"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 735 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуын шектеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Бәсекелестік туралы» 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат):
1) 30-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына тікелей немесе жанама қатысу жолымен жүзеге асырылады.»;
2) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«31. Мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысуының негіздері
1. Мемлекет мынадай:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін немесе қоғамның мүддесін қорғауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмаған;
2) мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілер пайдаланылған және оны күтіп ұстаған;
3) мемлекеттік монополияға жатқызылған салалардағы, сондай-ақ мемлекеттік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және оның тиімділігін талдау үшін құрылатын ұйымдардың қызметтерін жүзеге асыру;
4) тиісті тауар нарығында ұқсас не бірін-бірі алмастыратын тауарды өндіруді жүзеге асыратын және (немесе) іске асыратын жеке кәсіпкерлік (-тер) субъектісі (-лер) болмаған;
5) мұндай құру Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерінде тікелей көзделген жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатысады.
Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар, және мемлекетке тікелей немесе жанама тиесілі олармен аффилиирленген тұлғалар осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, тауар нарығында жеке кәсіпкерлік субъектілерімен ұсынылатын қызметті жүзеге асыратын еншілес ұйымдарды құруға құқығы жоқ.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 735
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия государства в предпринимательской деятельности».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам ограничения участия
государства в предпринимательской деятельности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24):
1) подпункт 2) статьи 30 изложить в следующей редакции:
«2) прямого или косвенного участия в уставных капиталах юридических лиц.»;
2) статью 31 изложить в следующей редакции:
«31. Основания участия государства в предпринимательской деятельности
1. Государство участвует в предпринимательской деятельности в следующих случаях:
1) отсутствия иной возможности обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества;
2) использования и содержания стратегических объектов, находящихся в государственной собственности;
3) осуществления деятельности организациями в сферах, отнесенных к государственной монополии, а также создаваемых для анализа эффективности и выработки предложений по совершенствованию государственной политики;
4) отсутствия на соответствующем товарном рынке субъекта(-ов) частного предпринимательства, осуществляющего(их) производство и (или) реализацию аналогичного либо взаимозаменяемого товара;
5) когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или решениями Правительства Республики Казахстан.
Государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними лица, прямо или косвенно принадлежащие государству, не вправе создавать дочерние организации, осуществляющие деятельность уже представленную субъектами частного предпринимательства на товарном рынке, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.

2. Мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және өз қызметтерін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, олармен аффилиирленген тұлғаларды құру, мұндай құру сондай-ақ, жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыру Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, монополияға қарсы органның алдын ала келісімімен жүзеге асырылады.
Қызмет түрлерінің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі осы баптың 1-тармағының талаптарын ескере отырып бекітеді.
3. Акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және өз қызметтерін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, олармен аффилиирленген тұлғаларды осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда құру, мемлекеттік-жекешілік әріптестік негізінде жобаның өтемділігі кезеңін ескере отырып, кейіннен мемлекеттің (үлестерін) акцияларын сатумен монополияға қарсы органның алдын ала келісімімен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген критерийлерге сәйкес шағын кәсiпкерлiк субъектiлерге жататын олармен аффилиирленген тұлғаларды құруға, сондай-ақ мемлекеттің оларға қатысуына тыйым салынады.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайда мемлекеттік кәсіпорынды, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаны және өз қызметтерін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, олармен аффилиирленген тұлғаларды құру туралы шешім қабылдайтын орган монополияға қарсы органға негізделген материалдарды монополияға қарсы орган белгілеген нысан бойынша бере отырып, мұндай құру туралы өтінішхат береді.
Монополияға қарсы орган өтінішхат келiп түскен сәттен бастап күнтiзбелiк алпыс күн iшiнде мемлекеттiк кәсiпорындарды, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғаларды және олармен аффилиирленген тұлғаларды құру болжанатын тауар нарықтарын тексеруге, осы тауар нарықтарында бәсекелестiктiң даму деңгейi туралы, оның iшiнде осы тауар нарығында мемлекеттiк кәсiпорынның, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның, онымен аффилиирленген тұлғаның қатысу мерзiмi туралы қорытындыны дайындауға және өтінішхатты берген тұлғаға негізделген шешiмдi жiберуге мiндеттi.

