Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 сәуірдегі № 420 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 317 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Ауыл шаруашылығын қолдауға арналған кредиттер (лизинг) бойынша сыйақы ставкасын өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 13 ақпандағы № 129 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 16, 275-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1363 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 72, 951-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 31-тармағы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 29 сәуірдегі
№ 420 қаулысымен
бекітілген
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) субъектілерінің кредит/лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібі мен шарттарын айқындайды.

Об утверждении Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2014 года № 420. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 317
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2013 года № 129 «Об утверждении Правил субсидирования по возмещению ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 16, ст. 275);
2) пункт 31 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1363 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 72, ст. 951).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 апреля 2014 года № 420
Правила
субсидирования ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» и определяют порядок и условия субсидирования ставок вознаграждения по договорам кредита/лизинга субъектов агропромышленного комплекса (далее – АПК).

2. Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялаудың негізгі мақсаты АӨК субъектілеріне қаржылық қызметтердің қолжетімділігін арттыру болып табылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
2) комиссия – әкімшінің мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдардың, қаржы институттары мен мүдделі, салалық қоғамдық ұйымдардың өкілдері қатысатын әкімші басшысының орынбасары басқаратын консультациялық-кеңесші орган;
3) кредит – айналым қаражатын толықтыру, негізгі құралдарды сатып алу және құрылыс үшін қаржы институты қарыз алушыға ақылылық, жеделділік, қамтамасыз етушілік және қайтарымдылық шартымен ұсынатын ақша сомасы;
4) кредиттік шарт – қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалатын шарт, оның шарттарына сәйкес қаржы институты кредит/лизинг ұсынады;
5) қаржы институттары – екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар кредиттік ұйымдар, сондай-ақ АӨК саласындағы лизингтік компаниялар мен кредиттік серіктестіктер;
6) қарыз алушы – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен және/немесе өңдеумен айналысатын шаруа (фермер) қожалықтарын қоса алғанда, меншік нысанына қарамастан жеке, заңды тұлға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу бойынша қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
7) қызмет көрсетуші банк – кредиттік шарттар бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған қаржы институтының арнайы ағымдағы шотын жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға қаржы институты уәкілеттік берген (заңды тұлғалардың банктік шоттарын жүргізуге және ашуға құқығы жоқ лизингтік компаниялар мен ауылдық кредиттік серіктестіктер үшін) екінші деңгейдегі банк;
8) лизинг – қаржы институтының кәсіпкерлік мақсаттар үшін кейіннен сатып алу құқығымен ауыл шаруашылығы техникасын, технологиялық жабдықты уақытша иеленуге және пайдалануға беруі;
9) оператор – кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша оператордың қызметін көрсету жөніндегі шарт негізінде АӨК саласындағы мамандандырылған ұйым ретінде тартылатын «Қазагромаркетинг» акционерлік қоғамы;
10) субсидиялау – кредиттік шарттар бойынша пайыздық сыйақы мөлшерлемесін ішінара арзандату үшін пайдаланылатын қарыз алушыны мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;

2. Основной целью субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники является повышение доступности финансовых услуг субъектам АПК.
2. Термины и определения
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) администратор бюджетной программы (далее – администратор) – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) комиссия – консультативно-совещательный орган, возглавляемый заместителем руководителя администратора, с участием представителей заинтересованных структурных подразделений администратора, а также представителей других государственных органов, финансовых институтов и заинтересованных, отраслевых общественных организаций;
3) кредит – сумма денег, предоставленная финансовым институтом заемщику на условиях платности, срочности, обеспеченности и возвратности для пополнения оборотных средств, приобретения основных средств и строительства;
4) кредитный договор – договор, заключаемый между финансовым институтом и заемщиком, по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит/лизинг;
5) финансовые институты – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и кредитные товарищества в сфере АПК;
6) заемщик – физическое, юридическое лицо независимо от формы собственности, включая крестьянское (фермерское) хозяйство, занимающееся производством и/или переработкой сельскохозяйственной продукции, а также физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по заготовке, хранению, транспортировке и реализации сельскохозяйственной продукции;
7) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный финансовым институтом (для лизинговых компаний и сельских кредитных товариществ, не имеющих права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц) осуществлять функции по ведению специального текущего счета финансового института, предназначенного для перечисления и списания субсидий по кредитным договорам;
8) лизинг – передача финансовым институтом сельскохозяйственной техники, технологического оборудования во временное владение и пользование с правом последующего выкупа для предпринимательских целей;
9) оператор – акционерное общество «Казагромаркетинг», привлекаемое как специализированная организация в сфере агропромышленного комплекса на основании договора по оказанию услуг оператора по субсидированию ставок вознаграждения по кредитным договорам;
10) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки заемщиков, используемая для частичного удешевления процентных ставок вознаграждения по кредитным договорам;

11) субсидиялау шарты – әкімші, қаржы институты және оператор арасында жасалатын, қаражат аударудың тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін, қарыз алушылардың тізбесін көздейтін жазбаша келісім, оған сәйкес әкімші қарыз алушының кредиттік шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;
12) сыйақы мөлшерлемесі – кредиттік шартта белгіленген сыйақы мөлшері;
13) технологиялық жабдық – тікелей және қосалқы мақсаттағы жабдықтардан тұратын, олардың қатысуынсыз толық технологиялық цикл қамтамасыз етілмейтін, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен өңдеу жөніндегі жабдықтарды қамтиды.
3. Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялаудың жалпы шарттары
4. Айналым қаражатын толықтыруға, негізгі құралдарды сатып алуға және салуға, сондай-ақ технологиялық жабдықты, ауыл шаруашылығы техникасын лизингке алуға арналған АӨК саласындағы кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі субсидиялауға жатады.
Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бұрын жасалған субсидиялау шарттарын ескере отырып, тиісті қаржы жылының 227 «Ауыл шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер және лизинг бойынша сыйақы ставкасын өтеу» республикалық бюджеттік бағдарламасы шеңберінде көзделген қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
5. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап не субсидиялау комиссиясының қайта қарауынсыз кредит берген немесе лизинг нысанасын берген сәттен бастап кредиттік шарттардың бүкіл қолдану мерзімінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар аясында 2013 жылы сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жүзеге асырылған кредиттік шарттар бойынша:
1) 214 «Өсімдік шаруашылығын дамыту және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасының 104 «Ауыл шаруашылығы техникасының кредиттері (лизингі) бойынша пайыздық сыйақы ставкаларын арзандату» кіші бюджеттік бағдарламасы шеңберінде шарттың қолданылуының қалған мерзіміне 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап басталады;
2) 213 «Қайта өңдеу өндірісін дамыту» бюджеттік бағдарламасының 100 «Ауыл шаруашылығын қолдауға арналған кредиттер (лизинг) бойынша сыйақы ставкаларын өтеу» кіші бюджеттік бағдарламасы шеңберінде шарттың қолданылуының қалған мерзіміне 2013 жылдың субсидияларын бөлгеннен кейінгі келесі төлем күнінен басталады.
Қаржы институты шетелдік валютамен немесе шетелдік валютаға байланыстырылған теңгемен берген кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды әкімші субсидиялар сомасын қаржы институттарына аудару күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен жүзеге асырады. Оң бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны болашақ субсидиялар есебіне есептейді, ал егер кері бағамдық айырмашылық пайда болған жағдайда, оны қарыз алушы төлейді. Бұл ретте сыйақы бойынша индекстеу субсидиялауға жатпайды.

11) договор субсидирования – письменное соглашение, заключаемое между администратором, финансовым институтом и оператором, предусматривающее порядок и условия перечисления средств, ответственность сторон, перечень заемщиков, в соответствии с которым администратор субсидирует часть ставки вознаграждения по кредитному договору заемщика;
12) ставка вознаграждения – размер вознаграждения, установленный кредитным договором;
13) технологическое оборудование – включает в себя оборудование по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, состоящее из оборудования прямого назначения и вспомогательного, без участия которых не может быть обеспечен полный технологический цикл.
3. Общие условия субсидирования
ставки вознаграждения по кредитам/лизингу
4. Субсидированию подлежат ставки вознаграждения по кредитам в сфере АПК на пополнение оборотных, приобретение основных средств и строительство, а также получение в лизинг технологического оборудования, сельскохозяйственной техники.
Субсидирование ставок вознаграждения осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в рамках республиканской бюджетной программы 227 «Возмещение ставок вознаграждения по кредитам и лизингу, выдаваемым на поддержку сельского хозяйства» соответствующего финансового года, с учетом ранее заключенных договоров субсидирования.
5. Субсидирование ставок вознаграждения по кредитным договорам осуществляется на весь срок действия договоров, начиная с 1 января 2014 года либо с момента выдачи кредита или передачи предмета лизинга, без повторного рассмотрения комиссией.
По кредитным договорам, по которым в 2013 году осуществлялось субсидирование ставок вознаграждения в рамках бюджетных программ:
1) 214 «Развитие растениеводства и обеспечение продовольственной безопасности» подпрограмме 104 «Удешевление процентных ставок вознаграждения по кредитам (лизингу) сельскохозяйственной техники» субсидирование начинается с 1 января 2014 года на оставшийся срок действия договоров;
2) 213 «Развитие перерабатывающих производств» подпрограмме 100 «Возмещение ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства» субсидирование начинается с даты следующего платежа после распределения субсидий 2013 года на оставшийся срок действия договоров.
По кредиту/лизингу, выданному финансовым институтом в иностранной валюте или в тенге с привязкой к иностранной валюте, субсидирование ставки вознаграждения осуществляется в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий администратором в финансовые институты. В случае возникновения положительной курсовой разницы ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы ее оплачивает заемщик. При этом индексация по вознаграждению, субсидированию не подлежит.

4. Субсидияны ұсынудың шарттары
6. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АӨК саласындағы қызметтердің басым түрлері бойынша ұсынылады.
Бұл ретте, бюджетте көзделген қаражаттың кемінде 50 (елу) %-ы осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеумен айналысатын қарыз алушылардың кредиттік шарттарын субсидиялауға бағытталады. Тиісті қаржы жылының 1 шілдесіндегі жағдай бойынша бөлінбеген көрсетілген қаражат болған жағдайда, комиссия оларды осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес АӨК саласындағы қызметтің басқа түрлеріне қайта бөледі.
Қызметтің басым түрлеріне қосылмаған АӨК саласындағы қызметтің қалған түрлері осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша қажеттіліктер комиссияның бір отырысы шеңберінде толық қанағаттандырылғаннан кейін қаралатын болады.
7. Субсидиялау кредиттік шарттар бойынша теңгемен жылдық 14 %-дан артық емес және шетелдік валютамен жылдық 10 (он) %-дан артық емес бекітілген номиналды сыйақы мөлшерлемесімен жүзеге асырылады, оның бір бөлігін мемлекет субсидиялайды, ал қалған бөлігін қарыз алушы төлейді.
8. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, оны теңгемен жылдық 7 (жеті) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 5 (бес) %-ға төмендету жолымен жүзеге асырылады.
9. Сыйақы мөлшерлемесін теңгемен жылдық 10 (он) %-ға және шетелдік валютамен жылдық 7 (жеті) %-ға төмендету жолымен оны субсидиялау мал шаруашылығы және жемшөп өндірісі саласындағы ауыл шаруашылығы техникалары мен жабдықтардың мынадай түрлерін сатып алуға арналған кредиттік шарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) шөп және жемшөп дақылдарын себетін сепкіштер;
2) жемшөп жинайтын комбайндар, жемшөп жинайтын машиналар;
3) тырмалар, аударғыштар, ысырғыштар, десте қалауыштар, десте жасауыштар;
4) өздігінен жүретін және тіркемелі дестелегіштер;
5) маялағыштар, жұмыс органдары ауыстырмалы құрама әмбебап аспалар;
6) жемшөп араластырғыштар, жемшөп үлестіргіштер, ұсатқыштар, араластырғыштар және ұсақтағыштар;
7) тиеуіштер және теңдер мен оралған шөптерді тасымалдауға арналған арбалар, оралған шөпті кескіш пен оралған шөпті жіппен орауыш;
8) сауу қондырғылары;
9) мал шаруашылығы фермаларына арналған шетен қора жабдығы және көң шығару жүйесі;
10) автонауалар, жеке науалар мен су тасығыштар;
11) құрама жем қондырғылары және шағын зауыттар;
12) сүт салқындатқыштар және салқындатқыш-танктер;
13) сүт талдағыштар;
14) сүт қабылдауға арналған қондырғылар;

4. Условия предоставления субсидий
6. Субсидирование ставок вознаграждения по кредитным договорам предоставляется по приоритетным видам деятельности в сфере АПК согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом не менее 50 % (пятьдесят) средств, предусмотренных бюджетом, направляются на субсидирование кредитных договоров заемщиков, занимающихся переработкой сельскохозяйственной продукции, предусмотренной в приложении 1 к настоящим Правилам. В случае наличия нераспределенных указанных средств по состоянию на 1 июля соответствующего финансового года комиссия перераспределяет их на другие виды деятельности в сфере АПК, в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
Остальные виды деятельности в сфере АПК, не включенные в приоритетные виды деятельности, будут рассматриваться после полного удовлетворения в рамках одного заседания комиссии потребностей по видам деятельности, предусмотренным в приложении 1 к настоящим Правилам.
7. Субсидирование осуществляется по кредитным договорам с фиксированной номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых в тенге и не более 10 % (десять) в иностранной валюте, из которых часть субсидирует государство, а оставшуюся часть оплачивает заемщик.
8. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитным договорам осуществляется путем снижения ее на 7 % (семь) годовых в тенге и на 5 % (пять) годовых в иностранной валюте, за исключением случаев предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
9. Субсидирование ставки вознаграждения путем снижения ее на 10 % (десять) годовых в тенге и на 7 % (семь) в иностранной валюте, осуществляется по кредитным договорам на приобретение следующих видов сельскохозяйственной техники и оборудования в отрасли животноводства и кормопроизводства:
1) сеялки высева травяных и кормовых культур;
2) кормоуборочные комбайны, кормоуборочные машины;
3) грабли, ворошилки, волокуши, валкоукладчики, валкообразователь;
4) самоходные и прицепные жатки;
5) стогометатели, комбинированные универсальные навески со сменными рабочими органами;
6) кормосмесители, кормораздатчики, дробилки, смесители и измельчители;
7) загрузчики и тележки для транспортировки тюков и рулонов, резчик рулонов и обмотчик рулонов;
8) доильные установки;
9) стойловое оборудование и системы навозоудаления для животноводческих ферм;
10) автопоилки, индивидуальные поилки и водовозы;
11) комбикормовые установки и минизаводы;
12) охладители молока и танки-охладители;
13) анализаторы молока;
14) установки для приемки молока;

15) пастеризаторлар;
16) өзі құйып алатын сепараторлар;
17) деаэраторлар;
18) майлылықты автоматты түрде стандарттау қондырғылары;
19) мал тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдары;
20) сүт тасығыштар;
21) зооветеринариялық өңдеуге арналған бекіткіш-станоктар;
22) мехкүректер;
23) сығымдау-іріктеуіш, іріктеуіштер, шөмелелеуіштер;
24) шөп себуге арналған аппликаторлары бар тырмалар;
25) шалғылар (өздігінен жүретін, аспалы, роторлық, дискілі, тіркемелі, жартылай аспалы, жаныштағыштар, ұсақтағыш-шалғылар);
26) ауыл шаруашылығы малдарын жаюға және ұстауға арналған жабдықтар, сондай-ақ мал шаруашылығында қолданылатын озық технологиялар (электрлі қоршаулар, электр энергиясының балама көздері, су көтеруге арналған жел сорғылары, радиобайланыс және бейнебақылау жүйелері, GPS навигация жүйелері).
10. Басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау түрінде қолдау жүзеге асырылатын кредиттік шарттар, сондай-ақ республикалық бюджеттің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаражаты есебінен қаржыландырылған кредиттік шарттар субсидиялауға жатпайды.
Кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды қарыздарды кепілдендіру және сақтандыру, негізгі құралдарды (оның ішінде биологиялық активтерді) сатып алу кезінде оның құнын арзандатуға субсидиялау, жаңа өндірістік қуаттар құруға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде АӨК субъектілері тартқан шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларымен біріктіруге жол беріледі.
Егер қарыз алушының кредиттік шарттары бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігіне тең немесе аз болса, онда кредиттік шарттар бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесі толық субсидияланады.
5. Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялауға қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі
11. Әкімші мен оператор арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеу үшін осы Қағидалар қолданысқа енгізілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде (одан кейінгі жылдары – тиісті қаржы жылының 15 қаңтарынан кешіктірмей) оператор қызметтеріне төлеу сомаларын көрсете отырып, оператордың қызметтер ұсыну тәртібін, шарттарын, сондай-ақ тараптардың жауапкершіліктерін және өзге де шарттарды көздейтін кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау бойынша оператордың қызметтерін көрсету жөніндегі шарт (бұдан әрі – қызметтер көрсету жөніндегі шарт) жасалады.
12. Оператордың қызметтерін әкімші тиісті қаржы жылына жасалатын қызметтер көрсету жөніндегі шартқа сәйкес 227 «Ауыл шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер және лизинг бойынша сыйақы ставкасын өтеу» республикалық бюджеттік бағдарламасында көзделген қаражат шегінде төлейді.

