Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінің аумағында кәсіпорындар мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне қатысты бөлігіндегі қызметінің тәртібі туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 682 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенінің аумағында кәсіпорындар мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне қатысты бөлігіндегі қызметінің тәртібі туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрі Владимир Сергеевич Школьникке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенінің аумағында кәсіпорындар мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне қатысты бөлігіндегі қызметінің тәртібі туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.09.2014 № 1019 қаулысымен.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 маусымдағы
№ 682 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенінің аумағында кәсіпорындар
мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың
қоршаған ортаны қорғау мәселелеріне қатысты бөлігіндегі
қызметінің тәртібі туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
2005 жылғы 2 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенін Ресей Федерациясының жалға алуы жағдайында оның аумағында экология және табиғатты пайдалану жөніндегі келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 2-бабын назарға ала отырып,
1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенін жалдау шартының (бұдан әрі – Жалдау шарты) ережелерін негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Жалпы ережелер
«Байқоңыр» кешеніндегі кәсіпорындар мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың (ведомстволық тиесілігіне қарамастан) әрекеттері төтенше экологиялық жағдайдың немесе экологиялық зілзаланың туындауына әкеп соқтырған жағдайларды қоспағанда, «Байқоңыр» кешенінің аумағындағы кәсіпорындар мен ұйымдардың, әскери бөлімдердің, басқа да заңды тұлғалардың (ведомстволық тиесілігіне қарамастан) табиғи ресурстарды пайдаланумен және қоршаған ортаға әсер етумен байланысты шаруашылық және өзге де қызметі осы Хаттаманы және «Байқоңыр» кешені бойынша басқа да екіжақты келісімдерді ескере отырып, Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) нормаларына және қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметті регламенттейтін және осы Хаттаманы жасау кезінде қолданыста болатын Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады. Осы әрекеттерге қатысты оларды анықтау кезінде қолданыста болатын Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы қолданылады.

О подписании Протокола между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке деятельности предприятий и организаций, воинских частей, других юридических лиц на территории комплекса "Байконур" в части, касающейся вопросов охраны окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 682
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке деятельности предприятий и организаций, воинских частей, других юридических лиц на территории комплекса «Байконур» в части, касающейся вопросов охраны окружающей среды.
2. Уполномочить Министра энергетики Республики Казахстан Школьника Владимира Сергеевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке деятельности предприятий и организаций, воинских частей, других юридических лиц на территории комплекса «Байконур» в части, касающейся вопросов охраны окружающей среды, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 25.09.2014 № 1019.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июня 2014 года № 682
Протокол
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о порядке деятельности предприятий и
организаций, воинских частей, других юридических лиц на
территории комплекса «Байконур» в части, касающейся вопросов
охраны окружающей среды
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
принимая во внимание статью 2 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса «Байконур» в условиях его аренды Российской Федерацией от 2 июня 2005 года (далее – Соглашение),
основываясь на положениях Договора аренды комплекса «Байконур» между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее – Договор аренды),
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Общие положения
Хозяйственная и иная деятельность предприятий и организаций, воинских частей, других юридических лиц (независимо от ведомственной принадлежности), связанная с использованием природных ресурсов и воздействием на окружающую среду на территории комплекса «Байконур», осуществляется в соответствии с нормами Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими деятельность в области охраны окружающей среды и действующими на момент заключения настоящего Протокола, с учетом настоящего Протокола и других двухсторонних соглашений по комплексу «Байконур», за исключением случаев, когда действия предприятий и организаций, воинских частей, других юридических лиц (независимо от ведомственной принадлежности) на комплексе «Байконур» повлекли наступление чрезвычайной экологической ситуации или экологического бедствия. В отношении данных действий применяется экологическое законодательство Республики Казахстан, действующее на момент их выявления.

2-бап. Тараптардың уәкілетті органдары
Осы Хаттаманың мақсаттары үшін Тараптардың уәкілетті органдары:
Қазақстан тарапынан – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
Ресей тарапынан – Федералдық ғарыш агенттігі және Байқоңыр қаласының әкімшілігі болып табылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 25.09.2014 № 1019 қаулысымен.
3-бап. Мемлекеттік экологиялық сараптама
Тараптардың уәкілетті органдары «Байқоңыр» ғарыш айлағында пайдалануға жоспарланып отырған ресейлік зымыран-ғарыш техникасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының атқарушы билік органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібін бекітеді.
Ресей Федерациясының мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері «Байқоңыр» ғарыш айлағында пайдалануға Ресей Федерациясы жоспарлап отырған зымырандар мен тасымалдағыш зымырандардың перспективалық үлгілеріне жобалық материалдар болып табылады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері Жалдау шартына № 2 қосымшаға енгізілмеген, «Байқоңыр» ғарыш айлағынан ұшырылатын тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөлшектерінің құлау аудандарының қоршаған ортаға әсер етуін бағалау материалдары, қоршаған ортаға әсер етуді бағалаудың бірге жүретін материалдары бар «Байқоңыр» кешені объектілерінің жоспарланып отырған шаруашылық қызметінің жобалары, сондай-ақ қоршаған ортаға әсер етуді бағалау материалдарымен бірге жүретін реконструкциялау, дамыту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу және жою жобалары, «Байқоңыр» кешенінің жұмыс істеп тұрған объектілері үшін қоршаған ортаға ластаушы заттардың эмиссиялары нормативтерінің жобалары болып табылады.
«Байқоңыр» кешенінің объектілеріне Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық сараптамасының оң қорытындылары қолданылатын табиғат пайдалану технологиялары мен шарттары өзгергенге дейін қолданыста болады.
4-бап. Табиғат пайдалану
«Байқоңыр» ғарыш айлағының объектілері үшін Тараптардың уәкілетті органдары келіскен нысан бойынша табиғат қорғау іс-шараларының бірыңғай жоспары әзірленеді, ол орындау үшін міндетті болып табылады.
5-бап. Қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы
«Байқоңыр» ғарыш айлағының жалға алынған объектілері табыс көздері болып табылатын, «Байқоңыр» кешенінің объектілеріне қатысты қолданылатын қоршаған ортаға эмиссияның Қазақстан Республикасының уәкілетті органы келіскен нормативтері (бұдан әрі – эмиссияның келісілген нормативтері) шегінде қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы алынбайды.
«Байқоңыр» ғарыш айлағының объектілері табыс көздері болып табылатын, эмиссияның келісілген нормативтерінен тыс қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақыны «Байқоңыр» кешені объектілерін пайдаланатын кәсіпорындар мен ұйымдар, әскери бөлімдер, басқа да заңды тұлғалар (бұдан әрі – табиғат пайдаланушылар) Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Төлемақы мөлшерлемелері төлемдерді жүзеге асыру кезінде Қызылорда облысында қолданылатын мөлшерлемелерге ұқсас айқындалады. «Байқоңыр» ғарыш айлағының объектілері табыс көздері болып табылатын, эмиссияның келісілген нормативтерінен тыс қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы Байқоңыр қаласының бюджетіне түседі, түсетін қаражат кейіннен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі бағдарламаларды қаржыландыруға бағытталады.
Байқоңыр қаласының аумағында қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақы Байқоңыр қаласының әкімшілігі басшысының қаулысына сәйкес Байқоңыр қаласының бюджетіне төленеді, түсетін қаражат кейіннен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі бағдарламаларды қаржыландыруға бағытталады.

Статья 2. Уполномоченные органы Сторон
Для целей настоящего Протокола уполномоченными органами Сторон являются:
от Казахстанской стороны – Министерство энергетики Республики Казахстан;
от Российской стороны – Федеральное космическое агентство и администрация города Байконыр.
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 25.09.2014 № 1019.
Статья 3. Государственная экологическая экспертиза
Уполномоченные органы Сторон утверждают Порядок взаимодействия органов исполнительной власти Республики Казахстан и Российской Федерации при проведении государственной экологической экспертизы российской ракетно-космической техники, планируемой к использованию на космодроме «Байконур».
Объектами государственной экологической экспертизы Российской Федерации являются проектные материалы на перспективные образцы ракет и ракет-носителей, планируемых Российской Стороной к использованию на космодроме «Байконур».
Объектами государственной экологической экспертизы Республики Казахстан являются материалы оценки воздействия на окружающую среду районов падения отделяющихся частей ракет-носителей, запускаемых с космодрома «Байконур», не включенных в приложение 2 к Договору аренды, проекты планируемой хозяйственной деятельности объектов комплекса «Байконур» с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду, а также проекты реконструкции, развития, технического перевооружения, перепрофилирования и ликвидации, сопровождаемые материалами оценки воздействия на окружающую среду, проекты нормативов эмиссий загрязняющих веществ в окружающую среду для существующих объектов комплекса «Байконур».
Положительные заключения государственной экологической экспертизы Республики Казахстан объектов комплекса «Байконур» действуют до изменения применяемых технологий и условий природопользования.
Статья 4. Природопользование
Для объектов космодрома «Байконур» разрабатывается единый план природоохранных мероприятий по форме, согласованной уполномоченными органами Сторон, который является обязательным для исполнения.
Статья 5. Плата за эмиссии в окружающую среду
Плата за эмиссии в окружающую среду, источниками которых являются арендованные объекты космодрома «Байконур», в пределах согласованных уполномоченным органом Республики Казахстан нормативов эмиссии в окружающую среду, действующих в отношении объектов комплекса «Байконур» (далее – согласованные нормативы эмиссии), не взимается.
Плата за эмиссии в окружающую среду, источниками которых являются объекты космодрома «Байконур», сверх согласованных нормативов эмиссии осуществляется предприятиями и организациями, воинскими частями, другими юридическими лицами, эксплуатирующими объекты комплекса «Байконур» (далее – природопользователи) в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Казахстан. Ставки платы определяются по аналогии со ставками, действующими в Кызылординской области на момент осуществления платежей. Плата за эмиссии в окружающую среду, источниками которых являются объекты космодрома «Байконур», сверх согласованных нормативов эмиссии поступает в бюджет города Байконыр с последующим направлением поступающих средств на финансирование программ по охране окружающей среды.
Плата за эмиссии в окружающую среду на территории города Байконыр производится в соответствии с постановлением Главы администрации города Байконыр в бюджет города Байконыр с последующим направлением поступающих средств на финансирование программ по охране окружающей среды.

1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесi және ондағы атқарушы өкiмет органдарын құрудың тәртібі мен олардың мәртебесi туралы келісімге сәйкес Байқоңыр қаласының әкімшілігінде тіркелмеген және «Байқоңыр» ғарыш айлағының аумағында жұмыс істейтін қазақстандық кәсіпорындар мен ұйымдар қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлемақыны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асыруға тиіс. Төлемақы мөлшерлемері төлемдерді жүзеге асыру кезінде Қызылорда облысында қолданылатын мөлшерлемерге ұқсас айқындалады. Эмиссиялар үшін төлемақы Қызылорда облысының бюджетіне түседі.
Зымырандар мен тасымалдағыш зымырандарды ұшыру кезінде атмосфераға келісілген эмиссия нормативтері Ресей Федерациясының мемлекеттік экологиялық сараптамасының оң қорытындысы бар қоршаған ортаға әсер етуді бағалау материалдарында көрсетілген ластаушы заттардың көлемдері мен құрамы болып табылады. Көрсетілген нормативтер «Байқоңыр» кешенін Ресей тарапының жалға алуы аяқталғанға дейін қолданылады.
«Байқоңыр» ғарыш айлағынан зымырандар мен тасымалдағыш зымырандарды ұшыру кезінде озон қабатына әсер етудің жол берілетін нормативтері қолданылмайды.
6-бап. Экологиялық мониторинг
«Байқоңыр» кешенінің аумағындағы экологиялық мониторинг мемлекеттік және өндірістік экологиялық мониторинг түрінде жүзеге асырылады.
«Байқоңыр» кешенінің аумағындағы мемлекеттік экологиялық мониторингті (қоршаған орта және табиғи ресурстар мониторингін) Қазақстан Республикасының арнайы уәкілетті мемлекеттік органдары Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік мониторингті жүзеге асыратын тұлғалардың «Байқоңыр» кешенінің объектілеріне кіруі 2009 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы «Байқоңыр» кешенінің объектілеріне бару тәртібі туралы келісімде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Өндірістік экологиялық мониторинг өндірістік экологиялық бақылау элементі болып табылады және оны табиғат пайдаланушылар белгіленген мерзімділікпен объективті деректер алу үшін жүзеге асырады.
Экологиялық мониторингті жүзеге асыру кезінде Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес аттестатталған, ластанулардың болуына қоршаған орта объектілерін талдау әдістемелері ғана пайдаланылуы мүмкін.
7-бап. Экологиялық паспорттау
Ресей тарапы «Байқоңыр» ғарыш айлағын экологиялық паспорттауды қамтамасыз етеді.
Экологиялық паспорттауды жүргізу тәртібін және «Байқоңыр» ғарыш айлағының объектілеріне арналған экологиялық паспорттар нысандарын, сондай-ақ статистикалық есептілік нысандарын Тараптардың уәкілетті органдары белгілейді.

Плата за эмиссии в окружающую среду казахстанскими предприятиями и организациями, не зарегистрированными в администрации города Байконыр в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 23 декабря 1995 года и действующими на территории космодрома «Байконур», должна осуществляться в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Ставки платы определяются по аналогии со ставками, действующими в Кызылординской области на момент осуществления платежей. Плата за эмиссии поступает в бюджет Кызылординской области.
Согласованными нормативами эмиссии в атмосферу при пусках ракет и ракет-носителей являются объемы и состав загрязняющих веществ, указанные в материалах оценки воздействия на окружающую среду, в отношении которых имеется положительное заключение государственной экологической экспертизы Российской Федерации. Указанные нормативы действуют до окончания аренды Российской стороной комплекса «Байконур».
Нормативы допустимого воздействия на озоновый слой при пусках ракет и ракет-носителей с космодрома «Байконур» не применяются.
Статья 6. Экологический мониторинг
Экологический мониторинг на территории комплекса «Байконур» осуществляется в виде государственного и производственного экологического мониторинга.
Государственный экологический мониторинг (мониторинг окружающей среды и природных ресурсов) на территории комплекса «Байконур» осуществляется специально уполномоченными государственными органами Республики Казахстан в соответствии с Кодексом.
Допуск лиц, осуществляющих государственный мониторинг, на объекты комплекса «Байконур» осуществляется в порядке, установленном Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке посещения объектов комплекса «Байконур» от 21 мая 2009 года.
Производственный экологический мониторинг является элементом производственного экологического контроля и осуществляется природопользователями для получения объективных данных с установленной периодичностью.
При осуществлении экологического мониторинга могут использоваться только методики анализов объектов окружающей среды на наличие загрязнений, аттестованные в соответствии с законодательством государств Сторон.
Статья 7. Экологическая паспортизация
Российская сторона обеспечивает экологическую паспортизацию космодрома «Байконур».
Порядок проведения экологической паспортизации и формы экологических паспортов, а также формы статистической отчетности для объектов космодрома «Байконур» устанавливаются уполномоченными органами Сторон.

8-бап. Экологиялық бақылау
«Байқоңыр» кешенінің аумағындағы экологиялық бақылау мемлекеттік және өндірістік экологиялық бақылау түрінде жүзеге асырылады.
«Байқоңыр» кешенінің аумағындағы мемлекеттік экологиялық бақылау Келісімді ескере отырып, Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістік экологиялық бақылауды табиғат пайдаланушылар әзірлейтін және Қазақстан тарапының уәкілетті органдарымен келісілген өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының негізінде табиғат пайдаланушылар жүргізеді.
9-бап. Экологиялық аудит
«Байқоңыр» кешенінің аумағында міндетті экологиялық аудит қолданылмайды. Бастамашылық экологиялық аудит Кодексте белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
10-бап. Экологиялық ақпарат
Осы баптың мақсаттары үшін экологиялық ақпарат деп «Байқоңыр» кешенінің аумағында экологиялық мониторингті жүзеге асыру кезінде алынған немесе экологиялық бағыттағы бірлескен бағдарламаларды іске асыру нәтижесінде алынған ақпарат түсініледі.
Экологиялық ақпаратқа кез келген үшінші тұлғалардың қол жеткізуі көрсетілген ақпаратты қамтитын материалдарды Келісімнің 6-бабына сәйкес құрылған ғылыми-техникалық кеңес мақұлдағаннан кейін ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Уәкілетті органдар мен табиғат пайдаланушыларды қоса алғанда, мемлекеттік билік органдары, кәсіпорындар, ұйымдар арасында экологиялық ақпарат алмасу кезінде берілетін ақпаратпен жұмыс істеуде қосымша шектеулер жазбаша келісілуі мүмкін.
Уәкілетті органдар мен табиғат пайдаланушыларды қоса алғанда, қазақстандық мемлекеттік билік органдарының, кәсіпорындардың және ұйымдардың иелігіндегі экологиялық ақпаратпен жұмыс істеу тәртібі оны алу кезінде келісілген шектеулерді ескере отырып, Қазақстан Республикасы заңнамасының негізінде айқындалады.
Уәкілетті органдар мен табиғат пайдаланушыларды қоса алғанда, ресейлік мемлекеттік билік органдарының, кәсіпорындардың және ұйымдардың иелігіндегі экологиялық ақпаратпен жұмыс істеу тәртібі оны алу кезінде келісілген шектеулерді ескере отырып, Ресей Федерациясы заңнамасының негізінде айқындалады.
11-бап. Дауларды шешу
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіруге және (немесе) орындауға байланысты Тараптар арасында даулар туындаған жағдайларда, Тараптар немесе уәкілетті органдар оларды реттеуге қол жеткізу үшін консультациялар немесе келіссөздер жүргізеді.
12-бап. Қорытынды ережелер
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы жазбаша нысандағы соңғы хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап, бірақ Келісім күшіне енген күннен ерте емес күшіне енеді.
Осы Хаттама Келісімнің қолданылу мерзімі ішінде қолданыста болады.
Осы Хаттамаға Тараптардың өзара келісу бойынша жазбаша нысанда өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі, олар осы Хаттаманың күшіне енуіне қатысты белгіленген тәртіпке сәйкес күшіне енеді.
2014 жылғы «___» __________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды, әрі екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының                  Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                              Үкіметі үшін

Статья 8. Экологический контроль
Экологический контроль на территории комплекса «Байконур» осуществляется в виде государственного и производственного экологического контроля.
Государственный экологический контроль на территории комплекса «Байконур» осуществляется в соответствии с Кодексом с учетом Соглашения.
Производственный экологический контроль проводится природопользователями на основе программы производственного экологического контроля, разрабатываемой природопользователями и согласованной с уполномоченными органами Казахстанской стороны.
Статья 9. Экологический аудит
Обязательный экологический аудит на территории комплекса «Байконур» не применяется. Инициативный экологический аудит проводится в порядке, установленном Кодексом.
Статья 10. Экологическая информация
Для целей настоящей статьи под экологической информацией понимается информация, полученная при осуществлении экологического мониторинга на территории комплекса «Байконур» или полученная в результате реализации совместных программ экологической направленности.
Доступ к экологической информации любых третьих лиц может осуществляться только после одобрения научно-техническим советом, созданным в соответствии со статьей 6 Соглашения, материалов, содержащих указанную информацию.
При обмене экологической информацией между органами государственной власти, предприятиями, организациями, включая уполномоченные органы и природопользователей, могут письменно оговариваться дополнительные ограничения в обращении с передаваемой информацией.
Порядок обращения с экологической информацией, находящейся в распоряжении казахстанских органов государственной власти, предприятий и организаций, включая уполномоченные органы и природопользователей, определяется на основании законодательства Республики Казахстан с учетом ограничений, оговоренных при ее получении.
Порядок обращения с экологической информацией, находящейся в распоряжении российских органов государственной власти, предприятий и организаций, включая уполномоченные органы и природопользователей, определяется на основании законодательства Российской Федерации с учетом ограничений, оговоренных при ее получении.
Статья 11. Разрешение споров
В случаях возникновения споров между Сторонами, связанных с толкованием и (или) исполнением положений настоящего Протокола, Стороны или уполномоченные органы проводят консультации или переговоры для достижения урегулирования.
Статья 12. Заключительные положения
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего уведомления в письменной форме о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, но не ранее даты вступления в силу Соглашения.
Настоящий Протокол действует в течение срока действия Соглашения.
В настоящий Протокол по взаимному согласию Сторон вносятся изменения и дополнения в письменной форме, которые вступают в силу в соответствии с порядком, установленным в отношении вступления в силу настоящего Протокола.
Совершено в городе ___________ « __ » 2014 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации