Шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 мамырдағы № 507 қаулысы.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 20.04.2018 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен
2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 279-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 мамырдағы
№ 507 қаулысымен
бекітілген
Шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын
импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 279-бабына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау тәртібін белгілейді.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – сауда қызметi саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) импортталатын тауарлардың қосымша тізбесі (бұдан әрi – қосымша тізбе) – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес акциз салуға жатқызылатын Қазақстан Республикасына импортталатын тауарлардың тізбесі;
3) тауар – кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін (жолаушылар мен тауарлардың халықаралық тасымалы үшін қолданылатын көлік құралдарын қоспағанда) көлік құралдары;
4) тауардың шығарылған елі – тауар толығымен өндірілген немесе жеткілікті түрде өңдеуге (қайта өңдеуге) ұшыраған ел.

Об утверждении Правил определения дополнительного перечня импортируемых товаров, подлежащих обложению акцизами по стране происхождения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2014 года № 507. Утратил силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 207.
Сноска. Утратил силу постановлением Правительства РК от 20.04.2018 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 279 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения дополнительного перечня импортируемых товаров, подлежащих обложению акцизами по стране происхождения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 мая 2014 года № 507
Правила
определения дополнительного перечня импортируемых товаров,
подлежащих обложению акцизами по стране происхождения
1. Общие положения
1. Настоящие правила определения дополнительного перечня импортируемых товаров, подлежащих обложению акцизами по стране происхождения (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 279 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Правила устанавливают порядок определения дополнительного перечня импортируемых товаров, подлежащих обложению акцизами по стране происхождения.
3. Термины и определения, применяемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере торговой деятельности;
2) дополнительный перечень импортируемых товаров (далее – дополнительный перечень) – перечень товаров, импортируемых в Республику Казахстан, которые подлежат обложению акцизом, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) товар – любое движимое имущество, в том числе и транспортные средства (за исключением транспортных средств, используемых для международных перевозок пассажиров и товаров), перемещаемое через таможенную границу Республики Казахстан;
4) страна происхождения товара – страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной обработке (переработке).

4. Шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін уәкілетті орган айқындайды.
2. Шығарылған елі бойынша акциздер салуға жатқызылатын
импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау тәртібі
5. Қазақстан Республикасының кеден органының сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректері негізінде уәкiлеттi орган елдер бөлінісінде тауарлар импортының жай-күйі мен серпініне тоқсан сайын талдау жүргізеді, оның негізінде тауарлар импорты көлемінің ұлғаюы, сондай-ақ олардың өсу қарқыны анықталады.
6. Талдау нәтижелерінің негізінде уәкiлеттi орган импортының үлесі осы тауардың үшінші елдерден Қазақстан Республикасына импортының жалпы көлемінен 30 пайыздан артық елдер бөлінісінде неғұрлым көп импортталатын тауарлар тізбесін жасайды.
7. Уәкiлеттi орган қосымша тізбе қалыптастыру үшін неғұрлым көп импортталатын тауарлардың тізбесін Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келіседі.
8. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісудің қорытындылары бойынша импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін қалыптастырады.
9. Импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін айқындау жөніндегі ұсынысты уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының сауда саясаты және халықаралық экономикалық ұйымдарға қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының қарауына шығарады.
10. Қазақстан Республикасының сауда саясаты және халықаралық экономикалық ұйымдарға қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясы шешімін ескере отырып, уәкiлеттi орган импортталатын тауарлардың қосымша тізбесін бекітеді.
11. Қазақстан Республикасының кеден органының сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректері негізінде уәкiлеттi орган тоқсан сайын елдер бөлінісінде қосымша тізбеде көрсетілген тауарлардың импорты бойынша мониторинг жүргізеді.
12. Уәкiлеттi орган импортталатын тауарды қосымша тізбеге қосу немесе импортталатын тауарды қосымша тізбеден алып тастау жөніндегі ұсынысты осы Қағидалардың 59-тармақтарында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының сауда саясаты және халықаралық экономикалық ұйымдарға қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының қарауына шығарады.
13. Қазақстан Республикасының сауда саясаты және халықаралық экономикалық ұйымдарға қатысу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының шешімін ескере отырып, уәкiлеттi орган импортталатын тауарды қосымша тізбеге қосады немесе импортталатын тауарды қосымша тізбеден алып тастайды.

4. Дополнительный перечень импортируемых товаров, подлежащих обложению акцизами по стране происхождения, определяется уполномоченным органом.
2. Порядок определения дополнительного
перечня импортируемых товаров,
подлежащих обложению акцизами по стране происхождения
5. На основе данных таможенной статистики внешней торговли таможенного органа Республики Казахстан ежеквартально уполномоченным органом проводится анализ состояния и динамики импорта товаров в разрезе стран, на основании которого, выявляется увеличение объемов импорта товаров, а также темпы их роста.
6. На основе результатов анализа, уполномоченным органом составляется перечень наиболее импортируемых товаров в разрезе стран, доля импорта которых превышает 30 процентов от общего объема импорта этого товара в Республику Казахстан из третьих стран.
7. Уполномоченный орган согласовывает с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан перечень наиболее импортируемых товаров для формирования дополнительного перечня.
8. По итогам согласования с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан уполномоченным органом формируется дополнительный перечень импортируемых товаров.
9. Предложение по определению дополнительного перечня импортируемых товаров выносится уполномоченным органом на рассмотрение Межведомственной комиссии Республики Казахстан по вопросам торговой политики и участия в международных экономических организациях.
10. Дополнительный перечень импортируемых товаров утверждается уполномоченным органом с учетом решения Межведомственной комиссии Республики Казахстан по вопросам торговой политики и участия в международных экономических организациях.
11. На основе данных таможенной статистики внешней торговли таможенного органа Республики Казахстан, уполномоченным органом ведется ежеквартальный мониторинг по импорту товаров в разрезе стран, указанных в дополнительном перечне.
12. Предложение по включению импортируемого товара в дополнительный перечень или по исключению импортируемого товара из дополнительного перечня выносится уполномоченным органом на рассмотрение Межведомственной комиссии Республики Казахстан по вопросам торговой политики и участия в международных экономических организациях, в порядке установленном пунктами 59 настоящих Правил.
13. С учетом решения Межведомственной комиссии Республики Казахстан по вопросам торговой политики и участия в международных экономических организациях уполномоченный орган включает импортируемый товар в дополнительный перечень или исключает импортируемый товар из дополнительного перечня.