15) пастеризаторы;
16) сепараторы самовыгружающие;
17) деаэраторы;
18) установки автоматических стандартизаций жирности;
19) специальные транспортные средства для перевозки скота;
20) молоковозы;
21) станки-фиксаторы для зооветеринарных обработок;
22) мехлопаты;
23) пресс-подборщик, подборщики, копнители;
24) бороны с аппликаторами для посева трав;
25) косилки (самоходные, навесные, роторные, дисковые, прицепные, полунавесные, плющилки, косилка-измельчитель);
26) оборудование для выпаса и содержания сельскохозяйственных животных, а также передовые технологии, используемые в животноводстве (электроизгороди, альтернативные источники электроэнергии, ветронасосы для подъема воды, системы радиосвязи и видеонаблюдения, навигационные системы GPS).
10. Субсидированию не подлежат кредитные договора, по которым осуществляется поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам, а также кредитные договора, профинансированные за счет средств республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизингу допускается совмещать с государственными программами поддержки по гарантированию и страхованию займов, субсидированию на удешевление стоимости при приобретении основных средств (в том числе биологических активов), возмещению части расходов, понесенных субъектом АПК при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей.
Если номинальная ставка вознаграждения по кредитным договорам заемщика равна или меньше субсидируемой части ставки вознаграждения, то номинальная ставка вознаграждения по кредитным договорам субсидируется полностью.
5. Порядок взаимодействия участников
субсидирования ставок вознаграждения по кредитам/лизингу
11. Для регулирования взаимоотношений между администратором и оператором в течение 10 (десять) рабочих дней с момента введения в действие настоящих Правил (в последующие годы – не позднее 15 января соответствующего финансового года) заключается договор по оказанию услуг оператора по субсидированию ставок вознаграждения по кредитам/лизингу (далее – договор по оказанию услуг), предусматривающий порядок, условия предоставления услуг оператором, с указанием суммы оплаты услуг оператора, а также ответственность сторон и иные условия.
12. Услуги оператора оплачиваются администратором в пределах средств, предусмотренных в республиканской бюджетной программе 227 «Возмещение ставок вознаграждения по кредитам и лизингу, выдаваемым на поддержку сельского хозяйства», согласно заключаемому договору по оказанию услуг на соответствующий финансовый год.

13. Қарыз алушылардың кредиттерін/лизингін субсидиялауды жүзеге асыру үшін оператор қызметтер көрсету жөніндегі шарт күшіне енгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-сайтында (әкімші өзінің интернет-сайтында тиісті хабарландыру орналастырады) сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін қаржы институттарынан құжаттарды қабылдаудың басталғаны туралы хабарландыру орналастырады.
14. Қаржы институттары мынадай құжаттарды қалыптастырады және оларды операторға жолдайды:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім. Бұл ретте, өтінімге оның ажырамас бөлігі ретінде мыналар қоса беріледі:
қаржы институты мен қарыз алушы арасында жасалған негізгі борыш пен сыйақыны өтеу кестесі қоса берілген кредиттік шарттың қаржы институты растаған көшірмесі;
кредиттің (лизингтің) мақсатты пайдаланылуын растайтын қарыз алушының тиісті құжаттарының (шарттар және/немесе келісімшарттар, және/немесе актілер) қаржы институты растаған көшірмесі;
кредитті алғаны туралы қарыз алушының несие шотынан үзінді көшірменің қаржы институты растаған көшірмесі (екінші деңгейдегі банктер үшін) немесе кредиттің аударылғанын/лизинг нысанасының берілгенін растайтын құжат;
егер өтінімге қаржы институтының бірінші басшысы қол қоймаған жағдайда, басқа адамның қол қою құқығына бұйрықтың немесе сенімхаттың көшірмесі;
2) бар болса, банк операцияларын жүзеге асыру құқығына лицензияның нотариалды расталған көшірмесі (бірінші өтінімді беру кезінде бір рет ұсынылады).
Өтінімге қаржы институтының уәкілетті адамы немесе қол қою құқығына сенімхаты бар адам қол қоюы және қаржы институтының мөрімен бекітілуі тиіс. Бұл ретте қаржы институтының филиалдарынан (өкілдіктерінен) жекелеген өтінімдер қабылданбайды.
15. Осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік субсидияларды бөлу үшін әкімші құрамында комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, мүшелері және хатшысы бар, әкімші басшысының бұйрығымен бекітілетін комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады. Бұл ретте комиссияның сандық құрамы тақ болуы және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия хатшысы Комиссияның мүшесі болып табылмайды.
16. Егер комиссия отырысына мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, комиссияның отырысы заңды болып есептеледі.
17. Қаржы институттарынан өтінімдер және осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы болған жағдайда оператор:
1) құжаттарды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді;

13. Для осуществления субсидирования кредитов/лизинга заемщиков оператор в течение 10 (десять) рабочих дней после вступления договора по оказанию услуг в силу размещает объявление в средствах массовой информации и на своем интернет-сайте (администратор размещает соответствующее объявление на своем интернет-сайте) о начале приема документов от финансовых институтов для субсидирования ставки вознаграждения.
14. Финансовые институты формируют и направляют оператору следующие документы:
1) заявку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При этом к заявке в качестве неотъемлемой ее части прилагаются:
заверенная финансовым институтом копия кредитного договора с приложением графика погашения основного долга и вознаграждения, заключенного между финансовым институтом и заемщиком;
заверенные финансовым институтом копии соответствующих документов заемщика (договора и/или контракты, и/или акты), подтверждающие целевое использование кредита (лизинга);
заверенная финансовым институтом копия выписки из ссудного счета заемщика о получении кредита (для банков второго уровня) или документа, подтверждающего перечисление кредита/передачи предмета лизинга;
копия доверенности или приказа на право подписания другим лицом в случае, если заявка подписана не первым руководителем финансового института;
2) нотариально заверенная копия лицензии на право осуществления банковских операций (представляется один раз – при подаче первой заявки) при наличии.
Заявка должна быть подписана уполномоченным лицом финансового института или лицом, имеющим доверенность с правом подписи, и скреплена печатью финансового института. При этом отдельные заявки от филиалов (представительств) финансового института не принимаются.
15. В рамках настоящих Правил администратором создается комиссия по распределению средств субсидий (далее – Комиссия) в составе председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии, утверждаемом приказом руководителя администратора. При этом количественный состав комиссии должен быть нечетным и не менее семи человек. Секретарь комиссии не является ее членом.
16. Заседание комиссии считается легитимным, если на заседании комиссии присутствует не менее двух третей от общего числа членов.
17. Оператор при наличии заявок и пакета документов от Финансовых институтов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, осуществляет:
1) проверку полноты представленных документов и соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения документов;

2) қарыз алушының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы қорытынды ресімдеуді жүзеге асырады және әрбір кредиттік шарт бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жүргізеді;
3) әкімшіге электрондық жеткізгіште осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген құжаттарды, қарыз алушының осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы оператордың қорытындысын, әрбір кредиттік шарт бойынша тиесілі субсидиялар көлемінің есебін жолдайды;
4) Комиссия отырысын шақырады. Комиссия отырысын өткізудің орнын, уақыты мен күнін комиссия төрағасымен келісім бойынша оператор айқындайды.
18. Қарыз алушылардың өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешімді Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылдайды және хаттама түрінде рәсімделеді. Өтінімі қаралатын қарыз алушыны білдіретін немесе аталған өтінімді берген қаржы институтын білдіретін Комиссия мүшелері дауыс беруге қатыспайды.
Бұл ретте Комиссия қарыз алушылардың өтінімдерін мақұлдау/мақұлдамау туралы шешім қабылдау кезінде оператордың қорытындысын және осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттарды басшылыққа алады.
19. Комиссияның хаттамалық шешімі:
1) қаржы институтының атауын және орналасқан жерін;
2) мақұлданған/мақұлданбаған қарыз алушылардың атаулы тізбесін, бас тарту себептерін;
3) қарыз алушылардың әрбір кредиттік шарты бойынша қарыз сомаларын;
4) әрбір қарыз алушы бойынша әрбір кредиттік шарттың қолданылу мерзімін;
5) әрбір кредиттік шарт бойынша субсидиялау мерзімін;
6) қарыз алушының әрбір кредиттік шарты бойынша нысаналы мақсатын;
7) қарыз алушының әрбір кредиттік шарты бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің пайызын;
8) қарыз алушының әрбір кредиттік шарты бойынша субсидиялардың жалпы сомасын, оның ішінде тоқсан бойынша соманы қамтуы тиіс.
20. Егер бюджетте көзделген қаражат барлық өтінімдерді субсидиялау үшін жеткіліксіз болған жағдайда, субсидиялар сомасын бір отырыс шеңберінде бөлу осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген қызмет түрлерінің басымдылығына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте қызметтің көрсетілген түрлерінің басымдылығы келесі кезектіліктің өтінімдерін қанағаттандыруға көшкенге дейін жоғары тұрған кезектіліктің қажеттілігін толық қанағаттандыруды көздейді. Бір кезектілік шеңберінде субсидиялар сомасын бөлу қарыз алушының өтінім ұсыну күніне байланысты жүзеге асырылады.
21. Оператор комиссия отырысы күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде комиссия мүшелерінің қолдарын жинайды және қол қойылғаннан кейін бір күн мерзімде субсидиялау жөніндегі комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірменің хатшының қолы қойылған, мөрмен расталған түпнұсқасын комиссия мүшелері хаттамаға қол қойғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде кейіннен жолдай отырып, осы үзінді көшірмені қаржы институттарына электрондық почта арқылы жолдайды.

2) оформление заключения о соответствии/несоответствии заемщика требованиям, установленными настоящими Правилами и производит расчет объемов причитающихся субсидий по каждому кредитному договору;
3) направляет Администратору на электронном носителе документы, предусмотренные пунктом 14 настоящих правил, заключение оператора о соответствии/несоответствии заемщиков условиям настоящих Правил, расчет объемов причитающихся субсидий по каждому кредитному договору;
4) созывает заседание комиссии. Место, время и дата проведения заседания комиссии определяется Оператором по согласованию с председателем комиссии.
18. Решение об одобрении/неодобрении заявок заемщиков принимается комиссией большинством голосов ее членов и оформляется в виде протокола. Члены комиссии, представляющие заемщика, чья заявка рассматривается, или представляющие финансовый институт, подавший данную заявку, в голосовании не участвуют.
При этом комиссия при принятии решения об одобрении/неодобрении заявок заемщиков руководствуется заключением оператора и документами, указанными в пункте 17 настоящих Правил.
19. Протокольное решение комиссии должно включать:
1) наименование и местонахождение финансового института;
2) поименный перечень одобренных/отклоненных заемщиков, причины отклонения;
3) сумма займа по каждым кредитным договорам заемщиков;
4) срок действия каждого кредитного договора по каждому заемщику;
5) срок субсидирования по каждому кредитному договору;
6) целевое назначение по каждому кредитному договору заемщика;
7) процент субсидируемой ставки вознаграждения по каждому кредитному договору заемщика;
8) общая сумма субсидий, в том числе по кварталам по каждому кредитному договору заемщика.
20. В случае, если предусмотренных бюджетом средств недостаточно для субсидирования всех заявок, распределение суммы субсидий в рамках одного заседания производится в соответствии с приоритетностью видов деятельности, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
При этом приоритетность указанных видов деятельности предполагает полное удовлетворение потребности вышестоящей очередности до перехода к удовлетворению заявок следующей очередности. Распределение суммы субсидий в рамках одной очередности осуществляется в зависимости от даты предоставления заемщиком заявки.
21. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней с даты заседания комиссии собирает подписи членов комиссии и в однодневный срок после подписания направляет финансовым институтам по электронной почте выписки из протокола заседания комиссии по субсидированию с последующим направлением оригинала данной выписки с подписью секретаря, заверенной печатью, в течение 5 (пять) рабочих дней после подписания протокола членами комиссии.

6. Кредиттер/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау тәртібі
22. Кредиттік шарттар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау үшін ақша ұсыну әкімші, оператор және қаржы институттары арасындағы үш жақты шартқа (бұдан әрі – субсидиялау шарты) сәйкес жүзеге асырылады.
23. Субсидиялау шарты комиссия шешімінің негізінде жасалады және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы институтына қаражат аударудың тәртібі мен шарттарын, қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының есептен шығару процесіне оператордың мониторинг жүргізу шарттарын, тараптардың жауапкершілігін және өзге де шарттарды көздейді. Кредиттік шарт өзгерген кезде субсидиялау шартына тиісті түзетулер енгізіледі.
24. Субсидиялау шартына қол қою тәртібі:
1) оператор мен қаржы институты арасында – қаржы институты субсидиялау бойынша оң шешім туралы комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірменің түпнұсқасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
2) әкімші – оператордан субсидиялау шартын алған күннен бастап  5 (бес) жұмыс күні ішінде.
25. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін қаржы институты субсидиялау шартына сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігі үшін ақша аударуға өтінімді операторға жолдайды.
26. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім сомасының субсидиялау шарттары бойынша қарыз алушылардың міндеттемелерін өтеу кестелеріне сәйкестігін, сондай-ақ субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті тексеруді жүзеге асырады және әкімшіге субсидиялау үшін кезекті ақша траншын аударуға өтінім енгізеді. Субсидияларды аударуға бірінші өтінім берген кезде есепті ұсыну қажет етілмейді.
27. Қаржы институты жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомаларын әкімшінің аударуы үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
28. Жасалған субсидиялау шартына сәйкес әкімші сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына тоқсан сайын, төлемі қаңтарда жүзеге асырылатын тиісті жылдың бірінші тоқсанын есептемегенде, алдыңғы тоқсанның соңғы айында аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін әкімші 3 (үш) жұмыс күні ішінде оператордың өтінімі негізінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
29. Қаржы институты арнайы банктік шоттағы ақшаны осы Қағидаларда көзделмеген мақсаттарға пайдалана алмайды. Арнайы банктік шоттағы ақшаны мақсатсыз пайдаланған жағдайда, қаржы институты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

6. Порядок субсидирования
ставок вознаграждения по кредитам/лизингу
22. Предоставление денег для субсидирования ставки вознаграждения по кредитным договорам осуществляется в соответствии с трехсторонним договором между администратором, оператором и финансовыми институтами (далее – договор субсидирования).
23. Договор субсидирования заключается на основании решения комиссии и предусматривает порядок, условия перечисления средств финансовому институту, условия мониторинга оператором процесса списания финансовым институтом субсидируемой части ставки вознаграждения заемщика, ответственность сторон и иные условия, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. При изменении кредитного договора соответствующие корректировки вносятся в договор субсидирования.
24. Порядок подписания договора субсидирования:
1) между оператором и финансовым институтом – в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения финансовым институтом оригинала выписки из протокола заседания комиссии о положительном решении по субсидированию;
2) администратором – в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от оператора.
25. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет оператору заявку на перечисление денег для субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с Договором субсидирования.
26. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки графикам погашения обязательств заемщиков по договору субсидирования, а также отчета о фактическом использовании субсидий и вносит администратору заявку на перечисление очередного транша денег для субсидирования. При подаче первой заявки на перечисление субсидий предоставление отчета не требуется.
27. Финансовый институт открывает специальный банковский счет для перечисления администратором сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
28. Согласно заключенному договору субсидирования администратор перечисляет авансовым платежом ежеквартально на специальный банковский счет финансовому институту субсидируемую часть ставки вознаграждения, в последнем месяце предшествующего квартала, за исключением первого квартала соответствующего года, платеж по которому осуществляется в январе. Для этого администратор в течение 3 (три) рабочих дней на основании заявки оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
29. Финансовый институт не может использовать деньги на специальном банковском счете на цели, не предусмотренные настоящими Правилами. В случае нецелевого использования денег со специального банковского счета финансовый институт несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

30. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбаған бөлігін алған кезде (осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) кредиттік шартқа өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін арнайы банктік шоттан есептен шығаруды жүзеге асырады.
Қарыз алушы кредиттік шарттың кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін толық өтеген жағдайда, қаржы институты арнайы банктік шоттан қарыз алушының есептік шотына субсидиялар сомасын аудару жолымен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.
31. Егер қаржы институтының арнайы банктік шотында пайдаланылмаған қаражаттың қалдығы болса, онда қаржы институты тиісті қаржы жылының 25 желтоқсанына дейін әкімшінің шотына кассалық шығыстарды қалпына келтіруді жүзеге асырады.
32. Қаржы институты тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін операторға қаржы институты растаған арнайы банктік шоттан үзінді-көшірмені қоса бере отырып, субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілік ұсынады.
33. Оператор қаржы институтынан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін оған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің төленген қаражатының осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі тұрғысынан талдау жасайды.
34. Қолданыстағы кредиттік шарттың талаптарын (сыйақы мөлшерлемесін, сыйақыны төлеу мерзімін, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсынуды) өзгерткен жағдайда, қаржы институты операторға қаржыландыру шарттарын өзгерту жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңартылған кестесін қамтитын құжаттар топтамасымен хат жолдайды. Бұл ретте қолданыстағы кредиттік шарттың талаптарын қарыз алушының келісімімен ғана өзгертуге болады.
35. Оператор осы құжаттар топтамасын қабылдайды, негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңартылған кестесін есептеудің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады және қолданыстағы кредиттік шарт талаптарын өзгерту жөніндегі хатты алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей қорытынды жасайды және құжаттарды комиссияның кезекті отырысында қарау үшін жолдайды.
36. Қарыз алушы кредиттік шарт бойынша негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда, қаржы институты есептелген сыйақы фактісі бойынша есептелген субсидияларды есепке қосуды жүргізеді.
7. Субсидиялауды тоқтатудың тәртібі
37. Субсидиялауды тоқтату комиссияның шешімі бойынша:

30. Финансовый институт при получении от заемщика несубсидируемой части ставки вознаграждения (за исключением случаев, предусмотренных в пункте 10 настоящих Правил) осуществляет списание со специального банковского счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к кредитному договору.
В случае погашения заемщиком полной ставки вознаграждения по графику кредитного договора финансовый институт осуществляет возмещение субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления суммы субсидий со специального банковского счета на расчетный счет заемщика.
31. В случае, если на специальном банковском счете финансового института имеется остаток неиспользованных средств, то финансовым институтом осуществляется восстановление кассовых расходов на счет администратора до 25 декабря соответствующего финансового года.
32. Финансовый институт ежеквартально, до 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет оператору отчетность по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования с приложением выписки со специального банковского счета, заверенной финансовым институтом.
33. Оператор после получения от финансового института отчета о субсидировании проводит его анализ на предмет соответствия оплаченных средств субсидируемой части ставки вознаграждения условиям настоящих Правил.
34. В случае изменения условий действующего кредитного договора (ставка вознаграждения, сроки выплаты вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения) финансовый институт направляет Оператору письмо с пакетом документов, содержащим копию принятого решения по изменению условий финансирования, обновленный график погашения основного долга и вознаграждения. При этом, изменение условий действующего кредитного договора возможно только при согласии заемщика.
35. Оператор принимает данный пакет документов, осуществляет проверку правильности расчета обновленного графика погашения основного долга и вознаграждения и в срок, не позднее 10 (десять) календарных дней со дня получения письма по изменению условий действующего кредитного договора, составляет заключение и направляет документы для рассмотрения на очередное заседание комиссии.
36. В случае частичного досрочного погашения основного долга заемщиком по кредитному договору, финансовый институт производит зачисление субсидий, рассчитанных по факту начисленного вознаграждения.
7. Порядок прекращения субсидирования
37. Прекращение субсидирования осуществляется по решению комиссии в следующих случаях:

1) қарыз алушының мерзімі күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам негізгі борышты және/немесе сыйақыны өтеу бойынша орындалмаған міндеттемелері болған;
2) кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдаланған;
3) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша қарыз алушының шотына тыйым салынған;
4) қарыз алушы кредиттік шарт бойынша қаржы институты алдындағы міндеттемелерін толығымен өтеген;
5) қарыз алушы субсидияны тоқтату туралы бастама көтерген (жазбаша өтініш берген);
6) кредиттік шартты бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
38. Осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген негіздемелер бойынша субсидиялауды тоқтату қаржы институтының бастамасы бойынша жүзеге асырылады, ол өзіне көрсетілген фактілер туралы белгілі болған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тиісті өтінімді операторға беруі тиіс. Оператор қаржы институты ұсынған ақпарат негізінде қарыз алушының сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені комиссияның кезекті отырысының қарауына шығарады.
39. Оператор субсидиялау жөніндегі комиссия субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің себептерін көрсете отырып, қаржы институты мен қарыз алушыны хатпен хабардар етеді, одан кейін қаржы институты пайдаланылмаған субсидиялар сомасын республикалық бюджет кірісіне қайтаруды жүргізеді.
8. Субсидиялау мониторингі
40. Оператор:
1) қаржы институты ұсынатын құжаттар негізінде қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануын;
2) қаржы институты ұсынатын құжаттар негізінде қарыз алушының негізгі борышының бір бөлігін және ол бойынша пайыздарды уақтылы өтеуін;
3) қаржы институты ұсынатын құжаттар негізінде қарыз алушының субсидияланатын кредитін/лизингін мерзімінен бұрын өтеуді;
4) шетелдік валютада жасалған шарттарды қоса алғанда, субсидияланған кредиттік шарттарды;
5) бұрын жасалған субсидиялау шарттарын ескере отырып, тиісті қаржы жылына арналған субсидияларды бөлуді субсидиялау мониторингін жүзеге асырады.
41. Оператор тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 30-күніне дейін әкімшіге субсидиялау шартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияларды нақты пайдалану туралы есепті ұсынады.
42. Мониторингті жүзеге асыру үшін оператор қажет болған кезде қаржы институтынан осы мәселеге қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға құқылы.
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау үшін агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қызмет
түрлерінің басымдылығы тізбесі
Етті мал шаруашылығы:

1) наличие неисполненных заемщиком обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 (девяносто) календарных дней;
2) нецелевого использования кредитных средств;
3) ареста счетов заемщика по решению суда, вступившему в законную силу;
4) полного погашения заемщиком обязательств перед финансовым институтом по кредитному договору;
5) письменного заявления заемщика об отказе в получении бюджетных субсидий;
6) расторжения кредитного договора.
38. Прекращение субсидирования по основаниям, указанным в пункте 37 настоящих Правил, осуществляется по инициативе финансового института, который должен в течение 10 (десять) календарных дней с момента, когда ему стало известно об указанных фактах, подать соответствующую заявку оператору. Оператор на основе представленной финансовым институтом заявки выносит на рассмотрение очередного заседания комиссии вопрос о прекращении субсидирования ставок вознаграждения заемщика.
39. Оператор в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия комиссией по субсидированию решения о прекращении субсидирования уведомляет письмом финансовый институт и заемщика с указанием причин принятого решения, после чего финансовый институт производит возврат сумм неиспользованных субсидий в доход республиканского бюджета.
8. Мониторинг субсидирования
40. Оператором осуществляется мониторинг субсидирования:
1) целевого использования кредита заемщиком на основании документов, представляемых финансовым институтом;
2) своевременного погашения заемщиком части основного долга и процентов по нему на основании документов, представляемых финансовым институтом;
3) досрочного погашения заемщиком субсидируемого кредита/лизинга на основании документов, представляемых финансовым институтом;
4) просубсидированных кредитных договоров, включая договора, заключенные в иностранной валюте;
5) распределения субсидий на соответствующий финансовый год с учетом ранее заключенных договоров субсидирования.
41. Оператор ежеквартально, до 30 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет администратору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к договору субсидирования.
42. Для осуществления мониторинга оператор при необходимости запрашивает у финансового института необходимые документы и информацию, касающиеся данного вопроса.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Перечень
приоритетных видов деятельности в сфере агропромышленного
комплекса для субсидирования ставок вознаграждения по кредитам,
а также лизингу технологического оборудования и
сельскохозяйственной техники
Мясное скотоводство:

1) ірі қара мал үшін репродукторға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) етті мал шаруашылығында жемшөп өндірісі үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
3) ірі қара мал өсіру үшін тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
4) бордақылау алаңына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
5) ірі қара малдың импорттық асыл тұқымды мал басын сатып алу;
6) отандық асыл тұқымды ірі қара малды сатып алу (аналық мал басы мен асыл тұқымды бұқалар).
Сүтті мал шаруашылығы:
1) сүтті-тауарлы фермаларда азық өндірісі үшін суару жүйелеріне негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүтті-тауарлы фермаларға ірі қара малдың импорттық мал басын сатып алу.
Қой шаруашылығы:
1) тауарлы фермаларға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) қойлардың аналық мал басын сатып алу.
Бақтар отырғызуға негізгі және/немесе айналым қаражатын алу (қарқынды, отбасылық).
Ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу:
1) сүт бойынша сервистік-дайындау орталықтарына негізгі және/немесе айналым қаражатын алу;
2) сүт өңдейтін кәсіпорындардың негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
3) ет өңдейтін кәсіпорындардың, ет комбинаттарының негізгі және/немесе айналым қаражатын алуы;
4) сүт таситын, мал таситын, тоңазытқыш көлік құралдарын алу.
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Кредиттер/лизинг бойынша пайыздық сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялауға өтінім
Қаржы институты: ____________________________________________________
(қаржы институтының атауы)
Кімнен: _____________________________________________________________
(қарыз алушының атауы)
Кімге: ______________________________________________________________
(оператордың атауы)

1) приобретение основных и/или оборотных средств на репродукторы для крупного рогатого скота;
2) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в мясном скотоводстве;
3) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы для разведения крупного рогатого скота;
4) приобретение основных и/или оборотных средств на откормочные площадки;
5) закуп импортного племенного поголовья крупного рогатого скота;
6) закуп отечественного племенного крупного рогатого скота (маточное поголовье и племенные быки).
Молочное скотоводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на оросительные системы для производства кормов в молочно-товарных фермах;
2) закуп импортного поголовья крупного рогатого скота для молочно-товарных ферм.
Овцеводство:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на товарные фермы;
2) закуп маточного поголовья овец.
Приобретение основных и/или оборотных средств на закладку садов (интенсивные, семейные).
Переработка сельскохозяйственной продукции:
1) приобретение основных и/или оборотных средств на сервисно – заготовительные центры по молоку;
2) приобретение основных и/или оборотных средств молокоперерабатывающими предприятиями;
3) приобретение основных и/или оборотных средств мясоперерабатывающими предприятиями, мясокомбинатами;
4) приобретение молоковозов, скотовозов, рефрижераторов.
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Заявка
на субсидирование процентной ставки
вознаграждения по кредитам/лизингу
Финансовый институт:_________________________________________________
(наименование финансового института)
От кого: ____________________________________________________________
(наименование заемщика)
Кому:________________________________________________________________
(наименование оператора)

1) қарыз алушының кредиттік және лизингтік шарттары бойынша
басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы
мөлшерлемелерін субсидиялау түрінде қолдау көрсетілмейтіні;
2) қаржылық берешегін және жеделдетілген сауықтыру рәсімін
қайта құрылымдау жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі
ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау
сатысында тұрмағаны, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының
қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағаны расталады.
Қарыз алушының Т.А.Ә. және қолы _______________________
М.О.
Қаржы институтының бірінші басшысының Т.А.Ә. және қолы
____________________________________________________
М.О.
Қаржы институтының өтінім берген күні 20 __ ж. «__» ________
Оператордың өтінімді қабылдаған күні 20 __ ж. «__» _________
Өтінімді қабылдаған
адамның Т.А.Ә. ______________________________________________
және телефон нөмірі
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау шарты
Астана қ.                                  20 __ жылғы «___» ________
Бұдан әрі «Әкімші» деп аталатын, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі атынан, 20 __ жылғы ______________ № _______ сенімхаттың негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі ____________________________, бір тараптан, бұдан әрі «Оператор» деп аталатын, «Қазагромаркетинг» АҚ атынан, ______________________ негізінде әрекет ететін, ___________________, екінші тараптан және бұдан әрі «Қаржы институты» деп аталатын, ______________________ негізінде әрекет ететін, ____________________, үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп «Тараптар», ал жекелеп «Тарап» деп аталатындар, төмендегілер туралы Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларының 3-тармағында көрсетілген терминдер мен анықтамалар пайдаланылады.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт қаржы институтына ақша қаражатын аудару тәртібі мен шарттарын, қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының есептен шығару процесіне Оператордың мониторинг жүргізу шарттарын, Тараптардың жауапкершіліктері мен өзге де шарттарды көздейді.

1) по кредитным и лизинговым договорам Заемщика не оказывается
поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим
государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность Заемщика не находится в стадии изменения
организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также
деятельность не приостановлена в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев
реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной
реабилитационной процедуры.
ФИО и подпись заемщика ________________________________
М.П.
ФИО и подпись первого руководителя финансового института
_______________________________________________________
М.П.
Дата подачи заявки финансовым институтом «____»___________20___ г.
Дата принятия заявки Оператором «____»_____________20__г.
ФИО и номер телефона лица,                    _______________________
принявшего заявку
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу
технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Форма
Договор
субсидирования ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу технологического
оборудования и сельскохозяйственной техники
г. Астана                                      «___»_______ 20__ года
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем «Администратор», в лице Вице-министра сельского хозяйства _____________________, действующего на основании доверенности № _______ от ___________________ 2014 года, с одной стороны, акционерное общество «Казагромаркетинг», именуемое в дальнейшем «Оператор», в лице ________________________, действующего на основании ______________________ с другой стороны, и ____________, именуемое в дальнейшем «Финансовый институт», в лице _______________, действующего на основании ______________________, с третьей стороны, далее совместно именуемые «Стороны», а по отдельности «Сторона», заключили настоящий Договор субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники (далее – Договор) о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются термины и определения, указанные в пункте 3 Правил субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
2. Предмет Договора
2. Настоящий Договор предусматривает порядок и условия перечисления денежных средств Финансовому институту, условия мониторинга Оператором процесса списания Финансовым институтом субсидируемой части ставки вознаграждения Заемщика, ответственность Сторон и иные условия.

3. Шарттың талаптары
3. Осы Шарт бойынша Әкімші Шартта айқындалатын талаптарда осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес 227 «Ауыл шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер және лизинг бойынша сыйақы ставкасын өтеу» бюджеттік бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Осы Шарт бойынша субсидия сомасы қарыз алушы өзінің осы Шартқа 1-қосымшада көрсетілген міндеттемелерін ішінара немесе толығымен мерзімінен бұрын өтеген жағдайда немесе Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларында көзделген өзге де жағдайларда түзетілуі мүмкін.
4. Қаржы институты сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін алу үшін Операторға осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жолдайды, бұл ретте субсидия сомасы осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
5. Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім сомасының Шартқа 1-қосымшаға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және Әкімшіге субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы ұсыныс енгізеді.
6. Әкімші сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін қаржы институтының арнайы банктік шотына төлемі қаңтарда жүзеге асырылатын тиісті жылдың бірінші тоқсанын есептемегенде, алдыңғы тоқсанның соңғы айында аванстық төлеммен аударады. Бұл үшін Әкімші 3 (үш) жұмыс күні ішінде Оператордың өтінімі негізінде тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
7. Қаржы институты қарыз алушыдан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін алған кезде кредиттік шартқа өтеу кестесіне сәйкес арнайы банк шотынан сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығарады.
Қарыз алушы кредиттік шарт кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін толық өтеген жағдайда, қаржы институты субсидия сомасын арнайы банк шотынан қарыз алушының есеп шотына аудару жолымен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді жүзеге асырады.
8. Егер қаржы институтының арнайы банктік шотында пайдаланылмаған қаражат қалдығы болса, онда қаржы институты тиісті қаржы жылының 25 желтоқсанына дейін Әкімшінің шотына кассалық шығыстарды қалпына келтіруді жүзеге асырады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
9. Әкімші:
1) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;

3. Условия Договора
3. По настоящему Договору Администратор обязуется на условиях, определяемых Договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по бюджетной программе 227 «Возмещение ставок вознаграждения по кредитам и лизингу, выдаваемым на поддержку сельского хозяйства» согласно приложению 1 к настоящему Договору.
Сумма субсидий по настоящему Договору может быть скорректирована в случае частичного или полного досрочного исполнения Заемщиком своих обязательств, указанных в приложении 1 к настоящему Договору, или иных случаев, предусмотренных Правилами субсидирования ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники.
4. Финансовый институт для получения субсидируемой части ставки вознаграждения направляет Оператору заявку по форме, согласноприложению 2 к настоящему Договору, при этом сумма субсидий определяется согласно приложению 1 к настоящему Договору.
5. Оператор в течение 3 (три) рабочих дней осуществляет проверку соответствия суммы заявки приложению 1 к настоящему Договору и вносит Администратору предложение о перечислении очередного транша денежных средств для субсидирования.
6. Администратор перечисляет на специальный счет Финансовому институту ежеквартальным авансовым платежом субсидируемую часть ставки вознаграждения, предусмотренную в соответствующем финансовом году, в последнем месяце предшествующего квартала, за исключением первого квартала соответствующего года, платеж по которому осуществляется в январе. Для этого Администратор в течение 3 (три) рабочих дней на основании заявки Оператора направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
7. Финансовый институт при получении от заемщика несубсидируемой части ставки вознаграждения осуществляет списание со специального счета субсидируемой части ставки вознаграждения в соответствии с графиком погашения к кредитному договору.
В случае погашения заемщиком полной ставки вознаграждения по графику кредитного договора финансовый институт осуществляет возмещение субсидируемой части ставки вознаграждения путем перечисления суммы субсидий со специального счета на расчетный счет заемщика.
8. В случае если на специальном банковском счету финансового института имеется остаток неиспользованных средств, то финансовым институтом осуществляется восстановление кассовых расходов на счет администратора до 25 декабря соответствующего финансового года.
4. Права и обязанности сторон
9. Администратор вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;

2) қаржы институтынан қарыз алушының өтеу кестесіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша қаржы институтының алдындағы міндеттемелерді орындау барысы туралы құжаттар мен ақпараттарды сұратып алуға құқылы.
а. Әкімші:
1) Шартта көзделген мерзімде субсидия сомасын қаржы институтының арнайы банк шотына аударуға;
2) республикалық бюджетте қаражат болмаған жағдайда, субсидияны аудару мүмкін еместігі туралы қаржы институтын хабардар етуге;
3) Оператор осы Шарттың 5-тармағында көрсетілген құжатты жолдағаннан кейін, Әкімші күнтізбелік отыз күн ішінде ақша қаражатын аудармаған немесе қаржы институты оны алмаған жағдайда, мұндай факт анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Операторды хабардар етуге міндеттенеді.
b. Оператор:
1) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін қаржы институтынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға;
2) құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған не белгіленген нысанға сәйкес емес құжаттарды ұсынған немесе өтінім сомасы сәйкес келмеген жағдайда, құжаттарды алған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде осы Шарттың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды қаржы институтына пысықтауға қайтаруға құқылы.
с. Оператор:
1) осы Шартта белгіленген мерзімде өтінім сомасы мен осы Шартқа 1-қосымшаның сәйкестігін тексеруді жүзеге асыруға. Өтінім деректері сәйкес келмеген жағдайда, осы факті туралы қаржы институтын хабардар етуге;
2) сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін есептен шығару үшін қаражаттың нақты пайдаланылуы тұрғысынан есептерді тексеруді жүзеге асыруға;
3) осы Шартта белгіленген мерзімде өтінім сомасы мен осы Шартқа 1-қосымшаның сәйкестігін тексеру негізінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін ақша қаражатының кезекті траншын аудару туралы Әкімшіге тиісті ұсыныстар енгізуге;
4) Оператор тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін Әкімшіге осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияның нақты пайдаланылуы туралы есепті жолдайды;
5) осы Шарт талаптарын өзгерту, Қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды тоқтату туралы мәселені Субсидия қаражатын бөлу жөніндегі комиссияның қарауына енгізуге;
6) қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына, қарыз алушының негізгі борышының бөлігі мен сыйақыны уақтылы өтеуіне, қаржы институты ұсынған құжаттардың негізінде субсидияланатын кредит шартын қарыз алушының мерзімінен бұрын өтеуіне мониторингті жүзеге асыруға және Әкімшіні хабардар етуге міндетті.

2) запрашивать от Финансового института документы и информацию о ходе исполнения Заемщиком обязательств перед Финансовым институтом, по осуществлению выплат согласно графику погашений.
10. Администратор обязуется:
1) в сроки, предусмотренные Договором, перечислять суммы субсидий на специальный счет Финансового института;
2) в случае отсутствия средств в республиканском бюджете уведомить Финансовый институт о невозможности перечисления субсидий;
3) уведомлять Оператора в случае не перечисления Администратором или неполучения Финансовым институтом денежных средств в течение тридцати календарных дней после направления Оператором документа, указанного в пункте 5 настоящего Договора, в течение десяти рабочих дней с даты обнаружения такого факта.
11. Оператор вправе:
1) запрашивать и получать необходимую информацию у Финансового института для реализации своих прав и возложенных на него обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и банковскую тайны, документы и информацию о Заемщике, участвующем в процедуре субсидирования;
2) в случае представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам или несоответствия суммы заявок в течение десяти рабочих дней вернуть на доработку Финансовому институту с даты получения документов, указанных в пункте 4 настоящего Договора.
12. Оператор обязан:
1) в сроки, установленные настоящим Договором, осуществлять проверку соответствия суммы заявки и приложения 1 к настоящему Договору. В случае несоответствия данных заявки уведомить Финансовый институт о данном факте;
2) осуществлять проверку отчетов на предмет фактического использования средств для списания субсидируемой части ставки вознаграждения;
3) в сроки, установленные настоящим Договором, вносить соответствующие предложения Администратору о перечислении очередного транша денежных средств для субсидирования ставки вознаграждения на основании проверки соответствия суммы заявки и приложения 1 к настоящему Договору;
4) Оператор ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным направляет Администратору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к настоящему Договору;
5) выносить вопрос об изменении условий настоящего Договора, прекращении субсидирования ставок вознаграждения Заемщика на рассмотрение Комиссии по распределению средств субсидий;
6) осуществлять мониторинг и уведомлять Администратора о целевом использовании кредита Заемщиком, своевременном погашении Заемщиком части основного долга и вознаграждения, досрочном погашении Заемщиком субсидируемого кредитного договора на основании документов, представляемых Финансовым институтом.

13. Қаржы институты:
1) қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, Әкімшіден осы Шарттың шеңберінде көзделген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге;
2) қарыз алушыны субсидиялауға арналған қаражаттың жеткіліксіздігі туралы Әкімшіні хабардар етуге;
3) қаржы институтының ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіпте қарыз алушының міндеттемелерін өтеу кестесіне өзгерістер енгізуге құқылы.
14. Қаржы институты:
1) есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күніне дейін Операторға осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидияның нақты пайдаланылғаны туралы есеп беруге;
2) қарыз алушы негізгі борыш пен сыйақыны өтеу бойынша міндеттемелерді 3 (үш) айдан артық уақыт орындамаған жағдайда, қаржы институты осы факті анықталған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бұл туралы Операторға жазбаша хабарлауға;
3) қолданыстағы кредит шартының талаптары (сыйақы мөлшерлемесі, сыйақыны төлеу мерзімдері, негізгі борышты және/немесе сыйақыны төлеу бойынша кейінге шегеруді ұсыну, негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеу) өзгерген жағдайда, қаржы институты Операторға қаржыландыру шарттарын өзгерту жөнінде қабылданған шешімнің көшірмесін (негізгі борышты ішінара мерзімінен бұрын өтеген кезде комиссия шешімі қажет етілмейді), негізгі борышты және сыйақыны өтеудің жаңартылған кестесін қамтитын құжаттар топтамасымен бірге хат жолдауға;
4) Операторға осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беруге міндетті.
5. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
6. Форс-мажорлық жағдайлар
16. Егер орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық жағдайлардың салдары болса, Тараптар осы Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
17. Форс-мажорлық жағдайлар басталған кезде, осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмау мүмкіндігі туындаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай жағдайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте форс-мажорлық жағдайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
18. Уақтылы хабарлау болмаған кезде Тарап екінші Тарапқа хабарламаудан немесе уақтылы хабарламаудан келтірілген залалдың орнын толтыруға міндетті.

13. Финансовый институт вправе:
1) требовать от Администратора своевременного перечисления субсидируемой части ставки вознаграждения, предусмотренной в рамках настоящего Договора, за исключением случая прекращения субсидирования Заемщика;
2) уведомить Администратора о недостаточности средств, для субсидирования Заемщиков;
3) вносить изменения в графики погашения обязательств Заемщика в порядке, установленном внутренними нормативными документами Финансовых институтов.
14. Финансовый институт обязан:
1) до 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять Оператору отчет о фактическом использовании субсидий по форме, согласно приложению 3 к настоящему Договору;
2) в случае неисполнения Заемщиком обязательств по погашению основного долга и вознаграждения более 3 (три) месяцев подряд, Финансовый институт в течение 7 (семи) рабочих дней с момента обнаружения данного факта письменно информирует об этом Оператора;
3) в случае изменения условий действующего кредитного договора (ставка вознаграждения, сроков выплат вознаграждения, предоставление отсрочки по выплате основного долга и/или вознаграждения, частичного досрочного погашения основного долга), Финансовый институт направляет Оператору письмо с пакетом документов, содержащим копию принятого решения по изменению условий финансирования (при частичном досрочном погашении основного долга решение комиссии не требуется), обновленный график погашения основного долга и вознаграждения;
4) представлять Оператору заявку по форме, согласно приложению 2 к настоящему Договору.
5. Ответственность сторон
15. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и законами Республики Казахстан.
6. Форс-мажорные обстоятельства
16. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
17. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
18. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.

19. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы осы Шарттың орындалу мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға әкеліп соғады.
20. Егер мұндай жағдайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7. Қорытынды ережелер
21. Хат-хабар тиісті түрде ресімделген (хат-хабар бланкіде берілген немесе мөрмен бекітілген, басшының қолы қойылған және тіркеу нөмірі, күні жазылған кезде, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почта арқылы (хабарламамен қоса тапсырыс хатпен) немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
22. Осы Шарт талаптарының, оның ішінде осы Шарттың қолданылу мерзімінің кез келген өзгертілуі, тоқтатылуы, егер осы Шартта өзгеше көзделмесе, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылған Тараптардың қосымша келісімімен ресімделеді.
23. Осы Шарт бойынша туындайтын барлық наразылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шартқа сәйкес қойылуға тиіс. Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі шешу тәртібі туралы келісті. Барлық жағдайларда қолданылуға тиіс заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.
24. Осы Шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес кредиттік шарттар мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
25. Осы Шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
26. Осы Шарт заңдық күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данада жасалды. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында қайшылықтар туындаған жағдайда, Тараптар Шарттың орыс тіліндегі мәтінін басшылыққа алады.
27. Осы Шартқа 123-қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
8. Тараптардың мекенжайлары, банк деректемелері, қолтаңбалары
Әкімші:
Оператор:
Қаржы институты
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
1-қосымша
Комиссия отырысының 201 __ жылғы «___» __________ № ___
хаттамасына сәйкес субсидиялауға жататын қарыз алушылардың
міндеттемелерін өтеу кестесі
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Кредиттік шарттардың жасалған күні, нөмірі
Кредиттің/лизингтің нысаналы мақсаты
Кредиттік шарттың сомасы, теңге
Кредиттік шарт бойынша негізгі борышты қайтару мерзімі
Кредиттік шарт кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеу мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредиттік шарттың барлық мерзіміне сыйақы мөлшерлемесінің сомасы, теңге
2014 жыл
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
Жалпы
Субсидияланатын
Қарыз алушы төлейтін
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18

19. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
20. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
7. Заключительные положения
21. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке или скреплена печатью, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте (заказным письмом с уведомлением) или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
22. Любое изменение, прекращение условий настоящего Договора, в том числе срока действия настоящего Договора, оформляются дополнительным соглашением Сторон, подписываемым уполномоченными представителями Сторон, если иное не предусмотрено настоящим Договором.
23. Все претензии, возникающие по настоящему Договору, должны быть предъявлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором. При этом Стороны договорились об обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым законодательством во всех случаях будет являться законодательство Республики Казахстан.
24. Настоящий Договор вступает в силу даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока кредитных договоров в соответствии с Приложением 1 к настоящему Договору.
25. Вопросы, не урегулированные настоящим Договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
26. Настоящий Договор составлен в 6 (шесть) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом Договора на русском языке.
27. Приложения 123 к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью.
8. Адреса, банковские реквизиты, подписи сторон
Администратор:
Оператор:
Финансовый институт
Приложение 1
к Договору субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам, а также
лизингу технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
График
погашения обязательств Заемщиков
подлежащих субсидированию, согласно Протоколу
заседания Комиссии №___ от «___» ______________201__года
п/п
Наиме-
нование
Заем-
щика
Номер,
дата
заклю-
чения
кредит-
ных
Дого-
воров
Целе-
вое
назна-
чение
кре-
та/
лизин-
га
Сумма
кредит-
ного
дого-
вора,
тенге
Срок
возв-
рата
осно-
вного
долга
по
кредит-
ному
дого-
вору
Срок
пога-
шения
став-
ки
вознаг-
ражде-
ния
по гра-
фику
кредит-
ного
дого-
вора
Ставка
вознаг-
ражде-
ния,
%
Сумма
вознаг-
ражде-
ния
на весь
срок
кредит-
ного
дого-
вора,
тенге
Общая
Субси-
дируе-
мая
Упла-
чивае-
мая
Заем-
щиком
Общая
Субси-
дируе-
мая
Упла-
чивае-
мая
Заем-
щиком
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

10.01.14
10.04.14
10.07.14
10.10.14
Жиыны
кестенің жалғасы
2014 жыл
20 ___ жыл
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Сыйақының жалпы сомасы, теңге
Мемлекет төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы (субсидияланатын), теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы мөлшерлемесі бөлігінің сомасы, теңге
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Барлығы:
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Әкімші           __________________          ___________________
М.О.        қолы            (Т.А.Ә.)
Қаржы институты  __________________          ___________________
М.О.        қолы            (Т.А.Ә.)
Оператор         __________________          ___________________
М.О.        қолы            (Т.А.Ә.)
Кредиттер, сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
2-қосымша
Кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл
шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялауға республикалық бюджеттен қаражат аударуға
ӨТІНІМ
Күні ____ __________ 20 __ ж.
__________________________________ қаржы институты 227 «Ауыл
шаруашылығын қолдауға берілетін кредиттер және лизинг бойынша сыйақы
ставкасын өтеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде Қазақстан
Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен 20 __ жылғы ____________
№ _____ субсидиялау шартына сәйкес республикалық бюджеттен қаржы
институтының № _____________________ шотына ____________________
кезеңге _________________ теңге сомасында қаражат аударуды сұрайды.
Қаржы институтының
басшысы                           ________________________
М.О. (қолы, Т.А.Ә.)
Кредиттер,  сондай-ақ
технологиялық жабдықтың және
ауыл шаруашылығы
техникасының лизингі бойынша
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялау шартына
3-қосымша
20 ___ ж. ____ тоқсан бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есеп
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Кредит сомасы, теңге
Барлық қарастырылған субсидиялар (Комиссияның хаттамасы бойынша бекітілген), теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Қарыз алушы төлейтін сыйақы сомасы, субсидияны шегергенде, теңге
Ауытқу (+, -) (+) артық төлем, (-) жетіспеу, теңге
Әкімшінің қаржы институтына
Қаржы институтының қарыз алушыға
Субсидиялау шарты бойынша
өтеу фактісі бойынша
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы (5-б.- 7-б.)
оның ішінде есепті кезеңде (6-б.-8-б.)
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
Барлығы (11-б.- 13-б.)
оның ішінде есепті кезеңде (12-б.- 14-б.)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Қаржы институтының атауы
Жиыны:
Қаржы институтының басшысы ________________ (қолы, Т.А.Ә.) М.О.

10.01.14
10.04.14
10.07.14
10.10.14
Итого
продолжение таблицы
2014 год
Общая сумма
вознаграждения,
тенге
Сумма части
ставки
вознаграждения
уплачиваемая
государством
(субсидируемая),
тенге
Сумма части
ставки
вознаграждения
уплачиваемая
Заемщиком, тенге
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы
20___ год
Общая сумма
вознаграждения,
тенге
Сумма части
ставки
вознаграждения
уплачиваемая
государством
(субсидируемая),
тенге
Сумма части
ставки
вознаграждения
уплачиваемая
Заемщиком,
тенге
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Всего:
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
Администратор                 _________      __________
М.П.     подпись        (Ф.И.О.)
Финансовый институт           _________      __________
М.П.     подпись        (Ф.И.О.)
Оператор                      _________      __________
М.П.     подпись        (Ф.И.О.)
Приложение 2
к Договору субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам, а также
лизингу технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Заявка
на перечисление средств из республиканского
бюджета на субсидирование ставок вознаграждения
по кредитам, а также лизингу технологического
оборудования и сельскохозяйственной техники
Дата                                           ____ __________20__ г.
Настоящим Финансовый институт ___________________________ в рамках бюджетной программы 227 «Возмещение ставок вознаграждения по кредитам и лизингу, выдаваемым на поддержку сельского хозяйства» просит Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан согласно  Договору на субсидирование от ____ __________ 20___ года № _________ перечислить средства из республиканского бюджета на счет Финансового института № _______в сумме ____________ тенге за ____________ период.
Руководитель
финансового института                 _________________________
М.П.                                   (подпись, Ф.И.О.)
Приложение 3
к Договору субсидирования ставок
вознаграждения по кредитам, а также
лизингу технологического оборудования
и сельскохозяйственной техники
Отчет
о фактическом использовании субсидий за ____ квартал 20___г.
п/п
Наиме-
нование
заем-
щика
Сумма
кре-
дита,
тенге
Всего
предус-
мот-
рено
субси-
дий
(утверж-
дено
по
Прото-
колу
Комис-
сии),
тенге
Всего
пере-
числено
субси-
дий,
тенге
Отклонение
(+, -) (+)
переплата, (-)
недостаток,
тенге
Сумма
вознаг-
раждения,
уплачи-
ваемая
Заем-
щиком,
за
вычетом
субсидий,
тенге
Откло-
нение
(+, -) (+)
переп-
лата,
(-)
недос-
таток,
тенге
Адми-
нистра-
тором
Финан-
совому
инсти-
туту
Финан-
совым
инсти-
тутом
Заем-
щику
по
Дого-
вору
субси-
диро-
вания
по
факту
пога-
шения
Всего
в
том
числе
за
отчет-
ный
пери-
од
Всего
в
том
числе
за
отчет-
ный
период
Всего
(гр. 5-
гр. 7)
в
том
числе
за
отчет-
ный
пери-
од
(гр.6-
гр.8)
Всего
в
том
числе
за
отчет-
ный
период
Всего
в
том
числе
за
отчет-
ный период
Всего
(гр. 11-
гр.13)
в
том
числе
за
отчет-
ный
пери-
од
(гр.12-
гр.14)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Наименование финансового института
Итого:
Руководитель Финансового института _______(подпись, Ф. И. О.)      МП