"Қолжетімді тұрғын үй - 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 наурыздағы № 286 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.06.2014 № 728 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасында:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Қаржыландыру көздері және көлемі» деген кіші бөлімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бюджеттен шығын қажеттілігі мынаны құрайды: 2 000 743,0 миллион теңге (бұдан әрі – млн. теңге), оның ішінде: 2012 жылы – 144 328,4 млн. теңге, 2013 жылы – 182 900,0 млн. теңге, 2014 жылы – 266 050,4 млн. теңге, 2015 жылы – 242 467,0 млн. теңге, 2016 жылы – 252 836,1 млн. теңге, 2017 жылы – 218 996,6 млн. теңге, 2018 жылы – 223 252,1 млн. теңге, 2019 жылы – 228 321,6 млн. теңге, 2020 жылы – 241 591,0 млн. теңге, оның ішінде:
1) бюджеттік кредит беру – 435 020,5 млн. теңге, оның ішінде:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сына жылдық 0,01 % мөлшерлеме бойынша тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сату үшін тұрғын үйді жобалауға, салуға және (немесе) сатып алуға – 402 820,5 млн. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 42 089,4 млн. теңге, 2013 жылы – 34 600,0 млн. теңге, 2014 жылы – 37 582,2 млн. теңге, 2015 жылы – 39 730,0 млн. теңге, 2016 жылы – 43 971,6 млн. теңге, 2017 жылы – 46 199,3 млн. теңге, 2018 жылы – 49 541,0 млн. теңге, 2019 жылы – 52 882,7 млн. теңге, 2020 жылы – 56 224,3 млн. теңге;
Астана қаласының ЖАО-сына авариялық тұрғын үйді бұзу бойынша пилоттық жобалардың шеңберінде тұрғын үйді жобалауға және салуға 2014 жылы жылдық 0,01 % мөлшерлеме бойынша 20 000 млн. теңге;
ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағытының Бағдарламаға қатысушыларына алдын ала және аралық тұрғын үй қарыздарын беру үшін ҚТҚЖБ жылдық 1 % мөлшерлеме бойынша 2012 жылы – 12 200 млн. теңге сомасында;
2) нысаналы трансферттер – 1 565 722,5 млн. теңге, оның ішінде:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ЖАО-сына:
әкімдіктерде кезекте тұрған азаматтар үшін жалға берілетін үйлерді жобалауға, салуға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға – 263 600,0 млн. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 19 600 млн. теңге, 2013 жылы – 25 000,0 млн. теңге, 2014 жылы – 25 000,0 млн. теңге, 2015 жылы 27 000,0 млн. теңге, 2016 жылы – 30 000,0 млн. теңге, 2017 жылы – 31 000,0 млн. теңге, 2018 жылы – 33 000,0 млн. теңге, 2019 жылы – 35 000 млн. теңге, 2020 жылы – 38 000 млн. теңге;
жас отбасылар үшін жалға берілетін тұрғын үйді жобалауға, салуға (немесе) сатып алуға және оны тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы сатуға – 226 143,0 млн. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 13 160,0 млн. теңге, 2013 жылы – 15 000 млн. теңге, 2014 жылы – 21 953,3 млн. теңге, 2015 жылы – 25 246,3 млн. теңге, 2016 жылы – 26 369,4 млн. теңге, 2017 жылы – 28 597,2 млн. теңге, 2018 жылы – 29 711,1 млн. теңге, 2019 жылы – 31 938,9 млн. теңге, 2020 жылы – 34 166,7 млн. теңге;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 821 "Об утверждении Программы "Доступное жилье - 2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2014 года № 286. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.06.2014 № 728 (вводится в действие с 01.01.2015).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2012 года № 821 «Об утверждении Программы «Доступное жилье – 2020» следующие изменения и дополнения:
в Программе «Доступное жилье – 2020», утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 «Паспорт программы»:
в подразделе «Источники и объемы финансирования»:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Потребность затрат из бюджета составит: 2 000 743,0 миллионов тенге (далее – млн. тенге), в том числе: в 2012 году – 144 328,4 млн. тенге, в 2013 году – 182 900,0 млн. тенге, в 2014 году – 266 050,4 млн. тенге, в 2015 году – 242 467,0 млн. тенге, в 2016 году – 252 836,1 млн. тенге, в 2017 году – 218 996,6 млн. тенге, в 2018 году – 223 252,1 млн. тенге, в 2019 году – 228 321,6 млн. тенге, в 2020 году – 241 591,0 млн. тенге, из них:
1) бюджетное кредитование – 435 020,5 млн. тенге, в том числе:
МИО областей, городов Астаны и Алматы по ставке 0,01 % годовых на проектирование, строительство и (или) приобретение жилья для реализации через систему жилстройсбережений – 402 820,5 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 42 089,4 млн. тенге, в 2013 году – 34 600,0 млн. тенге, в 2014 году – 37 582,2 млн. тенге, в 2015 году – 39 730,0 млн. тенге, в 2016 году – 43 971,6 млн. тенге, в 2017 году – 46 199,3 млн. тенге, в 2018 году – 49 541,0 млн. тенге, в 2019 году – 52 882,7 млн. тенге, в 2020 году – 56 224,3 млн. тенге;
МИО города Астаны по ставке 0,01 % годовых в 2014 году в сумме 20 000 млн. тенге на проектирование и строительство жилья в рамках пилотных проектов по сносу аварийного жилья;
ЖССБК по ставке 1 % годовых в 2012 году в сумме 12 200 млн. тенге для предоставления предварительных и промежуточных жилищных займов участникам Программы поднаправления «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК;
2) целевые трансферты – 1 565 722,5 млн. тенге, в том числе:
МИО областей, городов Астаны и Алматы:
на проектирование, строительство и (или) приобретение у частных застройщиков арендных домов для граждан, состоящих в очереди в акиматах, – 263 600,0 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 19 600 млн. тенге, в 2013 году – 25 000,0 млн. тенге, в 2014 году – 25 000,0 млн. тенге, в 2015 году – 27000 млн. тенге, в 2016 году – 30 000 млн. тенге, в 2017 году – 31 000 млн. тенге, в 2018 году – 33 000 млн. тенге, в 2019 году – 35 000 млн. тенге, в 2020 году – 38 000 млн. тенге;
на проектирование, строительство и (или) приобретение арендного жилья для молодых семей и его реализацию через систему жилстройсбережений – 226 143,0 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 13 160,0 млн. тенге, в 2013 году – 15 000,0 млн. тенге, в 2014 году – 21 953,3 млн. тенге, в 2015 году – 25 246,3 млн. тенге, в 2016 году – 26 369,4 млн. тенге, в 2017 году – 28 597,2 млн. тенге, в 2018 году – 29 711,1 млн. тенге, в 2019 году – 31 938,9 млн. тенге, в 2020 году – 34 166,7 млн. тенге;

тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алуға – 811 000,0 млн. теңге, оның ішінде 2012 жылы – 51 000 млн. теңге, 2013 жылы – 60 000,0 млн. теңге, 2014 – 2020 жылдары 100 000 млн. теңге;
Алматы облысының ЖАО-сына:
Алматы қаласының төрт серіктес қаласын дамыту жөнінде алдын ала жұмыстар жүргізуге – 73 565 млн. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 4 065 млн. теңге, 2013 жылы – 10 100 млн. теңге, 2014 жылы – 9 100 млн. теңге, 2015 жылы – 9 300 млн. теңге, 2016 жылы – 9 100 млн. теңге, 2017 жылы – 9 700 млн. теңге, 2018 жылы – 7 500 млн. теңге, 2019 жылы – 5 000 млн. теңге, 2020 жылы – 9 700 млн. теңге;
Алматы қаласының «Алтын сай» бесінші серіктес қаласын дамыту жөнінде алдын ала жұмыстар жүргізуге – 19 500 млн. теңге, оның ішінде: 2013 жылы – 900 млн. теңге, 2014 жылы – 6 200 млн. теңге, 2015 жылы – 6 200 млн. теңге, 2016 жылы – 6 200 млн. теңге;
Ақмола облысының ЖАО-сына Астана қаласының серіктес қаласы ретінде Қосшы ауылын дамыту жөнінде Ақмола облысында алдын ала жұмыстар жүргізуге – 29 114 млн. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 2 214 млн. теңге, 2013 жылы – 2 300 млн. теңге, 2014 жылы – 4 200 млн. теңге, 2015 жылы – 2 900 млн. теңге, 2016 жылы – 3 500 млн. теңге, 2017 жылы – 3 500 млн. теңге, 2018 жылы – 3 500 млн.теңге, 2019 жылы – 3 500 млн. теңге, 2020 жылы – 3 500 млн. теңге;
жалға берілетін тұрғын үй салу үшін «ҚИК» ИҰ» АҚ жарғылық капиталын ұлғайтуға – 122 800 млн. теңге, оның ішінде: 2013 жылы – 15 000 млн. теңге, 2014 жылы – 42 014,8 млн. теңге, 2015 жылы – 32 090,7 млн. теңге, 2016 жылы – 33 695,1 млн. теңге;

на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение у частных застройщиков инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки – 811 000,0 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 51 000 млн. тенге, в 2013 году – 60 000,0 млн. тенге, в 2014 – 2020 годах по 100 000 млн. тенге;
МИО Алматинской области:
на проведение предварительных работ по развитию четырех городов-спутников города Алматы – 73 565 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 4 065 млн. тенге, в 2013 году – 10 100 млн. тенге, в 2014 году – 9 100 млн. тенге, в 2015 году – 9 300 млн. тенге, в 2016 году – 9 100 млн. тенге, в 2017 году – 9 700 млн. тенге, в 2018 году – 7 500 млн. тенге, в 2019 году – 5 000 млн. тенге, в 2020 году – 9 700 млн. тенге;
на проведение предварительных работ по развитию пятого города-спутника города Алматы «Алтын Сай» – 19 500 млн. тенге, в том числе: в 2013 году – 900 млн. тенге, в 2014 году – 6 200 млн. тенге, в 2015 году – 6 200 млн. тенге, в 2016 году – 6 200 млн. тенге;
МИО Акмолинской области на проведение в Акмолинской области предварительных работ по развитию села Кощи, как города-спутника города Астаны – 29 114 млн. тенге, в том числе: в 2012 году – 2 214 млн. тенге, в 2013 году – 2 300 млн. тенге, в 2014 году – 4 200 млн. тенге, в 2015 году – 2 900 млн. тенге, в 2016 году – 3 500 млн. тенге, в 2017 году – 3 500 млн. тенге, в 2018 году – 3 500 млн. тенге, в 2019 году – 3 500 млн. тенге, в 2020 году – 3 500 млн. тенге;
АО «ИО «КИК» на увеличение уставного капитала для строительства арендного жилья – 122 800,6 млн. тенге, в том числе: в 2013 году – 15 000 млн. тенге, в 2014 году – 42 014,8 млн. тенге, в 2015 году – 32 090,7 млн. тенге, в 2016 году – 33 695,1 млн. тенге;

Астана қаласының ЖАО-на Астана қаласындағы авариялық тұрғын үйлерді бұзу бойынша пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде оның уәкілетті ұйымының «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ алдында қабылданған міндеттемелерін өтеуге 2013 жылы – 20 000 млн. теңге.»;
2-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны 2012 – 2020 жылдары қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштері шеңберінде және бюджет заңнамасында көзделген рәсімдердің шеңберінде, бюджеттік инвестицияларды іске асыру тәртібін қараған кезде нақтыланатын болады.»;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
елу жетінші соңғысының алдындағы және елу сегізінші соңғы бөліктер алынып тасталсын;
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Бағдарламаның нысаналы индикаторлары және нәтижелерінің іске асыру көрсеткіштері» деген кіші бөлімде:
кестеде:
бірінші бағанда:
алтыншы жолдағы «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қорының жалға беретін тұрғын үйі» деген сөздер «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ-ның сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйі» деген сөздермен ауыстырылсын;

МИО города Астаны на погашение принятых обязательств его уполномоченной организацией перед АО «ФНБ «Самрук-Қазына», в рамках реализации пилотного проекта по сносу аварийного жилья в городе Астане в 2013 году – 20 000 млн. тенге.»;
в пункте 2:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Объем финансирования Программы на 2012 – 2020 годы будет уточняться на соответствующий финансовый год в рамках прогнозных показателей республиканского бюджета и в рамках процедур, предусмотренных бюджетным законодательством, при рассмотрении порядка реализации бюджетных инвестиций.»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»:
части пятьдесят седьмую предпоследнюю и пятьдесят восьмую последнюю исключить;
в разделе 4 «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
в подразделе «Целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы»:
в таблице:
в графе первой:
в строке шестой слова «Арендное жилье фонда недвижимости «Самрук-Казына» заменить словами «Жилье АО «Фонда недвижимости «Самрук-Казына» в аренду с выкупом»;

«3. «ҚИК» ИҰ» АҚ-тың тұрғын үйі.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Жұмыспен қамту 2020 жол картасының шеңберінде тұрғын үй салу.»;
екінші, үшінші, төртінші бөліктер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» деген кіші бөліммен толықтырылсын:
«ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үй», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар.
1. «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» қатысушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) I топ: «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңы) 67-бабы 1-тармағының 1-1)2)3) тармақшаларында көзделген адамдардың санаты.
I топқа жататын адамдар санаты ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағытына, «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» және «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттарына қатысады.
2) II топ: адамдардың барлық санаты, оның ішінде «ҚИК» ИҰ» АҚ» тұрғын үй» бағыты бойынша басым санаттар:
мемлекеттік заңды тұлғалардың қызметкерлері;
мынадай әлеуметтік салада:
косметологиялық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызметтер көрсету;
мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту, білім беру саласында қызметтер көрсету;
ғылым, спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық іс-шараларынан басқа), мәдениет және өнер (шоу-бизнесті қоспағанда) саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыратын кез келген меншік нысанындағы мемлекеттік емес ұйымдардың қызметкерлері болып табылады.
ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша басым санаттар белгіленбей, IІ топтағы барлық адамдар санаты қатысады;
3) III топ: ҚТҚЖБ желісі бойынша «Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бағытына қатысатын және мынадай талаптарға сәйкес келетін адамдар:
кемінде екі жыл некеде тұрған және ерлі-зайыптылардың екеуі де 29 жасқа толмаған жас отбасы (Бағдарламаға қатысуға өтініш берген сәтке), сондай-ақ балаларын (баласын) 29 жасқа толмаған, оның ішінде ажырасқан, жесір ата-ананың біреуі тәрбиелейтін толық емес отбасы.
2. Бағдарлама шеңберінде тұрғын үйді сату тәсілдері:
1) ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі арқылы меншікке сатып алу немесе кейін сатып алу құқығымен жалға беру;

«3. Жилье АО «ИО «КИК».»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Строительство жилья в рамках Дорожной карты занятости 2020.»;
части вторую, третью и четвертую исключить;
дополнить подразделом «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО» следующего содержания:
«Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО.
1. Участники направлений «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» подразделяются на следующие группы:
1) I группа: категория лиц, предусмотренных подпунктами 1-1)2)3) пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (далее – Закон Республики Казахстан «О жилищных отношениях»).
Категории лиц, относящиеся к группе I, участвуют в поднаправлении «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК, направлениях «Жилье АО «ИО «КИК» и «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»;
2) II группа: все категории лиц, в том числе приоритетными категориями по направлению «Жилье АО «ИО «КИК» являются:
работники государственных юридических лиц;
работники негосударственных организаций любой формы собственности, осуществляющие следующие виды деятельности в социальной сфере:
оказание медицинских услуг, за исключением косметологических;
оказание услуг в сфере дошкольного воспитания и обучения, образования;
деятельность в сфере науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры и искусства (за исключением шоу-бизнеса).
По поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК участвуют все категории лиц группы II, без обозначения приоритетных категорий;
3) III группа: лица, участвующие в поднаправлении «Жилье для молодых семей» по линии ЖССБК и соответствующие следующим требованиям:
молодая семья, состоящая в браке не менее двух лет, и возраст обоих супругов не достиг 29 лет (на момент подачи заявления на участие в Программе), а также неполная семья, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, не достигший возраста 29 лет, в том числе разведенный, вдовый.
2. Способы реализации жилья в рамках Программы:
1) по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК через систему жилстройсбережений для выкупа в собственность или в аренду с последующим выкупом;

2) ҚТҚЖБ желісі бойынша «Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бағыты бойынша тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі арқылы кейін сатып алу құқығымен жалға беру;
3) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша меншікті қаражат, тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері есебінен меншікке сатып алу үшін немесе жалдау мерзімі аяқталғаннан кейін сатып алу құқығымен, жалға беру не ұзақ мерзімді сатып алған жағдайда Жылжымайтын мүлік қорының шарттарына сәйкес;
4) «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша «ҚИК» ИҰ» АҚ-тың шарттарына сәйкес кейіннен жалдау мерзімі аяқталғаннан кейін сатып алу құқығымен жалға беру.
3. ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша қатысуға өтініш берген І топтағы Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын негізгі талаптар:
1) ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі арқылы тұрғын үйді сатып алу үшін қарызға қызмет көрсету жөніндегі немесе кейіннен сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалға алу бойынша жалдау төлемдерін ескере отырып, тұрғын үй жинақтарын жинау бойынша төлем қабілеттілігін растайды;
2) «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша кейіннен сатып алу арқылы жалға берілетін тұрғын үй үшін төлем енгізу бойынша төлем қабілеттілігін растайды;
3) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша кейіннен сатып алу арқылы жалға берілетін тұрғын үй төлемін төлеу үшін төлем қабілеттілігін не меншікті немесе қарыз қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алуға дайын екенін растайды.
4. «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша қатысуға өтініш берген ІІ және ІІІ топтағы Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын негізгі талаптар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы немесе оралман мәртебесі болуы;
2) «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» және «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй» бағыттары бойынша Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй алуға үміттенген жағдайда, осы қалаларда кемінде 2 жыл тіркеуде болуы;
басқа өңірлер бойынша қатысушы «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты және ҚТҚЖБ желісі бойынша «Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бағыты бойынша тұрғын үй алуға үміттенген елді мекенде тіркеуде болуы;
басқа өңірлерде ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша қатысушы тұрғын үй алуға үміттенген елді мекенде тіркеуде болу талабы қолданылмайды;
3) Бағдарламаға қатысушының және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына енгізілген отбасының басқа мүшелерінің және өтініште көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағы бойынша меншік құқығында тұрғын үйдің немесе кейіннен сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйдің болмауы;

2) по поднаправлению «Жилье для молодых семей» по линии ЖССБК через систему жилстройсбережений в аренду с последующим выкупом;
3) по направлению «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» для выкупа в собственность за счет собственных средств, систему жилстройсбережений, кредиты банков второго уровня или в аренду с последующим выкупом по истечении срока аренды, либо в случае досрочного выкупа, согласно условиям Фонда недвижимости;
4) по направлению «Жилье «АО «ИО «КИК» в аренду с последующим выкупом по истечении срока аренды, согласно условиям АО «ИО «КИК».
3. Основные требования, предъявляемые к участникам Программы группы I, заявляющим на участие по направлениям «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК, «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»:
1) по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК подтверждает платежеспособность по обслуживанию займа для выкупа жилья через систему жилстройсбережений или по накоплению жилищных сбережений с учетом арендных платежей по арендному жилью с последующим выкупом;
2) по направлению «Жилье АО «ИО «КИК» подтверждает платежеспособность по внесению платежей за арендное жилье с последующим выкупом;
3) по направлению «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» подтверждает платежеспособность по внесению платежей за арендное жилье с последующим выкупом либо готовность выкупить жилье за счет собственных или заемных средств.
4. Основные требования, предъявляемые к участникам Программы группы II и III, заявляющим на участие по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК»:
1) иметь гражданство Республики Казахстан или статус оралмана;
2) иметь регистрацию в городах Астаны и Алматы в течении последних 2-х лет, в случае претендования на получение жилья в данных городах по направлениям «Жилье АО «ИО «КИК» и «Жилье по линии ЖССБК»;
по другим регионам иметь регистрацию в населенном пункте, в котором участник претендует на получение жилья по направлению «Жилье АО «ИО «КИК» и поднаправлению «Жилье для молодых семей» по линии ЖССБК;
по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК в других регионах требование о регистрации в населенном пункте, в котором участник претендует на получение жилья, не распространяется;
3) отсутствие у участника Программы и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруги, несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, жилья на праве собственности или арендного жилья с правом последующего выкупа на территории Республике Казахстан;

4) Бағдарламаға қатысушының және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының (зайыбының), кәмелетке толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына енгізілген отбасының басқа мүшелерінің және өтініште көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағы бойынша соңғы 5 жыл ішінде тұрғын үйді ауыстыру немесе өзіне меншік құқығында тиесілі тұрғын үйді иеліктен шығару арқылы тұрғын үй жағдайларын әдейі нашарлатуы фактілерінің болмауы;
5) тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі арқылы тұрғын үйді сатып алу үшін қарызға қызмет көрсету бойынша немесе жалдау төлемдерін ескере отырып, тұрғын үй жинақтарын жинау/«ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша кейіннен сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үй үшін төлемдер енгізу бойынша төлем қабілеттілігін растау.
Белгіленген талаптарға сәйкес келетін қатысушылар арасында бөлінбеген тұрғын үйлер болған жағдайда, Астана және Алматы қалаларында осы тармақтың 2) тармақшасының және басқа өңірлерде 3), 4) тармақшаларының талаптарына сәйкес келмейтін адамдардың «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша Бағдарламаға қатысуына рұқсат етіледі.
5. Бағдарламаға қатысушының негізгі талаптарға сәйкес келуін растау үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) Бағдарламаға қатысушының және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжат (ЖАО-ға беру үшін нотариалды расталған көшірмесі);
2) неке қию (некені бұзу) туралы құжат, жұбайының/зайыбының қайтыс болуы, балаларының туу туралы куәліктері (ЖАО-ға беру үшін нотариалды расталған көшірмесі);
3) Бағдарламаға қатысушының және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жылжымайтын мүлкінің немесе кейіннен сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйдің болуы немесе болмауы туралы анықтама;
4) Бағдарламаға қатысушының және онымен үнемі бірге тұратын отбасы мүшелерінің тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы тиісті елді мекенде тұратынын растайтын мекенжай анықтамасы;
5) жұмыс орнынан жалақысы туралы анықтама (қаржы институттарына ұсыну үшін);
6) өтініш берген сәтке Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнынан кадр қызметі растаған еңбек кітапшасының көшірмесімен немесе қызметтік тізімінен үзінді-көшірмемен жұмыс өтілі туралы анықтама («ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағытының II тобы үшін).
І топтағы Бағдарламаға қатысушы, осы тармақтың 1) – 5) тармақшаларында көзделген құжаттардан басқа, «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 1-тармағында айқындалған санатқа тиесілігін растау бойынша өзге құжаттарды ұсынады. Осы құжаттар мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ұсынылады.

4) отсутствие фактов преднамеренного ухудшения жилищных условий участником Программы и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруги, несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, путем обмена жилого помещения или отчуждения жилища, принадлежащего ему на праве собственности, в течение последних 5 (пяти) лет по территории Республики Казахстан;
5) подтверждение платежеспособности по обслуживанию займа для выкупа жилья через систему жилстройсбережений или накоплению жилищных сбережений с учетом арендных платежей, по внесению платежей за арендное жилье с последующим выкупом по направлению «Жилье АО «ИО «КИК».
Допускается участие в Программе лиц по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» в городах Астаны и Алматы, несоответствующих требованиям подпункта 2), и в иных регионах подпунктам 3), 4) настоящего пункта в случае наличия нераспределенного жилья среди участников, соответствующих установленным требованиям.
5. Перечень необходимых документов для подтверждения участником Программы соответствия основным требованиям:
1) документ, удостоверяющий личность участника Программы и членов его семьи (нотариально заверенная копия для предъявления в МИО);
2) документ о заключении брака (расторжении брака), свидетельства о смерти супруга/супруги, рождении детей (нотариально заверенная копия для предъявления в МИО);
3) справка о наличии или отсутствии у участника Программы и постоянно проживающих с ним членов семьи недвижимого имущества или арендного жилья с правом последующего выкупа по территории Республике Казахстан;
4) адресная справка о регистрации участника Программы и постоянно проживающих с ним членов семьи по месту жительства, подтверждающая проживание в соответствующем населенном пункте;
5) справка с места работы о заработной плате (для предъявления в финансовые институты);
6) справка о стаже работы участника Программы с копией трудовой книжки, заверенной кадровой службой, или выпиской из послужного списка, с места работы на момент подачи заявления (для группы II направления «Жилье АО «ИО «КИК»).
Участник Программы группы I, кроме документов, предусмотренных подпунктами 1) – 5) настоящего пункта, предъявляет иные документы по подтверждению принадлежности к категории, определенной пунктом 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях». Данные документы предоставляются в соответствии с нормативным правовым актом по вопросам постановки на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.

«Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 67-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген адамдардың санатына жататын, «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша сатып алу-сату тетігі арқылы тұрғын үйді жеке меншікке сатып алатын І топтағы Бағдарламаға қатысушы меншікті және/немесе қарыз қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алуға дайын екені туралы өтінішті қосымша ұсынады.
6. «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттарының Бағдарламаға қатысушысының төлем қабілеттілігін бағалау тәртібі:
1) «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй» бағытының Бағдарламаға қатысушылары тұрғын үй сатып алу үшін ҚТҚЖБ ішкі талаптарына сәйкес қарызға қызмет көрсету немесе кейіннен сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалға алу бойынша жалдау төлемдерін ескере отырып, жинақтарды жинау бойынша төлем қабілеттілігін растайды.
«Халықтың барлық санаттар үшін тұрғын үй» бағыты бойынша Бағдарламаға қатысушы алдымен тұрғын үйді сатып алушы ретінде төлем қабілеттілігін растайды, ол төлем қабілеттілік шегін растамаған жағдайда, тұрғын үйді жалдаушы ретінде қаралады.
Жалға берілетін тұрғын үйге үміткер Бағдарламаға қатысушылар отбасының ай сайынғы жиынтық кірісінің (зейнетақы аударымдары, жеке табыс салығы және басқа да аударымдар шегерілген) болуын мынадай шектерде растайды:
ең төменгі – Астана, Алматы қалалары үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің 4 еселенген мөлшері, қалған қалалар үшін – ең төменгі күнкөріс деңгейінің 3 еселенген мөлшері («Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бағыты үшін);
ең көп:
ең төменгі күнкөріс деңгейінің 12 еселенген мөлшерінен аспайды («Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» бағыты үшін);
ең төменгі күнкөріс деңгейінің 15 еселенген мөлшерінен аспайды («Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты үшін);
2) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» және «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша кейіннен тұрғын үйді сатып алу үшін жалдау төлемдерін енгізу бойынша Бағдарламаға қатысушының төлем қабілеттілігін бағалау осы бағыттардың Бағдарлама операторларының ішкі талаптарына сәйкес анықталады, олар құжаттаманы және жалдау төлемдерінің ең жоғары сомасын есептеу бойынша автоматтандырылған бағдарламаны интернет-ресурстарына орналастырады.
Бағдарламаға қатысушылар Бағдарлама операторларының интернет-ресурстарында орналастырылған жалдау төлемдерінің ең жоғары сомасын есептеу бойынша автоматтандырылған бағдарлама арқылы таңдап алынатын пәтер түрі бойынша төлем қабілеттілігіне өз бетінше алдын ала талдау жүргізуге құқылы.
Осы талдауды жүргізу үшін Бағдарламаға қатысушыда отбасының ай сайынғы жиынтық кірісі бойынша (зейнетақы аударымдары, жеке табыс салығы және басқа да аударымдар шегерілген) мәліметтер болуы қажет.
«ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағытының Бағдарламаға қатысушылары отбасының ай сайынғы ең жоғарғы жиынтық кірісінің (зейнетақы аударымдары, жеке табыс салығы және одан басқа да аударымдар шегерілген) болуын мынадай шектерде растайды:
Астана және Алматы қалалары үшін – ең төменгі күнкөріс деңгейінің 15 еселенген мөлшерінен аспайды;
қалған қалалар үшін – ең төменгі күнкөріс деңгейінің 12 еселенген мөлшерінен аспайды.

Участник Программы группы I, относящийся к категории лиц, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях», приобретающий жилье в собственность через механизм купли – продажи по направлению «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук–Казына», дополнительно предоставляет заявление о готовности выкупить жилье за счет собственных и/или заемных средств.
6. Порядок оценки платежеспособности участника Программы направлений «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»:
1) Участники Программы направления «Жилье по линии ЖССБК» подтверждают платежеспособность в соответствии с внутренними требованиями ЖССБК для выкупа жилья по обслуживанию займа или по накоплению сбережений с учетом арендных платежей по аренде жилья с последующим выкупом.
По направлению «Жилье для всех категорий населения» участник Программы подтверждает платежеспособность вначале как покупатель жилья, в случае неподтверждения им порога платежеспособности рассматривается как арендатор жилья.
Участники Программы, претендующие на арендное жилье, подтверждают наличие ежемесячного совокупного дохода семьи (за минусом пенсионных отчислений, индивидуального подоходного налога и других отчислений) в пределах:
минимальный – для городов Астаны и Алматы – 4-х кратный размер прожиточного минимума, для остальных городов – 3-х кратный размер прожиточного минимума (для поднаправления «Жилье для молодых семей»);
максимальный:
не более 12-кратного размера прожиточного минимума (для поднаправления «Жилье для молодых семей»);
не более 15-кратного размера прожиточного минимума (для поднаправления «Жилье для всех категорий населения»);
2) по направлениям «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и «Жилье АО «ИО «КИК» оценка платежеспособности участника Программы по внесению арендных платежей для последующего выкупа арендного жилья определяется в соответствии с внутренними требованиями операторов Программы данных направлений, которые размещают на интернет-ресурсах документацию и автоматизированную программу по расчету максимальной суммы арендных платежей.
Участники Программы вправе посредством автоматизированной программы по расчету максимальной суммы арендных платежей, размещенной на интернет-ресурсах операторов Программы, провести самостоятельно предварительный анализ платежеспособности по типу выбираемой квартиры.
Для проведения данного анализа участник Программы должен иметь сведения по совокупному доходу семьи (за минусом пенсионных отчислений, индивидуального подоходного налога и других отчислений).
Участники Программы направления «Жилье АО «ИО «КИК» подтверждают наличие максимального ежемесячного совокупного дохода семьи (за минусом пенсионных отчислений, индивидуального подоходного налога и других отчислений) в пределах:
для городов Астаны и Алматы – не более 15-кратного размера прожиточного минимума;
для остальных городов – не более 12-кратного размера прожиточного минимума.

7. Бағдарлама шеңберінде Бағдарламаның барлық бағыттары бойынша және Қазақстанның барлық өңірлері бойынша 1 бірлік тұрғын үйді жеке меншікке сатып алуға немесе кейіннен сатып алу құқығымен жалға алуға рұқсат беріледі.
Осы талаптың орындалуын бақылау барлық өңірлердің ЖАО-сына және Бағдарламаның операторларына жүктеледі.
Бағдарламаға қатысушы жалдау шарттарын жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу жөніндегі уәкілетті органда міндетті мемлекеттік тіркеуге тиіс.
Бағдарламаға қатысушының, мәжбүрлі соттан тыс тәртіппен немесе соттың шешімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен кепілдікке алынған тұрғын үйді сату жағдайларын қоспағанда, Бағдарлама шеңберінде сатып алынған тұрғын үйді сатып алған күннен бастап екі жыл ішінде сатуына жол берілмейді.
8. Салынып жатқан тұрғын үйді бөлу, сату ЖАО, ҚТҚЖБ және Жылжымайтын мүлік қоры арқылы жүзеге асырылады:
1) ЖАО Бағдарламаға қатысушылар үшін:
I топтағы – ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты, «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша;
II топтағы – «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша;
ІІI топтағы – ҚТҚЖБ желісі бойынша «Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бағыты бойынша тұрғын үйлерді бөлуге байланысты іс-шараларды жүргізеді;
2) ҚТҚЖБ «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша II топтағы Бағдарламаға қатысушылар үшін тұрғын үй бөлуді балл беру жүйесі бойынша жүзеге асырады.
Пулдарды қалыптастыруға қойылатын негізгі талаптар «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бөлімінде айқындалады. Пулдарды қалыптастыру, тұрғын үйді бөлу және сатып алу тәртібі ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарында айқындалады;
3) Жылжымайтын мүлік қоры I топтағы тұрғын үйді алуға үміткерлер болмаған жағдайда, Бағдарламаның «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» кіші бөлімі 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тұрғын үйді бөлуге байланысты іс-шараларды жүргізеді.
9. Тұрғын үй мынадай мөлшерде және тәртіппен бөлінеді:
1) «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша:
I топтағы қатысушылар үшін 50 %;
IІ топтағы қатысушылар үшін 50 %.
Топтардың арасында тұрғын үй тепе-тең мөлшерде және бірдей пәтерлер түрімен бөлінеді. ЖАО мен ҚТҚЖБ арасында пәтерлерді бөлу тәртібі әрбір құрылыс объектісі бойынша ынтымақтастық туралы тиісті шартта айқындалады. Құрылыс объектісінде пәтер саны тақ болған жағдайда, осы қалдық ҚТҚЖБ-ға бекітіледі.
I топтан тұрғын үй алуға үміткерлер жетіспеген жағдайда, ЖАО бөлінбеген пәтерлерді ҚТҚЖБ-ға береді.
ІI топтан тұрғын үй алуға үміткерлер жетіспеген жағдайда, ҚТҚЖБ бөлінбеген пәтерлерді ЖАО-ға береді.

7. В рамках Программы допускается приобретение в собственность жилья или аренда жилья с последующим выкупом не более 1 единицы по всем направлениям Программы и по всем регионам Казахстана.
Контроль за исполнением данного требования возлагается на МИО всех регионов и операторов Программы.
Договора аренды подлежат обязательной государственной регистрации участником Программы в уполномоченном органе по регистрации прав на недвижимое имущество.
Не допускается реализация участником Программы приобретенного в рамках Программы жилья в течение двух лет со дня его приобретения, за исключением случаев реализации заложенного жилья в принудительном внесудебном порядке или по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
8. Распределение, реализация строящегося жилья осуществляется через МИО, ЖССБК и Фонд недвижимости:
1) МИО проводит мероприятия, связанные с распределением жилья для участников Программы:
группы I – по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК, по направлениям «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»;
группы II – по направлению «Жилье АО «ИО «КИК»;
группы III – по направлению «Жилье для молодых семей» по линии ЖССБК;
2) ЖССБК осуществляет распределение жилья для участников Программы группы II по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по системе присвоения баллов.
Основные требования к формированию пулов определяются в подразделе Программы «Жилье для всех категорий населения». Порядок формирования пулов, распределения и выкупа жилья определяется внутренними документами ЖССБК;
3) Фонд недвижимости проводит мероприятия, связанные с распределением жилья, в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 подраздела Программы «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» в случае отсутствия претендентов на получение жилья из группы I.
9. Жилье распределяется в следующей пропорции и порядку:
1) по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения»:
50 % для участников группы I;
50 % для участников группы II.
Жилье между группами распределяется в равной пропорции и равнозначного типа квартир. Порядок распределения квартир между МИО и ЖССБК определяется в соответствующем договоре о сотрудничестве по каждому объекту строительства. В случае нечетного количества квартир в объекте строительства данный остаток закрепляется за ЖССБК.
В случае недобора претендентов на получение жилья из группы I МИО передает нераспределенные квартиры ЖССБК.
ЖССБК при недоборе претендентов на получение жилья из группы II передает нераспределенные квартиры МИО.

І және ІІ топтан үміткерлер болмаған жағдайда, ҚТҚЖБ Бағдарламаның «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бөлімінде жазылған тәртіпке сәйкес Астана және Алматы қалалары үшін осы кіші бөлімнің 4-тармағының 2) тармақшасының және басқа өңірлер үшін 3), 4) тармақшаларының талаптарына сәйкес келмейтін ҚТҚЖБ салымшылары арасында тұрғын үйлерді бөледі;
2) «ҚИК» ИҰ» АҚ желісі бойынша тұрғын үй» бағыты бойынша:
I топтағы қатысушылар үшін 70 %;
IІ топтағы қатысушылар үшін 30 %.
Осы бағыттың I тобынан тұрғын үй алуға үміткерлер жетіспеген жағдайда, ЖАО осы кіші бөлімде белгіленген тәртіппен тұрғын үйді II топтағы қатысушыларға бөледі;
3) «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша I топтағы қатысушылар үшін ЖАО арқылы тұрғын үй сатуға Жылжымайтын мүлік қоры белгілегеннен 100 %.
Сатып алу-сату тетігі арқылы тұрғын үйді жеке меншікке «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 67-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген адамдар сатып ала алады.
Осы бағыт бойынша I топтан тұрғын үй алуға үміткерлер жетіспеген жағдайда, Жылжымайтын мүлік қоры қалған бөлінбеген тұрғын үйді сатуды осы кіші бөлімнің 8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүзеге асырады.
10. ЖАО осы кіші бөлімнің 1 – 7-тармақтарының, 8-тармағы 1) тармақшасының, 9-тармағының талаптарын орындау мақсатында құрылыс аяқталған күнге дейін 6 (алты) ай қалғанда мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) тұрғын үй комиссиясын құрады не қолданыстағы тұрғын үй комиссияның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, Бағдарламаға қатысу үшін өтініштер қабылдау пункттерінің орнын айқындайды, оларды материалдық-техникалық жарақтандыруды және халық арасында түсіндіру жұмысын жүргізуді қамтамасыз етеді.
Тұрғын үй комиссиясы жергілікті атқарушы және өкілді органдардың, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қатысуымен қалыптастырылады;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстар арқылы «ҚИК» ИҰ» АҚ-тан, жылжымайтын мүлік қорынан алынған ақпараттың және ҚТҚЖБ-мен жасалған келісімдердің негізінде Бағдарламаны іске асыру бағыттарын, азаматтардың санаттарын көрсете отырып, тұрғын үйді сату шарттары, тұрғын үйдің сипаттамалары, құжаттарды қабылдау орындары, құжаттарды қабылдау басталатын және аяқталатын күн туралы хабарландыру жариялайды;
3) Бағдарлама бағыттарын ескере отырып, І, ІІ және ІІІ топтардағы Бағдарламаға қатысушылардан осы кіші бөлімнің 5-тармағына сәйкес Бағдарламаға қатысуға өтініштер және құжаттар қабылдауды жүзеге асырады;
4) пәтерлердің тиісті түріне сәйкес келетін тұрғын үй санына сәйкес мыналарды ескере отырып, іріктеуден өткен Бағдарламаға қатысушылардың алдын ала тізімін қалыптастырады:
ҚТҚЖБ желісі бойынша «Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша, «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үй алуға үміткер І топ бойынша: «Тұрғын үй қатынастары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес қалыптастырылған коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға мұқтаж азаматтарды есепке алудың жеке тізімдерінің кезек тәртібі;
«ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі» бағыты бойынша тұрғын алуға үміткер ІІ топ бойынша: басым санаттар, Бағдарламаға қатысушының жұмыс өтілі (өтініш берген сәтке). Бұл ретте өтініш берген сәтке Бағдарламаға қатысушының жұмыс орны Бағдарлама шеңберінде тұрғын үй алу болжанып отырған елді мекенге жатуға тиіс.
Бағдарламаға қатысушылардың шарттары тең болған кезде тізімге енгізу туралы шешімді тұрғын үй комиссиясы көпшілік дауыспен айқындайды.
«Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» бағыты бойынша тұрғын үй алуға үміткер ІІІ топ бойынша: ҚТҚЖБ желісі бойынша Бағдарламаның «Жас отбасыларға арналған тұрғын үй» кіші бөлімінде көзделген балдық жүйе;

В случае отсутствия претендентов из группы I и II ЖССБК распределяет жилье среди вкладчиков ЖССБК для городов Астаны и Алматы, не соответствующих требованиям подпункта 2), и для иных регионов подпунктов 3), 4) пункта 4 настоящего подраздела в соответствии с порядком, изложенным в подразделе Программы «Жилье для всех категорий населения»;
2) по направлению «Жилье АО «ИО «КИК»:
70 % для участников группы I;
30 % для участников группы II.
В случае недобора претендентов на получение жилья из группы I данного направления МИО распределяет жилье участникам из группы II в установленном настоящим подразделом порядке;
3) по направлению «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» 100 % от определенного Фондом недвижимости к реализации жилья через МИО для участников группы I.
Приобретать жилье в собственность через механизм купли – продажи могут лица, предусмотренные подпунктом 3) пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях».
При недоборе претендентов на получение жилья из группы I по данному направлению Фонд недвижимости осуществляет реализацию оставшегося нераспределенного жилья согласно подпункту 3) пункта 8 настоящего подраздела.
10. МИО в целях выполнения требований пунктов 1 – 7, подпункта 1) пункта 8, пункта 9 настоящего подраздела в срок не ранее 6 (шести) месяцев до даты завершения строительства осуществляет следующие мероприятия:
1) создает жилищную комиссию, либо обеспечивает функционирование действующей жилищной комиссии, определяет места расположения пунктов приема заявлений на участие в Программе, обеспечивает их материально-техническое оснащение и проведение разъяснительной работы среди населения.
Жилищная комиссия формируется с участием представителей местных исполнительных и представительных органов, общественных организаций, средств массовой информации;
2) публикует в средствах массовой информации и посредством интернет-ресурсов объявление об условиях реализации жилья с указанием направления реализации Программы, категорий граждан, характеристиках жилья, местах приема документов, дате начала и завершения приема документов на основании информации, полученной от АО «ИО «КИК», Фонда недвижимости и заключаемых соглашений с ЖССБК;
3) осуществляет с учетом направлений Программы прием от участников Программы из групп I, II и III заявлений на участие в Программе и документов согласно пункту 5 настоящего подраздела;
4) формирует предварительный список участников Программы, прошедших отбор, соответственно количеству жилья соответствующего типа квартир с учетом:
по группе I, претендующих на получение жилья по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» по линии ЖССБК, направлениям «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»: порядка очереди раздельных списков учета граждан, нуждающихся в получение жилища из коммунального жилищного фонда, сформированных в соответствии с нормами Закона Республики Казахстан «О жилищных отношениях»;
по группе II, претендующих на получение жилья по направлению «Жилье АО «ИО «КИК»: приоритетных категорий, стажа работы участника Программы (на момент подачи заявления). При этом, на момент подачи заявления место работы участника Программы должно относиться к населенному пункту, в котором предполагается получение жилья в рамках Программы.
При равенстве условий у участников Программы решение о включении в список определяется жилищной комиссией большинством голосов;
по группе III, претендующих на получение жилья по направлению «Жилье для молодых семей»: балльной системы, предусмотренной подразделом Программы «Жилье для молодых семей» по линии ЖССБК;

5) алдын ала іріктеуден өткен үміткерлердің тізімдерін ҚТҚЖБ-ға, «ҚИК» ИҰ» АҚ-қа және Жылжымайтын мүлік қорына жолдайды, сондай-ақ тізімге енгізілген Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үй алаңын, оның құнын немесе тұрғын үйдің 1 шаршы метрін жалдау құнын көрсете отырып, төлем қабілеттілігін бағалау үшін тиісті жолдама (бұдан әрі – жолдама) береді.
Бағдарламаға қатысушылар осы жолдамамен ҚТҚЖБ-ға, «ҚИК» ИҰ» АҚ-қа және Жылжымайтын мүлік қоры айқындаған өзге қаржы институттарына жүгінеді, олар Бағдарламаға қатысушы жолдаманы және құжаттардың толық топтамасын ұсынған сәттен бастап оларды 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды.
Бағдарламаға қатысушылар жолдаманы алған күннен бастап 20 (жиырма) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде ЖАО-ға ҚТҚЖБ, «ҚИК» ИҰ» АҚ және өзге қаржы институттары берген төлем қабілеттілігін бағалау туралы хабарламаны ұсынуға тиіс.
Бағдарламаға қатысушыға төлем қабілеттілігіне теріс баға берілген, сондай-ақ ЖАО жолдаманы берген сәттен бастап белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, қалған Бағдарламаға қатысушылардың арасынан басқа Бағдарламаға қатысушыны іріктеу жүргізіледі;
6) таңдалатын пәтерлердің түрлері және тұрғын үйді сатып алу тәсілдері бойынша төлем қабілеттілігін растаған, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ-тың тұрғын үйі» бағыты бойынша тікелей сатып алу арқылы тұрғын үйді сатып алуға дайын екені туралы өтініш білдірген үміткерлердің жеке сәйкестендіру нөмірлерін көрсете отырып, тұрғын үй комиссиясының шешімімен бекітілетін түпкілікті тізімін қалыптастырады.
«Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» кіші бағыты бойынша үміткерлердің тізіміне енгізген кезде артықшылық тұрғын үйді сатып алушыларға беріледі;
7) іріктелген үміткерлерді хабардар етеді және үміткерлердің бекітілген тізімдерін ҚТҚЖБ-ға, «ҚИК» ИҰ» АҚ-қа және Жылжымайтын мүлік қорына жібереді;
8) І топтағы үміткерлердің Бағдарламаның бағыттарына байланысты жалдау немесе сатып алу-сату шарттарын жасау бойынша одан әрі бақылауды жүзеге асырады:
осы кіші бөлімнің 7-тармағының талаптарын орындау мақсатында келісімге сәйкес ұсынылатын, басқа өңірлердің ЖАО-сы мен ҚТҚЖБ-дан алынған Бағдарламаның барлық бағдарламалары бойынша қалыптастырылған тізімдері бар ақпараттың негізінде І топтағы адамдардың Бағдарламаға қатысуына мониторинг жүргізеді;
Бағдарлама бағыттары шеңберінде сатып алу немесе кейін сатып алу құқығымен жалдау арқылы тұрғын үй алған І топтағы Бағдарламаға қатысушыны коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға мұқтаждардың есебінен алып тастайды.
Бағдарламаға қатысушылармен жалдау шарттарын жасау тәртібі «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» кіші бөлімдерінде айқындалады.

5) направляет в ЖССБК, АО «ИО «КИК» и Фонд недвижимости списки претендентов, прошедших предварительный отбор, а также выдает участникам Программы, включенных в список, соответствующее направление для оценки платежеспособности с указанием площади жилья, стоимости или аренды жилья за 1 кв.м (далее – направление).
Участники Программы с данным направлением обращаются в ЖССБК, АО «ИО «КИК» и иные финансовые институты, определенные Фондом недвижимости, которые с момента предоставления участником Программы направления и полного пакета документов рассматривают их в течение 7 (семи) рабочих дней.
Участники Программы в срок не более 20 (двадцати) календарных дней с даты получения направления должны предъявить в МИО уведомление об оценке платежеспособности, выданное ЖССБК, АО «ИО «КИК» и иными финансовыми институтами.
В случае выдачи участнику Программы отрицательной оценки платежеспособности, а также неявки в установленный срок с момента вручения МИО направления, производится отбор другого участника Программы из числа оставшихся участников Программы;
6) формирует по выбранным типам квартир и способам приобретения жилья окончательные списки претендентов с указанием их индивидуальных идентификационных номеров, подтвердивших платежеспособность, а также заявивших о своей готовности приобрести жилье через прямую продажу по направлению «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук – Казына», утверждаемые решением жилищной комиссии.
При включении в список претендентов по поднаправлению «Жилье для всех категорий населения» преимущество определяется за покупателями жилья;
7) уведомляет отобранных претендентов и направляет в ЖССБК, АО «ИО «КИК» и Фонд недвижимости утвержденные списки претендентов;
8) осуществляет дальнейший контроль по заключению претендентами из группы I договоров аренды или купли-продажи в зависимости от направлений Программы:
в целях исполнения требования пункта 7 настоящего подраздела проводит мониторинг участия лиц из группы I в Программе на основании информации, полученной от МИО других регионов и ЖССБК, представляемой согласно соглашению, со списками, сформированными по всем направлениям Программы;
исключает участника Программы из группы I, получившего жилье в рамках направлений Программы путем выкупа или аренды с последующим выкупом, из учета, нуждающихся в получении жилища из коммунального жилищного фонда.
Порядок заключения договоров аренды с участниками Программы определяется подразделами «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына».

11. ЖАО және Бағдарлама операторлары үміткерлердің қалыптастырылған тізімдерін, іріктеу критерийлерін (өтініштерді есепке алу күні, балдардың болуы, Бағдарламаға қатысушының санаты, осы кіші бөлімнің 4-тармағында көзделген критерийлер) көрсете отырып, бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өздерінің интернет-ресурстарында жариялайды.
ЖАО және Бағдарлама операторлары өздерінің интернет-ресурстарында тұрғын үйлерді сату, Бағдарламаға қатысушылардың өтініштерін қабылдаған сәттен бастап пәтерлерді бөлу туралы шешім қабылданғанға дейін қарау туралы ақпаратты орналастыру арқылы тұрғын үйлерді бөлу рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз етеді.
Халықтың Бағдарламаға қатысуға қызығушылығын арттыру мақсатында ЖАО мен Бағдарламаның операторлары бұқаралық ақпарат құралдарында және өздерінің интернет-ресурстарында негізгі бағыттарды кеңінен жариялауды, сондай-ақ халық арасында түсіндіру жұмысын жүргізуді қамтамасыз етеді.
12. ЖАО-ның «ЖАО-да кезекте тұрғандар үшін тұрғын үй» және «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй» бағыттары бойынша тұрғын үй салуына қойылатын талаптар.
«ЖАО-да кезекте тұрғандар үшін тұрғын үй» бағыты бойынша жайлылық деңгейі бойынша тұрғын үй 4-сыныпты, «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй» бағыты бойынша жайлылығы 3 және 4-сыныпты болуға тиіс.
ЖАО республикалық бюджет қаражатының есебінен көрсетілген бағыттар бойынша Бағдарламаның шеңберінде тұрғын үйді жобалауды, салуды және (немесе) дайын тұрғын үйді жеке құрылыс салушылардан сатып алуды жүзеге асырады. Тұрғын үй құрылысының құнынан артатын шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізілуі мүмкін.
«ЖАО-да кезекте тұрғандар үшін тұрғын үй» бағыты бойынша жайлылығы 4-сыныпты мемлекеттік жалға берілетін үйдің 1 шаршы метрін салудың және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алудың құны өңірлерде 80 мың теңгеден артық болмайды (инженерлік желілердің құнын және өңірдің сейсмикалығын есептемегенде) және Астана мен Алматы қалаларында 120 мың теңгеге дейінгі мөлшерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде) болады.
«ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй» бағыты бойынша таза әрленген тұрғын үйдің 1 шаршы метрі үшін сату бағасы:
1) Астана және Алматы қалаларында жайлылығы 4-сыныпты – 120 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), Атырау, Өскемен және Ақтау қалаларында – 110 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), қалған өңірлерде – 90 мың теңге (инженерлік желілердің құнын есептемегенде және өңірдің сейсмикалығын есептемегенде);
2) Астана және Алматы қалаларында жайлылығы 3-сыныпты – 142,5 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), Атырау, Өскемен және Ақтау қалаларында – 115 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), қалған өңірлерде (инженерлік желілердің құнын есептемегенде және өңірдің сейсмикалығын есептемегенде) – 100 мың теңгеге дейін құрайтын болады;

11. МИО и операторы Программы публикуют на собственных интернет-ресурсах сформированные списки претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения с указанием критериев отбора (даты учета заявлений, наличия баллов, категории участника Программы, критерии, предусмотренные пунктом 4 данного подраздела).
МИО и операторы Программы обеспечивают прозрачность процедур распределения жилья путем размещения на собственных интернет-ресурсах информации о реализации жилья, рассмотрении заявлений участников Программы с момента их подачи до принятия решения о распределении квартир.
С целью повышения интереса населения к участию в Программе МИО и операторами Программы обеспечивается широкое освещение основных направлений в средствах массовой информации и на собственных интернет-ресурсах, а также проведение разъяснительной работы среди населения.
12. Требования к строительству жилья МИО по направлениям «Жилье для очередников МИО» и «Жилье по линии ЖССБК».
Жилье по уровню комфортности по направлению «Жилье для очередников МИО» должно быть 4 класса комфортности, по направлениям «Жилье по линии ЖССБК» – 3-го и 4-го класса.
МИО осуществляют проектирование, строительство и (или) приобретение готового жилья у частных застройщиков в рамках Программы по указанным направлениям за счет средств республиканского бюджета. Затраты, превышающие стоимость строительства жилья, могут быть произведены за счет средств местного бюджета.
Стоимость строительства и (или) приобретения у частных застройщиков 1 квадратного метра государственного арендного дома 4 класса комфортности по направлению «Жилье для очередников МИО» не будет превышать 80 тыс. тенге в регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона) и в городах Астаны и Алматы – до 120 тыс. тенге (без стоимости инженерных сетей).
Цена реализации жилья за 1 квадратный метр в чистовой отделке по направлению «Жилье по линии ЖССБК» будет составлять:
1) 4 класса комфортности до 120 тыс. тенге в городах Астаны и Алматы (без стоимости инженерных сетей), до 110 тыс. тенге – в городах Атырау, Усть-Каменогорск и Актау (без стоимости инженерных сетей), 90 тыс. тенге – в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона);
2) 3 класса комфортности до 142,5 тыс. тенге в городах Астаны и Алматы (без стоимости инженерных сетей), до 115 тыс. тенге – в городах Атырау, Усть-Каменогорск и Актау (без стоимости инженерных сетей), до 100 тыс. тенге – в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона);

3) Алматы қаласының шекарасына іргелес Алматы облысының аумағында қала құрылысын ерекше реттеу аймағында таза әрленген тұрғын үйдің бір шаршы метрі үшін баға Алматы қаласы бойынша жайлылығы 3 және 4-сыныпты тұрғын үйдің бағасы сияқты көзделеді. Қала құрылысын ерекше реттеу аймағы «Алматы қаласының қала маңы аймағының бас жоспары туралы (Аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы)» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 қазандағы № 1097 қаулысында айқындалған.
Жоғары сейсмикалық аудандар үшін тұрғын үйдің бір шаршы метрін салу құнына мынадай түзету коэффициенттері рұқсат етіледі:
1) 10 балл – 1,27;
2) 9 балл – 1,22;
3) 8 балл – 1,16;
4) 7 балл – 1,1.
Тұрғын үй құрылысы ауданының сейсмикалығы «Сейсмикалық аудандардағы құрылыс» Қазақстан Республикасының 2.03-30-2006 ҚНжЕ-сіне сәйкес айқындалады.
Өңірлер бойынша пәтердің жалпы алаңының бір шаршы метрінің түпкілікті құны тұрғын үйлердің жобалау-сметалық құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.
2015 жылдан бастап құрылыстың құнына инфляция коэффициентін қолдануды ескере отырып, тұрғын үй салуға қаражат бөлу көзделіп отыр.
Бағдарлама бойынша тұрғын үйдің 1 шаршы метрін салудың баға параметрлерін сақтау және тұрғын үй құрылысы көлемін ұлғайту мақсатында мердігерлік құрылыс ұйымдарымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарын пайдалануға болады.
Осыған байланысты, ЖАО объектілерді жобалау кезінде жапсарлас салынған сауда және кеңсе алаңдарын және/немесе қосымша қабаттарды көздей алады, олардың құрылысын қаржыландыруды мердігерлік құрылыс ұйымдары өз бетінше жүзеге асырады және кейін сатуға құқылы.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидатын іске асырған кезде ЖАО алаңдарды және мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен салынып жатқан үй-жайлардың құнын меншікті қаражат есебінен салынып жатқан үй-жайлардан бөле отырып, мемлекеттік сараптаманың қорытындыларын ресімдейді, сондай-ақ конкурстың шарттарында мердігерлік құрылыс ұйымдарының сауда және кеңсе алаңдары, қосымша қабаттар бөлігінде жобалауға арналған шығындарды өтеуін, тұрғын, сауда және кеңсе алаңдарын пайдалануға жеке енгізуін көздейді.
Бұл ретте, ЖАО және мердігер құрылыс ұйымдары бекітілген және келісілген жұмыстар жүргізу кестесіне сәйкес құрылысты қаржыландыруды жүзеге асырады.
Тұрғын үй салу мақсатында ЖАО оларға инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды тартуды қамтамасыз ете отырып, жер учаскелерін бөледі.»;
ЖАО-да кезекте тұрғандар үшін тұрғын үй» деген кіші бөлімде:
бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы бөліктер алынып тасталсын;
«1. Халықтың барлық санаттары үшін тұрғын үй» деген кіші бөлімде:
төртінші бөлікте:
2-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ЖАО және ҚТҚЖБ әрбір құрылыс объектісі бойынша тұрғын үй салу және іске асыру тәртібі бойынша ынтымақтастық туралы шартқа қол қояды.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) в зоне особого градостроительного регулирования, прилегающих к границе города Алматы территориях Алматинской области, цена реализации за 1 квадратный метр в чистовой отделке предусматривается аналогичной ценам жилья 3-го и 4-го классов комфортности по городу Алматы. Зона особого градостроительного регулирования определена постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2010 года № 1097 «О генеральном плане пригородной зоны города Алматы (комплексная схема градостроительного планирования территорий)».
Для районов с повышенной сейсмичностью допускаются поправочные коэффициенты к стоимости строительства одного квадратного метра жилья:
1) 10 баллов – 1,27;
2) 9 баллов – 1,22;
3) 8 баллов – 1,16;
4) 7 баллов – 1,1.
Сейсмичность района жилищного строительства определяется в соответствии со СНиП Республики Казахстан 2.03-30-2006 «Строительство в сейсмических районах».
Окончательная стоимость одного квадратного метра общей площади квартиры по регионам определяется на основе положительного заключения государственной экспертизы на проектно-сметную документацию жилых домов.
Предусматривается, начиная с 2015 года, выделять средства на строительство жилья с учетом применения коэффициента инфляции к стоимости строительства.
В целях сохранения ценового параметра строительства 1 квадратного метра жилья по Программе и увеличения объемов строительства жилья допускается использование принципов государственно-частного партнерства с подрядными строительными организациями.
В связи с чем, МИО могут предусмотреть при проектировании объектов встроенные торговые и офисные площади и/или дополнительные этажи, финансирование строительства которых подрядные строительные организации осуществляют самостоятельно и вправе в дальнейшем реализовывать.
При реализации принципа государственно-частного партнерства МИО оформляют заключения государственной экспертизы с разделением площадей и стоимости помещений, строящихся за счет средств государственного бюджета, от помещений, строящихся за счет частных средств, а также предусматривают в условиях конкурса возмещение подрядными строительными организациями затрат на проектирование в части торговых и офисных площадей, дополнительных этажей и раздельный ввод в эксплуатацию жилых, торговых и офисных площадей.
При этом МИО и подрядные строительные организации осуществляют финансирование строительства в соответствии с утвержденным и согласованным графиком производства работ.
С целью строительства жилья МИО выделяют земельные участки, обеспечив подведение к ним инженерно-коммуникационной инфраструктуры.»;
в подразделе «Жилье для очередников МИО»:
части первую, третью, четвертую, пятую, шестую, седьмую, восьмую, девятую, десятую исключить;
в подразделе «1. Жилье для всех категорий населения»:
в части четвертой:
абзац второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
«МИО и ЖССБК подписывают договор о сотрудничестве по строительству и порядку реализации жилья по каждому объекту строительства.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. ҚТҚЖБ тұрғын үйді сатып алушылар мен жалға алушылардың пулдарын қалыптастырады және ІІ топтағы қатысушылар үшін пәтерлерді бөледі, ал ЖАО – І топтағы қатысушылар үшін қалыптастырады және бөледі.»;
жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он алтыншы бөліктер алынып тасталсын;
«Тұрғын үйді сатып алушылардың және кейін сатып алу құқығымен тұрғын үйлерді жалдау пулын қалыптастыруға қойылатын негізгі талаптар:» деген он жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөлімінің 8-тармағы 2) тармақшасының, 9, 11-тармақтарының және ішкі құжаттардың талаптарын ескере отырып, ІІ топтағы Бағдарламаға қатысушылар қатарынан тұрғын үй сатып алушылардың және кейіннен сатып алу құқығымен тұрғын үй жалдаушылардың пулдарын қалыптастырады.
ЖАО-мен жасалған келісімде көрсетілген құрылыстың аяқталған күніне дейін 6 (алты) айдан кейінгі мерзімде пулдарды қалыптастыра отырып, іс-шараларды жүзеге асырады.
ҚТҚЖБ бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстар арқылы Бағдарламаны іске асыру бағыттарын, азаматтардың санаттарын көрсете отырып, тұрғын үйді сату шарттары, тұрғын үйдің сипаттамалары, құжаттарды қабылдау орындары, құжаттарды қабылдау басталатын және аяқталатын күн туралы хабарландыру жариялайды.
Пулдарды қалыптастыруға қойылатын негізгі талаптар:
1) тұрғын үйді сатып алушылардың және кейін сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалдаушылардың пулдары ҚТҚЖБ салымшылары қатарынан Бағдарламаға қатысуға олардың өтініштерінің негізінде қалыптастырылады;
2) пулдарды қалыптастырған кезде пулға қосудың басым құқығына мынадай көрсеткіштерді ескере отырып, ең көп балл жинаған ҚТҚЖБ салымшылары ие болады: бағалау көрсеткішінің мәні (шамасы), тұрғын үй құрылыс жинақтарының ең төменгі қажетті көлемін жинақтау, тұрғын үй құрылыс жинақтарын жинақтау мерзімі. Балдарды есептеу өтініш берушілердің пулдарға қатысуға өтініштерін қабылдау аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күніндегі жағдай бойынша жасалады;
3) балдарды есептегеннен кейін ҚТҚЖБ Бағдарламаға қатысушының «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үй», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөлімінің 4-тармағының, 6-тармағы 1) тармақшасының, 7-тармағының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Бағдарламаға қатысушылар «ҚТҚЖБ желісі бойынша», «ҚИК» ИҰ» АҚ, «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ желісі бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөлімінің 5-тармағына сәйкес құжаттарды, сондай-ақ ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарына сәйкес өзге құжаттарды ұсынады;

«3. ЖССБК формирует пулы покупателей и арендаторов жилья и распределяет квартиры для участников группы II, МИО – для участников группы I.»;
части седьмую, восьмую, девятую, десятую, одиннадцатую, двенадцатую, шестнадцатую исключить;
часть семнадцатую «Основные требования к формированию пулов покупателей жилья и арендаторов жилья с последующим выкупом:» изложить в следующей редакции:
«ЖССБК с учетом требований подпункта 2) пункта 8, пунктов 9, 11 подраздела «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО» и внутренних документов формирует пулы покупателей жилья и арендаторов жилья с последующим выкупом из участников Программы группы II.
В срок не ранее 6 (шести) месяцев до даты завершения строительства, указанной в соглашении с МИО, осуществляет мероприятия с формированием пулов.
ЖССБК публикует в средствах массовой информации и посредством интернет-ресурсов объявление об условиях реализации жилья с указанием направления реализации Программы, категорий граждан, характеристиках жилья, местах приема документов, дате начала и завершения приема документов.
Основные требования к формированию пулов:
1) пулы покупателей жилья и арендаторов жилья с последующим выкупом формируются из вкладчиков ЖССБК на основании их заявлений на участие в Программе;
2) при формировании пулов приоритетное право включения в пулы имеют вкладчики ЖССБК, набравшие большее количество баллов исходя из учета следующих показателей: значение (величина) оценочного показателя, накопление минимально необходимого объема жилстройсбережений, срок накопления жилстройсбережений. Расчет баллов производится по состоянию на следующий рабочий день с даты завершения приема заявлений заявителей для участия в пулах;
3) после подсчета баллов ЖССБК производит проверку соответствия участника Программы требованиям пункта 4, подпункта 1) пункта 6, пункта 7 подраздела «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО».
Участники Программы предъявляют документы согласно пункту 5 подраздела «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО», а также иные документы, в соответствии с внутренними документами ЖССБК;

4) пулға енгізу үшін қатысушылар арасындағы басымдық мынадай ретпен анықталады:
ҚТҚЖБ қарыздары, жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары және меншікті қаражат есебінен тұрғын үйді сатып алушылар;
кейіннен сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалдаушылар.
Осы тармақта айқындалған топтар ішінде пулдарға қатысушылар арасында тұрғын үйді бөлу кезінде таңдау басымдығы пулдарды қалыптастыру кезінде жинаған балл санымен айқындалады.
ҚТҚЖБ қарыздары, Бағдарламаға қатысушылардың меншікті қаражаты және жинақталған жинақтары сомаларының арақатынасы ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.»;
«Кейіннен сатып алу құқығымен жалға берудің ерекшелігі:» деген он сегізінші бөлікте:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. ЖАО жүргізілген іріктеулердің негізінде І және ІІ топтар арасынан жалдаушылардың тізімдерін қалыптастыруды жүзеге асырады.
ҚТҚЖБ ЖАО-ға ІІ топ бойынша жалдаушылардың тізімдерін жібереді.»;
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ҚТҚЖБ-дан 3 ай бойы тұрғын үй құрылыс жинақтарына жарналарды жинақтау бойынша төлемдердің болмауы туралы ақпарат түскен кезде ЖАО-ның жалдаушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі.
Бұл жағдайда ЖАО жалға алушыны пәтерден шығарады.
Жалдаушы шарттық міндеттерін орындамаған не ол ерікті түрде шыққан кезде ҚТҚЖБ ЖАО-ға оның жалдамалы тұрғын үйде нақты тұрғаны үшін жалдаушы жинақтаған тұрғын үй құрылыс жинақтарынан және/немесе кепілдік жарнадан өтемақы аударады. Өтемақы сомасы жалдау шарты жасалған күннен бастап тұрған әрбір ай үшін 8 жыл ішінде жинақ жинақтаудың стандартты шарттарымен есептелген салымға ай сайынғы жарна көлемінің бір еселенген мөлшерінде есептеледі.
ЖАО жалдаушыны тұрғын үйден шығару не оның шығуы туралы, оның ішінде өтемақыны ЖАО-ға аудару үшін тұрған ай саны туралы ақпаратты ҚТҚЖБ-ға береді;»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Бағдарламаға қатысушыда кепілдік жарна мөлшеріне тең не одан артық мөлшерде жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтарының сомасы болған жағдайда, кепілдік жарнаны төлеу талап етілмейді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Алдыңғы жалдаушының шарт міндеттемелерін орындамағанына не оның ерікті түрде шығуына байланысты кейінгі жалдаушыны іріктеу «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөлімінде белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Кейінгі жалдаушы үшін тұрғын үйдің құнын ЖАО алдыңғы жалдаушының нақты тұрғаны үшін алынған өтемақының мөлшеріне азайтады.»;
«Тұрғын үй қарыздарын алу үшін негізгі өлшемдер:» деген он тоғызыншы бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) сатып алынатын тұрғын үйді немесе сатып алынатын жалдамалы тұрғын үйді ҚТҚЖБ ішкі талаптарына сәйкес кепілге беру.»;
«2. Жас отбасыларға арналған тұрғын үйлер» деген кіші бөлімде:
екінші бөлік алынып тасталсын;
үшінші бөлікте:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) для включения в пул приоритет среди участников определяется в следующей последовательности:
покупатели, приобретающие жилье за счет займов ЖССБК, накопленных жилстройсбережений и собственных средств;
арендаторы жилья с последующим выкупом.
Среди участников пулов внутри групп, определенных данным подпунктом, приоритет выбора при распределении жилья определяется количеством баллов, набранных при формировании пулов.
Соотношение сумм займов ЖССБК, собственных средств и накопленных сбережений участников Программы определяется внутренними документами ЖССБК.»;
в части восемнадцатой «Особенности аренды жилья с последующим выкупом:»:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. МИО осуществляет формирование списков арендаторов на основании проведенных отборов из группы I и II.
ЖССБК направляет в МИО списки арендаторов по группе II.»;
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) порядок выселения МИО арендатора и членов его семьи из арендного жилья при поступлении информации из ЖССБК об отсутствии платежей по накоплению взносов в жилстройсбережения в течение 3-х месяцев.
В таком случае МИО выселяет арендатора из квартиры.
При невыполнении арендатором договорных обязательств либо его добровольного выезда ЖССБК перечисляет в МИО компенсацию за его фактическое проживание в арендном жилье из накопленных арендатором жилстройсбережений и/или гарантийного взноса. Сумма компенсации исчисляется в размере однократного размера ежемесячного взноса во вклад, рассчитанного на стандартных условиях накопления сбережений в течение 8 лет, за каждый месяц проживания с даты заключения договора аренды.
Информация о выселении или выезде арендатора из жилья представляется МИО в ЖССБК, в том числе о количестве месяцев проживания для перечисления компенсации в МИО;»;
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:
«Оплата гарантийного взноса не требуется при наличии у участника Программы суммы накопленных жилстройсбережений в размере, равном либо превышающем размер гарантийного взноса.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Отбор последующего арендатора в связи невыполнением предыдущим арендатором договорных обязательств, либо его добровольного выезда производится в порядке, установленном подразделом «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО». Для последующего арендатора стоимость жилья будет уменьшена МИО на размер полученной компенсации за фактическое проживание предыдущего арендатора.»;
в части девятнадцатой «Основные критерии для получения жилищных займов» подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) предоставление приобретаемого жилья или выкупаемого арендного жилья в залог в соответствии с внутренними требованиями ЖССБК.»;
в подразделе «2. Жилье для молодых семей»:
часть вторую исключить;
в части третьей:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«5. ЖАО-ның Бағдарламаға қатысуға үміткерлерге ҚТҚЖБ-да төлем қабілеттілігін бағалауға жолдамалар беруі.»;
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бағдарламаға қатысушыда кепілдік жарна мөлшеріне тең не одан артық мөлшерде жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтарының сомасы болған кезде, кепілдік жарнаны төлеу талап етілмейді.»;
9-тармақта:
3) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мұндай жағдайда ЖАО жалдаушыны пәтерден шығарады, ҚТҚЖБ ЖАО-ға тұрғын үй құрылыс жинақтарында жинақталған жарналар және/немесе қатысушының кепілдік жарналары есебінен Бағдарламаға қатысушының жалға берілетін пәтерде нақты тұрғаны үшін өтемақы аударады. Өтемақы сомасы жалға алу шарты жасалған күннен бастап тұрған әрбір ай үшін 8 жыл ішінде қаражат жинақтаудың стандартты талаптарымен есептелген салымға ай сайынғы жарнаның бір реттік мөлшері шамасында есептеледі.»;
бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші бөліктер алынып тасталсын;
он сегізінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаға қатысушыларды іріктеуді ЖАО балдық жүйе бойынша жүргізеді (ең көп балл саны бойынша):»;
1) тармақша алынып тасталсын;
он тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалға берілетін тұрғын үйлерді бөлу кезектілігі жиналған балына сәйкес белгіленеді. Үміткерлердің балдары тең болған кезде шешімді тұрғын үй комиссиясы көпшілік дауыспен айқындайды.»;
«ҚИК» ИҰ» АҚ-тың тұрғын үйі» деген кіші бөлімде:
екінші бөлікте:
1-тармақта:
2) тармақшадағы «107,754» деген сандар «122,800» деген сандармен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. ЖАО:
1) «ҚИК» ИҰ» АҚ-қа салынған инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымы бар және абаттандырылған жер учаскелерін жалға берілетін тұрғын үй салу үшін, сондай-ақ қайта қолдану үшін жобалау-сметалық құжаттаманы береді;
2) «ҚИК» ИҰ» АҚ-пен ынтымақтастық туралы келісім жасайды, «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үй», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөліміне сәйкес жалға берілетін тұрғын үй берілуі мүмкін Бағдарламаға қатысушыларды іріктейді және олардың есебін жүргізеді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. «ҚИК» ИҰ» АҚ Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілеттілігін бағалауды жүргізеді.»;
12-тармақта:
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ҚИК» ИҰ» АҚ-тың жарғылық капиталын толтыру және жеке инвестицияларды тарту арқылы 2013 – 2030 жылдары Бағдарламаның аталған тетігіне қаржылық құйылымдардың жалпы сомасы 1 370,417 млрд. теңгені, оның ішінде 2013 – 2020 жылдары – 441,253 млрд. теңгені, 2021 – 2030 жылдары – 929, 164 млрд. теңгені құрайды.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалға берілетін тұрғын үйдің таза әрленген 1 шаршы метрін сату бағасы:

«5. Выдача МИО претендентам на участие в Программе направлений на оценку платежеспособности в ЖССБК.»;
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«Оплата гарантийного взноса не требуется при наличии у участника Программы суммы накопленных жилстройсбережений в размере, равном либо превышающем размер гарантийного взноса.»;
в пункте 9:
абзац второй подпункта 3) изложить в следующей редакции:
«В таком случае МИО выселяет арендатора из квартиры, ЖССБК перечисляет в МИО компенсацию за фактическое проживание участника Программы в арендном жилье из накопленных жилстройсбережений и/или гарантийного взноса участника. Сумма компенсации исчисляется в размере однократного размера ежемесячного взноса во вклад, рассчитанного на стандартных условиях накопления сбережений в течение 8 лет, за каждый месяц проживания с даты заключения договора аренды.»;
части пятую, шестую, седьмую, восьмую, девятую, четырнадцатую, пятнадцатую, шестнадцатую, семнадцатую исключить;
в части восемнадцатой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Отбор участников Программы производится МИО по балльной системе (по наибольшему количеству баллов):»;
подпункт 1) исключить;
часть девятнадцатую изложить в следующей редакции:
«Очередность распределения арендного жилья определяется количеством набранных баллов. При равенстве баллов у претендентов решение определяется жилищной комиссией большинством голосов.»;
в подразделе «Жилье АО «ИО «КИК»:
в части второй:
в пункте 1:
в подпункте 2) цифры «107,754» заменить цифрами «122, 800»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. МИО:
1) предоставляют АО «ИО «КИК» земельные участки для строительства арендного жилья с подведенной инженерно-коммуникационной инфраструктурой и благоустройством, а также имеющуюся проектно-сметную документацию для повторного применения;
2) заключают с АО «ИО «КИК» соглашение о сотрудничестве, проводят отбор и ведут учет участников Программы, которым может быть предоставлено арендное жилье, в соответствии с подразделом «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. АО «ИО «КИК» проводит оценку платежеспособности участников Программы.»;
в пункте 12:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«Общая сумма финансовых вливаний в данный механизм Программы путем пополнения уставного капитала АО «ИО «КИК» и привлечения частных инвестиций за 2013 – 2030 годы составит 1 370,417 млрд. тенге, в том числе: за 2013 – 2020 годы – 441,253 млрд. тенге, за 2021 – 2030 годы – 929,164 млрд. тенге.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Цена реализации арендного жилья за 1 квадратный метр в чистовой отделке будет составлять:

1) Астана және Алматы қалаларында жайлылығы 4-сыныпты үйлер 120 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), Атырау, Өскемен және Ақтау қалаларында – 115 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), қалған өңірлерде – 110 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын және өңірдің сейсмикалығын есептемегенде);
2) Астана және Алматы қалаларында жайлылығы 3-сыныпты үйлер – 140 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), Атырау, Өскемен және Ақтау қалаларында – 125 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын есептемегенде), қалған өңірлерде – 120 мың теңгеге дейін (инженерлік желілердің құнын және өңірдің сейсмикалығын есептемегенде) құрайтын болады;
3) Алматы қаласының шекарасына іргелес Алматы облысының аумағында қала құрылысын ерекше реттеу аймағында таза әрленген тұрғын үйдің 1 шаршы метрі үшін баға Алматы қаласы бойынша жайлылығы 3 және 4-сыныпты тұрғын үйдің бағасы сияқты көзделеді. Қала құрылысын ерекше реттеу аймағы «Алматы қаласының қала маңы аймағының бас жоспары туралы (Аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы)» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 қазандағы № 1097 қаулысымен айқындалған.
Жоғары сейсмикалы аудандар үшін тұрғын үйдің бір шаршы метрін салу құнына мынадай түзету коэффициенттері рұқсат етіледі:
1) 10 балл – 1,27;
2) 9 балл – 1,22;
3) 8 балл – 1,16;
4) 7 балл – 1,1.
Тұрғын үй құрылысы ауданының сейсмикалығы «Сейсмикалық аудандардағы құрылыс» Қазақстан Республикасының 2.03-30-2006 ҚНжЕ-сіне сәйкес айқындалады.»;
«Авариялық тұрғын үйді бұзу жөніндегі пилоттық жобалар шеңберіндегі тұрғын үй» деген кіші бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Бағдарламаның шеңберінде Астана қаласында авариялық тұрғын үйді бұзу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру көзделген.»;
«1. Астана қаласы бойынша.» деген жол алынып тасталсын;
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Тұрғын үйдің жалпы алаңының бір шаршы метрі құрылысының құны тұрғын үйлердің жобалау-сметалық құжаттамасына мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысының негізінде айқындалады.»;
«2. Маңғыстау облысы бойынша» деген тармақ алынып тасталсын;
«Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу» деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарда инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу
Салынып жатқан тұрғын үйді уақтылы пайдалануға беру мақсатында тұрғын үй құрылысы салынатын аудандарды жылумен, сумен, газбен және электрмен жабдықтаудың, телефондандырудың инженерлік желілерін, су бұруды (кәрізді), инженерлік құрылыстарды, кварталішілік жолдар мен өтетін жерлерді, тұрғын үй құрылысы салынатын аудандардағы көшелерді, аулаішілік аумақтарды абаттандыруды қамтитын тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен (бұдан әрі – ИКИ) қамтамасыз ету қажет.
ИКИ-ді жобалау, дамыту және салу, сондай-ақ жеке құрылыс салушылардан ИКИ-ді сатып алу жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды ескере отырып, республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жеке құрылыс салушылар құрылысының сметалық құны бойынша мемлекеттік сараптаманың тиісті оң қорытындысын алуға тиіс.»;
«Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасы бойынша тұрғын үй салу» деген кіші бөлімде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмыспен қамту 2020 жол картасының шеңберінде тұрғын үй салу»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы бағыт Жұмыспен қамту 2020 жол картасының шеңберінде тұрғын үйлер мен инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салуды (сатып алуды) көздейді.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

1) 4 класса комфортности до 120 тыс. тенге в городах Астаны и Алматы (без стоимости инженерных сетей), до 115 тыс. тенге – в городах Атырау, Усть-Каменогорск и Актау (без стоимости инженерных сетей), до 110 тыс. тенге – в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона);
2) 3 класса комфортности до 140 тыс. тенге в городах Астаны и Алматы (без стоимости инженерных сетей), до 125 тыс. тенге – в городах Атырау, Усть-Каменогорск и Актау (без стоимости инженерных сетей), до 120 тыс. тенге – в остальных регионах (без стоимости инженерных сетей и учета сейсмичности региона);
3) в зоне особого градостроительного регулирования, прилегающих к границе города Алматы территориях Алматинской области, цена реализации за 1 квадратный метр в чистовой отделке предусматривается аналогичной ценам жилья 3-го и 4-го классов комфортности по городу Алматы. Зона особого градостроительного регулирования определена постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2010 года № 1097 «О генеральном плане пригородной зоны города Алматы (комплексная схема градостроительного планирования территорий)».
Для районов с повышенной сейсмичностью допускаются поправочные коэффициенты к стоимости строительства одного квадратного метра жилья:
1) 10 баллов – 1,27;
2) 9 баллов – 1,22;
3) 8 баллов – 1,16;
4) 7 баллов – 1,1.
Сейсмичность района жилищного строительства определяется в соответствии со СНиП Республики Казахстан 2.03-30-2006 «Строительство в сейсмических районах».»;
в подразделе «Жилье в рамках пилотных проектов по сносу аварийного жилья»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«В рамках настоящей Программы предусматривается реализация пилотного проекта по сносу аварийного жилья в городе Астане.»;
строку «1. По г. Астане» исключить;
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
«Стоимость строительства 1 кв. метра общей площади жилища определяется на основе положительного заключения государственной экспертизы на проектно-сметную документацию жилых домов.»;
пункт 2. По Мангистауской области исключить;
подраздел «Строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки» изложить в следующей редакции:
«Строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов жилищной застройки
В целях своевременного ввода строящегося жилья в эксплуатацию необходимо обеспечение районов жилищной застройки соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктурой (далее – ИКИ), включающие инженерные сети тепло-, водо-, газо- и электроснабжения, телефонизации, водоотведение (канализации), инженерные сооружения, внутриквартальные дороги и проезды, улицы в жилой застройке, благоустройство внутридворовых территорий.
Проектирование, развитие и строительство ИКИ, а также приобретение ИКИ (без благоустройства внутридворовых территорий) у частных застройщиков, осуществляется за счет средств республиканского бюджета с учетом софинансирования из местного бюджета.
При этом частные застройщики должны получить соответствующее положительное заключение государственной экспертизы по сметной стоимости строительства.»;
в подразделе «Строительство жилья в рамках Программы занятости 2020»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Строительство жилья в рамках Дорожной карты занятости 2020»;
часть первую изложить в следующей редакции:
«Данное направление предусматривает строительство (приобретение) жилых домов и инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках Дорожной карты занятости 2020.»;
часть пятую изложить в следующей редакции:

«2015 жылдан бастап Жұмыспен қамту 2020 жол картасының шеңберінде жыл сайын 165,0 шаршы метрге дейін жалға берілетін тұрғын салу жоспарланып отыр.»;
«Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ-тың тұрғын үйлері» деген кіші бөлімде:
«Тұрғын үй объектілерін салу тетіктері:» деген бесінші бөлікте:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жылжымайтын мүлік қоры ішкі рәсімдерге сәйкес жеке құрылыс салушылар (инвесторлар) ұсынған тұрғын үй объектілерін салу жөніндегі жобаларға (бұдан әрі – жобалар) іріктеу жүргізеді және оларды қарайды.»;
үшінші бөліктің 5) тармақшасы алынып тасталсын;
23 және 3-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. ЖАО-ның жер учаскелерінде Жылжымайтын мүлік қорының жобаларды іске асыруы.
ЖАО Жылжымайтын мүлік қорына тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз ету жоспарланған жер учаскелерін берген жағдайда, Жылжымайтын мүлік қоры жобаларды іске асыруға қатысу үшін құрылыс компанияларын (инвесторларды) тарта отырып, осы кіші бөлімнің 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын үй салуды ұйымдастырады.
Бұл ретте Жылжымайтын мүлік қоры құрылыс компанияларын инвесторлар және/немесе жоба бойынша бас мердігерлер ретінде тартуы мүмкін.
3. Жобаларды нысаналы депозит арқылы іске асыру.
Тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін Жылжымайтын мүлік қоры нысаналы жедел банк салымдары туралы шарттар жасау арқылы екінші деңгейдегі банктерге нысаналы депозиттерді орналастырады, осыған сәйкес екінші деңгейдегі банктер нысаналы салымның қаражаты есебінен тұрғын үй объектілерін салу үшін құрылыс салушыларға кредит беруді жүзеге асырады.
Нысаналы депозиттің сомасын өтеу есебіне Жылжымайтын мүлік қорының меншігіне берілетін тұрғын үй осы кіші бөлімнің 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Жылжымайтын мүлік қорының екінші деңгейдегі банктерге нысаналы депозиттерді орналастыру шарттары мен тәртібі Жылжымайтын мүлік қорының ішкі құжаттамасымен регламенттеледі.
3-1. Жылжымайтын мүлік қорының салынып жатқан жылжымайтын мүлік объектілерінде осы кіші бөлімнің 1-тармағы 1-3) тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды сатып алуды жүзеге асыруға құқығы бар.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлерді және коммерциялық (тұрғын емес) үй-жайларды сатуы жалға беру, сатып алу құқығымен жалға беру және тікелей сату арқылы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлерді ЖАО арқылы сатуы:
ЖАО-мен тұрғын үйлерді бөлу жөніндегі ынтымақтастық туралы үлгі келісімге қол қою;
Жылжымайтын мүлік қорының ішкі құжаттарына сәйкес сату бойынша сипаттамалары (саны мен алаңы, ай сайынғы жалдау төлемдерінің мөлшері, сату бағасы, сондай-ақ пәтерлердің әрбір түрі бойынша сату тәсілі) туралы ақпараты бар ЖАО арқылы сату анықталған тұрғын үй-жайлардың тізімдерін құрылыс аяқталатын күнге дейін кемінде 6 (алты) ай бұрын ЖАО-ға жіберу;
тиісті қаржы институттарына Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларында айқындалатын жалдау төлемдерінің ең жоғары сомасын есептеу әдістемесін жіберу;
ЖАО «ҚТҚЖБ желісі бойынша тұрғын үй», «ҚИК» ИҰ» АҚ тұрғын үйі», «Самұрық-Қазына» жылжымайтын мүлік қоры» АҚ тұрғын үйі» бағыттары бойынша тұрғын үйлерді бөлу рәсімдері және ЖАО-ның тұрғын үй салуына қойылатын талаптар» кіші бөлімінде көзделген мерзімде және тәртіпте Бағдарламаға іріктелген үміткерлердің бекітілген тізімдерін ЖАО-дан алу;
ЖАО ұсынған тізімдердегі реттік нөмірімен айқындалатын кезекке сәйкес үміткерлерге пәтер таңдау мүмкіндігін, оның ішінде аффилиирленген компаниялардың беруі, оларға тұрғын үйлерді бекіту және олардың шарттары Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларында айқындалатын сатып алу құқығымен жалдау немесе сатып алу-сату шарттарын жасау;

«Начиная с 2015 года, в рамках Дорожной карты занятости 2020 планируется ежегодно строить до 165,0 тыс. кв. метров арендного жилья.»;
в подразделе «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына»:
в части пятой «Механизм строительства жилых объектов:»:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В соответствии с внутренними процедурами Фонд недвижимости проводит отбор и рассмотрение проектов по строительству жилых объектов (далее – проекты), представленных частными застройщиками (инвесторами).»;
подпункт 5) части третьей исключить;
пункты 23 и 3-1 изложить в следующей редакции:
«2. Реализация проектов Фондом недвижимости на земельных участках МИО.
В случае предоставления МИО Фонду недвижимости земельных участков, обеспеченных или запланированных к обеспечению соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктурой, Фонд недвижимости организует строительство жилья, соответствующего требованиям, указанным в подпункте 3) пункта 1 данного подраздела, с привлечением строительных компаний (инвесторов) для участия в реализации проектов.
При этом, строительные компании могут привлекаться Фондом недвижимости в качестве инвесторов и/или генеральных подрядчиков по проектам.
3. Реализация проектов через целевой депозит.
Для финансирования строительства жилья Фонд недвижимости размещает целевые депозиты в банках второго уровня путем заключения договора о целевом срочном банковском вкладе, в соответствии с которыми банки второго уровня за счет средств целевого вклада осуществляют кредитование застройщиков для строительства жилых объектов.
Жилье, передаваемое в собственность Фонда недвижимости в счет возмещения суммы целевого депозита, должно соответствовать требованиям, указанным в подпункте 3) пункта 1 данного подраздела.
Условия и порядок размещения Фондом недвижимости целевых депозитов в банках второго уровня регламентируется внутренней документацией Фонда недвижимости.
3-1. Фонд недвижимости имеет право осуществлять выкуп жилых и нежилых помещений, соответствующих требованиям, указанным в подпунктах 1-3) пункта 1 данного подраздела, в строящихся объектах недвижимости.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Реализация жилья и коммерческих (нежилых) помещений Фондом недвижимости осуществляется путем аренды, аренды с выкупом и прямой продажи в следующем порядке:
1) реализация жилья Фондом недвижимости через МИО:
подписание с МИО типового соглашения о сотрудничестве по распределению жилья;
направление в МИО списков жилых помещений, определенных к реализации через МИО, в соответствии с внутренними документами Фонда недвижимости, с информацией о характеристиках по реализации (количество и площади, размеры ежемесячных арендных платежей, цены продажи, а также способа реализации по каждому типу квартир) не менее чем за 6 (шесть) месяцев до даты завершения строительства;
направление соответствующим финансовым институтам методики расчета максимальной суммы арендных платежей, определяемой внутренними правилами Фонда недвижимости;
получение от МИО утвержденных списков отобранных претендентов Программы в сроки и порядке, предусмотренном подразделом «Процедуры распределения жилья по направлениям «Жилье по линии ЖССБК», «Жилье АО «ИО «КИК», «Жилье АО «Фонд недвижимости «Самрук-Казына» и требования к строительству жилья МИО»;
предоставление, в том числе аффиллированной компанией, претендентам возможность выбора квартир согласно очередности определяемой порядковым номером в предоставленных списках МИО, закрепление за ними жилья и заключение договоров аренды с выкупом или купли-продажи, условия которых определяются внутренними правилами Фонда недвижимости;

2) Жылжымайтын мүлік қоры (аффилиирленген компания) мынадай:
ай сайынғы жалдау төлемдерін төлеу үшін төлем қабілеттілігі жетіспеген;
сатып алу құқығымен жалдау шартын жасаған кезде кепілді жарнаның қажетті сомасын немесе сатып алу-сату шартын жасау үшін қажетті қаражат сомасын төлемеген;
ЖАО тізімі бекітілген күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн мерзімде талап етілген құжаттарды ұсынбаған жағдайларда ЖАО пулындағы жеке тұлғаға тұрғын үй-жайларды бөлуден бас тартуға құқылы.
Жылжымайтын мүлік қоры ЖАО-ға сатып алу-сату немесе сатып алу құқығымен жалдау шарттарын жасаудан бас тартылған адамдар туралы тиісті ақпаратты береді;
3) ЖАО арқылы сату белгіленбеген, сондай-ақ осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес бөлінбеген Жылжымайтын мүлік қорының тұрғын үйлері және коммерциялық (тұрғын емес) үй-жайлар Жылжымайтын мүлік қорының ішкі қағидаларына сәйкес сатылуға тиіс.
Сатып алу құқығымен жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тұрғын үйі жоқ немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартуға мұқтаж адамдарға басым құқық беру қағидаты сақтала отырып, жүргізіледі.
Жылжымайтын мүлік қоры (Жылжымайтын мүлік қорының аффилиирленген компаниясы) мен жалдаушының арасында сатып алу құқығымен жалдау шарты жасалады. Бұл ретте сатып алу құқығымен жалдау шартында жалдаушының жеке меншігіне үй-жайды мерзімінен бұрын сатып алу құқығы көзделуі мүмкін.
Жеке тұлғалар өздерінің тұрғын үйді сатып алу, оның ішінде сатып алу құқығымен жалдау шартындағы құқығын бір реттен асырмай қолдана алады.
Жылжымайтын мүлік қорының сатып алу құқығымен тұрғын үй-жайларды өткізуі 15 жылға дейін жүзеге асырылады. Жалдау ақысының мөлшері құрылысты қаржыландыруға бөлінген қаражаттың қайтарылу және Жылжымайтын мүлік қорының қаржылық тұрақтылық қағидаттары негізге алына отырып, анықталады. Пәтердің (үй-жайдың) жалпы алаңының 1 шаршы метрін тікелей сатудың базалық құны Жылжымайтын мүлік қоры өткізетін алғашқы жылы Астана, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында және қала маңы аймақтарында 180 000 теңгеден аспайды, Қазақстан Республикасының өңірлерінде 144 мың теңгеден аспайды. Одан арғы жылдары тікелей сатудың құны тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңының 1 шаршы метрін салу құнының өзгеруі ескеріле отырып, нақтыланатын болады.
Жалдаушы сатып алу құқығымен тұрғын үйді жалдау шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық орындағаннан кейін Жылжымайтын мүлік қоры тұрғын үй-жайды жалдаушының жеке меншігіне беретін болады.»;
«Жер ресурстарының қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы» деген кіші бөлімде:
екінші бөліктің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

2) Фонд недвижимости (аффиллированная компания) имеет право отказать физическому лицу из пула МИО в распределении жилого помещения в случаях:
недостаточности платежеспособности для оплаты ежемесячных арендных платежей;
неоплаты необходимой суммы гарантийного взноса при заключении договора аренды с выкупом или суммы средств, необходимой для заключения договора купли-продажи;
непредставления требуемых документов в срок 40 (сорок) календарных дней, со дня утверждения списка МИО.
Фонд недвижимости направляет в МИО соответствующую информацию о лицах, которым отказано в заключение договоров купли-продажи или аренды;
3) жилье Фонда недвижимости, не определенное к реализации через МИО, а также жилье, не распределенное в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта, и коммерческие (нежилые) помещения подлежат реализации в соответствии с внутренними правилами Фонда недвижимости.
Распределение жилья в аренду с выкупом производится с соблюдением принципа предоставления приоритетности лицам, не имеющим жилья или нуждающимся в улучшении жилищных условий.
Между Фондом недвижимости (аффиллированной компанией Фонда недвижимости) и арендатором заключается договор аренды с выкупом. При этом, договором аренды с выкупом может быть предусмотрено право на досрочное приобретение жилых помещений в собственность арендатором.
Физические лица могут реализовать свое право на приобретение жилых помещений, в том числе на условиях аренды с выкупом не более одного раза.
Реализация жилых помещений Фондом недвижимости в аренду с выкупом будет осуществляться до 15 лет. Размер арендной платы определяется, исходя из принципов возвратности выделенных средств на финансирование строительства и финансовой устойчивости Фонда недвижимости. Базовая цена прямой продажи 1 кв. метра общей площади жилища (квартиры) в первый год реализации Фондом недвижимости составит не более 180 тыс. тенге в городах Астаны, Алматы, Атырау, Актау и их пригородных зонах, не более 144 тыс. тенге - в других регионах Республики Казахстан. В последующие годы цена прямой продажи будет уточнена с учетом изменения стоимости строительства 1 кв. метра жилища (квартиры).
После полного исполнения арендатором своих обязательств по договору аренды жилья с выкупом жилое помещение будет передано Фондом недвижимости в собственность арендатора.»;
в подразделе «О мерах по обеспечению доступности земельных ресурсов»:
подпункт 5) части второй изложить в следующей редакции:

«5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес құрылыс салушыға жер учаскелерін беруді қамтамасыз етуге тиіс.»;
«Қажетті ресурстар» деген 6-бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кредиттік тұрғын үйді, кезекте тұрғандар мен жас отбасылар үшін жалға берілетін тұрғын үйлерді салуды, тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесін дамытуды, ҚТҚЖБ-ты және «ҚИК» ИҰ» АҚ-ты қорландыруды, авариялық тұрғын үйлерді бұзу жөніндегі пилоттық жобалар шеңберінде тұрғын үй салуды, сондай-ақ инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды, оның ішінде Астана және Алматы қалаларының серіктес қалаларын дамытуды және жайластыруды республикалық бюджет есебінен қаржыландыру көлемі – 2 000,7 млрд. теңге, оның ішінде: 2012 жылы – 144,3 млрд. теңге, 2013 жылы – 182,9 млрд. теңге, 2014 жылы – 266,1 млрд. теңге, 2015 жылы – 242,5 млрд. теңге, 2016 жылы – 252,8 млрд. теңге, 2017 жылы – 219,0 млрд. теңге, 2018 жылы – 223,3 млрд. теңге, 2019 жылы – 228,3 млрд. теңге, 2020 жылы – 241,6 млрд. теңге.»;
көрсетілген «Қолжетімді тұрғын үй – 2020» бағдарламасына қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары»;
кестеде:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 2-1-жолмен толықтырылсын:
«
2-1.
Авариялық тұрғын үй бұзылатын аудандарда тұрғын үй салуға Астана қаласының бюджетіне нысаналы трансферттер
2012 - 2020 жылдары1-тоқсан
ӨДМ,
Астана қаласының әкімдігі
20,0, оның ішінде: 2013 жылы – 20,0
Республикалық бюджет
ҚРҮ-ге, ЭБЖМ-ге ақпарат
»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне авариялық тұрғын үй бұзылатын аудандарда тұрғын үй салуға кредиттер беру» деген жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«Астана қаласының бюджетіне авариялық тұрғын үй бұзылатын аудандарда тұрғын үй салуға кредит беру»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне авариялық тұрғын үй бұзылатын аудандарда тұрғын үй салуға кредиттер беру» деген жолдың 4-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«ӨДМ, Астана қаласының әкімдігі»;
мына:
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үйді жобалауға, салуға және (немесе) сатып алуға кредиттер беру» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«442,8 оның ішінде: 2012 жылы – 42,1; 2013 жылы – 34,6; 2014 жылы – 57,6; 2015 жылы –39,7; 2016 жылы – 44,0; 2017 жылы – 46,2; 2018 жылы – 49,5; 2019 жылы – 52,9; 2020 жылы – 56,2»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тұрғын үй құрылыс жинақтары жүйесі арқылы тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға кредиттер беру» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:

«5) обеспечить предоставление земельных участков застройщику в соответствии с действующим законодательством.»;
в разделе 6 «Необходимые ресурсы»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Объем финансирования за счет республиканского бюджета на строительство кредитного жилья, арендного жилья для очередников и молодых семей, развитие системы жилищных строительных сбережений, фондирование ЖССБК и АО «ИО «КИК», строительство жилья в рамках пилотных проектов по сносу аварийного жилья, а также развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе городов-спутников городов Астаны и Алматы – 2 000,7 млрд. тенге, в том числе: в 2012 году – 144,3 млрд. тенге, в 2013 году – 182,9 млрд. тенге, в 2014 году – 266,1 млрд. тенге, в 2015 году – 242,5 млрд. тенге, в 2016 году – 252,8 млрд. тенге, в 2017 году – 219,0 млрд. тенге, в 2018 году – 223,3 млрд. тенге, в 2019 году – 228,3 млрд. тенге, в 2020 году – 241,6 млрд. тенге.»;
в приложении к указанной Программе «Доступное жилье – 2020»:
заголовок изложить в следующей редакции:
«План мероприятий по реализации Программы»;
в таблице:
дополнить строкой порядковый номер 2-1 следующего содержания:
«
2-1.
Целевые трансферты бюджету города Астаны на строительство жилья в районах сноса аварийного жилья
2012 – 2020
годы
1 квартал
МРР,
акимат
г. Астаны
20,0, в том числе: в 2013 г. – 20,0
Республи-
канский бюджет
Информация в ПРК, МЭБП
»;
графу 2 строки «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья в районах сноса аварийного жилья.» изложить в следующей редакции:
«Кредитование бюджета города Астаны на строительство жилья в районах сноса аварийного жилья.»;
графу 4 строки «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья в районах сноса аварийного жилья.» изложить в следующей редакции:
«МРР, акимат г. Астаны»;
графу 5:
строки «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на проектирование, строительство и (или) приобретение жилья» изложить в следующей редакции:
«442,8, в том числе: в 2012 г. – 42,1; в 2013 г. – 34,6; в 2014 г. – 57,6; в 2015 г. – 39,7; в 2016 г. – 44,0; в 2017 г. – 46,2; в 2018 г. – 49,5; в 2019 г. – 52,9; в 2020 г. – 56,2»;
строки «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство и (или) приобретение жилья через систему жилстройсбережений;» изложить в следующей редакции:

«402,8 оның ішінде: 2012 жылы – 42,1; 2013 жылы – 34,6; 2014 жылы – 37,6; 2015 жылы –39,7; 2016 жылы – 44,0; 2017 жылы – 46,2; 2018 жылы – 49,5; 2019 жылы – 52,9; 2020 жылы – 56,2»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне авариялық тұрғын үй бұзылатын аудандарда тұрғын үй салуға кредиттер беру» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«20,0 оның ішінде: 2014 жылы – 20,0»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға, салуға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«489,7, оның ішінде: 2012 жылы – 32,8; 2013 жылы – 40,0; 2014 жылы – 47,0; 2015 жылы –52,2; 2016 жылы – 56,4; 2017 жылы – 59,6; 2018 жылы – 62,7; 2019 жылы – 66,9; 2020 жылы – 72,2»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жас отбасылар үшін жалға берілетін тұрғын үй жобалауға, салуға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«226,1, оның ішінде: 2012 жылы – 13,2; 2013 жылы – 15,0; 2014 жылы – 22,0; 2015 жылы – 25,2; 2016 жылы – 26,4; 2017 жылы – 28,6; 2018 жылы – 29,7; 2019 жылы – 31,9; 2020 жылы – 34,2»;
«Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«844,2, оның ішінде: 2012 жылы – 57,3; 2013 жылы – 62,3; 2014 ж. – 104,2; 2015 ж. – 102,9; 2016 ж. – 103,5; 2017 жылы – 103,5; 2018 жылы – 103,5; 2019 жылы – 103,5; 2020 жылы – 103,5»;
«Алматы және Астана қалаларының серіктес қалаларын дамыту» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«33,2, оның ішінде: 2012 жылы – 6,3; 2013 жылы – 2,3; 2014 жылы – 4,2; 2015 жылы – 2,9; 2016 жылы – 3,5; 2017 жылы – 3,5; 2018 жылы – 3,5; 2019 жылы – 3,5; 2020 жылы – 3,5»;
«Жалға берілетін тұрғын үйді және құрылысы аяқталмаған тұрғын үй құрылыс объектілерін, салынған және пайдалануға берілген (дайын) тұрғын үйді үшінші тұлғалардан алу (сатып алу) салуды қамтамасыз ету үшін «ҚИК» ИҰ» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту.» деген жолдың 5-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«122,8, оның ішінде: 2013 жылы – 15,0; 2014 жылы – 42,0; 2015 жылы – 32,1; 2016 жылы – 33,7».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов

«402,8, в том числе: в 2012 г. – 42,1; в 2013 г. – 34,6; в 2014 г. – 37,6; в 2015 г. – 39,7; в 2016 г. – 44,0; в 2017 г. – 46,2; в 2018 г. – 49,5; в 2019 г. – 52,9; в 2020 г. – 56,2»;
строки «Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы на строительство жилья в районах сноса аварийного жилья.» изложить в следующей редакции:
«20,0 в том числе: в 2014 году – 20,0»;
строки «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование, строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда.» изложить в следующей редакции:
«489,7, в том числе: в 2012 г. – 32,8; в 2013 г. – 40,0; в 2014 г. – 47,0; в 2015 г. – 52,2; в 2016 г. – 56,4; в 2017 г. – 59,6; в 2018 г. – 62,7; в 2019 г. – 66,9; в 2020 г. – 72,2»;
строки «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование, строительство и (или) приобретение арендного жилья для молодых семей.» изложить в следующей редакции:
«226,1, в том числе: в 2012 г. – 13,2; в 2013 г. – 15,0; в 2014 г. – 22,0; в 2015 г. – 25,2; в 2016 г. – 26,4; в 2017 г. – 28,6; в 2018 г. – 29,7; в 2019 г. – 31,9; в 2020 г. – 34,2»;
строки «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на проектирование, развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры» изложить в следующей редакции:
«844,2, в том числе: в 2012 г. – 57,3; в 2013 г. – 62,3; в 2014 г.– 104,2; в 2015 г. – 102,9; в 2016 г.– 103,5; в 2017 г. – 103,5; в 2018 г. – 103,5; в 2019 г. – 103,5; в 2020 г.– 103,5»;
строки «развитие городов спутников городов Алматы и Астаны.» изложить в следующей редакции:
«33,2, в том числе: в 2012 г.– 6,3; в 2013 г. – 2,3; в 2014 г. – 4,2; в 2015 г. – 2,9; в 2016 г. – 3,5; в 2017 г. – 3,5; в 2018 г. – 3,5; в 2019 г. – 3,5; в 2020 г. – 3,5»;
строки «Увеличение уставного капитала АО «ИО «КИК» для обеспечения строительства арендного жилья и приобретения (выкупа) у третьих лиц незавершенных объектов жилищного строительства, построенных и не введенных в эксплуатацию объектов жилищного строительства, построенных и введенных в эксплуатацию (готового) жилья.» изложить в следующей редакции:
«122,8, в том числе: в 2013 г. – 15,0; в 2014 г. – 42,0; в 2015 г. – 32,1; в 2016 г. – 33,7».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов