаларында:
«Жалпы ережелер» деген 1-бөлімде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Гранттарды мемлекет Кәсіпкерлер (дара кәсіпкер немесе заңды тұлғаның құрылтайшысы (құрылтайшылары) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге арналған «Бизнес кеңесші» жедел-курстарынан қысқа мерзімді оқытудан өткеннен кейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы ұсынады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Гранттар ұсыну үшін көзделген қаражатты Уәкілетті орган Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне одан әрі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне аудару үшін бағытталған нысаналы трансферт қаражаты есебінен аударады.»;
«Терминдер мен анықтамалар» деген 2-бөлімде:
мына:
«Грант                 Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі
ұсыну                  үйлестірушісі, Қаржы агенті және жеке
туралы                 кәсіпкерліктің ісін жаңа бастаған субъектісі
шарт                   арасында жасалатын, осы  Қағидалардың
3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша үш жақты
жазбаша келісім, оның шарттары бойынша
Кәсіпкерге нысаналы Грант ұсынылады.»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Грант ұсыну           Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі, Қаржы
туралы шарт            агенті және жеке кәсіпкер арасында жасалатын,
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан
бойынша үш жақты жазбаша келісім, оның
шарттары бойынша Кәсіпкерге нысаналы Грант
ұсынылады.»;
«Бағдарламаның         Облыстардың, Астана және Алматы қалалары
жергілікті             әкімдіктерінің кәсіпкерлік және өнеркәсіп
үйлестірушісі          деңгейдегі басқармасы;»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаның         облыстық/астана, республикалық маңызы бар қала
өңірлік                деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты
үйлестірушісі          облыстың (астананың, республикалық маңызы бар
қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы
органының құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның          қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны
жергілікті             іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын
үйлестірушісі          қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;»
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы шеңберінде жобаларды ұйымдастыру және іске асыру үшін мемлекеттік гранттар ұсыну тәртібі» деген 3-бөлімде:
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде тіркелген және өз қызметтерін жүзеге асыратын Кәсіпкерлер экономиканың кез келген секторында жобаларды іске асырады.»;
15-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

4. В постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 541 «О некоторых вопросах реализации Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в Правила предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
в разделе «1. Общие положения»:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Гранты предоставляются государством через Местного координатора Программы по. итогам проводимых им конкурсов после прохождения предпринимателями (индивидуальным предпринимателем или учредителем (учредителями) юридического лица) краткосрочного обучения на экспресс-курсах для начинающих предпринимателей «Бизнес советник».»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Средства, предусмотренные для предоставления Грантов, перечисляются Уполномоченным органом Региональному координатору Программы за счет средств целевого трансферта, направленного для дальнейшего перечисления Местному координатору Программы.»;
в разделе «2. Термины и определения»:
строку:
«Договор о предоставлении Гранта
трехстороннее письменное соглашение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам заключаемое между Координатором Программы на местном уровне, Финансовым агентом и Предпринимателем, по условиям которого Предпринимателю предоставляется целевой Грант.»
изложить в следующей редакции:
«Договор о предоставлении Гранта
трехстороннее письменное соглашение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам заключаемое между Местным координатором Программы, Финансовым агентом и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой Грант.»;
строку:
«Координатор Программы на местном уровне
Управление предпринимательства и промышленности акиматов областей, городов Астаны и Алматы;» изложить в следующей редакции:
«Региональный координатор Программы
определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне/столицы, города республиканского значения;
Местный координатор Программы
определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;»;
в разделе «3. Порядок предоставления государственных грантов для организации и реализации проектов в рамках Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»:
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«Предприниматели, зарегистрированные и осуществляющие свою деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, реализуют проекты в любых секторах экономики.»;
абзац первый части первой пункта 15 изложить в следующей редакции:

«15. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:»;
17-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Гранттар алуға үміткер кәсіпкерлер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді және мынадай құжаттарды ұсынады:»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкерден өтінімді алғаннан кейін өтініммен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады, құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі толықтыруға арналған жетпейтін құжаттарды көрсете отырып, Кәсіпкердің ұсынылған құжаттарын қабылдаудан бас тартады.»;
25-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Конкурстық комиссия Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы уәкілетті мемлекеттік органдардың ұсынылған конкурстық құжаттама бойынша салалық құзыреттік қорытындыларын алуға құқылы.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпарат сұрауға құқылы.»;
31-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы рәсімделген сәттен бастап мыналарды:»;
«Гранттарды ұсыну тетігінде»:
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Қаржы агенті ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда оның хаттамасы бекітілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісімен және Кәсіпкермен Грант ұсыну туралы шартқа (бұдан әрі - «Шарт») қол қояды.
33. Шарт жасасқаннан кейін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі (Астана және Алматы қалалары бойынша - Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі) ақшалай қаражатты Кәсіпкерге оның ағымдағы банктік шотына аударуды жүзеге асырады.»;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«36. Гранттың нысаналы тағайындалуы осы Қағидалардың шарттары мен критерийлеріне сәйкес келген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі Кәсіпкердің ағымдағы шотына транштың сұратылған сомасын аударады.»;
«Бағдарлама мониторингі» деген 4-бөлімде:
40-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Кәсіпкерлер алған қаражаттың пайдаланылу нәтижелілігінің мониторингін жүргізеді және Жұмыс органы мен Бағдарламаның Өңірлік үйлестірушісіне Кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асырулары туралы есепті ұсынады.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«15. Рабочим органом Конкурсной комиссии является Местный координатор Программы, который:»;
абзац первый части первой пункта 17 изложить в следующей редакции:
«17. Предприниматели, претендующие на получение Грантов, обращаются к Местному координатору Программы и представляют следующие документы:»;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. Местный координатор Программы после получения заявки от предпринимателя осуществляет проверку полноты представляемых совместно с заявкой обязательных документов, в случае представления не полного пакета документов, Местный координатор Программы отказывает предпринимателю в принятии представленных документов с указанием недостающих документов для дополнения.»;
части третью и четвертую пункта 25 изложить в следующей редакции:
«Конкурсная комиссия имеет право получать через Местного координатора Программы заключения уполномоченных государственных органов отраслевой компетенции по представленной конкурсной документации.
Конкурсная комиссия при изучении заявок вправе запрашивать через Местного координатора Программы в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.»;
абзац первый части первой пункта 31 изложить в следующей редакции:
«31. Местный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет:»;
в «Механизме предоставления Грантов»:
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
«32. Финансовый агент, в случае положительного решения РКС, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня утверждения протокола ее заседания подписывает с Местным координатором Программы и предпринимателем Договор о предоставлении Гранта (далее - «Договор»).
33. После заключения Договора Местный координатор Программы (по городам Алматы и Астане - Региональный координатор Программы) осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его текущий банковский счет.»;
пункт 36 изложить в следующей редакции:
«36. При соответствии целевого назначения гранта условиям и критериям настоящих Правил Местный координатор Программы перечисляет запрашиваемую сумму транша на текущий счет предпринимателя.»;
в разделе «4. Мониторинг Программы»:
подпункт 2) пункта 40 изложить в следующей редакции:
«2) проводит мониторинг результативности использования средств, полученных предпринимателями, и представляет Рабочему органу и Региональному координатору Программы отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:

«42. Кәсіпкер тарапынан грант қаражатын мақсатсыз пайдаланған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі мен Қаржы агенті мақсатсыз пайдаланылған грант қаражатын қайтару бойынша іс-шаралар өткізеді.».
5. «Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 мамырдағы № 683 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Моноқалаларды дамытудың 2012 - 2020 жылдарға арналған бағдарламасында:
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Міндеттері» деген бөлімде:
«Екінші бағыттың: Моноқалалар халқының жұмыспен қамтылуының оңтайлы құрылымын қамтамасыз ету үшін экономиканы әртараптандыру мен шағын және орта бизнесті дамытудың» 6-тармағы алынып тасталсын.

«42. В случае нецелевого использования средств гранта со стороны предпринимателя, Местный координатор Программы и Финансовый агент проводят мероприятия по возврату средств гранта, использованного не по целевому назначению.».
5. В постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 683 «Об утверждении Программы развития моногородов на 2012-2020 годы»:
в Программе развития моногородов на 2012 - 2020 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 4. «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
в подразделе «Задачи»:
пункт 6 «Второго направления: Диверсификация экономики и развитие малого и среднего бизнеса для обеспечения оптимальной структуры занятости населения моногородов» исключить.