2. Создание государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, а также осуществление отдельных видов деятельности, осуществляется с предварительного согласия антимонопольного органа.
Перечень видов деятельности утверждается Правительством Республики Казахстан, с учетом требований пункта 1 настоящей статьи.
3. Создание юридических лиц, более двадцати пяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется с предварительного согласия антимонопольного органа на основе государственно–частного партнерства с последующей продажей акций (долей) государства с учетом периода окупаемости проекта.
При этом, запрещается создание юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, а также участие государства в них, которые в соответствии с критериями, установленными Законом Республики Казахстан «О частном предпринимательстве», относятся к субъектам малого предпринимательства.
4. В случае, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи, орган, принимающий решение о создании государственного предприятия, юридического лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, представляет в антимонопольный орган ходатайство о таком создании с представлением обосновывающих материалов по форме, установленной антимонопольным органом.
Антимонопольный орган обязан в течение шестидесяти календарных дней с момента поступления ходатайства обследовать товарные рынки, на которых предполагается создать государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними лица, подготовить заключение об уровне развития конкуренции на данных товарных рынках, в том числе о сроке присутствия государственного предприятия, юридического лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которого принадлежат государству, аффилиированного с ним лица на данном товарном рынке, и направить лицу, представившему ходатайство, обоснованное решение.

5. Монополияға қарсы орган, егер мұндай құру бәсекелестікті шектеуге әкеп соғатын болса, мемлекеттік кәсіпорынды, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаны және өз қызметтерін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, олармен аффилиирленген тұлғаларды құруға келісім беруден бас тартады.
6. Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және өз қызметтерін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, олармен аффилиирленген тұлғалар монополияға қарсы органның алдын ала келісімінсіз құрылған жағдайда, монополияға қарсы орган көрсетілген іс-әрекеттерге сот тәртібімен шағым жасайды.
7. Осы баптың 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтарының талаптары осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларға ғана қолданылады.»;
3) 39-бап мынадай мазмұндағы 26-3) тармақшамен толықтырылсын:
«26-3) өзінің ресми сайтына, мемлекеттік құпиялардан тұратын ақпараттарды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қоспағанда, тауар нарықтарындағы бәсекелестік ортаның жай-күйі талдауларын жариялайды;»;
4) 47-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Монополияға қарсы орган жыл сайын тауар нарықтарына талдау жүргізеді, оның қорытындысы бойынша иеліктен шығаруға жататын мемлекеттік кәсіпорындардың, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалардың тізбесін, оның ішінде мемлекет үлестерін көрсете отырып,  сондай-ақ, бәсекелестік ортаға беруге жататын қызмет түрлерін Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.».
2. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж. № 1, 9-бап; № 2, 10,12-құжаттар; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат):
1) 97-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Мемлекеттік кәсіпорын шешім қабылдаған кезден бастап екі жыл ішінде мүліктік кешен ретінде жекешелендірілмеген жағдайда, мұндай мемлекеттік кәсіпорын таратуға жатады.»;
2) 98-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Акционерлік қоғамдардың акциялары және мемлекеттің қатысуы жүз пайызын құрайтын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің қатысу үлестері шешім қабылдаған кезден бастап екі жылдың ішінде жекешелендірмеген жағдайда, мұндай заңды тұлғалар таратуға жатады.»;

5. Антимонопольный орган отказывает в выдаче согласия на создание государственного предприятия, юридического лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые будут осуществлять свою деятельность на территории Республики Казахстан, если такое создание ведет к ограничению конкуренции.
6. В случае создания государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированных с ними лиц, которые осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан без предварительного согласия антимонопольного органа, антимонопольный орган обжалует в судебном порядке указанные действия.
7. Требования пунктов 2, 3, 4, 5 и 6 настоящей статьи распространяются только на случаи, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи.»;
3) статью 39 дополнить подпунктом 26-3) следующего содержания:
«26-3) публикует на своем официальном сайте анализ состояния конкурентной среды на товарных рынках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну;»;
4) статью 47 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Антимонопольный орган ежегодно проводит анализ товарных рынков, по итогам которого направляет в Правительство Республики Казахстан перечень подлежащих отчуждению государственных предприятий, юридических лиц, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, в том числе с указанием долей государства, а также видов деятельности подлежащих передаче в конкурентную среду.».
2. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; 2014 г.,
№ 4-5, ст. 24):
1) статью 97 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. В случае не приватизации государственного предприятия как имущественного комплекса в течение двух лет с момента принятия решения, данное государственное предприятие подлежит ликвидации.»;
2) статью 98 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. В случае не приватизации акций акционерных обществ, и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, участие государства в которых составляет сто процентов, в течение двух лет с момента принятия решения, данные юридические лица подлежат ликвидации.»;

3) 133-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекет мынадай:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін, қорғаныс қабілетін немесе қоғамның мүддесін қорғауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмаған;
2) мемлекеттік меншіктегі стратегиялық объектілер пайдаланылған және оны күтіп ұстаған;
3) мемлекеттік монополияға жатқызылған салалардағы, сондай-ақ мемлекеттік саясатты жетілдіру бойынша ұсыныстарды әзірлеу және оның тиімділігін талдау үшін құрылатын ұйымдардың қызметтерін жүзеге асыру;
4) тиісті тауар нарығында ұқсас не бірін-бірі алмастыратын тауарды өндіруді жүзеге асыратын және (немесе) іске асыратын жеке кәсіпкерлік (-тер) субъектісі (-лер) болмаған;
5) мұндай құру Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерімен тікелей көзделген жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатысады.
Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар, және мемлекетке тікелей немесе жанама тиесілі олармен аффилиирленген тұлғалар осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, тауар нарығында жеке кәсіпкерлік субъектілерімен ұсынылатын қызметті жүзеге асыратын еншілес ұйымдарды құруға құқығы жоқ.»;
4) 135-баптың 3-тармағы мынадай редакция жазылсын:
«3. Республикалық мемлекеттік кәсіпорын бәсекелестікке қарсы органның және Қазақстан Республикасы Үкіметінің келісімімен басқа заңды тұлғаны құра алады, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алады.
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын жергілікті атқарушы органның келісімімен басқа заңды тұлғаны құра алады, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алады.
Мемлекеттік кәсіпорын – табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органның) және табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның келісімімен басқа заңды тұлғаны құра алады, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алады.».
3. «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2012 ж., № 4, 29-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат):
19-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жиырма бес және одан көп пайызы тапсырыс берушіге тікелей немесе жанама тиесiлi ұйымдардан, тапсырыс беруші акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жиырма бес және одан көп пайызы тікелей немесе жанама тиесiлi ұйымдардан, сондай-ақ, олардың қызметінің негізгі нысанасы бойынша құрылтайшылары тапсырыс берушілер болып табылатын мекемелерден осы баптың 1-тармағында көрсетілген адамдардың тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы тендер өткізу, баға ұсыныстарының сұрату тәсілімен, тауар биржалары арқылы аукциондарда, электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығындағы сатып алулар өтпеді деп танылған жағдайда ғана сатып алуы мүмкін.».

3) пункт 2 статьи 133 изложить в следующей редакции:
«2. Государство создает государственные предприятия в следующих случаях:
1) отсутствия иной возможности обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства или защиты интересов общества;
2) использования и содержания стратегических объектов, находящихся в государственной собственности;
3) осуществления деятельности организациями в сферах, отнесенных к государственной монополии, а также создаваемых для анализа эффективности и выработки предложений по совершенствованию государственной политики;
4) отсутствия на соответствующем товарном рынке субъекта(-ов) частного предпринимательства, осуществляющего(их) производство и (или) реализацию аналогичного либо взаимозаменяемого товара;
5) когда такое создание прямо предусмотрено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или решениями Правительства Республики Казахстан.
Государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними лица, прямо или косвенно принадлежащие государству, не вправе создавать дочерние организации, осуществляющие деятельность уже представленную субъектами частного предпринимательства на товарном рынке, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.»;
4) пункт 3 статьи 135 изложить в следующей редакции:
«3. Республиканское государственное предприятие может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица с согласия антимонопольного органа и Правительства Республики Казахстан.
Коммунальное государственное предприятие может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица с согласия местного исполнительного органа.
Государственное предприятие - субъект естественной монополии может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица с согласия Правительства Республики Казахстан (местного исполнительного органа) и государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.».
3. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года «О Фонде национального благосостояния» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2012 г., № 4, ст. 29; 2014 г., № 4-5, ст. 24):
статью 19 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. Приобретение товаров, работ, услуг лицами, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи, у организаций двадцать пять и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат заказчику, у организаций, которым прямо или косвенно принадлежат двадцать пять и более процентов акций (долей участия) заказчика, а также у учреждений, учредителями которых выступают заказчики, по основному предмету их деятельности, возможно только в случае если закупки способом проведения тендера, запроса ценовых предложений, через товарные биржи, на аукционах, на централизованных торгах электрической энергией признаны несостоявшимися.».

2-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан